Sensatie! m Telt een arme oude stakker In een christelijk bestuurde gemeente niet meer mee VRIJDAG 29 APRIL INSULINDE IN DE RESIDENTIE Ergerlijk plichtsverzuim Een lijk onbegraven DE VRIEND DER ARMEN Pastoor J. F. Graaf t M De opbouw van de Indische tentoonstelling in het Westbroekpark ie 's-Gravenhage T.B.C.-BESTRIJDING Een tien-jarig jubileum DE STEUN AAN DE VEEHOUDERIJ DERDE ORDE VAN DEN H. FRANCISCUS Nationale Auspicatoviering Adres van den Margarine-handel TEXTIEL-GOEDEREN Contingenteering verlengd CONFLICT IN DE STROOCAR- TONINDUSTRIE GEËINDIGD Bemiddelingsvoorstel aanvaard KAAS UITVOER NAAR DUITSCHLAND Adres aan de Tweede Kamer TWEE BESTELLINGEN OP EEN DAG In kleine gemeenten HET LOONCONFLICT IN DE VENEN Nog geen hervatting der werkzaamheden Staking te Barger-Ooster- veen ingegaan HET DOODELIJK ONGELUK BIJ DE VINK ARBEIDSTIJD SLAGERIJEN Spoorwegarbeider voor de Rechtbank VAN EEN AFGEZETTEN PINK DE INDISCHE POSTVLUCHTEN De „Duif" naar Indië De „Reiger" te Bagdad Competitie vierde klasse van den Nederlandschen Dambond Wat mag en niet mag FLOHR—LANDAU Eerste partij door Flohr gewonnen Om het nationaal clubkampioen schap AFVLOEIING VAN PERSONEEL Qnder de opschriften: Gemeentebestuur laat gestorven landarbeider vier dagen in koestal liggen publiceert „Het Volk" het trieste relaas van een armen zwerver, die te Haarlemmermeer overleed en wiens lijk door een samenloop Van omstandigheden enkele dagen boven aarde bleef staan in een schuur of een stal bij de woning, waarin de arme man kwam te sterven. „Het Volk" geeft het relaas op z ij n ma nier aldus: „Zaterdagmiddag omstreeks half twee overleed ten gevolge van een beroerte de 75-jarige J. B-, die meer dan 14 jaren thuis was bij den landbouwer F, B„ wonende aan den Bennebroekerdijk nabij Heemstede, ge meente Hoofddorp. Genoemde B. verrichtte gedurende dir.n tijd allerhande werkzaam heden in het land- en tuinbouwbedrijf te gen vergoeding van kost etc. Ondanks het feit, dat Zaterdagmiddag onmiddellijk de autoriteiten gewaarschuwd werden, bleven maatregelen voor de begra fenis achterwege. Waar het hier blijkbaar een armlastig oud-arbeider betrof, werd het stoffelijk overschot zonder meer in den be- lendenden koestal bij B. gelegd, waar onze verslaggever het hedenmiddag, Dinsdag 5 uur, nog aantrof, in verwaarloosden staat, gekleed in dezelfde kleeren als waarin de man gestorven was. Onnoodig te zeggen, dat dit vierdaagsch verblijf in een beesten stal een weerzinwekkend schouwspel bood." Geven wij tegenover dit relaas even de haakte, onopgesmukte feiten: Wij hebben daaromtrent te bevoegder Plaatse inlichtingen ingewonnen en uit officieele bron vernamen wij de volgende toedracht van het geval: Zaterdagmiddag vervoegde zich bij den burgemeester van Haarlemmermeer een ihwoner van Haarlem, wiens vader die ih eerstgenoemde gemeente als zwerver leefde en aldaar des nachts verbleef bij een landbouwer, voor wien hij lichte werk zaamheden verrichtte, om mede daardoor in zijn schamel onderhoud te voorzien gestorven was. Uit de mededeelingen. welke de man Geed, scheen het den burgemeester toe, dat de overledene in Haarlem woonde en ook in het bevolkingsregister aldaar stond in geschreven, reden waarom hij den bood schapper naar Haarlem verwees, om den overledene op kosten van het Haarlemsche Armbestuur te doen begraven. Bij onderzoek door dit college bleek Maandag echter, dat de naam van den overledene niet meer in het Haarlemsche bevolkingsregister voorkwam, en nadat Git den zoon was medegedeeld, heeft deze Zich weer naar Haarlemmermeers gemeen tehuis begeven, waar toen bleek, dat de ge storvene wel ingezetene van Haarlemmer- bieer was. De voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur heeft daarna onmiddellijk stappen gedaan, om het lijk op kosten der gemeente te doen begraven. Een Hoofddorpschen be grafenisondernemer werd direct opdracht gegeven voor deze begrafenis, en per lijkauto uit Hoofddorp is toen zoo spoedig •hogelijk het stoffelijk overschot naar de begraafplaats overgebracht. Zooals uit bovenstaande lezing blijkt, is Ge vertraging zoo daarvan althans ge sproken kan worden; o.i. is hier eerder sprake van nalatigheid van de zijde der iamilie ten opzichte van de verzorging van bet lijk een gevolg van onjuiste (onvol ledige) mededeelingen aan den burge meester van Haarlemmermeer en mede een gevolg van de omstandigheid, dat Zater- Gagmiddags en Zondags geen gelegenheid bestaat, informaties in te winnen aan ge- •heente-bureaux. Twee feiten dus, waarvan men het ge meentebestuur van Haarlemmermeer geen herwijten maken kan. „Het Volk", dat met sensatie de arbei- Gerspers blijkbaar denkt te versterken, beeft hier echter propaganda-wild geroken en het blijkt voor het lijk van een armen ^Werver zoo weinig respect te gevoelen, dat bet niet schroomt daarmede te sollen 0lhwille van de sensatie, omwille van ver hoopte politieke munt. Burgemeester Slob van Hoofddorp zou e*"Rstig in verzuim zijn, en let wèl: hoofddorp is „een christelijk bestuurde ge meente"! „Zelfs indien" zoo schrijft het op sen satie en politieke munt beluste „Volk" „zelfs indien naaste bloedverwanten in ge breke zijn, of niet te bereiken, gaat het niet aan, in een zoo christelijk bestuurde ge meente als Hoofddorp, met het stoffelijk overschot van een ouden zwoeger om te springen als hier gebeurde. Bovenal is het onbegrijpelijk hoe de ver antwoordelijke instantie, in dit geval Bur gemeester Slob, het kan gedoogen, dat zulke toestanden in zijn gemeente mogelijk zijn. Zelfs al zou het vraagstuk der begrafenis kosten in eersten aanleg moeilijkheden ge ven, dan gaat het niet aan, in een vrij dicht bewoonde buurtschap als de Benne broekerdijk een doode vier dagen een rust- Plaats te geven in een beestenstal." dan vraagt het blad tot besluit: „Of telt een arme oude stakker in een christelijk bestuurde gemeente niet meer mee?." Ziet u? Zóó gemeen zijn nou die christe lijke menschen! Dat moeten de „Volk"-lezers uit het re laas concludeeren. Uit het officieele bericht omtrent de toe dracht van de zaak blijkt, dat het christe lijk gemeentebestuur niet de minste blaam treft; wat er gebeurd is, gebeurde geenszins opzettelijk en er valt hier geen enkele auto riteit iets kwalijk te nemen. De eerste de beste socialistische burge meester zou precies eender gehandeld heb ben als burgemeester Slob. Zal „Het Volk" zoo eerlijk zijn, ongelijk te bekennen en het belasterde gemeentebe stuur eerherstel aanbieden? De mentaliteit van „Het Volk" en deszelfs verzotheid op sensatie en politieke munt kennende, verwachten wij hiervan niet veel. Maar zijn er onder de lezers van „Het Volk", die van deze zaak op de hoogte zijn, dan geen eerlijke menschen, die de redac tie van hun hoofdorgaan eens willen be duiden, dat zij van dergelijke onbehoorlijk heden niet gediend zijn en zich daarvoor te fatsoenlijk achten? Met Pastoor J. F. Graaf, die sedert Juni 1931 in Duinrust kwam, om volgens zijn zeggen zich voor te bereiden voor den dood, is een edel mensch heengegaan. Hoevele menschen hij ge durende zijn leven heeft geholpen, gesteund en gered, is niet te zeggen, en wist hij zelf niet, In de vestibule zijner Pastorie op de van Lennepkade had hij een deur laten maken, die zijn huishoudster niet, en g'een der kapelaans, in een klein kabinetje uitkwam, dat met zijn privé-kantoortje in verbinding stond, zoodat armen en hulpbehoevenden konden komen en vertrekken zonder gezien te worden door zijn