H. Hartbeeld omver getrokken LAFFE DAAD WOENSDAG 27 APRIL Stofzuigerhuis MAERTENS STADSNIEUWS A CENP 27 A^PJL AGENDA 28 APRIL G. H. WEUSTINK Aan het einde van een mooie loopbaan HULDIGING G. H. WEUSTINK „St. Raphael" Vertrek M. C. Keukenmeester Bt De Huisvlijttentoonstelling De Graal Bestrijding der vivisectie Statuten Euterpe' EDUARD VAN BEINUM Wat hij over de H.O.V. zegt Orgelconcert „Snelverband" Feest bij „Patrimonium" GEMEENTEZAKEN Uitbreidingsplan Zuid-West „Jack London"-Verbond Een jaarfeest Vacantie-actie Brandje HERINGA WUTHRICH, Voor Pater van Megen MUZIEK „Zang en Vriendschap" Autobusdiensten De heer P. Kalbfleisch Burgerlijke stand EARTELJORISSTRAAT 16 - Tel. 10756 ALLE MERKEN STOFZUIGERS Gc'.onw „St. Eavo" „Kunst na Arbeid, 8 u. Kaarlemeche Inkoop Combinatie, half 9 Bestuur R. K. Volksbond, half 8 Grafische Bond, 8 uur Huisvlijttentoonstelling, 8-12, 25 en 7—10 uur Bevolkingsbureau, van 8—10 uur. Stadsschouwburg Uitvoering R. K. Kring: ..Mijn Schoondochter uit Brussel", 8.15 uur. Raadzaal, Prinsenhof Gemeenteraad, half twee. Ho lel „Central", Groote Houtstraat 176 Buitengewone ledenvergadering R. K. Reis- vereeniging, 8.15 uur. Rembrandt-theater „Ronny" en variété, half drie, 7 en 9.15 uur. Palace-Cinema „De Ooievaar staakt" en va riété 7 en 9.15 uur. liu-vor-Theater „Ben Hur", half drie en 8.15 uur. Kunstzalen Reeker Wagenweg 102 Crisis tentoonstelling ten bate van kunstenaars uit Haarlem en omstreken. Dagelijks van 10 7.30. 's Zondags van 25 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10— 5 urn:. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhof straat 1. Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur, Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhof - straat 1, Haarlem. Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Bouwvakbond, 8 uur, Proza, 8 uur Esperanto, 8 uur R. K. Kappersbedienden, 8 uur Huisvljjttentoon- stelling 912, 25 en 710 uur. Stadsschouwburg Goethe's „Faust" 8 u. Groote Kerk Orgelbespeling door George Robert van 34 uur. Schouwburg, Jansweg Filmavond „Neder- landsch Fabrikaat, 8% uur. Bisschoppelijk Museum. Algemeene vergade ring „St. Bemulphus, 11 uur vm. Rembrandt-theater „Ronny" en variété, 7 en 9.15 uur. Palace-Cinema „De Ooievaar staakt" en variété 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater ,3en Hur" 8.15 uur. Kunstzalen Reeker Wagenweg 102 Crisis tentoonstelling ten bate van kunstenaars uit Haarlem en omstreken. Dagelijks van 10— 7.30. 's Zondags van 25 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstr. 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. lederen dag 1012, 24, 89 uur, Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstr. 1. Haarlem. Tel. 11671. Het lager onderwijs in Haarlem heeft in de heeren dr. J. F. M. Sterck en G. H. Weustink zijn eerste katholieke Inspecteurs gehad. En de uitmuntende wijze, waarop deze begaafde man nen hun delicate taak hebben vervuld, heeft eer gebracht aan den naam der Haarlemsche kathojielsen Deze mogen hun wel zeer dank baar zijn voor die verhooging hunner goede reputatie. Met Ingang van 1 Mei ajs. zal de heer Weu stink, die den heer Sterck In 1924 in Haarlem opvolgde, zijn functie van inspecteur L. O. neerleggen en al moge de huldiging, die hem a.s. Vrijdagmiddag door een uit personen van verschillende richting saamgestelde commissie zal worden gebracht, in het bijzonder zijn in specteurschap in Haarlem gelden, voor den heer Weustink zal zij ongetwijfeld ook de bekroning beteekenen van een welgeslaagde en gelukkige loopbaan bij het onderwijs, dat hij, gesteund door bijzondere persoonlijke hoedanigheden, in stage en stipte plichtsbetrachting gedurende meer dan 50 jaren heeft gediend. En als een voud kenmerk van het ware is, dan is de ge leidelijke opgang in de carrière van den heer Weustink wel het toonbeeld van de juiste le venshouding. Gen groote schokken komen er ln voor zijn levensloop voor: alleen toewijding en bekwaamheid en voortgang. Van jongsaf voelde de heer Weustink zich tot het onderwijs aangetrokken. Hoe prettig kan hij van zijn jeugd in Oot- marsum vertellen! Hij bezocht daar, omdat er in dien tijd geen katholieke school bestond, de openbare. Elke onderwijzer bediende er twee klassen en op twaalfjarigen leeftijd was hij „volleerd". Zijn vader ging toen eens praten met het hoofd en verte'de dezen, dat de jonge Weustink wel zin had in het onderwijzers ambt en aangezien het hoofd vond, dat „de jongen nog al goed kon leeren" was daarvan