ZATERDAG 30 APRIL HERINGA WUTHRICH STADSNIEUWS AGENDA 30 APRIL Agenda 1 Mei AGENDA 2 MEI St. Vmcentius-Bibliotheek Giften voor Pater van Megen N. N. 1.—. Comité van Katholieke Actie R.K. Grafische Bond Personalia R.K. Ver. voor Groote Gezinnen ST. JOSEPH'S GEZELLEN- VEREENIGING HAARLEM I Bezoek van den Bisschop Vreemdelingenverkeer MUZIEK Kunst avond in de St. Bavo, ten bate van de restauratie der Nieuwe Kerk Concert H.O.V. Invitatie-Concert VIERING JULIANADAG Allerlei feestelijkheden De reveille Kinderwedstrijden Orgelconcert Professor Schweitzer Huldiging nagedachtenis Nicolaas Dames PLECHTIG EERHERSTEL TE VELSEN-NOORD Grootsche hulde aan het H. Hart Historisch Genootschap Midden-Kennemerland Stofzuigerhuis MAERTENS De bloembollenvelden „Mercurius" „De Sierkan" Bij -postkantoor TOONEEL Uitvoering Stadsschouwburg Jubileum V erkeersongevallen Burgerlijke stand HEEMSTEDE HAARLEM EXIDE BATTERIJEN, OOK REPARATIES. Juliana-feesten in Centrum, Haarlem-Oost en Haarlem-Noord. Gebouw „St. Bavo" Kunst na Arbeid, 4 uur Proza en Poëzie, half acht St. Caecilia, half acht Gewestelijke ver gadering R.K. Bouwvakbond, 3 uur Geel wit, 6 uur Gewone zittingen 4 en 7 uur Huisvlijttentoonstelling van 10—10 uur. Gebouw ,St. Bavo" Huisvlijttentoonstelling van 10—7 uur Proza, half 12 Dioc. Haar- lemsche Athletiekclub, 1 uur. Stadsschouwburg De Rozenkrans, 8 uur. Den Hout Concert H. O. V., half 3. Palace De Pierewaaier, 2 uur, half 5, 7 en 9.15 uur. Rembrand-theater Harlekijn, 2 uur, half 5, 7 en 9.15 uur. Lux or Ben Hur, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Kunstzaken Reeker Wagenweg 102 Crisis tentoonstelling ten bate van kunstenaars uit Haarlem en omstreken. Dagelijks van 10 7.30. 's Zondags van 25 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. SimonsBloemhofstraat 1. Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haar lem. Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" Operettevereeniging „Haarlem", 8 uur Mctorcursus, 8 uur Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur Be volkingsbureau, 8 uur. Pa'ace De Pierewaaier, 8.15 uur. Rembrandt-theater Harlekijn, 7 en 9.15 uur. Luxor Ben Hur, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvragen bü mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsburs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 1012, 2—4, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. DE ZONDAG- EN NACHTDIENST der apotheken wordt tot en met Dinsdag waar genomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69 en de fa. Begemann en Sneltjes, Jans straat 27. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woensdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. Kagestraat 49: Woensdagmiddag van half 34 uur vcor jongens en meisjes; Woensdag avond en Vrijdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 89 uur. Gen. de la Reijstraat 17: Dinsdag- en Vrij dagavond van half 9—half 10. MAANDAGbestemd voor Godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. MAANDAG 2 Mei: Uitstapje van den R.K. Vrouwenbond naar Amsterdam en Zaandam. DINSDAG 3 Mei, 7 uur: Vergadering van het R. K. Armbestuur van de parcchie van O. L. Vrouw. 8 uur: Repetitie van de R.K. Zangvereeni- ging „St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade „St. Franciscus" in het Militairengebouw. Zoetestraat 14. DONDERDAG 5 Mei: Fietstocht van de Ned. Roomsche Reisvereeniging naar het Gooi. VRIJDAG 6 Mei, 8 uur: Repetitie van de R. K. Mandolineclub „Sancta Lucia" in „Cen traal", Gr. Houtstraat 176. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen dringend verzocht bij het uitschrijven van vergaderingen vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Sin gel, Kleverparkweg 187, Telefoon 1271, en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. JAARVERGADERING Onder voorzitterschap van den heer C. J. Selhorst vergaderde Woensdagavond de R. K. Grafische Bond in gebouw „St. Bavo". De voorzitter gaf in zijn openingswoord een kort resume van de verrichte werkzaamheden in het afgeloopen jaar, waarna spr. een twintig tal nieuwe leden met een toepasselijk woord installeerde. Op verzoek van „Herwonnen Levenskracht" werd een subsidie voor de plaatselijke kas voor huisverpleging toegestaan. De secretaris, de heer P. J. Mol, las nu het jaarverslag voor. Daaruit bleek hoe actief en werkzaam de R. K. Grafische Bond dit jaai geweest is. Applaus en een vriendelijk dank woord waren volkomen op hun plaats. De penningmeester bracht financieel verslag uit. Daaruit bleek dat het batig saldo op 31 December bedroeg ƒ1863.54. De penningmeester ondervond dezelfde waar deering voor zijn werkzaamheden als de se cretaris. Punt 6 der agenda was bestuursverkiezing Van den heer A. Gerten was een schrijven ingekomen, dat hij voor een herbenoeming niet in aanmerking wenschte te komen. De uitslag der verkiezing was, dat de aftredende bestuursleden werden herkozen, n.l. de heeren J. L. Roelofs en W. J. Zeetz, en in de plaats van den heer Gorter werd gekozen de heer N. J. Bijnsdorp. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer H. van Geldorp voor de districts leerling-commissie, werd benoemd de heer W. J. Seetz. Voor de contróle-commissie werden gekozen de heeren Diependaal, Bosman, Holleman en Lommer se. De districtsbestuurder, de heer G. J. Jong uit Amsterdam, sprak nog eenige opwekkende woorden naar aanleiding van het gesprokene op dezen avond en sloot dan de vergadering op de gebruikelijke wijze. Tt eiden is geslaagd voor het artsexamen ó:deeile) de heer S. Muller, alhier. Maandag-, Dinsdag- en Vrijdagavond zijn in den Schouwburg aan den Jansweg met veel succes de jaarlijksche feestavonden gehouden voor de leden van de R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen. De voorzitter, de heer W. J. B. van Liemt, opende lederen avond de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom en memoreerde de vele avonden, die de R. K. Kring aan de R. K. Ver. voor Groote Gezinnen heeft bereid. Een woord van hartelijken dank daarvoor was op zijn plaats. Het bestuur meende, dit jaar de Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" te moeten uitnoo- digen en vond daar een even welwillend ge hoor als altijd bij den R. K. Kring. Ook A. T. werd er voor van harte dank gebracht. Ook het orkest van het R. K. Lyceum mocht in die dankbetuiging deelen. Hierna werd begonnen met de opvoering van het bekende blijspel „Gebroeders Kalkoen" van G. Nielen. Eiken avond is de zaal, die 650 menschen kan bevatten, geheel gevuld geweest, waaruit de belangstelling voor de R. K. Ver. voor Groo te Gezinnen wel duidelijk blijkt. Alle aanwezigen hebben geschud van het lachen, wat het spel van A. T. dan ook volop verdiende. Het was, zouden wij haast zeggen, moeilijk van beroepspel te onderscheiden. Zondag 1 Mei zal de St. Joseph's Gezellenver- eeniging Haarlem I door Z. H. Ecx. Mgr. Aen- genent in het Gezellenhuis bezocht worden. Alles is in het werk gesteld om den Bisschop zoo waardig mogelijk te ontvangen en de mede werkende onderafdeelingen zullen hun uiterste best doen zoo goed mogelijk voor den dag te ko men. De Gezellen word en verzocht uiterlijk kwart voor acht uur aanwezig te zijn. Van de vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot be vordering van het vreemdelingenverkeer is 't verslag over het jaar 1931 verschenen. We ontleenen er het volgende aan: Met bekwamen spoed heeft het bestuur voor bereidingen getroffen om te geraken tot den bouw van een nieuw informatiebureau, waar voor het breede trottoir voor de fietsenstal ling naast den Stationsuitgang werd gekozen. De heer K. Jonkheid, architect te Heemstede, werd aangezocht voor het maken van een ontwerp en reeds spoedig kon dit ter goed keuring aan de betrokken gemeentelijke in stanties worden voorgelegd. Helaas bleken te gen dezen eersten opzet bezwaren te bestaan, zoodat eerst een tweede, later een derde pro ject moest volgen. Hoewel dit feitelijk bui- tx het verslagjaar valtr moge vermeld wor den, dat het laatste project thans (Maart 1932) alle kans op uitvoering heeft, hoewel nog geen officiëele bouwvergunning is verkregen. Wij vertrouwen, dat binnen eenige maanden op het eerder genoemde trottoir een bescheiden doch smaakvol nieuw kantoor zal verrijzen. Het is tevens vrijwel zeker, dat de financiëele regeling hiervan .zal slagen. De vereeniging heeft natuurlijk het voor den bouw vereischte bedrag niet in kas, doch zal dit kunnen lee- nen op voorwaarden, die haar draagkracht niet te boven gaan. Bü tal van bezoeken van vreemde gezel schappen werd namens de vereeniging as sistentie verleend. In de tweede helft van het verslagjaar werd in een ruim aantal exemplaren een nieuwe folder uitgegeven van Haarlem ten dienste van bezoekers, die slechts een enkelen dag tot hun beschikking hebben. De voorraad folders in 4 talen, in 1930 herdrukt, was op het ein de van het verslagjaar weer uitgeput; inmid dels is tot herdruk in 12000 exemplaren over gegaan. Het individueel bezoek van vreemdelingen bleef, als gevolg van de alom heerschende crisis, vooral in het tweede halfjaar beneden het normale. Ook de ongeschikte ligging van ons tijdelijk kantoor zal hierop wel van in vloed zijn geweest. In het geheel werden verstrekt: 3261 mondelinge