Bezoek aan de oude Lekstad WOENSDAG 11 MEI De Betuwe wil nog niet bloeien Het menggebod Bij uiterste noodzaak Albert Thomas t Dankbare herinnering In den Raadskelder en Oudheid kamer. Culemborg een goede pleisterplaats Bezoek aan Culemborg Door het bloesemland HET RADIO-DISTRIBUTIE- BEDRIJF Thans 5000 aangeslotenen In de Oudheidkamer MUZIEKCONCOURS TE WIERINGEN West-Friesche Bond van Harmo nie- en Fanfarecorpsen PATER C. LUBKE DE BEGROOTING VOOR 1933 Gedrukt tot 400 millioen VREESELIJKE DAAD Uit wanhoop gehandeld GEZELSCHAPSREIZEN Opnieuw tariefsverlaging DE WIERINGERMEER „Halve gewassen bederven den boer" ONS PARLEMENT Ds. Joh. Langman Tweede Kamerlid TWEEDE CRISISCONGRES De Regeering moet krachtiger optreden BEZUINIGINGEN BIJ DE P.T.T. Minder postbestellingen in de groote steden? HET IJSELMEERWATER Bespreking van den toestand EEN TOEZEGGING VAN PHILIPS Door de omstandigheden geknot NA PAUL DOUMER'S DOOD Deelneming van de Eerste Kamer ZILVEREN FEEST ONDERZEEDIENST Een revue van de onderzeevloot DE TOLLEN TE MAARTENSDIJK Een regeling te verwachten? Nationale Noveen ter eere der kleine H. Theresia Toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek Diplomatieke dienst Rotterdam Lloyd Rapide De Hollandsche Maatschappij van Landbouw tegen dezen vorm van steunverleening De kostprijs van 1 K.G. melk Rouwbeklag van het R. K. Werkliedenverbond PATER PROVINCIAAL PAULISSEN S.M.A- Van zijn visitatiereis terug Er wordt menigmaal beweerd, aat de meeste Nederlanders wel veel natuurschoon In het bui tenland kennen, doch voor de mooie plekjes ln hun eigen vaderland weinig gezien hebben. Heelemaal onjuist Is deze bewering niet. Zou het hier net gaan als met het gebruiken van buitenlandsch fabrikaat? Dapper wordt de propaganda voortgezet om toch zooveel moge. lijk van het Nederlandsche fabrikaat gebruik te maken, maar dan niet minder moeten de menschen gewezen worden, op de mooie Neder- landsche streken. Gelukkig wordt van verschil, lende kanten deze gedachte steeds meer ge propageerd en zulks is vooral in dezen tijd noodig. Want waarlijk niet alleen om uiting te geven aan liefde voor ons dierbaar vader land behoeven we trips door mooi Nederland te maken, daar we hier ook een materialisti. schsn kant zien en mogen erkennen. Daar over uit te weiden is niet noodig en het ligt ook allerminst in onze bedoeling om na een aan. genaam uitstapje door de bloeiende Betuwe een verhandeling te geven over de financieele vcordeelen van tourisme door eigen land. Wel willen we onze dierbare medeburgers hrinneren aan de natuurpraal, die elk jaar opnieuw om dezen tijd in bepaalde deelen van ons land terugkeert. Een uitstapje door het frissche polderland, bezaaid met pralerige vruchtboomen met enthousiasme aanbevelen. Met de bloeiende Betuwe is het echter precies gesteld als met de bloembollenvelden. Ga er niet te vroeg naar toe om niet teleurgesteld huiswaarts te keeren, maar wacht een weekje, opdat u straks de boomen in al hun heerlijk heid aanschouwt. Het was deze waarschuwing, die het bestuur van de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Culemborg ons ook opgaf, toen het ons uitgenoodigd had tot een bezoek aan de oude Lekstad en een tocht door het land der bloe- semweelde. Het dagelijksch bestuur der gemeente, aan welker hoofd de energieke burgemeester, de heer Y. Keestra, ons jongste Kamerlid, staat, had de vriendelijke attentie de vertegenwoor. d'gers der pers te ontvangen onder de gothi- sche gewelven van den raadskelder, een stem. mige omgeving, die hoewel vroeger ingericht voor gevangenis, toch niet verhinderen kon, dat er tusschen de Culemborgsche vroede va- deren, eenige notabelen en de pers spoedig vriendschap gesloten werd en er een gezellige stemming heerschte. De smakelijke koffie deed de kelder-koude dra vergeten en het gezelschap was juist goed ingeburgerd, toen nadat eenige hartelijke woor den van welkom waren gesproken, zoowel door burgemeester Keestra als door den voorzitter van V. V. V., Dr. J. Wachters, het sein tot „opstappen" werd gegeven om de Culemborg sche bezienswaardigheden, de oudheidkamer te gaan bezichtigen. Er viel juist een druilerige regen, die voor een rondrit door de P?tuwe niet veel goeds beloafde. doch we vertrouwden op de voorspel ling van een der collega's, dat het om 12.15 goed weer zou worden en zochten du" tijdens Pluvius' plagerijen onderdak in de Oudheidka mer, welk verblijf ons intusschen zeer aange. naam was al zou de zon nog zoo rijkelijk haar stralen op de bloesemboomen gegutst heb ben. Voor den bezoeker van de Betuwe is het verdienen de verschillende