Het boek van Wibaut SPECIALE AUTOWEGEN I De uitvoering der R.K. Oratoriumvereeniging m Steun aan de kippenhouderij WOENSDAG 27 APRIL Groote verontwaardiging HOOGE KANAAL-TOLLEN Adres aan de Regeering Na het congres te Milaan GARANTIE-REGELING Opslag in koelhuizen Als dat niet helpt.... Gelijkgerechtigd brukkende last op de verveners BENZINE-INVOERRECHT IN DUITSCHLAND Een lastige bepaling opgeheven TELEGRAMMEN NAAR 1NDIË Geen verlaging van het tarief SPANNING IN HET VEEN Bemiddelingsvoorstel verworpen ■MiMwniBiMiiinmBWiiiiiiiiiiiml J. H. SCHAPER Bedankt als Gedeputeerde HET UTR. STED. ORKEST IN GEVAAR Een tekort van f 35.000 R.K. VEREENIGING VAN MARINEPERSONEEL Vergadering te Den Helder Wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend De prijs der eieren Steun noodzakelijk KATH. BOEREN EN TUINDERS De toestand op het platteland wanhopig geworden IJ. KEESTRA Kamerlidmaatschap aangenomen Wegverbeteringen in Zuid-Holland VLEESCH- EN BOTER-EXPORT Contingenteering in België POSTPERSONEEL Vrijwillige afvloeiing Naar aanleiding van wat wij publiceer den omtrent het terecht verschrikkelijk ge doemde boek van het echtpaar Wibaut, ontvingen wij van vele zijden ingezonden stukken, waarin hevige verontwaardiging over den euvelen moed, waarmede bedoeld boek geschreven en aan de openbaarheid prijsgegeven werd, tot uiting komt. Wij begrijpen die verontwaardiging, ën wij waardeeren haar. Hieruit blijkt toch immers, dat ons ka tholieke publiek in opstand komt, wanneer de aloude, beproefde christelijke zedeleer met voeten getreden wordt en wanneer met zedelijke, of liever: onzedelijke nieuwlich terij gepoogd wordt, ons volk te bederven. Ons katholieke publiek wil de christelijke huwelijksmoraal gehandhaafd zien en de jeugd beschermen tegen een verderfelijke en erger dan heidensche propaganda, als Welke het echtpaar Wibaut durft voeren. En wie de door ons ontvangen ingezon den stukken leest, moet wel de overtuiging in zich voelen groeien, dat de katholieken zich hun heilige huwelijksmoraal niet zul len laten ontrooven, dat zij zich tegen iede re afschuwelijke propaganda met kracht Zullen verzetten. Konden deze en dergelijke pogingen tot Zedelijken sluipmoord met een nieuwen kruistocht bestreden worden, de katho lieken zouden in de voorste gelederen staan. Het is ons niet mogelijk, alle ingezonden stukken, naar aanleiding der Wibaut-af- faire door ons ontvangen, te plaatsen; de Verontwaardiging komt daarin niet zelden (wat overigens verklaarbaar en vergeeflijk is) wat al te onbeheerscht tot uitdrukking en toont (wat ook al weer verklaarbaar en vergeeflijk is) te weinig respect en te veel minachting voor het menschen-paar Wi baut, dan dat wij deze stukken an de open baarheid zouden willen prijsgeven. Alleen déze strekking van enkele door ons ontvangen stukken willen wij even re- leveeren, de vragende strekking n.l.: Hoe is het toch mogelijk, dat een man, die aan het einde van zijn leven staat en, Wie weet hoe spoedig, den dood in de oogen Zal moeten zien, tezamen met zijn echtge- hoote nog een boek gaat schrijven over en teii gunste van een zóó verderfelijke huwe- hjks-„moraal"? Hoe is het mogelijk, dat deze beide men- Schen, nog voor zij deze wereld verlaten gaan, de verhouding tusschen man en Vrouw, zooals die niet alleen volgens de christelijke leer, maar ook in het belang der geheele maatschappij wil deze niet ten onder gaan moet zijn, trachten te Veranderen, zóó, dat de menschelijke sa menleving tot een beestenstal zou worden? Ja, inderdaad, hoe is het mogelijk? De vraag is begrijpelijk. En des