ROODE WIENERMELANGE WEENSCHE SENSATIES Is Ivar Kreuger wel dood? Het Schober-blok fijngewreven Oost-Mandsjoerije in opstand Waar heeft hij zijn goud gestopt? Het nieuws van heden Zeemijnen moeten afgeschaft DUITSCHLANDS LEGER ALS NORM? Vrijdag belangrijk dispuut LINDBERGH PER SCHIP ER OP UIT Contact met de ontvoerders Hemel bloedrood gekleurd Japan opent offensief Valsckspelers Sterrenkijkers Toovenaars Om de Rijksbanier Engelsche tarieven 1 jaar geldig T DONDERDAG 28 APRIL 1932 'BUREAUX: NASSAU LAAN 51 - TEL.13866 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18061 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agenlschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voor de kleine annoncesOmroepers zie de rubriek Marxisme vindt baat bij de verdeeldheid der burger- lijke partijen Springvloed der Nazi's Tardieu niet naar Genève Het Weer Angst voor einde der wereld te Asuncion Nieuw soort landverraad Japansche spoorwegaanleg PILSOEDSKl INSPECTEERT DE EERECOMPAGNIE Maarschalk Pilsoedski, de Poolsche dictator, heeft een reis gemaakt naar Egypte tot herstel van gezond heid. Op zijn terugweg heeft hij een bezoek gebracht aan Boekerest, waar de maarschalk zijn hart kon ophalen aan militaire vertooningen. Labour-afgevaardigde voor Ottawa In korten tijd twee millioen verdiend ZIJN VRIEND WEG! Was het lijk in de naar Stockholm vervoerde kist slechts een wassen pop? Geld en agenten zoek Waar is de kolossale buit? Waar is Kreuger's vriend? Doodsbericht vertraagd Slechte dag voor Britsche luchtmacht DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Groener bij den Rijkspresident NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Gelijk wij in ons blad met een enkel woord reeds aanduidden, heeft even als in Duitschland, in Oostenrijk, zij het ook in minder hevige mate, een poli tieke aardverschuiving plaats gehad. De sociaal-democraten, die in Duitschland zeer zwaar getroffen werden, meenden in Oos tenrijk alle reden tot juichen te hebben. Weenen, dat rood was, is nog rooder ge worden en zal rood blijven. Maar biedt dat nu voldoenden grond om van een weerga- loozen triomf te schetteren, zooals de so ciaal-democratische pers, ook hier te lande, thans doet? De uitslagen van de verkie zingen in Oostenrijk toonen aan, dat over het geheel genomen de kracht van de so ciaal-democratische partij zichzelf gelijk is gebleven, terwijl de tegenstand tegen het Marxisme, zoo niet quantitatief, in ieder ge val qualitatief uitermate versterkt is. Tus- schen de molensteenen sociaal-democratie en nationaal-socialisme zijn de Christelijk- socialen deerlijk gehavend en de links staande burgerlijke groepen van het z.g.n. Schober-blok totaal fijn gewreven. Het verlies dezer partijen is winst geworden voor het nationaal-socialisme. In 1927 vormden de zoogenaamde burgerlijke par tijen onder leiding van dr. Seipel nog een gemeenschappelijk verkiezingsfront, doch sinsdien raakten zij steeds verder van el kaar af. Zij hebben „getrennt marschiert" en zijn „vereint geschlagen". Het verdeelen leidde hier niet tot heerschen maar tot een éclatante nederlaag. Doch deze nederlaag der burgerlijken beteekent een overwinning der Nazi's, wier oppositie voor het Marxis me veel gevaarlijker is. De sociaal-demo craten, die in Duitschland duchtig geklopt werden, verkwikken zich nu met Wiener - mélange, doch de sterke scheut nationaal- socialisme daarin moet er voor hen toch een bitteren bijsmaak aan geven, al trekken ze nog zoo'n „verzuckert" gezicht. Dat de christelijk-socialen wel degelijk geslagen, maar niet beslissend ver slagen zijn, bewijst de uitslag van Ne- der-Oostenrijk, waar zij, dank zij een in tensere activiteit en doeltreffender organi satie hun stemmenaantal hebben weten te verhoogen, ofschoon zij er op verschillende fronten moesten vechten. Daar waren het vooral de Groot-Duitschers, de