m m De Leidsche Courant i WCILLfZN WOENSDAG 27 APRIL VERPLAATST W. A. J. VAN DER VLERK is voor LEIDEN en OMSTi^E^EN het aan gewezen DAGBLAD voor AD VERTEN i IEN UAADLEM MODERNE V00RJA4RS-B0NTJASJES UIT DEN OMTREK DE FINANCIËN VAN VELSEN Ingrijpende bezuinigingsvoor stellen van B. en W. Een waarschuwing van B. en W. BEZOEKT NOG HEDEN DE CRISISTENTOONSTELLING AERDENHOUT BLQEMENDAAL HEEMSTEDE Vraagt proefexemplaar SANTPOORT VOGELENZANG WIJK AAN ZEE „HELIQMARE" Volgende maand plechtige inzegening KUNST EN KENNIS Algemeene Katholieke Kunstenaarsvereniging VEULEN f. 59.50 MOL f.46 Boekbespreking SPORT EN SPEL R.K.V.V. Alliance H.Z.V. „De Delft" H.K.V. „HAARLEM" Succes in den Brassard wedstrijd Zooals reeds door ons werd medegedeeld, waren Burgemeester en Wethouders van Vel- sen voornemens, den Raad een aantal voor stellen te doen van ingrijpenden aard, ten einde te komen tot een zoo groot mogelijke bezuiniging, nocdig tengevolge van de hooge kosten der steunverleening. De heer J. C. Dunnebier deelde bij de installatie van Mr. Rambonnet als burgemeester mede, dat de steunverleening dit jaar vermoedelijk een uit gaaf van f 865.000 zou vergen, waaruit dui delijk blijkt, dat de toestand van Velsen's ge- meentefinanci6n onrustbarend is. Tnans is verschenen de voordracht omtrent verhooging van den post steunverleening aan werkloozen (zooals hieronder zal blijken, is 't voor 1932 uitgetrokken bedrag reeds overschre den) verlaging van verschillende posten van uitgaaf en verhooging van posten van ont vangst." In deze voordracht herinneren B. en W., dat zij reeds meermalen hebben medegedeeld, dat wanneer er geen oplossing in een of an deren vorm kon worden gevonden, de ge meente met de steunverleening niet zou kun nen doorgaan. Bij het zoeken van een oplos sing heeft het bij B en W. steeds vooropge staan, dat het niet tot stopzetting der steun verleening mag komen. Naar aanleiding van op het departement van Financiën gehouden conferenties hebben B. en W. den Minister van Financiën uitvoe rig van den stand van zaken op de hoogte gesteld. Het College wees er in den d.d. 18 dezer verzonden brief den Minister op, dat de steunuitkeering en de werkverschaffing, die voor de crisis 20 30.000 gld. per jaar vor derde, in 1931 zulk een grooten omvang aan nam, dat het zich verplicht gevoelde, den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw een bijdrage in de kosten daarvan te vragen. Na herhaalde besprekingen en een langdurige correspondentie kreeg de gemeente een bijdrage van 50 pCt. in de kosten van steunverleening aan werkloozen in het vis- scherijbedrijf, het haven- en transportbedrijf en de metaalindustrie. Vele malen verzochten B. en W. den Minis ter, ook een bijdrage te verstrekken voor de groep bouwvakarbeiders. Gewezen werd op het feit, dat de groote uitbreiding van het aan tal arbeiders sterk verband heeft gehouden met de uitvoering van groote rijkswerken in IJmuiden, welke een stroom van arbeiders lokten, welke arbeiders zich alhier kwamen vestigen, waardoor een groote bedrijvigheid in de bouwvakken ontstond, met als gevolg weer de vestiging van vele bouwvakarbeiders. Hun aantal bedraagt ruim 1000, waarvan het groot ste deel werkloos is. De Minister beschikte op alle verzoeken af wijzend. B. en W. wezen er in hun schrijven op, dat in 1931 de gevolgen van de crisis de gemeente kwamen te staan op 'n ongedekt tekort van f 213.168. Daar het batig saldo der rekening over 1930 bedroeg f 147.000, zou bü een gelijk saldo, over 1931 zijn te verwachten een tekort van f 64000. B. en W. hebben echter de hoop, dat de rekening met een gering batig saldo, door geringere afschrijving bij het gasbedrijf, waardoor meer winst in de gemeentekas vloeit. Het gevolg hiervan is echter, dat de dienst 1933 met een gering batig saldo zal openen en een ontvangstpost van rond f 150.000 wordt gemist. Op de begrooting 1932 was voor steunverlee ning uitgetrokken een bedrag van f 40.000. Door wijziging der ontwerp-begrooting, verhoo ging gasprijs, verhooging der opcenten op de fondsbelasting enz. kon dit bedrag, dat door de gewijzigde omstandigheden veel te laag was, worden verhoogd tot f 234.500, later ver minderd tot f 230.245. Per week f18000 voor steunverleening. De crisis verscherpte zich nog steeds. Het aantal werkloozen groeide, de arbeiders, die bij de bonden met werkloozenkassen aangesloten waren, waren al spoedig uitgetroklïfen en kwa men weder ten laste van de gemeente. Bedroeg de uitkeering over de eerste week in 1932 f 11.129, deze liep daarna op tot ruim f 18000 per week. Van 4 Januari tot en met 2 April jJ. werd aan steun uitgekeerd ruim f 191.000 Naar dezen maatstaf en gezien de stijging der uitkeeringen is het totaal van den steun over dit jaar, inclusief de belooning van het personeel thans te ramen op rond f 86 5000. Uitgetrokken werd een bedrag van f 230.245, zoodat er een tekort zal zijn van f 634.755. