De redding van Zuid-Afrika Stille Omgang te Alkmaar DE BOYCOT-BEDREIGING Nederland tot Michel „Eerst dat bord weg anders kun ie wel rechtsomkeert maken' MAANDAG 2 MEI Wedloop tusschen Rome en Moscoul Welke methoden moeten aangewend worden IMPOSANTE STOET Ruim 4.000 deelnemers H.H. Missen in de drie kerken Niet consequent NIET VRIENDELIJK DE ELECTRIFICATIE BIJ DE SPOORWEGEN Voorloopig geen uitbreiding PRINSESSE-DAG Viering op „Het Loo" R.K. kerk te Berlicum DUITSCHLAND 3TRENG- VBRBOPEN TOEGANG HE-RJAAm moe&XEXiVL. INDISCHE TENTOONSTELLING Koninklijke belangstelling Z. H. EXC. MGR. JANSEN Uit Rome terug DR. L. A. M. VAN DER SPEK Huldeblijk VOORBODE VAN EEN GOED KERSENJAAR? De talrijke bezoekers van de Betuu)e-in-bloei zullen ongetwijfeld ge noegen smaken in bovenstaande foto: een boomgaard met bloesem rijke boomen BIJ DE PLAAT STEUN AAN DE ZUIVEL INDUSTRIE Overleg over de arbeids voorwaarden verzocht Hr. Ms. „Prins van Oranje" De Apostolische Prefectuur van Gariep in de Unie van Zuid-Afrika, die aan de Duit- sche Provincie der Priesters van het H. Hart is toevertrouwd, vormt een buitenge woon geschikt ob.iect om het rassen-vraag stuk te bestudeeren. Een gedeelte der Pre fectuur bestaat n.l. uit ..Reservations voor de negers, d.w.z. gebieden, die hun uitslui tend toebehooren en waarin zij afgezonderd Wonen van de blanken. Geen Europeaan kan hier grond in eigendom krijgen, ook de missionaris niet. De regeering verhuurt hem hoogstens een klein stukje land, met een opzeggingstermijn van drie maanden, waar bij uitdrukkelijk bepaald wordt, dat bij op zegging der huur geen schadevergoeding verleend wordt voor de opgerichte gebou wen. Alleen de negers hebben het recht den bodem te bebouwen. Daarom zijn zij afgunstig op iederen duim breed grond en trachten zij de vestiging der missionarissen zooveel mogelijk te beletten. In de „Reser vations" hebben de negers een beperkte mate van zelfbestuur, onder het oppertoe zicht der Regeeringsambtenaren. De overige negers wonen met hunne familie als arbei ders bij de blanken, van wie zij een zeer karig loon ontvangen en eenig voedsel, dat bijna uitsluitend uit maïs bestaat. Verder wónen er ook veel negers in de nabijheid der steden in zoogenaamde „locations", d.i. uitsluitend voor de negers bestemde stads wijken, waar zij aan de algemeen geldende Wetten onderworpen zijn. Enkele bezwaren de uitzonderingsbepalingen zorgen er even- Wel voor. dat de negers ook hier niet veel genoegen van hunne vrijheid beleven. De zwarte bevolking neemt voortdurend toe, terwijl bij de blanken het geboortecij fer sterk daalt. In de geheele Prefectuur hebben de negers hunne vroegere onafhan kelijkheid verloren. Zij leven thans in het land van den blanken man, en onder diens Wetten, die voor hen slechts drukkende uit zonderingsbepalingen bevatten. In de locations leven zij in ellendige hut ten opeengepakt, zoodat er een Sodoma en Gomorrha is ontstaan, waarin reeds de kin deren naar lichaam en ziel hopeloos ten gronde gaan. De materieele nood drijft de zwarte jeugd uit de reservations naar de mijnen en de fabrieken, die ware kweek scholen zijn van de afschuwelijkste ondeug den. Ziek en uitgeput komen deze arbeiders dan later terug als propagandisten van het gemeenste kwaad en het bolsjewisme. Alleen hierdoor is het dan ook te verklaren, dat de missionaris in het afgelegen bergland, waar men zelfs geen menschen meer zou vermoe den, broeinesten van besmettelijke ziekten en sociale verwording aantreft, op wier ge nezing men nauwelijks'durft hopen. Het is verloren moeite den neger te spre ken over het heil zijner ziel, want hij is ongelooflijk onverschillig voor godsdienst zaken. Hierin doet hij niet onder voor de vroeger zoo anti-katholieke gezinde boeren, die het vroegere fanatisme hunner vaderen geheel hebben verloren. Een groote moei lijkheid voor den missionaris is ook het groot aantal der protestantsche secten. In Zuid-Afrika telt men er niet