Wisselkoersen DINSDAG 10 MEI HERINGA WUTHRICH, ELECTRICITEIT PROVINCIAAL NIEUWS N. Z. H. T. M. Nationale Gymnastiek wedstrijden Krommenie ANDIJK ASSENDELFT DEN HELDER ENKHUIZEN HOORN MEDEMBLIK MEDEMBLIK MIJDRECHT TER AAR UITGEEST VOLENDAM WEESP WORMER WERVERSHOOF WOGNUM ZAANDAM Stofzuigerhuis MAERTENS TELEGR. WEERBERICHT ZEVENHOVEN MARKTNIEUWS ,.o74 ,8.75 9.73 4.67i 48.25 35.25 49.50 46.50 46.258 2.46 12.70 7.30 19.75 De vervoeropbrengsten der Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Maatschappij N.V. waren ge durende April 1932 op de lijnen: Scheveningen— LeidenKatwijk/Noordwijk (incl. Stadslijn Lei den) f108.701; LeidenHeemstede f8.762; Am sterdam—Zandvoort f 85.798; Stadslijnen Haar lem f 61.168. Over April -1931 was de totaal-op brengst f308.810. Voor de nationale gymnastiekwedstrijden, die op Zaterdag en Zondag 11 en 12 Juni a.s. te Krommenie gehouden zullen worden door de Gymnastiekvereeniging „Lycurgus", ter gelegen heid van haar 60-jarig bestaan, werd inge schreven door 44 vereenigingen, in totaal met 450 dames en 290 heeren-deelnemers. Voor het eerst zullen in deze wedstrijden weder K.N.G.V.- en A.TH.-vereenigingen tegen elkander uit komen. Een groot aantal medailles is reeds ter be schikking der organisatoren gesteld, o.a. door de leden van de Koninklijke Familie. Hagelschade. Een zware hagelbui viel gis teren over onze velden en beschadigde het tul pengewas. Gelukkig was er geen wind, anders was de schade stellig heel belangrijk geweest. Zoo veel hagel is er gevallen, dat eenige uren na de bui de velden nog met een flinke laag waren bedekt. Eerste prijzen. „Excelsior" behaalde op het bondsconcours te Wieringen een eersten prijs in de Eere-afdeeling. „Sursus Corda" behaalde op het concours te Helder eveneens een eersten prijs in de Eere-afdeeling. Beide successen zijn een hartelijke gelukwensch waard. Bedevaart naar Heiloo. Zondagmorgen 4 uur vertrokken de wandelaars ter bedevaart naar Onze Lieve Vrouw ter Nood, de wielrijders volgden om zes uur, terwijl een half uur later per autobus de overigen de reis aanvaardden. Bij aankomst te Heiloo waren er honderd pel grims aanwezig. Onder de geestelijke leiding van den weleerw. pater Lucas O.F.M. werden de verschillende oefeningen gehouden, die een goed verloop hadden. De voorzitter van Vriendenkring H. Sacra ment", de heer D. Huypen, dankte aan het einde voor de medewerking tot het slagen var) deze bedevaart en vertrouwde dat de deelname in de toekomst nog grooter zal worden. Omstreeks één uur arriveerde mgn weder in Assendelft. .,St Genesis". Zondagavond heeft de too- neelvereeniging „St. Genesis", onderafdeeling van het St. Aloysius-patronaat, een opvoering gegeven van het allegorisch tooneelspel „Ridder Marianus" door Pater Haarmans OF.M. Dit leerzame spel, dat den strijd weergeeft tusschen het goede en het kwade en tevens pro paganda is voor de Maria-congregatie werd, den leeftijd der spelers in aanmerking genomen, mooi vertolkt. Speciaal wat betreft de rolken- nis een woord van hulde. Vlot en zonder aar zelen werd er gesDeeld. Door een aantal leden van „Crescendo" wer den de pauzen met opgewekte muziek aange vuld. Aan het slot dankte Pater Bakker O.F.M. de aanwezigen voor hun belangstelling. Door zijr. voorganger, Pater Haarmans, is dit mooie spel gereed gemaakt. Hij heeft er echter zelf de opvoering niet van mogen meemaken, doch de verdienste is er niet minder cm. Laat het ver toonde voor de jeugd een aansporing zijn om trouw te blijven aan de Maria-congregatie, om zoo haar onschuld te bewaren. De tooneelisten en vooral de regisseur, de heer P. van der Pas, die het leeuwenaandeel voor zijn rekening heeft genomen, een hartelijk woord van dank voor den betoonden ijver. Met deze uitvoering is het seizoen gesloten. Burgerlijke Stand van 7 en 9 Mei Gebo ren; d. van H. TimmensBaars; d van J. R. van der Vlies—Flens; d. van C. M. A. Zijp- Bloem Overleden; A Schong, wed. van H. Gomes, 83 jaar; M de Wit, 84 jaar; J. van Engelsdorp —Gastelaars, 75 jaar. ST. PAULUS In aansluiting op de viering van het 25-jarig bestaan van St. Paulus als lan delijke organisatie, herdacht de afdeeling Den Helder dit gebeuren Zondagavond plaatselijk. Aanwezig was de voorzitter van het hoofdbe stuur, de heer L. M. Guit. Het voornaamste punt op het programma was de vaandelwijding, welke werd verricht door den Weleerw. heer Ligthart, kapelaan der Petrus- en Paulus-parochie. Het verdere programma was aan muziek en zang gewijd. Namens katholiek Den Helder werd de af deeling gecomplimenteerd door den heer F. Nijpels en namens den R. K. Volksbond door den heer D. J. Snel. Voorts waren enkele schriftelijke gelukwen- schen ingekomen. GEMEENTERAAD. Vergadering op 6 Mei 1932, des avonds hall acht uur ten raadhuize. Aanwezig alle leden. Na behandeling van mededeelingen en inge komen