Fl. 95.- Fl. 65.- WEILL ZOON J.LOTTGERING BEURS VAN AMSTERDAM :i Zilvervossen Blauwvossen Verven en stoomen van Zijden en Kunstzijden Japonnen Wisselkoersen l MAANDAG 2 MEI VAN MEGEN HERINGA WUTHRICH, STADSNIEUWS Agenda 3 Mei BESTRIJDING GEVOLGEN WERKLOOSHEID Afdragen loon of salaris LIEF EN LEED OP JULIANADAG Automolen defect geraakt Verscheidene gewonden Gierstraat-Winkelweek ZOMERDIENST N. Z. H. T. M. Gaat eerst 1 Juli in GIFTEN VOOR PATER WAARSCHUWING CENTRALE COMMISSIE VOOR UITZENDING VAN NEDERL. KINDEREN NAAR BUITEN WIJZIGING LOCALE TRAMDIENSTEN 55-jarige echtvereeniging NUTS-SPAARBANK Centraal Genootschap voor Kinderherdstellings- en Vacantie- kolonies „KINDERVOEDING" Giften Crisis-Comité REMBRANDT-THEATER De Harlekijn Zond agmorgen'Voor stelling CINEMA PALACE SLUITING VAN DE CRISISTENTOONSTELLING In alle opzichten goed geslaagd Offerbus opengebroken Het openbaar slachthuis ORGELCONCERTEN Arm hitje Verkoophuis J. P. Karthaus AFSCHEID P. KALBFLEISSM Intieme plechtigheid Stofzuigerhuis MAERTSNS Ververij en Chemische Wasscherij Groote Houtstraat 5a, Telef. 10771 Jubileum H.H.V. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE Parijs ZZ MAANDAG, 2 MEI lOlf 100? 93 78? 39 47 56 100 42 262 15? 59? 22 95 10A 14? IA 5? 11 105 9 108 80 2i 27 27 8? 6 5? 6 15? 26 8 41 2 129 6 84 93 5 102 151 2i 8 7? HAARLEM CENTRALE VERWARMING HERINGA-JOHNSON-OLIEBRANDERS Gebouw „St. Bavo" Bestuur Postpersoneel, half 8. „St. Caecilia", 8 uur. Bestuur A.R.H.A., 8 uur. Rechtskundig Bureau, half 9. Afdracht Grafische Bond, 8 uur. Kraamverzorging van 23 uur. Stadsschouwburg. Boefje, 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door George Ro bert van 8.15—9.15 uur. ralace. De Pierewaaier, 8.15 uur. Rembrandt-Theater. Harlekijn, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater. Ben Hur, 8.15 uur. BisschoppelijkMuseum. Geopend van 105 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Telefoon 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Telefoon 11871. Naar aanleiding eener circulaire om gere geld een klein gedeelte van het loon of salaris aan het crisis-comité af te willen dragen, ont ving het Comité van de navolgende Instellingen de toezegging, dat gaarne aan bovengenoemd verzoek voldaan zal worden: Personeel H. Theresiaschool, Zomervaart. Personeel St. Josephschool, Heerensingel. Personeel Stads Bibliotheek en Leeszaal. Personeel O. L. School nr. 5. Personeel Willem de ZwUgerschool, Herzog- straat. De navolgende bankinstellingen, scholen en zaken verklaarden zich gaarne bereid om bus jes te plaatsen, waarvan de inhoud aan het Comité zal worden afgestaan: Oscar Smit's Bank. Nederlandsche Middenstandsbank. Amsterdamsche Bank Doopsgezinde Weeshuis, Klein Heiligland. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. R. K. Meisjesschool, Koningstraat. O. L. School nr. 3 (Montessorischool). O. L. School nr. 14. Prot. Chr. Nijverheidsschool, Tetterodestraat. Dr. Herman Bavinckschool, Ambachtstraat. O. L. School nr. 28. St. Lidwinaschool, Timorstraat. N.V. H. J. Lamp. Brokaar's Valutahuizen. Lippits Hoedenmagazijnen. J. A. Henning. N.V. v. d. Sluys' Vleeschhandel. Drog. K. van Eden N.V. Delicatessenhandel C. M. van Reysen. J. T. Mathot. Eigen Hulp. aterdagmlddag is van den automolen in het .anapark een ijzer los geraakt of gebroken, irmede een der zwevende autotjes aan den en was verbonden. Dit had tot gevolg, dat autotje rechtstandig kwam te hangen en de vier inzittenden er uit vielen, en van hen, genaamd G. Zonnenberg, oud jaar, in dienst bij de Ned. Spoorwegen en lende in de Timorstraat, werd daarbij ge ld, evenwel niet ernstig. <e volgende personen, die in de onmiddellijke ■ijheid van den molen stonden, werden door losgesschoten beugel omver geworpen en e ond: W. Peters, 4 jaar, G. Dieks, Mamixstr. 