«J.LOTTGERING VERVEN - STOOMEN RADIO-PROGRAM E VIJANDEN VAN HET BIJENDORP MAANDAG 9 MEI Uerverij en Chemische Wasseheii, Creote Houtstraat 5a, Telef. 10771 Dinsdag ÏO Mei HERINGA WUTHRICH, AGENDA STADSNIEUWS 9 MEI AGENDA 10 MEI Wielryder gevallen R.K. VEREENIGING VOOR GROOTE GEZINNEN GEMEENTEZAKEN Tentoonstellingen Jeugdwerk De verpleegkosten Groote Gasthuis verhoogd Buitenrust Verlaging presentiegelden Schoonheidscommissie A.R.K.A. afd. Bloembollenstreek BEROEP TEGEN EEN BOUWVERGUNNING De Schotersingel geen winkelstraat „Kindervoeding" STADSSCHOUWBURG Af scheidsvoorstelling Fritz Hirsch HOEDEN STOOMEN EN VORMEI DE HUURSTAKING Voortzetting der actie GEEN MIDDAG-CONCERT KR.O.-AVOND Het K.R.O.-Sextet R.K. VEREENIGING VOOR GROOTE GEZINNEN Opening tentoonstelling Jeugdwerk Opening Garage Winter Stofzuigerhuis MAERTENS Collecte Winkeliersvereeniging „Generaal Cronjéstraat" VERKEERSONGEVALLEN Gevonden dieren en voorwerpen HAARLEM CENTRALE VERWARMING HERINGA-JOHNSON-OLIEBRANDERS Gebouw ,,St. Bavo". Groentenveiling, 8 uur Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur Be volkingsbureau, 8 uur. Palace Een reden tot echtscheiding, sy, uur. Rembrandt-theater Ein Walzer aus Wien, 7 en 95i uur. Luxor-theater „Het geheime commando" 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur. E.K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvragen by mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, tele foon 11671. B-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 24, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, telefoon Gebouw „St. Bavo". R.K. Begrafenisonder neming, 8 uur. Onderling Belang, 8 uur. St. Caecilia, 8 uur. Rechtskundig Bureau, half 9half 10. Kraam verzorging, van 23 uur. Bestuur R.K. Bouwvakbond, 8 uur. Bestuur Woningbouwvereeniging „De Spaar- nestad", 8 uur. Trampersoneel, 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door George Robert, van 8 yK9% uur. E.K. Militairenvereeniging, Zoetestraat 14. Vergadering van de Reddingsbrigade „St. Franciscus", afdeeling van het Kruisverbond tot redding van drankzuchtigen, half 9. Palace. Een reden tot echtscheiding, Z'/t uur. Rembrandt-theater. Ein Walzer aus Wien, 7 en 9 yA uur. Luxor-theater. „Het geheime commando" 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Geopend van 105 uur. E.K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, telefoon 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 1012. 24. 89 uur, Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, telefoon 11671. Voorvork begaf het Zaterdagmorgen reed de 52-jarige H. S. per rijwiel cp de Turfmarkt, toen plotseling de voorvork van zijn fiets brak. De man viel en kreeg tengevolge daarvan een lichte hersenschudding. Door een lid van den O.D. is de man per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis ver voerd, vanwaar hij later naar huis gebracht werd. IN HAARLEM-NOORD De commissie uit de Haarlemsche R. K. Ver- eeniging voor Groote Gezinnen, belast met het jeugdwerk in Haarlem-Noord, heeft Zaterdag en Zondag een tentoonstelling gehouden van in de z.g. „onschoolsche samenkomsten" ver vaardigd werk. In den afgeloopen winter hebben ruim 500 kinderen van zes tot dertien jaar aan de ver schillende cursussen, welke in de drie parochies, waarover de commissie toezicht heeft, afzon derlijk gehouden worden, deelgenomen, en, het mag gezegd worden, hun werk dwingt alle be wondering af. Zoowel op het gebied van figuur zagen en houtsnijden als handwerken, teeke nen en timmeren zijn bijzondere en bewonde renswaardige prestaties geleverd, die allereerst den jeugdigen vervaardig (st)ers, doch ook het corps van leiders en leidsters tot eer strek ken. Onder de vele parochie gewijs gerang schikte pronkstukken blinken er eenige bijzon der uit, omdat deze getuigen van een zekere begaafdheid van de makers, die, om dergelijk vrij werk te vervaardigen, naast groeten ijver en volle toewijding ook reeds tamelijke vak kennis moeten bezitten. En als men dan in aanmerking neemt, dat het hier zeer jeugdige personen betreft, dan verdient dit werk wel extra belangstelling en waardeering. Het is nu de tweede