JULIANADAG-INDRUKKEN Z.H. Exc. Mgr.J. D. Aengenent bij de Josephsgezellen te Haarlem Hoe Haarlem den Prinsessedag vierde MAANDAG 2 MEI Hooge onderscheiding voor den heer G. F. H. Pastoor üiMifll I r, Zaterdag had de opening plaats van de nieuwe woningen in het Duinlustpark (de voormalige Schapenduinen) te Bloemen daal. Groep B-. en W. en raadsleden en eenoodiggevu R. K. HANDELS AVONDSCHOOL Donderdag werd te Spierdijk het nieuwe St. Theresia Rustoord V^e£hUg .tv**-—-w fie aenoodjgfén voor. den ingang ingezegend. Eindexamens PLECHTIG EERHERSTEL TE VELSEN—NOORD MIJNHARDT'S LAXEERTABLETTEN Op de Groote Markt werden de ballonnetjes opgelaten. Kinderoptocht in Haarlem-Oost mt Er hing aanvankelijk Zaterdag in den mid dag een dreiging van regenwolken, die geluk kig haar natte substantie niet boven de hoof den van de feestvierende Haarlemmeers ont lastten. Een schuchter Oranjezonnetje bond ge staag den strijd aan met deze dreigende spel brekers, om tenslotte triomfeerend te voorschijn te treden en zoo werd onze verwachting, in het Zaterdagavondnummer uitgesproken, betreffende een prettige viering, geen afbreuk gedaan. Langzaam, heel langzaam kwam de bevolking los. In den vroegen voormiddag deed het aan alsof de gewone Zaterdagmiddag- en avond drukte niet overschreden zou worden, 't Zou werkelijk jammer geweest zijn voor de talloos velen, die in onze moeilijke dagen zich opge maakt hadden om door een extra goede ver dienste weer kracht te putten voor komende dagen. Ze hebben er veel toe bij gedragen om de feestvreugde te verhoogen. Het gewone dag stadsrumoer van bellende fietsers en claxon- heerende auto's werd overschreeuwd door „Das 1st die Liebe der Matrosen" en „O, Mona" als hoofdtoon-voerende nummers op het repertoire der vele straat-artisten. Op velerlei wijzen trokken ze de aandacht der fuivenden. We zagen ze in Volendamsche dracht, een salonorkest met vleugelpiano op een tot po dium omgetooverden vrachtauto. En steeds meer dromde de menigte samen tot een onafgebroken file, om samen te pak ken op de Groote Markt, waar afwisselend de ..Harmonie-Crescendo", directeur H. W. Hof meester, het Haarlem's Politiecorps, directeur H. D. Peters en de Muziekvereeniging „Johez" directeur J. A. Meng, een concert verzorgde. KINDEROPTOCHT Tegen vier uur verzamelden zich op de bin- henpiaats van de infanterie-kazerne aan den Koudenhom eenige duizenden kinderen. Hier werden ze voorzien van een ballon, waaraan een genummerde label, 't Was een fleurige stoet, die om vier uur de kazernepoort verliet. Voor afgegaan door twee herauten te paard en bege leid door de muziekvereeniging „De Spaarne- bazuin", de Mondharmonicaclub, de Tramhar monie, „Johez' Jeugdharmonie" en „Harmonie „Crescendo", werd een wandeling met de veel kleurige ballons door de stad gemaakt. Om vijf uur stonden alle kinderen rond de muziektent op de Groote Markt geschaard en schouwde Lourens Jansz. Costër op de vele ballonnen, die na den „ballonmarsch" losgelaten, als een re genboog-kleurige wolk even de zonnestralen braken. NAAR DE KERMIS. Een compacte menschenmassa had, langs den Weg geschaard, van de kindervreugde genoten en verspreidde zich over de attractiepunten: Nassaulaan, Wiisonsplein, Julianapark, Preto- riaplein en Zomervaart, waar een echte kermis- sfeer tot meedoen lokte. Er is heel wat „stukgegooid", voor velen is de toekomst geen geheim meer, de artist-vloot ontbrak niet op het appel, mallemolens draai den en het echte kermis-lawaai en jolijt dreig de de trommelvliezen te scheuren. En toch leek het ons, of de drukte nog grooter