Nagedachtenis van Nicolaas Dames gehuldigd BRUENINGS' PRESTIGE LOONSVERLAGING SPOORWEGEN WOENSDAG 4 MEI Monument te Lisse onthuld Ma brandschat de Missie Inval in apost. vicariaat Zijn verdwijnen zou een ongeluk zijn Amerika belast telegrammen Koninginnen hebben vertraging Koning snelt te hulp De Personeelraad wendt zich tot den minister WETHOUDERSCRISIS TE ARNHEM? Loonkorting aanvaard GEEN ONTVOERING TE DE LIER Het lijk van het meisje uit een sloot opgehaald Een origineele hulde aan den Paus FLORAPARK NOORDWIJK Bekroningen voor tulpen Het bollenbedrijf Protest van Zuid-Gelderland De vuurmonden van rechts en links gericht op den wethouder van Financiën Het monument van Nicolaas Dames, den grondlegger der moderne bloembollencultuur, dat Dinsdag te Lisse onthuld is EEN TEKORT VAN 20.000 „WIJ KUNNEN NIET MEER" Donkere dagen voor Eindhoven Geen kermis DE ONVOORZICHTIGE WIELRIJDER Aan zyn verwondingen overleden SMOKKELEN VAN VEE Herlevende belangstelling ZIJN BROER GESTOKEN De dader ontkent >1 EEN NIEUWE VISCHWIJZE Uitkomst voor onze stoomtreilers In bloembollenkringen had men zich reeds /eruimen tijd geleden de vraag gesteld, of er nfet een eereschuld bestond om op de een of andere wijze de nagedachtenis te eeren van een der beoefenaren, aan wien de bloembol lencultuur zoo buitengewoon veel te Hanirm heeft, nJ. wijlen d enheer Nicolaas Dames. Hij toch was een der eersten, die de schuur- behandeling der hyacinten invoerde. Hij was de ontdekker der preparatie-methode der hya cinten, welke voor den afzet van dit product van zoo onschatbare beteekenis is geweest. Op het gebied der hybridisatie der bolgewas- Een heeft hij belangrijke resultaten verkregen. Hij was een der eersten, die de kunstmest ge bruikte en hy moedigde anderen aan zijn voorbeeld te volgen. Wijlen de heer Dames moet beschouwd worden als de grondlegger der moderne bloembollencultuur. Om nu zijn nagedachtenis te eeren, had zich einde 1930 een comité gevormd, dat voorbe reidde de stichting van een monument op het terrein vóór het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek en naast de Rijksbloembollen- school te Lisse en voorts het vormen van een Dames-fonds, waaruit periodiek voor be langrijke prestaties op het gebied der bloem bollencultuur een gouden Dames-medaille kan worden uitgekeerd. Dinsdagmiddag heeft de onthulling van het monument te Lisse plaats gehad. Onder de vele aanwezigen waren Ir. K. Vol- kersz, vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken en Arbeid, de leden van het eere- en uitvoerend comité, familiele den van den heer Dames e.a. Rede prof. dr. Van Slogteren. Nadat de genoodigden plaats hadden geno men voor het nog omhulde monument, sprak prof. dr. E. van Slogteren, voorzitter van het uitvoerend comité, een dank- en welkomst woord tot de aanwezigen, waarin hy speciaal den vertegenwoordiger van den minister be trok. In diens aanwezigheid zag hy een mi- nisterieele erkenning van de verdiensten van Dames. Woorden van dank richtte spr tot het ge meentebestuur van Lisse, omdat het monu ment opgericht is mogen worden op gemeente terrein. Hy herdacht voorts de overleden leden van het eere- en uitvoerend comité A. Guldemond, H. Hopman en H. Hulsebosch en dankte den beeldhouwer Bon. Ingenhousz, ontwerper en vervaardiger van het monument Dan ging spr. den levensloop van den heer Dames na. Deze werd geboren te Heemstede in 1862 als zoon van een tuinier-bloembollen- kweeker, kwam op jeugdigen leeftyd bij J. Bos, te Overveen, associeerde zich later te Heemstede met G. v. d. Horst en vestigde zich in 1896 te Lisse. Na eerst alleen zaken gedreven te hebben aldaar, associeerde hy zich later met Werk hoven, in welken firmanaam de naam Dames nu nog voortleeft. 