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich echter bereid verklaard, een bijdra ge te verleenen van 75 pCt. in de steunuit keering aan visschers, haven- en transportar beiders en metaalarbeiders, zoodat deze bij drage thans geraamd kan worden op f180.000 of f 129.000 meer dan op de begrooting is uit getrokken. Het ongedekte bedrag blijft zoo doende f 505.755. De bijdrage van 75 pCt. werd verleend onder voorwaarde, dat de steunbedragen worden verlaagd met 50 ets. per week, terwijl de Mi nister van Financiën stelde voor het verschaf fen van de voor steunverleening te sluiten lee ning de voorwaarde, dat de gemeente zich verschillende beperkingen had op te leggen. „Hoewel met grooten tegenzin", schrijven B. en W. ten slotte, „zijn wij, door overmacht daartoe gedwongen en enkel en alleen om met de steunverleening door te kunnen gaan, be reid aan den Raad het volgende voor te stel len. Wij achten het niet juist, dat de gemeen ten, die zoo zwaar door de crisis worden ge troffen, zelf alle kosten hebben te dragen. De gevolgen van de crisis behooren o.i. door alle rijksingezetenen zonder onderscheid van de plaats waar men woont, gezamenlijk te wor den gedragen." Hieronder volgt een resumé van de voor stellen van het dagelijksch bestuur, met daar achter vermeld de bedragen, bezuinigd ten bate van den dienst 1932. Opheffing met 1 Juli van den Ophaal- en Stortingsdienst f 2400, bezuiniging door wijziging in het op halen van huisvuil, besparing op besproeiing, straatreiniging enz. totaal op den Reinigings- en Ontsmettingsdienst te bezuinigen f8150, op het Gasbedrijf door verminderde afschrij ving enz. f-29.872, op het waterleidingbedrijf f 4.793,op Openbare Werken f 2.550. Op de begrooting der gemeente worden o. a. de volgende uitgaafposten verlaagd: onder houd der lantaarns en verdere kosten van ver lichting met f 4000, onderhoud van straten en pleinen met f 22.300 enz. Met deze bedragen wordt een totale bezuiniging bereikt van f 79.915 Verhooging van inkomsten wordt verkregen le door het percentage van verhaal van pen sioensbijdragen thans 3 'A pCt., ingaande 1 Ju li 1932 te brengen op S'A pCt.: f 13.250 en 2e door de indeeling der gemeente in de 2e klas voor de fondsbelasting, waardoor een hoogere opbrengst van hoofdsom en opcenten geraamd kan worden van f 31.200, totaal f 44.450. Noe f 381.390 ongedekt. In totaal komt dus beschikbaar f 79.915 en f 44.450 of f 124.365. Het geraamd tekort was f 505.755, zoodat ongedekt blijft een bedrag van f 381.390. Een voor 1933? Ter vermindering van de uitgaven in 1933 stellen B. en W. voo rte schrappen: kosten lidmaatschap ANWB. f 25. subsidie drank- Vertegenwoordiger van ALEX HUIJKMAN, heeft zich verplaatst van Bakenessergracht 55 naar PARKLAAN 59, hoek Jansweg, Telefoon 16827. bestrijding f 250.—, subsidie Neutrale Zieken- huisvereeniging f 458.—, contributie „Volks- en Schoolbaden f 10—, subsidie bewaarschoolond- derwijs f 22.800.—, stopzetting openbaar be- waarschoolonderwijs f 15000.subsidie v. sfehool- en Werktuinen f 270.—, bijdrage Ne- derlandsch Schoolmuseum f 25.—, subsidie Nut van 't Algemeen f 100.—, subsidie „Be roepskeuze" f 250.subsidie Speeltuinvereeni- gingen f 1800.—, subsidie Hoofdcommissie voor de normalisatie f 125.subsidie „IJmuiden's Bloei" f 440.—, subsidie Ned. Ver. tot bev. van den arbeid van onvolwaardige arbeidskrachten f 15.