huisgenooten. Wie in Duinrust voor een of ander goed doel een beroep deed op zijn goed hart, ging voldaan heen, en mocht nog eens terugkomen. Hij was een zeer welgesteld man, maar persoonlijk had hij g'een eischen. Toen ik in 1880 in Nleuwer-Amstel kwam wo nen op „Snippenschrik", bij de journalisten van dien tijd wel bekend, omdat van daar uit per roeiboot door correspondenten van alle bladen meermalen de reis werd aanvaard naar Bovenkerk, te dineeren genood door Pastoor Brouwers, was Pastoor Graaf kapelaan te Bui- tenveldert en van dien tijd af waren we vrien den. Hij deelde met mij en mijn gezin lief en leed en ik kan niet dankbaar genoeg zijn voor zijn trouwe vriendschap. Toen hij naar Gouda werd verplaatst, was de geheele parochie in droefheid en Pastoor Taché verloor in hem een grooten steun. Zelf te zwak om 's nachts bedieningen te verrich ten, was kapelaan Graaf altijd bereid, soms in open bootjes des nachts den polder in te gaan, ten einde stervende parochianen bij te staan. Pastoor Taché verzocht mij den Bisschop Mgr. Bottemanne te gaan vragen de verplaatsing naar Gouda in te trekken. Toen ik Mgr. uit voerig had medegedeeld welk een edel mensch kapelaan Graaf was,' antwoordde Mgr. mij: dan heb ik toch goed gedacht ik moet in Gouda juist zoo'n kapelaan hebben! Hier in Duinrust bezocht ik mijn goeden vriend iederen morgen en iederen avond en we leefden in de oude herinneringen. Met Pastoor Graaf is een heilig' Priester en een in alle op zichten edel mensch heengegaan. Hij vond de verzorging der Zusters buitengewoon en hij was daarvoor zeer dankbaar, maar het is in den Hemel toch nog beter, Petrus, zei hij meer. malen. Dat hij reeds het loon voor zijn goede werken zal hebben ontvangen, daarvan zullen allen die hem gekend hebben overtuigd zijn. P. J. RAAIJMAKERS. Overveen, 27 April. Zondag 8 Mei a.s. zal de Vereeniging tot be vordering der belangen van T. B. C.-patiënten in Nederland haar tienjarig bestaan vieren. Des morgens om tien uur wordt een bijeen komst gehouden in het Parkhotel. Dr. C. Thomassen, geneesheer-directeur van het sanatorium „Juliana" te Laren, zal een lezing houden over „Been- en gewrichtstuber- culose" (met lichtbeelden). De heer I. G. Keesing zal spreken over „de invaliditeitswet en de tu berculosebestrijding", Ten slotte zal de bonds voorzitter I. Lessing behandelen: ,,Het Nazorg- vraagstuk in verband met de tuberculosebestrij ding". Zooals reeds in de pers bekend is gemaakt, zal den Tweeden Pinksterdag, 16 Mei a.s., te Utrecht voor alle Tertiarissen van Nederland het jubeljaar van de Encycliek „Auspicato" wor den gevierd. Het comité van voorbereiding, bijgestaan door verschillende sub-comité's, is reeds druk in de weer om alle noodige voorbereidingen te tref fen. Door samenloop van omstandigheden kan eerst nu het programma voor dien dag worden bekend gemaakt. Programma: 11 uur. Plechtige Pontificale Hoogmis door Z. Hi. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht.. Missa O Crux Ave voor zes- en zeven-stem mig gemengd koor van F. Nekes. 1 uur. Consumptie in daarvoor ingerichte ge legenheid of restaurant. Halfdrie: Groote vergadering. Sprekers: Pater Richardus, commissaris der Derde Orde O. M. Cap.: „Onder de Pauselijke banier langs nieuwe wegen". Dr. H. W. E. Moller te Tilburg: „De Derde Orde en onze Maatschappij." Pater Perpetuus Pallant, commissaris der Derde Orde O. F, M.: „Ons Franciscaansch da- denprogram". Half zes: Plechtig Pontificaal Lof met toe spraak door Z.H. Exc. den Aartsbisschop en H. Sacramentsprocessie. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal de belangstelling uit alle deelen van ons land zeer groot zijn. Voor een goede regeling is het noodzakelijk, dat vóór 5 Mei a.s. aan het secretariaat van voorbereiding, Jan van Scorelstraat 41bis A, of Adriaan van Ostadelaan 33 te Utrecht, wordt opgegeven: a) hoeveel leden van elke Sodaliteit en op welke wijze zij naar Utrecht zullen komen (groote afdeelingen komen natuurlijk gemeen schappelijk) b) wie gebruik wenscht te maken van een maaltijd in een restaurant. Door storting van een bedrag van 65 cent op girorekening 134970 vart P. A. J. M. van Mui ken te Utrecht wordt men tijdig in het bezit gesteld van een bon voor een consumptiepakket, te gebruiken in een daarvoor ingerichte gele genheid. Om teleurstelling te voorkomen, wordt ook aangeraden een bedrag van 35 ct. te stor ten voor toezending van een programma, het welk dient als bewijs van toegang. De Ned. bond van den Margarinehandel en de Ver. van den Ned. Margarine-detailhandel hebben een adres aan de Tweede Kamer gezon den naar aanleiding van het wetsontwerp tot het treffen van tijdelijke maatregelen tot hulpverleening aan de melkveehouderij. Adressanten geven een schema met bereke ningen, welke aantoonen de resultaten, die als steun aan de melkveehouderij zouden kunnen worden bereikt, indien wordt overgegaan tot het mengen van 20 roomboter in margarine en 40 in een artikel, dat de tegenwoordige melange (thans 15 roomboter bevattend) zou vervangen. In Krasnapolsky te Amsterdam, werd dezer dagen, naar het „Hbld." bericht, een besloten vergadering gehouden, waar aanwezig waren: het bestuur van den federatieven Alg. Ned. Zui- velbond, de besturen.der acht aangesloten bon den, de besturen der coöperatieve verkoopver- eenigingen, de besturen der drie centrale land bouworganisaties en het bestuur van den Bond van Kaasproducenten. Op die vergadering heeft de voorzitter van den Alg. Ned. Zuivelbond, oud-minister dr. F. E. Posthuma een inleiding gehouden, waarna de vergadering ten aanzien van het wetsont werp tot overeenstemming is gekomen omtrent het zenden van een adres aan de Tweede Kamer. Na zijn inleiding, waarbij zoowel het finan- cieele als het moreele deel van het wetsontwerp belicht werd, kwam spr. tot de volgende con clusie „De redactie van het wetsontwerp is zoodanig, dat men, om de bedoeling te begrijpen, moet aannemen, dat de Memorie van Toelichting richtsnoer zal zijn bij de uitvoering, als het wetsontwerp eenmaal wet is geworden. Ten aanzien van heffingen op margarine doet het wetsontwerp hyper-democratisch, niette genstaande dat er voortaan geen margarine meer zal zijn, doch een mengproduct, waarvan de prijs driemaal die der goedkoopste marga rine is. Bovendien wordt er in een los zinnetje veron dersteld, dat wij voortaan melkbrood zullen eten. Het mag toch zeker wel bekend worden geacht, dat ook dit prijs verhooging tengevolge zal hebben en zeker voor een gezin van 4 per sonen een grootere prijsverhooging dan 0.18 per week. Richtprijs volgens de Memorie \a.n Toelich ting is 0.04 per K.G. melk. Men heeft toch zeker den melkveehouder niet blij willen maken met een doode musch? De export van onze zuivelproducten zal, ver geleken bij 1931 voor meer dan de helft worden teruggedrongen, terwijl 1931 reeds zoo'n be langrijke vermindering aangaf. En boven en behalve dit niet-geven van hulp vermoordt het wetsontwerp den goeden naam van onze boter. De Staatscourant van Donderdagavond bevat een drietal Koninklijke besluiten tot verlenging van contingenteeringen van textielgoederen. In het eerste besluit van 28 April 1932 No. 14 wordt met wijziging van het K. B. van 5 Fe bruari 1932 No. 5 gewijzigd bij dat van 15 Fe bruari 1932 No. 3 de contingenteering van con- fectiegoederen, bepaald op 62 y2 pet. op de basis van den gemiddelden invoer gedurende de ja ren 1929, 1930 en 1931 en de contingenteering van