2 Januari 1920 stierf hy en teen besefte men, dat was heengegaan een goede vriend, een be kwaam vakman, een toegewyd beoefenaar der cultuur. De herinnering aan Dames is biyven voortleven en zyn heilzame invloed heeft door gewerkt. Hy heeft de twygen van de door hem geënte loten nog vruchten zien drr gen. Iiy ons midden leeft de geest tot navolging van hem. In den kring van zyn vriend enis de idee opgekomen, een monument voor Dames op te richten, niet omdat zij dit noodig hadden voor hen zelf, maar om bij het nageslacht de fi guur van Dames te doen voortleven. Grondlegger der moderne cnltanr Dames heeft gewerkt voor de verbetering en de veredeling van de bloembollen. Invloed had hy door zyn scherpen geest en we mogen ons gelukkig pryzen, als we van tyd tot tyd mannen als Dames hebben. Met zijn vooruitzienden blik heeft hy een school gevormd, voor de bollen- cultuur van onschatbare beteekenis. Eeren moe ten hem vele vakgenooten, die onder den in vloed van zyn scheppenden geest gewerkt heb ben en hem als pionier der moderne cultuur beschouwen. Met recht is een monument opge richt om wat hy voor ons geweest is. Doch niet alleen wordt hij door de oprich ting van dit monument geëerd als bekwaam vakman, doch vooral als mensch. Daarom staan op dit monument de woorden „kunde en gemeenschapszin". Daarom is ook in korten tyd een groot bedrag bijeengebracht, om het mo nument en om tevens een krachtig Dames fonds te stichten. Spr. roemde dan de onbaatzuchtigheid van Dames en ging na wat deze gedaan heeft voor het bollenvak. Hy heeft o.m. geleerd, de wisse lende invloeden van het klimaat te compen- seeren. Op principieele en fundamenteele wyze legde hy de grondslagen voor de verdere cul tuur. De export zou niet zoo hebben kunnen Btygen zonder de uitvindingen van Dames. Hy was ook de eerste groote verbruiker van kunstmest. Op het gebied der hybridisatie der bollen was hy een der voorgangers. De gladio lus-cultuur heeft hij krachtig bevorderd. In den Anna Paulowna-polder bevorderde hy de uit breiding der cultuur, maar daar maakte hy ook als pionier een harde leerschool door. Dan schetste spr. uitvoerig den gemeen schapszin van den heer Dames, die zijn uit vindingen niet voor zich zelf wilde houden, maar deze mededeelde aan anderen, om liefde tot onderzoekingen te kweeken. Spr. achtte het zich een eer, den heer Da mes tot vriend en leermeester gehad te hebben. De plaats voor het monument kon niet beter gekozen zyn, nu het staat voor het laborato rium voor bloembollenonderzoek en by de Rykstuinbouwwinterschool, voor welke hy zit ting had in de commissie van toezicht. Het is een symbool van groote waarde, omdat door Dames de fundamenten voor deze insti tuten zijn gelegd. Spr. bracht dan dank aan allen, die medege werkt hebben aan de tot standkoming van het monument en gaf uiting aan zyn vaste overtui ging, dat het het bloembollenvak, al zyn de ty- den thans wat moeilyk, altyd goed zal gaan, als Dames' voorbeeld nagevolgd wordt en ge streefd wordt naar verbetering en vervolma king der cultuur en de lust tot verdere onder zoekingen blyft bestaan. Onthulling monument Door den heer E. H. Krelage, voorzitter der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur werd ver volgens de heer Dames herdacht. Het zy my, aldus spr.. in de eerste plaats vergund uit naam van het geheele bloembol- lenbedryf hartelijken dank te betuigen aan de commissie die het sympathieke denkbeeld om de nagedachtenis van Nicolaas Dames door een onvergankeiyk gedenkteeken te eeren, heeft omgezet in een daad. De commissie heeft daarmede een taak op zich genomen, waarvoor in breeden kring in debloembollenstreek warme sympathie be