Het geheim achter Kreuger's dood „De soep der zwarte broeders" Dantzigwil zichzelf blijven De tarieven in Engeland Het nieuws van heden Vonnis te Honoloeloe VRAGEN, WAAR HIJ BANG VOOR HERRIOT DRAAIT BIJ RIJKSREGEERING TEGEN G0DL00ZEN GOERDELER OPVOLGER VAN WARMBOLD? gestemd POLITIEKE CRISIS IN BELGIE? VEERBOOT BIJ SICILIË VERGAAN DE BAROMETER De afgesproken samenkomst te Berlijn Wat men wist en wat men niet wist Gespannen toestand in Oostenrijk De laatste krijgsgevangene Samenwerking met Tardieu niet uitgesloten 65.000 dakloozen op Philippijnen Het Weer Militaire bonden onder controle gesteld Tegen overdracht douane regiem aan Polen Reactie in Engelsche katoenindustrie Bremerhaven ontvangt de „Leviathan" Memel heeft druk Voor ons, Westerlingen, onbegrijpelijk VRIJDAG 6 MEI 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18067 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Slechts enkele uren. Regeering dreigt met aftreden PAN-AMERI KA-DAG De Pan-Amerikaansche Dag te Washington werd in het bijzijn van vertegenwoordigers van 21 Ameri- kaansche staten gevierd CAPONE OVERGEBRACHT Krasse bewaking DOODENHERDEN KING IN JAPAN Japan herdenkt den sterfdag van de laatst gestorvene keizerin. Duizenden kinderen bezoeken den Meji-Tempel en bidden voor de nagedachtenis van de gestorvene Wat Oostenrijk's geestelijken en kloosters deden tot leniging van den nood Na de conferentie van Ottawa kan gesproken worden over handelsverdragen Liberale ministers tegen De Hoover-schulden De vroegere „Waterland" na 18 jaar weer in Duitschland Autonomie in Memel wint DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN m NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het geheim, dat stak achter den zelfmoord van Ivar Kreuger, schijnt thans tot openbaring te zijn gekomen. I>e beslissende slag voor den millioenen- goochelaar is een oproep geweest van het hoofd der Zweedsche Staatsbank om uit de Vereenigde Staten naar Zweden terug te keeren. Kreuger was echter niet bij machte om de vragen te beantwoorden, die hem zouden worden gesteld °ver zijn financieele positie. Daarom sloeg hij de hand aan zichzelf. Thans wordt ook bekend, dat de eerste minister van Zweden, Ekman, en de directeuren van de Zweedsche Staatsbank van Kreugers Moeilijkheden op de hoogte waren, volle zes Maanden vóór de tragische ontknooping. Door de bank-commissie van het Zweedsch Parlement is een rapport opgesteld, dat de heele ^aak belicht. Het rapport toont, dat het groo- pendeels te wijten was aan Kreugers uitge breide leeningen bij de Staatsbank, dat Zweden den gouden standaard verliet. Het rapport doet de onthulling, dat Kreuger aan de Bank van Zweden een leening van 2 MUlioen pond sterling heeft gevraagd. Hij bood Mtenlandsche staatsobligaties als pand. Kort daarna kwam hij om een leening van 4.5 MUlioen pond sterling tegen mijnwaarden als onderpand. Den 23sten October had een conferentie plaats tusschen den premier Ekman, den minister van financiën, Hamrin, en het hoofd van de Hijksbank, Rooth met andere hooge ambtenaren. De twee ministers legden den nadruk op de ge volgen, die het zou hebben voor de Rijksbank en het geheele land, als het Kreuger-concern genoodzaakt zou zijn zijn betalingen te staken. Denzelfden dag stond de Rijksbank Kreuger een crediet van 2 millioen pond toe. In Februari 1.1. had de Zweedsche lucifers- Maatschappij dringend een crediet noodig om een vordering van 500.000 pond sterling aan de Vereenigde Staten tegemoet te komen, terwijl op 1 Maart Kreuger en Toll 300.000 pond te betalen had. Op 23 Februari slechts enkele uren vooi de betaling aan de Ver. Staten verviel werd dit geld gevraagd eerst aan de Rijksbank en later aan eenige particuliere banken. Ijlings werd een vergadering belegd, welke door den pre mier werd bijgewoond. Daar er nog slechts enkele uren beschikbaar waren om tot een be sluit te komen werd overeengekomen een cre diet van 800.000 pond sterling te geven aan de Zweedsche