Landbond, het Heimat-blok en de sociaal-democraten, die stemmen ten bate der nationaal-socia- listen verloren. Ook in Salzburg, Stiermar ken en Karnten behaalden de Nazi's uit deze groepen de grootste winst. De schuld aan de versplintering der burgerlijke meer derheid in Oostenrijk komt voor een groot deel op die burgerlijke partijen zelf, die in plaats van gemeenschappelijk op te trekken tegen het Marxisme en een positieve poli tiek te voeren tegen het sociaal-democrati sche despotisme al haar aandacht concen treerden op haar onderlinge meeningsver- schillen. Indien de christelijk-socialen hun politiek geweten ernstig onderzoeken en na een hartelijk acte van berouw het vaste voornemen maken niet meer in de oude zonde te hervallen, zullen zij op den duur een vroolijker en gelukkiger toekomst te gemoet kunnen gaan dan die, welke hen nu schijnt te wachten. GENEVE, 27 April (Beuter). Op verzoek van Stimson zal Tardieu Vrijdag te Genève zijn om —met hem, Mac Donald en Brüning te con. fereeren. Gisteren is door Stimson, MacDonald en Brüning het plan besproken om het aan Duitschland by '"ét verdrag van Versailles toegestane contingent troepen als grondslag te nemen voor het contingen roepen, dat den staten door de Ontwapenings-Oonferentie ral worden toegestaan, overeenkomstig zyn bin- nenlandschen plitieken toestand en hun gren zen. In Frankrijk is men niet bijzonder over dit plan te spreken, terwijl Brüning heeft ver klaard, dat Duitschland bij het verdrag van Versailles te weinig troepen zijn toegestaan' Dit vraagstuk zal Vrijdag met Tardieu be sproken worden. PARIJS, 27 April (Reuter)Tardieu heeft aan Paul Boncour een telegram gezonden, Waarin hij mededeelde, wegens een hevige strottenhoofdontsteking Vriidae niet. naar Ge. hève te kunnen reizen. De regeering-Buresch zal thans moeilijk aan de pijnlijke vraag kunnen ontko men, of zij nog over de noodige autori teit besi hikt. Zij is 'n minderheidsregeering, steunend op de Christelijk-socialen en den Landbond. Nu die steun is afgezwakt, heb ben de nationaal-socialisten de onmiddel lijke ontbinding van den Nationalen Raad, waarin zij nog geen zitting hebben, ge vraagd. Indien aan dezen wensch wordt toegegeven, zal er een coalitie-regeering moeten worden gevormd. Hoe zal deze eruit zien? Zullen zwart en rood met elkander samengaan tegen den gemeenschappelijken vijand van het dreigend nationaal-socialis me? De Christelijk-socialen zullen van de twee kwaden: socialisme en nationaal-so cialisme het minste moeten kiezen. Een pijnlijke keus, die zij zichzelf hadden kun nen besparen, indien zij zich sterker in politieke zelfbeheersching hadden ge oefend. HOPEWELL, 27 April (Reuter). Een hoogge plaatst officieel persoon van den staat New- Jersey heeft verklaard, dat Lindbergh weer in contact is gekomen met de bende, die de 50.000 die Lindbergh reeds heeft gestort, ont ving. Lindbergh is nu van plan met een schip buiten de kust van Virginië te varen, waar de kinderroovers bij hem aan boord zullen komen, teneinde te onderhandelen over het teruggeven van zün zoontje. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiL I Verwachting: Meest matige, zuidelijke I tot zuidwestelijken wind, aanvankelijk be- 1 trokken met regen, later tijdelijk opkla- rend, iets zachter. Hoogste barometerstand 764.3 te Vardö en g Breslau. Laagste barometerstand 746.1 te lïlacksod Illllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllll!llllllllllini!linillllllll!l!lllllll!!l!lll!!lllllllllllllllllll!IIUIIinillllllllnilllll BUENOS AIRES, 27 April. (V. D.) Een pa niek heeft zich gisteren van een deel van de bevolking van Assuncion, de hoofdstad van Paraguay, meester gemaakt, toen de hemel zich plotseling bloedrood kleurde. De menschen lie pen angstig in de straten te hoop en de wild ste geruchten en meest fantastische verhalen deden de ronde. Duizenden