Hoüand-Ierland 18 FINANCIEEL OVERZICHT ZATERDAG 7 MEI Wedstrijd zonder historie CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK TENNIS R.K.S.V. „The Yellow Black Boys" K. N. V. B, In hel jaarlijksche internationale menu voor het eerst de London derry opgenomen TWEE PROMOTIE- WEDSTRIJDEN Sneek morgen eerste klasser? Programma voor Zondag Internationaal HAARL. VOETBALBOND DAMMEN NEDERLANDSCHE DAMBOND Algemeene jaarvergadering Vyf-en-twintig-jarig bestaan der „Haarlemsche Damclub" 1907 „Haarl. Damclub" 1932 DAMCLUB „ZAANDAM" Bliksem wedstrijden LAWNTENNIS OM DE DAVISCUP Oostenrijk en Japan winnen SCHAKEN SCHERMEN EUROPEESCH TOURNOOI Drie nederlagen voor Nederland VRAGENBUS 160 DE PASTOOR ZONDER KERK UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE OM DE DAVISCUP NoorwegenMonaco KORFBAL Noord XlI-tal—Zuid XII-tal Massakamp Schaken DUIVENSPORT P.V. „H.A.K." „de Haarlemsche Damclub" I, II, III en IV; Eere-wedstrijden tusschen de „Haarlemsche Damclub" Eerewedstrijd Haarlemsche Dam club IIDamclub „Haarlem"-Combinatie; Zeskamp, waarvoor zullen worden uitgenoodigd de kampioen van Nederland, J. H. Vos, de meester P. J. van Dartelen en Barend Dukel, alsmede drie der sterkste spelers der „Haar lemsche Damclub" (vermoedelijk de Haarlem sche kampioen J. B. Sluiter Jr., J. W. van Dartelen en P. G. van Engelen); Blindpartü en simultaan-séance van den wereldkampioen B. Springer; Massakampen tegen de Dam- vereeniging „Gezellig Samenzijn" en Damclub „IJmuiden"; voor de leden z.g. „Tegen-wed strijden", „Zakschijfwedstrijden" en „Kwar tet-wedstrijden"; een toumooi om het dames kampioenschap der vereeniging; wedstrijd om den Haarlemschen wisselprijs tegen de Dam club „Haarlem", groepenwedstrijden voor niet- leden van clubs; een voetbalwedstrijd tusschen 22 voetballende damspelers en als slot van deze uitgebreide serie-wedstrijden een feestavond. De „Haarlemsche Damclub" heeft de viering van haar zilveren feest dus wel grootsch op gezet! 3POOCOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOCe KENAUPARB 26A Telefoon 12644 Spreekuren: van 911 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreeknnr. .XJCOOOQOOOOOQOOOOOOOOOOQOOOOCk, Blauw WitEendracht. Blauw Wit 2—D.D.V. 2. RohdaWesterkwartier 2. O.S.C.R.Odi VreewijkRozenburg 3. Het Zuiden 4—T.O.V. Haarlem 2Otto 2. Programma voor Zondag lste klasse Secretariaat: Karei v. Manderstraat 88. Hedenavond van 78 uur contributie betalen ln het clubgebouw. Donderdagavond 8 uur bestuursvergadering Baan 43. Onze vereeniging lijdt een gevoelig verlies door het vertrek van den heer Westbroek naar elders. Vooral de junioren zullen hem noode missen. Onze beste wenschen vergezellen hem naar zijn nieuwe woonplaats. Op 15 Mei a.s. eindigt het vereenigingsjaar. Degenen die hun lidmaatschap wenschen te beëindigen herinneren wij er aan, dat dit vóór dien datum schriftelijk aan den secretaris moet worden bericht. Morgen wordt alléén gespeeld de kam pioenswedstrijd T.Y.B.B. ISantpoort I op onze nieuwe terreinen aan den Rijksstraatweg Haar lem-Noord. Aanvang 2.30 uur. In verband met de te verwachten groote be langstelling maken wij leden en donateurs er op attent; le. dat de ingang, uitsluitend voor donateurs en leden, is aan den Vergierdewg op vertoon van lidmaatschap- of donateurskaart. 2e. dat er zonder vertoon van die kaart in geen geval toegang zal worden verleend. 3e. dat de verkoop van toegangskaarten alléén geschiedt aan den hoofdingang Rijksstraatweg. Donateurs en leden die niet in het bezit van een der bovengenoemde kaarten zijn, kunnen hedenavond bij het contributiebetalen een di ploma ontvangen. Voor Zondag staat een interland-wedstrijd op het programma, welke feitelijk buiten het gewone menu valt en dus niet de groote inte resse kan wekken, welke wij de laatste jaren bij dit soort wedstrijden gewoon zijn geworden. Het is geen Holland—België, het zijn geen Duit- schers, geen Denen, het zijn geen Zwitser», die komen. Het is een wedstrijd zonder verleden. Het wordt een verkennen, meer niet. En toen, als wij in onze herinnering terug zoeken, ont moeten wij reeds eerder een HollandIerland- strijd. Het was nu bijna acht jaren geleden op de Parijsche Olympiade, dat onze Hollandsche ploeg, die tenslotte, dank zij