Wegen-Commissie Sffb» I Hoe de autodief den dans ontsprong RADIO-PROCRAM HAD10 - MOORS HFERTI1K. QM. IN HUIS TE/H DE VIJANDE ET BIJENDORP FÜ HET MARGARINEWETJE Bedenkingen tegen het ontwerp TAXI VERNIELD Passagiers licht gewond Garcia Moreno j ZATERDAG 7 MEI Zondag 8 Mei KONINGSTRAAT *1 HAARLEM TEL. 14609 Maandag 9 Mei POGING TOT INBRAAK Op heeterdaad betrapt Door Minister Reymer geïnstalleerd n11i mm" ihmum Adres van de Unilever N. V. te Rotterdam aan de Ttveede Kamer UM\\mnmMMmmmwa\mm\u\uu\mmm\Mm\mwMmmu\mu\\\u\m\m Jongetje gedood VERHAAL VAN DEN DAG DE KINDERMOORD TE 's GRAVENZANDE Afstand van hooger beroep MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN Zolder uitgebrand Amsterdamsche autobus van lijn G tegen een\„witte-band gebotst Door Orang-Oetan gebeten gmmi FEUILLETON flMNM Gabriel I Gramafoonplalen. O. (1153). V. R. O. (473), Concert uit 7.05 Parlls (1725). 9 20 Huizen, K. R 11.20 Brussel «338). 11.40 P a r ii s (1725). 12.20 Parüs (1725). 120 Kalundborg 5 70 3 r u s s e 1 (508). 720 P a r ij s (1725). 725 Rome (441). 9.00 Hilversum, A. Concerten. 620 Langenberg Hamburg. 9.30 Hilversum, V_A.R.A.-orkest. 11.20 Kalundborg (1153), Orkestconcert. 11.35 Brussel (508), Orgelconcert. 12.00 Huizen, K.R.O -sextet. 12.00 Hilversum, A.V.R.O., Omroep klein- orkest. 12 20 Langenberg (473), Werag-orkest. 12.20 Brussel (508), Concert. 2.20 Daventry (1554), Sousa-concert 2.20 Kalundborg (1153). Radio-orkest. 2 30 Huizen, KR.O., Orkestconcert. 2.50 Langenberg (473), Concert uit Weenen. 3.35 Daventry (1554). BB.C.-orkest. 4*0 Brussel (503). Omroep-orkest. 4 s0 Daventrw (1554), Piano-recital. 7.20 Brussel (503). Weensch concert. 7.20 Langenberg (473), Concert uit Mürchen. 7'5 Kalundborg (1153). Balletmuziek 8 05 P a r ij s (1775). Concert. 815 Huizen. K PO.. 0T,'-"stcon'*«rt. S/S Hilversum, A.V.R.O., Omroep orkest. 8 "5 "avantry (1554). Orkest. 9 70 Kalundborg (1153). Orkest 920 Brussel (K03), Concert. 9 '0 Tleesen (1P25>, Dansmuziek, in «o j v e r m. a.'"") t,a«o- 10.20 Kalundborg (1153), Dansmuziek Te-*'rel en O-era. 8.05 P O m Albrrto GentUi. Opera „Bufere estlve" Voordrachten, enz. 1.45 1.45 5 io 7.45 F' 9 45 4.15 1040 n I a e n, k o Causerie. Hulzen. KRO.. Lezing. Hilversum, A.V.R.O., Boekbespre king. H u i z e 'n. KR n Boe'-h=spreking. Huizen, K.R.O.Lezing. «npr,. H i' e n, sterdam. Huizen. Huizen, KR.O., Hoogmis uit Am- K o K.R.O., Epiloog. Persb"r'ch«en. 2:15 4^5 8 no 8.io 9.15 TJ 1 v p f ij ii l\ rr t> py O """f V"'"» ran den voetbalwedstrijd Holland —Te-land. Hilversum. Vaz Dias. Hilversum. Vaz Dias. Ruizen. KpO a^0r-t-ufs)agen. Huizen, K.R.O., Vaz Dias. 8.50 Parijs (1725) 11.00 Huizen, N.C. R. V. 11.30 Hilversum, A. V. R. O. Concerten 10.00 Huizen, N.C.R. V., Orgelspel 11.00 Hilversum, A. V. R. O., Kerkeoncert 11.20 Kalundborg (1153) Strljkconeert 1120 Daventry 1554) Strijkkwartet 12.00 Hilversum, A. V. R. O., Omroep-ka- merorkest 12.05 Daventry (1554) Commodore Grand Orkest 12.20 Langenberg (473) Concert 12.30 Huizen, N. C. R. V.. Orgelconcert 2.50 Kalundborg (1153) Concert 3.00 Huizen, N. C. R. V., Uitzending uit Zeist 3.05 Daventry (1554) Sonaten-concert 330 Hilversum, A. V. R. O., Haydn-pro- gramma 335 Daventry (1554) Moschetto's orkesl 4.20 Langenberg (473) Solisten-concert 4.20 Brussel (508) Dansmuziek 5.00 Huizen, N.C.R. V., Concert 5.30 Hilversum, A. V. R. O., Kovacs Lajos 7.20 Daventry! 