het gevolg, dat hij kweekeling werd, na drie jaar de normaalschool ging volgen en in 1885 de acte lager onderwijs haalde. Toen daarop zijn aanstelling tot onderwijzer aan de open bare school te Bome volgde (op een salaris van 450 per jaar!) was het levensideaal van den heer Weustink in zoover bereikt, dat hij nu alleen nog maar verlangde rustig zijn leven te kunnen slijten als hoofd van een dorps school. Daartoe moest hij echter de hoofdacte zien te verwerven en dat deed hem een aan stelling in Hilversum aanvaarden op een sa laris van 550. Spoedig was ook de hoofdacte in zijn bezit en trok hij naar Amsterdam, waar hij onderwijzer werd aan een gemeenteschool. Aan dezen Amsterdamschen tijd denkt de heer Weustink met innige voldoening terug. Zijn oogen glinsteren als hij spreekt van de gelukkige periode, in zijn leven, die hij hier meemaakte. Want het was in de negentiger ja ren, in den tijd, dat de Katholieke jongeren zich in de litteratuur begonnen te roeren. Ed. Brom had „Opgang" laten verschijnen en Weustink vestigde er in het „Schoolblad" de aandacht op, Wat hem een uitnoodiging bezorg de van den dichter, om eens bij hem op te loo- pen. Het bezoek werd een keerpunt in zijn leven. By Brom maakte Weustink kennis met Poel- hekke. Het gevolg was, dat de Amsterdamsche onderwyzer ging studeeren voor zyn middel baar Nederlandsch". Hy kwam door Brom ook in het gezelschap van de Klerk, Steenhoff Al- bertine Smulders, en zoovele anderen, wier naam in onzen kring wordt geprezen. Onder el kaar en in „De Violier", waarvan de heer Weustink vele jaren secretaris is geweest, wer den kosteiyke uren beleefd en slechts noode verliet Weustink dat „heeriyk Amsterdam" om leeraar te worden aan de kweekschool der E E. Zusters te Schyndel. Daar in Brabant legde men ook spoedig beslag op den leeraar met acte middelbaar Nederlandsch voor cursussen in Den Bosch, Veghel, Boxtel en andere plaat sen. Maar Amsterdam kon hij niet vergeten en om de veertien dagen was hy er terug. Toen er dan ook een uitnoodiging kwam om directeur te worden van de R. K. Schoolvereeniging in de hoofdstad, was zyn besluit niet moeiiyk te nemen en vol vertrouwen, waarschijniyk ook bewust van zyn kunnen, aanvaardde hy deze nieuwe taak, alhoewel de school, waaraan hy verbonden werd, nog maar, met 57 leerlingen in het begin van haar ontwikkeling stond. Bovendien had zy geen subsidie, en werd on derhouden door vermogende katholieke Am sterdammers. In den heer Weustink bleek de R. K. Schoolvereenigina een gelukkige greeD te hebben gehad. Na twee jaar telde de school reeds ruim honderd leerlingen, en bloeide vol op. Toen de bekende en helaas zoo vroeg ge storven professor Struijcken lid van het be stuur der vereeniging was geworden, werden vele gewichtige beslissingen genomen. Zoo werd in het Museumkwartier een geheel nieuw gebouw gezet en na korten tijd telde de school drie honderd leerlingen. Zij bezat een pracht- reputatie en wie nu in Amsterdam aan een schooljongen vraagt, waar hy op school gaat. heeft kans als antwoord te krijgen, dat hy de W eustinkschool" bezoekt. Voor den indruk dien het onderwys»van onzen inspecteur in Am sterdam heeft achtergelaten, is dit veelzeggend. De den Haarlemmers welbekende heer mr. Thiel, oud-wethouder van onderwijs dezer ge meente en daarna schoolopziener te Amster dam, kwam het hoofd der R. K. Schoolvereeni ging op een goeden dag uitnoodigen met hem zitting te willen nemen in de commissie, die tot taak had aan hen, die zouden worden voorge dragen als hoofd eener openbare school in Am sterdam, het wetenschappelijk examen af te nemen. Een onderscheiding die door den heer Weustink op hoogen prys werd gesteld en ook aanvaard. Het bleef niet de eenige examen commissie, waarin hy zitting kreeg. Bij de exa mens propageerde hij vooral de studie van Von del, welke vele jaren verwaarloosd werd, voor Potgieter, ten Kate, Staring e.a. Ik kon vroe ger Vondel niet uitstaan, vertelde de heer Weus tink ons eens, maar sinds de Klerk mij in Am sterdam Vondels verzen reciteerde, kan ik van Vondel niet "enoeg kriiven. De heer Weustink werd ook directeur van den hoofdactecursus om van zyn bestuursfunc ties in vereenigingen maar niet te reppen. Meermalen was hy rijksgedelegeerde zoowel by het voorbereidend onderwijs als by de eind examens H. B. school. Van 1910 tot 1913 was hy lid der staatscommissie tot herziening der wet op het militair onderwijs. In 1918 werd hij benoemd tot arrondissementsschoolopziener te Hilversum