PEEK&CLOPPENBURO Wat de Verkeerscommissie vroeg De verlenging der concessie van de Haarl. Brockway Mij. BEURS VAN AMSTERDAM ONS SCHOOLPAK En wat verkregen werd Deterding blijft I DONDERDAG 28 APRIL Aardige modellen Zeer solide Niet duur Een verweer van den heer Burgersdijk Valsch gerucht Wisselkoersen Stofzuigerhuis MAERTENS AGENDA STADSNIEUWS 28 APRIL AGENDA 29 APRIL Ned. R.K. Reisvereeniging K.J.M.V. „DE KRING' Een daad van geloofshaat te Velsen-Noord De weg HembrugLimmen Pater R. Dekkers Van onze Rechtbank Voorjaarsuitvoering Kamerverkiezingen 1933 VORSTELIJK BEZOEK TE VOORHOUT De Koningin bezoekt de bollen velden VERBOUWING REINILDA-STICHTING Raadsbesluit van Bloemendaal vernietigd Het N.O.G. Tulpendiefstal Goethe's „Faust" Aanbesteding Geen Autobusdienst HERINGA WUTHRICH, Bliksembeveiliging Giften voor Pater van Megen Fam H. 1.— „SINT BERNULPHUS"-GILDE Algemeene Vergadering Personalia Verlof Drankwet Raad van Arbeid DONDERDAG 28 APRIL H lï 51 2 i 264 254 8 4f 6 44 13 26 4 14 1 84 39 2 24 136 6 34 21 90 97 5 101 56. 24 7 7 BARTELJORISSTRAAT 16 - Tel. 10756 PHILIPS' RADIO-TOESTELLEN Gebouw „St. Bavo" Bouwvakbond, 8 uur, Proza, 8 uur Esperanto, 8 uur R. K. Kappersbedienden, 8 uur Huisvlijt ten toon stelling 9—12, 2—5 en 7—10 uur. Stadsschouwburg Goethe's .Faust" 8 u. Groote Kerk Orgelbespeling door George Robert van 34 uur. Schouwburg, Jansweg Filmavond „Neder- landsch Fabrikaat, 8K uur. Bisschoppelijk Museum. Algemeene vergade ring „St. Bemulphus, 11 uur vm. Rembrandt-theater „Ronny" en variété, 7 en 9.15 uur. Palace-Cinema „De Ooievaar staakt" en variété 7 en 9.15 uur. Luxor- Theater „Ben Hur" 8.15 uur. Kunstzalen Reeker Wagenweg 102 Crisis tentoonstelling ten bate van kunstenaars uit Haarlem en omstreken. Dagelijks van 10— 7.30. 's Zondags van 25 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 uur. B. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bü mej. H. Simons, Bloemhofstr. 1, •Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur, Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstr. 1, Haarlem. Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Huisvlijttentoonstelling, 912, 25 en van 710 uur Bevolkings bureau, 8 uur Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur Meubelmakers, 8 uur Transport arbeiders 8 uur Inter Nos, 6 uur. Stadsschouwburg Dokter Stieglitz, 8 uur. Gem. Concertgebouw Uitvoering R. K. Ora torium „Requiem" van Verdi, 8 uur Af scheid van den heer G. H. Weustink als in specteur bij het L.O., 3 uur. „Licn dOr", Kruisweg „Oost en West",afd. Haarlem 8.15 uur. Kunstzalen Reeker Wagenweg 102 Crisis tentoonstelling ten bate van kunstenaars uit Haarlem en omstreken. Dagelijks van 10 7.30. 's Zondags van 25 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 7.30 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstr. 1, Haar lem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag 1012, 24, 89 uur, Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstr. 1. Haarlem. TeL 11671. De afd. Haarlem van bovengenoemde vereeni- ging hield Woensdagavond in „Central" een algemeene ledenvergadering, ter behandeling van nieuwe ontwerp-statuten. Nadat de voorzitter de vergadering op christe lijke wijze had geopend, zette hij 't doel der bijeenkomst uiteen. Statuten en reglementen moeten ons in staat stellen zoo intensief en nuttig mogelijk voor de leden te werken. Het bleek in de praktijk noodzakelijk eenige wijzi gingen, en ook eenige nieuwe bepalingen aan te brengen. Alleen die artikelen zullen hier be sproken worden die nieuw zijn, èn de ver anderde. Voor men daaraan begon, deelde de voorzitter mede, welke excursies er kort geleden gehouden zijn, en welke er staan te wachten. Het leden tal van de afd. Haarlem is bijna 650. En daarna werd de hoofdschotel aangepakt. Vreesden