Brüning, de man van de daad DE HOND DER BLINDEN Nuttig werk te Potsdam ZATERDAG 7 MEI i BESCHERMER DER RELIGIES Godloozen-organisaties ontbonden ELCK WAT WILS TREKJES m DR. H. BRÜNING LEZING DR. FRITZ KUNKEL STADSNIEUWS N.V. ELECTRICITEITSBEDRIJF HillegomLisseSassenheim AUTO-BOTSING Te snelle vaart VERKEERS-ONGEVALLEN Concert in den Hout TOONEEL STADSSCHOUWBURG Giften voor Pater van Megen Vrijwillige Burgerwacht Besmettelijke ziekten Rijwieldiefstal AUTO TEGEN BOOM GEBOTST Vier zwaar gewonden ARME KLEINE Inbraak te Breda ONGELUK OP DEN MUIDERSTRAAT WEG Zwaar lichamelijk letsel HET DRAMA OP DE WAAL Ook het tweede lijk gevonden KINDERMOORD TE OLDENDIEVER Twee jaren geëischt FRANSCH TOERIST EN SCHIP IN DE AMSTELSTAD - - Het groote Fransche toeristenschip „Lafayette", het grootste schip dat ooit in de Amsterdamsche haven kwam, is in de hoofdstad gearri veerd. HAAGSCHE TRAM Tachtig man naar de reserve DE INDISCHE POSTVLUCHTEN De „Ibis" en „Uil" te Athene De „Duif" te Rangoon Nog steeds ontslag te Oss Samen op stap? Rijkskanselier Brüning heeft een mach tige daad gesteld, die door heel de Christenheid met blijdschap zal wor den begroet. Bij direct in werking tredende noodver ordening van Rijkspresident von Hinden burg zijn de communistische organisaties der Godloozen ontbonden. Onder dit ver bod vallen de „Internationale proletarische Vrijdenkers" (waarbij ook het in het Hollandsch geschreven, voor drie kwart Moskou-communistische blaadje „De Vrij denker" is aangesloten), de bond van pro letarische vrijdenkers van Duitschland, de proletarische vrij denkers jeugd, de vrijden- kerspioniers en de vrouwelijke vrijdenk- sters. Ook de uitgeverijen dezer bonden moeten worden gesloten. Doel der ontbin ding is, te verhinderen, dat door de commu nistische organisaties der Godloozen de bolsjewistische revolutie wordt voorbereid, die de Christelijke cultuur en de Christe lijke zeden wil vernietigen. Een manmoedige daad van Brüning, die hulde en ook navolging ten onzent ver dient! Deze daad was noodzakelijk. De vorige week sprak voor de radio de secretaris-generaal van het Rijksministerie van Binnenlandsche Zaken, dr. Haentz- schell, over de Godloozenbeweging, die van Moskou uit wordt geleid. Door de po sitie, die deze functionaris bekleedt, heeft hij volledig inzicht in het wezen, in de or ganisatie en in de methoden van de com munistische propaganda-actie, die zich richt tegen de grondslagen zelve der Chris telijke cultuurwereld. Hier volgens eenige gedeelten van de Uitmuntende rede van dr. Haentzschell. Zijn rede is wel de wegbereiding geweest der voortreffelijke noodverordening. De Generale Staf van het leger der God loozen bevindt zich buiten Duitschland. £>e Duitsche communisten zijn evenals hij ons! slechts willooze werktuigen, die °nder commando staan van buitenlandsche draadtrekkers. De stammoeder der bewe ging is het „Verbond van strijdende God loozen", dat in 1923 in Rusland werd ge- Sticht en ongeveer vijf millioen volwasse- Den en twee millioen jongelieden omvat. Duitsche en ool^ alweer de Holland- sche organisatie maakt in de laatste tij den een buitengewoon provoceerende pro paganda. Vooral bij het laatste Kerstfeest, toen d^jiussische zender „Een Tocht door het anti-godsdienstige museum" uitzond in de Duitsche taal, om het Christelijke Kerst feest te bederven. Avond aan avond worden ook de leergangen der Godlooze univer siteit uitgezonden. Tentoonstellingen tegen den godsdienst worden georganiseerd. Gra- mofoonplaten met anti-religieuse strekking worden bijna kosteloos verbreid. Revolu- tionnaire tooneelspelersgroepen worden in Centraal-Europa gevormd, die „roocle revues" ter opvoering moeten brengen, Waarin de gebruiken der Kerk door het slijk worden gehaald. Voorts wordt heftig en uitdagend propa ganda gemaakt voor uittreden uit de Kerk. Een