oudheidkundige voor werpen, welke zeer keurig in vitrines zijn ten toongesteld. Wij vinden er o.m. een Lazarus, klep, die de melaatsche vrouwen in de 18de eeuw nog moesten dragen, verschillende oude documenten, waaronder een van 1318 en een van 1146, terwijl wel zeer bezienswaardig zijn de handteekeningen van Alva en Elisabeth. Zoo al ronddwalend en snuffelend te midden van al deze bezienswaardigheden zouden we bijna onzen tocht door de bloeiende Betuwe ver geten hebben, als niet de bloesempracht in den hof van het Weeshuis ons er aan herinnerd had. Een andere, overigens evenmin onaange name plicht ging voor en na een gezellig ape. ritief in Hotel van Gelder begaf het gezel schap zich naar Hotel Vulbo, waar een sma kelijke maaltijd de gasten wachtte. Hier toonde de heer Blijenburg, vice.voorzit. ter van V. V. V. zich een charmante gast heer. Hij sprak als tafelpresident eenige har telijke woorden, die door een der persbroeders niet minder hartelijk werden beantwoord. Vol verwachting klopte intusschen ons hart naar het Betuwsche schoon, als niet onze gast. heer zoo eerlijk was geweest op te biechten, dat wel nog niet alles in vollen bloei staat. Later bleek ons uitstapje echter niet tever- geefsch te zijn geweest. Er viel nog van zeer veel natuurschoon te genieten. Opgewekt wa. ren we dan ook de auto's ingewipt voor den tocht, tocht te aanvaarden. De rit door de uitgestrekte polders met hun heerlijk malsch en frisch groen gras was op zich zelf reeds een genot. Prachtige vergezichten waren een weelde voor het oog. Vanuit een hooge Ixxmenrjj komt hier en daar bescheiden een torenspits te voorschijn, terwijl een molen naarstig zijn wieken draait als het symbool van de nijverheid van de Be tuwsche bevolking. Op eenige plaatsen staan de boomen reeds in vollen bloei, de zacht-geteinte bloesem kleedt het groene landschap sierlijk aan en vanaf den hoogen dijk heeft men soms een prachtig gezicht op een wijd uitgestrekt tapijt van den teeren bloesem, zoo dicht schij. nen de boomen voor het oog op elkaar te staan. Niet minder schoon is een doorkijk door de lange lanen in de bongerds, waar de vruchtboomen netjes in een rij geschaard staan. We rijden door zeer pittoreske dorpjes als Acquoi, Buurmalsen en Buren, waar menig oud kerkje de aandacht op zich trekt. Het gaat dijk op, dijk af in een heerlijk rustig tempo, geheel passend bij dit vredig oord. In Buren wacht ons nog een verrassing. Daar staat 't in 1613 door Prinses Maria van Nassau gestichte weeshuis. Van buiten trekt het ge bouw door zijn fraaien stijl al spoedig de aan dacht. Ook binnen is er veel bezienswaardigs te zien, boven alles valt er op de echte huiselijk heid, die het kinderhart hier ongetwijfeld goed zal doen. Voor lang toeven ontbreekt echter de tijd en het duurt niet lang meer of we rijden de laatste met bloesem getooide boomen voorbij. In hotel van Veen te Culemborg is het reünie. Daar keeren wij weer naar onze haardstede terug met de belofte aan ons zelf om volgende week zoo mogelijk van den vollen bloesem te gaan genieten. De bloeiende Beuwe, een heerlijk oord! Maandag heeft het gemeentelijk radiodistri butiebedrijf te Arnhem de 5000ste aansluiting op het radionet aangesloten. De gelukkige, die n.l. een dubbele attractie, wanneer hij Culem- evenals elke duizendste aangeslotene, gratis een borg bezoekt, daar hij in de Oudheidkamer vele luidspreker naar keuze werd aangeboden, is mej. bezienswaardigheden ziet en zoo hebben ook wij een aangenaam uur in deze omgeving door gebracht. Het zou ondankbaar zijn, wanneer wij na ons prettig ronddolen door het museum, waar bij de deskundige conservator, Mr. Sillevis, ons voorlichttte, over de Culemborgsche schat ten zwegen en daarom eerst een en ander ver. teld over de merkwaardige verzameling, die hier met zooveel zorg en op zoo'n keurige wijze is bijeengebracht. De Culemborgsche Oudheidkamer is onder gebracht in het Elisabeths weeshuis, dat tus schen de Jaren 1555 en 1560 door de executeuren van het testament van Vrouwe Elisabeth van Culemborg (1475—1555) is gebouwd en dankt haar ontstaan aan het initiatief van een on derwijzer, den heer J. B. van den Ham. Naast tal van oudheidkundige voorwerpen, gebruiksartikelen van onze voorouders bij de uitoefening van hun beroep oftoepassing van straffen, die vroeger niet zoo malsch wa. ren, vinden we er een prachtige verzameling schilderijen, voornamelijk portretten, die af komstig zijn tilt het grafelijk kasteel, dat vroe ger in Culemborg stond. In de vestibule treffen we allereerst een al taar-triptiek aan van den Culemborgschen