1554) B B C-theater-orkest 7.20 Kalundborg (1153) Strijkkwartet 720 Langenberg (473) Kamer-orkest 8.00 Huizen, N. C. R. V., Vervolg uitz. uit Zeist 8.15 Hilversum, A. V. R. O., Russische Ko zakken-ensemble .Russin" 820 Rome (441) Concert 820 Brussel, (338) Concert 8.35 Kalundborg (1153) Fransche opera muziek 9.20 Brussel (508) Dansmuziek 9.30 Hilversum, A. V. R. O., Strijkorkest 9.30 Huizen, N.C.R.V., Concert 9.50 Kalundborg (1153) Concert 1020 Langenberg (473) Dansmuziek 10.55 Daventry (554) Roy Fox en zijn band Tooneel en Opera 7.20 Brussel (508) Fragm. uit „Die ver- kaufte Braut" van Emetana 7.50 Brussel (338) ,De poppenspelen' van Arthur Schnltzier 9.05 Daventry (1554) Derde acte uit „Die Meistersinger von Nürnberg", Wagner Voordrachten enz. 10.30 Hilversum, A. V. R. O., Voordracht 2.00 Huizen, N. C. R. V., Voor de scholen 2.30 Hilversum, A. V. R. O., Zigeuners en hun muziek 2.35 Huizen, N. C.R. V„ Knipcursus 4.30 Hilversum, A. V. R. O., Kinderuur 7.30 Hilversum, A. V. R. O., De peetmoe ders onzer kroonprinses 8.00 Hilversum, A. V. R. O., F. T. T.-kwar- tiertje (Loket-ervaringen) 9.00 Huizen, N, C. R. V., De foto-salon van klank en beeld Persberichten 10.10 Huizen, Vaz Dias Gramofoonplaten 6.25 Langenberg (473) 7.05 Parijs (1725) 8.00 Hilversum, A. V.R. O. 8.15 Huizen, N.C.R.V. 10.15 Hilversum, A.V.R.O. 11.20 Langenberg (473) 11.30 Huizen, N.C.R.V. 11.50 Parijs (1725) 5.20 Brussel 508) 8.20 Brussel (338) 7.25 Rome (441) Het villapark te Maastricht werd Donder dagnacht opgeschrikt door een schot. Er was gepoogd in te breken in de villa van .Lowes" aan de Bleekerij. De agent W. had "ee verdachte individuen gezien en stelde h verdekt op. Toen beiden zich in de richting van voor- mde villa begaven, waarin de magazijnen n de N. V. Kalse, groothandel in diverse ven zijn gevestigd, viel een schot. Dit bleek gelest te'zijn door den heer V. d P„ die in een nabijgelegen villa woont en de inbrekers eveneens had gezien. De inbrekers sloegen op de vlucht, doch wer den door agent W. achterhaald en aangehou den. Het waren K. en S„ beiden bij de politie niet onbekend. De Minister van Waterstaat heeft Vrijdag middag half vier in een van de zalen van zij.' Departement te 's Gravenhage de .Commissie van Overleg voor de Wegen geïnstalleerd. Z.Exc. hield daarbij een rede, waarin hij o.m. het volgende zeide: Hoewel on-' .leid mag worden, dat de redenen, welke tot deze bijeenkomst hebben ge leid, bij alle aanwezigen toch bekend zullenjn, n ed te doen op dit oogen'olik met in blik op het verleden den weg, welke voor u ligt, met een enkel woord nader aan te duiden. Ik moge dan in herinnering brengen, dat bij beschikking van mijn ambtsvoorganger, 'd. 19 November 1928, werd ingesteld de Rijkscom missie an Overleg voor de Wegenverbetering welke commissie op 14 December 1928 werd ge ïnstalleerd met een rede, waarin het ontstaan en het doel van die commissie duidelijk zijn u - eengezet. Mijn ambtsvoorganger heeft door de instel ling van de Commissie van Overleg blijk; ge geven, tegemoet te willen komen aan den In de Volksvertegenwoordiging met min of meer drang tot uiting gekomen wensch van belang hebbenden bij de wegenverbetering, om bij de oplossing van de vraagstukken, welke zich daarbij zouden voordoen, een werkzaam aandeel te nemen. Terwijl enkelen die medewerking verlangden in den vorm van een wegenraad, om daardoor re medezeggenschap of controle te kunnen uitoefenen op de besteding van de deor de weggebruikers opgebrachte belastingen, waaruit de isten van de wegenverbetering worden bestreden, meenden weder anderen dat met adviseerende bevoegdheid moest worden volstaan. De RegeerLig heeft zich niet kunnen vereeni- zcoeven aangeduide standpunt, cat een wettelijk ingestelden Raad verlangde, doch heeft er geen bezwaar in gezien, een advis j- rend lichaam in het leven te roepen, dat de bij de wegen verbetering betrokken niet-ambtekike elementen in zich vereenigde en daardoor be langhebbenden gelegenheid gaf langs georden- den weg in contact te komen met den Minis'er, aan wien de verantwoordelijkheid voor de we genverbetering behoorde te verblijven. In hoofdzaak uit deze overwegingen is ont staan de Rijkscommissie van Overleg voor de Wegenverbetering. Daarnaast beschikte de Minister van Water staat over een, uit de sinds lang bestaande amb