NIEUW BEDEHUIS TE DEN BRIEL Felle brand te Delft Gisteren geconsacreerd Katholieke liefdadigheid HET BIJENDORP S DE VIJANDEN VAN RADIO-PROGRAM HET KINDJE MET HET Gabriël Garcia Moreno DONDERDAG 28 APRIL wmmmmmmmmm FEUILLETON Geestdriftige ontvangst van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent Een stuk geschiedenis Plannen voor nieuwbouw Het interieur De plechtige Consecratie Toespraak Mgr. Aengenent IN EEN HAARDENWINKEL Groote rook-ontwikkeling Boerderij afgebrand De moord te Naaldwjjk Met de noorderzon vertrokken Vrijdag 29 April DE MOORD TE NAALDWIJK De dader verminderd- toerekeningsvatbaar HISTORISCHE DUBBEL- BOERDERIJ AFGEBRAND Aan de gevolgen overleden Aan brandwonden bezweken "$\j Hoofd-en Kiespij!? MIJNHARDTS POEDERS VERHAAL VAN DEN DAG ONDER DE KLEI BEDOLVEN Jongetje gestikt WEER EEN VLIEGTUIG NEERGESTORT Leerling-vlieger ernstig gewond VOOR EEN WERKLOOS HUISVADER Maar de dader een jongeman VERWAARLOOZING VAN KINDEREN Moeder in hevige mate zenuwziek; vader werkloos DE MOORD TE KERKDRIEL Bekentenis van een der verdachten? Woensdag heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen genent te Den Briel de nieuwe kerk, gewüd aan de Martelaren van Gorkum, geconsa creerd. De plannen voor den bouw van "n steenen kerk tot nu toe heeft men zich met een houten kapel moeten behelpen werden In 1929 voor het eerst besproken op de vergadering der Bis schoppelijke Commissie welke werd gehouden onder voorzitterschap van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bis chop van Haarlem De aanleiding hiertoe was het feit, dat de onder houdskosten van de houten noodkapel, welke ln 1880 werd gebouwd, steeds grooter werden. Dat men hier Indertijd niet direct een steenen kerk heeft gebouwd, vond zijn oorzaak in de vestingwet, volgens welke het verboden was op het terrein een steenen gebouw te zetten. Sinds 1927 was de vestingwet echter niet meer van kracht en bestond de mogelijkheid op de z g. bultweide een den Martelaren waardiger kerk te bouwen. Op deze bultweide stond reeds om streeks het Jaar 1200 de parochiekerk van Rutge, welke was toegewijd aan de H. Maagd. Ruim twee honderd jaar later werd naast de kerk het St. Elisabethsklooster gesticht, het welk werd bewoond door de reguliere kanun niken van St. Augustlnus. Tijdens den beel denstorm ln 1572 werden beide gebouwen door de woeste Watergeuzen in brand gestoken. Al leen de turfschuur van het klooster bleef ge spaard en in deze schuur werden op den voor avond van den 9en Juli 1572 de 19 Martelaren van Gorcum door de Geuzen gruwelijk ver moord. De lichamen der martelaren werden door de beulen in twee kuilen begraven. Deze plaats, waar de overblijfselen meer dan veer tig jaren rustten, n.l. van 1572 tot 1593 en na een kleine verplaatsing wederom van 1593 tot 1615, is nu gedekt door een vierkante steenen verhooging, waarop tijdens de processie de ze gen met het Allerheiligste wordt gegeven. De laatste ruïnen van het St. Elisabethsklooster werden in 1593 opgeruimd. Bij die gelegenheid werd de turfschuur gesloopt en de omringende vlakte tot een weiland aangelegd. Het gebeen te van de Martelaren hetwelk toen werd op gegraven, werd in eenige kleine putjes ge stort, waarna het veld bij de katholieken den naam van „putweide" kreeg. In 1867 ging dit terrein in eigendom over aan het Bisdom Haarlem, welk diocees er voor zorgde, dat de thans nog bestaande houten kapel werd gebouwd. Het ontwerpen van de plannen van een nieuwe steenen bedevaarts kerk werd in 1930 opgedragen aan den bekenden Rotterdamschen architect H. P. J. de Vries. Deze architect vervaardigde een drietal plan n, waarvan er een werd aangenomen en goedge keurd. De phblleke aanbesteding van den nieuw bouw had plaats einde April 1931. De laagste Inschrijvers waren de aannemers Wortel en Buijsslng te Tilburg, welke firma op 19 Mei d.a.v. een aanvang maakte met de verschillende werkzaamheden. Allereerst werd de bultwjlde