Protestantsche politiek Met betalen s.v.p. Meisje bedreigd GaTb MAANDAG 9 MEI Naar afzonderlijke organisaties in Duitschland? Overval in een winkel FEUILLETON >rie. Garcia Morene J BEDROGEN. Geert onbekenden Hou je mond, of ik schiet Reeds eerder ingebroken Plaatst een advertentie! Het vermeerdert uw inkomen! GEVAARLIJK HEERSCHAP BIJNA ALS IN LUILEKKERLAND INBRAAK IN EEN PASTORIE Te Nes aan den Amstel DE OVERVAL TE WINSCHOTEN DOOD DOOR SCHULD? Auto-ongeluk te Arnhem DE FRAUDE BIJ DEN PENSIOENRAAD Hooger beroep aangeteekend JONGEN ONDER AUTO GERAAKT Op slag gedood Geruchten over fraude Smeekhede van een dikke big DE BIJENTEELT EN HET GURE VOORJAAR Groot verlies op de volken TEGEN VERHOOGDEN BLOEDDRUK Kweeker van Thee-schimmel MISLUKTE BOMAANSLAG Laffe kwajongensstreek VERHAAL VAN DEN DAG DE VLOEDGOLF OP MIANGER Bevolking gevlucht MODDERREGEN TE AMERSFOORT? Moeder van acht kinderen verdronken MOORDAANSLAG OP EEN ONDERWIJZERES VIERING KATHOLIEKE FEESTDAGEN Een goede maatregel Onveilig Djokja Aan de gevolgen overleden Het scheen, sinds eenigen tijd, dat in Duitschland, evenals in ons land, de ge- loovige protestanten tot politieke organisa tie en partij-vorming op principieelen grondslag zouden komen. Zij sloten zich aaneen onder de bena ming „Christelijk Sociale Volksdienst", hielden niet alleen samenkomsten en be sprekingen, maar namen ook deel aan de verkiezingen, met meermalen verblijdend resultaat. Onze anti-revolutionnaire en chr. histo rische pers wijdde aan dit optreden her haaldelijk hare aandacht, en liet duidelijk doorschemeren, dat men in de Duitsche landen op weg was naar politieke verhou dingen, welke, sinds lang ten onzent be stonden. Naast de katholieken vertegenwoor digd in en door het Centrum zouden de orthodoxe protestanten hun eigen formatie in het Duitsche partijwezen en partij leven bezitten. De jongste Landdag-verkiezingen heb ben echter onder dit opzicht een groote te leurstelling gebracht. Terwijl de nieuwe partij nog pas in haar eerste stadium verkeert, blijkt zij reeds zwaar te zijn gehavend en werd zij, even als zoovele andere groepen, mede het slachtoffer van den nationaal-socialisti- schen springvloed. Een Berlijnsche briefschrijver van de Standaard geeft er het volgende gedocu menteerde relaas van: De Volksdienst heeft in Pruisen van de 509.400 stemmen, welke hij bij de Rijksdag verkiezingen in 1930 behaalde, de helft verloren en keert in plaats van met vier, nog slechts met twee afgevaardigden in den nieuwen Landdag terug. Merkwaardig is het verschijnsel, dat de Volksdienst bijna overal in dezelfde mate is achteruitgegaan. In bijna alle kiesdistric ten heeft het verlies aan stemmen onge veer vijftig procent bedragen. Behalve in het distrcit Koblenz-Trier waar de Volks dienst bij de vorige verkiezingen slechts 200 stemmen op zijn candidaten kon ver eenigen en ditmaal 2500, hebben in alle overige districten de verliezen een pro- centuaal gerekend eigenaardige over eenstemming. Zelfs in de beide, voor den Volksdienst doorslaggevende kiesdistricten Westfalen-Zuid en Hessen-Nassau, waar in 1930 resp. 81 600 en 60.400 stemmen werden behaald, zijn thans. de jstemcijfers gedaald tot op 41.500 en 28.400. In Beieren heeft de Volksdienst sedert de Rijksdagverkiezingen in 1930 meer dan 30 pCt. van zijn stemmen ingeboet en be haalde met 42.109 stemmen een te laag cij fer, om voor een mandaat in aanmerking te komen. Bij de Wurttembergsche Landdagverkie zingen werden 52.352 stemmen op de lijsten van den Volksdienst uitgebracht, hetgeen, vergeleken met de landdagverkiezingen In 1928, een winst van bijna 9000 stemmen, maar vergeleken bij de Rijksdag verkiezingen in 1930, een verlies van meer dan 39.000 stemmen beteekent. De Volks dienst zal in den nieuwen Landdag weder om door drie afgevaardigden, Müller, Kling en Bilger, vertegenwoordigd worden. Aan de verkiezingen in Anhalt heeft de Christelijke Sociale Volksdienst niet met eigen candidaten deelgenomen. In Hamburg werd door de Christelijk So cialen eveneens een aanzienlijk verlies ge leden. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van verleden jaar telden zij nog 10.800 stemmen en konden twee van hun leden in den raad afvaardigen; thans bereikten zij nog slechts 7729 stemmen en moeten nu één van hun beide zetels prijs geven. Niet alleen het feit van den algemeenen achteruitgang, maar ook het hooge per centage en vooral de gelijkmatigheid van de verliezen in de verschillende landen en districten vragen om een verklaring, zegt de schrijver. Een verklaring, welke hij hierin meent te hebben gevonden, dat de Sociale Volks dienst op het terrein der Staatspolitiek geen duidelijk geluid deed hooren. „Daarom zoo besluit hij hebben meer dan 250.000 aanvankelijke aanhan gers van den Volksdienst een oogenschijn- lijk consequentere, een radicalere partij, waarschijnlijk de nationaal-socialistische partij gekozen. De oorzaak van de neder laag is bekend. Een middel te vinden, om de geleden nederlaag weer goed te maken, lijkt onder de gegeven omstandigheden al les behalve gemakkelijk." Dit klinkt verre van bemoedigend. De tijd voor een protestantsch-politieke partij-formatie schijnt ook thans in Duitschland nog niet rijp te zijn. Of hij het ooit zal worden? En of een samenwerking tusschen katholieken en protestanten, gelijk wij die gedurende zoo vele jaren gekend hebben en ten deele nóg kennen, daar ooit mogelijk zal blijken? De jongste gebeurtenissen verhoogen de onzekerheid, welke hieromtrent bestaat, niet weinig. En zoo blijft het Centrum in het heden, zoowel als in het verleden, de eenige Duit sche partij van invloed en beteekenis, wel ke op principieelen grondslag haar strijd en actie voert. „Het Roomsch-Katholieke Centrum" zegt bovenbedoelde correspondent „heeft zich als steeds gehandhaafd en beheerscht voor en na de situatie." In een krachtig ontwikkelden „Christe- lijk-Socialen Volksdienst" mits van anti papistische smetten vrij zou het Cen trum een aangewezen bondgenoot kunnen vinden, een partij met welke een geregelde samenwerking mogelijk zou zijn. Er bestaat daarop voorshands echter zoo goed als geen kans. En zoo moet het Centrum wel naar an dere Coalities omzien, waarbij het gelukkig zijne voorwaarden kan stellen en zijn vrij heid waarborgen. Vrijdagavond omstreeks 8 uur zijn in den Coöperatieven Winkel „Ons Dagelijksch Brood" aan den Heerlerweg te Heerlerheide twee on bekende mannen binnengekomen, die een pakje cigaretten en wat chocolade kochten. Zij gaven eer kwartje in betaling. Terwijl de juffrouw in de cassa wisselgeld zocht, boog een der mannen over de toonbank en hield haar een revc'.ver onder den neus en dreigde: „Houdt je mond of ik schiet!" De andere man greep in de geldla ei. nam ongeveer 25 tot 30 gulden weg, waarna de mannen de vlucht namen. De politie stelde dadelijk een uitgebreid on derzoek in. T-' den vroegen morgen, van Zaterdag zijn wij dadelijk naar Heerlerheide gegaan en vonden de politie ijverig aan het onderzoek in den betreffenden winkel. Deze is gelegen aan een ruim plein nabij den Heerenweg tegenover een slagerij-filiaal van „Ons Dagelijksch Brood". De winkel, waarin de overval geschiedde, gelijk wij boven reeds vermeldden, eveneens een filiaal-zaak van „Ons Dagelijksch Brood". Er worden naast levensmiddelen ook nog ma nufacturen verkocht. Het is algemeen bekend, dat deze zaak uitstekend loopt. De daders moe ten dan ook bekenden van de 'buurt geweest zijn. Immers, onbekenden zullen het niet in hun hoofd krijgen te gaan inbreken in een winkel in een mijnwerkerskolonie! Wij spraken de filiaalhoudster, die nog steeds uiterst ontdaan was over het gebeurde. Zü deed ons een verhaal, dat geheel overeenstemt met hetgeen boven vermeld staat. Twee man nen kwamen binnen, een groote en een kleine. De grootste vroeg haar in het Duitsch om een pakje sigaretten en wat chocolade. Zij gaf dit, waarna de man met twee kwartjes betaalde. Terwijl de juffrouw het wisselgeld wilde ne men, sprong de man over de toonbank en hield de onthutste vrouw een revolver onder den neus: „Hou je mond of ik schiet". De kleinere man boog zich over de toonbank en greep het zich daar bevindende geldkistje, waarin ruim 30 aan zilvergeld was. Terwijl dit alles zich in enkele minuten afspeelde, bevond zich een winkelmeisje in een hoek van den winkel, dat toe kwam loopen. Zij werd door den kleinen man in bedwang gehouden. Nadat het geld kistje genomen was, namen de beide mannen, die een pak droegen, de vlucht. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd, die terstond een uitgebreid onderzoek instelde. Nader vernemen wij nog, dat even voor den overval het reeds genoemde winkelmeisje het groot-geld naar boven had gebracht. Dit mag een geluk genoemd worden. Verleden jaar werd in dezen winkel ook al eens ingebroken. Toen stal men voornamelijk manufacturen. Het vermoeden bestaat bij de politie, dat de daders dezelfde zijn als die welke onlangs den overval pleegden, waarvan de daders nooit gevonden zijn. Het politie-onderzoek duurt voort. UAiAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAiAAAAj Zaterdagmorgen werd te Leiden een surveil- leerende agent van politie gewaarschuwd, dat een man met een valschen baard en snor waar schijnlijk met minder goede bedoelingen, het postkantoor was ingegaan. Toen de agent een onderzoek instelde, bevond deze persoon zich voor het postwissel-loket met postwissels in de hand. Zoodra hij den agent zag aankomen ging hij er van door. Op straat werd hij aan gehouden en naar het politiebureau gebracht, waar hem de valsche baard en knevel werden afgerukt. Hij bleek in het bezit te zijn van vier postwissels ter waarde van 80.—, geadresseerd aan een Haarlemsche firma, terwijl verder op hem gevonden werden een revolver met tien scherppatronen en een scheermes, dat als snij- wapen gereed was gemaakt. Na eerst een val schen naam opgegeven te hebben (den naam die op den postwissel stond) gaf hij later op te heeten W. C. B. uit Haarlemmermeer. De politie stelt een onderzoek in of de post wissels vervalscht of gestolen zijn. Vrijdagnacht is ingebroken in de pastorie van de TJrbanus-kerk te Nes a. d. Amstel. De inbreker (s) zijn binnengekomen door een serre, waarna zij de deuren, toegang gevende tot de eetzaal geforceerd hebben. Na hier rondgesnuf feld te hebben werd de tocht voortgezet naar ds zitkamer van den pastoor. Een antiek kastje werd opengebroken, doch het, zich daarin be vindende geld, werd niet bemerkt. Vervolgens werd het bureau opengebroken, waaruit geld en geldswaardig papier ontvreemd werd. De pastoor is gewekt door het verwoede aanslaan van zijn twee waakhonden, waarop de dieven met mede neming van het gevonden geld zich uit de voe ten hebben gemaakt. In de eetzaal vond men het tafelzilver, samengepakt in een servet, ge reed liggen. Door overhaaste vlucht hebben de heeren inbrekers schijnbaar geen gelegen heid gehad dit mede te nemen. Twee verdachten achter slot Met behulp van een politiehond werden de drie gebroeders A. B. aangehouden, verdacht van den inval te Winschoten in het huis van de weduwe Scheve en de bedreigingen tegen haar 46-jarige ongehuwde dochter. Een van hen is spoedig weer op vrije voeten gesteld, daar hij zijn alibi kon bewijzen; hij verbleef n.l. in een keet van de werkverschaffing te Westerwolde. De beide anderen, P. en S. A. B., zijn voorloopig aangehouden. Het onderzoek wordt voortgezet. Op den Velperweg nabij Arnhem heeft Vrij dagmiddag te ruim vier uur een auto-ongeval met doodelijken afloop plaats gehad. Ter hoogte van de autogarage van Moll's A. T. I. M. werd een bejaarde vrouw door een auto overreden. Zy werd in hoogst bedenkelijken toestand naar het Gemeenteziekenhuis overgebracht, waar zij eenigen tijd later is overleden. De politie heeft den auto, die de aanrijding veroorzaakte, ih be slag genomen, daar dé remmen niet deugden. Naar wij vernemen, heeft J. L. P., een der verdachten inzake de gepleegde verduisteringen en valschheid in geschrifte, gepleegd bij den Pensioenraad, die door de rechtbank is veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf, met af trek van drie maanden voorarrest, tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Zaterdagmiddag ongeveer drie uur reden twee jongens op de fiets op ue Koningskadc tusschen Dierentuin en Koningsbrug te 's Gravenhage. Een van deze