Bij het overlijden van Doumer Instortingsramp te Lyon g Presidentsverkiezing op Dinsdag a.s. :#yf m LINKS TRO FRANKRIJK Het nieuws van heden Briand's erfenis Albert Thomas ROUWBETUIGINGEN UIT ALLE LANDEN Donderdag nationale begrafenis VRIJE GRAANHANDEL IN RUSLAND BIJNA 40 PERSONEN BEDOLVEN Uitbreiding van Amerika's vloot P <*J Elfhonderd bankbiljetten van duizend francs Universiteit van Madrid gesloten DE BAROMETER wBÊm IëÊêBI M DAG 9 MEI 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18069 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f 358 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Lebrun en Painlevé genoemd als candidaten voor het presidentschap Tardieu tot het volk De moordenaar parijs, 7 Mei. (Reuter.) Gorguloff, de Frankrijk rouwt Deelneming te Rome Te Berlijn In Engeland Nederlandsche deel neming Hulde der Duitsche pers Niet veel moois Het Weer, DE AANSLAG OP PAUL DOUMER lëiÉl De landbouwers mogen hun overschotten voortaan zelf verkoopen De moordenaar in verzekerde bewaring op het commissariaat van politieSaint Philippe du Roule. De dader draagt de wonden aan het gelaat, hem door de woedende menigte toegebracht NA DEN AANSLAG OP PAUL DOUMER Siji» Claude Farrère verlaat het hospitaal Beaujon, nadat de wonde, door een der kogels van den dader toegebracht, verbonden is Brand verergert de situatie De vroegere cartelpartijen hebben gisteren de meerderheid behaald Winst voor Herriot De uitslag DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De directeur van 't Internationaal Arbeidsbureau plotseling overleden Hij kwam te Parijs stemmen Groote beroering Zijn leven NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT PARIJS, 7 Mei. (Reuter.) Ministerpresident Tardieu heeft uit naam der regeering de vol gende boodschap tot het Fransche volk ge richt: pe president der republiek is vermoord. In geheel Frankrijk heerscht daarover groote ont steltenis. Het beweent den beroemden grijs aard, wiens leven aan den dienst van Frankrijk was gewijd en wiens vier zonen bij de verde lging van Frankrijk zijn gevallen. Geheel Pr ankrijk buigt zich voor de treurende, weduwe tan haar eveneens op het veld van eer geval- len echtgenoot. Betuigen wij hem door kalmte en waardigheid de eenige eer, die hij heeft ge- wenscht. Morgen zal het land zijn vertegen woordigers kiezen. Dinsdag zal de Nationale Vergadering den nieuwen president aanwijzen. Donderdag zal het volk van Parijs Paul Dou- teer uit het Elysée naar het Panthéon over brengen. Ter herinnering aan den grooten dienaar bes lands en in het uitvoeren der wetten zal rankrijk zijn rouw en zijn eenheid weten te bevestigen. Leve Frankrijk, leve de Republiek. get. Tardieu, minister-president. Naar de „Intransigeant" meent te weten, zou tardieu voornemens zijn om, hoe ook de uit- JaS der Kamerverkiezingen moge wezen, zich 1 Juni met zijn tegenwoordig kabinet aan ae nieuwe Kamer voor te stellen. De letterkundige Claude Farrère, die bij den anslag op Doumer werd gewond, heeft een iechten nacht doorgebracht. De kogel in den arm kon worden verwijderd, tee in den schouder echter nog niet. j, De „Liberté" noemt hedenavond Lebrun en ainievé als personen, die volgens de meening ah het blad in aanmerking komen voor de Pvolging van Doumer als president. De naam an Painlevé werd ook in de wandelgangen er Kamer door sommige van zijn vrienden haar voren gebracht. Voigens geruchten heeft ook afgev. Germain p artfh (radicaal links) het voornemen, zich "hcidaat te laten stellen. hloordenaar van den president, is hedenochtend Vroeg naar de Santé-gevangenis overgebracht. Zijn vrouw, die heden te Parijs aankomt, is een Zwitsersche, Annamarie Geng genaamd, in 1899 te Wintherthur geboren. Zij huwde G. in 1931 te Billancourt bij Parijs. De door den rechter van instructie aange wezen psychiaters zullen hun onderzoek naar de geestvermogens van den moordenaar ter stond beginnen. De veronderstelling wordt geopperd, dat Gor- 8'Uloff, een gewelddadig persoon, een bruut, de husdaad heeft gepleegd om zich erover te wre ken, dat de Fransche regeering' hem de uit- °eiening van het doktersambt in Frankrijk had verboden. PARUS, 7 Mei. (Reuter.) Op aansporing van öeh minister var Onderwijs blijven heden naar Aanleiding van den dood van Doumer de door ben staat gesubsidieerde theaters gesloten. Donderdag blijven alle staatskantoren geslo pen, om alle ambtenaren in de gelegenheid te stellen, aan de begrafenisplechtigheden deel te hemen. Vanaf heden zijn alle vlaggen te Parijs half stok geheschen. Voor het leger en de civiele Autoriteiten is een treurmaand afgekondigd. PARIJS, 7 Mei. (Reuter.) De deelnemings betuigingen van vorsten en staatshoofden blij- Jten binnenvloeien op het Elysée. Hindenburg, Ntussolini, Grandi en Stimson telegrafeerden Persoonlijk. 2. Em. Kardinaal Pacelli bracht de Fransche begeering de deelnemingsbetuigir.g van den H. Vader over. Te Rome werd vanmiddag een zitting van be Italiaansche Kamer uitsluitend gewijd aan be herdenking van president Doumer. Voor zitter Giuriati las een adres voor, waarin de deelneming van de fascistische Kamer aan de familie van den president der Fransche repu bliek wordt betuigd. .Mussolini sloot zich hierbij aAh; hij wenschte, dat het Fransche volk in zijn rouw zou gevoelen de levendige en bewo gen deelneming van het Italiaansche volk. De Italiaansche Senaat zal den president Maandag herdenken. De Italiaansche regee- b'hg gaf order, de vlaggen van de openbare ge bouwen halfstok uit te steken. De ontroering en consternatie te Genève is Sroot. Alle commissie-zittingen ter ontwape- hingsconferentie werden vandaag ten teeken van rouw verdaagd. De voorzitter der conferentie Arthur Hender son, en de secretaris-generaal van den Volken bond, sir Eric Drummond, drukten Tardieu telegrafisch hun persoonlijk leedwezen uit. De Duitsche ambassadeur, graaf Welczek, bracht hedenmorgen te Genève een bezoek aan ben oudsten Franschen gedelegeerde ter ont wapeningsconferentie, Dunaont. Te Berlijn begaf rijkskanselier Bruening zich Persoonlijk naar den Franschen ambassadeur, ten hem zijn deelneming bij den dood van den Nranschen president te betuigen. De Pruisische minister-president zond mevr Doumer het volgend telegram: ..In diep medevoelen met het u, geachte me vrouw, door een verafschuwenswaardige mis daad overkomen zwaarste leed, verzoek ik u be eerbiedige uitdrukking mijner innigste deel- heming aan het tragisch heengaan van uwe ëade te aanvaarden." Van officiëele gebouwen te Berlijn, als hef Djkspresidium, de rijkskanselarij en de Rijks- bag, hingen de vlaggen halfstok. Net telegram, dat de Engelsche koning aan teevr, Doumer richtte, luidt: Mevrouw Doumer. De koningin en de ko ning zijn diep bedroefd te vernemen, dat uw voortreffelijke echtgenoot, president der repu bliek, aan zijn verwondingen is bezweken. Ik verzeker u, dat het geheele Britsche volk mijn