stond, die zich in krachtigen steun voor het beoogde doel heeft geuit. De wyze waarop de uitvoering tot stand is gekomen, verdient allen lof en my aansluitende by de reeds aan den beeldhouwer gebrachte hulde, moge ik uiting geven aan ons aller erkentelykheid voor het werk der commissie en vaa haren voorzitter. Wanneer men het Weekblad voor Bloembol lencultuur van 25 jaar geleden doorbladert, dan treft men daarin een reeks van ingezonden stukken aan, waaronder van zeer bekende vak genooten, die meest allen ernstig waarschuw den tegen hetgeen toen het „stoken" van bloembollen genoemd werd. Maar een paar jaar later, December 1910, bevatte hetzelfde orgaan een geestdriftige be schrijving van een groep van 1000 Hyacinten die met Kerstmis door den heer Dimes te Lisse ter bezichtiging werd gesteld. „Zooals we weten" lezen we in dat arti kel „is de heer Dames een der eersten en misschien wel de eerste, die met het stoken begonnen is en niettegenstaande de zeer groote teleurstellingen in de eerste jaren geleden, heeft hij, door steeds uit de ontvangen slagen leering te trekken, het zoover gebracht, dat hij thans zijn zoogenaamde geprepareerde bollen voor Kerstmisbloei garandeert." Na een uit voerige beschrijving o.a. van de 16 verscheiden heden, waartoe de bloeiende Hyacinten be hoorden, eindigt de verslaggever met de op merking, dat het ondenkbaar is dat men, zon der voorbereiding, een zoo groote massa als te Lisse tegen Kerstmis in bloei trekt zonder een groot percentage uitval. „Wij eindigen met ook onzerzyds den heer N. Dames warme hulde te brengen voor hetgeen hij, ongetwijfeld ook voor het geheele vak, deed, en we hopen dat de po gingen tot een nog steeds beter resultaat zul len leiden, dan zullen de Hyacinten als han delsartikel zeker meer in waarde toenemen." In de ongeveer terzelfder tyd gehouden al- gemeene vergadering werd van verschillende zijden met groote waardeering over het werk van Dames gesproken en daaraan denkbeelden over de vestiging van een proefstation vastge knoopt, die echter eerst veel later door de stichting van het Rijkslaboratorium voor bloem bollenonderzoek in vervulling zyn gegaan. Het levenswerk van Dames, waarvan de be teekenis door prof. van Slogteren zooeven is uiteengezet, vormt een merkwaardigen schakel in den keten der betrekkingen tusschen weten schap en praktyk. Die betrekkingen zyn niet altyd door één keten verbonden geweest. Er zijn tijden ge weest, waarin wetenschap en praktyk elk af- zonderlyk ketens smeedden, maar van een ge meenschappelijke keten geen sprake kon zijn. Gelukkig is dat thans anders. De praktyk staat niet meer wantrouwend tegenover de we tenschap en deze laatste weet de goede kern op te diepen van vondsten uit de praktyk. Dat dit verheugende resultaat mogelijk was, is zeker in niet geringe mate te danken aan mannen als Dames, die, geleid door een scherp zinnig inzicht en een gelukkige intuïtie, voor de praktijk belangrijke nieuwe methoden we ten te bedenken, waarvoor de wetenschap, op grond van haar onderzoek, waardeering heeft leeren koesteren. En zoo smeden dan thans wetenschap en praktyk gezamenlijk aan den zelfden keten, waaraan zy beurtelings een nieuwen schakel toevoegen. Nu eens, zooals in het geval-Dames is de praktyk vóór en werkt de wetenschap het beginsel uit, dat aan de vinding van den kwee- ker ten grondslag ligt; maar bij die studie komt de wetenschap weer vóór, en vestigt de aandacht op nieuwe mogeiykheden .voor prak tische toepassing. Evenals men by de stichting der Doorluch- te Schole te Amsterdam, welker 3e eeuwfeest men dezen zomer herdenkt, gaarne sprak van den mercator sapiens, zoo kan Dames genoemd worden een voorbeeld van den cultor