lucifers maatschappij, waarvan tweederde door de Rijksbank en de rest door de particuliere banken zou worden gevonden. „De vertegenwoordigers van de Rijksbank", aldus het rapport, „hadden scrupules met be trekking tot dit crediet, doch zij stonden het toe teneinde een onmiddellijke staking der be talingen van de beide concerns te voorkomen. Als voorwaarde werd gesteld, dat Kreuger den bankiers zou toestaan een volledige onder zoek in te stellen naar de positie van zijn Maatschappijen. Een dergelijk onderzoek werd aanstonds begonnen. „Het bleek spoedig volstrekt noodig" ver- Volgt het rapport „dat Kreuger persoonlijk tegenwoordig zou zijn en de leider van de Rijks bank verzocht hem telegrafisch uit de Ver eenigde Staten terug te keeren." Afgesproken werd, dat Kreuger Zondag 13 Maart te Berlijn zou komen met den directeur Rydbeck van de Zweedsche lucifersmaatschap- PÜ om er samen te treffen met prof. Fehr van de Zweedsche Rijksbank en andere deskundi gen. WEENEN, 4 Mei. (V. D.) In den hedenmor gen gehouden Ministerraad lieerschte, naar verluidt, eenparig de opvatting, dat de regee ring geen wetsontwerp zal indienen tot ont binding van den Nationalen Raad. Indien bij besluit van de Grondwetcommissie, die de zaak op het oogenblik in onderzoek heeft, toch een dergelijk voorstel zal worden ingediend, en door den Nationalen Raad zal worden goedge keurd, dan zal de regeering buitengewone vol machten eischen op het gebied der financiën en van de handelspolitiek, teneinde de staats zaken in gang te kunnen houden. Indien deze volmachten geweigerd worden zal de regeering aftreden. KEHL, 3 Mei (V.D.). Na een gevangenschap van meer dan 12 jaren in Cayenne is Paoli Schwartz, de laatste Duitsche krijgsgevangene, Dinsdag in zijn geboortestad Kehl teruggekeerd. Lang voor de aankomst van den trein had zich reeds een duizendkoppige menigte op het stationsplein verzameld. Toen de trein om 16 u. 5 het station binnen reed werd Schwartz door een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur verwelkomd. De voorzitter van de plaatselijke gymnastiekvereniging overhandigde h?t oud lid de gouden eere-speld van het turnverbond. Er waren veel bloemen. Op de schouders van zijn vroegere vrienden werd Schwartz naar zijn woning op den Marktplatz gedragen. Hier sprak hii men'-*" e. die hij dankte voor de harte- Den dag voor deze ontmoeting schoot Kreu ger zich te Parijs dood. De helft der leden van de commissie, die dit rapport heeft opgesteld maakt de opmerking, dat het geven van zoo'n groot crediet als gaande tot 8.000.000 pond sterling aan een particuliere maatschappij, en wel aan een zoo speculatieve maatschappij, er wel naar was om opzien te baren. Deze commissieleden houden vol, dat dit crediet er toe heeft bijgedragen, dat Zweden den gouden standaard verliet. Het andere deel der commissie is niet van meening, dat er reden bestaat de Rijksbank te laken, en wel met het oog op de schade, welke een staking van betalingen door Kreuger zou hebben aangericht. Niemand wist op dat oogenblik dat Kreugers' balansen vervalscht waren. Volgens de jongste onthullingen van het blad „Allehanda" zouden intusschen al in 1922 onre gelmatigheden hebben plaats gevonden ter on dersteuning van den verkoop van Kreuger- papieren en zou reeds toen den makelaars een dubbele provisie zijn aangeboden, wanneer zij hun zakenvrienden wilden opwekken tot het koopen van Kreugerpapieren. De gearresteerde Kreugerdirecteur Lange zou reeds, voor hij bij Kreuger kwam wegens onre gelmatigheden uit een Stockholmsche bank hebben moeten treden. PARIJS, 4 Mei. (V.D.) In een interview heb ben eenige persvertegenwoordigers Herriot gis teren nadere bijzonderheden gevraagd omtrent zijn houding ten opzichte van de huidige regee- ringsmeerderheid. Men zal zich herinneren, dat Herriot Zondag verklaard had, dat na de laatste rede van Tardieu te Belfort de bruggen tus schen de radicaal-socialisten en den minister president waren afgebroken. Gisteren