had kunnen zijn, dat de kermis niet zulke goede zaken maakte als anders. DES AVONDS De avond bracht ons den verlichten toren Van de oude Baafkerk, een openlucht filmvoor stelling van de vereeniging Nederlandsch fa- frikaat, op de Groote Markt, opgeluisterd door een concert, dat besloten werd door een fakkel optocht met muziek van de vereeniging „Johez" In de binnenstad hoste de opgroeiende jeugd op den bekenden mop ,,'t Is maar éénmaal in 't jaar Prinsessedag' dat je hossen kunt en dat je hossen mag." Tot laat in den avond drong het door tot in de slaapkamers van hen, die dezen Prinsesse dag een „tot weerziens het volgende jaar" reeds hadden toegeroepen. IN HAARLEM-NOORD Dit stadsgedeelte genoot geen stiefmoederlijk deel in de Julianadag-feestvreugde. Ook hier vierde de kermis op enkele plaatsen hoogtij. De middag werd er gevuld met kinderspelen, die van 25 uur in de Zaanenstraat gehouden werden. Er werd fiets-rijdend ring gestoken, een estafette geloopen, een hoepel- en eierloop- wedstrijd gehouden. De dames en heeren onder wie velen die tot 't onderwijzend personeel behooren, hebben belangloos de kinderen aan genaam beziggehouden, hetgeen de glundere ge zichten voldoende duidelijk maakten. Aan de prijswinnaars werd een bon met er op vermelde geldwaarde uitgereikt, die ze be steden konden bij de winkeliers, die zich als lid hadden aangesloten bij de vereeniging „Ko ninginnedag", in de hoop, dat nog meer zullen volgen, wat tenslotte ten goede komt aan het opvoeren der kinderspelen tot grootere vol maaktheid. Een prijs wonnen de volgende gelukkigen: Ringsteken meisjes tot 15 jaar Ie pr. Maaike de Wette, 2e pr. Corrie y. Schie, 3e pr. Henny Hartgerink. Ringsteken le pr. A. Visser, 2e pr. J. Klaassen, 3e pr. Cor van Rees. Langzaam fietsen meisjes le pr. Janny Klaassen, 2e pr. Jo Blom, 3e pr. Henny Hartgerink. Langzaam fietsen jongens le pr. Louis Schipper, 2e pr. Jan Loogman, 3e pr. Jan Boezer. Meisjes 10 tot 15 jaar estafette le pr. Marie Dubben, 2e pr. Rika Schipper, 3e pr. Dien Leen. Jongens 10 tot 15 estafette le pr. Karei Kohier, 2e pr. Gerard ten Have. 3e pr. Rinus Keesmaat. Meisjes 10 tot 15 Hoepelwedstrijd le pr. Jantje Sloot, 2e pr. Gré v. Looy, 3e pr. Willy van Hesteren. Jongens van 10 tot 15 jaar hoepelwedstrijd 1. Karei Kohier, 2. Gerard ten Have, 3. Rinus Draaisma. Meisjes tot 10 jaar eierloopen. 1. Lies Hartendorf, 2. Grietje v. Huis, 3. Dina v. Schie, 4. Lies la Grouw. Jongens tot 10 jaar eierloopen. 1. Theo v. Schie, 2. Tom Draaisma, 3. Schelte de Jager, 4. Harry Spits. Meisjes tot 10 jaar hoepel wedstrijd. 1. Lies Hartendorf, 2. Coba Smit, 3. Willy Kohier, 4. Rietje van Huis. Jongens tot 10 jaar hoepelwedstrijd. 1. Ben Loogman, 2. Tom Draaisma, 3. Ben Nederkoorn, 4. Cor van Hemert. FAKKELOPTOCHT Van de Groote Markt vertrok om half elf een fakkeloptocht met muzikale opluistering door de Muziekvereeniging „Johez", onder di rectie van den heer J. A. Meng. Het was vooral de jeugd, die van deze „avond wandeling" wilde profiteeren en zij was dan ook ruimschoots in den stoet vertegenwoordigd. Ook vele ouderen liepen echter mede, zoodat het een flinke stoet was. Aan belangstelling in dit heerlijke avond- weer, dat tot laat in den avond en zelf na middernacht nog een tamelijk groote drukte in de hoofdstraten bracht, ontbrak het den fakkeldragers vanzelf niet. Politie zorgde voor een ordelijk verloop van den tocht, welke mede daardoor uitstekend slaagde. In den namiddag van 810 uur gaf de R. K. Harmonie „St. Caecilia" een concert op het Soendaplein en was er in het gebouw „Olym- pia" op den Kinderhuissingel een feestavond voor de leden van de vereenigingen: „Oranje vereniging Haarlem-Noord en de Chr. Oranje vereniging Schoten, waar afgewisseld door mu ziek J. L. Feyte enkele aardige declamaties voordroeg. TE AERDENHODT. Het comité voor Oranjefeesten te Aerdenhout heeft er voor gezorgd, dat de verjaardag van Prinses Juliana dit jaar niet geheel onopge merkt is voorbijgegaan, 't Was wel geen groot opgezet feest, maar uit dit kleine begin groeit misschien nog wel eens iets van minder be scheiden afmetingen. De optocht van Zaterdag avond heeft ten minste 't anders zoo stille Aer denhout gedurende een poos in een min of meer feestachitge stemming gebracht. De deelneming aan den optocht was buiten verwachting groot. Er zal niet veel aan gemankeerd hebben, dat de geheele Aerdenhoutsche schooljeugd er aan heeft deelgenomen. En de grooteren hebben meegeholpen om deze week een feestelijk aan- te geven, door 't uitsteken der vlaggen. 't Was een lange, vroolijke rij, die zich langs de Aerdenhoutsche wegen en lanen bewoog. Voorafgegaan door een muziekkorps van netjes geuniformde muzikanten met zeven tambours Zondagavond heeft Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent een officieel bezoek gebracht aan de St. Josephs-Gezellenvereeniging Haarlem I in haar gebouw aan de Jansstraat 59. De zaal was voor deze gelegenheid met tapijten, plan ten en bloemen fraai versierd, waarmede zij een gezellig voorkomen verkregen had. Onder de vele genoodigden waren E.E. H.H. geestelijken, katholieke raadsleden van Haar lem, afgevaardigden van het Centraal Verband, van de vakbonden, van het Comité voor Ka tholieke Actie en van den Dekenalen Jeugdraad alsmede de leeraren der teekenschool. Verder waren aanwezig het bestuur der vereeniging met de vele gezellen. Nadat Mgr., die vergezeld was van secretaris Pichot, de zaal was binnengeleid en op den voor hem bestemden zetel had plaatsgenomen, vertolkte „Utile Dulci", onderafdeeling der vereeniging, op voortreffelijke wijze eenige mu zieknummers, welke een dankbaar applaus ont lokten. Dn nam kapelaan E. Mathot, praeses der vereeniging het woord, om een kort welkomst woord te spreken. Spr. uitte zijn verheugenis over de komst van Mgr. en betuigde dezen namens de vereeniging eerbied en hoogachting. Hij gaf Mgr. de verze kering, dat de vereeniging hare leden steeds eerbied voor het kerkelijk gezag zal inprenten. Die eerbied voor het kerkelijk gezag is vooral in dezen tijd noodig en hij zal de jongeren er toe brengen, ook gehoorzaam te zijn jegens ouders en andere overheden. In het bezoek van Mgr. ziet het bestuur de goedkeuring van Mgr. jegens het werk van en voor de vereeniging. Voor dit bewijs van Mgr.'s hooge vaderlijke goedkeuring is het bestuur zeer dankbaar. En het zal dan ook in den vervolge, onder den zegen van Jesus Christus en onder de bescherming van St. Joseph, blij ven voortgaan de gezellen op te voeden tot goede katholieken en bekwame vakmenschen. Spr. richtte dan woorden van welkom tot de genoodigden en deelde mede dat lokaal- en districts-verband pogingen in het werk stel len, om te Haarlem een Gezellendag te hou den. Vervolgens wendde spr. zich tot den heer G. F. H. Pastoor, oud-penningmeester der ver eeniging. Jarenlang heeft deze de vereeniging mede bestuurd, met opoffering van eigen tijd en genoegens. Door nauwgezetten arbeid en bijdragen uit eigen middelen heeft hij de ver eeniging voor ondergang behoed. Onbaatzuch tig ging hij te werk met grooten godsdienstzin en vol liefde voor de jongensziel. De dank der vereeniging