PINKSTERBOLLEN 50 ct. - PINKSTERTAARTEN vanaf ft.- - 'tfijnst bij HENRI J. CARELS PROVINCIAAL NIEUWS VERF De Wilgenpias bij Rotterdam m I Wisselkoersen VRIJDAG 13 MEI ALLEEN DIRK v. d. MEIJ Plan voor Sportpark i ABCOUDE DE GEVELSTEEN VAN STARNHEIM Een merkwaardig stuk AALSMEER BAAMBRUGGE CASTRICUM HERINGA WUTHRICH, ENKHUIZEN EDAM EDAM-VOLENDAM HEEMSKERK ILPENDAM KROMMENIE MONNIKENDAM MIJDRECHT NES a.d. AMSTEL NIEUWKOOP NOORDEN OUDER-AMSTEL VAN ALLES EN VAN OVERAL EEN GROOTSCHE ONDERNEMING 1800 kleedkamers tot een cabine dorp vereenigd, wachten de gasten PURMEREND VINKEVEEN WEESP Stofzuigerhuis MAERTENS TELEGR. WEERBERICHT WILNIS WORMERVEER. ZAANDAM ZEVENHOVEN ZIJDEWIND 9. 58. 9. 34. 48. 35, 49. 46 46, 2 12 7 19 06 ,85 .73* 65 ,25 ,25 .50 .65 .00 ,46: .72 .32* 85 ■Ék' ijipfp Het openluchtzwembad „De Wilgenpias" De boerenhofstede Starnheim, gelegen aan den Zuidelijken Geindijk, zal verbouwd worden en meer naar de moderne eischen van het landbouwbedrijf worden ingericht. In den gevel van het voorhuis van deze boerderij bevindt zich 'n merkwaardige steen, die gelukkig behouden en op dezelfde plaats zal blijven. De zeer vele toeristen en wande laars, vooral van Amsterdam, die des zomers door het Gein trekken, bekijken en bewonde ren den steen, doch gaan weer schouder ophalend weg, omdat zij de raadselachtige fi guren en letters niet kunnen verklaren. De naam Starnheim in 1805 heette zij „Sterrenheim" houdt waarschijnlijk ver band met de sterren, die op den steen voor komen. Misschien wel afgeleid van den familie naam Van der Star, die in vroeger dagen in den omtrek van Abcoude en Amsterdam meer ge vonden werd. De ho'stede was vroeger eer. van de buiten verblijven der Amsterdamsche kooplieden en ambtenaren, die in de XVIIe en XVIIIe eeuw hun trek naar Gein en Amstel hadden. Het hooge winterhis met zijn hooge stoep en deftige voordeur zijn daar nog van over gebleven. De gevelsteen nu, waar het om gaat, stelt voor een meerman en een meermin, die samen een zeshoekige ster omhoog houden. Het hoofd van den meerman is bedekt met zeewier. Onder de figuren staat in drukletters: „My lucht diin star", 2 Petri 1. 19, terwijl boven elk der groote letters M IJ U D I N A een sterretje gebeiteld is. De voorstelling op den steen komt vrijwel overeen met het wapen der gemeente Muiden, alleen de ondergeplaatste tekt komt op dit laatste niet voor, ook niet de opgeheven ster. Er zal dus zeer waarschijnlijk wel verband bestaan tusschen den steen en dit huis eener- zijds en de stad Muiden anderzijds. Sommige geschiedvorschers, o. a. dr. J. W. Verburgt. archivaris te Leiden, lezen in de groote letters den naam „Muydina", d. i. Mui den. De eigenaar van deze buitenplaats had dan wellicht nauwe betrekkingen met de stad Muiden en heeft die op deze wijze willen ver eeuwigen. Nemen we daarbij den bovenaange- haalden familienaam Van der Star, die in de sterren is neergelegd, dan zijn de figuren ver klaard. Anderen maken uit de kapitale letters het jaartal 1559 op, in welk jaar de steen vervaar digd en misschien daar (of elders?) geplaatst zou zijn. Een derde lezing is, dat de 7 groote letters de initialen van zekere eigennamen zouden zijn, die natuurlijk heel moeilijk zijn te achter halen. Doch zekerheid omtrent een en ander be staat er niet. Dr. Verburgt schat den datum van den steen in de XVIIe eeuw, ofschoon dr. Jan Kalff hem in het jaar 1559 stelt, waarschijnlijk naar aan leiding van de Romeinsche letters. Jammer, dat de steen de laatste jaren ge polychromeerd is, daardoor heeft de oorspron kelijkheid wel iets ingeboet. Omtrent de beteekenis van het onderschrift bestaat er hoegenaamd geen twijfel. De aangehaalde tekst van Petrus 2, I 19, luidt als volgt: „Bovendien bezitten we het woord der profeten, dat daardoor nog meer bekrachtigd werd; ge doet dus wèl, met er acht op te slaan als op een lamp, die schijnt op een donkere plaats, totdat