afschuw voor deze snoode misdaad deelt; daarom mijn innige deelneming voor u en de Fransche natie in uw tragische smart. De koning heeft het hof last gegeven, een week lang in rouw te leven wegens den dood van Doumer. Het is mogelijk, dat de koning bij de begrafenis te Parijs vertegenwoordigd zal worden door den prins van Wales of een van diens broers. De Valera heeft een telegram van deelne ming gezonden aan den Franschen minister van Buit. Zaken. Blijkens de te Parijs binnenkomende berich ten, uiten alle bladen ter wereld eenstemmig hun verontwaardiging over den afschuwelijken aanslag, waarvan Doumer het slachtoffer was Alle memoreeren ook bijzonderheden uit het particuliere en politieke leven van den gestor ven president, een leven van moed, eerlijkheid en opoffering. Tijdens een cricket-match op het beroemde Lords-terrein bij Londen stonden de vlaggen halfstok ten teeken van rouw om den dood van Doumer. Op het voetbalterrein te Chelsea noor den 35.000 toeschouwers staande en met ont bloot hoofd den door een muziekcorps gespeel den treurmarsch aan. 's GRAVENHAGE, 7 Mei. H. M. de Koningin heeft na het bekend worden van den aanslag op den president der Fransche Republiek uit Het Loo ook aan mevrouw Doumer een tele gram van deelneming gezonden. Z. K. H. de Prins heeft hedenmiddag 12 uur een bezoek gebracht aan den Franschen ge zant, teneinde zijn deelneming te betuigen. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan Hr. Ms. Gezant te Parijs opgedragen aan de Fransche Regeering de deelneming der Nederlandsche Regeering „e betuigen in het overlijden van den president der Fransche Re publiek. Hedenochtend heeft de minister van Buiten landsche Zaken een bezoek van rouwbeklag gebracht bij den Franschen gezant. De minister van Waterstaat heeft zijn deel neming betuigd aan den Franschen Gezant en aan de Directie van de Compagnie Générale Transatlantique, wier gast hü heden anders zou zijn geweest aan het noenmaal te Amster dam, waaraan hij met eenige andere Neder landsche autoriteiten genoodigd was. BERLIJN, 7 Mei. (W. B.) De Berlijnsche bladen van alle richtingen veroordeelen een stemmig zoo scherp mogelijk den aanslag op den Franschen president. Bijna alle huldigen den persoon van den overledene en zijn betee- kenis voor Frankrijk. Het „Berliner Tageblatt" noemt hem een toonbeeld der huiselijke deugden, welke de Franschen het meest op prijs stellen. Frankrijk heeft zijn besten burger verloren, die als stats- man de zekerheid bood, dat hij steeds de rust bewaarde. Niet alleen voor Frankrijk is het te wenschen, dat op Doumer een president volgt, die den overledene in rust en zenuwsterkte evenaart. De „D. Z." zag in Doumer geen man van het volk, ofschoon hij toch uit het volk ls voortgekomen. Het oorspronkelijke lag niet in zijn aard, doch wel het correcte, doelbewuste, iets wat aan geen verandering onderworpen scheen en hoogte- noch laagtepunten kende. Dat juist deze man aan een moord ten offer moest vallen, schijnt een buitengewone onzin nigheid onder alle onzinnigheden. PRAAG, 7 Mei. (V. D.) De Tsjechische bla den publiceeren vele bijzonderheden over het leven van Gorguloff. De „Poledni List" publi ceert een interview van zijn correspondent in Prerau met de voormalige echtgenoote van G.. mevrouw Stepka. Zij deelde mede, dat Gor guloff in den wereldoorlog een ernstige hoofd wonde heeft bekomen. Hü was steeds zeer ner veus en opgewonden. Op zijn vlucht uit Rus