afgegraven. Bij deze opgravingen stootte men op eenige resten van oude muren en ook wer den beenderen gevonden. Dit bleken de fun- deerlngswerken der oude parochiekerk van Rugge te zijn. Op verschillende plaatsen van het terrein werden vijf grondboringen verricht, waarbij bleek, dat er over de geheele opper vlakte diverse veenlagen, afgewisseld door Wei- lagen, bevonden. De zeebodem, welke uit scherp zand en kiezel bestaat, bevond zich daar ter plaatse ruim 24 M. diep onder de oppervlakte, zoodat het noodige was te heien. Over de palen werd een gewapend betonconstructie aa--:legd, waarop de muren zijn gefundeerd. De plechtige eerste steenlegging van de nieuwe kerk had plaats op Donderdag 20 Aug. 1931 door Z. H. Exc. Mgr. J. J. J. Aengenent, tijdens de processie uit Haarlem. Het dak van de kapel wordt evenals de daken der verbindingsgangen gedragen door gemelsel- de bogen, waarin de gordingen met sparen zijn aangelegd. Van buiten is de kapel opgetrokken van miskleurige klinkers, welke hier en daar van brandkoppen zijn voorzien, terwijl het in terieur is gemetseld van roseroodkleurig haid- grauw. Buiten zoowel als binnen wordt het metsel werk verlevendigd door in het verband aange brachte versieringen, van buiten teruggemet- seld, zoodat het muurvak doorgaat en de ver siering als een kantwerk aandoet en binnen sterk overgemetseld om in de schemerte van de kap voldoende relief te krijgen. Met natuur- waldsteingraniet is men echter zeer spaarzaam geweest, daar deze steensoort bijzonder duur Is. Het graniet is alleen toegepast aan die deelen, welke aan sterke slijtage onderhevig zijn. In dien de geldmiddelen het eenigszins toelaten, zal in de kapel een nieuw altaar met ciborium worden geplaatst, waarvoor de relieken der Martelaren zullen worden bewaard. Boven den hoofdingang is een zegenende Christusfiguur aangebracht, terwijl boven de hoofdingangs deuren van het tochtportaal het wapen van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent is ingemetseld, ter nagedachtenis aan zijn initiatief tot stichting van deie nieuwe kapel. In tegenstelling met de oude houten kapel is de nieuwe kerk direct van den hoofdweg te bereiken over een steenen brug met poort, welke buiten den bedevaarts- tijd met een ijzeren hek kan worden afgesloten. Gistermorgen heeft onder groote belangstel ling de plechtige kerkconsecratie te Den Briel plaats gehad bij gelegenheid van de 25ste bedevaart van de Warmondsche theologanten. Dinsdagavond i3 Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen genent aan het Rozenburgsche hoofd te Den Briel aangekomen. Van bijna alle woningen wapperden de vlaggen. Mgr. werd bij zijn aan komst verwelkomd door een muziekkorps. Met muziek voorop is Mgr. vervolgens in gezelschap van Deken Schraag van Schiedam per rijtuig naar de pastorie gereden. Buiten was een ge weldige menschenmassa aanwezig, die den bis schop hartelijk en langdurig toejuichte. Voor de pastorie dankte Mgr. voor deze hartelijke ont vangst. Woensdag om acht uur hadden de plechtig heden van de kerkwijding plaats, terwijl gister middag om twee uur in plechtige processie de overbrenging van de reliquieën geschiedde. Na de kerkwijding droeg Z. H. Exc. Mgr. Aengenent om elf uur de Pontificale Hocgmis op, waarbij Mgr. geassisteerd werd door Mgr. N. Taskin, als presbyter-assistens. Als troonaiaken fungeerden Deken Schraag uit Schiedam en pastoor Bulten uit Den Haag, beiden leden van de bisschoppelijke commissie, en als sub-dia kens prof. Visser en prof de Korte. De Schola Cantorum van Warmond voerde de liturgische gezangen uit. Nauwelijks was de nieuwe kerk geopend of deze stroomde vol geloovigen, waar onder alle theologanten van het Seminarie. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op mr. Eghte van Wissekerke, burgemeester van Den Briel en de wethouders Van der Waag en Van der Wouw, den gemeente-secretaris Van der Ban, den hoogeerw. hooggel. heer Kanun nik dr. G. C van Noort, deken van Amster dam, de Haagsche Pastoors Adrichem en Lu- cassen en een groot aantal geestelijken uit het bisdoqa. Na de Hoogmis las Mgr. Taskin de oorkonde der kerkwijding voor, waarbij aan allen, die deze lezing hadden bijgewoond een aflaat van een jaar werd verleend. Toekomstige bezoekers ver dienen een aflaat van vijf dagen. Mgr. Aengenent sprak dan zijn groote blijd schap uit over de totstandkoming van dit kerk gebouw en dankte allereerst het groot aantal andersdenkenden, hier aanwezig, di: een zoo goede verstandhouding met de katholieken vormden. Vervolgens wendde Mgr. zich tot de priesters en geloovigen, aan wie hij dank uit sprak voor hunne liefdadigheid, waarna Mgr de hoop uitsprak, dat deze feestdag nog zeer lang in ieders herinnering zou blijven voort leven. Naar aanleiding van de Summa van St Thomas van Aquino, wees Mgr. op de drie groote deugden, waarin de Martelaren .an Gorcum uitblonken en welke ieder priester moet bezitten: een sterk geloof, groote voor zichtigheid en een diepe liefde tot God. Met het voorbeeld dezer heilige martelaren en van de H. Liduina van Schiedam voor oogen, zullen de priesters meer bezield worden door de deug den van geduld en zachtmoedigheid en zullen zij allen tegenspoed overwinnen. Des middags vond de plechtige processie naar het Martelveld plaats, waarna de relieken naar de nieuwe kerk werden overgebracht. Woensdagmiddag is omstreeks vier uur door tot nu toe onbekende oorzaak een felle uit slaande brand uitgebroken in het magazijn van haarden, kachels enz. van de wed. Aschman, aan de Voorstraat te Delft. Er ontwikkelden zich groote rookwolken, zoo dat een brandweerman, die het brandende per ceel was binnengedrongen, bewusteloos ge raakte. De man werd naar buiten gebracht, waarna het bewustzijn weer kon worden op gewekt. De politie-brandweer, die onder leiding van den commissaris, den heer U. van der Zee, met vier stralen op den motorspuit den brand be streed, gelukte het den hardnekkigen brand onder de knie te krijgen, waarbij van rookmas- kers moesten worden gebruik gemaakt. Om half zes kon de brandweer inrukken. Daar op de zolderverdieping een groote partij haarden enz. waren opgeslagen, werd gevreesd, dat de zolder zou instorten. Dit kon evenwel worden voorkomen. Uitgebrand zijn de volder verdieping benevens de woonkamer. De schade, die niet onaanzienlijk is, kon niet door verze kering worden gedekt. In de buurtschap Reutum onder de gemeen te Tubbergen is afgebrand de boerderij toe- behoorende aan den landbouwer L. aldaai Ook de inboedel en gewassen en landbouwmachines gingen in de vlammen verloren. Weinig werd gered. Een twee-tal schuren kon behouden blij ven, ofschoon een dezer reeds was aangetast maar door nathouden kon gered worden. Ver zekering dekt de schade.' Naar we vernemen, is het psychiaters-onder zoek naar de geestvermogens van de B„ die onlangs den moord op de 16-jarige Coba v. d. K. te Naaldwijk pleegde, nog niet beëindigd: men heeft den jongeman geruimen tijd in ob servatie genomen. De gerechtelijke behandeling van deze zaak zal dan ook nog wel eenigen tijd worden uit gesteld. Te Groede is de zoon van den secretaris eener Onderlinge Brandwaarborgmaatschap pij verdwenen met medeneming van eene som gelds groot eenige duizenden guldens. De politie tracht den voortvluchtige op te sporen. DE BUErlKDSy DE.tr 1MeePRUF. S3. Het toppunt van het feest zou worden als Jaap de Ble de groote rol zou spelen van Chinees. HIJ had een echt fantastisch pak aan en droeg een groote sabel. Toen le opkwam, klapten de bijen hem van alle kanten toe. Maar daar kwam Ineens zijn vrouw het tooneel op en begon hem met een bakpan af te ranselen. Holderdebolder begon Jaap nu te rennen. De bijen dachten dat dit aUemaal bij het spel hoorde en lachten er geweldig om. 64. Zoo rennend en schreeuwend kwam Jaap eindelijk bij bet orkest terecht en viel midden op de groote trom. Hij zakte er zóó