DE DUITSCHE TUINBOUW De nood onder de 1 veehouders Prikkeldraad Een Nederlandsche stem van over de grenzen Louis de Vries te Rome HOE ERIN TE VOORZIEN Vele en groote bezwaren daartegen VRIJDAG 6 MEI Margarine-menggehod Is dat nationaal? R. K. WERKLIEDENVERBOND DE MICHELINE IS AANGEKOMEN De op rails rijdende automobiel, de Michelinewagen, bij aankomst te Roosendaal. EEN STIL JUBILEUM In „Huize Bethlehem" te Nijmegen NED. R.K. MIJNWERKERSBOND Jos. Pelzer tot voorzitter gekozen ANTON WILDGANS t Dood gevonden GENERAAL KAPITTEL DER CAPUCIJNEN Door de Italianen bewonderd 1927 f 85.808.911 1928 f 88.015.298 1929 f 86.339.332 1930 f 63.376.649 1931 (Jan.-Dec.) f 40.955.000 Jan. 1932 f 1.057.000 Febr. 1932 f 1.038.000 1927 f 3.037.057 1928 f 3.858.514 1929 f 3.293.225 1930 f 2.598.742 1931 (Jan.-Dec.) f 3.883.000 Jan. 1932 f 978.000 Febr. 1932 f 1.279.000 LOONEN AMSTERDAMSCH GEMEENTEPERSONEEL Schorsing van het raadsbesluit voor ambtenaren en politie? DE ILPERRIJWEG Advies-Commissie Spoorwegen Gouden professiefeest Het Ss vaak interessant, in Duitschland meeningen te hooren verkondigen over Holland en de Hollanders. De doorsnee Duitscher beschouwt Hol land nog steeds als het land van belofte; In Holland bestaan geen Notverordnungen, Holland had geen oorlogsschulden, Hol land had (heeft) geen of weinig werk lozen, in Holland groeit veel prachtige groente en fruit, Holland heeft mooie tul penvelden, mooie rozentuinen, mooie dikke e'eren komen uit Holland, de Hollandsche boter en kaas zijn niet te evenaren; een land, dat al dit moois en heerlijks bezit, m°et toch een waar paradijs zijn. Als men dan beweert, dat het in Holland even slecht, misschien nog slechter is dan ih Duitschland, worden veelal ongeloovig de schouders opgehaald: zooiets kan men zich niet voorstellen! Toch durf ik, die nu al jaren lang in Duitschland woon en werk, beweren, dat de doorsnee Duitscher ondanks al zijn Moeilijkheden beter leeft dan de Hol lander. Komt men in Holland, dan vindt men den Hollander vol medelijden met zijn Duitschen buurman. Hoe komt dat? Wel, de Hollandsche cou rant staat dagelijks vol met nieuws uit »,das grosze Vaterland" en dat is meestal, vooral den laatsten tijd, niet veel goeds; de Hollander denkt hier een ware hel aan te treffen, maar wat leest een Duitscher over Holland, waarvan uw blad terecht zegt, dat Duitschland er een besten klant aan heeft? Bijna niets! Zeer zelden lees ik in mijn Duitsche krant iets over Holland, en men schrijft daarin vooral niet, hoe slecht het den Hollander gaat. Hoe slecht het den Hollander gaat, weet Ik heel goed, ik weet, hoe slecht het den tuinders in Noord-Holland gaat en ook in het Westland, ja, in geheel Holland, voor- zoover het belangen heeft bij den tuin bouw. De Duitsche tuinder krijgt voor zijn pro- ucten altijd een veel betere opbrengst dan e Hollander; nemen wij alleen maar het artikel kool, dat in Noord-Holland het °°fdproduct is; in de wintermaanden, wanneer de voornaamste export van kool «aar Duitschland plaats heeft, kost kool Mk. 2.— per 100 Kg. aan invoerrechten en daarbij komt dan nog de vracht; nemen wij een stad in Westfalen als voorbeeld: tot edoelde stad komt aan vracht óók nog ongeveer.,Mk. 2.— per 100 Kg., dit vormt tezamen dus Mk. 4._ of f 2.30 tot f 2.40 per 100 Kg. franco plaats van bestemming. Als de Hollandsche koolbouwer dit bedrag meer kreeg voor zijn kool, was dit voldoen de om het bedrijf rendabel te maken. Deze begunstiging geniet de Duitsche koolbou- Wer, en dan brengt de Duitscher zijne goe deren meestal nog zelf naar de markt, wat voor hem nog alweer een meerdere op brengst van Mk. 2.