J. H. DE WERD Scheepsramp in Japan TANDHEELKUNDIG FORNUIZEN RELIGIEUZE ARTIKELEN COMMUNIEGESCHENKEN ZATERDAG 30 APRIL STADSNIEUWS Nederlandsch Fabrikaat De zes van Piet Lustenhouwer! Jaarlijksche algemeene vergade ring der H.C.C. Haarlem Jaarvergadering Damclub „Haarlem" Luxor Theater 70 slachtoffers MUZIEK HET VERSTREKKEN VAN KASGELD AAN GEMEENTEN De voorwaarden voor de gemeente Velsen R.K. Oratoriumvereeniging KLEVERPARKWEG 4 VOOR GROOT VERLIES GESPAARD Door een seintje aan de politie SANTPOORT INGEZONDEN UIT DEN OMTREK AERDENHOUT BLOEMENDAAL HEEMSTEDE OVERVEEN VOOR DEN MIDDENSTAND RIJKSSTRAATWEG 15 KUNSTTANDEN K. Fred. Meijer Jr. Groote Houtstraat 155 LEDENVERGADERING EN FILMAVOND In den bovenfoyer van den Schouwburg aan den Jansweg werd Donderdagavond de alge- meene vergadering gehouden van de afdeeling Haarlem der Vereeniging Nederlandsch Fa brikaat". In verband met een plaats gehad hebbende wisseling van secretaris bracht de voorzitter, de heer H. P. Deinum, het jaarverslag uit. Gereleveerd werd o. a„ dat door de Vereeni ging een industrieele filmvertooning in den Schouwburg en een openlucht industrieele film voorstelling op de Groote Markt werden ge organiseerd. Aan het Lichtweek Comité werd een bijdrage verleend. Ook werd gedurende de lichtweek in October gezorgd voor een tekst in lichtletters op het dak van een der hoekperceelen aan de Groote Markt: „Koopt Nederlandsch Fabri kaat Werk en Welvaart". Tal van propagandakaarten en zegels werden verspreid. De rekening en verantwoording van de pen- ningmeesteresse jkvrwe. C. v. d. Wyck werd goedgekeurd. De voorzitter bracht haar dank voor het correct gevoerde beheer. Het ledenaantal is stijgende. De voorzitter constateerde, dat van deze vereeniging mag gezegd worden dat zij, juist door de crisis omstandigheden, is komen te staan in een brandpunt van belangstelling. De Regeering bracht een bedrag van 100.000 op de begrooting 1932 voor een meer breed opgezette reclame-campagne voor het gebruik van Ned. producten. Deze begrootingspost werd reeds door de Eerste en Tweede Kamer goed gekeurd. Meer belangstelling voor doel en stre ven der vereeniging, in bijzonderheid van de zijde van fabrikanten, blyft echter zeer wen- schelijk. De voorzitter wees in zijn slotwoord aan het eind van het jaarverslag nog op de bijzondere mentaliteit van den Nederlander zich gaarne1 in buitenlandsche richting te oriënteeren; zelfs om by voorkeur naar het buitenlandsch pro duct te vragen en wekte op het doel der ver eeniging te helpen bevorderen. Een vorm van protectie van Nederlandsche producten, waar tegen ook de meest overtuigde voorstander van vryhandel geen bezwaar kan hebben. Het is een vorm van niet bekrompen, van gezond nationalisme. „Voorkeur aan het Nederl. Fa- bricaat mits by gelijken prys en kwaliteit als in het Buitenland". Dat vooral in deze tyden. In het bestuur werden gekozen de heeren A. J. Torley Duwel, C. H. Hin en H. J. M. Bek kers (directeur van Beynes-fabrieken)Het be stuur is thans samengesteld als volgt: H. P. Deinum, voorzitter; A. J. Torley Duwel, se cretaris; (Crayenesterlaan 9, Haarlem) jkvrwe. C. v. d. Wyck, penningmeesteresse; mevr. N. LevenkampPlanten; P. J. M. van Tetering; ir. M. Voorzanger; G. J. Droste, C. H. Hin en H. J. M. Bekkers. De voorzitter bracht tenslotte een woord van dank aan de directie van den Rotterdamschen Lloyd voor het bereidwillig ter beschikking stel len van haar film. Na afloop van deze vergadering had een by- eenkomst in den Schouwburg plaats, welke zeer goed bezet was. De algemeen secretaris der vereeniging, de heer Snoek, hield een korte beschouwing over de „Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat" en de Crisis. Daarna had de vertooning plaats van de film: „Hoe het motorschip „Dempo" gebouwd werd". Gedurende de pauze werden door jonge meis jes eenige proeven van Nederlandsch Fabri kaat aan de aanwezigen aangeboden, welwil lend ter beschikking gesteld door enkele Haar- lemsche fabrikanten. komen in de Gemeenteiyke Concertzaal. De zes van Piet Lustenhouwer. Eigeniyk is deze aanduiding min of meer misleidend, juis ter ware het te spreken van het K. R. O- sextet onder leiding van Piet Lustenhouwer, of wel van de vrooUjke zes waartoe de leider dan dient te worden gerekend. Maar in het spraakgebruik, zooals dat ontstaan is op den rnaandenlangen