meester Jan Deijs, geschilderd pl.m. 1570, dat zich oorspronkelijk in de St. Barbarakerk be. vond. Het middenpaneel stelt het" Laatste Avond maal voor, terwijl op de linkerdeur het eten van het Paaschlam en op de rechterdeur de maaltijd van Ahasverus in beeld is gebracht. In gesloten toestand geeft het stuk een voor stelling van den manna.regen. Ook in de groote zaal en de regentenkamer zijn de wanden met kostbare schilderijen be dekt, waarvan voornamelijk portretten van edellieden uit den omtrek en Elisabeth, de stichtster van het Weeshuis en haar familie leden. Vrouwe Elisabeth is afgebeeld tusschen de portretten van haar beide echtgenooten, die gesierd zijn met de ketenen van het Gulden Vlies. Tegen den langen wand hangt een portret van Fleris II van Paliandt (15771639) op zijn doodsbed, terwijl onze blikken aan den overkant der zaal het portret van Floris I (1537— 98) ontdekken, eveneens uitgestrekt op zijn doods bed. De rest van den langen wand wordt inge nomen door 'n familiegroep uit het Huis Wald eck, dat in de grafelijkheid van Culemborg opvolgde, als gesproten uit de dochter van Floris I, nadat Floris II kinderloos gestorven was. In de regentenkamer met haar prachtlgen schoorsteen in den stijl van Louis Seize, han gen o.m. portretten van Floris van Paliandt en Philips Theodoor Waldeck met hun gema linnen, terwijl een merkwaardig stuk is de beeltenis van een Dtrechtsche damê, Wolthera van der Haer, in wie men vroeger niemand minder zag dan Vrouwe Elrabe'h, totdat d: heer Beelaerts van Blokland bi) een bezoek ln 1908 aan de wapens ontèe.;te, wie het was. In de groote zaal teruggekeerd, wordt men wel sterk geboeid door een zeer schoon schil derstuk van Pieter Aertsz, die daarop in zeer rijke en fraai genuanceerde kleuren de beel tenis van de vier Evangelisten maalde. Aan het schot, waarop dit meesterwerk werd geplaatst, hangen tevens twee tabernakeldeur tjes van Deijs, die respectievelijk de voeding door den Engel van Elias en Mozes, die op de rots slaat, voorstellen. Een niet minder aandachtige beschouwing J. C. Eeenen, Onder de Linden 26. Thans staan nog eenige honderden gegadig den ingeschreven, wier aansluiting op het net gedurende de zomermaanden tot stand zal ko men. Het jaarlijksch muziekconcours van genoem den bond werd Zondag onder groote belang stelling en begunstigd door uitstekend weer voortgezet en gesloten. Aan dit concours namen 30 muziekvereenigingen deel. De jury werd ge vormd door de toonkunstenaars Gerard Boe- dijn te Veendam, K. H. Kerkhof te Santpoort. Wolters, Amsterdam (le dag). Johan Schuite melker Amsterdam 2e dag. In hotel „Concordia" te Hippolytushoef had voor het concours de officieele ontvangst plaats door het eere-comité, dat bij monde van den voorzitter, burgemeester L. C. Kolff de jury-leden, dirigenten en be sturen van de deelnemende vereenigingen ver welkomde. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werd de eerewijn rond gediend, waarna het concours "en aanvang nam. De volgende prijzen werden behaald: Eerste dag: Derde af deeling fanfare: Door Wilskracht Saamgebracht, Venhuizen, 124 pnt., 2e prijs: Kunst na Arbeid, Aartswoud, 100 pnt., 3e prijs. Eerste afdeeling fanfare: Door Wilskracht ver kregen, Beets, 118K pnt., 3e prijs; T.A.V.E.N.XJ., Opperdoes, 145 pnt., le prijs; Kunst na Arbeid, Grootebroek, 141 pnt., 2e prijs. Tweede afgdeeling Harmonie: Harmonie, Ben- ningbroek, 101 pnt., 3e prijs. Afd. Uitmuntendheid harmonie: „Crescendo". Medemblik (niet opgekomen)De Eendracht, Kolhorn, 113 pnt., 3e prijs. Afd. Uitmuntendheid fanfare: Harmonie, Wie- ringen, 155pnt., le prijs; Texel's fanfarecorps, Texel, 137 pnt., 2e prijs. Eere-afdeeling fanfare„Concordia", Abbe- kerk-Lambertshaag, 117K pnt., 3e prijs; De Her leving, Zwaag, 150i/£ pnt., le prijs; Excelsior, Andijk-West, 149 pnt., le prijs. Concours tweede dag. Derde afdeeling fanfare: „Crescendo", Oude Niedorp, 119 pnt., 3e prijs. Eerste afdeeling fanfare: Eensgezindheid, Heiloo, 159 pnt., le prijs; De Eendracht, Enk huizen, 126 pnt., 2e prijs; Onder Ons, Hauwert," (niet opgekomen); Volharding, Berkhout, 138 K pnt., 2e prijs; De Vriendschap, Schoorl. 169 pnt., le prijs; Excelsior, Nieuwe Niedorp, 128Y-, pnt., 2e prijs. Eerste afdeeling Harmonie: Harmonie, Wie- ringen. 123 pnt., 2e prijs. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: Schagen's Harmonie-kapel, Behagen, 166K pnt., le prijs; Winkel's Harmonie-kapel, Winkel, 152 pnt., le prijs. Afdeeling Uitmuntendheid fanfare: Concordia, Hoogkarspel, 127H pnt., 2e prijs; Excelsior. Warden, 113J4 pnt., 3e prijs; Willen is Kunnen, Lutjebroek, 131 pnt., 2e prijs. Eere-afdeeling fanfare: West-Frisia, Twisk, 147 pnt., le prijs; Ons Genoegen, Wtjdenes, 163 pnt., le prijs; Kunst na Arbeid, Zuid-Schar- woude, 177 pnt., le prijs; Andante, Oosthulzen 149H pnt., le prijs; H.U.G.O., Heer-Hugowaard. 