keer, dat in de gym nastiekzaal van de jongensschool aan de Ti- morstraat een dergelijke tentoonstelling door de drie parochies St. Bavo (Oud-Schoten), Li- dwina en Elisabeth en Barbara gehouden wordt, en ook dezen keer heeft zij zeer aan haar doel, propaganda voor het jeugdwerk, beantwoord. Was de vorige maal de zaal nog slechts ten deele door het ten toon gestelde in beslag ge nomen: thans kwam men reeds ruimte te kort. Dit bewijst wel, dat de onschoolsche samen komsten in den smaak der jeugd vallen en er hard gewerkt wordt. De Weleerw. heer kapelaan G. Luken opende de tentoonstelling Zaterdagmiddag, toen be halve het bestuur der commissie, bestaande uit de heeren G. Klaver, L. Jonckbloedt en J. Schoonebeek en de vele leiders (sters) ook aan wezig waren de heer W. J. B. van Liemt, voor zitter van de Haarlemsche R. K. Vereeniging voor Groote Gezinnen, en eenige andere be stuursleden. Z.Eerw. wees allereerst op den grooten vooruitgang, welke de tentoonstelling vergeleken bij vorig jaar ondergaan heeft, en was er verheugd over, dat het jeugdwerk zich zoo goed heeft kunnen ontwikkelen. Vooral was dit z.i. toe te schrijven aan het ijverige bestuur maar ook aan de vele stille werkers, die in de wintermaanden de jeugd weten bezig te hou den, zij doen dit werk geregeld, zonder eenig uitzicht op belooning, en dat getuigt volgens spr. van wezenlijken offerzin. Spr. hoopte, dat zij dit stille, moeilijke en soms zoo ondankbaar schijnende werk zullen blijven doen. Na den heer Van Liemt en de andere be stuursleden voor hun aanwezigheid bedankt te hebben, verklaarde Z.Eerw. de tentoonstelling voor geopend. Den heer Van Liemt was het een genoegen, hier het resultaat van zulk een mooi werk te te mogen zien, en hij was er vol bewondering voor, vooral omdat het in zoo korten tijd is tot stand gekomen. Kapelaan Luken zegde hij dank voor het geen hij als opvolger van kapelaan Van Woe- sik voor het jeugdwerk doet, en ook het be stuur en den stillen werkers betuigde hij dank. Naast het loon van God hebben zij de weten schap, dat zij de kinderen opvoeden tot waar dige leden van de maatschappij en hun ontwik keling geven die hun later ten goede zal ko men. Spr. hoopte, dat de Commissie voor 't jeugd werk binnen niet langen tijd ook zal kunnen bogen op speeltuinwerk. Zooveel mogelijk zal het bestuur er toe medewerken dat Haarlem- Noord in de naaste toekomst een eigen speel tuin zal bezitten. Hierna bezichtigde men de tentoonstelling, waarvoor groote belangstelling aan den dag gelegd werd. B. en W. achten het gewenscht het tarief voor de verpleegkosten van het St. Elisabetn's of Groote Gasthuis te herzien in dien zin, dat de verpleegprijs voor patiënten voor particu liere rekening opgenomen wordt verhoogd en wel voorzooveel de derde klasse betreft, welk bedrag voor ingezetenen dezer gemeente op 4.25 per dag zou kunnen worden vastgesteld. Regenten van het Gasthuis kunnen zich met deze verhooging vereenigen. Voor niet-ingezete- nen dezer gemeente zouden zij den verpleegprijs op ƒ5 per dag willen zien bepaald. Tot dusver was dit bedrag uniform op 4 per dag vastgesteld. B. en W. dienen te dien einde een ontwerp besluit ter vaststelling aan. Ontpoldering van gronden o.m. van de Stichting St. Johannes de Deo. Het Bestuur van den Schoterveenpolder heeft B. en W. medegedeeld, dat stappen gedaan zijn om te geraken tot ontpoldering van gronden, gelegen in het gedeelte van dien polder van de Garenkokerskade af tot aan den Orlonweg. De belangen onzer gemeente bïengen mede, dat die voorgenomen ontpoldering tot stand komt. Aangezien dit ook aan het Polderbestuur bekend is, heeft dat bestuur zich tot B. en W. gewend met het verzoek om te bevorderen, dat de gemeente Haarlem de verplichting op zich zal nemen om: lo. zorg te dragen voor een voldoende afwa tering en bemaling van de gronden van de Nederlandsche Spoorwegen, gelegen tusschen den spoorweg HaarlemUitgeest en de Delft; en 2o. de kosten te dragen, verbonden aan de bemaling van de gronden van de Stichting St. Johannes de Deo. B. en W. achten termen aanwezig om aan het verzoek van het Bestuur van den Schoter veenpolder te voldoen, te meer, daar reeds thans de gemeente voor de afwatering van bedoelde terreinen zorgt. Zij stellen mitsdien voor hen te machtigen met den Schoterveen polder een overeenkomst aan te gaan, waarbij de gemeente Haarlem zich tot het hiervoren sub lo en 2o genoemde verplicht. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor te besluiten behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noord-Holland, aan H. Herwig en Zn., alhier, tegen den prijs van 16.per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de Oost zijde van het Planetenplèin, groot 640 M2. zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen vier woonhuizen, elk bestemd ter be woning door niet meer dan één gezin. Het in de vergadering van 2 Maart j.l. om praeadvies in handen van B. en W. gestelde voorstel van de leden van den Raad, de heeren D. J. A. Westerveld en W. Koppen, om het stuk grond, gelegen aan de Buitenrustlaan, ten zui den van de school „Buitenrust", niet te verkoo- pen, doch te zijner tijd tot plantsoen te bestem men, geeft B. en W. aanleiding tot de navolgen de opmerkingen. Vorenbedoeld terrein heeft een oppervlakte van pl.m. 1614 M2. De waarde is getaxeerd op ƒ21 per M2 of totaal ƒ33.894. De kosten van aanleg van plantsoen zijn te ramen op pl.m. 1300 en het jaarlijksch onderhoud daarvan op 175. Bij inrichting van bedoeld terrein tot plant soen zijn mitsdien de jfiarlijksche lasten als volgt te ramen: t 5pCt. van de waarde van den grond 1864.17 5'A pCt. van (te aanlegkosten 71.50 onderhoud 175.— 2110.67 Een dergelijke jaarlijksche uitgave, uitsluitend ten doel hebbende om vanuit de Buitemustlaan en de Twijnderslaan het uitzicht op het Spaarne te behouden, achten wij voor nu en de eerst volgende jaren niet verantwoord, te meer niet, omdat onmiddellijk ten noorden van de schooi een onbebouwd terrein ligt, hetwelk ook uit zicht op het Spaarne geeft. Zij stellen mitsdien voor om het voorstel van de heeren Westerveld en Koppen niet aan te nemen. Nu, na de tijdelijke korting op de salarissen van het gemeentepersoneel, ook de vergoeding voor de leden van den Raad tijdelijk zal worden verlaagd, achten B. en W. het gewenscht ook een tijdelijke korting toe te passen op het pre sentiegeld, hetwelk de leden en de plaatsver vangende leden der Schoonheidscommissie ge nieten. Zij stellen daarom voor, dat presentie geld, hetwelk thans ƒ6 per vergadering be draagt, tijdelijk terug te brengen op 5 per ver gadering. Zaterdagmiddag heeft de Algemeene Room ~ch Katholieke Ambtenaarsvereeniging, afd. Bloem bollenstreek, een excursie gemaakt naar Noord- wijk om het Florapark te bezichtigen. Aan deze excursie werd deelgenomen door ongeveer 20 leden met hun dames. Als plaats van bijeenkomst was aangewezen het gemeentehuis te Noordwijk. Van de gele genheid werd gebruik gemaakt om dit raad huis te bezichtigen, hetgeen vooral voor de leden iets aantrekkelijks had, omdat zij tevens kon den nagaan de inrichting en de werking van de verschillende gemeentelijke bureaux. De rondwandeling in het park was voor alle leden een genot en men was verrukt over de bloemenpracht en den aanleg van het geheel. Bijzonder in den smaak viel het rotstuintje. Na de rondwandeling bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen in het paviljoen, waarna men voldaan huiswaarts keerde. Aan den initiatiefnemer, den heer Droogh uit Noordwijk, komt zeer zeker een woord van waar deering toe om de leden zulk een genotvoiien middag te hebben bereid. W. F. Kruyer te Bentveld komt bij den Raad in beroep tegen de beschikking van B. en W., d.d. 16 Maart 1932, waarbij hem vergunning is geweigerd tot het verbouwen tot winkel van het perceel aan den Schotersingel No. 127, kad. secties A. No. 1016. B. en W. hebben de ge vraagde vergunning geweigerd, omdat het plan, naar hun meening, is ontworpen in strijd met de eischen van welstand, bedoeld in artikel 34, 1 der Bouwverordening. De bestemming, welke adressant aan genoemd perceel wenscht te ge ven, n.l. die van slagerswinkel, achten zij voor dat gedeelte van den Schotersingel onge- wenscht. Het door adressant in zijn beroepschrift ge noemde café en de singarenwinkel