den partijdigen Franschen scheidsrechter, die liever het La- tijnsche Uruguay zag winnen, tegen de Zuid- Amerikaansche wonder-voetballers zoo eervol zou sneven, in een der eerste ronden Ierland ontmoette en met 30 versloeg. Die 30 is de eenige maatstaf, dien wij dus de onderlinge krachtsverhouding zouden kunnen aanleggen, maar ieder zal begrijpen, dat die allerminst meer waarde heeft. Van onze natio nale ploeg is het alleen nog v. d. Meulen, die van het toenmalig elftal is overgebleven en ook bij de Ieren zal er in menig opzicht wel veei zijn veranderd. Wat Holland—Ierland dus brengen gaat is een verrassing, er valt weinig of niets van te zeggen. Toch is dat juist een interessante fac tor bij een wedstrijd, die, zooals hier een „ms- torie" mist. Moge de kennismaking met de Ieren een aangename, een mooie en vooral een nuttige zijn. Natuurlijk winnen we graag, maar of het velen nu erg aan het hart zal gaan, als de Ieren aan het langste eind trekken, we ge- looven het niet. Het is nu eenmaal geen Hol landBelgië. En als het bevalt, welnu dan kunnen we ln het jaarlijksche internationale menu ook de Londonderry-soep een vaste plaats geven. Al etende komt de honger. Het Nederlandsche elftal, dat morgen in het veld komt, is, naar men weet, als volgt samen gesteld; V. d. Meulen (H.F.C.) Weber v. Run (AJD.O.) (P.S.V.) Pauwe Anderiesen v. Hel (Feijenoord (Ajax) (Feijenoord) Wels Volkers Lagendaal Mol CUnltas) (Ajax) (Xerxes) (KH.C.) v. Nellen (DH.C.) De interlandwedstrijd NederlandIersche Vrijstaat zet het competitierad weer voor een Zondag stil. Alleen in Oost en Noord wordt de promotie-wedstrijd voortgezet. Te Nijmegen ko men Quick en de Enschedesche Boys tegen elkaar in het veld. Verliest Quick dan is het practisch uitgeschakeld, zouden de Boys aan het kortste eind trekken, zoo staan de kansen voor Quick het gunstigst. Zulk geval is nocht op den uitslag noch op het verder verloop staat te maken. In het Noorden kan Sneek morgen eerste klasser zijn. Het behoeft slechts tegen Noord ster gelijk te spelen, om de plaats van F. V. C. in te nemen. Wij gelooven wel, dat het zoover komt. Nederland —Ierland. Afdeeling H. Promotie 2e klasse. Steeds HoogerScheveningen. Afdeeling HL Promotie le klasse. Quick—Enschedesche Boys 2e klasse A. Hengelo—iDoto; Rigtersbleek—Boitie. Promotie 2e klasse. Zutphania—RODA. 4e klasse. ElisthaVYDO Afdeeling V. Promotie le klasse. Sneek—Noordster. Nacompetitie. 3e klasse A. itéenwiik—HZC. Wedstrijdprogramma voor Zondag Stads-Editie-beker H. F. C. Hl—Schoten II. D. W. O.Droste, terrein Droste. Ripperda^—Beverwijk II. Promotie-competitie 3de klasse Afdeeling I Ripperda ni—Hillinen II, terrein D. O. A. 3e klasse afd. II T. H. B. IVSpaamevogels III, terrein E.D.O Gewone competitie Damiaten III—Ripperda IV. Jun. D. D. I. O—E. D. O. B. Kennemers B.Beverwijk. Op Hemelvaartsdag hield de Nederlandsche Dambond te Utrecht in hotel „L'Europe" een zeer drukbezochte jaarvergadering. De lste voorz. (A. van den Broek, Rotterdam) opende te ca. 11 uur de vergadering. Hij liet de damgebeurtenissen van 't afgeloopen jaar de revue passeeren en sprak er vooral z'n vol doening over uit, dat de internationale betrek kingen met den Franschen Dambond hersteld waren. Voorts heette hij namens de geheele vergadering den lsten secretaris (W. H. Lieve, Dordrecht) welkom en feliciteerde hem met z'n herstel, waarmede de vergadering met een spontaan applaus instemde. De notulen der vorige jaarvergadering werden onder dank en onveranderd goedgekeurd. Eenige discussie lokte het jaarverslag uit. Vooral de passage be treffende de deelname aan den wedstrijd om den meestertitel en het nationale kampioen schap werd een punt van uitgebreide discussie. Vanuit de vergadering werd er nadrukkelijk op gewezen, dat de geringe belangstelling voor deze tournooien hoofdzakelijk moet worden toe geschreven aan 't feit, dat de deelnemers de reis- en verblijfkosten zelf moeten dragen, wat voor velen onoverkomenlijke bezwaren met zich brengt. De rekeningen en verantwoordin gen van den penningmeester (J. Voorburgh, Rotterdam) en den hoofdadministrateur van het bondsorgaan (J. W. van Dartelen, Heem stede) werden onveranderd goedgekeurd. Beiden functionarissen werd dank gebracht voor 't vele