rubberconfectie op 75 pet. op de basis van den gemiddelden invoer gedurende de jaren 1930 en 1931. Het tweede besluit van 28 April 1932 No. 15 bepaalt met wijziging van het K. B. van 5 Fe bruari 1932 No. 4, gewijzigd bü dat van 15 Februari 1932 No. 1 de contingenteering van manufacturen enz. op 65 pet. op de basis van den gemiddelden invoer gedurende de jaren 1929, 1930 en 1931. Bij het derde besluit van 28 April 1932 No. 16 wordt met wijziging van het K. B. van 5 Februari 1932 No. 3 gewijzigd bij dat van 15 Februari 1932 No. 2 de contingenteering van tricotgoederen, bepaald op 70 pet. op de basis van den gemiddelden invoer gedurende de ja ren 1929 en 1930. Al deze contingenteeringen zijn van kracht gedurende het tijdvak van 1 Februari 1932 tot 1 Februari 1933. De besluiten treden in werking met 1 Mei 1932. De samenwerkende organisaties van arbeiders in de cartonindustrie hebben aan de Bemid delingscommissie bericht gezonden, dat de sta kers met groote meerderheid hebben besloten op door de Bemiddelingscommissie medege deelde voorwaarden den arbeid te hervatten. Het coflict in de stroocartonindustrie kan hier mede als ge9indigd worden beschouwd. De fa brieken zullen binnen enkele dagen weer in bedrijf worden gesteld. De Vereeniging van Kaashandelaren Bode graven en Omstreken heeft zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer in verband met de moeilijkheden, die door de deviezen-veror dening in Duitschland aan den kaasuitvoer naar dat land in den weg worden gelegd. Er wordt op gewezen dat de invoer van Duitschland beduidend grooter is dan onze ex port, en dat er dus met Duitschland vriend schappelijk overleg gepleegd kan worden over export en import. Adressante meent, dat de eenige steun die voor onzen Nederlandschen Zui- vel-produceerenden boerenstand werkelijk tot nut kan zijn, dan ook alleen is het scheppen van export-mogelijkheden. Tot de bezuinigingsmaatregelen, die de di recteur-generaal der P.T.T. zich voorstelt te ne men, behoort ook de inkrimping van het aan tal postbestellingen tot twee per werkdag in de kom van gemeenten met minder dan 5000 in woners. Ook voor randgemeenten der groote steden zal de middagbestelling geleidelijk worden af geschaft. Door dezen bezuinigingsmaatregel komen een groot aantal hulpbestellers zonder werk. Uit Nieuw Weerdinge meldt men ons, dat de hoofdbesturen der arbeidersorganisaties Woens dag hebben medegedeeld, dat de stemmenmeer- derheid voor voortzetting van de staking regle mentair niet voldoende was om de staking te handhaven. In verband met deze mededeeling hebben vanmorgen de arbeiders vergaderingen gehouden en besloten nog niet tot hervatting van het werk over te gaan. Getracht zal wor den alsnog met de werkgevers een gunstiger overeenkomst té bereiken dan thans wordt aan geboden. Donderdagavond zou opnieuw verga derd worden om te beslissen over al of niet hervatting van het werk. De staking in het district Bargeroosterveen is Donderdagmorgen ingegaan. Op enkele veen- plaatsen werd aanvankelijk nog gewerkt. De stakers hebben groote bewegingen op touw ge zet teneinde de werkwilligen over te halen zich bij de stakers aan te sluiten, hetgeen gezien de overgroote stakersmeerderheid wel gelukken zal. Gedurende de veencampagne zal met het turfgraven niet meer worden begonnen, zoodat dit jaar de productie in dit district vrijwel nihil zal zijn. Bijzondere maatregelen ten op zichte van het bewaren der orde in het sta- kingsgebied zijn tot dusver niet noodzakelijk geweest. De Minister van Arbeid enz. heeft aan hoof den en bestuurders van slagerijen in alle ge meenten des Rijks toegestaan, dat onder maal de voorwaarden in het tijdvak van 2 tot en met 7 Mei 1932 in hunne