KENNEMERLAND Wisselkoersen DONDERDAG 12 MEI öjj Hoofd-en Kiespij^ BEVERWIJK R.K. VOLKSBOND De houding der R.K. Raadsfractie HEEMSKERK WERVERSHOOF IJMUIDEN Stofzuigerhuis MAERTENS Demonstratie te Zaandam HERINGA WUTHRICH, Bliksembeveiliging MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Staat van besommingen PROVINCIAAL NIEUWS ENKHUIZEN HOORN ILPENDAM WORMERVEER MIJNHARDT5 POEDERS ZEVENHOVEN ZIJPE VEILING-OVERZICHT TELEGR. WEERBERICHT OU 9° 921 65 25 .371 621 .25 47f 721 30 50 Gisteravond hield de afd. Beverwijk van den R.K. Volksbond een ledenvergadering in het K.SA.-gebouw onder voorzitterschap van den heer A. v. d. Plas. Na een kort openingswoord werd medege deeld, dat het bestuur van het comité „Her wonnen Levenskracht" als volgt samengesteld: H. van Zutphen, voorzitter; P. Olsthoorn, pen ningmeester en P. W. Nijssen, secretaris. Medegedeeld werd vervolgens, dat de R.K. Speeltuin gevestigd zal worden op het ter rein aan de Zeestraat. Reeds voor een bedrag van 0.25 per maand kan men lid worden. In het bestuur van de Begrafenisvereeniging „St. Barbara" hebben zitting genomen de heeren Zuurbier en Schols. De bedevaart naar Heilo is thans definitief vastgesteld op 5 Juni a.s. Het voorstel van het bestuur om twee bestuursleden naar de studiedagen te Bergen te zenden, lokte eenige discussie uit. Tenslotte werd op voorstel van den heer J. v. Zutphen besloten om twee voorzitters van onderafdeelingen heen te zenden. Onder de voorzitters zal worden geloot wie of naar Ber gen zal gaan. Hierna volgde de behandeling van den be schrijvingsbrief voor de Centrale Raadsvergade ring. Als afgevaardigde werd gekozen de heer A. v. d. Plas. Dan kwam aan de orde de vaststelling van de houding, welke de R.K. Volksbond zal heb ben aan te nemen ten opzichte der R.K. Raads fractie. Zooals men weet is in de laatste raadsver gadering de heer J. v. Zutphen als lid der Com missie voor de Arbeidsbemiddeling herkozen met algemeene stemmen, terwijl de Volksbond den heer Niesten candidaat had gesteld. De voorzitter wees er allereerst op dat het hier gaat, niet om een persoonlijke zaak, maar om het prestige van den Volksbond. Tot driemaal toe heeft de RH. Raadsfractie geen rekening gehouden met de wenschen van den Volksbond bij de benoeming van een afge vaardigde in de Commissie voor de Arbeids bemiddeling en werkloosheidsverzekering en in de Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Zij stemde op het zittende lid, terwijl door den Volksbond een anderen candidaat naar voren was gebracht. Het bestuur had zich afgevraagd, om tegen de fractie te zeggen dat het zoo niet langer gaat. De Volksbond telt 450 leden en men kan aannemen dat hij dus een 6 èi 700 kiezers en kiezeressen vertegenwoordigt, die de fractie mede hebben afgevaardigd. Wanneer zij niet gevoelig is voor de wenschen van den Volks bond dat kan verwacht worden dat de arbei ders een vreemde houding tegenover haar gaat aannemen. Het bestuur stelde voor om aan de R.K. Kies- vereeniging een schrijven te zenden, waarin af keuring wordt geuit over de houding der fractie en waarin verder verzocht wordt om een ver gadering der Kiesvereeniging uit te schrijven, waarin deze aangelegenheid, na behandeling in het bestuur, besproken kan worden. Naar aanleiding van een vraag van een der leden merkt de voorzitter op, dat politieke zaken in de Volksbondvergadering niet bespro ken mogen worden. Derhalve kon de houding der fractie in deze vergadering geen onderwerp van bespreking uitmaken. Dat zal in de ver gadering der Kiesvereeniging moeten gebeuren. Thans moest uitsluitend de houding bepaald worden, welke tegenover de fractie moet worden aangenomen. De heer J. v. Zutphen herinnerde eraan, dat hij gedurende 12 jaren de belangen der arbei ders in meergenoemde instantie heeft behar tigd. Spr. had verwacht, dat het bestuur hem, bij zyn aftreden, gevraagd zou hebben, of hij een herbenoeming wenschte aan te nemen. Ook had hij een motiveering verwacht van het be stuur, waarin hü de gewenschte persoon niet meer was. Dit is niet gebeurd. Ware dit wel het geval geweest, dan had spr. de eer aan zich zelf gehouden en uit eigen beweging bedankt. De handelwijze, welke nu gevolgd is, keurt spr. af. Door de fractie is bij de autoriteiten geïnfor meerd of er redenen waren, om een ander te benoemen. Het resultaat hiervan was, dat spr. in de laatste raadsvergadering met algemeene stemmen is herkozen. Spr. kon deze houding niet afkeuren. De voorzitter antwoordde, dat in het schrijven van den secretaris der commissie stond, dat de aftredende zich wederom herkiesbaar stelde. Het bestuur heeft dit als vaststaand aange nomen. Toen de candidaatstelling in de be stuursraadsvergadering aan de orde kwam heeft spr. gevraagd of iemand voor de candidatuur- v. Zutphen stemming verlangde. Twee leden vroegen een vrije stemming, waarvan het resul taat