sapiens, den wijzen kweeker. Zijn levenswerk is ten goede gekomen aan allen. Het geheele vak heeft er op den duur de waarde van ingezien en er de vruchten van geplukt. Dat willen wij heden met diepgevoelde waar deering uitspreken door middel van dit ge denkteeken. Moge het tot in lengte van dagen getuigenis afleggen van onze dankbaarheid en by volgen de geslachten de herinnering levendig houden aan hét lichtend voorbeeld van wetenschappe lijke vakkennis en belangeloosheid, ons gegeven door Nicolaas Dames. Door mej. Truus Dames werd vervolgens het aan haar vader gewyde gedenkteeken onthuld. Het monument is in zandsteen uitgevoerd en bevat in het midden een bronzen plaat met de beeltenis van den heer Dames. Rede Ir. Volkersz. Ir. K. Volkersz dankte namens den Minister van Economische Zaken en Arbeid voor de uitnoodiging en wenschte verder een persoon lijk woord te spreken. Hij herinnerde aan de nauwe relaties, welke tusschen den heer Da mes en hem bestaan hebben en wees er op, dat de heer Dames altijd anderen in het bedryi behulpzaam was geweest. Van beteekenisis geweest de arbeid van den heer Dames voor de Rykstuinbouwwinterschool en wat hij gedaan heeft voor den proeftuin, is boven allen lof verheven. Hy was de grootste, maar ook de nederigste vakman, dien spr. ooit ontmoet heeft en wien hy hier dank wil brengen voor het vele goede, door hem verricht. Rede burgemeester van Lisse. Baron Van Wijnbergen, burgemeester van Lisse, merkte op, dat het monument gesticht is, om den grondlegger van de moderne cultuur te eeren. Hij was een geziene persoonlijkheid, steeds bereid hulp te verleenen en rat goeden raad bij te staan. Rechtschapen van geest en sober in levenswandel, heeft hy zyn leven ge sleten in bedrijf en op kantoor. Hy had een schrander verstand, was onbaatzuchtig, waar om hy zyn uitvindingen als gemeen goed be schouwde. Hij was ook een man van vakliefde en door zijn heldere inzichten was hij een weg bereider voor de moderne bloembollencultuur. Geen betere plaats voor de oprichting van een monument te zyner eere is gekozen kun nen worden dan de plek, waar het is gesticht: in het hartje van de bollenstreek, in de scha duw van tuinbouwwinterschool en laborato rium voor bloembollenonderzoek. Spr. hoopte, dat het welbestede leven van Dames navolging by alle vaklieden zou mogen ondervinden. Dankwoord. De oudste schoonzoon van den heer Dames dankte namens de familie voor de huldiging, aan de nagedachtenis van den heer Dames gewyd. Ten slotte legde de heer Krelage, namens de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, een krans aan den voet van het monument. Dinsdag werden door de keuringscommissie voor de inzendingen vroege tulpen, dubbele tul pen en Mendel tulpen op het Florapark de na volgende bekroningen toegekend. Beker aan de N. V. Vereenigde Bloembollen culturen. Groote gouden medaille aan J. C. van der Meer, D. Lindhout en Zonen en P. van der Meer Czn. Kleine gouden medaille aan de N. V. Kony- nenburg en Mark, C. Soeteman, W. de Ruyter en Zoon, Th. van der Weyden en J. de Groot Mulder. Verguld zilveren medaille aan H. Ruigrok, J. Alkemade en Co., Firma Groeneveld en Lind hout, H. de Groot, P. J. de Groot, C. J. van der Plas en C. Alkemade Azn. Zilveren medaille aan L. van Beveren, L. ven Went en C. Hoogeveen. Tot op heden werd het Florapark door ruim 35000 betalende bezoekers bezocht. Duitsch bezoek Donderdag 5 Mei zal een groot reisgezelschap Uit het Rynland 'n bezoek brengen aan Noord- wijk aan Zee eri daarbij tevens het Florapark bezoeken. Het gezelschap zal de reis uit Duitschland per extra trein maken. Tooneelspelers Een gezelschap van ongeveer 1000 tooneel spelers en tooneelspeelsters, dat onder