jongens begon met zyn fiets te slingeren en toen de bestuurder van een nade rende autobus der H.T.M. voor hem wilde uit wijken, geraakte de andere jongen, de 14-jarige W. uit de Pinkstraat te Scheveningen, onder den wagen en werd vrijwel op slag gedood. De Geneesk. Dienst vervoerde het lijk naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal. In verscheidene bladen zijn berichten voor gekomen met betrekking tot een te'kort in kas van den 73-jarigen gemeente-ontvanger H. A. B. te Dinxperlo. Als bedragen werden genoemd 18 of 20 mille. Een bedrag van 46 mille werd genoemd als tekort van gemeente en boeren leenbank samen. De gemeente-ontvanger was n.l. tevens directeur van de coöp. boerenleen bank te Dinxperlo. De „N. R. Ct." verneemt, dat de gemeente Dinxperlo geen schade lijdt en dat er van een tekort by de coöp. boerenleenbank geen sprake is geweest. muinmmmmmiiimrmmiiuiiiiimmniiuninnmmTOniïïmnniHmuinnnill ai De sluwe Mosquera wilde om hem zand in de oogen te trooien, als teeken van welwillend heid, een conferentie byeenroepen om de re laties van de twee volken te verinnegen en de banden nauwer aan te halen. Zoo'n on- noozele was Garcia Moreno nu niet cm zich daardoor te laten vangen. Hij antwoordde dat hij de noodzakelijkheid van zoo'n conferentie heelemaal niet inzag en geen lust had mede te werken om van de twee volken een te ma ken. Niet voor niets had hy Ecuador geheel andere wetten gegeven en andere normen vast gesteld als die welke thans neg in Nieuw Granada gangbaar waren. Zoo stonden de beide kampioenen tegenover elkaar, Mosquera, de kerkvervolger die zich van Ecuador wilde meester maken en Garcia Moreno, ridder voor de Kerk, die gezworen had geen duimbreed van Ecuador af te staan. Maar zooals reeds vermeld, de débacle van Tulcan had de positie van Garcia Moreno da nig verzwakt en tydens het Congres van 1863 bleek, dat hij zich nauwelijks zou kunnen staande houden. Het aureool van „redder des vaderlands" was verbleekt, zoodat de afge vaardigden die hem in 1861 uit patriotisme gekozen hadden, ondubbelzinnige blken gaven van een veranderde meening, sterk geïnfec teerd als zij waren door liberale tendenzen. Een sterke „hetze" werd door de roede en vrijmetselaarspers op touw gezet en van alles werd hy beschuldigd. De financiën des lands waren door hem geruïneerd door de krank zinnige buitensporige werken die hy had laten uitvoeren, de militaire eer van Ecuador was geschandvlekt door de overgave van Tulcan: heel Zuid-Amerika had hy tegen zich en Ecua dor ingenomen en tot slot een onwaardig en ontoelaatbaar concordaat eigenmachtig zon der relificatie van het Congres aan de Re publiek opgelegd. Beschuldigingen genoeg om elke politieke grootheid te doen sneuvelen. Zijn positie was werkelijk miserabel en vereenzaamd daar zelfs vele van zijn pohtieke vrienden, besmet door het liberalisme hem in den steek lieten. Zijn strydersnatuur hield hem echter recht, in dezen voor hem zoo moeilijken td. Wat moet er bij hem zyn omgegaan? Is het niet de eigen schuld-kwestie die sommige tegensla gen zoo moeiiyk te dragen maken. Wat zal hy zyn misstap van Tulcan verwenscht hebben! De Kamers gaven spoedig blük van hun wei nig sympathieke stemming. Het eene verwyt volgde op het andere. Zou hy retireeren en verschillende van zyn voorstellen terug ne men? Neen dat nooit, dan liever ontslag ne men. Maar eerst als het heelemaal niet anders kon. Met de hem eigen klare, welsprekende taal verdedigde hy zyn houding en de onverander- ïyke rechten der kerk. Ook in het Congres van Ecuador domineerde de liberale leus. De Kerk, ook in geestelijke zaken, niet boven den Staat. Het concordaat kwam in behandeling. Pel stonden de partyen over elkaar en met wee moed in het hart had Garcia Moreno den stryd nader voelen komen, die de grondslagen zou den vernietigen van zijn zoo moeizaam opge trokken staatkundig gebouw. Mosquera vond dit moment uiterst geschikt om zijn doel te bereiken. Garcia Moreno had een zwaren stand. Van den eenen kant dreigde de onmiddellijke inval van Mosquera en in Quito werd zyn tegenwoordigheid vereischt bij de verdediging