O COSTUMES MANTELS WEILL ZOON CARELS' MOORKOPPEN i i I 1 1 m uJ**' met recht VRIJDAG 29 APRIL uo UO VERLAAGD ÏO CENT PER STUK BELANGRIJK BERICHT W. CHRISTIAANS Goederenhandel N.V Stofzuigerhuis MAERTENS STADSNIEUWS AGENDA 29 APRIL AGENDA 30 APRIL „SINT BERNULPHUS"-GILDE Algemeene Vergadering R. K. BOND VAN TECHNICI VOOR DE „STILLE ARMEN" PINKSTER-RECLAME Door „Gen. Cronjé" De uitvoering van de R.K. Ora- toriumvereeniging Middelbare School voor Meisjes met 5-j. c. Naar Arnhem! VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken Donderdag 28 April Onderscheiding LU EN NAAR MAAT te. Ons blauwe Costuum heeft door de jaren een bijzondere reputatie verworven en 1- en 2-rij van 20.- tot ƒ.80.- Afscheid J. Klaassen TARIEVEN OPENBAAR SLACHTHUIS Verlaging gevraagd Giften voor Pater van Megen „De Eendracht" U. A. POGING TOT DOODSLAG Familie-drama te Purmer<Cnd HERINGA WUTHRICH, MUZIEK Doopsgezind Zangkoor Doopsgezind Kinderkoor KUNSTKRING „HEEMSTEDE' Statuten S.V. „De Tramvogels" Burgerlijke stand Bartel jorisstraat 16 Tel. 10756 VAMPYR Stofzuigers 98.— Gebouw „St. Bavo* Huisvlüttentoonstelling, 912, 2—5 en van 710 uur Bevolkings bureau, 8 uur Haarlem's Gemengd Koor. 8 uur Meubelmakers, 8 uur Transport arbeiders 8 uur Inter Nos, 6 uur. Stadsschouwburg Dokter Stieglitz, 8 uur. Gem. Concertgebouw Uitvoering R. K. Ora torium Requiem" van Verdi, 8 uur Af scheid van den heer G. H. Weustink als in specteur by het L.O., 3 uur. „Lion d'Or", Kruisweg „Oost en West",afd. Haarlem 8.15 uur. Kunstzalen Reeker Wagenweg 102 Crisis tentoonstelling ten bate van kunstenaars uit Haarlem en omstreken. Dagelijks van 10 7.30. 's Zondags van 25 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 7.30 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bü mej. H. Simons, Bloemhofstr. 1, Haar lem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag 1012, 24, 89 uur, Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstr. 1. Haarlem. Tel. 11671. Juliana-feesten in Centrum, Haarlem-Oost en Haarlem-Noord. Gebouw „St. Bavo" Kunst na Arbeid, 4 uur Proza en Poëzie, half 8 Gewestelijke ver gadering R.K. Bouwvakbond, 3 uur Geel wit, 6 uur Gewone zittingen 4 en 7 uur Huisvlijttentoonstelling van 1010 uur. van ruim dertig jaar. Namens zijn collega's sprak de heer Zandvoort hem toe en bood hem als herinnering een fraaie waschtafel aan. (Vervolg.) Hij wees verder op de bijzondere tentoon stelling van Heiligen-prentjes, en op het plan om na de vergadering de beide groote kerkge bouwen van Haarlem, de oude en de nieuwe St. Bavo, te gaan bezichtigen onder deskundige lei ding. Daarna verleende de Z. E. Deken het woord aan pastoor Boogmans, die een korte inleiding hield over de inrichting van dit nieuwe Bis schoppelijk Museum. Hij herinnerde er aan hoe vroeger het mu seum, waarin zoovele schatten op het gebied van kerkelijke kunst waren ondergebracht, eigenlijk meer op een pakhuis geleek, waarin de waardevolle stukken, door gebrek aan een goede belichting, al heel slecht uitkwamen. Hij behandelde in het kort de voornaamste eischen. waaraan een goed museum dient te voldoen, wil men de waarde van de daarin aan wezige voorwerpen ten volle laten uitkomen, en de manier waarop getracht is, ook bij den bouw van dit museum met deze eischen rekening te houden. Door de oprichting van de beide kerkelijke musea in Nederland, dat te Utrecht en te Haar lem, zijn inderdaad tal van schatten op histo risch kerkelijk gebied bewaard gebleven, welke anders onherroepelijk verloren zouden zijn ge gaan. Hij herinnerde aan den H E. .Stichter van het museum, Mgr. Graaff, die in dankbare herinne ring van de minnaars van historie en kunst zal blijven voortleven, en hield zich voorts aanbe volen voor wenken op allerlei gebied, bij de in richting van het museum, welke taak zeker geen lichte is. Pastoor Boogmans gaf daarna een vrij uit voerige toelichting op de hierboven reeds ver melde tentoonstelling van Heiligen-plaatjes, besprak de wijze van productie