zal zijn, haar tot steeds grooter bloei te brengen. Spr. betrok mevr. Pastoor ook in dit dank woord en smeekte Gods zegen en St. Joseph's bescherming over het echtpaar af. Aan den heer Pastoor werd een foto van het bestuur aangeboden en aan zijn echtgenoote blsenien. Namens het onderwijzend personeel der Teekenschool werden woorden van dank door den directeur, den heer Van Brussel, gericht tot den scheidenden penningmeester, die alles gedaan heeft gedurende acht jaar wat noodig was in het belang der vereeniging. Verbeterin gen aan het onderwijs zijn mede door zijn acti viteit bereikt. Uit dankbaarheid werd den heer Pastoor een prachtige oorkonde aangeboden. REDE MGR. Dan was het woord aan Haarlem's Kerkvorst, Z.H. Exc. Mgr. Aengenent, die allereerst een woord van huldiging tot den heer Pastoor bracht. Ook Mgr. wil hem een geschenk ge ven, een geschenk, dat uit Rome komt. Het ge schenk is n.l. dit, dat Z.H. de Paus den heer Pastoor benoemd heeft tot ridder in de orde van den H. Gregorius. Onder daverende toejuichtingen spede Mgr. den heer Pastoor het eereteeken op de borst en wenschte hem en zijn echtgenoote van harte geluk met de onderscheiding. Dan richtte Mgr. zich tot de gezellen en ver zekerde, dat hij bijzonder groote sympathie voor de St. Josephsgezellenvereeniging heeft. Dat is reeds gebleken bij de manifestatie, twee jaar geleden op de wielerbaan te Rijs wijk en bij Mgr.'s bezoek aan het hoofdgebouw te Amsterdam. Mgr. is echter ook gaarne hier gekomen, om dat hij de vereeniging de meest ideale acht voor den werkman. Allereerst om haar pro gram en vervolgens om de wijze van uit voering. Het program is drievoudig. De vereeniging wil van de leden oprechte, overtuigde katho. lieken maken. Dat is het hoofddoel. En de vorming van katholieken in merg en been is in onzen tijd zoo noodig. En die katholiciteit moet naar buiten uitgedragen worden. Mgr. juicht dat zeer toe, dat men in dezen tijd openlijk propaganda maakt voor zijn overtui ging. Voorts wil de vereeniging van haar leden technisch geschoolde vakmenschen maken en sociale menschen, die overtuigd zijn, dat zij den plicht hebben, zich te scharen onder de vakbonden. Mgr. juicht het toe, dat men dc leden tot bekwame vakmenschen opleidt. En van groote beteekenis is het, dat men den leden inprent, lid te wrden van die katholieke stands, en vakorganisaties. Zouden de leden bij hun uittreden uit de vereeniging niet over gaan tot de vakbonden, dan zou de taak der vereeniging een mislukking zijn. Het derde deel van het program is het bijbrengen van ontwikkeling aan de leden en ook dat heeft Mgr.'s sympathie. Dit program wordt uitgewerkt op eigen ka rakteristieke wijze en daarom vindt Mgr. de vereeniging zoozeer de ideale voor den jongen werkman Zij plaatst zich op de basis van een dubbele gedachte, welke het werkprogram draagt en inspireert. Dat zijn de gezins. en de beroepsgedachte, beide voortreffelijk voor onzen tijd, om de jonge werklieden te vormen tot soc. menschen. De vereeniging heeft er steeds naar gestreefd! te stip ee» groet gem met als vader den praes en een tambour-maitre aan het hoofd, lokte de van kleurige vlaggen en lampions voorziene kinderrij heel wat kijklustigen. En toen de lampions hun zachte lichtglanzen verspreidden, werd 't aantrekkelijke van den stoet nog ver hoogd. waarop de R. K. Handelsavondschool staat en den uitnemenden naam dien zij heeft. Nadat een der geslaagden, de heer P. Groen, dank had gebracht aan bestuur, directeur en leeraren werden de diploma's uitgereikt. De namen der geslaagden