STRIJD DER KAMPIOENEN SantpoortT.Y.B.B. I VOOR BRIDGERS 1 Ajax naar Spangen H E T uitkomen Pinksteren hangt'r in de klare lochten Om den Nederlandschen Kampioenstitel ZATERDAG 30 APRIL DE EERSTE WEDSTRIJD „DERBY" TE SANTPOORT Zai T.ï.B.B. zich eengrooter voorsprong verzekeren Aan elkaar gewaagd Feijenoord was op eigen veld nog niet bijster gelukkig Wat doet Veendam? BRABANTSCHE BRIEVEN I R. K. F. Beperkt program Wint S.V.B. van Venlo? S.D.O. kan zich nog redden Donk houdt het niet V.V.A. of Volendam? D. H. V. B, R. K. S. V. „SANTPOORT" R. K. VOETBALVEREENIGING „DOOR SAMENSPEL STERK" Seer.: A. L. Dyserinckstraat 39 R. K. V. V. GEEL WIT Secr.: L. Margarethastraat 1 R. K. S. V. „THE YELLOW BLACK BOYS" Secr.: Karei v. Manderstraat 88 DE NIEUWE T. Y. B. B.- TERREINEN R. K. S. V. ONZE GEZELLEN Secr.: J. J. Loerakker, Leeuwerik straat 13, Haarlem (N.). R.K.V.V. Geel-Wit R. K. S. V. VICTRIX D. H. V. B. jooocoooooooooooet; CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK K. N. V. B, P. S. V. van den schrik bekomen? H. V. V. voor een zware taak D. H. C. eerste klasser Oude tegenstanders F. V. C. gedoemd Teekening in het Zuiden E. D. O. 99 99 Waar de veugeltjes rakkeren Van nen neger, die „muziek" slobbert Onze stad Haarlem staat den laatsten tijd wel in 't teeken van belangrijke voetbalgebeur tenissen. De eene sensatie na de andere; nog maar half zijn we bekomen van de promotie-compe titie, waaraan onze drie oudste Haarlemsche clubs, E.D.O., Haarlem en H.P.C. moeten deel nemen. Nog zitten de zenuwen bij velen opgekropt, of een nieuwe sensatie wacht ons. Nieuwe sensatie, opnieuw slapelooze nachten bij de Haarlemsche voetballiefhebbers, speciaal bij het Katholieke gedeelte der sportminnaars, want twee clubs uit ons district, Santpoort en T.Y.B.B., gaan den grooten strijd uitvechten om den hoogsten titel in de Roomsche voetbal wereld, het kampioenschap der R.K.P. We behoeven niet meer in herhaling te tre den niet nog eens er op te wijzen, dat het Roomsche voetbal in Haarlem met rassche schreden is vooruitgegaan, de bewijzen zijn er thans. Onze drie eerste klassers in de R.K.F., H.B.C., T.Y.B.B. en Santpoort, bezetten de beste plaatsen in hun afdeeling. De Heemsteed- sche combinatie is eervol „tweede" geworden achter T.Y.B.B. in 1 E en Santpoort zorgde er voor, dat we thans in Haarlem twee candidaten voor het R.K.F.-kampioenschap, ons Neder- landsch kampioenschap, tegen elkaar in actie zullen zien. Kampioenswedstrijden in Haarlem zijn overi gens geen nieuwigheden. Eenige jaren geleden was H.B.C. afdeelingskampioen, maar slaagde er niet in den Nederlandschen kampioenstitel in de wacht te sleepen. Thans komen we met twee candidaten en iedere rechtgeaarde Haarlemmer houdt zich reeds langen tijd bezig met de vraag of thans de hoogste eer voor Haarlem is weggelegd. Santpoort en T.Y.B.B. zullen hierop het ant woord geven. En wie tenslotte den eerepalm zal wegdragen, het is ons om het even, maar laten we hopen, dat we in Haarlem dit feest mogen meemaken. Santpoort en T.Y.B.B., aan u is thans het woord! Is het te verwonderen, dat voor het eerste treffen tusschen onze vertegenwoordigers enorme belangstelling bestaat? Dat de verwachtingen bij de Haarlemmers hoog zijn gespannen? Wanneer we ons niet Haarlemmers hebben een eigenaardige op vatting van het begrip: plaatselijke ontmoe ting, of juister gezegd van het begrip: Haar lem. In geen Amsterdamsch brein zai het b.v. opkomen om wedstrijden als AjaxK. F. C. of Blauw-WitZ. F. C. als plaatselijke ontmoe tingen te kwalificeeren, maar een Haarlemmei ziet er geen been in, om te spreken van de derby: R. C. H.V. S. V. of HaarlemStorm vogels. Van de Zuid-Hollandsche grens tot aan het Noordzeekanaal is voor hem alles Haarlem. Zoo behoeft het dus geen verwondering te wekken, dat de wedstrijd SantpoortT.Y.B.B., die Zondag voor het landenkampioenschap der R. K. F. wordt gespeeld, het bijzonder karakter heeft van een plaatselijken kamp. Geheel R. K. voetballend Haarlem, en niet minder natuurlijk het „geannexeerde" voetbalgebied van Kenne- merland ziet met