en den invloed van die Santjes op den godsdienst van het volk. Pater Molkenboer breekt een lans voor het verwerven van mogelijk in het bezit van pas toors of parochie-besturen zijnde schilderijen of waardevolle kerk-historische voorwerpen. Hierover ontspon zich een uitvoerige discussie waarin de verschillende mogelijkheden en ook bezwaren door Pastoor Boogmans, en den Z. E. Deken van het Gilde geestig naar voren werden gebracht. Aan het slot der vergadering uitte Mgr. Aen- genent z'n warme sympathie en waardeering voor het St. Bernulphusgilde en deszelfs werk. In dit Gilde, zoo zeide Z. H. Exc., zie ik een in stituut, dat mij zal kunnen steunen in het vol brengen van een bijzonder onderdeel van mijn Bisschoppelijke taak: het behouden en het tot gelding brengen van werken van godsdienst en kerkelijke kunste. Voorzeker een moeilijke taak. De eeuwenoude traditie der Katholieke Kerk is bij het volbrengen dier taak zeer zeker van grooten invloed. In vele gevallen zal het niet steeds even duidelijk zijn, hoe ook in de chris telijke kunst de nieuwere levensopvattingen en vormen zullen moeten worden toegepast. Moge in uw gilde, zoo beëindigde Mgr. zijn interessante toespraak, het besef blijven groeien dat op het gebied van kerkelijke kunst de eenig juiste weg is die van het voorzichtig beleid, het volgen van de eeuwenoude traditie der Kerk en de kerkelijke wetgeving op het gebied der chris telijke kunst. Nadat de Deken van het Gilde Z. H. Exc. met enkele woorden dank had gebracht voor zijn tegenwoordigheid, en hem de verzekering had gegeven, dat het St. Bernulphusgilde aan de wijze leiding der Kerkelijke Overheid zou blij ven gehoorzamen, werd deze vergadering met dank aan de aanwezigen voor hun opkomst ge sloten. Daarna ving de rondgang aan door de zalen van het Bisschoppelijk Museum. De feestelijke jaarvergadering van de afd. Haarlem van den Ned. R.K. Bond van Technici St. Bernulphus" zal worden gehouden op Zon dag 1 Mei. 's Morgens te 8.30 uur is er een H. Mis voor de leden en hunne gezinnen in de kapel van het St. Veronicagestichf. De Eerw. Zusters zullen deze H.H, Mis met gezangen opluisteren. Onder de H. Mis vindt een algemeene H. Communie plaats, 's Avonds te 7.30 uur is er een feestelijke vergadering in café-restaurant „Dreefzicht" aan de Dreef, (Den Hout). Ingekomen giften: J. B. ƒ0.75; R.K. Midden standsver. ter gelegenheid van haar 25-jarig jubilé ƒ250; N. N. ƒ2.50; Br. —.75; N. N. Heem stede ƒ2.50; J. B. ƒ2.50; N. N. ƒ1.—; Baby ƒ10. Voor deze milde bijdragen betuigt de com missie hartelijk dank en zij beveelt zich beleefd maar dringend aan voor verdere medewerking. Een ƒ270 aan giften, het is een rijke bijdrage en Goddank, dat af en toe zoo iets extra's onze kas toevloeit. Want hoe beduidend het hier ge noemde bedrag ook is, tegenover de belangrijke finantieele hulp verleening, waartoe men week na week bij ons komt aankloppen, verdwijnt het als sneeuw voor de zon. Wij willen niet mee zingen in het koor van ontevredenen en pessimisten, waarvan men niet anders hoort dan malaise voor en malaise na. Maar wij kunnen toch ook, en dit in het be lang onzer Armen, die meestal met heel hun gezin en wat een groot gezin hier en daar van ons moeten leven, niet verzwijgen, dat onze pogingen om de pijnlijke gevolgen van de maat schappelijke ziekte maar bescheiden te tempe ren, ons per vergadering ƒ300400 kost. Daarom, goede menschenvrienden, U die wel weet, wat er thans in de wereld te koop is in de wereld van de armoede en die thans nog zoo gezegend zyt om wat te kunnen doen, geeft! en helpt! houdt de hoop levendig en den moed frisch! Er zullen wel weer andere tijden komen, dan zal het U een vreugde en troost zijn, dat gij in deze vreugdelooze dagen naar best vermogen troost hebt gebracht. Uwe bijdragen worden gaarne in ontvangst genomen aan het bureau dezer courant en aan het adres van onzen penningmeester, Gasthuis singel 64. Post-Giro 13543. Daar algemeen de klacht geuit wordt, dat het den