bijzonder treurig hoofdstuk is ook de anti-religieuse propaganda onder de schooljeugd. Deze begint reeds bij kinderen van zes jaren. In de prilste jeugd moet het geloof aan God reeds worden uit geroeid en moest de geest van opstand te gen iedere autoriteit worden gekweekt. Overal, bij alle communistische vereeni- gingen en bonden stichten de Godloozen jeugdgroepen. In Duitschland zijn al 26.000 kinderen op deze wijze georganiseerd. De Staat moest ingrijpen. De Rijkspresident heeft het vorige jaar feeds een noodverordening uitgevaardigd, om de Godloozenbeweging tot stilstand te brengen. Deze verordening heeft goed ge werkt. De communistische bladen geven zelf toe, dat het „stil" is geworden rondom de beweging. Maar allerlei uitwassen bleven bestaan. Ondergronds werd gegraven en gewroet. Want de organisaties zelve waren niet aangetast. Thans heeft Rijkskanselier Brüning met krachtige hand een einde gemaakt door het ontbinden der organisaties zelve aan een propaganda, die van uit Moskou via VAN „EEN ALLEDAAGSCH GEVAL" Een keurig-nette jongen, De beste van z'n klas Hy hield wel van ravotten, Maar wist, wat werken was. Met ferme, wakk're kykers Keek hy het leven aan, En toen de schooltyd om was, Wist Fred, waar hy moest staan Al gauw had hy 'n baantje Op een bankierskantoor; Hy deed correct z'n arbeid En had 'n streepje vóór. Hy maakte vorderingen, Hy had 'n held're kop.... En even vlot ging elk jaar De knaap wat hooger-op. Z'n goede, brave ouders Ontvingen nu het loon Voor al hun trouwe zorgen Aan deze flinke zoon. Duitschland heel de Christelijke cultuur trachtte te vernietigen. De strijd tegen de Kerk was tot een bestanddeel van den poli- tieken strijd gewórden. De Godloozenbewe ging van het bolsjewisme was en is er op uit, om alles, wat den menschheid heilig is, te vernielen. Om later de huidige maat schappij zonder moeite te veriietigen, moet de godsdienst uit de harten der menschen en vooral der jeugd verdwijnen. Dan zal de wereld rijp worden voor het bolsjewistische staatsexperiment. De strijd gaat niet tegen den een of an deren godsdienst, maar tegen de grondsla gen van iedere religie, tegen alles, wat de Europeesche menschheid in bijna tweedui zend jaren heeft opgebouwd aan cultuur, aan innerlijke en religieuse waarde en voor al tegen God zelf! Het vroeger zoo dikwijls aangehaalde woord: „Germania docet" moge, wat de nieuwe noodverordening des Rijkspresiden ten betreft, weer voor heel de wereld gel dig worden'. Dr. Fritz Künkel, psychiater te Beriyn, heeft zich, op initiatief van de Nederl. Montessori Ver. afd. Haarlem, bereid verklaard in aanslui ting aan een door hem aan de School voor wysbegeerte te Amersfoort te houden leergang, Dinsdag 17 Mei 8 uur n.m. in het Gebouw van den Protestantenbond te Haarlem te komen spreken over het onderwerp: „Kindliche Cha- rakterschwierigkeiten und ihre Uberwindung". Aan het jaarverslag 1931 wordt het volgende ontleend: Het tiende bedrüfsjaar kenmerkte zich we derom door een belangryke toename van het aantal verbruikers, dat electriciteit afnam vol gens het vastrechttarief en wier verbruik dien tengevolge aanmerkelijk steeg. Aan het eind van 1931 waren er 1811 verbrui kers, die van het vastrechttarief gebruik maakten, onder welk aantal begrepen waren 719, die electriciteit over den penningmeter be trokken. Dat degenen, die electriciteit volgens het vastrechttarief afnamen over den penningme ter, door dit tarief een groot voordeel behaal den, moge biyken uit het feit, dat aan hen over 1S31 werd terugbetaald een totaal bedrag van rond 16000.