te tragischer, nu zij geldt een Wi baut, die in zijn jeugd geleerd heeft, hoe 't Wel en hoe 't niet mag, en hoe de mensch eenmaal voor eeuwig rekenschap zal moe ten afleggen. Maar juist deze heilzame leer heeft Wi baut niet langer willen erkennen, met een Zekere voldoening heeft hij zich in het hei dendom gestort, en het jongste werk van Zijn hand levert het bewijs, dat voor dezul ken alle grenzen wegvallen 't Is treurig, dit telkens weer te moeten Waarnemen. Doch, hoe bedroevend het geval-Wibaut Ook moge zijn, hoe ongelooflijk veel bederf het verschrikkelijke boek ook in zekere ieugdkringen teweeg zal brengen, ja, hoe- Zeer wij ook terecht klagen over de heden- daagsche zedenverwildering, met ge rechtvaardigde fierheid mogen wij 't voor spellen: Als het echtpaar Wibaut reeds eeuwen Beleden de oogen gesloten zal hebben, als er van Wibaut's boek geen schijn van her innering meer overgebleven is, dan zal daar nog hoog en onaantastbaar prijken het christelijke, het katholieke huwelijk, dat ondanks hoeveel ontaarding en ver wording ook als Goddelijke instelling de eeuwen zal trotseeren tot den jongsten hag, waarop héél het menschdom ook het heidensche rekening en verantwoor ding zal moeten afleggen, waarop blijken 2al, hoe, naar Goddelijk bevel, het huwelijk beschouwd en geëerbiedigd had moeten Worden. In verband met de slechte bedrijfsuitkomsten Wm het veenbedrijf, waarop ook door de han- ®ehde loongeschillen weer sterk de aandacht ®evestigd wordt, gevoelen de verveners meer ooit den drukkenden last van de hoage 01 gelden, welke voor de vaart op de particu- '6re kanalen in het Noorden des lands gehe- eh worden. ïteeds herhaaldelijk is den laatsten tijd deze "/^gelegenheid onder de aandacht gebracht, J?* in de Staten-Generaal werd er op gewe- zonder dat dit resultaat had. Zelfs heeft p regeering onlangs besloten de rijksbijdrage uatl 5 cent per M3. turf welke ter tegemoet- °ming in de tolkosten sedert een paar jaar uerd gegeven, te verlagen tot 2 Va cent en te j^Perken tot de turf uit de veenderijen ten °°rden van de Verlengde Hoogeveenschevaart. De verveners hebben thans besloten een ^rnieuwde poging tot verlichting dezer las- te wagen en aan den Minister van Wa- rstaat het volgende adres verzonden: v "De vervenersvereeniging „BargerOoster- en Omstreken", de R. K. Vervenersver- v Piglng, de vervenersvereeniging Klein Veen- "tlrijf" en de vervenersvereeniging „Barger- ^hipascuum" constateeren, dat de noodlijden- toestand in het veenbedrijf thans wel zijn °°esten graad bereikt heeft, terwijl gedurende de laatste jaren elke bestaansmogelijkheid door de scherpe concurrentie van de steenkolen ten gevolge van hare vele faciliteiten onmogelijk is gemaakt. Een groot aantal fabrieken met name de cartonfabrieken, de aardappelmeelfabrieken, de steenfabrieken e.a. lieten hierdoor het turfstoken varen en stelden zich in op het sto ken van goedkoope inlandsche- of buitenland- sche steenkool. Bij bestendiging van deze uiterst lage kolenprijzen wordt het debiet voor het turfverbruik nog gaandeweg verkleind. Ge wezen wordt op het feit, dat met alle moge lijke energie de verveners trachten het be drijf gaande te houden en dat door de verve ners enorme bedragen zonder eenige subsidie van Rijk, Gemeente of Provincie zijn gevoteerd voor het graven en onderhouden van kanalen wijken en kunstwerken. Bekend mag worden geacht, dat de turf- prijzen beneden den kostenden prijs zijn ge daald, waardoor de vervening grootendeels of geheel tot stopzetting is gedoemd. Speciaal op de kanalen, Hoogeveensche Vaart, Oranjeka