geloofden, dat het einde der wereld gekomen was en haastten zich naar de kerken, die weldra overvuld waren en waar de priesters de grootste moeite hadden om de opgewonden menigte tot bedaren te brengen en gerust te stellen. Van meteorologische zijde is direct een on derzoek ingesteld, doch de oorzaak van het merkwaardige natuurverschynsel is nog niet be kend. Men neemt echter aan, dat het in ver band staat met de jongste vulkanische uitbar stingen. Het zouden bijvoorbeeld op groote hoogte dravende aschwolken kunnen zijn, die het licht op bijzondere wüze terugkaatsten. CHARBIN, 27 April. Oost- en Noord-Mand- sjoerüe zijn in opstand gekomen tegen de nieu we regeering van Mandsjoekwo. De Japansche troepen zijn derhalve een groot offensief begonnen. Generaal Hirose heeft drie brigades in den strijd geworpen tegen de opstandelingen, wier aantal alleen in de Oost-Chineesche spoorweg zone reeds op 5000 man wordt geschat. Een brigade trekt van Imienpo naar Fang- sjen; een andere marcheert langs den spoorweg, om zich met de eerste brigade te vereenigen. De derde brigade zakt de Soengari af met 52, met kanonnen bewapende schepen, geëscorteerd door vier kanonneerbooten van Mandsjoekwo. Het verkeer langs de Zuidlijn van den Oost- Chineeschen spoorweg is tengevolge van de be zetting van het station Santsjahe door onge regelde troepen geheel onderbroken. Japansche vliegtuigen bombardeeren de ongeregelde troe pen. Ook op de Oosteiyke lyn van den Oost-Chi- neeschen spoorweg is het verkeer tengevolge van de vijandelijkheden, die voortdurend nabij deze lijn plaats vinden, nog steeds niet hervat. De berichten over voorbereidingen voor een sta king, worden volgens mededeeling van Sovjet- Russische zijde verspreid door Japansche en Wit-Gardistische bladen en persbureaux, doch missen allen grond. Naar uit Moekden gemeld wordt, heeft de regeering van president Poe Yi een telegram naar Tokio gezonden, waarin de regeering van Mandsjoerüe verklaart, cat zy het Japansche opperbevel om militairen steun verzoekt, daar haar leger nog niet voldoende georganiseerd is om de opstandelingen te kunnen bestrijden. Het Tass-agentschap meldt, dat de Mandsjoe- rysche politie verscheidene Chineezen heeft ge arresteerd, die in contact stonden met de leden van de Volkensbondseommissie.De gearresteerden worden beschuldigd van hoogverraad. Alle po gingen van Wellington Koo om hun invryheid- stelling te verkrijgen bleven vruchteloos. De Mandsjoerü'sche regeering heeft Japan concessie verleend voor den aanleg van eenige spoorwegen, die zoowel politiek als strategisch van groote beteekenis zün. Er zullen drie nieu we spoorwegen aangelegd worden. De Japanners verklaren, dat zy onmiddellijk met den aanleg zullen beginnen. Voor dit doel worden eenige duizenden Japansche werkloozen naar Mandsjoerije gebracht. LONDEN, 27 April. (V.D.) De algemeens Raad van het Vakvereenigingscongres heeft J- Bromley, voorzitter, en Walter Citrine, alge meen secretaris, benoemd tot adviseurs inzake industrieele aangelegenheden ter conferentie van Ottawa. Als zoodanig zullen zy de regee- ringsdelegatie vergezellen. Baron Otto Gutmann de Gelse, baron Henry Menasse, een club-kassier en een portier van de twee deftigste Weensche clubs, Cercle en Wiener Club, zitten op het oogenblik in het Landesge- richt achter slot en grendel. Tegen den be kérden Hongaarschen aristocraat Georg von Berzeviczy is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. De barons Gutman en Menasse zün eveneens Hongaren en behooren tot de meest bekende families. De vader van Berzeviczy is president der Academie der Wetenschappen. Gutmann en Menasse behooren tot de joodsche geld-asistocratie. Deze heeren hebben in hun club met de hulp van twee geëmployeerden valsch gespeeld en binnen enkele weken is hun een buit van ongeveer 2 millioen schilling in handen gevallen. Een Weensche