ver klaarde Herriot nadrukkelijk, dat hij daarmee niet de bedoeling had, dat voortaan elke samen werking met de regeeringsmeerderheid onmo gelijk zou zijn. Hij had slechts een zekeren agressieven toon bij Tardieu geconstateerd, die deze samenwerking niet zou vergemakkelijken. In deze laatste verklaring van Herriot meent men een bewijs te zien, dat de radicaal socialisten niet de bruggen willen afbreken, wat voor de vorming van een concentratie van groote beteekenis kan zijn. Zooals reeds bekend is, heeft het bestuur der radicaal-socialistische partij in zijn giste ren gehouden vergadering besloten om in alle districten te trachten tot overeenstemming te komen met de republikeinsche candidaten ten einde te voorkomen, dat de candidaten van de rechterzijde in herstemming gekozen worden. Men zal dus wederom de tactiek van 1928 vol gen, waarbij alle stemmen vereenigd zullen wor den op den candidaat van de linkerzijde, die bij de eerste stemming de meeste stemmen op zich vereenigde. Het partijbestuur besprak vervolgens de samenstelling van de nieuwe regeering, echter zonder definitieve besluiten te nemen. In een officieel communiqué, dat na afloop der vergadering werd verstrekt, wordt mede gedeeld, dat de, radicaal-socialische partij zich na afloop van de tweede ver kiezingsronde volle vrijheid van handelen voor behoudt en pas op 18 Mei a.s. definitief zal bepalen, welke houding de partij ten aan zien der regeeringsvorming zal aannemen. Ook het bestuur der socialistische partij heeft gisteren vergaderd en b'ijna een zelfde houding aangenomen, met uitzondering van de gevallen, waarin de candidaat met de meeste stemmen een communist is. In dit geval zullen de socialisten hun candidaat terugtrekken en hun stem op geen enkelen candidaat uitbren gen. MANILLA, 4 Mei. (Reuter). Het aantal doo- delijke slachtoffers van de typhoon, die op 30 April de Philippijnen teisterde, is thans geste gen tot 65, terwijl 65.000 personen dakloos zijn. Het paleis van den Sultan is verwoest. Verwachting: Meest matige Noordwestelijke tot Noor delijken wind, gedeeltelijk bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk eenige regen- of hagelbuitjes en iets kouder. Verdere vooruitzichten: Voorloopig nog guur. Nachtvorst verwachting In het Zuidoosten kans op lichte nacht vorst op beschutte plaatsen. BERLIJN, 4 Mei (W.B.). Rijkspresident von Hindenburg heeft 2 nieuwe noodverordeningen onderteekend. De eerste stelt alle op militaire wijze georganiseerde politieke organisaties on der controle van den Rijksminister van Bin- nenlandsche Zaken. Door de tweede noodverordening worden alle communistische atheïstische vereenigingen, de z.g. godloozen-organisaties. in het geheele rijk met ingang van heden ontbonden. Ontbonden worden: De „Internationale Pro letarische Freidenker" en de daarmee verbon den communistische vrijdenkers-oganLsaties, speciaal de bond van „Proletarische Freidenker Deutschland", met inbegrip van de „Prole tarische Freidenkerjugend," de „Flreddenker- pioniere" en de Vrouwencommissies, benevens de strijdhonden van preletarische vrijdenkers. Ook de inrichtingen, die tot deze organisaties behooren, met inbegrip van uitgeverijen, wor den opgeheven. Deze verordening is noodig, daar met het oog op het uitdagend optreden der godloozen- organisaties de bepalingen tegen politieke ex cessen van 28 Maart 1931 niet meer voldoende zijn. Door de ontbinding dezer organisaties moet aan de communistische godloozenactie, die er op uit is de Christelijke zeden en cultuur te ondermijnen als voorbereiding van de bolsje wistische revolutie, den grond onder de voeten worden weggegraven. DANTZIG, 4 Mei (V.D.). De Senaat van de vrije stad Dantzig heeft den Volkenbondscom missaris zijn antwoord doen toekomen op het Poolsche voorstel tot overdracht van het doua neregiem te Dantzig aan Polen. In het antwoord wordt o.a. opgemerkt, dat Polen reeds tweemaal getracht heeft de leiding van het douane-regiem van Dantzig