152^ pnt., le prijs; Onder Ons, Dirkshom, 155 pnt., le prijs. De wisselprijs voor het hoogste aantal punten over het geheele concours werd voor de tweede maal behaald door „Kunst na Arbeid" te Zuid- Scharwoude. Aan den eere-wedstrijd werd deel genomen door 14 vereenigingen, welke alleen een eersten prijs in den concertwedstrijd hadden behaald. Uitslag eere-wedstrijd, sectie-fanfare: le eere-prjjs Kunst na Arbeid Zuid-Scharwoude, met 81 pnt.; 2e eere-prijs Onder Ons, Dirkshorn, met 74 pnt.; 3e eere-prijs Ons Genoegen, Wij- denes, met 73 pnt. Sectie Harmonie le eereprijs niet toegekend. 2e eere-prijs Winkel's Harmonie-kapel; 3e eere- prijs Schagens Harmonie-kapel. De weleerw. pater C. Lubke C.ss.R. gaat heen als rector van de Algemeene Hulpkerk aan den Goudsche Rijweg te Rotterdam. In December j.l. is rector Lubke ernstig ongesteld geworden, in verband waarmede hij naar Amsterdam werd vervoerd. Thans is zijn toestand bevredigend. BATAVIA, 10 Mei (Aneta). Het Bat. Nieuws blad meldt, dat de begrootingscommissie is ge reed gekomen met de voorbereidende werk zaamheden ten aanzien van de begrooting voor het dienstjaar 1933. Het netto uitgavencijfer is tot omstreeks 400 millioen gulden gedrukt. De begrootingsvergadering welke 13 Mei a.s. ten paleize zal plaats vinden, zal geen zware taak meer hebben. De bezuiging is overeenkomstig het programma verloopen. Intusschen is het aspect, dat de Lands finan ciën bieden, aanzienlijk slechter geworden, zoo dat de verwachting is dat de begrootingscom missie aanstonds na de indiening van de be grooting voor het dienstjaar 1933 haar taak zal hervatten, teneinde de 75 tot 100 millioen gul den die nog moeten worden gevonden alsnog te bezuinigen. Maandagmiddag ontdekte een meteropnemer, die zich aan de woning van K. W. in de Mer- wedestraat 79 te Dordrecht vervoegde, en die op zijn bellen geen antwoord kreeg, dat een sterke gaslucht door de brievenbus drong. Nadat men zich toegang tot de woning had verschaft, werden in de keuken de lijken ge vonden van den 36-jarigen K. W. en diens echt- genoote. Het bleek, dat beiden zie hdoor middel van gasvergiftiging om het leven hadden ge bracht. W. had bovendien een snede aan de keel en was met bloed bevlekt. De oorzaak van deze tragedie moet, naar het „Volk" bericht, worden gezocht in het feit, dat de vrouw van W. al sinds langen tijd ongenees lijk ziek was. Het echtpaar heeft zich dit zoo erg aangetrokken, dat zij tot deze vreeselijke daad hadden besloten. Een en ander blijkt uit een brief, dien zij hebben achtergelaten. Een tienjarig dochtertje van het echtpaar is eenige dagen geleden bij familie in Voorburg gebracht. Het gezelschapstarlef voor 25 of meer per sonen voor een reis heen en terug op denzelfden dag met trein van terugkeer naar keuze, dat 1 Januari van dit jaar werd ingevoerd, is door de Nederlandsche Spoorwegen opnieuw verlaagd en wel voor de lange afstanden tot 100 K.M. blijft de prijs 4.2 in de tweede klasse en 3 cent in de derde klasse per retour K.M.; boven 100 K.M. worden deze prijzen respectievelijk 3 cent en 2 cent. Hierdoor is bereikt, dat juist het reizen over groote afstanden veel goedkooper is geworden, hetgeen voor vereenigingen, suppor ters, clubs, gezelschappen enz. van groot belang ie. Een tweede gunstige bepaling voor het gezel- schapsvervoer is de volgende: voor een reis heen en terug, niet op den zelfden dag, voor tenminste 10 personen, tellen voortaan niet meer mee de Zondagen, Paaschdagen, Pinksterdagen en Kerst dagen, indien de geldigheid van het gezelschaps biljet ingaat op den laatsten werkdag, aan deze dagen voorafgaande. De prijzen bedragen per persoon en per retour K.M. eerste klasse 6.3, tweede klasse 5 en derde klasse 3.5 cent. Hiermede wordt bereikt, dat voor weekeind- uitstapjes door gezelschappen van tien of meer personen dus het gezelschapstarief voor heen- en terug kan gebruikt worden, ook op de korte afstanden. Deze maatregelen zijn reeds in wer king getreden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Braat betreffende het spoedig in cultuur bren gen van de Wieringermeer heeft Minister Rey- mer, Minister van Waterstaat geantwoord, dat de directie van den Wierlngermeerpolder we gens onvoldoende ontzilting dit voorjaar veel minder heeft ingezaaid dan aanvankelijk was voorgenomen. Niettemin kunnen de