LAATSTE NIEUWS KREUGER-PROCES BEGONNEN ONZE OMROEPER KOMT IN 75.000 GEZINNEN Huiduitslag Borghese 's honderdste sterfdag NOODHULP-MACHINIST -STOKER i MANUFACTUREN WERKSTER NET DAGMEISJE kamer van koophandel Bandjir op Java FRANKRIJK WEER NAAR DE STEMBUS Littauen's échec in Memel Nieuwe koers voorbereid Een Poolsche Kreuger? Grootste, dat Stockholm ooit kende CHAOS IN HET OOSTEN Kanton in staat van beleg kleine advertenties Strijksters en Meisjes j KAASTOBBE, PIANO MAANDAG 9 MEI DE CONTINGENTEERING VAN DAMESCONFECTIE Protest en kritiek EN FABRIEKEN De afstortingen nemen belangrijk toe Geen ongevallen UIT DEN ROTTERDAMSCHEN RAAD Tweede salarisverlaging gemeentepersoneel De luchtpostverbinding met Ned.-Indië Het gaat om 359 resteerende zetels. Welken invloed zal de moord aanslag hebben? Rijkste Italiaan van zijn tijd Duizenden opgelicht Uitgebreide zaken GuerilSa cm Charbin 20 cent per regel Dienstaanbiedingen 10 cent per regel GEVRAAGDE BETREKKINGEN WERKSTER VOOR PASTORIE Wasscherij S. Krom TE KOOF GEVRAAGD TE KOOP AANGEBODEN TE HUUR AANGEBODEN Vraag en Aanbod van Pensions I DIVERSEN I 'n 1-cyl. motorrijwiel TEGELWERK I® de te Amsterdam gehouden persconferentie Van den Landelijken Bond van Winkeliers In damesconfectie in Nederland, heeft de secre taris, mr. Jul. Keizer, namens alle bij deze °nlangs opgerichte organisatie aangeslotenen, Woorden van protest en van critiek doen hoo- ren, naar aanleiding van het feit, dat een contingenteering van damesconfectie afge kondigd is en de tijdsduur later weer verlengd is zonder dat de bij zulke ingrijpende maat regelen direct betrokkenen en belanghebben den gehoord of in elk geval in voldoende mate Behoord zijn. Met nadruk wees mr. Keizer op het feit, dat met de zaak der contingenteering niet hitsluitend het vakbelang, doch het algemeen handelsbelang gemoeid is. In de Crisis In- en Uitvoerwet wordt gesproken van een tijdelijke beperking van overmatigen invoer, welke ge vorderd wordt door het landsbelang. Op net gebied van de damesconfectie is echter geen sprakevan overmatigen invoer. Wat we thans öen is in strijd met de considerant van do wet en desondanks is de contingen teering van damesconfectie bij Kon. Be sluit toch verlengd tot 1 Februari 1933 En °ok bij de besprekingen, die aan dit besluit Vooraf zijn gegaan, zijn de winkeliers niet in voldoende mate gehoord. Nadat aanvankelijk de Bond voor de bespreking op het departement biet eens was uitgenoodigd een afvaardig ng te zenden, hebben ten slotte drie vertegen woordigers van het bestuur de conferentie, Welke was bezocht door een groot aantal per sonen, dat het volkomen met elkaar eens was, Wat de contingenteering jtreft, bijgewoond. Berst te half vier kregen deze vertegenwoor digers gelegenheid om over de belangen van de betrokken winkeliers te spreken, waarna de vergadering te half vijf gesloten werd. Dat was alles. Wel kon men zich nog schriftelijk Wenden tot de Crisis-Advies-Commissie. Vervolgens het op de contingenteering be trekking'hebbende wetsontwerp ter sprake bren gende, deelde mr. Keizer mede, dat dit ontwerp aan de damesconfectie 62i/2 pet. geeft. Praciisch echter dit, daar er 'n marge van 5 blijft voor z §- bijzondere vergunningen, neer op een toe- Wijzing van 57 pCt. De oorspronkelijk in den leidraad voorkomende bepaling, dat overtre ding kan worden gestraft met maximum zes teaanden gevangenisstraf, is in den nieuwen leidraad zoodanig gewijzigd, dat opzet bewe- ten moet zijn. Mr. Keizer gaf verder te kennen dat de bij ne contingenteering van damesconfectie be langhebbenden de winkeliers opzettelijk buiten de besprekingen hebben gehouden. Tusschen de Tilburgsche wollenstoffenfabrikanten en de ■^nisterdamsche damesconfectie is, zooals spr. teide, nooit anders dan wrijving en spanning geweest. Indien de gelegenheid ware geschapen, de Winkeliers in voldoende mate te hooren, dan Z°U deze contingenteering er nooit gekomen zijn. Be arbeid van de Crisis Advies Commissie, Welke de regeering had in te lichten, is zeer ?Waar geweest en hij heeft dan ook spr.'s volle ^Wondering. Doch ter