sommigen, dat 't een droge en saaie avond zou worden (het punt statutenwijziging Hjkt erg taai) de voorzitter wist zoo duidelijk oud en nieuw tegenover elkaar te stellen, en de verbetering aan te geven daarbij had het bestuur zoo terdege alle artikelen behandeld, dat in één uur tijd de zaak beklonken was. Na een korte pauze verscheen de eerw. heer Oudenhoven, lid onzer Kath. Reisvereeniging. ZijnEerw. had welwillend toestel, films en zijn persoon beschikbaar gesteld. We kregen mooie Zweedsche rivieren met stroomversnellingen en watervallen te zien. Daarna bewonderden wij het natuurschoon in het Yellowstone-Park, één der natuurreservaten in de Vereen. Staten. En tot slot een klucht in twee acten, op z'n Amerikaansch. Met een krachtig woord van dank voor den eerw. spreker en voor de flink opgekomen leden sloot de voorzitter de vergadering. Gisterennacht hebben onverlaten te Velsen- Noord een daar nabij de R. K. Kerk geplaatst H. Hartbeeld omvergetrokken. Iets anders dan een uiting van geloofshaat is daarin moeilijk te zien en daarom was te verwachten, dat de katholieken van Velsen, vurig als pauselijke zouaven, zich dien smaad niet zouden laten aanleunen. De bedrijvers van de euveldaad zijn nog niet bekend, maar zij mogen Zondag in Velsen- Noord, op de plek zelf, waar zij hun nijd op het H. Hartbeeld koelden, komen zien naar de golf van geloofsijver, die zij hebben opgejaagd. De gcheele parochie zai aan het openbaar eerherstel deelnemen, des morgens zal een alge meene H. Communie worden gehouden en die manifestatie in deze omstandigheden, zal, daar twijfelen wij niet aan, diepen indruk wekken Er zal een kinderhulde plaats hebben en des avonds wórdt een plechtig Lof tot eerherstel aan het H. Hart gecelebreerd, waaronder een bekend predikant de beteekenis van het mis drijf en het daarop gevolgde herstel zal tui- eenzetten. En hedenavond wordt een kerkwacht opgericht. Niet alleen zal daarmede een herhaling van het heiligschennend bedrijf worden voorkomen, maar avond aan avond zal daar de leerzame, zwijgende kerkwachter luider verkondigen, dat een beleediging der katholieke gevoelens als gisternacht is gepleegd voor katholieke, slechts een gelegenheid is om op grootsche wijze ge- tuienis af te leggen van hun trouw aan God en Zijn Kerk. Op deze wijze levert de poging om den katholieken godsdienst te schaden dus slechts winst voor de katholieke zaak op. Aanbesteding verbetering Donderdagmorgen werd, door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland in het Gouverne mentsgebouw te Haarlem aanbesteed: het aan brengen van een fundeeringvan hoogovenslak ken en een deklaag van teersteenslag of een ander gelijkwaardig materiaal, zoowel op den zijweg als op het rijwielpad, van een gedeelte van den weg Hembrug—Limmen tusschen de aansluiting van den Rijksweg Haarlem—Alk maar nabij Limmen en De Ham, over een leng te van ongeveer 8000 M., met bijkomende wer ken, in de gemeenten Limmen, Castrieum en Uitgeest. Ingekomen waren 22 biljetten. Laagste ln- schrijfster was de N.V. Ned. Bouw- en Aan- nemings-Mij. te Bussum voor f 118.450. Hoogste inschrijfster Neuchatel Asphalt Com pany, Amsterdam, ƒ181.015. Naar wij vernemen, heeft pater R. Dekkers vandaag het ziekenhuis „St Joannes de Deo" kunnen verlaten en is hij weer teruggekeerd in de pastorie aan het Kleverpark. Hij zal echter nog voorloopig rust moeten houden. De aanrijding te Heemskerk Den 12den October van het vorige jaar waren eenige grondwerkers te Heemskerk bezig split op het bovendek van den Tolweg te strooien, toen een vrachtauto, beladen met puin, aan kwam, die den grondwerker J. Pool uit Uitgeest aanreed, tengevolge waarvan deze een scheur- wonde aan de rechterknie en een algemeene kneuzing over het geheele lichaam bekwam en tot op heden geen werk