belangstelling uit naar het resultaat van den strijd, welke Zondag aan den duinvoet wordt gestreden. Wie zal er winnen? Er kan heel wat gegist en heel wat gegokt wor den, want juist deze wedstrijd is weer een van die onberekenbare partijen, waarbij op verloop en resultaat geen peil valt te trekken. En T.Y. B.B. èn Santpoort hebben een zware competitie achter den rug! Zij hebben even hard om het kampioenschap moeten vechten. We kunnen dus als grootste waarschijnlijkheid aannemen, dat beide partijen aan elkaar gewaagd zijn en dus een gelijk spel of een kleine overwinning van den gelukkigste te verwachten is. Mocht T.Y.B.B. Zondag de winnaar zijn, dan staan de Haarlemsche boys met twee gewonnen zware uitwedstrijden er uitstekend voor! In de Limburgsche eerste klas kan V. V. H. de puntjes best gebruiken en wij geven Heerlen bij het bezoek van Marsana wel eenige kans op winst. Bij R. K. V. V. L.—Kerkrade ligt een gelijk spel in de lijn der verwachting. vergissen, zal het morgen in Santpoort een on gekende drukte worden. Kampioenswedstrijden in Santpoort en dan nog wel tegen de popu laire Yellow Black Boys! Het kan niet mooier. Sensatie genoeg, spanning enorm. Wat zal de groote strijd ons brengen? Men zal het ons niet kwalijk nemen, dat we ons niet aan een voorspelling Zullen wagen. Daarvoor staat er teveel op 't spel en bij dergelijke wed strijden zijn dikwijls bijkomstige factoren van grooten invloed op den uitslag. T.Y.B.B. heeft dit op haar tegenstanders voor, dat zij den vuurdoop reeds met succes heeft ondergaan en de 32 overwinning op de Oostelijke kampioenen, S.D.O.U.C., zal het mo reel van de ploeg ten goede komen. Misschien spelen de Boys technisch iets beter, het gewel dige enthousiasme der Santpoorters heeft al meer dan eens tot fraaie successen geleid. Hoofdzaak voor ons is, dat de strijd sportief zal worden gestreden. Beiden hebben de stad Haarlem een goede klank bezorgd in 't Room sche voetbal en we durven te beweren, dat zoo wel Santpoort als T.Y.B.B. hun reputatie zul len hooghouden. Ook de diverse supporters zullen zich na tuurlijk als ware sportlui gedragen. De gemoe deren zijn bij soortgelijke wedstrijden nog al hevig in beroering. Santpoort- en T.Y.B.B.-spelers en supporters, laat deze eerste strijd een goede propaganda zijn voor de Roomsche sport. Speelt uw beste spel voor de hoogste eer, maar bedenkt daarbij, dat we niet voor niets het predicaat R.K. voor onzen naam hebben staan. Volledigheidshalve publiceeren we de op stelling van de elftallen die morgen om half drie onder leiding van scheidsrechter Starren op het nieuwe Santpoort-terrein den strijd zul len aanbinden: Santpoort. Kochx Sambeek D. Nijssen Smit P. Nijssen Schiebroek Gerrits, Visser, Schoorl, de Jong, Kaldenbach Leuven, Rotteveel, Honschoten, Put, Kuiper Kamer, Drayer v. Turnhout v. Es Fictoor Metten T. Y. B. B. Union zet in de Brabantsche eerste klas Zon dag haar tegen Mulo onderbroken overwinnin genreeks voort met een zege op R. K. T. V. V., waardoor de Nijmegenaars langzaam aan op de ranglijst stijgen. Venlo zou haar stadgenoo- ten, de Venlosche Boys, een groot pleizier doen door het bezoekend S. V. B. te slaan. Het krachtsverschil rechtvaardigt zonder twijfel een dergelijk resultaat, maar S. V. B., dat danig in het nauw zit, zal niets nalaten om met winst naar Blerik terug te keeren. Misschien maken ze kans. Voor den westelijken promotie-degradatie strijd gaat Fortitudo op tegenbezoek in Bussum. De S.D.O.