J.LOTTGERING Wisselkoersen Stofzuigerhuis MAERTENS WOENSDAG 11 MEI PROVINCIAAL NIEUWS ASSENDELFT BEEMSTER DEN HELDER GROOTEBROEK HEER-HUGOWAARD HET GRAALSPEL Waar het om gaat Ververij en Chemische Wasscherij Groote Houtstraat 5a, Telef. 10771 STOOMEN EN PERSEN VAN HOEDEN VERVEN VAN SCHOENEN HAARLEMMERLIEDE HOOGWOUD HOOGKARSPEL MEDEMBLIK MONNIKENDAM NES a.d. AMSTEL NIEUWVEEN NIEUWKOOP PURMEREND UITHOORN VOLENDAM WERVERSHOOF ZAANDAM HERINGA WUTHRICH ZANDVOORT INGEZONDEN B AR TEL J O R1S STRAAT 16 TELEFOON 10756 ALLE MERKEN STOFZUIGERS Hooge zeteL Te Assendelft heeft een kraaienpaar wederom zijn nest betrokken hoog op het kruis, vlak onder den weerhaan van den "oren der Nederl. Herv. Gemeente. Ongeval. Aan den Volgerweg nabij Halweg liep het zoontje van den heer Pronk plotse ling over den weg teen een auto naderde. Het gevolg was, dat de kleine aangereden en tegen den grond geworpen werd. Dr. Veening constateerde een gebroken scheenbeen en bovendien had de kleine een ■Geblesseerd gezicht. Een afscheid Bij Kon. besluit is de adju dant-onderofficier J. R. Recourt, van het Re giment Kust-Artilierie te Den Helder, gepen- sionneerd. Gisteren werd den scheidenden func. tionaris, in tegenwoordigheid van de officie, ren en onderofficieren van het regiment, als een blijvend aandenken aan zijn militaire loop baan door den Regiments-Commandant, den Luitenant-Kclonel Ridder van Rappard, een ets aangebeden, terwijl hij ook van de zijde der onderofficieren een luxe-geschenk mocht ont vangen, hetwelk hem onder hartelijke bewoor dingen werd overhandigd door adjudant Lo- rette. Door den heer Recourt werd op treffende wijze uiting gegeven aan zijn gevoelen van dankbaarheid en erkentelijkheid voor deze har telijke belangstelling. Gewetensgeld. Bij c'.en inspecteur der di recte belastingen, alhier, is 100.— aan gewe- tensgeld ingekomen. „De Tuinbouw" De veilingvereeniging „De Tuinbouw" zal, naar wij vernemen, een voor- loopige uitbetaling doen van 87 pCt. van het totaal bedrag, der aan deze veiling verkochte bloembollen. „Het Witte Kruis". Donderdagavond te 7.30 uur zal in de zaal van den heer Rus, een algemeene vergadering plaats hebben van de afd. „Het Witte Kruis". Op de agenda komt o.a. voor het bedanken van den heer W. Molenaar, als voorzitter, we gens vertrek, en het bedanken van den pen ningmeester, den heer P. Scholten. Eerste prijs. De muziekvereeniging „Hubo" alhier, behaalde Zondag op het concours te Wieringen een eersten prijs. Burgerlijke Stand. Geboren: Janke, d. van R. Wijnstra en J. Struiksma; Nicolaas Dirk, z. van D. de Boorder en E. de Jong; Elisabeth Margaretha, d. van P. Tromp en E. Buurman; Antonius Petrus, z. van A. P. A. Overtoom en M. Borst; Maria, d. van C. Dekker en D. van Schagen; Johannes Hendrikus Petrus, z. van A. P. Botman en B. J. Bommer; Johanna Antonia Maria, d. van P. A. Zut en E. M. Bommer; Egbertus, z. van H. Schouten en Cath. Hoebe; Maria Johanna, d. van J. P. -Sinnlge en J Borst. Ondertrouwd; C. J. Verduin, jm. 28 j., Al maar en A. Ursem, jd. 24 j.; P. Mantel jm. 19 j„ N. Niedorp en G. Heggelaar, 21 j.; P. A. Heijne, 29 j., Zijpe en J. C Oudhuis, 24 j.; J. Meiten. 26 j., Obdam en Agatha Beers, 24 j.; F. Liefhebber, 27 j. jm. en Cath. Kapitein, 27 j. jd., Zijpe; J. van Schagen jm. 30 j. en C. M. de Moei, jd. 23 j„ Harenkarspel; Th. Dekker, jm- 24 j., Harenkarspel en J. van Schagen jd. 28 j.; S. Schilder, jm. 30 j. en A. Groot, jd. 28 j. Gehuwd: C. J. Ursem en J. Schuit; A. Veld man en C. Commandeur; P. Mantel en G Heg gelaar; C. J. Verduin en A. Ursem. Overleden: Gerardus Beentjes, 43 j. echtg. van M. Molenaar; A. Schilder, 37 j. ongeh.; P. Bontes, ngeh., 58 j.; A. Kloet, weduwe van. A. Berkhout 67 j.; Margaretha Tamis, 1 j. dochter van G. Tamis en M. E. Koopman; Arien de Groot, 87 j. echtg. van A. Booij; Maartjc Slijk- steeg, 79 j. wed. van R. Trappel; A. van Scha gen, ongeh. 21 j.; levenl. aangegeven kind van P. Oudeman en C. Groot. VERGADERING VAN DEN RAAD De Raad dezer gemeente kwam gisteren middag te 2 uur in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Wiebe van Slooten. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en leest de notulen van de vorige, op 4 April gehouden vergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen stukken De Voorzitter deelt mede, dat van den Minister van Binnenlandsche Zaken via Ged. Staten is bericht ingekomen, dat geen toeslag mag wor den verleend op de loonen. Indien zulks werd overwogen, wordt verzocht dergelijke plannen niet uit te voeren. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Kostelijk zegt, dat binnenkort de werkobjecten zijn uitgeput; dan moeten we weer steun verleenen. Maar willen Ged. Staten en de Regeering daarin bijdragen? Dan kunnen we er wel toe overgaan. Maar anders wil spr. dit stuk voor kennisgeving aannemen en wel een toeslag op de loonen geven voorloopig voor een maand. Aan uitkeeringen heeft noch de ge meente noch de werklooze wat. Als noodmaat regel wil spr. een toeslag geven. De Voorzitter zegt, dat als we de rijkssteun regeling toepassen, we kans hebben op een bij drage. We zouden het kunnen probeeren, hoewel er groote nadeelen aan zijn verbonden. Want het zou kunnen voorkomen; dat men arbeiders, die men in zijn dienst heeft, ontslaat en ze later weer in dienst neemt, om zoodoende ook van den toeslag te profiteeren. Als het enkel voor degenen geldt, die momenteel werkloos zijn, zou het wel mogelijk zijn. De heer Krom wil ook, als het eenigszins kan, de werkloozen op de door den heer Kostelijk gedachte manier tewerkstellen. Spr. vraagt of Ged. Staten een dergelijke regeling voor een maand zouden goedkeuren. Spr. zou dit boven alles prefereeren boven stempelen. Spr. wil geen toeslag verleenen voor een werkman, die reeds in dienst is, maar wel voor degenen, die na dit besluit, dat eventueel genomen wordt, worden aangenomen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het sport park maar hebben laten verbeteren om de men- schen aan het werk te houden. Vermoedelijk zal in de kosten, die ongeveer 900 bedragen, door de Overheid worden bijgedragen. De heer Krom kan zich heel goed indenken, dat de Regeering een dergelijke regeling niet voorstaat, maar kunnen we het niet op eigen gelegenheid doen. De Voorzitter stelt voor, dit punt aan het einde der vergadering nader te behandelen. Van de Nationale Onthoudingscommissie was een schrijven ingekomen het aantal verloven vast te stellen op het thans aanwezige aantal Nadat de Voorzitter eenige nadere toelich- ingen over de nieuwe Drankwet had gegeven, werd op Let schrijven afwijzend beschikt. Van Ged. Staten een schrijven inzake de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers, waarbij naar het standpunt van den Raad betreffende een eventueele pensioens-bij drage wordt geïnformeerd. B. en W. zijn van meening, dat aan het ver zoek gevolg kan worden gegeven, hetgeen de gemeentekas ten goede komt. Ook de anderen, wien vrijstelling van pensioen-bijdrage is ver leend, zullen dit prijs moeten geven. De heer Krom sympathiseert met het schrij ven van Ged. Staten en wil de gelegenheid, om terug te komen op een gedwongen besluit in zake vrijstelling van pensioen-bij drage, met beide handen aangrijpen. De heer Kostelijk herinnert aan het inder daad door den Raad ingenomen standpunt. Ge zien de financieele gesteldheid van de ge meente, kan spr: dit adres toejuichen, zonder er echter mede te sympathiseeren, daar thans de mogelijkheid bestaat, dat de eene gemeente wel pensioen-verhaal zal toepassen en andere niet. Spr. had liever gezien, dat Ged. Staten de salarieering met een bepaald percentage had den verlaagd. Spr. citeert 'n uitspraak van een bekend staatsman die zei, dat het laagtepunt van de crisis nog niet bereikt is en de salarissen dienen herzien te worden. Zoolang als het maar eenigszins mogelijk is, moet de gemeente trach ten zichzelf te helpen; anders loopen we de kans dat ons van regeeringszijde dwingende voorschriften worden gegeven, zooals o.a. in Koedijk is gebeurd. De Voorzitter kan zich wel vereenigen met het betoog van den heer Kostelijk; ook spr. had liever een uniforme verlaging zien toege past. Een salaris-verlaging van de overige ambtenaren kan bij de begrooting onder de oogen worden gezien. Het voorstel van B. en W. werd z.hs. aan genomen. De rekening van den Gezondheidsdienst te Hoorn werd goedgekeurd. Van de A.V.O. was een verzoek om subsidie ingekomen, waarop afwijzend werd beschikt. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat de begrooting 1932 was goedgekeurd. In verband met de nieuwe Drankwet werd de bestaande verordening overeenkomstig ge wijzigd, waarbij is bepaald, dat het vergun ningsrecht blijft gehandhaafd. Voorts werd een verordening vastgesteld voor den verkoop van zwakalcoholhoudende dranken (Verlof A), waarvan de rechten op 25.zijn vastgesteld, benevens een invorderingsverordening. Benoeming lid der commissie tot wering van schoolverzuim. De voordracht luidde: 1. C. Hartog, 2. W. van der Meulen. De eerstvoorgedragene werd met algemeene stemmen benoemd. De pensioengrondslag van den heer Mole naar werd opnieuw vastgesteld. Benoeming hoofd O. L. School No. 1. De voordracht luidde: 1. H. Rast, onderwijzer te Nijmegen; 2. R. Jofriet, onderwijzer te Zaan dijk; 3. H. van Ekeren, hoofdonderwijzer te Ob dam. Na comité-vergadering werd no. 2 van de voordracht, de heer R. Jofriet, met algemeene stemmen benoemd. Van het Witte Kruis was een verzoek inge komen om G. Koog Az. voor rekening van de gemeente in een sanatorium op te nemen. De kosten bedragen 3.50 per dag. De duur der verpleging zal 5 maanden zijn. Aldus besloten. Hierna kwam aan de orde de vaststelling van een verordening inzake benoembaarheid en bezoldiging enz. van de veldwachters in de gemeente. Aldus vastgesteld. Het cohier van de hondenbelasting werd vastgesteld op 615 voor 113 honden. De voorzitter zegt, dat volgens de winkel sluitingswet de vrijheid geeft deze wet gedu rende 21 dagen buiten werking te stellen. Het komt B. en W. gewenscht voor de kermisdagen hieronder te laten vallen; dat zal 13 dagen zijn. Spr. wil dit enkel laten gelden voor de winkels in de nabijheid van de kermis. Wethouder Tromp wil dit vast omlijnen. De heer Groenland wil hieromtrent overleg plegen met de winkeliersvereeniging. De heer Wagenaar zegt, dat het wel niet mo- glijk zal zijn uitzonderingen te maken voor een bepaald gedeelte van de gemeente. Wethouder Tromp wijst op eenige moeilijk heden en wil alle winkels dan geopend laten Wethouder Wijnker is hier tegen. De heer Krom is het eens met de redenee ring van den heer Wagenaar. De heer Kooy wil de winkeliers ten dienste zijn en alle winkels geopend laten. Ook de heer Kostelijk wil de organisatie eerst hooren. De heer Kooy stelt voor alle winkels gedu rende 13 dagen geopend te doen zijn. Het voorstel-Kooy werd verworpen met 83 stemmen. Voor de heeren Groenland, Kooy en Pool. Hierna bracht de voorzitter ter sprake de kwestie of gehuwde onderwijzeressen in hun functie gehandhaafd kunnen blijven. De heer Kostelijk vraagt of het niet moet slaan op de ambtenaressen in het algemeen. De heer Wagenaar is wel voor een dergelijk besluit. Thans is het voor velen moeilijk om werk te krijgen en spr. acht het daarom ver keerd, dat de mogelijkheid hier blijft, dat de man en de vrouw beiden een inkomen hebben. Daarbij komt een vrij groot aantal verlofdagen. De voorzitter merkt nog op, dat de wet zich tegen een dergelijk idee niet verzet. De heer Groenland kan zich met den gedach- tengang van den heer Wagenaar wel vereeni gen. Nadat de heer Tromp zich accoord heeft ver klaard met de idee van den heer Wagenaar. Ook de heer Kostelijk is, hoewel meer geleid door het motief, dat vele anderen, in bezit van een diploma werkloos zouden kunnen blijven loopen, het eens met de vorige sprekers. Nadat nog verschillende leden over deze kwestie het woord hadden gevoerd, werd het aangenomen met 10 tegen 1 stemmen. Tegen de heer Kooy. De steünregeling De voorzitter zegt een onderhoud te hebben gehad met een werklooze, die er op wees, dat de steun van 7.per week, zonder kinder toeslag, toch onvoldoende is. We moeten ech ter ook het gemeentebelang in het oog houden. De heer Krom wil deze 7.als toeslag geven op het loon, dat de werkloozen zouden kunnen verdienen bij de particulieren. Aan stonds is er een overvloed van werk. Vanzelf sprekend zal hierop contróle moeten worden uitgeoefend om misbruiken tegen te gaan. Wethouder Tromp wijst op de bezwaren, die aan een loonstoeslag zijn verbonden. Het ge volg zal zijn, dat een volgend jaar niemand een arbeider in vasten dienst neemt. Als de raad een dergelijk besluit zou nemen, zou iemand, die van plan is de volgende week een werkman te nemen, wachten tot de toeslag-regeling af komt. De voorzitter onderschrijft volkomen de meermalen geuite meening, dat de ondersteu ning niet voldoende is. De heer van Langen wil het voor een maand probeeren. Blijken er dan excessen, dan kun nen w er mede op houden. De voorzitter wijst erop, dat de gemeente wenscht aan den eenen kant van den minister een bijdrage in de werkloozen-kosten te krijgen en aan den anderen kant geen nota te nemen van zijn schrijven. De heer Van Langen wil het toch voor een maand probeeren. Wethouder Tromp hekelt het feit, dat de laatste credieten nog niet zijn atgekomen en men nog niet weet of er een toeslag komt op de kool. De heer Wamaar wijst er op, dat de regeling het goede pad opgaat, gezien de bieten- en tarwewet. Spr. is tegen een toeslag. Over 4 weken is er volop werk .Gezien de moeilijkhe den, die spr. in den a.s winter verwacht, moe ten we zorgen, dat we dan op den rijkssteun