Bomaanslag te Sjanghai VERGEEFSCH VERTREKSEIN De Geneefsche trein staat stil Tardieu treinziek? Nazi-offensief in Oostenrijk VALSCH SPELENDE CROUPIERS De zacht naar geld Q Het nieuws van heden MOSKOU RIJK BEVLAGD 754 millioen lire voor luchtmacht Generaal Uriburut Erkent Rusland Mands joekwo Europa op het perron Diplomaten in de wachtkamer Tegen Nationalen Raad I ly- DE DOUANE-OORLOG Sovjetleiders met Turken aan het banketteeren KOREAAN DE DADER De wereld laat zich bedriegen Opruimer van misstanden in Argentinië Militair en Staatsman Een eerste stap - - VRIJDAG 29 APRIL 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18062 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ADVERTENTIEPRIJZEN: DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Per lossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - DE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN NIEUWE WERELDRECORDS ROOFMOORD OP KATHOLIEK GEESTELIJKE AMERIKANEN TE MOSKOU RECHTSCHE REGEERING IN ANHALT COURANT De hoop, dat de internationale trein te Genève eindelijk eens op gang zou komen om naar het milde klimaat van het land des lichtgewapenden vredes te ver trekken, is weer ijdel gebleken. Het met eenparigheid genomen besluit der diplo matieke toeristen om de lange en moei lijke reis, daarheen in étappes af te leg gen, scheen het vertrekuur in zicht te brengen, doch onmiddellijk daarna werd deze schijn bedrogen. Het nietige rook- pluimpje en het zwakke puf je van deze eerste met algemeene stemmen aanvaarde resolutie werd niet door andere gevolgd en de diplomatieke trein staat nog altijd concrete Amerikaanche voorstel tot af- stil. Engelands poging om den weg voor het schaffing van bepaalde aanvalswapenen vrij te maken door 't principe der qualitatieve ontwapening, dat daaraan ten grondslag ligt, te doen aanvaarden, stuitte op hevig verzet van Fransche zijde. Zelfs toen de Engelsche' minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon zijn voorstel zóó zwakjes formuleerde, dat het, zoo noodig, zou kunnen uitgelegd worden als alleen slaande op de door een ieder verafschuwde bacteriologische en giftgastechnische oor logsmiddelen, kon het geen genade vinden bij Tardieu en zijn gezellen, wier ontwape- ningsideaal bestaat in een met alle aan valsmiddelen toegerusten Volkenbond, mits natuurlijk Frankrijk zelf en eenige andere begenadigde groote mogendheden die aan valswapenen zouden mogen bewaren om ze te gelegenertijd aan den Volkenbond te kunnen leenen. Toen zat er voor Sir John niets anders op dan het slappe zetsel van zijn goedbedoelde voorstel nog meer te ver wateren en aan het denkbeeld der quali tatieve ontwapening werd als gelijkwaar dig principe, dat eener internationalisatie der aanvalswapenen toegevoegd. Dit was een succes voor Frankrijk, maar zooals de meeste Fransche politieke successen van den laatsten tijd een échec voor allen, die het ernstig en eerlijk meenen met de ont wapening en het herstel der wereld. Taidieu, die door Paul Boncour ijlings ter hulp was geroepen, om het ver treksein, dat Engeland wilde geven, te voorkomen en het blok der internationali satie van de aanvalswapenen op de rails te helpen leggen, keerde zelfvoldaan naar Parijs terug, wel wetend, dat men zonder hem de reis naar het land van schoone vredesbeloften niet zou kunnen beginnen. De Amerikaansche globetrotter Stimson, die gewend is aan snel reizen en sight-see ing, en die de ontwapenings-conferentie tot reëele resultaten wil dwingen, niet alleen om de politeke atmosfeer in Europa te zui veren, maar ook om Amerika de zekerheid te geven, dat een eventueele toegevendheid van de Vereenigde Staten jegens hun Euro- peesche schuldenaren niet ten bate van even onzinnige als kostbare bewapenings liefhebberijen zal worden uitgebuit, liet ondanks zijn ontstemming over deze nieuwe vertraging, den moed niet zakken en open de onderhandsche besprekingen met Ram say MacDonald, Dr. Brüning en Grandi. Het gevolg dezer besprekingen, waarbij de mogelijkheid moet zijn gebleken om inzake de qualitatieve ontwapening den huidigen ontwapeningstoestand