Op Hemelvaartsdag FABRIEKSBRAND Groote schade VRIJDAG 6 MEI Doodelijk ongeluk te Naarden de gemoedelijke VERGIFTIGING DOOR KOLENDAMP Geneesheer ook onwel Ernstige auto-ongevallen in alle deelen van het land Wielrijder gegrepen Ongeval te Haarlem SCHARENSLIJPER EEN GOEDE VANGST Smokkelauto aangehouden TENTOONSTELLING KLANK EN BEELD Door Minister Reymer geopend Meubelfabriek „De Hoopte IJsselstein een prooi der vlammen NAT. HANZEBOND VAN SIGARENWINKELIERS V oorzittersvergadering Rede van Minister Reymer Cultureele beteekenis Nekkramp Vrouw en drie kinderen bewus teloos gevonden ACHTSTE SOCIALE STUDIE WEEK TE ROLDUC STOOMSCHIP VASTGELOOPEN Na twaalf uur weer vlot gesleept Een vermiste terecht Nieuwe regeling van de pacht Indische Dienst WELKOM AAN DE MEI Meierysche folklore AANVALLEN UIT DE LUCHT Instelling eener Commissie Vliegdemonstratie te Wassenaar VLIEGWEEK TE OLST Passagiersvluchten en demonstraties INDISCHE POSTVLUCHTEN De „Uil" te Bagdad De „Duif" te Calcutta De „Specht" te Medan Gouden feest Dominicanessen te Venlo Op den Rijksweg onder Naarden tusschen den Tierensweg en de Kamemelksbrug is Don derdagavond omstreeks acht uur een doodelijk ongeluk gebeurd. De garagehouder Van Kooy uit Soest, kwam met zijn auto uit de richting van Naarden. Hij moest een zijner wagens, die volgens telefonisch bericht defect gera«,kt was van den Rijksweg balen. Hij stak zijn richtingwijzer uit en zag op 50 M. achter zich een wagen met groote snelheid naderen. Hij hield in en werd op het zelfde oogenblik aangereden. De linkerzijruiten Van den wagen werden verbrijzeld. Het voor stuk werd ingedrukt. De wagen, die de aanrij ding had veroorzaakt, kantelde. Een der beide inzittenden sprong er uit; degeen, die aan het stuur had gezeten viel uit het geopend portier op de straat. Toen Dr. Ugghelen ter plaatse verscheen was de man reeds aan inwendige verbloedingen overleden. De naam van het slachtoffer is niet bekend. De andere inzitten de was zijn broer, die sraer van streek was. Hei, bjk is naai de Majellastichting overgebracht. Achter het stuur bekneld. Omtrent dit ongeluk vernemen wij nader, dat bet slachtoffer was de heer Stork, wonende aan den Koninginneweg te Amsterdam. Hij was on geveer 60 jaar oud en gehuwd. Hij is niet uit den wagen gevallen, doch be kneld geraakt achter het stuur. Toen hij den Wagen verliet zakte hij ineen en overleed enkele oogenblikken later aan de bekomen verwondin gen. Donderdagmiddag heeft om kwart voor één onder Ede een ernstig auto-ongeval plaats ge- bad. Een daar rijdende wielrijder werd door een Uxe Ford-auto tegen den grond geslingerd, Waar hij met arm- en beenbreuk en gespleten schedel bleef liggen. De ziekenauto uit Ede, die ^eer snel arriveerde, vervoerde het slachtoffer, evensgevaarlijk gewond, naar een der zieken- ftuizen aldaar. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor één j een Wagenweg te Haarlem een zeventien- jj ge j°ugen, die zich per rijwiel in de richting We ms*'e^e begaf, aan den rechterkant van den aahgereden door een uit tegenovergestelde enting naderenden luxe-auto. De jonge man am te vallen en werd bewusteloos opgeno men. Hij werd naar het Diaconessenziekenhuis vergbracht, waar een hersenschudding wera geconstateerd. Wordt autom°bilist, die onbekend is gebleven, het v! v®rzoeht zich te willen vervoegen aan eet,,r eau van Politie te Haarlem. Oog- ppnrwf1* Van het ongeval worden eveneens uit- s ooaigd zich met den Commissaris van Po le, Smedestraat, Haarlem, in verbinding te i en stellen tot hetverstrekken van inlich- ungjen. Van een dijk geslagen Een vrachtauto uit Wierdenbij Almelo af komstig, is, waarschijnlijk door het licht mis- leid van den hoogen Twelloschen dijk gereden. De bestuurder en de inzittenden wisten zien door een sprong intijds in veiligheid te stellen. De auto sloeg eenige malen over den kop en Vrerd aan de voorzijde geheel vernield. Het is daarom als een geluk te beschouwen dat beide mattenden bijtijds uit den auto sprongen. „N.R.Cf, vertelt - Of 'k deez' schaar wil slijpen, m'n aardige hot? Wel wis en waerachtig. Al waren-et-er tien. En-et is 'n goeie óók, zoo-een om van die komponnetjes mee door te knippen. Doet je meneer zeker niks andersOf gebruik me vrouw 'm ook om snijboonen te knippen? Dat weet 'k nie, lachte 't bel-hitje. Ik ben er Pas 7- Zoo, ben je er pas. Nou wees dan maar Ü- Als je ergens pas ben, is alles nieuw, en i® Weet nooit, hoe 't eerst is geweest Begrijp je niet, lachte het bel-hitje onze- ker. En met h'r groote onschuldige oogen keek ZÜ den scharenslijper aan, die maar voort- Praatte zonder z'n pijpje uit z'n mond te ne men. Kjjk-es-an, m'n lieve meid, je bent nog lekker jong en je zal nog veel kunnen leeren. Wat zeg-ie? Hoeveel 't kost? Zal 'k ie dalik Vertellen. Ik ben wel-is blij om met 'n aardig kind een tijdje te praten. Wat zeggie? Moet je v°or je mevrouw derek terug komme? Zal zoo'n vaart niet loopenAzzie nou 'n paar mer- huutjes wacht, ben 'k met dat mes klaar en Zal 'k die schaar is bekijken.... 