Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper" voor 60.000 gezinnen. De nieuwe verkeersbrug over de Maas te Vise. m mi Gemeenteraad van Heemstede gft m Na uitvoerige discussies geen korting op jaarwedden gemeente-personeel Tewerkstelling werkloozen - Geen protectionisme IIIIUIIMWWHIlUIHHIIIIIIHIllüllllllllllllllHIHUlIHWIlIHHUIlIHflIlHIIIWlIHWIHHHUM HAARLEMSC lUiMimilllUlllllUllllllllllllllMUHIIIIIHIIIIIIIIIIIllmiUIIIIUIIIIIIlllUlllllllllliUIIIMlllli; 'v - >.y - N HET BISSCHOPPELIJK MUSEUM TE HAARLEM is Jonderdag de algemeene rergadering van het St. Ber- nulphusgilde gehouden MAJOOR E. MOTKé BRANTJES, van het 13e regiment infanterie te Maas tricht. is aangewezen als garnizoenscommandant te Rotterdam, als opvolver van EEN NIEUW TYPE LANDBOUWWAGEN. Professor Visser uit W'ageningen heeft Donderdag «verste Dy try van fïaeiten. proeven genomen met een land bouwwagen op luchtbanden, die een belangrijke besparing aan arbeid kracht beteekeuc -■-•"mms vi.' A r DE NIEUWE VERKEERSBRUG OVER DE MAAS BIJ VISê (BelglS) zal medio Mei a.s. officieel geopend worden.Na de openstelling zal de oude overgang voor het verkeer worden alge sloten. DE PLECHTIGE UITVAART van wijlen Kardinaal Aartsbisschop van Weenen, Dr. Friedricb EEN BIJZONDERE INZENDING op de Rotterdam- pjffj. De kist met het stoffelijk overschot werd onder grootsche plechtigheid naar de St sche Voorjaarsbloemententoonstellmg „Prima Vera"> welke heden door Prins Hendrik geopend is. James Kathedraal gedragen. 9 Gisterenavond kwam de Raad der gemeente Heemstede in vergadering bijeen onder voorzit terschap van den Burgemeester, jhr. J. P. W. van Doom. Afwezig de h^er Adr. Moen wegens ongesteldheid. De VOORZITTER opent de vergadering en deelt mede, dat zich onder de ingek. stukken 'n brief bevindt van den heer Moen, waarin deze ontslag neemt als lid van den Raad om ge- gezondheidsredenen. Dit is in korten tijd de tweede maal dat een raadslid om die reden moet bedanken. Spreker dankt den heer Moen voor alles wat hij als raadslid en speciaal als commissielid, waar hij zeer verdienstelijk werk deed, heeft verricht. (Instemming). I. Onderzoek geloofsbrieven L. Attema Ais leden der Commissie belast met het on derzoeken dezer geloofsbrieven worden aange wezen de heeren Van Unen, Van der Erf en De Tello. Door deze commissie worden de geloofsbrie ven in orde bevonden en wordt tot toelating van den heer Attema geadviseerd. Ingekomen stukken. Goedgekeurd zijn van Ged. Staten terug gekomen eenige raadsbesluiten o.m. inzake de credietverleening voor aanleg van de sportter reinen. Voorts is ingekomen een schrijven van den heer H. Disselkoen, lid van den Raad, hou dende mededeeling, dat hij zich heeft aange sloten bij de O. S. P. De heer DE TELLO (S. D. A. P.) wil ter voor koming van verwarring opmerken wat de heer Disselkoen hier verder zegt en doet niet meer in verband moet worden gebracht met de par tij, die spreker hier vertegenwoordigt. De heer Disselkoen, zegt spreker, zit hier zonder man daat, hetgeen hij als een ernstige afwijking moet beschouwen. Spreker betreurt het, dat iemand die in September 1931 op een bepaald program ma gekozen is tot lid van den Raad, met Pinksteren daaropvolgend behoort tot een par ty, wiens programma nog gemaakt moet wor den. De VOORZITTER verzoekt de leden te blijven by hetgeen aan de orde is. De heer DISSELKOEN (S. D. A. P.) acht het lichtelijk overmoedig te zeggen dat hy hier zonder mandaat zit. Hij wil den heer de Tello verwyzen naar hetgeen hy in openbaar debat heeft gezegd. De partij waartoe