de dag der tienduizend MEISJES IN UNIFORM" m m Een woord voor jongeren Het Menggebod Nieuwe kerk Koog a.d. Zaan DONDERDAG 12 MEI Met de Graal naar het Stadion ^©rinnert Uen komt Tweeden Pinksterdag DE KIPPENHOUDERIJ Wijze van uitvoering onbillijk? Meerdere bedenkingen Uit een gesprek met Carl Froelich Een gemeenschapsfilm in dubbelen zin EFFECTENKANTOOR F. TH. EVERARD De „Spaarnebank" be hartigt de belangen Ook 'n reclame! Eerste steenlegging En zij spreiden haar armen uit: Kom, Heilige Geest. Slechte ontvangst van het wets ontwerp tot garantieregeling in de Tweede Kamer Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot hulp aan de melkveehouderij De algemeene lijn De wijze waarop 99 WÊÊM Het Stadion te Amsterdam Leontine Sagan, regisseuse van de film SNOEZIG TIENTAL Kostbare prijswinnaars op de tweede internationale honden tentoonstelling, welke deze week in Olympia-hall te Londen gehouden is De margarineproductie Boter in koelhuizen Surséance van betaling aangevraagd FRANSCHE REPRESAILLE MAATREGELEN Gedeeltelijk ingetrokken DE „M1CHELINE" .'■Het wil nog geen zomer worden!" zoo aagt »en: „is dat nu Mei?!!" En men aarzelt als men denkt aan het oote en grootsche Graalspel van aan maanden Maandag, den tweeden Pinkster- Stil even..., Herinnert u Herinnert u de dagen van verleden jaar oorafgaande aan „het koninklijk Paasch- uisdat het eerste massaspel der Graal- eweging in stadion was. Den eersten aaschdag toen nog regen.... regen en p°utroosteloos!! Maar dien tweeden aaschdag: de zon, de blauwe koepelende eibel met de jagende witte Hollandsche °lkengevaarten.de warmte en de blij— eid over 't menschelijk tulpenveld der faalmeisjesWelk een succes! daarom zou 't ook zóó dit jaar niet zijn! Herinnert u.... en komt. °mt in grooten getale.Het Pinkster spel roept. Toen een spel van 3600 en we noemden massaal en 't was ook overweldigend. aa,r nu..., nu een spel van 10.000 Graal- is5esen we hebben er geen voorstel de van. Uitvoerig is alreeds in ons blad beschre- .etl do inhoud van het spel: wat zal wor- en opgevoerd, höè het zal worden opge- °ei'den-enkele citaten van den tekst d afgedrukt. Uoch wat alles eigenlijk zal worden we- a We niet. Het was ons immers moeilijk ds in te denken een spel van de tiendui- dci. By de openluchtvertooning van den atholiekendag waren er enkele honder- d en 't spel verloor zich voor een deel in ad uithoek van het Stadion, terwijl het °°rveld leeg en onbenut bleef. Maar nu wordt heel het Stadion 8erequireerdi Heel het veld is medespeler. &He tienduizend komen.... Daar °et een enorme organisatie aan vooraf- gaan om zoo'n spel te doen slagen. Doch de raaldiscipüne staat er borg voor; de raalgeestdrift bezielt den offervaardigen er zal orde en rhythme, regelmaat en dheid zijn in dien grooten toevloed der dHgste kleedijen. ^es is zoo geweldig, dat er geen sprake eer is van één leidster zooals verleden fllar> die heel de regie voert. De regie moet .maal gedecentraliseerd verdeeld over 2óel het veld staan. Maar elk onderdeel is v 0 ^gestudeerd, elk detail is zoodanig '2°rgd en opgenomen in het geheel der voering, dat er toch een groote eenheid verkregen. h °6 't intusschen precies zal zijn en wat Precies zal zijn: we weten het niet, 8 aar Wat we wèl weten is, dat het Paasch- ^®1 verleden jaar een enormen bijval vond. a'°m zou het veel grootere en groot se e'e Pinksterspel niet een nog grooter i^ Ces worden? Ook hier geldt het: her- J.ertu.... en komt! Ka.a6'' heugenis aan het „Paaschkruls" jj11 Wij den „Pinksterzegen" tegemoet.... ^et Saat geweldig worden.... le zou daar niet bij willen zijn? Jjq ek Lloydhotel is afgehuurd voor negen- 8aii^erd meisjes, met een der Lloydbooten he Sumatrakade. Gezellenhuizen en 81jc erhuizen, Graalhuizen en allerlei ge- ree Wn, hotels en particulieren zijn ge- q °m de deelneemsters te ontvangen, geinen zullen de meisjes naar de Ver hstad brengen. Dit alleen reeds: die