kon verrichten. De Officier van Justitie eischte tegen den roekelooze chauffeur 3 weken hechtenis en ont zegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen voor den tijd van een jaar. De rechtbank achtte het onderzoek niet vol ledig en verwees hedenmorgen de zaak terug naar den rechter-commissaris. Een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte zal worden ingesteld. Meineed Veertien dagen geleden stond voor de Haar- lemsche rechtbank terecht de 23-jarige J. A. de V. uit Koog aan de Zaan. wien ten laste was ge legd dat hij 28 Januari van dit jaar. toen hij in een andere zaak voor de Haarlemsche rechtbank als getuige optrad, meineed zou hebben ge pleegd. Hij werd -denmorgen conform den eisch tot - -nCTP-nioct.raf veroordeeld. De voorjaarsuitvoering van de Haarlemsche Katholieke Jonge Middenstanders is bijzonder geslaagd. Niet alleen voor het volijverige bestuur, maar ook voor de velen, die gisteravond in den Stads schouwburg bijeen waren, om mede te genie ten van het jaarlijksche lentemiddenstands- feest, door de jongeren uit „De Kring" gebo den. Het was een avond van een voor „De Kring", maar niet dóór „De Kring". En en we er onmiddellijk bijvoegen dat, het feest daarom niet minder gewaardeerd is. De Amsterdamsche K.J.M.V.ers hebben op voortreffelijke wijze ten tooneele gebracht de geestige Vlaamsch familie-geschiedenis „Mijn Schoondochter uit Brussel". Willy van Hegershuizen is trots den tegen stand van zijn vader, die in dit blijspel den zeer typeerenden naam van „Hegerhuizensche Kei kop", ontvangt, gehuwd met de Brusselsche ty piste Clara Hildebrand. Het gevolg van dit gebeuren is een breuk tusschen vader en zoon en wel in die mate, dat zoonlief het vaderlijke landgoed verlaat, in Brussel "n ondergeschikte positie moet accep teeren en met zijn jonge vrouw resideert op de vierde etage van een huurkazerne. Willy wordt wegens ongeschiktheid uit zijn werkkring ontslagen en Clara vat het voorne men op den ouden brombeer te gaan temmen. Het tweede en derde bedrijf toont ons dan hoe zij, met de krachtige hulp van „Oom Nico", dit voornemen ten uitvoer brengt en dat wel met zooveel succes, dat de eens zoo versmade Brusselsche modepop ten slotte door haar schoonvader aanbeden wordt. Sor Tak, de regisseur en speler van den kei kop heeft eer van zijn werk. De uitbeelding van het karakter van den driftigen ouden heer, was subliem! Maar onmiddellijk naast meh noemen we „Oom Nico", die spel gaf om te watertanden. Zoo'n goeien oom zouden we allen graag wenschen. Wat gaf Henri Niekus deze sympathieke figuur fijn leven. Een compliment. De twee jonge, huwbare meisjes in het stuk speelden los en charmant en de dames Bep Adema en Nolly Spillner komt een woord van lof toe. Ja, waarlijk, deze uitvoering deed denken aan de dagen, waarop het Kringtooneel op het hoogtepunt stond. Aan de uitvoeringen, waarin Wim en Jan Vintges je tranen lieten lachen, waarop Jan v. d. Pigge koning van de planken was! Toen was het Kringtooneel een geweldige concurrent in de stad. Wij nemen aan, dat het principe van de K.J.M.V. „uitwisselen van too- neelclubs" hier nagekomen is, maar we kunnen er toch naar verlangen weer een hecht, tooneel- lievend, kundig ensemble van onze jonge middenstands-rederijkers op de planken te zien. De najaarsuitvoering weer met eigen krachten, met alle respect voor de gasten, die de Haar lemmers werkelijk een lesje gelezen hebben! De waarnemend-voorzitter, de heer Ton Lohman, opende en sloot den avond en bood bloemen en kransen aan, nadat de tooneel- listen het langdurige applaus verwerkt hadoen. Rector Timp hield na het eerste bedrijf een enthousiaste rede, waarin hij het programma van de K.JM.V. uiteenzette en een beroep tot medewerking deed op de ouders en de meisjes. De Kringband, die heel goed was en weer liet hooren, dat ook op dit gebied stevig gewerkf wordt, zorgde voor veraangenaming van de pauzen. Een avond, waardig aan de K.J.M.V. En nu de eigen tooneelclub. Vrijz.