—, terwijl zy een gemiddelden prijs per kWh betaalden van 19 cent of ruim 1/3 minder dan den normalen prijs van 30 cent per kWh. In de laatste maanden van 1931 begon de invloed van den economisch minder gunstigen tyd merkbaar te worden door een geringere stijging van het aantal verkochte kWh en het aantal kW der maximale belasting. Een lichtzijde is, dat eind 1931 het bestaande contract, met zyn hooge tarieven, volgens het welk de stroom van Leiden werd ingekocht, door opzegging onzerzijds een einde nam en na zeer langdurige onderhandelingen binnen kor ten tijd het afsluiten van een nieuw contract met aanmerkeiyk gunstiger voorwaarden tege moet gezien mag worden. De uitbreiding van het kabelnet, inbegrepen de huisaansluitingen, bedroeg in 1931 ruim 10 kilometer. Totaal was toen aan kabel gelegd sinds de oprichting van ons bedrijf 155 kilome ter. In gebruik waren 12 transformatorstations met 15 transformatoren en een capaciteit van 1515 kVA. Het aantal huisaansluitingen nam toe met 357 stuks. Eind 1931 waren aangesloten 2315 gewone installaties en 2688 huurinstallaties, to taal dus 5003 installaties. Het aantal krachtinstallaties bedroeg 364 stuks met 628 motoren, capaciteit 1239 pk. De straatverlichting bestond uit 367 lan taarns, waarvan 146 in Hillegom, 55 in Lisse en 166 in Sassenheim. Verkocht werden 1.864.877 kWh of 10 pet. meer dan in 1930. Ingekocht werden 2.044.042 kWh, terwü'l de maximale belasting bedroeg 920 kW. Het gemiddeld verbruik per inwoner bedroeg 75 kWh en per aansluiting 386 kWh; in 1930 was dit resp. 69 en 383 kWh. De netto-winst bedroeg slechts 14.363.36, v/at met het oog op het in het bedrijf gestoken kapitaal van ruim 5 ton niet hoog is te noemen. Een lief en deeg'iyk meisje 'n Blik'n blos.... 'n groet.... 'n Praatje en 'n loopje En 'snachts 'n droom.... heel zoet. Hy sprak eens met z'n ouders.... En zy.... met die van haar.... Twee vaders en twee moeders Die spraken met elkaór. En op een Zondagmiddag Ging Fred „op Lize af". Hy wist al van te voren, Dat zy het ja-woord gaf. Na twee jaar yv'rig sparen Keek men elkaar eens aan Fred zou met zyn directie Nu maar eens praten gaan. Met weinig moeite werd hem Verhooging toegezegd. Er was voor Fred begreep hy Een toekomst weggelegd. Een lief, gezellig huisje.... Een in-gelukkig paar.... Een snoezig, kanten wiegje Met inhoud.... na een jaar. En zonder angst, of klachten Ging het getal naai vyf.... Het huisje blééf voor beiden Het schoonste lust-verbiyf. Donderdagavond omstreeks 6 uur reed op den Wagenweg in de richting Haarlem een auto, bestuurd door V. uit Arnhem. In verband met het verkeer ter hoogte van het Westerhout-park moest de bestuurder vaart verminderen. Een met groote snelheid achter hem rydende auto botste tegen den eersten auto aan, doordat de bestuurder B. uit Haarlem niet tudig meer kon remmen. De auto van V. werd beschadigd. Tegen B. is proces-verbaal opgemaakt. Rechts gaat voor In den nacht van Woensdag op Donderdag reed een auto uit de Saenredamstraat de Ken- nemerstraat in in de richting stad. Hy werd bestuurd door den heer V., wonende alhier. Van den Schoterweg kwam een auto, bestuurd door den heer S. uit Zandvoort, ook rydende in de richting stad. Tusschen beide voertuigen ontstond een he vige botsing. De auto van V. werd zoodanig beschadigd dat hy moest worden weggesleept- De oorzaak is, dat de heer V. met groote snelheid heeft gereden en het verkeer van rechts geen voorrang heeft verleend. De Haarlemsche Orkestvereeniging geeft een volksconcert in den Hout op Zondag 8 Mei, onder leiding van Marinus Adam. Het begint te half drie. Uitgevoerd zullen worden: 1. Ouvert. „Or pheus in der Unterwelt", Offenbach. 2. Fanta sie uit „Lakmé", Delibes. 3. Künstlerleben (Wals), Joh. Strauss. 4. Fantasie uit „Carinen", G. Bizet. 5. Ouvert. „Mignon", A. Thomas. 6. Twee Hongaarsche Dansen, Joh. Brahms. 