Van winkelsluiting tot contingenteering -*!&■ I.V.B. opgericht mm De coloradokever PARIJSCHE KUNST WOENSDAG 27 APRIL RAPPORT WELTER Detailvoorstellen volgen Eenheid in Veelheid Van het Binnenhof Coloradokever Reserveer een hut voor me!" „ST. CHRISTTOFFEL" Algemeene vergadering Eerste deel aan H. M. de Koningin aangeboden CARNAVALSDRAMA TE MAASTRICHT I den bewindvoerder van de Prov. Bankvereeni- Zware mishandeling ten laste gelegd EEN BOEIENDE TENTOONSTELLING Onteigening V leeschcontingenteering DE WEGENKWESTIE IN NOORD-HOLLAND KLOPPENBURG CONTRA „TELEGRAAF' Eisch tot schadeloosstelling HARMONIE-VEREENIGING „EXCELSIOR" Inleiding tot 't nationaal concours Afd. Uitmuntendheid Fanfare Afd. Uitmuntendheid Harmonie Eere-afd. „Harmonie" Superieure Afd. Fanfare Superieure afd. Harmonie Noord-Hollandsche Landbouw- Onderlinge BOKSEN Internationale wedstrijd in „BeBevue" Katholieke voetbalbeweging in nieuw stadium VERGADERING TE UTRECHT Welkomstwoord Stuf kens Verschillende meeningen Voorloopig bestuti DEN HAAG, 26 April 1932. Mr Boon heeft heden in de Tweede Kamer eene interpellatie aangevraagd over de L.wer kingtreding op 1 Mei as. van de Winkelsluf tingswet. Hij zal ongetwijfeld op verschuiving van die inwerkingtreding aandringen in ver band met de slechte tijden. Minister Verschuur ziet echter vooralsnog niet in, waarom de ma laise een reden zou zijn, om met de invoering van deze voor den winkelier heilzame wet te wachten. Een andere vraag is echter, of niet de inwerkingtreding kan worden verschoven tot een moment d"t niet veraf behoeft te liggen waarop de verschillende gemeentelijke ver ordeningen, die afwijkingen van de wet inhou den, door de Kroon zullen zijn goedgekeurd. Want het feit, dat de wet op 1 Mei a.s. gaat werken, terwijl afwijkende verordeningen met ingang van dien datum natuurlijk ophouden te gelden, leidt toch wel tot rare toestanden Men zie slechts, wat de Haagsche Raad deze week uitvond, om aan de onbeperkte gelding der wet te ontkomen, zoolang de nieuwe ver ordening niet is goedgekeurd. Art. 9, lid 3, der wet geeft aan den Raad de bevoegdheid, per Jaar in totaal 21 dagen aan te wijzen, waarop de wettelijke bepalingen, inzake sluitingsuur, niet zullen gelden. In de residentie is men nu maar vast begonnen, deze 21 dagen en bloc da delijk na 1 Mei vast te stellen. Met het gevolg, dat de Haagsche winkeliers ondanks de inwer kingtreding van de wet gedurende drie weken hun zaken kunnen geopend houden, zoolang zij willen, desnoods den geheelen nacht door! De bekrachtiging van den op de Plantenziek- tenwet gegronden Algemeenen Maatregel van Bestuur, die den in- en doorvoer van Fransche aardappelen en versche groenten verboden heeft, om te voorkomen, dat met deze producten de in land- en tuinbouwkringen zoozeer gevreesde Coloradokever naar Nederland komen zou, is door de Kamer zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Men heeft zich dus terecht niet laten intimideeren door den onsymphatieken en ge heel ongegronden Franschen represaille-maat regel tegen onze aardappelen, planten, groenten en bloembollen. Er waren eenige afgevaardigden de Katholieken Van Voorst tot Voorst en Kortenhorst die aan deze weinig nobele po ging tot pressie van Franschen kant bittere woorden wijdden en die zich op handelspolitiek terrein begaven, waarop Jhr. Ruys, voor het laatst Landbouw-minister, hen niet volgde. Wèl wilde hij de heer Van Rappard wenschte dit met zijn ambtegenoot van Buitenland- sche Zaken overleggen, of niet een initiatief te nemen is tot een internationale conferentie ter gezamenlijke bestrijding van dit gevreesd, zeer schadelijk gedierte. Dr. Kortenhorst stelde de vraag was deze zaak een week later behandeld, dan had Minis, ter Verschuur, die dan immers met den land bouw ook den handel onder zijn hoede heeft, misschien wèl op haar gereageerd of tegen het Fransche invoerverbod langs den weg van arbitrage niet iets te bereiken is en of desnoods de zaak niet in laatste instantie voor het Per manente Hof gebracht kon worden. Doch Jhr. Ruys ging er, zooals gezegd, niet op in. Jammer! Want het ware toch wel nuttig geweest, in de Kamer eens eene gedachtenwisseling te hebben over onzerzijds mogelijke tegenmaatregelen te gen deze weinig ridderlijke daad der Fransche Regeering, die met een zuiver handelspolitie- ken zet antwoordt op een daad, die door ons enkel en alleen op grond van de Plantenziekte- wet en om zuiver sanitaire redenen gesteld werd. Het wordt toch waarlijk tijd, dat we Frankrijk -r eens aan herinneren, dat het hier ook nog andere artikelen zijde, wijnen, par fums en andere weeldezaken invoert! den vleeschimport voor de boeren gehad heeft. Dat sluit echt* niet in, dat hij er in de toe komst geen heil van verwacht. Dat moet erf r het vooropgezette doel