Proh?er"' loSies- en voedingskwestie is een eem op zich zelf. aa atlVamkelijk was er niemand die het eteu om voor 10-000 P°rties warm c0st z°rgen.... En denkt eens aan de te^ Uuibs. De koren der bekeerlingen moe- Wee costuums wisselen. Er zijn 3000 c0st 6erhngen", wat dus beteekent 6000 \v0j,cjUrns alléén voor haar! De costuums Zqjj 0n naar eigen ontwerp vervaardigd en £rn tezamen alreeds f 20.000 kosten, hetzi-'n hijgevolg groote bedragen met ttmoeid. De p v/elk een doel ook! Hou, inhsterzegen moet neerdauwen over Iednhs beemden. Werke dus mede! 6huveZit Zoo'n geweldig brok idealisme en ftde energie, zoo enorme hoeveelheid ideaa|s°he verwezenlijking tevens van het Vajl in he Graalbeweging van dezen tijd. Een °nzen tijd en vóór onzen tijd. Met, m Weging die haar tijd begrijpt en Ho» 0(3erne middelen optreedt. Van h flecHts enkele dagen scheiden ons De Pinkstergebeuren. Ven ^Mngsteliing is enorm: daarom ge- Mciieti e 0nzen lezers weer den goeden raad ten, v ge n°S niet voorzien zijt van kaar- han °°rziet u dan spoedig. Beter heden WaChte °rgen- Het is zoo menschelijk te hen ia maar hoevelen hebben verle- het tear niet ervaren, dat dit wachten tot hlaatsg aat is' zeer gevaarlijk bleek: de he hie men gaarne wilde hebben zijn Hu al hagen meestal uitverkocht. geheei 2l^n sommige rangen zoo goed als Hetx gevuld.... ^enletlstahi°n moet vol komen en zal vol \V&n Wf Haarlems Bisschop in zijn ^Ur, na wil verschijnen als Graaldirec- ^anton Zuhen zijn diocesanen naar het 111 iühStr00menWant ze zullen met *en,j: elen door den mond der tiendui- God, Gij hebt ons voor Uw zaak opgelegd de reuzen-taak U door allen te doen minnen; 't Wereldrond voor U te winnen, dat Uw liefde triomfeer! Dank U, dank U, lieve Heer! En ze willen met hem bidden: „Bekeer de wereld door de Liefde" Kaarten zijn te verkrijgen o.a. aan alle Graalhuizen in Nederland. Te Amsterdam zijn deze Graalhuizen: Centraal Graalhuis „St. Rafaël", Vondel straat 86, Tel. 84039. Graalhuis „St. Radegonda", Corn. Troost plein 19, Tel. 29678. Graalhuis „St. Pranciscus Xaverius", Fred. Hendrikplantsoen 13. Tel. 80697. Graalhuis „St. Lioba", Meeuwenlaan 124, Tel. 60217. Graalhuis „St. Theresia", Chasséstraat 91, Tel. 82487. Graalhuis „St. Jan.", Prinsengracht 477, Tel. 33709. Graalhuis „Ifis", Hoogeweg 15. Tel. 54347. Ook dechristelijk-historischen hebben hunne „jongeren", die zich in een „Federa tie" hebben georganiseerd. Dezer dagen hield de Federatie haar jaar vergadering te Leiden, een vergadering, welke, naar wij in de Nederlander lezen, druk bezocht en zeer geanimeerd was. De voorzitter der Federatie, de heer Van Schouwenburg, moest wegens het bereiken van den dertigjarigen leeftijd aftreden, en dus leidde hij thans voor de laatste maal de bijeenkomst. In het verslag der rede, waarmede hij de vergadering opende, trof ons de volgende passage: Spr. wil niet voorgoed heengaan, zonder eenige aandacht te wijden aan wat om ons heen beweegt op politiek terrein en speciaal in de wereld der jongeren het geen met zorg vervult. Eenerzij ds valt een groote zucht waar te nemen naar een zeker radicalisme, naar twee zijden gericht; anderzijds is er ten opzichte van het politieke leven en alles wat daarmede samenhangt een ern stig gebrek aan belangstelling te zien, dikwerf overgaande in volslagen onver schilligheid. Dat radicalisme uit zich eenerzijds in een volslagen loslaten van de oude be proefde paden der christelijke politiek om in ruil daarvoor aan te nemen een program van beginselen van een andere partij, meestal niet een christelijke, om één punt van practisch-politiek beleid. En wel dat van de eenzijdige ontwape ning. Anderzijds uit die zucht naar radi calisme zich juist in tegenover gestelden aard maar niet minder zonder gevaar: een overdreven nationalistisch getint streven. Spr. wijs' er op, dat hij omtrent het eerste punt zijn eigen meening heeft. Maar hij zal er zich voor wachten, om