7. Ballet uit „Coppelia", Delibes. „De Privé-secretaresse". Blijspel in 3 bedrijven door Edward B. Compton en Hilary Bantord door het Rotterd.. Hofstadtooneel. Wederom heeft Annie van Ees haar groote veelzijdigheid als actrice getoond, door haar brillante creatie van Joyce Allingworth in - en als Privé-secretaresse. En al willen we direct toegeven, dat het ge- heele stuk zich geheel en al op deze figuur toe spitst en alle personen in zekeren zin onder geschikt zyn aan deze voornaamste aller rollen, toch is het pittige, charmante en buitengewoon royale spel van Annie van Ees van een extra bekoorlijke en we zouden haast zeggen farci- neerende kracht. Zy domineert, niet alleen door de plaats die haar door de auteurs van dit geval werd teogekend, doch voomameiyk en in hoofdzaak door de wyze waarop zij dit levendige, brutaal-waanwyze meisjestype uit beeldt. Want ondanks de slagvaardige en gees tige dialogen, die er soms in voorkomen (zooals b.v. in het eerste bedrijf) gebeurt er practisch eigeniyk weinig in dit stuk. Angstvallig hebben de schryvers vermeden (misschien om het prestige van de hoofdpersoon niet aan te tas ten) de feitelijke omwenteling in het interieur van de secretaresse, of zoo men wil haar erken ning van het strenge business-princiep van den energieken directeur, weer te geven. Zoo toont het eerste bedryf zonder meer,, het vrij gevochten ontembare en sportieve jonge meisje, het tweede bedrijf haar secretaresseschap na veertien dagen en het derde brengt ons de (tij dens de pauze) gereedgemaakte flinke model secretaresse, zonder dat men daarvoor den aanvankelijk zoo kordaten directeur aansprake- ïyk kan stellen. Integendeel! Hy blijft steeds én als directeur èn als man volkomen aan het meisje ondergeschikt. Aangezien een con tra-plot in deze historie niet ongestraft kon worden genegeerd, kregen we enpassant nog een wonderolie-achtige liefde van een dito meisje te zien en, we erkennen het volmondig, Louise Kooiman deed dit voortreffeiyk. Dit be trekkelijk onbeduidende rolletje dat kenneiyk voor de afwisseling er in was gebracht, zou men alleen reeds door de wyze van uitvoering niet graag hebben gemist. We hebben reeds opgemerkt dat de direc teur in woord en daad nimmer opgewassen kon of „mocht" zyn tegen: de privé-siecretaresse, doch dat brevet van geestelyke onbekwaamheid treft geenszins Ludzer Eringa, daar hy in alle opzichten zyn best deed door zyn gereserveerde houding zyn overwicht te demonstreeren. Ware de privé-secretaresse minder rad van tong en minder raak in haar uitdrukkingen geweest, dan thans het geval was, misschien had de di recteur dan nog iets van zijn houding in de oogen van het publek gered. Nu kon helaas niemand aan zyn „zaken-emst" gelooven. We zouden door kunnen gaan met het memoreeren van andere aanvullende krachten, doch ook dan zouden we tevens weer moeten erkennen, dat Annie van Ees er als een vuurtoren-licht boven uitstak en dat zy practisch de vrou- Wel werd er vaak gerekend, Gewerkt tot in de nacht, Maar met een lach en liedje Werd 't offertje gebracht. Zoo hielpen zy elkander De zware jaren door.... Toen volgde Fred's benoeming: .Directie by-kantoor." 't Salarishaast verdubbeld! Opeens geen zorgen meer! Toch bleven Fred en Lize Eenvoudig als weleer. Het by-kantoor floreerde. De „stuurman" was 'n Vent! Tot léét zat hy te werken, Het éérst was hy present. Zoo gingen mooie jaren Van ongestoord succes, De kind'ren werden „kranen" Op Mulo, H.B.S. En 't leek wel of de voorspoed Niet stil wou biyven staan Och.... had hy Fred voor ditmaal Maar rustig laten gaan. Ze waren zoo tevreden En niets ontbrak hen toch.... Wat deed dan dat gevaarlyk En wreed geluk daar nog? welyke mentor was, die dit stuk naar het groote succes leidde, dat bereikt werd. Toch willen we de verdienste van Piet Rienks als den vlotten boy, Joan Elsensohn als den muffen boekhouder Marthad en Juliette Roos als de vriendelijke oude tante niet onvermeld laten, evenmin als het spel van Ed. Palmers, al kon dit laatste dan ook moeiiyk worden ge waardeerd vanwege het lichtelijk