HET ZUIDERZEEFONDS ONTWAPENINGSKWESTIE IN DOOD STADIUM Nederlaag voor de Valera ONZE OMROEPER KOMT IN 60.000 GEZINNEN KOPSTUKKEN VERLATEN GENEVE Japan aanvaardt bemiddeling Een „Stimson-doctrine Minderheid in de Dail Graf Zeppelin" thuis TEEKENAAR BEKWAME MACHINESTIKSTERS en AANKOMENDE HANDWERKSTERS LEERLINGEN nette broodbezorger SCHRIJFMACHINE DONDERDAG 28 APRIL Eerste Kamer keurt de begrooting goed Weinig enthousiasme over de drooglegging De Tweede Kamer en de Contigenteering Stimson gaat Vrijdag kleine advertenties I GEVRAAGDE BETREKKINGEN I I AANGEBODEN BETREKKINGEN I TYPISTE GEVRAAGD NET MEISJE TE KOOP AANGEBODEN Groote Herdershond H.H. COIFFEURS KANO TE HUUR AANGEBODEN ZANDVOORT 1 Vraag en Aanbod van Pensions I DIVERSEN I WEGGEL00PEN DEGELIJK KOSTHUIS VAN HET BINNENHOF Middenstandpunt Prijs rundvleesch De adviescommissie DEPARTEMENTALE INDEELING De wijziging gaat 1 Mei a.s. in VERBINDINGSWEG IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tusschen Oost en West H. J. STINS OVERLEDEN Ijverig sociaal werker heengegaan NED. SPOORWEGEN Nieuwe personenrijtuigen en bagagewagens ACTIE OP ZIEKENFONDS- GEBIED Meer eenheid gewenscht Tar dieu's ongesteldheid maakt vruchtbare besprekingen onmogelijk Tardieu's toestand Engelsche zienswijze Stimson aan Tardieu Anti-eedvoorstel in Lager huis afgewezen LONDEN, 27 April. (Reuter). Het Lagerhuis heeft met 294 tegen 4 stemmen geweigerd, machtiging te verleenen aan Mac. Govern, ex tremistisch Labourlid, een wetsvoorstel in te dienen betreffende wijziging van de wet op den parlementairen eed. 20 cent per regel Dienstaanbiedingen 10 cent per regel Timmerman - Electricien Aardapp.-Brandstofbedrijf HET R.K. MEISJE NETTE R.K. DIENSTBODE 5000 Stekpotjes te koop Het enthousiasme over de drooglegging der Zuiderzee is toch wel zéér geluwd. Ook in de Eerste Kamer kwam dit bij de begrooting van het Zuiderzeefonds weer duidelijk aan den dag. Van de vijf sprekers, die aan de al of niet nood zakelijkheid van de voortzetting der inpolde ring bespiegelingen wijdden, was alleen de Am- sterdamsche burgemeester, Drs. De Vlugt, on voorwaardelijk voorstander van voortgang van het werk. Hij gaf goeddeels een paraphrase op de rede, die Dr. Colijn in de Tweede Kamer ge houden heeft, al liep die rede dan ook indertijd op een motie uit, waarmede ook degenen in den Senaat die, minder optimistisch dan de heer De Vlugt, aarzelden met het kiezen van een de finitief standpunt, zich heden accoord konden verklaren. Juist aan de malaise ontleent Amsterdam's burgervader een argument voor voortzetting van de drooglegging. Hij ziet daarin een behoud van werkgelegenheid niet slechts voor de recht streeks bij het werk betrokken arbeiders, doch ook voor de industrieën, leveranciers van mate rialen, de binnenschippers, die indirect van de onderneming voordeel genieten. En wat de fi nanciering betreft van den Noord-Oostelijken polder, beziet de heer De Vlugt de dingen niet al te donker en twijfelt hij er niet aan, of de sommen, welke daarvoor geleend zullen moeten worden, zullen wel te vinden zijn. De christe- lijk-historische senator De Gijselaar, die zelfs aan de deugdelijkheid van den afsluitdijk is gaan twijfelen, wilde dit gaarne aannemen. Hij beschouwt de vraag, of Nederland het geld er voor zal kunen krijgen, als een kwestie van psy chologie. De leening-capaciteit van den Neder- landschen Staat is nog groot genoeg. Maar eene andere zaak en eene van reëele waarde! is het volgens den nuchteren heer De Gijselaar, of te zijner tijd het geleende kan worden terug gegeven. De meerderheid van zijn fractie, zoo verklaarde hij, kon zich vereenigen met het be toog van den Vrijheidsbonder S. van den Bergh. die als bedachtzam zakenman geen goed geld naar kwaad geld wenscht te werpen en die mis schien zelfs tegen de motie Colijn welke van de Regeering nadere gegevens omtrent den Noord-Oostelijken polder en een financierings plan vroeg gestemd zou hebben. Hij is van meening, dat eerst de noodige kennis moet worden verkregen over de waarde van den Wie- ringermeerpolder. Verklaarde de andere jonge doctorandus, de sociaal-democraat Polak, zich evenals verleden jaar tegen voortzetting zelfs de afsluitdijk heeft zijne bewondering niet en hij kleineerde de voordeelen van het te vormen zoetwaterbas sin de deskundige vrijzinnig-democraat Wes- terdijk nam weer een middenstandpunt in. Hij is en blijft overtuigd, dat de twaalfde provin cie de vruchtbaarste van alle zijn zal. Voor hem is de hoofdvraag, of er in de toekomst behoefte aan den te winnen grond zal zijn. En deze vraag staat natuurlijk in onverbrekelijk verband met die andere vraag naar het einde van de crisis. Ten dezen opzichte was hij heel wat minder op timistisch dan burgemeester De Vlugt. Of kent men voorzichtiger wijze, om zich uit te druk ken, dan deze: „Het is misschien niet twijfel achtig, dat er eens een einde aan de crisis ko men zal."