kunnen rekenen. Spr. vraagt B. en W. reeds nu plannen te beramen voor den a.s. herfst. De voorzitter wijst op het gevaar, dat er van buiten af personen zullen komen, die voor een loon willen werken dat hier onvoldoende wordt geacht. De GraalIedereen heeft er wel eens van gehoord; een jonge meisjesbeweging, die in korten tijd veel leden heeft gewonnen; met hooggestemde idealen, met kleurige unifor men.... Bijna iedereen heeft er wel eens over ge praatIn mijn tijd,"zegt de een; „veel te brutaal," bromt de ander; „te weinig werke lijkheidszin," meesmuilt een derde. Ja, vooral die „derde" is talrijk in ons kleine Nederland". Wat heb je aan al die idealen? Zul je er de crisis soms mee oplossen? Zul je daar de werk loosheid mee kunnen bestrijden? Los je daar mee al de problemen, waaronder onze maat schappij gebukt gaat, soms op?" En op al die vragen antwoordt de Graal met een kloek en onbevreesd: ja, ja, ja! Want de crisis zl er niet meer op aankomen, en de sociale problemen zullen worden vergeten, als de menschen weer weten, hoe ze gelukkig kunnen zijn! Werkelijkheidszin.... Maar er is nog een andere realiteit, dan die van de economische verhoudingen alleen! En die realiteit heeft de meeste invloed op het werkelijk geluk der menschenharten. Als men het maar wilde, maar durfde gelooven! „Als men maar eindlik de eenige baan Naar het dieper geluk eens op wilde gaan" De Graal zal op Tweeden Pinksterdag met 10.000 jonge meisjes in het Stadion staan. Een leger van jonge vrouwen, allen bezield met ééne overtuiging, allen slechts met één wensch in het hart: éls de wereld het eens zou künnen gelooven. Dat élles in orde zou komen, en élle moeilijk heden zouden verdwijnen, als we allemaal eens werkelijk begrepen, dat het waar is: Al spraakt gij de talen der engelen Maar hadt gij de liefde niet Dan waart gij als bekkens die bengelen Dan leekt gij als ruischende riet.... „Zonder liefde zijt gij een niet," dat is de korte inhoud van het Pinksterspel van de Graal. Daar draait tenslotte alles om, de rol van de Graal en van de Bewaarengelen; van de Kruiskinderen en van de Cherubs en Se raphs, van de Wereld en van de Stem van Jezus. Morgen en volgende dagen geven wij een kort overzicht van de verschillende rollen afzonder lijk; voor de velen, die met Pinksteren naar het Stadion zullen komen; niet alleen dat weten we zeker om hun nieuwsgierigheid te vol doen; maar ook om hun instemming te betui gen met het groote ideaal: „de Liefde overwint het al!" De heer Krom wil een loontoeslag geven tot" 15 Juni, mits in dien tijd de rentelooze voor schotten mochten afkomen. De heer Kostelijk uit zijn spijt over het schrij ven van den Minister. Spr. wijst er op, dat de diamantbewerkers in Amsterdam wel een toe slag hebben gekregen. Hoewel we dwars tegen de meening van de regeering zullen ingaan, wil spr. toch wel een commissie benoemen, die de mogelijkheid van een loonstoeslag onder de oogen ziet. Spr. zou als voorwaarden willen stellen, dat de arbeiders, die reeds in dienst zijn, gehand haafd blijven en daarnaast een arbeider wordt aangenomen, waarvoor de gemeente f 5 be taalt. Spr. onderschat de moeilijkheden van de commissie niet, maar wil zich daardoor niet laten afschrikken. Ook spr. spoort B. en W. aan voor den a.s. herfst reeds werkobjecten te zoeken, zooals verbetering van den Donkeren- weg. Ook zouden de sloten uitgebaggerd kun nen worden. Voorts zou spr. er op willen aan dringen, dat de arbeiders zich verzekeren tegen werkloosheid en zou daarom in den vervolge een onderscheid willen maken bij de uitkee ringen aan georganiseerden en ongeorganiseer den. Hoewel spr. de consequenties niet voor ziet, kan spr. zich met de idee van •den heer Krom vereenigen. Spr. voelt er veel voor een onderhoud te hebben met Ged. Staten en den minister. De voorzitter wil dit wel doen en wil de on georganiseerden, die te werk worden gesteld een gulden minder toeslag geven dan de geor ganiseerden. Doch als we ons tegen hooger- hand verzetten, dan zitten we het volgende jaar met de moeilijkheden. De heer Kooij wil enkel degenen, die inge schreven zijn, onder de regeling doen vallen. Wethouder Tromp zegt, dat het moeilijk is te bepalen wat een redelijk loon is Spr. zou wil len, dat de commissie zich wel bemoeide met het loon dat de arbeider van zijn werkgever krijgt. De heer Kostelijk zegt, dat dit voor de com missie onmogelijk is. Voor echter die regeling wordt ingevoerd, wil spr. zich eerst met Ged. Staten verstaan. Spr. zou desnoods de slooten wel willen dempen. De heer Krom: Zout dat maar