de Dag gaat gloren en de Morgenster opgaat in uwe harten". „My lucht diin star" kan dus slaan op de „lamp, die schijnt op een donkere plaats" en op de Morgenster, die dan gesymboliseerd is in de ster. Men ziet: een complex van gedachten in enkele figuren neergelegd. De steen heeft dus naast een geographische ook nog een diep-geloovige beteekenis. Burgerlijke Stand Geboren: Anna Cornelia, d. v. Adr. van Eek- en Metje de Wild. Johanna Frederica, d. v. W. Hoogenhorst en G. G. Bomans. Ondertrouwd; Wilhelmus de Bruijn Wzn., 27 j. en Geertruida Agnes Vriens, 21 j. te Loenen. Getrouwd: J. G. Snoek Wzn. en Com. G. E. van Averzaath te Amsterdam. Overleden: Willemijntje Kuyl, wed. v. J. H. Schuiveling, 75 j. Johanna Helena Maria Determan, 15 weken. Personalia Mej. Clementine Batta, tijdeliik onderwijzeres aan de R. K. jongensschool al hier, is als zoodanig benoemd aan de R. K. parochiale school te Ouderkerk aan den Amste^ Plaatselijk crisiscomité. Door het personeel van de wed. P. Eveleens, alhier, is opnieuw 10.aan den penning meester van het crisiscomité afgedragen, zijn de het resultaat van een periodieke storting in een pollectebusje. Door den landarbeidersbond St. Deus Dedit, afd. Kudelstaart, is eveneens 10.afgedragen. Door het comité zijn tot op heden bonnen afgegeven voor 1581 tarwebrooden, 1248 k.g. spek, 50 k.g. bruine boonen en 40 k.g. erwten. Aan 32 aanvragen om kleeding, schoeisel en beddegoed is voldaan. Fraude. Deze week zijn bij de uitvoering van de steunregeling voor werklooze arbeiders twee gevallen van fraude ontdekt, gepleegd door steuntrekkende arbeiders. Betrokkenen hadden n.l. gen opgave verstrekt van overige gezins-inkomsten, waardoor zij ten onrechte te veel steun ontvingen. Een eerlijke en juiste naleving van de voor schriften is wel aanbevolen, waar overtreders zich anders blootstellen aan een strafrechte lijke vervolging door den officier van justitie. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: Gerrit v. d. Plas, 27 j. te Vinkeveen en Geesje Nijmeijer, 21 jaar. Getrouwd: Jan Gentenaar, 28 j. te Weesper- carspel en Alida Moerman, 27 j. alhier. Waterleiding. Naar wij vernemen worden door het Erovinciaal Waterleidingbedrijf Noord- Holland plannen gemaakt tot boring van een 20-tal waterbronnen op het zuidelijk gedeelte van het Provinciaal Landgoed onder deze ge meente, en wel op een diepte van minimaal 70 meter. Deze putten zullen geboord worden op het terrein van de voormalige van Lenneps- hoeve, terwijl daarbij zal worden gebouwd een HAARLEM CENTRALE VERWARMING HERINGA-JOHNSON-OLIEBRANDERS z.g. secundair pompgebouw, zooals in 1930 is gebouwd op het noordelijk gedeelte van het landgoed. Uiteraard zal een proefboring moeten uitmaken of deze plannen zullen worden voort gezet, maar alles wijst er op dat wederom be langrijke werken voor de waterleiding alhier zullen worden tot stand gebracht. Dat men op zulk een groote diepte het water wil winnen wijst er ook op, dat men het water nu niet te dicht onder de oppervlakte wil halen.*Den tuin ders wordt hierdoor tegemoet gekomen wat be treft de onttrekking van water, waardoor schade wordt toegebracht aan den tuinbouw. Ansjovis De hoeveelheid ansjovis in de Zuiderzee is naar ons wordt medegedeeld thans zeer groot. Evenals de haring hebben deze dier tjes toch nog de opening bij de Vliet, welke steeds kleiner wordt, kunnen vinden. Daar zeer vele visschers het niet de moeite waard achten nu nog nieuwe netten aan te schaffen, wordt op de ansjovis weinig' gevischt. Aanbesteding Donderdag had ten stad- huize de aanbesteding plaats van het bouwen van een werkplaats bij den gashouder te Vo. lendam. De volgende biljetten werden inge leverd: A. B. Salm te Volendam, 840; Gebr. Kraajj te Edam, 820; J. Dekker Tz. te Edam, 811; A. J. de Koning te Edam, 689; G. xKoning en J. Runderkamp te Volendam, 670; Th. Mastenbroek te Volendam, 575; J. Groot te Edam, 565. Het werk is gegund aan den laag"sten inschrijver. Kostelooze inenting Gelegnheid voor kos- telooze inenting zal bestaan te Edam op Dins dag 17 Mei des nam. kwart over 2 in het les lokaal aan de Breestraat. Te Volendam eveneens op Dinsdag 17 Mei des n.m. 12 uur in het gymnastieklokaal van de RK. Jongensschool, Veiling kerkbollen. De bloembollenverkoop ten bate van de R. K. kerk alhier, welke plaats vond ten overstaan van notaris Bremmer uit Beverwijk, bracht op totaal ƒ441.50. Het vorig jaar was de opbrengst ƒ718.