zake ingewijden weten 5at in deze commissie personen zitting hebben, d'c voor het overgroote deel, zoo al niet pro- cctionisch, in elk geval voorstanders van con- .tegenteering zijn. Afgezien van andere zaken, j?eeft die commissie een groote fout begaan uo°r de direct belanghebbenden bij de zaak, Waarin zij had te adviseeren, niet of niet m °ldoende mate te hooren. Wat de uitvoering van de contingenteerings- teaatregeien betreft, critiseerde mr. Keizer ten- fotte den dienst van het Crisis In- en Uitvoer bureau, dat allerminst werkt op een wijze, die 111 het belang van het land kan worden geacht. mede Cok door het feit, dat de leiding bij teenschen berust, die ver weg wonen van het centrum hunnerwerkzaamheid. Het lid van het bestuur, de heer J. Biicker, grossies in damesconfectie, vroeg vervolgens Dog de aandacht voor enkele kwesties van technischen aard. Hij wees er op dat het in leder geval onjuist is, de contingenteering der damesconfectie te bepalen naar het gewicht inplaats van naar de geldwaarde. Deze laatste is in 1930—'31 met vier procent gestegen. Een betoog, zeide spr., dat gebaseerd is op de stij ging van het gewicht, heeft, gezien de wisse ling, waaraan de mode onderhevig is, geen enkele beteekenis. Spr. zeide verder ervan overtuigd te zijn dat men te gelegener tijd zal inzien dat hetgeen de Hollandsche dame op het Sebied van confectie verlangt, in ons land niet Semaakt kan worden en dat de regeering deze contingenteering zal moeten prijsgeven. In hun eigen, bepaalde genre verrichten de Nederland sche fabrikanten goed werk, tot het andere Eenre zjjn zij niet in staat. Er is vergadering van de Kamer van Koop handel èn Fabrieken op Dinsdag 10 Mei a.s., des namiddags te 2 uur, in 't gebouw der Ka mer. De agenda vermeldt o. m. de volgende pun ten: Ingekomen schrijven van B. en W. van Utrecht van 15 Maart 1932, houdende verzoek te mogen vernemen, welk lid der Kamer bereid is op te treden als gecommitteerde bij de eind examens aan de Dagschool voor Handel en Administratie, en aan den avondcursus school jaar 1932/32. Ingekomen schrijven der Directie van de Ned. Spoorwegen van 26 April 1932, in antwoord op het schrijven der Kamer van 29 Maart d.a.v., betreffende verlaging van tarieven. Ingekomen schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van 26 April '32. in antwoord op schrijven der Kamer van 16 April, betreffende geruchten over een voorge nomen opheffing van het 4e district der Ar beidsinspectie te Utrecht. Ingekomen schrijven der Schweizerische Bun- desbahnen van den 21sten April 1932 in ant woord op het schrijven der Kamer van 14 April d.a.v. Verslag der vertegenwoordigers der Kamer bij de reis naar Bazel, Lugano en Locarno; op uitnoodiging der Basler Messe, Handelskammer. Verkehrsverein en S.B.B. Ingekomen afdruk van een request van de Centrale van Vereenigingen voor den Aardap pelen-, Groenten- en Fruithandel te 's-Graven- hage, 'van 1 en 13 April 1932, aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, betreffende den export van land- en tuinbouwproducten. Ingekomen schrijven van de gemeente Zuilen van 26 Maart 1932, betreffende postbestellingen in deze gemeente, met advies der Postcommissie Ingekomen schrijven van de Inspectie Utrecht der P. T. en T. van 2 April 1932, betreffende omzetting van het hoofdpostkantoor te Loenen in een hulpkantoor, met advies der Commissie voor de P. T. en T. Ingekomen schrijven der Vereeniging van Nederlandsche Schelpfabrikanten te Leiden van 15 April 1932, betreffende het verleenen van faciliteiten door de Ned. Spoorwegen t.a.v. den invoer van Belgische kalk, met verzoek te trach ten deze ongedaan te maken. Ingekomen verslag van den heer H. J. F. Smulders over de algemeene ledenvergadering van 7 April 1932 Vereeniging ter Veredeling van het Ambacht. Ingekomen schrijven van Offerhaus Co. te Rotterdam van 9 April 1932, met afschrift van een schrijven gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, inzake een door dit Departement aan de gemeentebesturen verzon den circulaire, betreffende gebruik van Neder- landsch