laatsten tijd ontzettend stil is in het za kenleven heeft de winkeliersvereeniging „Gen. Cronjé" het plan opgevat een grootsche recla me-campagne te houden. Deze zal 14 dagen duren en wel van 2 tot en met 14 Mei. Men ontvangt 400 bonnen gratis. Op eiken gulden aankoop geeft de winkelier een bon ca deau. Heeft de cliënt voor 10 gulden aan bon nen (eventueel van verschillende winkeliers) ontvangen, dan kunnen zij die inwisselen voor een invullijst, te bekomen bij de heeren B. Prijs, Gen. Cronjéstraat 54, H. Schindeler, Gen. Cronjéstraat IB, J. de Vries, Gen. Cronjé straat 136. Op die lijsten staan de namen der leden en nu moet daarop door het publiek ingevuld wor den de naam van het lid, waarvan de letters door elkaar gezet zijn op een kaart, welke bij iederen deelnemer in de etalage staat. Heeft men meer bonnen noodig. dan zijn deze tegen betaling van 80 cent per boekje van 100 stuks verkrijgbaar bij den secretaris, den heer Bosman, Gen. Cronjéstraat 146. Degene, die de meeste goed ingevulde lijsten inlevert, ontvangt den eersten prijs, bestaande uit een meubelstuk, 2e prijs een complete keu kenuitrusting, 3e prijs electrische salonlamp. Verder worden hieraan nog verschillende prij zen toegevoegd. Niet de heer Jac. Caro, zooals abusievelijk op de affiches stond en ook in onze krant werd vermeld, doch de heer Willem RavellI zingt hedenavond de baspartij bij de uitvoering van het Requiem van Verdi. Tot gecommitteerde bij het dit jaar aan de M. S. v. M. te Haarlem af te nemen eindexa men hebben B. en W. benoemd: Mej. Ch. J. F arret, mevr. ir. M. Waardenburg-Lindeyer en de heeren P. Voogd en A. G. Boes en ter even- tueele vervanging de dames A. H. Loeff-Bokma en M. A. v. d. Goot-Mauritz. Leden, die op 5 Juni a.s. den tocht per goed- koope reisgelegenheid naar Arnhem, om daar den Internationalen wedstrijd R. K. Nederland R. K. Duitschland bij te wonen, willen mee maken, gelieven zich deze week bij den secre taris aan te melden. J. A. de V., electricien, wonende te Koog aan de Zaan. Meineed. Acht maanden gev.straf ov. P. T., chauffeur, wonende te Landsmeer. Ap pèl overtreding Moter- en Rijwielwet. 10.— boete subs. 5 dagen hecht. o. v. J. W. v. d. G., slager, wonende te Beverwijk. Appèl overtreding Motor- en Rijwielwet. Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. E. de W., reiziger, wonende te Amsterdam. Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. 100.boete subs. 50 dagen hechtenis o. v. 5. J. M. J B., bloembollenkweeker, wonende te Heemstede. Appèl overtreding Alg. Politieveror dening van Hillegom. Vonnis Kantonrechter Haarlemmermeer bevestigd met verbetering der gronden. Bij Koninklijk Besluit van 15 April is aan den heer E. H. Krelage, voorzitter der Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur, verlof verleend tot het aannemen van de vreemde eereteekenen Commandeur der Orde van de Kroon van Italië. CQ |!!nilll!lljllllllllllll!ll!ll!!lllllllllliniimilllllll!ll!lilllll!!illlljlll!lllll|jlll!llll!l!!nilljim L i i JWijP IUJPI.MB. EKsCLOPKN Gisteren verliet de heer J. Klaassen, werk zaam aan de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen, deze met pensioen. Het geheele personeel van Stelplaats TV had om 8.45 uur zich om den scheidende verzameld, waarna W. van Zandvoort hem namens het personeel toesprak, wat hij op zeer grappige wijze deed. Van het personeel van Stelplaats IV ontving de heer Klaassen een waschtafel met toebe- hooren, bloemen en een oorkonde, welke laat ste vervaardigd werd door den heer Prent De heer Klaassen dankte allen, die dezen dag voor hem tot een onvergetelijken hadden ge maakt. Door den Nederlandschen Slagershond, den Ned. R.K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel, door plaatselijke Afdeelingen van genoemde Bonden, door de Haarlemsche Paardenslagers- vereeniging, is een adres gezonden aan den raad, waarin gezegd wordt, dat zij hebben ken nis genomen van het voordeelig saldo, door de exploitatie van het Openbaar