telijke Rijkswegencommissie gevormde Rijks commissie voor de Wegen, als centraal ambte lijk orgaan. Het was moeilijk aanvankelijk den juisten weg te vinden. Er waren tegenstellingen te ver zoenen, er was ook nog niet duidelijk, welke afmetingen de wederzijdsche belangen zou aannemen; hoe uitgebreid de taak zou wezen, liet zich ook niet voorzien. Daarom werd de vorengeschetste organisatie niet definitief ge vormd, maar moest zij geheel als proef werden beschouwd. Bij die proef bleek natuurlijk niet alles vol maakt, doch niettegenstaande de onvolkomen heden mag thans terugblikkende op de ige- loopen periode, dankbaar erkend worden, dat door beide Commissies onder moeilijke omstan digheden met ijver gewerkt is. Nóg is echter lang niet alles verricht, veel is er nog voor te bereiden en uit te voeren, waai bij aller hulp en werkkracht noodig zal zijn, maar uit den ongeordenden toestand van vijf Jaat' geleden is thans voor de volgende vijfjaarlyjk- sche periode een werkplan geboren, dat met vastere lijn dan voorheen naar de toekomst wijst. De Regeering, niet blind voor de leemten welke aan de bestaande organisatie van de beide Rijkswegencommissies kleefden en bereid, daar aan tegemoet te komen, heeft naar een gewij zigde oplossing gestreefd en uwe bijeenkomst op dit oogenblik hier is daarvoor het beste bewijs. Maar de Regeering wenscht haar standpunt i!!lllllll!lj!!!ill!!!!!l!!lll!!l!UIIIII!ll!lllllllllllllllll WIE.AL4 VRIENt? H1E.R. BiMNeNCUwKT BKetNCr •a-TEEDi WAT HON1NQ |!S DE. RAACr 111®-= 107. Bulten den kort van ieder huishouden afzonderlijk, was ir één gemeenschappelijke kort. waarin Iedere bij een cel had. Daarin werd de honing gedaan, die niet meer ln den gewonen kort kon. Jaap wipte den gemeenschappelljken kort op zijn wagentje binnen en zag trlomfeerend rond. 108. „Niemand ln den kort," dacht Jaap. „Dan ga lk gauw al de honing van de andere bijen ln mijn cel laden." HIJ nam een schop en ging aan den slag. Binnen enkele minuten had le zijn cel No. 3 heelemaal volgeladen. HIJ trok het papier van den wand en deed alsof hij heer en meester van den korf was tc blijven handhaven, dat alleen zij en onder naar de Rijkswaters, atsd.enst de verantwoor- uelijkheid draagt voor de wegenverbetering en dat die verantwoordelijkheid niet gedeeltelijk aan andere lichamen kan worden overgedragen. Gezocht is echter naar de samensteiling van een lichaam, dat alleen voorlichting zou ver strekken aan de verantwoordelijke Regeering en dat de elementen van de beide Rijkswegen- commissies, welke zijn opgeheven, zoodanig in zich vereenigen zou, dat een zoo innig moge lijke samenwerking tusschen de ambtelijke en niet ambtelijke organen zou zijn verzekerd. Uit dezen gedachtengang is ontstaan de nieuwe Commissie van Overleg voor de Wegen, waar van voorzitter en leden thans hier vereenigd zijn om hun functie te aanvaarden. Het nauwere contact, dat tusschen den Rijks- waterstaatdienst en de belanghebbende orga nisaties in deze commissie wordt verkregen, heeft noodig geaakt, eenige, zij het globale regelen, voor haar werkwijze vast te 6tellen. Ook heb ik gemeend, dat het aanbeveling ver dient, indien het werk van de commissie zich niet in details begeeft, maar indien zij zich alleen met de hoofdzaken van het wegenvraag- stuk bezighoudt. Het werk, dat van deze commissie zal wor den gevraagd, zal niet gemakkelijk zijn. De nieuwe werkwijze zal moeten worden ingeleefd en veel belangrijke vraagstukken zullen aan dacht vragen. Wanneer ik tenslotte aan u, mr. van Rijcke- vorsel als voorzitter de leiding van deze com missie opdraag, dan spreek ik daarbij de ver wachting uit, dat goede op onderlinge waar deering gegronde samenwerking er toe moge bijdragen spoedig den juisten weg tot vrucht- dra genden arbeid te vinden. De voorzitter van de Commissie, mr .dr. A. B G. M. van Rijckevorsel betuigde den