— per 100 Kg. beduidt. Bovendien geeft de Duitsche boer zich hiet zooveel moeite voor zijn koolbouw als de Hollander. Dit alles is den Duitschen boer echter nog hiet voldoende om den Hollandschen con current van zijn markten te doen verdwij- hen; op alle mogelijke manieren wordt ge probeerd met grooten steun van de regee ring meer zelfstandig te worden;—het op richten van veilingen, vooral.in het Rijn land, maar ook al verder Duitschland in, bet zoo laag mogelijk houden der spoor- vrachten; het verleenen van rijkssteun aan bedrijven, die niet rendabel zijn; het af ge- Ven van bouwgrond aan werkloozen, ^it alles moet en zal dienen om de Hol landsche groenten van de markt te doen Verdwijnen. De uitwerking van dezen staatssteun zal zich echter eerst in de volgende jaren vol ledig doen gevoelen; de zelfstandig-wording Baat langzaam maar zeker zijn weg, en als wij zien, hoe de Duitsche boer bij deze lage Prijzen nog steeds meer groente aan bouwt, hoeveel méér belangstelling zal hij dan gaan toonen, als de prijzen eens wat beter Worden. Er wordt wel eens beweerd, dat de Duit scher in hart en nieren eigenlijk geen bou wer is, maar de nood dwingt hem er toe, en vele arbeiders, die vroeger een goed loon In de fabrieken verdienden, zijn nu werk loos en probeeren hun geluk in den land bouw; de Duitsche industrie toch zal nooit meer dat worden, wat ze geweest is; en Zoo behouden we een sterk vergroot contin gent landbouwers. Nu heeft de Duitsche regeering met haar deviezen-verordening den Hollander boven dien nog een heel aardige verrassing be reid; hier zien we de regeering alweer mede helpen om den invoer te belemmeren; zij kan niet zeggen: wij sluiten onze gren zen voor jelui groenten, enz., dat zou den huchteren Hollander wat al te koud op zijn lijf vallen, maar op deze manier gaat het ook heel goed: er zijn geen deviezen, dus.... we kunnen niet betalen, al willen we nóg zoo graag; daar moeten jelui nu maar tevreden mee zijn. Wilt u een voor beeld van de deviezen-afgave? Ondergeteekende kreeg als lid der Han delskammer (Kamer v. Koophandel) devie- zen-bewilliging voor April Mk. 6000—, Mei Mk. 5000.—, Juni Mk. 10000.—; later heb ik echter bericht gekregen van het hoofdbe lastingkantoor, dat ik in verband met de weinige deviezenmiddelen, waarover de re geering op het oogenblik beschikte, voor April maar Mk. 3300.en voor Mei maar Mk. 2500.— kreeg; wat mij straks voor Juni nog afgetrokken wordt? Dat zal vrees ik nog erger zijn. Afijn, u hebt zelf kunnen lezen, wat de consul van Bre men schreef aan de Kamer van Koophan del voor West-Friesland: dat Duitschland n.l. weldra in het geheel geen deviezen meer zal kunnen afgeven! Als u bedenkt, dat mijn deviezen-gebruik voor April ongeveer Mk. 10.000 bedroeg en voor Mei hetzelfde, dan kunt u zich voor stellen, hoe de import uit Holland belem merd wordt, en als straks de Duitsche boer zijn produkten op de markt brengt, is "'et met Holland heelemaal gedaan. Wat doet de Hollander nu om zich in de zen benarden toestand staande te houden? Hij klopt al reeds jaren aan de regeerings- deuren om hulp en steun, m£ar die deuren blijven netjes gesloten. Vooralsnog kan de Duitscher in zijn vuistje lachen; hij vindt 't wel goed, aan Holland een zoo besten (liever: dommen) klant te hebben! Hoelang zijn de tuinders en handelaren al bezig, te timmeren op de veel te hooge vrachten in Holland, die echter niet ver- ^agd worden! Moest de regeering niet al lang stappen gedaan hebben bij de oosterburen, om de invoergeschiedenis te regelen en had zij vooral nu, bij de deviezenvermindering, niet veel kordater behooren op te treden? Ik meen: als goedbetalende klant van Duitsch land mogen wij óók wel een woordje mee spreken. Dat de export van Hollandsche groenten nooit meer zal worden, wat hij geweest is, 'aarvan ben ik overtuigd, maar dat we in de huidige omstandigheden met alle mo gelijke middelen datgene, wat wij nog aan sxportmogelijkheid bezitten, moeten verde digen, daarvan ben ik nog oneindig veel "aster overtuigd. De