spr. is gaan behooren is een deel van de party waartoe hy behoorde. Verlaging aantal verloven. B. en W. adviseeren afwijzend op een adres van de Nationale Commissie tegen het Alco holisme houdende verzoek de Kroon uit te noo. digen het maximum aantal verloven A vast te stellen op het thans bestaande aantal. Ook wordt afwü zend beschikt óp het ver zoek van de vereeniging „De Luchtgids" om een eereprijs beschikbaar te stellen voor een te houden bondsconcours. Jaarwedden Burgemeesters, Secretaris sen en Ontvangers Ingekomen is een brief van Ged. Staten waarbij verzocht wordt in kennis te mogen worden gesteld met het inzicht van het ge meentebestuur omtrent het openen van de mo gelijkheid om pensioensverhaal toe te passen op de burgemeesters, secretarissen en ont vangers. B. en W. adviseeren er mee accoord te gaan om deze mogelijkheid te openen. De heer TELLO kan zich met dit advies niet vereenigen, omdat het hier een verslechte ring beteekent. De heer VAN UNEN (V.B.) merkt op, dat dit advies op zichzelf nog geen verslechtering inhoudt. Alleen hoopt hij wel dat die komt. De VOORZITTER merkt op, dat het tot nu toe was uitgesloten om pensioen te verhalen. Gedeputeerde Staten willen dit veranderen en dan moeten straks de gemeentebesturen het weten of zij een dergelijk besluit willen nemen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 122 stemmen. Voorstel inzake jaarwedden gemeente- personeel De VOORZITTER stelt vervolgens aan de orde het uitvoerig in ons blad van 'gisteravond gepubliceerde voorstel van den heer Rijkes in zake het verhaal op het gemeentepersoneel van de korting op de Rijksuitkeering aan de de gemeente ingevolge de wet regelende de finan- cieele verhouding tusschen het Rijk en de ge meente. B. en W. adviseeren afwijzend te beschikken op dit voorstel. Wethouder JHR. VAN DE POLL acht het beter dat de Raad eerst principieel uitmaakt of hij korting wil of niet. Als de meerderheid dat niet wil, behoeft men over dit voorstel niet te spreken. De heer RIJKES (V.B.) wil in ieder geval zijn voorstel bespreken. De heer VAN UNEN (V.B.) wil eerst de ge dachte wegnemen dat de financieele Commis sie, die over deze belangrijke aangelegenheid niet heeft geadviseerd laks is. Spreker heeft tot tweemaal een vergadering van die commissie opgeroepen doch beide kee- ren kon die vergadering wegens onvoltalligheid niet doorgaan. Spreker betreurt het dat er 'eden zijn geweest die van hun afwezigheid geen kennis hebben gegeven. De heer DE BOER (R.K.) betreurt het ook dat die commissie niet kon vergaderen wegens onvoltalligheid. Op de vorige raadsvergadering heeft echter een zijner collega's en ook daar buiten op politieke vergaderingen getracht de gemeente, de werkloozen en ook den Raad te gen hem in het harnas te jagen zulks met het kennelijk doel om eenige propaganda-materi- aal, waaraan die partij nu en dan behoefte heeft, omdat hij als voorzitter der Werkloos heidscommissie zoo weinig vergaderde. Die zelfde collega, die nu door tweemaal afwezig te zyn bij een vergadering van de financieele Commissie waardoor deze zaak nu eigenlijk niet behandeld kon worden, omdat er geen advies is, heeft in het vervolg toch wel het recht op critiek verspeeld op de vermeende laksheid van den voorzitter der Werkloosheids commissie, die niet vergaderde, omdat er niet te vergaderen was. Die in een glazen huisje woont, moet eigeniyk maar niet met steenen gooien. De heer RIJKES (V3.) bespreekt uitvoerig zyn voorstel, waardoor toch niets onbillijks te genover het gemeentepersoneel wordt