Ambassadeur en Milliardair 5, Frankrijk heeft druk gestemd Kapitaalvluchtuit Duitschland MacDonald pleit voor uitstel Scheepsramp in Japan desondanks geen Het nieuws van heden K.R.0. Mildere stemming te Sjanghai De grootste der Mellons Amerika's vertegenwoor diger te Londen E enige arrestaties Ontwapeningsdebat niet genoeg voorbereid 70 slachtoffers BESLISSING Kleinste deel van de candidaten gekozen ARBEIDSORGANISA TIE WIL MEESPREKEN Op herstelconferentie Wervelstorm op Philippijnen AAANDAC 2 ME11932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18064 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13066 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM s TELEFOON 13866 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Hoofd eener dynastie iran grootbankiers Wie is eigenlijk Andrew Mellon? Goethe-herdenking in Parijs Het Weer ■11 Mr. Andrew Mellon De achtergrond van zijn gedachte Zijn groote hartstocht DE WASCHKUIP IN DE TROPEN Jeugdige Afrikaansche zwartjes helpen moeder bij haar dagelijk- schen arbeid PETER KUERTEN'S HERSENEN Volkomen normaal Herstemming op 8 Mei Tardieu herkozen Onvolger voor Briand Geringe verschuiving naar links DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN SEXTET komt!! Sjigemitsoe verzoekt Tokio vam zijn ziekbed, nieuwe gedelegeerde-- aan, te wijzen Nog elf Koreanen in hechtenis Chineezen tot Mandsjoekwc toegelaten Nieuwe troepen Streng toezicht ZWAAR GEWOND NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Een Londensche medewerker schrijft ons: De nieuwe gezant der Vereenigde Staten van Amerika in Engeland is hierin Londen geen onbekende. Toen hij verleen jaar zijn zoon, die in Cambridge studfert, opzocht werd hij door den senaat der universiteit tot eeredoctor in de rechts- Wet/nschappen (LL. D.) en tot eere „Fel low01 Clare" (het Clare-college waar zijn zooü studeert) benoemd. Thans heeft hij aan ket eerste diner aangezeten, dat de „Pilgrims" hem aanboden en waar hij voor 't drsi ih het openbaar alhier optrad. Men m<yfc in Londen zulke diners medegemaakt hejben, waar met den prins van Wales de hoerden kopstukken van alles wat En- ^prgifnd aan naam in politiek en maatschap- pë)k Teven bezit, aanzaten, om te begrij pt met welk een spanning deze eerste re?voering van den Amerikaanschen rijk at 10 de rol van „Amerikaansch gezant b7 het Hof van gjnf jacobus" verwacht w'd' Sir John Simon, de minister van bui- tijlandsche zaken, leidde de reeks van b sten' *a afioop van de tweede speech, uitge- roken door lord Derby, stond mr. Mellon d oncier donderend applaus van alle aan- ^zigen. Iedereen verwachtte zijn beoordee- rfë te hooren over de ongehoorde wereld- /P1 essie, want zoo iemand daarover te róeelen weet, js net zeker deze Ameri- j^ansche multimillionnair. „Verliest nim- 13r «w kalmte en de mogelijkheid alles te erzien. De wereld heeft meer zulke de- essie-perioden gekend, doch moeilijker is )or ons, die uit den vooroorlogstijd over- even en die de wereld wenschen te leiden fheuzelfden geestestoestand als waarin JU toen leefden, anderen te doen begrijpen, pt, sinds öe oorlog geëindigd is, wij op deze prde wijze verder wenschen te bouwen. Dit |in Werkelijkheid het begin van een nieu- e aera en niet het einde van een oud tijd- Ik behoor niet tot de menschen die (iln keening zijn, dat er met ons sociale jfsteem iets fundamenteel niet in orde is, jat zelfcje SySteem waardoor wij in de meest ^industrialiseerde landen zulk een onge- joorden trap van welvaart te bereiken. Wij jebben noodig grondig te bestudeeren het (venwicht tusschen productie en consump tie en de groote vraagstukken der werkver schaffing en ik ben er van