arts, dr. Löwy, en zijn' vrouw hebben in verband met deze valschspelers- affaire zelfmoord gepleegd. Een bekend Oos- tenrijksch en een Tsjechisch industrieel zijn mede de offers der valschspelers geworden, die op een ongeloofelijk geraffineerde wijze hun manipulaties hebben uitgevoerd. Het systeem was heel eenvoudig. De kaarten, die de spelers in handen kregen, waren van te voren ge schud. Dr. Löwy heeft in een brief voor zijn zelfmoord verklaard, dat hü volgens zooge naamde horoscopen van Berzeviczy had gehan deld, zonder te weten, dat er valsch werd ge- Is Ivar Kreuger, de luciferskoning, dood of levend? Van officieele zijde wordt pertinent verzekerd, dat hij zich doodgeschoten heeft, maar niettemin biyft by velen twijfel bestaan. Indien hij nog in leven is, wiens door het hart geschoten lichaam was het dan, dat in Kreuger's Parysch huis gevonden werd? Als hü dood is, waar ter wereld zün dan de millioenen ponden gouds, die hij zoo koorts achtig kocht gedurende de weken vóór hij stierf? Deze problemen worden thans door crimina listen van alle landen der wereld bestudeerd op verzoek van de Zweedsche autoriteiten, om dat het sprookje, dat Kreuger nog in leven is, zich dagelijks verder verbreidt. De werkelijke waarheid zal echter waar schijnlijk wel nimmer aan het licht komen. Slechts één man kan die aan den dag bren gen. Die man was een vreemde, romantische figuur: Kreuger's trouwe bondgenoot in veie der vreemde dingen in zijn leven, en waar- schüniyk Kreuger's intiemste vriend. Sinds de tragedie heeft men hem niet meer gezien. De feiten die Kreuger's dood omgeven zün uiterst merkwaardig. Een vraag, die niemand kan beantwoorden is deze: wat is er van den kolossalen buit, die door den zwendel verworven is, geworden? Kreuger wist al eenigen tijd, dat de lang uit gestelde dag van afrekening ging komen. Men begon lastige vragen te stellen. Hij wist de door sommigen uitgesproken vrees lang genoeg te bezweren om in staat te zijn groote blokken effecten, die aan zijn verschillende maatschap pijen behoorden, in papiergeld om te zetten, dat hy weder voor goud wisselde, voor welk edel metaal hü extravagante prijzen betaalde. Het was voor een deel te wijten aan de waan zinnige pogingen van zijn agenten, dat de prijs van ongemunt goud den laatsten tijd zoo hoog gestegen was. Waar zijn deze enorme goudvoorraden thans? De bankiers bereikten zü niet. Dat staat vast. Ergens, mogeiyk in safe deposits, zijn deze schatten, misschien op verschillende namen, weggeborgen. Daarom wordt thans zoo naarstig bij alle safe deposits der wereld getracht te ont dekken of Kreuger's agenten ze ook bezocht hebben. Verscheidene van deze agenten zijn, evenais het goud, verdwenen. Een hunner in het bijzonder wordt gezocht Kreuger's bekende relaties, zelfs die züner Jongensjaren, worden nauwkeurig nagegaan bij de pogingen om te weten te komen, waar hij zich bevindt. Er wordt vast en met overtuiging geloofd, dat daar, waar Kreuger is, ook deze man niet ver kan zijn. De büzondere omstandigheden van Kreuger's beweerden zelfmoord te Parijs hebben bij velen den grootst mogelijken twüfel gewekt of het in Kreuger's appartementen gevonden lijk wel het zijne is. Er wordt toegegeven, dat het nieuws der tra gedie het publiek vier uur werd onthouden Ook is 'teen feit, dat 'tlijk haastiglijk werd verascht, zoodat twijfel met betrekking tot de identiteit van het gecremeerde lijk(?) niet be vredigd kan worden. De eenige persoon Kreuger's vriend die waarschijnlijk de waarheid kent, en die haar zou kunnen openbaren, wordt de heele wereld door gezocht. Hij is in menig opzicht een even romantische figuur als Kreuger zelf was. Hij was echter veel ouder, een uitmuntend linguist, buitengewoon geslepen, zonder vrees, avontuuriyk en verba zend sterk. Waar is hy nu? Waarom kan hij niet gevon den worden? De Parijsche correspondent van