—. In overeenstemming met den brief aan den Minister van Financiën stellen B. en W. den Raad voor, den post „Steunverleening aan Werkloozen" te verhoogen van f 230.245 op f 865.000, den post „Bijdrage van het Rijk in de kosten van steunverleening aan werkloozen" van f 51000 op f 180.000. Voorts te besluiten de in den brief genoemde wijzigingen der be grooting 1932 en de voorstellen in verband met den dienst 1933 aan te nemen. Wij vernamen nog, dat in de Dinsdagmor gen gehouden vergadering van het college van burgemeester en wethouders besloten is, mocht de Raad deze voorstellen niet aannemen, de uitkeeringen onherroepelijk stop te zetten. In een afzonderlijk schrijven dringt het College er Dij den Raad op aan, de voorstellen in hun geheel, zonder eenige wijziging te aan vaarden. Door B. en W. is aan den Raad het volgende schrijven gericht: Naar aanleiding van door enkele leden van uwen Raad gevoerde agitatie tegen de voor stellen van ons college, meenen wij onder uw aandacht te moeten brengen, dat er op de be grooting voor 1932 voor steunverleening aan va lide werklooze arbeiders is uitgetrokken 230.245.—. Tot en met 23 April is reeds uit betaald, ongerekend de salarissen van het per soneel, 247.868. Er is dus reeds 17.623.— meer uitbetaald dan op de begrooting is uitgetrokken. Art. 263 der Gemeentewet stelt ons wegens de uitgaven, waardoor de aangewezen begrootings- post wordt overschreden, persoonlijk aanspra kelijk. A.s. Vrijdag zal uw college over de verhooging van den post steunverleening hebbij te beslis sen. Aanvaarding onzer voorstellen brengt mede, dat, zij het onder bezwarende omstandigheden, dit jaar met de steunverleening kan worden doorgegaan. Niet aanvaarding of slechts gedeeltelijke aan vaarding zal tot gevolg hebben, dat de boven genoemde post slechts met een beoerkt bedrag wordt verhoogd, zocdat over enkele weken in verband met onze persoonlijke aansprakelijk heid ter zake, steunverleening geheel zal wor den stopgezet. Wij wenschen dit uitdrukkelijk onder uw aandacht te brengen, opdat u zich van de ver antwoordelijkheid van uw beslissing wel be wust zult zijn. Onze voorstellen dienen in hun gehee zon der eenige wijziging te worden aanvaard. TER VOORKOMING VAN STEUN VERLAGING Door de R.K. Vakorganisaies in de gemeen te Velsen is aan de R.K. Raadsfractie het gende schrijven gericht: De R.K. Arbeidersorganisaties, Metaalbe werkers, Fabrieksarbeiders en Haven- en Transportarbeiders in deze gemeente verzoe ken dringend, gezien de ingrijpende vèrslech- teringen, welke reeds in de steunbedragen hebben plaats gevonden; gezien den nood welke in de gezinnen der werklooze arbeiders heerscht; gezien den geest welke daardoor Is ontstaan en welke zoodanig is dat slechts door groote verantwoording der leiders erger wordt voor komen, al die maatregelen te treffen welke steunverlaging kunnen voorkomen. Dit schrijven is geteekend door voorzitters en secretarissen van genoemde organisaties. WERKLOOZENSTEUN-VERLEENING Adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken door de R. K. Raadsfractie. Door de R. K. Raadsfractie der gemeente Velsen is in verband met de door den minis ter gestelde voorwaarden bij rijkssubsidie op de werklcozen-uitkeering het volgende tele gram verzonden: „R. K. Raadsfractie Velsen, Kennis genomen ministrieele mededeeling gemeentebestuur Velsen, verzoeken dringend matiging eischen en bevordering leening op gunstiger voorwaarden." w.g. MAAS, Voorz. LAURENT, Secr. BEPERKING VAN HET VISSCHERIJ- ONDERWIJS Om te voldoen aan den wensch van den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, om door een economischer verdeeling van de lesuren een bezuiniging te verkrijgen in de kosten van de Vi scherijschool, hebben B. en VV tegen 1 September een nieuwen lesrooster ont worpen. Als gevolg hiervan zal worden opgeheven de opleiding voor derden stuurman en de dagoplei ding voor het voorloopig machinistendiploma. Hierdoor zal aan één leeraar eervol ontslag verleend moeten worden. B. en W. hebben den directeur der school ver zocht, mede te deelen welke leerkracht z.i. voor eervol ontslag en op wachtgeldstelling in aan merking komt. De directeur heeft geadviseerd, hemzelf hiervoor in aanmerking te doen komen. In overeenstemming hiermede stellen B. en W. den Raad voor, den directeur met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag te verleenen, R. K. Onderwijs Leerlingen voor het R.K. Ü.L.O. te Velsen, beneden het kanaal zoowel uit Santpoort, Driehuis als IJmuiden moeten zich zoo spoedig mogelijk