-Dem. candidaten In de afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig- Democratischen Bond is de voorlooplge candi- datenlijst der afdeeling voor de Tweede Kamer verkiezingen 1933 als volgt samengesteld: 1. Mr. H. P. Marchant, Den Haag; 2. Mr. P. J. Oud, Den Haag; 3. F. E. H. Ebels, Nieuw-Beer- ta; 4. Mevr. mr. B. Bakker—Nort, Den Haag; 5. Th. M. Ketelaar, Amsterdam; 6. Mr. dr. A. M. Joekes, Den Haag; 7. D. Kooiman. Purme- rend; 8. Dr. A. v. Raalte, Amsterdam; 9. Mr. L. G. van Dam, Haarlem; 10. H. B. Berghuijs, Utrecht; 11. Mej. mr. Ada Goudsmit, Amster dam; 12. K. D. Steijn, Beverwijk; 13. J. v. d. Brink, Baarn; 14. J. Best, Berkhout; 15. G. W. Comello, Hilversum; 16. W. K. D. Lustig, Utrecht; 17. P. van Mever, Koog aan de Zaan; 18. J. J. Feringa, Amsterdam; 19. Dr. G. A. E. B. Meijer, Utrecht; 20. T. Kostelijk, Heerhugo- waard. Aan het jaarverslag van de Verkeerscommis- sie te Haarlem over 1931, samengesteld uit: den Ned. Bond v. Particuliere Chauffeurs, Algsm. Bond v. Politiepersoneel in Nederland, Ned. Ver. v. Spoor- en Tramwegpersoneel, Centralen Bond v. Transportarbeiders, Onder- afdeeling de Unie van Chauffeurs, is het vol gende ontleend: Als wij er toe overgaan, u ons tweede Jaar verslag aan te bieden, dan richten wij een woord van dank aan die instanties en auto riteiten, welke ons practisch werk te leveren, mogelijk maakten. Onze dank wil niet zeggen, dat wij geheel tevreden zijn. Neen, zoo is het nog niet. Wij nemen waar, dat de gemeente Haarlem percee- len aankoopt voor verbetering van het verkeer, doch als deze perceelen weer door de gemeente worden verhuurd, dan vermoeden wij, dat, na het voldoen van de kooppenningen, het ge meente-bestuur eerst weer op adem moet ko men. Dit is een bezuinigingsverschijnsel, dat zich zal wreken, als de ontwikkeling zich weer in opgaande lijn gaat bewegen en de achter stand in dit geval voor het verkeer fnuikend zal zijn. Uit den aard der zaak kosten verkeersver- beteringen geld, soms veel geld. Wij spreken ondanks alle bezwaren de hoop uit, dat de autoriteiten zich niet al te veel zullen laten leiden door de bezuinigingsgedachten. De samenwerking in onze Commissie was steeds goed. De dagelijksche leiding bleef in handen van A. Mars, voorzitter en P. de Vries, secretaris penningmeester. Aan het einde van het jaar moest A. Mars, wegens ongesteldheid de leiding afstaan aan N. Weyers. Wij spreken den wensch uit, dat de le voorzitter spoedig moge herstel len. Tot ons genoegen bleef de architect A. J. M Sevenhuysen de technische adviseur onzer Com missie. De Commissie vergaderde 8 maal. Er werden verzonden 24 en ontvangen 21 brieven. Wat gevraagd werd Hieronder volgt een opgaaf van de door de Commissie gevraagde verkeersverbeteringen met de bereikte resultaten. 1. Verzoek bij de Houtbrug een z.g. ver- keersschildpad te plaatsen. Ter plaatse zijn richtingslijnen door middel van punaises aangebracht. 2. Op het Plein voor de Tempelierstraat een verkeerscirkel aan te brengen. Nog niet uitgevoerd. 3. Op den hoek van de Hazepaterslaan en Wagenweg een richtingspijl te plaatsen. Is uitgevoerd. 4. Het parkeeren over het algemeen op doel matiger wijze te doen geschieden. Vooral smal le straten worden door parkeeren geblokkeerd. Is een goede parkeer-verordening in het leven geroepen. 5. De taxi's voor het café Brinkmann niei meer dwars, doch in het verlengde van den rijweg te plaatsen. Kon niet aan worden voldaan, daar een deel van den rijweg aan particulier is verpacht. 6. Het rijwiel-verkeer op den Bloemendaal- scheweg op den rijweg toe te staan, daar het rijwielpad gevaar oplevert. Is toegestaan. 