de „Sunday Express", die te Londen verschijnt, zegt om trent de Kreuger-tragedie het volgende: Acht menschen zagen Kreuger's lijk: de con cierge van het huis, Miss Bokman, zijn privé- secretaresse; de heer Littorin, Vice-President van de Zweedsche Lucifers Co.; de slotenmaker, die de deur forceerde; de dokter, die door de politie ontboden was; de commissaris van politie Manguad; Kreuger's dienstbode en de Zweedsche Consul-generaal. De heer Littorin stelde zich eerst in verbin ding met Kreuger's familie in Zweden en met zakenvrienden over de geheele wereld. Daarna stelde hy de politie van het gebeurde in ken nis. Het nieuws werd stil gehouden tot den avond, ofschoon het sterfgeval omstreeks het middaguur moet hebben plaats gehad. Er waren drie brieven achtergelaten: een voor Littorin; de inhoud daarvan werd niet geopenbaard; een voor een vriend in Zweden, een zekeren Schell; en een voor zyn familie. Juffrouw Bokman ontkende ten stelligste dat iemand van Kreuger's familie naar Parijs zou komen om het lijk te halen. Kreuger's lijk werd hier gebalsemd in een lijkkist met een glazen paneel gelegd, zoodat zyn gelaat gezien kon worden en, vergezeld van den heer Littorin, naar Zweden gezonden, waar het verascht werd. De Stockholmsche correspondent van het Engelsche blad telefoneerde verleden Zaterdag: Kreuger's lijkkist was in Parijs dichtgesol- deerd, naar Fransch gebruik, en niemand in Stockholm zag het lyk, slechts het wasachtige gelaat kon gezien worden door het meer dan twee-duim-dikke glas in het deksel der kist. Behalve de hierboven genoemde perkonen heeft slechts de Zweedsche consul Forssius te Parijs Kreuger's lijk gezien. Deze heer kende hem echter om zoo te zeggen niet, hij had Kreuger maar een- of tweemaal ontmoet. Vertegenwoordigers van de Zweedsche legatie werd de toegang tot Kreuger's huis Zaterdag en Zondag geweigerd en ten leste werden zy toegelaten op Maandagmorgen, toen de consul het lijk in de kist zag. Toen de lijkkist in Stockholm werd verbrand, hebben verscheidene personen een sterke reuk van was waargenomen. Wilde geruchten deden daarop de ronde dat geen dood lichaam, maar een wassen pop was verbrand. Zij gingen als door een storm gedragen door geheel Zweden en circuleeren daar thans nog. Er zyn brieven van Moskou gekomen, waarin gezegd wordt, dat Kreuger daar vertoeft als een geëerd gast, na zijn geldeiyken steun voor de communistische partijen in Zweden er, Duitschland. De speciale Kreuger-commissie van onderzoek bevestigt zijn dood en crematie, doch weigert verder ook maar iets meer mede te deelen of de loopende geruchten tegen te spreken. speeld. Berzeviczy moet dr. Löwy mondeling, of per telefoon of telegraaf hebben meegedeeld, welke dag zyn „geluksdag" was en Löwy moet zyn raad in goed geloof hebben opgevolgd. Het voorspelde gelukswonder van Berzeviczy bestond echter slechts daarin, dat op den bepaalden dag de medeschuldigen in de club de kaarten van te voren volgens zyn opgave hadden geschud. De heele zaak is bekend geworden, doordat een portier van de club, tegenover wien de valsch- spelende cavaliers zich buitengewoon schunnig hebben gedragen, aangifte heeft gedaan uit woede, dat hij niet genoeg kreeg van de winst. Een aantal persoonlijkheden der Weensche society gaat nu bij den rechter-commissaris in en uit, om aan een verhoor te worden onder worpen. Over von Berzeviczy verhalen de bladen onge- loofelijke dingen. Reeds als jongen man had hij zich aan den speelduivel overgegeven en bijgeioo- vig als hy was, stond hy vooral op een goeder, voet met den beul, van wien hij na elk dood vonnis het hang-touw als talisman verwierf. Maar daar de uitwerking van dezen talisman niet voldoende bleek, liet Berzeviczy nog ver- valschte kaarten in het spel brengen. En zoo werkten bedrog en bijgeloof hier hand in hand. Bijna gelijktydig werd er in Weenen nog een