-ers zullen op eigen veld wel niets on beproefd laten, om het échec in Culemborg te herstellen. Fortitudo moet dus danig op haar tellen passen en eerlijk gezegd gelooven wij niet, dat Culemborg het verder brengt dan een gelijk spei. Daarmee staan ze dan al met één been in de eerste klasse. In Gouda ontvangt Donk het Schevening- sche L. en S. Wat de pijpestedelingen in de eerste klas hebben gepresteerd, is heel poover geweest en wij vreezen maar al te zeer, dat de strijd tegen de tweede klassers daarvan de be vestiging wordt. Op het terrein van V. V. Z. wordt tenslotte de wedstrijd V. V. A.Volendam gespeeld, welke zal beslissen voor het kampioenschap der tweede klasse N. Het competitie-restantje is van weinig of geen belang meer, luidde de algemeene opinie, maar voor de 2e klasse D moeten we toch een uitzondering maken. Immers, B.S.M. haalde het stoute stukje uit Santpoort II een nederlaag toe te brengen. Wanneer dus Victrix haar laatsten wedstrijd tegen Alliance wit, dan wordt een beslissings wedstrijd noodzakelijk. Eenig voordeel, behalve dan de eer, is aan het kampioenschap niet verbonden. In de beide le klas afdeelingen vinden twee wedstrijden plaats. In 1 a gaat D. S. S. het uitstekende seizoen met een overwinning be sluiten tegen Constantius in Amsterdam, ter wijl A. D. O. zich op haar fraaie plaats in 1 B handhaaft tegen Z. P. C. PROMOTIE-DEGRADATIE le KLASSE We beginnen langzamerhand wat wijzer te worden in den promotiestrijd voor twee plaat sen in. de le klasse B. Vooral nu de le klasser, P.V.C.B. in actie is geweest en de eerste aanval op de Amster dammers is mislukt. P. V. C. B. wist zich n.l. Zondag j.l. in Weesp The Victory van het lijf ie houden. Met een 21 zege in een der lastigste uit wedstrijden is de strijd door P. C. C. B. uit stekend ingezet. En we mogen voorts gevoeglijk aannemen, dat Victrix dit jaar niet zal promoveeren. Tegen het kranige Purmerend krijgen de Haarlemmers de derde nederlaag te incassee- ren. Met niet minder dan 92! Purmerends kansen staan momenteel zeer fraai. Purmerend 4 3 0 1 6 145 The Victory 4 2 0 2 4 86 P. V. C. B1 1 0 0 2 2—1 Santpoort II 2 10 12 44 Victrix 3 0 0 3 0 2—14 Voor morgen staan twee zeer belangrijke wedstrijden op het programma n.l. The Victory Purmerend en P.V.C.B.Santpoort II. Voor liefhebbers van hoogspanning is het gewenscht, dat The Victory en Sancootaf. U winnen. Dan zou de strijd weer volkomen „open" worden. Slagen echter Purmerend en P. V. C. B. er in op beide punten beslag te leggen, dan wijst alles er op dat deze twee invallers de begeerde plaatsen zullen gaan bezetten. P. V. C. B. geven we wel een kansje, maar Purmerend zal minstens zelf wel met een ge lijk spel tevreden zijn. 3e KLASSE Voor deze afdeeling kan morgen de beslis sing vallen indien n.l. Santpoort III er in laagt van V. V. F. te winnen. Zelfs een gelijk spel brengt den Santpoorters reeds het be geerde doel. 4e KLASSE Door 2 sprekende overwinningen (61 en 8—1) heeft D. S. S. III de plaats ingenomen van Geel Wit III. Onze gelukwenschen aan de kranige D. S. S.ers. PROGRAMMA 1 MEI: Santpoort I—T. Y. B. B. I 2.30 uur landskamp. P.V.C.B. I—Santpoort II 2.30 uur promotie. V. V. F. I—Santpoort III promotie. Santpoort A—T. Y.B.B. Al uur vriendschapp. Morgen begint voor ons 1ste elftal de lands kampioen-competitie en als eerste ploeg krijgen we onze zuiderburen op bezoek. Dit kan een evenement worden. Aan spanning zal het niet ontbreken en we hopen dat het tevens een pro paganda is voor de R. K. Sportbeweging. Vóór deze groote match, spelen de junioren tegen elkaar, wat een aardige attractie zal zijn. Het tweede gaat naar Amsterdam voor de promotie. Vertrek per trein 12.29 Haarlem sta tion. Het derde gaat ook voor de promotie naar V. V.F., hiervoor is vervroegd aanvangsuur aange vraagd, opdat de spelers ook bij den grooten wedstrijd tegenowordig kunnen zijn. N.B. De groote reizen welke ons eerste elftal moet maken vragen groote reiskosten. Om deze zooveel mogelijk te dekken, heeft het bestuur ge meend, de entrée voor de kampioenswedstrijden met 5 centen te moeten verhoogen. We hopen dat dit geen beletsel is om in grooten getale onze wedstrijden te bezoeken. Aangezien we morgen een zeer grooten toeloop verwachten, is het gewenscht wat vroeg te komen, om half twee gaat het hek reeds open, wacht niet tot het laatst. Fietsenstalling onder controle bevindt zich op het terrein a 10 cents. PROGRAMMA 1 MEI. Constantius ID. S. S. I, half drie, Amsterdam. V. V. E. IID. S. S. II, één uur, Wijk aan Zee. OFFICIEEL. Daar de toezegging van den Bond is verkre gen gaat de D. S. S.Geel Wit dag, Donderdag 5 Mei, Hemelvaartsdag, definitief door. PROGRAMMA. D. S. S. I—Ceel