regeering neemt een ontzettende ver antwoording op zich, als zij niet spoedig helpt; die verantwoording is zoo groot, dat ze haar als 't te laat is wel eens niet zou kunnen.... verantwoorden. Van hieruit moge een waarschuwing ge hoord en begrepen worden. A. H. BRUYN Nz. Dortmund. Prof. Koenraadt over „Quadragesimo Anno" Prof. Koenraadt van het groot-seminarie Hoeven zal tijdens de op 28 en 29 Juni in Haarlem te houden voorjaarsvergadering van het R. K. Werkliedenverbond spreken over den zendbrief van Paus Pius XI „Quadrage simo Anno." S-ific De eerw. Zuster van de Derde Orde van Sint Dominicus, die van Huize Bethlehem uit haar weldaden verspreiden over de armen van oud- Nijmegen, herdachten deze week in stille be scheidenheid het feit, dat zij voor 12 jaar haar werk van christelijke naastenliefde aan vingen in katholiek Nijmegen. Zij namen een breede taak op zich en volbrachten die tot he den tot groot geestelijk en sociaal welzijn in alle jonge vrouwen en moeders, die gedrukt gin gen onder de zwaarte van het leven. De Zusters van Bethlehem, de Dominicanes sen der Derde Orde, wier stichting indertijd werd gegrondvest door zeer eerw. pater Dl. Kooien O.P., oud-prior van Zwolle, hebben zich een veelzijdig arbeidsveld gekozen en stichtten een doorgangshuis, een kindertehuis en belast ten zich met kraamverzorging en met gezins verzorging en tevens katholiek onderricht aan armen van het volk. Katholiek Nijmegen is haar voor al dit cha ritatief en katholiek-sociaal werk grooten dank schuldig en toonde d&t bij de jubileumherden king. De hoog eerw. heer deken Mgr. C. Rron- son en vele geestelijken uit Nijmegen, het be stuur der R. K. Vereeniging tot Meisjesbescher ming en vele werkers op katholiek-sociaal ge bied kwamen de eerw. zusters complimenteeren. Meer dan zestig bloemstukken werden gezon den door velen die het werk der zusters waar- deeren. Op den feestdag droeg de zeer eerw. pa ter Kooien in de kapel een plechtige H. Mis op. In de hoofdbestuursvergadering van den Ne- derlandschen R. K. Mijnwerkersbond is met al- gemeene stemmen tot voorzitter gekozen in de vacature ontstaan door het overlijden van H. J. Stins, de waarnemend voorzitter en bonds- secretaris, de heer Jos. Pelzer. Uit Weenen wordt ons bericht dat Anton Wildgans Dinsdagmorgen dood in zijn villa te Moedling is gevonden. De doodsoorzaak schijnt hartverlamming te zijn. Met hem verdwijnt een persoonlijkheid van het tooneel onzer dagen. Pater Stanislaus, rovinciaal der Capucijnen, vertrekt Vrijdag 6 Mei met Pater Vitus, Custos, naar Rome om deel te nemen aan het gene raal kapittel van de Capucijnerorde, dat 16—17 Mei a.s. te Rome wordt gehouden. Tijdens zijn afwezigheid zal Pater Robertus, Rector der Ca pucijnen, Dorpsweg 60 Rotterdam (Zuid) als Vicarius Provinciaal het bestuur der Capucij- nenprovincie waarnemen. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. K- H. de Prinses heeft de Nederlandsche gezant alle in Rome wonende en vertoevende Neder landers te zijnen huize uitgenoodigd. De feestelijke stemming werd niet weinig ver hoogd door de aanwezigheid van het tooneel- gezelschap van Louis de Vries, die eenige be langrijke dichtwerken ten gehoore bracht: „De Bode" uit de Gijsbrecht en „Scheepspraat" van Huygens. Met groote aandacht hebben de aan wezige geestelijke heeren, de dames en heeren van de Nederlandsche kolonie het prachtige Nederlandsch aangehoord. Niet minder mooi waren de twee voordrachten van Annie Fol- lender: „Het Witte Paard" van Adema van Scheltema en „Het ruischen van het ranke riet", van Guido Gezelle, welke gedichten met veel gevoel ten gehoore werden gebracht. Ten slotte droeg mevrouw Kiek „De Kraai" van Willem van Doorn voor. De gezant verklaarde in een toespraak het volgende: „De aanwezigheid van het Nederlandsche tooneelgezelschap van Louis