van Duitschland als grondslag te aanvaarden, was een uitnoo- WEENEN, 28 April (Reuter) Het bestuur Van de Oostenrijksche N.S.D.A.P. heeft bij den Voorzitter van den Natiohalen Raad. dr. Ren der, den eisch ingediend, maatregelen te tref fen tot ontbinding van den Nationalen Raad, daar de samenstelling van dien Raad niet lan ger in overeenstemming is met de werkelijke Partijverhouding op het oogenblik. De President van den Raad heeft in zijn ant woord gezegd, dat hij niet de bevoegdheid had tot ontbinding van den Raad, noch de bevoegd heid, om dit voorstel aan den Raad over te leggen. De leider van de Groot-Duitsche Vólks- Partij in Oostenrijk heeft eveneens ontbinding Van den Nationalen Raad voorgesteld. In de zitting van den Nationalen Raad van heden zullen de fracties der Nationaal-Socialis- ten en de Groot-Duitschers het voorstel indie- ben, tot het onmiddellijk ontbinden van den «aad. Gisteravond laat hebben de afgevaardigden Van het Heimatblock besloten, een gelijklui dend voorstel in te dienen. De Christelijk-Socialisten zullen tegen het Voorstel stemmen. De Sociaal-Democratische fractie heeft haar standpunt nog niet bepaald. diging aan Tardieu om in Genève te komen praten. Aanvankelijk accepteerde de Fran sche premier deze invitatie, maar thans zegt hij haar af op grond van een keel aandoening. Waarschijnlijk heeft nooit een diplomaat met zooveel vreugde de pijnen van een keelaandoening begroet als Tardieu op dit oogenblik. Immers, hij wordt daar door in staat gesteld zich te onttrekken aan een bespreking, waarbij vermoedelijk weer sterk Frankrijks politieke isolement zou zijn gebleken. Hij behoeft zich nu niet te wagen aan beslissingen en toezeggingen, die hem gevaarlijk veel kiezers zouden kun nen kosten, zoodat zijn moreele winst ten gevolge van het schrikbarende wassen van den Nazi-stroom in Duitschland weer ver loren zou kunnen gaan. De door de Fran sche nationalistische pers openlijk gezegen de ziekte van Tardieu heeft de wereldtou- risten te Genève bitter teleurgesteld. En stuk voor stuk zullen zij ontmoedigd naar huis terugkeeren in afwachting van het moment, waarop de internationale trein niet enkel vergeefs met de wielen zal draaien op dezelfde plaats, maar zich werkelijk in be weging zal zetten. Intusschen staat het arme Europa met doorgezakte en knikkende knieën te wachten op het perron en staart met vertwijfelde oogen naar het weer uitstap pen der vermaarde grootheden, aan wie 't al zijn hoop en vertrouwen en verlangen meegaf. Het is pijnlijk voor de heeren di plomaten den trein weer te moeten verlaten onder de welhaast brekende blikken van het teleurgestelde publiek, maar nog pijn lijker is het voor de doodmoede wereld, die een algeheele bezwijming nabij is, werkeloos te moeten toezien naar haar door de ziekte van één tot voorloopige machteloosheid ge doemde redders. Misschien zal na de Fran sche verkiezingen en na de ordening van den politieken toestand in Duitschland de hulptrein kunnen vertrekken. Maar dan bestaat de kans, dat hij door 't onverzoen lijke nationalistisch egoïsme in den afgrond wordt gereden. Dit zou een ramp zijn erger dan die, welke Matuschka, de Oostenrijk sche treinbelager, indertijd aanrichtte, want de economisch-dooden zouden dan niet te tellen zijn. ï~ï©t WG6F iimiiimiiiiininmniiniinimnimnTHmimmmmnminmuitnvn Hoogste barometerstand 768.3 te jj Abisko. ff Laagste barometerstand 745.6 te Scil- 1 Verwachting: Zwakke tot matigen, g Zuidelijke tot Oostelijken wind, gedeel- telijk bewolkt, mogelijk eenige regen I 1 met kans op onweer, iets warmer. g iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiniiHiiiniiiininiiniiiï België's tarieven op wol en meubelen verhoogd BRUSSEL, 30 April. De Belgische regeering heeft blijkens een bericht in de „Nation Beige", besloten de invoerrechten op wol, wollen stoffen en meubelen met vijftig procent te verhoogen. Het besluit is reeds door den koning ondertee kend en terstond van toepassing. MOSKOU, 28 April (V.D.) De Turksche delegatie onder leiding van den Turkschen minister-president Ismet Pasha en den