opgeven. Nu eindelijk in een zeer groote leemte voor zien wordt en aan de sinds lang onder de Ka tholieken gevoelde behoefte wordt tegemoetgeko men, hopen wij dat van de eigen U.L.O. te Vel sen 'n druk gebruik zal worden gemaakt. Daar twijfelen wij dan ook niet aan, maar kwe tie is dat de ouders vooral spoedig hun kinderen op geven aan het R. K. Schoolbestuur te Driehuis (pastorie). •1 Dinsdagavond zijn te Wijk aan Zee een tiental krotwoningen op radicale wijze opgeruimd. Nadat de pannen van het dak waren verwijderd, werd het zaakje in brand gestoken. SLUITING ZONDAG 1 MEI a.s. KUNSTZALEN REEKER WAGENWEG ,02. Het Comité „Koninginnedag" te Aerdenhout zal den verjaardag van Prinses Juliana ook voor Aerdenhout-Bentveld niet geheel onopge merkt voorbij laten gaan. Zaterdag 30 April zal des avonds een rond wandeling gemaakt worden, met welwillende beianglooze medewerking van het Muziekkorps van Personeel der N.Z.H.T.M. Ongetwijfeld zal deze medewerking door alle inwoners op hoogen prijs worden gesteld. Het Comité verzoekt bij deze rondwandeling aan sluiting zonder eenige uitzondering van de ge- heele jeugd, liefst zooveel mogelijk voorzien van een vlag of lampion. Ook den ouders wordt beleefd verzocht van hun belangstelling te doen blijken. Men kan zich aansluiten of ver wijderen uit den optocht op ieder gewenscht punt. Het vertrek van den optocht is bepaald op 7 uur n.m. van af Madelievenlaan, waarna de volgende route zal worden genomen: Madelievenlaan Tesselschadelaan Brede- rodelaan Dahlialaan Zandvoortschelaan Reynegomlaan Houtvaartkade Clematis laan Aerdenhoutsduinweg. (Rust). Nicolaas Beetslaan Bentveldsduinweg - Slingerweg Veldlaan Bentveldsweg Pen- tislaan Langelaan. (Rust). Grenslaan Zuidlaan Zandvoorterweg naar Café Boekenrode. EEN VIJVERSTELSEL Met den nieuwen vijver, die dezer dagen ge reed zal komen in Duin en Daal, bezit Bloe- mendaal thans een compleet vijverstelsel. Deze vijver, aangebracht bij het weiland tegenover het woonhuis van wethouder Laan, is hoofdza kelijk gegraven ter bestrijding der werkloosheid. Hij staat in verbinding met den vijver bij het hotel Duin en Daal, terwijl deze weer commu nicatie heeft met den kom van Saxenburg, die het watergevogelte van den hertenkamp tot woon- en lustoord strekt. De electrische pomp, die dezen vijver op peil moest houden, zal dus in 't vervolg het ge- heele vijverstelsel van water moeten voorzien, of, anders gezegd, het verlies door verdamping- moeten aanvullen. Men hoopt dat zij dit zal kunnen klaarspelen. Een troost is echter, dat onze zomers meer la- boereeren aan een teveel aan water dan aan een tekort. Gevonden en terug te bekomen bij: H. Schuijt, Zomerzorgerlaan 22 Bloemendaal, een blauwe klut en een broche met rose steentjes; Verspronckweg 2 Haarlem, een zwarte lakcein tuur; E. Hiiffer, Mr. Enschedeweg 26 Aerden hout, een heerenhandschoen; A. v. d. Lans, Kenaustraat 10 Haarlem, een rijwielsleutel; Keizer, Lanbrecht v. Dalelaan 10 Haarlem, een Teddy-beer; G. v. Roode, Bloemendaalscheweg 206 Overveen, een portemonnaie met inhoud; Baron van Dedem, Boekenrooderweg 2 Aerden hout, een hond; aan het bureau van politie te Overveen, een handbeschermer van rijwiel, een met bont gevoerde dameshandschcen; een schaartje, een nappa heerenhandschoen; een portefeuille met 2 portretten, een smeerdop en een ring van een wagen. TENTOONSTELLING M. E. N. T. O. Door een in het leven geroepen Comité voor het bouwen van eén Volkshuis te Heemstede is het initiatief genomen tot het houden van een middenstand en nijverheid tentoonstelling. Het batig saldo zal voor een belangrijk deel ten goede komen aan het bouwfonds voor her te stichten Volkshuis. Beschermheer van het Comité is de heer Mr. Dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke. In het Eere-Comité namen zitting: Jhr. J. P. W. van Doorn, Burgemeester v. Heemstede, F. G. E. Bolomeij, Dr. M. Colenbrander, Dr. E. A. M. Droog, Ir. W. J. A. Duijnstee, C. R. van Empelen, Mr. J. A. de La-Hayze, Mevr. H. van Heel-De Vogel, J. B. Jonkman, C. L. Kwak, N. J. van der Linden, F. Oosterhoorn, Mevr. E. Quarles v. UffordDólleman, G. Rasch, L. Sloof, J. F. Schmöle, H. J. Voors, N. Vos. Het Uitvoerend Comité bestaat uit: Mevr. E. van Dam—Cohen, Mej. A. Dólleman, Mevr. C. C. Goossens—v. d. Goes, H. P. A. van