Slachthuis opge. leverd en dat saldo, gelijk andere jaren even. eens geschiedt, in de gemeentekas zal worden gestort. Dit voordeel, aldus het adres, wordt behaald uit het gemeentelijk voorschrift om de slach tingen van vee op één plaats in de gemeente te doen plaats vinden. Deze centralisatie van slachtingen wordt voorgeschreven uit een oogpunt van Volksge zondheid en Openbare Veiligheid en tevens met het oog op een beter uit voering van den Vleeschkeuringsdienst. De Vleeschkeuringsdienst betreft de uitvoe ring van een sociale wet, n.l. de Vleeschkeu. ringswet; in het leven geroepen ter bescher. ming der volksgezondheid, die door de ge meente zoodanig wordt uitgevoerd, dat deze ook voor haar winst afwerpt, wat geenszins in de bedoeling ligt van de regeering die uit drukkelijk heeft verklaard, dat de uitvoering der Vleeschkeuringswet geen winsten voor de gemeentekassen behoort af te werpen. Door een zoodanige exploitatie van het Open baar Slachthuis dragen, merken adressanten op, de slagers veel meer bü in de algemeene be. stuursonkosten der gemeente, dan welke andere Middenstandsvakgroep ook, wat een ongemotl. veerden achterstand geeft op andere vakgroe pen of bedrüven, betreffende den Middenstand. Om dit alles wordt verzocht, de slachthuis tarieven zoodanig te verlagen, dat de gemeen te daaruit geen winst behoeft te trekken, wat genszins aangemerkt kan worden als oorzaak, waardoor de volksgezondheid wordt geschaad' In de Memorie van Toelichting op dit adres wordt het volgende gezegd: Tot op heden wordt jaarlüks door uwe ge meente een niet onbeduidende winst gemaakt op de exploitatie van het Openbaar Slachthuis. Het afgeloopen dienstjaar bracht wederom een hoogwinstcüfer, dat wederom voor de gemeen tekas disponibel gesteld is. Wordt dit bedrag aangewend voor de alge meene bestuursonkosten uwer stad, dan wil dit zeggen dat het slagersbedrijf hiervoor een be- langrük offer meer moet brengen dan de overige bedrüven uwer gemeente. Een nadere uiteenzetting behoeft het niet, dat het georganiseerd slagersbedrüf dit gaat gevoelen als een achterstelling, omdat dit be- drüf in het belang der volksgezondheid van het gebruik van het Openbaar Slachthuis ge bruik moet maken. Het slagersbedrijf verkeert in de meening dat hierdoor een verkapte be. lasting op het bedrüf wordt gelegd, in tegen stelling met andere bedrüven die hiervan vrü uitgaan. Ons bedrijf beschouwt genoemde winst dus als een soort gemeentelüke vleeschaccüns, die ons product onnoodig zwaar belast. In onzen tüd waarin het vleeschverbruik dreigt af te nemen, moet o.i. alles worden voorkomen om het vleesch als volksvoedsel niet nodeloos te belasten. Daarbij komt nog, dat door de eischen die de Vleeschkeuringswet aan ons bedrijf stelt, de onkosten aanmerkelük zijn gestegen, zoodat thans naar alle middelen moet worden omge zien, deze onkosten te kunnen verlagen, iets wat het vleeschverbruik als volksvoedsel zal tegemoet komen. Wij maken er u beleefd nogmaals op attent, dat de voorgeschreven centralisatie der slach tingen in uwe gemeente en het daaruit voort vloeiend verplichtend gebruik van het Open. baar Slachthuis met toebehooren, in het leven is geroepen enkel en alleen in het belang der Volksgezondheid en Openbare Veilighe'd en niet als een winstobject ter bestrijding der bestuursonkosten uwer gemeente. Als wij zoo verder redeneeren, dan stellen wü ons de vraag waarom de Gemeentelüke Reinigingsdienst, Openbare Veiligheid, Brand weer enz., alle diensten die door de Overheid in het algemeen belang worden gepresteerd, op Volksgezondheid een uitzondering moeten maken. Deze diensten leveren de gemeente toch ook geen winsten op. Eveneens zijn wü van meening dat het Openbare Slachthuis niet moet worden beschouwd en op één lijn gesteld met de z.g. overige gemeentebedrijven, oa. het Gemeentelijk Gas- en Electriciteitsbedrijf enz., daar bü deze bedrijven den verbruiker steeds een bepaald product bereikt, waarvan afname nooit verplichtend wordt