FRANKRIJKS PRESIDENT DOODGESCHOTEN Revolveraanslag op tentoonstelling ONTRUIMING VAN SJANGHAI Vreemd geld -Credietbrieven -Assurantiën Het nieuws van heden RUSSISCH TERRORIST DE DADER Algemeene verontwaardiging Loonsverlaging in Amerika Conferentie van Lausanne Engelsch program-voorstel BRAND IN DE HAVEN VAN NEW-YORK De Cunard-pier vernield DE BAROMETER ZATERDAG 7 ME11932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18068 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f 3-58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Na langdurigen doodstrijd is Paul Doumer in het ziekenhuis overleden Slagader afgebonden Ooggetuige verhaalt Verhoor van den dader Anti-bolsjewist of... 1 m PAUL DOUMER Abnormaal? Verklaring Russische emigranten Toestand ernstiger Doodstrijd begonnen Deelneming in binnen- en buitenland „Ontvoerder van Baby Lindbergh" Moskou achter de schermen? De president bezweken Doumer's levensloop SPOORWEGAANSLAG OP EGYPTE's PREMIER Twee beambten gedood Het Weer, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN W. Brakel Jr. - Botermarkt 17 De Japanners zullen hun troepen reeds heden terugtrekken Verzet anti-Japansche vereenigingen Oorzaak onbekend X NIEUWE HAARLE Vrijdagmiddag is op den president der Fransche republiek, Paul Doumer, een moord aanslag gepleegd, aan de gevolgen waarvan hij hedenmorgen vroeg tegen vijf uur is overleden. PARIJS, 6 Mei. (Reuter.) Omtrent den aan lag op den Franschen president Doumer zijn öe volgende bijzonderheden bekend: President Doumer begaf zich Vrijdagmiddag haar een boekententoonstelling, georganiseerd door de vereeniging van schrijvers ,die aan den Wereldoorlog hebben deelgenomen. De president had reeds verschillenden stands bezichtigd en met enkele schrijvers gesproken, toen de Rus Gorguloff niet Guguloff op het gezelschap afkwam en van vlakbij 5 revol verschoten op Doumer loste. Voor men den Moordenaar kon ontwapenen, schoot hij voor de zesde maal en trof den bekenden auteur Claude Farrère in den pols. Er ontstond een ge weldige opwinding, waarvan de moordenaar ge bruik maakte, om naar den uitgang te vluch ten. Hij werd daar echter door den directeur "er Veiligheidspolitie ingehaald, die hem de revolver uit de hand sloeg en hem aan de Dolitie overleverde. De president werd terstond naar het dichtst bijzijnde ziekenhuis Beaujon vervoerd. Ook Farrère werd naar het ziekenhuis overgebracht. Minister-president Tardieu en de minister van Binnenlandsche Zaken Mahieu begaven zich terstond naar het ziekenhuis. Om half vijf arrjVeerde mevrouw Doumer. Blijkens een om 4 uur door de doktoren ver strekt communiqué, is de president niet in het onderlijf getroffen. De doktoren verklaarde ver der, dat Doumer door twee kogels in het hoofd was getroffen, doch dit is blijkens hun tweede communiqué onjuist PARIJS, 6 Mei. (Reuter.) De doktoren pu- bliceeren het volgend communiqué over den toestand van Doumer: De president der republiek is door twee ko gels getroffen: een trof hem onder aan den schedel, de andere in de holte van den rechter schouder. Het bloedverlies is groot. De patiënt verkeert in zeer ernstigen toestand. Twee bloedtransfusies werden verricht. Achtereen volgens werden 450 en 400 c.M.3 bloed in Dou bter's lichaam overgebracht. Om 6 uur werd de president geopereerd Om 6.15 uur hebben de doktoren den opengereten slagader onder den rechterschouder afgebon den. Een hunner verklaarde, dat het bloeden had opgehouden en dat een lichte verbetering Viel waar te nemen. Prof. Gosset verklaarde, dat de kogel in het hoofd niet de hersenen had bereikt. De kogel Is door beide wangen gegaan, doch heeft geen vitale organen van het hoofd verwond. Volgens zijn meening is de toestand van den gewonde Wel ernstig, doch niet beslist levensgevaarlijk. Blijkens een later telegram verklaarde prof. Gosset, dat hij er niet aan wanhoopte, den president te kunnen redden. PARIJS, 6 Mei. (Reuter.) Een