minder dah 80. Deze veelvuldigheid brengt de negers geheel in de war. Zij komen haast van zelf tot de overtuiging: „Alle godsdiensten zijn even goed, of even slecht." Men werplaatse zich eens in den toestand van ken neger, die uit een heidensche streek komt en in iedere location 7 tot 10 verschillende ker ken ziet, wier klokken alle verschillend klinken, wier voorgangers allen een ander geloof verkondigen, en die voor zich zelf aanspraak maken op de waarheid en alle anderen voor ketters uitmaken. Waarheen zal een heiden zich wenden als hij Christen wil worden? De een leert, wat de ander ver werpt, maar allen beroepen zich op het woord Christus. Wie zal het den neger kwa lijk nemen, dat hij geen onderscheid weet te maken tusschen al deze secten en het arme Katholicisme met zijn klein aantal missionarissen? Nergens ter wereld kan men beter inzien welk een ramp de verscheu ring van het Christendom beteekent, dan aan het Missiefront van Zuid-Afrika met zijn dorre, boomlooze. verbrande reserva tions en de van-menschen-wemelende en mensch-onwaardige locations. Het meeren- deel der heidenen, die lid worden van een der Protestantsche secten, worden slechts naam-christenen. De meeste missionarissen zijn overigens van meening, dat het Pro testantisme luider om hereeniging roept, naarmate het meer versplintert. Wanneer men de berichten in de groote bladen leest, dan slaat men de handen ineen over de onverschilligheid der meeste stedelingen te genover de geboden van het Christendom. Het is onbegonnen werk iets te willen doen voor de negers, die buiten de Reser vations en de locations wonen. In een en kel van de 22 districten van de missie wonen op een oppervlakte van 2500 vierkante kilo meters meer dan 15000 negers, verspreid over 370 boerderijen. De missionaris zou een jaar noodig hebben als hij slechts een en kel district zou willen bewerken. Bovendien staan de farmers hun onderhoorigen ge woonlijk ook niet toe, een kerk te bezoeken, of hunne kinderen naar een school te zen den. Er komt nog bij, dat de zwarten dik wijls van woonplaats veranderen. Vele dezer negers, die op de farms wonen, komen uit locations of reservations waar zij Christen zijn geworden. Nu moeten zij hunne kin deren wederom tot heidenen laten op groeien, wijl zij jaren lang niets van kerk, priestffr of school vernemen. De rassenhaat dwingt de missionarissen overal drie missies tegelijk te stichten, ieder met afzonderlijke kerken, scholen en insti tuten voor negers, blanken en kleurlingen. Wat een ongelooflijke kosten en verspilling van personeel! Voeg daar nog bij de vijand schap tusschen de verschillende negerstam men. De beide groote Bantoevolken, de Basoeto's en de Xosas willen niets met el kander hebben uit te staan. Zij begrijpen van elkanders taal alleen de termen van het dagelijksche leven. De godsdienst moet in hun eigen moedertaal gepredikt worden. Bovendien moet de missionaris ook nog Engelsch en Zuid-Afrikaansch spreken. De ze laatste taal breidt zich steeds verder uit, omdat de Hollanders, die met de Fransche Hugenoten geheel versmolten zijn, meer en meer de politieke macht in handen weten te nemen. Reeds is de tijd niet ver meer, dat het Afrikaansch niet alleen gelijkbe rechtigd zal zijn met het Engelsch, maar het zal zelfs de officieele taal van Zuid- Afrika worden. Hi de Prefectuur werken thans 11 Paters en 12 Broeders van het Genootschap der Priesters van het H. Hart van Jezus. De Zusters van het H. Kruis en de Dominica nessen van King-Williams Town staan de missionarissen in hun moeilijken arbeid trouw ter zijde. Het is niets bijzonders, wan neer de zusters na hare schooltaak nog drie of vier uur rondgaan door het berg land om de negers in hunne nooden bij te staan. De school stelle men zich niet al te weelderig ingericht voor; gewoonlijk is het alleen een afdak van gegolfd plaatijzer, waaronder de negerkinderen opgehoopt zit ten tot aan de voeten van de onderwijzeres. Als