gesteld. Het Congres van den Kon. Ned. Midden standsbond te Groningen gehouden achtte het afschaffen van winsten op de gemeente.be. drüven niet mogelijk en niet wenschelijk en aanvaarde conclusies van den prae-adviseur, Jhr. Mollerus. Echter voor het Openbaar Slachthuis en voor de keurloonen maakte dit Middenstandscongres een uitzondering. Met bijna algemeene stem men werd de volgende motie aangenomen: „Het Congres spreekt als zijn meening uit, dat op inrichtingen, ingesteld en in stand ge houden ten bate van de volksgezondheid, zooals Openbare Slachthuizen, slachtrechten en keur loonen, door de gemeenten geen winst behoort te worden gemaakt." We zien dus dat middenstanders, zich wel neerlegden bij bedrijfswinsten, die dan secun. daire beteekenis moeten hebben, doch uitdruk- kelük winsten op Openbare Slachthuizen enz., uitzonderden. Inderdaad is de slager in een uitzonderings positie. Hij wordt in het belang der volksge zondheid door de Overheid gedwongen zijn be drüf uit te oefenen en van de inrichtingen ge bruik te maken. Een vergelijking met eerst genoemde bedrijven, gaat dus in dezen zin o.l. niet op. Aangezien het ons bekend is dat ook onze Regeering steeds op het standpunt heeft ge staan en nog staat, dat de uitvoering der Vleeschkeuringswet geen winstobject voor ge meenten moet vormen, durven wü me nog meer vertrouwen een beroep op uw college doen, teneinde een gunstige beslissing te verkrügen op ons ingediend verzoek. Om door de voorspraak van Margaretha Sin clair een goede gezondheid te verkrijgen 1.00. 10% en 4% dividend. Bovengenoemde coöperatie hield Woensdag avond haar jaarvergadering in het gebouw van den Protestantenbond. Deze vergadering was zeer druk bezocht, zooals reeds te verwachten was, in verband met de door den ex-administrateur der vereeniging gepleegde verduisteringen. Reeds bü de behandeling van het rapport van het College van Commissarissen kwam deze zaak ter sprake en werden enkele vragen ge steld en bemerkingen gemaakt. Bij behandeling van punt 4 der agenda, Vaststelling der Jaarrekening, gaf de voorzit ter, de heer J. H. J. Hulsman, namens het Bestuur, een verklaring van een op de Balans voorkomende vordering, verband houdende met het gepleegde verduisteringsgeval. Ook werden inlichtingen verstrekt door den Accountantsdienst, die sedert jaren de admi nistratie der vereeniging controleerde. Mede gedeeld werd, dat in het jaar 1925 opdracht werd gegeven tot het controleeren van een ge deelte der administratie. In 1930 werd deze z.g. beperkte opdracht door het toen zittende bestuur veranderd in een opdracht tot het houden van een algeheele controle op de ad ministratie, ingaande 1931. Dit had tengevol ge, dat d verduisteringen thans zün ontdekt. Nadat de vergadering tot hare bevrediging was ingelicht, werd de Jaarrekening goedge keurd. Over het verbruik van brood zal 10% en over dat van kruidenierswaren, dekens, brandstoffen enz. zal 4% dividend worden uitgekeerd. De drie aftredende bestuursleden J. H. J. Hulsman, A. Koomen en L. J. Raadersma wer den herkozen. Tot commissaris werd gekozen de heer J. A. M. Stolk; als leden van de Commissie van Ad vies werden gekozen de heeren J. Betzema, P. H. Martin, A. Nieman Sr., H. Niesten, G. Vlek- ke en J. M. Westendorp. Te omstreeks twaalf uur wrd de vergadering door den voorzitter gesloten. FAILLISSEMENT Op den 28sten April 1932 werd door de Ar- rondissements-Rechtbank te Haarlem in staat van faillissement verklaard: Bartholomeus Huybens, bakker, wonende te Haarlem, Dr. Schaepmanstraat 15. Rechter-commissar is mr. Th. F. Raedt. Curator: mr. B. W. Stomps, ad vocaat en procureur te Heemstede Vader K. S. uit Purmerend had acht kinde ren onder zün hoede en hü hoopte, zooals el ke vader, dat hü er plezier van zou beleven. Reeds spoedig kwam er een kink in den kabel, want de 15-jarige dochter kreeg kennis aan een even ouder jongmensch. Zün a.s. schoonzoon was niet naar den zin, hij dronk en nam het op het terrein van moraliteit nu