fabrikaat. Ingekomen schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen van 31 Maart 1932, betreffende het euvel der prik borden. Ingekomen schrijven van den chef der Di rectie van Economische Zaken van 31 Maart 1932, betreffende tariefsfaciliteiten tusschen Engeland en Argentinië en de bezwaren daaruit voortvloeiende voor de Nederlandsche handels betrekkingen. Ingekomen schrijven der Federatie van Werk geversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf van 23 Maart 1932, met verzoek drukwerk der Kamer uitsluitend te doen vervaardigen door bij de Federatie georganiseerde drukkerspa troons. Ingekomen schrijven der Nederlandsche Ver eeniging van Belanghebbenden bij den handel in gecondenseerde melk en melkpoeder te Nun- speet, met afschrift van aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gericht adres betreffende controle-voorschriften op de melkproducten, met verzoek om adhaesie. Aneta bericht dato 6 Mei uit Bandoeng aan de Hollandsche bladen, dat Dinsdagmiddag in de kali Babelan nabij Moentilan wederom bij helder weer een zware bandjir naar beneden is gekomen. De oorzaak hiervan zijn thans geen regens in het gebied van den top van den Me- rapi, maar een doorbraak in de afdamming in de kali Senowo, welke uitmondt in de kali Ba belan. Reeds sinds 16 Maart j.l. vonden afstortingen plaats in de kali Senowo, welk aantal sinds 12 April belangrijk is toegenomen. Den 23sten April werd de Senowo geheel afgedamd en vormde zich achter di endam een meer, dat op 25 April reeds twintig meter dssp was. De be volking werd gewaarschuwd. Den 30sten April baande het 30 meter diepe' water zich een weg tusschen een oud terras binnen de Senowo en een dam, waarna Dinsdagmiddag j.l. de dam bezweek. Ten gevolge van een telefonische waarschuwing van den Vulkanalogischen Dienst had de afvloeiing plaats zonder persoonlijke ongelukken, terwijl de bruggen niet beschadigd werden. Vrijdagmiddag zijn eindelijk in dit zooveelste begrootingsdebat van dit jaar de Rotterdam- sche wethouders aan het woord gekomen. Allereerst de christelijk-historische wethouder voor sociale aangelegenheden, de heer Stemer- ding, die er op wees, dat de redenen, welke voor de eerste loonsverlaging golden, in nog sterkere mate gelden voor deze tweede. Hij verdedigde zich tegen het verwijt, als zouden B. en W. met de bezuiniging op de zoogenaamde „franje" der arbeidsvoorwaarden, op de beslissing van den gemeenteraad zijn vooruitgeloopen. Im mers, de beslissing hieromtrent ligt bij het col lege en niet bij den raad. In die franje" zitten verschillende uitwassen en deze kunnen beter radicaal worden opgeheven dan dat op alle arbeidsvoorwaarden een uniforme korting wordt toegepast. Immers dan wordt ook bezuinigd op hetgeen billijk is. Tegen den liberaal Dubilk verdedigde spr. een korting van 2 pet. voor de loonen beneden en van 3 pet. voor de loonen boven 2000 gulden. Door de bezuiniging op de arbeidsvoorwaarden, waardoor vooral het lagere personeel wordt ge troffen, wordt het evenwicht tusschen hoog en laag bewaard. Hierna sprak de anti-revolutionnaire heer Hanemaayer, wethouder voor de financiën. Deze heeft zijn rede ingezet met te herinneren aan de weinig moedige en verantwoordelijke hou ding der sociaal-democratische wethouders, die zelf de belastingvoorstellen hebben voorbereid, maar aan den haal zijn gegaan, toen zij ge dwongen waren zich hiervoor vierkant uit te spreken. Wanneer dit college nu het aantal opcenten met 20 gaat verhoogen tot 80, dan geschiedt dit niet om den gewonen dienst sluitend te maken, maar om het hoofd te bieden aan de geweldige uitgaven voor Maatschappelijk Hulp betoon, welke uit den crisisdienst gefinancierd worden en welke dit jaar een 19 millioen zul len vergen. Overigens beteekent de verhooging van 80 opcenten niet, dat uit dien hoofde zooveel meer zal worden ontvangen. Terwijl de opbrengst van 1 opcent vorig jaar nog op 88.000 gulden werd geschat, stelt men dit nu nog maar op 65.0000 gulden. Wat de haventarieven betreft, verwees spr. naar de beslissing van verleden jaar. Niets achtte spr. zoo