respectieve lijk op den hoek van de Jan Steenstraat Ostadestraat en op dien van de Jan Steenstraat —Schotersingel, liggen onmiddellijk in aanslui ting met de winkels der Ostadestraat, welke den Schotersingel no. 129 en no. 117 b wel geheel als winkelstraat is aan te merken, ter wijl de beide door hem genoemde perceelen aan geheel of gedeeltelijk tot kantoor zijn bestemd, doch deze bestemming is slechts van den open baren weg af zichtbaar door een naambord van bescheiden afmetingen. Deze twee perceelen verstoren dan ook het karakter van den Scho tersingel, hetgeen met het door adressant te maken winkelhuis zeer zeker het geval zou zijn. Hoewel de Schoonheidscommissie tegen deze verbouwing tot winkel geen bezwaren heeft, blijkt toch uit de toelichting, welke zij op haar advies geeft, dat ook zij van meening is, dat, wanneer een dergelijk woonhuis onveranderd zijne bestemming van woonhuis behoudt, uit een oogpunt van welstand, het karakter der omgeving beter bewaard blijft. Alleen in ver band met de tijdsomstandigheden meende zij tegen de verandering van bestemming geen be zwaar te moeten maken. B. en W. zijn echter van meening, dat deze overweging bij het beoordeelen van den wel stand niet mag gelden en stellen daarom voor, het ingestelde beroep te verwerpen. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen Zoete straat: Maandag 139 porties, Dinsdag 137 por ties, Woensdag 121 porties, Vrijdag 141 porties. Zaterdag 124 porties. Overton: Maandag 126 porties, Dinsdae 129 porties, Woensdag 108 porties, Vrijdag 112 por ties Zaterdag 107 porties. Byzantiumgtraat: Maandag 55 porties, Dins dag 56 porties, Woensdag 57 porties, Vrijdag 51 porties, Zaterdag 48 porties. Wenn die kleinen Veilchen blühen.... Singspiel in zwei Teilen (6 Bilder), von Bruno Hardt-Warden. Musik von Robert Stolz. Waarom Fritz Hirsch vertrekt. De afscheidsvoorstelling van dezen voortref- felijken operette-leider en zijn gezelschap is gelijk immer, een éclatant succes geworden, en ongetwijfeld zullen vele bezoekers spijt hebben gevoeld, dat zij nu voor geruimen tijd gespeend zullen blijven van deze bekoorlijke en allerge noeglijkste uitvoeringen. In de pauze hebben we Fritz Hirsch dan ook even in zijn kleedkamer opgezocht met de be doeling eens precies te weten te komen wat nu eigenlijk zijn plannen zijn. We troffen hem in een rustig tête a tête met Paul Harden en heel bereidwillig beantwoordde hij onze vragen over zijn plannen en de rede nen van zijn vertrek. „We gaan nu, na onze afscheidsvoorstellin- gen in Amsterdam en Den Haag naar Frank fort, Bremen en Weenen, om dan naar Berlijn te gaan, waar, zooals u weet, ik de leiding van he^ Schiller-theater op mij heb genomen." ,,.En hoe lang denkt u, dat die tournee zal duren?" „Misschien wel tot Februari van het volgend jaar. Het kan ook October zijn, maar dat is toch niet erg waarschijnlijk. In ieder geval geef ik echter nog op 11 Mei aanstaande een af scheidsgroet door de radio aan het Nederland sche publiek." „Hebben die zeven jaren arbeid in Nederland u bevallen?" „O, zeer! Buitengewoon zelfs, en ik hoop maar, dat we in het buitenland geen last van heimwee zullen hebben", voegde hij er tegen Paul Harden aan toe. „Want daar heb ik wel een beetje vrees voor. Nu zult u ons vragen waaróm we dan eigenlijk weg gaan, als het ons toch zoo goed bevalt en dan moet ik u ant woorden, dat de tijdsomstandigheden ons dwin gen." „Tijdsomstandigheden?" Onwillekeurig dach ten we aan de ei-volle zalen die lederen keer bij zijn optreden te zien zijn en we lieten dan ook openlijk onze verbazing blijken. „Ja, dat is wel zoo, doch vergeet u niet, dat we in Den Haag onze allervoornaamste bron van inkomsten hadden, doordat we daar vroe ger iedere operette minstens veertig maal op voerden. Tegenwoordig kunnen we dat hoogstens vijftien keer doen en dan moeten we alweer met een nieuwe komen. Dat worden dan 4 a 5 operetten in een jaar en zooveel zijn er niet. Bovendien is de montage en de uitvoering erg kostbaar en dan loonen dergelijke kortstondige operetten heel weinig. In het buitenland en in het bijzonder de groote steden is dat anders! Daar kan men