zijn. J. H. v. d. Berg, M. J. Bouma, C. P. J. Cas- tricum, P. A. F. J. Emans, P. H. G. Essenberg, H. J. C. Giebels, P. J. Groen, G. P. M. v. den A. Janssen, G. Th. Klein, H. Th. G. Schoone- Haak, A. F. G. Hendriks, J. P. Humme, L. F. beck en G. Weber. ses. En de leden moeten zich als kinderen van dien vader en als broeders onderling beschou wen. Op den gezellenleeftijd komt de neiging op, zich los te maken van het ouderlijk gezag geweest van Kolping, een nieuw gezin te stich. en daarom is het zoo'n sympathieke gedachte ten, tot welks vader de leden kunnen gaan. Dan is er de beroepsgedachte, door Kolping sterk naar voren gebracht. Den leden wordt voortdurend geleerd, dat het beroep beschouwd moet worden als een roeping van God en dat men bij het volgen van die roeping de eeuwige zaligheid moet bereiken. De mensch is geroepen tot den arbeid. Deze is dus een plicht, welken men nakomen moet. Voor de roeping van den arbeid moet men geen afschuw hebben, maar haar beschouwen als een heilige taak. De St. Jospehsgezellenvereeniging steun op en wordt gedragen door deze gedachten. Daar- heeft zjj Mgr.'s bijzondere sympathie. Mgr. verheugt zich dan ook over de uitbreiding van het aantal afdeelingen. Doch Mgr. is eerst dan volledig tevreden, als er geen enkele pa rochie meer is, waar geen St. Josephgezellen- vereeniging meer is. Voor Haarle mhoopt Mgr., dat het ledental in bloei mag toenemen. Het is een geluk voor de jongens, als zij er lid van mogen worden. Mgr. hoopt, da kaholiek Haarlem financieel krachtig de vereeniging zal steunen. Als de St. Jotephgezellenvereeniging bloeit, is Mgr. niet bang voor het godsdienstig leven in het diocees. Levendig applaus volgde op dit bisschoppe lijk woord, waarin zoo klaar de taak der ver eeniging uiteengezet was. Praeses Mathot las dan een schrijven van gelukwensch voor van den Hoogeerw. heer De ken H. C. J. Sondaal, gericht aan den Pas toor. Namens den Centralen Raad en den Centraal President werd de heer Pastoor bedankt voor zijn arbeid en geluk gewenscht met zijn onderscheiding door pater Biesta O.P., die tevens de gezellen er op wees, dat zij den ge- heelen persoon moeten geven aan de ver eeniging. Na een korte pauze werd door „St. Genesius", onderafdeeling der vereeniging, welke op uitste kende wijze opvoerde „Elckerlyc", toneelspel in één bedrijf, moraliteit uit de 15e eeuw, vrij bewerkt door den Capucijner Pater Adhemar. DANKWOORD G. F. H. PASTOOR Na de pauze zeide de heer Pastoor dankbaar en verheugd te zijn. In de eerste plaats is hij Z.H. den Paus dankbaar, dat Hij deze orde gaf. Den bisschop is hij dankbaar en het heeft hem diep geroerd, dat hij hem het eereteeken op de borst wilde steken. Hij zal dezen dag nooit kunnen vergeten. Zijn medebestuurders is hij dank verschuldigd, omdat zij zich zooveel moeite voor hem hebben gegeven. Zijn verdiensten zijn niet grooter dan de hunne. En daarbij komt, dat 't toch zoo'n schoone taak is, te mogen wer ken aan de ontwikkeling van de jongenszielen in een tijd, dat zij die hulp zoo noodig hebben. Verheugd en dankbaar is hij daarom jegens den directeur der teekenschool. De school heeft een zeer goeden naam. Dat heeft zij voor een groot deel te danken aan de eminente leiding van haar directeur, den heer Van Brussel. En nu beste jongens, aldus besloot spre ker, ik kan het hier nu wel verklappen, dat ik er altijd een beetje trotsch op ben geweest, lid te zijn van den raad van bestuur. Zorgen jelui er voor dat je er altijd trotsch op bent lid te zijn, Josephsgezel te zijn. Maakt zooveel in je vermogen is propaganda voor deze