'k Geloof dat ze er blik mee geknipt hebben inplaats van coupons.... is niet? Of is die schaar enkel bot van effectenpapiertjes knippen geworren, en dat in dezen tijd.... geloof 'k niks van.... Ja 'k geloof dat onze jongenheer er een blikken sigarettendoosje mee heeft geknipt.. Net! Nét, wat 'k zeg, zei de scharenslijper. Öe kinderen, en vooral die van de groote lui, doen wat ze willen. Ja m'n lieve meid. dat was vroeger anders. Toen was alles anders en daar om zee 'k daar net, dat het zoo jofel is azzie ergens pas ben, want dan weet je niet hoe fijn het vroeger geweest is Zoo snappie me niet? Nou 'k ben anders ta melijk Hollans in me uitspraak. Ik ben in de Kaatsheuvel geboren en altijd in de scharen- slijperij geweest, van 'n jongetje van zóó. Ik ben feitelijk in een scharensliep geboren mot je niet zoo stom staan te lachen. Want toen 'k een kleine jongen was, toen ging m'n Vader en m'n moeder met de scharensliip rond, Van dorp tot dorpMaar toen was jij nog Ver te zoeken, suikerbekkie. Dat was 'n scha rensliep met in het midden een groote ruimte, overdekt met een zeil over twee hoepels ge schoven. En daar zaten we in met z'n vijven, me drie zussies, ikke en m'n broer. En dan wer den we getrokken door twee groote honden. En als m'n vader dan de scharen en messen sleep, die m'n moeder langs de huizen ophaal den, keken we door een spleet in het zeil de Wereld in. Dat was nog zoo beroerd niet, want er waren altijd menschen, die het verschrikke lijk vonden en die ons dan lekkere hapjes ga- Ven. Zoo trokken we heel Brabant en Limburg door en we sliepen in logementen, die m'n va der op 'n prik wist. En as wer der dan een zussie of broertje bijkregen, dan werd het in de wieg gelegd, die tusschen de twee duwboo- men hing. Heel gezellig ging dat hoor! Als de zon scheen, werden de zeiltjes opengedaan en bij regen zaten we er allemaal lekker onder. Nouzoo zijnne me allemaal groot ge- Worden, zie je, en toen heb 'k kennis gekregen an 'n dochter van 'n anderen scharenslijper, die ze in de wandeling „drankorgel" noemden, omdat-ie zoo'n hekel an leege glaasjes had.... Snappie? En met dat meissie, dat tusschen twee haakjes precies zoo'n toeteloerissnuitje had als jij, ben 'k toen getrouwd.... Nou ze kon het vak precies as ik en dus gingen we onze ouwers concurrentie andoen, vanwege de kin derlijke dankbaarheid. Eerst 'n kleine slijp, die 'k zoo mooi mogelijk toetakelde met allerlei ko peren dingetjes van ouwe fornuizen en dan met 'n streekie rooie en groene en witte verf. Das was geregeld 'n schilderij op den weg. La ter kocht 'k een sijssie in 'n kooitje en dat hing dan ook an de slijp. Maar die vrouw van me is door de buiten lucht later zoo verschrikkelijkzoo onmer.- schelijk dik geworden, dat ze niet meer bij machte was met de slijp mee te gaan. Toen heb 'k ze verkocht an 'n spullebaas als de dikste dame der wereld. Zoo kwam 'k er goed af en ze is later nog heel gelukkig geworden Wat zeg-ie? Staat je mevrouw tegen 't raam te kloppen? Zal 'k is netjes m'n pet voor 'r af nemen. Dag mevrouwHier zoet maar, nog 'n knikkie ook. Ach kijk-es, 't is an main be steed. want je mot tegen je mevrouw zeggen, dat 'k tien percent afstaat voor het crisisfonds, dat 'k zelf beheer, omdat de crisis bij mezelf begint. Want het zijn slechte tijden, meid, vooral met het slijpen van scharen en messen De vleeschmessen worden niet bot meer en de scharen, waar de groote lui couponnetjes mee knippen, worden niet meer bot. 'k Kan het zuiver merken. Bovendien met al die nieuwig heden, dat geeft den dood in den pot. Tenminste in mijn bedrijf. Er zijn van die kapitalistische scharenslijpers, die met een mooie auto rond rijden. Daar is geen werken tegen, want een auto gaat nou eenmaal gauwer dan een ge wone slijp, die je mot dauwen. WoU 'k ook zeg gen Laat me nou is effe kijkenDat schaartje kost je mevrouw een kwartje. Zeg het maar effe. Tegelijk zette-ie 'n stuk op z'n slijpsteen en scheurde met het krassend lawaai de deftige straatstilte kapot. Wat zeg je m'n lieve appelensnuit? Of 'k voor twee dubbeltjes kan doen? Nou goed als je mevrouw daarmee uit h'r financieele mi sère gered is, wil ik vandaag wel is een wel doener zijnBestbéstbéstO staat ze voor het raam. Effe m'n pet afnemen, goeie Klanten, die royaal kunnen zijn, moet je in eere houën.... Dag mevrouw. Zal 'k effe m'n twee vingers opsteken.... Nee, niet