propagandatocht door ons land, Is het nu eenmal geworden „de zes van Piet Lustenhouwer"; en vermoedeiyk zal men dit Zóó kunnen verklaren, dat in het sextet waar elk der musiceerenden een persoonlijkheid ge noemd kan worden, toch de leider zijn stempel Zoozeer op het geheele ensemble heeft gedrukt, dat zyn part met een zesde deel veel te klein Ware uitgemeten. Dat men deze Hollandsche vertaling van het Ietwat klassiek klinkende sextet heeft gezocht en gevonden, bewijst hoezeer dit K. R. O. en semble er in geslaagd is waar te maken den roep welke overal de komst van dit zestal pleegt vooruit te gaan. Immers, bij het woord sextet krijgt men allicht het vermoeden te doen te hebben met een muzikaal ensemble, dat zich Uitsluitend heeft ingesteld op het spelen van hiet.populaire, of zooals men dat gewooniyk uit drukt, van „zware" muziek. Hoewel het K.R.O.-sextet te oordeelen naar zyn programma's welke het ten gehoore brengt èn als verzorger van de lunchmuziek èn als IC.R.O..Kunst Ensemble, geenszins voor het muzikaal publiek in de kleine zaal van het Concertgebouw een teleurstelling zou beteeke- hen, is het er toch ook in geslaagd om zich haast de reputatie van op zeer volkomen wijze ernstige en licht.klassieke muziek te brengen het populaire genre te geven met een virtuo siteit, welke kan worden geëvenaard doch slechts in zeer zeldzame gevallen overtroffen. Waarom wij dit schryvn? Niet om de aandacht van het publiek ten overvloede op dit ensemble te vestigen; daarvoor heeft het Zelf genoegzaam zorg gedragen. Wèl echter om hier nog eens duideiyk de nadruk te leggen op het feit, dat het K.R.O.-sextet hoor en en zien spelen, een aantrekkelijkheid biedt, boven het alleen te beluisteren voor zijn luid. Sprekér. En ook om den Haarlemschen K.R.O.- Vrienden te verzekeren, dat hun op den pro. Paganda-avond op Zondag 8 Mei in de Ge- hieenteiyke Concertzaal een programma wacht, hetwelk ware muziekvrienden geheel zal vol. doen, terwyi wat vooral de tweede helft van het programma betreft na de pauze hun een hors d'oeuvres variés wordt geboden, vol jolijt en beschaafde ontspanning. Niemand verzuime derhalve de gelegenheid Om deze zes even voortreffeiyke musici als „dwazen" te zien en te hooren. Voor bijzon derheden verwijzen wij naar de annonce in dit hummer. Twentsche Bank Achteruitgang der winstcijfers f 10 millioen betrokken bij de „Stillhalte" Saldo winst 1.938.580. Dividend 4 pet. In haar jaarverslag geeft de Twentsche Bank ha een korte uiteenzetting van de gebeurtenissen °P economisch gebied te kennen, dat als van- Zelfsprekend het bankbedryf den terugslag on dervond van de algemeene depressie, welke op de balans tot uitdrukking komt in een teruggang her telling en in een belangrijk lager winst cijfer. Mindere gebruikmaking van crediet als ge- Volg yan de algemeene malaise, en anderzijds vaak de oractische onmogelijkheid, om voor de ruime liquide middelen belegging te vinden, deden de rentewinst met ruim ƒ400.000 dalen. Dezelfde inkrimping van omzetten kwam tot biting in een lagere winst op provisierekening van byna ƒ200.000. De steeds scherper vormen aannemende ver trouwenscrisis leidde ter effectenbeurze in het tweede halfjaar zoowel tot voortgezette koers daling als tot sterke inkrimping der omzetten. In het emissiebedrijf kon zelfs in dat tydperk vrijwel van een volkomen stagnatie gesproken worden. Niettegenstaande de effectenprovisie zich nagenoeg op het peil van het voorafgaande jaar wist te handhaven, leidden de koersdaling van de effecten in eigen bezit en de uitkomsten der effectenarbitrage tot een lagere winst der effectenafdeeling ten bedrage van ƒ885.000. Engagementen in Ponden beïnvloedden de resultaten der vreemde wissel- en arbitrage - af deelingen ten ongunste; niettemin bleven de resultaten boven die van het voorafgaande jaar De acute crisistoestand, welke zich in den loop van den zomer ontwikkelde en veelvuldige en groote wijzigingen in het Engelsche bank- disconto teweegbracht, om te culmineeren in de opschorting der werking van den gouden standaard door Engeland, veroorzaakte diep gaande fluctuaties in de geld- en discontomark- ten en in de koersen der korte schatkistwaarden in Londen. Een en ander had een ongunstigen invloed op de resultaten van de firma B. W. Blijdenstein Co., zoodat over 1931 geen winstuitkeering kon plaats hebben. Uit