? In ieder geval wacht ook de heer Westerdijk de nadere berekeningen der deskundigen bij de volgende begrooting af. Minister Reymer handhaafde zijn reeds in de Tweede Kamer aangenomen houding, die valt samen te vatten in de woorden: voortzetting der inpoldering, doch niet tot eiken prijs. Verder heeft hij nog eens met verwijzing naar het rapport van de zeer deskundige commissie-Lo- renz betoogd, dat de afsluitdijk, die dezen zo mer klaar komt, zoo betrouwbaar-mogelijk is. Niettemin hebben vier senatoren hun stem aan de begrooting niet gegeven. Het waren de Christelijk-Historischen Van der Hoeven en De Gijselaar, de Sociaal-Democraat Polak en de Katholiek Visser. Van dezen laatste verbaast ons dit zeer. Als Fries moest hij toch de groot ste belangen voor zijne provincie aan de afslui ting der Zuiderzee verbonden een snelver- binding met de beide Hollanden, betere afwate ring en betere drinkwatervoorziening op hun juiste waarde weten te schatten. Het motief voor zijne houding bleef ons verborgen. De Surinaamsche begrooting is aangenomen, nadat alleen de heer Fock, de oud-gouverneur, geklaagt had over te weinig belangstelling voor de economische ontwikkeling van dit gewest. Die belangstelling is er volgens Minister De Graaff zeer zeker in voldoende mate. Maar het wordt haast eentonig de middelen, om haar in daden om te zetten, ontbreken. DEN HAAG, 27 April 1932. Het contingenteeringsdebat, waarvan sommi gen nogal verwachtingen hadden, is een vrij tamme historie geworden, een gevolg van het feit, dat mr. Oud, die in verband met zijn ac tie, indertijd tegen de algemeene contingentee- ringsmachtigingswet gevoerd, vermoedelijk de noodige critiek niet achterwege zou laten, ten slotte een zeer coulant standpunt innam. Dit onthief de verdedigers van de boerenbelangen van de taak, daartegen met kracht in te gaan. En zoo werd het debat een wederzijdsch uit wisselen en groepeeren van cijfers en was de eenige tegenstelling, welke te ontdekken viel, die tusschen degenen, die het ten aanzien van het vleesch thans welletjes vinden, en hen, die nog verder willen gaan en het percentage, dat mag ingevoerd worden, nog meer wenschen in te krimpen. Mr. Oud, die indertijd aan de wet de clausule toevoegde, dat ieder K. B. telkens „onverwijld" moest worden gevolgd door de bekrachtigins- wet, toonde zich tevreden over de wijze, waarop de Minister bij dezen eersten maatregel getracht had, aan dit voorschrift gevolg te geven. Na de vaak vinnige verwijten, in de liberale pers aan 's Ministers adres gericht over het lang uitblij ven van het wetsontwerp inzake deze vleesch- contingenteering, was het een weldaad, van de zen critischen afgevaardigde thans te vernemen, dat Minister Verschuur gedaan had, wat hij Icon. En verder had de bewindsman mr. Oud's hart blijkbaar gestolen door de wijziging, later in het K. B. aangebracht, waardoor het basis jaar 1928 door 1931 vervangen werd, wat den maatregel voor de Deensche importeurs minder straf maakte. Dit laatste was echter juist een grief van de boerenvrienden Van den Heuvel, Jacques Vos, Braat en Bierema, die met Baron v. Voorst tot Voorst juist willen zorgen, dat de prijs van het rundvleesch omhoog gaat. Want daèrover is men het in alle kringen thans wel eens en de voorspelling van de vrijhandelaars omtrent prijsopdrijving als verfoeilijk gevolg van de contingenteering komt hiermede in een merk waardig daglicht dat invloed op de prijzen van den maatregel niet bespeurd is. Toch mag men niet zeggen, zooals thans deze heeren wel willen doen, dat daarmede dan ook eigenlijk het nuttelooze van dit ingrijpen is aangetoond. Er zijn immers factoren aan het werk geweest wij noemen de