inlichtingen aan Nederlan ders: 178 aan Franschen; 523 aan Duitschers; 495 aan Engelschen en Amerikanen. Bovendien werden 457 schriftelijke infor maties gegeven, dat is in totaal 4874, tegen 5200 in 1930. Er werden 5000 folders van Haar lem uitgegeven, een 300-tal hotel- en pen- siongidsen en een paar honderd kaartjes van Haarlem. Vcor binnen- en buitenlandsche uitgaven werden verscheidene „beschrijvingen van Haarlem" verstrekt. De zilveren plaque der vereeniging werd gegeven aan de Alg. Verg. v. Bloembollencultuur voor haar Winter Bol- blcemen ten toonstelling en aan de Tooneelver- eeniging Cremer voor haar jubileumswed strijd; de bronzen plaque aan de Gymnastie-k- vereeniging Tumlust. De aangename samenwerking met de zuster- vereeniging te Heemstede bleef bestendigd. De administrateur de heer L. K. W. Beuk- man werd in het verslagjaar vervangen door den heer J. Giebing. De heer J. F. van der Mersch trad in 1931 uit het bestuur, terwijl de heer W. A. J. v. d. Kamp in Maart 1931, na afloop van de vorige jaarvergadering in den intiemen kring van 't bestuur werd gehuldigd wegens zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap. De wensch moge hier worden uitgesproken, dat de heer v. d. Kamp, die in die lange reeks van jaren zooveel tijd en moeite voor de vereeniging heeft over ge had nog lang de opgewektheid en kracht zal behouden, om zich aan haar belangen te blij ven wijden. Het aantal leden, dat op 1 Januari 1931 544 bedroeg, is teruggeloopen tot 500 op 31 De cember, een achteruitgang, die ongetwijfeld een gevolg van de benarde toestanden is. Moge het bij deze vermindering blijven. De ontvangsten, inclusief een saldo van f 77.80)4 op 1 Januari 1931, hebben bedragen f 3490.45 li tegen f 3522.56 >4 het vorig jaar. Aan contributies werden ontvangen f 1592.07 (vorig jaar f 1548.31). De totaal verkoop van gidsen, wandelkaar- ten, plattegronden, zakadresboeken en stra- txbeekjes heeft bedragen f 222.25 (vorig jaar f 246.70). Aan donaties werd ontvangen f 90.77 (hier onder een bedrag van f 10.77 wegens gedepo neerde giften in de bus, op het kantoor ge plaatst, voor hen die iets wenschen te geven dat mede zal strekken ter bevordering van het doel der Vereeniging). Mogen wij over het algemeen niet ontevre den zijn, toch blijven wij onvoldaan. Het bedrag aan contributie vertoont voor 1931 tegenover 1930 wederom een lichte stij ging. Of deze stijging zich ook voor het jaar 1932 zal voortzetten, kan uit den aard thans nog niet met zekerheid wcrd.n voorden. De alom heerschende crisis laat ook onze Ver eeniging niet onbewogen. Een zeer zuinig fi nancieel beheer zal voor het jaar 1932 zeer zeker noodzakelijk zijn, vooral ook in verbard met de plannen tot den bouw van een eigen kantoor. Ondanks het minder gunstige weer waren toch zeer velen opgegaan naar het St. Bavo- kerkgebouw, ten einde den Kunstavond bij te wonen, welke door het College van Ouderlingen der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem voor bovengenoemd doel was georganiseerd. Behalve de heer George Robert, de stads- organist, die 'n tweetal Choralen van Bach ter inleiding speelde, benevens de Passacaglia van Hendrik Andriessen, hadden zich nog tot ge heel welwillende medewerking bereid verklaard de dames mevrouw Ellen Russe (declamatie), mejuffrouw Corry Byster (sopraan) en het Koor der Christelijke Oratoriumvereeniging, waarvan de heer Robert de leider is. En zoo bood het programma een groote veel zijdigheid van werken, zooals Ds. G. J. Waar denburg in z'n openingswoord opmerkte, op het gebied van het schoone spel, het schoone woord en het schoone lied, waarvan we echter helaas, tengevolge van nog een concert elders, slechts het eerste gedeelte konden bijwonen. We hebben dan genoten van het als altijd con sciëntieuze orgelspel van George Robert, in de reeds vermelde Choralvorspiele van J. S. Bach, waarvan ondanks z'n beknoptheid of liever juist daarom het eerste „Wenn wir in höch- sten Nothen sind" ons het meest voldeed. De sopraanzangeres, mej. Corrie Bijster, gaf daarna een tweetal Bach-liederen ten beste, benevens een Benedictus van Hasse, welke laat ste ons, qua compositie, minder vermocht te bekoren. De technische uitvoering evenwel was evenals haar voordracht, uitstekend, en haar helder sopraangeluid was tot in de achterste hoeken der kerk duidelijk te verstaan. Twee Fransche liederen op muziek van Widor en Fauré, het bekende „Non Credo" en het niet minder fraaie „En Prière" behoorden ook tot haar repertoire van dezen avond. Mevrouw Ellen Russe gaf een drietal decla maties ten beste, n.l. den dertigsten zang van den Louteringsberg van