naal, Dedemsvaart, Stieltjeskanaal en de Gro ninger Veenkoloniale kanalen rusten aanzien lijke toltarieven, waardoor de- kosten zeer sterk stijgen. In verband hiermede verzoeken ge noemde vereenigingen den Minister van Wa terstaat dringend deze voor den turfafvoer in aanmerking komende kanalen tolvrij te maken. Op het Internationale Congres voor speciale autowegen, dat op initiatief van M. Albert Tho mas, directeur van het Internationaal Arbeids bureau van den Volkenbond te Genève, van 18 20 April j.l. te Milaan werd gehouden en dat werd bijgewoond door ruim 200 vertegenwoor digers van Regeeringen, verkeersvereenigingen, kamers van koophandel enz. van vrijwel alle landen van West-, Centraal- en Zuid-Europa, is uit de verschillende ingediende rapporten ge bleken, dat de gedachte van den „specialen autoweg", den vrijen, veiligen weg voor het moderne verkeer, al veel verder en veel meer algemeen ontwikkeld is dan meestal wel wordt gedacht. Allerwegen wordt gewerkt aan ont werpen voor dergelijke wegen en behalve in Italië, waar reeds systematisch honderden ki lometers zijn aangelegd, is incidenteel in ver schillende landen de aanleg van speciale auto wegen in uitvoering. Teneinde zooveel moge lijk eenheid hierin te brengen en den aanleg van speciale autowegen te bevorderen is aan het slot van het Congres opgericht de vereeni- ging O. I. A. R. (Office international des Auto routes), onder voorzitterschap van M. Lainé (Parijs). Tot eereleden werden benoemd M. Al- bert Thomas en Senator Puricelli, de groote inan van de autostrade 'n Italië. Het bestuur wordt voorloopig gevormd door 20 leden, waar bij ons land is vertegenwordigd door ing. H. W. O. de Bruyn, directeur der afd. Wegen van den A N. W. B. Tot directeur-generaal werd be noemd dr. Nijffeler (Bern) en tenslotte werd o.a. nog een studiecommissie ingesteld, waarin zitting hebben M. Puricelli (Italië), Pigelet, Ing. Ponts et Chaussées (Frankrijk) Uhlfelder, Ma- gistratsoberbaurat Frankfurt (Duitschland) en de Bruyn (Nederland). Het Congres ging gepaard met de gebruike lijke festiviteiten en excursies, waarvan wel in het bijzonder mogen worden genoemd de middagreceptie bij senator Puricelli, waar tevens alle buitenlandsche gezanten met hunne dames waren genoodigd en de excursie langs den nieuwen autostrada van Milaan naar Bergamo en verder over den nieuwen weg langs de West zijde van het Gardameer over Gardone naar Torbole, die zoowel uit technisch als uit toeris tisch oogpunt een meesterstuk mag worden ge noemd. Die excursie vormde een waardig slot aan dit nderdaad zeer geslaagde congres. De A.N.W.B. meldt: Van de Duitsche grens- autoriteiten is bericht ontvangen, dat, in het belang van het vreemdelingenverkeer naar Duitschland, de lastige en tijdroovende heffing van invoerrechten van benzine aan de grens, waarover zoo herhaaldelijk geklaagd is, met in gang van heden is vervallen, voor zoover het personenauto's en autobussen betreft. Voor vrachtauto's blijft de oude regeling gel den. Natuurlijk wordt wel invoerrecht geheven van benzine, welke men zou meenemen in bus sen, of in reserve-tanks. Auto- en motortoeristen zullen dit bericht met instemming vernemen; het komt zoo tegen Pinksteren net mooi op tijd. Naar de „Tel." verneemt, zal het telegram tarief naar Ned.-Indië niet verlaagd kunnen worden, omdat men de onmisbare medewer king van de Ned.-Indische regeering niet kan verkrijgen. Onderwijl neemt het rechtstreek- sche radiotelegraafverkeer af, omdat velen er de voorkeur aan geven, hun telegrammen aan een correspondentieadres te Londen te zenden en aldus gebruik maken van het aanmerkelijk goedkoopere tarief tusschen Engeland en Ned.