onderneming, in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht volgens onderstaande werktijdregeling: Maandag 2 Mei: 8 uren; Dinsdag 3 Mei: 8 uren; Woensdag 4 Mei: 10 uren; Vrijdag 6 Mei: 10 uren en Zaterdag 7 Mei: 11 uren per dag. Dis is zoowel het maximum aantal arkuren voor mannen als voor jeugdige personen en vrouwen. Tusschen 7 uur v.m. en 9 uur n.m. mrg arbeid worden verricht. De Haagsche rechtbank behandelde de zaak tegen den 36-jarigen spoorwegarbeider P. v. d. B. te Voorschoten, wien ten laste is gelegd, dat hij op 24 December j.l. te 5.15 uur n.m. op den spooroverweg bij De Vink, met de bewa king waarvan hij was belast, niet tijdig de boomen had gesloten en dat door dit nalatig verzuim een op den Ringdijk uit de richting Haagsche Schouw naar Leiden rijdende vracht auto werd gegrepen door den trein no. 3830 uit Leiden, waardoor de inzittenden van den vrachtauto A. J. van Brecht en A. J. van der Ham zoodanig lichamelijk letsel bekwamen, dat eerstgenoemde kort daarop is overleden en dat Van der Ham gedurende verscheidene weken verhinderd is geweest in de uitoefening van zijn beroep als chauffeur. Het O. M. had 13 getuigen gedagvaard, o. w. als deskundigen ir. L. W. Capel, Rijksinspec teur van het Spoorwegtoezicht, en dr. J. P. L. Hulst, uit Leiden. Dr. Hulst was verhinderd te verschijnen. De verdediger, mr. Waslander uit Utrecht, had als getuige a décharge den heer Varos- sieau opgeroepen. Dr. Capel en enkele stations- of wegbeamb ten legden eenige verklaringen omtrent de sein- instructies af. De spoorwegarbeider Haamke deelde mede, dat de vorige trein, no. 1120, uit Den Haag, die te 17.05 uur had moeten pas- seeren, ongeveer 8 minuten te laat was Trein 3839 had te 17.14 a 15 uur moeten naderen en deze was op tijd. Andere getuigen legden der gelijke verklaringen af. De chauffeur v. d. Ham verklaart een en ander omtrent de verwondingen, die hij bij het ongeval heeft opgeloopen; hij heeft drie weken in het ziekenhuis gelegen en is nog niet geheel genezen in zooverre, dat zijn rug nog pijn doet en dat zijn linker arm nog vrijwel krachte loos is. De wagenvoerder Ch. M. Honcoop van den trein 3839 deelt mede, dat de vrachtauto tegen de treeplank van het voorste personenrijtuig botste. Hij heeft onmiddellijk met uiterste kracht geremd, maar toen was het ongeval reeds geschied. De Officier van Justitie, jhr. mr. van Asch van Wijck, constateerde, dat door de beken tenis en de getuigenverklaringen de schuld van verdachte vaststaat en zeide dat het nu alleen om de strafmaat moet gaan. Trein 3839 was op tijd, misschien één minuut te laat, en het sein was behoorlijk gegaan. Door de nalatig heid van verdachte is een ernstig ongeluk ge beurd; Van B. is dienzelfden dag overleden en v. d. H. is nog geruimen tijd niet in staat geweest zijn beroepsbezigheden te verrichten Bovendien zijn eenige personen, die in de buurt waren, ternauwernood aan het ongeval ont komen. Verdachte heeft een disciplinaire straf van een halven dag loon gehad; hij zal door de wet streng gestraft moeten worden. Spr. requireert 3 maanden hechtenis. Mr. Waslander. verdachte's raadsman, zijn pleidooi aanvangende met deelneming in het tragisch gebeuren, wijst erop, dat v. d. B iemand is, die zich wel bewust was en dat hij een betrouwbaar beambte was. Het gepleegde verzuim op zichzelf was gering, de gevolgen waren echter noodlottig. Ontelbaar vele malen, jarenlang, heeft verdachte altijd zijn plicht gedaan zonder eenig verzuim. Verdachte wist wel, dat het wekkersein was gegeven en dat er treinen moesten komen en hij is in de war gebracht, doordat hij er niet direct op lette, dat trein 1120 te laat was gekomen. Pleiter hoopt, dat de rechtbank geen onvoor waardelijke vrijheidsstraf