dat ééne punt de partij vaarwel te zeggen en naar een tnder kamp over te gaan, waar misschien op dat speciale punt iets zou kunnen worden bereikt, wat hem aanstaat. Zooals men toch ook niet het ouderlijk huis verlaat om een meenings- verschil. Dit laatste is zeer juist gezegd. En ook in de voorafgaande opmerkingen van den spre ker valt het een en ander te beluisteren, dat de aandacht waard is. Hoofdzaak blijft intusschen, dat de jon geren het contact bewaren met de partij, waartoe zij krachtens hun beginselen be- hooren. En dat zij aan die partij hun medewerking verleenen in opbouwenden zin, hetgeen zoo min de critiek buitensluit, als het doen hooren van een eigen geluid. S Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houden de een garantieregeling ten behoeve van de kippenhouderij. Vele leden betwijfelen of deze maatregelen wel doeltreffend zijn. Zal het opkoopen van 100 millioen eieren in een tijd, dat de markten met eieren overstroomd worden, op den eier- prijs wel van eenigen invloed zijn? En zal niet veeleer diezelfde hoeveelheid, op de markt ge bracht in den tijd, dat het artikel vrij schaarsch is, den prijs in dien tijd drukken in veel ster ker mate dan deze thans kan stijgen? Verscheidene leden zouden gaarne vernemen, op welke gronden de regeering meent te mogen aannemen, dat ten gevolge van credietmoeilijk- heden dit jaar weinig eieren zullen worden ge koeld en gekalkt. Een aantal leden drong aan op het verleenen van garantie voor het kalken van eieren in veel ruimere mate, dan de regeering bedoelt. Sommige leden drongen ook aan op eenzelf den steun voor de eendenhouders. Groot bezwaar bestond bij vele leden tegen de wijze van uitvoering, zooals de regeering zich die voorstelt. Zij zagen daarin een onbil lijke en onredelijke bevoordeeling van de leden dier coöperaties, die zijn aangesloten bij den N.P.P. Verscheidene leden zouden alleen dan met het ontwerp kunnen meegaan, indien op doel matige wijze ook de vrije markten in staat ge steld worden een evenredig deel voor opslag in koelhuizen bestemde eieren te leveren. Gevraagd werd of het niet goed zou zijn den invoer van eieren te contingenteeren. Eenige leden zouden gaarne cijfers medege deeld willen zien betrekking hebbende b.v. op de laatste 3 jaar omtrent: productie van eie ren, export van eieren, opslag van eieren in koelhuizen. Vele leden verklaarden aarzelend tegenover dit wetsontwerp te staan. Men vroeg zich af of de voorgestelde regeling nog wel noodzake lijk en doeltreffend is. Daar reeds vóór het in dienen van het ontwerp en vooral daarna de eierprijzen weer zijn gestegen, achtten som mige leden het verstandig, nog eenigen tijd af te wachten. Verscheidene andere leden meenden ook dat het ontwerp overbodig is daar de feiten het hebben achterhaald. Weer andere leden meenden, dat het ont werp te laat is gekomen. Eenige leden hadden tegen het ontwerp be zwaren van algemeenen aard. Zij wezen erop, dat indien de aandacht zoozeer aan den land bouw wordt geschonken, de billijkheid eischt, dat andere takken van bedrijf, die in nauwe lijks geringer moeilijkheden verkeeren, even eens worden gesteund op dezelfde wijze. Zij vreesden daarom voor de schatkist onoverko melijke bezwaren. Andere leden voerden hiertegen aan, dat deze garantieregeling vermoedelijk voor het Rijk geen kosten zal meebrengen. Ontleend is aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot tijdelijke maatregelen tot hulpverleening aan de melk veehouderij. Verscheidene leden vonden de indiening van dit ontwerp, hetwelk, naar zij opmerkten, diep ingrijpt in de verdeeling van het nationale in komen, aanleiding, opnieuw te wijzen op de noodzakelijkheid, dat door de Regeering ten aanzien van de voorziening in de nooden, wel ke de heerschende crisis met zich brengt, een vaste lijn wordt gevolgd. De regeering houdt vast aan incidenteele re gelingen, waarbij telkens het belang van één