PROVINCIAAL NIEUWS EADIO - MOORS Wisselkoersen ZATERDAG 14 MEI Stofzuigerhuis MAERTJ3NS BEDEVAART NAAR LOURDES Mgr. Aengenent gaat mee ANDIJK EDAM EGMOND-BINNEN HEILOO HOOGKARSPEL HOORN HOOGWOUD LIMMEN MEDEMBLIK OUDER-AMSTEL PURMEREND UITHOORN VOLENDAM WERVERSHOOF WOGNUM HERINGA WUTHRICH, HAARLEM WORMER VRAGENBUS KONINGSTRAAT 27 HAARLEM TEL. 14609 Nagekomen Kerkberichten BUITENVELDERT HOORN MEDEMBLIK NIEUWVEEN PURMEREND WEESP Diploma. Door het Instituut voor Waren kennis te Groningen werd aan den heer H. Bos alhier een diploma uitgereikt voor Warenkennis. Ket betreft koloniale waren en aanverwante artikelen. Burgerlijke Stand. Geboren: 7 Mei Jaco bus, z. v. Hendrik Snoek en Cornelia Smit; 9 Mei Elbrecht Maria, d. v. Jan Sier en Geertje Til; 9 Mei Henk, z. v. Frans Blom en Trijn tje Boon. Ondertrouwd: 12 Mei Justus Rouke Jelluma, oud 24 jaren, te Bodegraven en Catharina Dral. oud 23 jaren. Getrouwd: 7 Mei Simon Cornelis Min, oud 29 jaren, te Bergen en Geertje Schilder, oud 27 jaren, laatst te Bergen. Overleden: 5 Mei Albertus Petrus Maria Sier, oud 5 maanden, z. v. Pieter Sier en Jannetje Pooijer; 4 Mei Johannes Franciscus Hermanus van Riesen, oud 57 jaren, echtgenoot van Aal tje Zuurbier, overleden te Purmerend. Aanbesteding Kermis Hoef Burgemeester en Wethouders hebben aan de volgende perso nen een plaats gegund op de kermis te Egmond aan den Hoef op 14, 15 en 16 Aug. a.s.: P. van Wanrooy, speelgoedkraampje ƒ3.—; P. Wiers, vliegbommensport 15—; J. Nijssen, suiker- goedkraam 25.—; J. m. Kabalt, ronde.hoepla ƒ25.— prijsschiettent ƒ12.50; slagmachine 12.50; J. Fierlier, speelgoed 2.50; Wed. Theu- nisz, schiettent 25.—; slagmachine 15.—. Keuring trekhonden De jaarlijksche keu ring van trekhonden wordt gehouden op Woens- da 18 Mei om 10 uur bij het Raadhuis, om half elf bij café Apeldoorn. Houders van deze hon den zijn verplicht ze daar ter keuring aan te bieden. Bedankt als raadslid. Naar wij vernemen heeft de heer J. Opdam bedankt als wethouder en lid van den Raad, dat naar aanleiding van de met algemeene stemmen, ook van de R.K. Raadsfractie, aangenomen motie van afkeu ring over zijn houding betreffende het uitvoe ren van werken, waarbij de gemeente geïnte resseerd is. Als opvolger staat op de lijst der R.K. Staats partij de heer K. op den Kelder. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag hield de Raad dezer gemeente een voltallige openbare vergadering onder voorzitterschap van burge meester S. Middelhoff. Het schrijven van de Nat. Commissie tegen het Alcoholisme werd voor kennisgevng aan genomen. Ingekomen een bericht van Ged. Staten, dat de verhooging der opcenten op de Gemeente fondsbelasting tot 100 wel niet zal worden goedgekeurd, als niet eerst het aantal opcenten op de hoofdsom der personeele belasting wordt verhoogd tot 150. B. en W. hebben zich op aan raden van Ged. Staten in verbinding gesteld met den Inspecteur der Belastingen, doch een dergelijke verhooging bleek nu niet meer mo gelijk. Men zal dus moeten afwachten. Bericht is ingekomen, dat de steunverleening is verlengd tot 21 Mei. Critiek, die wel wat laat kwam. Agitatie buiten den Raad om. Door den heer C. Kager, voor eenigen tijd nog voorzitter der R. K. Kiesvereeniging, was aan Ged. Staten verzocht, den heer Beemster te willen schorsen als lid van den Raad. De voorzitter deed nu aan den Raad de een voudige mededeeling, dat door hem zelf en ook door de Wethouders een schrijven was gericht inzake deze kwestie aan Ged. Staten. Op een vraag van den heer Stapel las de voorzitter de betreffende stukken voor. Volgens de meening van den heer Kager had de heer Beemster de Gemeentewet overtreden doordat hij ook, naast het maken van brug 26 in de gemeente, de bijbehoorende werken aan straat en bermen zonder publieke aanbeste ding had uitgevoerd. De voorzitter had als zijn meening geschre ven, dat deze bijbehoorende werkzaamheden noodzakelijk bleken door de verhooging der brug. In overleg met den eigenaar der brug, het ambacht .JDrechterland" en geheel volgens de bijwerk-bepalingen van het bestek zijn die werkzaamheden ook door den aannemer, den heer Beemster verricht. De onderhandsche levering en aanbesteding had hier waarschijnlijk niets mee te maken. Knoeien was niet mogelijk wegens de vastge stelde eenheidsprijzen. Bovendien is dat alles geschied in een vorige zittingsperiode. De wethouders merkten op, dat zij toen geen zitting hadden in het college. De Raad was in dezen geheel onkundig en was er niet mee bekend, dat deze bijkomende wer ken voor rekening der Gemeente werden uit gevoerd. De voorzitter kon bijna niet verhinderen, dat de heeren nog even warm liepen. Aan de dis cussie werd door hem echter spoedig een eind gemaakt, omdat