gerust een jaar lang dezelfde operette opvoeren." „Gaat u ook nog naar andere landen behal ve Duitschland en Oostenrijk?" „Misschien naar Spanje fen Denemarken, doch verder niet. Plannen om naar Amerika of andere overzeesche rijken te gaan, heb ik heelemaal niet, en ik voel daar ook weinig voor ook." En passant vertelde hij nog, dat hij reeds meer dan 20 jaar op de Bühne staat en reeds zeven jaar in Holland vertoeft, waarvan zes als leider van dit gezelschap. We wenschten den eminenten en sympathieken operette-leider op zijn buitenlandsch tournee evenveel succes als hij hier in Holland steeds gehad heeft en na men toen afscheid, want een pauze duurt niet lang als. men praat en het zou zonde geweest zijn, als: die kleinen Veilchen door onze schuld aan het verdorren sloegen. Robert Stolz, de bekende schlager-componist, heeft deze operette speciaal voor Fritz Hirsch gecomponeerd, dus viel er niet alleen in het spel en décor, doch ook in de muziek „etwas neues" te bewonderen. Doch desondanks is het bij een beoordeeling niet mogelijk het een van het ander te onder scheiden, omdat de muziek, de zang en het spel een zoo volmaakte eenheid is, dat men het een van het ander niet straffeloos kan scheiden. In de muziek zitten aardige motieven en voor een operette soms buitengewoon goede vond sten, die door het volle, goed bezette orkest uitstekend worden uitgevoerd. Vaak zijn er ver rassende overgangen, zoo bijvoorbeeld daar waar het koper plotseling zwijgt en een enkele viool de melodie zacht en gevoelig verder speelt. Het was een effect alsof een kindergebed op klonk uit een onverwacht stilhoudenden or kaan. Zooals we echter reeds opmerkten is een scheiden niet mogelijk. Het was één kleur, klank en vroolijkheid, alles met uiterste zorg vuldigheid tegen elkaar afgewogen, zoodat zelfs de meest onhandelbare criticus machteloos staat, indien hij zijn gave van opmerking wilde gebruiken om een lijst van aanmerkingen sa men te stellen. Het thema van deze operette verschilt in zoo verre van de voorgaande, dat het thans meer en dichter bij onzen tijd staat en er zelfs nog een zekere moraal in zit, zooiets van: ouders vergeet niet hoe je zelf geweest bent, toen je nog jong was. Dit gebeurt niet op een brutaal aanmatigende manier, dach zoo, dat het voor iedereen dezelfde prettige bekoring heeft. In het eerste tafereel maken we kennis met een modern sportief meisje, dat hand en hart aan den zoon van een minister heeft verloren, doch waarvan men sterk vermoedt, dat de con servatieve oude heer geen toestemming zal ver- leenen. Papa (Fritz Hirsch) is echter Vereins- diener der Rhenanen geweest en hü gaat nu aan zijn dochter vertellen, hoe diezelfde deftige Justizminister, toen hij nog jong was, aan zijn eigen vrouw is gekomen, alsook zijn beide vrienden, de Universitatsprofessor en de Hof rat. Die vertelling ziet men echter gebeuren in het tweede, derde, vierde en vijfde tafereel, het is een aaneenschakeling van onschuldige stu dentikoze vrijpostigheden, van 19e eeuwsche pleziertjes en vrijages, van allerhande grappen en gemoedelijkheidjes, van een naïeve, vroo- lijke eenvoud en vriendelijkheid, van jool en pret, in een woord: van een benijdenswaardige (en bewonderenswaardige) aantrekkelijkheid. Het is alles zoo romantisch, idyllisch, dat men aanvankelijk met een zekeren schroom toegeeft aan het opkomend verlangen dien tijd weer om je heen te hebben. Dat een gewone operette in staat is, zóó op de verharde gemoederen van den zichzelf o, zoo belangrijk vindenden mo dernen in te werken, pleit toch zeker wel voor de sublieme, knappe uitvoering. Alle oude bekenden als Paul Harden, Herbert Weissbach, Albert May, Manfred Laske, Frie- del Dotza, Hilde Harmat, Suzi Kramer, Elly Krasser, en vooral niet te vergeten Fritz Hirsch, al had hij zichzelf thans helaas, een zeer bescheiden rol toebedeeld, werkten weder om mede om tot dit voortreffelijke resultaat te komen. Met bijzondere zorg en met veel smaak wa ren de diverse costuums gekozen en we zouden werkelijk niet weten, welk tafereel eigenlijk het allerbeste was. Toch was de eerste kennisma king met het interieur en de bevolking