werk, dat zij in 't afgeloopen jaar voor den bond hebben verricht. Bij monde van deri heer J. Fabricius (Amsterdam) werd door de kas- commissie geadviseerd beiden heeren décharge te verleenen voor hun gevoerd beheer, wat on der applaus geschiedde. Hierna kwamen de verkiezingen aan de orde. De penningmeester werd bij acclamatie her kozen, evenals de hoofdredacteur van het bondsorgaan (J. Fabricius, Amsterdam). Over den inhoud van 't bondsorgaan waren verschil lende afgevaardigden niet geheel tevreden en speciaal de probleemrubriek was 't middelpunt der discussiën. Nadat de hoofdredacteur had toegezegd de bezwaren met de betreffende redacteuren te zullen bespreken, werden B. Springer (redac teur „party-analyses") en Geo J. A. van Dam (probleemredacteur) bij acclamatie herkozen. Wegens bedanken van den hoofdadministra teur van het bondsorgaan (J. W. van Dartelen, Heemstede) kwam de voorziening in deze va cature aan de orde. De voorzitter drukte er z'n spijt over uit, dat van Dartelen, na 12-jarigen dienst, z'n functie ter beschikking wilde stel len en verzocht hem met den meesten aan drang op z'n besluit terug te komen. Vele af gevaardigden voerden hierna 't woord en ver zochten allen van Dartelen niet te willen heen gaan, aangezien zij 't onmogelijk achtten een geschike plaatsvervanger te vinden. Namens den Amsterdamschen Dambond, Haagschen Districts Dambond en Noord-Bra- bantschen Dambond werd een motie inge diend, behelzende het verzoek aan Van Dar telen om op z'n besluit, in 't belang van de ge heele Nederlandsche dambeweging, terug te komen. Van Dartelen, hierna 't woord verkrijgende, zeide z'n beslissing nog in beraad te willen houden. Mocht hij op z'n besluit om af te tre den, niet terugkomen, dan zullen in overleg met het bondsbestuur eenige plaatsvervangers wor den aangewezen, die tot de volgende jaarver gadering deze functie zullen waarnemen. Op voorstel van het bondsbestuur zal aan den hoofdadministrateur van 't bondsorgaan eene gratificatie worden toegekend voor z'n be moeiingen inzake den wedstrijd om het wereld kampioenschap 1928 en de daaraan verbonden geweest zijnde verloting. Met algemeene stem men werd dit bestuursvoorstel aangenomen. Als plaats voor de volgende jaarvergadering werd Utrecht aangewezen. Tot kascommissie- leden werden gekozen Hovius (Hilversum) en J. F. v. d. Zwaan (Breda); tot plaatsvervan gende leden P. Beunder (Zaandam) en Ph. Kets de Vries (Rotterdam). De ingediende reorganisatie-voorstellen vormden wel de hoofdschotel dezer vergadering. Na uitvoerige debatten werden deze plannen vrijwel onveranderd goedgekeurd. Na de rondvraag, waarbij nog enkele huis houdelijke zaken werden afgedaan, sloot de voorzitter te ca. 6 uur deze vergadering. In verband met de a.s. herdenking van het 25-jarig bestaan der „Haarlemsche Damclub", houdt deze vereeniging op Maandagavond a.s. in hotel ,,'t Hof van Holland'' een buitenge wone ledenvergadering ter vaststelling van het programma voor dit jubileum. De herdenking van het 25-jarig bestaan der „Haaflemsche Damclub" - een der groot ste damvereenigingen in den lande zal op grootsche wijze worden gevierd. Op Donderdagavond 30 Juni a.s. den vooravond van het jubileum vieren de le den en hunne dames in intlemen kring een gezelligen oudejaarsavond. Voor de dames is voor een bijzondere attractie gezorgd. Zater dagmiddag 2 Juli a. s. houdt het bestuur eene receptie in de groote bovenzalen van „De Kroon". Te 5 uur vindt eerst nog de installa tie van het Eere-comité plaats. Zooals be kend bestaat dit comité uit de volgende hee ren: W. Roodenburg. wethouder van onderwijs en lichamelijke opvoeding: voorzitter, L. M. Weterings, directeur hoofdred. N. V. Drukkerij „De Spaarnestad" Ph. A. Mees, di recteur der N. V. Opr. Haarlemsche Courant en P. W. Peereboom, directeur van Haarlems Dagblad. De receptie wordt gehouden van 5 tot 8 uur. Na afloop hiervan volgt een eere diner, waaraan o. m. zullen aanzitten de spelers van het Damgenootschap „Het Noor den", uit Groningen, welke vereeniging den volgenden dag tegen het hoofdklasse-team der „Haarlemsche Damclub" een eere-wedstrijd zal spelen. Op 4 Juli a. s. wordt de feestelijke jaarvergadering gehouden. Op 7 Juli a. s. vangen de jubileumwedstrijden