zijn, de prijzen op te voe ren. Totnogtoe was de bedoeling te voorkomen, dat de prijzen niet verder zakten. Maar aange zien reeds van afbraakprijzen sprake was, toen men tot de contingent :ring over ging, zijn de boeren er weinig mee opgeschoten. Daarom heeft Baron van Voorst tot Voorst maar vast een amendement in petto, dat het contingent nog de helft kleiner maakt. Daarvoor zal hij een zwaren strijd te strijden hebben! De geloofsbrieven van den opvolger van wij- bracht, daar hij er reeds zeer slecht voor stond, len den heer Van Vuuren, burgemeester IJ. toe11 bij werd gearresteerd. Toen eischer vrij- Keestra van Culemborg, zijn door de Commis- kwam, heeft hij niet direct geprotesteerd tegen sie van onderzoek in orde bevonden. Mr. Oud bet bericht in de „Telegraaf", bracht daarover tusschen de bedrijven door rap- In bet Haagsche blad „De Nieuwsbron" werd port uit en de Kamer besloot het nieuwe lid reeds veel eerder dan in de „Telegraaf" fel toe te laten. Spoedig kan dus de Katholieke tegen Kloppenburg geschreven, ook in dat be- fractie weder voltallig zijn. richt werd gesproken over zijn scheiding en de kapitalisatie van de uitkeering aan zijn vrouw. In de „Nieuwsbron" werd het eerst 1 yt jaar na publicatie gerectificeerd. Om* zich te rehabiliteeren, aldus pl„ is het niet voldoende, dat men ontkent en zegt: „ik heb het niet gedaan; maar men dient met cij fers en feiten aan te komen en dat heeft Klop te Utrecht penburg niet gedaan. Tenslotte bleek de cam pagne, in het „Financieel Weekblad" gevoerd De jaarlijksche algemeene vergadering van I voor be Justitie ingreep, toch maar juist te de Nederlandsche R. K. Vereeniging van Han- delsreizigers en Handelsagenten „St. Christof fel" zal gehouden worden op 30 April a.s, Hotel „de L"Europe", Voorburg te Utrecht. Naar wij vernemen is Dinsdag aan H. M. de Koningin aangeboden het eerste deel van het rapport der Bezuinigingscommissie. Het bevat behalve economische en financiëele beschou wingen, bezuinigingsvoorstellen van algemeene strekking, betrekking hebbende op alle depar tementen, zoomede in détail uitgewerkte voor stellen ten aanzien van de departementen van Buitenlandsche Zaken, Justitie, Binnenland- sche Zaken en Landbouw, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Financiën. De détailvoorstellen nopens de overige de partementen zullen binnenkort volgen. Wat het „Telegraaf'-bericht betreft, merkte in pl. op, dat tegen den betrokken Telegraaf-redac- teur een klacht wegens belediging was inge diend, de rechtbank veroordeelde hem te dier zake, doch het Hof sprak hem vrij, daar geen opzet om te beleedigen aanwezig was. Uitvoerig besprak pl. de rapporten door accountants en Voor de Strafkamer der Arr. Rechtbank tc I dat d00r de arrestatie Kloppenburg's naam in ging, waar K. indertijd directeur van was, uit gebracht. Bij de komst van den bewindvoerder was niets van waarde meer te vinden. Het defi cit bedroeg ongeveer 7 ton. Door Mr. Mout wordt aangevoerd, aldus pl., Maastricht had Maandag de voortzetting plaats feTa?r ,w®^d gebracht, doch den doodsteek zou van het onderzoek betreffende het Maastricht- .5 eilc"t in de „Telegraaf" hebben gebracht. sche Carnavalsdrama. Terecht stonden de ge- aar' z e de Vrieze, dan overschat hij 1 toch den invloed van de pers. In een later „Telegraaf'-bericht werd weder detineerde logementhouder J. H. C. en W. W. In den laatsten Carnavalsnacht werd bij een nih,.cr- f? onderlinge twist aan v. d. S. een slag op het I wareestelT X ^hfhi^r6' hoofd toegebracht. Deze slag welke toegebracht gerehabiliteerd Cn Was moet zün met een zwaar voorwerp, spleet v. d. S. den schedel, v. d. S. die eerst onlangs het I cje vordering" Pl. concludeerde tenslotte tot afwijzing van ziekenhuis kon verlaten en blijkens een mede- deeling van den deskundige-getuige Dr. Rom- bouts z'n leven lang lam en geestelijk abnor maal zal blijven, werd de zittingzaal binnen gedragen. 'n Familielid had hem over den rug hangen. Een der getuigen, W„ legde ten opzichte van J. H. C. een bezwarende verklaring af. De getroffene, v. d. S., verklaarde in den ver dachte J. H. C., dien hij voorheen slechts kende van hooren zeggen, pertinent den man te her kennen, die hem den noodlottigen slag toe bracht. Het O. M. achtte zware mishandeling bewe zen, ten laste van de beide verdachten. J. H. C. heeft reeds heel wat op z'n strafregister en meer dan 20 veroordeelingen achter den rug, De eisch luidde 2 jaar gevangenisstraf voor H. W. W. De Rechtbank zal 3 Juni uitspraak doen. Jhr. W. F. A. Röell en de directeur van het r R «omnmniMtrofStedelijk Museum te Amsterdam, de heer Baard, C. en 6 maanden gevangenisstraf voor hebben de taak_ welke zij zioh'elf stelden, nJ. t ij- j I het inrichten van een instructieve en overzich- v ^f11' voerde pnder telijke