groep wordt bezien. Het kan niet anders, of zoo wordt de algemeene lijn uit het oog ver loren. Zoo is daar, naar sommige der hierbedoelde leden opmerkten, de vraag, of de huidige om standigheden niet zullen moeten leiden tot een wijziging in onze landbouweconomie. Men zou daarbij prijsstellen op beantwoor ding van de vraag, of medewerking zal worden verleend aan pogingen om de vastgestelde steunregeling mede ten goede te doen komen aan de in het zuivelbedrijf werkzame loonar beiders. Een bijzonder bezwaar tegen het steunen van den landbouw door middel van de incidenteele regelingen voor bepaalde groepen zagen ver scheidene leden nog daarin, dat op deze wijze niet de belangen van alle groepen een behoor lijke verzorging vinden. Een groep, welke zeker in niet minder groote moeilijkheden verkeert, n.l. die der zandboeren, wordt, voorzoover de veehouderij in hun bedrijf van ondergeschikt belang is, niet geholpen. In de tot dusver gevoerde beschouwingen werd aanleiding- gevonden tot het stellen van de vraag, of dit ontwerp vrucht van overleg van het geheele kabinet is. Intusschen was men algemeen van oordeel, dat in de huidige omstandigheden de indiening van een ontwerp tot het verleenen van steun aan de melkveehouderij ten volle gemoti veerd is. Naar verscheidene leden meenden, heeft deze voorziening reeds te lang op zich doen wach ten. Andere leden waren van oordeel, dat de Re geering in dezen geen verwijt treft. Van een bestaan van een noodtoestand in de melkvee houderij is eerst in het najaar van 1931 ge bleken. Tegen de wijze, waarop in het ontwerp ge tracht wordt het beoogde doel te bereiken, wer den van meer dan een zijde bedenkingen in het midden gebracht. Allereerst werd er de aandacht op gevestigd, dat de voorgestelde regeling zal leiden tot ver hooging van de kosten van levensonderhoud. In de tweede plaats werd gewezen op de groote bezwaren, welke aan het voorgestelde menggebod van boter en margarine zijn ver bonden. Deze maatregel beteekent een groot nadeel voor de margarineproducenten. Deze vermindering van het verbruik zal tengevolge hebben, dat de margarine-industrie en aanver wante industrieën, als olieslagerijen e.d., ge deeltelijk zullen moeten worden stopgezet. Naar schatting zal de ontworpen regeling een ver mindering van het gebruik van oliën en olie houdende zaden met pl.m. 20000 ton per jaar ten gevolge hebben. Ook handel en scheepvaart zullen daardoor opnieuw worden getroffen. Ook bezien uit het oogpunt der boter-produc- tie achtten verschillende leden het menggebod ongewenscht. Een niet te onderschatten steun voor die productie is gelegen in de van Rijks- Deze allereerste film van, door en over vrou wen, bovendien de eerste film van een nieuwe filmmaatschappij de Deutsche Film Ge- meinschaft heeft in alle landen, waar zij vertoond werd, een ongekend succes gehad. In ons land loopt de film sinds weken in Amsterdam en ook Den Haag prolongeerde zon der moeite. Het is wel meer voorgekomen, dat een film enkele weken de aandacht van het publiek vast hield, doch steeds was dit het geval bij een film van lichte allure. In den grond is „Meisjes in Uniform" een ernstig stuk werk, dat een ernstig probleem met groote aandacht behandelt. En zie: het ongehoorde geschiedt ook hier, weken lang trekt de film volle zalen. De verschillende oorzaken van dit succes werden in de talrijke schitterende perscritie- ken reeds breed uitgemeten, doch als voor naamste oorzaak noemt de productieleider Carl Froelich wel het feit, dat deze film tot stand kwam door een zóó innige samenwerking van scenarist, regisseuse, speelsters en productieleidre als zelden of nooit in de filmproductie werd aangetroffen. Het compliment „gemeenschaps film" slaat niet alleen op de sociale stof, die de film behandelt, doch ook en vooral op de ge meenschappelijke gevoelens, waaronder alle medewerkers hun taak hebben vervuld. Wie zal uitmaken of de