schadelijk voor Rotterdam als het openbaar geschrijf hierover. Als wethouder voor de financiën zeide spr. zijn meening hier over nog niet gevormd te hebben. Eerst op 24 April j.l. is het rapport der commissie voor het havenbedrijf bij hem ingekomen. Ten slotte deelde spr. volkomen de meening der sprekers, die hadden betoogd, dat de steun der regeering en de bijdrage van het Rijk in de geweldige crisisuitgaven veel grooter zal moeten worden. Hierna begonnen de replieken, commissie Almelo" genoemd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft aan den directeur-ge neraal van de posterijen, telegrafie en telefo nie, te 's-Gravenhage, een adres gezonden, waarin zij uitvoerig haar bezwaren uiteenzet tegen beperking van de luchtpostverbinding met Nederlandsch-Indië. Wanneer men, aldus het adres, terugkeert tot b.v. een veertien- daagsche verbinding, zal men aanstonds weer ervaren, wat men al ervaren heeft, namelijk, dt een dergelijke dienst zich niet in voldoende mate aan de behoeften van het postverkeer tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië aanpast. Het staat, volgens adressante, geens zins vast, dat de tekorten, die deze dienst laat, op het oogenblik reeds zóó bezwarend zijn, dat voortzetting van den dienst niet langer gerechtvaardigd is. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar over heen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. PARIJS, 7 Mei. (Reuter.) De herstemming, welke morgen in Frankrijk wordt gehouden, zaï over 359 zetels in de Fransche Kamer beslissen. Terwijl bij de eerste stemming de absolute meer derheid vereischt was, is nu nog slechts een relatieve meerderheid noodig. De partijen, die men in 1924 het kartel van links noemde, verkeeren in meer dan de helft der kiesdistricten in 'n gunstige positie. Welken invloed de afschuwelijke misdaad tegen den president der republiek zal hebben, is niet vooruit te zeggen. Het is echter op zijn minst zeer teekenend, dat Mil'erand tegen de offi- cieele lezing in verklaart: Door persoonlijke in formaties kan ik op de meest categorische wijze verklaren, dat de moordenaar van Doumer afkomstig is uit revolutionnaire bolsjewistische strijdorganisaties. Een dergelijke verklaring zou verwarring kun nen stichten en een zekeren invloed op het verkiezingsresultaat uitoefenen. Op 8 Mei van dit jaar is het precies een eeuw geleden, dat te Rome stierf de schatrijke Ita liaan Camillo Filippo Ludovico Borghese. Hij was een zoon van Marco Antonio III, prins van Sulmona en Rossano en wel de rijkste Italiaan- sche vorst van zijn tijd. Hij werd den 19den Juli 1775 te Rome geboren. Toen de Franschen in Italië vielen, toonde hij zich hun zaken zoo eer toegedaan, dat hij zelfs in Franschen krijgsdienst trad. Hij was buitengewoon gesteld op generaal Bonaparte, wiens tweede zuster Pauline, de weduwe van generaal Leclerc, hij in het jaar 1803 huwde. Hij wist zich buitengewoon aan de gunst van Napoleon op te dringen, zelfs zoozeer, dat deze hem in stijgende lijn met bestuursfuncties be kleedde. In 1805 werd hij prins van het Fran sche keizerrijk, vervolgens hertog van Guasstella en eindelijk zelfs gouverneur-generaal van alle departementen van Frankrijk aan de Italiaan- sche zijde van de Alpen. In deze hoedanigheid heeft Borghese zeer van zich doen spreken. Niet, dat hij zoo'n schitte rend ambtenaar is geweest, doch wel iets anders Hij vestigde zijn verblijf in Turijn, waar hij een buitengewoon sierlijk en van grooten kunst zin getuigend paleis liet bouwen, waarin hij een buitengewoon weeldeleven heeft geleid. Doch na Napoleon's val was het uit met zijn Fransche sympathie. Hij verbrak ieder contact en verdere relaties met de familie Bonaparte en wat daar alles mee samen hing. Hij deed dit zelfs zoo grondig, dat hij zich liet scheiden van zijn vrouw, met wien hij uiteraard in poli- tieken onmin leefde door al het voorgevallene Zij trok zich terug te Florence, waar zij in het Jaar 1825. op den 9den Juni overleed. Toen de koning van Sardinië in 1815 de do meingoederen in beslag nam, waarmede de Fransche regeering