diep ln, dat hij er na een heele hoop moeite eindelijk uitgeholpen .vas en hoe hij ook protesteerde, hij moest voor de bijen verschijnen en deze gaven hem een moolen krans van boterbloemen. uit Gramofoonplaten. Langenberg (473). Parijs (1725). Hilversum, VARA Huizen, NCRV Huizen, NCRV Brussel (508) Parijs (1725) Daventry (1554) Brussel (508) Huizen, NCRV Hilversum, VARA P ar ij s (1725) Huizen, NCRV Hilversum, VARA Concerten, Hilversum, VARA Septet Daventry (1554) Concert Kalundborg (1153) Concert Langenberg (473) Concert Frankfurt Hilversum, AVRO, Omroep klein-ork. Daventry (1554) Orgelconcert Huizeji NCRV, Concert Langenberg (473) Concert Huizen, NCRV, Carillonbespeling Kalundborg (1153) Radio-blaasorkest Hilversum, AVRO, Omroepkamerork. Huizen, NCRV, Concert Daventry (1554) Studio orkest Hilversum, VARA, piano recital Langenberg (473) Werag-orkeat Brussel (508) Concert Hilversum, VARA-örkest Brussel (508) Concert Huizen, NCRV, Harmonie-orkest Hilversum, VARA. Concert Daventry (1554) kamermuziek Kalundborg (1153) Concert Langenberg (473) Concert Daventry (1554) Savoy Hotel Orpheans Kalundborg (1153) Dansmuziek Tooneel en Opera. 7.35 Langenberg (473) „Eine kleine Melo die", W. Grosz 7.50 P a r ij s (1725) „L'Arlésienne", Alphons Daudet 8.05 Rome (441) De klokken van Corneville Operette van Planquette. Voordrachten enz. 10.30 Huizen, NCRV, Zlekendienst 2.00 Hilversum, AVRO, Voor de scholen 4.30 Hilversum, VARA, Voor de kinderen 5.30 Huizen, NCRV, Voor amateur-fotogra fen 7.10 Huizen, NCRV, Praatje over linoleum. Persberichten. 10.00 Hulzen, Vaz Dias 10.05 Hilversum, Vaz Dias. 6.25 7.05 8.00 8.15 11.00 11.35 11.50 12.50 5.20 6.30 7.00 7.20 10.45 11.20 10.30 11.20 11.20 11.20 12.00 12.05 12.15 12.20 2.00 2.00 2.30 3.00 3.35 4.00 4.20 4.20 5.00 7.20 8 00 8.30 8.55 9.35 9.40 10.20 10.20 Naar wij vernemen, is het psychiatrisch on derzoek naar de geestvermogens van den 22- jarigen letterzetter de B., die is gearresteerd in verband met den moord op de 16-jarige Coba van der K. te Naaldwijk, thans be ëindigd. Naar wij voorts vernemen, concludeeren de beide psychiaters, dr. Scholtens en dr. Ger ritsen, in hun rapport tot verminderde toe rekeningsvatbaarheid. Te Genderen (Noord-Brabant) is het oude landhuis „Het Hoefhuis", waarin thans twee landbouwersfamilies woonden, afgebrand Een partij vee, landbouwmateriaal, inboedels enz. werden een prooi der vlammen. Alles is öf laag, óf niet verzekerd. Vermoedelijk is de brand ontstaan door met vuur spelende kinderen. Het oude landhuis was een historisch gebouw, ongeveer twee eeuwen oud. In vroeger tijden is het nog als Gereformeerd bedehuls gebruikt. Thans was het tot een merkwaardige dubbele boerderij ingericht, die in eigendom toebehoort aan jhr. Reigersberg Versluijs te Den Haag. De heer W. van D. te Katwijk aan Zee, die Dinsdag aldaar onder een zandtrein geraakte en wien daarbij een been werd afgereden, is aan de bekomen verwondingen in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overleden. Dinsdagmorgen is een 13-jarig meisje B. V. uit Acht, dat bij een ongeval ln brand geraak te, in het R. K. Ziekenhuis te Bert overleden. Zij is nog voorzien kunnen worden van de laatste H.H. Sacramenten. Doos 4-5ct. Per stuk 8ct. Bij Uw drogist „Vind je 't geen dot?" vroeg zalig het jonge moedertje. „Aja', zei de gelukkige vader. Maar toen hij den teleurgestelden blik van zijn vrouw opving, vijzelde hij haastig zijn enthousiasme wat op. „En zoo stevig, hè?" 