bekend auteur, die ooggetuige was van den aanslag op Dou- öier, verhaalt: Ik stond te praten met de eega van Claude Farrère, de bekende actrice Henriette Rod- gers. Zij maakte me opmerkzaam op een man, die zich volgens haar zeggen, vanaf 9 uur 's morgens op zijn eentje bij het gezelschap op hield en herhaaldelijk naar den president had gevraagd. Deze man was de dader. Zijn sterk Russisch accent was bijzonder opgevallen. Toen de daad plaats had, ontstond een geweldige beroering. Op het eerste moment dacht men, dat de president op slag gedood was. Hij stortte neer op den grond, waar hij een tijd lang bewegingloos bleef liggen. Het bloedverlies was buitengewoon groot. De dader, die pro beerde te vluchten, werd omringd door de tal rijke bezoekers. Zij probeerden hem te lyn chen. Het gelukte hem echter, zich een weg te banen naar den uitgang, waar hij gearres teerd werd door de politie, die genoodzaakt was, hem tegen de woede der menigte te be schermen. PARIJS, 6 Mei. (Reuter.) Naar het Ministe rie van Binnenlandsche Zaken zou de dader van den aanslag op Doumer een Russisch anar chist zijn, die niet in het volle bezit is van zfjn geestvermogens. Minister Pietri, die den aanslag voor zijn oogen zag gebeuren, bericht, dat niet minder dan vijf man noodig waren, om Gorguloff een zwaar, sterk mensch van 1.90 M. lengte te ontwapenen. Reeds een half jaar geleden moet Gorguloff een bevel tot uitwijzing zijn uitgevaardigd, omdat hij zich niet in het volle bezit van zijn geestvermogens bevond. Volgens de „Intransigeant" is Gorguloff 30 Juni 1895 te Braviscaja in den Kaukasus ge boren en dokter. Sedert 9 jaar woont hij in Frankrijk, hij is gehuwd met een Zwitsersche, die in Monaco woont en van zijn aanslag niets moet hebben afgeweten. Gorguloff zou voorzitter zijn der Russische fascistische Nationale Partij, welke hij als te genstander van het Bolsjewisme in Praag heeft opgericht. Op de vraag, waarom hij den aan slag had gepleegd, antwoordde hij zich op de Franschen te hebben, willen wreken, omdat ze niet in Rusland tegen de bolsjewisten wilden in grijpen. Frankrijk helpt het bolsjewisme. Heel Europa is tegen mijn nationaal-Russisch va derland. Europa en Amerika verschaffen geld aan het bolsjewisme. Toen hem gevraagd werd, hoe hij in zijn levensonderhoud voorzag, verklaarde hij over spaargelden te beschikken. Over het verhoor van Gorguloff bericht de „Intransigeant" nader: Gorguloff heeft in Monaco een terreurver- eeniging gesticht, waarvan hij voorzitter is en waarvan ongeveer 30 menschen lid zijn. Gor guloff heeft den aanslag alleen ten uitvoer gebracht. Zijn vereeniging is er onkundig van, daar hij de leden evenmin vertrouwde als deze hem. Gorguloff heeft geschreven onder den naam Paul Brade Romane en moet ook ge dichten in de Tsjecho-Slowaaksche taal heb ben gepubliceerd. Men vond twee revolvers op hem. Het schrijf boek, dat hij bij zich had, droeg op de eerste bladzijde de woorden: „Mémoires van dr. Gor guloff, chef van de Russische fascisten, die den president der Fransche Republiek ver moord heeft". Voor het verhoor een aanvang nam, zeide Gorguloff, dat hij een groote Russische patriot was. Hij wist, dat men hem nu ging dooden. Doch hij had den plicht gehad te doen, wat hij gedaan had. Van geen enkele zijde had hij ooit geld ontvangen. Volgens de nationalistische „Liberté" heeft Gorguloff echter gezegd, te hebben geweten, dat Frankrijk den oorlog tegen de Sovjets voorbereidt. Hij rekende dit president Doumer niet persoonlijk aan, doch hij was er van op de hoogte, dat men Doumer dwingen wilde, de vijandelijkheden tegen de bolsjewisten te be ginnen. Men ziet, dit is een heel andere lezing dan de vorige. PARIJS, 6 Mei. (Reuter.) Gorguloff maakte bij het verhoor bepaald den indruk van een geestelijk niet heelemaal normaal mensch. HU spreekt eentonig, met opgeheven hoofd, de oogen star gericht op een punt in de ruimte, alsof hü