bedrijfsleiders in den loop van dit jaar in functie treden, al zullen zij zich aanvankelijk met eenvoudiger werk moe ten tevreden stellen dan anders het "geval zou zijn geweest. Daar reeds in normale tijden in den land bouw de regel geldt, dat „halve gewassen den boer bederven", kan het bezaaien van onvol doend ontzilte gronden bij de tegenwoordige conjunctuur zeker niet worden aanbevolen. Dat hierin overigens ook een van de minst doeltref fende methoden moet worden gezien om on kruid te bestrijden, mag als bekend- worden ondersteld. Het niet bezaaien behoeft evenwel geen vervuiling van de gronden met zich te brengen, aangeizen hieraan door braakbewer- king, mocht deze gewenscht worden geoordeeld, paal en perk kan worden gesteld. Uit het feit, dat in den loop van dit jaar de geheele oppervlakte van de in 1930 droogge vallen gronden reeds van een goede ontwate ring zal zijn voorzien, moge blijken, dat bij het in cultuur brengen van de Wieringermeer de noodige voortvarendheid wordt betracht. Ver der zullen in het bijzonder de kleigronden ech ter eenigen tijd aan de werking der natuur moeten worden blootgesteld, vóórdat met suc ces to bezaaiing kan worden overgegaan. Ds. Joh. Langman heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer aanvaard. Ds. Langman, een bekend drankbestrijder, had reeds eerder zitting in de Tweede Kamer en is o.m. wethouder van Voorburg geweest. Dinsdag werd in de groote zaal van de „Twee Steden" te Den Haag het tweede crisiscongres van de Algemeene R. K. Werkgevers Vereeni ging gehouden. Om half twaalf opende de Federatievoorzit ter mr. M. P. L. Steenberghe de ochtendvergade ring met den christelijken groet. In zijn ope ningsrede herinnerde hij aan de rede van zijn voorganger, den heer J. P. J. Asselbergs, die op het vorig crisiscongres in Nov. 1930 reeds erop gewezen had, dat deze crisis van zeer langen duur kon zijn en dat het einde ervan bij bena dering nog niet te gissen was. Vervolgens besprak mr. B. J. M. van Spaen- donck de crisis en den import Hij begon met zijn voldoening uit te drukken over het feit, dat vooral in de kringen van de industrieelen, doch ook daarbuiten, de inzichten van zeer velen zijn gewijzigd, in die mate zelfs, dat het aantal van hen, die nog zweren bij een dogmatische vrijhandelsgedachte, in den ouden zin van het woord, tot een armzalig groepje is ineengeschrompeld. Dit congres wil de regeering wijzen welke nieuwe gereedschappen zij in haar politieke timmerkist noodzakelijk nog moet aanschaffen en wil haar demonstreeren hoe zij die gereed schappen heeft te hanteeren. Tegen den overmatigen invoer is door de regeering met zeer gewaardeerde voortvarend heid opgetreden door de indiening van de Cri- sis-invoerwet, die helaas twee maanden noodig had om de beide Kamers te passeeren en nog gehavend werd door het amendement-Oud, dat het Parlement over de wenschelijkheid van al lerlei contingenteeringen wil laten oordeelen. Doch daarna is het weer niet goed gegaan. De regeering heeft van haar beperkte be voegdheid niet voldoende gebruik gemaakt. Veel te weinig artikelen zijn gecontingenteerd. Een verdere grief tegen de politiek van de regeering is hierin gelegen, dat bij de bepaling van het tempo en van den omvang der con- tingenteeringsmaatregelen een invloed aan bui- tenlandsche regeeringen en belanghebbenden wordt toegekend, die omgekeerd evenredig is met de mate, waarin het buitenland met onze belangen rekening houdt. Een groot gedeelte van het kwaad is te ver helpen, wanneer men de betrokken partijen in den meest uitgebreiden zin van het woord wenscht toe te laten in de commissies, die het voorbereidende werk doen. Intusschen zal ook de crisis-invoerwet, al wordt zij nog zoo royaal toegepast, niet in staat zijn een blijvend herstel te waarborgen aan het heele bedrijfsleven; die kan alleen komen van een weer opnieuw openen der exportmogelijk heden voor ons land. Hierna kreeg dr. L. G. Kortenhorst het woord om te spreken over: De crisis en de export Ook deze spreker begon met het feit te con- stateeren, dat er een snelle verandering heeft plaats gegrepen in de houding der Nederland sche economisten ten opzichte der actieve han delspolitiek. De inkrimping van den Nederland- schen export, de daling van de conjunctuur is van te zeer ontstellenden aard geweest Cijfers hierover toonen dit overduidelijk. En een blik op onze betalingsbalans is in staat om ook den meest optimistischen vrijhandelaar aan het twijfelen te brengen. Het gaat niet langer meer aan om aandacht te besteden aan de belangen van anderen, die ons met tolmuren en