- Indië. Naar aan den Haagschen correspondent van het blad in verband met bovenstaand bericht wordt medegedeeld, kunnen de telegramtarie ven naar Ned.-Indië niet eenzijdig in Neder land verlaagd worden, omdat de Indische regeering in verband met den economischen toestand weigert tot vermindering over te gaan. Van concurrentie met Engeland is tot nu toe nog niets gebleken. Een dergelijke methode achtte men ook te omslachtig. Men zou dan eerst naar een adres te Londen moeten seinen, hetgeen toch ook weer kosten en tijdverlies met zich meebrengt. In een Dinsdagmiddag te Klazinaveen ge houden vergadering is vastgesteld, dat het be middelingsvoorstel inzake het loonconflict in het veendistrict BargerOosterveen dat gedaan werd door den burgemeester van Emmen, den heer J. L. Bouma, en inhield een loonsverlaging van 10 procent, verworpen is met 1105222 stemmen. Besloten is aan de werkgevers een ultimatum te stellen. Wanneer niet voor a.s. Donderdag betere voorwaarden worden ingesteld, gaat al dus het ultimatum Dinsdag 3 Mei a.s. de sta king in. LOUIS VAN TULDER JAC. CARO Hierboven geven wij de foto's van Jc Vincent (sopraan), Suze Luger (alt>, Louis van Tulder (tenor) en Jac. Caro (bas), het heerlijke op elkander prachtig Prikfeeïdtraadt JO VINCENT afgestemde kwartet, dat Vrijdagavond met de H. O. V. zal medewerken bij de uitvoering v. h. Requiem v. Verdi door de R.K. Oratoriumver. Het is 'n unieke ge legenheid 't mooiste kwartet van Ned. in een der mees bekende meesterwerken en ge steund door een koor, dat in kracht waarschijnlijk door geen enkel in ons vader land wordt overtroffen, te hooren. De groote belangstelling, die de uitvoering van de R.K. Or. trekt, wordt hierdoor voldoende verklaard. De groote zaal van het gemeentelijke concertgebouw is al bijna geheel vol geloopen, zoodat het aantal beschikbare plaatsen nog maar gering is. En we hebben nu pas Woensdag! Ook van niet-katholieken kant zijn veel plaatsen gekocht. Men wil daar blijkbaar gaarne het Requiem eens door katholieken hooren zingen en vooral in een zoo uitstekende bezetting als Vrijdagavond geboden zal worden. Ï'UZE LUGER Naar „Het Volk" meldt heeft het sociaal democratische Kamerlid J. H. Schaper tegen 1 Mei a.s. om gezondheidsredenen ontslag ge nomen als lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland en dus ook als lid van Gedeputeerde Staten. De heer Schaper zal eenige weken rust ne men en na Pinksteren zijn werkzaamheden als Kamerlid hervatten. Aan een oproep tot de ingezetenen van Utrecht ontleenen wij: Het voortbestaan van het U. S. O. is thans ernstig in gevaar! Door steun van gemeente en particulieren is het tekort over het afgeloopen exploitatiejaar grootendeels gedekt. Het tekort op de begrooting voor het nieuwe dienstjaar 1932—1933 doet echter het ergste vreezen. Dit tekort wordt geraamd op 35.000. Bij toepassing van zeer ingrijpende bezuini gingsmaatregelen, o.a. van een verlaging der salarissen van alle orkestleden met 10 pet., kan bedoeld tekort met een bedrag van ten hoogste 20.000.worden verminderd. Ongedekt blijft dan nog een tekort van pl.m. 15.000.