aan. Deze zullen duren tot 6 November as. Eiken Don derdag- en Maandagavond, als mede een aantal Zondagen zijn hiervoor gereserveerd. Het jubi leum-feestprogramma vermeldt o. m. de vol gende wedstrijden: Nederlaagwedstrijden voor De ter gelegenheid van het zilveren bestaans- feest der Damclub „Zaandam" georganiseerde bliksemwedstrijden zijn een groot succes gewor den. Door ongeveer 100 damspelers werd aan deze wedstrijden deelgenomen, o.w. ook een aantal spelers der Damclub „Haarlem". Vijf Haarlemmers behaalden een prijs en wel in de hoofdklasse le prijs H. W. Zitman en 3de prijs Chr. F. Visse. In de 2e klasse behaalden A. M. Berghuis den 3den prijs in groep A en P. van Wamel den 3den prijs; in groep B J. Singeling den 2den prijs. Vrijdag werd in de eerste ronde van de Euro- peesche zóne van het toumooi om de Davis Cup te Praag de wedstrijd Tsjecho-Slowakiie— Oostenrijk gespeeld. Oostenrijk heeft de leiding met 20. De uitslagen luiden: Heerenenkelspel: Artens (Oostenrijk) slaat Hecht (Tsjecho-Slowaktje) 75, 60; Matejka (Oostenrijk) slaat Robert Menzl (Tsjecho-Slowaktje) 63, 63, 36, 2—6, 6-4. Te Athene is Vrijdag gespeeld de wedstr .'i GriekenlandJapan in de eerste ronde van de Europeesche zóne van het Davis Cup-tournooi. Japan leidt met 20. De uitslagen zijn: Heerenenkelspel: Kuwa- bara (Japan) slaat Garangiotis 46, 57, 75, 6—1, 10—8. Sato (Japan) slaat Nicolaides 6—0, 63, 6—3, Hilversum IHaarlem I. D. D. V. ILeimonias II. Kralingen I—D. D. V. II. Haarlem IIAce I. Leimonias I—Festina L 3e klasse Velserbeek I—Pr. Jul. I. T. C. H. I—Topping L Terry—K. E. K. I. T. C. S. B. I—Joy. Westrust ITopspin L T. C. H. n—Animo I. Koog Zaandijk IIPr. Jul. II. Advantage IGroen Wit III. ShellGooiland I. A. L. T. V. I—Westrust IL T. C. S. B. IISharp L Deuce II—T. C. H. in. T. E. D. I—Thor I. Leiden I—Mattenklopper L 3e klasse Enthousiasten—Duinlust I. Animo II—T. E. D. IL K. E. K. II—Bonzo. Spirit I—Game and Set L ReadyVelserbeek II. QuickGroenendaal L Game and Set II—A. L. T. V. II. Groenendaal II—United T. C. IL A. L. T. C. II—Duinlust IL HeemstedeS. M. N. I. S. M. N. IIAdvantage II. T. E. D. Ill—Twentsche Bank II. Westrust III—V. V. G. A. I. Duinlust III—Spirit II. K. A. T. H—T. C. H. IV. V. V. G. A. H—T. C. S. B. m. Sharp n—Groenendaal III. K. E. K. Ill—Game and Set III. QuickDeuce III. Koog Zaandijk in—Deuce IV. Sharp inWestrust IV. Het internationale schermtournooi, te Ko penhagen gehouden, werd gewonnen door De nemarken. Daarna volgen Oostenrijk en Duitschland. De gedetailleerde uitslagen luiden: Neder land—Zweden 106, Oostenrijk—Zweden 106, Duitschland—Nederland 106, Denemarken— Zweden 13—3, Oostenrijk—Nederland 12—4, Oostenrijk—Duitschland 106, Denemarken— Nederland 13—3, Denemarken--Duitschland 12—4, DuitschlandZweden 88, Denemarken Oostenrijk 97. Vr. van Th. T. Antw.: Wend u eens tot den directeur van het laboratorium voor den Keuringsdienst van Haarlem, Gedempte Oude Gracht 133, Haar lem. Vr. 1. Hoeveel bedraagt het jaarlijksch trac- tement of inkomen van een Eerste Kamerlid der Staten-Generaal? 2. Hoeveel bedraagt dat van een TweecCe Ka merlid der Staten.Gerieraal? 3. Hoeveel bedraagt het wethoudersinkomen, uithoofde dezer functie, hier ter stede? 4. Hoe lang duur de werkperiode van het wethouderschap hier ter stede, wil deze aan spraak op weth.pensioen maken? 5. Hoeveel bedraagt d'it aledan? Antw. 1 en 2 De leden der beide Kamers genieten vergoeding' voor reiskosten, bestaande in een eerste klas spoorwegabonnement. De leden der Eerste Kamer ontvangen vergoe. ding' van verblijfkosten. De leden der Tweede Kamer ontvangen 5000 per jaar schadeloos stelling'. 3. In Haarlem genieten de wethouders een jaarinkomen van 4500. 4 en 5. De wethouder moet minstens zes maanden wethouder zijn geweest om recht op pensioen te kunnen doen gelden. Hij ontvangt d'an voor elke zes maanden, die hij onafgebro ken in dienst is geweest één zestigste deel van van ds jaarwedde met dien verstande, dat het pensioen nooit meer dan twee derde van de jaarwedde mag' bedragen. Vr. 1. Ik heb een in wonenden knecht en dienstbode verzekerd bij den R. V. A. voor ziekte, ongevallen en invaliditeit. Voor wiens rekening komt nu doktersbehandeling en even- tueele ziekenhuiskosten? 