tentoonstelling, omvattende de belangrijk- meer aan, dat het zeer moeilijk zou zyn m ste figuren der zng. „Ecole de Paris", op be- aezen uit te maken of uit t groot aantal vech- wonderenswaardige wijze vervuld. In de boven- tenden inderdaad de slag werd toegebracht zalen van het Stedelijk Museum te Amsterdam °°r yerclachte J. H. C. hebben zij een naar omstandigheden gelukkig De Rechtbank wijst binnen 14 dagen vonnis. gekozen collectie werken bijeengebracht, waarin men alle strevingen en stroomingen der schil- Ook bij een onteigeningsontwerp ten behoeve van den Rijksweg HengeloEnschede was er een tendenz, om het debat op breeder basts te stellen. Het was wederom Prof. van der Bilt, die klaagde over den veel te royalen opzet. In derdaad wil het, de debatten gehoord, ook ons voorkomen, dat hier met een wegtype van be scheidener afmeting kan worden volstaan. Het gaat hier de heer Engels legde dit uit in hoofdzaak om de opstoppingen van wielrijders, die bij het aan- en uitgaan der fabrieken het snelverkeer belemmeren. Fiets- en wandelpad_n buiten de boomenrijen zijn noodzakelijk, daar over is iedereen het eens. Maar waarvoor het nu noodig is, deze paden op dusdanigen afstand van de boomen aan te leggen en op die schaal te onteigenen dat later de baan voor het auto-verkeer met opoffering van de boo men kan worden v breed tot een breedte, veel grooter dan die van de aansluitende Duitsche wegen, is ons niet duidelijk. Ook mr. Bongaerts was het met deze voornemens niet bepaald eens. Hij is met Prof. van der Bilt van meening, dat we op het gebied van de wegenverbetering te ver kunnen gaan er. niet moeten handelen, alsof we in een tijd van weelde leefden. Op an dere gronden keerde ook de nestor der Kamer, mr. Heemskerk, die ook bij het Zuiderzee''or reeds waarschuwingen tegen te groote royali teit op Waterstaatsgebied hooren liet, zich tegen het ontwerp. Cf het intusschen wijs is, tegen verbetering van het wegennet in het algemeen te ageeren met de verwijzing naar het slechte bedrijfsresultaat der spoorwegen en de aldaar voorgenomen loonsverlaging, staat te bezien. Vrachtauto schijnt nu eenmaal hèt verkeers middel van de toekomst. Tegenhouden kan m~i zulk een ontwikkeling tóch niet. Maar wèl dient niet uit het oog verloren, dat de tijd, dien we momenteel beleven, er een is van de uiterste versobering op ieder gebied. De wegenverbete ring kan daarbij niet achterblijven. En nu m t men zeggen, dat de wegenbelasting en de rij wielbelasting bestemmingsbelastingen zijn, die enkel en alleen voor het aangegeven doel mogen worden besteed, het wil er bij ons niet in, dat niet een middel zoude te vinden zijn, om deze lasten, door het Nederlandsche volk opgebracht voor werken, die in sommige gevallen toch wei iets van luxe in zich hebben althans in dezen tijd, tijdelijk om te zetten in andere, die beter, die meer in overeenstemming met de crisisnoo- den konden besteed worden. Na eenige conclusies op verzoekschriften, die om het persoonlijke karakter hier niet vermeld behoeven te worden, is eindelijk het ontwerp aan de orde gekomen, dat den vleeschcondn- genteeringsmaatregel van 25 Januari in een wet moet me tamorphoseeren. Twee afgevaardigden voerden heden reeds daarover het woord. Getuigde de sociaal-demo craat IJzerman van zijn minieme bewonder g voor dezen eersten contingenteeringsmaatregel, omdat op het gebied van het vleesch zijn-, in ziens nooit van overmatigen invoer sprak^ge- weest is en bovendien het middel ten aanzien van den leeschprijs zijne werking heeft gem) thousiast ver het effect, dat de beperking van Naar aanleiding van de kwestie betreffende het sluiten door den Rijkswaterstaat van ver schillende wegen in Noord-Holland o.a. te II- derkunst te Parijs vanaf 1900 tot op den dag van vandaag vertegenwoordigd vindt. Het zou gemakkelijk zijn op de samenstelling dezer tentoonstelling enkele aanmerkingen te maken, maar hoe juist deze ook zouden kunnen zijn. zij zouden den inrichters onrecht aandoen. I Want niet alleen noopten de omvang en de pendam heeft zich 'n aantal belanghebbenden verscheidenheid vanhet overweldigend rijke naar Den Haag begeven en aan mr. J. E. W materiaal tot een strenge selectie, welke uiter- Duys verzocht als lid der Tweede Kampr zijn aard aan subiectieve invloeden onderhevig is, invloed aan te wenden, opdat aan dezen on- maar ook stond niet altijd juist dat werk ter houdbaren toestand zoo spoedig mogelijk een beschikking van de inrichters, dat zij het meest einde zou kunnen worden gemaakt. representatief achtten en het liefst wilden laten Naar wij vernemen, heeft mr. Duys zich daar- zien. Dat desniettegenstaande deze boeiende ten- op met den minister van Waterstaat, mr. P. J. toonstelling, welke duizenden bezoekers trekt, Reymer, in verbinding gesteld, waaróp