de som vanacht mil lioen francs voor de van Borghese gekochte kunstschatten uit de beroemde villa Borghese had betaald, kreeg Camillo het grootste ge deelte van deze kunstschatten weer in zijn bezit Sedert 1818 woonde hij te Florence. Tijdens een kort verblijf te Rome in het jaar 1826, werd Borghese door Paus Leo XII met zeer groote onderscheiding ontvangen. Hij was een kinder loos en onnoemelijk rijk man, zoodat de ge rechtvaardigde hoop van vele kloosters en ge stichten voor liefdadigheid met belangstelling op hem gevestigd waren, toen bekend werd, dat hij in dat jaar in Rome zijn testament had laten maken. En hij heeft de Katholieke Chari- tas dan ook niet vergeten. Geweldige sommen heeft hij na zijn dood ter beschikking gesteld van liefdadige instellingen te Rome en Florence terwijl ook Turijn, waar hij zoo vorstelijk had huis gehouden, niet werd vergeten. Zoo is de kinderlooze Borghese op 8 Mei 1832 te Rome gestorven, terwijl hij vele van zijn Katholieke geloofsgenooten op het eind van zijn leven nog met weldaden heeft overladen. Deze karaktertrek eert den man, die het overigens in zijn leven niet zoo nauw nam met de matigheid en ingetogenheid. En als liefdadig mensch zouden wij hem thans na een eeuw nog eens even dankbaar in de herinnering terug willen roepen van zijn hedendaagsche Katho lieke geloofsgenooten, die van de groote vrij- gevighek van Borghese, een eeuw geleden aan den dag gelegd, thans nog in vele opzichten de vruchten plukken. KOWNO, 7 Mei De Letlandsche regeering is bezig, na de voor haar ongunstig uitgevallen Memellandsche verkiezingen, een volledigen ommekeer in haar Memelpolitiek voor te berei den. Eerst na vaststelling van den nieuwen koers zal de benoeming van een nieuwen gou verneur plaats vinden. Geruchten, dat de Littausche minister Zau- nius wilde aftreden, worden tegengesproken. De leider van de Internationale Hulpactie in Europa, de Nederlander v. d. Gildemeester. die op het oogenblik in Memel vertoeft, heeft zich gewend tot de premiers van de Europeesche staten, die het Memelstatuut hebben ondertee kend, Mussolini, Tardieu en MacDonald, met het verzoek onmiddellijk te willen ingrijpen ten gunste van den schoolraad Meyer. Hierbij wijst hij er op, dat de Littausche krijgsraad niet be voegd is voor het Memelgebied, weshalve hij voorstelt schoolraad Meyer te doen berechten door de bevoegde Memellandsche instanties. Nog steeds is het onderzoek inzake den ba- .ans-vervalscher en bedrieger Ivar Kreuger niet afgeloopen. Terwijl lederen dag nieuwe verval- schingen en knoeierijen worden ontdekt, wordt ons alweer een geval van gelijken aard uit Warschau medegedeeld. Hier kwam men den ontzettenden bedriege rijen van een bankdirecteur op het spoor, die zich, evenals Kreuger, eenvoudig voor inge nieur uitgaf. Wat de zaak Kreuger voor de wereld betee kent, dat is het geval Kivinto voor Polen. Deze affaire heeft veel opzien gewekt en wordt van dag tot dag sensationeeler. Poolsche kranten vergelijken ingenieur Sta nislaus Kivinto, die een eigen bankgebouw had met Ivar Kreuger. Kivinto is thans gevangen genomen. Toen de flinke Poolsche zakenman eenige jaren geleden zijn bank oprichtte, had hij slechts heel weinig relaties. Kivinto verstond echter de kunst om zich spoedig een goede cliëntèle te bezorgen. Kort daarop deed het gerucht de ronde, dat hij relaties onderhield met personen van de regee ring. Zijn zaken breidden zich voortdurend uit. In vloedrijke personen lieten hun vermogen door Kivinto beheeren. Al gauw gold deze bank voor veiliger dan de Poolsche Staatsbank. Zijn cliën ten vertrouwden hem grenzenloos en stuurden hem steeds nieuwe cliënten toe. Onder deze omstandigheden moest het bericht, dat Kivinto een accoord wilde aanbieden, natuurlijk groot opzien wekken. Alle Poolsche bladen schreven vorigen herfst over den val van den grooten bankier. Toen echter bekend werd, dat Kivinto als activa 15 auto's en geen halven cent baar geld had opgegeven, wilden de schuldeischers, dat Kivinto gearresteerd en een strafproces be gonnen werd. Alle crediteuren voelden, dat ze