hoofde van rembourscredieten en kassa voorschotten, op korten termyn verstrekt aan eenige der groote Duitsche banken, alsmede wegens verstrekte ere,dieten aan handel en industrie overwegend oude relaties betref fende is de instelling voor 10.022.000 by de Stillhalte-overeenkomst betrokken. Bedoeld be drag is opgenomen onder bankiers voor ƒ4.893.000 en onder debiteuren voor ƒ5.129.000. Het totaal van de credieten aan Duitsche de biteuren, voor zooverre niet door Hollandsche zekerheid gedekt, bedraagt rond 13.500.000; begin April van dit jaar is dit bedrag tot bene den 12.000.000 gedaald. Met de overige landen van Centraal Europa, waar zich transfermoeilijkheden hebben voor gedaan, beloopen de engagementen nog geen 50.000. Benoodigd voor afschryving op en reservee ring tegen debiteuren en syndicaten hebben wy in overleg met den Raad van Commissarissen een bedrag van 1.025.000 ten laste der winst en verliesrekening gebracht. Onder deelnemingen in diverse ondernemingen paraisseert als grootste post tot een onveran derd bedrag van 7.200.000 onze deelneming in de firma B. W. Blijdenstein Co. te Londen ad 600.000.-, representeerende onze storting ad 60 pCt. op het geheel in onze handen zynde kapitaal ad 1.000.000.- van The Twentsche Bank (Londen) Ltd., door welke limited com pany wij bedoelde deelneming financieren. In tegenstelling met de gedragslijn, gevolgd ten aanzien van onze andere Pondenengage menten, staan wij met betrekking tot de waar deering van dit actief op het standpunt, dat de invloed hierop van de koersdaling van het Pond thans nog niet is vast te stellen. Deze zoude in concrete cyfers tot uiting komen bij een eventueele liquidatie van de firma B. W. Biydenstein Co., respectieveiyk zal daarom trent meerdere zekerheid bestaan nè, de nieuwe stabilisatie van de Engelsche valuta. Daarom wenschen wij de bedryfswinst onzer vennoot schap thans afgescheiden te houden van een eventueel op bedoelde deelneming te lijden ver lies om dit laatste, zoodra het te zyner tyd definitief is vast te stellen, ten laste te brengen van ons reservefonds. De winst- en verliesrekening wijst een saldo aan van 1.938.580, waarvan de directie voor stelt ƒ287.500 op de nieuwe rekening over te brengen. Met inbegrip van het reeds uitbetaalde interim-dividend van 2 pCt. zal 4 pCt. dividend uitgekeerd worden (v. j. 6%). Donderdagavond 8 uur werd in hotel „De Leeuwerik" de jaarlijksche algemeene vergade ring gehouden der H. C. C. Haarlem. De heer Nagtzaam opende de vergadering en heette alle aanwezigen harteiyk welkom en sprak verder den wensch uit, dat al het mogeiyke gedaan zou worden om dit jaar een behoorlijk figuur in de le klas te slaan, vooral met het oog op de vaststaande degradatie van de drie clubs, die het komende seizoen de laatste plaatsen zullen innemen. Na het voorlezen der notulen van de vorige Algemeene Vergadering, volgde het jaarverslag van den secretaris. Ook dit keer had de heer Kleefstra weer veel eer van zyn werk en het uitvoerige verslag was dan ook weer in één woord af. Als gevolg van een batig saldo, biykende uit het verslag van den penningmeester, kon men in de contributie een kleine verandering bren gen. Hierna werd overgegaan tot de bestuursver. kiezing. Daar de heer Ir. K. Teschmacher zich niet meer herkiesbaar stelde, in verband met het feit, dat hij zoo goed als nooit op een ver. gadering aanwezig kon zyn, werd door het be stuur de heer J. Utermark als voorzitter voor gesteld. Hy werd met algemeene stemmen aan genomen, en daar de andere bestuursleden by acclamatie herkozen werden, is het bestuur nu dus als volgt samengesteld: J. Utermark, voor. zitter; N. Nagtzaam, vice.voorzitter; Drs. B. Kleefstra, secretaris; W. Onkenhout, penning meester en D. Dalhuisen, commissaris. Verder bestaat de kascommissle uit de heeren A. Hel. mig Sr., P. de Ruig en J. Roggeband. Voorts bleek nog uit de mededeellngen, aan gaande het komende seizoen, dat Haarlem dit jaar ook de beschikking' zal hebben over het gemeente.terrein aan den Spaarnhovenweg, zoodat nu alle thuiswedstryden op eigen velden gespeeld kunnen worden. De Damclub „Haarlem" hield haar algemeene jaarvergadering in de bovenzaal van café de Louw, Spekstraat. Uit de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester bleek, dat de vereeniging zich in een gestadigen bloei mag verheugen en