de Vries is iets, wat ons Nederlanders de laatste dagen heeft vervuld. We hebben de laatste dagen aan niets anders kunnen denken. Ik moet zeggen, dat ik persoonlijk zeer sceptisch stond tegenover het voornemen van De Vries in Rome te komen reciteeren; ik vond het een waagstuk, want immers er zijn zoo weinig Nederlanders in Rome en de Italianen verstan hem niet. Toen men mij dan ook vroeg Mussolini uit te noodigen, heb ik werkelijk moeite hiervoor gedaan. Mussolini bezoekt zeldzaam avondvoor stellingen, maar toch bestond de mogelijkheid, dat hij de uitnoodiging aan zou nemen. Toen echter mij een heel beleefd briefje bereikte, dat de Duce niet komen kon, was ik opgelucht, want ik zag mij al zitten met Mussolini ergens in een loge in een leegen schouwburg. Dat schrik beeld bezorgde mij een slapeloozen nacht. Maar gelukkig is alles goed gegaan. De zaal was goed en met een uitgezocht publiek bezet en de Italianen verstaan hem niet. de Vries en de Vries en zijn gezelschap ge sproken heb waren zeer geestdriftig. De critiek in alle Italiaansche bladen is zonder uitzonde ring gunstig en onze begaafde Nederlander Louis de Vries is door de geheele Italiaansche pers beschouwd als één der grootste tooneel- spelkunstenaars in Europa. Ik prijs rnjj daarom gelukkig, dat Louis de Vries bereid gevonden is op onze receptie te komen voordragen; wij zouden niet beter den verjaardog van onze prinses hebben kunnen vieren. Ten slotte werd aan de Prinses een telegram gezonden namens de geheele Hollandsche ko lonie. S. P. O. De wereldkrtsis doet zich aan den Ne- derlandschen veehoudersstand aller pijnlijkst gevoelen: de kostelijke melk, waaruit de niet min der kostelijke melkproducten als boter, kaas, enz. bereid worden, is tengevolge van internationale overproductie en handels belemmeringen, ten gevolge ook van onge looflijke buitenlandsche concurrentie, der mate in prijs gedaald, dat het veehouders- bedrijf al sinds geruimen tijd niet meer loonend uitgeoefend kan worden en ontel baar vele, tot voor korten tijd welvarende boeren in de grootste zorgen geraakt zijn of dreigen te geraken. We kunnen onze Nederlandsche zuivel producten niet kwijt. Duitschland verhoogde in het na jaar van 1930 zijn invoerrechten van 28 tot 50 mark per 100 K.G. boter, en in Maart van dit jaar nogmaals van 50 tot 100 mark, met dien verstande, dat een contingent van 5 millioen K.G. tegen een invoerrecht van 50 mark per 100 K.G. per jaar bleef toegestaan; hierbij kwam nog de zeer schaarsche deviezen-toewijzing, welke voor den handel zéér fnuikend was. Frankrijk ging tot contingenteering over; in het eerste kwartaal van dit jaar werd daar een import van 800 ton botei toegestaan; uit vrees voor al te hooge prij zen in het binnenland, werd het contingent daar gelukkig eenigszins verhoogd en voor kaas werd een vrij normaal contingent toe gewezen; voor overige melkproducten (ge condenseerde melk en melkpoeder) werd slechts een contingent van 60% toege staan. België was intusschen een belangrijk afzetgebied geworden, vooral sinds de moei lijkheden met den afzet in Duitschland, maar de vreugde was niet van langen duur, daar zich in België de concurrentie met de Deensche boter ook des te sterker deed gevoelen; en zoo juist per 1 Mei is ook België tot contingenteering van boter (en vleesch) overgegaan. Engeland belemmerde den import uit het pond en bovendien nog door een invoer - Nederland automatisch door den val van recht van 10%, een Invoerrecht, waar van de uit de Dominions geïmporteerde boter vrijgesteld Heef (na de binnenkort te Ottawa Canada te houden ekonomi- sche conferentie zal dit Invoerrecht mis schien wel tot 20 worden verhoogd)zeer sterk wordt onze boter dus op de Engelsche markt door de boter uit de Dominions be concurreerd! En ook Denemarken zet in Engeland zijn beste beentje