'n In-gezond kindje, zegt de dokter. Leuk ook, dat 't nu weer 'n meisje is! „Ja hè?" I Zijn stem aarzelde weer. „Gebeurt 't eigenlijk wel eens meer, dat zoo'n kindje absoluut kaal is?" .Natuurlijk! Héél dikwijls zegt de zuster. En zulke kinderen krijgen later meestal wat 'n mooi haar!" „Ja, ja, natuurlijk", suste hij haastig, bang dat ze zich op zou winden, ,,'t Is alleen maar, dat onze andere kinderen...." „Nou ja, omdat die zoo buitengewoon veel haar hadden toen ze geboren werden, hoef je nog niet te denken, dat 't zoo hoort." Ze keek 'n beetje boos. Wat hoefde hij nou dadelijk over dat kale kopje te beginnen! Alsof ze dat vanzelf al niet vervelend genoeg vond. Wat had Emmy niet 'n leuk krullekopje gehad toen ze geboren werd. En de jongens al net zoo! En dat nou dat kleine nakomertje waar ze zoo blij mee waren heelemaal geen haar moest heb ben! Het kleine nakomertje trok zich van haar kale hoofdje niets aan. Tevreden lag ze in haar wiegje en vrij gedudig liet ze zich aankleeden toen ze voor 't eerst uit mocht met de verpleeg ster omdat het zulk buitengewoon zacht weer was. Dien middag kwam de jonge vader in de soos en stralend nam hij de gelukwenschen in ont vangst van de vrienden „Ja, ja, en ze is vandaag al de straat op ge weest, m'n nieuwe dochter." „Weet ik," zei Smulders. M'n vrouw heeft haar gezien. Die kon er niet over uit, dat dat kindje zulk lang haar had." Het gezicht van den vader betrok. Flauwe mop! Toen kwam Ver laan. „Proficiat met je dochter, man! Dat moet zoo'n wonderkind zijn, hè, met lange blonde krullen. „Nog nooit zoo iets gezien bij 'n pas geboren kind" zegt m'n vrouw." De jonge vader lachte zuurzoet. Wat waren ze allemaal grappig! Daar had je de Vries ook. „Wel gefeliciteerd, zegf Ik moet dat wonder van kind toch ook eens zien. Blonde krullen tot op de schouders, zeggen de meisjes thuis!" Jawel, hij moest natuurlijk ook mee grappig wezen! Zou je niet zeggen, dat je met apen van jongens te doen had? „Kerel, klets niet!" zei hij kortaf. „Waar hebben jullie 't over?" kwam nog 'n ander er tusschen. „M'n gelukwenschen, hoor! Wat 'n beeld van 'n kindje. Ik wist niet, dat pas geboren kinderen ooit zoo veel haar had den. Ik zou 't niet gelooven als ik 't niet zelf gezien had!" De jonge vader liep boos weg. Thuis zat z'n oudste dochtertje met haar pop op schoot. Ze keek hem bedroefd aan. „Moeder heeft 't haar van de pop aan 't nieu we zusje gegeven." „Hè? Wat?" Verbaasd keek hij naar 't kopje van de groo te pop. Ja, daar hadden eerst lange blonde krullen aan gezeten er nu was 't kort geknipt. Wat beteekende dat? „Aan 't nieuwe zusje gegeven?" Haastig ging hij naar de slaapkamer. Zijn vrouw zat te friemelen aan 'n babymutsje. Zacht nam hij het haar uit de handen, toen hij iets goudigs zag tusschen de fijne witte kantjes. Waarachtig! Daar zaten de poppekrullen, vastgenaaid in het mutsje. „Wat is dat nou?" Hij zag hoe de verpleegster zich haastig om keerde om haar lachen te verbergen. Het jonge moedertje was rood geworden. „Ik kon niet uitstaan, dat 't lieve diertje zoo kaal was", zei ze met 'n pruillipje. Opeens schaterde hij het uit. Ze waren dus allemaal in ernst geweest op de soos! Ze had den er niet aan gedacht om hem voor den gek te houden! Hij lachte tot de tranen hem over de wangen rolden. „Maar nou moest je er die krullen toch weer uithalen, vrouwke. Ze hebben ze nu toch alle maal gezien. En later krijgt 't meiske wel eens echt haar, hoor!" Toen stonden de menschen in 't stadje op nieuw verbaasd, want de wonderbaarlijk lange haren van 't pasgeboren kindje waren opeens verdwenen. „Och, dat nesthaar!" zei de jonge vader non chalant. „Dat valt immers altijd weer uit." Dinsdagavond werd aan de kleigroeve op de Kaldenkerkerheide te Tegelen het tien jarig zoontje van den heer Van Gessen uit Tegelen gevonden onder een hoeveelheid klei bedolven. Het bleek, dat het knaapje bij het spelen een karlading klei over zich heen had gekre gen en ^tengevolge daarvan door verstikking om het leven was gekomen. Woensdagmorgen te 11.30 u. kreeg te Den Hel der het ,les"-vliegtuig F. I, bestuurd door kor poraal-vlieger H. Beek, die sinds korten tijd „los" vloog, een ongeval even buiten den Zuid- Westhoek van het terrein. Bü het maken van een linker bocht, kort vóór de landing, bracht de bestuurder op te groote hoogte boven den grond het toestel in horizontalen stand. Het vliegtuig gleed af en