het ver- eenigingsjaar met een flink batig saldo kon worden afgesloten. Bij acclamatie werden de aftredende be stuursleden J. Singeling en D. A. van Abs her kozen. Aan de winnaars van den in het najaar van 1931 gehouden groepenwedstrijd werden de pry- zen uitgereikt en wel aan H. W. Zitman den zen uitgereikt en wel aan H. W. Zitman de eerste prys en F. A. Berkemeier de tweede prijs in groep I; aan A. M. Berghuys de eer ste prijs en aan P. van Wamel de tweede prys in groep II. De heer F. A. Berkemeier ontving de fraaie topscorer-medaille als topscorer van het hoofd klasse-team. Nog altyd trekt in Luxor Ben Hur als ge. luidsfilm en met recht. Want al is het waar, dat het geen volledige geluidsfilm is, dat het gesproken woord er niet in wordt weergegeven, de verschillende geluiden bij het zeegevecht met de roovers, bij de wagenrennen en nog in tal van andere scènes, hebben toch een zeer sug gestieve uitwerking. Alles leeft veel meer, dan toen „Ben Hur" nog „stom" was en met ge. noegen hebben wy dan ook dit machtige film- werk, dat zulk een ontzaglyke voorbereiding heeft geëischt en zulke reusachtige sommen gelds, als geluidsfilm nogmaals hebben mogen zien. Door de grootte van de hoofdfilm (de film van Ben Hur is ongeveer 4 K.M. lang) is het byprogiamma slechts kort; het gebruikeiyke Orion.geluidnieuws en nog een tweetal kleine films, waarvan ,,Kleeren maken den man", een TOKIO, 29 April. (V. D.) Hedenmorgen is ter hoogte van Hirohoema een Japansch kust vaarder, „Koerenau Maroe 5" geheeten, in aan varing gekomen met het s.s. „Nagato Maroe" Binnen enkele minuten zonk de kustvaarder. Van de 100 passagiers van het schip konden slechts 30 worden gered. Tot dusverre zün 13 lijken geborgen. van die echt Amerikaansche, dolle films, wel de voornaamste is. Er komen daarin zulke dwaze scènes voor, dat de heele zaal zit te schaterlachen. Inhoud heeft deze film niet, er is alleen dwaasheid, maar die is zóó groot dat je er wel wat van in je moet opnemen en moet lachen, lachenook al weet je in het ge wone leven om zoo te zeggen niet wat lachen is' En dat is van een film al een heel groote verdienste. Op de volgende vragen van den heer J. ter Laan: t.w.: le. Is de Minister bereid om mede te deelen of by het verstrekken van kasgeldleeningen en leeningen op langeren termijn aan gemeenten ten aanzien van sociale maatregelen, arbeids voorwaarden en loonvoorwaarden van het per- sloneel en dergeiyke aangelegenheden regelen worden gesteld? 2e. Is de Minister bereid mede te deelen of het juist is, dat aan de gemeente Velsen ais bindende voorwaarden is gesteld, dat o.m.voor het verstrékken van een leening: a. de gemeente in de Gemeentefondsbelas ting in klasse moet worden verlaagd; b. de pensioensaftrek van het gemeenteper - soneel moet worden opgevoerd van 3 lA8J4 pet., zoodat feiteiyk een loonkorting van 5 pet. wordt voorgeschreven; c. dat alle uitgaven voor het voorbereidend onderwijs, uitgaven dus, die niet door de wet worden geëischt, moeten worden geschrapt; d. dat subsidies voor kinderspeeltuinen e.d. niet meer mogen worden verstrekt; e. dat de gemeentelijke ophaaldienst moet worden beëindigd? 3e. Indien deze vragen bevestigend worden beantwoord, is de Minister dan niet van oor deel, dat deze drastische voorwaarden geen rechtvaardiging kunnen vinden in de tijdelij ke, geheel uit de economische crisis voort vloeiende ongelegenheid, waarin deze en tal van andere gemeenten zijn komen te verkee- ren? 4e. Is de Minister bereid een overzicht te geven van de gemeenten, die zich tot de Re geering gewend hebben om door een kasgeld- leening of een leening op langeren termijn te worden geholpen, van de bedragen die ge vraagd en die toegezegd zijn en van de alge meene en bijzondere regelen en voorwaarden die hierby door de Regeering gesteld zyn? heeft de heer De Geer, Minister van Finan ciën geantwoord: 1. Tot dusver zün regelen als in deze vraag bedoeld, niet gesteld. 