OPWINDING TE SJANGHAI Garibaldi als „held Waar het verleden niet sterft Het nieuws van heden K.R.O. Mgr. Vincenz wijbisschop van Char 't Sklarek-schandaal VECHTLUSTIG IERLAND Stormachtige tooneelen in de Dail GEVAARLIJK BIJGELOOF Chineesche bevolking door Missionaris gered NACHTELIJKE SLAG IN MANDSJOERIJE 200 Chineezen gedood Huiszoekingen in Mecklenburg Bij de communisten In Tsjechische stad Om een Syrische erfenis DANZIG CENTRUM DER NAZIS? De heer en in uniform Duitschland verdedigt zijn „pantserscheepje Tweede Sovjet-luchtschip gemonteerd HET EI VAN COLUMBUS De helft van levenslange gevangen isstraf DE COL ORADO-KE Conferentie te Parijs Oplichter uit Kattowitz er van door Griekenland ontevred°t. met Volkenbondsadvies ZATERDAG 30 APRIL 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; 'per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c; ingez. med. 50 c per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek STANDRECHT IN HONGKIOE Verdere aanhoudingen in de Fransche concessie. JAPAN'S TROEPEN BLIJVEN Sjigemitsoe achteruitgaande Chineesche verklaring 99 Heden opening eener tentoon stelling te Rome; 50 jaar na zijn dood NIEUWE WRIJVING MET HET VATICAAN? Stem-onthouding te Genève Nieuwe Chineesche klacht Het Weer, „De sleutels van koning Geut ge kunnen passeeren" STATIONSKAS LEEG GEPLUNDERD Staatslieden als advocaten THANS DREIGENDER DAN OOIT... Nog steeds liggen de Japansche oorlogsschepen op de reede van Sjanghai. Zullen zij weer ingrijpen? Een uitdagende oproep Propagandistische naam Opstand op St. Thomas onderdrukt CONTINGENTEERING IN OOSTENRIJK LOEW ENSTEIN-MYSTERIE BLIJFT DUISTER Baxter liet geen schrijven na DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN W. Brakel Jr. - Botermarkt 17 SEXTET-ZONDAG 8 MEI Gaat de communist Degener vrij uit? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SJANGHAI, 29 April. De Japanners hebben iaar aanleiding van den bomaanslag in het Hongkioe-district en de omliggende straten het standrecht afgekondigd. Alle belangrijke punten worden door militairen bewaakt. De politie commissaris zal waarschijnlijk voor een krijgs raad worden gedaagd. Tot de zeven gearres teerde personen behooren de parkwachter, die naar het schijnt van Russische origine is, en een Chinees. De opwinding bij de Japansche bevolking is zeer groot. In de eerste plaats is er ontstem ming tegenover de Koreanen. Een Koreaan werd zoodanig door de menigte mishandeld, dat hu aan de gevolgen is overleden. De vermoedelijke dader van den bomaanslag, de Koreaan Yinhokitsu, is acht maanden ge leden vanuit Mandsjoerije in Sjanbhai gekomen en was in betrekking bij een Chieesche was- scherij in de Fransche concessie. De door de Japansche soldaten in het park gearresteerde Amerikaan Hibbard is op aandringen der Ame- rikaansche consulaire autoriteiten in vrijheid gesteld. Nader wordt medegedeeld, dat de dader Yin hokitsu lid is van een Koreaansche Onafhan kelijkheidspartij. Bq fouilleering werd nog een tweede bom op hem gevonden. Een zeker aantal andere Koreanen, die even eens verdacht worden, zijn in de Fransche con cessie gearresteerd. De aanstichter van den aanslag schijnt een lid te zijn van de voorloopige Koreaansche re geering, die in de Fransche concessie gevestigd Is* TOKIO, 29 April. (V. D.) De toestand van den Japanschen gezant Sjigemitsoe, die, vol gens mededeeling der hem behandelende dok toren, 32 wonden heeft gekregen, is ernstig achteruitgegaan. Generaal Sjirokawa zal ver moedelijk een oog moeten missen. De overige gewonden maken het bevredigend. De Chineesche minister Kwo Tai Tsji heeft den Japanschen autoriteiten namens de Chi neesche regeering zijn deelneming betuigd over d' - gepleegden aanslag. De