Dante Alighieri, schet send het weerzien van Dante en Beatrice op den Paradijstop, en 'n tweetal kleinere frag menten „Siet den Mensche" van Jac. Revius en „Het Gebed onzes Heeren". Vermelden we verder nog den zang van het koor der Chr. Oratoriumvereeniging, dat enkele Psalmverzen zong in de bewerking van Hubert Cuypers, en een tweetal Bach-koralen. Met een korte dankzegging aan allen, die tot het welslagen van dezen Kunstavond hadden meegewerkt en aan de toehoorders voor hun aandacht en opkomst, sloot Ds. Waardenburg de bijeenkomst. J. S. Het programma van het Zondagmiddag-con cert der H. O. V. in den Hout, op Zondag 1 Mei 1932, te 2 y2 uur, onder leiding van Marinus Adam, luidt: 1. Ouverture „Orpheus in der Unterwelt". Offenbach; 2. Fantasie uit „Lakmé", Delibes; 3. Künstlerleben (wals), Joh. Strauss; 4. Fan tasie uit „Carmen", G. Bizet; 5. Ouverture „Die Fledermaus", Joh. Strauss; 6. Twee Hongaar- sche dansen, Joh. Strauss; 7. Ballet uit .,Cop- pelia", Delibes. Mej. Nely Verdel (piano), Jan Hoeben (viool), Mündert Denijs (viool) We waren uitgenoodigd om te komen luis teren naar de prestaties van een drietal jeug dige kunstenaars, die, in samenwerking met el kander, in de groote zaal van Hotel „Lion d'Or" aan den Kruisweg, een klassiek programma zouden ten gehoore brengen. Hoe gezellig overigens ook ingericht, is deze hotelzaal met het vrij lage plafond geen ideale gelegenheid om te concerteeren. Het was er bo vendien erbarmelijk warm, zoodat het niet uit kon blijven of de strijkinstrumenten zouden daarvan in hun ontstemming de gevolgen on dervinden. Zoowel in het solo- als in het sa menspel vielen onzuiverheden te constateeren. welke het luisteren niet tot een onverdeeld ge noegen maakten. Daarbü kwam nog, dat, vooral in de vluggere deelen van de sonates en van het concert gespeeld werden werken van Boccherini, door Puppo schertsend ,,de vrouw van Haydn" genoemd, van Tartini, en Handel vóór de pauze, en erna van Boyce, "n vrij onbekende Engelsche grootheid, van Bach en een bewerking Vivaldi-Respighi nogal eens rhythmische wrijvingen voorkwamen, ten gevolge van jagen door een der beide violisten. De voordracht der strijkers was zoowel in de langzamere als in de vluggere deelen over het algemeen wat dor, en de toongeving wat gelijk matig slap, zocdat, door gebrek aan contrasten, het concert monotoon werd. en de zeer ver dienstelijke pianiste, die meer in haar voor dracht legde dan de beide heeren, moeite had om niet te domineeren. Een en ander werd daaroor ondoorzichtig, om niet te zeggen rom melig, waaraan overigens de rumoerige café- stemming in de nabijheid nog het hare voegde. De jonge kunstenaars mogen niettemin met voldoening op dezen kunst-avond terugzien. Waarbij we hen er alleen maar op zouden wil len wijzen, in den vervolge wat meer afwisse ling te willen betrachten in de samenstelling van htm programma. Gaarne bijvoorbeeld hadden we een paar piano-solo's van mej. Verdel gehoord, die, ge hoord haar uitstekende en vaardige begelei ding, zeker in staat zou zijn geweest om ons enkele oogenblikken te boeien. Wij willen voorts geen vergelijking maken tusschen het spel der beide violisten, omdat we bü den een kwaliteiten misten, welke we bij den ander aantroffen, en omgekeerd. Wel moge echter de heer Hoeben z'n stokvoering herzien, welke verre van soepel is, en invloed heeft op z'n streek, die daardoor weer den klank ongun stig beïnvloed en dor en gewrongen maakt. Gaarne zullen we echter in rustiger omge ving, en, het zou dan te wenschen zijn, voor een even talrijk publiek, deze jonge kunstenaars die zeker liefde hebben voor hun vak. en toe- gewü'd hebben gestudeerd, nog eens beluisteren. En moge er dan in hun spel de bedachtzaam heid en de verinniging komen, welke we er nu, jammer genoeg, nog maar al te veel in moesten missen, maar dewelke toch onmisbaar zijn voor het verwekken van een waarlük tref fende kunst-emotie. J. S. Sinds de Vereeniging „Koninginnedag" de laatste jaren zich actief bezig gehouden hee :t net de viering van Prinsessedag, is er in Haaz- hm den 30sten April wat meer leven in de brouwerij. Kinder wedstrijden en allerlei an dere festiviteiten worden op touw gezet en zoc brengt men den dag zoek. Het groote nadeel tegenover den Koninginne dag is, dat men in April lang zoo zeker nic kan zijn van goed weer als in de Augustus maand. Men blijft te veel afhankelük van he lenteweer, dat ons in Grasmaand nog wel c sneeuw en hagel kan tracteeren en ons in iede geval dikwijls lang genoeg met guurheid striemt. Maar daardoor mag Oranjeliefde zich niet laten bekoelen. En dat gebeurt ook niet. Er is