de missionarissen hier ziekenhuizen of andere liefdadige instellingen van socialen aard konden stichten, dan was er veel voor de Katholieke Kerk gewonnen. Als een ondergrondsch vuur maakt het bolsjewisme hier ongelooflijk snellen voort gang. Zijn sporen en ideeën vindt men reeds in de meest afgelegen bergstreken. Wanneer de kerk niet een dam kan op werpen tegen dezen verderf-brengenden vloed, dan zullen de verantwoordelijke re- geeringspersonen eenmaal in ontzetting ontwaken. Niet zij, die aan de groene re- geeringstafel zitten, hooren het waarschu wend rommelen van den vulkaan, maar wij die door het bergland trekken, weten, dat de uitbarsting nabij is. Het burgerlijk ge zag steekt de Ijelpende hand niet uit. Het protestantisme is met machteloosheid ge slagen. En zwaar drukt de verantwoording op de kleine, door dé regeering niet ge steunde Katholieke Kerk van Zuid-Afrika. Mgr. Dr. FRANZ DEMONT. Wegens de slechte economische toestanden zal naar het „Leidsch Dagblad" bericht, voor loopig bij de Ned. Spoorwegen geen uitbreiding aan de electrificatie gegeven worden. Ook de treinen over den afsluitdijk van de droogge legde Zuiderzee (tusschen Noord-Holland en Friesland) zullen stoomtreinen worden. Als de tijdsomstandigheden gunstiger worden, komt eerst het baanvak AmsterdamHilversum Amersfoort aan de beurt, daana Haarlem Zandvoort. In geen geval zal echter de lijn Alkmaar Den Helder geëlectrificeerd worden, daar het vervoer over deze lijn niet druk genoeg is. Hoe wel op de lijn AlkmaarBergen dubbel spoor is gelegd, zal ook deze lijn niet geëlectrificeerd worden. Ter gelegenheid van den 23sten verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana wapperde van alle openbare gebouwen en vele particuliere woningen de vaderlandsche driekleur. Het gemeentebestuur deed de Prinses zijn gelukwénschen toekomen. Ook de Oranjever- eeniging „ApeldoornHet Centrum", de Oran jevereniging „Het Loo" en de Intendance zon den bloemstukken met gelukwenschen. De muziekvereniging „Prins Hendrik" van Het Loo gaf een concert in het Julianapark; de Oranjevereniging „Wormer" hield een fak keloptocht met praalwagens, terwijl in Tivoli onder leiding van Ds. Luteyn een feestelijke bijeenkomst werd gehouden. De Residentie in feesttooi Opgewekt heeft de Residentie Zaterdag den Prinsessedag gevierd. Behalve van overheids- en gezantschapsgebouwen zag men ook van vele particuliere woningen de drieklem- wapperen. Ook de in de stad rijdende trams en bussen waren gepavoiseerd. Op de gebruikelijke wijze was het L. Voorhout versierd. Vele Hagenaars zag men met oranje getooid en ten paleize wer den de felicitatie-registers druk geteekend. Wat men dit jaar miste, is het groote vuur werk, dat door het Haagsch Comité voor Volks feesten pleegde te worden georganiseerd op het Malieveld. Wegens de tijdsomstandigheden is daar echter van afgezien. Aan den vooravond van Prinsessedag is ech ter vanwege het Comité een tooneelavond ge geven in den Dierentuin. Het hoogtepunt van de feestviering was de grootsche huldiging op het Lange Voorhout vóór het paleis van H. M. de Koningin-Moeder. Aan deze huldiging voor de Prinses namen in 't algemeen kinderen deel tusschen 1118 jaar, georganiseerd in een 40-tal vereenigingen. Naar en van het Voorhout werd getrokken met vaan dels en vlaggen met muziek en slaande trom. De Prinses sloeg met haar Ouders na afloop van de huldiging het voorbijtrekken van den langen stoet gade. De Departementsgebouwen prijkten Zaterdag avond in feestverlichting. Door de goede zorgen van het Haagsch Comité zal ook het Vredes paleis weer verlicht zijn. Door architect H. C. van de Leur te Nijme gen is aanbesteed de bouw eener R.K. kerk te Berlicum (N.B.). Laagste inschrijver was G. de Vries te Helmond voor 85.800. 