—. Vrouw n ijlkoorts in het water geloopen en verdronken. De echtgenoote van den heer W. v. d. Zon, wonende Muilmanslaan, werd he. 'enmorgen in nachtgewaad gevonden, liggende in het water aan den Knip. De levensgeesten waren reeds geweken. De vrouw was sedert eenige dagen ziek en heeft vermoedelijk in ijl koorts de woning hedennacht verlaten. Haar afwezigheid werd pas opgemerkt, toen de man vanmorgen 6 uur van zijn nachtarbeid thuis kwam en hij ging' zoeken met het vermelde gevolg. Personalia Onze oud plaatsgenoot, de heer J. Pranger, ambtenaar ter gemeente-secretarie te Diepenheim, is tevens benoemd tot ontvan ger dier gemeente. Reductie radio-tarieven De réerkloozen en gedeeltelijk werkloozen, die meenen in aanmer king te komen voor reductie op de radio tarieven moeten zich, willen zij nog voor reductie over April in aanmerking komen, dezer dagen schriftelijk wenden tot den heer H. Kriek, Lindelaan, die voor de K.R.O. ziting heeft in de commissie. Burgerlijke Stand Geboren: Gerritjan, z. van P. Gwantes en A. A. Bakker; Jacobus, Anthonius, z. van Joh. Heijne en M. C. Laan; Afra, d. van H. Bouwhuis en H. Spoelstra; Ni- colaas, Daria, z. van A. A. Molenaar en C. de Groen Ondertrouwd: G. Th. Odijk van Losdrecht en E. C. Leguyt; S. M. van Houts van Zaandam en H. M. Oudejans. Veel gegadigden Voor de betrekking van on derwijzer in de lichamelijke opvoeding in deze gemeente hebben zich niet minder dan 50 sol licitanten aangemeld. Winkelsluiting In verband met de a.s. ker mis mogen de winkels geopend zijn: Woensdag, Donderdag en Vrijdag voor de kermisweek tot 's avonds 10 uur. Zaterdag tot 11 uur. Van Zon dag 15 tot en met Zondag 22 Mei den geheelen dag tot 's avonds 12 uur. De kennis Op het kermisterrein zullen dit jaar minder inrichtingen worden gevonden dan op voorgaande jaren. De crisis zal hier wel niet vreemd aan zijn. Op het terrein treffen we aan de stoomcarroussel van den heer Roels; de schommelschuitjes, zweef en draaimolen van den heer Van Dam en voorts de geheelont houderstent, schiettent, werptent, Turkschen schommel, speelgoedkraam, fototent en ren paard- en vliegtuigensport. Langs den weg komen als vanzelf de traditioneele hak- en palingtenten en op de Padlaan de bekende koek en suikerkraam „De Friesche Kap". In het R. K. Vereenigingsgebouw is voor Maandag 16 en Zondag 22 Mei een vroolijk kermisprogramma samengesteld. Optreden zullen de bekende voor drachtkunstenaars Busch. R. K. Middenstanders Woensdagavond waren in café „Bellevue" van den heer N. Out eenige R. K. Middenstanders aanwezig, als mede de zeereerw. heer pastoor en de ambte naar van den R. K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem, de heer J. Mol, met het doel, alhier een afdeeling van „De Hanze" op te richten. Daar echter de opkomst buiten ver wachting gering was, kon noch een afdeeling noch een bestuur werden samengesteld. Men kwam echter onderling overeen in eigen kring vrienden en kennissen op te wekken tot een beter vergaderbezoek. Deze nieuwe vergadering werd op 1 Juni vastgesteld. In die bijeenkomst hoopt de heer J. Mol voor een grooter gehoor de noodzakelijkheid en het voordeel van het lidmaatschap van genoemde vereeniging aan te toonen. Ongeval Mej. Pde pontwachtster aan de Monnikendammer trekvaart, had dezer dagen het ongeluk bij de bediening van het ketting toestel door den terugspringenden