Gurp, J. Fuchs, L. van den Hoonaard, M. A. van Len- nep, Mevr. H. A. Roelvink—Rfjnveld, Ir. R. M. Spijksma, Mr. B. W. Stomps, G. W. Vaags, H. Vermeer, J. Vrijer, Mevr. R. C. A. de Voogt De Vogel. Vereeniging voor Heemstede en Bennebroek De Vereeniging voor verfraaiing van Heem stede en Bennebroek en tot bevordering en vestigen van Vreemdelingen hield Maandag avond haar jaarvergadering in Hotel „Ree". Jhr. Mr. P. N. Quarles v. Ufford opende met een welkomstwoord de vergadering, waarna verschillende verslagen volgden. In het jaarverslag memoreerde de secretaris, Ir. W. J. A. Duynstee, het 25-jarig bestaan er, de stichting der kiosk aan het Spoorwegstation Heemstede—Aerdenhout, mogelijk gemaakt dooi de extra-subsidie der gemeente. Hoewel, na de opening op 5 November 1931 toch al vele mondelinge inlichtingen zijn ver strekt, is de secretaris van meening, dat dc exploitatie nog te kort is om een oordeel over de resultaten uit te spreken. Het financieel verslag geeft aan inkomsten 614.32 en aan uitgaven 591.0014, dat dei- kiosk aan inkomsten 2000 (de subsidie dei gemeente) en aan uitgaven 1623.68, onder welke uitgave is begrepen de plaatsing en andere werkzaamheden. Het batig saldo is he: bedrag van de eerste 10 maanden van 1932. Begroot werd over 1932 een inkomste en uit gave van 1117.84. Uitvoerig werd de propaganda, zoowel voor hst trekken van vreemdelingen als leden be sroken. In het vervolg zal op de ledenkaarten gedrukt worden, dat ook de duinen der Amstsrdamsche Waterleiding bezocht kunnen worden, en de manier waarop kaarten daarvoor te verkrijgen zijn. Een nieuwe gids zal voorbereid worden, en zoo mogelijk een nieuwe platte grond van Heemstede en Bennebroek. De vraag werd geopperd of de Vereeniging tappen kon doen voor de uitbreiding van wan delwegen, zoo o.a. een weg vanaf het Bronstee- oark, langs het Spaarne en het Heemsteedschc Kanaal naar het Wilhelminaplein. Dit plan bleek echter zeer groote bezwaren te bevatten Als bestuursleden werden herkozen de heeren Dr. E. A. M. Droog, Jhr. P. N. Quarles van Ufford. J. Moolenaar Sr., D. J. v. d. Stam en N. Wildschut. Als afgevaardigde naar het Congres der Al- gemeene Ned. Vereeniging werd benoemd Dr. E. A. M. Droog, en als plaatsvervanger de heer N. Vos. Bij de rondvraag werd gewezen op het gemis van een rijwielpad langs de nieuwe Heemsteed- sche Dreef. Het bestuur zegde toe, B. en W. te verzoeken alsnog iets in den vorm van een afscheiding te maken. Junioren-avond. In verband met haar tweede lustrum organiseert de R.K. Sportver- eeniging „Santpoort" a.s. Dinsdag een avond voor haar junioren in café „De Uileboom". Hierbij worden ook de ouders genoodigd. De officieele lustrumherdenking zal zeer waar schijnlijk plaats hebben op 29 Mei, mits dien dag geen uitwedstrijd gespeeld behoeft te wor den in verband met het landskampioenschap der R.KR. Met pensioen. In verband met reorganisatie in de afdeeling wasscherij van het Provinciaal Ziekenhuis wordt een drietal arbeiders op pen sioen gesteld n.l. de heer Ravelli, Even en Hoek. R.K. KIESVEREENIGING. De R.K. Kiesvereeniging Recht en Plicht" afdeeling Vogelenzang, hield gisteravond een zeer druk bezochte ledenvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw. Op voorstel van den heer Th. Remmerswaal was op de 1.1. gehouden jaar vergadering de bestuursverkiezing aangehouden tot deze vergadering. Aanwezig waren om. de zeereerw. heer pas toor, de heer Kraetzer, voorzitter van het hoofd bestuur, de heer Heerkens Thijssen, voorzitter van de afdeeling Bloemendaal en de RH. raadsleden de heeren Prinsenberg en Verdegaal. Nadat de notulen waren goedgekeurd, volgden eenige mededeelingen. Na een vrij langdurige discussie tusschen de bestuurderen over enkele reglementsartikelen betreffende de bestuursverkiezing, die aan dui delijkheid en volledigheid wel iets te wenschen overlaten, kwam de bestuursverkiezing aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat de meerder heid van het afdelingsbestuur in de vacature- Th. Zomer (secretaris) den heer Zomer stelde; vanuit de leden was de heer Joh. van Haaster candidaat gesteld. De heer Harren opende de discussies, door aan de hand van artikel 16 van het reglement, de geldigheid van de ingekomen candidatenlijst