niet zoo héél nauw. De dochter wilde echter van niets weten en op een goeden dag ontvluchtte zü zonder meer het ouderlijk huis. Intusschen was zü moeder geworden. Er stond eenig geld van haar op een spaarbankboekje en dit eischte de schoonzoon op. De vader dacht er niet aan, maar later bedacht hij zich en hij stapte met het boekje naar de woning van zün ongewilden schoon zoon. Er ontstond een hevige woordenwisseling en de vader ontstak zóó in drift, dat hü een zakmes trok en bij een gevecht zijn schoonzoon twee steken onder het schouderblad gaf. Een aanklacht volgde en hedenmorgen had K. S. zich voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden. De vader van den schoonzoon verklaarde, dat S. verschillende bedreigingen aan het adres van zijn zoon geuit had. Verdachte beschreef den toestand in zün huisgezin. Zün minder jarige kinderen werden door den man van zün dochter moreel bedorven, hetgeen hü met een „spiegeltje-met-verrassing" bewees. De officier van Justitie, Mr. Paardenkooper Overman, zeide, dat hier weer eens een familie- veete oorzaak van veel ellende was. Spreker achtte poging tot doodslag bewezen. Verdachte is expres naar zijn schoonzoon ge gaan om hem eens te leeren, al wilde hij op formeele gronden het spaarbankboekje af geven. In drift heeft hij zün daad volbracht, maar hü had zyn slachtoffer evengoed dood kunnen steken. Het mes heeft hij later in het kanaal ge worpen. Van den anderen kant nam de Officier in aanmerking het gedrag van de dochter, die op 15-jarigen leeftijd haar vader reeds zooveel verdriet aandeed. Spr. eischte negen maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelük. De verdediger, mr. A. A. Huizenga, deed voor zün cliënt een beroep op noodweer en vroeg verder de uiterste clementie. Uitspraak 12 Mei. HAARLEM CENTRALE VERWARMING HERIN GA - JOHN SON-OLIEBRANDERS Over gebrek aan belangstelling hadden de leiders van beide bovengenoemde koren, de heeren Jac. Zwaan en J. ten Wolde, niet te klagen. Een groot auditorium woonde in de Gemeentelijke Concertzaal hun uitvoering bij, waarvan we, door omstandigheden, echter slechts de eerste helft konden beluisteren. Wü hopen echter voor de uitvoerenden dat deze tweede helft de minder goed geslaagde eerste moge hebben doen vergeten. Want op hoog peil stonden de koorprestaties van het groote koor niet, en wat we van het kinder koor te hooren kregen was al evenmin erg ge lukkig. Over het algemeen werd de toon nogal ge forceerd en werd over de noten heen gezon gen: we merkten verschillende onjuist ge maakte ademhalingen op, welke het zinsver band uiteenrukten, de tenoren zongen met scherpe uitspraak en van de bassen hoorde men veelal een onduidelijk gebrom. Daar kwam in de fugatische gedeelten van Handels lOOen Psalm dien wel overigens heelemaal niet mooi vinden, maar dit is 'n kwestie, laten we zeggen, van persoonlüken smaak daar kwam van den samenzang al heel weinig te recht. Directeur Zwaan zag ach genoodzaakt door tikken met den maatstok de maat te mar keeren. Dat hij het ensemble telkens toch nog wist mee te sleepen naar de slotnoot moet hem als een verdienste worden aangerekend. Toch bewees het koor in het over t alge meen zuiver, zü het misschien wat forsch ge zongen koorwerk van Hendrik Anöriessen „De Stilte", dat het tot goede prestatieis in staat is. Op 'n enkelen wat ongeijken inzet na en enkele misplaatste ademhalingen zie bo ven mocht de vertolking van dit mooie werkje, met het zacht gezongen derde couplet, wel tot de beste prestaties van het koor gere kend worden. Van de drie solisten, de dames Corrie Bijs ter, sopraan en Annie Hermesi, alt, en den 'neer Bram Misset, bas, spande de eerste verre de kroon. Het „Geistlicher Lied" van Alf. Die- penbrock zoowel als „Magna rest est Amor" van Hendrik Andriessen, twee zware composi ties, waarin de voordracht van groot belang is, werden door de zangeres, zooal niet met warm te, dan toch met fraaie stembeheersching ge zongen. Indien, vooral in het