Wit I, half drie, scheidsrechter A. Spolders. D. S. S. II—Geel Wit II, half één. D. S. S. -vet.Geel Wit-vet., half één. J. H. Wij herinneren nog eens aan de vergadering van a.s. Zaterdag 30 April, om 6 uur in de St. Bavo. Tevens worden op dien avond de kaar ten uitgereikt voor den feestavond, welke ge houden wordt 4 Mei a.s. in de zaal van Brat- tenne a. d. Raamsingel. SECR. Hedenavond van 78 uur contributie betalen in het clubgebouw. Dinsdagavond 8 y2 uur bestuursvergadering Baan 43. Voorgesteld als werkende leden: E. C. Bilars, Gen. de la Reijstraat 36; J. G. Bilars, Gen. de la Reijstraat 36. Onze nieuwe terreinen zijn bijna gereed. De volgende week Zondag hopen wij te openen met een kampioenswedstrijd, waarschijnlijk tegen S.D.O.U.C. of Mulo. Morgen speelt T.Y.B.B. I zijn tweeden kam pioenswedstrijd Thans wordt er dicht bij huis gespeeld, n.l. aan de Kweekerslaan te Sant poort tegen Santpoort I. Deze eerste derby zal wel de noodige belangstelling, ook uit Haarlem, trekken. Wij rekenen op een fraaien, sportieven strijd. De wedstrijd vangt aan om half drie. Vóór den grooten strijd ontmoeten Santpoort en T.Y.B.B.'s toekomstige sterren elkaar. Allen geel-zwarten wordt verzocht om één uur op het Kénnemerplein aanwezig te zijn. Vandaar wordt gezamenlijk per bus of fiets vertrokken. Het nieuwe Santpoortterrein ligt aan de Kweekerslaan nabij de begraafplaats „De Bie zen". Op Zondag 8 Mei a.s. zullen de nieuwe T.Y.B.B.-terreinen worden geopend met een kampioenswedstrijd tegen MULO of SDOUC. Programma voor Zondag: D. E. M. IIIOnze Gezellen III, 2.30 uur. Onze Gezellen bH. B. C. b, 2 uur. Onze Gezellen cGeel Wit c, 3 uur. Hemelvaartsdag Het programma voor Hemelvaartsdag zal nog nader worden gepubliceerd. In ieder geval speelt het 2e elftal tegen Lisse II voor de competitie. Secr. L. Margarethastraat 1. Intieme Feestavond. Op Woensdag 4 Mei a.s. zal in gebouw Bras- sinne, Raamsingel 30, des avonds half negen, een intieme feestavond gegeven worden ter ge legenheid der behaalde kampioenschappen van het eerste en tweede elftal. Kaarten voor dezen avond zijn Zaterdag avond verkrijgbaar in Gebouw St. Bavo, Sme- destraat, tusschen 67 uur. Junioren hebben op den feestavond geen toegang. Woensdag 27 ^Vpril hield bovenvermelde ver- eeniging haar algemeene ledenvergadering, welke zeer matig bezocht was. De heer Verrijt opende de vergadering op gebruikelijke wijze en memoreerde dat de vereeniging een geheele wijziging moet ondergaan. Daar de bescheiden van den secretaris niet aanwezig waren konden notulen en overzicht vereenigingsjaar niet uitgebracht worden. De heer Drost Sr. kreeg gelegenheid een overzicht te geven van zijn financieel beheer, dat naar ieders tevredenheid was. Hierna kwam de verkiezing bestuursleden aan de orde. Allereerst de voorzitter, daar de heer Verrijt door zijn werkzaamheden moest bedanken. Daar er geen tegencandidaten wa ren binnengekomen werden de heeren W. Ja nus Sr. en N. Koedooder als voorzitter en be stuurslid gekozen. Als secretaris werd met al gemeene stemmen de heer L. v. Noort, de oude veteraan en oprichter van „Victrix" weer als bestuursild aangewezen. Door de reorgani satie van „Victrix" is het bestuur als volgt sa mengesteld: W. Janus Sr., voorzitter; L. v. Noort, secr.; W. H. Drost, penningm. en N. Koe dooder, commissaris. Aan het bestuur is toe gewezen een elftal-commissie bestaande uit twee personen buiten het bestuur met een eigen secretaris. In het slotwoord werd door den heer Verrijt den voorzittershamer aan den nieuwen voorzit ter overgedragen met den wensch dat onder het beheer van het nieuwe bestuur „Victrix" moge groeien en bloeien. Donderdag 5 Mei, Hemelvaartsdag, ontvangt het eerste elftal P. V. C. B. I voor een promo tie-wedstrijd thuis. Het adres van den secretaris is vanaf heden Spaarnhovenstraat 18, Haarlem Noord. HET BESTUUR. Als reserve-doelman van het D.H.V.B.