te betwisten. Volgens spr. liet dit artikel niet toe, dat tegen een bepaald aftredend bestuurs lid een tegencandidaat gesteld wordt. De heer Remmerswaal zeide even verder, dat de bedoeling van de verschuiving der bestuurs verkiezing geweest was, om tot een bevredigende oplossing te komen. Blijkens zijn in de vorige vergadering aangenomen voorstel had het be stuur er in toegestemd, een conferentie met leden buiten het bestuur te houden om tot een oplossing te komen. Spr. vroeg waarom het be stuur dat niet gedaan had. De heer Warmerdam zeide, dat de meerder heid van het bestuur dit in laatste instantie geweigerd had, omdat op den heer Zomer pressie uitgeoefend was, zijn candidatuur in te trekken. De heer Zomer was een plichtsgetrouw se cretaris en altijd een groot propagandist voor de vereeniging geweest. De heer Remmerwaal ontkende deze pres sie ten sterkste. Men lijkt grooter slachtoffer, wanneer men na een partijstemming eruit ge wipt wordt een hier in deze streek op alle vergaderingen veelvuldig voorkomende tactiek. Voeling en gezamenlijke bespreking worden er niet gehouden. Dergelijke stemmingen te voor komen achtte de heer Remmerswaal en in het belang van de vereeniging en in het belang van den heer Zomer. De redactie van het reglement ontlokte lan ge en verwarde discussies. De heer Heerkens Thijssen deed de verlich tende mededeeling, dat aan een nieuw regle ment gewerkt werd alleen was men daar hier vanavond niet mee gebaat. De meerderheid van het afdeelingsbestuur bleek met den heer Harren de geldigheid van de candidatenlijst te betwisten. Uit het resultaat der discussies bleek ten slotte, dat zoowel in het beetuur als bü de le den menig verschil van meening bestond over de interpretatie van het reglement. Op voorstel van den zeer Eerw. heer pastooi maakte hierna de voorzitter van het hoofdbe stuur, de heer Kraetzer gebruik van een arti kel, dat de beslissing van meeningsverschillen aan het hoofdbestuur toekende. Eerst zou in de vacature-Zomer een bestuurs lid gekozen worden; daarna kon dan uit het geheele bestuur (uitgenomen de voorzitter) een secretaris gekozen worden. Uitgebracht werden bü de eerste stemming op den heer van Haaster 40 st., de heer Zomer 32 terst., 1 blanco, zoodat eerstgenoemde gekozen verklaard werd. De heer van Haaster nam zijn benoeming aan. Bü de tweede stemming werd de heer van Haaster met 41 stemmen tot secretaris gekozen. De voorzitter sprak hierop woorden van dank tot den heer Zomer, die steeds op correcte wijze zün functie vervuld had. Bü de rondvraag zeide de heer Remmerswaal, dat het zün bedoeling geweest was. door over leg de moeilijkheden by te leggen. Het speet hem, dat dit weer een negatief resultaat opge leverd had. Bloemendaal en in het bijzonder Vogelen zang kunnen alleen dan iets bereiken, wanneer wij met voorbijzien van alle standenverschil, ge lijk, eendrachtig optrekken. Het gemeentebstuur van Bloemendaal profiteert van de verschillen, die hier herhaaldelijk tot uiting komen. Spr. wees naar de geste van het gemeente bestuur, dat tegen de plaatsing van een kruis op den Tiltenberg geweest was. Wanneer Bloe- mendaals katholieken een hecht eenheidsfront vormden, zou er meer rekening met hen gehou den moeten worden. Totaal genegeerd werden wü bij de wethou dersverkiezing. In een crisiscomité van 20 per sonen zitten twee katholieken. Men heeft geen ontzag en houdt geen reke ning met een door onderlinge geschUlen zwakke partij. Spr. hoopte in de toekomst op een gezonden geest in eigen welbegrepen belang, maar blüft niet vrij van een zeker pessimisme. Ook de heer C. Roeien wüdde woorden aan de mentaliteit der leden en drong ten sterkste op verbetering aan. In aansluiting zeide de heer Kraetzer ten slotte dat Duitschlands redding aan de eenheid van het Centrum te danken was, en bracht een eere-saluut voor de onkreukbare politiek, die het Centrum steeds heeft gevoerd. Na een dankwoord van den voorzitter werd met den Christelijken groet gesloten. Te Wük aan Zee wordt op het oogenblik de laatste hand gelegd voor de voltooiing van het mooie Sanatorium „Heliomare", de inrichting voor behandeling van chirurgische tuberculose (geen sanatorium voor longlijders, zooals giste ren abusievelijk in onze courant werd vermeld). Het zal