gedepre- cieerde valuta's aanvallen en zich trachten op te sluiten in een autarkie. Wij leven in een oorlogstoestand, waarin wü elkander nu een maal tot nadeel zijn. Een gezonden politiek moet ernaar streven boven alles de koopkracht van ons volk in stand te houden. Daartoe moet het parool ge geven worden: „Nederland koope slechts daar, waar het buitenland van ons koopt en daarom betalen wil." Terug dus tot het zuivere ruil handelssysteem. Onze strijdkrachten moeten mobiel gemaakt worden in grootere mate dan tot nu toe is ge schied. Een strenger optreden tegen de oneven redige contingenteeringspolitiek van andere landen tegen het onze is gewenscht. Evenals het streven naar een betere regeling van het deviezenverkeer, door het opheffen van de di verse restricties. Het reeds ingediende clearings- ontwerp is in dit opzicht totaal onvoldoende. Alleen actieve handelspolitiek kan ons uit het moeras helpen. De mobilisatie is noodzakelijk, omdat in dezen oorlog zal gelden: wee den overwonnene! Om twee uur heropende de voorzitter het congres. De middagvergadering was gewijd aan de gedachtenwisseling. Op de inleidingen volgde een debat, waarna het congres werd gesloten. Naar de „Tel." verneemt, overweegt het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie de mogelijkheid om als bezuinigingsmaatregel het aantal postbestellingen te Amsterdam, Rotter dam, 's Gravenhage, Utrecht en Groningen met een te verminderen en dus terug te brengen van vier op drie. Deze aangelegenheid zal dezer dagen in den Postraad aan de orde worden gesteld. Bij informatie te bevoegder plaatse werd een en ander in hoofdzaak bevestigd. Indien deze maatregel zonder te groote bezwaren voor het publiek, voor uitvoering vatbaar mocht blijken, dan zou zulks een bezuiniging beteekenen, niet slechts van tienduizenden, maar van tonnen. De Nederlandsche Vereeniging tegen Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging zal deze maand een vergadering houden, waarin besproken zal worden de vermoedelijke toestand van het IJselmeerwater. Ir. Thysse van de Zuiderzee werken zal den waterstaatkundigen toestand belichten. Mevr. dr. WibautIsebree Moens zal in haar inleiding de biologie behandelen, ter wijl de heer A. B. Brouwer, hoofd van de af deeling Visscherijen de mogelijkheden van de zoetwatervisscherij zal bespreken. Introducties zijn verkrijgbaar bij den secre taris der Vereeniging, den heer ir. Moubis, in specteur van de Volksgezondheid te Maastricht Hoewel in de Maandagavond gehóudên ver gadering van den raad dei gemeente Eindho ven naast de salariskorting met 3 pet., geen andere besluiten meer gevallen zijn, brachten de breedvoerige voorbeschouwingen van de ge wijzigde begrooting toch nog min of meer op vallende bijzonderheden aan het licht. Lang zamerhand zijn allen tot de overtuiging geko men, dat de belastingen en tarieven niet langer verhoogd kunnen worden. Een request van den R.K. Middenstandsbond waarbij den raad verzocht wordt het voorstel van B. en W. be treffende tariefsverhooging van gas en electrf citeit te verwerpen, kwam (helaas) niet ter sprake. Doch wel werd er een stekelig geformu leerde en zeer juiste vraag gesteld over de ver' antwoordeiykheid voor de geweldige materialen- aankoopen die indertijd voorbarig waren en nu de gemeente een loodzwaar blok aan het been zijn. Want wie zal er een hypotheek nemen op de voor ruim 2 millioen ingekochte straatkeien en trottoirbanden? De (mondelinge) toezegging van de N.V. Philips, die toenmaals al de ter reinen nabij den Oirschotschendijk geheel zou opkoopen en aanleggen, is door de critieke om standigheden echter geheel in het water ge vallen, zoodat de gemeente Eindhoven ook daar al geen verhaal meer op heeft. Ook het weel derige huishouden van gemeentewerken baarde den wethouder van financiën veel zorgen. Maar de besluiten die in de op a.s. Donderdag vast gestelde vergadering zullen vallen, worden met spanning door de Eindhovensche bevolking af gewacht In de vergadering der Eerste Kamer, die Dinsdagavond om half negen in vergadering bijeenkwam, herdacht de voorzitter mr. W. L baron De Vos van Steenwijk, president Doumer in de volgende rede: „Ik ben mij bewust de tolk te zijn van de geheele Kamer, nu ik van deze plaats oprechte en diepgevoelde deelneming uitspreek in den zoo zwaren slag, die land en volk heeft ge troffen, waarover de hooge afgestorvene was gesteld. Zal later gevraagd worden naar mannen, die hun leven aan den dienst van het gemeene- best hebben gewijd en voor het vaderland groote en pijnlijke offers hadden en vastbe raden wisten te brengen, dan