119, P. Spijker, 5 jaar, Spaansche Vaartstraat 11. De eerste twee werden niet ernstig gewond maar Spijker kreeg een gespleten tong en is door den O. D. per particulieren auto naar het Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Vervolgens werden van P. Zonneveld, 5 jaar, Nagtzaamplein 19, die ook in de onmiddellijke nabijheid stond, haar mantel vernield en haar rijwiel beschadigd. De molen is toen stopgezet en door een hoofd inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht on derzocht. Nadat technische verbeteringen wa ren aangebracht mocht de molen weer draaien, doch alleen langzaam en als hij na lederen rit dcor den houder gecontroleerd werd. De molen heeft ongeveer een anderhalf uur stil gestaan. Vrijdag j.l. werd door de Gierstraatvereenl- ging een vergadering belegd ter bespreking van een te houden winkelweek. Het bestuur had een reclameplan ontworpen en dit werd na eenige re- en dupliek met algemeene stemmen aange nomen. Dit plan was als volgt samengesteld: Aan iederen kooper wordt een bon verstrekt voor elk besteed bedrag van 50 cent, dus als men voor één gulden koopt 2 bons, enz. Bij een nader te vermelden adres zullen tien van deze bons moeten worden afgegeven in ge sloten couvert, voorzien van naam en adres. Deze couverts worden genummerd en de in brenger met het nummer in kennis gesteld. Op verschillende nummers zullen prijzen worden gegeven, welke beschikbaar zijn gesteld door de winkeliers, terwijl aan het einde der re clame-campagne door het bestuur fraaie prij zen worden toegekend voor het hoogst aantal ingeleverde bons in totaal. De enveloppen met tien bons moeten worden ingeleverd op 19, 23, 26 en 30 Mei en het totaal op Woensdag 1 Juni a.s., des avonds van 8 tot 9 uur. Min der dan tien bons worden niet aangenomen. Nog zij vermeld, dat de deelnemers aan deze reclame-campagne kenbaar zijn aan een kaart in de etalage. Alleen daar worden de bons cadeau gegeven. In afwijking met andere jaren gaat de zo- dienst-regellng der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. dit jaar eerst 1 Juli in. Andere jaren was dit tijdstip, als de zomertijd inging. De later invoering houdt verband met de tijdsomstandigheden en is tevens gebaseerd cp de overweging, dat de groote drukte op de tramlijnen zich slechts in Juli en Augustus voordoet. Zoolang de zomerdienst, welke gelijk zal zijn aan dien van het vorige jaar, nog niet in wer king getreden is, zal op drukke Zondagen en andere dagen, als dit noodig mocht zijn, op het traject AmsterdamHaarlem—Zandvoort een 10-minuten dienst ingevoerd worden gedurende den geheelen dag. Van eene huismoeder, die groote zorgen heeft om uitkomst en een betrekking voor haar zoon 0.75 De Burgemeester van Workum waarschuwt tegen de slechte practijken van een persoon, die zich H. van der Veen noemt en voorgeeft leidekker te zijn. Hij bezoekt hoofden van scholen, geeft dezen kennis van vestiging in die plaats en laat kinderen als leerlingen inschrij ven. In een dan gevoerd gesprek deelt hij mede van den toren te zijn gevallen en tot werken ongeschikt te zijn. Onder deze en meer leugen achtige voorstellingen slaagde hij er meermalen in het medelijden op te wekken en minder waardige potlooden, waarin hij handelt, te ver- koopen. Bedoelde persoon is ongeveer 35 jaar en draagt lichtkleurige overjas. Hij is in het bezit van een rijwiel, waarop een koffer en tasch. Er zullen wel geen vereenigingen zijn, die niet ^eer getroffen worden door de subsidie-intrek king van de gemeente. Tot de zwaarst getrof fenen behoort zeker de Centrale Commissie voor uitzending van Nederl. kinderen naar bui ten. De Centr. Commissie toch is het vorig jaar gedwongen geweest, méér kinderen dan nor maal voor haar rekening te nemen, kinderen voor wie uitzending noodzakelijk was. Men had gehoopt het ontstane tekort in den loop van enkele jaren weg te werken. Dit nu zal onmoge lijk zijn, aangezien voor de volgende jaren niet meer op gemeente-subsidie gerekend kan wor-» den. Dientengevolge zal de uitzending stop ge zet moeten worden, indien niet op andere wijze hulp komt. De commissie overweegt verschillen de plannen om te trachten gelden bijeen te brengen. In hoeverre die slagen zullen, moeten we afwachten. Maar afwachten mag niet en kan niet! Juist in deze tijden stijgt het aantal van die kinderen, die om hun gezondheid te behouden eenige weken of maanden andere lucht moeten inademen en andere, betere voe ding moeten gebruiken. Hoe hoog de nood stijgt, deze kinderen moeten geholpen worden. De Centr. Commissie zal, behalve toevallige