—. Het bestuur tracht op allerlei wijze dekking hiervoor te vinden. Die blijkt tenslotte onmo gelijk zonder zekerheid omtrent de voortzetting van de bestaande abonnementen en het toe treden van een aanzienlijk aantal nieuwe abon- né's. Is deze zekerheid niet vóór 1 Juni a.s. ver kregen, dan zal het bestuur niet langer zijn verantwoordelijkheid kunnen dragen. Het staat thans aan U met de daad te too- nen, dat Gij Uw Utrechtsch Orkest wilt be houden. Te Den Helder vergaderde het volledige Hoofdbestuur van de Ned. R. K. Ver. van Ma rinepersoneel St. Christophorus. Aanwezig wa ren de afgevaardigden van alle afdeelingen met hun geestelijken adviseur, uitgezonderd de geest adv. van de afdeeling Amsterdam, kapelaan Beriage, die „door dienst" verhinderd was. In principe werd besloten, dat ook dit jaar een algemeene vergadering van de Ver. zal worden gehouden buiten de Marinecentra, om zoo de burgerij van de verschillende streken van ons land bekend te maken met het heilzame werk der R. K. Ver. van Marinepersoneel, die op onzen - vloot een zoo moeilijken werkkring heeft. Door den penningmeester van het Hoofdbe stuur werd verslag uitgebracht over 1931, welk verslag, sluitend met 9613.42, werd goedge keurd. Het hoofdbestuur werd vervolgens opgedra gen ook dit jaar weer samen te stellen het „Handboekje voor den Marineman" ,het z.g.n. .Blauwe Boekje", dat nog verrijkt zal worden met talrijke bijzonderheden. Dit boekje is een waar vade-mecum geworden, dat niet alleen bij den Kath. Marineman „in trek" is, maar ook bij vele anderen op de vloot. Het bevat vooral voor den R. K. Marineman een schat van gegevens betreffende de godsdienstige bepalin gen en de daaromtrent verschenen voorschrif ten, alsmede een uitvoerige lijst van buitenland sche havens waar men katholieke kerken, al dan niet met Hollandsche of Hollands sprekende priesters kan vinden. De aandacht werd er voorts nog op gevestigd, dat in Juni a.s. het R. K. Marineweekblad 12 y2 jaar zal bestaan, waarbij de mogelijkheid werd overwogen bij die gelegenheid een herdenkings nummer uit te geven. De afgevaardigde van de afdeeling West-Indië bracht verslag uit over den toestand aldaar be treffende de godsdienstige verzorging en andere Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor 1932. Aan de Memorie van Tielichting wordt het volgende ontleend: De voortgaande daling der eierprijzen brengt het Nederlandsche kippenhoudersbedrijf in een noodtoestand. De talrijke kleine bedrijven op de zandgronden waar de kippenhouderij een der hoofdbronnen van inkomsten vormt, zijn ten gevolge van den toestand in het zuivelbedrijf en de varkenshouderij economisch zoo ver zwakt, dat snel werkende maatregelen wensche- lijk zijn om althans het pluimveebedrijf voor verdere prijsdaling te behoeden. is in den loop der jaren aan sterke seizoen schommelingen onderhevig. De omstandigheid echter, dat in de laatste jaren in voorjaar en voorzomer groot hoeveelheden eieren in de kalk- inrichtingen werden opgeslagen telken jare in totaal 125 150 millioen stuks en dat daarnevens groote partijen zijn ingekalkt, as oorzaak, dat een ai te groote prijsdaling in den tijd van de grootste aanvoeren werd tegenge houden. Anderzijds zijn daardoor de prijzen in najaar en voorwinter de periode der geringste produc- tiee, lager geworden. De nivelleerende werking, welke het opslaan van eieren in koelhuizen op het verloop der eierprijzen pleegt te hebben, dreigt voor 1932 te worden uitgeschakeld. Het laat zich aanzien, dat ten gevolge van crediet-moeilijkheden dit jaar weinig eieren gekoeld en gekalkt kunnen wor den. Dientengevolge wordt de markt reeds thans meer overvoerd dan wanneer uitsluitend de be staande exportmoeilijkheden haar invloed zou den doen gelden. Minder dan ooit kunnen de kippenhouders echter den steun ontberen, welke aldus in nor male jaren aan den eierprijs ten tijde van de grootste productie werd geboden. Dadelijke verlichting