en in 1924 werd hij inspecteur in de inspectie Harlem. Het is wel gebleken, dat het van belang is bij de inspectie menschen te be noemen, die het onderwys kennen, die er in opgevoed zijn en het geheel hebben doorleefd, wy willen geen kwaad zeggen van de vele hee ren met hcoge hoeden, die vroeger als schoolop zieners op de onderwijzers werden afgestuurd. Het waren over het algemeen beste menschen, waarvoor een breede armstoel mocht worden neergezet, waarin zy tydens het les geven kon den dutten, maar van onderwijs hadden zij in den regel niet veel verstand en van onderwijs inspectie kwam op deze wijze niet veel terecht. Dat gebeurt by menschen van de kunde en toe wijding als de heer Weustink niet. Het is ons bekend, dat de heer Weustink by een bezoek aan de school niets liever doet, dan zelf de taak van den onderwijzer overnemen en de kinderen onderrichten om te zien hoever zij op den weg der wetenschappen zyn gevorderd. De heer Weustink kent het onderwijs door en door. Hij ziet als bij instinct op welke scholen de geest en de onderwijsmethode goed zijn. Men kan hem moeiiyk wat wijs maken en daar om vraagt zijn schoolbezoek ook niet veel tyd. Hij is door de deugdelijke practijk. die hij heeft gehad, niet alleen volkomen op de hoogte van de huidige leermethoden, maar hij heeft daar ook de ontwikkeling van medegemaakt. Wij hebben hem eens gevraagd hoe hy over die evolutie denkt en het antwoord was weer typeerend voor het karakter van den heer Weustink. Het wordt den onderwijzers tegen woordig eigenlyk te gemakkelijk gemaakt zelde hij. De leerboeken zyn zoo geperfectionneerö, dat er weinig, naar mijn smaak te weinig, aan net initiatief van de leerkrachten wordt over gelaten. De onderwyzer moest meer zelf kun nen doen. Het scheiden van het onderwys valt den heer Weustink zwaar, maar de groote waardeering, die zyn werk overal heeft gevonden, moge hem de zekerheid schenken, dat hij een welbesteed leven achter zich heeft en dan is het een zoete gedachte te kunnen uitrusten. Die rust zal trouwens maar betrekkelHk zyn. Menschen als Weustink kunnen niet stil zitten en daarom feliciteeren wij katholiek Haarlem met zijn pensioneering. Vrij van dageiyksche bureau-beslommeringen zal hy tyd vinden voor ander nuttig werk en naar den maatstaf van zyn groote kundigheden verwachten wy, dat Katholiek Haarlem, dat de geheele Haarlem sche gemeenschap nog veel zal profiteeren van de adviezen en van den arbeidslust van den heer Weustink. De huldiging zal plaats hebben op Vrijdag 29 April as. namiddags drie uur in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem. Om aan de huldiging luister bij te zetten, heeft zich een eere-comité gevormd, bestaande uit de heeren: K. Brants, hoofdinspecteur L. O.. voorzitter, H. van Alphen, burgemeester van Zandvoort, J. Th. Bomwater, wethouder van Bloemendaal, jhr. J. P. W. van Doorn, burge meester van Heemstede, mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen, lid der Eerste Kamer, te Haar lem, P. Ouwerkerk, wethouder van Haarlem mermeer, Ds. C. J. van Paassen te Haarlem, W. Roodenburg, wethouder van Haarlem, H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, dr. J. F. M. Sterck, oud-insp. L. O., Aerdenhout, Kolonel C. W. de Visser te Bloemendaal en W. F. van Waveren, wethouder van Bennebroek. Het huldigingscomité bestaat uit: W. VIS, voorzitter, Hoofddorp. Eerw. Zr. GERMANA, Haarlem. Mej. D. VAN HALL, Aerdenhout. J. ALLON, Haarlem, A. G. DE BRIE, TH. DONKERSLOOT, P. J. JONGEJAN, P. J. J. PETERS, H. DE RIJK, J. ROGGEVEEN, W. G. F. SANT, W. J. SPELLER, S. A. WILSON, Bloemendaal P. HEILKER, secr., Hoofddorp. De vergadering van spoorwegpersoneel, ge organiseerd in „St. Raphaël", afd. Haarlem, zal niet, zooals per convocatie bekend gemaakt is, in gebouw „St. Bavo", doch in „De Nijverheid". Jansstraat 85. gehouden worden en wel heden avond 8 uur. Officieel afscheid Gisternamiddag had het officieele afscheid plaats van den heer M. C. Keukenmeester, benoemd tot directeur van het telegraaf- en telefoonkantoor te Eindhoven, van het personeel van het telefoondistrictskantoor te Haarlem Te circa 4 uur werden de heer en mevrouw Keukenmeester in een der zalen, waar een gedeelte door eenige telefonisten aardig ver sierd was en waar zich een zeer groot gedeelte van het personeel had verzameld, door het districtshoofd, den heer J. Belgraver toegespro ken. Spreker herinnerde aan zyn eigen benoeming tot directeur van het telegraaf- en telefoon kantoor Haarlem, waarbij