-elftal, hetwelk op Hemelvaartsdag den Missiewedstrijd speelt tegen Breda, is alsnog aangewezen G. Metten (T.Y.B.B.). KENAUPARK 26A Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur. DOOQQOOOOOOOOOOOOQOOQOGGOQOQQÖ jjiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiïïiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiMiiininiuiiinniiiiriiniiniiioiiinnniiiiimniiiimiiiiiniiiiiiiiui nriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimnmiiii xxm. De psychologische moeilijkheid voor den be ginner is het moeten uitkomen, als hij met zijn partner tegen speelt. Elke kaart, die hij spaelt, geeft hem den angst: „Als ik het maar goed doe" _en geeft hem vrees, dat hij zijn partner ontstemt. Deze is, als hij een goed speler is, gewoonlijk niet gesteld op de moeilijkheden, die de beginner heeft en kan domheden niet begrijpen. Zeer zelden is de heer des huizes b.v. de juiste leeraar voor zijn vrouw, want tegenover haar kan hij zich veroorloven korzelig te wor den. Dat maakt den angst nog grooter. Het gevolg hier van is, dat zulk een beginner denkt, laat ik vooral maar iets doen, wat geen kwaad kan en meent, dat hij zijn plicht heeft gedaan, als hij een kaart speelt, die hij zeker maakt. Zelden is dat de goede kaart. Wanneer men begint met de kaarten te spe len, waarvan men zeker is, speelt men de kracht uit zijn spel. De kunst is altijd met kaarten, waarvan men zeker is, achter te blijven, omdat die toch wel aan de beurt zullen komen en zoo te spelen, dat de tegenpartij haar hooge kaar ten maakt en haar spel dus verzwakt wordt. Hoe hooger kaarten de tegenpartij heeft uit gespeeld, hoe meer kracht de kaarten die ge zelf hebt, gaan krijgen. Wat ge niet maken kunt, moet ge toch verliezen. Speelt men eerst zijn hooge kaarten, dan zal de tegenpartij er de lage bijgooien; speelt men ze later, als de tegenpartij in die kleuren is uit gekomen dan kan men met zijn hooge kaarten, hooge kaarten van de tegenpartij vangen, en krijgt men kans met zijn lagere kaarten nog iets te maken. De beginner heeft gewoonlijk te veel haast om slagen te maken, en te veel plezier er in. Dit vooral is iets, wat men den beginner zoo spoedig mogelijk moet afleeren: „op het vinken touw te zitten." Er zijn drie eenvoudige regeltjes, die natuur lijk weer niet absoluut opgaan, maar waarvan men door speelroutine leert begrijpen, welke waarde ze hebben. Met ze domweg toe te pas sen kan men fouten maken maar het is beter die te maken dan andere fouten, en men leert langzamerhand, in welke gevallen men van de drie regeltjes moet afwijken. De regeltjes zijn: Speel door de kracht van de tafel als ge aan de voorhand zit. Speel naar de zwakte van de tafel, als ge aan de achterhand zit. Werp in de tweede hand niet te snel een hooge kaart. De bedoeling van den eersten regel is, den leider van het spel te dwingen een hooge kaart van de tafel te spelen op de kaart, die ge hebt uitgespeeld, waarop uw partner dan een nog hoogere kaart kan werpen. Ligt er bijv. op de tafel in een of andere kleur een heer, en ge speelt die kleur, terwijl uw partner het aas heeft, dan kan het aas op den heer vallen. Speelt de leider dien heer niet, maar heeft de partner de vrouw en het aas, dan kan hij de vrouw maken. Dit is een heel simpel voorbeeldje. De beginner echter redeneart nu vaak: „Maar als mijn partner het aas niet heeft, dan maakt de tegenpartij de heer". Dat is echter iets, dat ge hem in dat geval toch niet kunt beletten. Hetzelfde principe ligt ten grondslag aan het spelen naar de zwakte van de tafel. Speelt men een kleur, waarin de tafel sterk is, dan brengt men die makkelijker aan slag en dwingt men zijn partner een hooge kaart onder de hooge kaart van de tafel te spelen om althans te verhoeden, dat de slag niet te goed koop gemaakt wordt. Speelt men echter naar de zwakte toe, dan weet men niet, waar de hooge kaarten van die kleur zitten. De leider van het spel kan ze hebben, maar ook kan uw partner ze hebben. Heeft de leider van het spel ze, dan zal hü ze toch maken, zonder dat ge het kunt ver hoeden, maar heeft Uw partner ze, dan zit die achter en moet de spelleider een hooge kaart spelen, om te voorkomen, dat de tegenpartij den slag goedkoop maakt, waarop uw partner een nog hoogere gooit, of