Turk schen minister van Buitenlandsche Zaken Roesjidi Bey is op grootsche wijze in de Sovjet- Unie ontvangen. Reeds op de doorreis naar Moskou werd te Odessa door het plaatselijke Executieve Comité der districts-sovjet een ontvangst georganiseerd, terwijl verder een bezoek werd gebracht aan de Academie van wetenschappen en de biblio theek aldaar. Donderdagmorgen te 10.45 uur Moskouschen tijd is de extra-trein met de Turksche gasten te Moskou aangekomen. Aan het station be vonden zich ter verwelkoming de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen Molo- tow, de waarnemende Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken Krestinski en zijn plaats vervanger Karachan, de opperbevelhebber van het militaire district Moskou, Kork, alsmede 'verscheidene andere leden der Sovjet-regeering en vele leden der Turksche kolonie te Moskou Namens de Sovjet-regeering begroette Karachan Ismet Pasha, waarna de gasten zich naar de Turksche ambassade begaven. Ter gelegenheid van het bezoek zijn de hoofd straten van Moskou rijkelijk getooid met vlag gen in de Turksche en Russische kleuren. Een groot aantal feesten en ontvangsten zijn ter gelegenheid van het bezoek gearrangeerd Hedenmiddag ontvangt Molotow de gasten, bij welke gelegenheid hij een rede zal houden over de politieke vriendschap tusschen Moskou en Angora. Voorts zal de Turksche delegatie ont vangen worden door den president van het Centraal Executief Comité der Sovjet-Unie Kalinin, terwijl zij verder zullen aanzitten aan een banket, dat de Volkscommissaris van Bui tenlandsche Zaken Litwinof, die gisteravond laat uit Genève is teruggekeerd, hun zal aan bieden. De leden van de Sovjet-regeering zul len op hun beurt worden uitgenoodigd voor eenige ontvangsten en een banket bij de Turk sche legatie, terwijl ook de Italiaansche am bassade en het Perzische gezantschap ter ge legenheid van het Turksche bezoek ontvangsten arrangeeren. ROME, 27 April (Reuter) In de zitting van heden van de Italiaansche Kamer werd de begrooting voor Luchtvaart aangenomen. Bij de debatten legde de minister voor Luchtvaart Balbo vooral den nadruk op de onvoldoendheid der Italiaansche begrooting, welke is vastgsteld op 754 millioen lire, tegen over de Fransche begrooting voor Luchtvaart, die 3250 millioen francs bedraagt. Hij beweerde, dat men aan de Italiaansche luchtvloot veel ruimer financieelen steun moest verleenen, omdat bij toekomstige oorlo gen de luchtmacht het voornaamste aanvals wapen zou blijken te zijn. Werkloozen wachten te Parijs op uitdeeling van spijzen Hooge Japansche autoriteiten die parade bijwoonden, zwaar gewond SJANGHAI, 29 April. (Reuter). Tijdens een groote militaire parade der Japansche troepen in het Honkioe-park, wierp een Koreaan een bom midden op de hoofdtribune. De Japansche Gezant Shigemitsu werd daardoor zoo ernstig gewond, dat zijn toestand critiek is. De gene raals Shirokawa en Uyede alsmede de Consul- Generaal Murai zijn ernstig gewond. De gezant moest onmiddellijk voor een drin gende operatie in het ziekenhuis worden opge nomen. Ook de bekende admiraal Nomura kreeg een wonde aan het hoofd. De Japansche troepen vormden aanstonds een cordon rondom het park en fouilleerden dui zenden toeschouwers, om uit te maken, wie hun ner in het bezit waren van wapenen. Ten slotte werd een man gearresteerd, waarvan men ver moedt, dat hij de dader van den aanslag is. Verder werden nog zeven Chineezen in hechtenis genomen. Duizenden toeschouwers vluchtten in paniek, toen de aanslag had plaats gehad en in de lieerschende verwarring hadden de Japansche troepen de grootste moeite om te verhinderen, dat de menigte den dader van den aanslag zou lynchen. Dit ernstige feit zal de vooruitzichten op Honderden manieren worden er bedacht, om zich ongemerkt rijk te stelen Wil men het vertrouwen der burgerij mis bruiken, dan dient men voorzichtig te werk te gaan. Dat bewijst o.a. de Weensche affaire, die op het oogenblik reusachtige afmetingen be gint aan te nemen. Gedurende vele maanden werden in de Donaustad groote sommen ver speeld zonder dat er iets