ba ten die zij tracht te verkrijgen, de beschikking moeten hebben over een geregelde bron van in komsten. Nu de gemeenschap die niet meer in de vorm van subsidie verstrekt, moet de ge meenschap het op andere wijze verschaffen. De commissie vraagt met de grootst mogelijke aan drang toezeggingen voor jaarljjksche contribu ties. Kleine of groote bedragen, het is onver schillig indien het totaal de vroegere subsidie maar overtreft. Wie bovendien een gift ineens af wil staan, helpt zorgen dat de nood van het vorig jaar geen nadeel bezorgt aan degenen die de minste weerstand kunnen bieden, aan de nood van thans: de zwakke kinderen uit de arme gezinnen. Opgaven worden gaame en spoedig ingewacht bij één der volgende commissieleden: A. J. van Leusen, arts, van Tuyllweg 34, Velsen. Zr. Westra, Ruysdaelstraat 40, IJmuiden (O.). J. H. de Gelder, Zeeweg 224 IJmuiden (Oost). Zr. F. de Beurs, Trompstraat 47, IJmuiden (Oost). Zr. Benes, Briniostraat 5rd. IJmuiden (Oost). Zr. Posthuma, Wijkerstraatweg 251, Velsen (Noord). Mej. Lust, Stationsstraat lrd. IJmuiden (O.) Zooals bekend zal lijn 1 (Schoten—Haarlem- Heemstede) eerlang niet meer langs de Blauwe Brug loopen, doch over de Crayenesterbrug door de W. de Zwijgerlaan en de Jan van Goyenstraat. Eenige leden der Afdeeling Haarlem van „De Forens", zoo meldt het orgaan dier vereeniging, wonende in het Bronsteeweg-kwartier, wezen het bestuur der Afd. Haarlem er op, dat zij na de omlegging er op achteruit zouden gaan, n.l. 15 ct. tarief (12 knipkaart) vanaf Adr. Pauw laan, tegen nu 10 ct. (81/3 ct. knipkaart) als zij het kleine eindje tot de Blauwbrug loopen. Die leden meenden verder, dat het onjuist zou zijn hen door de omlegging financieel te du peeren en zij zouden daarvoor gaarne zien dat de grens van het 10 ct. tarief na de om legging van de Blauwe Brug naar de Adr. Pauwlaan werd verplaatst. Het bestuur der Afdeeling Haarlem had naar aanleiding hiervan een onderhoud met den heer Ir. Burgersdijk, directeur der Noord-Zuid- Holl. Tram, waarbij deze verklaarde, dat het onmogelijk is aan de geuite wenschen van bo venbedoelde bewoners van het Bronsteekwar- tier tegemoet te komen. Het Ostadeplein (Crayenesterbrug) moet uit den aard der zaak de grens worden van het 10 ct. tarief en als de Bronsteeërs door de Pieter Aertzlaan naar het Ostadeplein loopen, zal de afstand hoog stens eenige tientallen meters verder zijn dan naar de Blauwbrug. Ging men er toe over de 10 ct. grens te verleggen naar de halte Adr. Pauwlaan (waartoe men in geen geval kan overgaan), dan zouden de bewoners van de buurt Koediefslaan wel weer kunnen vragen: waarom niet 10 ct. tarief tot de Koediefslaan, enz.? Het is natuurlijk waar, dat eene zekere categorie bewoners van Noord-Heemstede door de omlegging eenigszins gedupeerd wordt, maar eene grootere categorie en die zal bij volle dige bebouwing en bewoning van het Leeuw en Hooft-kwartier nog grooter worden is nu in eene bepaald slechte positie en de aanstaan de omlegging is ongetwijfeld meer in het alge meen belang. Ter zake van verdere tram- en busplannen nader informeerend, vernam de afd. Haarlem van den heer Burgersdijk, dat verwacht wordt, dat de electrische tram naar Leiden met in gang van 1 Januari 1933 zal rijden. Ook zal het wel einde 1932 worden voordat lijn 4 (Sta tion Haarlem—Leidschevaart) opgeheven en in een busdienst tot aan de Spoorhalte Aerden- hout omgezet kan worden. Die busdienst zal later doorloopen tot Heemstede-Oost (Indische Buurt), voor welke buurt eerlang een voorloo- pige busdienstregeling vanaf de Asterkade tot stand komt. Den 16den Mei zal het 55 jaar geleden zijn. dat 't echtpaar Th. F. Spook en C. M. Kappel- hoff, Leidschestraat 112, in het huwelijk ver bonden werd. Het het oog op den niet al te goeden ge zondheidstoestand der beide oudjes, wordt deze dag slechts in uiterst intiemen kring herdacm. Het vergelijkend overzicht over April 1931— 1932 der Nuts-Spaarbank te deze rstede is als volgt: Aantal behandelde posten 13814 (v. j. 14906); aantal inlagen 7799 (v. j. 9763; aantal terug betalingen 6015 (v. j. 5143). Ingelegd f 451.225,22 (v. j. 620.835,86). Terugbetaald 909.188,29 (v. j. 687.750,10). Minder