was, dat 19 stemmen op den heer Niesten en 13 stemmen op den heer v. Zutphen werden uitgebracht. Dit besluit moest uitgevoerd wor den en de heer Niesten is dan ook candidaat gesteld. De heer M. Tromp vroeg of het niet beter was deze zaak te vermijden door nog een jaar te wachten en het dan aan den heer v. Zutphen over te laten om heen te gaan. Spr. had de behandeling van deze aangelegenheid beter voorbereid gewenscht te zien. De voorzitter antwoordde dat overleg is ge pleegd met de contact-commissie. Dat overleg had echter geen resultaat. De heer v. Zutphen handhaafde zijn meening dat de handelingen van het bestuur niet juist zijn geweest. Men had hem, na een twaalfjarige vervulling van zijn taak kunnen vragen, of hij zich nog herkiesbaar wilde stellen. Na nog enkele opmerkingen werd op voorstel van den voorzitter de discussie gesloten. Met 8 stemmen tegen werd besloten om het schrijven te verzenden. Met het oog op het vergevorderde uur werd besloten om de lezing van Rector Boonekamp uit te stellen tot de volgende vergadering. Van de rondvraag werd een zeer druk gebruik gemaakt. De heer H. v. Zutphen besprak het bestuurs- werk van „Herwonnen Levenskracht" naar aan leiding van een klacht in de vorige vergadering. Spr. wees op de moeilijkheden die by het innen der 5 cents contributie worden ondervonden en verzocht daarbij om aller medewerking. Hier aan ontbreekt het nog wel eens. De heer Niesten beval het kolenfonds in de belangstelling der leden aan, terwijl de heer Zuurbier de medewerking inriep van het in orde brengen van het terrein van den RH Speeltuin, die waarschijnlijk op 28 Mei a.s. zal worden geopend. Zij die hieraan mee willen werken gelieven zich spoedig op te geven, terwijll voorts de hulp wordt ingeroepen van eenige timmerlieden, voor het maken van schommels etc. Eenige leden drongen aan op de instelling van een R.K. adviesbureau. De voorzitter antwoordde dat deze zaak in handen is gesteld van den hoofdbestuurder, den heer Aengenent. De heer Mulder vroeg nog om de instelling van een ontwikkelingscursus voor de werk- loozen. De voorzitter antwoordde dat hiervoor weinig belangstelling bestaat. Intusschen is de geeste lijken adviseur bij voldoende deelname steeds gaarne bereid. Nadat nog verschillende aangelegenheden waren besproken volgde sluiting. Veiling Kerkbollen De bloembollenveiling ten overstaan van Notaris Bremmers, gehouden ten bate van de kerk van O. L. Vr. van Goe den Raad, heeft opgebracht 774.—. Het vorige jaar was het bedrag f 240 hooger doch in verband met de tijdsomstandigheden wordt deze opbrengst niet ongunstig geacht. Personalia De heer J. Harschei heeft te gen 1 Juli a.s. eervol ontslag gevraagd als tij delijk secretaris-penningmeester van „Maat schappelijk Hulpbetoon". Hagelschade. De spinazie heeft de vorige week geducht te lijden gehad van den hagel en vertoont als een gevolg hiervan witte plek ken en het ergste is nog, dat de koopman hier mede wel degelijk rekening houdt. Ook de tulpen en bloemen zijn niet gespaard gebleven en met het daarop gevolgde natte weer is ook het gewas door deze witte plekken aangetast. Naar alle waarschijnlijkheid is er dit jaar geen zware tulpenoogst te wachten. Provinciaal demonstratiebedrijf. Uit 82 gegadigden is tot bedrijfsleider bij het te Noord dorp gevestigde demonstratiebedrijf benoemd (vacature-Paschier) de heer van Staalduynen te Naaldwijk. Huldigingsavond. In verband met het be halen van het kampioenschap in zijn afdeeling, werd het junioren b-elftal in het vereenigings- gebouw een huldiging gebracht. Aanwezig wa ren behalve de junioren b, het bestuur en de elftalcommissie van V. V. W„ de geestelijk adviseur, de weleerw. heer P. M. v. Vliet en het jun. a-elftal, alsmede de jeugdleider de heer J. Smit. Na de opening der bijeenkomst door den voorzitter hadden de kampioenen als aanden ken een alpino in ontvangst te nemen, waar op nog een vlaggetje in de clubkleuren zal wor den aangebracht. Allen namen het cadeau dankbaar aan, waarna zij werden vergast op enkele versnaperingen. Er heerschte een plei- zierige stemming onder de jeugdige voetballers. Vervolgens kwamen de bestuursleden aan het woord, die de kampioenen met het behaalde succes feliciteerden. De geestelijk adviseur zette uiteen de beteekenis van de Roomsche voetbalbeoefening. Dat men een Roomsche voet baller is, moet niet alleen tot uiting komen op het voetbalveld, doch men moet zich altijd, over al en in alle omstandigheden netjes gedragen. Verder behoort hierbij ook het geregeld be zoek der congregatie van de H. Familie of de bijeenkomsten van het patronaat. De voorzitter zeide niets meer toe te voe gen te hebben aan hetgeen er gezegd is, doch hoopte, dat het door allen ter harte zou wor den genomen. Nadat spr. allen een woord van dank had ge bracht voor de medewerking van dezen goed geslaagden huldigingsavond, sloot