als eenige tegencan- didaat de heer Keukenmeester was opgetreden. Bij sprekers komst te Haarlem had de hee: Keukenmeester hem zyn volle medewerking toegezegd. En deze belofte had hy ten volle ingelast. Spreker wilde openiyk hulde brengen aan deze houding en tevens zyn waardeering uit spreken voor hetgeen hy als chef van de tele foondienst in het belang van den dienst had gedaan. Opening door wethouder Roodenburg Gisterenmiddag had in gebouw St. Bavo aan de Smedestraat de officieele opening plaats van de huisvlijttentoonstelling, georganiseerd door het Centrum-Comité der vereeniging „Konin ginnedag" ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. In ons blad van gisteren schreven wy reeds over de expositie zelf. Mr. dr. F. A. Byvoet, voorzitter van het Co mité, heette de aanwezigen welkom o.w. wij op merkten het eerste kamerlid, Mr. J. N J. E. Heerkens Thijssen, wethouder Roodenburg, den gemeente-secretaris Mr. Westra den commissa ris van politie, den heer Tenkinck, kapelaan Leesberg, vele leden van het hoofdbestuur van de Vereeniging „Koninginnedag", een deputatie van de Mariaschool aan de Koningstraat. De voorzitter deelde mede, dat er bericht van verhindering was ingekomen van den burge meester en van wethouder Slingenberg, daar naast van den heer Rethaan Macaré, die we gens zijn hoogen leeftijd (geboren in 1842) het lenteweer nog niet vertrouwde. Spreker achtte het een genoegen, dat de wet houder van onderwijs de tentoonstelling zal willen openen. De vereeniging kiest met deze expositie een nieuwen weg, zy beyvert zich niet alleen meer in het organiseeren van kinderspe len, maar ook in het samenstellen van een breeder paedagogisch deel bij de viering van de verjaardagen van de koninklyke familie. De tentoonstelling is dan ook op haar plaats. Spreker zette het doel van de vereeniging uit een en besloot zijn toespraak met den uitroep: Eén band en één eenheid in het Huis van Oranje. Wethouder Roodenburg gaf zijn blijdschap te kennen over het bestaan van de vereeniging Koninginnedag. Speciaal het. Juliana-feest is geschikt om by de kinderen liefde voor 't Vor stenhuis aan te kweeken. Daardoor zal de band tusschen Nederland en Oranje versterkt wor den. Spr. wil bij de opening van de tentoonstel ling ook gaarne als wethouder van onderwys zijn, omdat het hier het belang van het kind betreft. Op deze expositie is niet alleen handen arbeid maar zijn ook teekeningen en andere werkstukken te zien. Spreker is er van over tuigd, dat wanneer het kind aan huisvlijt doet, zijn toekomst meer verzekerd is. Met den wensch, dat de tentoonstelling groote belang stelling zou mogen hebben, verklaarde spreker ze voor geopend. Hierna bezichtigden de genoodigden de ver schillende stands. Gaarne maakte spreker zich de tolk van de andere ambtenaren, die den vertrekkenden chef een aandenken wilden geven en wel in den vorm van bloemen, omdat hy zoo lang (16 jaar) in de bloemenstad had gewoond. Maar geen levende bloemen, die spoedig vergaan, maar een door een meesterhand geschilderde bouquet. Bovendien offreerde hij een fraai marmeren inkstel met toebehooren en een album waarin ruim 200 kiekjes zijn verzameld, zoowel van verschillende personen als van verschillende afdeelingen, in het tegenwoordige kantoor en dat in de Zijlstraat en Smedestraat. Daarop sprak de heer ir. Brouerius van Nidek, het adjunct-districtshoofd, die nog niet zoo lang met den heer Keukenmeester had samengewerkt, maar den prettigen geest her dacht, waardoor die samenwerking zich steeds had gekenmerkt. Door den heer Keukenmees ter was spreker voor een groot gedeelte inge wijd in den exploitatieven telefoondienst. De familie Keukenmeester zou vele vrienden en bekenden achterlaten, maar de heer Niedek was overtuigd, dat zij te Eindhoven, spoedig een prettigen omgang zouden verkrygen. Vervolgens nam de oud-directeur van het telegraaf- en telefoonkantoor alhier, de heer Tjebbes het woord, en schetste in het kort de komst van den heer Keukenmeester te Haarlem, en den groei van het bedryf, waardoor het noodig was de heer Keukenmeester met de algeheele leiding van het telefoonbedrijf te brasten. Spreker dankte hem voor de hulp, die hy steeds ondervonden had en wenschte hem een aange naam verblijf te Eindhoven toe. De heer Hacnuébard heeft aan de zeven jaren van samenwerking de aangenaamste herinne ring. De prettige omgang van hun vaders, belden directeuren in den P. T. en T. dienst is door de zonen voortgezet. En al scheiden zich de ambtelijke