7. Het rijwielverkeer van en naar den Zee weg Bloemendaal te leiden over den Militairen- weg. Is niet toegestaan, doch deze zaak heeft de aandacht. 8. Op-en-neergaand verkeer in te stellen van en naar den Korte Zijlweg. Ter plaatse worden belangrijke verkeersver beteringen uitgevoerd. 9. Om langs de Zuidzijde v. d. Lange Hee- renvest een hek te plaatsen. Het spelen van kinderen in de ter plaatse aanwezige lage be planting levert gevaar op. Werd geen hek geplaatst, doch de lage be planting is verwijderd. 10. Toe te zien op het woeste autoverkeer in het Slachthuiskwartier. Dit zou geschieden. 11. Maatregelen te nemen tegen het slipge vaar aan de Houtbrug. Zijn nog geen maatregelen genomen. 12. De verkeerstoestand aan de Vijverlaan te verbeteren. Zijn veranderingen aangebracht. 13. Het aanbrengen van lichtsignalen bij de Verkeersposten. Moet wachten op de as. gewijzigde situatie ter plaatse. 14. Verzoek aan de N. Z. H„ om aan de ach terzijde der tram de „kijk uit"-cartons aan te brengen. Dit is in studie genomen met de belofte, ons nader te berichten. Uit bovenstaand verslag blijkt, dat de Com missi e niet ontevreden kan zijn met de bereikte resultaten in het belang van het verkeer. Of het aanbrengen van deze verkeersverbeteringen in ziin geheel, ten deele, of in het geheel niet het werk van de Commissie is, is niet hoofd zaak. Hoofdzaak is, dat de verkeersverbeterin gen worden uitgevoerd. Hiertoe mede te wer ken is ook onze taak, aldus besluit het verslag. Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur heeft H. M. de Koningin de gemeente Voorhout met een bezoek vereerd. H. M. heeft de bloembollen- velden in deze gemeente bezichtigd en van en kele tuinen een schets gemaakt. Het bezoek was geheel incognito, aangezien er bü het ge meentebestuur niets van bekend was. Ongeveer 1% jaar geleden is door den ge meenteraad van Bloemendaal aan de Reinilda- stichting aan den Hooge Duin-en-Daalscheweg toestemming geweigerd tot verbouwing der stichting. De stichting was van een weigerend antwoord van B. en W. bij den raad in beroep gekomen, doch de raad weigerde eveneens toe stemming. Van die weigering ging de Stichting, die zich in mr. dr. F. A. Bijvoet van rechtskundigen bij stand verzekerd had, in beroep bij de Kroon en deze heeft thans het raadsbesluit der gemeente B'oemendaal, als zijnde in strijd met de wet, vernietigd. De afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap was Maandag in ver gadering bijeen in ,,Lion d'Or", onder voorzit terschap van den heer Van Leeuwen. De heer F. K. Witmer werd aan het hoofdbestuur voor gedragen als lid der prop.-commissie „Noord- Holland"; mededeeling werd gedaan van het uitgebrachte rapport over scholensplitsing en het huldigings-comité Holle. Breedvoerige be sprekingen werden gehouden over een commis sie van advies bij bouwen en inricvhting nieuwe scholen. Aangewezen werden de heeren Van Leeuwen en Over als leden, mej. H. de Langen en de heer Witmer voor plaatsvervanging. Bij monde van den heer Zijlstra bracht de kascommissie gunstig verslag uit over het be heer der geldmiddelen. Penningmeester Nie- man werd onder dankzegging gedéchargeerd. Besloten werd een avond over de Pacificatie kwestie te organiseeren. Ook de beschrijvings brief vroeg ampele bespreking. Met algemeene stemmen sprak de vergadering zich uit voor een zevenjarige grondschool voor allen, omdat deze ook de leerlingen voor M. O. en U.L.O. rijper maakt. Steun werd verleend aan de Amsterdamsche voorstellen inzake aftreden op 65-jarigen leeftijd als hoofdbestuurder. Aangenomen werd bij voorstel 20 het sub amendement. „het voor 1-, 2- en 3-mansscholen mogelijk te maken", en voorstel 37 aan het rapport Nazorg" toe te voegen als conclusie VI. De eventueel te benoemen ambtenaar voor de Nazorg moet door zijn jarenlange ervaring bij het Buitengewoon Onderwijs het zwakzinnige kind door en door kennen. Zulks is niet alleen de meening van de B.L.O.