hij met de beste wenschen voor de toekomst de bijeen komst met den christelyken groet. Britsch eskader. Gistermorgen is alhier een Britsch eskader bestaande uiv een 6-tal tor pedobooten binnengeloopen om naar Amster dam op te stoomen. Visch naar Engeland. De stoomtrawler „Amsterdam" van de V.E.M., welke een reis gemaakt had onder leiding van een Engelschen loods, kwam alhier in de haven met een flinke vangst. Het schip heeft echter weer zee ge kozen om de visch in Engeland aan de markt te brengen. R. K. Bouwvakarbeidersbond. Het bestuur van den R. Kath. Bouwvakarbeidersbond alhier heeft bepaald, dat voortaan de contri butie voor den R. K. Volksbond tegelijk met die van de vakorganisatie wordt geïnd. Het wederzijds verplicht lidmaatschap wordt met deze regeling streng doorgevoerd. Ongeval. De gehuwde arbeider J. Schou ten, wonende te IJmuiden-Oost, werkzaam in de phorpaatfabriek aan de M.E.K.O.G., was Woensdagmiddag bezig met het losslaan van hard geworden ammonium-phosphaat, waarbij hij een stuk van de zoutmassa op zijn been kreeg, tengevolge waarvan het rechteronderbeen brak. Nadat de verbanddienst der fabriek de eerste hulp had verleend, werd de man per zieken auto naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Be verwijk overgebracht. BARTELJORISSTRAAT 16 - TeL 10756 PHILIPS' RADIO-TOESTELLEN Zaterdag 14 Mei zal op het terrein van Z.V.V. te Zaandam een demonstratie gegeven wor den. Daar zullen een Haarlemsche en een Am- sterdamsche combinatie tegenover elkaar ko men. HAARLEM IJMUIDEN, 12 Mei Rijksvischafslag Tarbot f 1.30—1.10 per K.G.; Griet f 51—15 per 50 K.G.; Tong 1.150.75; Middel Schol f 21.50 per 50 K.G.; Zetschol f 26—21; Kleine Schol f 24—5.20 per 50 K.G.; Schar f 6.50—3.10 per 50 K.G. Pieterman en Poon 12.008.50, Kabeljauw, per 125 K.G. 64.00—35.00, Gullen, per 50 K.G. 18.50—12.50, Leng, per stuk 1.35—1.25, Wijting, per 50 K.G.' 14.50—6.00, Koolvisch, per stuk 0.55—0.35. Stoomtrawlers: Olympia 2200: Magpy 1800. Kotters. E. 110 910; E. 542 450; Z. 66 1030; O. 244 ƒ330. Beugen. VI. 204 840; yi. 167 ƒ480; VI. 197 ƒ610. Streng verbod. Naar wij vernemen, heeft de burgemeester dezer gemeente ten strengste verboden om bloemen, tulpen en ander afval in de slooten en in de wallen daarvan te plaatsen of te werpen. Bij overtreding zal on herroepelijk tot het opmaken van proces-ver baal worden overgegaan. Raadsvergadering De Raad dezer gemeen te komt Vrijdag 13 Mei a.s. des avonds ly, uui ten Raadhuize bijeen. Op de agenda staat o.m het voorstel van B. en W. tot demping van de Zuiderhavendijk. Aanbesteding Dinsdag werd aanbesteed de villa voor rekening van den heer Th. Zwaan Az. op het terrein gelegen aan het plantsoen. M. Aarnout en Zn. 8300; H. de Jong en Zn. 8125; D. Keesman 7999; Jb. Smit en Zn. 7783; Fa. Kouwenhoven Boon 7586. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Burgerlijke Stand Geboren: Aafje Geer- truida, d. van H. Lub en A. Bakker Willem, z. van D. Appel en J. Bakker. Getrouwd: J. v. Dalfsen en G. Boeder J. Visser en F. Wijngaarden. Overleden: Johanna Bijl, 78 j., echtgen. van D. de Vries. Aanvoer visch 10 Mei 1932 Aangevoerd werd 40 K.G. ansjovis, prijs 914 ct. per K.G. KANTONGERECHT Zitting van Woensdag II Mei Primitieve tüdberekening op Urk. De boot te vroeg vertrokken. Dus nog 24 uren op Urk blijven. De verbinding van het eiland Urk met het vasteland wordt onderhouden door de Eerste Urker Stoomboot Mij. „Urker Belang", 's Mor gens om 8.45 uur vertrekt de boot naar Enk- huizen. Dat is dan de eenigste verbinding. De tijd van vertrek schijnt echter nogal eens wil lekeurig te zijn. Althans, toen eenigen tijd ge leden een reiziger vanuit Enkhuizen naar Urk wilde gaan, was de boot reeds vóór het aan gegeven uur vertrokken. Nadat deze reiziger allerlei dreigementen had gebruikt, was de Di rectie er tenslotte toe overgegaan, de boot radiografisch naar Enkhuizen terug te sturen. Den ochtend van den 29en Dec. j.l. was de boot 's morgens ongeveer 6 min. te vroeg uit Urk vertrokken. Het ongeluk wilde, dat juist de majoor der Rijksveldwacht te Hoorn, de heer P. Korver, dien ochtend mee terug naar Enkhuizen moest. Toen hij echter aankwam, was de boot reeds in volle zee. De eerste ge dachte was, dat hij zich verlaat had. Door den Rijksveldwachter te Urk werd deze getuige er echter opmerkzaam op gemaakt, dat 't op 't raadhuis nog geen 8.45 u. was. Daar de majoor zijn horloge 's morgens gelijk had gezet met den door de radio aangegeven tijd, vervoegde hij zich bij den Burgemeester, wiens horloge precies gelijk was aan dat van get. Informatie op het postkantoor kon niet anders dan die ervaringen bevestigen. De Directeur van bovengenoemde stoomboot- Mij. had zich nu gisterenmiddag te verant woorden voor het feit, dat de boot te vroeg was vertrokken. Uit diens getuigenis bleek wel duidelijk, hoe primitief de tijd daar nog wordt