gedaan. Men moet in dezen tijd rekening houden met 't algemeen belang en de raadsleden mogen thans niet spreken als groepsvertegenwoordigers. De inkomsten van andere groepen der Maat schappij verminderen momenteel veel meer dan thans wordt voorgesteld voor 't gemeente personeel. Spreker acht het niet juist dat bui tenstaanders nu ook nog moeten betalen wat het Rijk minder uitkeert aan de gemeenten voor de jaarwedden van het personeel. Het per soneel heeft al vele voordeelen hier. De sala rissen mogen hier met eere genoemd worden. Naar aanleiding van het prae-advies van B. en W. heeft hy zich afgevraagd of de begrooting wel ernstig in elkaar is gezet, nu de mindere uitkeering gevonden kan worden uit den post onvoorzien? Spreker heeft destijds voorgesteld om dien post te verminderen en een gedeelte over te brengen naar de reserve. Toen werd hem geantwoord dat dit onverstandig zou zyn en is gewezen op den post werkloozenzorg, waar voor reserve moest zyn. Bovendien, mag men dit tekort wel halen uit de reserve? De heer ANDRETSCH (Vrijz.) zou eerst eens willen vragen, hoe het met de financiën staat en of nu geen aanleiding bestaat om in Den Haag te vragen hoe het met de schadevergoe ding tengevolge van de annexatie staat. De korting op de wedden beteekent nog geen pCt. van de begrooting. De heer DISSELKOEN (S.D.A.P.) zegt dat de consequentie van het beleggen eener verga dering door den voorzitter zonder de leden in kennen medebrengt, dat de leden nu en dan niet de gelegenheid zullen hebben om te komen. Spr. zou daarom opnieuw willen vragen de commissie met één lid uit te breiden. Overigens kan hy zich geheel aansluiten bij het prae- advies van B. en W. De salarissen mogen geen sluitpost zijn van de begrooting De heer VAN UNEN (V.B.) zegt, dat B. en W. geen vaste basis in hun prae-advies hebben gelegd. Het is nu tyd om een standpunt in te nemen of er geld is of niet. Hij had graag ge zien dat B. en W. eerst al eens gesproken had den met de Commissie voor het Georganiseerd Overleg. Momenteel gaan de wedden van het personeel ver uit boven die in het particulier bedryf. Iedereen moet momenteel een flinke veer laten en nu gaat het niet aan, om bovendien de kor ting door het Rijk of de gemeenten ook nog eens te brengen op de schouders van de andere groepen. De wijze waarop er gekort moet wor den kan men natuurlijk in het Georganiseerd Overleg ter tafel brengen. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) merkt op, dat wanneer men met hem geen overleg pleegt over dag en uur van een commissie-ver gadering, hy nooit aanwezig kan zyn en dan genoodzaakt zal zijn om te bedanken voor de commissies. Spreker gaat met het beginsel van de korting accoord, doch heeft er bezwaar tegen om dit uniform te doen. Hij ziet in dit voorstel geen progressie. Ook spr. meent dat men den post onvoorzien voor dit doel niet mag aan wenden. De heer VAN DER ERF (R.K) is van meening dat de heer Rijkes toch wel duideiyk als Vrij- heidsbonder gesproken heeft en als zoodanig erg zijn best heeft gedaan. Spreker zou misschien in het algemeen wel voor pensioenverhaal kunnen zijn, doch onder deze omstandigheden niet. Vermufdering van koopkracht is geen algemeen belang. Door dit voorstel komen de laagst betaalden be neden een minimum van bestaansmogelijkheid. Moet de begrooting sluitend gemaakt worden, dan kunnen eerder de grootere inkomens iets meer betalen. Spreker bepleit een progressieve korting om de lage inkomens te redden. De heer DE TELLO (S. D. -i. P.) zegt, dat als het gaat om de arbeidsvoorwaarden, de