inge legd 457.963,07 (v. j., minder, 66.914,24), Aantal nieuwe boekjes 254 (v. j. 303)id. afbe taalde boekjes 246 (v. j. 154). Spaarbusjes op 30 April 1932 in omloop: 3452. Geledigd in April 1932: 254 busjes met totaal inhoud 4670 80. Aantal verhuurde kluisloketten op 30 April 1932 334. Het groote verschil tusschen inleggingen en terugbetalingen is door de run, welke gelukkig slechts eenige dagen aanhield, veroorzaakt. Aan het Jaarverslag over 1931 van bovenge noemde vereeniging is het volgende ontleend: Het ledenaantal onzer afdeeling bedraagt 652 tegen 646 in 1930, 712 in 1929, 705 in 1928, 440 in 1927 en 230 in 1926. Dit jaar zonden we 175 kinderen uit met 6550 verpleegdagen. Van deze kinderen gingen er 40 naar Zandvoort, 3 voor eigen rekening der ouders, en 4 kindéren werden door de Bio- stichting betaald. Bovendien zonden we nog 120 kinderen uit voor rekening van de N. V. Het Kinderhuis. Dus in he.t totaal heeft onze afdeeling de zorg gehad voor 295 kinderen. In 1930 zonden we 138 kinderen uit en had den we de zorg voor 120 kinderen van de N.V. Het Kinderhuis. In 1929 zonden we 190 kinderen uit. In 1928 zonden we 194 kinderen uit. In 1927 zonden we 156 kinderen uit. In 1926 zonden we 166 kinderen uit. Gemiddeld was de gewichtstoename: Kerdijk: 2.28 K.G.; Zwartendijk: 2.16 K.G.; De Steeg: 2 K.G.; Zandvoort: 2.50 K.G. Enkele kinderen zijn er afgevallen. Dit jaar mochten de 4 uitzendende vereeni gingen te zamen eene subsidie ontvangen van ƒ5000, waarvan aan onze afdeeling door B. en W. een bedrag werd toegekend van ƒ2250. Eene collecte langs de huizen bracht reeds ƒ525 op, een klein bedrag werd pas in 1932 verrekend. Eene collecte op de bijzondere scholen bracht ƒ181,10 op. Van den Armenraad ontvingen we dit jaar niets. Aangiften ontvingen we 10. Aan bij dragen van vereenigingen, van diaconiën 51.50, van onders boven de weistandsgrens 0, van niet-verzekerde ontvingen we een bedrag van ƒ227.90. Van de Gemeente voor de ver zekerden 1553.80. Provisie van verkochte lo ten ƒ47.40. Aan zilverpapier dit jaar niets. Van uitvoeringen: van den heer Goetink ƒ355.50; van den heer Steenman ƒ268.61. Leden van het bestuur: Ons bestuur moest dit jaar mevrouw Spoor missen, wier gezond heid haar niet langer toeliet voor ons te wer ken. Wij danken mevrouw Spoor hartelijk voor hare groote toewijding aan onze zaak. Als nieuwe bestuursleden werde ndit jaar be noemd dr. Garrer, mevrouw Bakhuizenvan den Brink, mej. Monalda, mevrouw Steenhuis- Polman. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen Zoete- straat: Maandag 121 posties; Dinsdag 129 por ties; Woensdag 124 porties; Donderdag 118 por ties; Vrijdag 122 porties; Zaterdag 49 porties. Overtonstraat: Maandag 127 porties; Dinsdag 111 porties; Woensdag 97 porties; donderdag 123 porties; Vrijdag 108 porties; Zaterdag 41 porties. Byzantiumstraat: Maandag 51 porties; Dins dag 49 porties; Woensdag 55 porties; Donder dag 47 porties; Vrijdag 59 porties; Zaterdag 19 porties. X, IJ. Z. 6.25. Heel erg enthousiast kunnen we dezen keer over de hoofdfilm niet zijn en ware het niet dat de nonsens er zóó dik op lag, dat geen mensch ter wereld haar nog au serieux kan nemen, dan zouden we zeer zeker redenen aan wezig achten om haar zonder meer af te keu ren. Nu is het echter „een gek geval" met een dito ontknooping, zonder meer en daarom mee- nen we dan ook, dat volwassenen er zonder bezwaar nota van kunnen nemen. Indien we den inhoud gingen navertellen, dan zouden er allicht andere conclusies worden getrokken, dan in het gegeven voorkomen en zou men misschien verbaasd zijn, dat een der gelijke daemagogische rolprent met onze adhae- sie-betuiging werd vertoond. Daarom willen we er alleen dit van getuigen: dat er geestige vondsten in voorkomen, waarom smakelijk wordt gelachen, en dat men zich met het ge heel wel kan amuseeren, indien men het ge zond verstand thuis laat, en men zonder meer de geboden verwikkeling, met den komlschen Szöke Szokall, aanschouwt. Deze speler is wer kelijk een genoegen om naar te kijken en als steeds maakt hij heel veel goed, van wat min dere goden om hem heen trachten te ver prutsen. Eén ervan is een zekere Max Hansen, een