berekend. Een klok is in het kantoor niet aan wezig. Volgens verd. deugt de klok op Urk niet. Die wordt slechts eenmaal per week gelijk ge zet. De kapitein zet eiken avond zijn horloge gelijk met de kazerneklok te Kampen (alsof die altijd gelijk is.) Volgens den Directeur was de boot dien morgen 5 min. te laat vertrokken. Verd. had gezien, dat de agent Kok uit de stuurhut kwam. Wat hij besproken had, weet spr. niet, maar de kapitein, die altijd zeer punctueel is, bleef nu wat heen en weer loo- pen. Verd. had toen zelf het sein tot vertrek gegeven. Bij het eerste verhoor had verd. ontkend dit teeken gegeven te hebben Majoor Korver moest dien dag dus op Urk blijven. In een advertentie was echter aange kondigd, dat er 's middags nog een extra dienst zou gaan. Maar ook deze hoop moest worden opgegeven, omdat die dienst niet door ging. Waarschijnlijk zal verd. dus ook daar nog voor vervolgd worden. Bovendien had ook de secr. de heer de Vries erkend, dat de boot te vroeg was vertrokken. Na een uitvoerig requisitoir eischte het O. M. f 80.boete. De kantonrechter maakte er f 25.— of 10 d. van. Verd. gaat in hooger beroep. Hij wil wel eens weten, of alleen het horloge van de Rijksveldwacht onfeilbaar is. In botsing met de militaire macht. Een 22-jarig werkloos Hoomsch chauffeur B. v. H., had zich op 29 Maart de weelde ver oorloofd eens een auto te gaan huren en was met een meisje aan 't rijden gegaan. Door wel ke oorzaak was onbekend verd. weet 't aan het slechte licht was hij plots aangebotst tegen den get. H. v. Doorn, die deel uitmaakte van een groepje soldaten, die onder leiding van sergeant Homan, een mitrailleurkar voort trokken. v. D. kreeg eén slag en kwam bijna onder den mitrailleur terecht. Het O. M. vroeg voor een dergelijke roeke- looze manier van rijden f 30.boete of 30 dagen. Vonnis f 15.of 15 dagen. Verd. werd gevraagd, hoe hij werkloos zijn de, toch een auto kon huren. „Ach, als je jong bent, wil je wel eens wat", was 't antwoord. Dan was de volgende verdachte anders. De ze was ook werkloos, had zonder licht gefietst en vertelde, dat hij geen geld had om een nieuw lampje te koopen. „Ik werk alleen voor den kost, edelachtbare". „Dat doen we alle maal" vond het O. M„ dat f 4.— of 4 d. eisch te. Vonnis f 1.— of 1 dag. Raadsvergadering. Woensdag j.l. kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. Peereboom. Bij de ingekomen stukken en mededeelingen werden o.a. behandeld: Een schrijven van enkele personen uit Pur- merland met het verzoek om een tegemoet koming van 10, voor een reizende bibliotheek, teneinde den menschen meer ontwikkeling bij te brengen. Na eenige discussies werd dit punt in stem ming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen ver worpen. Tegen stemde de S.D.A.P.-fractie. Op een schrijven van de Visscherijvereeniging te Den lip werd besloten eenige personen een gratis vischacte te verleenen, te betalen door de gemeente en door de vereeniging, ieder voor de helft. De voorzitter deed de mededeeling, dat voor het tewerk stellen van werklooze arbeiders vanaf 1 Januari een bedrag van 2402.— was uitgegeven, terwijl de totaal-begrooting 1500 was, zoodat deze met ƒ900 is overschreden. Van den post onvoorzien blijft nu nog over een bedrag van 1065. Voorstel aan Ged. Staten voor te stellen op den Burgemeester en Secretaris ieder 5y, pCt pensioensbijdragen te deon verhalen, en op oen gemeente-Ontvanger 3 pCt. Dit zou een finan- tieel voordeel van 347 brengen. De S.D.A.P.-fractie is tegen dit voorstel, daar het haars inziens niet de salariskorting moet zijn, die een oplossing moet brengen aan de huidige crisis, doch dat een ander economisch stelsel verbetering zal moeten brengen. De heer Roeleveld (RH.) stelt echter voor, de pensioensbijdragen van Burgemeester en Secretaris op 8pCt. te bepalen en van den Ontvanger op 5 pCt., welk voorstel met 5 tegen 2 stemmen wordt verworpen, met de heeren Roeleveld en Kloker voor. Hierna werd het voorstel van B. en W. om respectievelijk 5K en 3 pCt. te verhalen, ln stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen van de S.D.A.P., aangenomen. Voorstel om aan de Kroon te verzoeken het maximum-aantal verloven A (verlofsvergunnin gen) te bepalen op 3. Het oorspronkelijke aantal bedroeg 2, doch B. en W. meenden dit te moeten uitbreiden voor het geval er zich nog een derde wilde ves tigen. Den heer Visser is het tegengevallen, dat B. en W. met dat voorstel zijn gekomen en daar door de gelegenheid zouden scheppen om nog meer te tappen. B. en W. zijn daar niet be paald zoo diep op ingegaan, maar bij nadere beschouwing is wethouder Koster (A.R.) van meening, dat het werkelijk tegengegaan moet worden, dat in de gemeente meer gelegenheid wordt gegeven om alcoholische dranken te tappen. De heeren Roeleveld (RH.) en Kloker (C.H.) zijn weer van een andere meening en willen zelfs het aantal