2. Deze vraag wordt ontkennend beantkoord. Op 8 April j.l. heeft een accountant van het Departement, in een onderhoud met den secre taris der gemeente, eenige adviezen gegeven in de hier aangeduide richting. De secretaris heeft hiervan een résumé gemaakt en dit by schrijven van 11 April ter fiatteering aan den accountant gezonden. De accountant, die in het onderhoud van 8 April niets anders had gedaan dan eenige terloopsche niet bindende gedachten te uiten, heeft hierop den secreta ris telefonisch doen weten dat het mondeling gesprokene op geen enkele wijze schriftelyk door hem kon worden bevestigd. In een uitvoerig schryven van burgemeester en wethouders van Velsen aan den onderge- teekende, dd. 18 April, werd daarop de geheele financieele toestand der gemeente uiteengezet; een, en ander meegedeeld over corresponden ties in zake werkloozensteun, gevoerd met den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw: melding gemaakt ook van bovenvermeld onderhoud van den accountant en den ge meentesecretaris: en ten slotte gevraagd, of, by aanvaarding door den raad van een reeks voorstellen van burgemeester en wethouders, er op gerekend zou kunnen worden, dat „het steunbedrag, dat door ons op de gewone in komsten niet gevonden kan worden", aan de gemeente zou worden ter leen verstrekt. Op dezen brief is geanwoord, dat aanvragen tot het verleenen van kasvoorschotten eerst ple gen beoordeeld te worden nadat zü concreet en tot een bepaald bedrag zijn ingediend, en dat, indien in dien zin een aanvrage mocht inkomen hetzy tot verlenging van het reeds loopende kasvoorschot na 1 Juni a.s„ hetzy tot verleening van een nieuw kasvoorschot zal worden nagegaan, of, en, zoo ja, welke voor waarden daarby behooren te worden gesteld. Volledigheidshalve moge aan het vooraf gaande nog worden toegevoegd, dat in het onderhoud van 8 Maart door den secretaris der gemeente werd te kennen gegeven, dat in 1932 ook de gewone dienst niet sluitend te maken was, terwyi in dit verband door hem de vraag werd gedaan, of voor het tekort door het Rijk een bijdrage fonds perdu zou kunnen worden verleend. Deze vraag heeft den accountant er toe geleid, de onderdeelen der begrboting in oogenschouw te nemen. 3. Door de ontkennende beantwoording van vraag 2 is deze vraag vervallen. 4. Tot 23 April j.l. zyn aan 127 gemeenten kasvoorschotten toegestaan tot een bedrag van 117.228.500. Uitbetaald, is hiervan 91.458.284.23. Terugontvangen is hiervan reeds 29.753.151.53. Bovendien werden ten behoeve van een drie tal gemeenten Ryksgaranties verstrekt voor eders op te nemen leeningen tot een totaal be drag van 19.640.000. De verschillende bedragen zyn alle toege staan op korten termyn, terwyi over de voor waarden, welke in de definitieve leeningscon- tracten bedongen zullen worden, het overleg met de betrokken colleges van Gedeputeerde Staten nog loopende is. Reeds om die reden kunnen omtrent de te stellen voorwaarden thans geen mededeelingen worden gedaan, terwyl bovendien die voorwaarden niet eens luidend zullen zyn, maar zich zullen moeten aanpassen aan de zeer uiteenloopende finan cieele omstandigheden der crediet behoevende gemeenten. Requiem van Verdi. De Fransche schrij ver Arthur Pougin verhaalt, dat Verdi op twintigjarigen leeftijd zich van Milaan, al- .vaar hij een paar jaar had gestudeerd, naar Busseto begaf om zijn oud-leermeester, den organist Provesi op te volgen. Verdi's be schermers te Busseto, die zijn studie bekos tigden, hadden dit ge daan met de bedoe ling, dat hij Provesi zou opvolgen als organist en orkestdirigent. De geestelijkheid verzette zich echter tegen de benoeming van Verdi; zy wenschte zoo'n theatralen musicus niet. Het gevolg hiervan was, dat Verdi alleen orkestdirigent werd en de bevolking zich verdeelde in twee partijen: pro en contra Verdi. Alhoewel Verdi eerst zes jaren later zijn eerste operawerk schreef en na achttien jaren met Rigoletto zijn naam als opera-componist vestigde, achtte men hem dus toenmaals al te wereldsch bet te verwonderen, dat zyn Requiem, door hem na een dertigtal opera's certwerk, geenszins aanspraak kan maken op de betiteling van gewijde muziek? Ja, een uit- voerir/7 met opera-allures verdraagt, eigeniyk in veV: onderdeelen verlangt. Hiermede bedoelen wij nog niet, dat Verdi's Requiem alleen dan kan voldoen, wanneer zooveel mogelijk het dramatisch element aan gedikt en naar effectbejag gestreefd wordt. Het werk kan op ingetogener wze uitgevoerd evengoed bevredigen. Het zal dan wellicht den Hollandschen concertbezoeker juist in hoogere mate voldoen. Laten we eens de tenorsolo: „Ingemiseo" als voorbeeld nemen. Hoe hoort men gewoon lijk dit fragment vertolken? Het gelijkt dik wijls meer op een uitdaging tot een duel, dan op „de