van den toestand der kippenhouders kan worden teweeggebracht door het uit de markt nemen en het koelen van een hoeveelheid eieren, ongeveer overeenkomend met die welke in andere jaren een dergelijke bestemming vindt. Daartoe zullen de coöpera tieve eierverkoopinstellingen in staat zijn, in dien zij daarbij van Rijkswege door een garan tie worden gesteund. Een zoodanige maatregel zal feitelijk neerko men op een opheffing van credietmoeilijkheden, waardoor anders het kwantum in dit seizoen te koelen eieren hoogstwaarschijnlijk abnormaal klein zou blijven. De garantie-regeling Tot dit oogmerk wordt voorgesteld een rege ling, als is aanbevolen door de Landbouw Crisis- Commissiën. In totaal zijn in 1931 door verkoopinstellingen, aangesloten bij de Federatie van Vereenigingen van Bedrijfspluimveehouders, uitgevoerd 506.232.300 eieren. Volgens het uit te voeren plan zullen maximaal worden opgeslagen 20 pet. van dit aantal of 101.246.460 eieren van een ge middeld gewicht van 5861 K.G. per 1000 sts. De Rijksgarantie bedraagt ten hoogste 3.45 per 100 opgeslagen eieren van de genoemde ge wichtsklasse in welk bedrag is begrepen 2.85 als voorschotprijs en 0.60 voor onkosten (koel- loon, rente, vracht van het koelhuis naar de grens, algemeene onkosten). De als voorschotprijzen uit te keeren bedra gen zijn aldus berekend, dat de kippenhouder een bedrag van netto 2.40 a 2.45 per 100 stuks eieren ontvangt. Het verschil tusschen laatstgenoemde bedragen en den totalen voor schotprijs strekt tot vergoeding van de kosten van het verpakken, de emballage, het vervoer en de algemeene onkosten. Aanvaarding van dit plan zal voor het Rijk medebrengen, dat het op zich neemt een ga rantie tot een bedrag van ten hoogste 3.493.000.—. Al hetgeen de opgeslagen eieren in het najaar en den winter opbrengen, komt in mindering van dit bedrag. Zal deze op brengst per 100 stuks gemiddeld bruto ƒ3.45 bedragen, hetgeen geenszins ondenkbaar is, dan zou in het geheel niets ten laste van 's Rijks kas komen. Deze regeling bevat de waarborgen, dat de voordeelen van den verhoogden prijs der eie ren geheel aan de kippenhouders ten goede komen, terwijl de betrokken coöperaties aan sprakelijk blijven voor een goede uitvoering. De steun, welke door dit plan aan de eier prijzen wordt gegeven, zal niet in den weg staan aan een belangrijke inkrimping van de kippenhouderij, aangezien de steun eerst ef fectief wordt, wanneer de eierprijs is ;edaald beneden het niveau van den kostprijs. Onge rekend arbeidsloonen, pacht en rente moet als kostprijs van kippeneieren 2.95 cent per stuk worden aangenomen. voor het personeel noodig geachte verbeteringen, waarop zich een uitvoerige discussie ontspon. De voorstellen, ingediend door de verschillende afdeelingen, voornamelijk betreffende de rechts positie van het personeel, werden aan uitvoe rige bespreking onderworpen. De katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond heeft een schrijven gericht aan de R. K. Tweede Kamerfractie waarin wordt mee gedeeld, dat de toestand van het platteland en meer in het bijzonder van de boeren- en tuindersbevolking niet alleen hoogst ernstig is, maar stilaan wanhopig is geworden. Op dui zenden en duizenden land- en tuinbouwonder- nemingen wordt niet slechts geen korst brood meer verdiend, maar worden zelfs verliezen geleden welke de laatste reserves, voor zoover nog aanwezig, snel doen wegsmelten. De boe ren- en tuindersbevolking, over het algemeen genomen, staat voor den ondergang. Dankbaar erkennende, dat steeds bij de ka tholieke Kamerfractie gunstig gehoor