verloven A op 4 bepalen, waar van een voorstel wordt gemaakt en na in stem ming te zijn gebracht met 5 tegen 2 stemmen wordt verworpen, met alleen de voorstellers voor. Hierna werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht om het aantal op 3 te be palen, en ook dit voorstel werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Bakker, Kloker en Roeleveld. Het aantal ver loven A blijft dus gehandhaafd op 2. Na de rondvraag wordt de vergadering ge sloten. Gemeenteraad. Dinsdagavond vergaderde de Raad der gemeente Wormerveer in voltal lige zitting, onder voorzitterschap van burge meester Cluijsenaer. Nadat de notulen der raadsvergadering van 12 April j.l. en het pro ces-verbaal van kasopneming van den gemeen te-ontvanger waren aangenomen, werd zonder hoofdelijke stemming besloten een perceel bouwterrein aan den Nieuwen Provincialen Weg, dat gekocht was door den heer D. Stel ling, over te dragen voor denzelfden prijs aan den heer E. H. C. Janssen. Ook de rekening der Gezondheids-commissie dienst 1931 werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Naar aanleiding van een circulaire van Ged Staten stelden B. en W. voor om niet over te gaan tot een korting van 3 pet. op de jaar wedden van burgemeester, secretaris en ont vanger. De heer Ferf (V. B.) zeide er niet mede accoord te gaan, dat de salarissen der ge meente-ambtenaren op het huidige peil ge handhaafd blijven. Hij hoopte dat B. en W. zullen komen met een voorstel om de korting, die de rijksambtenaren op hun salarissen heb ben ondergaan, ook toe te passen op de sa larissen der gemeente-ambtenaren, waarna op de jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger ook 3 pet. kan gekort worden. Op 't oogenblik, nu de gemeente-ambtenaren nog niet in salaris gekort worden, wilde de heer Ferf (V. B.) zich niet tegen het voorste] van B. en W. verzetten, dat daarna zonder hoof delijke stemming werd aangenomen. Aan mej. G. Joon, onderwijzeres aan de openbare school C, werd wegens benoeming tot onderwijzeres bij het openbaar lager onder wijs te Amsterdam, eervol ontslag verleend met ingang van 16 Juni a.s. Ook werd met Ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag verleend aan mej. G. Vermaat als leerling-verpleegster in het gemeente-ziekenhuis. Wegens pensionneering van den gemeente ontvanger Donath was door B. en W. een voor dracht opgemaakt van de volgende perso nen: 1. A. J. Abspoel, commies ter secretarie; 2. mej. G. Louw, assistente ten kantore van den gemeente-ontvanger. Bij benoeming van den heer Abspoel, zou deze heer tegen een vergoeding van 100.— per jaar gedurende 3 dagen per week aan de secretarie verbonden blijven. Als gemeente-ontvanger zou hij een salaris genieten van ƒ3900.— en zou dan Dins dag, Donderdag en Zaterdag het ambt van ontvanger waarnemen. De bedoeling was mej. G. Louw te benoemen tot waarnemend ge meente-ontvanger. De heer Ferf (V. B.) juichte het toe, dat door deze regeling het salaris van een commies ter secretarie wordt uitgespaard. Toch wensch te hij van B. en W. te vernemen of het Col lege overtuigd was, dat het werk van een ont vanger in slechts 3 dagen per week kan ge schieden. Ook wenschte hij te vernemen of er geen achterstand in het werk ter secre tarie zou komen bij deze regeling. De burgemeester antwoordde, dat alle werk zaamheden op tijd zullen geschieden. De heer Roodzand (V. B.) vroeg of het waar was, dat mej. G. Louw haar ontslag als assis tente van den gemeente-ontvanger had inge diend, waarop de burgemeester bevestigend antwoordde. De heeren Ferf en Roodzand ble ken van meening te zijn, dat er na deze ont slagaanvrage van mej. G. Louw weer een nieuwe assistente zou moeten benoemd worden en wilden nu de benoeming tot een volgende raadszitting aanhouden en B. en W. opdragen te onderzoeken op welke wijze nu bezuinigd kan worden. Dit voorstel werd met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen 4 soc.-dem., 1 comm. en mevr. Kuijken—Stuurman (democr. partij). Tot lid der Commissie van Beroepskeuze werd benoemd de heer J. Erkes, onderwijzer aan de openbare school F. Van het Drankweer Comité was een verzoek ingekomen om het aantal verloven A (verlof tot verkoop van bieren enz.) te beperken tot het bestaande aantal 9. B. en W. stelden voor op dit verzoek niet in te gaan, omdat, vol gens opvatting van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, eerst in 1935 maatrege len te dezer zake kunnen worden genomen. De heer Bakker (S. D.) was het met deze opvatting van B. en W. niet eens. Het Drank- weer Comité vraagt geen vermindering van verloven, maar bestendiging van den bestaanden toestand; daarom stelde hij voor aan het verzoek van het Drankweer-Comité te voldoen. De heer Ferf (V. B.) wilde in deze zaak nie mand aan banden leggen, waarop de heer Bak ker (S. D.) repliceerde dat om het beschavings peil der bevolking