voor 'n valschen eedmaar dan begrijpt ze het di rect, dat het voor twee beis kenZie je welze grinniktSchat van 'n vrouw, met die verf op h'r lippen'k Hou wel van ner- tuurlijke kleurenJa mevrouw, twintig cen tenstel je gerustJe wordt geroepen, kersenbekkieen onderwijl slijp ik die schaar welen onderwijl slijp ik die schaar wel.. Je hebt een rejale diens, mo'k zeggenmaar je ben-er pasen je weet dus niet, hoe best het er vroeger was welJe hebt een rejale diens, mo'k zeggen.. maar je ben-er pasen je weet dus niet, hoe best het er vroeger was Sehaaaaaaèèèèsliep De militaire politie heeft te Schinveld aan gehouden een Duitscher, die niet in 't bezit was van de vereischte papieren. De Duitscher wist zich los te rukken en poetste de plaat. Hij werd achtervolgd en gegrepen. Later bleek dat hij gesignaleerd stond in het Algemeen Politie blad wegens verschillende misdrijven. Hij is ter beschikking ggesteld van den grenscommis- saris. Aan het kantoor op den Eygelshovenerweg op de grens van Kerkrade, werd Woensdag een Duitsche auto aangehouden, die herhaaldelijk de grens passeerde en verdacht werd smokkel waar te vervoeren. Woensdag werden de chauf feur en een vrouw, die met de auto uit de rich ting Kerkrade kwamen, gearresteerd. De auto bleek inderdaad bestemd voor den smokkel handel, want in verschillende geheime vakken bevonden zich 27 pond koffie, 25 pond tabag en 2000 sigaretten. Alles werd in beslag genomen. Hedenmorgen heeft in het R. A. I.-gebouw in aanwezigheid van een groot aantal vooraan staande binnen- en buitenlandsche persoonlijk heden uit handel, nijverheid, industrie en uit politieke kringen de opening plaats gehad van de internationale tentoonstelling Klank en Beeld. In de groote congreszaal van het tentoon stellingsgebouw heette de voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer M. J. van Eeghen mede namens het Algemeen Europeesch Film- verbond, onder wiens auspiciën deze tentoon stelling gehouden wordt de aanwezigen wel kom. Spr. hoopte dat deze internationale tentoon stelling het Nederlandsche Volk de gelegen heid zou geven nader kennis te maken met de technische wonderen van geluidsfilm, radio en gramofoon, televisie en fotografie, welke tech niek tenslotte ook de aesthetische en cultureele waarde van deze nieuwe kunstvormen bepaalt. Spr. gaf vervolgens het woord aan den heer K. R. van Staal, die er aan herinnerde, dat juist een jaar geleden, de gedachte aan deze tentoonstelling ontstond. Het Uitvoerend Comité heeft met zorg de ongunst der tijden gestadig zien toenemen. Er zijn momenten geweest, dat het zich met ernst heeft beraden of het mocht doorgaan, of de groote offers ook van de standhouders mochten worden gevergd, die noodzakelijk aan het uit komen op „Klank en Beeld" waren verbonden. Het leek wel of er iets als een noodlot rustte op onze voorbereidingen. En er rijst ook thans in het bijzonder droefheid wanneer wij denken aan twee leege plaatsen in deze zaal. Wij mis sen hier in de allereerste plaats de onkreuk bare en nobele figuur van onzen penningmees ter wijlen den heer Willem Hendrik Steenbeek, die twee maanden geleden plotseling overleed. En een tweede schaduw ligt over deze for- gen door het verscheiden van Zijne Excellentie, Dr. J. Th. de Visser, Minister van Staat. Slechts de ingewijden weten, hoe krachtig deze edele en bescheiden mensch ook ons heeft gesteund, niet alleen door het feit, dat hij het eere-voor- zitterschap van het Eere-Comité van „Klank en Beeld" aanvaardde, maar vooral omdat hij ons heeft geholpen telkens als wij Zijn hulp inriepen. „Van welke zijde ook beschouwd", aldus schreef Dr. De Visser „is deze Tentoon stelling een mooi werk en beoogt zij een ver heven doel." Voorts bracht de heeer van Staal hulde aan de architecten, H. P. Faber en Carl. H. Jung. Moge van deze eerste tentoonstelling van klanken en beeld een herleving van handel en industrie op het gebied van radio, geluidsfilm, gramofoon, muziek en fotografie zoo spoedig mogelijk het gevolg zijn! De voorzitter van het Eere-Comité, de heer A. van Santen, begroette hierop de aan wezigen. „Klank en Beeld" beoogt niet te zijn een Jaarbeurs, een verzamelplaats, die in het bij zonder den handel zaal aantrekken; integen deel, er is hier in elk opz'cht gestreefd naar een expositie, die in de eerste plaats ten be hoeve van het groote publiek is georganiseerd: we zijn overtuigd, dat in alle lagen der bevol- Woensdagavond ongeveer half tien is brand uitgebroken in da meubelfabriek „De Hoop", staande vlak bij de kom der gemeente. Hoewel de brandweer van IJselstein spoedig ter plaatse was, greep het vuur zoo snel om zich heen, dat de fabriek weldra in lichter laaie stond. Assistentie