overtuigd, dat fij dit op tijd zullen oplossen. Om de we- jeld over haar tegenwoordige groote moei- Jjkheden heen te helpen, zietdaar waarom (Jroot-Britannië en Amerika elkaar de hand jaoeten rijken." ^Ziehier de wijze, waarop deze geweldige financier en staatsman de gemoederen in dezen tijd van ongehoorde malaise wil be daren. groote publiek weet weinig van hem en aUeen zij, die in het rijk der groote banken geleefd hebben, weten dat bij het noemen van den familienaam Mellon een Ju tegenwoordigheid van den president der vont* Doumer, den Duitschen ambassadeur een esch> van bijna alle professoren en van - ,.gr°°t aantal leden der Academie en het bnnn de prahce heeft Zaterdag in de Sor- tUoJt een pralende Goethe-gedachtenisviering plaapts Bevonden. f rector-magnificus der universiteit, pro- rnefï, Charleby, sprak over het genie van an n en uitte den wensch, dat door invloed v„hpn ethe's geest de vrede der geesten tus- sc n de volkeren zou worden voorbereid. Prof. vaiery sprak over den .wereldomspannenden geBeirtGOethe's- ae redevoeringen vonden sterken bijval. voorstelling niet alleen van grooten rijkdom, maar van ongekende, overvloedige rijkheid wordt opgeroepen. Niet alleen is hij per soonlijk zeer rijk, maar bovendien met zijn broeder Richard, een der twee senior-lei ders van een dynastie van grootbankiers en industriëele ondernemingen. Zijn per soonlijk vermogen wordt op 500 millioen dollars (1 milliard 250 millioen Hollandsche guldens) geschat, doch het gecontroleerde kapitaal zijner ondernemingen op 10 mil liard (25 duizend millioen Holl. guldens). Al deze rijkdom en macht is geconcentreerd in de bankzaken dezer gelddynastie. Mr. Mellon en zijn familie bezitten in Pittsburgh acht banken met een gezamen lijk kapitaal van meer dan een half billioen dollars en met deposito's tot bijna dezelfde som. Zij hebben buitendien nog het meeren- deel der aandeelen van twee en twintig banken in den staat Pennsylvanie, die een kapitaal van meer dan honderd millioen dollars bezitten en deposito's tot dezelfde som. Op deze finantieele basis zijn de wijd vertakte industrieele belangen der Mellons gevestigd. Zij bestaan in olie, aluminum, staal, ijzer, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BERlijNi 30 April (V.D.). De betrokken instanties zijn op het spoor gekomen van een grooten uitvoer van kapitaal door een persoon. °'e V'awdepapieren voor ongeveer 2!/2 millioen Mark had verkocht en de opbrengst naar het buitenland had gebracht. De man had den banken valsche of gestolen passen gegeven, waaronder zich de pas bevond van een bekend Duitsch schrijver. Reeds eenige arrestaties wer den verricht. De hoofdschuldige verblijft volgens de meeniug der autoriteiten in het buitenland. "Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind, tijdelijk opklarend, weinig of geen regen in het Zuiden, in het Noorden aanvanke lijk nog kans op regen, iets warmer over dag. Hoogste barometerstand 774.1 te Vestmanoeur. Laagste barometerstand 752.1 te Yarmouth. steenkolen en cokes, electrische- en spoor weginstallaties, natuur- en kunstmatig* gas, spoorwegen, water en electrische krachtin stellingen, tramwegen, landerijen en ge bouwen, verzekeringen, handelsluchtvaart, scheepswerven en chemische fabrieken. Al deze ondernemingen tezamen vertegen woordigen een bedrag van acht milliard dollar. Dit nu behoort een ieder te weten, die zich een voorstelling wenscht te maken van dezen nieuwen ambassadeur en den achter grond zijner gedachten, waarop het diplo matiek werk door hem wordt opgebouwd. Doch om hem goed te beoordeelen, is het eveneens belangrijk te weten, dat deze ont zettende rijkdom door hem zelf