Japansche minister van Oorlog verklaarde, dat de aanslag te Sjanghai een veelbeteeke- nend beeld geeft van den onzekeren toestand In China. In verband hiermede kan voorloopig nog geen aanvang worden gemaakt met de ver scheping der Japansche troepen uit China. Ja pan zal alle politieke groepen, welke zijn positie in het Verre Oosten willen schaden, bestrijden NANKING, 29 April. (V.D.) De Chineesche regeering deelt officieel mede, dat de Chinee sche bevolking niets heeft uit te staan met den aanslag in Sjanghai. Geen Chineesch burger en geen vertegenwoordiger van een Chineesche organisatie had toegang tot de parade. De Chi neesche regeering kan geen verantwoordelijk heid dragen voor het gebeurde, vooral daar de Japansche militaire en politie-autoriteiten voor (Van onzen Romeinschen correspondent ad interim). Heden, den 30en April, zullen te Rome met de opening van de Garibaldi-tentoonstelling de plechtigheden een aanvang nemen, waarmee de vijftigste verjaardag van Garibaldi's dood herdacht zal worden; deze tentoonstelling zal gehouden worden in het groote tentoonstel lingspaleis van Rome, en niet minder dan 22 zalen omvatten. Alle documenten, brieven, pla ten, kranten en alles wat betrekking heeft op Garibaldi en zijn „ondernemingen" is hier uit archieven, musea en particuliere verzamelingen in het binnen- en buitenland bijeengebracht. Den llen Mei, de verjaardag van de ontsche ping der „duizend" te Marsala, moet op bevel van den minister van opvoeding in alle scho len en instellingen van onderwijs een Garibaldi herdenking gehouden worden. Den eersten Juni, den sterfdag van den „held" zal het stoffelijk overschot van Garibaldi's vrouw Anita met een extra trein van Genua naar Rome gevoerd worden. In tegenstelling met het eerste plan, zal de trein nergens stil houden, maar direct naar Rome ooorgaan, waar het lijk door een stoet van autoriteiten zal ontvangen worden, en op het affuit van 'n kanon in plechtigen optocht naar den Giani- colo heuv?l zal worden gebracht. Hier zal het eenige dagen rusten aan den voet van 't groote Garibaldi-monument, omgeven door een voort durende eerewacht. In den namiddag van dien zelfden dag zal er voor de eerste maal in de geschiedenis van Italië een gezamenlijke zitting van senaat en parlement plaats hebben, om de beteekenis van Garibaldi voor Italië te doen uitkomen. De onthulling van het standbeeld van Anita Garibaldi, op den Gianicolo, zal den 4den Juni plaats vinden; Mussolini zelf zal hierbij een redevoering houden. Na deze plechtigheid zal het stoffelijk over schot van Anita per trein naar Civitavecchia gevoerd worden, vanwaar het per schip verder zal reizen naar het eilandje Caprera. Daar zal het lijk dan bijgezet worden aan de rechter hand van het lijk van den „held" zelf. Bij deze plechtigheid zal ook een nationale bedevaart tegenwoordig zijn. Naar wij vernemen is men in bepaalde krin gen ernstig bevreesd, dat deze Garibaldi-viering weer aanleiding kan geven tot ernstige conflic ten tusschen het Vaticaan en de regeering. de ordehandhaving zorg droegen en hadden afgezien van iedere samenwerking met de Chi neesche autoriteiten. De Japansche regeering heeft den Japanschen gedelegeerden te Genève instructie gegeven de zitting der Volkenbondsvergadering, waar in heden over de Chineesch-Japansche kwestie zal worden gehandeld, bij te wonen, doch zich van stemming te onthouden. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft na mens de Britsche regeering de Japansche re geering deelneming betuigd met het gebeurde te Sjangha. GENèVE, 29 April. (Reuter). De Commissie van 19 van de buitengewone vergadering van den Volkenbond heeft hedenmiddag het rap port aangehoord over den stand van het Chi- neesch-Japansch conflict. De Chineesche regeering heeft opnieuw een uitvoerig rapport ingediend, waarin van den Volkenbond wordt geëischt, vast te stellen, dat de tegenwoordige toestand in Mandsjoerije en Sjanghai niet in overeenstemming is met het Volkenbond-pact. DUBLIN, 29 April. Tijdens de debatten in de Dail van heden met betrekking tot het wets ontwerp over het afschaffen van den eed van trouw is het tot een incident gekomen, waarbij de Iersche vechtlust de overhand dreigde te krijgen over de parlementaire zelfbeheersching Batt O'Connor van de Cosgrave-partq zeide in een redevoering, na er op te hebben gewezen, dat afgevaardigde Dillon Woensdag onrecht vaardige critiek had uitgeoefend op de Valera en Cosgrave, twee groote Ieren, die in 1916 hun leven hadden veil gehad, dat de leden van de Iersche Partij in het Britsche Lagerhuis in 1916 de executie van Ieren in 1916 hadden toege juicht. Hierop schreeuwde John Dillon, de zoon van den John Dillon die zitting had in het Lager huis. „Dat is een verdde leugen". Coburn, onafhankelijk lid van de Dail, snelde op O'Con nor toe, greep hem bij de revers van zijn jas en schreeuwde: „Als je jonger was geweest, zou ik je op staanden voet hebben doodgeslagen". Slechts toen eindelijk .Cosgrave tusschenbeide kwam, werd de orde weer hersteld. Voor dat dit incident plaats vond had de labour-partij te kennen gegeven, dat zij voor het wetsontwerp zou stemmen. „Agentia Fides" meldt uit Nanking: Aan de zuidelijke grens van Mongolië en in het noordelijke gedeelte van de Provincie Shensi is de builenpest uitgebroken. De Taois- tische priesters, speculeerend op de bqgeloovig- heid der inboorlingen, verklaarden dat de pest was afgezonden door de dooden, omdat men hen niet een plechtige begrafenis had bezorgd. Zij drongen er op aan, de lichamen op te gra ven en plechtige lijkdiensten te houden om zoo doende de overledenen gunstig te stemmen. Een katholiek missionaris van Tsingpien heeft hieraan een einde gemaakt. Hij schreef bij zijn terugkomst van Tientsin aan den sub prefect, dat juist de opgegraven lijken een bron van besmetting vormen voor hunne omgeving en de oorzaak zijn van het doen voortduren van de builenpest. „Tijdens mijn reis van Pe king naar Tientsin", zoo schreef de missiona ris, „consulteerden wij verscheidene geneeshee- ren over de middelen om de pest uit te roeienOfschoon mij de zaak niet recht streeks aangaat, zij het mij vergund voor deze zaak de aandacht te vragen van den Sub prefect, die met recht de Vader en de Moe der van het volk genoemd wordt. Wetende hoezeer de Mandarijn zijn volk liefheeft, durf ik hem te vragen een einde te maken aan deze dwaze gewoonte, die zulke verschrikkelijke ge volgen na zich sleept." Naar aanleiding van dit schrijven, vaardig den de autoriteiten een decreet uit, waarin aan de Taoistische priesters verboden werd „dwaze leerstellingen te verkondigen, met de bedoeling daaruit geldelijk voordeel te trekken"; verder werd onder zware straffen verboden de lijken op te graven van personen, die aan de builen pest zijn overleden. Deze gebeurtenis is van groot belang voor de missie, waar vele catechumenen en pasge- doopten zijn, die moeilijk hunne bijgeloovige praktijken vaarwel kunnen zeggen. CHARBIN, 29 April (Reuter). Aan het Z.O.- iront van Mandsjoerije zijn hevige gevechten ontstaan tusschen Japansche troepen en onge regelde Chineesche benden, die zich in opstand bevinden tegen de nieuwe regeering van Mandsjoekwo. De Japansche hoofdbrigade, onder bevel van generaal Murai, viel de rebellen aan. die zich van Hailin hadden meester gemaakt. De strijd duurde den geheelen nacht van Woensdag op Donderdag. Aan de zijde der Chineezen, wier sterkte geschat werd op 6000, vielen 200 dooden. De Japanners hebben thans Hailin bezet en veroverden een pantsertrein, twee stukken ge schut en ander oorlogsmateriaal. i Verwachting: 1 Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Oos- I telijken wind, gedeeltelijk bewolkt, moge- g I lijk eenige regen met kans op onweer, I iets warmer. 