van het concordaat. Viel hij Mosquera aan, dan zou het concordaat zeker verworpen worden. Omgekeerd, bleek hy daar voor te Quito dan zou Mosquera vry spel hebben od een groet deel van het land te bezetten. Que faire? Zyn Presidentschap neerleggen, zou onder deze orstandigheden verraad betee- kenen. „Een veldheer wint reeds veel, al wint hy niets dan tijd" schreef vader Vondel reeds en deze gedachte speelde ook door het hoofd van Garcia Moreno. Eerst het congres te vriend houden, dan Mosquera te lijf en dan weder zien wat met het Congres te beginnen was. Zijne bezorgdheid over Mosquera's opmarsch te kennen gevende, verzocht hy den afgevaar- Er is een tijd geweest, dat men letterlijk moest vechten om een stukje vleesch machtig te worden. Hoevele uren heeft men niet in de ry moe ten staan in oorlogstyd voor een onsje vleesch en zoovele brave fatsoenlyke menschen ontza gen zich niet om de wet te ontduiken om voor veel geld weinig slecht nuchter kalfsvleesch machtig te worden. Op het oogenblik echter is het heel anders. Jonge biggen-worden verdronken of de hei op gezonden. Varkenskoppen, in den nacht door slagers buiten gehangen in de hoop, dat iemand ze wil meenemen, biyven rustig hangen. In Aduard is dezer dagen, naar de „Tel." bericht, een dikke big de straat opgestuurd met een papier op zijn rug, waarop geschreven stond: „Crisis! Ik zoek onderdak en voeding! Wie helpt my?" Het beest veroorzaakte heel wat opschudding in het anders zoo rustige dorp. Meisjes gilden jongens en volwassenen liepen te hoop. Ten slotte ontfermde zich toch nog iemand over het daklooze dier. Het scheelt niet veel of de gebraden kippen vliegen je zoo in den mond, zooals het pleegt te gebeuren in Luilekkerland.... In Oostelijk Noord-Brabant ondervindt de bijenteelt ernstig de gevolgen van het gure voorjaar. Tengevolge van het koude weer is op vele bijenvolken een gevoelig verlies geleden De voorjaarsdracht op de wilgenbloesem is als mislukt te beschouwen. Het hoofd van het phytcchemisch laborato rium te Buitenzorg heeft het volgende voor schrift voor het kweeken van thee-schimmel, welke in het Djokjasche bekend staat onder den naam van panganan djamoeran bekend gemaakt. By een slap thee-aftreksel wordt on geveer 10 pet. suiker toegevoegd en na bekoe ling in een stopflesch gegoten. De vloeistof wordt geënt met een stuk levende thee-schim mel of een vloeistof van een reeds in gisting zynde cultuur. Na een dag heeft zich op de oppervlakte reeds een zeer dun vlies gevormd, dat by toename in dikte crême-kleurig is. Den derden dag is de cultuur drinkbaar. Men schenkt de vloeistof van het gevormde vel af en verbruikt deze in een of twee dagen. Een vloeistof te drinken ouder dan 3 of 4 da gen is af te raden, aangezien de zuurccncen- tratie met het ouder worden snel toeneemt. Hoe meer suiker gebruikt wordt, des te meer zuur er gevormd wordt. Heeft de gevormde huid een afwykende kleur dan is het aan te raden alles goed schoon te maken en met nieuw entmateriaal te beginnen. Ja, wy hebben in Makassar ook een bom aanslag gehad vertelt „De Koerier", al was het dan ook geen communistenaanslag, maar meer een kwajongensstreek, die gelukkig geen per soonlijke ongelukken heeft veroorzaakt. De bom is niet gesprongen, maar werd tydig gevonden. De heer K. heeft aan het strand by de Stal- straat een reparatie-atelier, waar hy sedert kort ook met zyn huisgezin een optrekje heeft laten bouwen waarin hy woont. Nu schynt de heer K. niet altyd even goed met zijn werk volk om te kunnen gaan en schynt het, dat men daar niet altyd even senang is over het optre den van den heer K„ hetgeen uit verschillende plagerijen van het werkvolk bleek. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, 11 op 12 dezer werd door den nachtwaker op het erf van het atelier een „bom" gevonden, vervaardigd van de bus van een flashlight en gevuld met buskruit. De bom heeft men tydig onschadelijk kunnen ma ken. 