misschien nog enkele weken duren, voor dat men met alles gereed zal zijn, doch met vrij groote zekerheid kan wel vastgesteld worden dat in Mei de plechtige inwijding zal plaats hebben. De in wü ding wordt verricht door Zijne Hoogw. Excellentie den Bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, terwyl verschillende autoriteiten, o.a. Minister Verschuur, tot bü- dan ook spoedig met 28 worden uitgebreid. Intusschen is een gedeelte van de grootsche inrichting reeds eenigen tyd in gebruik. Op 29 Augustus van het vorige jaar ontving dr. Van Haeff, die met de leiding is belast, zün eerste patiënten. Sedert zyn er voortdurend büge- komen, zoodat er thans reeds 47 patiënten ver pleegd worden. Bovendien hebben enkele ver pleegden de inrichting al weer genezen verlaten. Voortdurend komen er nog patiënten by uit alle oorden des lands. Het aantal bedden zal dan ook spoedig met 200 worden uitgebreid. Heeft het aantal patiënten de 60 bereikt dan krügt de geneesheer-directeur, wiens arbeids kracht op het oogenblik reeds duchtig op de proef gesteld wordt, de hulp van een assistent. Behalve de uitstekend ingerichte operatie zalen heeft de inrichting ook reeds de beschik king over een inrichting voor het maken van Röntgen-opnamen, die uitmunt door practischen opzet. Ook de kapel, die in het centrum van het gebouw ligt, is zoo goed als gereed. De mooie architectuur van het gebouw doet zich ook hier gelden. Bü het binnentreden wordt men ge troffen door het eigenaardige, vooral rust. ge aspect, dat de belichting door de hooge mo derne glas-in-lood ramen geeft. Breede en lichte gangen en ruime trappen huizen verbinden de afdeelingen onderling, ter wijl men verder nog bewondering moet hebben voor de moderne kantoren en de groote, geheel automatische verwarmingsinstallatie. Ook de omgeving van het gebouw ontvangt een passend aspect. De Relweg, de toegangs weg, is geheel verbreed en vernieuwd. Te wenschen ware het ook, dat de gemeente voor de omgeving van het ziekenhuis een par keerverbod uitvaardigt. De Relweg is ook een toegangsweg naar zee, maar het zou toch zeer hinderlyk zijn, wanneer de omgeving veront rust werd door auto's en strandbezoekers, \:elke hier hun wagens parkeeren. Zaterdag, 23 April, hield de Alg. Kath. Kun- stenaarsvereeniging haar algemeene vergade ring te 's-Hertogenbosch. Des voormiddags werden de deelnemers door burgemeester Mr. van Lanschot op het stad huis ontvangen, waar deze een toelichting gaf bij de muurschilderingen van Derkinderen. De heer Buskens dankte den burgemeester namens de leden. Tevens werden dien morgen verscheidene nieuwe en oude gebouwen bezocht, o.a, kruit huis, veemarkt en het nieuwe gebouw voor rijksdiensten. Ir van Kessel, de architect van enkele der bezichtigde werken, gaf hierbü na dere toelichting. Des namiddags vergaderden eerst de groepen „Bouwkunst" en „Beeldende kunsten" afzonder- lük. Als voorzitter der groep „Bouwkunst" werd In de plaats van architect W. J. Sandhövel, die zich niet herkiesbaar stelde, architect P. Bus kens gekozen. Na deze afzonderlijke byeenkomsten werd de algemeene vergadering gehouden, waarop, na behandeling der ingekomen stukken, een over zicht werd gegeven van de gebeurtenissen op vereenigingsgebied gedurende de periode, waar in het aftredende bestuur de leiding had. Het financieel verslag werd goedgekeurd, de aftre dende penningmeester, Ir. Thunnissen, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gedéchargeerd en hem werd dank gebracht voor zijn beheer. Herkozen werden de volgende bestuursleden: Ir. A. Siebers, Pater Dr. Cassianus Hentzen, O.F.M., Pater Dr. Caecilianus Huigens O.F.M. en W. Mengelberg. Architect J. van Dongen bracht verslag uit over de gehouden „Katholieke Kunstenaarsda- gen" en de beeldhouwer W. Harzing legde de financieele verantwoording over die dagen af. Nadat nog enkele huishoudelijke besprekingen v/aren gehouden, sloot de voorzitter deze byeen- ':omst op de gebruikelijke wijze. QONT \X/E Q kTE eq DAM E CW-EEDEPMAFEK barteuoci^to. 26-29 den, de leemte nameiyk, dat nog geen boek be stond in de serie van .Kosmos" over de ver zorging van den liefhebberstuin. En ook heeft hij zich gaarne aan zün taak gezet, om de tuin- liefhebbers er toe te krijgen, meer aandacht aan hun tuinen te