op tot het volgende jaar. Wethouder Wijnker zou de uitkeeringen wil len verhoogen; dan blijft de prikkeling om werk te zoeken ook bestaan. De voorzitter wijst op de groote uitgaven, die de gemeente zich reeds heeft getroost. We zul len eens zien hoeveel menschen geen inkomen hebben, zoodat de belasting-opbrengsten ook veel minder zullen zijn. De heer Kostelijk stelt voor een onderhoud aan te vragen met Ged. Staten en den Minister omtrent de loonstoeslag en te trachten een rijkssubsidie te Krijgen. De voorzitter zegt dat we de rijkssteunrege ling hebben aanvaard, maar nog geen bericht hebben gehad of we een bijdrage zullen ont vangen. Besloten werd, dat B. en W. de noodige stap pen om een toeslag te mogen verleenen, zul len nemen en de steunuitkeering aan de ge huwde georganiseerden en kostwinners met f 1 te verhoogen; van de overige georganiseerden met 65 cent. In bovenbedoelde commissie, die eventueel zal moeten optreden werden benoemd de hee ren Kostelijk, Groenlani, van Langen, Wijnker en Quant. De heer Groenland vestigt de aandacht van den voorzitter op het hard rijden met auto's op den Middenweg. Hierna sluiting. DE EERW. ZUSTER PETRA (in de wereld mejuffr. P. van Lierop) geb. te Voorhout, van" het klooster der Eerw. Zusters Franciscanessen te Breda, die vandaag in het R. K. Elisabetihsgesticht te Leiden, haar 25-jarig professiefeest viert. DE WINKELSLUITINGSWET B. en W. stellen voor, vast te stellen de na volgende verordening tot afwijking van bepa lingen der Winkelsluitingswet: De bepaling van artikel 2 onder a der Winkel sluitingswet, vindt geen toepassing op de Zon dagen gedurende de maanden April tot met Augustus ten aanzien van winkels, waar uitslui tend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk, chocolade, visch, fruit of sigaren worden ver kocht, gedurende ten hoogste zes uren liggende tusschen 9 uur des voermiddags en 8 uur des namiddags, doch uitsluitend voor den verkoop van die waren en onder voorwaarde, dat van de uren, gedurende welke winkel op Zondag voor het publiek is geopend, te allen tijde duide lijk is kennis gegeven op een gecshrift of druk werk, dat aan de toegangsdeur tot den winkel is bevestigd, zoodanig, dat daarvan van buiten af gemakkelijk kan worden kennis genomen. Dit geldt alleen voor de winkels gelegen aan den Amsterdamsche Staatweg, het Plein, den Haarlemmer Staatweg en de Haarlemmermeer straat. Het bepaalde in artikel 4, sub c der Win kelsluitingswet, geldt niet ten aanzien van de visch- en fruitwinkels, waarvoor gebruik wordt gemaakt van de regeling genoemd in artikel 1 dezer verordening. De veldwachters, die in het bezit zijn van het gewone- politiediploma of van dit diploma met aaneekening, afgegeven door den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland, den Bpnd van Christelijke Politie-Ambtenaren in Nederland of van wege den Nederlandschen R. K Politiebond „St. Michaël", ontvangen daarvoor een verhooging van jaarwedde tot een bedrag van 25.voor het gewone diploma en van 50.voor het diploma met aantee- kening. De veldwachters genieten bij wege van tijde lijke toelage een jaarlijksche uitkeering van 75.voor ieder wettig of gewetttigd kind boven de twee, beneden den leeftijd van 16 jaar, dat zij te hunnen laste hebben. Deze uit keering wordt niet genoten voor kinderen, die reeds een eigen bron van inkomsten hebben. Boven de jaarwedden, bedoeld in art. 2, ge nieten de veldwachters: a. vrije woning of bij gebreke daarvan alge- heele vergoeding van huur tot een maximum van ƒ5.per week; b. een jaarlijksche vergoeding voor boven- kleeding en schoeisel tot e-en maximum van 200.—, mits wordt aangetoond, dat dit bedrag werkelijk daarvoor is besteed; c. jaarlijks 60.— voor het geregeld gebruik van een rijwiel in gemeentedienst; d. jaarlijks 50.indien in gemeentedienst geregeld gebruik wordt gemaakt van een motor rijtuig. De veldwachter, die gehuisvest is in het ge meentehuis te Halfweg, is als zoodanig con cierge van dat gebouw en geniet daarvoor, onder- verplichting van schoonhouden enz. overeen komstig de instructies, die hem dienaangaande door B. en W. zullen worden gegeven, een jaar wedde van 325.benevens vrij vuur en licht. Overlijdt een veldwachter, die geen weduwe of kinderen jonger dan 18 jaar achterlaat en niet is kostwinner voor zijn ouders of zijn broers of zusters, jonger dan 18 jaar, dan wordt aan den rechthebbende een bedrag uitbetaald gelijk aan de bezoldiging van den overledene over een tijdvak van zes weken. Overlijdt een veldwachter die een weduwe of kinderen jonger dan 