wegen ook door de benoeming van den heer Keukenmeester tot directeur te Eind- 'foven, de levenswegen zouden blijven samen gaan, omdat de eene naai Haarlem kan Kernen logeeren en de andere Eindhoven een uitste kende haltep'aats vond in de zomerreizen Ten slotte vond de heer Millaard nog gele genheid den heer Keukenmeester te danken voor de sympathieke houding jegens jongere collega's. Tot mevrouw Keukenmeester richtte spreker zich met er op te wijzen, dat de promotie van haar echtgenoot zoo sterk geaccentueerd werd door de dankbare hulde, die het personeel aan haar echtgenoot had gebracht. Hij ook wenschte hem een aangenamen tyd in de nieuwe woonplaats. Hierna werd thee aangeboden in de werk kamer van den heer Krukenmeester. waar de verschillende chefs en het rsoneel, lat meer dagel'ïks met hem „amen werkte nog geruimen tijd onder gezelligen kout met den vertrekken den collega en chef tezamen waren. Rectificatie. Door een misverstand werd in het blad van gisterenavond vermeld, dat hedenavond voor de congreganisten van de parochie aan het Spaame geen congregatie zou zijn en voor de leerlingen van de huishoudschool geen cursus in verband met de repetitie voor het Pinkster spel. Zoowel congregatie als cursussen bebbên hedenavond wèl plaats. De Nederl. Bond tot bestryding der vivisec tie, afd. Haarlem en Omstreken, zal op Dins dag 3 Mei, om 8 uur 's avonds, haar algemeene ledenvergadering houden in het gebouw „Theo- sophia", Nassaulaan 8. De agenda vermeld o.a. de volgende punten Jaarverslag, financieel verslag, verkiezing van een bestuurslid wegens periodiek aftreden van mej. A. Ruys (herkiesbaar). De heer E. Hollebrands zal een inleiding ge ven over „Wat de cursus van Ir. Ortt ons ge leerd heeft over het vivisectie-vraagstuk". De „Staatscourant" bevat de statuten van de Banketbakkery Sandijck N. V., alhier. In de laatstgehouden vergadering van het Haarlemsch Symphonie-Orkest „Euterpe" is net bestuur als volgt samengesteld: A. H. de Bruyn voorzitter; M. Scheer, vice-voorzitter; mevr. W Heerding-Wolff, le secretaresse, Groot Kijkduin Zandvoort; mej. J. Luyte, le penningmeeste resse; mej. G. Spaan, 2e secretaresse; mej. M v. d. Kaay, 2e penningmeesteresse; J, A. Hessels muziekcommissaris; P. de Beer, commissaris; L. v. d. Weiden, commissaris. Annelèn heeft Eduard van Beinum geïnter viewd voor het' „Hdbl." Van belang is om. wat de oud-dirigent der H. o. V. -over het orkest en de muziekliefhebbers te Haarlem zei: „Daar (te Haarlem) heb ik vier jaar gewerkt, zei Van Beinum, en ik vond dat werken in één woord: verrukkelijk. Ik wil hier wel aan toevoegen, dat mij bleek, dat mijn opleiding precies de goedé is geweest voor dirigent. Men moet als „krullenjongen" beginnen. Alle phases doorloopen; men moet in een orkest hebben gespeeld, door de praktijk zelf geschoold en gevormd zijn. Geen sprongen, als men tenmin ste niet een buitengewone figuur, een genie is. En dan nog.... Neen, de praktyk van het le ven, gebaseerd op een vakkundige opleiding moet ons vormen, dat is de eenige leerschool; de eenige waarborg ook, dat de dirigent zyn vak verstaat. „In Haarlem dan! Ik deed er bijna alles zelf. Dirigeeren, correspondeeren, enzoovoorts en ik heb er vier jaren met vreugde gewerkt voor een zeer heterogeen publiek, dat het bijzonder ap precieerde, als het kennis kon maken met de nieuwste Ravel of Roussel, met wat Pijper, An- driessen, Mengelberg, Bosmans, Landré en an deren juist hadden voltooid. Veel noviteiten en daarnaast het andere niet verwaarloozen. Er zyn liefhebbers van Mozart, maar er zyn ook vurige bewonderaars van Strawinsky, er zijn volbloed-Mahlerianen en by anderen gaat er nog steeds niets boven Bach en Beethoven. By het publiek, dat de concerten van de Haarlem sche Orkestvereeniging bezoekt, bestaat geen spoor van snobisme; beleefdheidsapplaus kent men er niet. Men komt er om naar muziek te luisteren; dat te kunnen constateeren is aan genaam. „En verheugend is het ook, dat, in den laat- sten tyd, onze eigen componisten zooveel pro ductiever zijn geworden; dat er op eigen bodem zooveel méér wordt gecomponeerd, Het geloof in een componist, in zijn kunnen, zyn schep pingskracht, wordt by mij eerst dén geboren, als ik voel, dat zijn componeeren voortspruit uit innerlijken drang, en niet uit een voorop gezette, theoretische basis. Ten slotte kan im mers ook het componeeren als een vak worden beschouwd en dus, als elk ander vak, worden aangeleerd, al zyn er slechts weinig uitverko renen. Ik voor my, ik zie heel wat liever, dat onze jonge, Nederlandsche componisten de pen voeren m muziek te scheppen dan om theore tische muziekbeschouwingen neer te schrijven. Maar men moet over muziek niet veel praten. Men moet ze maken en hooren!" Bij de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 28 April, des namid dags van 34 uur, te geven door den heer George Robert, zal het volgende programma worden uitgevoerd: 1. Praeludium en Fuga a. kl. t„ J. S. Bach 2. Vyfde Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy Andante Andante con moto Allegro maestoso 3. Derde Fantaisie C. Saint-Saens. 