Minis ter zijn dank voor het gesprokene en het in hem gestelde vertrouwen. De Unilever N.V. te Rotterdam heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin zij eenige bezwaren tegen het wetsont werp betreffende tijdelijke maatregelen tot hulpverleening aan de melkveehouderij kenbaar maakt. Adressante, tot wier concern die Nederland- sche margarinefabrieken behooren, die tezamen het overwegend grootste deel van de Neder- landsche margarine-consumptie en van den margarine-export dekken, zegt, het ontwerp uiteraard in de eerste plaats vanuit het stand punt harer industrie te hebben bezien. Zij merkt evenwel als een prirfcipieele bedenking tegen het wetsontwerp op, dat de ontwrichting van de melkveehouderij in wezen haar grond vindt in een overproductie van melk en melkproduc ten, althans in een productie, die ver uitgaat boven de huidige koopkrachtige vraag. De aan zienlijke prijsstijging van de zuivelproducten, die het ontwerp beoogt, zal h.i. echter nimmer tot vermeerdering van den afzet maar veeleer tot verderen teruggang van 't verbruik moeten leiden. Meer in het bijzonder heeft adressante ern stige principieele en practische bedenkingen tegt.i het voorgestelde menggebod. Haar prin cipieele bedenking is deze: dat het niet verde digbaar is een belangrijk deel van de lasten, welke aan den voorgenomen steun van de melk veehouderij verbonden zijn, te laden op de con sumenten van margarine. Zij berekent, dat, uit gaande van een natuurboterprijs van 1.25 per K.G., de kostprijs van de goedkoopste marga rine bij een menging van 50 pCt. natuurboter stijgt met bijna 200 pCt., hetgeen een overeen komstige verhooging van den verkoopsprijs met zich zal brengen. Gereedelijk mag worden aan genomen, dat margarine daardoor buiten het bereik zou komen van een zeer belangrijk deel van de bevolking. Als gevolg daarvan zouden niet alleen de margarine-verbruikers, de mar garine-industrie en de margarine-handel ern stig worden getroffen, maar daardoor zou tevens het deel, waarmee het menggebod werd uitgevaardigd, grootendeels worden verijdeld. Daarnaast wordt opgemerkt, dat mengen van margarine met een boterpercentage hooger dan ongeveer 25 pCt. een product geeft, dat in con sistentie, smaak en houdbaarheid onbevredigend is en zich zeer moeilijk laat verpakken. Adressante verzocht, indien de Kamer on danks de bezwaren haar goedkeuring mocht hechten aan het beginsel van het menggebod, het percentage der te mengen natuurboter in geen geval hooger dan 25 pCt. te stellen. Op den rijksstraatweg onder Nijkerkerveen, geraakte een zesjarig jongetje spelenderwijs onder een juist passeerende luxe-auto. In zeer ernstigen toestand werd het knaapje overge bracht naar het St. Elisabethziekenhuis te Amersfoort, war het den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondingen overleed. HiiiiiiHiiiiiiniiiiiiuiiiiniuiniiiiiiiiiiiiitiiiuiiiiiiiiiiniiininiuiiiiiiiiniiiiiiiiiniinnii Het was op den grooten weg van Brattingham naar East-End, dat de sierlijke, grijze wagen hen paseerde. „Nou", meende John te moeten opmerken, „die sch schijnt haast te hebben.... Prachtkar anders Jack knikte gedachteloos en gaf gas met het onbewuste doel, den anderen wagen bij te hou den in snelheid. Het was nu eenmaal een hobbie van hem, géén auto vóór zich te kunnen zien, en het vol gend oogenblik suisden de beide vrienden met een stevig gangetje over den gladden asphalt- weg. „Hé!" kreet John dan eensklaps, wat nou?"en Uit den anderen auto scheen iets te vallen te worden verloren.... Het was niet groot, doch de vrienden konden door den afstend niet onderscheiden, wat het was. Het bleef liggen, midden op den weg, terwijl de auto zijn rit vervolgde, zonder iets van het gebeurde te bemerken Het volgend oogenblik hadden ze de plek be reikt en handig zwenkte Jack den wagen aan den kant. John sprong eruit en snelde