stukken komt aan de orde het volgende voorstel van den heer Vis (A.R.) I. een verzoek aan G. S. te richten om te beginnen met het dienstjaar 1933, zij het ook tijdelijk, de door G. S. vastgestelde uniforme jaarwedderegeling voor Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers buiten werking te stel len en de jaarwedden dezer drie functionarissen voor iedere gemeente afzonderlijk vast te stel len, zoodat sterker rekening kan worden gehou den met de omstandigheden zooals die plaatse lijk zich voordoen, en met de inzichten van de betrokken Gemeentebesturen. II. Van het schrijven van den heer Vis een afschrift toe te zenden aan alle gemeentebestu ren in de provincie, met het verzoek, ingeval van gelijke omstandigheden in gelijken geest aan Ged. St. te schrijven, indien zulks nog niet is geschied. De heer Visser vraagt, waarom B. en W. zich van advies hebben onthouden. De voorzitter merkt op, dat hij reeds eerder heeft gezegd, dat, als er verlaagd moet worden, dat de verlaging dan moet geschieden over de geheele linie. De heer Visser is na lezing van het voorstel van den heer Vis van meening, dat naast de verlaging van de salarissen van B. S. O. nog een ander addertje in het gras schuilt. De heer Vis doet alsof het tegen de salarissen van B., S. en O- gaat, maar z.i. ligt er een andere bedoe ling duimendik op. Spreker wenscht aan der gelijke politiek niet mede te werken. r- heer Van Dok prijst de openhartigheid v heer Vis, wanneer hij zegt, dat als de salarissen van de hooge ambtenaren veilig staan het moeilijk is aan die van den kleinen man te gaan tornen. Dat is erg openhartig gezegd en dat is ook moeilijk. Maar een andere zaak is het of ze naar beneden moeten. Spreker is van oordeel, dat bij salarisverlaging dc koop kracht minder wordt. Hiermede spanner, we het paard niet vóór, maar achter den wagen. Maar als het nu niet anders kan, dan moet het mes er van boven in. Hebben we dan niet nog an dere uitgaafposten waar we het mes in kunnen zetten; moet dit nu juist weer in de salarissen van de ambtenaren? Ja, als de ambtenaar het budget sluitend moet maken en de arbeider de boeken van zijn patroon, ja dan moet hierdoor het kapitaal worden gered. Wat de heer Vis nu wil is niets anders dan een mooi gebaar. Ged. St. trekken zich er toch niets van aan- Voor de buitenwereld is het net alsof de ge meente Enkhuizen haast failliet zal gaan. Maar zoo is het nog niet. De heer Rodenburg: De heer Vis heeft ge wezen op algeheele inzinking. Wanneer wij de raadsverslagen lezen van Blokker en Twisk, dan zien we. dat Twisk het salaris wil omlaag druk ken omdat er slechts 8 sollicitanten waren. Zoo'n toestand krijgen we hier op den duur ook. Dat wij hooge uitgaven hebben is niet onze schuld, doch de schuld van de regeering omdat ze de visschers niet helpt. Deed ze dit, dan zou den wij vrij wat minder uitgaven hebben. De Voorzitter: U had beter de schuld kunnen geven aan de Generale Commissie, als er ten minste van schuld sprake is. M. i. heeft deze commissie een eerlijk standpunt ingenomen al ben ik in sommige dingen het niet geheel met haar zienswijze eens. De heer Roozendaal wijst op de houding van den heer Vis, die elke raadsvergadering maar weer begint over de salarissen van B., S. en O. De heer Stavenuiter: Destijds toen onze opinie gevraagd werd ik meen wel van in 1922 over salarisverlaging, toen hebben we gezegd: „allen of geen". Toen we hoorden, dat Ged. St. de salarissen van B., S. en O. vaststelden, toen zeiden we: „dan geen". Wij zien nu in het voorstel van Vis enkel het openen van een mogelijkheid, om als het moet de salarissen te kunnen verlagen. De Voorzitter: Het ia de bedoeling aan G. S. te verzoeken de salarissen van B., S. en O. in overeenstemming te brengen met de lagere ambtenaren. De heer Stavenuiter: Als dat zoo is dan zeg gen we ook nu: „geen of allen". De heer Elders: Destijds heeft de heer Van Dok er zich met hand en tand teg»n verzet, dat de minister de autonomie der gemeente ging aantasten. Wanneer u nu voor het voor stel van Vis stemt wat niet uw bedoeling is dan krijgen de gemeenten, indien G. S. er op in gaan, grootere vrijheid. U heeft uw vorig standpunt zeker laten varen. De bedoeling van den heer Vis is zeer duidelijk weergegeven. Wanneer wij met dit voorstel accoord gaan, dan zeggen we daarmee niet, dat we met sa larisverlaging accoord gaan Na breedvoerige discussie wordt het voorstel van den heer Vis aangenomen (5 stemmen te gen, 7 vóór). B. en W. stellen den Raad vervolgens voor, te bepalen, dat het besluit d.d. 23 November 1931 tot verzekering tegen brandschade van alle gemeente-eigendommen bij de firma J. J. Knegt Zonen te Amsterdam niet van toepassing is op de woningen van het gemeentelijk woning bedrijf, welke tegen brandschade verzekerd blij ven bij Hogestijn Co. te Amsterdam tegen de verlaagde premie van 0.19 per mille. De heer Groot acht dit een oneerlijke con currentie. Ook de heeren Rodenburg en Visser zijn de zelfde meening toegedaan. Het voorstel van B. en W. komt in stemming waarbij de stemmen staakten (66). Tegen, de SD.A.P., V.D. en de heer Groot (A.R.) Het voorstel van B. en W. komt dus den volgenden keer in herstemming De vergadering gaat in comité. Na heropening der openbare vergadering vraagt de heer v. Dok eenige inlichtingen om trent de door B. en W. gezonden circulaire aan de werkloozen. Hierna sluiting. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Pau lus". Het zilveren jubileum herdacht. Op eenvoudige, doch gezellige wijze heeft Zondag de afd. Hoorn van bovengenoemden Bond het zilveren bestaansfeest gevierd. Dit kon, gezien de tijdsomstandigheden, geen grootsch feest worden, zooals de voorzitter, de heer H. v. d. Berg, opmerkte, doch wel was er reden tot feesten. De organisatie, door 5 gaswerkers begonnen, is thans uitgegroeid tot een machtigen Bond. Spr. spoorde allen aan in de toekomst schou der aan schouder te strijden op Roomsche wijze voor een Roomsch ideaal. Met een enthousiast gedicht werd dit openingswoord besloten. Na hem sprak de Geestelijk Adviseur, kap. C. Pouw, een woord van felicitatie, blij hier te kunnen zijn in een bijeenkomst, waar mannen en vrouwen zijn, die hun plicht begrijpen. Waar de sociale actie goed gevoerd wordt, zooals hier, daar is niets te vreezen. De Bond bloeit en ook in de afdeeling heerscht een prettige geest van vertrouwen in de organisatie. Men is geen goed katholiek, als men zijn socialen plicht niet goed vervult. Daarom spoort spr. allen aan actief deel te nemen aan het werk der organi satie en wenscht de vereeniging een bloeiende toekomst toe. Na dit officieele gedeelte werd de avond ver der in vroolijke stemming doorgebracht. KANTONGERECHT. Zitting van Maandag 9 Mei. Melkbrood, dat geen melkbrood mocht genoemd worden. In de langdurige, doch vrij onbelangrijke zit ting van het Kantongerecht, had zich het eerst te verantwoorden de bakker J. B. uit Hoog woud. Deze had in Dec. melkbrood verkocht, waar aan echter veel te veel water was toegevoegd. Dr. Mol, Directeur van den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar, verklaarde, dat 't nok in November reeds was voorgekomen.' Het O. M. eischte ƒ30.— of 30 dagen. Op een vraag van den kantonrechter, waar om hij 't eigenlijk gedaan had, antwoordde verd.: „Je doet al 'ns wat zoo". De straf luidde 15.of 15 dagen. Een, die er beter afkwam. Beter kwam de heer B. H. P. te Hoorn er af, die op 26 Jan. te Hoogwoud tegen een boom was gereden, met een, naar de dagvaarding ten laste legde, veel e groote snelheid. De dezen keer opgeroepen getuige, de schil der Synstra uit Anna Paulowna, had van een te groote snelheid niets bemerkt. Door den slechten, glibberigen weg was verd. met de achterwielen van zijn auto in den berm gegle den en was daarna in botsing gekomen met een boom. Het O. M. was van oordeel, dat 't bewijs niet geleverd was. De schuld was niet zoo groot dat een veroordeeling behoefde te volgen. De gevraagde vrijspraak werd verleend. Als de drank is in den man. De volgende niet verschenen verdachte J. B tot dan toe een vriend van getuige Weerts uit Medemblik, werd den 13den Maart j.l. zoo ver bolgen op dezen, dat hij in 't café van den heer Walch na een kleine woordenwisseling een jeneverglaasje en een stoel stuksloeg. De eisch luidde 12.— of 12 dagen. Vonnis 6.— of 6 dagen. Een eigenaardig zaakje. Den Hoornschen colporteur J. W. werd ten latse gelegd, dat hij zijn vriend J. Otten op 20 Maart in de Gemeente Wervershoof had laten chauffeeren zonder een zoodanige plaats te hebben ingenomen, dat hij ieder oogenblik het stuur over kon nemen. Hiervan was de 22-jarige mej. A. Bloem, die met haar vriendin daar liep te wandelen, het slachtoffer. Zij werd door het spatbord gegre pen en een eindje meegesleurd, zonder zich echter ernstig te hebben bezeerd. De schade aan haar kleeding bedroeg echter 25.—. Verd. zeide, dat O. niet onder zijn leiding had gestuurd. Verd. had niet eens een rijbewijs. Deze zaak zal dus worden aangehouden om op 13 Juni den heer O. te hooren. Gestoorde sociëteitsavond. In den avond van 5 op 6 April j.l. werd een aantal leden van de Medemblikker Sociëteit „de Harmonie" gestoord door de komst van de politie. De heeren, die 't bij hun vergadering op het Raadhuis wel wat koud vonden, hadden hun lokaal in "Het Wapen van Medemblik" maar opgezocht, omdat 't daar behagelijker was. Tijdens de zitting kwam vast te staan, dat deze Sociëteit rechtspersoonlijkheid bezit en dat de leden volgens een vergunning van den Burgemeester na 11 uur gebruik mogen maken van de gelagzaal in dit hotel. De heeren hadden dien avond nogal veel voor te bereiden om de plechtige intocht van Bur gemeester Peters. Allen werden vrijgesproken, alsmede de hotelhouder, de heer v. O. Minder goed kwam de zoon van den hotel houder er echter af. Deze had nog laat de post voor de heeren weggebracht, echter op een niet verlichte fiets. Dit kostte hem ƒ4.