gewoonlijk geestdrift genoeg in de stad en het „eenmaal in het jaar Koninginnedag, dat men vrijuit hossen mag" (althans in dezen trant is dat mooie liedje) heeft zich nu verdubbeld. Voor vandaag is nu weer een heel feestpro gramma in elkander gezet. Een belangrijk on derdeel daarvan vormen de op verschillende plaatsen in de stad opgerichte kermisvermake lijkheden. Zü zü'n te vinden op Nassaulaan en Wilsonsplein, in het Julianapark en op het Pretoriaplein en aan de Zomervaart. Dat van deze gelegenheden een druk gebruik gemaakt zal worden, spreekt van zelf. Men vermaakt zich nu eenmaal graag op een dag als vandaag en dan gedraagt men zich als regel wel iets anders dan in het gewone leven. Vroolijkheid en uitbundigheid vormen den boventoon. Van morgen vroeg begon de pret al. De lang slapers werden wakker geblazen door verschil lende muziekvereenigingen, welke de verzor ging der reveille op zich genomen hadden. Zoo trok van 78 uur „De Spaarnebazuin", directeur A. J. F. Hakkenberg van Gaasbeek, langs Gr. Houtbrug, Gasthuisvest, KI. Hout straat, Lange Veerstraat, Klokhuisplein, Jans straat, Nieuwe Gracht zuid, Nieuwe Gracht noord, Jansweg, Parkstraat, Ripperdapark, Parklaan, Hooimarkt, Koudenhorn, Spaarne, Korte Veerstraat, Anegang, Schagchelstraat, Ged. Oudegracht, Gr. Heiligland, Gasthuisvest, Gr. Houtbrug. En gedurende dienzelfden tüd ging „Haar lems Tramfanfare", directeur Reinier van 't Hof, langs Stationsplein, Rozenstraat, Kenau park, Kinderhuisvest, Wilhelminastraat, Raam- vest, Ged. Raamgracht, Ged. Voldersgracht, Barrevoetestraat, Botermarkt, Gierstraat, Gr. Houtstraat, Gr. Markt, Smedestraat, Barteljo- risstraat, Zülstraat, Nassaulaan, Nassaustraat, Kruisweg en Stationsplein. „Utile Dulci", directeur A. C. Jutjens, had Haarlem-Oost voor haar rekening genomen en nam de volgende route: Amsterdamsche Poort, Spaarnwouderstraat, Antoniestraat, Heerensin gel, Romolenstr., A. L. Dyserinckstr,. Amster- damstr., Zuidpolderstr., 2e Zuidpolderstr., Nagtzaamstr., Nagtzaamplein, Kruistochtstr., Graaf v. Wiedstr., Barbarossastr., Byzantium- str., Dubb.buurt, Zomervaart, Patriarchstr., v. Keulenstr., Kruistochtstr., Zomervaart. Maar met deze muzikaliteit was het niet af geloopen. Den heelen dag door zün er concer ten: van 1112 uur door „De Spaarnebazuin" op de Groote Markt, van 2 tot half 4 eveneens aldaar door „Hermonie-Crescendo", directeur H. W. Hofmeester, van 810 uur op het Soen- daplein door „St. Caecilia", van 811 uur op het Teylerplein door „Utile Dulci". Van 121 uur werd het carillon bespeeld, dat, als altijd, veel toehoorders vond. Van 10—12 uur werden kinderspelen gehou den en wel in rolschaatsen rijden, ringsteken op de fiets, behendigheidsspel, bestaande in 7 kegels op een blaadje over te brengen, zonder dat er een om valt, speciaal voor meisjes. Het geheel werd opgeluisterd door Haarlem's Tramfanfare. De kinderen gaven zich met hart en ziel aan hun spelen en deden hun uiterste best, om een mooi prijsje te veroveren. Dat voor deze wed strijden veel behendigheid noodig was, onder vond menigeen, die het te gemakkelük opnam en er daardoor bekaaid afkwam. Van 9—12 waren er ook kinderspelen in Haarlem-Oost op het Gem. Speelterrein aan de Zomervaart. Vanmiddag 5 uur zou de ballonwedstrüd plaats vinden, zy zouden losgelaten worden op de Groote Markt. Om 4 uur zouden de kinde ren van den Koudenhorn (infanterie-kazerne) af vertrekken. Van avond van 8.3010 uur is een openlucht filmvoorstelling op de Groote Markt en van 10.3011 uur een fakkeloptocht. Van 25 uur zün er ook kinderspelen voor de kinderen uit Haarlem-Noord in de Zaanen- straat. Men schrijft ons: Professor Albert Schweitzer, die een tour- née door ons land geeft, is voornemens ook het beroemde Bavc-orgel in onze stad te be spelen, en wel op Vrijdagavond 21 Mei a. s. Het koor van de Christelijke Oratorium vereeniging onder leiding van George Robert, zal daarbij zü'n medewerking verleenen. De opbrengst zal ten goede komen aan Prof. Schweizer's werk in Labarene. De adressen, waar kaarten en programma's verkrijgbaar zullen worden tssteld, zulen tijdig bekend gemaakt worden. Ter ontvangst van Prof. Schweitzer en ter voorbereiding van het concert, heeft zich inmiddels een oomminsie gevormd, waa in o. m. vooraanstaande personen op muzikaal gebied zitting hebben, naast een ann'al pre dikanten. Voorzitter is ds. J. A. van Leeuwen, em. pred. te Heemstede; secretaris ds. D. Drijver, Kleverparkstraat 5, Haarlem. waaruit periodiek voor belangrijke prestaties op het gebied der bloembollencultuur een gouden Dames-medaille kan worden uitgekeerd. We denken, aldus een circulaire