vergaard, een vergrooting van den rijkdom was wel ken hij reeds van zijn vader erfde. Thomas Mellon heette de vader van dezen gezant, en hij was de eigenlijke stichter der financieele dynastie. Eertijds een gevierd advocaat, trok hij zich in 1870 als een rijk doch eerzuchtig man terug. Zijn eerzucht deed hem de eerste Mellonbank in dit tijd perk oprichten en aan deze omstandigheden is het te danken, dat zoowel Andrew als Richard Mellon reeds als jonge lieden in huns vaders bank opgeleid werden. Men verhaalt, hoe deze jongens van 17 en 14 jaar bemerkten, dat de grondstukken in een dorp bij Pittsburgh in waarde begonnen te stij gen en van hun eigen vader geld leenden om hiermede zaken te doen. Het gevolg was dat de beide jongens met Papa na tuurlijk zooveel zaken-intuïtie aan den dag legden, dat zij met hun eerste zaak schatten gelds verdienden en na elf jaren beiden reeds in de zaken werden opge nomen. Andrew werd om zijne bewonderenswaar dige menschenkennis met de afdeeling „lee ningen" belast en werd reeds spoedig di recteur en hij was slechts 30 jaar oud, toen zijn vader zich geheel en al uit de zaken kon terugtrekken. Toen deze eindelijk in 1908 stierf, was zijn vermogen, dat hij zijn beiden zonen naliet, reeds tot 100 miljoen dollars aangezwollen. Dit enorme kapitaal was het fundament waarop door den tegen- woordigen Mellon miljoenen gevormd werden. Natuurlijk dat een man, die zulk een for tuin verder wist uit te breiden en (wat zeer moeilijk en van groot gewicht is) al dezen rijkdom en macht wist te behouden, met bijzondere gaven en talenten moet zijn begiftigd. Voor het groote publiek was hij echter vrijwel onbekend en men vertelt in Amerika, dat toen men hem aan President Harding aanbeval voor den post van „se cretary of the U. S. Treasury" deze vroeg „wie eigenlijk die Mr. Mellon was en waar hij vandaar kwam". 12 jaren lang heeft hij dezen belangrijken post bekleed en thans heeft President Hoover hem tot ambassa deur in Engeland benoemd. Andrew Mellon is thans 77 jaar oud. Intieme vrienden heeft hij slechts weinig maar deze enkelen roe men zijn eenvoud van karakter, geven hoog op welke een allercharmantst gastheer hij is en welk hart „van goud" hij bezit. Eén groote hartstocht heeft hij echter en deze is het verzamelen van schilderijen van oude meesters. Kwam hij reeds ieder jaar naar Europa en kende men hem goed in de internationale sportkringen nog beter ken nen hem de Europeesche kunsthandelaars. Talloos zijn de oude meesterwerken, vooral der Italiaansche, Vlaamsche en Hollandsche scholen, waarmede hij zijn vermaarde ver zameling wist te verrijken en nog zeer on langs kocht hij voor 24 miljoen franken het prachtige schilderij „de H. Maagd en het Christuskind" van Albrecht Dürer, geschil derd in 1506 en dat in 1793 voor slechts 22 ducaten aan een klooster in Praag werd verkocht. Hij is ook degene, die nadat deze week in Lambton-Castle het bekende portret van „Master Lambton", de jonge mooie knaap in zijn rood-fluweelen pakje in een grooten leunstoel zittend, het meesterstuk van den schilder Sir Thomas Lawrence, voor £95.000 werd geveild maar niet toe gewezen, omdat de eigenaar er 200.000 voor wenschte te krijgen, thans tracht ook deze beroemde schilderij „the red boy" ge naamd, voor zijne verzameling te winnen. Minder bekend is wellicht dat hij de koo- per was van de meeste meesterstukken van oude meesters welke de Sow jet-Unie uit het Eremitage-museum verkocht en dat zij op deze wijze groote sommen gelds verkreeg om de duizenden en duizenden tractors in Amerika, door haar besteld en voor haar gemaakt, te betalen. En is 't niet een vreem de gewaarwording te