— of 4 dagen. Baldadige jongelui. Een viertal jongelui uit Wervershoof, J. v. d. G., N. J. W., J. C. en J. S„ had zich, na het gebruik van een stevig glaasje bier, zooals S. toegaf, veroorloofd om een brugleuning af te breken en in 't water te gooien, terwijl S. een boompje had afgebroken. ,,'t Was zoo maar een aardigheidje", merkte één van hen op. De schade hadden ze nog maar niet betaald. Het O. M. zeide, dat Wervershoofd op dit gebied een slechten naam heeft en wilde dan ook een voorbeeld stellen. De eisch luidde tegen ieder 15.— of 15 da gen. Het vonnis luidde ƒ6.of 6 dagen Na nog enkele kleine zaken werd deze zit ting gesloten. Korfbalwedstrijd. D.O.S. (Hoorn)O.D.E. (Medemblik). Door deze clubs is op het D.V.O.- terrein een zeer interessante wedstrijd gespeeld. Wederzijds is zeer mooi spel gegeven. D.O.S. nam de leiding en de rust ging in met 21 voor D.O.S. Na de rust afwisselende kansen, totdat het geruimen tijd bleef 33. Ten slotte maak te O.D.E. het vierde punt. welke stand ondanks vele pogingen bleef gehandhaafd, zoodat OD.E. uit Medemblik de uitgeloofde medaille verdiend won. Schaaknieuws. De uitslagen van de com positie-wedstrijden van de Schaakclub „Mij drecht", zijn als volgt: H. LimseisenA. Korver 10, 01. L. W. Bax—M. v. d. Vaart Jr 10, 10. M. v. d. Vaart—C. Broer 10, 01. J. v. d. VaartPh Dys 01, 01. O. RauA. Plooy 10, 10. H. LimseisenM. Meyer 10, 1—0. B. v. d. AnkerA. Plooy 10, 10. B. v. d. AnkerL. W. Bax 01. M. v. d. Vaart Jr.M. Meyer 1—0. Voetbal Zondag zijn de leden van „Adolf Kolping" in actie geweest tegen verschillende clubs uit den omtrek. Het eerste elftal dat thuis speelde tegen O. O. S. uit R. A. Veen, wist een schitterende overwinning te boeken, n.l. 62. Het 2e elftal had een uitwedstrijd tegen D. O. S. 3; kon het niet bolwerken en werd met een 42 nederlaag naar huis gestuurd. Het 3e elftal ging op bezoek bij de R. K. Voetbalclub te Noorden en wist het niet tot een overwinning te brengen. Het Junioren-elftal moest ondanks hard zwoegen een 40 nederlaag slikken op eigen terrein. Gemeenteraad. Zaterdagmorgen kwam de Raad in openbare zitting bijeen. In verband met de nieuwe Drankwet is het maximum aantal verloven vastgesteld op 15, in Ter-Aar zijn er in werkelijkheid 7. Een ver zoek van de Nationale Commissie tegen het alcoholisme is ingekomen om het maximum van het aantal verloven zoo laag mogelijk te houden. Wethouder v. d. Hoorn kan zich volkomen vereenigen met dit verzoek. Spr. wil het maxi mum van 15 verlagen, maar aangezien de Drankwet bepaalt, dat de Kroon een verlaging van 't maximum kan vaststellen, kan .de eerste verlaging eerst in 1935 worden verzocht. Een verzoek van B. en W. van Ooststelling werf om adhaesie te betuigen aan een besluit van den Raad dier gemeente, waarin met klem bij de regeering wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen tot steunverleening aan land- en tuinbouw. Besloten wordt met alge- meene instemming adhaesie te betuigen. Een schrijven van de A.R., R.K. en C.-H. Kiesver., om, gezien het groote verschil der klasse, en den te grooten afstand tusschen de inkomens, een andere schoolgeldheffing vast te stellen. B. en W. voelen er in beginsel veel voor en zullen hun aandacht er nader aan schenken en goed voorbereiden, om dan t.z.t. met voorstellen te komen. Het kan niet eerder van kracht zijn dan in 1933, daar nu het kohier al vastgesteld is. Besloten wordt het schrijven te renvoyeeren naar B. en W. Een verzoek van het Chr. Nat. Schoolbestuur voor de benoodigde gelden ter aanschaffing van leermiddelen ten bedrage van 99.—. Na advies ingewonnen te hebben van den Inspecteur, ad- viseeren B. en W. gunstig te beschikken. Fiat zegt de vroedschap. Adressen inzake vergoeding of tegemoetko ming in de kosten verbonden aan het bezoeken van lagere scholen (art. 33 L.O.). Van C. Froolik het eerste schrijven, om ver goeding van reiskosten van een zijner kinderen naar de Alfensche school. De voorzitter heeft vernomen van de Vereeniging „Het Groene Kruis" dat zij zich het lot van dergelijke kin deren aantrekt, en een derde vergoeding geeft. De Provincie geeft ook een derde, blijft dus voor de gemeente de rest over, wat ongeveer 20, is. Aangenomen. Van J. J. Valentijn Pzn. vergoeding van reis kosten, een kind naar de R.K. School te Lan- geraar. De volle 100 pCt. verleent de Raad. Schrijven van Gedeputeerde Staten betreffen de het onderzoek van ingevoerd vleesch. In „en van de vorige vergaderingen was be sloten het vleesch, dat hier ingevoerd wordt en dus al gekeurd is elders, niet ook hier te keu ren. Nu schrijven