zoo schoone vereeniging. Mijn sympa thie voor uwe vereeniging zal steeds blijve. (Langdurige ovatie.) Hierna werd gespeeld; Elckerlyc" door de onderafd. „St. Genesius". Het werd door de ge zellen rustig en waardig gespeeld, het past niet van een uitvoering op een avond als deze een critisch verslag te geven. Het zij voldoende, op te merken, dat de aanwezigen voldaan waren. Moge de tooneel-afd. op den ingeslagen weg voortgaan, om het spel te vervolmaken. Aan het slot sprak de Praeses tot allen een hartelijk dankwoord. Mgr. gaf den aanwezigen zijn Bisschoppelijken Zegen. jC3C*.* 't Was dezer dagen voor de twaalfde maal, dat in het gebouw van de R. K. school aan de Ged. Oude Gracht op de gebruikelijke wijze het laatste gedeelte van het eindexamen der R. K. Handelsavondschool gehouden werd, waaraan door een vijftiental leerlingen kon worden deel genomen. Toen de weleerw. heer Van der Lugt de bij eenkomst geopend had, verwelkomde hij spe ciaal de heeren mr. Witteveen, Jansen en Hooy, die respectievelijk vertegenwoordigden de com missie van toezicht op het M. O., de commissie uit den Handel en de Kamer van Koophandel. Verder waren aanwezig 't bestuur der school, verschillende directeuren van patronaten en de leeraren. De openbare lessen werden gegeven door den heer Van der Maat, die een en ander van 't Recht behandelde, en den heer Van Emmerik, die over Handelskennis vroeg. Toen nam, na een korte pauze kapelaan v. d. Lugt het woord om op de eerste plaats de ge slaagden van harte geluk te wenschen met het behaalde diploma, de schoone belooning van een vijf jaar lang vol gehouden studie. Maar een even hartelijk woord van gelukwensch en dank meende hij ook te moeten richten tot di recteur en leeraren, die met zooveel toewijding en met zooveel succes hun krachten aan de school geven. Ook de heer Hooy, die hierna het woord voerde, sprak zijn oprechte bewondering uit voor alles wat deze school presteert. Als man van de practijk, als middenstander, zou hij graag zien, dat 't ook nog eens mogelijk zou worden, dat er een speciale cursus zou komen voor de zonen van winkeliers. Immers, de op leiding van menschen, die later zelfstandig een bedrijf moeten besturen, stelt weer eenigszins andere eischen. Deze interessante rede werd met grootte be langstelling en instemming aanhoord. Mr. Witteman wees nog eens op 't hooge peil, Gisteren hebben de parochianen van Velsen- Noord een waardig antwoord gegeven op de daad van geloofshaat, welke de vorige week hier bedreven is. Met een treffende hulde aan het H. Hart is door hen eerherstel gedaan voor den smaad, door de schending van Zijn beel tenis aangedaan. De dag werd ingezet met een H. Communie, waaraan door zeer velen werd deelgenomen. Om half zeven gisteravond begonnen de hul digingsplechtigheden. In de kerk verzamelden zich de besturen der verschillende vereeniging- gen, de schoolkinderen, de patronaatsjongens in uniform, terwijl voorts nog aanwezig waren de Graalmeisjes uit IJmuiden. Door den hoofdingang der kerk ging het in plechtigen stoet naar buiten, waar de vaandel dragers zich aansloten alsook de R. K. Har monie „St. Caecilia". De stoet trok langs de pastorie naar de zijde van het priesterkoor, waar het H. Hart-beeld wederom op het oude voetstuk troont. Terwijl de patronaatsjongens een eerewacht vormden en de besturen der vereenigingen met hun vaandels zich aan beide zijden hadden ge schaard, trokken de schoolkinderen voorbij de beeltenis en brachten allen een bloemenhulde. Intusschen werd het geheel plechtig opgeluis terd door de muziek van „St. Caecilia", dat bij het zingen van „Dat Jezus leev'en „Aan U, o Koning der eeuwen" begeleidde. regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De hulde werd buiten het hek door een groot aantal belangstellenden bijgewoond. Nadat de stoet in de kerk was teruggekeerd, werden de deuren geopend en stroomden de honderden binnen, die daar bij het plechtig Lof tegenwoordig wilden zijn. Er was spoedig geen plaats meer onbezet. Het Lof werd gecelebreerd door den Zeer Eerw. Pastoor J. Schoenmaker, geassisteerd door Eerw. heeren geestelijken uit de naburige pa rochiën. Onder de geestelijkheid, die op het priesterkoor had plaats genomen, merkten wij o.a. op den ZeerEerw. Pater Gulinckx, overste van het Missiehuis en paters van de H.H. Har ten, te Driehuis. Nadat door het zangkoor de psalm „Miserere" was gezongen, betrad de Zeer Eerw. heer J. J. Lauwrier, Professor aan het Seminarie Hage- veld den kansel, voor het houden der predika tie, waarvoor Z. Eerw. als tekst gekozen had de woorden uit de „Gloria" van de H. Mis: „Gij alleen zijt de Heer, Gij alleen de Allerhoogste, Jezus Christus". Het zal O. L. Heer goed doen aldus zeide de gewijde redenaar tot de verzamelden ti allen hier te zien, na hetgeen Hij deze week heeft ondervonden. Hij is weer eens het slacht offer geworden van denSatanischen haat, die al stond aan de kribbe, die Hem vluchten deed naar het land der ballingschap, die reeds stond aan Zijn kruis en die Hem bespotte, toen Hij Zijn liefde en leven gaf aan de kinderen der men schen. Het is dezelfde haat, die thans volken opzwiept om Bisschoppen en priesters te mar telen en te verjagen en om de jeugd te beder ven. Een haat, die Hem onteert in Zijn heer lijkste en schoonste afbeeldingen van offervaar digheid, Zijn kruis, en die zich ook hier uit gevierd heeft in den nacht, toen wij sliepen en men Hem kwam onteeren in Zijn beeltenis. Veronderstel, zoo ging de Eerw. spr. verder, dat men de beeltenis van Onze Moeder schendt en besmeurt. Het bloed van een heiligen toorn zou ons naar het hoofd stijgen, niet om de schending van de stomme beeltenis, maar om de onteering van Onze Moeder zelf. Hier is meer, hier is het de beeltenis van God zelf, welke onteerd wordt. In een boeiende predikatie schetste de ge wijde redenaar wat God voor ons beteekent. HU is voor ons de eeuwige Zoon van den eeuwi gen Vader, de Koning der onbegrijpelijke men- schenhulde. Maar Hij is ook de zwijgende Lijder, die zweeg tegenover den aanhang van Satan in Mexico en Eens zal Hij spreken, op den dag des oordeels. Spanje. Thans geldt nog het: „Vader, vergeef het him, want zij weten niet wat zij doen." Wij zelf, wij zullen doen gelijk kinderen van een lijdende moeder, die zij met hun kinderlijke liefdebetuigingen willen troosten. Wij zullen hier eerst de kleinen laten spre ken, zij, die nog niet op Zijn Hart getreden hebben. Zij zullen eerst hun onschuldige taal doen hooren. Dan zullen de grooten spreken. Zij zullen het hun Pastoor nazeggen in een acte van eerherstel, dat zij eerlijk en oprecht be loven in hun leven goed te maken wat Hij hier heeft ondervonden. Onmiddellijk na de predikatie had het tref fende eerherstel der kinderen plaats voor het rijk versierde beeld van het H. Hart, waarna alle parochianen, gezamenlijk met hun pastoor de acte van eerherstel zegden. Na het „Tantum Ergo" volgde de Zegen met het Allerheiligste, waarna de indrukwekkende plechtigheid met een juichend „Aan U, o Ko ning der Eeuwen" werd besloten. Het H. Hartbeeld komt weer op zijn eere plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9