-groep in deze af deeling, maar van de gansche Vereeniging van Artsen en Onderwijzers. Uit een kas aan de zuidzijde van den Zijlweg zijn in den afgeloopen nacht ongeveer 300 tul pen uitgetrokken. In verband met den langen duur van Goethe's „Faust", begint de voorstelling in den Stads schouwburg hedenavond precies 8,uur. Zij, die de voorstelling willen bezoeken, dienen dus daarmede rekening te houden. Door de Commissie van Bestuur van het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort is Donder dagmorgen aanbesteed: het verrichten van eenige verbouwingen aan de zolders van het oude gedeelte van het ziekenhuis. Laagste inschrijvers- C. L. P. Bot, Amsterdam en G. F. Rooüieb, Amsterdam, f 4213. De heer Burgersdijk, directeur van de N .Z. H. T. M. heeft het volgende geschreven aan de leden van den Haarlemschen gemeenteraad: Blijkens mededeelingen in de pers wordt door Burgemeesters en Wethouders uwer gemeente aan den Raad voorgesteld, de in 1928 aan de Haarlemsche Brockway Bus Maatschappij ver leende concessie onder bepaalde voorwaarden, welke betrekking hebben op verbetering van het materieel, te verlengen tot 1 Juli 1938. Wanneer dit voorstel door den Raad zal wor den aangenomen, dan zal derhalve gedurende vele Jaren een toestand bestendigd blijven, welke niet in het belang kan zijn eener goede ontwikkeling van het openbare verkeer, vooral wat betreft het verkeer tusschen Haarlem- Noord en het centrum van Haarlem. Ofschoon ondergeteekende, door zijne positie als directeur van een Maatschappij, die belang heeft bij de regeling van het openbare vervoer wezen in uwe gemeente, vreest, dat zijn stem wellicht voor u een onzuiveren klank zal heb ben, meent hij toch niet te mogen nalaten een enkel waarschuwend woord tegen de voorgeno men bestendiging van een onjuist systeem te doen hooren. Hij zou allen leden van openbare lichamen, die invloed kunnen uitoefenen op beslissingen terzake van het openbare vervoerwezen, willen vragen, zich toch vooral tijd en moeite te willen getroosten om een volledig inzicht over de aan hun oordeel onderworpen beslissingen te ver krijgen. Onvolledigheid van dit inzicht is toch oorzaak dat veelal beslissingen worden geno men, die bij beter inzicht zeker zouden worden betreurd. Zoo zal een beter inzicht in de wellicht ver meende voordeelen van een op concurrentie in gesteld systeem van openbare vervoermiddelen in eenzelfde gemeente, ook aan de leden van den Raad der gemeente Haarlem de overtuiging kunnen geven, dat een dergelijk systeem een ernstige hinderpaal kan vormen voor het ver krijgen van een juist en economisch te handha ven net van vervoermiddelen. Om zich tot zuiver Haarlemsche toestanden te bepalen, meent ondergeteekende u op de be langen van een sterk groeiend stadsdeel, Haar lem-Noord, te moeten wijzen. De omstandigheid, dat de 3 autobuslijnen der H .B. B. M. dit stads deel bedienen is ongetwijfeld oorzaak geweest, allereerst tot geheele afwijzing door het Dage- lijksch Bestuur van Haarlem van een doortrek king der op het Soendaplein eindigende tram lijn der N. Z. H. en is thans nog oorzaak, dat de medewerking van genoemd Dagelijksch Be stuur nog slechts zeer aarzelend en in een voor de verdere ontwikkeling der tramlijn onaan vaardbare richting gegeven wordt. De doortrekking der tramlijn toch is door de N. Z. H. gedacht langs Timor- en Hodsonstraat naar de Jan Gijzenvaart, waarbij aan B. en W. te zijner tijd werd verzocht bij het vaststellen van het stratenplan onmiddellijk benoorden deze vaart rekening te willen houden met de wenschelijkheid, de tramlijn naar het punt van samenkomst van Vergierdeweg en Rijksstraat