iets van buiten geleerds wil opzeggen. HU verklaarde, eigener beweging uit Monaco naar Parijs te zün gekomen, om zUn aanslag te plegen. Vorig jaar werd tegen hem een bevel tot uitwijzing uitgevaardigd. Hij nam zUn toe vlucht naar Monaco, dat hU vier maanden ge leden verliet, een Zwitsersche vriendin achter latend. De politie gaf order aan Monaco, de vrouw naar ParUs te brengen. ZU is in ver zekerde bewaring gesteld. In de hotelkamer van Gorguloff is een huiszoeking verricht. Op zUn overhaaste en onsamenhangende manier verklaarde Gorguloff op het politie bureau nog, een bewonderaar te zUn van Hit- Ier en Mussolini, doch nooit geld van hen te hebben ontvangen. Twee uur lang duurde het verhoor. BU zekere nauwkeurige vragen aarzelt Gorguloff een oogenblik, staart met een naar het schUnt gewild wezenloos air naar den muur en antwoordt steeds: Ik ben een Russisch fascist. Na het verhoor werd Gorguloff naar het paleis van justitie gebracht. De menigte schreeuwde: „Ter dood" en wilde hier endaar den weg versperren, om den moordenaar te lynchen. Over het verloop van den aanslag wordt nog gemeld, dat de Rus tevoren verscheidene stands had gepasseerd en zich onder den naam van Paul Brade verschillende boeken had la ten opdragen. Voor den stand van Claude Far- rière, die juist een boek aan hem had opge dragen, volvoerde hU zUn misdaad. Minister Pietri kwam helaas te laat, om den arm van den moordenaar af te wenden. PARIJS, 6 Mei. (Reuter.) De voorzitter van het Centraal Comité der Russische Emigran ten in FrankrUk publiceert een verklaring, waarin hü zijn „sterke verontwaardiging over deze afschuwelüke misdaad" tot uiting brengt. Nrmens allen in FrankrUk levende Russische emigranten betuigt hü zün ontsteltenis, dat een individu van Russische afkomst een aanslag heeft gepleegd op het hoofd van den Fran schen Staat, welke den Russischen vluchtelin gen zoo edelmoedige gastvrijheid heeft geboden. PARIJS, 7 Mei. (Havas.) Te middernacht bevond prof. Gosset zich nog steeds aan het bed van Doumer. Tegen 11 uur toonde de zieke een lichte opwinding en sprak hU eenige woor den. Prof. Gosset vernam, dat Doumer zUn verbazing uitte over zUn verblüf in een kamer met witgekalkte muren. Men zeide Doumer daarop, dat hü een auto-ongeluk had gehad Kort daarop werd hem een morphium-injectie gegeven, die hem rustig maakte. Te middernacht was zün toestand ongewü- zigd. Minister Pietri, die om 1 uur het zieken huis verliet, verklaarde, dat het den president minder goed ging. Om den zieke het ademen gemakkelük te maken, heeft men hem zuurstof toegevoerd. Prof. Gosset zal den geheelen nacht aan het ziekbed blüven. Om half twee was de toestand buitengewoon ernstig. De verwonding van de schedelbasis heeft ook op de hersenen haar uitwerking ge had. De zieke wordt steeds zwakker. Om 1.55 uur: De toestand wordt steeds ern stiger. Tegen 1 uur werd het volgende officieel be kend gemaakt: Zooeven is een nieuwe bloedtransfusie op den president der republiek toegepast, welke geen reden tot hoop meer laat. Doumer ligt in doods- strüd. Zün echtgenoote en zijn dochter zün bU zün sponde. Ook de premier Tardieu. de mi nister van justitie Paul Reynaud en alle ove rige leden der regeering zün aanwezig Het einde kan ieder oogenblik intreden. PARIJS, 6 Mei. (Reuter.) Zoodra zü het bericht van den aanslag vernamen, kwamen tallooze persoonlükheden van de diplomatie, o.w. de Duitsche ambassadeur von Hoesch, alle ministers, talrüke senatoren, afgevaardigden en vreemden in het ziekenhuis en op het Elysée hun deelneming betuigen en hun wenschen tot herstel van den gewonde uiten. Talrüke telegrammen van vreemde staats hoofden vloeien binnen. Rijkspresident Von Hindenburg heeft den president van de Fransche Republiek telegra fisch zün beste wenschen voor een spoedig herstel doen toekomen. Dr. Bruening heeft Tardieu een telegram ge zonden, waarin hü mededeelt met verontrus ting van den