1 Verdere vooruitzichten: weinig verande- g 1 ring. iiiifliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiinniiiiimimiiiii De „sleutelceremonie" die zich iederen avond o mtien uur, wanneer de Tower in Londen gesloten wordt, herhaalt, is op een gramofoon- plaat vastgelegd. De plaat geeft de nachtelijke gebeurtenissen in de historische gevangenis (thans museum) nauwkeurig weer. Men hoort hoe de hoofdbewaker met den grooten sleutel bos de wacht nadert. Hij is vergezeld door vier man met een onderofficier. Met getrokken bajonet marcheeren de man nen met den hoofdbewaker tot den uitersten schutsmuur. Een tweede wachter komt er nu bij en helpt bij het sluiten der zware poort. Tijdens het sluiten presenteert het escorte het geweer, daar na marcheert zij tot den middel.Tower, over de brug der vestinggracht naar den Byward Tower en tenslotte naar Praitors' Gate. Bij Bloody Tower maakt zij rechtsomkeert. Aan de hoofd wacht roept de post: ,,Halt, wie daar?" De wachter antwoordt: „De sleutels". „Welke sleutels," vraagt de post en nu ant woordt de wachter: ,De sleutels van Koning George kunnen passeeren!" „Alles in orde!" Het escorte begeeft zich nu naar de hoofd wacht. Nadat zij daar het geweer gepresen teerd heeft, zegt de hoofdbewaker vol eerbied: „God zegene den Koning!" waarop allen ant woorden: „Amen." Daarna worden den commandant van den Tower de sleutels overgereikt. Zeven microphoons waren noodig, om den klank der stemmen, der muziek en der mar- cheerende soldaten op te nemen. Het is zóo gelukt dat men zelfh de sirene van een sleeper op de Theems hooren kon. Op de plaat wordt eerst de ceremonie be. schreven: tot slot weerklinkt het volkslied, dat door trommelaars en blazers van het 3e batal jon der Goldstream Guards gespeeld wordt. Nadat de klok van den Tower geslagen heeft, weerklinkt de „Last Post" van den hoornist. De Mecklenburgsche regeering heeft in de grootere plc-tsen huiszoekingen laten doen bij de communistische organisaties, om vast te stellen of zü illegale actie voerden. In Rostock werd geheel onverwacht op 60 verschillende plaatsen door de politie een onderzoek ingesteld. Er werd veel materiaal in beslag genomen. Ook werden eenige wapenen gevonden. Alles verliep rustig. TESCHEN (Tsjecho-Slowakije)29 April (V.D.). Vrijdagmorgen vroeg hebben drie ge maskerde roovers een overval gepleegd op de kas van het goederenstation te Teschen. Per gele auto reden zij tot dit station, waar zij de bureau-ruimte binnendrongen. De aanwezige ambtenaar werd door middel van een in aether gedrenkte doek bedwelmd, terwijl hem eenige dolksteken in het achterhoofd werden toege bracht. Ten slotte heeft een der roovers nog van zijn vuurwapen gebruik gemaakt. Ander half millioen kronen (meer dan honderd-dui zend gulden) welke in kas waren om de sala rissen en loonen uit te betalen, werden mede genomen. De roovers zijn onherkend ontkomen. De ambtenaar is ernstig gewond in het zieken huis opgenomen. Dezer dagen is in Parijs de beslissing geval len in een veelbesproken proces over een er feniskwestie, die niet alleen met het oog op het hooge bedrag, maar ook door de persoonlijkheid der wederzqdsche advocaten zeer interessant was: Paul Boncour en Alexander Millerand vertegenwoordigden de belangen van beide par tijen. Een man uit het land der Syriërs, Tabe ge naamd, was gestorven en had de ronde som van 150 millioen frs. achtergelaten. Een tes tament