nieuwe „ster" met een ontzettend verve lend en béte gezicht. Het is aan te bevelen hem eens te gaan bezien, daar hij na deze film, welke tevens zijn debuut is, wel voor goed van het firmament zal verdwijnen. Ook zij, die zich tot Sien Dijers voelen aangetrokken, kunnen thans hun hart ophalen. Interessanter en dus belangrijker is de cul tuurfilm „Wasserfreuden lm Tierpark", waar in men met de eigenaardigheden der dieren wordt vertrouwd gemaakt. Bovendien is aan de oer-vermakeltjke beesten, de pinguïns, een ruime plaats toegekend, wat werkelijk gelukkig is. Deze dieren te zien is een plezierige voor stelling apart. Voorts de teekenfilm van Max Fleischer „Walt till the sun shines", en deze biedt voor ieder die op de verkwikking van de zonne stralen zit te wachten, een welkom surrogaat. Polygoon-nieuws heeft niet alleen het ver gaan van den molen: „De Adriaan" verfilmd doch laat tevens zien, hoe sierlijk dit bouwsel voorheen het stadsdeel waar het stond ver fraaide. Op het tooneel zijn deze week Tholen en van Lier en het is vrijwel overbodig nog van hun prestaties te gewagen, zoodat men alles bijeen genomen, toch nog tevreden en voldaan huis waarts keert. Als laatste van de serie cultuurfilms, die des Zondagsmorgens zoo 'n ruime belangstelling hadden, vanwege het interessante en leerzame karakter, komt de film: „In het Land der Dolomieten". In deze zeer bijzondere berg streek met haar overweldigende natuurpracht. huizen de typische bewoners met hun eigen aardige gebruiken en gewoonten en vormen als 'tware een volk apart, ook al lijkt het soms: „net als bij ons!" Dat het accent voornamelijk echter op de natuur zelve is gelegd, die met kwistige hand bergen en landschappen heeft „gezaaid", is heusch geen toeval alleen. We gelooven dan ook stellig, dat ieder die zich de kleine moeite en kosten gestroost, deze Zondag morgenvoorstelling bij te wonen, van het begin tot het einde groote belangstelling zal hebben voor een streek, waarvan hij zich het bestaan tot op heden slechts flauw herinnert en er zich dus amper voor interesseerde. Qua ontwikke ling heeft het bijwonen van één Zondagmorgen voorstelling dikwijls meer resultaat dan een half jaar bioscoopbezoek en gezien de steeds toenemende interesse ervoor schijnt ook het publiek dit te beseffen en te waardeeren. In deze bioscoop draait deze week „De Pie. rewaaier". O.i. is de titel niet geheel goed gekozen, want èn de eenigszins ondeugende echtgenoot, zijn in wezen al niet minder stoute schoonpapa en de vriend die op Amerikaan- sche wijze schoonzoon boven schoonpapa laat verkiezen tot burgemeester van Freienberge, het zijn per slot allemaal pierewaaiers. Max Adalbert, Ralph A. Roberts en Johannes Rie- man waten in deze Duitsche klucht veel te leggen. De heele klucht heeft niet veel om het lijf. Het voorprogramma met z'n actueel journal, en een niet onaardige geluidsteekenfilm, be reikt zijn hoogtepunt in het variéténummer, waarin H. Valckenier op den vleugel op voor treffelijke wijze de bekende Rachmanikoff- prélude brengt. Zijn partner vergast op een voortreffelijk gespeeld nummer op de balalaika. De stem van zijn mede-artiste die haar bestdeed, het zoo goed mogelijk door haar voordracht weg te cijferen, kon ons minder bekoren. Om de hoofdfilm is het programma slechts voor volwassenen. Gisterenmiddag half vijf is de crisis-tentoon stelling, die gedurende de maan April in de kunstzalen „Reeker" aan den Wagenweg is ge houden, door den voorzitter van het uitvoerend comité, den heer H. F. Boot, met een geestig woord voor gesloten verklaard. Hij deelde aan de talrijke aanwezigen, die een geanimeerd gezelschap vormden, mede, dat er tijdens de crisis-tentoonstelling 189 stuks schilderijen zijn verkocht, die een totaal bedrag van 5400.— opbrachten. Verder zijn nu reeds 2400 loten geplaatst. De heer H. F. Boot memo reerde in zijn dankwoord, de welwillendheid van Z. Exc. den Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, van den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk, en van Z. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem en dankte hen voor hun gebleken be langstelling, die daadwerkelijk was; hij dankte ook de werkcommissie, de heeren Mendlick, Gra- tama, Schretlen, Teding van Berkhout, Knaap en den nestor Koster voor hun goeden raad en adviezen; hij sprak ook over de aangename stemming, die er gedurende den expositietijd in de kunstzalen „Reeker" heeft geheerscht en deed bij dit punt de dames v. d. Meer, Bergak- ker, mevr. Altena en den heer Hans de Bock, die zich vele verdiensten verwierven voor het gave verloop van de feestelijkheden in den dank der kunstenaars deelen. De heeren Knaap, die de administratie, en Leffelaar, die de geheele expositie in zijn zalen dag voor dag verzorgde en arrangeerde, mochten eveneens in den dank voor den voorzitter deelen alsook de heer Ree ker, eigenaar der firma en ten slotte het werk comité, dat zijn beste krachten in het belang van he goede verloop der tentoonstelling had gegeven. De heer Boot scheen nu eiken heiligen zijn kaarsje te hebben gegeven. Edoch, het zou blij ken, dat dit niet het geval was geweest. De heer Herman Moerkerk was vergetenEn nu was het grappig te zien hoe iedereen zich beijverde om dat verzuim goed te maken. De heer Grata- ma wilde er mede beginnen, maar de heer Boot sprong naar voren en nam hartstochtelijk de gelegenheid waar om den heer Moerkerk in hartroerende woorden te bedanken voor het ontzaglijk vele, dat hij voor de tentoonstelling heeft gedaan. Herman Moerkerk's caricatuur- teekeningen hebben een geweldig succes gehad, maar voor hem zelf beteekende zij opoffering van vele Zondagmiddagen. Ook het door den heer Moerkerk vervaardigde affiche heeft het uitstekend gedaan en ongetwijfeld veel er toe bijgedragen, dat de aandacht op de tentoonstel ling gevestigd bleef. Een groot enthousiasme ontstond naar aanleiding van zijn woorden met het gevolg, dat Moerkerk een nieuwe vloed be stellingen van caricatuurteekeningen kreeg. De heer Moerkerk heeft wel een zeer bijzonder aan deel gehad in het succes der tentoonstellingen. De heer Gratama dankte den heer Boot voor alles, wat deze voor het succes heeft gedaan. Een gezellig samenzijn bij muziek volgde en omstree.ks 5 uur sloot de tentoonstelling, die ook financieel een groot succes is geweest. (Ongecorrigeerd) Tusschen Zaterdagavond 6 uur en Zondag avond 6 uur is een offerbus in de R.K. Kerk aan de Nieuwe Groenmarkt opengebroken en de in houd, f30.—, ontvreemd. Zilveren bestaansjublleum. Vandaag was het een kwart eeuw geleden, dat het openbaar slachthuis in werking trad. De ongunstige tijdsomstandigheden hadden doen besluiten, aan dit jubileum geen feestvie ring te verbinden. Dit kon evenwel toch niet verhinderen, dat van verschillende zijden bloem stukken werden gezonden, zoodat deze dag dus niet onopgemerkt voorbij is gegaan. Te beginnen met de maand Mei zullen de orgelbespelingen in de Groote of St. Bavokerk ook weer des Dinsdagsavonds door den 6tads- organist George Robert gegeven worden. Het programma voor morgenavond (8.15 tot 9.15 uur) is als volgt: 1. Toccata, Adagio et Fuga Cgr.t. J. S. Bach; 2. Largo, G. F. Handel; 3. Zesde Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy, Choralvariationen, Fu ga, Finale; 4, Abendlled, R. Schumann; 5. Derde Zaterdagmiddag werd de hit voor den groen tewagen van den heer Van Riessen, wonende op Patna) op den Hooge-Duin-en-Daalscheweg te Bloemendaal door een auto van den heer S(nijders) zoodanig aangereden, dat 't arme dier de beide voorpooten gebroken werden. Om een einde aan het lijden te maken, is het ter plaatse doodgeschoten. Het bekende verkoophuis J. P. Harthaus aan de Groote Markt bestond Zondag 120 jaar. In verband met de tijdsomstandigheden is dit feit niet gevierd geworden. Het biedt echter de gelegenheid, om er op te wijzen, dat in den loop der tijden de zaak, welke eenvoudig was in haar opzet, groote uit breiding heeft ondergaan. Toen de heer Karthaus overleed en de heer Wiemers eigenaar werd, kwam de zaak tot grooten bloei, waarin zeer zeker aandeel had wijlen den heer Schoonhoven, eerste bediende. Sedert 1914 is „Het Verkoophuis" omgezet in een naamlooze vennootschap en werd de heer J. de Prez directeur, die nu nog steeds aan het hoofd staat van de zaak. In de mooi versierde (oude raadzaal ten stadhuize had hedenmorgen een