'k Moest naar Amsterdam, vroeg een kaartje en lei een bankbiljec van tien gulden op het plankje voor 't loket, waarnaast aangeplakt stond te lezen: „Betaling kan met gepast geld gevorderd worden." ,,'k Kan niet wisselen, meneer," zei de juf frouw achter 't raampje. „Ja, maar 'k heb het niet kleiner." „Dan moet u het maar zien te wisselen." In de omgeving van het loket was niemand die me helpen kon; ik snelue dus de straat op, liep een sigarenwinkel binnen, vroeg tien siga ren en een doosje lucifers en legde m'n tientje op de toonbank. „Hebt u 't niet kleiner mijnheer?" vroeg de sigarenwinkelier „Ik kan niet wisselen!" Eenig vruchteloos overleg, en ik ging den winkel uit. Als ik in een sigarenwinkel niet terecht kon dan kon niemand me relpen dan een barbier. Ik had me 's morgens wel geschoren, 't was dus eigenlijk een kwartje in 't water gooien, maar ik moest toch klein geld hebben. Ik stapte een kapperssalon van den eersten rang binnen. „Morgen, meneer. Een oogenblikje, ik zal u zoo helpen." Een lange saaie tusschenpooze. „U kunt plaats nemen, memeer. Scheren me neer? Mooi weertje vind u niet? Mes goed, meneer?" M'n humeur was er niet beter op geworden Ik antwoordde zoo kort mogelijk. „Masseeren, meneer?" „Nee, merci," mompelde ik. „Anders uitstekend voor 't gezicht, meneer; maakt u een heel ander mensch, meneer; 't versterkt den bloedsomloop, geeft een betere tint. M'n trein was natuurlijk weg; ik moest op den volgenden wachtenAllo dan maar." Twintig minuten en langer doorstond ik de onuitstaanbare barbiersconversatie, die mij door een bundel handdoeken toezweefde; m'n hoofd profiteerde van een Turksch bad; m'n gezicht werd overdekt met zalfjes en creamp- jes; electrische stroomen doortintelden m'n kin en wenkbrauwen. „Haar een beetje opmaken, meneer?" Eer ik nog den moed had gevonden neen te zeggen, fladderden schaar en kam al door m'n weelderige lokken. „Even 'n tangetje meneer?" „Neeik...." „Heel goed voor uw haar, meneer, zeldzaam mooi haar dat van u; alleen een beetje pieke rig; even aanbranden „Vooruit dan maar", viel ik in. Nu hij toch bezig was, moest 't maar in de puntjes! „En de shampoo, meneer? Eau de quinine, Végétal, Vinaigre?" „Ik geloof.... M'n zwak protest werd over schreeuwd: „Ik recommandeer altijd Végétal", en de man oversprenkelde royaal m'n hoofd haar. Opnieuw gewrijf, geschud, handdoeken, elec- triciteit, borstels en kammen! ,,'k Heb hier een haarwatertje, meneer." „Nee, dank je." Hij zag, dat ik 't meende, hielp mij met m'n jas, waarvan hij eenige denbeeldige stof met kracht wegborstelde, zei nog wat over huid- verzachters en toiletborstels, maar ik had er nu genoeg van, verlangde naar een sigaar en een spoorkaartje. Ik reikte hem m'n bankbiljet over. Hij nam het aan en zei met z'n liefsten glim lacht: „Nog een kwartje meneer, alstublieft." Bij de jongste vloedgolf, die het eiland Mian- gas teisterde, is de bevolking, waarvan honderd huizen werden verwoest, in paniek naar de ber gen gevlucht zonder hun bezittingen te kunnen redden. Alleen een school en een kerk zijn be houden gebleven. Door het water, dat over het eiland stroomde, is de bodem voorloopig onge schikt, terwyl duizenden cocospalmen ontwor teld zijn. Vrijdagmorgen omstreeks elf uur viel in het Noord-Oosteiyk deel van Amersfoort een weir nig regen. De druppels lieten okergele vlekken na op de plaats, waar zy uiteenspatten. Zater dagmiddag onderzochten wy deze vlekken, welke bleken te bestaan uit een geel poeder. Een monster van dit poeder is voor onderzoek opgezonden naar het Kon. Ned. Meteorologisch instituut, waarvan wy den uitslag dezer dagen hopen te publiceeren. Er wordt gedacht aan den voorspelden modderregen, veroorzaakt door de groote aschmassa's in Zuid-Amerika door de werkende vulcanen duizenden Meters omhoog geslingerd, welke zijn meegevoerd door den wind en hier met den regen neerslaan. De echtgenoote van den heer P. B. te Hen- drik-Ido-Ambacht is door onbekende oorzaak te water geraakt en verdronken. Zy laat acht jeugdige kinderen na. Schoolbediende pleegt zelfmoord Op de Holl.