18 jaar achterlaat, of kost winner is voor zijn ouders of voor zijn broers of zusters jonger dan 18 jaar, dan wordt aan deze een bedrag uitbetaald gelijk aan de be zoldiging van den overle-dene over een tijdvak van drie maanden. Burgerlijke Stand van 1 t.m. 30 April 1932. Geboren: Maarten z. v. Jan de Beurs en Guurtje van der Oord; Antonius Joseph z. v. Hendrikus Kayer en Veronica Jong; Gerardus Maria z v Hendrikus Kayer en Veronica Jong; Catharina d. v. Nicolaas Dam en Margaretha Cornelia Weel; Martien z. v. Floris Ruig en Marie Groot. Overleden: te Alkmaar Cornelia Broersen, 30 jaren, echtgenoote van Adrianus Bakker. Ondertrouwd en getrouwd: Jochum Wieger Apperloo 28 j. te Hoogwoud en Sjoukje Peter son, 29 j„ te Wolvega; Simon Klerk 23 j. te Berkhout en Trijntje Schot 23 j. te Berkhout, onlangs te Hoogwoud; Jacobus Mol 26. te Slj- bekarspel en Cornelia Maria Groen 20 j. je Hoogwoud; Jacobus Verlaat, 24 j. en Maria Jo hanna Groot 22 j. beiden te Hoogwoud; Jo hannes Hendrikus Harberts 29j. te Hoogwoud en Anna Dorothea van Beusekom 31 j. te Zijpe; Cornells Poland, weduwnaar van Anna Schuit, 37 j. te Hoogwoud en Johanna Baltus 26 j. te Heiloo; Nicolaas Kolken 27 j. te Hoogwoud en Geertje Geertruida Verlaat 23 j. te Abbekerk; Aris Kaper 23 j. te Nibbixwoud en Maartje Brouwer 24 j. te Hoogwoud; Gerrit Jan van Dijk 26 j. en Trijntje Bos 19 j., beiden te Hoog woud; Jacob Glas 22 j. en Ouke Slagter 19 J„ beiden te Hoogwoud; Comelis Bos 24 j. te Hoogwoud en Catharina Appelman 25 j. te Sij- bekarspel; Simon Jacob Groot 23 j. te Hoog woud en Maria Hoffer 22 j. te Hoogkarspel; Willem Rooker 31 j. te Hoogwoud en Trijntje Potgiesser 30 j., te Oterleek. Ondertrouwd: Nicolaas Groot 23 j. te Hoog woud en Rudolfina' Francisca ter Schure 27 j. te Oudendijk. Dekenaats-voetbal Nu de proefwedstrijden der beide Dekenaten Hoorn en Wervershoof gespeeld zijn, is de definitieve voetbalwedstrijd tusschen genoemde Dekenaten bepaald op Zon dag 22 Mei op het terrein onzer R. K. V. V. „Wit-Rood". De intocht van den nieuwen burgemeester. Omtrent het inhalen van den nieuwbenoemden burgemeester ,den heer Peters, op 17 Mei a.s. vernemen wij nader, dat de medewerking is verkregen van de directie der Zuiderzeewerken door het beschikbaar stellen van het directie- vaartuig „Flevo". Aan boord hiervan zal de commissie van ontvangst met de geheele Me- demblikker vloot, welke medewerking heeft toe gezegd, buitengaats zijn om den nieuwen bur gemeester te ontvangen, als het kan met sa luutschoten. Het dagelijksch bestuur der Vereeniging voor V.V.V. te Medemblik met de beide boden dezer Vereeniging zal het gezelschap uit Laren, waar onder de nieuwbenoemde burgemeester, B. en W. van Laren en andere autoriteiten te Enk huizen opwachten en naar Medemblik geleiden aan boord van een der Alkmaarder Packet- booten, welwillend afgestaan. De volgende vereenigingen hebben hun me dewerking toegezegd voor een stoet. „Nieuw Leven", Halleluja, Tavenu, Crescendo, Harddr.- Ver. Prins Hendrik, M. T. C., D.V.O., O.S.S, Blauw-Wit, Sparta, M.K.V., O.D.E., Ijsbond. De geheele vloot zal om 2 uur nm. te Medem blik aankomen en na een rondrit door de stad bij het Stadhuis eindigen. Vermoedelijk zal om 4 uur een aubade plaats hebben vóór het Stadhuis. Illuminatie wordt nog overwogen. Het belooft een groot feest te worden voor inwoner en vreemdeling. Bedevaart naar Heiloo. Donderdag 19 Mei zal de tweede bedevaart naar Onze Lieve Vrouw ter Nood in Heiloo plaatsvinden. Deelnemers voor Monnikendam kunnen zich by den broe- dermeester, den heer D. Greuter, aanmelden. De autobus van Monnikendam vertrekt om 7 u. v.m. en des avonds van Purmerend om 6.55. De algemeene intentie is: Gods zegen over de ontwapeningsconferentie te Genève. R. K. Middenstanders. Alhier worden we derom pogingen in het werk gesteld om te ge raken tot de oprichting van een afdeeling der R. K. Middenstandsver. „De Hanze". Voor dit doel vindt Woensdagavond om 8 uur een ver gadering plaats in café „Bellevue", waarop alle R. K. Middenstanders worden uitgenoodigd. Geslaagd. Bü het te Amsterdam gehouden examen van de Nederlandsche St. Gregorius- vereeniging, afdeeling Ward Instituut, slaagde voor het diploma zangonderwijs eerste cursus, o.m. de heer P. J. van Groeningen, hoofd der St. Josephschool alhier. Voetbalmatch. J.l. Zondag speelde D-W.S. van hier een wedstrijd tegen R.O.D.A. van Bo venkerk op het terrein van laatstgenoede club. D.W.S. won met 21. Uit den Raad. De Gemeenteraad besloot om den Stationsweg te asfalteeren en om ge durende de maand Mei de