was niet te vinden. Zoo erfden volgens het recht der Muzelmannen de zoons van den overledene al het geld, terwijl de dochters er met niets afkwamen. Natuurlijk wilden dezen zich daarmede niet tevreden stellen en gingen naar het Fransche gerecht. Want, zoo luidde haar bewijsvoering: Onze vader had immers al meer dan 40 jaar geleden het Fransche burger schap verworven: wat ging haar het verouder de recht der Muzelmannen aan, dat met zijn volle ontrechting der vrouwen absoluut niet meer in onze tijd past? Ongelukkig echter voor de dochters van den Syriër geldt het Fransche erfrecht in Syrië niet en zoo werden zij on danks de welsprekendheid van haar advocaat in laatste instantie afgewezen.... Zij kregen geen cent. v:fö: W-* -.W.,. .V WARSCHAU, 29 April. (Reuter.) Vandaag verschenen in de straten van Danzig opnieuw Hitlerianen in vol tenue. Volgens de Danziger pers heeft de nat.-soc. leiding het verbod voor het dragen van Hitler-uniformen in de vrij stad weer te niet gedaan. Tegelijkertijd publiceert het officieele Hitier- orgaan te Danzig „Der Vorposten", een door den chef der Storm-Afdeelingen, Rijksdag afgevaardigde Foerster, onderteekenden op roep, welke de Hitleraanhangers aanspoort Danzig met meetings en manifestaties te over- stroomen. Foerster stelt vast, dat de nat.-soc partij in Danzig 10.000 leden telt, onder wie 4000 deel uitmaken der Storm-Afdeelingen. De oproep is op de meest uitdagende wijze samengesteld en verklaart, dat de Hitlerianen in Danzig weer met nieuwe kracht en hard nekkigheid den strijd beginnen. De Danziger pers vestigt de aandacht op de steeds grooter wordende aanmatiging en de aanhoudende uit dagingen der Hitlerianen, die het centrum hunner actie naar Danzig hebben overgebracht GENÈVE, 29 April (Reuter). Te Genève hield heden de Duitsche vertegenwoordiger ter Ont wapeningsconferentie Von Rheinbaben een pleidooi voor het Duitsche „Pantserscheepje", waarin hij alle verwijten over groote snelheid, groote actie-radius etc. ontzenuwde. Hij noemde deze verwijten een voorbeeld van de fabel „de Wolf en het Lam". De „zakformaat-kruiser" is in geen geval een aanvalswapen, doch een verdedigingswapen. Te Leningrad is men gereedgekomen met het monteeren van het tweede bestuurbare Sovjet luchtschip, dat blijkens zijn naam aan propa gandistische doeleinden wordt dienstig ge maakt. Het heet n.l.: „Vijfjarenplan in vier jaar". Dit is het bekende slagwoord, waarmee het Russische volk tot de geweldige krachts inspanning wordt opgezweept om het fameuse vijfjarige productieplan in vier jaar ten uitvoer te brengen. Het volume van het luchtschip bedraagt 5000 kubieke meter. Het zal voldoende brandstof kunnen medenemen voor een tocht van 12 uur met een bemanning van 12 koppen, benevens passagiers. De propaganda voor het vijfjarenplan zal nu voortaan letterlijk niet meer van de lucht zijn. In vele Staten van Mididen-Amerika zijn revoluties en omwentelingen een alledaagsch verschijnsel. Alle dergelijke regeeringsverwisselingen ver- toonen daarbij hetzelfde verschijnsel n.l. dat ieder nieuw staatshoofd een meer of minder omvattende amnestie uitvaardigt om zich daar door in een goed licht te plaatsen tegenover zijn onderdanen. Op deze manier werden eeni. gen tijd geleden alle gevangenen, die in de ge vangenis van een kleinen Latijn-Amerikaan- schen staat verbleven, van de helft hunner straf ontslagen. Bij de meesten ging dit heel gemakkelijk. Sommigen konden direct het stof der gevangenis van hunne voeten schudden, bij anderen werd de straftijd overeenkomstig het nieuwe besluit, verkort; alleen bij den ouden Pablo SaranteUo, die tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld was, rezen onvoorziene moeilijkheden. Hoe kon men