voor. Als we nu weten, dat naar de hier ge noemde landen rond 90 procent van onzen zuivelexport afgezet placht te worden, dan kunnen wij bevroeden, hoe treurig het met onzen export gesteld moet zijn en hoe de Nederlandsche veehouderij steeds dieper in den put moet raken. Hoe noodlottig-sterk de uitvoer spe ciaal van boter terugliep blijkt overigens uit onderstaand staatje: in tonnen (1000 K.G.) 1927 47.952 1928 46.941 1929 47.320 1930 41.909 1931 32.958 Januari 1932 1.061 (2.277) Februari 1932 853 (1.819) (De tusschen haakjes genoemde hoeveel heden geven den export aan gedurende de overeenkomstige periode in 1931). Tot overmaat van ramp is daar nog bijgekomen een boter-import uit het bui tenland, welke de stoutste verbeelding tart: in tonnen 1927 1.833 1928 2.324 1929 2.027 1930 1.994 1931 4.031 Januari 1932 1.252 (423) Februari 1932 1.606 (260) Zoo werken dus twee factoren samen om Nederland men vergeve ons de uitdruk king te doen stikken in de boter. En men ziet wel, dat vooral in de eerste maanden van 1932 de toestand hopeloos is geworden. Dit klemt te méér, als we bij boven staande in- en uitvoercijfers de betrekke lijke waarde-cijfers in het oog nemen. De uitvoer bedroeg in geldswaarde in: De invoer bedroeg in geldswaarde in: Bij een zóó ruim aanbod op de binnen- landsche markt, bij zoo ontstellend lage prijzen der uit het buitenland geïmpor teerde boter (tegen welke prijzen niet te concurreeren valt) moet de in het binnen land te bedingen prijs wel miniem zijn. En zoo is het ook inderdaad. Wat komt er van den melkprijs terecht, als de onvervalschte natuurboter in den groothandel f 1.en in den kleinhandel f 1.10 a f 1.15 opbrengt? Het veehoudersbedrijf is bij de fabelach tig lage prijzen van heden niet alleen niet loonend meer, neen, er moet geld bij en 't is waar, wat we hier en daar al ge schreven vonden: wij, consumenten, leven op 't oogenblik voor een goed deel van de armoede der boeren. Daaraan moet spoedig een einde komen, wil de veehoudersstand niet jammerlijk ten gronde gaan. Dat heeft ook de regeering ingezien en daarom kwam zij met een krisis-zuivelwet; in 't kort samengevat komt het plan van de regeering hierop neer: er wordt een zuivel-contröle ingesteld, welke een krisis-zuivelfonds te beheeren krijgt; dit fonds vergaart zich gelden door het verkoopen van merken, waarvan de zuivelproducten, dus ook de Kaas, voorzien zullen moeten zijn voor den verkoop in het binnenland; door middel van uitkeeringen uit dit fonds wordt het veehoudersbedrijf gesteund, in dien zin, dat men voor z'n melk een zekeren (bedoeld is natuurlijk: een eenigszins behoorlijken) prijs zal kun nen maken. Tot dit doel zal alle margarine met bo ter vermengd moeten worden, maximaal half om half; de prijs van de margarine zal gelijk blijven, maar op de In deze me lange verwerkte boter zal een accijns wor den geheven, die (slechts) 4/5 bedraagt van dien, welke op onvermengde boter geheven wordt. De minister wil dus heel het Nederland sche volk, ook de margarine-gebruikers, dwingen, het surplus aan boter te con- sumeeren, en wél tegen een (door merken verduurderde) prijs, waaruit het zuivel- fonds mede gevoed kan worden. Het wetsontwerp spreekt van een „richt prijs" voor de melk, die zoodanig wordt berekend, dat de boter dienovereenkomstig moet opleveren f 1.20 per Kg. Wel zelden zal een zóó goed bedoeld wetsontwerp zóó veel en o.i. zoo gerecht vaardigde kritiek uitgelokt hebben. Kritiek van allen kant. Van den Federatieven Alg. Ned. Zuivel- bond, van de coöperatieve verkoopvereeni- gingen, van de centrale landbouw-organi- saties, van de kaasproducenten, van de margarine-industrie, enz. enz. Geopperd worden vooral de volgende be zwaren: 1. de regeering neemt den „richtprijs" voor de melk zóódanig, dat de boter dien overeenkomstig f 1.20 per Kg. moet ople