doch slechts een geld boete zal opleggen, en voorts, indien noodig, een voorwaardelijke hechtenisstraf. Uitspraak 12 Mei a.s. Prikkeldraad Een 26-jarige tuinder uit 's-Gravenhage G. v. d. M. stond voor de Haagsche rechtbank terecht wegens valschheid in geschrifte (art. 225 W.v.S.). Hij had den pink van zijn rechterhand la ten amputeeren, omdat die pink, die 14 jaar geleden in de knel was geweest, niet meer rechtgeplaatst kon worden en hij last van dat lichaamsdeel had. Intusschen had hij den dok ter gevraagd of deze de amputatie beschouwde als een ongeval. De dokter had ontkennend ge antwoord, doch zich bereid verklaard, het aan vraagformulier in te vullen en daarbij uitdruk kelijk geschreven, dat de afzetting was ge schied ten gevolge op een „vroeger" overkomen ongeval. V. d. M. had echter den volgenden morgen een nieuw aanvraagformulier bij den vertegenwoordiger van de ongevallen-maat schappij gehaald en dat opnieuw, thans ge deeltelijk zelf en anderdeels door een derde, ingevuld en doen invullen, waarbij o. a. het woordje „vroeger" werd weggelaten en de hand- teekening van den dokter vervalscht. De uitkeering zou 1500.hebben moeten bedragen, doch zoover kwam het niet, want de verzekeringsagent bemerkte, dat het tweede aanvraagformulier was vervalscht en waar schuwde de politie. Verdachte v. d. M. zeide, dadelijk te hebben ingezien, dat hij geen recht op uitkeering had en dat hij het geld toch niet zou hebben ge accepteerd. Hij heeft veel berouw van het ge beurde. Nadat eenige getuigen waren gehoord, requi- reerde de Officier van Justitie zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. Donderdagmorgen om 6.37 uur vertrok het K. L.M. vliegtuig de „Duif" van Schiphol naar In dië. De bemanning bestaat uit de heeren J.J.E. Duimelaar, C. Blaak, J. J. Ruben en J. W. Hoogland, resp. eeerste bestuurder, tweede be stuurder, werktuigkundige en radiotelegrafist. Het toestel vervoert 244.35 K.G. post en 13.600 K.G. lading. De „Duif" is om 18. 29 te Rome aangekomen. De „Reiger" is om 6 uur Donderdagmorgen uit Djask vertrokken en om 9.15 te Bushir aan gekomen. Vandaar vertrok het toestel weer om 10.05 en landde te 15.35 in Bagdad. In ,,'t Hof van Holland" te Haarlem speelden voor bovengenoemde competitie de „Haarlem sche Damclub" IV tegen de Christelijke Dam- vereeniging „Amsterdam" IV. 1. H. C. OnkenhoutH. Michilsen 20 2. J. M. A. MinderhoudA. Wijnveen (n.o.) 20 3. L. J. FroonhofJ. J. de Jong 02 4. B. HennekeA. Houten 02 5. P. A. NooijH. Bosse 20 6. P. J. BijrijD. Dijkstra 20 7. Th. C. v. d. Sluijs—H. Hoeve 2—0 8. Ph. G. Amelung Jr.A. Muller 20 9. J. SurelA. Schipper 20 10. H. de Ruiter—F. Hillenbrand 11 De Haarlemmers wonnen met 155. Engeland mag zijn pond 20 a 25 pCt. in waarde laten dalen en invoerrechten heffen naar hartelust. Frankrijk en België mogen den invoer o.a. van onze steenkolen contingenteeren en dezen invoer naar evenredigheid lager stellen dan dien uit andere landen. Frankrijk mag bovendien den invoer van onze aardappelen, groenten, enz. verbieden uit weerwraak, omdat Neder land den Colorado-kever moet trachten te weren, óók met het oog op Engeland en Duitschland. België mag een Nederlandsche firma bij den aanleg van het Albert-kanaal afwij zen en een Duitsche maatschappij te werk stellen. België mag Nederlandsch werkvolk aan dit kanaal weigeren en Duitschers de voorkeur geven. Duitschland mag onzen export belem meren met alle ten dienste staande mid delen en den geringen toegestanen export bovendien nog beleefd, maar gedeci deerdonbetaald laten, evenals b.v. ook Oostenrijk. Dat mag allemaal. Maar wat niet mag? Nederland mag niet kikken, Nederland mag zich niet verdedigen, Nederland mag van niets en van nergens den invoer