naar het midden van den weg. Dan raapte hij het voorwerp op. een nummerplaat. Hij toonde het aan zijn vriend die zachtjes tusschen de tanden floot. „Dat is leelijker voor hen, kerel," sprak hij dan. Als ze East-End bereiken, zullen ze daar een massa misère mee hebbeneen auto zon der nummerplaat is een kwaad ding!" John keek naar den wagen vóór hem. Het ge- heele oponthoud had wellicht maar een paar minuten geduurd, doch de afstand was in dat korte moment geweldig vergroot. Jack raadde zijn gedachten. „We kunnen het probeeren in elk geval als we ze inhalen vóór ze East-End bereiken dan zijn ze van een boel narigheid gered." „Vlug dan!" John zei het kort en sprong behendig in den auto, waarna Jack met een enkele beweging den motor deed aanslaan.... Eenige seconden later vlogen ze in een krank zinnig tempo over den weg, terwijl de boomen aan weerskanten één lange streep schenen „We halen ln!" knikte John bemoedigend, „maar toch niet veel! Als je ze vóór East-End wilt hebben, moeten we nóg harder!" Jack antwoordde niet. Hij zette de tanden op elkaar en drukte het pedaal nog éven naar be neden Het scheen of de auto een sprong nam. Klei ner en kleiner werd de afstand tusschen de beide wagens en langzaam maar zeker haalden ze den voorsten in, toen de bestuurder daarvan plot seling omkeek En juist, toen Jack meende den anderen wa gen te kunnen passeeren, schoot deze met een geluid als van een luiden snauw vooruit Grooter werd weer de afstand. Jack klemde zijn tanden op elkaargaf vól gas „Die kerel is idioot!" veronderstelde John. „Die denkt natuurlijk, dat wij hem voor de aardig heid een beetje probeeren bij te houden Jack loeide met den claxon, doch de ander re ageerde niet. Vaag, in de verte, doemden in de verte de torens van Eagt-End op. John vloekte zachtjes.... schold: „De idioot.. de stommelingnou krijgt ie zelf den last ermeewat een uil! Maar nóg gaf Jack het niet op. Hij haalde uit den auto, wat er uit te halen was, en waarlijk wéér werd de afstand kleiner nog kleiner.... nóg kleinertotdat ze ten slotte den man konden beschreeuwen. „Stop," gilde John, de handen als een toeter voor den mond houdende. De ander reed door. „Stoppen!" brulden thans de beide vrienden uit alle macht. De man scheen nu iets te bemerkenal»- thans, hij wuifde met de hand.... beduidde hen te passeeren „Hij begrijpt het nog niet!" meende John, „vooruit dan maar. Jack, d'r langs dan Doch op het zelfde oogenblik, dat Jack gas gaf, om den anderen auto in te halen, stond deze dwars over den weg Jack remde uit alle macht en kon op het laatste moment een botsing vermijden. Dén sprongen ze beide uit den auto, kwamen op den man of, die rustig was blijven zitten. Jack toonde hem het nummerbord. „Kent u dat?" De ander knikte. „U hebt flink gereden," grinnikte Jack dan, 't was een hééle toer „U hebt d'r dan ook wél succes van!" smaal de de man van den grijzen auto. John lachte. „De hoofdzaak is, dat we u hébben," vond hij, „maar 't was tóch kranig, zooals u reed." „En met een vreemden wagen," vulde de an der aan. „Anders hadden jullie me nóóit gekre gen! Enfin," berustte hij dan, „het spel is ver lorengaat uw gang maaren hij stapte thans uit den auto. John keek hem verbaasd aan. „Wel.... alstublieft dan!" sprak hij, terwijl hij den man het nummerbord overhandigde. Deze staarde er een oogenblik verbouwereerd naardénbegréép hij! Begréép hij, met de intïutie van den geboren misdadiger, hoe deze beide jongemannen, die hij aanvankelijk voor „politie" had gehouden, hem alleen had den achtervolgd om hem het „verloren" num merbord terug te gevenhet nummerbord nota bene, dat hij zélf uit den auto had ge smeten, om straks éven voor East End, het andere, nieuwe nummer aan den wagen te be vestigenden wagen, dien hij had gestolen. En met een zucht van verlichting sprak hij: „Ojuistik dank u wel't is érg vriendelijk