de Mi- geworden is tot een belangwekkende en inzicht nister toezegging deed onmiddellijk een onder zoek te zullen instellen en terstond maatrege len te zullen nemen. gevende kaleidoscoop van de ontwikkeling der schilderkunst der laatste dertig jaren, strekt hun tot eer. Bovendien wisten zij het zóó te groepeeren met met classificeerende aanwijzi- gingen over de verschillende zalen te verdeelen, dat alle bezoekers aan de hand van den niet meer dan de allernoodzakelijkste gegeven bevattenden catalogus wegwijs kunnen worden in deze hij den eersten aanblik misschien wel wat verbijs terende verzameling. De „Ecole de Paris" is geen schilderschool Voor de Tweede Kamer der Arr. Rechtbank in den zin van b.v. de Haagsche. Zij omvat niet te Amsterdam zijn de pleidooien gehouden in een aantal gelijkgezinde kunstenaars, die elk de civiele zaak van den ex-bankier P. Kloppen- op hun wijze streven in één en dezelfde rich- burg, tegen de N.V. dagblad „de Telegraaf", te ting, doch onder dezen naam brengt men een Amsterdam, terzake van laster, althans smaad- voudig de meest verschillend aangelegde er. schrift, althans eenvoudige beleediging in ieder verschillend gerichte kunstenaars samen, die, geval onrechtmatige daad. Eischer beweert, dat alleen dit met elkander gemeen hebben, dat zij het op 5 Maart 1930 onder het opschrift „Drie de onmiddellijke inwerking van het Fransch A vier ton verduisterd?" opgenomen bericht doordessemde cosmopolitische Parijsche kunst het oogmerk had om te beleedigen en leven in meerdere of mindere mate hebben hem heeft geschaad in zijn eer en ondergaan, zoodat zij, gelijk de inleider van den goeden naam, tengevolge waarvan al zijn po- catalogus het uitdrukt, „het geestelijk burger gingen om na de deconfiture van het onder zijn schap" van de Fransche metropool hebben ver leiding staande concern weder een werkkring te worven. vinden, mislukten. Eischer vraagt aan de recht- Geen der Europeesche cultuurcentra heeft bank te verklaren, dat de daad van genoemde op de ontwikkeling der plastische kunst m de publicatie lasterlijk was. althans beleedigend, laatste decennia zóó bevruchtend en vemieu- althans onrechtmatig met aanplakking van het wend gewerkt als Parijs. De kunstenaars vin vonnis en vergoeding van de door hem geleden den er een sfeer van vrijheid en vitaliteit, zij Als inleiding tot haar Groot Nationaal Con cours voor Harmonie- en Fanfaregezelschap pen, gaf bovenstaand ensemble Zaterdag een concert in het concertgebouw met medewer king van Mevrouw Maartje Offers, mezzo-so praan, met aan den vleugel den heer H, Geir- naert en van het Koninklijk Mannenkoor „Kunst na Arbeid" directeur W. F. Kools. P. Swager is in de wereld der Amsterdam- sche en ook Buiten-Amsterdamsche Dilett. Muziekver. als leider een bekend figuur, wiens prastaties altijd aan de verwachtingen beant woorden. Zoo ook nu. Na een vriendelijke, van veel sympathie met .Excelsior" getuigende rede van den heer Ed. Polak, wethouder van Amsterdam, opende de jubileerende vereeniging met „Marche du Couronnement", p. Tschaikowsky-Barnier, keurig uitgevoerd! In de groote lijnen be schaafd en muzikaal spel, mooie nuances door wisseling van hout en koper, en ook van koper onderling. Dit standpunt bleef den ge heelen avond gehandhaafd ook en vooral, in „Grande Ouverture dolonnelle 1812" insgelijki van Tschaikowsky waar in den aanvang de harmonieën voornaam als orgel-klanken naar voren werden gebracht. Jammer dat de com ponist in den loop van dit stuk alle plechtig heid en verhevendheid laat verloopen in ein- delooze Marseillaise-geruchten en in andere steeds herhalende figuren. Tot vervelens toe! Mevrouw Maartje Offers had een ruim aan deel in het succes van het concert. Toch had de soliste niet „haar avond". Eerstens om de keuze, aria's met piano in de plaats van orkest en heelemaal uit hun omlijsting gerukt, maken nooit den vereisch- ten indruk. En bij de liederen van Henri Zagwijn A. II. Fagel (een zeurdeun) en een zonnige melodie van Cath. van Rennes, bleef deze prachtige .mezzo" evenals dikwijls in de aria's, lichtelijk boven den toon zweven. Daar moge mevrouw Maartje Offers toch op letten! Haar partner H. Geirnaert aan den vleugel, hoe verdienstelijk ook spelend, ver mocht niet de soliste den juisten toon te sug- gereeren. .Kunst na Arbeid" begon met mooie don kere tinten het „Ave Maria" en bleef de relt gieuse sfeer volhouden tot aan den H. Naam Jesus. Daar bederft de componist in een on bewaakt or| enblik met zijn accelerando en crescendo de heele pieuze stemming. Een eerbiedig fluisterend beeindigen van den naam Jesus, ware schooner en meer lo gisch. „Groot is de Heer" hoog geintoneerd en nog merkbaar stijgend, bood weinig schoons De tweemaal herhaalde dissonant op blikse men was niet hoorbaar. „De