riinger ern stig in het gelaat te worden getroffen, waar door medische hulp noodzakelijk bleek. Burgerlijke Stand Geboren: Janny Hille- gonda. d. van Symon Oly en Martina Johanna Tromp. Ondertrouwd'. Paulus Pronk 29 j., van Broek in Waterland en Jannetje Roos 22 j. Arbeidsbeurs. Bij den agent der arbeids bemiddeling alhier staan ingeschreven10 landarbeiders, 14 timmerlieden, 8 losse arbei ders, 9 grondwerkers, 3 fabrieksarbeiders, 1 metselaar, 1 heier, 1 houtbewerker, 1 electri- cien, 1 offset-drukker, 1 opperman, 1 schipper, 1 molenbaas, 1 sjouwerman. Loop der bevolking. In den loop der maand April zijn geboren 10 kinderen, overleden 6 personen, ingeschreven 33 en afgeschreven 50 personen. Op 1 Mei bedroeg het aantal inwo ners 4592 personen. Wagtail's Peter kampioen. Op de te Am sterdam gehouden Winner-tentoonstelling be haalde de hond Wagtail's Peter van mevrouw van Herwaarden alhier het kampioenschap van den besten hond in alle rassen; (vertegenwoor digd waren 600 rassen), waardoor de zilveren medaille van H. M. de Koningin verkregen werd. Benoeming schoolhoofd- Tot hoofd der bijzondere school te Den Hoef is benoemd de heer H. Remiëns, thans als zoodanig werk zaam te Marken; tot tijdelijk hoofd is benoemd mej. C. Korstanje te Mijdrecht. Schoorsteenbrand. Woensdagavond brak bij den tuinder W. Schreurs aan den Amstel- dijk alhier een schoorsteenbrand uit, die zich in den beginne tamelijk ernstig liet aanzien. Daarom werd de brandweer opgebeld, welke spoedig met een tweetal auto's ter plaatse was, natuurlijk geëscorteerd en gevolgd door tientallen nieuwsgierigen. Het gevaar was ech ter geweken en de spuit behoefde geen water te geven. Nadat een tweetal brandweerlieden het dak beklommen en den schoorsteen van alle vuur ontdaan hadden, rukten materiaal en nieuwsgierigen weer in en keerde de lande lijke avondstilte langs den Amstel weder. Leerlingenaantal. Bij het begin van het nieuwe schooljaar zijn aan de St. Josephschool alhier twee en twintig nieuwe leerlingen inge schreven, waardoor het totale aantal is geste gen tot 142. Het gemiddelde leerlingaantal van de laatste 25 jaar is 120. In hetzelfde tijdperk schommelde het aantal tusschen 103 in 1918 en 142 in 1932. INBRAKEN OPGEHELDERD Twee jaren geleden in den nacht vóór He melvaartsdag, had een inbraak plaats in het Gemeentehuis alhier, waarbij ongeveer f 1200 ontvreemd werd, terwijl sindsdien nog werd ingebroken op eenige plaatsen in het dorp al hier en op drie plaatsen in het uiteinde van Noorden. Gelijk bekend is, vertoeft een drietal perso nen van een club Amsterdamsche inbrekers in voorarrest, die 'n groot aantal inbraken op hun geweten hebben, en het schijnt thans, dat de alhier gepleegde inbraken mede daartoe behoo- ren. Een van het drietal is gisteren door de po litie naar hier overgebracht en uit de beken tenis en ook uit de aanwijzingen moet zijn ko men vast te staan, dat hij inderdaad aan de inbraken medeschuldig is. Burgerl. stand Ondertrouwd: J. Plomp oud 37 jaren en A. C. v. d. Bosch, oud 26 ja ren. A. Leliveld, oud 32 jaren en E. Pieterse, oud 25 jaren. Poldervergadering Woensdag 18 Mei des voormiddags 9.30 uur zal in café Sluitkade ver gadering worden gehouden van stemgerech tigde ingelanden der Gecombineerde Noorsche- buurter en Voordijksche Polders. Gegund. Het sloopwerk van de oude huizen en het bouwen van 10 nieuwe woningen, voor rekening van de Bouwvereenigingen alhier, in de Blauwe Buurt (thans Prins Hendrikstraat) is gegund aan den laagsten inschrijver, N. van Wieringen te Oude Wetering. Warenwet. Aan het verslag van den keu ringsdienst van Waren voor het Keuringsgebied Amsterdam, ontleenen wij wat betreft de ge meente Ouder-Amstel het volgende: 1 melklokaal moest nieuw worden ingericht; Grondverf 25 ct. per pond Glansverf 35 ct. per pond uit zuivere grondstoffen. Bereid Spaanschevaartstraat 21-23 Haarlem Noord. Telefoon 