van het „Höheres Töchterheim" verbluffend, door de pijnlijke nauwkeurigheid, waarmede men zelfs de geringste onderdeelen van de aankleeding had verzorgd. Het minst van alles geslaagd leek ons het Veilchen-tafereel, dat den overgang vormde tusschen de vertelling en de werkelijk heid en dat men dus om die reden toch wel kon waardeeren. Aan het slot van den avond moest er ontel bare malen „gehaald" worden en werd Fritz Hirsch gehuldigd met een prachtigen krans. Het was een „Auf Wiedersehen'-ovatie van het Haarlemsch publiek, gul, spontaan en har telijk. L. V. Zaterdagavond kwamen de huurstakers der Rivierbuurt in vergadering bijeen. Niettegenstaande het ontruimingsvonnis voor een 19-tal gezinnen van den kantonrechter, werd besloten onverzwakt de huurstaking voort te zetten. Heir.rich Scholl, violist, rekenen we daartoe nog niet. Maar het is in ieder geval toch reeds in de richting. 'n Wals van Strauss mag natuurlijk op zoo'n programma niet ontbreken, en ook de kleine „braune Mandoline" niet. Rigoletteo-fragmen- ten zetten ons in de opera-sfeer, en de xylo- phocfi-soli, op uiterst virtuoze manier door bassist Spier vertolkt voegen aan dat alles iets oude finieerbaar pittigs en vroolijks, dat telkens luiden bijval deed opklinken uit de rijen der toeschouwers. Paul de Waart stak een propagandistische rede af, raak en overtuigend, over het nut en de verdiensten, over het apostolaat van den Katholieken Radio-Omroep, welke door luid applaus werd onderstreept. Verder werd er gezongen en heerschte er een vroolijke stemming in de zaal, den geheelen avond door, zoodat we wel mogen aannemen, dat het doel van dezen avond, propaganda te maken voor den eigen Roomschen Radio-Om roep, wel bereikt zal zijn. Door het ongunstige weer is gistermiddag het concert in de Stadstent in den Hout door de Haarlemsche Orkestvereeniging niet doorge gaan. De groote zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw was Zondagavond zoo goed als ge vuld met een schare luistergrage belangstel lenden in dezen propaganda-avond. De leden van het K.RO.-Sextet werden bij hun binnenkomen met een spontaan en dave rend applaus en hoera-geroep ontvangen. Het was, als wilden de luistervinken van dezen avond hun vreugde uiten over hét feit, dat te deze musici nu eens niet alleen konden hooren, maar dat ze hen ook konden zien. Een recht- streeksch contact dus, dat, dit bleek herhaal delijk, aan hartelijkheid niets te wenschen overliet. De voorzitter van de Haarlemsche afdeeling opende de bijeenkomst met een korte inleiding, waarin hij een welkomstwoord richtte tot de Eerw. Heeren geestelijken en het publiek in de zaal aanwezig, tot het Sextet en tot den spre ker van dezen avond, den heer Paul de Waart.. Deze laatste begon onmiddellijk met het voor stellen van alle leden van het K.R.O.-ensem ble, dat dezen avond een uiterst gevarieerd, po pulair programma zou ten gehoore brengen. Op populaire wijze, op het-kan-niet-populairer- wijze. En we zouden zeggen, het is maar goed, dat er behalve de radio, nog geen televisie be staat, bereikbaar voor iedereen die 'n apparaat heeft, want, waar zouden dan de musici van het K.R.O.-seentet de kunst vandaan moeten halen, om hun gehoor ook visueel door allerlei aardigheidsjes en muzikale clownerie te blijven boeien. De draaiende bas, het pizzicato op een omgekeerde cello, het verwoede mandoline-ach- tige getokkel op de snaarinstrumenten, we zou den er op den duur niet meer naar omzien. Nu echter genoot de gansche zaal ervan met volle teugen. Het programma? Ach, alle luisteraars kennen het waarschijn lijk stuk voor stuk van buiten: ze weten welk 'n vaardig pianist Piet Lustenhouwer is, onder wiens leiding het Sextet misiceert. En indien ze het nog niet wisten, hebben ze nu met eigen oogen kunnen zien, dat zijn speelmanier een hoogst bijzondere kan zijn, en dat hij, ondanks allerlei grapjasserijen aan den vleugel toch geen oogenblik zijn mede-concertreerenden deconcertreert. Want ale deze geroutineerde instrumentalisten kennen elkaar en eikaars kunsten op 'n prik! Hun samenspel is uiterst ver doorgevoerd, en de ernstige muziekliefheb ber zou alleen nu en dan