4. Soeur Monique F. Coup"rin. 5. Passacaglia H. Andriessen. De algemeene vergadering van Snelverband zal worden gehouden Vrydag 29 April des avonds S/t uur, in de zaal van „De N jverheid' Jansstraat 85. De agenda vermeldt: Ingekomen stukken en mcdedeelingen. Jaarverslag van den Secretaris. Rekening van den Penningmeester over 1931 met rapport van de Commissie voor het nazien der rekening; begrooting voor 1932. Verslag van de Bootcommissie over 1931 en bekendma king van het programma voor 1932. Voorstel tot invoering van diplomat. Verkiezing van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding van Mevrouw B. G. Cpek-Veldwyk en den Heer W Waalewijn. Eerstgenoemde stelt zich niet her kiesbaar. Het bestuur stelt de volgende dub beltallen voor: de dames A. van Donselaar en J. de VriesFranz; de heeren W. Waalewyn en Th. Oderkerk Jr. Dezer dagen heeft het fonds tot onderlingen "tcun aan bewon rs drr woning tichting Pa trimonium" zyn 10-jarig bestaan gevierd. Er was door het bestuur, naast de gebruike lijke huishoudelyke zaken, een programma sa mengesteld. dat, getuige de stemming by de leden, wel in den smaak is gevallen. Aan het officieele gedeelte ontleenen wy het volgende: De vereeniging telde op 31 Decem ber 1931 197 leden Het kassaldo bedroeg op dien datum 1417.63. Er werden in 1931 to taal 19 gezinnen bijgestaan. Het aantal per week bedroeg 28. Zoowel het verslag van den secretaris als dat van den penningmeester getuigden van een stevige basis der vereeni ging. Het bestuur had algemeen gedacht, dat het jaar 1931 zwaar zou zyn. In aanmerking ne mende de ty'dsomstandigheden, kan niet an ders gezegd worden, dan dat het zeer is mee gevallen. Het aantal gezinnen, dat geholpen is, bedroeg zelfs minder dan het jaar daar voor. De verkiezingen hadden een normaal ver loop De voorzitter, de heer J. H. Niemoller, werd bij acclamatie herkozen, evenals de hee ren P. D. Barthel en E. de Wolf (secr.) Ook de controlecommissie bleef voor 1932 in functie. Hierna werd begonnen met het „feestpro gramma". De voorzitter hield een korte rede, waarin hij het ontstaan der vereeniging me moreerde en waarin hy tevens een overzicht gaf van hetgeen in den loop der 10 jaar was gedaan. Er werd door de wekelyksche con tributie van 10 cent een bedrag ontvangen groot f 9743.49 en uitgekeerd f 8525.86. Hier door is inderdaad veel finantieel getob ver zacht. Komende tot den feestavond zelf, deelde spreker mede, dat het bestuur gemeend had, het 10-jarig bestaan maar niet zoo voorbij te mogen laten gaan, maar dat er iets bijzon ders moest worden gedaan, een en ander met inachtneming van de strekking van het fonds. Reden tot uitbundig feestvieren was ei- natuurlijk niet, daarom had het bestuur be sloten om met vermyding van groote kosten een gezelligen avond te arrangeeren. Daartoe had het zich de medewerking ver zekerd van het gezelschap Hogenbirk en draaide de heer De Bruin een paar aardige films. Een 'woord van byzondere waardeering voor het gezelschap Hogenbirk is wel verdiend. Het gezelschap bestaande uit ongeveer 14 musici heeft een programma ten gehoore gebracht, dat er wezen mocht. Het talrijke publiek stak zyn waardeering niet onder de stoelen. Er werd hartelyk geap- plaudiseerd. B. en W. schreven aan den Raad: In ons voorstel d.d. 11 Dcember 1931, tot vaststelling van details van het uitbreidings plan „Zuid-West", deelden wy U mede, dat detail 7 van dat plan moest worden aangehou den, ten einde de ontworpen wyziging Wij ziging No. 1 van genoemd detail 7, in ver band met een ingezonden bezwaarschrift, in nadere studie te kunnen nemen. Het als ge volg daarvan nieuw ontworpen wyzigingsplan eveneens Wijziging No. 1 voor gronden onmiddeliyk ten noorden van de pyislaan ge legen, alsmede het detail 7, omvattende gron den, geleden ten noorden van de Pyislaan, ten oosten van de Houtvaart, ten zuiden van den De Ruyterweg, en