Kuiper" was ad rem. Best. En ook „Vexilla Regis" bood revanche. Daar was zooveel intiem-schoons in, dat, als de eerste tenoren en de baritons nog iets nobele* in de forti konden vocaliseeren, men onrechtelijk zou mogen spreken van „Ko ninklijk Gezang". Ingeluid door het uitstekend geslaagd Jubi leum-concert van Zaterdagavond werd, na de officieele ontvangst van heeren Juryleden en Eereleden, directeuren, voorzitters en secreta rissen der deelnemende vereenigingen, bij ont stentenis van wethouder E. Boekman, door den heer M. C. v. d. Rovaart, Zondagmiddag één uur de groote eere-kamp geopend. Een zeer bijzondere wedstrijd, waaraan uit sluitend deelnemen korpsen afd. Uitmuntend heid, Eere-atd. en Supérieure-afd. Als juryleden namen plaats de heeren P. Swager (voorzitter) C. Dopper, A. L. Hazebroek, Nico Gerharz en M. C. v. d. Rovaart. schade nader op te maken bij staat. komen er in contact zoowel met de klassieke De heer Kloppenburg was bij deze pleidooien Fransche traditie van klaarheid en evenwicht aanwezig, voor hem trad op Mr. A. Mout, die als met de experimenten der zoekers naar in zijn pleidooi t.a.v. den opzet van de „Tele- nieuwe banen voor de oude kunst, graaf" opmerkte, dat het doel niet allereerst Actie en reactie vallen er vaak samen. Het was te beleedigen, doch om smakelijke copie te geestelijk leven van gansch Europa concern leveren, doch de „Telegraaf" moest weten, dat treert er zich vibreerend als gistend bloed in hierdoor Kloppenbuig werd beleedigd Het be richt was onjuist, pl. geeft toe. dat K. gesehei- een eeuwig jong hart. Parijs is sinds 't einde der vorige eeuw 't Mek- den was en weer met .-.ijn vrouw was verzoend, ka gewor(jen der beeldende kunst. Vele kunste hij had echter geen ton op haar naam overge- naars, wien het leven in eigen land te eng schreven zooals in het bericht stond vermeid, werd,'pelgrimeerden er heen. Uit ons land met i\/l on nor! Iriinrvon ?rrtlcfo.in mat m hof I Men had kunnen volstaan met in het be richt te vermelden, dat K. werd verdacht van bedriegelijke bankbreuk, waardoor hij tenslotte poch zijn roemruchte schildertraditie trokken o.a. een Jongkind, een Vincent van Gogh, een Kees van Dongen en een Piet Mondriaan, om slechts is vastgehouden, noch is vervolgd. Door ^kelender meestmarkante flwen te noe art. 1408 van het Burgerlijk Wetboek wordt le"J°°5, ieder beschermd, of hij nu een gevangene is of niet. Het Financieel Weekr.lad v. d. Fondsen men, naar de Fransche hoofdstad Van de twee eersten is zelfs een sterke invloed uitge- handel, waarin reeds veel eerder dan in de gaan voo[ de verjonging der Fransche en „Telegraaf" over Kloppenburg werd geschreven, kunst, Van Dongen vond er een is een oude tegenstander van laatstegenoemde. voor hem ldeale atmosfeer en verfranschte er Kloppenburg is sedert 1929 van het financieel tot naturalisatie toe, Mondriaan werd er de tooneel verdwenen en nog steeds gaat dit fi- meest consequente en geloovige discipel van nancieel weekblad door artikelen tegen K. te "Ia P«lnure abstracte", welke in laatste in schrijven, terwijl het nooit schrijft tegen Lie- stantle moet leiden tot het cerebraal berede- bermann of Mad. Hanau. neerde witte vlak. De .Kieuwsbron" heeft Kloppenburg gerehabi- Deze tentoonstelling nu geeft een zoo objec- llteerd. Pl. concludeerde dat de primaire vorde- 'lef mogelijk beeld van hetgeen er in dit sterk ring moet worden toegewezen, doch subsidiair Fransch georiënteerde Europeesche milieu sinds zal de actie wegens onrechtmatige daad ook 1900 is voortgebracht niet alleen, maar ook van moeten Slagen want voor art. 1401 W. B. is be- de ontwikkeling der verschillende kunstenaars wijs van opzet niet noodig. afzonderlijk. Van de voornaamsten onder hen Niemand kan echter precies zeggen hoe groot vindt men hier meerdere werken, die de on- de schade is, het te wijzen vonnis zou K. reeds derscheidene groei-perioden van hun kunst ka- rehabiliteeren. Mr. J. de Vrieze, optredende voor de graaf" voerde aan, dat er geen nadeel aan eer beschouwen. rakteriseeren. In een volgend artikel zullen ,Tele- wij op onzen rondgang enkele doeken nader Baron van Voorst tot Voorst was evenmin en- en goeden naam vaa K. kon worden toege- H. 7. M. was het eerst aan de beurt met- als verplicht nummer een degelijke Suite van Ph. S. Vlessing, waarin grillige moeielij'cheden niet ontbreken. De eerste drie deelnemers brachten, als bij afspraak, weinig variatie, maai directeur M. Kleij, aan 't hoofd van „Ons Genoegen" Schel- lingwoude, toonde zich méér de man van eigen initiatief. Hij stelde het werk in een ander licht, met schoonere nuances Met als vrij nummer „Iphigenie et Aulide" verwierf hij den eersten prijs met 594 punten. „Wittenburg's Fanfare" kreeg met 505 punten den tweeden prijs, „Eensgezindheid", Egmond- Binnen, tweeden