leiding van Max van Gelder een tournée door Neder land maakt, zal 9 Mei een bezoek brengen aan de badplaats Noordwyk aan Zee en het Flora park. De Mei betalingen vlot geschied Uit Hillegom deelt men ons uit hoogst be trouwbare bron mede, dat de Meibetalingen in het bloembollenbedryf Maandag best zyn verloopen. Dp crisis-omstandigheden hebben dus daarop geen nadeeligen invloed gehad. ROME, 5 Mei. (Reuter). De Propaganda Fide heeft uit Sjanghai bericht ontvangen, dat ge neraal Ma met zijn troepen het vicariaat Tsjeng tou is binnengedrongen en een oorlogsschatting van anderhalf millioen piasters heeft geëischt. De soldaten zochten naar Mgr. Rouchouse, apostolisch vicaris van Tsjeng tou, doch deze wist zich te verbergen. De soldaten namen daarom pater Coudere van de Missions étrangères de Paris, provica ris van Tsjeng tou gevangen en voerden hem voor het gerechtshof van Ma. LONDEN, 4 Mei. (Reuter.) In een hoofd-arti- kel over dr. Brüning verklaart de „News Chro nicle", dat het bijna niet aan te nemen is, dat deze in zoo korten tyd na het mislukken van den Hitler-aanval het vertrouwen zou hebben verloren. Tot nu toe is het hem gelukt alle aanvallen op zijn positie af te slaan. Wel heeft hy meermalen zyn ontslag aange boden, doch von Hindenburg heeft dit steeds geweigerd, met de verstandige motiveering, dat er geen andere leider van de gematigde partyen is, die hem zou kunnen vervangen. Er is in het politieke leven van Duitschland geen man, die in Engeland of in Frankryk.wat nog gewichtiger is, zulk een aanzien geniet als Brüning. zyn verdwijning uit de huidige politieke we reld zou een internationaal ongeluk zyn. WASHINGTON, 3 Mei. (Reuter.) De finan- cieele commissie van den Senaat heeft de bij de begrooting voorgestelde belasting op telegram men gewyzigd. zy sprak zich uit voor een gelijke heffing van 5 dollarcents op alle telegrammen, zonder eeni- ge uitzondering. De commissne beval verder een belasting aan van 10 dollarcents per kabeltelegram. Het Huis van afgevaardigden heeft het be- zuinigingsontwerp aangenomen, na de voorge nomen bezuiniging van 200 millioen tot 42 mil lioen te hebben verlaagd. SOFIA, 3 Mei. (V.D.) Koningin Maria van Roemenië en koningin van Joego-Slavië, haar dochter, werden Dinsdag op hun reis van Bel grado naar Constantinopel opgehouden door een aardverschuiving, die ontstaan was tenge volge van een wolkbreuk en waardoor de spoor- lyn over eenige honderden meters werd ge blokkeerd. Koning Boris, die onmiddellijk van dit feit in kennis werd gesteld gaf last, dat on- middellyk uitgebreide maatregelen moesten worden genomen, teneinde de lyn zoo spoedig mogelijk weer vry te maken. De algemeene be- dryfsleider van de spoorwegen zond hierop twee treinen met arbeiders, die na anderhalf uur ingespannen werken er in slaagden de lyn vry te maken. Te Sofia werden de beide konin ginnen ontvangen door koning Boris en konin gin Giovanna, die haar bloemen aanboden. Om acht uur Dinsdagavond zyn de koninginnen naar Constantinopel doorgereisd. In de Dinsdag gehouden vergadering van den Personeelsraad werd het schryven der directie der N. S., waarin is vermeld, dat de door haar ontworpen loonregeling ongewyzlgd den Minis ter van Waterstaat is toegezonden, uitvoerig be handeld. De raad besloot eveneens zich terzake schrif- teiyk tot den Minister van Waterstaat te wen den. In Nymegen werd op initiatief van „St. Ra phael" een districtsvergadering gehouden over heel Zuid-Gelderland, waarin de katholieke spoormannen hevig protesteerden tegen de voorgestelde 10 pet. verlaging. Uit de vergade ring gingen na de redevoeringen van de heeren J. Theunissen uit Nijmegen en Van Dyk uit Utrecht hevige protesten op tegen de