stijging van het gebruik van het - spot-goedkoope varkensvleesch en dr. Vos, de Vrijheidsbonder, wees op het gestegen gebruik van eieren die de strekking hadden, prijs stijging van het rundvleesch tegen te houden. De conclusie kan derhalve zijn, dat zonder de contingenteering de rundvleeschprijzen heele- mèè,l tot fabelachtige diepte zouden gezakt zijn. Mr. van Hellenberg Hubar wees op deze com binatie van invloeden. Hij was het ook, die nog eens in herinnering bracht, dat een van de voornaamste redenen, om tot de contingentee ring over te gaan, geweest is de zorg voor onze handelsbalans. En het kan in ieder geval niet ontkend worden, dat dit doel het drukken van de invoercijfers door de diverse maatre gelen is bereikt. Ook het compenseeren van ver loren buitenlandsch afzetgebied is zonder twij fel bewerkstelligd. Verder zijn verschillende gedachten geopperd over de „techniek" van de contingenteering. De maatregelen moesten nu eenmaal snel getroffen worden, omdat anders de buitenlandsche impor teurs nog gauw even een groot kwantum goede ren naar hier trachten te spuien, maar van den anderen kant dient rekening gehouden met al lerlei belangen en moet er dus voldoende gele genheid zijn, om diverse kringen over den te tref fen maatregel te hooren. Hieraan schijnt totnog toe wel eens wat gehaperd te hebben. Men dient intusschen niet te vergeten, dat, naarmate het instituut ouder wordt, deze euve len zullen verdwijnen, vooral als de Minister op de denkbeelden van mr. v. Hellenberg Hubar en dr. Vos ingaat en de advies-commissie nog wat veelzijdiger maakt. Terzake van de vleeschcon- tingenteering gaat Minister Verschuur echter ook in dit opzicht, al redeneeren sommigen an ders, vrijuit. Niet minder dan negen organisa ties waaronder ook importeurs en consumen ten zijn hierover gehoord. En het moge ver klaarbaar zijn, dat de ontstemming, in Dene marken door dezen eersten maatregel gewekt, bij sommigen nog nawerkt wij zien nog steeds niet in, waarom Nederland de dupe zou moeten worden van een stap, dien Denemarken nam, omdat 't zijn normalen afzet naar zijn vroeger geregelde klanten afgesneden zag. Wij zouden wel eens willen weten, hoe Denemarken reagee- ren zou, als wij eens op onze beurt de geweldige hoeveelheid bodemproducten, die thans Frank rijk niet binnen kunnen, tegen afbraakprijzen op de Deensche markt wierpen! Morgen komen we aan de hand van 's Minis ters antwoord op de zaak terug. Het is voor den bewindsman geen eenvoudige kwestie tusschen de voor- en tegenstanders eener straffe contin- genteeringspolitiek den gulden middenweg te vinden, temeer daar eigenlijk reeds deze gulden middenweg uitloopt in een „verloren toover- land" voor den Nederlandschen producent. Intusschen zal het hem een troost zijn, dat zelfs in de fractie van den heer IJzerman, die gisteren de contingenteering een onding noemde, en van den heer Van der Waerden, die hem in de Arbeiderspers het laag-bij-de-grondsche ver wijt naar het hoofd slingerde, dat zijn contin- genteeringspolitiek louter diende, om den Ka tholieken beneden den Moerdijk in het gevlij te komen, stemmen opgaan, die aangenaam klin ken. De heer Drop verhief de zijne in verband met den toestand onzer mijnen, mejuffrouw De Jong de hare ten behoeve van de Nederlandsche confectie-industrie. Niet heden middag in de Kamer, maar bij andere gelegenheden. Bij K.B. is bepaald, dat de naamsverandering van de departementen van Binnenl. Zaken en Landbouw en van Arbeid, H. en N. en het over brengen van de behandeling van enkele onder werpen van het eene departement naar het an dere, zullen ingaan op 1 Mei a.s. De Gemeenteraad van Terneuzen heeft be sloten medewerking te verleenen aan de ver betering van den belangrijken weg Driekwart —Philippine. Deze weg, lang kilometer, vormt den schakel voor de verbinding tusschen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij is gelegen onder de gemeenten Terneuzen, West- dorpe, Philippine en Sas van Gent. De kosten worden begroot op ƒ265.000, waarvan 75 pro cent door de provincie, 12% procent door het Rijk en 12 y3 procent door de betrokken ge meenten eventueel zullen worden gedragen. De uitvoering van dit voor Zeeuwsch-Vlaan- deren belangrijke werk zal van doorslaande beteekenis zijn voor het verkeer tusschen de beide