onaangename tintje dat inhaerent deze rol was. Vergissen we ons niet dan zal ook dit stuk vele opvoeringen beleven, en lederen keer met evenveel succes ontvangen worden, als dit gis terenavond voor een goed bezetten schouwburg werd gedaan. Want een avond bij de „Privé- secretaresse" is ontspanning en pleizier van het begin tot het eind. L. V. N. N. te Hillegom ƒ2.50. Woensdag 11 Mei des avonds te S'A uur zal de Vrywillige Burgerwacht, Haarlem, in het Ho tel „Lion d'Or" de algemeene vergadering hou den. O.m. worden dan behandeld jaarverslag en rekening en verantwoording, terwyl voorts de verkiezing van bestuursleden plaats vindt. In de afgeloopen week zijn in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van diphterie voorgevallen. By de politie is aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat geplaatst was voor een perceel aan de Gedempte Oudegracht. In den nacht van Donderdag op Vrü'dag om streeks drie uur is de een en twintigjarige D. S., autohandelaar te 's-Gravenhage, die met zyn auto uit de richting Amsterdam kwam, in de bocht nabij de Postbrug onder de gemeente Oegstgeest in de rails terecht gekomen en ver volgens tegen een boom gebotst. De auto werd totaal vernield. De man liep verwondingen aan de borstkas op. zyn vrouw, die naast hem zat, kreeg een ern stige kaakfractuur. Twee Leidsche studenten, die onder weg verzocht hadden te mogen meeryden en zoodoende zich eveneens in den auto bevon den, werden ook ernstig gewond. Een hunner Donderdagavond omstreeks 7 uur is op den straatweg NykerkAmersfoort het acht-jarig zoontje van den heer van B. aangereden door een auto uit Kampen. De jongen werd naar het ziekenhuis te Amersfoort overgebracht, waar hy aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. i De Rechtbank te Breda deed uitspraak in de zaak tegen den 34-jarigen M .v. d. O. te Rotter dam, thans gedetineerd, beschuldigd van in braak en poging tot diefstal in een villa aan het Montenspark te Breda. Beklaagde werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest en ter beschikbaar stelling van de regeering. In den nacht van 13 op 14 November had op den nieuwen Ryksstraatweg naby Hakkelaars- brug in de buurt van Muiden een auto-onge luk plaats, waarby een koopman uit Amsterdam zwaar gewond werd. De chauffeur D. O., wonen de te Bussum, kwam met zyn vrachtauto uit de richting Amsterdam, by Hakkelaarsbrug kwam hy in botsing met een luxe auto uit de richting Naarden komende. De passagier uit laatstge noemden auto, de koopman J. v. P. S., werd zwaar gewond opgenomen en naar het Burger ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Hij had een hersenschudding en schedelbreuk gekregen, door verlamming van het rechtergezichtsgedeelte kon hy zyn rechteroog niet meer sluiten, terwyl hy aan het rechteroor doof werd. De man moest elf weken in het ziekenhuis worden verpleegd en wordt thans nog door specialisten behan deld. De chauffeur van den vrachtauto had zich voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank te verantwoorden wegens het door roekeloosheid veroorzaken van zwaar lichamelyk letsel door schuld. Een automobilist als getuige gehoord, had vlak achter verd.'s auto gereden. Zijn snel heid was niet groot, get. schatte ze op ongeveer 25 K.M. Verd. reed soms midden op den weg, doch herhaaldelijk hield hy den rechterkant. Get. kon niet passeeren, het was dien nacht tamelijk mistig. Deze verklaring werd beves tigd door een tweeden automobilist. Verd. verklaarde, dat hy omdat het mis tig was het midden van den weg had ge houden. Toen hij de lampen van den tegen- komer zag, was hy aan de rechterzyde van den weg gaan rijden, zoodat hij naar zyn meening geen schuld aan het ongeluk had. Naar de mee ning van den deskundige, den heer K. W. G. Stoffels, hadden beide auto's op het midden van den weg gereden. De