schenken en er een betere verzorging aan te wyden. Op vlotte, prettige wyze geeft de zeer des kundige schrüver aan, hoe men zün tuinen tot ware sieraden kan maken. En daarnaast geeft hü een groot aantal wenken ter verzorging dier tuinen. Heel veel kan men uit dit mooie boek, waarvan de uitgave op byzonder goede wüz» verzorgd is, leeren. Radio-Jaarboek 1932 Een frisch, compleet en overzichtelük werk. dat eerste radio-jaarboek, samengesteld door E. P. Weber, secretaris van den Radio-Raad. Aan dit documentaire boek hebben medege werkt alle radio-autoriteiten, alle omroepver- eenigingen en vele medewerkers en belangstel lenden bü den Radio-Omroep. Zeer vele actu- eele foto's verluchten de vlot geschreven tekst, waardoor als het ware een historisch geheel is verkregen in woord en beeld. Na een inleiding en een wensch van Minister P. J. Reymer worden verschillende bladzijden gewijd aan de regeering en radio. De radio- pioniers vertellen van de geschiedenis en grond slagen van den Nederlandschen Omroep, van de organisaties en van het bedrüf- Bekende medewerkers van verschillende rich tingen schrüven over hun werk, terwül eenige litteratoren over den radio-omroep als cultuur brenger causeeren. Nog verschillende onderdeelen van de bedrij ven worden behandeld. Zelfs radio-poëzie en spotprenten ontbreken in dit fleurige boek niet? Een mooi werkje, waard om te bezitten! Bü de N.V. Uitgevers-Maatschappü „Kosmos", nsterdam, is verschenen een modem, prac- :ch handboek voor tuinliefhebbers, nJ. ,,De rzorging van onzen Tuin". Dit practisch handboek voor het kweeken en verzorgen van bloemen, boomen, struiken, fruit en groenten, is geschreven door J. F. Ch. Dix, den bekenden hoofdredacteur van „Floralia". In zün voorwoord zegt de schrüver, dat hü dit boek op verzoek der uitgevers samengesteld heeft, omdat in een leemte voorzien moest wor- Secr. J. Krouwels, Langendijkstr. 33, Tel. 13407. Zooals ge allen weet, wordt op Zondag 5 Juni a.s de landenwedstrijd tusschen RK. Nederland en R.K. Duitschland gespeeld. Velen zullen na tuurlijk 't puikje onzen voetballers aan 't werk willen zien tegenover de Duitschers. die met 22 man gedurende de Pinksterweek zullen trainen te Münster. De wedstrüd wordt gespeeld te Arnhem. Wü stellen nu de geallieerden lyceïsten en vrienden in de gelegenheid een goedkoope reis te maken. Zy. die den leeftüd van 18 jaar nog niet bereikt hebben, kunnen de reis maken voor 2.34, terwijl zij, die hun 17de jaar reeds vol eind hebben, 3.51 moeten betalen. De toegangs prijzen varieeren tusschen 1.tot 0.25. De ouderen moeten om van dit koopje ge bruik te kunnen maken zich voor 1 Mei op geven bü den secretaris, terwijl de jongeren een weekje langer den rijd hebben. Dus allen op naar Arnhem. J. Kr. Op 19 April hield „de Delft" haar onderlinge wedstrüden in Stoop t bad. De prysuitreiking heeft plaats op den slui tingsfeestavond welke gehouden wordt in het Gem. Concertgebouw op Zaterdag 30 April a.s. Op dezen avond zullen eenige leden van de Haarl. Zeilvereeniging en Haarl. Kanovereeni- ging twee koddige 1-acters opvoeren en wordt door hen ook de populaire poppenkast vertoond- Het belooft een prachtige avond te worden. Door de Amsterdamsche Krach tsportvereeni- ging „S. S. S." worden 10, 17 en 24 April voor het District Amsterdam en Omstreken Brassard- wedstrüden georganiseerd in worstelen en ge wichtheffen. J. Sieraad behaalde in een afdeeling van 13 deelnemers in de 2e klas lichtgewicht worste len een derde prijs. G. Waage in de le klas vedergewicht een eer sten prüs, door al de drie partijen te winnen op touché. G. Elsinga in de le klas lichtgewicht een eerste prüs, door twee partijen te winnen op touché en een dito verloren. H. Kokkelkoren in de le klas lichtgewicht een tweede prijs door twee partijen te winnen op touché, één op punten en éen verloren op touché. Aan de gewichthefsport namen deel, de vol gende athleten van Haarlem, de oefeningen wa ren tweehandig drukken, trekken en stooten. le prijs: J. Pater, 55 drukken, 57t4 trekken, 77(4 stooten, 2e kl. vedergew.; le prüs: J. Buijs resp. 65. 65 en 90 2e kl. lichtgew.; 3e prüs: N. Jonker resp. 72H, 82en 103, le kl. mid. A; le pr. IJ. Boterbloem 85. 90 en 120 le kl. mid. B.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7