13545. Huis- en Decoratieschilder Concurreerend inzetten van ruiten. Het is juist vijf-en-twintig jaar geleden, dat de Rotterdamsche forensen, die liever in Den Haag woonden, dan in het toen nog heelemaal geen woonstadallures aan den dag leggende Rotter dam, hun eigen electrische treinverbinding kregen in den eersten electrischen spoorweg, dien we in Nederland te zien kregen: van Rot terdam via Schiebroek, Berkel' en Leidschen- dam naar Den Haag. Voor het aanleggen van de baan was grond noodig en voor een deel werd die uitgegraven in de gemeente Schie broek, waar dientengevolge een 3 'A H. A. groote, drie meter diepe kuil ontstond, welke zich allengs vulde met uit den zandbodem op wellend water. Een bonk van ongeveer 100.000 kubieke me ter water dus in de onmiddellijke nabijheid van een groote stad., daar moest wat mee te doen zijn! Het is alleen maar verwonderlijk, dt het zoo lang geduurd heeft, eer er iemand op dit idee kwam en dat het tot verleden jaar geduurd heeft, eer de plas een bestemming kreeg. Of eigenlijk, ze was al eer in gebruik, maar niet voor het publiek. Eenige jaren geleden werd de plas, met verschillende andere terrei nen er omheen, gekocht door den heer A. Poot te Rotterdam, die er voor zichzelf een uitspan ningsplaats van maakte. Rondom den plas liet hij wilgen planten, op het aangrenzende ter rein liet hU een zomerhuisje zetten, het water bevolkte hij met visch en honderden eenden, ganzen en zwanen; kippen en konijnen vonden er een ideaal verblijf en met weekeinden of andere feestdagen vond de heer Poot er, vaak met zijn gasten, ontspanning van zijn drukke zakenleven. Er werd in den helderen plas ge baad, op het grasveld vermaakte men zich en allengs kwam de heer Poot er toe te beseffen, dat wat het, inmiddels tot Wilgenpias ge doopte water voor hem en zijn vrienden was, het ook zou kunnen zijn voor vele anderen: een prachtige zwemgelegenheid. Onderhande lingen met de gemeente Schiebroek liepen op niets uit en toen besloot de heer Poot de zaak zelf ter hand te nemenZes weken later was de „Wilgenpias" omgetooverd in een mo dern openluchtbad. Om er te kunnen komen moest men onder de spoorbaan door de heer Poot liet dus, met toestemming van de directie der spoor wegen, een tunnel door de spoorbaan graven van 2'/i meter breed; een café-restaurant werd gebouwd, een plankier met 90 kleedkamertjes, springtorens, vlotten, enz. en op het aangren zende terrein verrezen allerlei turntoestellen, waaronder ook het in Duitschland zoozeer in de mode zijnde Röhnrad. Den 22en Mei 1931 werd de Wilgenpias als zwembad officieel geopend en hoewel over het algemeen de zomer van dat jaar geen ideale was, waren er toch dagen, dat het aantal be zoekers opliep tot tusschen de 5000 en 6000, terwijl de nieuwe badgelegenheid gedurende het geheele seizoen door ongeveer 100.000 per sonen werd bezocht. Waarbij dan nog kwamen de talrijke abonnés, die geregeld van den plas gebruik maakten. Zaterdag zal nu de inrichting voor het nieuwe seizoen geopend worden. Maar hoe! Het succes van het eerste jaar deed den heer Poot besluiten, van den Wilgenpias een inrich ting te maken, zooals er geen tweede in ons land, en misschien ook niet daarbuiten, te vin den zou zijn. Om dat te kunnen verwezenlijken, moesten in de eerste plaats de verbindingen met de stad verbeterd worden. De tunnel onder de spoorbaan werd verbreed en in aansluiting met het bestaande uitbreidingsplan van Schie broek werd dwars door de wei een 15 M. breede en lhi K.M. lange klinkerstraat aangelegd, waar- straks 'n directe busverbinding met 't Hof plein in Rotterdam zal worden onderhouden, en die ook den Wilgenpias gemakkelijk per fiets bereikbaar fnaakt. Ook de Ned. Spoorwegen willen wel hun deel van het vervoer naar den plas hebben en zoo werd in de baan der Z.H.E.S.M. een nieuwe halte „Wilgenpias", in gelegd, waar van 15 Mei elk half uur een trein van de