Ged. Staten, dat zij het toch wel wenschelijk achten. De heer Hendrikse kan de noodzakelijkheid er niet van inzien, wij maken toch al een uit zondering met de keuring van huisslachtingen. Wanneer men nu een varken slacht, moet men een derde van den kostprijs betalen aan Keur en slachtloonen, dit is grievend, zegt spr. Afgepoeierd het schrijven. B. en W. zullen de bezwaren van de te heffen loonen nog eens goed onder de oogen zien. Schrijven van Ged. Staten betreffende kor ting op de jaarwedde van burgemeester, secre taris, ontvanger, wethouders en ambtenaren van den Burgerlijken Stand. De heer Valentijn wil, aangezien de tijden sinds November nog ongunstiger zijn gewor den, adviseeren geen 3 maar 10 pCt. verlaging. De heer Kroon vindt het aangenamer wer ken, wanneer de salarissen verhoogd zouden kunnen worden, maar achde tijden zijn eenmaal anders. Wanneer spr. nagaat welke loonen de tuinders en boeren hier verdienen, die van den ochtend tot den avond ploeteren, dan leven de ambtenaren in een bevoorrechte positie. Het mag wel niet prettig zijn voor de ambtenaren verlaging, maar de noodzakelijk heid dwingt ons. Wethouder v. d. Hoorn zou het heel aardig vinden, als de betrokken ambtenaren mee zou den kunnen gaan met 10 pCt. verlaging. De voorzitter is hier tegen, doch is wél voor 5 pCt. Met 101 stem (die van den heer van Vliet) werd besloten sterk aan te dringen op 10 pCt. salarisverlaging. Advies van B. en W. op een adres inzake sperklokkenhuur. B. en W. hebben de zaak van C. Mank be sproken in de lichtcommissie en na informatie bij den technischen ambtenaar en den admini strateur hebben zij besloten afwijzend te be schikken op het verzoek van den heer C. Mank. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. tot verlaging der elec- triciteitstarieven. De voorzitter kan met vreugde mededeelen, dat het electriciteitsbedrijf vorig jaar een winst heeft opgeleverd van 3000.en daar men het onnoodig vindt in dezen tijd extra afschrijvin gen te doen, heeft men besloten voor te stellen de tarieven'als volgt vast te stellen: Het ver plichte minimum is van 36 K.W.U. gegaan naar 30 K.W.U. Het normaal verbruik, dus geen vast rechttarief: per K.W.U. van 40 cent naar 35 cent, boven 100 K.W.U. van 35 naar 30 cent, dus een verlaging van 5 cent per K.W.U. Zij, die een vastrechttarief hebben, als volgt: Het maandelijksche vastrechttarief blijft ge handhaafd, maar het nog betalen van 10 cent per K.W.U. is geworden 9 cent, en boven 100 K.W.U. van 10 naar 8 cent per K.W.U. Deze nieuwe tarieven gaan in met 1 Juli. Met algemeene stemmen werden zij aange nomen. Wijziging der verordening op de winkelslui ting. De winkels moeten gesloten zijn op de werk dagen des avonds te 8 uur, behalve Zaterdag, dan om 10 uur. De kappers- en barbierswinkels eveneens om 8 uur en Woensdag- en Zaterdag avond te 10 uur. Op verzoek van B. en W. heeft de minister goedgekeurd dat in den zomer hier gerekend mag worden met den ouden tijd, tenminste van 8 uur mag dit zijn 9 uur nieuwe tijd, enz. Verder zullen B. en W. den minister wijzen op de seizoendrukte van de maanden Juni, Juli en Augustus, als wanneer de kappers- en bar bierswinkels des Woensdags- en Zaterdags avonds gesloten moeten zijn om 11 uur (12 uur nieuwe tijd). De heer Kroon noemde deze Wet een vrij- heidsberooving in den allerergsten graad, maar.... het is Wet. De Raad keurde de voor gestelde wijzigingen goed. Vaststelling verordening regelende de bezol diging en eischen van benoembaarheid van de gemeenteveldwachters. De heer Kroon wilde de salarissen van de gemeenteveldwachters en de vergoeding voor kleeding en rijwiel nu al wijzigen in de nieuwe verordening. Waarom moeten we nu eerst dit goedkeuren en later met veranderingen komen? Spr. stelt voor de vergoeding van kleeding te verlagen met 20 pCt. en den kindertoeslag van 18 jaar naar 14 jaar terug te brengen, en het voorstel-Kroon aangenomen. Het voorstel van B. en W. wordt verworpen Vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van vergunning- en verlofsrecht in gevolge de Drankwet. De voorzitter zeide, dat het minimum inge volge de nieuwe Wet 40.en het maximum 100.— is. Het tarief kan varieeren van 5 tot 12.50 per 50.huurwaarde. Het verlofs recht is minstens 25.waarvan 25 pCt. moet gestort worden in de Rijkskas. Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot verlenging der steunregeling. De voorzitter deelt mede, dat de gemaakte regeling liep tot 1 Mei, maar inmiddels is goed keuring ontvangen van den minister tot 7 Mei. Nu zal men probeeren dezen termijn te ver lengen tot 28 Mei, met Rijkssteun van 50 pCt. De Raad betuigde algemeene instemming met dit voorstel. De voorzitter kan zijn tevredenheid niet ver zwijgen met de inwoners, die dezen winter ge trokken hebben van de gemeente. Al wac het bedrag niet groot, toch gingen zij tevreden huis waarts. Spr. brengt dank aan de twee organi saties, die altijd B. en W. hebben terzijde ge staan om de noodige inlichtingen te ver strekken. Vaststelling kohier Hondenbelasting 1932. De voorzitter deelt mede, dat dit is vast gesteld op ƒ588.Goedgekeurd. Reclame schoolgeld en hondenbelasting. Een schrijven van E. Zaal om restitutie schoolgeld. Het advies van B. en W., om afwij zend te beschikken, werd aangenomen. De heer van Vliet stemde tegen. De heer P. Turkenburg vraagt ontheffing hondenbelasting, maar ook hierin werd niet bewilligd. Wijziging Begrooting 1931. De secretaris geeft eenige overschrijvingsposten weer, welke de noodige goedkeuring verkregen. Rondvraag. De heer van Vliet zou gaarne des zomers in den avond vergaderen, met het oog op de drukke werkzaamheden. Aangenomen. Verder zou spr. eenige politie-toezicht willen zien bij een begrafenis. Spr. uit verder zijn on tevredenheid over het samenscholen van volk bij bruggen en hoeken, dit is voor vele men- schen zeer hinderlijk. De voorzitter zal de politie voor het een en ander opdracht geven. Verder niets meer aan de orde zijnde, gaat de voorzitter over tot sluiting. R.K. Schoolfeestcommissie. Vrijdag 13 Mei des avonds te half acht, vergadert de R.K. Schoolfeestcommissie in 't Gezellenhuis ter be spreking van eventueele plannen voor een de zen zomer te houdenn kinderfeest. Postkantoor. Het postkantoor alhier zal voortaan des Zaterdagsnamiddags na 4 uur ge sloten zijn. R.K. voetbaluitslagen Zondag 8 Mei. Meer- vogels I—U.S.V. I 1—3; USV N—DEM N 3—1. R. K. Volksbond. In het St. Josephsgebouw had een ledenvergadering plaats van den R.K. Volksbond, afd. Volendam. Blijkens het jaarverslag is de afd. Volendam met 50 leden vooruitgegaan. Ze telt nu ruim 400 leden. Dertien verzoekschriften zijn tot de gemeente gericht aangaande gasverlaging, cri- sissteun en werkloosheid. Voor de commissie van crisissteun werd benoemd de heer Br. Buis. Voor de comm. v. werkverschaffing, de secre taris van den Volksbond, de heer S. Schilder. Voor de comm. van werkverruiming de heeren S. Schilder, Deen, Bond, Heesters en J. Run derkamp. 83 leden met hun echtgenooten heb ben deelgenomen aan het congres van het Werkliedenverbond te Utrecht. Den secretaris werd vervolgens dank ge bracht voor zijn duidelijk jaarverslag. Vervolgens kwam het jaarverslag van den penningmeester aan de orde', saldo 491.07. contributie 1107.90. Andere ontvangsten ƒ74.32, totaal ontvangen ƒ1673.29, uitgaven 1439.26. Het saldo in kas bedraagt 234.02 Bij de bestuursverkiezing wegens periodiek aftreden van den voorz., penningm. en 2en se cretaris werden deze met algemeene stemmen herkozen. Vervolgens werd langen tijd gediscussieerd over het benoemen van drie leden voor de plaatselijke commissie ingevolge de Zuiderzee- steunwet. Uit elke organisatie moeten drie leden wor den gekozen. Uit de 15 leden zullen de bestu ren van de vijf organisaties drie leden kiezen, die deze belangen zullen behartigen. Er ontstaat oneenigheid hieromtrent, aange zien men drie leden voor 5 organisaties niet voldoende achtte. Besloten werd er met den burgemeester over te spreken. Overgegaan werd tot stemming van drie le den uit de vakgroep Visschersknechts. De heeren D. Kwakman, J. Sier en Th. Molenaar worden hiervoor benoemd. Hierna sluiting. St. Elisabeth's Vereeniging Aan het verslag der St. Elisabeth's Vereeniging ontleenen wij: Hoewel de toestand der kas ons dwong, de uitgaven tot 't noodigste te beperken, werd toch aan zieken en zwakken hulp verstrekt, be staande uit versterkende middelen, in enkele gevallen ook kleeding, dekking of verpleging. Bij loting traden af de vice-presidente, pen- ningmeesteresse en secretaresse, die allen wer den herkozen en de herbenoeming aannamen. De Elisabeth's Vereeniging wordt aanbevolen in aller milddadigheid en binnenkort zal de jaarlijksche bijdrage bij de weldoeners gevraagd worden. Geen speelgoed Herhaaldelijk werd de jeugd gewaarschuwd niet te komen aan de hefboomen, die de opening en sluiting der sluisdeuren aan de Heerengracht regelen. Tot het Zondagavond gebeurde. De 11-jarige H. K. kwam met een vin ger tusschen de kamraderen met het gevolg dat het eerste vingerlid ernstig werd verbrij zeld. Schreeuwend van pijn werd de jongen naar den dokter gebracht, die zal trachten den vinger nog te heelen. R.K.W.S.V. De uitslagen van Zondag zijn: W.S.V. 2—St. Martinus 1 te Zaandam 08 W.S.V. 3—S.D.E. 2 1—3. Raadsvergadering. Donderdag a.s. wordt te 7 uur een openbare raadsvergadering gehou den. Als eenig punt vermeldt de agenda: Kas- geldleening met het Rijk en wijziging reke ning-courant-overeenkomst met de N. V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's Gravenhage. Onze winkelstand. Zaterdagavond had de opening plaats van het nieuwe heerenmode magazijn van de