be perkenop straffe van represaille. Minder Deensch vleesch? Goed! Vort dan ook met jullie bloembollen! Geen Colorado-kever? Best! Maar vórt dan ook met jullie aardappelen, groenten, enz., enz.! We zijn er een oogenblik beduusd van en de Minister zegt in de Kamer, dat zoo iets toch eigenlijk niet te pas komt, „dat de Regeering met bijzonder leedwezen en met niet geringe verwondering kennis heeft genomen van den hierbedoelden maatregel", dat de Regeering „met aan drang stappen doet om in deze aangele genheid een bevredigende oplossing te vinden", enz. maardaar blijft het bij. Heel bescheiden en heel vriendelijk! Neen, dan hebben we eerlijk gezegd met meer voldoening het geluid van onze georganiseerde land- en tuinbouwers en industrieelen gehoord, die bij Minister Ruys de Beerenbrouck op audiëntie zijn geweest om daar te vertellen, dat de ge heele georganiseerde land- en tuinbouw en industrie Duitschland met een boycot bedreigt, als Duitschland niet meer van ons koopen wil. Dat is taal, welke in Duitscmand ge hoord en verstaan zal worden, en waarmee rekening zal worden gehouden. Nederland is voor Duitschland immers nog steeds een ekonomisch en financieel fortuintje; Duitschland verdient aan het kleine Nederland nog steeds dik geld, ter wijl bovendien duizenden en duizenden Duitschers in ons land volop werk hebben. Neen, we zijn niet zoo weerloos als wij in onze goedmoedigheid geneigd zijn te veronderstellen We k u n n en ons wel verweren als we maar willen, als we maar durven.... Enu zult 't zien gebeuren: Als we ons maar sterk genoeg toonen in ons verweer, dan mogen we 't ook Dinsdagavond trad Flohr voor de derde match in het strijdperk, ditmaal tegen den Rot terdammer Landau. Deze verdedigde zich in de eerste partij, waarin hij zwart had, met een ongunstige variant van de Niemzovitch-veer- dediging. Op den tienden zet stond de Tsje chische meester vrijwel gewonnen en op den zeventienden zet was zijn spel zoo formidabel, dat Landau opgaf. Onmiddellijk hierna ving de tweede partij aan. Flohr, wellicht overmoedig door het zoo gemakkelijk behaalde eerste winstpunt, offer de, met de bedoeling Landau in een aanval onder den voet te loopen, in de opening der partij, weder een koninginneambiet, een pion op. Had Landau dit offer onverwijld aange nomen, dan zou het hem slecht zijn vergaan. Hij deed echter eerst eenige andere zetten en nam den aangeboden pion op een tijdstip, waarop hem dit geen gevaar meer kon opleve ren. Hiermede nam hij tevens de leiding van het spel. Flohr moest zich zeer goed weren om de ge varen, die hem bedreigden, te ontzeilen. Hij wist echter een eindspel te bereiken, met aan elke zijde twee kasteelen, een paard en een raadsheer, dat hem, ofschoon hij een pion min der bezat, nog kans op remise gaf. Doch slechts een kleine kans. Landau sloot de zwarte officieren zoo zeer op, dat Flohr, om deze althans eenige bewe gingsvrijheid te verschaffen, een tweede pion afstond. Het spel is na den 34en zet verdaagd. Landau heeft kans op winst. Hieronder publiceeren wij den stand van de competitie om het Nederlandsche hoofdklasse- clubkampioenschap van den Nederlandschen Dambond. Deze luidt thans als vojgt: 1. „D.I.O.", 'sGravenhage 3 2 1 0 34-26 5 2. „Constant", Rotterdam 3 2 1 0 33-27 5 „D.O.S.", Amsterdam 2 1 0 1 24-24 2 4. „W.Z.D.V.", Arnhem 3 1 0 2 23-32 2 5 Utrechtsch Damgen., Utrecht 3 0 0 3 25-35 0 BATAVIA, 27 April (Aneta). 35 Middelbare ambtenaren van den Dienst der In- en Uit voerrechten en Accijnsen zullen als gevolg van den noodzaak tot nieuwe bezuiniging, afvloeien. Hetzelfde is het geval met 62 fröbel-onder- wijzeressen als gevolg van de opheffing der voor klassen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5