regeering, in het byzonder tegen den minister van Wa terstaat, in wie men de machten zag, door wie de salarissen gedrukt worden. Men nam geen motie aan, maar zag in de vergadering zelf al protest genoeg om deze nog in een motie vast te leggen. De afgeloopen zitting van den Arnhemscheh gemeenteraad is een vyfvoudige geworden, waarvan vooral de tweede, derde en vyfde een buitengewoon warm, soms heftig karakter kre gen. Aan de orde was namelyk, naast een aan tal minder belangrijke punten, waarvan er ver schillende moesten biyven liggen, de door de Kortingswet noodzakeiyk geworden 3 pet. loon- en salariskorting. Dat was trouwens 't ergste niet; hieraan was toch niets te doen al klonk nog wel enkel gesputter over de aantasting van de gemeenteiyke autonomie maar B. en W. hadden aan dit voorstel de reeds zoo lang ver wachte hergroepeeringsvoorstellen gekoppeld en hierby zyn de arbeidsvoorwaarden van vrijwel alle in gemeente-dienst werkenden betrokken. Dus waren deze voorstellen eerst geweest in de Commissie voor Georganiseerd Overleg. Voorzitter van deze Commissie is de wethouder van Financiën, de heer Smeenk, die deze voor stellen in den raad te verdedigen had, maar die, zooals bleek, in de 13 gehouden G. O. Com missievergaderingen aan overleg weinig ruimte heeft gelaten. Van links en rechts stonden dan ook by deze debatten de vuurmonden op weth. Smeenk ge richt en werden felle critiek-projectielen op hem afgevuurd. De heer Hermans (S.D.A.P.) was de scherp ste, de heer IJsselmuiden (RJC.) de berekendstp schutter. De heer Smeenk (A.R.) stond het vuur als een man en slingerde den aanvallers tegen dat zy zich slechts in die richting hadden uit te spreken om hem te doen aftreden. Niemand spraktot tegen het eind der zitting de heer IJsselmuiden er nog eens aan herinnerde dat van een werkelyk overleg in 't G. O. geen sprake was geweest; toen was blykbaar de maat van den wethouder vol en zeide hij een brief op tafel te zullen deponeeren waarin hy zyn be danken als wethouder zal kenbaar maken! Men kon byna geen hand voor oogen zien in den amendementenregen en de vreemde stem mingen, maar wel bleef onder alles duidelijk dat van geen enkele (dan misschien van ultra linksche) zyde iets gezegd of wat ook is, waar door het financieel beheer als zoodanig is aan gevallen of in gevaar gebracht. De heer IJsselmuiden (R.K.) legde dan ook na de gewone zitting een verklaring in dien zin af, waarna de voorzitter, mr. S. J. R. de Monchy, nog z'n persoonlyke hoop uitsprak dat dit voor den heer Smeenk aanleiding mocht zyn aan z'n voornemen geen gevolg te geven. We hebben dus in dezen crisistyd in Arnhem bovendien rekening te houden met de mogelykheid van een wethouderscrisis. Van het zittingsresultaat ten slotte dit: met 22—13 stemmen werden de voorstellen van B- en W. tot korting van 3 pet. op de loonen en salarissen van het gemeente-personeel aange nomen. Na aanneming van enkele niet-ingrypende wyzigings-amendementen en verwerping van ik weet heusch niet hoeveel overige werden ook de hergroepeeringsvoorstellen aangenomen. Een voorstel van den heer IJsselmuiden (R.K). om by de 3 pet. korting eenige progressie toe te passen werd ook verworpen. By den 72-jarigen gemeente-ontvanger te Dinxperlo is, naar „Het Volk" bericht, een tekort geconstateerd van ƒ20.000. Voor zoover bekend, zijn geen onregelmatigheden ontdekt in de boeken. Het tekort moet loopen over een periode van vyf jaar. De heer Kinkhorst in Utrecht is de maker van een z.g. Angelusklok, die op bepaalde uren automatisch een klokje doet luiden en wel drie maal per dag. Deze heer, die zelf Protestant is, heeft gemeend deze klok te moeten aanbieden aan den Paus en hy heeft dit gedaan door