constateeren hoe een der rijkste plutocraten der Vereenigde Sta- ten-Unie in verbinding staat met het eenig- ste proletarische rijk op dezen aardbol dat de Sowjet-Unie heet en dat hunne verbin dingen bestaan in het koopen en verkoopen der hoogst geestelijke goederen onzer Wes- tersche beschaving? PARIJS, 30 April. (Reuter). De buitenland- sche correspondent van de „Echo de Paris" geeft heden het Amerikaansche ontwapenings voorstel in korte samenvatting weer. Volgens zijn opvatting wenscht Stimson niet, dat de conferentie gerekt wordt, doch zou zij en MacDonald schijnt van dezelfde meening te zijn uiteen kunnen gaan, na bespreking van de volgende drie punten: 1. Toetreding van Frankrijk en Italië tot de Londensche Vlootovereenkomst van April 1930 2. Verbod van zekere aanvalswapenen. 3. Vermindering der legereffectieven, waarbij als basis van berekening het Duitsche leger genomen wordt, dat binnenlandsche rust en orde handhaaft. Het blad deelt verder mede, dat de Ameri kaansche gedelegeerde aan sommige delegaties een tabel heeft overhandigd, waarin voor elk land de op grond van bovenvermelde berekening in aanmerking komende cijfers worden aange- ^dT speciale berichtgever van de „Matin" te Genève beweert, dat MacDonald in de gisteren gehouden zitting der delegatie-leiders heeft voorgesteld, alle verdere besprekingen betref fende de ontwapeningsconferentie uit te stellen tot 1 Juni. MacDonald heeft dit voorstel gegrond op de noodzakelijkheid de conferentie in politiek op zicht voor te bereiden, hetgeen wil zeggen, dat naar zijn meening het tot dusver gepresteerde werk doelloos is geweest. Stimson heeft zich bij deze opinie van MacDonald aangesloten, doch tevens als zijn meening te kennen gegeven, dat een te lang uitstel der politieke debatten een onaangenamen indruk op de publieke opinie kan maken. Hij heeft daarom Paul Boncour de vraag ge steld, of hfj denkt, dat na de Fransche verkie zingen gemakkelijker een accoord tusschen de Duitsche eischen en de Fransche inzichten zou kunnen worden bereikt. Paul Boncour heeft, naar Reuter verder ver neemt, geantwoord, dat de Fransche delegatie bereid is in een particuliere of openbare zitting de structuur van haar voorstellen ter onder zoek te geven aan een internationale commissie Daarna is principieel besloten de volgende zitting der delegatieleiders te houden op 12 Mei a.s. TOKIO, 29 April. (V. D.) Hedenmorgen is ter hoogte van Hirohoema een Japansch kust vaarder, „Koerenau Maroe 5" geheeten, in aan varing gekomen met het s.s. „Nagato Maroe" Binnen enkele minuten zonk de kustvaarder. Van de 1QP passagiers van het schip konden slechts 30 worden gered. Tot dusverre zijn 13 lijken geborgen. BERLIJN, 30 April (W.B.). De inrichting voor psychiatrisch onderzoek aan 't Keizer Wilhem- instituut te München is gereed gekomen met haar onderzoek van de hersenen van den op Juli 1931 te Keulen terechtgestelde!) Peter Kuer ten. Deze hersenen waren de inrichting toege wezen, om ze voor de wetenschap te benutten. Het resultaat van het onderzoek is, dat in alle leelen der hersenen normale toestanden werden aangetroffen, elk aanknoopingspunt voor het be staan van een of ander ziekteproces ontbrak. Ook is geen enkel verschijnsel aanwezig van een of andere anatomische storing, welke zou kunnen wijzen op een aangeboren of verkregen geestesziekte. Het onderzoek van het anatomisch-biologische istituut der universiteit van Berlijn heeft tot dezelfde resultaten geleid. PARIJS, 1 Mei (V.D.). De Kamerverkiezin gen hebben over het algemeen een volkomen rustig en ordelijk verloop gehad. Parijs ver toonde, hoewel de verkiezingen samenvallen met den 1 Mei-dag, bijna hetzelfde