99 Naar wij vernemen, zal H. K. H. Prinses Juliana bij de opening van de Indische Ten toonstelling in het Westbroekpark te 'sGra- venhage, tegenwoordig zijn. l Vrijdagavond met den trein van 19.47 aan komst te Utrecht is Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen Aartsbisschop, van zijn reis naar Rome, te Utrecht teruggekeerd. Z. H. Exc. werd op het perron van het Cen traal Station verwelkomd door den Vicaris- generaal van het Aartsbisdom Mgr. D. Huur- deman en zijn beide secretarissen de Zeereerw. Heeren J. van der Burg en Dr. J. A. Geerdink. Te 's-Hertogenbosch heeft zich namens pa tiënten en oud-patiënten een comité gevormd tot huldiging van Dr. L. A. M. van der Spek, geneesheerdirecteur van het Groot Zieken-Gast- huis aldaar, en die ing. 1 Juli a.s. in gelijke be trekking is benoemd aan het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Alsterdam. Het is de bedoeling den gewaardeerden medi cus een huldeblijk te schenken, waarvan de aan bieding zal plaats hebben op 21 Juni in de aula van het Groot Zieken-Gasthuis te 's-Hertogen bosch. Wederom thans voor de vijftiende maal hebben de Roomsche mannen van Alkmaar en wijde omgeving hunnen Stillen Omgang ge houden, ter herdenking van het H. Bloed- mirakel en tot dankbare huldiging van den Eucharistischen Koning. In afwijking van de tot nu toe gevolgde ge woonte werd de omgang niet om vier uur des morgens begonnen, maar te 1 uur, met daar- aanvoorafgaande een plechtige aanbidding in de drie parochiekerken. Gezien de in vergelij king tot vorige jaren grootere deelname, is deze verandering wel een succes geworden. Zaterdagavond was het reeds merkbaar, dat er in den nacht bijzondere gebeurtenissen zou den plaats vinden. Wordt het gewoonlijk in de binnenstad om elf uur reeds stil, nu viel daar niet veel van te bespeuren en heerschte er een ongewone drukte en bedrijvigheid. Steeds talrijker werden de groepjes pelgrims, die zich naar de kerken begaven, om Christus in Zijn Allerheiligst Sacrament te aanbidden en de gewenschte stemming in zich op te nemen. Te ongeveer één uur stond op de Choorstraat en het Ritsevoort een groote zwarte menschen- massa, die, precies op het aangekondigde tijd stip zich in beweging stelde en in stilte, devoot biddende, den historischen weg aflegde. Hoe vele duizenden mannen aan den omgang heb ben deelgenomen, valt slechts te schatten, doch.... lang was de vier- vijf-dubbele rij van pelgrims en zij, die door het Payglop de Lange- straat weer bereikten, zagen den zwarten, stil len stoet nog voorttrekken vanuit de Houttil n de richting van de Steenenbrug, waar in iet huis van den heer Keesom de relikwie van het H. Bloed ter vereering was uitgesteld. Hoe zal de indruk van dien imposanten stoet geweest zijn op de talrijke personen, die, niet begrijpende, dezen gade sloegen? We we ten het niet, doch kunnen slechts hopen, dat God door het gebed der ommegangers hun de oogen zal openen. Later in den nacht door de dikke mist iet wat verlaat, kwamen nog een driehonderdtal Amsterdammers, leden van do rijwielclub al daar, onder leiding van den Weieerw. Heer W. Simons, naar Alkmaar. Dezen hebben nog afzonderlijk den omgang gemaakt, waarna te 5 uur in de St. Laurentius kerk een H. Mis werd opgedragen, waaronder predikatie van den leider. Voor zoover ons bekend hebben zich geen incidenten voorgedaan, terwijl vrij veel politie aanwezig was, om zoo noodig de orde te handhaven. Vermelden we nog, dat enkele bewoners van den Koningsweg een H. Hart-beeld voor het raam hadden geplaatst, waarvoor kaarslicht was ontstoken. In de St. Laurentiuskerk In de St. Laurentiuskerk werd het Lof ge celebreerd door den hoogeerw. heer deken E. P. Rengs. Het koor der parochie zong op verdienste lijke wijze de verschillende toepasselijke ge zangen. Onder het Lof hield de weieerw. pater Reuzenaar een korte toespraak. De Katholie ken van N.