op president Doumer gepleegden aanslag te hebben vernomen en namens de RUksregeering de beste wenschen uitspreekt voor een spoedig herstel van den Franschen staatspresident. De tüding van den op president Doumer ge- pleegden moordaanslag verspreidde zich blik semsnel te Londen. Binnen enkele minuten waren de bladen me' extra-edities uitgekomen. De aanslag heeft groote opwinding teweeg gebracht bü de officieele instanties en het corps diplomatique. De koning zond direct een telegram naar Farüs, waarin hü namens de geheele Britsche natie en zün regeering zün deelneming be tuigt. In de Ontwapenings-conferentie verwekte het bericht groote verslagenheid. De commissies hebben voor korten tüd hun zittingen onder broken. In de begrootingscommissie las de voorzitter een telegram van Tardieu voor, waarin nadere bizonderheden werden medegedeeld. De Duit sche vertegenwoordiger stelde voor, als teeken van rouw de zitting te onderbreken, welk voor stel werd aangenomen. De Duitsche hoofdver tegenwoordiger legde een bezoek af bü den Franschen vertegenwoordiger. De minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, heeft jegens den Franschen gezant te 's Gravenhage zün deel neming betuigd over den aanslag op president Doumer. PARIJS, 6 Mei (Reuter). Het onderzoek be treffende Gorguloff schünt erop te wüzen, dat de man geen politiek verleden heeft. Reeds twee maal is hü uit FrankrUk gezet wegens onwettige uitoefening van zün arts-abt. ZUn diploma's we: den door de Fransche auto. .ei- ten als ontoereikend aangezien. Ook beschikte hü niet over voldoende bestaansmiddelen. De rechter van instructie heeft drie medische deskundigen opgedragen, den geestestoestand van Paul Gorguloff te onderzoeken. G. eischte dat hem een verdediger ter beschikking werd gesteld. Hoogstwaarschünlük zal het onderzoek zich ook uitstrekken naar Russische kringen, daar men aanneemt, dat G. hiermee veel relaties onderhoudt. In het op Goguloff gevonden schrüfboekj beschuldigt hü zich ook, de baby van Lind bergh te hebben ontvoerd. Volgens inlichtingen der Praagsche politie, had G. een gewelddadig karakter. Volgens een nader telegram, werd de vrouw van G. te Monaco vanmorgen niet thuis ge troffen. PARIJS, 7 Mei (Havas). Bij de bespreking tusschen Tardieu, Mahieu, den minister van Justitie, den procureur-generaal, den politie- prefect en den directeur der Veiligheidspolitie op het Departement van Binn. Zaken werd vast gesteld, dat de dader Gorguloff in 1930 bezig was, een pan-Russische boerenpartü met nieuw- bolsjewistisch karakter te stichten. Een brochure, die hü door een Parüsch drukker liet vervaardigen, vertoont het nieuw- bolsjewistische teeken. De vereenigingen, welke dit teeken voeren, zijn geïnspireerd door de derde Internationale, die de betreffende lieden vaak als stille agenten gebruikt. Deze brochure toont buitendien, dat Gorguloff niet meester van zün zinnen is geweest, immers hij noemde zich daarin zelf „groen en dictator" en „redder". Men vraagt zich nochtans af, of Gorguloff zich niet krankzinnig houdt. Daarom ook is zün onderzoeking door 3 psychaters gelast. In het schrijfboekje geeft G. als het ware een pleidooi voor zün daad. In het Russisch staat er, dat Rusland volgens G.'s meening Frankrijk tüdens den wereldoorlog te hulp is gekomen, terwül Frankrijk daarentegen niets heeft ge daan, om Rusland te helpen het Sovjet-juk af te schudden. Aan het slot beschuldigt G. zich zelf het zoontje van Lindbergh te hebben ge roofd. Meer dan 60.000 francs heeft hü uitge geven, om het te laten ontvoeren. Het kind werd als geesel door Russische terroristen op gevoed. Vrüdagavond om 10 uur hadden enkele be toogingen plaats in Montparnasse, een wijk waar talrijke Russische personen wonen, an wie men niet goed weet wat ze uitvoeren. PARIJS, 7 Mei De president der Fransche republiek, Paul Doumer, is in den a-fgeloopen nacht te 4.40 uur aan de gevolgen van de ern