prijs met 499 punten, en „Dr. Nuijens" Westwoud-Hoogkarspel ingelyks den tweeden, met 496 punten. Verplicht nummer „Sinfonia piccola", een schoon, muzikaal werk. Al dadelijk bracht R. K. Harmonie „Kunst en Vriendschap" Krommenie een schoons vertol king, ook van het vrije nummer .Kater Schmoll", ouverture van C. M. von Weber. Een gooi naar een eersten prijs. Ook Alb. Meijns, met „Forzando" deed schoone klanken opstijgen, niet minder S A. Noom met R. K. Harmonie „St. Caecilia", Nieu- wendam en ook „Het Nieuwe Zuiden" Amster dam onder J. Beekhoven. „St. Caecilia" Grootebroek bleef hierbij ach ter. lste prijs „Kunst en Vriendschap" Kromme nie, 415 punten; lste prijs „Het Nieuwe Zui den" Amsterdam, 504 punten; 2de prijs „Fer- zando" Amsterdam, 506 punten; 2de prijs „St Caecilia" Nieuwendam 490 punten; 3e prijs „St. Caecilia" Grootebroek 423 punten. bracht slechts één strijder op de mat met ver plicht werk „Selamlik" van Florent Schmitt, een zeer interessant, maar moeielijk werk. Hier mede, en met Les Erinnyes" J. Massenet be haalde directeur P. N. Joosen aan 't hoofd van „St. Caecilia" Velsen-Noord met 465 punten den 3den prijs. Verplicht werk: „Jules César" van R. Jacque- mentarr. F. Andrieu, Een brillante, glorieuze compositie, een echt wedstrijdnummer. Aalsmeer maakte al dadelijk een goed figuur, maar kwam met een niet gelukkige keuze vrij nummer. En toen kwam de groote strijder in den ring, „Onderling Genoegen" Krommenie, onder G. Schaar. Zie je Schaar, berg je maar! Dat „Jules Gé- sar" ging er door met élan, met beheersching en met de nuances en de voordracht van den pur- sang artist. En toen een pracht-prestatie met „Au pays Basque" van A. Fernand, met afwis seling van het keurigst solistisch optreden. Een zeldzaam schoon moment! Er zijn echter in deze wereld van orkestlei ders en van uitstekend onderlegde dilett instru mentalisten nog meer „kerels" die wa mans zijn, hiervan getuigt de prijstoekenning, die er op wijst dat de jury bij de beoordeeling een ernstige, zeker geen gemakkelijke taak hada „Onderling Genoegen" Krommenie lste prijs 674 punten met loffelijke vermelding; „Water- landsch Fanfarekorps" Buiksloot, lste prijs 662 punten, eveneens met loffelijke vermelding; „Concordia" Oostzaan, lste prijs, 592 punten; „Amsterdamsch Politie Muziekgezelschap2de prijs 550 punten; „Aalsmeer's Fanfarekorps, 2de prijs 195 punten. Tenslotte kwam de Supérieure afd. Harmonie met als verplicht nummer: „La Grotte de Fin- gal" MendelssohnBartholdy. Leo Koning met Harmonie „Apollo" verwierf een hartelijk tosgejuic'nten lsten prijs met 583 punten, als vrij werk ouverture „Rienzi" van Richard Wagner. Een tweede prijs, met 567 punten, dus een klein verschil, viel ten deel aan „Koninklijke Harmonie" te Horst, met als vrij nummer: Ou verture „Egmond" L. v. Beethoven. Het was een drukke, zware en lange dag; van één uur in den middag tot zes, en van zeven in den avond tot 's nachts twaalf weerklonken de fanfare en harmonie-kanken in soms schitte rende reproducties door de groote zaal. Dit brillante spelen onzer amateurs brengt ons tot de ernstige beschouwing hóe hoog de muzikale ontwikkeling dezer instrumentalisten uitgaat boven die der koorzangers. Als je die moeielijkheden in de partitiss op gestapeld ziet, triolen, sextolen, glissando's en de allsrmoeielijksts solofiguren prachtig ziet en hoort uitvoeren, dan wenschen wij den zangers den moed om te trachten zich aan de bestendi ging van dien achterstand te ontworstelen Op Hemelvaartsdag wordt deze schitterende wed strijd voortgezet. ANTON TER STEEGE. Maandag werd in de Industrieele Club te Amsterdam onder voorzitterschap van der heer G. Stapel, burgemeester van Sybecarspel, de jaarlijksche algemeene ledenvergadering ge houden van de Noord-Hollandsche Landbouw- Onderlinge, Afdeeling van de Bedryfsvereeni- ging „De Centrale Landbouw-Onderlinge". Uit het jaarverslag, loopënde over het boek jaar 1 November 1930/31—October 1931 blijkt o. a., dat de Noord-Hollandsche Landbouy*- Onderlinge bij het einde van het boekjaar 4160 leden had met een jaarloon van ƒ5.400.465.—. Het ledental van de geheele Centrale Land bouw-Onderlinge beliep bij het afsluiten van het boekjaar 34.757 met een jaarloon van ruim 62 millioen gulden. In het verslagjaar werden bij de Noord-Hol landsche Landbouw-Onderlinge aangegeven 561 ongevallen, van welke geen enkel geval een doodelijken afloop had en 45 aanleiding gaven tot het verleenen van schadeloosstel ling over een langeren termijn dan 6 weken. Het aantal ongevallen, dat over het boek jaar voor rekening van de Centrale Landbouw- Onderlinge kwam bedroeg 9216. Van deze on gevallen hadden er voor zoover de wettelijke verzekering betreft 13 en voor zoover de vrij willige verzekering betreft 3 een doodelijken afloop. Er werden geen renten toegekend we gens blijvende invaliditeit. Van de 16 onge vallen met doodelijken afloop gaven er 9 aan leiding tot het toekennen eener rente aan na gelaten betrekkingen, waarvan 8 krachtens de wettelijke verzekering en één krachtens de vrijwillige verzekering. De kosten der verzekering beliepen voor de leden der Noord-Hollandsche Landbouw-On derlinge over het verslagjaar 1.50 per lid en 1.30 per 100.