deelen van genoemd gewest. Hedenmorgen om vijf uur is in den ouderdom van 55 jaar te Heerlen, na voorzien te zijn van de HH. Sacramenten der Stervenden, na een kortstondige ziekte vrij onverwachts overleden, de heer H. J. Stins, voorzitter van den Neder landschen R.K. Mijnwerkersbond, en wethouder van bedrijven der gemeente Heerlen. De heer Stins begon zijn leven van arbeid zaamheid in de textielfabrieken van Enschede waar hij omstreeks 1900 werkte. Zijn kameraden vonden in hem een woordvoerder bij de direc ties. Omstreeks dien tijd ook werd hij aange steld tot vrijgestelde van de R.K. Propaganda- club te Enschede, speciaal voor de katholieke pers. Na de bekende staking volgde in 1902 zijn benoeming als vrijgestelde van den Chr. Textiel- arbeidersbond. Bij- de scheiding van dezen bond in de twee huidige confessioneele bonden legde hij deze functie neer. Hij was mede-oprichter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, verschillende jaren re dacteur van „De Gids", het orgaan van dien Bond. In 1915 kwam hij naar de Mijnstreek, waar hij op 1 November als voorzitter van den Ned. R.K. Mijnwerkersbond in functie trad. In de Mijnstreek heeft Stins hard gewerkt. Hij maakte van een kleinen christelijken mijn werkersbond den Ned. R.K. Bond welke hans ruim elfduizend leden telt. Hij stond voor de belangen der mijnwerkers op de bres en was bij de mijndirecties om zijn rondborstigheid en eerlijkheid zeer in aanzien. In 1928 werd hij wethouder van de Bedrijven der gemeente Heerlen, van welken gemeenteraad hij negen jaren deel heeft uitgemaakt. De begrafenis heeft Zaterdag a.s. plaa4;. Met den a.s. Zomerdienst zullen, naar het ..Leidsch Dagblad" bericht, bij de Ned. Spoor wegen 25 nieuwe doorgangsrijtuigen le en 2e klasse in gebruik worden genomen, welke aan alle mogelijke gestelde eischen beantwoorden. De rijtuigen hebben een tweede klasse coupé meer dan de vorige en zijn breeder. Het lastige ophalen of laten zakken van portierramen is vervallen en vervangen door raamkrukken met schuiframen. De rijtuigen zijn zoo breed moge lijk gehouden en geheel van staal en electrisch gelascht. Dit is iets nieuws en het gaf een ge- heele omwenteling in de fabrieken van Werk spoor, Beynes en Allan toen de gewone wijze van klinken vervangen werd door electrisch lasschen. Bovendien worden, behalve de nieuwe per sonenrijtuigen, 20 bagagewagens voor binnen- landsch verkeer en 5 bagagewagens voor inter nationaal verkeer in dienst gesteld: De vorm van de bagagewagens is versmald en zoo is het mogelijk geworden uitkijkraampjes in de dienst- afdeeling te maken. Een zitplaats (stoel) met omklapbare matten rugleuning aan elke zijde van den doorloop stelt den hoofdconducteur steeds in staat aan de goede zijde op den weg uit te zien. De internationale wagens hebben 3 gescheiden bagage-afdeelingen, die onder douaneversluiting gebruikt kunnen worden. De wagens Jhjn electrisch verlicht en verwarmd. Een dezer dagen hield de Algemeene Raad ter Bevordering van het Ziekenfondswezen, welke wordt gevormd door vertegenwoordigers van het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen, het Christelijk Nationaal Vakver bond in Nederland en de Landelijke Federatie ter behartiging van het Ziekenfondswezen, te Utrecht een vergadering, waaraan verder werd deelgenomen door enkele vertegenwoordigers van het Roomsch-Katholiek Werkliedenverbond in Nederland. Zooals men weet, heeft het R.K.W. kort ge leden besloten, samenwerking met den Alge- meenen Raad aan te gaan. In deze vergadering werd onder meer be sloten, een adres te richten tot de Regeering, waarin verzocht zal worden om een commissie in te willen stellen, welke haar van voorlichting zal kunnen dienen omtrent de vraag, of er een regeling ware te treffen, waardoor er op zieken- fondsgebied meer eenheid zou kunnen komen. Verder zou zulk een commissie kunnen na gaan, of door het brengen van meer eenheid op ziekenfondsgebied de verzorging der verzeker den verbeterd zou kunnen worden, zonder dat ze de draagkracht der verzekerden te boven gaat. Moeilijkheden met geneeskundigen Opnieuw had een bespreking plaats over de verhouding tot de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, welke het af sluiten van contracten met onderling beheerde ziekenfondsen van maand tot