schuldige, die zucht en God smeekt gespaard te mogen worden." Neen, dan hon derdmaal liever een uitbeelding, zooals thans onze Hollandsche meesterzanger Louis van Tulder er van gaf: bescheiden en voornaam, zonder effectbejag, zooveel mogelijk rekening houdende met den tekst (misschien meer dan dat de muziek oorspronkelijk vereischt) en toch klankrijk en muzikaaL In denzelfden «trant kunnen wij tot onze groote voldoening ook over de vertolking der andere soli schryven. HetAgnus Dei voor sopraan en altsolo klonk zeer stemmingsvol, doch niet overgevoelig, het Cangutatis voor bassolo imponeerend, maar geenszins als een bravouraria, de wisselzang „Recordare" fyn- lyrisch, echter niet week, de sopraansolo: „Requiem in de „Libera" sereen, verre van t welderig, de altsolo „Liber scriptus" aangrij pend, volstrekt niet theatraal, enz. Sn die soli- deelen, welke amelijk oppervlakkig van in houd zijn, zooals „Quid sum miser", werden niet quasi diepzinnig, doch eenvoudig en waardig vertolkt. Wij weiden met opzet eerst over de soli uit, omdat deze zoo'n omvattende en hoogst be langrijke plaats bij dit werk innemen. Vooral van een artistieke, subüeme wedergave dezer fragmenten hangt voor een zeer groot deel het welslagen van een Requiem-uitvoering af. Voldeden alle solisten uitermate, zoowel af zonderlijk als in hun samenzang, en verdie nen zij daardoor uitbundige lof. zonder ook maar iets te kort te willen doen aan de pres taties van onze eerste Nederlandsche sopraan zangeres Jo Vincent en die van de voortref felijke zangers van Tulder en Ravelli, noemen we ditmaal met een bijzondere vermelding de altzangeres Suze Luger, die de mezzo sopraan- ARTISTIEKE H. HART- en MARIA-BEELDEN, KRUISEN en PLAQUETTEN. - ZILVER en PARELMOER ROZENKRANSEN JEUGDMISSAALS - ZONDAGSMISBOEKEN. party (aldus betitelde Verdi deze soloparty) met bewonderenswaardige beheersching schit terend vertolkte. Wat het koor betreft, hierover kunnen wij mede met veel waardeering spreken. Men zou het mannenkoor soms iets krachtiger (inzet Dies Irae en Tuba mirum), de bassen in lage ligging wat senorer van klank, de sopranen wel eens beter en feller attaqueerende (Dies irae), de altparty een weinig warmer van timhre en over het algemeen de atticulatie in den pianozang duidelijker kunnen wenschen, doch de totaal-indruk luidt toch: een ensemble, be schaafd van klank, technisch zeer bedreven en muzikaal hoogstaand. Een extra vermelding verdient het klein koor. aangewend in de Introitus (Te decet) en in de Libera (Requiem). Wat een heerlijk stemmen- materiaal! Welk een eenheid! Wy durven met zekerheid beweren, dat de koorpraestaties bij deze uitvoering hooger ston den dan by de vorige uitvoeringen, „Die Schöpfung" inclusief. Dirigent Cuypers heeft wel eer van zijn werk. Dat hij meer werken in denzelfden styl kieze! Rest ons nog te vermelden, dat de H. O. V. zichzelf dezen avond overtrof. Eelden hoorden wij haar in een koorwerk zoo klankschoon en correct spelen. Het deed ons goed, dit na de laatste kooruitvoering te kunnen te kunnen constateeren. Al was het de tekst van de doodenmis, men kon niet nalaten op spontane wyze te applau- disseeren. Na de pauze by de aanbieding van een krans aan den dirigent en aan het slot geleek de ge brachte hulde wel op een indrukwekkende de monstratie tegen de gevreesde en in bedekte termen aangekondigde opheffing van dit mach tig koorensemble. Geen vrees, al zouden de koorleden self nog meer propaganda moeten maken voor hun ge liefde vereeniging. Wy bedoelen hiermede het aanwerven van donateurs. Toch is de aller beste propagandahet geven van een schit terende uitvoering zooals deze. By het concert waren tegenwoordig Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aenge- nent, en de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem. O. K. (Ongecorrigeerd.) Gisteravond kreeg de politie kennis, dat een ongeveer 50-jarige man uit Groningen, die veel geld bij zich had, in staat van dronkenschap een verdacht perceel was binnengegaan. De politie stapte er op af, wist den man, die toen nog 3000 by zich had, het huis uit te loodsen en naar een veilige plaats te brengen, waar hy zijn roes kon uitslapen. Brandje Woensdag werd de brandweer ge alarmeerd voor een brandje in de schuur van den heer v. d. W. in de Uitendaalstraat. Zy be- noefde echter geen dienst te doen, daar met