in handen te krijgen. Deze poging is in strijd met de verdragen van Versailles en Parijs, volgens welke de douane-administratie in handen van Dantzig zal blijven. Op het gebied der douane-rechten heeft Dantzig zijn plichten met weergalooze loyali teit vervuld. In de tien jaar van het bestaan der tolvereeniging is het de Poolsche regeering niet gelukt, slechts een enkel geval van over treding der Poolsche douanerechten te consta- teeren. De douane-administratie van Dantzig heeft slechts in strijd gehandeld met die Pool sche instructies, die in strijd waren met het volkenrecht en met de verdragen. Dantzig heeft geen offers gevreesd om de eenheid van het douanerecht te handhaven, zelfs in gevallen, waarin belangrijke groepen en bedrijven in Dantzig er door bedreigd werden, zooals bij voorbeeld de Dantziger landbouw. Door de douane-administratie van Dantzig in Poolsche handen te geven, zou het geheele eco nomische leven van Dantzig volledig aan Polen worden uitgeleverd. De nota eindigt met de op merking, dat, wanneer het Poolsche voorste) zou worden uitgevoerd, Dantzig zoowel militair, politiek en economisch geheel aan Polen zou zijn overgeleverd en zou ophouden een vrije stad te zijn. MANCHESTER, 3 Mei (V.D.) Met een meer derheid van 98 A pCt. van alle leden van de Associatie van Katoenspinners en -fabrikanten is het besluit aangenomen om alle overeenkom sten met de vakvereenigingen op te zeggen. Deze drastische beslissing is genomen in verband met het uitblijven van resultaten bij de langdurige onderhandelingen met de arbeiders over een verlaging van loonen ter vermindering van de kosten en maakt een einde aan het systeem van collectieve overeenkomsten. In den vervolge zal nu ieder fabrikant weer de werkuren en loonen en arbeidsvoorwaarden voor de arbeiders in zijn fabriek vaststellen, zon der aan elders vastgestelde toestanden gebonden te zijn. CHICAGO, 4 Mei. (VB.). Al Capone is Dins dag van de Cookgevangenis overgebracht naar Dearborn street-station. Hij werd daar gebracht in den express- trein „Dixie", die hem naar Atlanta (Georgië) bracht, waar hij nog tien jaar gevangenisstraf moet uitzitten. De noodige voorzorgsmaatregelen waren genomen in verband met de geruchten, dat men zou trachten hem te bevrijden. Zeer streng bewaakt, geboeid aan een anderen ge vangene en omgeven door vijf auto's met ge wapende bewakers, werd Capone een uur vóór den vastgestelden tijd vervoerd. Uit Weenen schrijft men ons: Nu de winterperiode ten einde is, zal de Oostenrijksche Charitasbeweging in de gelegen heid zijn een rijk cijfermateriaal te publiceeren over den steam, dien zij verleend heeft aan de werkloozen. Ook de priesters en kloosterlingen hebben dezen winter hierin een belangrijk aan deel genomen. In Weenen werden den geheelen winter 30.000 armen en evenveel kinderen ge spijzigd door de kloosters en de kerkelijke instellingen, die hiervoor niet den minsten finan- cieelen steun van de Regeering ontvingen. Honderden menschen kwamen dagelijks aan de kloosterpoorten om hulp aankloppen. In een bijeenkomst van communistische werkloozen zeide een der redenaars om de tekortkoming van het socialistische gemeentebestuur in het licht te stellen: „Zonder de soep en het brood van de zwarte broeders waren wij allang verhongerd". In Stiermarken werd op verlangen van den Prins-Bisschop Dr. Pawlikowski een actie van de geestelijkheid georganiseerd ten bate der armen. In 120 parochiën werden te zamen 250.083 K.G. levensmiddelen bijeengebracht. Het record werd behaald door Pastoor Gnas in Oos telijk Stiermarken, die 11.400 K.G. verzamelde. Hierbij dient niet uit het oog te worden ver loren, dat in vele parochies op de eerste plaats gezorgd moest worden voor de arme boeren, wier oogst in 1931 voor het grootste gedeelte verhageld was. In het Steiersch Oberland werden slachtpaarden én wild onder de armen verdeeld, o.a. 42 herten, 26 reeën en 13 gemzen. Wat een naamloos lijden werd door al deze werken van