werd geheel vernield. De bestuurder bekwam een gecompliceerde been breuk ter hoogte van den enkel van den linker voet. De gewonde is overgebracht naar het Ma- rinehospitaal te Den Helder. Dinsdagnacht werd, naar de „N. R. Crt.. meldt, ontdekt, dat dieven een bezoek hadden gebracht aan de kiosk op het Westplein van de N. V. Van Ditmar's Kioskenonderneming te Rotterdam. Door het verbreken van een ruit en het forceeren van een deur, waren de dieven binnen gekomen. De kiosk was geheel overhoop gehaald en een partij postzegels en gaspennin- gen bleek te zijn ontvreemd. By het onderzoek werd een papier ontdek1:, waarop stond geschreven: ,,'t Is niet voor bier of jenever, maar voor een werkloos huisvader die zeven kinderen heeft en geen steun ont vangt". Er werd evenwel in de kiosk nog iets gevonden, en wel een bewijs van Nederlander schap, met een foto en naam er op. Dat moest van een van de dieven afkomstig zijn, die het bij het bezoek aan de kiosk had verloren. Natuur lijk was de man nu spoedig door de politie opgespoord. Het bleek de negentienjarige J. S. te zijn, een man, die zonder beroep is. Hij kon, gezien zijn leeftijd de vader van de zeven kinderen niet zijn. Toen de eerste dief gepakt was, had men den tweeden ook al spoedig ach ter slot en grendel. Dit bleek te zijn te twintig jarige F. H. J. G., zeeman van beroep, ook hij is niet de huisvader met de zeven kinderen, die dan ook sl°chts door het tweetal Is gefanta seerd. Bij huiszoekingen bij de aangehoudenen werd b'j G. een partij postzegels ter waarde van f 70 gevonden en bij S. voor f 13 aan gaspenningen en een aantal tramkaarten. Het tweetal zit thans veilig opgesloten. In het gezin M. te Oostzaan is, bericht de „N. R. Ct.", een zeer ernstig geval van kinder- verwaarloozing geconstateerd. Reeds eerde* was bij genoemde familie iets dergelijks ge beurd, n.l. in den strengen winter van 1929.' toen de ouders een dochtertje dag en nacht op een zolder hadden opgesloten. Het kind was onvoldoende gekleed en kreeg niet genoeg voed sel, zoodat de politie op verzoek van de buren een onderzoek instelde. De beide beenen van het kind bleken afgevroren te zyn. Zij werd onder geneskundige behandeling gesteld en beide beenen werden haar geamputeerd. Na haar herstel is zij aan de ouderlijke macht onttrokken en In een gesticht ondergebracht door tusschenkomst van den voogdijraad. Thans deed zich wer een treurig feit voor. Dezer dagen is het oudste dochtertje overleden. Vermoedelijk is dit te wijten aan zeer groote vervuiling. Het bleek, dat de vijf andere kinderen op ergerlijke wijze waren verwaarloosd. Twee van hen zijn overgebracht naar het Binnengasthuis te Amsterdam. De moeder, die in hevige mate zenuwziek is, is dezer dagen gebracht naar het gesticht te Santpoort. De man, een werkloos arbeider, die zich niet om zijn gezin bekommerde, za! ver moedelijk uit de ouderlijke macht worden ont zet. De drie andere kinderen zijn voorloopig op kosten van het burgerlijk armbestuur ge plaatst in een weeshuis. Zooals bekend is hebben de drie gebroeders R. uit Kerkdriel hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de Rechtbank te Tiel, waarbij zij tot 13 jaren gevangenisstraf werden veroor deeld, wegens doodslag op den veldwachter Tap te Kerkdriel. Naar we vernemen zal deze zaak op Vrijdag 27 Mei a.s. voor het Gerechtshof te Arnhem die nen. Naar ons werd medegedeeld, heeft de oudste der drie broers, in tegenstelling met hetgeen hil bij de behandeling na de Rechtbank deed een bekentens afgelegd, 14 dagen nadat het vonnis tegen hem was gewezen. nuinira iraniiiiiir 3. Maar zooals het meer gaat, vooral bij Repu blieken, de partijen vatten de Regeering op als een handelszaak, nuttig en zeer loonend voor t verwerven van het aardsche slijk. De nieuwe President Ramon Roca was al geen haar beter dan zijn voorgangers en aan de geldlade geze ten bleek wel de liefde voor vrienden en vriend jes, doch het arme volk