Officier van Justitie, mr. Reilingh, hield er rekening mede, dat het dien nacht mistig was en ook de auto van de andere zyde niet volko men rechts heeft gehouden en eischte een voor- waardelyke hechtenisstraf van veertien dagen met een proeftyd van twee jaren, benevens een geldboete van 25. De verdediger, mr. F. van Leer, pleitte vry- spraak. Vonnis 20 Mei. Op 10 April j.l. gingen twee jonge Nijmege- naars per kano uit om een tocht op de Waal te maken. Men hoorde na het vertrek niets meer van beide jonge mannen, tot eenige dagen ge leden het lyk van een der jonge mannen, Peters genaamd, uit de Waal werd opgevischt. Don derdag is het tweede lyk, van den 23-jarigen H. W., eveneens uit de Waal opgevischt en naar Nymegen overgebracht. Voor de Rechtbank te Assen heeft terecht gestaan de 29-jarige gescheiden vrouw A. H. te Oldendiever, thans gedetineerd, die op 20 Maart jj. haar kind, terstond na geboorte, door ver stikking van het leven heeft beroofd. Tien dagen na den moord vond de marechaussee het lijkje in een bedstee. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. De Officier van Justitie eischte twee jaar gevangenisstraf. Ze stonden haast verslagen Van de gebeurtenis Opeens kwam binnenvallen 'n Groote erfenis! Fred raakte opgewonden, Z'n werk ging minder vlot En spoedig fantaseerde Hy zyn geluk kapot. Z'n vrouwtje wist niet beter, Of 't geld stond veilig vast De duivel der verleiding Was al bij Fred te gast. Hij was aan 't speculeeren Hij wonverloor.... en won.... Zat eindelyk te kyken In 'n.uitgeputte bron. Veel slapelooze nachten.... En wanhoop, angst, berouw.... Want telkens dreef de daling Hem verder in het nauw. En als zyn vrouw hem smeekend Om woord en uitleg vroeg, Dan zei hy harde dingen, Die schreiend ze verdroeg. De kind'ren keken angstig Hun bleeke vader aan. 's Nachts hoerden ze hem jamm'rend Door al de kamers gaan. Waar vroeger vader's lied klonk Was nu 'n zucht, 'n vloek.... Men durfde niet meer praten Al het geluk was zoek. MACHINE DERTIEN. De ramp moest eind'iyk komen Verduist'ring kwam aan 't licht. Een braaf gezin in schande Onteerd de man van plicht In kille cel kruipt Fred nu De wreede jaren door En wanhoopt aan 't hervinden Van wat hij eens verloor. Z'n vrouw was bij ce tyding Als dood ineengezakt Is nu een stump'rig menschje Misschien voorgoed geknakt. Z'n kind'ren gaan nu schichtig En haastig over straat.... Ze hooren.... zien.... en voelen Wat van hen wordt gepraat. Wie zorgt er nu voor voedsel? Voor kleeding en voor huur? Wie helpt die arme levens Naar het bevrydend uur? Men zal wellicht nog zorgen, Dat hier geen honger naakt, Maar 't feit biyft, dat elk hapje Toch, o, zoo bitter smaakt. Een van de maatschappelijke verplichtingen, waaraan de menschheid sinds den wereldoorlog vastzit, is nazorg voor de tienduizenden oor logsslachtoffers, die er het leven hebben afge bracht, doch onherstelbaar verminkt zyn. Zoo zyn er nog legioenen blinden, die hun weg door het leven moeten zoeken en een van de dingen, waarmede een speciaal ingerichte dienst in Potsdam zich bezig houdt, is het africhten van honden, welke de blinden tot veilig geleide kun nen dienen. Onlangs is de duizendste afgerichte hond door deze hondenschool aan een oorlogs- blinde afgeleverd. Dit getal lijkt niet zoo heel erg groot maar wanneer men in aanmerking neemt, welk een ontzaglyke training er aan deze aflevering vooraf heeft moeten gaan, zal men moeten erkennen, dat er toch wel veel nut tig werk door deze school in den loop der jaren is verricht. lederen hond, die na een bijzondere medi sche keuring ter training wordt aangenomen, wordt geleerd uit den weg te gaan voor hin derlijke obstakels, waarover een blinde kan vallen of waaraan hy tegenaan kan loopen. Men leert men b.v. 