werd gevraagd van de brandweer te Benschop, terwijl ook de Utrechtsche brandweer werd gerequreerd. Toen deze laatste ter plaatse verscheen, behoefde men geen dienst te doen, daar het grootste gevaar oen reeds geweken was. De brandweer beperkte zich er toe de belendende perceelen, alle woningen met een rieten dak, nat te hou den, daar hiervoor groot gevaar bestond. Ongeveer half 1 was het gevaar gewei» n en rukte de brandweer van Benschop in. Die van IJsselstein bleef den geheelen nacht nog wa ter geven. Donderdagmorgen werden de staande muren, die een gevaar opleverden voor het publiek de fabriek staat vlak naast een verkeersweg omgehaald. De schade is uit den aard der zaak aan zienlijk. De eigenaars zijn slechts laag verze kerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast in het duister. Door den brand geraken on geveer 25 arbeiders zonder werk. De geheele fabriek is afgebrand, terwijl groote voorraden eigenhout, meugelen en de machines een prooi der vlammen werden. Onder voorzitterschap van den heer P. J. Hol uit Utrecht werd te Rotterdam een gecombi neerde vergadering van het hoofdbestuur met de voorzitters der afdeelingen van bovengenoem- den bond gehouden. Behalve het bijna voltallige hoofdbestuur en de geestelijk adviseur rector J. Bots waren aan wezig vertegenwoordigers uit Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht, Breda, Helmond, Venlo, Delft en Eindhoven. De voorzitter zeide in zijn openingswoord wel te mogen constateeren, dat de voorzittersver gaderingen gewild zijn. Hij herinnerde eraan, dat in de verleden jaar eveneens te Rotterdam gehouden voorzittersvergadering o.m. het on derwerp inkoopcoöperatie aan de orde geweest is en de daar uitgesproken gedachten tot uit voering beginnen te komen in Delft en Den Haag. Spr. wenschte voorts den heer Bas Sluis, voorzitter van de afd. Delft, geluk met de hem toegekende Pauselijke onderscheiding. Ingekomen was een schrijven van den secre taris van „Sisita", houdende mededeeling, dat door deze vereeniging aangesteld is als accoun tant om de aangesloten fabrikanten en de gros siers te controleeren, de heer J. M. E. Engelen. Annastraat 2 te Nijmegen en als controleur van de winkeliers de heer M. J. S. de Waard, Stationsweg 66a te Rotterdam. Sisita-contract Na een korte inleiding door den voorzitter over de wordingsgeschiedenis van het Sisita- contract, waarbij hij o.m. mededeelde, dat de Nationale Hanzebond van Sigarenwinkeliers door twee leden vertegenwoordigd is in de con king intense belangstelling leeft voor de ont wikkeling van alles wat met „Klank en Beeld" samenhangt. De» bijzondere beteekenis dezer expositie moet eveneens gezocht worden in haar inter nationaal karakter: we prijzen ons gelukkig, dat door het besluit van de Regeering om geen radioproducten te contingenteeren dit inter- internationaal karakter zonder eenige belem mering gehandhaafd kon worden. Minister Meymer sprak daarop de volgende openingswoorden Spr. begon met zijn bewondering uit te spre ken vcor de energie en toewijding van hen. die het hebben aangedurfd in dezen tijd van eco nomische depressie een dergelijke belangrijke tentoonstelling tot stand te brengen. Belang rijk omdat zij te aanschouwen geeft den ge weldigen vooruitgang van de electro-techniek in het bijzonder op het gebied van klank en beeld, hetwelk zoo'n uiterst belangrijke plaats in onze huidige samenleving inneemt. Er is geen gebied waarop zich zóó teekenend de vooruitgang van de techniek afteekent. Nog slechts luttele jaren is het geleden, dat de radio in schakeering van telegraaf-, telefoon- en beeldoverbrenging- en de klankfilm, om me hierbij te beperken, ons leven verrijkten. Van dien geweldigen technischen vooruit gang zal deze tentoonstelling u een, onder deskundige leiding samengesteld, beeld geven. Ik twijfel er niet aan, of de tentoonstelling „Klank en Beeld" zal de belangstelling krij gen die zij verdient. Hieraan zal mede niet weinig bijdragen het feit, dat vele vooraan staande Nederlandsche en buitenlandsche fir ma's vertegenwoordigd zijn. Met den wensch dat het gestelde doel be reikt moge worden verklaarde spr. de tentoon stelling voor geopend. Na de openingsplechtigheid, welke o.m. werd bijgewoond door burgemeester de Vlugt, wet houder de Miranda, den directeur generaal der P.T.T., ir. Damme, verschillende leden van den Radioraad als pastoor W. Nolet en den heer W. Graadt van Roggen en voorts door tal van ver tegenwoordigers van Radio-omroepvereenigin- gen, heeft mevr. Liesbet SandersHerzberg ge declameerd „Op Amsterdam" van Joost van den Vondel, het slot van „Afscheid" van Bilderdijk en het begin van Gorter's „Mei". Vervolgens werd een korte demonstratie