bleef even arm en ge dupeerd als te voren. Dat dit alles nu niet bepaald geschikt was om het onrustige bloed van Garcia Moreno tot kalmte brengen laat zich begrijpen. Zooals vroe ger een krijger zijn zwaard, trok hij zijn pen houder en ln 1846 verscheen een satyrisch tijd schrift ,N1 Zurriago" waarin op de hem be kende manier de regeering en hare satellieten werden ultgeveterd. Het Jaar 1846 bracht nog een verrassing. Zon der iemand dan zijne moeder te verwittigen kon digde hij plotseling zijn aanstaand huwelijk aan met Senorita Rosa Ascazubi, een rijk meisje uit een aanzienlijke familie ln de hoofdstad, door haar karakter en voortreffelijke eigenschappen waardig de levensgezellin te worden van Gar cia Moreno. De gelukkige rustige tijd dien hij nu door leefde duurde niet lang. Voor den strijd geboren werd zijn aandacht en talent opnieuw gevraagd voor de zooveelste revolutie die ophanden was. De ex-president Generaal Flores was er de man niet naar om kalm ln zijn nederlaag te be rusten. Niet by machte om zelf het land te ver overen wendde hy zich in 1848 tot de Regeering van Spanje, waarvan hy een crediet van ver schillende millioenen wist los te krygen, om schepen en vrywiliigers te werven, op voor waarde zooals in Amerika verteld werd dat een Spaansch vorst aan het hoofd der regeering zou komen en Flores eerste minister zou wor den. De zaak werd niet zoo geheim gehouden of zy lekte uit. Vermoed werd dat de talrijke partygangers van Flores te Guayaquil niet stil zouden zitten en van hieruit het groote gevaar dreigde. Garcia Moreno zag heel goed in dat spoedig ingegrepen moest worden en staakte voorloopig zyn stryd tegen President Roca. Hy stichtte weer een nieuw periodiek „El Vengador" waarin hy in dramatischen styi Flores te ïyf gaat en de omliggende republieken Peru en N.-Granada waarschuwt dat haar onafhanke- Ujkheid mede bedreigd wordt. Op het laatste oogenblik werd te Guayaquil een complot ont dekt en de samenzweerders gevangen genomen. Hy, die in den stryd met Flores vooraan had gestaan, Garcia Moreno werd als Pacificator naar Guayaquil gezonden waar hy ln 8 dagen de rust herstelde. Een belooning hiervoor wilde hy van President Roca niet aannemen. Om de verzoening tusschen de Regeering en de partygangers van Flores compleet te maken werd amnestie afgekondigd en vielen deze in el- kaars liberale armen. Dat was Garcia Moreno te veel! Specialist ln het oprichten en volschrijven van tijdschriften verscheen plotseling „El Diablo". Onbarmhartig zonder aanzien des persoons, werden President en de ministers gegeeseld, hun lucratieve ope raties ten eigen bate met viymscherp sarcasme gehekeld zoodat het hun groen en geel voor de oogen werd en zy ln de oogen der bevolking alle respect verloren. Doch de macht vermocht hy hun niet te ontnemen en deze lang voortgezette stryd matte den heraut voor recht en gerechtig heid zoo af dat hy den strydbijl begroef en zich met walg afwen-.'/e van zijn geliefd vaderland. Op het einde van 1849 vertrok hy vrij willig naar Europa. Zijn afkeer van de ruïneuze poli tiek van zyn land deed hem zelf een oogenblik besluiten zich van het staatkundig terrein terug te trekken en zich aan den handel te wyden! Maar oude liefde roest niet. We zullen hem spoedig weer op het terrein van den stryd te rug vinden. Terwyi hy Engeland, Frankryk en Duitsch- land doortrok, bestudeerde hy vooral den poli- tleken toestand ln deze landen, welke na de revolutie van 1848 nog in volslagen wanorde verkeerden. De neiging tot de religleuse staats, idee ln Frankryk, als zynde de eenige weg ter redding, trok zyn speciale aandacht. Hy vertrok na zes maanden uit Europa, ten volle overtuigd dat Jezus Christus de eenigste Ver losser der volken is en een staat zonder gods. dienst onherroepelijk afglijdt naar anarchie en misdaad. De liberale mantel hem door de Professoren Quito om de schouders gehangen, had hy in Europa verloren. Van nu af is