-Chineesche School te Salatiga had een moordaanslag plaats, welke zich, naar „De Koerier" meldt, als volgt heeft toegedra gen. Te ongeveer half negen des morgens gaf mevr. Djoa les in de tweede klas, toen plotse ling de schoolbediende het lokaal binnenrende en de geen kwaad vermoedende onderwijzeres van achteren vastgreep, met de kennelijke be doeling haar te wurgen. Doch de onderwyzeres wist zich uit dien greep los te wringen, waarna de schoolbediende haar met een mes aanviel eri haar een paar verwondingen aan den hals toe bracht. Hierop poogde de woesteling zich het leven te benemen door zichzelf verwondingen met het mes toe te brengen. Onderwijl sloegen de kinderen luidkeels gillende op de vlucht. Er ontstond begrijpelykerwys een heele conster natie. De inmiddels gewaarschuwde politie en de gouvernementsarts dr. Giessen waren spoedig ter plaatse en nadat mevr. Djoa, wier verwon dingen gelukkig niet van ernstigen aarrd ble ken te zyn, in de kliniek verbonden was, kon zij verder thuis verpleegd worden. De aanvaller echter, die zwaar gewond was en erg bloedde uit een doorgesneden slagader, werd terstond naar het militair hospitaal getransporteerd, waar hij des avonds, zonder verhoord te kun nen zyn, is overleden. Omtrent de oorzaak van dit drama tast men in het duister. De aanvaller, iemand van kam pong Leongan, was gehuwd en had eenige kin deren. Hij was ongeveer tien jaren aan ge noemde school in dienst en had zich tot dusver goed gedragen. Zooals bekend, heeft Z.Exc. de G. G. van Ned.-Indië welwillend beschikt op een van ka tholieke zyde gedaan verzoek en is den depar- tements-directeuren en het gewestelijk bestuur medegedeeld, dat geen bezwaar bestaat, dat op Maria Hemelvaart (15 Augustus) en Witten Donderdag voor zoover het dienstbelang zulks toelaat aan landsdienaren, die zulks verzoeken, in zooverre vrijstelling van dienst wordt verleend, dat dezen des morgens aan hun godsdienstplichten kunnen voldoen. Deze voor de katholieke landsdienaren gun stige bepaling is voor den wethouder der ge meente Batavia aanleiding geweest, om ook deze aangelegenheid in de vergadering van het college van B. en W. aanhangig te maken met als gevolg, dat door B. en W. hetzelfde besluit voor de katholieke gemeente-ambtenaren is ge nomen. Het is ons niet bekend, aldus „De Koerier" Lindbergh.... eerst zijn kind ontstelen, Reeds een misdaad in 't kwadraat, (Want een ouderhart te treffen Is het laagste dat bestaat). Nü hem bovendien bedriegen, Wèl het losgeld, maar geen kind 't Is het summum trouweloosheid, Dat de vliegheld ondervindt. Doorgaans hebben toch de boeven Nog op hun manier een eer, Maar bij deze kinderroovers Schijnt daarvan geen sprake meer. Wat een laagheid: hoop te voeden, Op weer nieuwe oudersmart Met zoo'n middeleeuwschen folter Treedt men tweemaal op een hart. Arme vliegheldweetde wereld, Die je eens verbazen deê, Deze wereld voelt voortdurend Zij 't nu in je smarten mee. MARTIN BrERDEN (Nadruk verboden) of ook in de andere ressorten van Indië bereids deze door Katholieken alleszins te waardeeren regeling is ingevoerd, zoo niet, dan brengen we hierbij dit onder de aandacht van katho lieke wethouders en raadsleden in de verschil lende gemeenten. Nationale H. B. S. te Kediri BATAVIA, 6 Mei (Aneta). Ir. Soekarno wordt genoemd als aanstaand directeur van de nationale H.B.S. te Kediri, waarvan de opzet is een volwaardig instituut te creëeren. De onveiligheid in de stad en daarbuiten is onrustbarend toegenomen wegens de slechte tijden. Op klaarlichten dag worden menschen gemolesteerd en beroofd, op drukke wegen als den Magelangschen weg', op Gond'amanan, Tandjoeng enz. Verschillende verkoopers en verkoopsters zyn gedwongen hun barang onbetaald af te staan, uit vrees voor ruwe behandeling. Woensdagmiddag is de elfjarige W. v. d. S. uit de IJsselmondenschestraat in de Lange Nieuwstraat te Schiedam by het oversteken van den ryweg tegen e envrachtauto, bestuurd door A. M. van Lier, geloopen, waarbij de jon gen zeer ernstig werd verwond. In het zieken huis waarheen het slachtoffer werd overge bracht, is hij 's avonds aan de gevolgen over leden. Het dertienjarig dochterje van den bank werker G. wonende onder de gemeente Koude- kerke kwam Vrijdagmiddag in botsing met een vrachtauto, toen zy per rijwiel in de omgeving reed. In het ziekenhuis