land kwam hij in 1921 te voet door Polen naar Tsjecho-Slowakije. In 1924 schreef hij een boek „Dalava" genaamd, onder het pseudoniem Brad, en in 1925 schreef hij een autobiographic onder eigen naam. G. schijnt in dien tijd ge leefd te hebben van de opbrengst van een dia mant, dien hij vn de Czarina beweerde te heb ben gekregen. Hij studeerde aan de Tsjechi sche universiteit in Praag, waar hij in 1925 tot doctor in de medicijnen promoveerde. Hij prac- tiseerde in Goedung bij Olmuetz. Verwachting: S Matige tot zwakke wind uit Zuidelijke K g richtingen. Betrokken met kans op regen, gg H vooral in het Noordoosten. Later opkla- p M rend en iets zachter. Hoogste Barometerstand 765.0 La Co- B H runa. H Laagste Barometerstand 748.3 Memel, ffi PARIJS, 7 Mei. (Reuter.) De ministerraad heeft besloten de Nationale Vergadering, die de nieuwen president moet kiezen, Dinsdagmiddag te 14 uur te Versailles bijeen te roepen. De in 1928 gekoz enKamer zal aan de verkiezing deel nemen, daar de bevoegdheden der nieuwe Ka mer eerst 1 Juni ingaan. Verder heeft de ministerraad besloten dat Donderdag de nationale begrafenis van wijlen president Doumer zal plaats hebben. De uitvaart zal geschieden in de kerk van Notre Dame, de bijzetting in het Pantheon. Van Maandagmiddag af zal het publiek in de gelegenheid worden gesteld aan het stoffe lijk overschot in het Elysée voorbij te trekken. te JjV'" i De „Rude Pravo", een communistisch blad, beweert, dat Gorguloff voortdurend ingeschre ven lid is geweest van de sociaal-democratische partij. Van verschillende kanten zijn aanklach ten tegen G. ingediend wegens vergrijpen tegen vrouwen. Ook zijn eigen vrouw heeft hij mis handeld, zelfs heeft hij eens op haar gescho ten. Dit was de reden weshalve hij Goedung hals over kop heeft moeten verlaten. Zijn vrouw heeft zich van hem laten scheiden. In Prerau, waar hij vervolgens de medische prac- tijk uitgeoefend heeft, leefde hij op grooten voet. Daar is hij eens op een gemaskerd bal verschenen, vermomd als Raspoetin; hij ge droeg zich daar echter zoo onmogelijk, dat hij verwijderd werd. Wegens abortus werd een proces tegen hem gevoerd, zoodat hem op 9 April 1930 het recht ontnomen werd de medi sche practijk in Tsjecho-Slowakije uit te oefe nen. MOSKOU, 7 Mei (Sovjet. Tel. Ag.) De Raad van Volkscommissarissen en het Centraal Co mité der Russsische communistische partij vaardigden heden een verordening uit, welke het graan-opbrenginsplan uit de oogsten van 1932 en varder den collectieven graanhandel regelt. Eerst wordt er op gewezen, dat de graan opbrengst in 1928 nog 660.000.000 pud (een pud ruim 16 K G.) en in 1931 ondanks de droogte reeds 1.400 millioen pud bedroeg. De Sovjet-Unie wil nu naast de totdusver gebruikelijke methode van staats-graan op brengst tot voorziening der stedelijke bevolking, ook den vrijen graanhandel van de collectieve en de afzonderlijke bedrijven invoeren. Daarom wordt het staats-graanopbrengstplan voor 1932 voor de collectieve en afzonderlijke bedrijven in vergelijking met 1931 met 264 millioen pud verminderd. Tegelijkertijd wordt echter het graan-opbrengingsplan voor staatsbedrijven met 43 millioen pud verhoogd. Zoowel de collectieve als de afzonderlijke be drijven kunnen dus, na doorvoering van het graanopbrenginsplan 1932 en de doelmatige vorming van een zaad-voorraad, ongehinderd zelf de markten kiezen, om hun graanoverschot te verkoopen of het in collectieve winkels van de