commissie voor het G. O. vrij moet staan en niet eerst een besluit van den Raad moet worden genomen, dan is het geen overleg meer Spr. acht dit voorstel dan ook lichtelijk voorbarig. Overigens is hy het met de mérites van dit voorstel ook niet eens. De heer DE BOER (R.K.). is het niet eens met het voorstel van B. en W. Spr. is van meening, dat die f 40.000 reserve wel ver slonden zullen worden. Er moet nog veel ge daan worden voor de werkloozen. Uit recht vaardigheidsoogpunt moet een vermindering van loon voor het personeel komen, hoe on aangenaam spr. dit ook vindt om te zeggen, doch hij heeft als raadslid een eed afgelegd om naar best vermogen de belangen der gemeente te dienen. Men mag de verminderde uitkeering niet ten laste van de andere ingezetenen brengen. Wethouder Jhr. VAN DE POLL (C. H.) zegt, dat B. en W. van meening waren, dat de reserve groot genoeg is om daaruit die f 7000 te putten. De voorstellers meenden van niet. B. en W. zyn zeker van plan om eerst het advies van de commissie voor het G. O. te vragen. Eenige maanden geleden heeft de geheele raad het kortingswetje ver oordeeld. Nu komt ineens dit voorstel. In den tijd van hoog-conjunctuur is de verhooging van de wedden voor het persooneel heel laat gekomen. De tyd, dat dit personeel nu een voordeel heeft, duurt nog niet zoo lang. B. en W. willen bij de nieuwe begrooting deze zaak onder het oog zien. De heer RIJKES (V. B.) zegt, dat de uit komsten van de bedrijven over het 1ste kwar taal ook tegen kunnen vallen. Zoo dit niet het geval is, moet men de reserve daarmede aanvullen. Spr. zegt, dat de heer Disselkoen heeft opgemerkt, dat de Vrijheidsbond nim mer het initiatief nam tot salarisverhooging. Spr. ontkent dit. Spreker zal onbewust in den geest van het partij-programma van den Vrijheidsbond gesproken hebben. Overigens ligt het niet op zijn weg om te zeggen, dat dit voorstel eerst in het G. O. moet komen. D5 heer DISSELKOEN (S. D. A. P.) merkt nog op, dat niet de meening mag postvatten, dat de loonen van het personeel ten laste van de werkloozen moeten komen. De heer v. d. ERF (R. K.) zegt, dat de Vrijheidsbond in het algemeen toch wel voor salarisverlaging is te vinden. Spr. zou eerder een beseheiden belastingverhooging tot stand zien komen. De heer VAN DEN HEUVEL (A. R.) vraagt of B. en W. niet door de voorstellers uitge- noodigd worden met voorstellen te komen tot verhaal van pensioenspremie en dan verhou dingsgewijze. De heer RIJKES (V. B.) gaat daarmede accoord. Dr. DROOG, wethouder (R. K.). merkt op, dat een uitspraak van den Raad nog geen bindend mandaad behoeft te zijn voor de commissie voor het G. O. Men kan toch met ieder voorstel direct maar in het G. O. brengen. Hierna wordt voorstel van B. en W. in stem ming gebracht en aangenomen met 95 stem men. Tegen stemden mevrouw Venhuizen en de heeren Rijkes, De Boer, Van Unen en Van den Heuvel. Vaststelling drankwetverordening B. en W. bieden ter vaststelling aan êen ver ordening op de heffing en invordering van ver gunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein en idem van verlofsrecht voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank. Conform wordt besloten. Overeenkomst met Haarlem inzake Vleeschkeuringswet B. en W. stellen voor de overeenkomst met de gemeente Haarlem betreffende de aansluiting van de gemeente Heemstede bij den keurings dienst van vee en vleesch ter uitvoering van de Vleeschkeuringswet niet op te zeggen. De voorzitter deelt mede, dat zoo juist nog is binnengekomen een adres van de Heem- steedsche