stige verwondingen, die hü bij den op hem ge- pleegden revolveraanslag had opgeloopen, over leden. De dood van den Franschen staatspresident was voor degenen, die den avond in het zieken huis Beaujon hadden doorgebracht geen ver rassing meer. Sedert tien uur wist men dat nog slechts een wonder den 75-jarigen grijsaara zou kunnen redden. Minister-president Tardieu en de leden der regeering hebben gedurende den avond en den nacht het ziekenhuis büna niet verlaten. Mevrouw Doumer .r de dochter van den president weken geen moment van het bed van den gewonde, en niet minder dan zes geneesheeren trachtten tot het laatste oogen blik den president in het leven te houden.. Toen Doumer na den aanslag in het zieken huis na de tweede bloedtransfusie weer bij ken nis kwam, herkende hü den hem behandelenden geneesheer en vroeg: „ZUn het Franschen, die het gedaan hebben, en hoe is het eigenlük ge beurd?" De dokter zeide hem, dat hü een auto ongeluk had gehad, waarop Doumer den naam van den chauffeur van de auto vroeg. De dok toren verzochten hem zich te sparen en te pro- beeren of hü kon slapen. Toen Doumer voor de tweede maal het be wustzijn verloor werd besloten operatief in te grüpen. Tengevolge van de verzwakking, die door het bloedverlies was ingetreden, kon deze ope ratie niet onder narcose geschieden. Tüdens de operatie kwam Doumer weer bü en vroeg: „Wan neer zijt gü klaar?" Tegen half drie verloor Dou mer opnieuw het bewustzün en te 4.40 uur blies hü den laatsten adem uit. Voor het Ziekenhuis stond gedurende den geheelen nacht een zwijgende groote menigte in bange afwachting op tüding te wachten, welke vantüd tot tüd uit het ziekenhuis ge geven werd. De mededeeling dat de president der republiek was overleden, werd onder diepe stilte ontvangen. De menigte ontblootte het hoofd en verspreidde zich geleidelük naar de buurten der krantenbureaux om de extra edities af te wachten. Te kwart over vüf Zaterdagmorgen is het lijk van den president der republiek naar het Elysée overgebracht. In den loop van vandaag zal besloten worden waar het zal worden op gebaard. De Fransche ministers, die tot van morgen vroeg in het ziekenhuis bijeen waren, komen te half twaalf in kabinetszitting büeen cm de nieuwe situatie te bespreken. Alle groote Parüsche bladen publiceeren extra-edities waarin het overlüden van den president wordt medegedeeld en uitvoerige ar tikelen over het leven van Paul Doumer. Paul Doumer werd op 22 Maart 1847 te Auril- lac in het Departement Cantal geboren. Zijn vader was wegwerker bü de spoorwegen en stierf eenige jaren na Paul's geboorte. Zün moeder trok naar ParUs, waar zü in een straatje van Montmartre een garen- en band-winkeltje begon. Reeds vroeg was Poul Doumer gedwon gen naar een werkkring om te zien. In zijn vrüe uren werkte hü echter voor verschillende diploma's en na eenigen tüd zag hü kans net onderwüzersexamen te doen. Van onderwüzer bracht hü het al spoedig tot schoolhoofd, en, zooals zoovele politici, was de stap van het onderwüs naar de politiek, die hem reeds lang had aangetrokken, niet moeilijk. Reeds op jeugdigen leeftüd werd hü kabinetschef van Charles Floquet, den voorzitter van de Fran sche Kamer, en in 1888 werd de jeugdige radi caal zelf in de Kamer gekozen, waarin hij ech ter slechts eenige jaren zitting hield. Hü werd door een politiek tegenstander verslagen doch eenige jaren later werd hü opnieuw in de Ka mer gekozen en in 1895 deed hü zün intrede in het kabinet-Bourgeois als minister van finan ciën. In deze functie kwam hü met zün plan nen voor een inkomstenbelasting, doch zonder succes, zoodat hü in April 1896 alweer aftrad. Het volgende jaar werd hem de belangrüke functie van gouverneur van Indo-China aan geboden. In Indo-China, waarheen hü in Ja nuari 1897 vertrok, kon hü zijn volle werk kracht ontplooien en hü maakte zich vooral verdienstelük door de uitvoering van eenige groote openbare werken