en mede werking is gevonden en na geconstateerd te hebben, dat de regeering „zij het dan schoor voetend en in menig opzicht reeds te laat" en kele maatregelen heeft getroffen ten behoeve van het akkerbouwbedrijf vervolgt het adres: „Intusschen bleven de rundveehouderij, de varkenshouderij, de pluimveeteelt en in het al gemeen de bedrijven in de zandstreken, waar de crisis zich in acuten vorm wel is waar later dan in de akkerbouwbedrijven, maar thans toch ook reeds gedurende zeer geruimen tijd heeft doen gevoelen, en eveneens de zoo belangrijke tuinbouw tot dusver van iedere hulp verstoken. Wel is waar zijn in het bijzonder na den op- zienbarenden stap van de voorzitters der drie centrale landbouworganisaties, welke ten einde raad in een persoonlijk onderhoud een beroep op H. M. de Koningin meenden te moeten doen sindsdien maatregelen in het uitzicht gesteld, welke ook aan deze bedrijven een onmisbaren steun zullen moeten geven, maar tot op den üag van heden zijn wetsvoorstellen dienaangaande nog steeds niet ingediend, met uitzondering van het juist dezer dagen ingediend voorstel tot steun aan de melkveehouderij. En intusschen stijgt de nood met den dag en voor tallooze boeren en tuinders zal de aangekondigde hulp wellicht reeds te laat komen, indien niet de al leruiterste spoed wordt betracht met het in dienen en afhandelen der desbetreffende, deels aanhangige, deels aangekondigde wetsontwer pen en niet minder met het aannemen van een krachtiger houding ter beveiliging onzer export-belangen en al hetgeen er mede verband houdt." Tenslotte wordt een allerdringendst beroep gedaan op de R.K. Kamerfractie om op de re geering een zoo krachtig mogelijken druk uit te oefenen, opdat door het onverwijld treffen van doelmatige maatregelen het allerergste nog worde voorkomen: een totale ineenstorting van de boeren- en tuindersbevolking van Neder land. De Eerste Mei nadert. En dan moeten er allerwegen in het land massale, overweldigende roode betoogingen plaats hebben. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. En hoe meer reclame! Vraag is dus maar: hoe roffelen we de menschen bijéén? hoe verleenen wij aan de Eén-Mei-viering de pakkendste at tractie? In een strooibiljet van de S.DA.P., dat ons onder 't oog kwam, had men er dit op ge vonden: „De zwarte Winter van 1931/32 is voorbij de crisis is echter geble ven. De regeering van Nederland treedt steeds driester onder toejui ching van de reactie, tegen de arbei dersklasse op. Terwijl de graanschu ren overvuld zijn, kleeding en schoei sel in meer dan voldoende mate wor den geproduceerd, ja schier elk be- bedrijf met over-productie te kampen heeft, wordt het levenspeil van de ar beidersklasse omlaag gedrukt". Als dat niet trekt. Bij de komende Eén-Mei-viering zal den feestelingen eens fijntjes het groote krisis- schandaal van het oogenblik onthuld worden: De winter 1931/32 ging voorbij, maar de krisis is gebleven. Dat is al "n schandaal op zichzelf: onze regeering had moeten zorgen, dat 't nu ein delijk eens uit was met die onhebbelijke krisis. Maar wat nog erger is? In plaats van de krisis behoorlijk het land uit te schoppen, of althans den Nederland- schen staatsburgers een leven te bezorgen- alsof er geen krisis bestond, zit me die re geering in Den Haag waarachtig „steeds driester" tegen de arbeidersklasse op te tre den, aangemoedigd door het applaus van de reactie. En dat, terwijl de regeering zoo royaal kon zijn! De graanschuren zijn overvuld, kleeding en schoeisel worden in meer dan voldoende mate geproduceerd, ja, schier elk bedrijf