tweede reusachtig bedrog ontdekt, dat sedei't vele maanden aan den gang was en zich over de heele wereld schijnt uit te breiden. Dit is het zaakje van een zekeren dr. Musallam en zijn meester-loge „Hekate". Voor zoover tot nu toe kon worden vastgesteld, heeft deze ge heimzinnige dr. Musallam in Duitschland Frankryk, Zwitserland, Polen, Hongarije. Tsjechoslowakije, België, Liechtenstein, Canada, Joegoslavië, Turkye, Spanje, Argentinië. Egypte en voornamelijk in de Vereenigde Staten interessenten voor zijn mysterieus bedrijf. Musallam, wiens eigenlijke naam dr. Frans Sattler schijnt te zyn, en die uit Brüx in Tsjechoslowakije stamt, had in Weenen een „Adonistische Gesellschaft" opgericht, die zich met Oostersche geheime wetenschappen bezig hield en een nieuwe theosophische richting in het leven riep. In het begin schijnt de „Adonistische Gesellschaft" zonder materieele belangen te hebben gewerkt, tot ze de meester- loge Hekate en de Olbia-onderneming ging op richten. Het toetreden tot deze ondernemingen kostte geld en kapitaal. Fantastische renten wer den beloofd. De meester-loge Hekate bestond uit zeven ingewijden onder persoonlijke leiding van den geheimzinnigen dr. Musallam, die zich door eik nieuw lid een schriftelijke belofte Bet geven, volgens welke de leden der loge onder alle omstandigheden verplicht waren, de hun toevertrouwde geheimen te bewaren. Om de zekerheid te verhoogen, moesten de leden der loge alle brieven, die ze ontvingen, onmiddel lijk weer terugzenden. De onderneming Olbia gaf aandeelen op een goudbank uit. Het goud zelf bestaat uit tempelschatten, die in de ruïnes van Olbia aan den voet van den Olymp in Thessalië liggen. Deze schatten moeten worden opgegraven. Opdat deze goudgraverij zoo krachtig mogelyk ter hand zou worden genomen, richtte Musallam nog een onderneming „Biogon" op. die den zetel in Bratislava in Tsjechoslowakije moet hebben. Deze fabriek verzond een, door Musallam uitgevonden, Biogon, dat den men schen kracht moet schenken. Buitendien be stond er nog een laboratorium voor de ver vaardiging van een wonder-kristal, genaamd Billur. Dit kristal kon koper in zilver, zilver in goud, en in ieder geval het geld, dat den heer Mussallam werd toegezonden, in lucht veran deren. De geheimzinnige fabrieken verzonden bovendien zalven, fleschjes met mysterieuze vloeistoffen, poeders met liefde-middelen, amu letten en dergelyke dingen, die de tegenwoor dige menschheid zoo dringend noodig hee.t. De geheimzinnige dr. Musallam heeft van 1922 tot 1926 in het tuchthuis van Brandenburg gevangen gezeten. Toen heette hij dr. Erich Bauer. Hij en zijn medeplichtigen zijn nu ge arresteerd. LONDEN, 26 April (V.D.) De Royal Air For ce heeft door twee vliegtuigongelukken, waarbij drie menschenlevens verloren gingen, een slech ten dag gehad. Een watervliegtuig naby de Westkust van Malta, is Maandag in zee gestort waarbij een luitenant en een adelborst ver dronken. Nabij Hartfield in Sussex had een tweede ongeluk plaats, toen aldaar twee vlieg tuigen tegen elkaar botsten. Een der beide toestellen viel als een steen omlaag, en de in zittende piloot kwam om het leven. De tweede machine vloog in brand, maar de piloot slaagde er in, zich door middel van zyn valscherm in veiligheid te brengen. De Eerste Kamer keurde de begrooting van het Zuiderzeefonds goed. Contingenteeringsdebat in de Tweede Kamer. Nog geen beslissing over de plaats van oprich ting van het Hildebrand-gedenkteeken te Haar lem. Felle brand in een haardenwinkel te Delft. Verdere beperking van de steenindustrie on vermijdelijk. Nieuwe conflicten in het stucadoorsbedrijf? Vlieg-ongeval te Den Helder. Leerling-vlieger ernstig wewond. Te Heerlen overleed H. J. Stins, voorzitter van den R. K. Mijnwerkersbond en wethouder al daar. Wijziging der Departementale indeeling gaat 1 Mei a.s. in. Plechtige consecratie van de nieuwe Bede. vaartskerk te Den BrieL Manifest van het economisch verweer uit de landbouworganisaties tot boycot van Duitsche waren. Tardieu wegens keelontsteking niet naar Genève. De poote staatslieden vertrekken eerdaags uit Genève. Stimson gaat Vrydag. Nederlaag van de regeering-de Valera in de Dail. Crisis in Engelsche katoenindustrie. Japansch offensief tegen opstandelingen in Mandsjoerije. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem GENèVE, 27 Aprü. (Reuter). In de marine- commissie der ontwapeningsconferentie bleek heden een groote verscheidenheid van meenin- gen te bestaan over de beteekenis der afzonder- lyke scheepstypen. De nadruk, waarmee de de legaties pleiten voor het behoud der eene of andere categorie, toonde duidelijk dat ook in deze commissie ieder onier kwalitatieve ontwa pening de afschaffing van aanvalswapenen ver staat, en niet de internationaliseering. De Amerikaansche zedelegeerde verklaarde, dat het begrip aanvalswapen met uitzondering van de onderzeebooten op de vloot in het ge heel niet van toepassing is. Het doel van den zeeoorlog is de beheersching der zee en de be nadeeling van den vijandelijken handel. Hy richt zich dus krachtens zijn wezen niet tegen de nationale verdedigingswerken, noch tegen de burgerbevolking. Tegen de afschaffing der onderzeebooten pleitten de vertegenwoordigers van Japan, Polen en Finland. In tegenstelling tot de Amerikaan sche verklaringen wees de vertegenwoordiger der Sovjet-Unie er op, dat juist de slagschepen door het voorbereiden van een inval als aan valswapen en als bedreiging der burgerbevol king kunnen optreden. Tenslotte stelde de Nederlandsche gedelegeer de voor ook de mijnen als voortdurende bedrei ging der koopvaardij op ae lyst der af te schaf fen wapenen te plaatsen. Direct na de ontbinding van de Hitleriaan- sche strijdorganisatie werd Rijkspresident Von Hindenburg van bijzondere zijde, die niet be kend is gemaakt, materiaal aangeboden, dat zou bewijzen, dat ook in den Ryksbanier illegale plannen waren gesmeed. Hindenburg zond het materiaal over aan Groener, minister van Bin- nenlandsche Zaken en der Rijksweerbaarheid. Groener heeft den President zijn meening uit eengezet over de waarde van dit materiaal en ook over dat, hetwelk het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken bijeen heeft gebracht. Na den terugkeer van Ryksminister Brüning uit Genève zal in een zitting van het Kabinet stelling worden genomen inzake de aangelegen heid van de Rijksbanier. LONDEN, 27 April. (Reuter). In antwoord op een desbetreffende vraag in het Lagerhuis zei- de de staatssecretaris van het departement van overzeeschen handel, dat de regeering het standpunt deelt van de consultatieve commis sie voor invoerrechten, n.l. dat de onlangs in gestelde rechten de komende 12 maanden over het algemeen niet verlaagd dienden te worden. Echter acht men het in het belang van den Britschen handel, om na deze periode zoo spoe dig mogelijk eenige wijziging in de tarieven te brengen, om daarvoor een vermindering te krij gen van de buitenlandsche rechten. Verder werd met 318 tegen 65 stemmen een resolutie der regeering aangenomen, welke be paalt dat het ministerie van Financiën ge machtigd is, om bepaalde, door de raadgeven de commissie aangegeven artikelen te schrappen van de lyst van artikelen, waarop geen in voerrecht wordt geheven. Een voorstel der Labourparty, om deze be paling niet van kracht te doen zyn op graan en vleesch, werd verworpen. De minister van Koloniën, sir Philip Cunliffe Lister, beeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij in voortdurend contact staat met de on derscheiden belangengroepen in de koloniën en met alle koloniale gouverneurs, wat betreft de mogelijkheden van uitbreiding van den han del tusschen Dominions en Koloniën.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1