omhoog te brengen, wel ban den noodig zijn. Deze uitlating van den sociaal-democraat is te onthouden. Wanneer er voorstellen komen om aan de schandelijke tooneelen op Woens dag - en Zondagavond aan den Zaanweg een einde te maken, om dtór het beschavingspeil omhoog te brengen, kan de heer Bakker er niet anders dan vóór zijn. Het voorstel-Bakker (S. D.) werd met 9 te gen 4 stemmen aangenomen. Tegen 3 V. B. en 1 V.D. De heer Kuij per (communist) vestigde de aandacht van B. en W. er op, dat by den aan leg van de nieuwe straten bq den Provincia len weg het heiwerk weer onderaanbesteed is onder vaklui, zoodat werklooze fabrieksarbei ders hierby niet kunnen worden tewerkgesteld. Het was toch de bedoeling van B. en W. om zooveel mogelijk werkloozen aan den arbeid te krygen. De heer Beerepoot (R.K.) lichtte deze zaak nader toe. Het heiwerk is door den aannemer onderaanbesteed, waarby in aangenomen werk wordt gearbeid. Wel gaat het heien hierdoor spoediger, doch de bedoeling van B. en W.: „werkverruiming" is hierby uit het oog ver loren. De burgemeester betreurde het, dat de heer Kuyper niet direct by hem gekomen was met deze mededeeling, doch zegde toe deze zaak te zullen onderzoeken en zoo spoedig mogeiyk rapport by den Raad te zullen indienen. Doos ^5ct. Per stuk 8ct Bij Uw drogist. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten. Burgerl. Stand. Geboren: Gerrit, z. v. M G. Bruijn en H. Heijn; Marinus Herman Ger rit Piet, z. v. M. G. van Baak en H. P. Kuij- pers; Cornelia Maria, d. v. J. van 't Ent en C. C. Eijking. Ondertrouwd: J. Bruijn (van Zaandam) en M. Wester. Overleden: Cornelia Polman, oud 73 jaar, ge huwd met W. Bloemraad. Levenloos aangegeven: een kind van A. An drea en J. Heekelaar. Destructor De bouw van den destructor ter vernietiging van afgekeurd vee, enz. ook voor deze gemeente, zal thans spoedig aanvan gen en wel met Ryks medewerking. Hij wordt gesticht te Woerden. Ontvangerskantoor De Minister van financiën heeft plannen om het ontvangers kantoor van den Rijksontvanger te Nieuwkoop, w.o. ook deze gemeente ressorteert, op te hef fen en te Alphen a. d. Ryn onder te brengen en het hulpkantoor te Nieuwkoop als subkan toor voor Accijnzen aan te wijzen. Gemeenteraad De raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmorgen. Medegedeeld werd dat de verordening door den raad vastgesteld op 29 April 1.1. inzake win kelsluiting by Kon. Besluit is goedgekeurd. Ingekomen was een schreven van B. en W. van Schagen met het verzoek om in beginsel tot garantieverleening te besluiten, betreffende den aanleg van gas in het dorp Schagerbrug. Voorzitter gaf op deze aangelegenheid eenige nadere toelichtingen en zei, dat B. en W. van meening zyn, dat men, al is het ook in begin sel, moeilijk tot garantieverklaring kan over gaan. De heer Doorn meent, dat al besluit de raad tot garantieverleening in beginsel, men toch vrij blijft, Schagen kan dan de zaak nader on derzoeken. Voorzitter zei, dat het nogal eens door Scha gen is geprobeerd, Schagerbrug aan te sluiten. Toen ging het niet, en nu zal het nog minder gemakkelijk gaan. De heer v. d. Sluis zei, dat maar een klein percentage zich voor aansluiting heeft gege ven. Ongeveer 40 perceelen zullen zich laten aansluiten, uitmakende van alle perceelen te Schagerbrug. Volgens spr. zal het in dezen tüd moeilijk gaan. B. en W. kunnen dan ook geen vryheid vinden om te adviseeren tot garantie verleening over te gaan. Alleen de heer Doorn verklaarde zich voor garantieverleening. Een verzoek van de Nationale Commissie te gen het alcoholisme inzake vaststelling van het maximum-aantal verloven A op het thans be staande aantal werd voor kennisgeving aan genomen, omdat daarin voor 1935 toch geen verandering kan worden aangebracht. Ingekomen waren een schryven van Ged. Sta ten, betreffende het verstrekken van steun aan veehouders en land-(tuin-) bouwers en een mededeeling inzak geldigverklaring der steun regeling voor werklooze landarbeiders. De Minister vroeg nadere toelichting. Met betrekking tot de geldigverklaring der steunregeling is om in aanmerking te komen voor de Rijksbijdragen verzocht het Raads besluit te wijzigen en de uitkeering voor dub bel uitgetrokken arbeiders te stellen op 8.50 inplaats van 9.en voor elk kind boven de 2 kinderen een toeslag van 50 centen. Voor ongeorganiseerden arbeiders 7.