veren; dit beteekent echter, dat de melk bij de huidige waarde der ondermelk met niet meer dan netto 4 cent betaald zal kunnen worden, dat Is 2 cent minder dan algemeen noodig geacht wordt; 2e. de gemengde boter zal een gevaarlijke concurrente worden voor de boter zelf; eenmaal ingevoerd zijnde, zal het melange product niet meer van de markt verwijderd kunnen worden en de boterproducenten zul len in de toekomst nog bezwaarlijk een be hoorlijken prijs voor hun product kunnen maken; 3. onze boter-contröle, waarmede wij er na jarenlange moeite in geslaagd zijn, onze boter een wereldreputatie te bezorgen, komt door een menggebod in gevaar; de Neder landers zullen weer evenals voorheen als boterknoeiers aangezien worden; 4. door het menggebod voor margarine zullen de armsten der armen nog voor betrekkelijk het grootste deel het gelag moeten betalen; 5. In het wetsontwerp schuilt een groote onbillijkheid tegenover de margarine-fabri kanten, die hun product, ondanks henzelf, enorm veel duurder zien worden, die allen voor groote bedragen verpakkingsarti kelen in voorraad hebben, die groote ka pitalen noodig zullen hebben om de te ver werken boter te betrekken; 6. In geval het ontwerp wet wordt, zullen de margarine-fabrikanten, makelaars in oliën en vetten, olieslagers en raffineerders in Nederland de helft of meer van hun per soneel moeten ontslaan, terwijl de veemen, stoomvaartmaatschappijen en andere trans portondernemers de behandeling van een hoeveelheid grondstoffen, ter grootte van circa 30 millioen Kg. per jaar zullen moeten missen, waardoor de werkloosheid weder om aanzienlijk verhoogd zal worden; 7. het is zeer twijfelachtig of met 50 pet. margarine gemengde boter op grond van het onderzoek op vluchtige vetzuren onder alle omstandigheden van onvervalschte bo ter zal zijn te onderscheiden. In bepaalde tijden van het jaar komt in sommige stre ken boter voor die geen hooger vluchtige vetzuren-cijfer heeft dan dit mengsel zal hebben, vooral wanneer men er in slaagt daarvoor boter te gebruiken met een hoog vluchtige vetzuren-cijfer. Zeker valt met een dergelijk mengpercentage niet met vol doende nauwkeurigheid vast te stellen, in welke verhouding de menging heeft plaats gehad; 8. met boter vermengde margarine zal spoedig aan bederf onderhevig zijn. Men ziet dus wel: aan bezwaren geen tekort! Tóch zal de veehouderij geholpen moeten worden. Beangstigend probleem! Wij stellen ons voor, over dit wetsont werp van zoo ver-strekkende beteekenis en over de daartegen aangevoerde bezwaren de meening van enkele vooraanstaande deskundigen uit kringen van belangheb benden te vragen en in ons blad te publi- ceeren. Onze regëerihg stelt alle pogingen in het werk om de binnenlandsche industrie te steunen in den strijd tegen overmatigen in voer uit het buitenland; of zij hierin slaagt, of zij hierin zal kunnen slagen, dat is 'n tweede; maar in ieder geval: de goede wil, de goed-bedoelde poging i s er. Zoo eischt het ook ons nationaal belang. Volgens een persbericht besloot echter een semi-officieel lichaam als de Ned. Spoorwegen, om de spoorvrachten voor ver schillende artikelen w.o. kalk en gresbuizen, aangevoerd van bepaalde stations naar Ne derland, onder bepaalde voorwaarden met 10 pCt. te verlagen! Aldus de buitenland sche industrie in staat stellend hier te lan de beter te kunnen concurreeren. Dat gaat dus lijnrecht tegen het regee- ringsbeleid in. De Ned. Spoorwegen beroepen zich op de noodzakelijkheid om ter wille van hun be drijf, slechts rekening te houden met zuiver commercieele overwegingen. M.a.w. het eigenbelang der Ned. Spoorwegen gaat vóór en is het eenige criterium, waarnaar de directie wenscht te handelen. Op verbruikers en handelaren wordt her haaldelijk en met klem een beroep geJkan tot het koopen van Nederlandsche produc ten, ook