hij kan een lage spe len, dan krijgt uw partner hem ook met een laag kaartje. Men moet den spelleider op die manier trach ten voortdurend in een dwangpositie te bren gen, hem als het ware de hoogste kaarten uit de handen wringen. Nu het derde regeltje: Speel in de tweede hand niet te hoog. Als de leider uit zijn hand uitkomt in een kleur, waarvan niet veel op tafel ligt en de be ginner, die in de tweede hand zit, heeft van die kleur b.v. een aas, dan juicht hij gewoonlijk, dat hij het aas kan maken, en denkt: „nu heb ik er weer één." Dat aas van hem zal echter toch wel aan de beurt komen. Speelt hij een kleintje, dan heeft, als b.v. de hoogste kaart, die op tafel ligt, een negen is, zijn partner een tien, die kan hij maken, en later kan de part ner dan nog eens in die kleur uitkomen, en dan kan het aas op vrouw of heer komen. Er is bovendien een gevaar, dat, als de tweede hand dadelijk hoog opgooit, de partner ge dwongen is er een hooge kaart, waarmede de slag ook gemaakt had kunnen worden, onder te gooien. Wanneer men dit systeem echter zonder oor deel toepast, kan men vaak verkeerd zijn. Het kan noodig zijn zoo gauw mogelijk aan slag te komen om vrije kaarten te benutten in een kleur, die anders misschien niet wordt gespeeld. Dan moet men natuurlijk maar dadelijk in de tweede hand hoog nemen. Dit kan bijvoorbeeld bij sans atout wel eens het geval zijn. Het kan ook zijn, dat men in de tweede hand hoog moet nemen, omdat het anders te laat is, daar de tafel renonce in die kleur krijgt. Maar dit zijn dingen, die men door spel- routine leert, die men, als men een beetje op dreef begint te komen, gauw genoeg ziet (Nadruk verboden). Om het landskampioenschap wordt Zondag de uiterst belangrijke wedstrijd FeijenoordAjax verspeeld. Ajax, met drie gewonnen en één gelijk gespeelden wedstrijd, heeft thans de lei ding, maar het is duidelijk, dat Feijenoord niet minder als kampioenscandidaat in aanmerking komt, zij het dan dat de Rotterdammers tot op heden één wedstrijd minder wonnen en één punt méér verspeelden. Feijenoord is op eigen veld nog niet bijster gelukkig geweest. Zoowel het gelijk spel tegen Enschede als dat tegen P.S.V. waren teleurstel lingen en als men tegen Ajax geen beter spei weet te ontplooien, gelooven wij, dat de Amster dammers den buit binnen halen. In dat geval moet met een Ajax-kampioenschap ernstig re kening worden gehouden. Mocht Feijenoord zich echter hersteld heb ben dan heeft Ajax op Spangen nog niet ge wonnen en mag zij blij wezen met een gelijk spel haar kans behouden te zien. Wij gelooven intusschen, dat Amsterdam zich wel handhaaft. Na de verrassende overwinning van Veen- dam in Eindhoven zijn we toch sterk benieuwd, hoe de Veenkolonialen zich thuis zullen houden. Het komt ons voor, dat P. S. V. genoegzaam van den schrik is hersteld, om in Veendam te winnen. Zou dit niet het geval zijn, dan pleit dit voor de Noorderlingen en wint de competitie- strijd aan spanning. De Westelijke promotie-degradatiestrijd kan Zondag beslist zijn. Verspeelt H. V. V. te gen E. D. O. ook maar één puntje, dan is Haarlem kampioen. Onze overtuiging is, dat H. V. V. sterker is dan Haarlem en E. D. O.. maar toch kunnen wij haast niet aannemen, dat de Hagenaars den grooten achterstand op Haarlem nog inloopen. Intusschen behoeft er Zondag tegen een kansloos E. D. O. niet verlo ren te worden, wy rekenen althans op een Haagsche overwinning. Maar dan tegen Haar lem D. H. C. zal morgen het eerste klasserschap mogen vieren. Wij kunnen ons althans niet voor stellen, dat Gouda in staat is de Delftsche com- binate op eigen veld te weerstaan. Na zooveel jaren strijd gaat D. H. C. dan eindelijk het voetbaldorado binnen. In het Oosten moet Z.A.C. op bezoek bij Quick. Dat wordt tusschen de oude tegenstan ders een strijd op leven en dood want wie hier verliest, hetzij Quick of Z.A.C., kan zich gevoeglijk als uitgeschakeld beschouwen. F.V.C. verdedigt in het Noorden haar theo retische kans tegen Sneek. Laatstgenoemde staat er intusschen zoo goed voor, dat haar positieprikkel voldoende zal