— jaarloon. Dit kostencijfer evenals het aantal ongevallen is vergeleken by dat van het vorige boekjaar gedaald, terwyi het verslag der Centrale Landbouw-Onder linge daarentegen nog een styging van het aantal ongevallen aangeeft. Maandagavond vonden in gebouw „Bellevue" bokswedstrijden voor amateurs plaats. Het pro gramma bestond ditmaal uit een vijftal inter nationale partyen tusschen vertegenwoordigers van de steden Amsterdam en Duisburg, welke aangevuld werden met een groot aantal bijpar tijen tusschen Amsterdamsche amateurs. De belangstelling van de zijde van het publiek was zeer matig. Als scheidsrechter fungeerde de heer J. L. Nak, terwijl de jury bestond uit de heeren J. Hofmans en G. te Nuyl, terwijl voor de internationale partyen deze jury aangevuld werd met een Duitscher. Na een inleidend woord van den voorzitter van den A. B. B., den heer W. Limburg, werd een aanvang gemaakt met het verwerken van de bypartijen De uitslagen hiervan luiden als volgt: Middengewicht: Koeberg (DOS) wint van Pieters (Ursus) door interventie van den scheidsrechter in de eerste ronde. Weltergewicht: Te Nuyl (DOS) wint van Bril (Olympia). Ook in deze partij moest de scheids rechter in de derde ronde ingrypen en den strijd staken. Hier moet echter in het oog ge houden worden, dat de winnaar eenige ponden zwaarder was dan zijn tegenstander en niet meer in deze klasse hoorde. Vedergewicht: Vischraper (Olympia) wint na een enthousiast gebokste party op punten van De Vroome (DAB). Alvorens verder te gaan met de bypartyen, vond het gebruikelijke voorstellen der boksers voor de internationale partyen plaats, waarbij namens de Amsterdammers bloemen en door de Duitschers een bondsvaantje werd aangebo den. Hierop was aan de beurt de party in het weltergewicht tusschen De Wit (Carpentier) en Balk (Corbett), welke door eerstgenoemde op punten gewonnen werd. De volgende party, eveneens in het weltergewicht, werd door Ber- telkamp (Carpentier) op punten gewonnen van Ritico (Corbett). Middengewicht: Delsen (DOS) w- o .p. van De Leeuw (DAB). Half zwaargewicht: Akersloot (Haarlem) w.o. p. van Ta venier (J. Beckett). Alvorens te pauzeeren, werd door den weibe kenden oud-bokser, den Rotterdammer Arie Smit, een demonstratie van indoor-training ge geven, welke zeer in den smaak van het publiek viel. Als eerste internationale party kregen we na ae pauze te aanschouwen die in het lichtge wicht tusschen H. van Lil (A) en Schade (D). Reeds direct na den aanvang wordt er flink gebokst, doch van een overwicht van een der boksers kan men niet spreken In de tweede ronde kregen we een vinnigen strijd te aan schouwen en was de Amsterdammer iets in de meerderheid. Er werd echter niet fraai gebokst. De derde ronde gaf ongeveer hetzelfde beeld te Onze katholieke voetbalbeweging is Zondag weder in een nieuw stadium getreden door de oprichting van den „Interdiocesane Bond voor de regeling en verzorging van de Interdiocesane voetbalcompetities." Tot op heden werden de Federatie-competi ties geregeld door de Technische Sectie en het Technisch Bestuur, doch het verlangen naar meerdere bevoegdheid was oorzaak, dat inder tijd een reorganisatie-commissie werd benoemd, die een lijvig rapport uitbracht, en de wegen aangaf, die zouden kunnen leiden tot het ver krijgen van een meerdere bevoegdheid voor de vereenigingen, die met elftallen in de Federa tie-competitie uitkomen. Dit rapport wera aanvaard, en daarop voortbouwende, werden statuten en reglement ontworpen. De statuten werden bereids door het Doorluchtig Episco paat goedgekeurd, waarbij tevens werd vast gesteld, dat de nieuwe Bond lid zou moeten zyn van de Federatie. Alle vereenigingen, cne met elftallen in de Federatie uitkomen, waren tot bijwoning van de oprichtingsvergadering uitgenoodigd, en van 166 waren er 63 aanwe zig. De vergadering stond onder leiding van het Technisch Bestuur, van welk bestuur de voor zitter, de heer J. Stufkens, de aanwezigen wel kom heette, en een kort historisch overzicht gaf van de ontwikkeling der voetbalorganisa tie. Zeventien jaar geleden vereenigden zich de eerste katholieke voetballers, en thans ken nen we een sterk uitgegroeide organisatie, die reeds verschillende mijlpalen heeft bereikt en thans aan een nieuwe gekomen is. De vergadering keurt goed, dat de leiding zal zy'n in handen van het Techn. Bestuur voor