wenschen, dat ze ook wat klassieke kunst te genieten gaven. Maar dat is natuurlijk op 'n avond als deze niet mogelijk: ook het Andantino van Kreister voor cello en de Terenade van Dredla, resp. door de heeren Bram Oberstein, cellist, en Zaterdag werd in de gymnastiekzaal der St. Franciscus Xaveriusschool aan de Nachtzaam- straat de door de Haarlemsche R.K. Vereeni ging voor Groote Gezinnen gevormde commissie voor het speeltuinwerk in Haarlem-Oost, ge opend. De opening geschiedde door den ZeerEerw. heer Pastoor P. Roovers, die in zijn openings woord het nut en de noodzakelijkheid aantoon de van dit jeugdwerk. Vervolgens wees spr. op de resultaten van het jeugdwerk en wat op de tentoonstelling te zien is. Het tweede doel van deze tentoonstelling is: versterking van de kas ter verkrijging van een speeltuin voor de jeugd. De heer Felix sprak een dankwoord. Onder de genoodigden merkten wij op de heeren Van Rossum en Bomhof, namens het hoofdbestuur van den R.K. Bond van Groote GezilAaen, de heer Weustink, de beide ka pelaans der parochie, vertegenwoordigsters van de Graal. Onder de vroolijke muziek van de mondorgel club „The Tamous Boys" werd een rondwonde- ling gemaakt langs de verschillende stands. Bij het binnentreden der zaal kregen wij allereerst te zien een schriftelijke cursus voor kinderen in beeld uitgedrukt, welwillend afge staan door de vereeniging „verkeersveiligheid", afdeeling Amsterdam. Heel aardig werk, dooi de kinderen zelf vervaardigd, zagen we. We noemen dan nog de Missieafdeeling, Hand- en Borduurwerk, van de jongens het figuurzagen en timmerwerk. De gezelligheid werd inmiddels nog verhoogd door de verschillende attracties als visschen, rad van avontuur, enz. Zondagavond werd deze tentoonstelling, na dat de uitslag der loterij werd bekend ge- maaakt, gesloten. Zaterdagmiddag j.l. hadden zich een 100 col lega's en cliënten van den heer Winter ver- eenigd bij de opening van diens garage. De garage, die door architect Aanstoot werd ont worpen, biedt plaats aan ca. 70 wagens en munt uit door eenvoud en economie. Namens de cliëntele werd een luchtpomp geoffreerd en namens het bestuur der afd. Haarlem van de H.O.B.A.G. een electrische klok, terwijl voorts nog cadeaux en een 50-tal bloemstukken aange boden werden. Het woord werd gevoerd namens de cliëntele door den heer Kamerbeek, namens de afd. Haarlem van H.O.B.A.G. door den heer Serne, namens hoofdbestuur H.O.B.A.G. door den heer Broos en vervolgens door de heeren Ds. Dr. Heylkema, v.d. Velden, Vermeulen en den chef-monteur Theo. De heer Winter dankte voor alle attentie. BARTELJORISSTRAAT 16 - Tel. 10750 PHILIPS' RADIO-TOESTELLEN Gramofoonplaten. 6.25 Langenberg (473) 7.05 P a r ij s 8.00 Huizen, K.R.O. 8.00 Hilversum, AVRO 9.30 Brussel (508) 10.15 Hilversum, AVRO 11.20 Brussel (508) 11.40 Langenberg (473) 11.50 Parijs (1725) 5.50 Brussel (508) 7.25 Rome (441) 11.00 Huizen K.R.O. Concerten. De gisteren gehouden collecte in de St. Joseph- kerk door en ten bate van pater B. Lucas S.V.D., missionaris van Steyl-Uden, heeft een bedrag van 500.opgebracht. 10.00 Huizen, K.R.O., orkestconcert. 10.30 Hilversum, AVRO, Concert. 11.20 Da ven try (1554) Orgelconcert. 11.20 Kalund borg (1153) Strijkconcert. 11.20 Langenberg (473) Concert. 12 00 Hilversum, AVRO, Omroep klein-ork. 12.20 Daventry (1554) Leonardo Kemp's orkest. 12.20 Langenberg (473) Concert. 1.00 Huizen, K.R.O., Trio-concert. 2.20 Kalundborg (1153) E. Preils' orkest. 3.50 Daventry (1554) Grosvenor House ork. 4.00 Hilversum, AVRO, Piano-recital. 4.20 Langenberg (473) Concert. 4.20 Brussel (500) Concert. 4.30 Hilversum, AVRO, Radio-kinderkoor. 5.00 Hilversum, AVRO, Omroeporkest. 5.30 Huizen, K.R.O., Orkestconcert. 6.40 Daventry (1554) BBC-lichtorkest. 7.00 Hilversum, AVRO, Fransche kamer muziek. 7.20 Ka lundborg (1153) Concert. 7.20 Langenberg (473) Werag-orkest. 7.20 Brussel (508) Concert. 8,00 Hilversum, AVRO, Accordeon-muziek. 8.00 Huizen, K.R.O., Orkestconcert. 8.05 Rome (441) Kamermuziek. 8.20 Kalundborg (1153) Duitsche liederen. 8.50 Daventry (1554) Symphonie-concert. 9.10 Kalund borg (1153) Schubert-concert. 