bij een klein prijsverschil tegen over buitenlandsche. Van hen wordt ver wacht, dat zij nationaal zullen voelen; de Ned. Spoorwegen zeggen: alleen ons com mercieel belang beslist! En voor de beide speciaal genoemde artikelen kalk en gres buizen ontkende een inzender in de „Nieuwe Rott." bovendien nog ter sterkste het be staan zelfs van zulk een commercieel be lang. Immers zoo redeneert hij voor eiken wagon Belgische kalk en eiken wagon Bel gische gresbuizen, die als gevolg der tarief verlaging meer wordt ingevoerd, zal een wagon binnenlandsche kalk (of in enkele gevallen misschien een wagon Duitsche kalk), resp. een wagon binnenlandsche gresbuizen minder worden vervoerd. Geen voordeel dus voor de Ned. Spoorwegen en een belangrijk nadeel voor de Hollandsche industrie; de Belgische gresbuizen toch komen daardoor in een extra-gunstige positie. En dat in een tijd, dat onze inheemsche kalkindustrie in bitteren nood verkeert; er over beraadslaagt een deel der fabrieken stil te leggen; onze schelpenzuigers werke loos in de havens liggen; onze strandschel pen visschers broodeloos zijn; onze gresbui- zenfabrieken stuk voor stuk met verlies werken! De Belgische spoorwegen hebben voor en kele weken vrachtverlaging aangekondigd voor verschillende artikelen (cement, glas, enz.) bestemd voor uitvoer; de Duitsche spoorwegen geven „Ausnahmetarife" voor welhaast allen uitvoer; de Nederland sche spoorwegen stellen een premie op in voer! Is daar nou heusch niets aan te doen? Heeft de Nederlandsche regeering on danks de financieele garantie over de Spoorwegen zou werkelijk heelemaal niets te vertellen? Intusschen heeft Dr. Kortenhorst den Minister eenige vragen gesteld over het kalk- en gresbuizengeval. We wenschen hem veel succes! In stadhuiskringen loopt het hardnekkig ge rucht, dat de Regeering zou hebben besloten het raadsbesluit van Vrijdag JJ., waarbij be paald werd dat de ambtenaren en de politie niet zouden worden gekort in hun salaris, te schorsen. Bevestiging van het gerucht konden wij tot dusver niet krijgen. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, richtte het navolgend adres tot Ge deputeerde Staten in Noord-Holland: Reeds geruimen tijd wordt over den toestand van den Ilperrijweg (gem. Ilpendam) in on derhoud bij de Banne Landsmeer, ernstig ge klaagd; volgens in de laatste weken ontvangen klachten is deze toestand langzamerhand zoo geworden, dat het bijna bü regenval onmogelijk is den weg te berijden. Niet alleen dat zulks in algemeenen zin aan de bedrijfsautohouders groote schade berokkent, meer speciaal geldt dit voor de autobus-dien sten, die volgens de concessievoorwaarden ge dwongen zijn, dezen weg te volgen. Thans is betreffende dezen weg een nood toestand ontstaan, aangezien de Banne Lands meer den wegwerker, die nog eenige pogingen aanwendde om den weg zoo goed en zoo kwaad als het ging te onderhouden, met een termijn van 8 dagen heeft ontslagen, wegens algemeen gebrek aan fondsen. De B.B.N. doet daarom een dringend beroep op Gedeputeerde Staten opdat maatregelen worden getroffen, dat deze weg weer in berijd baren toestand wordt gebracht. Geschiedt zulks niet spoedig, dan valt ernstig te vreezen, dat te eeniger tijd een ongeluk gebeurt, waarbij men- schenlevens verloren zullen gaan. In een bespreking tusschen de directie en den Personeelraad der Nederlandsche Spoorwegen werd in de vacature, ontstaan door het bedan ken als zoodanig van den heer Th. E. van Put ten, directeur van de gemeentetram, tot voor zitter van de commissie van advies benoemd de heer mr. B. H. A. van Kreel, directeur van de Deli-spoorwegmaatschappij Broeder Martinus (ln de wereld Herman Jur- 9rens), geb. te Hemzen (D.), vierde zijn gouden professiefeest in het missiehuis St. Michael te Steyl (L.).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5