te Middelburg is zy aan de gevolgen overleden. digden hunne bezwaren en amendementen ken baar te raken. Nu dit viel in goede aarde, doch wat van het concordaat overbleef laat zich denken. Het aldus gemitigeerde concordaat werd ter ratifieering door den H. Stoel aan Garcia Moreno aangeboden welke het zorgvul dig bewaarde. Intusschen kon het Congres zich nu met speed zetten aan maatregelen om de invasie van Mosquera te keeren. Eenigen tyd later, by het sluiten der wetge vende periode deelde Garcia Moreno mede dat hy het gewijzigde concordaat niet had door gegeven. De Grondwet gaf hem het recht het sterk gewijzigde concordaat te weigeren, daar het in stryd was met de duidelyk omschreven rechten der kerk in de constitutie. In een buitengewone zitting van het congres gaf hy zes maanden later rekenschap van deze daad. Door de gebeurtenissen der laatste maanden gekalmeerd namen de afgevaardig den gencegen met deze verklaring. Eenig diplomatiek talent zal men Garcia Moreno moeiiyk kunnen ontzeggen. Wij moeten weer even teruggaan. Het con gres was weer huistoe en de groote stryd met Mosquera stond vcor de deur. De oorlog was practisch verklaard doch Garcia Moreno, wil de alvorens de worsteling te beginnen zijn uiterste best doen om bloedvergieten te voor komen. Te dien einde zond hy den zoon van den ex-president Antonio Flores met volmacht naar Mosquera echter zonder een schyn van succes. Het antwoord was een ultimatum van 48 uur. Generaal Flores wederom tot opperbevelheb ber benoemd, verwachtte niets meer van Mos quera en ging met 6000 man de rivier Carchi en daarmee de grens, 22 Nov. 1863 over, Mos quera tegemoet met de boodschap: „Ik ben de Carchi overgetrokken, niet om oorlog te maken maar om u te noodzaken ons in vrede te la ten." Den 5en December werd Flores echter ten gevolge van verraad van vele officieren, hand langers van Urvina, by Cuaspud totaal ver slagen. Ecuador lag voor Mosquera open. Toen Garcia Moreno 8 December de neder laag vernam, richtte hy zich met een procla matie tot het volk, wees op den hoogen ernst van den toestand en riep alle weidenkenden ten strijde om een dam op te werpen tegen den invaller. De schrik sloeg allen om het hart en het aantal vrywilligers was buiten verwachting groot. Met de resteerende troepen en deze nieuwe lichting zou men nog een flinken weer stand kunnen organiseeren. Mosquera die na de overwinning van Cuaspud vol verwatenhe.d verklaard had zijne condities te Quito te zullen dicteeren, begon een toontje lager te zingen. Hij stelde Flores een wapenstilstand vcor tot 1 Jan. 1864. Doch Mosquera speelde geen eer- lyk spel en bracht intusschen zijn troepen tot Ibarro. Hy was het al lang met Urvina en zyn aanhang eens en wachtte op het afgespro ken teeken. Dit kwam 28 December toen de aanhangers van Urvina, Garcia Moreno ver vallen verklaarde van het Presidentschap en Urvina Als zoodanig proclameerden. Garcia Moreno nam echter het geheele zaak je gevangen en tijdens de gerechtszitting die in kort prcces werd gevoerd, kwam zooveel van de geheime bedoelingen van Mosquera aan het licht, dat niet alleen geheel Ecuador maar ook Nieuw Granada ziedend was. Mosquera, de held, wist niets beters te doen dan om maar heel gauw vrede te sluiten en naar zyn land te verdwynen waaruit hy kort daarou echter verbannen werd. Zyn eerste schreden waren naar zyn vriend Urvina in Lima zyn medeconspirateur. Een geheim verdrag werd tusschen hen ge sloten om zich meester te maken van Ecuador. Het verbanningsbesluit werd echter spoedig ingetrokken en Mcsquera maakte zich gereed terug te keeren. Op zyn terugtocht wilde hy gaarne eenige dagen in Guayaquil verblijven en vroeg Garcia Moreno af deze bezwaren had. Nu wilde het toeval dat deze reeds in het bezit was van het pas gesloten geheim verdrag. HU antwoordde daarom laconiek: „Als u hier of daar een voet op onzen bodem zet zal ik u arresteeren en zult u alle volgende consequen ties daarvan moeten aanvaarden". Mosquera kwam toen maar liever niet naar Guayaquil en bereikte langs een omweg zyn land. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6