-Holland zijn zeer zeker niet de minsten in den lande. Integendeel, dit getuigt ieder jaar de Stille Omgang wederom opnieuw en op een zeer duidelijke wijze. Mogen allen dan ook, die dezen nacht tot de H. Tafel na deren, dit ook in het gewone leven veelvuldig doen, want niets is er zoo nuttig en vrucht je te vinden was. Door pater Janson werd het H. Misoffer opgedragen, terwijl aan twee oom dragend als een veelvuldige H. Communie. Bidt ook allen dezen nacht voor de algemeene in tentie van dezen Stillen Omgang, n.l. dat het God moge behagen de crisis een einde te doen nemen. De H. Mis De helder verlichte en met vele kleurige vaan dels opgesierde St. Laurentiuskerk was geheel gevuld met wielrijders uit den wijden omtrek van Alkmaar. De H. Mis werd opgedragen door den weieerw. pater Reuzenaar. Onder de H. Mis werden door het koor wederom verschillende gezangen ten gehoore gebracht. Alle aanwezi gen naderden met veel devotie tot de H. Tafel. In de St. Dominicuskerk Ook dit ruime bedehuis was om twaalf uur meer dan bezet, toen- ter inleiding van den ommegang een kort Lof werd gehouden. Ge zamenlijk zongen de pelgrims het Adoro te en Magnificat, waarna de weieerw. pater Janson O. F. M. den kansel besteeg, om een hartelijk opwekkingswoord te spreken. De gewijde spre ker herinnerde aan de beteekenis van deze jaarlijksche plechtigheid, welke eens te meer aantoont de groote liefde van den Noord-Hol lander voor de H. Eucharistie. Oneindig groot zijn de verdiensten, welke de duizende pelgrims zich door deze daad van godsvrucht verwerven, verdiensten voor ziel en lichaam, voor zichzelf en voor de maatschappij. De grootste vrucht echter moet deze zijn, dat het geheele leven een stille omgang met Jezus wordt. In ontroerende woorden werkte de pre dikant deze stelling nader uit, waarbij hij zijn gehoor opwekte toch vooral veelvuldig de H. Communie te ontvangen. De H. Mis I Onmiddellijk na den ommegang stroomde de kerk weer vol, zoodat nergens meer een plaats- muniebantsen de honderden ter H. Tafel na derden. Door de geloovigen werden de verschillende bedevaartliederen gezongen, waarna het paro chiekoor nog enkele meerstemmige gezangen uitvoerde. Na de H. Mis besteeg pater Janson opnieuw den kansel, om in een heerlijk gebed aller ge voelens te vertolken in dezen schoonen nacht. Hierna volgde nog een korte Uitstelling met Zegen. Vermelden we nog, dat gecollecteerd werd voor het raam, dat het Alkmaarsch genoot schap aan de Kathedrale Kerk in Haarlem zal schenken. In de St. Josephskerk werd tijdens het Lof door den celebrant een preek gehouden naar aanleiding van den tekst „Christus, de Zoon van God, Die ons door Zijn Bloed heeft vrijgekocht; komt, laten we Hem aanbidden." De gewijde spr. stelde de vraag, waarom zoo- velen naar hier waren gekomen, ondanks de opofferingen, die zij zich moesten getroosten Het antwoord moet zijn, dat men Christus den Zoon Gods, Die ons door Zijn Bloed uit de slavernij des duivels heeft vrijgekocht, wilde De sociaal-demokraten steken het niet onder stoelen of banken, dat zij verheugd zijn over den door Hindenburg getoonden moed: de illegale militaire formaties der nationaal-socialisten in Duitschland te ver bieden. En „Het Volk" juicht, dat partijgenoot Greczinski, die als hoofd der politie te Ber lijn den scepter zwaait, niet getalmd heeft de noodverordening van den Rijkspresident tot uitvoering te brengen. „Greczinski wacht niet!" zoo juichte het roode orgaan. Neen, „Greczinski wacht niet". Nauwe lijks was de noodverordening afgekomen, of de politieke politie rukte er op uit, door zocht een groot aantal bureaux van de Nazi's, w.o. 22 tehuizen en woningen van lei ders. Alles werd gesloten en verzegeld. Aan de actie van Greczinski namen 25 Schupo- auto's en 9 vrachtauto's deel, benevens 150 ambtenaren der crimineele politiek, 10 commissarissen en 120 Schupo's in uniform Fijn! De Hitlerianen werden nu eens goed geringeloord! „De Vrijheid" merkt echter sfd rem op, dat onze socialistische pers juicht, nu het gaat tegen een partij, welke tegenover haar staat, al zijn beide principieel-revolutionnair en al danken de Greczinski's zeiven hun macht aan een revolutie. Hoe hebben diezelfde