be middeling van Pastoor van Berkel, die daarom in particuliere audiëntie werd ontvangen door den Paus. zyne Heiligheid toonde zich zoozeer ingeno men met deze hulde, dat Hy de klok heeft doen plaatsen in Zyn slaapkamer. De heer Kinkhorst is thans bezig een ander exemplaar te vervaardigen voor Kardinaal Willem van Rossum. In de Maandagavond te Eindhoven gehouden zeer rumoerige zitting (waarby weinig gezeten werd) van den raad, waren de voorstellen over de geringe salariskorting van het gemeente- personeel wel het voornaamste agendapunt. Weer werd overwogen om een commissie, in zake de werking voor Eindhoven van de wet op de financieele verhouding tusschen Ryk en gemeenten, in te stellen, waarvan de een 'n publiciteitsorgaan wil maken dat in alle oorden den beroerden toestand in Eindhoven moet verkondigen om uiteindelyk tot een audiëntie by den minister te komen, terwijl van R. K. zyde bereidwilligheid wordt betoond om zelfs ten Departemente te getuigen: „Wy kunnen niet meer." De Commissaris der Koningin heeft zich echter bereid verklaard om met den wet houder van financiën en den griffier der Sta ten de Eindhovensche belangen in Den Haag te gaan bepleiten. Ondanks het feit dat alle omliggende ge meenten wèl kermis zullen vieren, heeft nu toch eindelyk de raad besloten om in Eindho ven de kermis niet te doen doorgaan, althans dit jaar, met 19 tegen 15 stemmen. Dit betee- kent een schadepostje van 70.000 voor de ge meentekas. Ook de zoo noodzakelyke verbete ring van het zwembad „De IJzeren Man" vindt nog steeds geen kunstig onthaal bij B. en W. Tegen middernacht werd er nog geïnterpelleerd omtrent de onlangs plaats gehad hebbende rel letjes (communistische) aan de Hooghuisstraat, waarby een inspecteur van de bedryfspolltie der N. V. Philips zich onderscheiden had door in activiteitsontplooiing buiten zijn boekje en bui ten de perken te gaan. Het viel B. en W. wel moeilyk om hun houding te dien aanzien te be palen, maar ten slotte werd de motie van den heer Gyzel, waarin afkeuring over het beleid van den burgemeester werd uitgesproken, ver worpen; alleen de S. D.-fractie stemde voor. De wielryder V. uit Ter Heyde, die Dinsdag middag op den Nieuwen weg te Monster werd aangereden door een auto en met den auto in het water terecht kwam, is in den afgeloopen nacht aan zyn verwondingen overleden. Nadat ook den geheelen Dinsdagavond nog was gezocht naar het te De Lier vermiste meisje Annie Boers, is vannacht ongeveer 25 M. achter de ouderlyke woning, het lijk van het kind uit een sloot opgehaald. Er waren geen uiteriyke teekenen van geweld, zoodat het kind vermoe delijk te prater geloopen en verdronken is. „Je krijgt hier niets meer. De "boterhammen, die ik je laatst gaf, zaten even daarna tegen den muur gekleefd." „Gekleefd, zeit-u? Droog brood klêéft niet, juffrouwJ" Een der meest historische smokkelobjecten, namelyk het rundvee, begint den laatsten tyd hier en daar aan de grens weder groote „be langstelling" van den kant der smokkelaars te ontmoeten. Deze smokkelhandel heet van oudsher in ae kringen der smokkelaars „het zware werk". Het bestaat hierin, dat soms geheele kudden vee in één nacht over de grens worden gebracht en frauduleus België worden ingevoerd. De beti teling „zwaar werk" spruit uit tweeërlei om standigheden voort. Eerstens is het werk voor de vele erby betrokken handlangers niet zonder lichamelyk gevaar (meermalen werden in het verre verleden smokkelaars en ook grensbe ambten by nachtelyke ontmoetingen gewond en zelfs gedood), maar behalve dat zyn er voor de „smokkelaars" (die doorgaans achter de schermen zitten) belangrijke geldsbedragen mede gemoeid. Hoezeer dit laatste waar is, bleek dezer dagen