van uhéél erg vriendelijk ik zou waarschijnlijk een massa ellende heb ben ondervonden als u dat niet had gevonden 't was bar stom van me om dateh te verliezen Den volgenden dag las John van den gestolen autodonkergrijsbijna nog geheel nieuw ....nummer MW 22334 „Dat was 'm, ja!" stamelde Jack verlegen toen z"n vriend het hem vertelde, „ik weet het héél positief22334een érg gemakkelijk nummeren dénehhet signalement van den vermoedelijken dief klopt óók „Voor detective zijn we niet in de wieg ge legd," zuchtte John, „dét is zekeren lang zaam stak hij z'n cigaret aan, terwijl hij na denkend de blauwe rookkringetjes met de ooger volgde Woensdag zou in hooger beroep worden be handeld de zaak tegen het 16-jarig dienst meisje Maria M. die in Mei van het vorig jaar twee kinderen van den tuinder V. te 's-Gra- venzande azijn-extract had ingegeven, omdat zij een standje had gekregen. Een kindje van VA jaar is toen aan de gevolgen overleden. Door den Kinderrechter te 's-Gravenzande was het meisje veroordeeld tot haar beschik baarstelling van de Regeering, tot 21-jarigen leeftijd. Naar we vernamen heeft de verdediging van het meisje Dinsdag van het hooger beroep af gezien. zoodat het vonnis ongewijzigd blijft. Vrijdagmiddag te half vier heeft te Zuid- wolde een ernstige aanrijding plaats gehad. Het 14-jarige dochtertje van den landbouwer D. wilde per rijwiel vanuit een zijstraat de hooid- straat inrijden, doch week daarbij te veel naar links uit. Van de richting Zwolle nadeide op dat moment een personenauto. De bestuurder, de heer C. uit Hoogeveen, kon door krachtig remmen niet meer voorkomen, dat het meisje door den auto werd gegrepen. Met een ernstige hoofdwonde is zij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd. Vrijdagmiddag kwart voor één brak door tot heden onbekende oorzaak brand uit op den zolder van perceel Haarlemmerstraat 237 A te Leiden, bewoond door den heer A. J. K„ terwijl in de benedenverdieping de beddenzaak geves tigd is van den heer Kiene. Op de zolderverdie ping was een opslagplaats van manden, terwijl er ook enkele ledikanten stonden van commen saals. De brandweer was het vuur, dat hardnekkig doorvrat, na een uur meester. De zolderverdie ping brandde uit. De beneden gelegen verdiepingen en vooral de winkel bekwamen veel waterschade. Op den Sloterstraatweg heeft Donderdag avond een aanrijding plaats gehad tusschen een Amsterdamsche autobus van lijn G en 'n witte- band-taxi. Hoewel de materieele schade groot is zijn de inzittenden van de autobus er betrek kelijk goed afgekomen. De beide voertuigen kwamen uit de richting Sloten. Even voorbij den spoordijk haalde de witte-band-taxi de bus in. Door niet goed uit te wijken, raakte deze de bus, die daardoor tegen een boom reed. De aan rijdende taxi kwam eerst terecht tegen een bbom aan den rechterkant van den weg en daarna tegen een boom aan den linkerkant van den weg. De taxi, die leeg was, werd zoo goed als vernield. De chauffeur kwam er goed af. Van de bus werden door den schok tegen den boom eenige ruiten verbrijzeld. Door de glas scherven werd een achttal passagiers aan gelaat en handen gewond. Door een geneesheer werden enkele passagiers ter plaatse verbonden, terwijl een drietal naar een ziekenhuis werd gebracht. Toen deze daar waren behandeld, konden ook zij huiswaarts keeren. De bus kreeg belangrijke schade. In den Dierentuin te 's Gravenhage is Vrij dagmiddag de 53-jarige dierenoppasser G. V. door een Orang-Oetang in zijn rechterhand gebeten. De G.G.D. vervoerde hem ter behan deling naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. (iiiuiiiiiuiuiiuuiniiiiiiuiuuuiiuuiuiiiiiuiuiuiaiiuiiiiiiiiiuiuiuiuiiiuuiiiiuiiuiiiiiuiuimiiuuuuimiiiiuS 10. Hij wilde geen invloed ter eene of andere zijde uitoefenen, doch de Kerk een projet laten Indienen. Letterlijk schreef hij: ,De Regeenng van