zijn, om de eer ste klassers volledig uit te schakelen. De doem dat de Noordelijke promovendi het niet langer dan één jaar harden heeft zich ook aan F.V.C. gewroken. Ook in het Zuiden kunnen we Zondag veel wijzer zijn. Wint Juliana van de Valk eu daar bestaat ons inziens wel kans op dan zijn de eerste klassers een eind achterop. HelmondMiddelburg wordt zeer belangrijk, daar Middelburg zich hier aan de spits kan plaatsen door ook den return-wedstrijd te win nen. Of Helmond het echter zoover laat komen? Zondag speelt E.D.O. zijn laatsten promotie wedstrijd in Den Haag tegen H. V. V. Een ge lijk spel is reeds voldoende om Haarlem eerste klasser te maken. E. D. O. komt als volgt uit: v. Roon Zandstra Swart Koppen Dinkla Oomen. Perukel Sr. S. v. d. Laan Steffens Perukel Jr. Koene E.D.O. IIK. F. C. II is uitgesteld. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiuii^iiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii ~niniiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiin Ulvenhout, 26 April 1932 Menier, Pinksteren hangt er klare lochten. De weareld is wit en glanzend veurjaarslicht, alles deurschijnt as'nen Pèèrl in de zon. 't Flonkert tot in de t>p de gruune bojems v onze bronzen mastenbos 'tKlatst in de Mark t< en gin enkel geheim va krioelt onder d'n zulve aan ons oogen verborge 't Starke watergewas benden krumelvischkes, °f bruine boon, mee eh kleurig as de pèèrl van 'n bromvliegske-im liepten, tot slooten in tten bojem ven dat er liegel blijft zon. Duu- as 'n erwt urschijnena «vleugeltjes ieten, hap- niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniil pend mee rustelooze mondjes, in en uit 't onderwatergewas of ze d'r ingetrokken worren deur on zichtbare illastiekskesf Wilde geleuven amico, as ge da spulleke-n-aan staat te kij ken, da wriemelend goedje dan wordt 't wèrm om oew haart! Elk zo'n dingske, teer as'nen daauwdrup, is 'n schoon wonderke in deus schepping, die éénen grooten taber nakel is van den grooten Maker van al 't leven. Waant ieveraans, in de bosschen en op de velden, in de lochten en in 't water, ieveraans kom ik Hum teugen in z'n wondere makelij. Eénen drop water is even vol van leven as 'n onafkijkbare zee. Eénen barstenden kastanje knop even vol van onverwoestbare levenskracht as 't grootste woud. Eén veugeltje, zoow groot as m'nen duim, is tien parten wonderlijker en duuzendvoudig schooner as 'n zonsverdüsterink van vliegmachienen van alle ontwapenèèrs bi) mekaar Gin kleur is er in d'n regenboog of in de delfstoffen te bedenken, of ge vindt 'r 't visch- ke, zoow klein as 'n erwtje, mee gesierd. 't Mecaniek van z'n mondje, da-d-eeuwig happende moeleke, is van 'n makelij, waarbij 't küstelijkst uurwerkske van 'n damesklokske nog maar 'n kruiwagenwiel is! En as ge 't wezentje ziet schieten, midden deur 'n straaltje zon, en ge kekt deur z'n ziele- mentje henen, liik deur 'nen glazen knikker en ge ziet d'.n z'n krumel-leventje kloppen binnen z'n schubbenjaske, dan sta-de veur 'n heele weareld van wonderlijkheid en volmokt- heid, binnen de grenzen van 'n erwt. Er zijn groote, geleerde mannen, die kasten en kasten vol mee dikke boeken, in alle talen uitgestu deerd emmen over 't menschelijk oog. Deuze mannen, in staat om te werken en te operee- ren aan 't onaanraakbare licht van den mensch, die mee geriedschapskes werken zoow fijn en zoow vernuftig, da ze bekaanst kunnen ra ken aan 'n gedacht van Onzenlieveneer, beter kan 'k 't licht nie be-noemen, wa zeg gen zuilie van de twee rooie ogskes van zo'n glazig erwtevischke? Ogskes i 'e grooter as 't gouwen stofke in 't zonnelicht, maar toch ogskes mee de makelij van zenuwkes en 't vermogen om persies te zien waar d'r nestje zit in dieën wuivenden vaam onder 't water. 't Pinksterlicht wemelt weer over d'èèrde. 