socialisten illegale militaire formaties georganiseerd in Oos tenrijk? En hoe hebben zij geschreeuwd, als de wettige regeering de hand er naar uit durfde steken? Neen, 't is niet zeer consequent! Ais twee hetzelfde doen, moeten die twee ook precies eender behandeld worden. De sociaal-demokratie maakt echter 'n prettige uitzondering voor zichzelf. Komt men haar volkomen wettig en volkomen terecht te na, dan houdt alle consequentie op. Het is geen vriendelijk gebaar waarmede onze anders altijd zoo lieftallige Volendamsche den armen Michel beduidt, dat hij met zijn vol geladen wagen wel rechtsomkeer kan maken, als hij niet eerst „dat bord" wegdoet. Wij hebben met den armen kerel *n tikje medelijden: 't is toch niet voor zijn pleizier, 't is toch niet om ons te plagen, dat hij „dat bord" daar aanbracht: Michel zit op ontzettend zware lasten, en zelfs als Michel z'n schulden maar half be taalt, lijdt hij nog honger; hij moet dus wel probeeren aan het buitenland wat te verdie nen en hij moét tegelijkertijd wel in z'n eigen huis de uiterste zuinigheid betrachten door niet te veel geld aan het buitenland kwijt te raken; hij moet zich thuis bij wijze van spreken weten te redden met 'n aardappel en 'n koolraapje, en in t buitenland zaken doen om door z'n schulden heen te komen. Het is dus heel begrijpelijk, dat Michel met z'n volgeladen wagen onze grenzen zou wil len over-trekken, maar nóg begrijpelijker is.het, dat onze Volendamsche, de verpersoon lijking in dit geval van land- en tuinbouw en industrie, zeer beslist eiseht: „Eerst dat bord weg!" Het gaat toch niet aan, dat Duitschland heel iil 't bijzonder ten nadSele van Neder land meerwaarde van zijn uitvoer boven zijn invoer nastreeft enbereikt: wij, Ne derlanders, betalen van den Duitschen invoer slechts 41 pet. in goederen en 59 pet. in geld. Dat is voorons met den besten wil der wereld niet vol te houden; wij worden op die manier financieel leeg-gepompt en wij handelen niet anders dan uit noodzakelijke zelfverdediging, als wij eischen, dat Duitschland ten opzichte van Nederland een meer coulante handels politiek zal gaan volgen. Onze boeren, onze tuinders, onze arbeiders en ten slotte onze industrieelen moeten toch óók leven en eten, eten en leven. Dat moeten ook de Duitsche boeren, tuin ders, arbeiders en industrieelen, natuurlijk! maar laat Michel zich dan met de Volen damsche 'n beetje beter verstaón, laat Mi chel 'n beetje minder eenzijdig zijn nood op andere naties afwentelen. Heusch, onze Volendamsche is de kwaadste niet. Er valt met haar wel te praten. aanbidden. In Alkmaar heeft God op bijzon dere wijze getoond, dat tijdens de H. Mis Zijn H. Bloed op het altaar aanwezig is. Naast de stoffelijke crisis treedt vooral de geestelijke crisis op den voorgrond. De wereld moet terug naar Christus, naar het altaar, waar Christus' Bloed iederen dag aanwezig is. Spr. eindigde met de aanwezigen aan te spo ren veelvuldig de H. Mis bij te wonen en te communiceeren. Tegen het Lof en de H. Mis werden door het zangkoor, onder leiding van den heer Jac. Al, verschillende liederen en een meerstemmige Mis ten gehoore gebracht. Het Verbond van Vakorganisaties van Hoofd arbeiders in Nederland heeft een adres gezon den aan den minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, waarbij in verband met de overwogen steunmaatregelen voor de veehou ders in het belang van de zuivelindustrie een beroep wordt gedaan op de medewerking van den minister ten aanzien van het vraagstuk der arbeidsvoorwaarden. In dit verband wordt verzocht, om aan de steunmaatregelen de voorwaarde te verbinden, dat de werkgevers met betrekking tot wijzigin gen der arbeidsvoorwaarden in ongunstigen zin, tot overleg met de betrokken vakbonden gehouden zijn. Blijkens bij het Departement van Defensie ingekomen bericht is Hr. Ms. mijnenlegger „Prins van Oranje" Vrijdag te Sabang aan gekomen. V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5