Ecuador wil geen concessies vragen rf opleggen; Integendeel, zi) vraagt aan de vader lijke welwillendheid van de Opperpriester de kwalen te genezen, die de kerk in dit land kwllen en die middelen aan te wijzen, die Uwe Heiligheid in haar wijsheid het meest geschikt acht om ze in de toekomst te vermijden De Regeering van Ecuador vraagt alleen, nat de Kerk een algeheele vrijheid en onafhankelijk heid zal genieten om hare goddelijke zending te vervullen en dat de burgerlijke overheid de verdediger zal zijn van deze onafhankelijkheid en de waarborg van deze vrijheid." Na zes maanden werd het concordaat tus schen den Staatssecretaris van den Paus en Don Ignacie Ordoner den 26en October 1862 geslo'en. Het concordaat moest nog te Quito ge— - "sus Pius IX zond aan- ■~->ipgaat naar Quito met een persoonlijben brief voor Garcia Mo reno die dezen tot tranen toe bewoog. Na eenige maanden bracht Don Ign. Ordóner van Rome het concordaat mede. Teen Garcia Moreno bij het doorlezen be merkte dat geen rekening was gehouden met zijn voorstel tot hervorming der geestelijkheid, weigerde hij echter het te ratificeren. De toestand der geestelijkheid in Ecuador liet te wenschen over. De heilige bediening had veel van hare waardigheid verloren, wat een'ger mate te begrijpen valt na de talrijke revoluties. Wel overtuigd van de noodzake lijkheid alswel de moeilijkheid om haar te hervormen, haa Garcia Mcrena aan den Paus een buitengewoon gevolmachtigde gevraagd om de slappe geestelijkheid met strenge dwang- midelen tot haar plicht terug te brengen. Rome en Don Ordóner beduidden evenwel Garcia Morena dat de H. Vader evenals hij de hervorming wilde, echter met zachtere middelen. Deze opvatting bracht echter al zijn plannen om de Republiek door de Kerk we der op te heffen geheel in de war en over tuigd dat het ccncordaat en de hervorming bonden zaken waren, wilde hij de eene niet zondr de ander accepteeren Nu beleven we weer een typisch staaltje, merk Garcia Moreno! Hij liet zijn gezant bij den Paus die hem het concordaat gebracht had, bi) zich komen en zeide hem kort en krachtig: „Ga onmiddel lijk naar Rome terug en zeg aan den Staats secretaris en zeg aan den Paus dat ik alle bepalingen van het concordaat accepteer, echter op conditie dat de hervorming der geestelijkheid imperatief wordt opgelegd. In dien men deze niet kan opleggen, kan ik het concordaat niet aannemen!" Tableau! Don Ordóner verscheen opnieuw voor Paus Pius IX die niet weinig verrast bleek, vooral daar Garcia Moreno het con cordaat met zooveel emphase had voorgesteld Hij liet zich echter door hem overtuigen en gaf zijn delegaat order en volmacht voor de hervorming. 22 April 1863 werd het concor daat plechtig te Quito afgekondigd. Hij vroeg den Aartsbisschop een Nationaal Congres voor de geestelijkheid te openen om kennis te ne men van het concordaat en het zoo spoedig mogelijk in zijn geheel uit te voeren. Drie nieuwe bisdommen werden gecreëerd. Zoo werkte Garcia Moreno cp een wel zeer eigenaardige doch zeer productieve manier, niet alleen aan den gezonden opbouw en in standhouding van den Staat, maar ook aan het heil der zielen van zijne onderdanen. Onder al deze bedrijven van geestelijke en civiele reorganisatie zien we Garcia Moreno het slachtoffer worden van zijn al te warm bloedige Spaansche natuur. In Juni 1862 was in Nieuw Granada hetzelfde spel bezig als we in Ecuador hebben medegemaakt. Een batal jon onder Arboleda bestreed Mosquero, tiran der Kerk, de Urvina van Nieuw Granada. Bij de achtervolging overschreed Arboleda de gren zen van Ecuador en kwam in gevecht met de grenswacht, waarvan de bevelhebber zwaar gewond werd. Garcia Moreno, razend! Een heftige nota naar Arboleda. Behoorlijke ver ontschuldigingen of anders Wat 'n drukte om zoo'n betrekkelijke klei nigheid. Notabene tegen een man die denzelf den strijd steed