aldaar. In 1903 keerde hü naar FrankrUk terug en schreef o. a. zyn boek „L'Indo-Chine fran?aise". In hetzelfde jaar werd hü wederom in de Kamer gekozen. Hü had weer in het kabinet kunnen komen, indien hü bereid was het mi- nisterie-Combes te steunen, doch hij weigerde dit en vormde een groep van radicale dissiden ten, die het genoemde ministerie ten val bracht. In 1905 werd Doumer tot president van de Franscne Kamer gekozen en in 1906 werd hij herkozen. In hetzelfde jaar werd hij candidaat gesteld voor het presidentschap der Fransche republiek. Met 371 stemmen moest hij echter het veld ruimen voor Armand Fallières, die 449 stem men verkreeg. In 1912 werd hij voor het eiland Corsica in den Senaat gekozen. Gedurende den oorlog behartigde hü o. a. de Fransche belan gen in Rusland en in 1917 werd hij minister zonder portefeuille in het kabinet-Painlevé. In het kabinet-Briand van 1921 werd hü minister van financiën, welke functie hij in 1925 even eens innam in het kabinet-Loucheur. HU is er toenmaals niet in geslaagd, bij de inflatie van den franc de verdere daling van de valuta tegen te gaan. Nadat hij voorzitter van de begroo tingscommissie van den Senaat was geweest, werd hü op 14 Januari 1927 als eenig candi daat tot voorzitter van den Senaat gekozen, als opvolger van De Selves. Verleden jaar werd hij opnieuw candidaat gesteld voor het presidentschap der Fransche republiek. ZUn tegen-candidaat was niemand minder dan Briand, en mede daardoor werd de stemming door de geheele wereld met groote spanning tegemoet gezien. Bij de eerste stem ming op 13 Mei 1931 kreeg Doumer 432 stem men en Briand 391 stemmen, zoodat geen van beiden de absolute meerderheid, die 453 ue- droeg, behaalde. Bü de tweede stemming trok Briand zich echter terug, zoodat Doumer bü de tweede stemming 504 stemmen behaalde en Gaston Doumergue als president der republiek opvolgde. Hoewel Doumer niet zoo populair was als zü'n gemoedelijke en om zijn glimlach bekende voor ganger Doumergue, genoot hü de achting van de overgroote meerderheid van het Franscne volk, dat hem bewonderde om zijn groote cor rectheid en de plechtigheid, waarmee hü, ge steld op goede vormen als hü was, zün hooge functie bekleedde. KAIRO, 6 Mei (Reuter). Vrüdagmorgen is een bom ontploft op den spoorweg, bü het pas. seeren van den trein, waarmee de eerste mi nister, de minister voor het verkeerswezen, de minister van onderwijs, de vice-voorzitter van de Kamer en andere vooraanstaande persoon, lükheden naar Tammah in de provincie Cirga reisden. Twee spoorwegbeambten werden gedood, drie andere ernstig gewond. De Fransche president Paul Doumer over leden aan de l olgen van een op rm epleeg- den revolveraaoslag. Oostenrijksche regeermg.Bnresch afgetreden. Bij een auto-ongeluk te Oegstgeest werden vier personen zwaar gewond. De Commissie van Overleg voor de Wegen door Minister Reymer geïnstalleerd. De Cunard-pier in de New-Yorksche haven door brand vernield. De Japanners zullen reeds heden Sjanghai ont ruimen. O O O U Matige tot zwakken westeiyken tot zuid- M westelijken wind, meest zwaarbewolkt §g tot betrokken, waarschüniyk enkele regen- of hagelbuien, zelfde tempera- ij tuur. Verdere verwachtingen: weinig veran- dering. jjj Nachtvorstverwachting: waarschijnlijk g lichte nahtvorst. AMEG Stofzuiger 49.50, o. m. 1.— per week RUBLI Stofzuiger 78.