weg door te trekken, om dan bij verdere uitbrei ding der bebouwing de tramlijn in een aan den Rijksweg parallel loopende straat noordwaarts te kunnen vervolgen. B .en W. hebben aan de N, Z. H. te kennen gegeven, dat zij zich met deze richting niet konden vereenigen, doch zich wel bij eene doortrekking door de Indischestraat zouden kunnen neerleggen. Dat bij deze oostelijke ligging der tramlijn het belang der tramverbinding voor de inten sieve bebouwing ter weerszijden van de groote verkeersader van Haarlem-Noord, den Rijksweg, grootendeels verloren gaat, zal waarschijnlijk wel door u evenals door de N. Z. H. worden ingezien. Door de N. Z. H. is nu ondanks de door B. en W. geuite bezwaren en dit is geschied in overleg met B. en W. bij het Provinciaal Bestuur de doortrekking der tramlijn in den door den N. Z. H. gedachten zin, aanhangig gemaakt. Daarbij is niet uit het oog verloren, dat bij de totstandkoming der tramlijn de be hoefte aan de thans Haarlem-Noord bedienen de buslijnen zal komen te vervallen. In verband met de beëindiging der voor deze lijnen ge geven concessie in 1933, resp. 1935 (inderdaad is de concessie voor andere lijnen gegeven; ware derhalve bij niet-verlenging dezer bus concessie een bevredigende oplossing in een niet te verre toekomst te verwezenlijken. Door het nu den Raad aangeboden voorstel, de autobus, concessie tot 1938 te verlengen, wordt echter een toestand voor langeren tijd bestendigd, die de doortrekking van de tramlijn voorshands on mogelijk maakt. Ondergeteekende meent goed gedaan te heb ben, u van het bovenstaande kennis te hebben doen nemen. Hij weet, dat de waarde van zijn betoog met een verwijzing naar zijn positie, door velen gering zal worden geschat of zelfs ontkend. Of die geringschatting ook gevonden zal worden bij de zich steeds uitbreidende be volking van Haarlem-Noord meent hij, blijkens hem gedane mededeelingen, wel te mogen be. twijfelen. Hij vindt hierin aanleiding u te ver zoeken te verhoeden, dat even onverwacht als het onderhavige vorstel van B. en W. is ver schenen, een besluit wordt genomen, waar door het geheel uitzonderlijke standpunt van Haarlem dat blijkbaar twee parallel loopen de concur: eerende vervoersmiddelen blijvend mogelijk acht zijn nadeeligen invloed ter zake van de algemeene verkeersbelangen in uwe Gemeente, voor lange jaren zal kunnen doen gevoelen. Van Haarlem naar het Bloemendaalsohe strand Verschenen is het Provinciaal Blad van N- Holland, bevattende het besluit tot afwijzende beschikking op het verzoek van de C.V. J. Backhuijs en Zonen, te Overveen, om vergun ning tot het in werking brengen van een auto busdienst van Haarlem naar Bloemendaal aan Zee en terug (van 15 Mei tot en met 15 Sep tember) Gedeputeerde Staten overwegen hierbij o.a., dat in de zomermaanden in de behoeften van het verkeer tusschen Bloemendaal aan Zee en Haarlem kan worden voorzien door een goede aansluiting van den bestaanden autobusdienst Bloemendaal aan ZeeOverveen van aanvraag ster met de tramlijn OverveenHaarlem of de eventueel daarvoor in de plaats tredende aan gevraagde autobuslijn. Doortrekking van dezen dienst langs de Julianalaan tot Haarlem moet dus uit een oog punt van verkeerseconomie overbodig worden geacht. HAARLEM Hedenmiddag liep te Amsterdam het gerucht, dat Sir Henry Deterding als president van de Koninklijke Shell groep zou zijn afgetreden. Uit Londen wordt dit echter officieel tegen gesproken. in tijdelijken dienst, de klerken 2e klasse op arbeidscontract, de dames D. C. P. Jongenelen en M. E. de Haan en de heeren W. B. A. Dijk- mans, J. Fontijn en J. Springveld. In de groote tentoonstellingszaal van het sinds eenigen tijd in gebruik genomen nieuwe Bisschoppelijke Museum aan de Jannstraat te Haarlem werd hedenmorgen de Algemeene Ver gadering