grootste verdiensten toekomen aan de dichteres Christa Winsloe, die uit haar tooneelstuk „Gestern und heute" de stof voor de film putte, aan Carl Froelich, die de algemeene leiding van de film had, aan Léontine Sagan, de artistieke leidster in enge- ren zin; aan Dorothea Wieck of Hertha Thiele die zoo voortreffelijk de rollen van Fraulein Bemburg en Manuela vertolkten; aan de hon derd andere medespelenden, die met een be wonderenswaardige feeling hun dienende taak in het geheel vervulden. Froelich beweert zich dagelijks verbaasd te hebben over de geestdrift, waarmede allen zon der uitzondering zich één voelden in hun zwa- ren arbeid. Dit één-voelen is volgens hem de groote oorzaak van de hoeiende kracht, die de film vrijwel zonder inzinking uitstraalt. Het merkwaardigste verschijnsel bij dit alles is het feit, dat alle honderd meisjes voor het eerst van hun leven voor de camera-lens ston den. Routine en virtuositeit waren haar dus vol komen vreemd. Ook de regisseuse Léontine Sa gan volbracht haar eerste filmdaad. En welk een daad! Er zijn talentvolle regisseurs, die dezen trap van volmaaktheid pas na jaren ex perimenteeren bereiken en dan over de door geworstelde ontwikkeling van hun filmvermo gen allermist ontevreden zijn. Léontine Sa gan echter deed een eerste gooi die onmiddel lijk raak was, doch die misschien minder mees terlijk ware geweest, indien haar honderd me dewerksters minder geestdriftig haar terzijde hadden gestaan. Men zal daarom de film „Meisjes in Uniform" door de critiek algemeen geloofd als de beste film van het seizoen beter gezegd: van de laatste seizoenen, niet mogen prijzen zonder in dien lof allen te be trekken die aan de vervaardiging hebben mede gewerkt. Er is hier ml. geen plaats voor bij zondere hulde aan een of meer adressen, doch alleen voor een gemeenschappelijke hulde aan de meisje': in uniform en haar leidsters.... Is het wonder, dat de film vrienden over de geheele wereld uitzien na een tweede poging van een talent als Léontine Sagan? Inderdaad ze heeft weer nieuwe plannen en is reeds begonnen aan een tweede film, waarvan spoedig nadere bijzonderheden zullen loskomen. wege ingestelde botercontróle, welke niet al leen hier te lande, doch ook in het buitenland een goeden naam heeft. Het menggebod zal niet nalaten nadeeligen. invloed te oefenen op de reputatie van onze boter in het buitenland en daarmede op den export van dit product. Tegenover de leden, die de boven weergegeven critiek op het ontwerp leverden, stelden zich anderen, die aan die critiek geenszins alle waar de wilden ontzeggen, doch dei de urgentie van de steunverleening aan de melkveehouderij op den voorgrond wenschten te stellen. Lang be raad aldus dqze leden moet in dit sta dium ontoelaatbaar worden geacht. Wat de bedenkingen met betrekking tot de productie van den handel in margarine be treft, mag naar de meening derzelfde leden niet worden voorbijgezien, dat als een steun maatregel als de voorgestelde geheel achter wege zou blijven de boter zoodanig in prijs zou dalen, dat allen, die nu margarine consumee- ren, zich van het natuurproduct zouden gaan voorzien, waarvan algeheele ineenstorting van de margarineproductie het gevolg zou zijn. De bezwaren in verband met den naam van onze boter kwamen dezen leden niet gegrond voor. Immers, al zal het aantal bij de boter contróle aangesloten bedrijven geringer wor den, daardoor zal de controle toch niet minder scherp worden en de in die controle gelegen waarborg niet verminderen. Men was van meening, dat het menggebod niet een onmisbaar onderdeel van de ontworpen steunregeling is. Nu daartegen ernstige bezwa ren zijn geopperd, zou dat wellicht kunnen ver vallen. Een aantal leden gaf als zijn meening te ken nen, dat de voorkeur zou zijn te geven aan een directen steun aan het noodlijdende veehou- dersbedrijf uit de Staatskas. In dit verband werd van andere zijde nog de invoering van