was, dat de aandacht trok, een paar faillissementen en eenige ge ruïneerde edellieden niet meegerekend. Plot seling bleek echter, dat er in Weenen veel en groot bedrog is gepleegd. Twee of drie aristo craten werden ontmaskerd als geweldige op lichters. De bloem van Weenen is geblameerd. Ieder een is ontsteld en ondertusschen worden de zelfde menschen op tien andere manieren om den tuin geleidmaar zonder het te mer ken. Den croupier heeft men het altijd onmogelijk probeeren te maken om fraude te plegen en altijd zijn die pogingen mislukt. Hij moet een smoking dragen zonder zakken. Eén enkel doekje met het oog op eventueele verkoudheid mag hij bij zich hebben. Hij wordt gevisiteerd, als hij komt, en van onder tot boven bekeken, als hij weggaat en nog slaagt hij er soms in zich op ongeoorloofde wijze te verrijken. De nauwe boord Een Fransche speelbank bezat een croupier die schijnbaar een boord droeg, die te nauw was. Hij stak tenminste voortdurend zijn vin gers tusschen hals en boord, alsof hij het warm had en het ding een beetje wilde rekken Het viel evenwel op, dat hü nooit met leege hand naar zijn boord tastte. Eindelijk kwam men bij een visitatie tot de ontdekking, dat de man de De man met den nauwen boord. fiches met hooge waarden in zijn overhemd liet verdwijnen. Hij werd onmiddellijk ontsla gen. Er werd zelfs een vervolging tegen hem ingesteld, hetgeen hem niet verhinderde een schilderachtigen burcht te koopen en een handig advocaat te nemen, zoodat hij de gevangenis ontliep en zijn verdere leven rentenierend door bracht. Atsjie, atsjie Een andere croupier leed aan chronische verkoudheid, snoot het geheele jaar door zijn neus, liet dan zijn zakdoek vallen en steeds precies op de fiches, waarvan een deel ver dween met den neusdoek. Ook deze werd ten slotte ontdekt zonder dat men veel tegen hem kon uitrichten. Een derde lid van het gilde, dat in Hamburg de klanten van het Casino bediende, vertoonde een ongewone hartstocht voor pastilles en bal letjes. Hij had steeds een doosje vol naver- stroopitten op tafel staan en liet van tijd tot tijd met elegante armbeweging één dezer sma kelijke kruidenierstoegiftjes in zijn mond ver dwijnen. De snoeper verstond echter meester lijk de kunst duizend-markbiljetten op te rol len tot een kogeltje, ze vervolgens ongezien door zijn lekkernijen heen te mengen en ze dan op dezelfde manier te behandelen als de haverstrooballetjes, .waarbij hij er natuurlijk zorg voor droeg de kostbare kogeltjes niet in te slikken. Deze geldopslokker kenmerkte zich door een groote zwijgzaamheid, die met den dag grooter werd, totdat de pastille-maniak op het laatst heelemaal niets meer zei. Dit vond men tenslotte verdacht en het duurde niet lang, of de fraudeerende zwijger werd geknipt. Een zeer scherpzinnig bedachte methode om de fortuin een handje te helpen is de volgen de. De fiches van duizend Mark namelijk zijn aan beide kanten bedekt door een laag dun. geel bordpapier, waarop de waarde vermeld staat. Met warm water wordt nu één laagje bordpapier van een duizend-Mark-fiche afge weekt en dit wordt ter hand gesteld aan den handlanger van den croupier, die het met be hulp van een haar aan één der zijden van een twintig-mark-fiche bevestigt. Dit fiche blijft dus aan één kant „echt", terwijl de andere zij een waarde vermeldt, die vijftig maal te hoog is. De handlanger keert na verloop van eenigen tijd het fiche om en daar de meeste spelers wel iets anders te doen hebben dan te letten op de winst of het verlies van anderen, treft het niemand als iets bijzonders, wanneer de man in kwestie zijn duizend-mark-fiche gaat wisselen. Van dit oogenblik af is hij veilig, daar hij nu echte fiches in zijn bezit heeft en de controleurs, die aanteekening houden van hetgeen er wordt gewisseld, onmogelijk arg waan kunnen krijgen. Het mooiste van het geval komt nu echter nog: De croupier, die het fiche wisselt, draait het ding om en geeft het zijn medeplichtige weer terug, zoodat die denzelfden avond het kunstje nog eens kan uithalen. Na de laatste ronde wordt de haar van het corpus delicti