bijeenkomst plaats ter gelegenheid van het afscheid van den he er P. Kalbfleisch, administrateur, chef van de afdeeling Onderwijs en verkiezingen, van de gemeente wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd en het in ver band daarmede gevraagde en verkregen eer vol ontslag. Bij deze plechtigheid waren aanwezig de heeren Th. A. Wesstra, gemeente-secretaris, W. Roodenburg en W. J. B. van Liemt, wet houders, A. J. de Landmeter, loco-secretaris en griffier, en voorts alle chefs van afdeelin gen en het personeel van de afdeeling onder wijs. De heer Westra sprak eenige hartelijke woorden van afscheid, nadat hij den heer Kalbfleisch en zijn echtgenoote en kinderen eerst har telijk welkom heette. Spr. herinnerde dan aan de bijeenkomst in grooten stijl, twee jaar geleden gehouden, ter gelegenheid van de herdenking van het gouden jubileum van den heer Kalbfleisch als gemeente-ambtenaar. Spreker herinnerde voorts aan de konink lijke onderscheiding, welke toen den jubilaris ten deel viel en wat een apotheose was van de toen gehouden toespraken. Spr. wilde niet in herhalingen treden van hetgeen toen gezegd is, doch hij kon wel zeg gen, dat ook nu allen dankbaarheid vervult voor het feit, dat den heer Kalbfleisch steeds kracht en gezondheid zijn gegeven, om in zijn fun ctie te doen, wat hij vermocht, en voor den prettigen en collegialen omgang, welke het secretariepersoneel steeds mocht ondervinden. Wij zullen u zeer missen; de dribbelende fi guur, die, opgewekt tot het laatste toe, op het stadhuis deed, wat zijn plicht was, en meer dan dat. Wij zullen u ook missen, omdat u wel niet de personificatie was van het Haarlemsche on derwijs, doch daarmede wel was samengeweven. Gij waart een permanent element in het on derwijs en het zal moeilijk zijn te realisee. ren, dat uw naam niet meer daaraan verbon den zal zijn. Spr. uitte ten slotte den wencsh namens het geheele personeel, dat den heer Kalbfleisch nog een alrijke reeks van jaren in gezondheid, lichamelijke welgesteldheid en ook in mate rieel goede gesteldheid zou geschonken wor den. De heer Roodenburg, wethouder van onder, wijs, voerde vervolgens het woord en herin nerde er daarbij aan, dat de heer Kalbfleisch vele wethouders van onderwijs van verschil lende richting heeft medegemaakt. Spr. had eens hooren zeggen, dat de vijfde afdeeling achteyr haar wethouder staat" en dit zegt voor spr. alles. Dit geeft hem vol vertrouwen en zekerheid vor alle medewerking. Men zorgde daar dat alles in de beste orde was, deed alles, wat men moest doen, ja, dik wijls zelfs meer, zoodat men gerust kon zeg. gen: op de vijfde afdeeling is het in orde. In dien geest hebt gij uw personeel opge. kweekt. Een dergelijk ambtenaar te verliezen en allen, die met den heer Kalbfleisch te maken hebben, niet aangenaam, doch men moet uw besluit eerbiedigen. Namens het gemeentebestuur zegde spr. den scheidenden ambtenaar dank voor de ijver en trouw waarmede hij zich gegeven heeft in het belang van de gemeente, in hst bijzonder van het Haarlemsche onderwijs. Spr. geloofde, dat iedereen het met dezen dank eens was, omdat allen, ook velen buiten het stad huis, in den chef van de afdeeling onderwijs iemand gehad hebben, die alles met raad en daad terzijde heeft gestaan. Scheiden is, aldus spr., niet aangenaam, doch het doet daarbij gelukkig en dankbaar aan, dat uw werk algemeen gewaardeerd wordt. Bij deze geweldige verandering in het leven van den heer Kalbfleisch, nu diens taak ten stadhuize is geëindigd, hoopte spr., dat de belangstelling van den heer Kalbfleisch voor de door hem behartigde zaken toch steeds zou blijven bestaan en dat hij nog lange jaren een goede gezondheid zou mogen genteten. De heer Segaar sprak als oudste der onder geschikten van den heer Kalbfleisch. Ook deze herinnerde aan de huldigingsbij eenkomst twee jaar geleden. Het gebeurt, zei spr., maar zelden, dat ambtenaren in actieven dienst zóó worden gehuldigd. Spr. schetste het prettige, vriendelijke en plooibare karakter van den sèheidende en was E A RTEL J ORISSTRAAT 16 Tel. 10754 PHILIPS' RADIO-TOESTELLEN hem daarbij erkentelijk voor hetgeen bij naast zijn ambtelijk werk gedaan heeft voor het per