eig enmiddelen het vunr reeds gebluscht was. Coöp. Boerenleenbank Woensdag kwam de caöp. boerenleenbank, afdeeling VelsenDrie huis, in jaarvergadering in café „Zomeriust" oijeen. Na opening en voorlezing der notulen door directeur P. A. Koelemeij werd het aftre dend bestuurslid B. Witteman herkozen, even eens de heer C. Rutte als lid van den raad van toezicht. Voorgesteld werd, den rentevoet ongewijzigd te handhaven en het bestuur de vrijheid te ge ven naar omstandigheden te handelen. Dit voorstel werd aangenomen. De rentevoet is thans: Spaargeld der leden 3J* pet.; dito niet- leden 3 pet.; voorschot 3% -f- y, pet. by eerste aanvraag: voor loopende rekening 4% 4- pet. Het bestuur kreeg wederom de vrijheid, be dragen beneden duizend gulden te verstrekken zander voorkennis van den Raad van Toezicht. Geachte Redactie, Jubileum. Dinsdag 10 Mei zal het 25 jaar geleden zyn, dat de heer D. de Nobel by de familie Van Eeghen op de buitenplaats Midden duin, alhier, als tuinbaas in dienst trad. ZONDAG. H. H. Missen om 7, 9, half 11 Hoogmis. 4 uur Ziekenlof per Radio uitge zonden. MAANDAG. Biddag Litanie v. Alle Heiligen, Om 7.30 Meimaand-oefening. DINSDAG. Biddag Litanie v. Alle Heiligen, 9 uur gezongen Maanddienst op het kerkhof. Om half 8 Meimaandoef. 8 uur Mariacongr. WOENSDAG. Biddag Litanie v. Alle Heiligen. Om half 8 Meimaandolf. 8 uur Coagr. voor de jongens. DONDERDAG Hemelvaartsdag, te vieren als Zondag. H. H. Missen om 7, 9, half 11 de Hoog mis. Om 7 uur Meimaandoefening. Om 9 uur Heilig Uur. VRIJDAG. Eerste Vrydag, om half 8 gezon gen H. Mis met algemeene H. Communie. Om half 8 Meimaandoef. ZATERDAG. Om half 3 Kathechismus; om half 8 Lof met Meimaandoef. Van 59.30 uur gelegenheid om te biechten. Feestavond op Juliana-dag. Om bet ont breken van elk» feestelykheid op Julianadag voor de jeugd eenigszins te vergoeden, heeft de Vereeniging voor Jeugdwerk besloten, een feest avond voor haar leden te houden in het Jeugd huis. Het bestuur heeft daarvoor geëngageerd den bekenden feestarrangeur „William". Deze zal de jeugd een gezelligen avond bezorgen door goocheltoeren en een poppenspel. Opgevoerd zal worden „De lotgevallen van Dik Trom". Van niet-leden zal een. laag entrée geheven worden. Politie-jubileum. De heer R. Stoffer, agent van politie 1ste klas alhier, zal 6 Juni a.s. 25 jaar in dienst zyn by de Bloemendaalsche politie. Personalia. De heer H. Vader, besteller by den Post- en Telegraafdienst alhier, herdenkt Zondag 1 Mei zyn koperen jubileum als zoo danig. TOEPASSING WINKELSLUITINGSWET De aandacht van belanghebbenden wordt ge vestigd op het besluit van den raad van 17 Maart LL, waarop krachtens het bepaalde bij artikel 9 derde lid der winkelsluitingswet 1930 de volgende dagen zyn aangewezen, waarop de by genoemde wet voorgeschreven bepalingen omtrent het sluitingsuur niet zullen gelden: ,de eerste Zondag in de maand Mei en de onmiddellyk daarop volgende 20 Zondagen." Op concours. Het Fanfarecorps „Excelsior" zal op 5 Mei (Hemelvaartsdag) deelnemen aan het muziekconcours te Soestdijk, uitgeschreven door de muziekvereeniging „Patientia Vïncit Omnia". Uitgekomen wordt in de tweede afdeeling fanfare met als verplicht nummer „Mamzell Doctyle Fantasie surl", operette R. Raiman, arr. Jean Preckher en als vry nummer „Le secret de la Bohémienne", ouverture van P. Massard, terwyl aan den marschwedstryd wordt deelgenomen met „Marche Dilbeek'' van L. Marchand. Op excursie. 5 Mei (Hemelvaartsdag) zal door de Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omstreken" een excursie gehouden worden naar Aalsmeer tot het bezichtigen van de drie grootste kweekeryen en het veilinggebouw al daar. R.K. Volksbond De laatste ledenvergade ring in het winterseizoen van den R.K. Volks, bond afd. Overveen en omstreken zal gehou den worden Dinsdag 3 Mei in de St. Aloysius- school te Overveen. De agenda vermeldt: Ope ning. Notulen. Ingekomen stukken en mede deelingen. Installatie nieuwe leden. Rede te houden door den G. A. den Weleerw. heer kap. A. Verhaar, met 't onderwerp: „De schuldbe kentenis van de S. D. A. P." Benoeming kas commissle H. L. Rapport commissie-onderzoek. Rondvraag. Sluiting. Ommegang te Alkmaar De jaarlijksche omgang ter eere van 't H. Miraculeus Bloed zal gehouden worden op Zondag 1 Mei 1932 in Alkmaar. Evenals 't vorige jaar zal door de