bedrogen waren. Nog grooter werd het schandaal, toen bekend werd, dat de 15 auto's, die Kivinto als activa opgegeven had, nog niet eens zijn eigen dom waren. Hij verklaarde, dat zijn bank door ongelukkige speculaties gesprongen was. Maar spoedig bleek, dat zij heelemaal geen verliezen had geleden. Toen werd Kivinto als bedrieger en knoeier gevangen genomen. Hij had velen van hun geld afgeholpen. Het aantal ongelukkigen bedroeg ongeveer duizend. Alle schuldeischers zijn reeds door het gerecht verhoord en ondervraagd. Wat Kivinto met de verduisterde bedragen heeft uitgevoerd, kan nog niet worden vastgesteld. Zeer waarschijn lijk heeft hij het geld naar 't buitenland ge bracht en het daar laten bewaren. Op de alge meene vergadering van schuldeischers werd 10 pet. uitgeloofd voor dengene, wien het gelukt het bankdepot van Kivinto in het buitenland te ontdekken. STOCKHOLM, 6 Mei. (V. D.) Vrijdag is voor het raadhuisgerechtshof het grootste proces in de geschiedenis der Zweedsche criminaliteit be gonnen, het Kreuger-proces. Op de beklaagdenbank zitten de drie gear resteerde directeuren van de geheimzinnige dochtermaatschappijen, benevens de accountant Wendler. Zij worden alle vier er van beschul digd medeplichtig te zijn geweest aan de be- driegeltjke handelingen van Kreuger. Een ver tegenwoordiger van de benadeelde eigenaars van Kreugër-papieren treedt op als neven-aan klager en eischt schadevergoeding. De beklaag den verklaren in goed vertrouwen te hebben gehandeld en volkomen op Kreuger te hebben vertrouwd. Tijdens het afleggen van deze ver klaring barstte directeur Lange in snikken uit. Het verzoek van de verdediging, de vier be klaagden op vrije voeten te stellen, werd afge wezen, waarna de behandeling verdaagd werd tot 20 Mei. Het O. M. verklaarde o.a. dat Kreuger geen geniaal financier is geweest. Verscheidene personen moeten in het geheim van zijn zwendelarijen zijn geweest. HONGKONG, 7 Mei. V. D.) Te Kante; heerscht tengevolge van de diepe meenings- verschillen in politieke en militaire kringen een zeer gespannen toestand. De militaire gou verneur Tsjan heeft den Japansch gezinden opperbevelhebber der marine en den comman dant der luchtstrijdkrachten afgezet en door anti-Japansche mannen vervangen. In geheel Kanton heerscht de staat van beleg, aange zien men het uitbreken van muiterijen in de haven verwacht. Te Tengkwan bij Macao be vinden zich eenige groote oorlogsschepen, die in handen van anti-regeerir;gsgezinde elemen ten zijn. Ook schijnen verschillende opstandige vliegers met hun machines te zijn verdwenen. Een aantal gematigde personen tracht de eenheid tusschen de beide groepen te herstel len. De speciale correspondent van de „Daily Telegraph" heeft een "verzicht ontvangen van het rapport, dat generaal Hirose en de gene rale staf van de tiende Japansche divisie, die in verbitterde gevechten gewikkeld is in Noord- Mandsjoerije, Zaterdag aan de Volkenbonds commissies zullen oveihandigen. Het is één groot verhaal van opgeblazen bruggen, ver woeste treinen, geplunderde steden en dorpen, die met den grond gelijk gemaakt zijn, terwijl het land geheel vernieul is en braak ligt en de handel verlamd is. Deze verschrikkelijke toestanden worden in het rapport toegeschreven aan de opstandige generaals, die hun bandietentroepen op deze wijze trachten te onderhouden. Generaal Hirose verklaart verder o.a., dat het verzet van gene raal Ma Tsjang Sjan en de overige guerilla: tegen d<= onafhankelijke regeering niet de min ste sympathie ontmoeten onder de bevolking De Japanners schatten de troepenmacht dei voornaamste benden, die de guerilla voeren op 48.000 man. Generaal Hirose is vol vertrouwen dat hü in staat zal zijn tegen den herfst ziii pacificatie veld tocht tot een goed einde te heb ben gebracht. OMROEPERS bij vooruitbetaling (Niet voor den handel) Biedt zich aan te Amsterdam voor Donderdag en Vrijdag ongehuwde Br. ond. lett. O 2160, bur. v. d. bl. B.z.a. een NET JONGMENSCH te A'dam, 22 jaar, voor loop-, flets- kantoor- of magazijnwerkzaamheden. Brieven onder letter O 2161, bureau van dit blad. B. z. a. een NETTE WERKSTER te Amsterdam, voor 2 dagen p. week, Dinsdag en Vrijdag. Br. lett. O 2180 Bur. van dit Blad. Huisvader van 11 kinderen te Am sterdam, vraagt spoedig eenig WERK onverschillig wat. Br. lett. O 2179 Bur. van dit Blad. B. z. a. R.K. dagmeisje 17 J. Er zal meer gelet worde: goede behandeling dan op hoog Liefst bij eenv. menschen. Omtrek Beverwijk. Brieven onder lettr- 2187, Schans 21, Beverwijk. B.z.a. een deg. R.K. KEUKENM.