soneel en ieder afzonderlijk. Tenslotte wenschte hij hem toe, dat bet hem en zijn familie nog lange jaren goed #>u mo gen gaan. De heer Kalbfleisch sprak hierna een dank woord, waarin hij vooral God dankte, Die hem een zoo aangenaam en gelukkig leven schonk en een zoo voorspoedige loopbaan. Vol waardeering was hij daarbij ook voor da medewerking van het personeel en zijo supe rieuren ondervonden. Spr. zeide, dat zijn belangstelling aan Haar. lem niet zal ontbreken, en was dankbaar voor de hulde. Hierna werden ververschingen geoffreerd. Ongecorrigeerd) In verband met haar 40-jarig bestaan zal de Haarlemsche Handelsvereeniging Dinsdag 10 Mei, des middags van 3—5 uur receptie houden in een der zalen van het Gem. Con certgebouw. Geboren: 28 April: z. van A. G. v. Roon Hofmann; z. van E. HoffmanWesterkamp: 29 Aprü: z. van A. E. Zeilmaker—Overdijk; z. van E. A. Budev. Graas; van C. M- de Vries—v d. Kloet; d. van E. J. v. Woerkom-— Goldschinski; 30 April: z. van J. Buhre— Wassink. Overleden: 28 April: J. Sanberg—Clausing, 80 jaar, Hagestraat; 29 April: C. v. Tongeren Vooges, 76 jaar, Hagestraat. 25 jaar in dienstbetrekking Zaterdag was er feest op Huize „Manpad". Toen, nu 25 jaar geleden de dames v. Lennep het fraaie buiten „Manpad" aan den Heerenweg nabij „de Naald" betrokken, was haar eerste dienstmeisje, nieJ. N. de Graaf. En „Neeltje" heeft zich niets aangetrokken van de nieuwe mode van „om de zooveel maan den verhuizen", voelde zich op het mooie bul ten thuis. En zoo vierde „Neeltje" dan Zater dag haar zilveren feest. Dat deze gebeurtenis niet onopgemerkt voor bij kan gaan, is begrijpelijk. „Manpad" ston» in het teeken des feestviering, wat zich al spoe dig openbaarde in de vele cadeaux en bloemefl' die van de talrijke familieleden van de dames v. Lennep, die er in den loop der jaren op Huize „Manpad" hadden gelogeerd, toestroom den, en de vele mondelinge en schriftelijke felicitaties, die de jubilaresse mocht ontvangen De feestvreugde steeg ten top, toen in defl middag de jubilaresse met haar familie en het geheele personeel zich aan een dine vereenig- den, dank zij de goede zorgen der dames v. Lennep. Allereerst werd de jubilaresse toegesproken door een der dames v. Lennep, die in een A. B. C.-volgorde de komst van „Neeltje" op het „Manpad" haar geheelen levensloop nog eenS de revue liet passeeren vanaf „A." in de aan komst tot in de zilveren kroon. Deze toespraak, evenals de gelukwenschen von het personeel, gingen gepaard met de aanbie ding van geschenken. Begrijpelijk is, dat deze feestdag een no? nauweren band heeft gevormd tusschen „Neeltje" en Huize „Manpad". Moge het haar gegeven zijn, nog vele jaren in dezelfde opgewektheid haar taak te blijven vervullen,wat kan, daar zij, als jong meisje et gekomen, nog jeugdig en krachtig is. MAANDAG 2 Mei. Vorige koersen Londen co'-oï Berlijn 58.(2 Brussel 34.55 Zwitserland 47.93 Weenen 35 2*~ Kopenhagen 49.00 Stockholm 45.50 Oslo 46.00 New-York (cable) 2.46? Rome Praag Madrid 9.04 58.70 9.04 34.60 47.95 35.25 49.50 45.50 45.75 2.46? 12.70 7.32 19.45 Vorige koersen Staatsleeningen 5 Nederland 1919 |°H 4% Nederland 1916 10 4 Nederland 1931 03 4V3 N. Xnd. 1926 AB.. <°t Banken Koloniale Bank 3jJ Indische Bank Cert Handel-Mij. 50 Industrieën Unilever 1°2 Calvé Delft 40a Alg. Kunstzijde 27 Van Berkel's Pat15 Nieuwe Philips 57 Ktich. Accoustiek 3jf Ned. Ford 97 Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel 13f U. S. Leather If Intern. Nickel 5? Mijnbouw Boeton Mijnbouw 12 Alg. Exploratie 105 Petroleum Dordtsche Petroleum Gaboes 9 Kon. Olie 112 Perlak 82 Peudawa 21 Continental Oil 4| Shell Union OU 2? Vorige koersen Rubber A'dam Rubber 28 Bandar 26J Deli Batavia Rubber oï Rott. Tapanoeli 6 Serbadjadi 6 S«au 6 V. I. G. 015? Allted 26 Intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend Kon. Ned. Stoomb. 8? Scheepvaart-Unie 40 Marine comm2? Marine pref2? Suiker H. V. A. 132 Poerworedjo 6 Vorstenlanden 34 Actions idem 21 Tabak Deli Batavia 84 Oude Deli 92 Oostkust 5 Senembah 100 Maxwell Spoorwegen Union Faciflo 52 Wabash 2? Erie Kansas City South7? Prolongatie 35 ,n 120.3°

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2