2. Ben ik nu verplicht tot een ziekenfonds en kunnen de kosten hiervan op het personeel ver. haald worden, of moet het personeel hierin zich zei ven voorzien? Antw. 1. Door den Raad van Arbeid worden de kosten van doktersbehandeling en zieken- huisverpleging niet betaald, omdat de verzeke ringswetten, behoudens eenige uitzondering, daarvoor g'een verlof geven. 2. De kosten der geneesk. behandeling en verpleging zijn, zoolang de dienstbetrekking voortduurt, doch uiterlijk 6 weken voor reke ning van den werkgever, voor zooverre daarin niet uit anderen hoofde is voorzien. Verhaal der kosten van langeren duur na 6 weken is aan den werkgever toegestaan, en algeheel verhaal in gevallen dat de ziekte of het onge. val is veroorzaakt door opzet of onzedelijkheid of door valsche inlichtingen over lichaamsge breken bij den aanvang der dienstbetrekking. Vr. 1. Hoe wascht men wollen dekens? 2. Hoe maakt men een smakelijk soepje van het nat van capucijners? 3. Mijn ouders hebben een eigen huis en wat geld. Als nu een van beiden komt te overlij den en er is niets beschreven, kunnen dan de kinderen of aangetrouwde kinderen hun vaders of moeders deel opeischen, of gaat het zonder beschrijving op den langst levende? Antw. 1. Men maakt een sop van terpen- tijnzeep, daarin de wollen dekens flink heen en weer slaan. Zij moeten herhaaldelijk flink uit. geklopt en zoo mogelijk in de open lucht ge droogd worden. 2. I L. nat van capucijners, 40 gr. bloem, 50 gr boter, 1 theelepeltje kerry, 1 uitje, zout. Breng het nat aan den kook, snijd het uitje in grove stukken en bak het met de kerry in de boter. Zorg, dat de kleur licht blijft. Neem dan, als de boter geurig is geworden, het uitje er weer uit, voeg de bloem toe en roer dit sa men, tot de kleur lichtbruin is. Giet er bi) kleine scheutjes, steeds roerende, het gezeefde capucijnersnat bij. Laat de soep nog koken, tot ze gelijkmatig gebonden is. Proef of de soep zout genoeg is. Presenteer er dobbelsteentjes brood bij, die in boter lichtbruin gefruit zijn. 3. De kinderen hebben recht op hun wettig erfdeel en kunnen dat opeischen. Vr. Kunt u mü eenige adressen opgeven van R.K. gestichten voor een achterlijk meisje van 20 jaar? Antw. St. Antoniusgesticht te Leur; Coude. water te Rosmalen en De Loofert in diezelfde gemeente. Vr. van J. te B. Antw. Wendt u tot een goeden boekhande laar. Vr. omtrent loten. Antw. Geen uitgeloot. Vr. van D. te B. Antw. Wij kennen dat beestje niet. Vr. Ik heb iets gekocht en wilde den koop. prijs niet voldoen omdat ik meende, dat de levering niet was geschied overeenkomstig mijn order. Een schikking wilde de verkooper niet. Ik ben nu gedagvaard om in Amsterdam voor dén kantonrechter te verschijnen op 12 Mei a.s. De kosten van het exploit zijn 12 50. Op een uitspraak van den kantonrechter wensch ik het niet te laten aankomen en wil het bedrag van mijn schuld betalen. De be treffende deurwaarder die deze zaak in han den heeft, wil dat bedrag niet aannemen, ten zij ik ook de kosten van het exploit beaal. Ben ik verplicht ook de exploitkosten te betalen en zoo neen, op welke wijze kan ik dan het be drag aan mijn crediteur doen toekomen. B.v. per postwissel? Antw. U bent wel niet verplicht deze 12.50 te betalen, maar als u niet betaalt, dan zal de deurwaarder niet geneigd zijn de dagvaarding te doen intrekken, zoodat het ge volg van u weigering zal wezen, dat de zaak toch voor den kantonrechter komt en u, in dien u ongelijk blijkt te hebben, tot betaling der onkosten verplicht zult worden door von. e De pimpelaar, die zijn eigen naam vergeten heeft: „Zoodra ik nuchter hen, moet ik toch eens bij mezelf informeeren, hoe ik heet." nis van den rechter. Het meest practische antwoord op uw vraag is dus eigenlijk: u bent verplicht die exploitkosten te betalen. Wij raden u intusschen aan, te trachten een ac. coord te treffen met uw schuldeischer. Vr. Hoe verwijdert men vetvlekken van een eikenhouten dressoir? Antw. Probeer het volgende eens: smeer de vlek 's avonds goed in met groene zeep en boen er den volgenden dag goed over met warm water en zand, waarna de vlek weer met schoon water wordt afgewasschen. U kunt ook het volgende probeeren: een dikke brij van pijpaard maken en daarmede de vlek bedek, ken en als het droog