ge geven van een marionettentheater en een ge luidsfilminstallatie, waarna de genoodigden een rondgang maakten over de tentoonstelling, waar een keurige inzending artistieke foto's bijzonder de aandacht trekt. In de komende dagen zullen wij de gelegenheid vinden een gedetailleerde beschrijving te geven. Na een rondgang over het tentoonstellings terrein, verzamelden de aanwezigen zich aan een middagmaal. Hierbij heeft de heer Ger. H. Knap secre taris-generaal van het Algemeen Europ'ir.ch tact-commissie, werden uitvoerige en geani meerde discussies over de werking van het Sisita-contract gehouden. Bij deze discussies werden vanuit de vergade ring verschillende grieven en wenschen inzake de bestrijding van het prijsbederf naar voren gebracht. In verband hiermede werd door verschillen- .de afgevaardigden ter sprake gebracht, dat op zoo gemakkelijke wijze en op ruime schaal ta baksvergunningen verleend worden. Men achtte vrij algemeen beperking te dezer zake gewenscht en gaf in overweging bij den minister hiervoor actie te voeren. Naar aanleidnig hiervan werd aan het hoofd bestuur opdracht gegeven een plan van actie te ontwerpen en dit ter behandeling in de ver schillende afdeelingen aan de orde te stellen om dan na bevind van de ingekomen antwoor den en adviezen verder te handelen, zoodat niet tot de a.s. Bondsvergadering behoeft te worden gewacht. Nadat tenslotte besloten was de wei king van het Sisita-contract eerst eens af te wachten, kwam in bespreking de propaganda voor uit breiding van den Bond, welk punt tot een uit gebreide gedachtenwisseling aanleiding gaf en waarbij vooral gewezen werd op de wensche- lijkheid van een krachtige propaganda in het Zuiden des lands. De ZeerEerw. Heer J. Bots (geestelijk advi seur) wees erop, dat door velen te sterk geke ken wordt naar het direct bereikbare, d. i. het materieele, terwijl te veel uit het oog verloren wordt 't hoogere doel, de roeping van de sociale organisatie. Voor alles moet, volgens spr., ge streefd worden naar herstel van het sociale ver band tusschen de bedrijfsgenooten en is een maal dit sociaal verband stevig gelegd, dan komen vanzelf de materieele voordeelen. Bij de nu volgende bespreking inzake actie tot bescherming der sigarettenprijzen, deelde de voorzitter mede, dat verschillende bij „Sisita" aangesloten firma's bereid zijn ook de toeslag zegels te beschermen, dat als gevolg van een gecombineerde actie van de organisaties, die thans actie voeren, dat ook de firma's bij de C. P. aangesloten, de toeslagzegels zullen be schermen. Besloten werd niet in te gaan op het aanbod tot contractueele verbintenissen met de impor teurs. De vergadering meende, dat zij zich maar moeten wenden tot de C. P. of „Sisita". Na rondvraag werd de zeer geanimeerde ver gadering gesloten. Bij een twee en een half-jarig dochtertje van M. de H. in wijk Hoorn te Alphen aan den Rijn heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. Het kind werd naar het Academ. Ziekenhuis te Leiden overgebracht, alwaar het is overleden. Woensdagmiddag heeft in het gezin van den heer J. Lenstra, bakker te Blesdijke een ern. stig geval van vergiftiging plaats gehad. De vrouw en een drietal kinderen, alsmede de knecht werden in bewusteloozen toestand aan. getroffen. De vrouw en laatstgenoemde kon den na eenige uren door d'en dokter worden bijgebracht. De drie kinderen heeft men naar het Diaconessen-ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht, waar zij zijn opgenomen. De ge. neesheer, die de eerste hulp had verleend, werd eveneens onwel en moest zich ook onder me. dische behandeling stellen Bij onderzoek is la ter gebleken, dat men hier te doen heeft ge had met kolendampvergiftiging. Filmverbond, gesproken over de aesthetische en cultureele beteekenis van „Klank en Beeld." In een zeer recent interview in het Handels blad heeft Nel Stans zich erover beklaagd dat de critiek zich zoo weinig op repetities liet zien, zich zoo weinig moeite gaf techniek en ontstaan voor een tooneelopvoering te bestu- deeren. Deze klacht geldt niet alleen voor het too- neel, geldt in de eerste en voornaamste plaats voor dien kunstvorm waarbij de techniek in algemeenen en in engeren zin een veel grooter rol speelt: voor geluidsfilm, radio en gramo foon. Het gaat bij de mechanische muziek bij ge luidsfilm, gramofoon en radio om het vino'en van een vorm die voor deze uitdrukkingsmoge lijkheden en onmogelijkheden alleen geschikt is. Om dien vorm te vinden, om de resultaten te kunnen genieten is in de eerste plaats In zicht in de technische, de natuurkundige ge beurtenissen onverbiddelijk noodzakelijk. Bij de filmcritiek en er is in ons land een filmcritiek is deze opvatting, zij