slagers, houdende verzoek om vermin dering van de slachttarieven. De heer Adretsch (Vrijz.) stelt voor, dit agendapunt aan te houden teneinde de slagers eerst gelegenheid te geven hun adres toe te lichten. De heer Van Unen (V.B.) ondersteunt dit voorstel. Indertijd is al reeds gesproken om de keuringsdienst zelf ter hand te nemen in samenwerking met omliggende gemeenten. Ook in Haarlem vindt men de keurloonen hoog. Alles wat mee kan werken om den consumptie prijs te doen dalen juicht spr. toe. Wethouder dr. Droog (R. K.) zegt, dat Haar lem in ieder geval aan de loonen vast zal houden. De buitendienst kost Haarlem veel meer dan de binnendienst. De heer Van den Heuvel (A.R.) noodigt B. en W. uit om met de omliggende gemeenten te confereeren over de mogelijkheid van een eigen keuringsdienst. Dit zou voor Haarlem aanlei ding kunnen zijn voor eenige faciliteiten. B. en W. zijn hiertoe bereid, waarna dit agendapunt wordt aangehouden. Verhuur weilanden B. en W. stellen voor om te verhuren: a. aan J. van der Zijden alhier een perceel weiland, gelegen ten Noorden van de gasfabriek, ter grootte van plm. 1 H.A. voor een pachtsom van 100.per jaar; b. aan den Dienst der Gemeentereiniging een perceel weiland, gelegen nabij de Molen- werfslaan, groot 1.30.75 H.A., tegen een pacht som van 130.per jaar; c. een perceel .weiland, aansluitende aan het onder b genoemde, groot 4.39.30 H.A. tegen een pachtsom, die bij inschrijving zal kunnen worden bedongen. Conform wordt besloten. Aanleg; weg ten Westen Heerenweg en ten Zuiden Am- sterdamsche Waterleiding B. en W. bieden ter vaststelling aan een overeenkomst met de N.V. „Duin en Weide" te Heemstede tot aanleg van een weg ten Westen van den Heerenweg, nabij den weg der Am- sterdamsche Waterleiding, waarvoor zij een crediet vragen van 31.600. Overname van grond ten Oosten Bleekersvaartweg. B. en W. bieden ter vaststelling aan een overeenkomst met den heer H. J. Reinierse, alhier, tot overname om niet van 632 M2. grond, gelegen Oostelijk van den Bleekers- vaart en Zuidelijk van de Lindenlaan, zulks in verband met een voorgenomen bebouwing aldaar. Door Reinierse zal een bedrag van 600.worden bijbetaald voor den aanleg van een aldaar geprojecteerd gedeelte weg Conform wordt besloten. Tewerkstelling werkloozen. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten. 1. te bepalen dat by het aannemen van werkloozen voor tewerkstelling bij de gemeen te de volgende regels moeten worden in acht genomen a. de werklooze moet tenminste gedurende twee jaar onafgebroken in de gemeente Heem stede wonen. Deze regel geldt niet voor hem, die zich vóór Januari 1932 in deze gemeente heeft gevestigd; voor hem is voldoende dat hij gedurende één jaar onafgebroken in de gemeente woont. b. de werklooze moet sedert ten minste een half jaar verzekerd zijn tegen de nadeelige gevolgen van werkloosheid, en zijn contributie regelmatig hebben betaald. 2. Burgemeester en Wethouders te machti gen in zeer bijzondere gevallen af te wyken van de onder 1 gegeven regels. De heer RIJKES (V.B.) stelt voor den termijn voor de ongehuwdén op 2K jaar te brengen. De heer ANDRIETSCH (Vryz.) acht dit ook in het belang van den gehuwden werklooze. De heer DE TELLO (S.D.A.P.) zegt, dat de ze materie eigenlijk rijkszaak moest zyn. Wat noemen B. en W. bijzondere gevallen. Veron derstel dat een bona fide werkman hier na 9 maanden werkloos wordt, moet hij dan 15 maanden werkloos blyven? Ook wil spreker den datum van 1 Januari liever veranderd zien in 1 Mei, terugwerkende kracht is