—. Op voorstel van B. en W. werd besloten het vorige raads besluit in dien geest te wijzigen. Voorstel nopens wijziging van de samenstel ling van het orgaan, dat zich met de uitvoering der steunregeling voor werklooze landarbeiders zal belasten. Op voorstel van den heer v. d. Sluis werd besloten een commissie te benoemen, bestaande uit B. en W., twee leden van den Raad en twee uit de arbeidersorganisaties. Voorzitter had voorgesteld een commissie, bestaande uit B. en W., één lid van den Raad en één lid uit de arbeiders. Dit had geen ge- noegzamen bijval gevonden. Gekozen werden uit den Raad de heeren Bruin en Doorn uit de arbeidersorganisaties N. Filmer en J. Vreeken. Door den R. K. Landarbeidersbond werd aanbevolen de heer N. Filmer; door en Christelyken Bond J. Vreeken; door den Neu tralen Bond K. de Graaf en door den Moder nen Bond P. v. Dok. Ingekomen was een circulaire van Ged. Sta ten, waarin zy het advies der Gemeentebe sturen vragen nopens hun voornemen om over te gaan tot schrapping in de regeling der jaar wedden. dat de van Burgemeesters en Secreta rissen en Ontvangers geheven pensioenbijdra gen aan hen moeten worden vergoed. De voorzitter zei dat B. en W. den Raad me- dedeelen, dat zij het wenschelyk achten te adviseeren om tot een tijdelijke verlaging van de salarissen over te gaan. Zy achten zulks beter dan heffing van pensioensbijdragen. De heer Dignum vroeg of het volle percen tage op bijdrage kan worden verhaald. Hy zag liever, gezien de tijdsomstandigheden, een sa larisverlaging van 10 pCt. De heer v. d. Oord vroeg of er nog iets aan te doen is. Hij vond 't een mooien boel dat men aan deze salarissen niets kan doen en wel aan hen, die het minst verdienen. De heer Smit zei dat hy een dubbele verla ging zou wenschen en de volle pensioensbijdra gen. De heer Doorn zei dat hij in dezen benarden tijd graag den vrijen teugel zou hebben. Na eenige toelichting van den heer v. d. Sluis werd besloten de mededeeling van B. en W. goed te keuren. De pensioensgrondslag van C. Schagen als Gemeente-Ontvanger werd vastgesteld op f 2200. Vastgesteld werden verordeningen op de hef fing en invordering van het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. E. en W. stellen voor het vergunningsrecht wederom te bepalen op f 10 voor elke f 50 huurwaarde of gedeelte daarvan. Het minimum-vergunningsrecht is overeen komstig de wet verhoogd van f 25 tot f 40. Nieuw is de bepaling, dat voor een nieuw be drijf voor de eerste maal een vergunnings recht van f 100 verschuldigd is. Vastgesteld werden voorts verordeningen op de heffing en invordering van het veilofsrecht voor den verkoop van zwak-alcoholischen drank in het klein. Art. 46 der Drankwet stelt voor de verloven A een verlofsrecht vast van f 25 per jaar. Na rondvraag volgde sluiting. Over het verloop van den handel der afge- loopen week hebben we geen reden tot klagen, wat betreft de pryzen, die werden besteed. Spinazie, die nog altyd als hoofdproduct do mineert, bracht het er al heel goed af en ging geregeld voor goede pryzen van de hand. De inzinking, waarvan wy in ons vorig overzicht melding maakten, heeft zich gelukkig tot enkele dagen beperkt en herstelde zich deze week zoo danig, dat iedere veiling weer met gunstige noteeringen kon uitkomen. Ook de aanvoeren waren nog van flinke be teekenis, zoodat in dit product voor belang- ryke omzetten werd verhandeld. Voor goede kwaliteit varieerden de prijzen geregeld van 80—1.40 per kist, terwyl afwykende soorten wisselden van 4070 ct. Het aanbod van sla wordt iedere veiling rui mer; de belangstelling voor goede soort was eveneens niet ongunstig. Voor eerste soort waren de noteeringen pijn van 58 ct., min dere afwijkende soorten schommelden van 2— Hoogste barometerstand 766.1 te Weenen. Laagste barometerstand 749.9 Black Sod Verwachting: Zwakke tot matige Zuid-Ooste' Iyke tot Zuid-Westelyken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tydelyk regenbuiten, iets warmer. 4 ct. per stuk. Bloemkool begint geleidelijk ook meer naar voren te kamen en kon eveneens nog op een goed onthaal bogen. Wel liepen de prijzen ten gevolge van grooter aanbod iets naar beneden, doch voor goede soort kon nog van 2025 ct. per stuk genoteerd worden. Postelein wordt nog slechts matig aange voerd, doch ondervond geregeld goede afname- De prijzen voor dit product liepen uiteen van 1.251.75 per kist. De aanvoer van rabarber was de afgeloopen week enorm. Voor dit product schynt het glorietydperk der pryzen, die aanvankelijk be steed werden, weer tot het verleden te behoo- ren. Wel waren de laatste veiling van 11 Mei de pryzen een weinig beter dan die der twee vorige, daar weer enkele partijen voor behoor iyke pryzen werden afgemijnd, doch in door- scee viel het nu mee. De noteeringen schom melden naar soort van 37 ct. per bos. Met den aanvoer van aspergie is het op het oogenblik nog zeer zuinig gesteld. Het koude natte weer der laatste dagen, waarvoor dit pro duct ;oo gevoelig is, werkt belemmerend op den groei, zoodat nog zeer weinig geoogst kon worden. De prijzen, die werden besteed voor eerste soort, waren ongeveer van 901.20 per bos, terwyl mindere soort naar kwaliteit betaald werd, terugloopend tot 50 ct. Witlof, dat nog met kleine partijtjes werd aangevoerd, ging geregeld vlug van de hand voor prijzen van 2432 ct. per K.G. Prei blyft nog steeds iedere veiling van de party en handhaaft by voortduring goede' no teeringen, die voor deze week wederom varieer den van 1018 ct. per bos. Radys uit de natuur kwam de laatste vei lingen meer naar voren. Wegens verschil i® bossen stonden de prijzen nogal wisselend, n-1* van 47 ct. per bos. Afslagvereen. Beemster, Purmerend Om streken. Voor het aankomend artikel, de bloemkool, bestond, vooral waar het aanbod nog niet groot was, uitstekende vraag met ste vige pryzen. Behoorlijke eerste soort werd zoo met 24 a 25 gulden per 100 betaald, terwijl voor de allerbeste nog tot ƒ40.