als hij. Neen, we kunnen hier Garcia Moreno allesbehalve bewonderen. Arboleda gaf eenigen uitleg doch geen vol doende verontschuldiging. Dan maar een mi litaire expeditie, Zijn vijanden spraken terecht van overmoed en zijn vrienden raadden hem de expeditie sterk af. Niets daarvan, grenzen schenden, soldaten verwonden en geen verontschuldigin gen aanbieden. Er op af! Nu was hij, op dat moment wel heel weinig in conditie om een militaire expeditie te lei den. Bij de inspectie van een weg die werd aangelegd, was hij gevallen en zwaar aan het been verwond. Ondanks de goede zorgen van de geneesheeren ontstak de wond en werd hem absolute rust voorgeschreven. Wat wend, wat ontsteking, wat rust! Dan moesten de dokters de wonde maar uitbranden! Maar de dokters bedankten voor de eer daar zij deze verant woordelijkheid niet op zich durfden nemen Toen nam Garcia Moreno, tout complet! De ondoordachte niet door wijsheid doch door woede ingegeven, expeditie wachtte een spoe dig débacle. Het viel Arboleda niet moeilijk met zijn grocte overmacht het keline expedi tielegertje te omvatten. Garcia Moreno bleef niets anders dan de keuze: totale omsingeling of de vlucht! Vluchten of zich overgeven stond echter niet op het program van Garcia Moreno. Met eenige onverschrokken ruiters wierp hij zich te midden der vijandelijke troepen. Zijn hoed wordt van zijn hoofd geschoten, zijn kleeren door kogels doorboord. Toen hij eindelijk het dwaze van zijn weerstand inzag, riep hij, bloe dende uit twee wonden een vijandelijke offi cier toe. Breng ml) bij uw chef. Hem wil ik mijn degen geven. Arboleda was ten zeerste verbaasd zich plotseling tegenover den man te vinden wiens roem zijne landgrenzen reeds lang had overschreden. Hij gaf Garcia Mo reno zijn degen terug en oonstonds vonden zij elkzar. Zij betreurden de omstandigheden die de oorzeak waren van dezen ongelukkigen on- derlingen strd, in plaats van de wapens te keeren tegen den gemeenschappelijken vijand, tegen den revolutionaire tyrannie, merk Ur vina, die in Nieuw Granada de macht in han den had en geen denkbeeldige bedreiging vormden voor Ecuador dat pas uit de klau wen van de bandieten-Presidenten was ge red. In Quito, en het geheele land was men ont daan De déroute van Tulcan en de gevangen- name van Garcia Moreno was spoedig alge meen bekend geworden. Zijn vijanden beraam den reeds een aanslag, maar voor ze tot da den konden overgjan kwam tot hunne verba zing het bericht dat de President alweer op het Palels aanwezig was. Zooals men begrijpen zal was zijne positie door het avontuur zeer verzwakt. Was hij van een kant zeker van het katholieke volksdeel, hij wist maar al te goed dat hij voor de te genpartij de meest gehate man van het land was Met man en macht werd voor Urvina gemerkt die in de ballingschap niet stil zat en zeker van zijn vrijmetselaarsaanhang in Ecuador, die een nieuwen aanval voorbereidde. Een aanklacht werd tegen Garcia Moreno in gediend: Hij had het vaderland aan Frankrijk willen verkoopen. Daarbij werd natuurlijk de débacle van Tulcan dankbaar geexploiteerd. Garcia Moreno wist zich echter uitmuntend te verdedigen en klaren uitleg van zijn daden te geven. Om van hem af te komen restte niets anders dan een internationaal conflict te ver wekken in Mosquera. President van Nieuw Granada zou deze taak op zich nemen. Dit heerschap, van hetzelfde kaliber als Robles, Urvina en Franco, was meester van zijn land, onderdrukker en kerkvervolger. Ambitieus als hij was, had hij het plan opgevat de drie Republieken die 30 jaren geleden de Staat Groot Columbia hadden gevormd te weten: Venuzuela, Nieuw Granada en Ecuador onder zijn macht te vereenigen en de kerk in deze gebieden te vernietigen. Met zijn strijd outrance tegen Garcia Moreno rekende hy op Urvina en zijn banhang. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10