Garcia Moreno met zijn geheele verstand en overtuiging „every inch" Katholiek. Zijn eerste stap op Amerikaanschen bodem bracht hem reeds aanstonds avontuur. Te Pa nama aangekomen bemerkte hy, juist voor zich naar Guyaquil in te schepen, een aantal reli gieuzen die op het punt waren naar Engeland te vertrekken. Het bleken de ve:dreven Jezuï. ten uit Nieuw Granada te zyn, waar een Vrymetselaarsbewind de liberale leer in praktyk bracht. Garcia Moreno herinnerde zich de ver schillende pogingen die vroeger waren aange. wend om de Jezuïten te bewegen naar Ecuador te komen, welke echter steeds waren mislukt, daar de Orde niet over voldoende krachten beschikte. Deze prachtgelegenheid liet hy niet voorbijgaan Hy betoogde de paters met hem mede te gaan naar Ecuador, zy voelden er echterniet veel voor, onzeker als zy waren, niet opnieuw de ballingschap te worden ingejaagd. Maar Garcia Moreno uist alle bezwaren te ontzenuwen door er op te wyzen dat de nieuwe President Hoboa zijne inzichten deelde, ofschoon hij de stroopop was van Generaal Urvina die den godsdienst niet bepaald gunstig gezind was. De opzet werd toevallig door een der anti- Jezuïtische belhamels van Nieuw Granada, ge neraal Oblando, ontdekt, maar door bliksem, snel optreden bi' ankomst van de boot, wist Garcia Moreno de noodige toestemming van President Noboa los te krygen voor Oblando gelegenheid had met Urvina te spreken. De Jezuïten werden door magistraten en bevolking met enthousiasme ontvangen, wat niet weinig de woede van Nieuw-Granada en de anti.cle. ricalen van Ecuador opwekte. De nabuurstaat eschte niets meer of minder dan de onmiddel. lijke uitzetting der Jezuïeten en de gezant van Nieuw-Granada ontzag zich niet een pamflet uit te geven over het „Jezuïtische gevaar". Gar. cia Morena liet niet lang op antwoord wach. ten. Spoedig verscheen van zijn hand zyn be roemd geworden werk ,,De verdediging van de Jezuïten". Het bracht Nieuw-Granada tot zwij gen dat zyn gezant terug riep. Lang "ou het verblyf der Jezuïten niet duren. Urvina wachtte slechts op een gunstige gele. genheid om het Presidentschap te vermees. teren en deze zou spoedig komen. In het begin van 1851 vernam men niet zonder g.oote verbazing dat Flores te Lima in Peru een expeditie uitrustte om Ecuador te veroveren. De sectarische vrymetse'.aarspers haduitgestrooid dat Noboa Floreaan en de intro- tactie van de Jezuïeten niet anders was dan een begin om Flores Jen weg te effenen. Elke dwaasheid is goed om het doel te bereiken! Wat 'n pracht van democratie toch van die nazaten der Fransche revolutie. De liefde voor de „res publica" is nul komma nul, het zün byna alle klein formaat dictatortjes die het anti-clericalisme gebruiken om hunne zakken te spekken. Guayaquil rol van Urvina.'s aan hangers was bevreesd voor de invasie van Flores en voor Nieuw-Granada dat dreigde Ecuador aan te vallen als de Jezuïeten niet verdreven werden. Door de listige Urvina uit- Ê'enoodigd, verscheen Noboa in Guayaquil om zoogenaamd de onrustige gemoederen te kal" meeren. Een klein revolutietje, even een paar generaals, die zich voor Kroina verklaren, even geld uitgedeeld onder de soldaten, die er nu ook voor zyn, en de zaak is in orde. Toen Koboa aan wal stapte kreeg hy meteen de boodschap dat hy vervallen verklaard was van het presidentschap en dat zyn „vriend" Kroina op zijn zetel zou gaan zitten. Of hij maar wee* direct scheep wilde gaan. Kroina werd door den buurman gehonoreerd hy had beloofd de Jezuïeten te zullen verbannen en was dus vriend. Ondanks heftige protesten van magi^ straten en bevolking wist Kroina van het Con gres in geheime zitting de ontzetting van eei jaar door te zetten. Een laatste poging koi^ voor het vertrek door Garcia Moreno met ste*" ken drang der bevolking gewaagd, leverde niets op, en 21 November 1857 gingen de Patei- opnieuw in ballingschap. (Wordt vervolgd''

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10