maand uitstelt, waardoor in verschillende plaatsen moeilijk heden voor deze fondsen ontstaan. Bovendien moest in deze vergadering mede- deeling worden gedaan van een met den Hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid ge voerde correspondentie, waarbij ter officieele kennis van dezen autoriteit was gebracht, dat enkele geneeskundigen in een drietal met name genoemde plaatsen aan de onderling beheerde ziekenfondsen aldaar onverdedigbaar hooge rekeningen hebben aangeboden. i Tevens was in deze correspondentie verzocht, hiernaar wel een onderzoek te willen instellen. Nog werden in deze vergadering besprekingen gewijd aan een grootsch op te zetten propa ganda voor versterking der onderling beheerde ziekenfondsen, welke speciaal in de grootste steden van ons land zal worden gevoerd. Hier over zal overleg worden gepleegd met de onder scheidene bestuurdersbonden en met de be staande onderling beheerde ziekenfondsen. GENEVE, 27 April. (V.D.) In opdracht van Tardieu heeft Paul Boncour heden bezoeken gebracht aan MacDonald, Stimson en dr. Brü- ning, ten einde hen op de hoogte te stellen van de ongesteldheid van Tardieu. De Britsche premier MacDonald vertrekt Za terdagavond, Stimson reeds Vrijdag. Vóór zijn definitief vertrek naar de Vereenigde Staten zal Stimson nog enkele dagen te Cannes ver toeven. Brüning zal Donderdag het noenmaal gebrui ken bij MacDonald, bij welke gelegenheid Stim son eveneens van de partij zal zijn, zoodat daar gelegenheid zal zijn nog enkele kwesties te be spreken. Het definitieve vertrek van Brüning is nog niet vastgesteld, doch het is voorloopig bepaald op Donderdagavond. De staatslieden zijn van meening, dat bij afwezigheid van Tardieu geen vruchtdragende besprekingen zijn te verwach ten. Ook de Italiaansche minister van Buitenland sche Zaken, Grandi, zal waarschijnlijk voorloo pig niet te Genève terugkeeren. De Parijsche Temps" deelt mede, dat de Tardieu behandelende geneesheeren Woensdag hebben geconstateerd, dat zijn keelontsteking gepaard gaat met koorts. De minister moet het bed houden en zich ernstig in acht nemen. Dinsdagavond is reeds duidelijk geweest, dat de premier ongesteld zou worden, doch men had alsnog gehoopt, dat de nachtrust verbetering zou brengen. De artsen hebben evenwel eenigen achteruitgang geconstateerd. Vandaag wordt nog geen bulletin uitgegeven, doch aan den Quai d'Orsay werd vernomen, dat Tardieu bevige pijn lijdt. Zijn toestand was des middags niet onrustbarend, doch ook geenszins verbeterd. Zekere geruchten, dat Tardieu het zou willen vermijden, zoo kort nog voor de Kamerverkie zingen vérstrekkende en misschien beslissende besprekingen te voeren met Brüning, MacDonald en Stimson, worden in Parijsche politieke krin gen als volkomen ongemotiveerd van de hand gewezen. GENEVE, 27 April. (Reuter.) In toonaangeven de Engelsche kringen alhier wordt de slepen de gang en het vele tijdverlies ter ontwape ningsconferentie zeer betreurd. Vermoed wordt, dat Tardieu niet vóór 8 Mei, den dag der her stemming in Frankrijk, te Genève terug zal zijn. Van Engelsche zijde is men van opvatting, dat verrassend goede resultaten kunnen worden bereikt, mits men eindelijk ertoe kan besluiten, over te gaan tot practischen, zakelijken arbeid. ft SJANGHAI, 27 April (Reuter) De Japansche gezant te Sjanghai heeft uit Tokio opdracht ontvangen, de voorstellen van den Britschen gezant Sir Miles Lampson, ten aanzien van de Chineesch-Japansche moeilijkheden aan te nemen. China heeft deze voorstellen reeds aange nomen. Volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Telegraph" werkt de Amerikaansche Staatssecretaris Stimson reeds sedert eenigen tijd aan de formuleering van een leerstelling, de z.g. Stimson-doctrine, die hij voornemens is ter goedkeuring in den Volkenbond aan de orde te stellen. Deze doctrine zou inhouden, dat de mogendheden geen bijzondere «rechten en be langen van Japan in Mandsjoerije erkennen. De correspondent verwacht niet, dat het aanvaarden van de Stimson-doctrine door den Volkenbond tot uittreding van Japan uit den Volkenbond zou leiden. Juist met dit doel heeft Engeland geprobeerd, om evenals op de Londensche Vlootconferentie, onder de delegatieleiders politieke richtlijnen te bepalen. In Engelsche kringen heerscht ook teleurstel ling