liefdadigheid niet verzacht. Wij zeggen niet te veel, wanneer wij beweren, dat wanneer de Christelijke liefdadigheid geen won deren had verricht, deze strenge winter in Oos tenrijk niet zoo rustig verloopen zou zijn. Gelukkig neemt het aantal leden der liefdadig- heidsvereenigingen voortdurend toe en wei vooral onder de jeugd. Het werk der jonge Vincentianen oefent op de katholieke jonge mannen een bijzondere aantrekkingskracht uit. LONDEN, 4 Mei (Reuter). In het Lagerhuis voerde minister Neville Chamberlain het woord tijdens de debatten over de wijzigingen in de tarieven. De minister verklaarde, zinspelend op een der punten van het rapport van de advi- seerende tarieven-commissie, welk punt eenige vrees had gewekt, dat onderhandelingen voor handelsverdragen met het buitenland met vallen onder de bevoegdheden der genoemde commissie, doch onder die der regeering. En ofschoon de commissie verklaard heeft, niet voornemens te zijn, om voor er een jaar ver loopen is eenige vermindering van het nieuwe peil der algemeene tarieven aan te bevelen, zal dit voor de regeering geen beletsel zijn, om onderhandelingen voor handelsverdragen met welk land dan ook aan te knoopen of af te sluiten. Chamberlain herhaalde echter, dat de .gee ring niet geneigd is een regeling te sluiten met het buitenland voor het einde der conferentie te Ottawa, na welke conferentie de regeenng vrij zal zijn, om te spreken over handelsver dragen, welke een vermindering der tarieven kunnen brengen ten gunste der landen, die een wederkeerig voordeel zouden aanbieden. Chamberlain diende een resolutie in, waarbij het parlement de wijziging in de tarieven goed keurt. De oppositie zal een amendement indienen, waarbij het Lagerhuis wordt uitgenoodigd, vast te stellen, dat de nieuwe tarieven blijvend na deel zullen brengen aan het land. Sir Herbert Samuel verklaarde, dat hij en de andere liberale ministers, wier meening afwijkt van die hunner collega's in het kabinet wat betreft de douanetarieven, tegen de resolutie van Chamberlain zullen stemmen. Samuel bestreed de tarieven in het algemeen, hij verklaarde, dat Groot-Brittannië niet kan voor de andere betrokken mogendheden. leven met zijn enkele markten, aangevuld met die zijner dominions. De dominions hebben een blanke bevolking van 22 millioen, terwijl de bevolking van de rest der wereld 1400 millioen bedraagt en hoe wel het buitengewoon wenschelijk is dat wij onzen handel met de dominions uitbreiden, moeten wij niet, om met 22 millioen menschen te handelen de mogelijkheden opofferen om met 1400 millioen te handelen. In het Lagerhuis werd aan minister Simon de vraag gesteld, of hij een verklaring kon af leggen nopens het antwoord der mogendh:den op de nota der Ver. Staten, waarin voorgesteld wordt de oorlogsschulden, welker betaling krachtens het Hoovermoratorium is stopgerst, door jaarlijksche stortingen af te betalen. Si mon antwoordde, dat het Engelsche antwoord naar hij hoopte weldra zou worden ver zonden, doch dat hij geen antwoord kon geven BERLIJN, 4 Mel. (V.D.). Eet Rijkskabinet is hedenmorgen om 9 uur weer bijeengekomen ter bespreking van de begrooting en de daarmee verband houdende kwesties. De burgemeester van Leipzig, dr. Goerdeler, zal in den loop van den dag voor een confe rentie met den Rijkskanselier te Berlijn aan komen. De Rijkskanselier zou hem dan het Riiksministerie voor economische zaken aanbie den. Indien dr. Goerdeler dit ambt niet aan vaardt, dan zou staatssecretaris Trendelenburg met de waarneming van het Ministerie worden belast. BREMERHAVEN, 4 Mei. (V.D.) De groote Oceaanstoomer „Leviathan" van de United States Lines is op een rondreis heden te Bre merhaven aangekomen, zoodat dit schip, dat met zijn lengte van 276 meter nog steeds een der grootste schepen van de wereldvloot is, na 18 jaar voor het eerst weer op Duitsch gebied komt, dat het indertijd onder den naam van „Vaterland" moest verlaten. De „Vaterland" werd gebouwd voor de Hamburg