verwijderd en alle sporen der misdaad zijn uit- gewischt. In een Belgisch casino gebruikte een crou pier het doosje waarin de papierbinders zaten om fiches voor groote bedragen weg te mof felen en de loopjongen speelde den inhoud van het z.g. leege doosje in handen aan den derde in het complot. De papierbinders dienden om banknoten bij elkaar te houden en de croupier zorgde wel, dat er voortdurend nieuwe noodig waren. Hier werken dus reeds drie menschen samen. Het is echter voorgekomen, dat het geheele personeel in de zaak was betrokken en dat de heeren elkander bovendien onderling bestalen. Vele oud-croupiers zijn thans hotel- of café eigenaars, fabrikanten, landgoedbezitters, ex ploitanten van mijnen enz. De chronische verkoudheid. vrede in het Verre Oosten weer ernstig compro- mitteeren. SJANGHAI, 29 April. (Reuter). Omtrent den bomaanslag worden nog de volgende bijzonder heden bekend, 10.000 Japansche soldaten hadden aan de parade deelgenomen, welke werd gehou den ter eere van den verjaardag van den keizer van Japan. Honderden Japansche schoolkinderen waren rondom de tribune vereenigd, die gere serveerd was voor de legerchefs. Toen de bom geworpen werd, werden allen die zich op de tribune bevonden, door de kracht van de ontploffing, op den grond geworpen. De dader van den aanslag is een Koreaan. genaamd Yinhokitsu. Hij is 25 jaar oud. Het feit, dat hij den aanslag bedreven heeft, juist op het oogenblik, dat gegronde hoop bestond voor het sluiten van een wapenstilstand, zal, naar men aanneemt, de verbittering, in Japan sche militaire kringen sterk aanwakkeren. Men vreest, dat de terugslag in Japan zeer hevig zal zijn. Generaal Uriburu PARIJS, 29 April. Generaal José Uriburu, oud-president van Argentinië, is hier ter stede te één uur 's nachts na een operatie overleden. José Uriburu werd in 1868 te Salta geboren. Hij koos de loop baan van officier en klom dank zijn bekwaamheid snel op tot den rang van gene raal. In deze hoe danigheid ver bleef hij herhaal delijk voor mili taire studiedoel einden in Duitschland. In het geheel woon de hij er ver scheidene jaren, het laatst in 1912 als overste en militaire attaché bij een bijzondere militaire zending. Later heeft hij dan ook het Argentijnsche leger naar Duitsch model gere organiseerd. Tjjdens het eerste presidentschap van Iri- goyen was Uriburu, wiens gelijknamige oom zelf aan het hoofd der republiek had gestaan, de rechterhand van den president. Onder den oorlog heeft hij Irigoyens beleid sterk beïnvloed. Toen in September 1917 de handhaving van de Argentijnsche neutraliteit moeilijk werd, was het grootendeels aan Uriburu's werken te dan ken, dat Argentinië niet de' wapens opnam tegen Duitschland. Het kwam zoover dat een door entente-agenten opgehitste menigte Duit- sche eigendommen ging plunderen. Uriburu ver zocht toen volmachten om de orde te herstel len met behulp van militairen. In Januari 1919 kon de generaal ten tweede male zijn doortas tendheid toonen. Als opperbevelhebber onder drukte hij met wapengeweld een bolsjewistische revolutiepoging, die te Buenos Aires honderden dooden heeft gekost. In 1913 werd Uriburu, onder een opvolger van Irigoyen, president Alvear, geplaatst op den nieuw ingestelden post van inspecteur-generaal van het Argentijnsche leger. In 1926 trad hij echter af, omdat zijn herhaalde eisch om het leger en de bewapening te moderniseeren door het Congres werd afgewezen. Sedert 1928 leefde hij als ambteloos burger. Deze rust duurde echter niet lang. Tijdens de in 1928 begonnen tweede ambtsperiode van president Irigoyen steeg de ontevredenheid van het volk tot een hoogte, die een katastrofe deed vreezen. Op het kritieke oogenblik stelde Uri buru zich aan het hoofd van het in opstand komende leger en bewerkte op 8 September 1930 het aftreden van Irigoyen. Op denzelfden dag vormde hij een voorloopige regeering, waarop de rust in het land terugkeerde. Een tijdlang regeerde hij als militair dictator nochtans zonder de bedoeling om dezen toe stand te bestendigen. Toen hij voldoende op ruiming had gehouden onder de schandelijke