- HUISHOUDSTER, 37 j„ ook gen. in gew. betr. met kinderen. Brieven St, Lidwlnagestlcht, Singel 60, A'dam.^ R.K. Juffr. Amsterdam, v.g.g.v., ZOEKT BETREKKING van dit blad. |Biuiniiimiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiii'iii|<ii'i'iiiiiiiiii|iiiiniiii|ii|!iii|iii!|iii|nii|'|ii|i|"iii"i,Ii"|niiiiii|||,i|||'i|n"1ii,IS I AANGEBODEN BETREKKINGEN Gevraagd nette aankomende SLAGERSBEDIENDE. I NET DAGMEISJE gevr. 16—17 j. Mevr. V. DELFT, Singel 69 hs. Am- etr. 60, Haarlem. O 2185 8 uur. O 2173 a op wasscherij gevraagd, in staat geh. zelfst. te kunnen werken en repar. Bekendheid met electr. str. t. aanbev. Br. met opgave van verl. sal. en si ref onder letter O 2171, bureau van dit blad. O 2171 - j Tegen 1 of 15 JUNI a.s. AANKOMENDE WINKELJUFFROUW 1 gevraagd, R.K., leeftijd 18 jaar of binnen korten tijd wordende. Bekend met vak. Brieven met opgaaf van leeftijd en referentiën onder lett. O 2102 A, Bur van dit Blad. i Gevraagd een BAKKERSBEDIENDE (intern) t>y G. G. MESMAN electr. Bakkerij, Hoofddorp. O 2137 Gevraagd in klein gezin FLINK MEISJE goed kunnende werken en koken, v.g.g.v. Aanmelden 's avonds na 8 uur. Mevr. VAN DEN AARDWEG, Olympiaplein 7 hs„ Amsterdam. O 2162 Banketbakkerij vraagt een JONGEN voor loop- en bakkerljwerk. STA LENHOEF, Maasstr. 18 Amsterdam. O 2146 Gevraagd bij echtp. R.K. MEID-HUISHOUDSTER voor d. of d. e. n., zelfst. kunnende werken en koken. Zich aan te mel den na 7 uur. Mer. DEN HOLLAN DER, Jan Steenstraat 103, Haarlem. - O 2182 DAGMEISJE gevraagd in eenv. gez. v. 2 pers. circa 15-17 J. 's Zond. vr. Aanm. 8 u. n.m. DE WIT, Spoorbaanstr. 37 1 Amsterdam. 2111 Gevraagd een TUINDERSJONGEN E of LEERLING, bij W. Y. KROEG MAN, Sloterpolder 353 E, A'dam. O 2169 Gevraagd R. K HUISHOUDSTER van buiten 1. 21—29 .1. v. g g. v. zeer lichte dienst bij long landbou wer, omtrek Alkmaar. Br. lett. O 32. bur v. d. blad. MANUFACTUREN. 1 Eenige actieve aankomende VER- r KOOPSTERS gevr. te Amsterdam, 2 extern, niet beneden 18 Jaar. Br. met opg. van laatste betr. ond. lett. O 2184, bureau van dit blad. Gevraagd een R.K. ongeh. voor Donderdag en Vrijdag, v.g.g.v. Aanm. 8-9, Valeriusplein 26, A'dam. O 2024 gevraagd. Costerstraat 27, Alkmaar. Gevraagd een werkzame NETTE R. K. JONGEN voor kantoor en winkel, niet onder 16 jaar,, in zaadhandel omg. Haar lem. Aanv. sal. f 25.p. m. Brieven onder letter O 2078, bur. van dit bl. Schermerweg, Alkmaar, vraagt 6 Gevraagd zeer net R. K. MEISJE voor bediening Lunchroom, Haarlem. Vakkennis geen vereischte. Intern. Brieven met getuigschriften, adres sen enz. ond. Itt. O 2186, bur. v. d. bl. Gevr. te Haarlem een nette R. K. DIENSTBODE boven 18 Jaar, geen Dultsche, v. d. en n. met hulsel, verkeer. Br. letter O 2168, Bur van dit blad. TE KOOP GEVRAAGD een in prima staat verkeerende inhoud 4 500 Liter. Br. onder letter O 2119, Bureau van dit blad. jrzangen, geheel maar 2 maanden gebruikt, voor slechts f 100. Brieven onder letter O 2140, Bureau van dit blad. Te koop weg. omst. GEHEEL NIEUWE INBOEDEL best. uit huisk. (divan, dressoir, rookfaut.), salon-slaapk. (2-pers.), 1 Eng. led. (1-pers.) met toebeh. en 1 geschild, led. (1 pers.) met toebeh. Alles ook afz. Minahas- sastr. 