der commis sie, daarbü in de eerste plaats aan verbeterde cultuurmethoden, speciale tentoonstellingen in binnen- of buitenland, het beantwoorden van prijsvragen, of iets dergelijks. De uitwerking .lezer plannen moet natuurlijk samenhangen :iet het totale bedrag, dat büeen wordt ge- racht. Het Comité heeft den beeldhouwer den heer ion. Ingenhousz te 's Gravenhage bereid ge- onden een ontwerp voor een monument te ervaardigen, dat zoowel de nagedachtenis van en heer Dames zal eeren, als de beoefenaren an de bloembollencultuur, die op zoo waardige /ijze hun dankbaarheid aan een der hunnen villen toonen. De eer behaald door den heer Ingenhousz met het gedenkteeken voor de stammoeder onzer Koninklijke Familie, Juliana van Stol berg, staat u er borg voor, dat iets werkelijk monumentaals zal worden verkregen. Het comité is zoo gelukkig geweest om enkele autoriteiten en vertegenwoordigers van de orga nisaties der bloembollencultuur bereid te vin den zitting te nemen in een gevormd eere- comité. Het verheugt ons reeds nu te kunnen mede- deelen, dat reeds een zoo groot aantal bedragen zyn toegezegd, dat het volkomen vaststaat dat het plan op waardige wijze ten uitvoer kan worden gebracht. Het op te richten monument zal wülen den heer Dames en de bloembollencultuur waardig zijn, terwijl de uit het te vormen Dames-fonds beschikbaar te stellen medailles of andere be looningen, een sterke prikkel zullen kunnen zün voor de pogingen ter bevordering van den bloei van onze bloembollenteelt. Het eere-comité is als volgt samengesteld: De Burgemeester van Lisse; t A. Guldemond, voorz. Commissie van toezicht der Rüksbloem- bollenschool; E. H. Krelage, voorz. van de Al- gemeene Ver. voor Bloembollencultuur; S. Scho- neveld, voorz. van het Holl. Bloembollenkwee- kersgenootschap; J. M. van Til, voorz. der Comm. voor het Wetensch. Onderzoek van het C. B. C.; M. Veldhuyzen van Zanten, voorz. van de Ver. de Hyacint; A. Verduyn, voorz. der afd. Lisse van de Algem. Ver. v. Bloem bollencultuur; Ir. K. Volkersz, Rijkstuinbouw- consulent; H. van Zonneveld, voorz. van den Bond van Bloembollenhandelaren. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren: prof. dr. E. van Slogteren, voorz., Heemstede; J. P. Engelhard, secretaris, Lisse; J. Berbee Gzn., penningmeester, Lisse; A. Colijn, Oegst- geest; J. F. Ch. Dix, Heemstede; tH. Hopman, Hillegom; t H. Hulsebosch, Hillegom; W. Jonk heer, Hillegom; J. W. A. Lefeber, Lisse; L. Onderwater, Lisse; J. P. Segers, Lisse; H. J. Voors, Heemstede. De onthulling. De onthulling van het monument zal plaats hebben Dinsdag 3 Mei a.s., des middags te drie uur, op het terrein voor het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse. Grondlegger moderne bloembollencultuur. Eenigen tijd geleden werd de vraag gesteld of er niet op de beoefenaren der Bloembo'len- cultuur een eereschuld drukte om op de een of andere wijze de nagedachtenis te eeren van een harer beoefenaren, aan wien de bloembollen cultuur zoo buitengewoon veel te danken heeft, n.l. wijlen den heer N. Dames. Het stellen van deze vraag was voldoende om in zeer ruimen kring zooveel sympathie voor dit denkbeeld op te wekken, dat zich een comité vormde om dit denkbeeld nader uit te werken. Feitelijk moet het als geheel overbodig wor den beschouwd om den wensch, de nagedach tenis van den heer Dames te eeren, nader te motiveeren. Hü toch was een der eersten, die de schuurbehandeling der hyacinten invoerde en was de ontdekker der preparatie-methode der hyacinten, welke voor den afzet van dit product van zoo onschatbare beteekenis is ge weest. En niet alleen de hyacintencultuur, maar de geheele bloembollencu'tuur is hem zeer veel dank verschuldigd. Ook de andere bolge wassen immers hebben óf mede geprofiteerd van de nieuwe cultuurmethoden, óf hebben hun afzetgebied zien vergrooten, waar de hyacin ten vasten voet hadden verworven. Op het gebied der hybridisatie der bolgewas sen heeft hy belangrijke resultaten verkregen, waarvan niet in de eerste plaats hüzelf, maar vooral vele anderen de vruchten hebben ge plukt. Hü was een der eersten, die de kunst mest gebruikte en hy moedigde anderen aan zyn voorbeeld te volgen. Wü'en de heer Dames moet beschouwd worden als de grondlegger der moderne bloembollencultuur. Niet alleen echter het buitengewone intellect van wülen den heer Dames, maar bovenal ook de grootheid van zyn karakter, waarmee hy be langeloos zijn gaven aan de geheele cultuur heeft geschonken en voor zoovelen een zoo sympathieke leermeester is geweest, wilde een eind 1930 in het leven geroepen commissie eeren. Zoowel de beoefenaren van het