't Deurstraalt 't klam-jonge leven en wie nie haardsteke blind is in deuze brillenwea- reld, die ziet 't komend Pinksterfiest as 't net werk van nerfkens deur 't zonbeschenen blaaike op de schoone weareld van vandaag. Die ziet Onzenlievenirke weer aan 't werk, die de kus- telijkste dingen uit den buik van de vruchtbare èèrde toovert tot geweldige oogsten, die straks weer verbraand en in zee gesmeten worren, om de prijzen te verhoogen; 't koren vertrapt om klaprozen te plukken Afijn, laat ik deusen schoonen dag van zon, wermte, en licht nie vergallen mee te peinzen over die klaprozenplukkers, die de korenkor rels nie zien en de blommekes ieveraans uit- sleuren. Die vrede willen houwen mee 't maken van moordgeriedschappen. Die dus braandnetels willen zaaien, om 'r boonen van te plukken! Of over geleerde bollen, die de weareld rij ker willen maken, deur ze èrmer te maken; die de menschen willen voeiën mee d'n assie van verbraand koren! Waant as ge daar over gaat piekeren, dan is 't of 't zonneke achter de wolken krüpt; of er kouw op èèrde komt. Dan zouwde al 't schoons op d'n buiten ver geten en da zouw zonde zijn! Zonde, ja, waant nieveraans is zoowveul te beleven as op d'n buiten, in 'n veld da bespat is mee 't wit van de madelievekes; in 'nen ak ker, die te barsten lee onder d'n groeikracht van 't zaaike onder d'n grond, da z'n eigen naar 't zonneke richt; in de Mark, waar 't leven tiert en schittert in 'n gewriemel van kleuren om blij van te worren; in de lochten waar de veugeltjes rakkeren en jodelen; in de bosschen, waar de hooge boompielèèren d'n blaauwen hemel op d'r kruinen schijnen te torsen. Daar is meer, veul meer te beleven, dan in de weareld van wolkenkrabbelèèrs, luciferkes- koningen mee valsche handteekeningstempels, falsarissen, pollitieke knoeipotten, benzine- en aandere duffe staanken, moord en doodslag om wa geld, kuiperij om 'nen bottram, sport, naaktlooperij, vliegende pollitiekelingen heen- en-weer-Genève (zijn ze baang da Genèveweg- lopt?) en al die kemedie, verlakkerij en dik- doenderij al meer. Kikvorsch-opblazerij-tot- barstens-toe, kek maar naar dieën Ivaar Kreu- ger. Neeë, gif mijn maar m'n gedoeike op d'n buiten, waar schoonheid is zonder lippenstif ten, aangeplakte oogharen, geëmaljeerde pop- pekoppen en roodgelakte nagels. Waar de veugeltjes zingen zoowas ze gebekt zijn, en nie mee 'nen kouwen èèrpel in d'r keeltje. Waar 't licht uit d'n wijen Pinksterhemel lijkt te waaien over de frissche weareld, in teugenstelling mee 't troebele licht uit sche- merlaampen in zwoele lokalen, waaronder ol- leen onkruid groeit inplak van steuvig gewas. Ik kan er niks aan doen, amico, maar 'k zie altij nog veul liever 'n blaank, vet verken, da knort van genot in d'n slobber, dan 'nen neger die „muziek" slobbert uit 'n soortement van Duitsche pijp. Starker, 'k zie nog liever "nen aap, die zien zit te krabben. Daar kan 'k nog mee lachen; mee zo'nen verdoolden neger in 'n bar, die thuishoort in 'nen klapperboom, hè '4 altij wa meelijen, as mee 'nen gedresseerden zee hond. De stad? Man, as ik oew zeggen kon, duidelijk kon maken hoe ik ze vervloek! Begrep me goed: nie de menschen, die in die teugennatuurlijke, bedompte, schijnbe- schaafde rommel leven motten, maar 't is de instelling ,,stad", van deuze weareld, die ik bekijk as d'n miesthoop op onzen erft. As ik zoow 's op reis gewiest ben, as ik naar den Haag of zoow ben gewist en ik koem thuis, witte wa 'k dan altij doei? Dan gaai ik d'n buiten op, wijd weg, naar 't begin van de Mark, ik trek m'n kleeren uit, haang ze aan 'nen boomstronk en ik duik tusschen de krumelvischkes en de waterplaan- ten, naar d'n iaauwen bojem toe en lot de duffe boel van m'nen bast afweken! Dan dui kel en dan schuim ik, onder die hooge blaau- we Iocht, dat Tc as'nen aanderen mensen weer op d'n vasten grond koom. Man, da's 'n bad da-d-oew deugd doet. Zwemmen mee de vischkes, laankst de kolle- sale dottertilommen, de roomige botterblom- mekes, de rose pinksterblommekes en de ver- geetmenietjes die oew aankijken as ons boske, Dré IH, da doet, kek, da's 'n bad, da-d-ok oew zielement afspoelt Ollee, m'n briefke-n-is wa korter as aanders, maar 'k kan nie laanger op m'nen stoel blij ven zitten, amico; k smeer 'm de wei in. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRÊ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 13