zal Paul Dou mer onder de eersten zijn, wier namen men verneemt." De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Beelaerts van Blokland, zegt, dat de treffende woorden, door den voorzitter ge wijd aan de nagedachtenis van den door moor denaarshand gevallen president der Franscne Republiek, bij de regeering diepen weerklank vinden. Met de gevoelens van deelneming in de smart, die een bevriende natie heeft getrof fen, door deze hooge vergadering bij monde van den voorzitter tot uiting gebracht, stemt de regeering ten volle in. Volgens het .Marineblad" zal het zilveren feest van den Nederlandschen Onderzeedienst 25 Juni worden gevierd. De reünisten, die hier voor naar Den Helder komen, zullen gelegen, heid krijgen aan boord van torpedobooten de revue bij te wonen van de Nederlandsche on derzeevloot, die, voor zoover hier te lande aan wezig, ter reede Texel ten anker zal liggen. Na afloop kunnen zij een vaartocht met een on derzeeboot medemaken. Des namiddags wordt van 46-30 receptie gehouden in de kazerne een be toonstelling van onderzeebootapparaten van vóór 25 jaar en de tegenwoordige kan worden bezichtigd. Naar wij vernemen, is het Comité ter bestrij ding van de Maartendijksche tollen nog steeds bezig te trachten een regeling te krijgen, waar door deze tollen kunnen vervallen. Me-t verschil lende autoriteiten wordt voortdurend overleg ge pleegd. Naar aanleiding van een op 1 Maart j.l. aan denMinister van Waterstaat gezonden adres heeft het Comité thans van den Minister be richt gekregen, dat naar de meening van den Minister „een regeling voor het onderhoud van en voor de opheffing van de tollen op de bij de gemeente Maartensdijk in beheer en onderhoud zijnden weg van Utrecht naar de Noord-Holland- sche grens in de eerste plaats die gemeente en de provincie aangaat." De Minister heeft echter aanleiding gevonden om er bij de provincie op aan te dringen de onderhandelingen met de gemeente Maartensdijk te hervatten, teneinde tot een zoodanige regeling te komen. Wij vernemen verder, dat het Comité in af wachting van een tot stand te komeh regeling zal trachten althans een verlaging van de tollen voor vrachtauto's zoowel als voor luxe auto's te verkrijgen. Pinksteren valt dit jaar op 15 Mei, de No veen ter eere der kleine H. Theresia begint den 3en Pinksterdag. Zoo zal 't dus de twee voor laatste dagen moeilijk zijn 'n massa plaatjes aan deelnemers te verzenden, ook onze geeste lijke oefeningen zijn talrijker en langduriger op de groote feestdagen Daarom zijn we genoodzaakt allen die nog willen deelnemen dringend te verzoeken hun in tentie en verzoek tot deelname uiterlijk 14 Mei in ons bezit te doen zijn. Zoo hopen we ieder tevreden te stellen en tijdig te antwoorden. Moge de Geest der Liefde ons vereend hou den in die dagen en aan alle biddenden verhoo ring schenken! Zrs. Karmelitessen Heerenweg, Egmond a.d. Hoef. N.-H. Giro No. 39730. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft Dinsdag het bestuur der Centrale organisatie voor toegepast-natuur- wetenschappelijk onderzoek met een rede ge ïnstalleerd. Prof. F. A. F. C. Went heeft 's Ministers rede beantwoord. De heer E Heldring, oud-voorzitter der Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Amster dam. is benoemd tot voorzitter van de com missie, belast met het onderzoek naar de be kwaamheid en de geschiktheid voor den di- plomatieken dienst en van de commissie, be last met het afnemen van het examen voor de benoembaarheid tot gezantschapssecretaris der tweede klasse. De N.V. Rotterdamsche Lloyd deelt mede dat de boottrein, aansluiting gevend op het m.s. „Indrapoera", hetwelk 13 Mei a.s. van Mar seille vertrekt, op Donderdag 12 Mei om 12 41 uur van Den Haag (H.S.M.), 13.15 uur van Rotterdam (D.P.) en om 14.15 uur van Roosen daal zal vertrekken. In de hoofdbestuursvergadering van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw kwam aan de orde het wetsontwerp in zake steun aan de melkveehouderij, waarbij de aanvaard baarheid van het menggebod uitvoerig werd besproken. Hieruit bleek, <iat alle sprekers een zeer groot bezwaar zien in het menggebod. Men voelt deze steunregeling als een belemmering van den export, daar men gedwongen is een behoorlijke hoeveelheid boter in de margarine te doen mengen om aan een voldoende fonds te komen, om den melkprijs te steunen. Al zijn de exportmogelijkheden ook geringer dan vroe ger, geen mensch is in staat deze goed te be- oordeelen. De boterprijs welke tegenwoordig op de we reldmarkt geldt is zoodanig, dat de margarine consumptie in belangrijke mate wordt verdron