over het talmen van Frankrijk, om toe te treden tot het Londensche 3-mogendhedenver- drag en er door een accoord met Italië een 5- mogendhedenverdrag van te maken. Op duidelijke wijze wordt te verstaan gege ven, dat Engeland zich wel eens genoodzaakt kon zien om motieven van veiligheid en even wicht, de aandacht te vestigen op de in het Londensch verdrag voorziene mogelijkheden tot versterking der vloot. Wat betreft de Donaukwestie is men in En gelsche kringen vast besloten, tot fundamen- teele regeling over te gaan en elke voorloopige oplossing te vermijden. PARIJS, 27 April. (Reuter). De Amerikaan sche ambassadeur te Parijs, Edge, ontving van middag een telefonisch bericht van Stimson, dat hij aan Tardieu heeft doorgegeven. Stimson betreurde het zeer, geen gelegenheid te hebben Tardieu weer te zien, om met hem de bespreking der belangrijke kwesties te her vatten. Stimson betreurde het, dat zijn eigen gezondheidstoestand hem noopte, Genève zoo spoedig mogelijk te verlaten en over de Mid- dellandsche Zee naar huis terug te keeren, Stimson kon Tardieu verzekeren, dat de Ameri kaansche delegatie te Genève al haar best zou doen, om den begonnen arbeid voort te zetten in den geest, welke bij de besprekingen tot dus ver heeft geheerscht. Stimson zal Woensdag uit Cannes naar da Vereenigde Staten terugkeeren. DUBLIN, 27 April (Reuter). De regeering- De Valera leed vandaag in het Iersche parle ment, de Dail, een nederlaag, welke betrekking had op een eenvoudige procedure-kwestie. Met 74 tegen 66 stemmen verwierp de Dail n.l. een door de regeering ingediende resolutie, waarin werd voorgesteld, vandaag de geheele zitting te wijden aan de debatten over het wetsontwerp tot afschaffing van den eed-van- trouw. Toen de nederlaag bekend werd, gingen er van de banken der oppositie-partij kreten op, dat de regeering moest aftreden. De Valera antwoordde dat een ieder, die het ontslag der regeering wenschte, een motie van wantrouwen kon indienen. De Valera verklaarde, niet verder te zullen gaan dan het hem verleende mandaat. Maar, zoo voegde hij eraan toe, op het oogenblik, dat het volk bereid zal zijn een onafhankelijke republiek te steunen, zullen wij volkomen ge reed zijn, de leiding der beweging op ons te nemen. Mac Govern verklaarde, de socialisten en republikeinen in staat te willen stellen, het parlement binnen te gaan zonder gedwongen te zijn tot aflegging van een eed, waaraan zij niet geloofden. Het is z.i. beleedigend van den afgevaardigde te eischen, dat zijn eerste open bare daad in de Kamer het afleggen van een meineed zou zijn. FRIEDRICHSHAVEN, 27 April (V.D.) Het luchtschip „Graf Zeppelin" verscheen heden nacht te 3.55 uur, teruggekeerd van derde en voorloopig laatste reis naar Zuid-Amerika on der commando van dr. Eckener, boven de ter reinen van de luchtschepenwerf. Te ruim 5 uur landde het luchtschip vlot. Aan boord bevonden zich veertien passagiers. OMROEPERS bij vooruitbetaling met minimum van 4 regels (Niet voor den handel) BtiiuiiiiinuimiiumiiiimuiinitiinniminiiuiiumimiiiiHiiiniiiimiiiiiimniimiiiiitiiiiuMiiiiiiiiniiinmiiiiiiiiniHiiiumiiiitiitiminnmimHiiimmiiniiiiiiinminimnin^ SiiiimniiiiiiüuiiiiiuminitniiuiiiniiuuiuunnirauiuiiiiiiniiinunmiiiiiiiimiiiiiuiiiiiiiuiiiiiniiiniiiiiiinnHiiiiiniiiiuiuiiiuiuiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiuiiiiiiraiiium Ervaren electr. tech. teekenaar, 27 jaar (app. enz.) zoekt werkkring. Ook jaren practijk instrumentma kerij. Br. letter O 1609, bur. van dit blad. BOEKHOUDSTER biedt zich aan voor het inrichten en bijhouden van winkelboekhou dingen enz. Brieven onder letter O 993, bur, van dit blad. NET R.K. DUITSCH MEISJE zoekt Betrekking te Haarlem, liefst met huiselijk verkeer, tegen 15 Mei of 1 Juni. Br. onder lett. O 1458, bur. van dit blad. Juffr., R.K., 50 jaar oud. gezond gestel, zag zich gaarne gepl. als hulp in de huishouding in kl. ge zin of bij twee dames, goede getui gen staan ten dienste, tegen kost en inwoning en kl. vergoeding. Br. ond. lett. O 1551, bur. v. d. blad. B z. a. te Haarlem R.K. HUISNAAI STER. voor alle voorkomende werk zaamheden f 2 per dag. Br. onder letter O 1606, bur. van dit blad. te AMSTERDAM. B. z. a. voor onderhoud Huizen, Hotel of andere instelling. Bekend met alle onderhoudswerken. Tevens goed auto kunnende rijden. Leeftijd 34 jaar. Brieven letter O 1597, bur. van dit blad. B. z. a. NET R.K. MEISJE v. d. e. n. bij R.K. familie als hulp in de huishouding, m. alle werkz. bekend, omstr. Haarlem-IJmuiden. Br. onder letter O 1627, Schans 21, Beverwijk. O 1627 B.z.a flink pers. van buiten, uitst. getuigen. Brieven onder letter O 1617 bur. van dit blad. O 1617 Er biedt zich aan GEDIPLOMEERD CHAUFFEUR met diploma's v. d. motorcursussen. Drankvrlj. Br. lett. O 1612. bur. v. d. blad. O 1612 B. z. a. voor direct NET R.K. MEISJE v.g.g.v. voor d. en n. Liefst Haarlem. Brieven onder letter O 1591, aan W. v. d. LANS, agent N.