beeld als andere Zondagen. Het was weinig merkbaar, dat van daag millioenen kiezers de toekomstige samen stelling der Fransche regeering gingen bepalen. Opvallend is, dat er zoo weinig politie op de been was. Slechts voor de stembureaux, welke grootendeels in scholen zijn ondergebracht, be merkte men politieposten. In de stembureaux liggen volgens Fransch gebruik op een groote tafel de stembiljetten met de namen der verschillende candidaten. De kiezer neemt zooveel biljetten als hij wenscht en gaat dan in een cel, waar hij dat biljet uit zoekt, dat den naam van zijn candidaat draagt. Als hij het hokje heeft verlaten, werpt hij zijn biljet in de stembus. De president van de Fransche Republiek, de heer Doumer, heeft reeds zeer vroeg hedenmor gen zijn stem uitgebracht. Het percentage der uitgebrachte stemmen schijnt minstens 80 pCt. te bedragen. Om zeven uur Zondagavond werden de stem bureaux gesloten. De definitieve uitslag der ver kiezingen is niet voor Maandag te verwachten, aangezien het districtenstelsel veel gecompli ceerder is dan dat der evenredige vertegen woordiging. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het te Ivry, een Parijsche voorstad, welke als bol werk der communisten wordt beschouwd, tot een straatgevecht gekomen, toen aanhangers van de patriottische jeugd trachtten de fran sche driekleur te hijschen op de burgemeesters woning. De politie greep direct in en arresteer de een dertiental personen. Tegen tien uren Zondagavond waren te Pa rijs de verkiezingsuitslagen uit 14 districten bekend. Elf afgevaardigden zijn bij hun eerste stemming gekozen, terwijl in de overige ie districten herstemmingen moesten plaats heb- De Fransche minister-president Tardieu in zijn district Belfort met een meerderheid van 2000 stemmen verkozen boven een radicaal so cial stischen tegencandidaat. Tardieu behaalde 5671 stemmen, terwijl de radicaal-socialist slechts 2852 stemmen verkreeg. Te Parijs werd voorts de voormalige minister van financiën, Lasterey, van de groep Mar in, herkozen, evenals de vroegere minister v. luchtvaart, Dumesnil, en de blinde afgevaardig de Scapini (groep Tardieu). Henry de Kerelis is nog niet gekozen. Te Bordeaux is Zondag geheel onverwacht .•erleden de links-republikein, Lorin. Tijdens de verkiezingscampagne zijn thans reeds drie candidaten overleden. Te Nantes /erd de socialist Le Roux ((kozen, "ie candidaat was gesteld als opvolger van Briand. Voorts werd Franklin Bouillon herko zen, evenals Daladier, de vroegere president w. GENèVE, 30 April. (Reuter.) De interna tionale arbeidsconferentie heeft Zaterdag tot slot van haar zitting, die drie weken duurde, een opmerkelijke resolutie aangenomen inzake het herstel-vraagstuk. In deze resolutie wordt den directeur van het internationaal arbeids bureau verzocht, ervoor te pleiten, dat de in ternationale arbeidsorganisatie wordt uitgenoo- digd op de conferentie te Lausanne, om harer zijds bij te dragen tot een definitieve regeling van het herstel- en schuldenvraagstuk. Een dergelijke definitieve regeling komt haar steeds noodzakelijker voor met het oog op het alge meen belang. De Duitsche regeeringsvertegenwoordiger stemde met deze resolutie in en bracht hulde aan den directeur Thomas, die het voorste) had gesteund. De resolutie, waartoe het initiatief van de werknemersgroep is uitgegaan, werd door de conferentie bij hoofdelijke stemming aange nomen. Tegen de resolutie heeft zich alleen de N e- derlandsche werkgeversvertegen woordiger uitgesproken. De werknemersgroep heeft eenstemmig voor gestemd, de werkgeversgroep zich grootendeels van stemming onthouden. Van de regeerings- gedelegeerden hebben