weten, hoe lang de oude boos wicht nog zou leven, hoeveel jaren hq nog achter de gevangenisdeuren door moest bren gen? De wijste juristen van het land braken zich het hoofd over dit schijnbaar niet op te los sen probleem. Tot tenslotte een „Salomon" de oplossing vond: „De zaak is toch heel eenvoudig, mijne heeren," meende hy, ,,wij laten Pablo een dag vry en zetten hem dan weer 24 uur gevangen en zoo afwisselend tot aan zijn dood." Of ook de oude boef dat mee zal maken? LISSABON, 29 April (V.D.). Op het in de Golf van Guinea gelegen Portugeesche eiland St. Thomas is een opstand uitgebroken. De be weging kon evenwel direct door sterke afdee- lingen politie worden onderdrukt. De man schappen waren per kanonneerboot naar het eiland gedirigeerd. De aanstokers en 50 insur- genten zijn gearresteerd, en in een vesting in gesloten. WEENEN, 29 April. (V. D.) De hoofdcom missie van den Oostenrijkschen Nationalen Raad heeft Vrijdag een verordening aangeno men betreffende het uitvaardigen van uitge breide invoerverboden. Bij uitzondering kunnen invoerbewilligingen worden verstrekt op aanwijzing van de plaat selijk bevoegde Kamers van Koophandel. Za terdag 30 April treedt deze verordening reeds in werking. De verordening opent de mogeiykheid con- tingenteering voor te schrijven voor Depaalde onder het verbod vallende waren. In tegenstelling met de aanvankelijk loopen- de geruchten heeft de zelfmoord van den En- gelschen kantoorbediende Baxter, te Parijs, die vroeger in dienst was van den bankier Löwen- stein en dezen begeleidde op zijn noodlottigen vlucht over het Kanaal, geen opheldering ge bracht omtrent het spoorloos verdwijnen van zijn meester gedurende dezen tocht. Geen enkel schrijven, dat eenig licht zou wer pen op deze affaire, is door den wanhopige nagelaten. Politiecommissaris Rontzer is tot de conclusie gekomen, dat Baxter in valuta gokte en herhaaldeiyk verloren heeft. De laatste maanden ging hij zoover, dat hij het geld, dat zyn tegenwoordigen meester, Robert Loewenstein hem toevertrouwde, verduisterde en bü wedren nen verspeelde. In 'n brief dien Fred Baxter aan Robert Loe wenstein gericht heeft, en die hij heeft ge schreven nadat hy een flesch likeur had gele digd, eenige uren vóór zijn wanhoopsdaad, legde hij aan zijn meester uit om welke reden hy dit droevig besluit genomen had, een besluit dat hy ten uitvoer heeft gebracht omdat hem de moed ontbrak de gevolgen te dragen van zyn oneerlijke handelwijze. Baxter voegde er in het Engelsch het vol gende post-scriptum bij: „Rijd niet zoo vlug meer auto, daarmee hebt gij mijn zenuwen geknakt." De concierge van Robert Loewenstein heeft gedurende een ondervraging de verklaring af gelegd dat zij nooit anders gehoord had dan dat Baxter zelfmoord pleegde. „Baxter, vervolgde zij, heeft zich een re volverkogel door het hoofd gejaagd. Indien ik niet wist dat hy sedert eenigen tyd aan den drank verslaafd was, zou ik nooit aan dezen zelfmoord geloof gehecht hebben, want hij was in gansch de wijk om zijn levenslustigheid en opgeruimd karakter bekend". De substituut van de eerste afdeeling van het parket van de Seine heeft het bewys afge geven tot ter aardebestelling van Fred Baxter. De omstandigheden van het overiyden sche nen de opening van een onderzoek op geenerle: wijze te wettigen. Reuter seint ons uit Parqs d.d. 29 April: Men meent te weten, dat de Fransche regee .ing aan de belanghebbende regeeringen heeft voorgesteld, te Parijs een internationale con ferentie te houden over de besmetting van aardappelen door den colorado-kever. Frankrijk stelt voor een internationale confe rentie te houden over de besmetting door den Colorado-kever. Heden opening eener Garibaldi-tentoonstelling te Rome. Geüniformeerde Danzig. Nazi's in de straten van Verdere arrestatie in de Fransche concessie na den aanslag te Sjanghai. 