ten westen van de spourbaan Haarlem—Leiden, hebben wy, overeenkomstig artikel 37 der Woningwet, opnieuw gedurende 4 weken, voor een ieder ter gemeente-secreta rie ter inzage nedergelegd. Bezwaren zijn tegen bedoelde ontwerp-plan- nen niet ingekomen. De Gezondheidscommissie, aan wie wij over vorenbedoelde ontwerpen het advies hebben gevraagd, heeft ons medegedeeld, zich er mede te kunnen vereenigen. Wy stellen U mitsdien voor, detail 7 en Wy ziging No. 1 van het detail 7, van het plan Zuid- West, vast te stellen. Wy merken U tenslotte op, dat in het ont- werp-besluit is opgenomen het verleenen van de bevoegdheid aan ons college om binnen de daarby gestelde grenzen op eenig onderdeel af te wijken van de vast te stellen uitbreidings plannen. By het gebruikmaken van die be voegdheid zullen wy de voor deze gemeente in gestelde Schoonheidscommissie moeten hooren. Wy achten dit noodig, omdat de praktyk heeft geleerd, dat by de verwezeniyking van uitbreidingsplannen het opvolgen van het ad vies dier commissie, in sommige gevallen, ten einde een aesthetisch voldoende oplossing te verkrygen, afwijking van een uitbreidingsplan gewenscht maakt. De algemeene jaarvergadering van het Ne derlandsche „Jack London"-Verbond zal Za_ terdag 7 Mei te 3 uur in het Gebouw Theoso- phia, Nassauplein 8, gehouden worden. De agenda vermeldt onder meer: Jaarverslag secretaresse; Rekening en verantwoording penningmeesteresse; benoe ming kas-commissie 1932; verkiezing aftreden de bestuursleden Gravin Du Monceau, Baronesse de Constant Rebecque en Mr. Dr. D. Albers de laatste stelt zich herkiesbaar, voorstel tot be noeming bestuurslid: mej. C. Amtzenius; plaatsbespreking volgende jaarvergadering'; voorstel eenige leden tot oprichting van afdee lingen over te gaan. Door Alexis Gunning van Londen, zal een lezing gehouden worden over het onderwerp: „Circussen, Dierentuinen, Menagerieën". De lezing zal precies om 4 30 uur plaats vin. den, daar zy per radio (H. I. R. O.) zal wor. den uitgezonden. Het 3de jaarfeest, van 1e vereeniging „Na Ar beid Ontspanning" van de Cacao- en Choco ladefabriek „Union", is Zaterdag gehouden. De voorzitter memoreerde in zyn openingsrede de verschillende feestjes die waren gegeven, o.a. ook ten bate der kinderen en sprak een opwek kend woord om zich als lid of donateur op te geven. De verschillende feestnummers werden vlot gespeeld. Onder de pauze werd een verloting gehouden, met zeer fraaie pryzen. Eenige dames der ver eeniging hadden bloempjes vervaardigd, welke den bezoekers werden aangeboden. Van Kapperspersoneel De afdeellng Haarlem van den Ned. Bond van Kapperspersoneel hield Maandag een openbare vergadering in café „Central" Groote Houtstr De bondssecretaris H. Schlosser hield een rede over de 4-daagsche vacantie-regeling per collectief contract voor iederen bediende en spoorde al de collega's aan met het afdeelings- bestuur mede te werken, om de begonnen actie te doen slagen. Spreker verklaarde er van over tuigd te zyn, dat de actie gewonnen zal wor den, mede doordat de volledige medewerking is toegezegd van de diverse vakbonden. Doordat van patroonszyde geen gevolg ge geven was aan de uitnoodiging, de openbare vergadering by te wonen, kwamen de debatten te vervallen. In perceel Mr. Cornelisstraat 15, bewoond door de familie v. d. H., is gistermiddag een brandje uitgebroken, doardat een divankleed te dicht by een brandende kachel hing Divan kleed, divan en vloerkleed verbrandden gedeel telyk. Het vuur werd door omwonenden gebluscht De brandweer was wel aanwezig; doch behoef de geen dienst te doen HAARLEM PHILIPS' RRADIO-TOESTELLEN In den afgeloopen nacht is te Velsen-Noord een laffe daad gepleegd. In een nis aan dc ach- terzyde van de parochiekerk, die naar den Rijkstraatweg gericht is, staat een groot H. Hartbeeld. Onverlaten hebben dit beeld in den afgeloo pen nacht losgetrokken en omvergeworpen. De omstandigheid, dat de nis zich in de onmiddel- lyke nabijheid van den b'ganen grond bevindt, maakt het den daders mogelijk, om hun daad te volvoeren. Het beeld is voorover in een bloemperk ge vallen, waarbij de twee handen zijn gebroken. Na de ontdekking van deze schandelijke daad, is de politie gewaarschuwd, die onmiddellijk een onderzoek instelde en de situatie fotogra feerde. Omtrent de daders is nog niets bekend Naar wy hoorden zijn in den afgeloopen nacht een paar mannen van het Hoogov "terrein verwijderd, die daar niet thuis behoorden. Of er verband gebracht kan worden tusschen