midden van Magna rest, van Andriessen, de groote climax en stuwing bij nihil dulcius, enz., wat meer ampleur had gekregen, zouden we van een uitstekende vertoking hebben kunnen gewa gen. Want mej. Bijster, we hebben dit, mee- nen. we, reeds eens eerder geschreven, be schikt waarlijk over bijzondere stemmiddelen. Hetzelfde kunnen we zeggen van mej. Hermes, die een fraai altgeluiö heeft Daarom 's het jammer, dat we deze soliste alleen maar in het niet fraaie Duett en Terzett van Handc in samenzang met den heer Misset konden hooren. Van dezen baszanger, die over een goed, maar nog niet overal voldoende dra gend en sterk geluid beschikt, moeten we het zelfde zeggen: de samenzang met de dames in den lOOsten Psalm is voor ons dan ook geen maatstaf. We hebben nog niets van het Kinderkoor gezegd, dat onder leiding staat van den heer J. ten Wolde. Eerlijk gezegd viel het ons niei mee: de tweede stem, die der jongens, liet aan zuiverheid voortdurend te wenschen over, zoodat de samenzang vaak eindigde met een oorverscheurend tweestemmig unisono-slot. Doch, zooals gezegd, laten we hopen, dat "•e kleine en groote zangeressen en zangers er in geslaagd mogen zijn, om na de pauze revanche te nemen voor wat daarvoor minder goed ge lukte. En, indien ze dit gisterenavond niet klaar konden spelen, welaan, dan mogen we het toch op een volgende uitvoering zeker wel verwachten. J. S. Weet u dat wij een groote collectie Tapijten, Eauclé- en Wilton loopers vanaf 0.45 per el hebben? Dat onze vloerzeilen vanaf 0.85 per el GRAT* gelegd worden? Vraagt onze rekening courant voorwaarden ZAANENSTRAAT 1 H.N. ZO MERK AD Telefoon 16620 Telefoon 1325 ALTIJD BETER ALTIJD GOEDKOoPER Herdenking eerste lustrum. 6 Juli 1927 werd de Heemsteedsche kunstkring opgericht en I October had onder groote be langstelling de eerste uitvoering plaats door het Haagsche strijkkwartet. Het bestuur en de propaganda-commissie hebben gemeend in het najaar dit eerste lustrum feestelijk te moeten herdenken en verschillende plannen zijn hier voor in voorbereiding. In de eerste plaats zal een gedenkschrift worden uitgegeven. Verlucht met meer dan honderd fraaie afbeeldingen en portretten op kunstdrukpapier, zal het een overzicht geven van hetgeen de Kunstkring gedurende vyf jaren heeft gedaan op het ge bied van concerten, declamatie, lezingen, ten toonstellingen, cursussen, excursies enz. Leden en niet-leden kunnen dit prachtwerk in band, wat als herinnering een blijvende waarde be houdt, voor een zeer geringen prijs in hun be zit ontvangen. Verder zal er een feestavond worden georga niseerd in „Boekenroode", waartoe de leden en hunne introducé's vrijen toegang zullen hebben. Het programma zal omvatten een muzikaal gedeelte, declamatie, opvoering van een mario netten-theater of een schimmenspel. Alles door beroeps-spelers. Om aan de kosten van een en ander tege moet te komen, zal aan B. en W. van Heem stede verzocht worden een loterij te mogen houden, waarvoor enkele belangrijke kunst werken worden aangekocht, terwül een collec tie voorwerpen van kunstnüverheid op Ameri- kaansche wüze zal worden verkocht. Met het oog op de belangrijkheid van het vijfjarig bestaan, zijn de commissies voor de muziek en tentoonstellingen er in geslaagd, in het komende seizoen een buitengewoon pro gramma aan te bieden. In de eerste plaats wil men de leden in de gelegenheid stellen, den grooten operazanger Panzera te hooren. Omdat te Heemstede geen geschikte zaal voor deze uit voering bestaat heeft het bestuur een voorstel van de vereeniging „Kunst aan het Volk" te Haarlem aangenomen, waardoor dit mogelijk wordt. Deze extra-avond zal worden gegeven in de Gemeentelüke Concertzaal te Haarlem. Op het programma staan verder een uitvoe ring van het Presdener Strijkkwartet of het Strük-trio Pasquier, een piano-avond van Wil lem Andriessen en een uitvoering van den solo hoboïst van het Residentie-orkest den heer Stotün met viool en piano. Met Kerstmis zal een tentoonstelling gehou