steunregeling voort te zetten. Leerlingen R.K. School. Voor het nieuwe schooljaar werden 26 leerlingen ingeschreven, 24 ervan voor het eerste leerjaar. Het totaal getal leerlingen is thans 152, het vorige jaar werden 13 kinderen ingeschreven. Vieeschkeuringsdienst In de maand April werdij in deze gemeente ingevolge de Vleesch- keuringswet ter keuring aangegeven: 54 var kens, 18 koeien, 30 kalveren, 1 graskalf, 14 scha pen, 1 paard en 142 K.G. vleesch. Hiervan werden afgekeurd: 8 koeien, 18 kal veren en 8 schapen. De kermis. Over het algemeen is het met de kermis niet overdruk geweest, hoewel er by goed weer toch nog al wat menschen op de been waren. Wij gelooven dat de zakenmenschen, gezien de omstandigheden, niet geheel ontevre den zullen zijn. Ongeregeldheden van beteekenis kwamen niet voor. P. V. „Ons Genoegen", De postduivenver- eeniging „Ons Genoegen" hield Zondag 8 Mei een wedvlucht vanaf Vilvoorde (148 K.M.). In concours 139 duiven. In vrüheid gesteld om 8 uur. Aankomst 1ste duif 9 uur 51 min. 36 sec.; snelheid 1324 M. per minuut, snelheid 28ste duif 1141 M. per minuut. Uitslag als volgt: 1, 5, 6, 15, 17 G. de Vries; 2, 3, 22, 24, 25, 26 H. Dy'sselbloem; 4, 18 v. Geffenv. Leeuwen; 7, 23 W. Verkerk; 8, 10, 12, 14, 19 Th. v. d. Beid; 9, 13 S. Schellingerhout; 11, 16, 21 P. v. Vliet Wz.; 20 M. Meyer; 27 Th. Vendrik; 28 T. van Wettum. Zondag a.s. een wedvlucht vanaf Mons (208 K.M.). Zooals bekend, is de heer S. Hansen alhier benoemd tot directeur van de arbeidsbemidde ling. De nieuw-benoemde houdt zitting in het kantoor in de Aalstraat. Men kan zich bü hem vervoegen des middags van 24 uur en den Zaterdags van 10 tot 12 uur. Ontvreemding. By enkele bewoners van den Lagedijk bleek, dat zich des nachts onge- noode gasten op hun erv enhadden begeven met medeneming van dekens, enz. By een timmer man werden uit de werkplaats enkele gereed schappen vermist. De politie stelt een onder zoek in. Tegenwoordigheid van geest. Maandag avond, toen naby den Woningbouw de postauto eenige spelende kinderen passeerde, wilde één hunner vlak vóór den auto de straat overste ken. De chauffeur wilde de aanryding vermij- op te rijden. Door deze tegenwoordigheid van den, doch zag als het eenigste middel de dyk geest werd een aanryding voorkomen, maar de reis kon niet worden vervolgd, omdat aan de voorwielen ernstige schade was aangericht. Feestavond Maria-Congregatie Maandag vond in de bovenzaal van het R.K. Vereenig.- gebouw de jaariyksche feestavond plaats van de Maria-Congregatie onder den titel „Maria Boodschap". Toen de moderator, kapelaan G. Morsch den avond opende, was de zaal ge vuld met ongeveer 400 dames-leden. Kapelaan Morsch heette allen harteiyk welkom en sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. Daarna was het woord aan de tooneelclub der congregatie, die allereerst met een drama tisch spel in dri bedrijven, getiteld „Zusters", voor het voetlicht kwam. Op zeer verdienste- lyke wqze werd dit stuk ten tooneele gebracht, waarna, na een pauze, een vrooiyk stuk werd opgevoerd, n.l. „Bekroonde Kaatje Na afloop werden aan mej. De Jong voor hare PHILIPS' RADIO-TOESTELLEN leiding bloemen aangeboden, terwyi zü tevens van de speelsters een fruitmand in ontvangst mocht nemen. Hiermede was de welgeslaagde feestavond ten einde. Diefstal. De heer Kieft, verfhandelaar aan de Kleine Katerstraat, heeft bij de politie aan gifte gedaan dat ongewenschte personen door verbreking van een raam zich toegang hebben verschaft tot den winkel en den inhoud der geldlade hebben medegenomen. Gevonden voorwerpen Inlichtingen zijn te bekomen aan het hoofdbureau van politie alhier. Eenige portemonnaies met inhoud; genige rijwielbelastingplaatjes; een kindermuts, bruin met blauw gekleurd; zilveren rozenkrans; blauwe jongensjekker; dameshorloge; konijn; zeven oude heeren- en twee damesrijwielen. Jaarvergadering Onderling Hulpbetoon. Maandagavond hield de wekrliedenvereeniging Onderling Hulpbetoon haar jaarvergadering in „Ons Huis". De heer P. van der Mije dankte de leden op deze eerste vergadering, die door hem als voorzitter zou worden geleid, voor het vertrouwen, dat de leden in hem hadden ge steld. De heer J. Schaap werd als bode herbenoemd. De heeren Zwemmer, A. Keesman en A Paap waren bij enkele candidaatstelling herkozen als bestuursleden. De verplichtingen voor het verkrijgen van de subsidie voor de t.b.c.