dit geval en de gebeurtenis bij de parochiekerk, is nog niet uitgemaakt. De parochianen van Velsen-Noord zyn diep verontwaardigd over deze van geloofdshaat ge tuigende daad. Ook bij andersdenkenden heerscht deze ver ontwaardiging. Binnenkort zullen de parochianen worden opgeroepen voor een plechtige betuiging van eerherstel. Ter eere van Maria, N.N. t 2.50. Onze oudste Haarlemsche Liedertafel „Zang en Vriendschap", die( tevens het voorrecht bezit zich „Koninklijk" te mogen noemen, heeft op haar jongste concert weder onomstootelyk be wezen, dat zij over klankrijk, evenredig en be schaafd stemmenmateriaal beschikt. Dirigent Schuurman had nu eens iets hooger gegrepen en een paar flinke a cappellawerken op het programma geplaatst. Werken, waarin hy alle voortreffelijke eigenschappen van zulk ma teriaal had kunnen laten uitkomen. Wy misten er enkele! 1. Hoorde men zelden plano-zang. Daardoor werd in de dynamische lijn te weinig afwisse ling verkregen. 2. Op de vereischte plaatsen werd niet altoos gedragen gezongen. Dientengevolge voldeed ,Bede" er. eenige onderdeelen van „Dit zijn de stemmen die klagen" van Roeske niet. Byzon- der het eerste nummer heeft gedragen zang noodig. Waarom bovendien het tempo niet wat rustiger genomen? 3. By het op den voorgrond treden van de eerste tenorparty zong deze niet bepaald fijn lyrisch. Daardoor berokkenden enkele regels uit" Loots' Lofzang eenige afbreuk aan den overigen, goeden totaal-indruk van dit werk; en 4. kon de tekst menigmaal doorvoelder worden uitgebeeld. Het slot van Roeske's tweede werk was b.v. vlak van uitdrukking. En wat kan zoo'n slot geen diepen indruk teweegbrengen! Toch stond dit concert op hooger peil dan het vorige, want vele andere fragmenten vol deden door technische beheersching, klank schoonheid en muzikaliteit. Dat alles weer eens grootsch en artistiek kon worden genoemd (zooals het een „Koninklyke behoort te zyn) is onze welgemeende wensch. Volledigheidshalve zy vermeld, dat Z. en Vr. de eerste uitvoering gaf van een klein werkje van W. Smalt: „Zondagmorgen" (zonder eenige moderne allure, doch zaakkundig en toch muzi kaal geschreven), de componisten Roeske en Smalt door het talrijke publiek cp enthousiaste wijze werden gehuldigd en het dalen van het toonpeil in „Zondagmorgen" wellicht, moet wor den toegeschreven aan de ietwat te lage ligging van dit werkje voor Z. en V. Solistische medewerking verleenden de violiste mevrouw Frieda LinnekampRoeske en de bas, de heer Serge Smirnoff. Van de violiste bewon derden wy vooral den zangrijken toon in de „Méditation-Thaïs" van Massenet en het styi- volle spel in nummers van Max Reger. De zanger boeide met Schubert-liederen, doch bovenal met het Wolgasleeperslied. Emmy van Eden toonde ook thans weder haar goede pianistische hoedanigheden. De solisten lieten haar te recht in de hun ge brachte hulde deelen. O. K. Door Ged. Staten is vergunning verleend aan de N.V. Autobus-Exploitatie „Stormvogels" te IJmuiden, tot het in werking brengen van auto busdiensten van Haarlem naar het vliegveld Schiphol en terug (gedurende de maanden Mei tot en met September) en van Haarlem over Overveen naar Zandvoort en terug (gedurende de maanden Mei tot en met September). Afscheid als ambtenaar. Zooals reeds onlangs gemeld, zal de heer P. Kalbfleisch, Administrateur, Chef van de Afd. Onderwys en Verkiezingen, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftyd, eerst daags den gemeentedienst verlaten. Het Gemeentebestuur zal by monde van den secretaris, den heer Mr. Th. A. Wesstra, in besloten kring van dezen verdienstelyken amb tenaar afscheid nemen op Maandag 2 Mei a-s- Voor degenen die behoefte zullen gevoelen tot ambtelyk afscheid van den vertrekkenden amb tenaar, zal hiertoe gelegenheid bestaan ten Raadhuize op genoemden daturr van half *3-^ 5 uur des namiddags. Ondertrouwd: 26 April: W. H. Gart en Mense; P. J. J. Westrik en C. M. v. Muijen Geboren: 23 April: G. A. Thoolen -Siits 24 April: J. F. Wolterink—Bluemers d; d! 25 April: S. W. Hameteman—v. d. Pol z' M. Honschoten—Barends z; J. J. Keller -Rose a' J. C. M. Dykzeul—Nelis d; M. M. Kleyn" Vlug d; 26 April G. E. Peettoom—v. Beest d- Overleden: 24 April: H. J. Lensen, 67 j Noo der Tuindorpslaan; M. S. v. Wunnik 50 J'j Bakkerstraat: J. M. Pooters, 60 j., Hazeoate' laan; 25 April: J Helms—v. d. Vegt, §5 1 "e. bertsbergstraat; W. Medemblik, 78 J.. K«mPe laan; L. C. M. Sondaal, 68 j„ Kamperlaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2