van het St. Bernulphusgilde gehouden. Voor deze gelegenheid had de z.eerw. conser vator van het Museum, de z.e.heer Boogmans een kleine, bijzondere tentoonstelling georga niseerd van z.g. „Santjes" of heiligenprentjes uit vorige eeuwen. Een merkwaardige collectie van kleine en groote staalgravures, dikwijls met de hand ge kleurd en prachtig geconserveerd, penteekenin- gen en miniaturen prachtig van afwerking, welke zeer zeker de be'angstelling verdient van de bezoekers van het Bisschoppelijk Museum. Onder de vele E.E. bezoekers aan deze jaar vergadering merkten we o. a. ook op Mgr. Hen- sen, Mgr. H. J. M. Taskin, de zeereerw. heer pastoor van Beukering, pater Molkenboer en tal van vooraanstaande leeken. De vergadering werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Z. H. Excellentie Mgr. J. D. J. Aengenent, die in het welkomstwoord van den Z. E. Deken van het St. Bernulphus gilde, de Z. E. Heer Stieltjens, hartelijk werd welkom geheeten. De Z. E. Deken vestigde er in zijn openingsrede de aandacht op, dat het voor ode eerste maal is, dat het Gilde in het pas zoo fraai gerestaureerde museum bijeen komt, en aldus als het ware de gast is van Z. Hoogwaardige Excellentie. De heer mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, rechter in de arrondissementsrecht bank alhier is benoemd tot lid der Staats commissie. belast met het afnemen voor het examen van artikel 11 der wet van 9 Juli 1842 op het Notarisambt, het laatst gewijzigd bij de wet van 18 Mei 1929. De afgestudeerde van de afdeeling Werktuig bouwkunde der Middelbare Technische School te Haarlem, de heer C. Houttuin, behaalde aan de Technische Hoogeschool te Delft Cum Lau- de het diploma voor Werktuigkundig Ingenieur. De afgestudeerde van de afdeeling Electro- techniek der Middelbare Technische School te L,. Haarlem, de heer P. J. de Wit te Haarlem is benoemd tot teekenaar bij het Provinciaal Electrisch Bedrijf van Noord-Holland te Bloe mendaal. B. en W. van Haarlem brengen overeen komstig art. 45 der Drankwet ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van L. van Goor om verlof B ingevolge art. 38 dier wet voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank in het perceel aan de Ged. Voldersgracht no. 39zwart. Benoemingen. Bij besluit van het Bestuur van den Raad van Arbeid te Haarlem d.d. 22 April 1932 is bevorderd tot adjunct-commies de klerk le klasse H. van Heulen, en zijn benoemd: in vasten dienst, de klerken 2e klasse in tij delijken dienst, de dames M. M. Barnhoom en A. M. W. Lohmann en de heeren F. Bismeijer en J. J. Kuipers; DONDERDAG, 28 April. Vorige koersen Londen 9.00 9.05 Berlijn 58.65 58.75 Parijs 9.724 9.72 Brussel 34.6O 34.60 Zwitserland 47.95 47.95 Weenen 35 25 35 25 Kopenhagen 49.25 49.75 Stockholm 45.00 45.50 Oslo 45.00 46.00 New-York (cable) 2-464 2 46f Rome 12.70 12 70 Praag 7.35 7 30 Madrid 19.20 19 25 Vorige koersen Vorige koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 1014 1014 4% Nederland 1916 100 100 4 Nederland 1931 92& 92 4% N. Ind. 1926 AB.. 80& 78 Banken 38 394 50 494 59 55 Industrieën 954 954 404 404 261 27| 15 15 564 574 3 34 95 95 Industr. Buitenland 11 104 144 144 6 Mijnbouw 124 12 1084 109 Petroleum Dordtsche Petroleum Gaboes 84 8 112 108 83 81 3 41 41 21 3 Rubber A'dam Rubber 264 Bandar 27 Deli Batavia Rubber 74 Rott. Tapanoeli 1 Serbadjadi64 Silau 5 V. I. G. O13 Allted 26 Intercontin Rubber 4 Scheepvaart Holl. Amerika Lijn14 dito Gem. Eigend1 Kon. Ned. Stoomb84 Scheepvaart-Unie 404 Marine comm14 Marine pref.24 Suiker H. V. A, 138 Poerworedjo 6 Vorstenlanden 34 Actions idem 21 Tabak Deli Batavia 90 Oude Deli 100 Oostkust 5 Senembah 101 Maxwell Spoorwegen CJnion Pacific 56 Wabash 2\ Erie 7 Kansas City South7 Prolongatie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2