—, o. m. 1.50 per week NEW YORK, 6 Mei (Reuter). In de staal- bedrüven der Vereenigde Staten wordt een re ductie op het loon van 15 pCt. aangekondigd De groep der in aanmerking komende arbei ders bedraagt ongeveer 150.000. AARNE BAI\II4 PARIJS, 6 Mei. (Reuter.) In verband met de onderteekening van het wapenstilstandsverdrag hebben de Chineesche autoriteiten een verkla ring gepubliceerd, waarin zü zeggen, dat zü het recht hebben, om de door de Japanners ont ruimde gebieden dadelük in beheer te nemen. De Japanners kondigden aan, dat zü, om hun goeden wil te bewüzen, reeds morgen hun troe pen zouden terugtrekken, ofschoon het verdrag over acht dagen van kracht wordt. De anti-Japansche vereenigingen hebben ge weigerd, zich te laten ontbinden. ZU willen onder alle omstandigheden den boycot door zetten, ook al wordt in Sjanghai vrede gesloten. Het Chineesche volk zal dien vrede niet aan vaarden, v/ijl deze in strüd is met zün belan gen. LONDEN, 6 Mei (V.D.) De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" weet mede te deelen, dat de Engelsche regeering, aan het verzoek aan de bü het Youngplan betrok ken mogendheden om te willen mededeelen ol zü accoord gingen met den 16den Juni als ope ningsdatum voor de Conferentie van Lausanne tevens bepaalde richtlünen heeft toegevoegd al. voorgesteld program voor de komende confe rentie. Volgens dit program-ontwerp zullen ii de eerste plaats besprekingen worden gehouden tusschen de voornaamste voormalige geallieer de mogendheden,Engeland. FrankrUk Italië Japan en België met Duitschland, waaraan eventueel een Amerikaansch waarnemer kan deelnemen. In aansluiting hierop zullen de kleinere geallieerde mogendheden, zooals Roe menië. Joegoslavië, Griekenland en Portugal die direct belanghebbend zün bü de Herstelbe talingen, en Polen en Tsjecho-Slowaküe, die directe belangen hebben bij de onderhandelin gen, bij de besprekingen worden betrokken. De Conferentie zal zich voorts hebben bezig te houden met den financieelen en economischen toestand van Zuid-Oost-Europa en eventueel ook met algemeene financieele vraagstukken binnen een groot kader, zooals het valuta-pro bleem, enz. Bü deze laatste kwesties zullen ook andere landen, zooals Oostenrük, Hongarije, Bulgarüe. Turkije en waarschünlü'k ook vroe gere neutrale staten uitgenoodigd worden de laatste vooral indien hun financieele en eco nomische belangen en eventueele hulpverleening van belang moeten worden geacht. Het blad weet verder mede te deelen dat of ficieele uitnoodigingen voor de conferentie nog niet zijn verzonden, aangezien in bepaalde ge vallen sommige mogendheden nog geen defi nitief antwoord konden geven. De samenstel ling van de nieuwe Fransche regeering wordt pas bekend na de tweede verkiezingsronde, en dr. Brüning moet eveneens nog besprekingen in den Rijksdag voeren. NEW-YORK, 6 Mei. Heden heeft in de haven van New-York een reusachtige brand gewoed, die de Cunard-pier aan de North River geheel heeft vernield. De pier is de los- en aanleg plaats voor de groote schepen van de Engelsche Cunard Line Een zeer groote brandweermacht bestreed het vuur zoowel van de land- als van de waterzijde, doch tevergeefs. De hitte, die de vlammenzee ontwikkelde, was zóó groot, dat op de volgende pier alle vensters van de daarop staande gebouwen sprongen. Het scheepvaart verkeer in het geheele havengedeelte van de North River moest gestremd worden. Talrüke brandweerlieden werden gewond, twintig hun ner liepen rookvergiftiging op. Alle voorraad- loodsen op de Cunard-pier met kostbaren in houd werden geheel vernield. Men vreest dat de op palen rustende pier, die een waarde van 2 millioen dollar vertegen woordigt, zal instorten. Zware rookwolken ver duisteren de omgeving der brandende pier. NEW-YORK, 6 Mei (V.D.). De oorzaak van den geweldigen brand op de Cunard-pier te New-York, is nog niet bekend geworden. De blusschingswerkzaamheden moesten beperkt blüven tot de redding van de aangenzende stei gers. Aangezien gelukkig geen schepen aan de pier waren gemeerd, werd grooter onheil voor komen. De aan de aangrenzende pier gemeer de stoomboot „California" moest worden weg gesleept. Het vuur woedt nog steeds en vindt gretig voedsel. Tot nu toe werden reeds 50 brandwachts gewond. De materieele schade wordt op meer dan twee en een half millioen dollars geschat. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Stand Zaterdag 10 uur v.m.: 756 Onveranderd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1