69, Haarlem (Nrd.). O 2018 H. JAN- Door omstandigheden Philips Ra stel, wisselstroom, direct op alle golven Ischemx, O. 2139 Pracht licht beige mod. KINDERWAGEN banden. ANTHONIESTRA AT iwart, Haarlem. O. 2142 Mahonie linnenkast te koop voor f 9.75. twee pers. spirpil matras I 4 50 kinderledikant f 1.75, wit laqué waschtafei f 2,50, dito stoel f 1.50 keukenfornuis f 3.75, keukentafel tje f 1.75, vloerkleed f 3.75, adres GIERSTRAAT 28, Haarlem. O 2141 MOOI ENG. KINDERWEGAN 15. Zat. en Zond. avond tusschen 7 en 9 uur. Bloemgracht 195 hs., A.dam. O 2166 Te koop en te huur HEEREN-, LAND- EN BURGERHUIZEN te Alkmaar en Heiloo, koopprijzen f 2.50, 4800 en 3500 en huur prijzen van f 600, f 445 en 325 per jaar. Te bevr. bij H. BALDER, Nieuw- poortslaan E 7. Alkmaar. AANGEBODEN: FORD TOURING Prima staat. Prijs zeer billijk. A. P. GOEMANS, Vogelenzang. O 2178 HniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiDiniiuiiii^ Te huur aangeboden een alleenst. BURGERWONING van alle gemakken voorzien met gr geheel vrilen tuin zeer geschikt voor rentenier, gepensionneerde of iemand met veel vrijen tijd. Gelegen te WlUe- gom Loosterweg II no. 74. Te bevra gen te Hillegom, MARIASTRAAT 6 Bur. van dit Blad. O 2143 Te bevr. Godfried van 19rood t. O. Slachthuis O 2147 l|l|lllllllllllllllllUII!lllllllll!lllllllll!Ulllllllllllllllllllllllllllllil]||IUIIIII!inilll!llllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIlllllllllll!lll!lllllllllllll!ll!l!lll!lll!lilll!lll!illlllll!!IUillll!lll!IIIIIIIIIIIIILr 4ïlllillllll!ll!IIIII!lll!llllll!i]lll!!lli!ll!!llllll!llli!lll!!!l|]|tlllllll|[!l]ll!llll!illl]|lil]tllllIII]illllll!!lli!!llill)lllll[l]|ll!ll!IIIIIIIIII|]||[llllllll|]]|I!]|liJi!IIIII[fillli![|[lllIi]|[|l!li]||]]iilllfj Een gem. en een ongem. SLAAP KAMER te huur. Omtrek Perd. Bol straat, Amsterdam. Brieven onder lett. O 2170, bureau van dit blad. Voor besl n. pers. SLAAPKAMER A f 1.75, ook m. k. en gr. zolder v. bergpl. f 15.— p. m. KUYPERS KI. Gartmanplantsoen 23 II A'dam. O 2176 Een ZIT-SLAAPKAMER voor een Juffrouw te Amsterdam. Bezigheden buitenshuis. Brieven onder letter O 2188, bureau van dit blad. VRIJ GEMEUBELD HUISJE gunstig gelegen bij bosch en station Santpoort. Br .lett. O 2175, bureau van dit blad. O 2175 |jnillllllinill!llllllllillllllli!llllllllllllllllliilllllllll!!l!lllllllllilllinilllllllllllllllll!lll!illlll!ni:il!llllll!ln!llll!!lllllllll!lllllllllll!ll!lllllll!lllllllllll!llillllllllllli:iillllIllllUllUUIt gniujuniiiiiimnnmiinuiiiiininniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiuimiiiiiiiiiiiiiiiminiiiniumninniiiiiiuiiiiinimmiiiiniiiuminnniKS VERLOREN vier Contributieboekjes van het Mannenkoor „Proza en Poëzie". Ver zoeke beleefd terug te bezorgen in de Karei van Manderstraat 75. Haarlem. HET BESTUUR O 2148 NET R K. HEER wedn. z. k. m. Jonge dame of wed z. k. liefst van buiten, omtrek Am sterdam, et eenig vermogen Br. No. 1774, Boekh. KRAGTWIJK. J. v Lennepk. 205, Amsterdam. O 2107 A BEHANGEN, per rol f 0.20 BEHANG per rol vanaf f 0.09 IJ. DE JONG, Obistraat 45. Haar lem (N.) O 2136 Zeer billijk over te nemen klein bezet PENSION, 7 kamers. Br. 1. O 2145 Bur. van dit Blad. Verzoeke tegen belooning terug te bezorgen grooten langharigen zwar ten HOND. Wagenweg 22, Haarlem GELD DISPONIBEL, 2de Hyp. gr. en kl. oredieten. Br. onder letter O 2138 Bur. van dit Blad. BOEKHOUDING van winkelzaken f 4.p. maand, behandeling van belastingzaken in begrepen. Brieven onder letter O 3 869, bureau van dit blad. A. P. GOEMANS, Vogelenzang, vraagt alle soorten ZANDAARD APPELEN Bij elke hoeveelheid. O 2177 Leer Autorijden. Hesseling Holzhaus. Hoofdweg 410, Amsterdam. Privé Cursus 15. ot rijbewijs 30. O 2165 STEMMEN REPAREEREN ook buien de stad. B. WULPERS, Overtoom 155 I, Amsterdam. Gere duceerd tarief. O 2167 Een net R.K. Meisje vraagt nette VRIENDIN IJmulden (Oost) of omstr., liefst in het bezit van flets, leeftijd. 2022 Jaar. Br. lett. O 2181, bur. v. d. bl. PRACTIJKEXAMENS BOEKHOUDEN J. M. A. M. SIEWE, leeraar M. O., Joh. Verhulststr. 161 A'dam. leidt grondig op voor alle practijkexamens Ook repetitielessen. O 2174 Autorijschool EWALD HOLZHAUS. Bosb. TOussalntstr. 7, Tel. 82104, Amsterdam. O 2163 Te koop gevraagd 5-pers. Auto, moet ingefVuld worden. Br. ond. lett. O 2107, bur. v. d. bl Tegelzetter neemt goedkoop alle soorten tegelwerk aan. Winkels, bad kamers. badcellen, keukens, vloeren, enz. Admiralengracht 22 I, Amster dam, Tel. 42687. O 1842

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 7