heeft met over-productie te kampen! De boel ligt voor het grijpen, maar die lamme regeering vertikt het, haar vingeis uit te steken. Daartegen ga het massale protest! Komt ter Eén-Mei-viering, maakt de S.D.A.P. sterk en groot, brengt de SD.AP. aan de regeering ende graanschuren zullen voor een ieder opengaan, de fabrie ken zullen aan de poort colbertjes en schoe nen afleveren naar ieders maat en aan al die verdere over-productie zal een ieder zich naar hartelust te goed kunnen doen. Op tegen deze snoode regeering, die aan het volk deze genoegelijke Hingen niet gunt. Op voor de S.D.A.P.! Bij de Tweede Kamer is ingekomen een mis sive, houdende mededeeling dat de heer Y. Keestra, benoemd tot lid der Kamer, deze be noeming heeft aangenomen. Nationaal Crisis-Comité In de week van 18 t.m. 24 April ontving het Nationaal Crisis-Comité een bedrag van 13.276.51 aan giften, waardoor het totaal steeg tot 825.805.85 Vanwege het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland wérd aanbesteed: het maken van het wegslichaam, de kunstwerken en de fundee ring voor den rijweg van den provincialen weg Rotterdam—Hoogvliet. Laagste inschrijver was J. J. Geluk te Tho- len voor ƒ328.200. het maken van verhardingen van grof dicht asfalt-beton en klinkers en het aanleggen van een rijwielpad op het wegvak Spijkenösse Brielle. Het laagst werd ingeschreven door de N. V Neuchatel Asphalt Compagnie te Amsterdam voor 205.000. In kringvergaderingen met de afdeelings- besturen heeft de moderne textielarbei- dersbond „De Eendracht" een napraatje gehouden over de textielstaking. In het verslag, dat „Het Volk" van deze bijeen komst gaf, lezen we, dat de bondsvoorzit ter wees „op de houding der besturen van de christelijke en katholieke organisaties, die, ondanks het feit, dat zij wisten, dat de moderne organisatie daartoe niet bereid was, met de werkgevers gingen conferee- ren op de basis van de werkgeversvoorstel- len, hetgeen tot het einde van het con flict heeft geleid. Daarbij werd nadrukke lijk betoogd, dat onder deze omstandig- den van een verder voortzetten van den strijd geen sprake was." Als deze nabeschouwing iets beteekent, dan is het dit, dat aan de katholieke en de christelijke organisatie wordt verweten dat ze haar eigen weg gingen, niet aan den band van den modernen bond verko zen te loopen. Een verwijt dus. Hebben de confessioneele organisaties echter niet evenveel recht om dat verwijt om te keeren en den modernen bond te bekapittelen, dat hij hen niet volgde op den weg, dien zij noodzakelijk achtten? Moeten de confessioneele organisaties de mindere zijn, omdat de moderne de meer dere wezen wil? Hoe zei het ook weer de schrijver in het orgaan van den modernen transportar beidersbond? „Te weinig wordt ingezien, dat de confessioneele vakbeweging in ons land ongeveer even sterk is als onze moder ne vakbeweging." Juist! En dat die confessioneele vakbe weging een eigen doelstelling heeft en niet in het socialistische kielzog wenscht te va ren. Dat moet er bij erkend worden. Het Belgisch Ministerie van Landbouw heeft de bepaling uitgevaardigd, dat, behoudens haar speciale toestemming, geen rundvee, varkens, rund- en varkensvleesch, versch zoowel als bevroren, alsmede boter in België mag worden ingevoerd. Naar de „Tel." verneemt, ligt het in de be loning van het hoofdbestuur der Post- 'en. Telegrafie en Telefonie, om het perse van alle categorieën van den P.T.T.-cf dat hiertoe den wensch te kennen geeft, de egen- heid te geven op wachtgeld te worden gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5