voorgestemd die van Zwitserland, Frankrijk, Italië, België, Spanje. Polen, Tsjecho-Slowakije, Zweden, Noorwegen, Denemarken. De Engelsche en Japansche re- geeringsvertegenwoordigers onthielden zirh met de motiveering, dat tegen den inhoud der re solutie weliswaar geen bezwaren bestond, doch dat de conferentie in dezen geen bevoegdheid bezat. Wat er gedaan is GENèVE, 30 April. (Reuter). De zitting der Internationale Arbeidsconferentie, welke drie weken heeft geduurd, is heden na een vlot ver loop en succesvollen arbeid gesloten met een rede van den directeur, Albert Thomas. De kwestie van toelating van kinderen tot het werk in niet-industrieele beroepen leidde tot een ontwerp-conventie en tot verscheidene aanbevelingen. Met de aanneming van deze conventie is de kinderbescherming in haar in ternationale regeling bijna volkomen ten einde gevoerd. Een kwestie van zeer groote beteekenis was de bescherming der havenarbeiders. Zooals be kend werd reeds in de zitting van 1929 een overeenkomst aangenomen, welke bij de door voering in de practijk echter onoverkomelijke moeilijkheden met zich bracht. Vandaar dat Groot-Brittannië en Duitschland om wijziging hadden verzocht. Het gelukte een regeling te treffen, welke de goedkeuring kreeg van werk gevers, werknemers en regeeringsvertegenwoor- digers,' een zeldzame eenstemmigheid. de radicaal-socialistische partij. Cathale zal in herstemming komen. De minister van Justitie, Paul Reynaud, die te Parijs gecandidateerd was, is met groote meer derheid van stemmen gekozen. Herriot werd te Lyon eveneens met overwel digende meerderheid gekozen. Bovendien zijn uitslagen bekend uit de Ardennen en uit Reims, waar onderstaats-secretaris van Oorlog, Riche en de burgemeester van Reims, de radicaal-socia list, Marchanau, werden gekozen. Tegen middel-nacht begonnen ook de verkie zingsuitslagen uit de provincie binnen te ko men, Ongeveer 70 afgevaardigden kunnen reeds als gekozen worden beschouwd. De minister van Handel, Rollin, is herkozen, evenals de radicaal socialistische burgemeester van Le Havre, Léon Mayer. Omstreeks middernacht was men algemeen van opinie, dat het totaal-resultaat slechts een zeer geringe verschuiving van mandaten zal vertoonen. De uitgesproken rechtsche en link- sche groepen schijnen elkander vrijwel in even wicht te zullen houden, terwijl de middenpar tijen, vooral de meer links georiënteerde mid denpartijen waarschijnlijk eenigszins sterker uit den verkiezingsstrijd te voorschijn zullen komen Een overzicht over de tot 1 uur in den afge- 1 oopen nacht binnengekomen verkiezingsuitsla gen toont, dat belangrijk minder candidaten bij eerste verkiezing zijn gekozen, dan men alge meen verwacht had. De radicaal socialisten heb ben, gelijk reeds voorspeld was, hunne positie overal kunnen handhaven of zelfs verbeterd, terwijl de socialisten vrij veel verliezen boeken. De grootlindustrieel Francois de Wendel, die afgevaardigde was in de groep-Marin, en die candidaat was in Briey bij Lunéville, is in eer ste verkiezing niet gekozen en zal in herstem ming komen. Men verwacht, dat niet meer dan 250 van de 611 candidaten in eerste verkiezing zullen blijken gekozen te zijn. De hersteming die belangrijker zal zijn dan deze eerste stemming, wordt gehouden op 8 Mei. Wervelstorm op de Philippijnen. Onbesliste verkiezingsuitslag in Frankrijk Gr ringe verschuiving naar links Herstemmin moet beslissing geven. Gewichtige resolutie van de Arbeidsconferen tie ten aanzien van Lausanne. Ook de derde cfader van de inbraak te Ni; megen aangehouden. 70 Slachtoffers bü scheepsramp in Japan. China onschuldig aan den aanslag te Sjanghr. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Zie art. van Zaterdag en heden SJANHAI, 30 April (Reuter). Elf Koree- die naar men zegt betrokken zijn geweest o de anti-Japansche actie en te maken hebb' met den aanslag in het Hongkiopark. zijn in c! Fransche concessie door de Fransche politie ge arresteerd en aan de Japansche autoriteiter uitgeleverd. In het geheel zijn nu 15 personen in hechtenis genomen. Andere arrestaties worden verwacht, daa- compromitteerende documenten in beslag zijr genomen. De vijf voorname gewonden gaan op bevre digende wijze vooruit. Sjigemitsoe telegrafeerde vanuit zijn bed aan zijn regeering te Tokio, da- hij het betreurde, op het oogenblk niet in staat te zijn, de vredesonderhandelingen voort te zet ten. Hij verzocht dat nieuwe gedelegeerden zou den worden aangewezen en onderstreepte dt groote beteekenis van een zoo spoedig mogelijk afsluiting van een wapenstilstands-overeen komst met China. De bedlegerige Murai publiceerde een verk.. ring aan de Japansche gemeente, waarin hi; zijn hoop uitdrukt, dat de Japansche ewonerr van Sjanghai zich niet op onvoorzichtige wijz< laten meesleepen tot eenigerlei onbescheidei handelingen. Uit Charbin wordt gemeld, dat de Mandsjoc rijsche regeering thans aan de zes Chineesch leden der Volkenbonds-commissie heef toegestaan Mandsjoerije binnen te gaan, alsook dat een klein aantal Chineesche adviseurs hen vergezelt. Naar men weet had de Mandsjoerijsche re geering den Chineeschen leden der commissie eenigen tijd geleden medegedeeld, dat zij zou den worden gearresteerd, indien zij het gebied van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg zou- deh verlaten en het noordelijk deel van Mand sjoerije betreden. TOKIO, 30 April (V.D.). Op initiatief van den Japanschen Generalen Staf is besloten, dat 6000 man nieuwe Japansche troepen uit Osaka en Kobé naar Mandsjoerije zullen vertrekken. Zij zullen worden verdeeld en voor de helft naar Noord-Mandsjoerije, voor de helft naar Zuid- Mandsjoerije worden gezonden. De nieuwe troe pentransporten worden gemotiveerd in verband met de toeneming van het bendewezen in Mandsjoerije. SJANGHAI, 20 April (V.D.). De Japansche troepen hebben in verband met den bomaanslag alle toegangen tot de Chineesche wijk in Tsja- pei afgesloten. Alle in- en uitgaande personen worden nauwkeurig gefouilleerd, alle Koreanen worden streng bewaakt. In de Fransche conces sie zijn razzia's in alle Koreaansche clubs uit gevoerd. Gebleken is n.l. dat de na den aanslag gearresteerde Koreaan Fengki werkzaam -as in een wasscherij in de Fransche concessie. Het po- litie-onderzoek heeft verder het vermoeden doen ontstaan dat Fengki ook betrokken is geweest bij den aanslag op den Japanschen keizer in Tokio op 8 Januari j.l. Te Tokio kwam heden onder voorzitterschap van den Japanschen premier Inoekai het Ja pansche kabinet bijeen, teneinde te beraadsla gen over den politieken toestand. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Josjisawa. en de Japansche minister van oorlog Araki brachten rapport uit over den toestand ir Sjanghai. Het voorlezen van dit rapport duu- de ongeveer 2J/, uur. Het kabinet heeft tot o verre nog geen besluiten genomen. ZANBOANGA (Philippijnen). Een wervel storm heeft twee derden van de historisc! stad Jolo vernield. Het stoomschip „Reme d Dios" is vergaan, het schip „Philipinas" is gr strand. Drie dooden worden gemeld. CALCUTTA. 30 April (Reuter). Tijdens et .ergadering van den gemeenteraad, werd drir maal geschoten op den Britschen magistraat van het district Midnapore. Een jonge Bengalees, die in het bezit werd gevonden van een revolver, is gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1