wat deze bijeenkomst betreft, en accep teert de volgende dagorde: 1. In principe oprichting van een Inter- diocesanen Bond voor de regeling en verzorging van interdiocesane voetba1 competities; 2. be handeling van statuten en daarop ingediende amendementen; 3. verkiezing van een voorloo- pig bestuur; 4. zoo noodig behandeling van reglement met amendementen. Naar aanleiding van een vraag van den afge vaardigde van Wilskracht te Amsterdam, waar om deze bijeenkomst niet verplichtend is ge steld, voerden diverse personen het woord waarby kwam vast te staan, dat een verplicb tend stellen rechtens niet mogelyk was. De voorzitter stelt dan de vraag, of de ver gadering in principe accoord gaat met de op richting van den Interdiocesanen Bond. Naar aanleiding van deze vraag kwamen dc tongen weer los. De Meer, Amsterdam, is el tegen; Wilskracht is tevreden, maar niet vol daan. De adviseur der Federatie, kapelaan Vis sers, vestigt er de aandacht op, dat het doe- van de nieuwe organisatie niet anders is, dan de naam aangeeft, en dat de Federatie is eP blijft het leiding gevend lichaam, in Wel1' lichaam de nieuwe Bond vertegenwoordigd za zijn. Nadat nog tal van inlichtingen zyn ge' vraagd en gegeven, spreekt dr. v. d. Heide voorzitter R. K. F., de vergadering toe, waai' na de voorzitter opnieuw de vraag betreffen" de oprichting stelt. Met 52 stemmen voor en een tegen wo1"1 tot de oprichting besloten. De Meer (Amsterdam) was tegen. Vervolgens komen in bespreking de statut6' met de ingediende amendementen. Aan art. 1 wordt de oprichtingsdatum tc^ gevoegd, terwijl by art. 6 werd bepaald, het bestuur zal bestaan uit hoogstens elf Per' sonen. De voorzitter wordt door de vergadering gewezen. Een artikel betreffende de geldrrf0 delen werd er aan toegevoegd, en na stemnób bepaald, dat elk Diocees een bestuurslid hebben. De statuten worden daarop met 8 gemeene stemmen goedgekeurd. Van uit de vergadering wordt voorgeste1 het Technisch Bestuur als voorloopig bestuu te doen optreden. Dit voorstel wordt aanvaar» Op voorstel van den voorzitter wordt beslote hier nog een drietal personen aan toe te vo® gen. Na enkele besprekingen verklaren 230 hiertoe bereid de leden der reorganisatie-com missie, de heeren Prinsen, Roseboom en V Vries. Dit zevental personen zal nu het regi ment in overeenstemming brengen met amendementen en geuite wenschen. Door het feit, dat de Interd. Bond zlttinf neemt in de Federatie, moeten hiervoor twe afgevaardigden aangewezen worden. Na ste® men en nog eens stemmen worden hiervo»- aangewezen de heeren Roseboom en Goorse. De voorzitter vraagt daarna machtiging vo het aanvragen van kerkelyke en koninklilK goedkeuring, welke wordt verleend. Nadat een regeling is getroffen voor wat treft de reiskosten der afgevaardigden, we' de vergadering gesloten. zien. De Amsterdammer won welverdiend punten. De tweede internationale ontmoeting was dit in het weltergewicht tussschen De Vries (A> Starke (D). In de eerste ronde kreeg de sterdammer direct heel wat slagen te incass® ren. Hy vocht echter moedig. Hy had c® zeer slechte dekking. De tweede ronde was 11 precies hetzelfde, de Duitscher deelde maar klappen uit. Het werd een onsmakelU vertooning door het vele bloed, dat zich r afteekende op 't witte shirt van den Duitsch en het was dan ook een goed idee van 6 scheidsrechter, om hem te verzoeken dit bij doen. Ook in de derde ronde was de Duitse» ver in de meerderheid. De Vries vocht ech moedig door en gaf desondanks af en toe goed party. Het werd een overwinning op ten voor den Duitscher. Men moet hierby ter wel in oogenschouw nemen, dat de £>u scher ongeveer negen pond zwaarder was. De volgende party, die in het middengew' tusschen Heidoorn (A) en Matuschowski was feeds spoedig beslist. Nog voor de ronde ten einde was, werd het één knock-0 overwinnnig voor den Duitscher. „aaj In het halfzwaargewicht ontmoetten elB J. Losekoot (A) en Wolke (D). In de ee'r. ronde was de Duitscher eenigszins in de 0p derheid. De tweede ronde ging vrywel geliJK beide boksers hadden rake klappen in ontva™,. te nemen. In de derde ronde was de AnJsvai dammer overwegend sterker. Het resultaat deze party was dan ook een punten-°ver ning voor Losekoot, die welverdiend was. j, De laatste party van den avond was het zwaargewicht tusschen den populaire» sterdammer Karei Miljon en Melzer (D)- dens de eerste ronde was er van een t>sP pc overwicht voor een van beiden geen sprak6',0ll tweede ronde gaf een meerderheid voor hetgeen ook zoo in de derde ronde was. De gj. jr scher hield herhaaldelyk vast en was stee o( den clinch. Miljon won ten slotte welvC op punten. .a0j- Het totaal-resultaat was, dat de Amster ga mers drie en de Duisburgers twee partüeI1 wonnen hadden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6