-bestryding waren ver vuld. De boeken waren aan het onderzoek van den gemeente-accountant, den heer De Rode onder worpen en waren in orde bevonden. De voorzitter bracht dank aan de heeren L. van den Bos, T. Molenaar en Heeres voor hun arbeid, gegeven in de commissie van advies. De voorzitter brengt dank aan den penning meester, den heer Zwemmer, voor zün nauw keurig beheer en accuraat werk. Om de uitkeeringen van acht gulden op zeven gulden per week te brengen, ontstaat een breed voerige bespreking. De voorzitter zet uiteen, dat het doel van dezen maatregel is, het telkens terugkeerende tekort van het Ziekenfonds te dekken. De heer Wijdeman wil liever op een andere wyze de tekorten dekken, dan hen te treffen, die bij ziekte geen andere steu nhebben dan het ziekengeld van O.H. Het voorstel van den heer Wijdeman wordt verworpen. Het bestuursvoorstel wordt daarna met groote meerderheid aangenomen. Besloten wordt het bestuursvoorstel aan te nemen, waarby aan leden toestemming wordt verleent vergaderingen en repetities van hun vereenigingen in verlofs- of vergunningslocali- teiten by te wonen, wanneer zy uitkeering ge nieten wegens ziekte. Op voorstel van den heer Keesman wordt de toestemmende bepaling aangevuld met: mits ze zich outhouden van het gebruik van alcohol houdenden drank. Eveneens wordt het bestuursvoorstel aange nomen, om aan trekkende leden een jaar lang alle voordeelen van de vereeniging te ontzeg gen, indien bevonden wordt, dat ze in hun tyd van ziekte, loonwerk voor anderen hebben ver richt. Deze maatregel bleek noodig. Breedvoerig werd de dragersdienst besproken. Ingesteld, toen er nog andere toestanden heerschten dan nu, meent het bestuur, dat de verplichting opgeheven moet worden, te meer, daar de aangeschreven personen zich meestal aan hun plichten trachten te onttrekken. Het bestuursvoorstel wordt verworpen. Nader overleg zal worden gepleegd. By de rondvraag vestigt de heer Zwaan er de aandacht op, dat O.H. op 1 October veertig jaar zl bestaan. De heer Ter Wolbeek vraagt, of een ver pleegde voor O.H. nog een afzonderlijke reke»1 ning kan krijgen. De voorzitter wyst er op, dat er misbruik van gemaakt is, door kapitaal krachtige personen. Voorverleden jaar kwam dat niet voor, nu hebben de doktoren in de ziekenhuizen maatregelen genomen. De heer Molenaar kondigt andere plannen voor het instituut ziekenhuiswezen aan. Hy hoopt op medewerking van O.H., daar ver andering dringend noodzakelijk is. De heer zyistra vraagt meer uren voor het consultatie-bureau. Daarna wordt de vergadering met een op wekkend Woord gesloten. - LISSE, 9 Mei 1932. Mynheer de Redacteur, In het Orgaan van Woensdag j.l. stond een berichtje „Vlotte Meibetalingen." Telephonisch verzocht ik u, dit bericht even tegen te spreken in het nummer van Zaterdag, waarin U zoo welwillend was, dit te doen. Nu zou ik op het onderwerp „Meibetalingen niet meer zijn teruggekomen, indien niet een zin daarin voorkwam, die aanleiding kan geven tot een verkeerde conclusie. Vooraf wil ik nog ver klaren, dat Uw berichtgever uit Hillegom niet alleen staat in zijn meening over de Meibeta lingen. Ook het Orgaan van Bloembollencul tuur vermeldt zulks. En nu de feiten. Aan de diverse Veilingen is ge kocht voor een bedrag van 7.000.000 en er be staat volgens de my verstrekte inlichtingen nog open ruim 1.500.000 2.000.000; dus men oor- clccl 6 zelf. Toen ik echter bovenbedoelde inlichtingen ver strekte zeide ik o.m. „U behoeft mij niet te ge looven, bel even Holland's Bloembollenhuis op- Daar komen evenals by ons den geheelen dag Debiteuren om over uitstel van betaling en (of! over regelingen te spreken. Deze laatste mededee- ling verzocht ik niet te plaatsen op mijn gezag, maar eerst naar de juistheid van myn bewe ring te informeeren. In het verband waarin het nu staat, n.l. „op het kantoor van de HO-BA-HO" enz. zou men een onvriendelijk heid of anderszins aan bedoeld adres kunnen veronderstellen. Dit is geenszins waar en dit w» ik hier gaarne nog eens nadrukkelijk verkla ren: het laatste zware jaar is voor de veiling- besturen aanleiding tot meer samenwerking, wat door my op hoogen prijs wordt gesteld, li- zou niet graag willen, dat deze groeiende goede verhouding door bedoelde berichtgeving zou wor den geschaad. U Mynheer de Redacteur dankend voor 0 plaatsing van bovenstaande, teeken ik Hoogachtend, P. WARMERDAM. DINSDAG, 10 Mei. Vorige koersen Londen 9.07 Beriyn 58.75 58.90 Parys 9.74 9.73*1 Brussel 34.64 34.67# Zwitserland 48.25 48.25 Weenen 35.50 35.25 Kopenhagen 49.50 49.35 Stockholm 46.25 46.75 Oslo 46.75 46.25 New-York (cable) 2.46 2.461» Rome 12.70 12.75 Praag 7.30 7.30 Madrid 19.75 19.75

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2