-H. Courant, Hillegom. 2 Dames zoeken een NET FILIAAL te Amsterdam, kunnende borgstorten. Br. letter O 1620, bur. van dit blad. PASTORIE. B.z.a. hulshoudster, m.b.h., v.g.g.v,, goed kunn. koken, goede behandeling boven hoog loon. Brieven onder lett. O 1629, bureau van dit blad. guniinniiiiimuiiniiiiuiiiiiniiimiii!niiiiii!iniiiitiiiiitiNnniuiinimniiiiiiiiiiiiiiinii!iiiiiiiiiiniuiiiiinmi!iiiiii!iii!uiiiiiii!iiniiiniiiniinniimmnimiimiimnimiinnnra@ MiiiiiiiiiiiiuiniiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiuttiiiiiimiuiiiiiinmniimimiHiuiiHiiuiuiiiiiiiiiMiiuiuuiiuHiiiiiiumiiiuiiiiiiiiiiiMiiuiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiniiiuininuiiiiK GEVRAAGD VOOR MANTELS Aanmelding Firma SLEUTELBERG, Singel 100, Amsterdam. O 1642 gevraagd. KEUNE, O, Z. Voorburg wal 20, Amsterdam. O 1643 Gevr. te Haarlem een nette R.K. HUISHOUDSTER bij persoon alleen, tusschen 40 en 50 jaar, uit gewone arbeidersstand. Br. letter O 1558, bur. van dit blad. Gevraagd een nette JONGEN of aankomend Bediende, Niet ouder dan 16 jaar, bij W. H. KRAMER, Schotersingel 35, Haarlem. O 1587 GEVRAAGD 1 Mei een NETTE DIENSTBODE v. d. en n. Van g.g.v. Br, No. 94, KAREL v. d. SCHOT, Jac. Obrecht- straat 14, Amsterdam. O 1595 GEVRAAGD een NET JONG DAGMEISJE van 84 uur. Aanmelden na 8 uur ARCHIMEDESPLANTSOEN 67 boven Amsterdam (Oost). O 1598 Voor de eenv. huish. v. twee heeren te Amsterdam wordt voor direct gevr. een zelfstandig HUISHOUDSTER middelb. 1. R.K. Van g.g.v., geen wasch, loon 30 p. m. Br. lett. O 1599, bur. van dit blad. Gevraagd een NET R.K. MEISJE, voor de dag of dag en nacht, met beslist huiselijk verkeer, bij G. J. ZONNEVELD, Van Neckstraat 4 (C.), Amsterdam. O 1623 Gevraagd te Haarlem een net R. K. MEISJE voor den dag of d. en n. Brieven onder lett. O. 1636, burr van dit blad GEVRAAGD te Amsterdam Net R.K. MEISJE als Huishoudster. Boven de 20 jaar. Brieven onder letter O 1602, bur. van dit blad. NAAISTER vraagt Leerling plan, 15 jaar. Aan melden 's avonds na 7 uur, BEGO NIASTRAAT 5 huis, Amsterdam. O 1603 Aank. BAKKERSLEERLING. Hoofd straat 166, Santpoort. O 1586 Gevraagd een R.K. DAGMEISJE van 84 uur. Zondags vrij. Bredero- laan 25 bij station Heemstede. O 1613 Gevraagd voor spoedige indienst treding voor d. en n„ v.g.g.v., niet ben 21 Jaar, zelfst. kunnende werken. Schut, Bilderdijkstraat 100 I, A'dam, W. O 1622 Direct gevraagd bekwame en aank. zijdelampenkappennaaisters, om mede bekwame salenmaaksters. Aanm. Keizersgracht 244 van 95 uur, Amsterdam. Gevraagd FLINK MEISJE voor de geheele huishouding, liefst voor den dag tegen half Mei bij LUTTERMAN, 3e Fieter Kiestraat. Haarlem. Gevraagd flink DAGMEISJE zelfst. kunnende werken en koken. Vg.g.v. van —7 uur. Mevr. HUVERS, Zandvoorter Allee 17, Heemstede. gevraagd voor d. en n. tegen 1 Mei. Adres Mevr. FISCHER, P. C. Hoofd laan 57, Driehuis-Westerveld. Gevraagd te Amsterdam een v. d. en n., boven 20 jaar. Brieven letter O 1614, bur. van dit blad. Gevr. door grootte bakkerij te Am sterdam met het vak bekend. Br. lett. L. A. C. Adv. Bur. KRUISMAN EN CO., A'dam, Kerkstr. 