electrische zal stoppen. Zoo noodig zul len op drukke dagen extra treinen worden in gelegd. Er wordt dus gerekend op een druk bezoek en in overeenstemming daarmee is dezen win ter hard gewerkt aan de uitbreiding van de gelegenheid, waarvan de heer Poot een all round sportpark wil maken. In de eerste plaats is het aantal kleedkamers uitgebreid tot maar liefst 1800, die tot een cabinedorp, met een palmenallee in het midden, zijn vereenigd. Elke cabine heeft een eigen sleutel, die op geen andere past en voor 35 cent kan men zoo'n cabine voor een geheelen dag huren en tevens van zwemgelegenheid enz. gebruik maken. Iedere bader krijgt een klein waterdicht doosje van bakeliet in bruikleen, waarin hij kleine kostbaarheden, die hij liever bij zich houdt, of geld, kortom, van allerlei kan bergen en aan een gordel om zijn middel kan bevestigen en mee in het water nemen. Rondom den plas is een vijf meter breede en een kilometer lange wandelboulevard aangelegd, terwijl er voor dames, die liever niet in een gemengd bad zwemmen, een afzonderlijk bassin begraven is van 2500 vierkante meter oppervlakte, met een diep en een ondiep gedeelte, zoodat ook beginnelingen zich er veilig in kunnen wagen. Een dergelijk bassin is er ook voor de heeren. In den eigenlijken Wilgenpias zelf is voor de kleuters een stukje strand afgeschoten, waar ze veilig met de beentjes in het water kunnen ploeteren. Vijftien badmeesters en badmeesteressen zullen bij het te verwachten drukke bezoek toezicht houden op de badenden. Bij het zwembad zal het echter niet blijven. Reeds nu is er een volledig ontspanningspark naast het zwembad verrezen, met achtbaan en zweefmolen, autotent en lachhuis, poffertjes en wafelkramen, kortom alles wat in een mo dern „Luna"park thuishoort en waarin alle wegen met tegels bestraat zijn. In uitvoering is een voetbalstadion, dat aan 35.000 bezoekers plaats zal bieden en dat de voetbalclub „Xer xes" zijn thuis zal mogen noemen. Dat is wat voor dit jaar op het program staat; het volgende jaar zal er alweer meer komen. Zoo bestaan er ook nog plannen voor een overdekte wielerbaan en denkt men zelfs al aan een daarop te verrijden zesdaagsche, kortom, de heer Poot denkt daar op zijn 42 H. A. groote terrein een compleet sportpark te stichten. Om een denkbeeld te geven van de wijze, waarop daar in Schiebroek gewerkt wordt, kan gezegd worden, dat in de vier maanden die men nu aan de uitbreiding gewerkt heeft, er 16.000-kubieke meters grond en 9000 kub. M. zand is verzet; dat er twee kilometer hekwerk is geplaatst en vijf kilometer kabel voor licht en kracht-overbrenging zijn gespannen en een volledige hoogspanningsinstallatie is gebouwd. Aan de nieuwe cabines zijn verwerkt 10.000 vierkante meter schotwerk en 5000 vierk. M. dakbedekking; voor den wandelboulevard zijn gebruikt 2000 heipalen en 500 kub. meter hout; voor den tunnel en de fundeeringen zijn 1100 kub. meter beton noodig geweest, terwijl 200.000 trottoirtegels gelegd werden. En dat alles is geheel in eigen beheer uit gevoerd door 300 werklieden, die er prachtig den winter mee zijn doorgekomen. ARTHUR TERVOOREN. bij 1 werd aanbrenging steenen wanden gelast; bij 1 nieuwe waschgelegenheid en bij 1 aan brengen van een toonbankblad dat geen vocht doorlaat. Melkmonsters. Bij 2 bleek een te laag vetge halte te zijn, in 6 bevonden zich streptococcen (bacillen) en 7 waren vuil. Karnemelk. 5 monsters onderzocht, 1 onvol doende door toevoeging van te veel water. Brood. Gewogen 275 partijen; 4 te licht be vonden of wel 1.4 pCt. Door de keurmeesters werden gekeurd de vol gende monsters: 1 alcoholh. drank, 36 azijn 50 brood, 153 cacao en choc.,. 