Amerika Lijn en liep in April 1913 bij Blohm Voss te Ham burg van stapel. Het had pas twee reizen ge maakt, toen de oorlog uitbrak, waarna het schip in 1919 overeenkomstig het verdrag van Ver sailles aan de geallieerde mogendheden moest worden uitgeleverd en door de United States Lines werd omgedoopt tot „Leviathan". Op de Columbuskade te Bremerhaven had zich een groote menschenmenigte verzameld om het voormalige Duitsche schip te zien binnenko men. Ter hoogte van den Hoheweg-vuurtoren ontmoette de „Leviathan" en de „Europa" el kaar en brachten elkaar den gebruikelijken groet. In den loop van den middag had het Duitsche publiek gelegenheid om het schip te bezichtigen. V MEMEL, 4 Mei (Reuter). Heden werden hier de verkiezingen voor den Landdag gehouden. De deelname bedroeg in de middaguren onge veer 97 pCt., in vele plaatsen zelfs 100 pCt. Tot bijzondere incidenten is het niet gekomen, afgezien van de uitspattingen van Littausche schutters, die de verkiezingsplakkaten van de muren trokken. Door alle partijen werd sterk propaganda gemaakt. In den nacht vóór de verkiezingen hebben verscheidene botsingen plaats gehad tusschen leden van verschillende partijen. De politie moest herhaalde malen ingrijpen, waarbij ge tracht werd de politie te ontwapenen. Zes per sonen werden gearresteerd. MEMEL, 4 Mei (Reuter). Zoo goed als zeker hebben de Memellandsche partijen, de Volks partij en de Landbouwpartij, de meerderheid behaald. Noodverordeningen inzake de militaire bonden en de godloozenactie in Duitschland. Oostenrijksche regeering dreigt met aftreden. Generaal Ma eischt oorlogsschatting van de Missie. Herriot noemt samenwerking met Tardieu niet uitgesloten. Senaat van Dantzig tegen overdracht van douane-regiem aan Polen. Bezuinigingswet door Huis te Washington aan genomen. Rede van Grandi over de buitenlandsche poli tiek van Italië. Vreemde veroordeeling te Honoloeloe. Bij de verkiezingen in Memel hebben de autonomistische partijen zeer waarschijnlijk de meerderheid behaald. Inzake de brandstichting te Uithoorn is ver dachte tot drie jaren gevangenisstraf veroor. deeld. Vrouw overvallen te Winschoten, dader ge. vlucht. De heer Jos. Pelzer tot voorzitter van den Ned. R.K. Mijnwerkersbond gekozen. Vrijdag 29 Juli stemdag voor de Eerste Kamer verkiezing. Het te De Lier vermiste meisje uit een sloot opgehaald; waarschijnlijk te water geloopen. Het Haagsche Gerechtshof eischte tegen ver dachte van den moord op een notaris te Gorin- chem vijftien jaar gevangenisstraf. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging der Postspaarbankwet aangenomen. O O O HONOLOELOE, 4 Mei (Reuter). Massie en zijn drie mede-beklaagden zijn veroordeeld tot 10 jaar dwangarbeid. Het vonnis is door den gouverneur verzacht tot één uur gevangenisstraf. Te Washington had reeds de democraat Logan bij den Senaat een wetsvoorstel ingediend, waarbij aan Hoover de macht wordt verleend, Massie en zijn drie mede-beklaagden te bege nadigen. De commissie der afhankelijke gebieden van het Huis van Representanten nam eenstemmig een resolutie aan, waarin voorzien wordt in een ernstig onderzoek naar het functionneeren van de regeering der Hawaï-eilanden. BRUSSEL, 4 Mei (Reuter). Tijdens de Ka merdebatten over de taalkwestie bjj het onder wijs, ontstond een meeningsverschil aangaande de kwestie der minderheidsklassen tusschen den woordvoerder der Vlaamsche afgevaardigde Van Cauwelaert en den liberalen leider Deveze. Het schijnt dat hiervan een crisis in den poli- tieken toestand het gevolg zal zijn. TRAJANI (Sicilië), 4 Mei. (Reuter.) Bij een onverwachts opstekenden wervelstorm is een klein yaartuig, dat het personenverkeer met de nabijgelegen eilandjes onderhield, vergaan. Acht personen, o.w. twee kinderen, verdron ken. De moeder der verongelukte kinderen werd krankzinnig. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Stand Vrijdag 9 uur v.m.: 757. Achteruit,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1