wetenschap- pelük onderzoek als van de praktijk van de bloembollencultuur hebben op de door hem ge legde fundamenten voortgebouwd en de com missie heeft gemeend, zün nagedachtenis niet .eter te kunnen eeren, dan door: le. het plaatsen van een monument op het terrein vóór het Laboratorium voor Bloembol lenonderzoek en naast de Rüksbloembollen- school, en 2e. door het vormen van een Dames-fonds, Morgen, Zondag, zullen de parochianen van Velsen-Noord op waardige wüze eerherstel brengen voor den smaad, deze week het H. Hart aangedaan. Des morgens zullen alle parochianen tot de H. Tafel naderen. Deze massale gang naar de Communiebank zal op zichzelf reeds een niet te overtreffen eerbetuiging zijn, "éénwaardig en grootsch antwoord op hetgeen hen deze week is aangedaan. Des avonds zal een luisterrüke plechtigheid dezen dag van eerherstel besluiten. Het verloop zal als volgt zijn: Om half zeven zullen in de kerk aanwezig zün de schoolkinderen, de vaandeldragers en de besturen der verschillende corporaties. Op dat oogenblik wordt verder nog niemand in de kerk toegelaten. Er wordt een stoet gevormd, met de vaandel dragers voorop, waarachter de kinderen volgen met een bloem in de hand. De stoet trekt langs het Kerkpad tot vóór het beeld, waar een eerewacht van patronaatsjongens in uniform staat opgesteld. Tijdens het voorbytrekken leggen de kinderen hun bloem bü het beeld. Langs de pastorie gaat het dan weer naar de kerk terug. Wanneer de kinderen binnen zün, worden de kerkdeuren geopend en heeft ieder toegang. Zü, die vaste plaatsen hebben, door den zij-ingang en de anderen door den achter-ingang. Er wordt een plechtig Lof gecelebreerd, waar onder de Zeer Eerw. heer Prof. J. J. Laurier, van het Seminarie Hageveld, de predikatie zal houden. Hierna zullen de kinderen eerherstel doen aan het beeld van het H. Hart, waarna alle aanwezigen, gezamenlijk met den Zeer Eerw. heer Pastoor de acte van eerherstel zul len zeggen. Het Huldtooneel Dit Genootschap, geiyktydig opgericht met de Kennemer Oudheidkamer, heeft in het büzon- der ten doel het bevorderen van de kennis der geschiedenis van Kennemerland en behartigt, om dat doel te bereiken, de belangen dier Oud heidkamer. In het aarverslag over 1931 lezen wü het volgende: Daar het Genootschap onder meer tot doel heeft het in stand houden van historische mo numenten, heeft het zich bezig gehouden met de bescherming van het „Huldtooneel" onder Noorddorp, voor welk historisch monument ge vaar dreigde door de voorgenomen verbreeding van den Rijksweg Beverwijk—Alkmaar. Het ge volg van deze bemoeiing is bevredigend. De verbreeding zal bijna geheel naar de andere züde geschieden en slechts een klein gedeelte van het voorterrein zal worden afgenomen ten behoeve van een nieuwe bermsloot, welke zoo danig zal worden uitgevoerd, dat een behoor lijke afscheiding verkregen wordt. De gebouwen aan de overzyde van den weg zullen verdwijnen en nieuwe kunnen slechts op veel grooteren afstand worden opgericht, waardoor het aanzien der omgeving verhoogd wordt. Hier en daar zün op- en aanmerkingen ge maakt op den verwaarloosden toestand van het steenen monument op den Huldigingsheuvel. Deze gedenksteen is weer eenigszins hersteld, doch er moet aan worden herinnerd, dat dit van steen opgetrokken zoogenaamde monument iets zeer bijkomst4 "s is en niet tot het „Huld tooneel" als zoodanig behoort. Het is een per- sooniyke hulde van een vroegeren eigenaar van den grond aan het „Huldtooneel". Dit steenen monument ztu geheel (en misschien beter) ver- wüderd kunnen worden, waardoor de oorzaak der verkeerde gevolgtrekking zou verdwür.en, dat dit steenen stuk het merkwaardige monu ment is of er een deel \an uitmaakt. Het „Huldtooneel" zelf verkeert in goeden toestand en is uoor een sloot, struikgewas, ge boomte en afrastering voldoende van den weg en de aangrenzende perceelen gescheiden. Het „Huldtooneel" is een der oudste - !sto- rische monumenten in ons land, daar werd reed." volgens de overlevering in 69 n. Chr. tot hoof der Kanninefaten u'tgeroepen en ehuldir Brinio, de bondgenoot van Claudius Civilis ii. den stryd tegen de Romeinen. BARTELJ ORIS STRAAT 16 TELEFOON 1075S PREMIER DUPLEX-STOFZUIGERS 165.