— werd uitgeloopem Behooriyke tweede soort kwam vaak nog om de 15 a 16 gulden. Voor zeer sterk afwijkende partijtjes werd vanaf 3 gulden betaald. Na een paar dagen vrywel waardeloos ge" weest te zyn, werd er de laatste dagen weef wat meer belangstelling voor roode en savoye- kool getoond. Als hoogste pryzen zagen wi) thans resp. ƒ5.50 en ƒ8.— per 100 stuks. Ook met de spinazie ging het in vrywel ge- lyken geest als met laatstgenoemde koolsoorten- Een en ander stond nauw in verband met de weersgesteldheid. Deed het warmere weer de pryzen snel dalen, het daarop volgende koude weer deed de pryzen weer vrij snel oploopen- Was op den 3en Mei 'n belangryk deel van den spinazie-aanvoer zelfs voor den minimumprüs niet te plaatsen, op den 6en zagen wy de hoog ste noteering weer tot 11 gulden per 100 kil" loopen, met een vluggen handel, zoodat toen al les weer gemakkelijk koopers kon vinden. Bij toenemenden aanvoer bestond er voor sla behooriyke kooplust, doch vergeleken bij d® voorgaande week, waren de pryzen beduidend lager. Slechts bij uitzondering werd ditmaal voor extra kwaliteit tot even 6 gulden per 10® stuks betaald. Het gemiddelde voor eerste soort bewoog zich evenwel zoo om en by de 4 gul den. Afwijkende kwaliteit en met gebrek, ais,., een randje of luisje, prijsden vanaf 60 cefl" per 100 krop. i» Voor den andyvie-aanvoer waren de omstaC"" digheden zeer gunstig en zoo zagen wy den laatsten dag de prijzen nog een enkele maal tot boven een ƒ1.per kist van 4 kilo gaan- bij een gemiddelde van ongeveer 90 cent. Hoe* wel nog geenszins onbeduidend, loopen toch aanvoeren vrij geregeld terug en eigenlijk over trof vraag het aanbod. Het tegenovergestelde was het geval met den rabarber. Hiervan nam de aanvoer vry ster» toe, maar de vraag was hiermee niet in over eenstemming, als hoogste noteering zagen nu 8 gulden, doch voor goede bossen was de middenprys stellig niet hooger dan 4 gulden, wat nu juist geen prijs is, die allerwege vol doening schenkt. Prei vond voor prijzen tot pl.m. 15 guided gemakkelyk koopers, vooral waar hiervan gee° groote aanvoeren ter markt kwamen. De eerste bossen jonge worteltjes vonden voor 30 cent per bos gretig koopers. Het pr0' dukt zag er reeds uitstekend uit. Van postelein was het aanbod ook nog steed® beperkt, waardoor dit artikel voor mooie pr'J* zen ook gemakkelyk plaatsing kon vinden- De noteering liep van 29 tot 33 cent per ki'®* Radys kon ook weer gemakkelyk plaatsin» vinden, vooral de mooiste kwaliteit. Waar be kwaliteitsverschil nogal groot was, is het o®1* goed te verklaren, dat de noteering ook zee uiteen liep. Vanaf 2.60 zagen wij nog tot 7 6 per 100 bos betalen. Voor aardbeien was maar zeer matige aan dacht met afbrokkelende prijzen. Voor bieten was weer heel weinig animo e de pryzen gaven weinig bevrediging. Warmenhuiz®11 Roode kool. Van de 6 veilingdagen in dez® week waren er drie waarop de aanvoer nie of zoo goed als niets was. Uit den aard zaak valt er thans niet veel te zeggen. Di11^ dag en Woensdag bedroeg de noteering van eerste kwaliteit roode kool aanmerkelijk m111' der dan op het einde van de vorige week. ger dan 2.50 kon men op laatstgenoemde da gen niet komen. Op den laatsten dag dez week kon men voor de eerste kwaliteit ie meer bedingen en wel van 1.50 tot 4.40 P 100 kg. Tweede kwaliteit roode kool is verkocn van 0.60 tot 1.50 per 100 kg. De aanv®® bedroeg 49725 kg. tegen 125275 in de vor'S week. Gele kool. De pryzen van de gele kool kon den in deze week wel gehandhaafd blyven. eerste kwaliteit bracht op van 2.60 tot 4. per 100 kg. Slechts één partijtje tweede kwa teit gele kool is verkocht voor 1.60 per 100 Deze aanvoer bedroeg 7700 kg. tegen 5475 in de vorige week. 0j Deensche witte kool. De Deensche witte is thans zoo goed als niets waard. De eeIhg kwaliteit is in deze week verkocht van tot 1.20 per 100 kg. Tweede kwaliteit De® sche witte kool is in het geheel niet verkoc De aanvoer bedroeg in deze week 38300 kg- gen 50075 kg. in de vorige week. WOENSDAG, 11 Mei. Vorige koersen Londen 9.07$ 9. Berlijn 58.90 58. Parys 9.73$ 8. Brussel 34.67] 34. Zwitserland 48.25 47. Weenen 35.25 35. Kopenhagen 49.35 49- Stockholm 46.75 46. Oslo 46.25 46. New-York (cable) 2A6ft 2- Rome 12.75 12- Praag 7.30 Madrid 19.75 19

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2