Fa. E. v. d. Lee en Zoon, staande aan den Lagedijk, hoek Neuvel. Onder veel belangstelling, w.o. de edelachtb. heer bur gemeester, werd de opening verricht door wet houder Schoenmaker. Wij wenschen de heeren Van der Lee veel1 succes met deze aanwinst en garandeeren. dat zij evenals de voorgaande 40 jaren, niet in het vertrouwen der burgerij beschaamd zullen wor den. Plotseling sterfgeval. Zondagmorgen kwam het den zoon van den alleenwonenden heer P. Hauwert vreemd voor dat het huis van zijn vader gesloten bleef. Nadat door hem de deur was opengebroken, kwam hij tot de ontdekking dat zijn vader levenloos in de bedstede lag. Vermoedelijk is hartverlamming de oorzaak. Uitslagen R. K. V. V. „V. V. W." VVW I— DVO I 2—4; SEW II—VVW II 1—0; De Zoua- ven II—WW III 0—5; De Blokkers jun. a— WW jun. a 0—9; VVW jun. b—DVO jun. a 40 (kampioenscompetitie). De inwijding der uitbreiding Sint Agnusstich- ting. Zaterdagmorgen had de inwijding plaats van de nieuwe kapel en verdere uitbrei ding der Sint Agnusstichting alhier. Nadat de kapel was ingezegend, werd de H. Mis opgedra- g endoor den Z.eerw. Deken. Onder de aan wezigen merkten we op den Edelachtb. heer burgemeester, dr. Van Wesemael, de aannemers en onderaannemers, de architect, de heer J. Stasmans, was wegens ziekte verhinderd. Verder waren aanwezig de Eerw. Moeder Oversten van Spierdijk, Wervershoof, Westwoud, de Eerw. Zuster Ambrosia, Zr. Olda en de Eerw. Zusters en inwoonsters van het gesticht. Zeer verdienstelijk werd door de Zusters en eenige pensionarissen onder leiding van den heer K. Schipper, gezongen de 2-stemmige Mis Tertis van Haller. Na beëindiging der H. Mis had de zegening der Kruiswegstaties plaats en vervolgens der overige vertrekken, waarna de wijdingsplechtigheid werd besloten met het zin gen van den Lofzang Te Deum. Na het Tantum Ergo werd de Zegen met het Allerheiligste ge geven. Hierna vereenigden zich de genoodigden en werden door de kinderen eenige tooneelstuk- jes ten gehoore gebracht, waarmee de speel sters een dankbaar applaus verwierven. Vervolgens werd de nieuwbouw bezichtigd, welke bestaat in een mooie ruime kapel met sacristie, terwijl aansluitend aan de kapel zich een ziekenkamer bevindt, waardoor thans ge legenheid is voor zieke Zusters om de H. Mis te kunnen bijwonen. De bovenverdieping is be nut voor slaapkamer, droogkamer en strijkka- mer. Beneden bevinden zich de refter, keuken, spoelkeuken en waschhuis. Het geheel is smaak vol ontworpen en uitgevoerd. De geheele nieuw bouw benevens een gedeelte van het bestaande is centraal verwarmd, terwijl ook een electrische wasch- en drooginrichting aanwezig is. Eèt keukenfornuis is voorzien van warm water- circulatie. Moge de uitgesproken wensch van den H.E. Deken in vervulling gaan tot heil van de Zus ters en van de parochie. VERKEERSONGEVAL Zondagmiddag liep op den Zuiddijk het 3'A- jarig dochtertje van den heer Hering tegen een passeerend motorrijwiel. De broeder van den G. G. bracht het meisje, dat een lichte hersenschudding had opgeloopen, naar de ouderlijke woning over. AANRIJDING Van een paar voetballende jongens op den Zuiddijk werd Zondag de 11-jarige Mol door den heer Evenbley aangereden. De knaap werd ernstig gewond. De politie, die de zaak in onderzoek heeft, heeft den auto reeds in beslag genomen. MOEDERDAG Te Zaandam hebben de banketbakkers, al thans een negental, zich beijverd voor den Moe derdag, door aan de moeders in ziekenhuizen en tehuizen voor ouden v. dagen enz. 'n taart te doen bezorgen, hetgeen begrijpelijk door de oudjes op hoogen prijs werd gesteld. In de Mariastichting Oostzijde geschiedde dit voor de laatste maal in het oude gebouw, aangezien reeds heden met de verhuizing naar het nieu we tehuis vooï ouden van dagen aan de Bloem gracht wordt begonnen. Na Pinksteren zullen alle oudjes verhuisd zijn, en de zusters van St Jozef, die zoovele jaren hunne liefdevolle zor gen aan de oudjes besteed hebben, zullen in het nieuwe tehuis worden vervangen door de Kleine Zustertjes van Heerlen. 50 JAAR KERKZANGER De heer Knots te Zaandam herdenkt dezer dagen den dag, dat hij vijftig jaar geleden lid werd van het R. K. Kerkkoor St. Bonifa- tius alhier. De tachtigjarige grijsaard, wiens jubileum samen valt met zijn tachtigsten ver- Bartel jorisstraat 16 Tel. 10756 VAMPYR Stofzuigers 98.