is verwijderen. Dit eeni ge malen herhalen. In beide gevallen het ei kenhout opnieuw in de was zetten. Vr. Hoe is het adres van de Vesta Naai. machinefabriek? Antw. Handelsadressen worden in deze ru briek niet opgegeven. Vr. betreffende het bereiden van advocaat. Antw. Het recept is goed. Anderen hebben er goede resultaten mede bereikt. Hebt u de eieren en het eiwit wel voldoende geklutst? Ja, daar liggen jullie nu, lui en vuil. Zooeven lagen jullie nog door de modder te rollen. En nu laat je het slijk in het voorjaarszonnetje aankoeken. Last van vliegen hebben jullie nog niet; en dat hier en daar toch een krulletje kwispelt, is meer uit verveling en voor tijd verdrijf; dat een of ander oor korte trekken geeft, behoort waarschijnlijk tot de groei stuipen. Ja, daar liggen jullie nu, Knor en Knorknor, Knorretje en Knorknorretje en Knorretjeknor en Knorknorretjeknor en al de rest van de fa milie. Met weemoed sta ik naar jullie te kijken. Jullie ziet er alle zoo welvarend uit. Als een stedeling jullie ziet liggen, dan denkt hij stel lig: „Die boer zit er best bij." En als hij toeval lig mijn naam kent, dan denkt hij: ,3oer Lief hebber doet goede zaken." Met weemoed sta ik naar jullie te kijken en denk eraan dat ik een paar jaar geleden jullie twee broers van bij de 400 pond voor 47 ets. per pond verkocht. Nu koopt men een big voor een paar kwartjes of nog minder. Met weemoed sta ik naar jullie te kijken. En al doet een groot aantal van jullie onder aller lei vormen zijn entree in onze eetzaal en recht vaardigt ge zoodoende je bestaan, toch ware het zooveel mooier als sommigen van jullie konden verzilverd worden. De slachtoffers voor onze eetzaal zouden er niet minder om smaken. Met weemoed sta ik naar jullie te kijken en denk aan onze trouwe vrienden, de boeren, van wie wij het toch voor een zeer groot deel heb ben moeten, en die met stallen vol waardeloos vee zitten 'ïjj een leege portemonnaie. Daar springen ze vroolijk knorrend op, neus in het natte gras. Ook zij „zaaien en maaien niet." En „De Hemelsche Vader voedt ze." Ach ja. Laten wij toch vooral niet tot „de kleingeloovigen" behooren, want „de Hemelsche Vader weet wat we noodig hebben." FATHER LEFEBER. St. Bon-facius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. U kunt dit Missiehuis ook helpen door geld te geven tegen rente zoolang U leeft. Na uw dood wordt het gebruikt voor opleiding tot Priestermissionaris van arme studenten. Ik kom graag zelf eens praten. Heeft U al eens, lezer of lezeres, bij 'Uwe excursies door de bloembollenvelden een be zoek gebracht aan onzen kerkbollnakker te Santpoort? Haast U dan, want binnenkort komt die kerkbollenakker aan den paal. Onze kerkbol'.enakkercommissie heeft in plechtige zitting vastgesteld, dat op Woensdag 18 Mei, des avonds te half acht ten overstaan van den WelEdelgestrengen heer notaris J. An ten, rijp en groen bij opbod zal worden ver kocht. En de opbrengst? Natuurlijk ten bate van de nieuwe kerk te Santpoort! Wat iszoo'n bouwpastoor toch een inhalig, egocentrisch, heb zuchtig wezen! Maar gelukkig, hij steekt er geen roode duit van in zijn eigen beurs. Alles dient om de financieele zorgen te verlichten, welke de stichting der nieuwe parochie vanzelf sprekend meebrengt. Binnenkort zullen de hee ren J. Oorthuijsen en C. en J. Böhne bi) de toekomstige parochianen van Santpoort (Dorp en Station) een rondgang houden, met de be doeling hunne slachtoffers voor een bollen- koopje te noteeren. Ze rekenen er stellig op, al vindt U ons mis schien wat vermetel in deze benarde tijden, dat zeer vele niet-parochianen, die met sympathie en belangstelling den pastoor zonder kerk in zijn werk volgen, eens één bodje zullen wagen op deze kerkbollenveiling. U heeft daarvoor niets anders te doen, dan schriftelijk aan on- dergeteekende op te geven, hoeveel U wilt be steden, en daarbij Uw adres te voegen. U ont vangt dan naderhand de gekochte bollen met de nota per sneldienst thuis. U kunt verzekerd zijn van een prompte inning en hoopt stellig geen kat in den zak! Denkt U er eens over na! Vooral het eerste jaar is de rentebetaling onzer leening dubbel moeilijk. Maar daarom niet getreurd! Uw dankbare Pastoor zonder kerk A. F. J. GOOSSENS, pr. Zusterhuis „St. Catharina", Rijksstraatweg 367, Haarlem (Noord). Gironummer 52458, Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bij: v. d. Oord, Bloemveldlaan 9 b. Haarlem, een zilveren polshorloge; A. Vader, Binnenpad 24, Overveen, een zilveren rozen krans; R. Vreenegoor, Middentuindorplaan 10, Haarlem, een boodschappentaschJ. de 'Volf, Kinheimweg 41, Bloemendaal, een kindertascbje; J. J. v. d. Aar, Zuidertulndorplaan 27, Haarlem, een jongensjasje; C. Greuter, Boschlaan 27,'oe- mendaal, een oud damesrijwiel; Wembladf n, Tennispark Overveen, een heerenrijwiel; v. d. Meij, Tetterode weg 12, Overveen, een voetbal; P. Bottelier, Amsterdamstraat 35, Haarlem, een kerkboekje tui. van N. Mulder; Bartels, Verbin dingsweg 27, Bloemendaal, een wit konijn; aan den politiepost te Aerdenhout, een Lipssleutel no. 6133; een sleutel; een Duitsch volkszangliederen- boekje; een dameshandschoen; aan het bureau van politie te Overveen: een wieldop van auto; een bruine ceintuur; een sleutel; een bruin tasch- je met inhoud; een portemonnaie met inhoud; een huissleutel; een damesoarapluie; een koste loos rijwielplaatje; een damesparapluie; een schoorsteenvergerbeiteL Concourssucces. Het Mannenkoor „Excel sior" alhier behaalde Hemelvaartsdag op het concours te Nijkerk een eersten prijs met 342 punten. Het maakt ook in de eere-afdeellng, welke op de beide Pinksterdagen wordt voort gezet, een goede kans. Voor het jonge koor onder leiding van zijn directeur, den heer A. Bak, een mooi cusces, daar het voor het eerst aan een wedstrijd deel- Donderdag zijn te Oslo onder groote belang stelling de beide eerste enkelspelen gespeeld voor den tennis-landen-wedstrijd Noorwegen— Monaco voor het toumooi om den Daviscup van dit jaar. De beide uitslagen luidden: Hangen (Noorwegen) verliest van Gallepe (Monaco) 34, 46, 8—6, 1—6. Thorskildjen (Noorwegen) verliest van Lan dau (Monaco) 57, 26, 26. Monaco leidt dus na den eersten dag met 20. HellasNoviomagum. W. w. M. D.Leeuwarden. Nio—Wordt Kwiek Financieel Weekoverzicht 2—7 Mei 1932 Een belangrijke gebeurtenis op handelsgebied is de „Weltwlrtschaftskonferenz 1932", welke op den eersten dag van deze week een aanvang heeft genomen te Berlijn en welke, zooals alle conferenties van de laatste jaren, ten doel heeft een zwakke poging te wagen om eenig licht te brengen in de heerschende economische duis ternis. Vele en dringende stemmen gaan ook hier weer op tegen de protectionistische han delsbelemmeringen waaronder de geheele we reld zucht en het is zeker wel interessant ken nis te nemen van eenige der naar voren ge brachte meeningen. Zoo komt het betoog van prof. dr. Sven Heiander ongeveer op het vol gende neer: Iedere crisis, zegt hij, brengt con stellaties met zich, die aanleiding géven tot handelspolitieke maatregelen. Door den terug gang der prijzen worden oude schulden druk kender, nieuwe credieten zijn tengevolge van het opkomende wantrouwen niet meer te ver krijgen en alle debiteurenstaten worden ge dwongen hun handelsbalansen actief te maken. Lukt dat niet snel genoeg dan moeten de ta rieven meehelpen om den levensstandaard te drukken. De werkloosheid in de crisis vermin dert de koopkracht in het eigen land en dit slaat weer terug op de koopkracht van het andere land, zoodat de werkloosheid een be smettelijke intematioanle ziekte wordt. Daar nu de storingen schijnbaar altijd door den buur man worden verwekt men vergeet licht dat men er zelf vroeger de oorzaak van is geweest zoekt men het geneesmiddel in het eigen land en meent in de tarieven een middel gevon den te hebben om een eiland in de crisis te kunnen worden, dat verschoond blijft van de prijsdaling en het verdwijnen van de koop kracht op de wereldmarkt. En wanneer zich dan de financieele moeilijkheden vermeerderen is de grens tuschen financieele tarieven en be schermingstarieven steeds minder scherp en wordt het steeds gemakkelijker in de parle menten nieuwe tariefverhoogingen door te voe ren. De tegenwoordige crisis heeft echter nog enkele bijzondere kenmerken. De prijsdaling van de agrarische producten, die wij nu reeds sinds Jaren kennen, is gevolgd door tariefverhoogingen te hunnen gunste en hier vertoont de tendens zich in haar volle scherpte om de binnenmarkt van de wereldmarkt