hand te doen. De plaatselijke organen moeten hiervoor hun steun verleenen, doch tevens maatregelen tref fen, om een particulieren handel of opkoopen door zwendelaars te voorkomen. WASHINGTON, 6 Mei. (V. D.) De Senaat heeft heden met 44 tegen 21 stemmen de Hale- wet aangenomen, waarin besloten wordt tot het uitbreiden van de Amerikaansche vloot tot zoover als de Londensche vlootovereenkomst tot het jaar 1936 toelaat. LYON, 8 Mei (Reuter). Vanmorgen om 9 uur i? een huis van vijf verdiepingen ingestort. De bewoners werden onder het neervallend puin bedolven. Tot dusver zijn zeven personen naar het ziekenhuis vervoerd. De oorzaak van de catastrophe is niet bekend, evenmin als het ..an- tal slachtoffers. Later bleek dat niet een, doch twee woon huizen zijn ingestort, tezamen bevattend 45 huurders. Tot dusver zijn slechts tien personen in veiligheid gebracht, hetzij dat zij tijdig uit het puin konden worden gehaald, of vóór de instorting de vlucht hebben kunnen nemen, 35 Personen ;;en dus onder het puin. De oor zaak van de instorting moet gezocht worden in een aardverschuiving. Tengevolge van het bre ken der gasleiding ontstond bovendien brand. De puinhoopen branden op 't oogenblik nog. Een later telegram meldt, dat nog een tweede instorting S plaats gehad, waardoor 1 t reddingswerk uitermate bemoeilijkt is gewor den. Met het oog op gevaar voor verdere instorting, PARIJS, 9 Mei. Gisteren is in Frankrijk de definitieve uitslag gevallen voor de toekom stige verdeeling der Kamerzetels. In 340 distric ten vond gisteren herstemming plaats. Het resultaat is zeer gunstig voor het vroe gere cartel. De partij van Herriot, de radicalen, won niet minder dan 45 zetels, de socialisten wonnen er 17 en de republ. socialisten 12. Aan de rechtsche zijde zijn daarentegen zwa re verliezen geleden. PARIJS, 9 Mei. In den afgeloopen nacht omstreeks 1 uur werd het volgende totaalresul taat van de eerste en tweede verkiezingen be kend. Dit resultaat betreft 602 van de 605 kies kringen. De getallen tusschen haakjes geven het aan tal zetels in de vorige kamer aan. RECHTS: Onafhankelijken 5 (8) Rep. dem. Unie (groep Marin) 76 (90) CENTRUM: Links republikeinen (Tardieu) 72 (101) Onafhankelük republikeinen 28 (26) Volksdemocraten Kath. Volkspartü 16 (19) Radicaal-links en onafh. rad. (incl. groep Franklin Bouillon) 61 (90) LINKS: Radicaal-socialisten 156 (109) Soc. republikeinen en Fransche socialisten (Painlevé-de Monzie) 36 (32) Socialisten 129 (112) Communisten 23 (15) Onder de niet-herkozen afgevaardigden be vindt zich Hennessy, sociaal-republikein en Bouilleux-Lafont, de vice-president der links republikeinen. Volgens dezen uitslag hebben dus de linksche kamergroepen de absolute meerderheid' ver overd. gestorte huizen in Lyon voor vandaag definitief zijn de opri.' ningswerkzaamheden aan de gestaakt. Cnder het puin bevinden zich 27 men- schen en men heeft alle hoop opgegeven hen te redden. PARIJS, 8 Mei (V.D.). Te Lyon ijn, - k~Ts reeds gemeld, Zondagmorgen twee woonhuizen ingestort. Door de instorting sprong de gasiei- ding waarop de puinhoop in vlammen opging. Slechts ongeveer 10 bewoners konden zich tijdig in veiligheid brengen, zoodat nog ongeveer 35 onder het ..uin bedolven liggen. Tot het oogen blik is het nog niet mogelijk de brandende puin hoop te naderen. Slechts een vrouw kon als Jijk worden geborgen. De burgemeester van Lyon, Herriot, en de plaatselijke autoriteiten bevinden zich