3 consumptie-ijs, 241 gebak en suikerwerken, 311 groenten, vruchten, zaden, 8 jams, vruchtensappen, 104 kaas, 223 koffie, thee, surrogaten, 276 meel en grutters waren, 98 melk, 4 melkproducten, 162 specerijen, zout, 194 spijsoliën, spijsvetten, 166 suiker, stroop, honing, 163 visch en vischwaren, 4 vleeschwa- ren en vleeschextracten, 10 andere eet- en drink waren, 8 gebruiksartikelen, 2 diversen, in totaal 2262. Uit de consumptie werden verwijderd 2 part. meel- en grutterswaren, 1 partij visch en visch waren. 159 monsters werden in het laboratorium on derzocht, waarvan ondeugdelijk gebleken 1 monster brood, 1 cacao en chocolade, 2 jams, vruchtensappen, 2 melk, 1 melkproduct, 1 spe cerijen, zout, 2 spijsoliën, vetten en 2 vleesch- waren ep extracten, in totaal 12. Brandspuitbeproeving. De jaarlijksche be proeving der brandspuit aan den Voetangel (Stokkelaarsbrug) zal plaats hebben op Zaterdag 14 Mei a.s., des namiddags 7 uur. In de Rondehoep-West (Neszijde) 's-weeks daarna, op het zelfde uur. Burgerlijke stand. Geboren: Willebrordus Antonius Maria, d. van A. J. F. Witmond en H. Dudink; Alida Petronella Maria, d. van J. J. Splinter en G. J. van Weldam. Getrouwd: Wilhelmus van de Brug en Maria Lucia van Vliet. Overleden: (te Amsterdam) Agnes van den Oudenrijn, 59 jaar, ongehuwd; Johannes Le- onardus Simon Hoefsmit, 63 j., wedr. van J. M. B. Nadorp, eerder van W. E. v. d. Cruis. Alweer melkprijsverlaging De straatprijs der consumptiemelk is wederom met 1 cent per liter verlaagd en gebracht op 7 cent. Groentenveiling In verband met het Pink sterfeest zal er niet op Maandag doch op Dinsdag a.s. groentenveiling worden gehouden. Burgerl. Stand. Geboren: Maria Adriana, d. v. C. v. Zwieten en J. Rietveld; Hendrika Cornelia, d. v. G. Korver en R. v. Zijtveld; Hendrika, d. v. N. Samson en A. de Jong; Antonius Gijsbertus, z. v. A. C. Luijsterberg en J. M. v. Leeuwen. Overleden: A.. v. Diemen, 91 jaar. Ondertrouwd: J. Verhoef, 28 j., en O. v. d. Wilt, 25 j.; P. Bos, 25 j., en M. J. J. C. Eind hoven; G. v. d. Plas, 27 j. en G. Nijmijer, 21 j. Getrouwd: J. B. Scholte en M. Pothuizen. Damclub O.D.I. Voor de promotie-degra datie speelde J. NapA. v. d. Wende 11 02. Voor .prijsdammen: afd. C.: A. NapE v. d. Veer, 0—2; afd. D: J. VulperhorstJ. Voorne- veld, 20. Voortaan Dinsdags clubavond. Te water. Woensdagmiddag geraakte nabij de R. K. Jongensschool een 6-jarig zoontje van G. J. te water. De knaap, die al in zinkenden toestand verkeerde, werd gered door het schoenmakersknechtje G. Voorbij. Ombouw electr. net. De Prov. Utr. Elec- triciteits Mij. is bezig een gedeelte van het laagspanningsnet om te bouwen. Getracht wordt de masten in een zooveel mogelijk rechte lijn te plaatsen, hetgeen ongetwijfeld het on ooglijke van hetgeen tot dusver was, zal weg nemen. De wegverbreeding heeft voorts ten gevolge, dat een aantal dezer masten in het rij vlak zouden komen te staan; ook in dit op zicht wordt thans het noodige gedaan, door de masten aan den nieuwen wegkant te plaatsen. Wegverbetering. In werkverschaffing laat de gemeente uitvoeren de demping van de weg sloot voor het terrein der R. K. Kerk. Van wege het Kerkbestuur zal ter plaatse een hek worden aangebracht. Vermindering steun. We vernemen, dat de bedragen der steunverleening aan werkloozen zijn verminderd, zulks als gevolg van de toe treding tot de door het rijk getroffen regeling. Groenteveiling. 11 Mei: peulen per pond 36—38 ct., postelein 16—20 ct. per kilo, spinazie 715 ct. per kilo, kropsla 47 ct. per krop, vellen per kist 12—35 ct., bloemkool 1425 ct., komkommers 1019 ct. per stuk, rabarber 23 ct. per bos, radijs 2630 ct. per 10 bos, aardbeien per doosje 1619 ct., wortelen 17 ct. per bos, tomaten per pond 2540 ct. Eindelijk gesnapt. Het is de politie na veel onderzoek en moeite gelukt een bende van een viertal jonge mannen te knippen, die zich schul dig hadden gemaakt aan verschillende groote en kleine inbraken, hier in den laatsten tijd ge pleegd. Naar we vernemen, zal de zaak voor den rechter worden gebracht, zoodat, naar we ho pen, een einde zal komen aan de ongerustheid, die hier heerschte. De Ossenbrug Ingestort. Door aanvaring is Woensdag de Ossenbrug zoodanig beschadigd, dat de scharnieren afknapten, zoodat het balan- ceerende brugdek in de Voorgracht terecht kwam en het verkeer over de brug dus niet meer kon plaats hebben. Intusschen is een en ander voorloopig hersteld. Barteljorisstraat 16 Tel. 10756 VAMPYR Stofzuigers 98.