gen door die van boter. Bij een zoodanigen boterprijs is export wel mogelijk. Bovendien kan niemand goed beoordeelen in hoeverre productie-beperking reeds plaats heeft en zijn invloed op het wereld-overschot aan zuivel producten zal doen gelden. Daarom is het ln het belang van onzen export noodzakelijk, dat wij een steunmaatregel krijgen, die ons in staat stelt te exporteeren, indien dit inderdaad ook mogelijk is. Dit kan alleen, als aanvaard wordt het stelsel van accijns-heffing op mar garine. Ook werd opgemerkt, dat van talrijke zijden zeer ernstige bezwaren tegen dit meng gebod zijn naar voren gebracht, ook door de margarinefabrikanten. De vergadering begrijpt niet wie eigenlijk nog voor zoo'n menggebod is. Besloten wordt zich te scharen achter het adres van den F. N. Z., de 3 Centrale Land bouworganisaties en de Exportvereenigingen aan de Tweede Kamer gericht, waarin het menggebod ernstig wordt ontraden. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat het al leen in het wetsontwerp moet blijven als maat regel, welke alleen bij uiterste noodzaak in werking kan worden gesteld, gecombineerd met een accijns. De Crisis Veeteelt- en Zuivelcommissie, wel ke over dit onderwerp verschillende becijferin gen aan het Hoofdbestuur had voorgelegd, had in gelijken zin aan het Hoofdbestuur geadvi seerd. Over den kostprijs, welke door den steunmaatregel dient te worden gegarandeerd, adviseerde deze commissie 6 cent per K.G. melk aan te houden. Op grond van de bedrijfs- uitkomsten in het veehoudersdistrict Noord- Holland, meent de commissie hiermede een mi- nimumeisch te hebben gesteld. Opgemerkt wordt, dat de melkprijs van thans, zijnde 3 cent, niet voldoende is om het arbeidsloon dat verbonden is aan de winning dezer melk te bekostigen. Een knecht melkt 8 koeien uit. Als de jaarlijksche melkgift per koe 3600 K.G. bedraagt, dan leveren 8 koeien tegen 3 cent per K.G. een waarde van totaal 3600 x 8 X 3 is ƒ864.Deze knecht verdient in Noord- en Zuid-Holland een loon van 1000.—. Er wordt per H.A. ongeveer 1 melkkoe ge houden. indien een melkprijs van 6 cent per K.G. wordt gegarandeerd en de opbrengst per :j:> jaar 3600 K.G. bedraagt, zoo zal aan melk- geld per H.A. verkregen worden 216. Bij den teegnwoordigen erntelast aan pacht is het onmogelijk om hiervan naast het betalen der onkosten, het veevoeder en de mest, ook nog een loon voor het boeren- en arbeidersge zin te verkrijgen. Ofschoon dus 6 cent per liter bij de tegen woordige omstandigheden in de meeste geval'en geen loon zal waarborgen, meent het hoofd bestuur zich met het advies der commissie te moeten vereenigen. De kostprijs welken het wetsontwerp volgens de Memorie van Toe lichting zooveel mogelijk wil garandeeren, zal dus naar het oordeel van het Hoofdbestuur minstens 6 cent per K.G. melk moeten bedra gen. Wij berichtten reeds, dat het Internationaal Christelijk Vakverbond een telegram van deel neming heeft gezonden aan het Internationaal Arbeidsbureau. Wij vernemen nader, dat ook het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland een telegram van rouwbeklag heeft gezonden. De tekst van dit telegram luidt: Vernemen zoo juist plotseling overlijden van directeur Thomas. Betuigen onze oprechte deelneming met dit zware verlies, hetwelk voor al met het oog op de positie der arbeiders moei lijk kan worden overschat. God loone hem voor zijn werk, dat bij ons in dankbare herinnering zal blijven. R. K. Werkliedenverbond in Nederland: DE BRUIJN, Voorzitter. SCHUTTE, Secretaris. Naar de „Volkskrant" verneemt schijnt bet tn het voornemen te liggen, dat de heer Serra- r e n s, secretaris van het I.C.V., bij de begra fenis tegenwoordig zal zijn. Dinsdag 10 Mei repatrieerde de hoogeerw. pa' ter Paulissen S. M. A., provinciaal van Neder land, na een visitatiereis van zes maanden 1° de missiën van Westelijk Afrika, waar de Ne derlandsche Paters en Broeders van de Afri' kaansche Missiën van Cadier-en-;Keer werk' zaam zijn. Z. hoogeerw. bezocht achtereenvol gens de Goudkust, Engelsch en Fransch Togo* land en Nigeria, waar zich ongeveer zestig Ne' derlandsohe misa'onarissen bevinden. In bet binnenland van Goudkust, waar onlangs bet nieuwe bisdom Coumasie werd opgericht, eb waarvoor binnenkort de benoeming van een bisschop wordt verwacht, had hij het genoegeb om zelf de plechtige opening van twee nieuwe hoofdstaties te verrichten. Tevens repatrieerden de eerw. paters J* Geurts, uit Echt, en Th. Sloots S.M.A., uit Hel mond, die beiden lange jaren werkzaam geweest in Engelsch Togoland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10