het ook in kleinen kring, doorgedrongen. Maar er v/ordt tegpnover het publiek, tegenover allen, die zich iedere week voor de keur gesteld zien: wat een goede film is, wat geen goede film is, zeker te weinig nadruk gelegd op het feit dat slechts dié film als kunst, als amusement goed kan zijn, die technisch volmaakt werd opgenomen, volmaakt wordt weergegeven. Anders zou het niet mogelijk zijn dat er nog zooveel slechte films gedraaid worden. Bij de gramofoon staat de zaak er nog slech ter voor. Bij het publiek is er haast volkomen gebrek aan inzicht omtrent de techniek van opname en weergeving voor de gramofoon. Men koopt een plaat alleen om de melodie, om het rhythme, maar men heeft in de meeste ge vallen geen oor voor de gramofoontechnische kwaliteiten of fouten van een bepaalde plaat. En toch ligt hierin voor het grootste deel het critrium voor wat een goede, of wat géén goede plaat is. Wij hebben ettelijke omroepzenders, vijf of zes omroepvereenigingen. De radio speelt on tegenzeglijk in ons volksleven een groote rol. Maar de bijzondere eischen die ook dit tech nische wonder stelt, wil het tot een eigen kunstvorm verheven worden komen daarbij niet naar voren. Het gaat daarbij geenszins in de eerste plaats om de kwestie van de keus van de program ma's, hoe belangrijk dit vraagstuk ook moge zijn, maar alleen om het probleem van den vorm. De draadlooze overbrenging van het geluid geeft, zelfs wanneer de techniek daarbij het hoogste heeft bereikt, nimmer de volle 100 pet. werkelijkheid. Het beste radioprogramma is niet dat programma dat in de studio het beste klinkt, maar dat via den luidspreker den luis teraars het best de bedoelingen van componist, auteur of uitvoerende kunstenaars doet ge voelen. Het probleem hier loopt volkomen parallel met dat bij de film. En het is voor een groot deel door de critiek geweest, die hier het be wustzijn van een op zichzelf staande kunst vorm deed geboren worden. Misschien zal „Klank en Beeld" in het be wustzijn van enkelen de overtuiging hebben wakker geroepen dat zelfs de radio in Neder land ons iets goeds zal kunnen brgen. In dat geval zal „Klank en Beeld 1932" aan haar doel beantwoord hebben. De achtste Limburgsche sociale studieweek te Rolduc zal dit jaar worden gehouden van 79 Augustus. Donderdagnacht te ongeveer twee uur is het Amerikaansche stoomschip „Daventport" nabij Bath aan den steilen kant aan den grond ge- loopen. Het schip was half geladen met stuk. goederen en was op weg van Philadelphia naar Antwerpen. Om twee uur Donderdagmiddag is het schip door drie zeesleepbooten, n.l. een Duitsche en twee Belgische, weer vlot getrok. ken. Sinds eenige dagen was H. te Oeffeit (N.L.) spoorloos verdwenen. Men vreesde dat hem een ongeluk was overkomen Dinsdag is zijn lijk opgehaald uit de Maas bij Ravenstein. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de voorstellen van wet van den heer v. d. Sluis c.s. betreffende: Nieuwe- we regeling van de pacht en Regeling pacht- commissies. Vele leden hadden ernstig bezwaar tegen de wijze, waarop hier van de aan de leden der Kamer toekomende bevoegdheid tot het indie nen van initiatief-voorstellen gebruik is ge maakt. In de eerste plaats herinnerden zij er aan, dat het recht van initiatief aan de Staten- Generaal is gegeven, opdat zij zekere wettelijke maatregelen aanhangig kunnen maken, indien naar hun meening de Regeering in dat opzicht in gebreke is gebleven. Van zulk een meening kan hier geen sprake zijn. Voorts noemden deze leden de gevolgde handelwijze onjuist tegenover de Eerste Kamer. De indiening, binnen zeer kor ten tijd na de verwerping door dat College van aan het oordeel der Staten-Generaal onderwor pen wettelijke regelen, van voorstellen, welke dezelfde regelen ongewijzigd inhouden, moet naar hun meening als een staatsrechtelijk on- gewenschte daad worden beschouwd. Andere leden waren er van overtuigd, dat, indien de Regeering tijdig zou hebben te ken nen gegeven, dat zij een voorziening op het stuk van het pachtvraagstuk voorbereidde, de voor stellers zich daarover, afgezien van hun oor deel over den inhoud dier voorziening, zouden hebben verheugd en voorstellen hunnerzijds achterwege zouden zijn gebleven. Naar de hierboven in de eerste plaats ge noemde leden meenden, moet het voorts wel voor elkeen duidelijk zijn, dat de Eerste Kamer allerminst geneigd zal blijken, ontwerpen, welke zij verworpen heeft, te aanvaarden, als die haar bij wijze van initiatief-voorstel ander maal in ongewijzigden vorm worden voorge legd. Dat het min of meer zou vaststaan, dat de Eerste Kamer de voorgestelde regeling thans weder zou verwerpen, konden andere leden niet beamen. Hetgeen sedert de