niet biliyk. De heer DISSELKOEN (S.D.A.P.) voelt niet voor de verlenging van 2 tot 2 M jaar, er moet een stimulans voor het huwelijk zyn. Onder 'o wil spr. opnemen, degenen die zich verzekeren kunnen. Venters bijvoorbeeld kun nen zich niet verzekeren. Ook moet men niet denken, dat nu de werkloozenzorg hier een at tractie blijkt te bezitten, het hier ideaal is. De heer DE BOER (R.K.) zegt, ook voor deh datum van 1 Mei te zijn geweest in de com missie. De heer v. d. LINDEN (R.K.) is ook van meening, dat bona-fide arbeiders niet 2 jaar moeten wachten. De heer v. d. ERF (R. K.) noemt dit een lastige zaak. De belangen der gemeentenaren gaan natuurlijk voor. Spr. voelt niets voor een Rijksregeling, dan zouden de werkloozen er ze ker op achteruit gaan. Wethouder Dr. DROOG (R.K.) zegt me den heer v. d. Linden, dat de ongehuwden toch maar zoo zelden aan de beurt komen. Hun positie is al onaangenaam genoeg. Spr. zoa niet graag verder gaan dan de georganiseerde^ zooals de venters, dan kan men eerder kleine winkeliertjes helpen. De heer VAN UNEN (V. B.) is ook van meening, dat men dan een heelen anderen weg opgaat. n De heer VAN DEN HEUVEL (A. R.) is van meening, dat men debyzondere gevallen moe^ beperken en daaróm zou hij de bona-fide ai- beiders niet onder een bijzonder geval willen rekenen, doch direct in aanmerking wille laten komen. De VOORZITTER zegt, dat met deze op merking rekening zal worden gehouden. Het voorstel van B. en W. wordt vervolge z. h. st. aangenomen, nadat een voorstel t verlenging van 2 of 2% jaar is verworpen m 59 stemmen. Bestekbepaling®" De heer Rijkes (V.B.) heeft in het bestek vo& de tribunes op de sportvelden gelezen, dat e® aannemer buiten Heemstede 500 beneden laaagste inschrijver uit Heemstede moet zU om het werk te kunnen krijgen. Spr. vraagt een dereglijke bepaling ook niet in de adve - tentie kan worden opgenomen. De heer Jonckbloedt (R. K.) heeft deze maai regel erg toegejuicht, doch zou gaarne zie dat dit tevoren in commissei voor o.w. we besproken. Geen der aannemers hebben teg deze maatregel bezwaar gemaakt en allen ne ben ingeschreven. _j De heer v. Unen noemt deze maatregel ve te protectionistisch en ten slotte niet in het voo deel van de Heemsteedsche aannemers, als m dit elders ook zou gaan doen. De heer Jonckbloedt (R. K.) ziet niet waarom men die prodectie wel zou Se aan de werknemers, maar niet aan de w gevers. .ot»r De heer de Teilo (S. D. A. P.) zou het juist®- vinden als in de bestekken werd opgenom dat men een bepaald percentage Heemstee t sche arbeiders in dienst moet nemen en zooveel mogelijk. er De heer v. d. Linden (R. K.) merkt op, oav momenteel bijzondere omstandigheden ziJ"'het Wethouder Dr. Droog (R. K.) zegt, datheei meermalen is voorgekomen dat door een n klein verschil van f 100 een werk buiten de B meente werd gegund en daarom is deze ma regel getroffen. nS De heer Disselkoen (D. S. P.) doet vervolg^ het voorstel B. en W. uit te noodigen om prae-advies uit te brengen om in de besték op te nemen, dat Heemsteedsche en niet Hee steedsche aannemers gelijke kansen hebben. g dat 80 pet. van de werknemers van Heemst® moeten zijn. tsei De heer Van Unen (V. B.) zou dit vooi liever willen splitsen. Hij is voor het eerste tegen het laatste. 0llI- De voorzitter zegt toe, da B. en W. hief trent prae-advies zullen uitbrengen. „j- Nadat wethouder dr. Droog (R. K.) nog e ,gg ge antwoorden heeft gegeven op in de v°.^{ vergadering gestelde vragen sluit de voorzi deze vergadering.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 4