op de plaats des onheils. De vrees dat de onder het puin der beide huizen bedolven 35 bewoners ten doode zijn op geschreven, schijnt beyesti. te worden. r. -t Zondagmiddag was het nog niet gelukt een der Ingeslctenen te redden. Van de tien personen die zich konden redden zijn acht ernstig ge wond. Bij de opruimingswerk lamheden had sen nieuwe aardverschuiving plaats, waarop brandweer-officier ernstige kwetsuren opli ;p De geheele brandweer uit Lyon en het garni zoen van Lyon bevinden zich op dg olaats des onheils en werken koortsachtig aan de redding der ingeslotenen. De catastrophe schijnt veroor zaakt te zijn door den hevigen regenval der laatste dagen. Hierdoor heeft de aardverschui ving plaats gehad ten gevolge waarvan de huizen instortten. De eigenaar van een der huizen verklaarde dat hü zich juist op enkele meters van de huizen bevond, toen hü plotseling een rookwclk zag opstügen. Eenige seconden later heelt hü een vreeselijk gekraak gehoord, terwül hü de slachtoffcrr om hulp ho. de roepen. Hü is di rect naar de plaats des onheils geloopen. De verhooging waarop de beide huizen waren ge bouwd is letterlijk in twee stukken gesplitst. De aardverschuiving welke tijdens de bergings werkzaamheden plaats had, heeft büna nog 50 personen net leven gekost, die zich in de on- middellüke omgeving van de hoogte bevonden, toen deze plotseling verschoof. Het vuur, dat onmiddellijk na de ramp uit brak, kon eenige uren later worden gebluscht. De geheele omgeving is afgezet door gendar merie en politie. Honderden menschen zijn in de omgeving waar zij bericht afwachten over verwanten of bekenden, die zich onder het puin bevinden De werkzaamheden zijn in den loop v i den middag onderbroken, aangezien men eerst de omliggende huizen moet stutten, ten einde verdere rampen te voorkomen. Nieuwe Fransche presidentsverkiezing op Dins dag a. s. Donderdag nationale begrafenis van Doumer. Algemeene deelneming van het buitenland bij den dood van den Franschen President. Overval in een winkel te Heerlerheide. Modderregen te Amersfoort. Onze boter-invoer in Duitschland. Groei i achteruitgang van den export. Linksche overwinning bij de Kamerverkiezin gen in Frankrijk Albert Thomas plotseling te Parijs overleden. Instortingsramp te Lyon. De felle verkiezingsstrijd, die de laatste weken Frankrijk beroerde, heeft de Parüzenaars niet belet zich bezig te houden met de interessante büzonderheden uit het testament van Briand. Het bleek dat Briand niet zoo arm was, als algemeen werd verondersteld. Briand bleek mil- lionnair te zün, al was het dan ook op be scheiden schaal. Wel stond er op de Fransche banken of spaarkassen geen enkele rekening courant op naam van Aristide Briand, maar in de huishoudkast van den Franschen staatsman vond men elf honderd zorgvuldig gebundelde en geregistreerde bankbiljetten van 1000 francs Briand gaf blükbaar aan de kous nog de voor keur boven alle banken. En dit nog wel in een tijd. dat bankkrachs tot de onmogelijkheden of minstens tot de onwaarschünlijkheden behoor den. Nooit gaf Briand zün geld uit handen en geen hooge rentevoet kon hem ooit verlokken om het geld te beleggen. Dit vermogen, ruim een millioen francs, werd verdeeld tusschen zün neef en nicht Gocherel Zijn onroerende goederen vermaakte hü aan Madame Jourdan, die hem in zün laatste levens jaren trouw verpleegd heeft. Het heeft veel opzien verwekt, dat Briand zijn oude vriendin, die in den volksmond „La com- pagne de Nantes" heet, totaal heeft vergeten Madame dreigt thans met een schandaal, dooi de brieven te publiceeren, waarin Briand be loofd heeft ook na zün dood voor haar te zullen zorgen. Om een schandaal te voorkomen zullen de erfgenamen waarschünlük het onderhoud van de oude dame, die geen middelen van bestaan heeft, op zich nemen. PARIJS, 8 Mei (Havas) Albert Thomas, de directeur van het Internationaal Arbeidsbureau is hier, op 54-jarigen leeftijd, vannacht plotse ling overleden. Albert Thomas was een café binnen gegaan niet ver van het station Saint-Lazare In een gang zakte hij ineen. De gérant vroeg toen de hulp van een politie-agent. om den café-bezoe ker naar het ziekenhuis Beaujon te brengen. Bij de aankomst aldaar stelde de inwonende dokter den dood vast. Bij het nazien van de papieren van den over ledene bleek pas, dat men met den directeur van het Internationaal Arbeidsbureau te doen had. Hij had een identiteitskaart en een di- plomatenpas bij zich. Albert Thomas was te Parijs, waar hü van daag zijn stem uit wilde brengen. De heer Valine, een persoonlijk vriend van den overledene, heeft meegedeeld, dat Thomas al geruimen tijd ziek was. Hij streed met zijn gewonen werklust tegen zijn toenemende kwaal, maar was de laatste maanden erg gedepri meerd. GENÈVE, 8 Mei (Havas)De plotselinge dood van Thomas heeft hier groote oeroering gewekt. Vannacht om 2 uur werd Bailain. de chef van den internen dienst van den Volken bond, uit Parijs opgebeld met de vraag of het juist was, dat Albert Thomas momenteel te Pa rijs vertoefde. Intusschen had men in t zieken huis Beaujon de identiteit van den overledene vastgesteld. De heer Bellain heeft daarop een zwager van Thomas verwittigd, waarop deze mevrouw Thomas van het plotseling overlüden van haar man in kennis stelde. Mevrouw Thomas is met den eersten trein naar Parijs vertrokken. De commissaris van politie van de wijk in het gasthuis Beaujon heeft een onderzoek ge last naar den dood van Albert Thomas of schoon er niets is, dat op een misdaad wijst. Albert Thomas was in de politiek socialist. Hij was een vriend van Jaurès en werkte met hem samen aan de bekende Histoire socialiste. Thomas was een van de eerste redacteuren van de „Humanité" (in 1904 opgericht). Hü werd al gauw Kamerlid. Hü specialiseerde zich in dien kring op 't spoorwegwezen en het mijnwezen. In 1914 bleek hü even vurig nationalist als büna alle andere socialisten in die dagen. Toen reeds kreeg hü de, in zijn omstandigheden ver- eerende, opdracht de ontruiming van de ver sterking Parijs voor te bereiden. Enkele maanden later werd hij onder-staats secretaris voor den aanmaak van munitie. De leger-autoriteiten hebben Thomas' werk in deze functie niet genoeg kunnen prijzen. Twee jaar na het einde van den oorlog werd Thomas directeur van de afdeeling Arbeid van den Volkenbond. Tegen veel tegenstand in heeft deze afdeeling van den Volkenbond zegenrük gewerkt en meer dan op politiek ge bied, waar veel wordt gepraat en uiterst wei nig wordt gedaan, uitstekend werk verricht. MADRID, 7 Mei (Reuter) In de universiteit hadden enkele studentenbetoogingen plaats tegen het ontwerp-statuut van Catalonië. De colleges zijn voor onbepaalden tijd gestaakt. Dergelijke manifestaties hebben ook te Sevilla plaats gehad. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Stand op Maandag 9 uur v.m.: 755 Achteruit^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1