beslissing der Eer ste Kamer over de Regeeringsontwerpen in ver schillende politieke krinen is geschied, geeft reden tot de veronderstelling, dat de mogelijk heid van een aanvaarding van voorstellen van gelijken inhoud thans niet geheel uitgesloten zou zijn. Daarbij komt nog, dat, gezien de werkwijze van de Staten-Generaal, verwacht mag worden, dat deze voorstellen niet meer zullen worden behandeld in de Eerste Kamer, zooals die thans is samengesteld. Sommige leden verklaarden, dat zij met een hernieuwde behandeling van de verworpen pachtwetten zouden hebben kunnen medegaan, indien met de bezwaren, door de Eerste Kamer tegen de ontwerpen gevoeld, rekening ware ge houden en met name het continuatierecht daar uit ware geschrapt. Verscheidene leden gaven naar aanleiding van deze opmerkingen als hun meening te ken nen, dat een wettelijke regeling van de pacht, waarin liet continuatierecht of een daarmede gelijk te stellen regeling wordt gemist, weinig aantrekkelijk is. Verlofgangers (O.-Indië)J. M. Wentzel, controleur le kl. b. d. P.T.T.-dienst, Leiden; M. A. Smith, 2e werktuigkundige b. d. Gouv.- marine, 's Gravenhage; E. O. Werschkull, on deropzichter-machinist b. d. S.S. en tramw., Düsseldorf; A. Boon van Ostade, controleur le kl. b. d. P.T.T.-dienst, 's GravenhageA. van Oest, controleur le kl. b. d. P.T.T.-dienst, te 's Gravenhage; H. J. Goossens, ambten, v. d. binnenvisscherij te Pasoeroean, Valkenswaard. Gepensionneerden (O.-Indië)L. G. Portier, architect der genie, Amsterdam; mej. F. Kooy- man, hoofdverpleegster b. h. krankzinnigenge sticht te Lawang, 's Gravenhage. Men schrijft ons uit de Meierij: Het is een oud volksgebruik in de Meierij om telken jare de Meimaand, de maand van Maria en die der bloemen, welkom te heeten. In de meeste plaatsen geschiedt zulks op den eersten Zond g van Mei; ook dit jaar weaer is zulks op vele dorpen gebeurd, terwijl elders op Hemelvaartsdag de feestelijke welkomst groet aan de Mei zal worden gebracht. Het ai- oude folkloristische voorschrift luidt, dat des ochtends in de vroegte, als de dauwdroppels nog aan de grassprietjes hangen, de „harmo nie", d. i. het plaatselijk muziekgezelschap, langs de landelijke wegen trekt en dapper de morgenluchten vervult van hare opwekkende tonen. In sommige gemeenten wordt dit ras echte stukje folklore nog onvervalscht in eere gehouden. Elders echter geven de muziekkorp sen in den loop van den dag Mei-concerten op de dorpskiosk of wordt een muzikale rondwan deling gehouden. Steeds trekken deze muzikale trips groote belangstelling; men begroet ze met vreugde, wetende dat zij de boodschap brengen, dat de schoone Mei in het land is. Bij gemeenschappelijke beschikking van den minister van Staat, minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw en de ministers van Financiën en van Defensie is kortgeleden een commissie ingesteld, aan welke is opgedragen der Regeering van advies te dienen nopens het treffen van wettelijke voorzieningen ter be scherming van de bevolking tegen de gevolgen van aanvallen uit de lucht en haar voorstellen te belichamen in een ontwerp van wet met bijbehoorende memorie van toelichting. In deze commissie zijn benoemd: tot voor zitter en lid mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris generaal bij het Departement van Binnenland- sche Zaken en Landbouw; tot ondervoorzitter en lid Generaal-majoor M. Raaymaakers, hoofd der Vde af deeling van het Departement van Defensie; tot leden: administrateur mr. D. S. W. Spit zen, hoofd der afdeeling Binnenlandsch be stuur van het Departement van Binnenland- sche Zaken en Landbouw; referendaris A. Pie- ters, werkzaam bij voornoemde afdeeling; lui tenant-kolonel van den Generalen Staf W. F. Sillevis, Hoofd van het bureau voor luchtver dediging; kapitein van den Generalen Staf G. J. Sas, werkzaam bij de Ilde afd. B. van het Departement van Defensie; J. C. Roelofsen, Bezuinigings-inspecteur bij het Departement van Financiën; Jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, burgemeester van 's Gra venhage; dr. J. P. Fockema Andreae. burge meester van Utrecht; P. van Rees, burgemees ter van Papendrecht; tot secretarissen: kapitein der Genie A. Burg- dorffer, werkzaam bij de Vde afd. van het De partement van Defensie, en mr. W. B. J. Buve, tijdelijk commies bij het Departement van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw. Maandag 9 Mei, des voormiddags 11 uur, zal de Commissie door den minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, mede na mens zijn ambtgenooten worden geïnstalleerd. Onder enorme belangstelling heeft op Hemel- vaartsmiddag op Duinrell een vliegdemonstra tie plaats gehad, georganiseerd door de