een weeldebelasting ter bestrij ding van de kosten eener directe steunregeling aanbevolen. Verscheidene leden meenden, dat ter tege moetkoming aan de bezwaren, voor de marga rine-industrie aan het menggebod verbonden dat gebod zou kunnen worden vervangen door een bijzonder recht op margarine te heffen Tenslotte stelden eenige leden de vraag, of niet een oplossing zou kunnen worden gevonden in 't opslaan van boter in koelhuizen in de pe riode van overvloedige productie, opdat die tegen beteren prijs kunne worden verkocht in de maanden waarin de binnenlandsche productie niet in de behoeften van het land kan voorzien. Bij vele leden bestond overwegend bezwaar tegen de in artikel 12 aan de Regeering voor behouden bevoegdheid, voor te schrijven, dat gedurende zekeren tijd in het brood melk of zuivelproducten moeten worden verwerkt. Zij achten het onjuist, dat op deze wijze de brood prijs zal worden verhoogd. Te ernstiger beden king moet dit naar hun meening ontmoeten, nu binnenkort ook een verhooging van het ver plichte percentage inlandsche tarwe zal moe ten plaats hebben. In elk geval is een voor schrift als het hierbedoelde onaanvaardbaar, zoolang geen maatregelen tegen den invoer van brood uit het buitenland zijn genomen. Naar wij vernemen, heeft de N.V. Effecten kantoor F. Th. Everard, met kantoren te Am sterdam en Haarlem, Woensdag surséance van betaling aangevraagd. Verder vernemen wij, dat de „Spaarnebank" N.V. in de kantoorgebouwen van de N.V. Ef fectenkantoor F. Th. Everard te Amsterdam en te Haarlem een bijkantoor geopend heeft. Zij verklaart zich mede bereid de financieele belangen van de cliënteele van genoemd effec tenkantoor verder te behartigen. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijks- landbouwconsulent te Parijs de Fransche Re geering het bij decreet van 18 April j.l. als re- pressaille tegen den door Groot-Britannië, Duitschland en Nederland genomen maatregel tot wering van den coloradokever ingestelde verbod van in- en doorvoer van versche groen ten, consumptie-aardappelen, levende planten, bollen, knollen en wortelstokken uit genoemde landen, heeft ingetrokken, voorzoover betreft de levende planten, bollen, knollen en wortel stokken, afkomstig uit Nederland. Voor versche groenten en consumptie-aard appelen blijft het verbod derhalve nog ge handhaafd. lederen keer als de begrootirg voor de Zuiderzee in de Kamer aan de orde is, blijkt het, dat men het over de Zuiderzeesteun- wet en over de beginselen, waarvan men daarbij is uitgegaan, niet geheel eens is en dat men het ook niet spoedig eens zal wor den. Er zijn en blijven altijd tegenstanders van deze wet en wèl, omdat hierbij is afge weken van een algemeen geldenden regel en omdat niet de absolute zekerheid te ge ven is, dat het geld komt in handen van degenen, die op grond van door de af sluiting geleden ve hezen daar recht kunnen doen gelden. Natuurlijk wordt dit laatste door de betrokken visschers ten sterkste ontkend en daarom is het zoo be treurenswaardig, wanneer door anderen uit de Zuiderzeeplaatsen de indruk wordt ge wekt, alsof het bezwaar vrn de tegenstan ders gerechtvaardigd is. In het Drukkers weekblad van 7 Mei j.l. lezen we onder den titel „onsmakelijke reclame": Een drukkerij te Enkhuizen zendt een cir culaire aan haar afnemers, waarin zij argumen teert, dat zij zoo bijzonder goedkoop kan wer ken. In de oude visschersstad Enkhuizen kost druk werk haast niets. Het volgende fraaie argument moet daarvoor dienen: „En daar is de Zuiderzeesteunwet van kracht, die aan alle industrieën, dus ook aan ons bedrijf, niet onbelangrijke voordeelen biedt." Het is werkelijk treurig, als men tot derge lijke middelen moet grijpen, om zijn debiet te vergrooten. Iedere cliënt, die prijs stelt op behoorlijke za kenmanieren, zal een dergelijke reclame als minderwaardig beschouwen. Wij zijn het met dit zakelijk standpunt geheel eens, maar zouden er