of te sluiten en de prijs daling door bemoeilijking van den invoer en de vergemakkelijking van den uitvoer tegen te houden. Ten slotte is de wereldhuishouding ge worden tot een oorlog van allen tegen allen. De meeste sprekers richtten zich ook in scherp afkeurende bewoordingen tegen de Dult- sche deviezenpolitiek, die een ongezonde beper king van het handelsverkeer tengevolge heeft en tot sterke invoerbeperking leidt, terwijl ae generaal-vertegenwoordiger van het Europee sche Tolverbond, de Parijzenaar Coquet, be toogde, dat overal 't protectionisme oorpronkelijk 'n zuiver politiek karakter heeft. Het protectio nisme, zegt hij, is in alle landen nauw verbon den met het streven naar autarchie, welk stre ven ln ieder land weer berust op de kunstmatige De wedstrijd van de Heemsteedsche Schaak club tegen het Haarlemsch Schaakgezelschap, welke aanvankelijk zou plaats vinden op Dins dag 10 Mei in „De Oude Beuk" aan den Heeren- weg. wordt, mede door de groote belangstelling die voor deze wedstrijd bestaat, gespee'd in Café-Restaurant „Boekenrode" aan de Zand- voortschelaan op denzelfden datum. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar eerste wedvlucht in dit seizoen van af Roosen daal, 95 K.M. De uitslag was als volgt: C. Ko ning 1 5 9 17 33 45; P. van Andel 2 25 37; A. Terol 3 31 46; P. Kapteijn 4; F. van Kleef 6 23 32; J. J. Hart Sr. 7 14; J. H. Hart Jr. 8 27; C Meurs 10 13 18 29; L. Meurs 11 19 39 40 43: J. Terhorst 12; H. J. Petter 15; J. Doornbosch 16; H. C. Gans 20 14; H. van Alphen 21 22 30; J. Pieke 24; N. Peetoom 26 34 36; W. van Kleef 28; J. Radsma 35; S. Heitlager 38 40 41. Snelheid le duif 1116 M. per minuut. schepping van de geschiktheid tot oorlogvoeren, een geschiktheid welke die van den buurman moet overtreffen. Aangezien nu voor de ge schiktheid tot oorlogvoeren allereerst noodza kelijk is het beschikken over de noodige bron nen voor de voedselvoorziening, is het protec tionisme overal oorspronkelijk agrarisch van nature. Deze afgevaardigde richtte zich met dit betoog hoofdzakelijk tegen Engeland. In verband met dit belangrijk economisch congres publiceerde het „Berliner Tageblatt" een zeer lezenswaardig artikel over den Hollana- schen landbouw en de beteekenis daarvan vooi den wereldhandel en voor Duitschland. Wij ont- leenen er aan, dat ons land in verhouding tot de groott* van zajn bevolking den grootsten goederenomzet heeft in den wereldhandel, n.l. voor een waarde van 600 gulden per hoofd. Daarna volgt Engeland met ƒ589, België mei 570, Frankrijk met 267, Duitschland met 240, Italië met 69, Japan met 66 en Ame rika met ƒ31 per hoofd. Niet minder dan 36 pCt. van den geheelen Nederlandschen uitvoer bestaat uit land- en tuinbouw en zuivelproduc ten en hiervan is ongeveer 80 pCt. voor Duitsch land bestemd. Tusschen het industrieele Duitschland en zijn agrarischen buurman Hol land vindt een voortdurende ruil plaats van industriegoederen tegen levensmiddelen en beide gebieden zijn door hun natuurlijke productie en verkeerssituatie zoozeer op elkander aan gewezen, dat een kunstmatig ingrijpen, waar door deze afzetverhoudingen van de eene partij in ernstige mate worden verstoord, voor beide landen de ernstigste gevolgen met zich mee brengen. Het blad keert zich tegen de onreent- vaardige economische politiek van Duitschland die zich met bijzondere scherpte tegen den Hol- landschen levensmiddelenexport richt. Want aangezien ons land de voornaamste kooper is van Duitsche goederen, voornamer dan welk ander land ter wereld ook, mag Duitschland niet riskeeren, dat een niet koopkrachtig Hol land voor Duitschland als klant wordt uitge schakeld. Wat de Duitsche maatregelen tegen Holland reeds hebben uitgewerkt toont het onderstaande staatje. De Nederlandsche uitvoer naar Duitschland in Millioen Guldens. le kwartaal 1930 idem 1931 idem 1932 Boter 12 6,5 2,3 Kaas 6,7 6,1 3,3 Vleesch 2,5 1,0 0,2 Hetzelfde in Millioenen Kilo's le kwartaal 1930 idem 1931 idem 1932 Boter 6,7 4,4 2,1 Kaas 8,0 7,4 6,0 Vleesch 3,0 1,9 0,6 Men ziet hieruit duidelijk hoe een land, welks grootste afnemer wij zijn, door zijn pro tectionistische maatregelen bezig is ons land langzaam maar zeker te verarmen. Rg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 14