Süd- west-deutsche Sportfliegerverein uit Giessen. Van heinde en verre waren de menschen op gekomen om deze voor die omgeving vrijwel on gekende demonstratie bij te wonen. Honderden en duizenden begaven zich langs de in Wasse naars oud gedeelte vrij smalle wegen naar den Schouwweg en vandaar langs een gedeeltelijk opgebroken en met flinke steenen bezaaiden weg naar Duinrell, waar een drietal sportvlieg- tuigen klaar stonden, waarmede de Duitsche vliegers te half drie hun toeren aanvingen. Een der vliegtuigen was dat van de Duitsche vliegenierster Thea Raschke, wier naam, hoewel met roode verf overstreken, nog op den zijwand leesbaar is. Van de drie vliegtuigen waren er twee van het Klemm-type, de ander was een B. F. M. Het programma werd geopend met een vloot- schouw, waarbij alle drie de vliegtuigen de lucht ingingen en een kleine demonstratie gaven. Daarna werd een interessante demonstratie ge geven in kunstvliegen, als loopings, rolls, Im- melmann turns, enz. Het uitwerpen van voor werpen uit vliegtuigen vormde dan het volgend deel van het programma. Voor de ballonnen jacht toonde het publiek veel belangstelling en de verrichtingen der vlie gers werden hierbij met bewondering gadege slagen. Tenslotte werd een parachute neergelaten, waaraan een zak zand was bevestigd, terwijl een der muzikanten daarna een toertje mede- maakte om voor het nummer „hoogtemuziek" te zorgen. Te hooren naar hetgeen hij de lucht inblies, was hij niet geheel verstoken van hoogtevrees, maar 't zal wel zijn eerste muziek- vlucht geweest zijn, zoodat het hem te verge ven is. Wie echter gemeend had enkele interessan te zweefvluchten te zullen aanschouwen, kwam bedrogen uit, want die stonden niet op het programma. Al hetgeen hier geboden werd, doen onze Hol- landsche vliegers ook. Donderdag' is te Olst een aanvang gemaakt met een viertal vliegdagen. Te 12.10 'uur arri veerde op het vliegterrein een Fokker VII A. van de K. L. M„ bestuurd d'oor den piloot Hul sebosch. Even daarna arriveerden zeven machi. nes der Nationale Luchtvaartschool, o.m. be mand niet de heeren Pander en van Tijen en twee Duitsche toestellen met de oorlogsvlie gers Seelbach en Weichelt en de Duitsche avia- trice frl. Hofmann. Te 2.35 uur werd begonnen met de eeie-vlucht voor genoodigden en de pers. Na dezen tocht werd begonnen met de passagiersvluchten, waarvan zeer druk gebruik werd: gemaakt. De Nationale Luchtvaartschool gaf zeer goed geslaagde demonstraties en de Duitsche vliegers gaven zeer mooie staaltjes van kunstvliegen, evenals de heeren Willy van Graf en Schmidt Crans. Er was zeer veel pu bliek aanwezig. De vliegweek duurt tot en met Zondag a.s. De „Uil", op de terugreis, is Woensdag te 4.42 uur uit Djask vertrokken en te 8.57 uur te Bushir geland. Vandaar vertrok het toestel te 9.41 uur naar Bagdad, waar het te 13.56 uur arriveerde. De „Duif" is Woensdag om 5.37 uit Jodhpur vertrokken en om 9.55 te Allahabad aangeko men. Vandaar vertrok het toestel weer en land de om 14.47 te Calcutta. De „Specht" is op de thuisreis om 6.29 uur uit Batavia vertrokken en om 9.10 uur te Pa- lembang geland. Vandaar vertrok het toestel om 9.50 uur en landde om 15.10 uur te Medan. De Dominicanessen van het Klooster „Ma- riënthal" in het Ven te Venlo herdachten den dag, waarop zij zich vijftig jaren geleden daar vestigden. Dit ging met eenige plechtigheid gepaard. Reeds Maandagavond kwam Z. H. Exc. Mgr. Lemmens te Venlo aan, waarna hij, na een kort bezoek te hebben gebracht aan de H. Hartkerk en het voogdijgesticht „Nazareth", zich naar het Klooster „Mariënthal" begaf, af gehaald en begeleid door muziekgezelschap, een stoet van bruidjes, enz. Nadat Mgr. door rector H. de Winter was begroet en in de rectoraatskapel even had ver toefd, begaf hij zich in het slotklooster, waar hij ongeveer een uur vertoefde in de kapittel zaal der zusters. Dinsdagmorgen werd te half tien een plech tige Hoogmis opgedragen door Deken van Op pen, van Venlo, met pontificale assistentie van den Bisschop. Na afloop der H.H. Diensten werd door de buurtbewoners een hulde aan de Zusters ge bracht, waarbij een koorkap werd aangeboden. Onder de katholieken van Venlo was een in zameling gehouden, waarvan de opbrengst be stemd was voor het aanleggen v: n een water leiding in het klooster. In den loop van den dag kwamen nog talrijke gelukwenschen bin nen. In den middag bezocht Mgr. W. Bauduin, vicaris-generaal van het bisdom, het klooster, waar hij in de rectoraatskerk een plechtig Lof celebreerde. Z. H. Exc. Mgr. Dr. Lemmens vertrok des avonds, in gezelschap van Mgr. Bauduin en zijn secretaris drs. L. Moonen, weer naar Roer mond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 15