nog aan toe willen voegen, dat een dergelijke argumen teering, die in strijd is met de waarheid (want een drukkersbedrijf kan uit de Zui- derzeewet nooit voordeel hebben) hoogst schadelijk kan zijn voor de bevolking. Hier wordt de indruk gewekt, dat ieder, die maar aan de Zuiderzee woont, van deze steunwet kan profiteeren, zoodat de tegen standers gelijk zouden hebben! We meenden goed te doen, door aan deze onfrissche reclame wat meer bekendheid te geven. De Zuiderzeevisschers en alle be langhebbenden, die van een dergelijk optre den in eigen omgeving nadeel kunnen on dervinden, zullen wellicht in staat zijn, daar een eind aan te maken. Reeds van verre, vanaf den weg van Zaan dam naar Wormerveer, alsook vanuit den trein op het baanvak ZaandamAlkmaar waren Woensdag de talrijke vlaggen en pauselijke wim pels zichtbaar op het stuk grond, loopende langs den primairen weg, waar reeds de om trekken zichtbaar waren van wat hier komen zal, n.l. de R.K. kerk v. d. H.H. Martelaren van Gorcum vlak achter het park te Koog a.d. Zaan. In de anders stille omgeving was het een be weeg van belang. Per auto, trein, fiets en te voet kwamen talrijken het grootsche gebeuren medemaken van de eerste steenlegging. Op de plaats zelf van het plechtig gebeuren merkten wij op talrijke geestelijken uit de omliggende gemeenten. Het geheele gemeentebestuur van Koog a.d. Zaan met zijn gemeente-secretaris, het parochiaal kerkbestuur, afgevaardigden van verschillende parochiale organisaties uit Zaan dam en omstreken, benevens een groot aantal parochianen en andere belangstellenden; de architect alsmede de aannemer van het bouw werk behoorden eveneens tot de aanwezigen. Te pl.m. 10.45 uur arriveerde de Hoogeerw. De ken Adr. Hollenbérg van Purmerend, voorafge gaan door den gelukkigen pastoor der nieuwe parochie, den WelEerw. heer Siemons, op het bouwwerk, waarna de ceremoniën een aan vang namen. Pastoor Siemons deed voorlezing van de oor konde, waarna deze werd verzegeld in een loo- den bus, en in den hollen steen gelegd. Hierna nam pastoor Siemons het woord. Spr. voelde zich gedrongen op dezen dag bij gelegenheid der eerste steenlegging enkele woorden te zeggen. Op de eerste plaats richtte spr. dan het woord tot den Hoogeerw. Deken van Purmerend. Spr. weet dat ook de Deken verheugd is, dat in deze omgeving gevormd wordt een echt Katholiek leven. Ook het gemeentebestuur van Koog a.d. Zaan, den burgemeester, wethouders en den gemeente-secretaris dankte spreker van ganscher harte voor de echt loyale en gewaar deerde medewerking, die zij steeds hebben ver leend. Ook voor de gemeente moet deze dag een vreugdedag zijn, waar immers dagelijks de blijken van grooter opbloei van Koog a.d. Zaan zichtbaar worden, door personen die thans zich hier vestigen of komen vestigen, nu ook te Koog a.d. Zaan een Katholieke kerk is. De genoodig- den dankt spr. voor den grooten financieelen steun, welken hij allerwegen mocht ondervin den. Dat de goede God al degenen, welke heb ben medegewerkt rijkelijk met zijn gaven mag zegenen. De bouwmeester heeft in korten tijd tegen een lagen prijs een eenvoudige kerk ge bouwd. Spr. hoopt, dat in de meest aangename ver standhouding tusschen gemeentebestuur en de bouwers, deze kerk mag werden afgebouwd. Na pastoor Siemons' vreugdevolle woorden verrichtte de Hoogeerw. Deken A. Hollenberg de plechtigheid der eerste steenlegging, waarna het gebouw werd gezegend. Van de gelegenheid om ook een steentje te leggen werd door een groot aantal aanwezigen gebruik gemaakt. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. Naar wij vernemen zal Vrijdag a.s. te 15.40 uur wederom een proeftocht met de „Micheline" worden gemaakt, waaraan o.m. zullen deelne men de heeren G. Th. Wortman en N. Kraak Steeman, onderscheidenlijk voorzitter en secre taris van den Nederlandschen Bond van Auto busondernemers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5