— Hoogste barometerstand 766.4 te Weenen. Laagste barometerstand 748.8 te Sod. Verwachting: Meest matige, Noord-OostelÜ" ke tot Zuid-Westelijken wind. Half tot zwa*>r bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk regen buien met kans op onweer. Weinig verande ring in temperatuur. R. K. Damvereeniging „St. Canisius". Deze week werden de volgende partijen voor de club competitie afgewerkt le Klas: H. H. v. NieuwkerkM. v. Leeuwen 20, H. v. VlietH. v. Nieuwkerk Hzn. 1— B. v. NieuwkerkM. Reurings afgebr., H. de GraafA. Reurings 02, A. v. Dijk Azn.— v. Zijl 02, A. ReuringsB. v. Nieuwkerk 2—0, A. ReuringsH. H. v. Nieuwkerk 02. 2e Klas: W. MayenburgN. v. Nieuwkerk 11, G. v. NieuwkerkJ. Reurings 20. J. de LeeuwJ. de Jong 20, 20, G. v. Nieuwkerk J. de Jong 20, Th. CordesJ. de LeeuW 02, A. HogenesJ. de Jong 20, W. Ooster- laakTh. Gordes 02. Verder een woord van hulde aan het jonge en nieuwste lid Nic° Mayenburg, die wist te winnen van W. OoS' terlaak, Th. v. Scheppingen, J. Reurings e0 A. Hogenes. Door verschillende omstandigheden was de opkomst niet zoo goed als anders, laten wij hopen Dinsdagavond zeven uur allen present te zien. R. K. Voetbalvereeniging „Stormvogels". Voor de nederlaagwedstrijden, door deze ver eeniging uitgeschreven, luidt het program®9 voor den 2den Pinksterdag als volgt: 1 uur: Stormvogels II tegen V. V. V. II, VroU- wenakker; 2.45 uur: Stormvogels II tegen V.V. II, Mijdrecht. Het beloven een paar mooie wedstrijden te worden. Wil deze paar uren dus open houden om een kijkje te gaan nemen. Zeeschepen Tot verbazing der ingezetenen van onze gemeente, voeren gisteren twee zee schepen door de Zaan, die een lading hadden ingenomen bij de meelfabriek der N.V. Wessa- nens's Koninklijke Fabrieken. Het eene zee schip was een Engelsche boot uit Newcastle' terwijl het andere een Hollandsch motorschip uit Groningen was. Zeeschepen van dergelijk8 afmetingen bevoeren tot dusverre nimmer de Zaan tot Wormerveer. DE WINKELSLUITING. Artikel 9 vijfde lid* geeft aan B. en W. bevoegdheid om voor „plotseling opkomende bijzndere mstandigheden" een al dan ®e voorwaardelijke ontheffing te verleenen vah de verbodsbepalingen der winkelsluitingswet. Op grond van deze bepaling hebben B. f0 W. van Zaandam op verzoek van belangheb benden bepaald dt <ie winkels op de beid8 Pinksterdgen den geheelen dag en avond opend mogen zijn. In Zaandam bestaat nog egen plaatselijk" verordening. B. en W. schijnen Pinksteren dus als e® plotseling opgekomen geval te beschouwen. De post op Pinksteren Het poststation 18 met de beide Pinksterdagen voor post-, tele graaf- en telefoondienst gesloten. Correspon dentie afhalen als op Zondag. Den tweeden feestdag één bestelling te 10.30 v.m. Geen ver zending. Wel wordt op beide dagen ontvangen" Personalia Tot tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. school alhier is benoemd mej. J. v. d' Bosch van Nieuwkoop. Hanze. De R.K. Middenstandsvereenigb^ „De Hanze", afd. Zijdewind, zal eene algemeen vergadering houden op 17 dezer in café Brouw'8 te 't Veld, waar o.m. in bespreking zal worden gebracht de ondraaglijke verhooging der Vet' soneele belasting, speciaal voor verlof- en ve'^ gunninghouders. Tevens zal dien avond de v'® kelsluitingswet een onderwerp van besprek®» uitmaken. DONDERDAG, 12 Mei Vorige koersen Londen 9.07-J Berlijn 58.90 Parijs 8.92} Brussel 34.65 Zwitserland 47.25 Weenen 35.25 Kopenhagen 49.37£ Stockholm 46.62| Oslo 46.25 New-York (cable) 2.47ft Rome 12.72} Praag 7.30" Madrid 19.50 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2