'n brievenbus te ontwyken door hem herhaaldelyk langs een brievenbus te laten loopen. lederen keer wanneer de hond er onder door probeert te loopen, valt een zakje zand juist op zyn kop leeg. Het dier schrikt en na dat het eenige malen is geschrokken, ontwükt het voortaan een brievenbus. Op dezelfde ma nier traint men het ook om andere hindemis sen te ontgaan, terwyl ook wordt bereikt, dat het niet onder hekken doorkruipt, maar netjes den ingang binnengaat, waarlangs zyn baas ook kan loopen. Zoodra de hond nauwkeurig op de hoogte is van al deze theoretische dingen, wordt hij op straat afgericht en daarna ge keurd. „Slaagt" hy voor dat „examen", dan is het oogenblik gekomen om hem aan een blinde te geven. Naar wij vernemen hebben een tachtigtal trambestuurders en conducteurs van de H. T. M. een aanschryving van de directie ontvan gen, waarin wordt medegedeeld, dat de Raad van Beheer heeft besloten, hen met ingang van 19 dezer te doen overgaan naar de per soneelsreserve van het Gemengd Bedrijf. De betrokkenen behooren allen tot het jongere personeel; zij behouden hun va? verband en ontvangen een garantieloon van -1 '3 van het tegenwoordige, welk garantieloon wr-rdt be taald voor den tijd gedurende welken van hun diensten geen gebruik zal kunnen worden ge maakt. De dagen, waarop zy wél hun diensten verrichten, hetzy op de lyn, dan wel in de remises en werkplaatsen waaruit onlangs een groep los personeel is ontslagen worden volledig uitbetaald, terwijl de pensioensaan spraken onveranderd blyven. Voorloopig laat het zich aanzien, dat er voldoende werk is om degenen, die thans naar de personeelsreserve overgaan, de volle week aan den arbeid te houden, zoodat in dat geval de betrokkenen vooralsnog geen nadeel van den door de omstandigheden noodig geworden maatregel zullen ondervinden. Donderdagmorgen te 6.38 uur is de „Ibis" van Schiphol naar Indië vertrokken. Te 9.31 uur maakte het toestel een tusschenlanding te Leipzig, vanwaar het weer te 10 uur vertros. Te 14.14 uur plaatselyke tyd, arriveerde het vliegtuig te Boedapest. Het toestel heeft 224,360 K.G. post en 11,900 K.G. lading aan boord. De „Ibis" op c heenreis is Vrijdag te 6.01 uur uit Boedapest vertrokken en te 15.50 uur te Athene geland. De ,Uil" is Vrijdag op de terugreis te 4.43 i ar uit Cairo vertrokken en te 7.03 uur te Mersa Matruh geland. Vandaar vertrok het toestel te 7.26 uur naar Athene, <vaar het te 12.25 uur arriveerde. De „Duif" is Donderdag op de heenreis te 5.25 uur uit Calcutta vertrokken en te 11.58 uur te Rangoon geland. By de N. V. Philipsfabrieken te Oss (afd Armaturen) en by de N.V. de Reuvers' Hout- zagery en Kistenmakery, eveneens te Oss, zijl verscheidene werklieden ontslagen, terwyl bij d N.V. Hartog's Fabrieken een zevental klerke zyn ontslagen. Onder de slachtoffers zyn e met een staat van dienst van vijftien jarei Sinds Donderdagmiddag wordt te Smüde vermist de 16-jarige Cornelia Jongejan, die on der toezicht staat van de vereeniging „Kinder- zorg" te Rotterdam. Te Appelscha wordt even eens een jongen vermist, die ook uitge'onden is door bovengenoemde vereeniging. Vermoed wordt dat zy samen gevlucht zyn. De politie stelt een onderzoek in. En ergens in 'n kamer, Met de gordijnen dicht, Zit nog een gryze moeder Met wezenloos gezicht Met ferme, wakk're kijken» Keek hy het leven aan. En toen de schooltijd om was, Wist Fred, waar hij moest staan. Een lief en deeg'lyk meisje.... 'n Blik. 'n blos, 'n groet.... 'n Praatje en 'n loopje En 's nachts 'n droom.... heel zoet. Een lief, gezellig huisje.... Een in-gelukkig paar Een snoezig, kanten wiegje Met inhoudna een jaar.. Ze waren zoo tevreden En niets ontbrak hen toch... Wat deed dan dat gevaarlyk En wreed geluk daar nog? Ochlaat ons nimmer denken. Dat wü zoo „stevig staan" Het geld kan, vóór we 't weten, Een wreede moord begaan.... G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9