aan de overzijde der Zeeuwsch- Vlaamsch-Belgische grens, waar een gansche kudde smokkelvee ter waarde van twee- èt drie duizend gulden door de Belgische ambtenaren werd in beslag genomen. A. van S., 28 jaar, afkomstig uit Lippenhui zen, onderhield al eenigen tyd vriendschappe- ïyke verhoudingen met de ongeveer 40-jarige mej. T., woonachtig te Jubbega. De familieleden van S. waren hier achter gekomen en vonden deze verstandhouding on aangenaam. De vader en broer van S. beslo ten Maandagmiddag naar Jubbega te gaan, waar men S. by mej. T. aantrof. Na eenig praten besloot S. de verstand houding met mej. T. te beëindigen, waartoe met handgeklap werd besloten. Dit was echter niet naar den zin van de juffrouw. Niettemin verlieten de drie mannen haar woning, zy schreeuwde het gezelschap na. S. kon dit ge- krijsch zeker niet aanhooren. Op ongeveer vyf- tig meter afstand trok hy plotseling zyn mes en gaf zyn broer H. eenige messteken in schou der en rug. De getroffene riep: „O God, hy steekt my ook nog." Hierop begaf A. v. S. zich weer naar mej. T.'s woning, gevolgd door va der en broer. Aldaar werd geneeskundige hulp ingeroepen van dr. Bolt te Jubbega, die con stateerde, dat de verwondingen van zeer ern- stigen aard waren en dat de messteken geen halve centimeter dieper hadden moeten zyn, of zy waren doodelijk geweest Dinsdagmiddag is A. van S. door de ge- meente-politie van Schoterland gearresteerd en naar Heerenveen overgebracht, waar hy voor den loco-burgemeester De Vos werd geleid, te gen wien hy, ondanks de verklaringen van vader en broer, dat hij de messteken toebracht, het misdryf ontkende. Hy werd in verzekerde be waring gesteld en zal Woensdag op transport worden gesteld naar Leeuwarden. De toestand van den getroffene H. was, be richt „Het Volk", hoewel niet zonder gevaar, naar omstandigheden redelyk wel. In het laatst verschenen nummer van „De Visschery" sehryft de heer C. A. G. van der Boom, inspecteur van de scheepvaart, over een nieuwe en goedkoope vischwyze, die een uit komst zou kunnen zijn ook voor onze IJmuider stoomtrawlers, wier uitgaven niet door de in komsten worden gedekt. De tegenwoordige bedryfsmenschen kunnen in het algemeen alleen geholpen worden door een ingrijpende hervorming, die weinig geld kost, schrijft de heer Van der Boom, en hy meent deze gevonden te hebben in een vry eenvoudige vinding van de heeren De Boei, De Voogt en De Visser. Totnogtoe visschen de stoomtrawlers met vischborden, die het net open moeten houden, niet vóór het net, maar zywaarts er achter. Feitelijk is de toestand zóó, dat, waar by de totnogtoe gevolgde visch wyze de borden zich tusschen het schip en het net bevinden, by dit nieuwe systeem het net zich tusschen hét schip en de borden bevindx. Met de totnogtoe gebruikte bo'den zou dit niet kunnen, zoodat tegenover dit oude, zeer af- hankeiyke scheerbord het nieuwe geheel zelf standige scheerbord zou komen, dat geheel uit yzer bestaat en vlak op den grond ligt. Het ontleent zyn scheerkracht uitsluitend aan den grondweerstand. De leidende gedachte, die by deze vinding heeft voorgezeten, is de vischwyze van het snurrevaad toe te passen op de traw- lervlsschery. Het snurrevaad vischt n.l. veel in tenser dan het itreilnet; het verschil, omgere kend over den bevischten bodem, is wel vele honderden procenten. Deze snurrevaad-vis- scherij te imiteeren met veel grooter vangcapa- citeit is de bedoeling van de nieuwe vischwyze. Deze nieuwe methode zal een hei-vorming be- teekenen, sehryft de heer Van der Boom, zóó geweldig, dat ongedachte mogelijkheden zelfs nu in de richting van de, volgens velen, ster vende treilvisscherij wijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6