afd. Overveen hieraan worden deelgenomen Deze bedevaart wordt uitsluitend per rijwiel gehouden en alleen mannen en jongelingen kunnen hieraan deelnemen. De deelnemers vertrekken Zaterdagavond 30 April om 9 uur vanaf het Raadhuis te Overveen en zullen Zondagmorgen in de vroegte weer thuis zyn. Hoewel de deelname het vorig Jaar niet by. zonder groot was, rekent het bestuur van Gees, teiyke Belangen, dat deze bedevaart organi seert, dit Jaar op een grootere deelname. Wilt zoo vriendelyk zyn, te willen opnemen in uw blad, dat de verkoop van het Crisisked door de 12 jortgemeisjes, een bedrag heeft op gebracht van 29.10! Wij bedanken in de eerste plaats den heer Jan Booda en de 300 jongens en mensjes van zyn bijzonder welluidend kinderkoor „Inter Nos". die onder zijn leiding het lied hebben gezongen. By velen heeft het Crisislied ongetwyfeld een bekendheid gegeven en werd hiertoor wijten Philip Loots in herinnering gebracht, die in 1914 het Mohilisatielied componeerde en waar op nu door dr. Schepers de Crisis -woorden wer den gemaakt, welk lied Prinses Juliana werd opgedragen. Dank aan het gratis drukken dier woorden op muziek van wylen Philip Loots, door de firma Enschedé, kan het lied verkocht worden. Mochten er nog andere vereenigiagen ge mengd koor of mannenkoor bereid zijn het lied te laten zingen, dan zal net my aange naam zyn In het belang van het Crisis-Comité zulks te vernemen. Mej. MARY I. FLEISCHMANN. DE EMMABLOEMENDAG Het Comité voor de Emmabloem-collectt brengt hiermede hartelijk dank aan allen voor de buitengewone medewerking, welke het Co mité opnieuw voor den bloemendag mocht on dervinden. Het zou te ver voeren namen te noemen, daar de medewerking aan dezen popu- lairen dag zoo algemeen is. De plaatsruimte, welke deze dankbetuiging zou innemen, als na men worden genoemd, zou ons in conflict brengen met de redactie en bovendien blijft dan nog het gevaar bestaan iemand ie verge ten. Daarom ieder en allen hartelijk dank voor den steun. Geslaagd mag de Bloemendag genoemd wor den, al is de opbrengst minder dan verleden jaar. Na nauwkeurige telling der bank blijkt de opbrengst der collecte, met inbegrip van eenige nagekomen giften, te bedragen f 8374.54 of wel f 1000 minder dan het vorige jaar. Een groote tegenslag voor ons Comité, doch de ergste tegenslag voor de Tuberculose-ver- eeniging, wier taak in deze moeilijke tijdsom standigheden zeker niet lichter wordt. Als men echter naar de opbrengst der collectes in an dere plaatsen ziet. dan blijkt wel duidelyk, dat door de ingezetenen van Haarlem en Bloemen- daal met liefde is geofferd voor het mooie doel. Wij hopen en vertrouwen dan ook. dat deze liefde zal stand houden, waardoor de op brengst der collecte by eenigszins betere tyds- omstandlgheden zeker weer zal komen op het oude peil nJ. f 10.000. U, geachte redactie, onze erkentelijkheid voor uw bijzonder gewaardeerden steun. Namens het Etamabloemendag-Comité voor Haarlem en Omstreken, INSTITUUT TANDARTS DE BOER en A. C. GOEDHART XaniiKvhB -Spec. Haarlem-Noord Telefoon 12997 Dagel. van 1.302.30. Maandag, Woensdag, Vrydag ook des morgens v. 9.30—10AO. Voor mtnverm. Dlnsd. en Donderdag 's avonds 78.30 uur, Kunsttanden8A0, Ut Geheel Gebit'60.<80. TELEFOON 13126 HAARLEM Avondspreeknnr van 70 uur Spreekuren dagel. 10—12 en 26 ZATERDAGS van 10—8 MAHONIE LINNENKAST 9.— 6 sterke huiskamer-stoelen met trijp of leer 10, elk. slaapk. tafeltje I 1.50, canapé 2.50, spiegels vanaf 98 ct.. groote rol zeil 4, 12-els cocosmat 4, zwaar massief eiken buffet met geb. kasten en gesl. spiegels t 27.50, divan 4. geschilderd linnenkastje 3. looper 3.50, ledikanten v.a. 1 p. st. met spiraal f 5, zw. veeren bed 7.50, keukenstoelen 75 ct. p. st.. keuken tafels 98 ct., 2 crapauds, 4 elk. stoelen 30, 2 crapauds, 4 stoelen met leer f 19.50, eiken waschkast 17.50, pitch- pine waschkast 12.50, waschtafeltjes 98 ct.. nachtkastje 1.50, salontafel 1.98, zoo goed als nieuwe lnzlnkb. trapnaalmachine van 195 voor 80. schrijftafeltje f 2.50 enz. enz. H. W. DAMES. Jansweg 14, b. h. station, Telef. 16910. Nieuwe en gebruikte, wit, blauw en swart geëmailleerd 105 br. Godin van 82 voor 35. 85 br. Godin van 75 voor 28. 81 br. Godin van 75 voor 22. 74 br. Godin van 65 voor 20. 82 br. wit em, van 80 voor 35. MEUERINK - JANSSTRAAT 6?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3