200 Chineezen bq strijd in Mandsjoerije gedood. De heer G. H. Weustinb gehuldigd bq zqn afscheid als inspecteur van het L. O. te Haarlem. Bij een feilen brand te Gorcum werden twee woningen in de asch gelegd. Ingediend is een wetsontwerp inzake regeling van den boter-invoer. Ir A. Knappert uit Eindhoven tengevolge van een auto-ongeluk bij Oegstgeest om het leven gekomen. Het „Bossche Geval". Officier veroordeeld tot f 200 boete. Geen uitstel van de inwerkingtreding der Winkelsluitingswet. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem AMEG Stofzuiger 49.50, o. m. 1.per ween RUBLI Stofzuiger 78.o. m. 1.50 per week Zie annonce pag. 3 Hoofdblad Uit Chur in Graubunden wordt gemeld, dat Mgr. Dr. Laurentius Vincenz, totnogtoe vicaris- generaal, benoemd is tot Wqbisschop en Coad jutor met recht van opvolging met den titel van bisschop van Paphos (Cyprus). De hoog bejaarde bisschop van Chur, Mgr. Georgius Schmid von Grüneck, nestor van het Zwitsersch episcopaat, is reeds geruimen tyd zwaar ziek. De nieuwe Wqbisschop is een zoon van Grau bunden. Hij werd 26 Maart 1874 te Andert ge boren. Sedert 1917 was hq vicaris-generaal van het bisdom Chur. KATTOWITZ (Polen) 29 April. Een alhier wonend koopman heeft kans gezien verschillen de Kattowitzer Bankinstellingen op te lichten met behulp van vervalschte wissels van een pa pierfabriek. Het bedrag, dat hij op deze manier in handen heeft weten te krqgen, bedraagt ongeveer 460.000 Zloty. (1 zloty is 28 ets.). De man is inmiddels gevlucht. Men neeft zqn secretaresse gearresteerd, die bekend heeft, dat zq de handteekening van den directeur van de papierfabriek heeft nagemaakt. Zq neemt alk schuld op zich. BERLIJN, 29 April. (WJB.) Hedenmiddag werd in het Sklarekproces de vertegenwoordi ger Heinricht als getuige gehoord. Heinricht is een vriend van het beklaagde communisti sche gemeenteraadslid Degener en men wilde van hem een verklaring hooren aangaande Degener's bewering, dat hij tqdens de inflatie in het bezit van deviezen, dollars en ponden, was geweest. Degener bestrqdt nl. van de Sklareks geld te hebben ontvangen en beweert ook zqn meu bilair te hebben gekocht met middelen, welke hq van zijn moeder heeft ontvangen. In zijn hoedanigheid van functionaris der Kommunis- tische Parlei Deutschland, was het hem moge lijk geweest, zijn geld in deviezen om te wis selen en zelfs zqn salaris gedeeltehjk in devie zen te ontvangen. Getuige Heinricht bevestigde dit. Als reder waarom de gelden door de party in buitenland sche deviezen werden betaald, gaf de getuig aan, dat daardoor de reis-route van den gele ontvanger moest worden verdonkeremaand: Degener verklaarde in den betreffenden ti, 8000 mark aan deviezen in eigen bezit te he' ben gehad. De zitting werd daarop tot Maandag v daagd. ATHENE, 29 Apri. (Reuter) 1 Naar aanleidin, van de stappen ondernomen door de gezanten van Frankrqk, Engeland en Italië inzake een leening, heeft de minister van buitenlandsche zaken den vertegenwoordigers der kleine mo gendheden medegedeeld, dat naar de meening der Grieksche regeering, het advies van den Volkenbondsraad geen besluit was, dat de kwes tie tot een oplossing bracht. Overigens was de raad van meening, dat de kwestie moest worden opgelost tusschen Grie kenland en zijn schuldeischers. De minister legde er den nadruk op, dat indien de alge- meene economische toestanden voor de kleine staten geen definitieve regeling kregen op de conferentie van Juni, Griekenland naar radi cale oplossingen zal moeten zoeken in eigen besprekingen met zqn schuldeischers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1