9.15 Hilversum, AVRO, Kovacs Lajos en orkest. 9.55 Daventry (1554) Dansmuziek. 10.00 Huizen, K.R.O., Vervolg orkestconcert. 10.20 Kalundborg (1153) Dansmuziek. 11.00 Hilversum, AVRO, Concert uit Den Haag. Tooneel en Opera. 7.20 Zeesen (1635) „Rienzi" Opera van R. Wagner. 8.30 Hilversum, AVRO, Hoorspel. 9.15 Huizen, K.R.O., Hoorspel. Voordrachten enz. 11.00 Hilversum, AVRO, Voor de vrouw. 11.30 Huizen, K.R.O., Uitz. Crisiscongres. 2.00 Huizen, K.R.O., Vrouwenuurtje. 2.15 Hilversum, AVRO, Tuinbouwpraatje. 3.00 Huizen, K.R.O., Modecursus. 4.45 Huizen, K.R.O., Vervolg Crisiscongres, 6.30 Huizen, Onderwijsfonds Binnenvaart. 7.00 Huizen, K.R.O., Lezing. 7.45 Huizen, K.R.O., Causerie. Persberichten. 9.00 Huizen, Vaz Dias. 10.00 Hilversum, Vaz Dias. Het bestuur der Winkeliersvereeniging „Gene raal Crojéstraat" heeft besloten a.s. Dinsdag- en Vrijdagavond opnieuw een musikale rondwande ling te organiseeren. Voorts besloot het deze week als extra-reclame aan de klanten bij aan koop van waren tot een bedra gvan 50 cent een waardebon te verstrekken. Trams passeereai is gevaarlijk. Zondagmiddag reed de 24-jarige J. de G. per rijwiel van het Sstationsplein naar den Jans- weg. Op dezen weg reed een auto in de richting van het station, aande n linkerkant, omdat rechts een tramrijtuig stil sond. Er ontstond een aanrijding tusschen wielrijder en auto. Eerstgenoemde werd 19 meter op de bum per van den auto medegesleurd en kreeg daar bij knesingen aan linkerarm en voet. Tegen den automobilist, die den auto had gestuurd en met ondeugdelijke remmen reed, is proces-ver baal opgemaakt. De gewonde wielrijderwerd na door een lid van den O. D. verbonden te zijn, per atax naar zijn woning gebracht. Coblenz, Madoerastraat 10, autohoes; v. Straten, Raadhuisstraat 6, gedeelte bankbiljet; Groothuis, Seringenstraat 18, postduif; Col- laart, Jan Nieuwenhuizenstraat 8, duif; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, 2 honden; Colen- grin, Proveniershuis 1442, dameshandschoen; Bur. v. Politie, Smedestraat 9, idem; Koedijker, Riviervischmarkt 19, heerenhandschoenen; Radsma, Cornelissteeg, kerkboekje; v. d. Hart, Gaelstraat 51, kaartje H.O.V.; Reitsma, Leid- scheplein llrood, kindermuts; Valkenier, Dor reboomstraat 11, rijw. belastingmerk; v. Wijk, Leidschestraat 76, idem; Rookhuizen, Heeren singel 105, ring; Wemps, Soendastraat 18, ro zenkrans; Leen, Javastraat 17 of Kloosterstraat 6, boodschappentasch. NED. JACK LONDON-VERBOND De wreedheid moet de wereld uit Het Nederlandsche Jack London-verband heeft Zaterdag hier ter stede vergaderd onder voorzitterschap vanmr. dr. D. Albers. Het jaarverslag van de secretaresse en de rekening en verantwoording van de penning- meesteresse werden goedgekeurd. De heer Albers werd als bestuurslid herko zen. In de plaats van gravin I. du Monceau de Constant Rebecque, die zich niet herkies baar stelde, werd gekozen mej. C. Amtzenius. Besloten werd de volgende vergadering in Zutphen te houden. Een voorstel van eenige leden om over te gaan tot de oprichting van afdeelingen werd niet aangenomen; echter werd besloten groeps vorming mogelijk te maken. De voorzitter las vervolgens een brief voor van het Jack London-Verbond te Londen, waarin groote lof werd uitgesproken voor het werk van de Nederlandsche vereeniging. De heer Alexis Gunning uit Londen hield een rede over „circussen, dierentuinen en me nagerieën." (Ongecorrigeerd). niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 109. Jaap begon dus ondeugend te worden. HIJ meende dat ie een kranige bij was en dat ie nu iets meer mocht dan de anderen, maar dat zou ie gauw genoeg afleeren. Door het venster wam een bijenhoofd gekeken. ..Jaap de Bie een dief," bromde de bij in zichzelf en hij liep vlug weg. Waar ging ie heen?.... 110. De bij, die door het venster had gekeken, ging naar de politie „Een dief in den gemeenschappelijken korf," had de bij gezegd en de politiebij ging direct mee. Hij nam Jaap gevangen en luisterde niet naar zijn redeneering. ,,'t Is allemaal vcor dt koningin," huilde Jaap, maar niemand luisterde en zijn rme vrouw bleef schreiend achter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2