—» De V. V. V. Hillegom's Bloei te Hillegom en het Comité Lisse Vooruit, berichten ons, dat de hyacinten deze week eerst goed in vollen bloei zijn gekomen. De bloembollenvelden zijn thans op zijn mooist. De tulpenvelden staan nu ook in volle kleuren, zoodat de eerstvolgende dagen voor bloemenliefhebber volop te genieten valt. In de Donderdagavond gehouden ledenver gadering van de afd. Haarlem van bovenga- noemden Bond, isi als voornaamste punt der agenda de beschrijvingsbrief voor de op 5 Mei as. te Rotterdam te houden Jaarlijksche Bonds vergadering behandeld en zijn als afgevaardig den, resp. plaatsvervangers gekozen de heeren W. P. Zoetemeyer, S. J. Faber, C. Kwantes en L. ten Brink. De ingekomen stukken bevatten weder eenige aanmeldingen van nieuwe leden. Na uitvoerige besprekingen van belangrüke interne Bondsaangelegenheden, memoreerde de Voorzitter, dat het 4 Mei a.s. 50 jaar geleden zal zijn, dat de Bond .Mercurius" werd gesticht en er op dien dag in de Rotterdamsche Dier. gaarde een feesteiyke büeenkomst zal gehouden worden, gevolgd door feestelijkheden, waaraar alle Bndsleden kunnen deelnemen. In de algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Haarlemsche Melkinrichting „De Sierkan", werden balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd. Als commissaris werd herkozen de heer W. van Waveren, terwyi in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Ed. Costerus gekozen werd de heer T. J. Huisman te Den Haag. Het hoofd van het Telefoondistrict te Harlem, brengt ter kennis, dat met ingang van 1 Mei 1932 het Bü-Post en Telegraaf kantoor Haarlem, Frans Halsstraat opengesteld wordt voor het voeren van locale-, interlocole en internationale gesprekken op dezelfde urenals voor den Telegraafdienst zün vast gesteld. Het Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel, Di recteur Cor v. d. Lugt Melsert, geeft hier in den Sadsschuwburg in de volgende week drie achtereenvolgende vertooningen. Dinsdag 3 Mei gaat, als volksvoorstelling, Brusse's „Boefje". Woensdag 4 Mei gaat de herhaling van „Het Huis der Vreezen", het spannende ontspan. ningsseuk, een laatste werk van Edgar Wal lace, den populairen auteur van zoovele boeien de, humoristisch-tragische tooneelwerken, die oyer de heele wereld met ontroering *eh'opwin ding zijn gezien. De man bezat een zeldzame gave om de te. genstrijdige polen van humor en vrees met el kander te verbinden tot een boeiend schouw spel. Donderdag 5 Mei (Hemelvaartsdag) speelt Annie v. d. Lugt Melsert—van Ees in een harer glansrollen „Pe Privé-Secretaresse", waarvan het Vaderland schreef dat het een vermakeiyk stuk is, waarin Mevr. v. d. Lugt Melsert gele genheid geeft tot haar pittige spel van grap pige cranerie en vrooiyke kwajongensachtige spot. De heer M. van Tiggelen, werkzaam bij de administratie der firma Joh. Enschedé en Zonen herdacht Vrijdag den dag waarop hy vóór 25 jaar bü genoemde firma in dienst trad. Namens de administratie van de drukkerü sprak de heer G. van Mans hem waardeerend toe en bood hem namens de afdeeling bloemen een palm en een rooktafel aan. De chef van den jubilaris, de heer A. de Roo, schonk hem persooniyk twee cadeaux. Namens de firma werd de jubilaris bü afwe zigheid van Mr.H. J. D. D. Enschedé toege sproken door den heer F. B. Enschedé, die hem een portefeuille met inhoud aanbood. Wielrijder aangereden Gisteravond te kwart over negen is de 38- jarige L. v. B. op de Leidsche vaart nabij de Lourens Costerstraat, toen hy voor een achter hem rüdende tram naar links uitweek, door 'n auto aangereden. Hij viel en kreeg eenige lichte kwetsuren aan voorhoofd en handen. Per auto van Mathot is hy naar huis ge bracht. Motorrijwiel vernield Hedennacht te half één kwam een luxe auto, bestuurd door A. W., uit Amsterdam, in volle vaart den Wagenweg afrijden in de rich ting Haarlem. Onder een brandende straatlantaarn was de 19-jarige D. B. uit Velsen bezig met het ver richten van herstellingen aan zijn motorrijwiel. Hij trachtte den autobestuurder te doen "foppen, doch deze merkte de zwaaibewegingen niet op. De motor werd een 30 meter medegesleurd en totaal vernield. Daarbü raakte de automooilist zijn stuur kwyt, vernielde het tuinhek voor het huis van notaris van C. en reed den tuin bin nen. De vier inzittenden bleven ongedeerd, lietei' den auto In den tuin staan en poetsen de plaa Tegen den bestuurder zal proces-verba worden opgemaakt. Ondertrouwd: 29 April, J. v. Leeuwen en M. M. Houmes. H. W. Schilt en J. v. Bork. Geboren: 27 April, z. van A. Weijers-Band. z. van M. B. Tibbert-v. Bcrkum. 28 April, z. van M. P. Lommers-Huijbens. Overleden: 27 April, E. Klein, 72 j-, Mai- nixstraat. C. W. Tulleken, 40 j., ZuideTStraat. M. H., 20 mnd., z. v. H T Daams, Nachte gaalstraat. 28 April, J. Blom, 86 j., Oranje- kade. K. D. Poortman, 66 J., Z. B. Spaarr. GEEN WINKELSLUITING. -ondag 1 er Zondag 8 Mei vallen onder de Zondagen, waarop de uitzonderingen gel en, zoodat die dagen de winkelsluiting buiten werking is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2