den worden van werken van den onlangs over- leden kunstenaar Thorn Prikker. Dit zal waar- schijnlük de eerste tentoonstelling van dien aard in ons land zün na het overlijden van dezen grooten kunstenaar en dus voor de be zoekers van Heemstede en daarbuiten van groot belang. Het bestuur en de propaganda-commissie hopen en verwachten dat, als gevolg van het bovengenoemde, een groot aantal nieuwe leden ae gelederen zullen komen versterken. Tot het bereiken van dit schoone doel doen zij een be roep op leder wien de bloei van den kunst kring ter harte gaat. In haar laatste vergaderingen heeft laatst genoemde commissie tot haar voorzitter geko zen mr. A. J. Backer, Postlaan 34 en tot se cretaris den heer J. Waldkötter, Raadhuisplein 20, terwül het bestuur van den kunstkring is samengesteld als volgt: Theo van Reün, voor zitter; S. J. van Praag, vice-voorzitter; G. D. Rasch, secr.-penningmeestqr, Binnenweg 126; Mevr. Waldkötter-Benner2e secri','<SV. ftj CO^ lenbrander, S. van Oorde en J. G. M* valri Walsem. De propaganda-commissie is bereid alle mo gelijke inlichtingen omtrent lidmaatschap enz. te verschaffen, terwül deze verder worden ge geven door het secretariaat van den Kring, Binnenweg 126. De „Stscrt." bevat de statuten van de N.V. Monocon, alhier. Terrein en weder dienende speelt „Tramvo gels" Zaterdag a.s. 30 April van dit seizoen zün laatsten thuiswedstrijd op het terrein in het Gemeente-Sportpark te Heemstede tegen „Gra ficus". Aanvang der ontmoeting 15 uur. Ondertrouwd: 27 April. J. H. Beilschmidt en J' C- V- d- Aar en E- A. M. Mathot. H. Meyer en M. H. Snoeks. J. A J. a 6rn A' Metten" M' v' d' Le« H. A. Uüst. J. A. V. d. Eünde en A. M. Hertog. K. Brengers en G. Buist. G. C. A. van Lunen burg en R. v. Ameringen. H. W. Jansen en E. Fmking. P. Mulder en G. E. v. d. Goes. J. de Boer en J. S. de Weerd. H. P. Terstal en W. J. Teeuwen. B. J. Bank en A. C. v. Woensel. A. Cassé en W. A. Mol. J. G. B. Smit en C. Geurts. K. de Leeuw en F. J. Krol. M. Hoo- gendijk en P. van Diggelen. W. F. Kuit en R. Degenaars. A. in 't Veld en W. Harskamp. L. H. E. v. Winterfeld en R. M. Briët. 28 April: N. C. B. Heertjes en L. M. Seifert. J. A. P. v. d. Bogaardt en P. Bijster. W. R. Zuidema en L. Dufour. H. W. Nelis en B. C. v. d. Burch. J. A. Dernison en A. A. C. Bak. A. Wijnberg en F. C. Janssen. Getrouwd: 27 April. J. Besseling en P. J. Maas. C. P. J. v. d. Peet en J. C. v. Helvert. D. Blom en L. S. J. Kuckelmann. B. W. de Graaff en J. v. d. Brink. C. T. Rooüakkers en C. P. v. d. Meü. P. Groen en A. J. M. v. d. Erf. G. G. J. Bogaard en H. J. Heeres. S. Hamhuis en G. v. Loenen. H. Hagen en A. J. Bink. A. de Jong en R. Siemens. B. Kraaijen- hagen en M. C. Harfst. J. H. Staphorst en C. G. C. Leurs. P. A. L. Janssen en A. M. v. d. Velde. 28 April: B. Hovenier en G. Lengl. C- Meerman en C. W. H. Klanderman. A. G. Kla ver en M. Schaap. P. S. Nijdam en J. H- Kroonenburg. J. L. Alderts en C. J. Wezen beek. L. de Boer en M. Volgt. P. H. Meülis en S. P. J. Ronner. J. H. Vos en A. Welbe dacht. J. A. C. Mijnlieff en M. M. Hengeveld- B. J. A. Smit en T. M. Klok. P. H. Arendse en W. Praag. Geboren: 24 April. D. BreeuwerRozen- brand, z. 25 April. Jkvr. F. D. F. Semeyns de Vries v. DoesburghFieth, z. 26 April. J- G. M. Koopman—Weller. z. L. M. Schreurs—War- menhoven, z. A. M. M. v. MusscherWeber. d. W. CoronelSernee, d. W. A. Bon—Binne- kade, d. E. A. v. ToVoorn, d. T. PetriKoe- lemeij, d. 27 April. M. J. Verbeek—Hirs, d. A- Veldink—Bosch, z. C. H. Haaze—Box, d. M. c' Bakker—Moorhoff, z. 28 April H. Schoorl—v- Galen, d. A. D. Gerritsen—de Jonge, z. C. v' Boekhoven—Geuzebroek, d. Overleden 26 April. A. Wapstra, 61 j., Gen- de la Reystraat. H. Steenken, 64 jaar, Assen' delverstraat. 27 April. A. Vroegindewey, 51 J" Hazepaterslaan. A. C. NeijenhuisNüssen, j., Vroomstraat. J. T. Schmidtv. Lingen, jaar, Wilhelminalaan. 28 April. A. A. Hoe»' derdos, 81 jaar, Hazepaterslaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2