praktijken, die burgerecht hadden gekregen on der het corrupte bewind van zijn voorganger, kondigde hij nieuwe presidents- en congresver- De Tweede Kamer heeft de vleeschcontingen- teering goedgekeurd. De contingenteering van textielgoederen is ver lengd tot 1 Februari 1933. Het conflict in de stroocarton-industrie ge ëindigd. Communistische relletjes in de hoofdstad. Ernstig auto-ongeluk te Delft. Een der inzit tenden verdronken. Te Amersfoort is een reiziger door een D-trein gegrepen en op slag gedood. Bij een brand te IJmuiden werd een meisje ernstig gewond. De Belgische tarieven op wol en meubelen met de helft verhoogd. Lichtpunten te Sjanghai en Genève. Feestelijke ontvangst der Turksche officieele bezoekers in Moskou. Generaal Uriburu, ex-president van Argentinië, te Parijs overleden. Hooge Japansche autoriteiten bij bomaanslag te Sjanghai ernstig gewond. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem MOEKDEN, 28 April (VX>.) Op alle stations ,an den Oost-Chineeschen spoorweg is de vlag van de nieuwe Mandsjoerijsche regeering ge- heschen naast de Sovjet-vlag. Naar verluidt zou zulks geschied zijn met goedkeuring van de Sovjet-regeering, wat volgens welingelichte personen beschouwd zou moeten worden als een eerste stap naar de erkenning van de Mand sjoerijsche republiek door Sovjet-Rusland. Te Tsitsikar zijn op bevel van de Mandsjoe rijsche regeering Poeyi vier beambten van het militaire radiostation terechtgesteld, die ervan beschuldigd worden, bevelen van den Chi- neeschen generaal Ma draadloos te hebben verspreid en zijn code-telegrammen naar Nan king te hebben overgeseind. De doodvonnissen zijn te Tsitzikar in het openbaar voltrokken. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat op de Philip- pijnen wonende Chineezen 15 oorlogsvliegtuigen ter beschikking stellen van de Chineesche luchtvloot. Gevestigd door Amerikaansche zwemsters Helen Madison zwom de 50 Meter crawl te San Francisco in den nieuwen wereldrecordtijd van 30,2 sec. Zij verbeterde daarmede voor de 57ste maal een Amerikaansch record en voor de 17e maal een wereldrecord. De vijftienjarige scholiere Anni Govedrick zwom te New-York de 100 yards schoolslag in den nieuwen wereldrecordtijd van 1 min. 18,9 sec. LUXEMBURG, 28 April. (Reuter). Vannacht hebben een Serviër en een Bulgaar een rustend katholiek geestelijke in zijn woning overvallen en vermoord, waarna zij alles roofden wat van hun gading was. De daders konden spoedig worden gevat, daar een hunner op de plaats van het misdrijf een enveloppe had verloren met zijn naam en adres. MOSKOU, via Kowno, 28 April. (V.D.). Te Moskou is een groep van 340 Amerikanen aange komen, die deel zullen nemen aan de feeste lijkheden op 1 Mei. Naar officieel wordt mede gedeeld, worden nog meer delegaties uit verschil lende West-Europeesche landen verwacht. DESSAU, 28 April. (W. B.) De rechtsche par tijen in Anhalt, die bij de verkiezingen de meerderheid hebben behaald, hielden heden een gemeenschappelijke bespreking. De vertegenwoordigers der nat.-socialisten en der burgerlijke fracties besloten zich tot een regeeringscoalitie aaneen te sluiten. kiezingen aan. Den 20en Februari 1932 legde hij inderdaad zijn functie neer en droeg deze over aan generaal Justo, die in November tot presi dent was gekozen. Een van zijn laatste daden was het verleenen van gratie aan Irigoyen, die tot twee jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens machtsmisbruik en verduistering van staatsgelden. De generaal begaf zich na afloop van zijn re- geeringstaak naar Europa, om er zich eenigen tijd te verpoozen. Reeds twee maanden later werd hij te Parijs door den dood achterhaald. De laatste uren Blijkens nadere berichten uit Parijs werd ge neraal Uriburu Donderdagavond door twee pro fessoren en een nierspecialist onderzocht, die zijn toestand hoogst ernstig achtten. Nadat een operatie was ondernomen, bezweek de zieke. Alvorens te sterven verklaarde Uriburu ver giffenis te schenken aan al zijn tegenstanders zonder uitzondering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1