— Hoogste barometerstand 767.7 te La Coruna. Laagste barometerstand 741.7 te Riga. Verwachting: Matige tot zwakke westelijke tot zuid-Westelijken wind, afnemende bewol king, weinig of geen regen in 't Westen; in het Oosten waarschijnlijk nog regenbuien, iets war mer overdag. jaardag, gaat thans in de St. Jansstichting aan de Bloemgracht een welverdiende rust genie ten. AGENDA R. K. VER. GEB. ZAANDAM Maandag: Koffiekamer: biljartclub W. I. K. Bovenzaal: Uitvoering Mariacongregatie. Zaal 2: R. K. Kerkzangkoor. Zaal 3: Commissie van Beheer. Dinsdag: Koffiekamer: Biljartclub W. I. K. Zaal 1: R. K. Mannen- en Gem. Zangvereeni- ging Inter Nos. Zaal 4: Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Bovenzaal: R. K. Harmonie. Woensdag: Ledenvergadering R. K. Volks bond. Zaal 2: R. K. Bakkers en Suikerbewer kers. Donderdag: Bovenzaal: Repetitie Zaandams Muziekkorps. Zaal 1R. K. Mannenzangver- eeniging „St. Caecilia". Zaal 2: Bestuur R. K. Volksbond. Vrijdag: Zaal 1: Opstellen tentoonstelling „De Paradijsvisch". Zaal 2: R. K. Dam- en Schaakclub D.O.S. Zaal 4: Bestuursvergadering R. K. Bouwvakarbeiders. Zaterdag: Zaal 1: R. K. Kinderkoor „Inter Nos." ERNSTIGE AANRIJDING Op den Zuiddijk heeft Zondagavond om streeks zeven uur een ernstige aanrijding plaats gehad. Op den weg aldaar waren eenige kna pen aan het voetballen, toen uit de richting Amsterdam met groote vaart een luxe auto van den heer E. te Zaandam naderde en naar links uitweek. Een der knapen, de 11-jarige N., meenende, dat de wagen naar 't midden van den weg zou gaan, werd gegrepen en tegen de straat geslingerd, waar hij bloedend bleef lig gen. De wagen moest worden opgetild om den knaap te bevrijden. Broeder van Dam, die ijlings ontboden was, verleende de eerste hulp, waarna de knaap naar het ziekenhuis werd ver voerd. Zijn toestand liet zich in den avond nogal gunstig ;anzien. Tegen den automobilist is proces-verbaal opgemaakt wegens te hard rijden en de wagen is in beslag genomen. Op de straat was een 14 M. lange streep zichtbaar door het remmen veroorzaakt, wel een bewijs dus dat er hard gereden is en nog wel in de bebouwde kom der gemeente. COLLECTE R. K. VER. HULP IN DE HUISHOUDING De collecte voor de R. K. Ver Hulp in de Huishouding, welke Zondag 1.1 in de kerk al hier is gehouden, heeft, naar wij vernemen, de niet onbelangrijke som van f 200 opgebracht. LEGAAT VAN PASTOOR GRAAF AAN DE PAROCHIE EN ARMEN TE 'X KALF Wij vernemen, dat de overleden pestoor Graaf welke te 't Kalf geboren was, zijn parochie en ook de armen met een belangrijk legaat heeft bedacht. Door den Weleerw. heer Pastoor werd hiervan vanaf den kansel Zondag mededeeling gedaan. LEDENVERGADERING R. K. VOLKSBOND Op Woensdag 11 Mei a.s. zal in het R. K. Vereenigingsgebouw des avonds 8 uur een le denvergadering worden gehouden. De agenda luidt als volgt: Opening, notulen, ingekomen stukken, mede deelingen, installatie nieuwe leden. Behandeling agenda van den Centralen Raad, rondvraag, sluiting. ST. JAN ZIEKENHUIS. Zondag was de belangstelling voor het nieu we R.K. Ziekenhuis zoo groot, dat 10 geleiders nog te weinig waren om alle bezoekers regel matig rond te leiden. Op sommige tijden ston den honderd en meer bezoekers in de vestibule te wachten tot weer een der geleiders vrij kwam, om hun de gewenschte voorlichting te geven. In het geheel hebben 3651 personen een be zoek aan het Ziekenhuis gebracht. Burgerlijke Stand. Van 3 t.m. 9 Mei. Gebo ren: Comelis, z van A Snip en G Steijn; Eibert, z van J T Sluijk en E v d Beek; Geertruida Maria, d van F Mandes en M C Hohenstein; Johanna, d van P Kaaijk en J M Kruijver; Cornelis, z van C de Galan en K J v d Klift; Johanna Petronella, d van P E Lauwers en E v d Venne; Dieuwertje Trijntje, d van G Schoen en J Kooij; Simon, z van J Doves en M v d Sluit (won. tl A'dam); Aldo Duigi, z van L Toffoli en C Pasqua; Hendrikus, z van A P Alderhout en J Meijer; Elisabeth, d van H G Gerding en C H Bahre; Antonius, z van J Vandel en F Pronk; Willem Jan, z van Knorren en A Bruggink. Ondertrouwd: C A Siebeling en A G Koeman; A van Leeuwen en A de Vries; T ter Voort en J Kuijt; JAM Molle en J W M Klomp. Gehuwd: J v d Veen en M de Vries; J Selier en A Buijs; L Sint en S Prumper; F H Criit- zen en T Stam; C N Offenberg en C A M v d Lingen; W de Wolde en IJ v d Bergh. Overleden: Paulus Veen, oud 36 j., geh met S A Post; Lammigje Blank, oud 87 jr, weduwe van K Vloon. Bij de aanbesteding van het verbeteren van den weg door het Workumer Nieuwland was laagste inschrijfster de N.V. Ned. Basalt Mij. te Zaandam met ƒ79.400, aan wie het werk is gegund. Gunning. Het leveren van onderhoudsgrint en het maken van onderhoudswerken voor polder Nieuwkoop is gegund aan de heeren C. van Vliet te Ouderkerk a. d. IJssel en S. H. v. d. Loo te Nieuwkoop. BROEK OP LANGENDIJK 10 Mei. Langen- dijker Groentenveiling. Aanvoer 750 K.G. To maten A 61.idem B 59.—, idem C 60.ict- CC 27.—, 24000 Roode Kool 2.30—5.30, ide"1 doorschot 0.701.70, 10.000 Gele Kool 3.10""- 7.50, 60,000 Deensche Witte Kool 0.60—1.10, 30" K.G. Bieten 1.50—1.60. MAANDAG 9 Mei Vorige koersen Londen 9.07 Berlijn 58.75 Parijs 9.741 Brussel 34.671 Zwitserland 48.27J Weenen 35.25 Kopenhagen 49.50 Stockholm 46.50 Oslo 46.50 New-York (cable) 2.46J Rottig Praagf Madrid 19.60

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2