20. O 1640 Nette R. K. ongeh. WERKSTER gevraagd te Haarlem voor den Dins dag-, Donderdag- en Vrijdagmorgen. Br. onder no. O. 1637, bur. van dit Blad. TE KOOP Bloeiende Vlolenplanten per 100 sts. f 1,25, per 200 stuks f 2.B. VOGES, Kerkstraat 15, Hillegom. O 1335 EIKENHOUT. Partjj zware oude eiken balken te koop. Adres: HEERENSINGEL 137, Haarlem. O 1424 TRAPSTEL voor Naaimachine of s: te lijpsteen koop a f 2, rieten Salonwieg f 1.75, kapok Bed ƒ4.75, hout Ledikant 1.75. Adres: GIERSTRAAT 28, Haarlem. O 1588 TE KOOP prachtzaak in Brood, Koek en Ban ket, te IJmuiden (O.). Omzet 10.000 p. jaar. Br. onder letter O 1592, bur. van dit blad. Mooie Philips-combinatie te koop te Haarlem ,voor halven prijs. Ook rui len voor motor. Br. lett. O 1593, bur. van dit blad. H. JANSEN, Schoterweg 41, Haarlem (N.). O 1594 PRACHT BLOEIENDE VIOLEN op kleur of gem., b(j elke hoeveelh., ook andere planten. O. v. BERKEL, Meerstraat 37, Hillegom. O 1626 Te koop een goed onderhouden groote ijzeren ROEIBOOT, bevr. bij L. CLEMENS, Hillegommer- dijk 57, Nieuw-Vennep. O 1644 REMINGTON No. 13 (laatste model) gekost hebbende f 325.thans voor f 125.Pracht machine. Volle ga rantie. VAN PUTTEN OORT- MEIJER PAYGLOP, ALKMAAR. O 1605 TE KOOP Een zwarte Duitsche PIANO voor elk aannemelijk bod. Adres: BINNEN WEG 140, Heemstede. O 1607 Prachtdier, 8 mnd. oud te koop bij A. DUINMEIJER, Zeeweg 313, Eg- mond a. d. Hoef. Tevens TE KOOP Planken, Palen, groote Schuur en Kachel-kunstmoeders. O 1604 te koop aangeboden reeds jaren be staande zaak. D. en Heeren, doch in hoofdzaak Heeren, in drukke bevolk te buurt, oude stad, Amsterdam. Beste broodwinning, zeer billijke prijs. Br. lett. O 1624, bur. v. d. bl. te koop. Te zien Olympiakade 51. Amsterdam. O 1630 Te huur gevraagd te Amsterdam, gezin 2 pers. KLEINE BEN. OF 1ste ETAGE WONING, huurprijs f 5 a 6 per week. Brieven letter O 1621, bureau van dit blad. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiniiiiiiiii SilllllllllllllHlllllllllllllllillUllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliliiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TE HUUR AANGEBODEN een boven Zit- en Slaapkamer met gebruik van keuken, voor dame of bejaard echtpaar. Adres: RIJKS- STR.WEG 66, Haarlem N. O 1589 Gestoff. ZIT-SL.KAMER te huur voor R.K. Dame bij Dame alleen, le étage, omtrek Ceintuurbaan, Amster dam. Brieven lett. O 1600, bur. van dit blad. Te huur WINKELHUIS met inven taris, met drie kamers, keuken en tuin, f 7.per week, omtrek Scho tersingel, Haarlem. Br. onder letter O 1639, bureau van dit blad. WINKELHUIS te huur a f 6.p. w„ op goeden stand te Abcoude. Brieven aan P. VERMOLEN te Abcoude. O 1631 Te huur in Haarlem 2 a 3 GEM. KAMERS mooie stand, voor 2 h. of 2 d. met of zonder pension. Br. ond. lett O. 1633 bur. v. d. blad. Ongem. Bovenhuis te huur f 30 per maand direct te aanvaarden. Brieven VERSTEEGE. Ijzerwinkel Pakveltstraat 19. snillllll|]lll!llll!lllll!llllllllll!!llllllillllt!lllll!lllllllltlllllllllllllll!illllllllli!ll!lllllllllllllillll]|[!llllltllllllllllllllllllll]ll[!l]t!lllillllltllllllllllll]llllll!l]l!l][i!ll!lll!llllllllllllll"lllw Wie heeft voor R.K. Heer een KAMER met PENSION disp. tegen 6 Mei a.s. GEM. ZIT-SLAAPKAMER te huur voor R.K. Dame m. of z. pension, in A'dam Zuid. Br. letter O 1618, bur. van dit blad. Een Juffr. vraagt INWONING bij nette menschen, eigen meubelen, t. billijken prijs, liefst omtr. Ferd. Bol straat, Amsterdam. Br. onder letter O 1601, bur. van dit blad. te Haarlem. Alleen zij, die genegen zijn goed voor den inw. mensch te zorgen en niet te hoogen prijs be rekenen gelieve te schrijven aan C. J. A. SONDERMEIJER, Stationsplein 10, Den Haag. O 1590 sniiiuniimimiiiuiuniiiiiiiuiiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiii!iiiiiiiuiiiuiiiiiuiumiuiuiiiiuuiiiimuiiiiummiumiiiiiii9 Ruwharige foxterrier, wit en zwart gevlekt, halsketting, 10 maanden Tegen belooning terug te bezorgen Elswoutshoek, Overveen. O 1610 Autorijschool EWALD HOLZHAUS, Bosb. Toussaintstr. 7 Tel 82104. Amsterdam. O 1401 LEERT AUTORIJDEN. HESSELING-HOLZHAUS. Hoofdweg 410. Prlrvé Curs. f 15. Tot rijbew. 30. O 1411 Te koop gevr. een BOKKENWAGEN. Br. ond. letter O 1628, aan W. v. d. LANS, Agent v. d. blad, Hillegom. O 1628 e Amsterdam, v. 2 p„* 8 p. w. Br. letter O 1619, bur. van dit blad. GEVRAAGD: 7 Obligaties St. Jozefgesticht Berlijn Charlottenburg. Offerte aan Drukkerij en Boekh. H. TIMMER MANS, Roermond. O 1616 Redactie en Uitg. VERTAALWERK gevraagd uit de moderne talen. Br- ond. letter O 1625, bur. v. d. blad. f 1000.GEVRAAGD door R.K. zakenman, met solide ze kerheid, liefst van particulier. BJ- ond. lett. O 1611, bur. van dit blad. Te huur gevraagd te Haarlem VRU HUISJE, klein gezin, drie personen, ong. 6.per week, vaste betrekking- Br. ond. letter O 1641, bur. v. d.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 12