de Raad thans toch niets kan zeggen en dat deze zeker niet competent is om in deze dubieuse zaak te oordeelen over strafbaarheid of niet-strafbaarheid. Allereerst is de meening van verschillende juristen noo- dig. De telefoongeschiedenis. B. en W. deelen hieromtrent mede: Na de laatste vergadering hebben de geza menlijke telefoón-abonné's een bijeenkomst ge houden waarin zij getracht hebben de noodige particuliere bijdragen in de kosten van ver lengde openstelling van het hulp-telefoonkan- kantoor bijeen te brengen. Die kosten waren over 1931 ƒ469.20, waarvan ƒ232.50 terug ont vangen werd, zoodat 236.70 voor rekening van de gemeente bleef. Thans is door de aangeslo tenen ingeschreven voor een bedrag van f 255.- en wordt het tekort 22.50 minder, n.l. 214.20. Evenwel heeft de Raad het vorige jaar de bij drage der gemeente bepaald op een maximum van 160.-. Het voorstel van B. en W. was om te trach ten de regeling tot doorloopende openstelling maar zoo spoedig mogelijk in te trekken. Van den heer Koedooder was echter een schrijven ingekomen, waarin gewezen werd op de onmisbaarheid der telefoon voor de markt. Aan weth. Reus is na informatie echter ge bleken, dat de uren, waarop de telefoon ge sloten moet zijn, in nader overleg zijn te rege len. Er behoeft dus geen nadeel voor de markt te zijn. De moeilijkheid is, dat de bestaande regeling ook dit jaar weer is ingegaan. De heer Schoenmaker pleitte krachtig voor handhaving der regeling. Zijn voorstel werd echter alleen ondersteund door den heer Beem ster, waarna het voorstel van B. en W werd aangenomen. Machtiging werd tevens verleend aan B. en W. om het tekort over 1931 uit de gemeentekas te betalen. De salarissen van B., S. en O. Naar aanleiding van de bekende circulaire van Ged. Staten inzake de salarissen van B., S. en O. stellen B. en W. voor gunstig te advi- seeren om weder pensioenverhaal toe te passen. In dit verband was ingekomen een schrijven der gemeente Enkhuizen, waarin Ged. Staten wordt verzocht de bedoelde salarissen voor elke gemeente afzonderlijk vast te stellen. Dit schrijven werd voor kennisgeving aange nomen, nadat aangenomen was een voorstel Stapel om aan Ged. Staten te verzoeken, te overwegen, of er thans geen aanleiding bestaat die geheele salaris-regeling eens te herzien. Een gunstige beslissing werd nog genomen in zake de overneming in eigendom van artike len, behoorende tot de installatie van de on derwijzerswoning. Op een vraag van den heer Stapel deelde de voorzitter mede, dat er nog een kleine moeilijk heid is, die de publicatie en behandeling van het uitbreidingsplan in den weg staat. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De afdeeling Hoorn en Omstreken van ge noemde maatschappij hield Woensdag een vrij goed bezochte vergadering te Hoorn. De voorzitter, de heer J. Best Nz., deelde mede, dat het hoofdbestuur het voornemen heeft om 2 centrale pachtbureaux te stichten, één in Noord- en één in Zuid-Holland. De commissie, die zal bestaan uit pachters, ver pachters en onpartijdige deskundigen, zal heb ben te adviseeren inzake pachtprijzen en pacht-voorwaarden. Uit het ledental bleek een teruggang van het ledental van 282 op 270. Tot vice-voorzitter werd bij acclamatie be noemd de heer D. Kamp. Tot bestuursleden van Wijdenes, Averhorn en Beets werden resp. gekozen de heeren J. Peereboom, D. Kamp en D. Berkhout. Met bijna algemeene stemmen werd in de plaats van den thans-afgetreden voorzitter ge kozen de heer P. Kollis uit Berkhout. De vice-voorzitter sprak een woord van har telijke waardeering voor hetgeen de aftredende voorzitter in een periode van 20 jaren voor de afdeeling heeft gedaan. De heer Best wordt dan ook benoemd tot eere-voorzitter. Het hoofdbe stuur bracht den heer Best telegrafisch zijn dank over. Verder werden besprekingen gevoerd over de grondwaarde in verband met de aangifte voor de Vermogensbelasting. Algemeen was men van oordeel, dat de waarde maximaal op 2000.- per H.A. kan worden geschat, maar dat men daarbij rekening moet houden met plaatselijke omstandigheden. Autabotsing. Donderdagavond omstreeks ze ven uur reed de heer D. Timmerman uit Aardswoud met zijn vrachtauto bij den ingang van den dijk bij het café van den heer H. Bakker naar de richting Winkel. Hij x-eed goed rechts van den weg. Van de richting Winkel kwam de heer Zeeman uit Medemblik met zijn auto met aanhangwagen en wilde doorrijden naar Medemblik. Daar beide auto's gelijktijdig midden op den weg kwamen kon een botsing niet uitblijven. De vrachtwagen van den heer Timmerman werd zwaar beschadigd. Hij zelf viel tegen een portier aan, dat gelukkig af knapte zoodat hij zich niet ernstig bezeerde aan zijn rechterbeen. Zijn auto kon op eigen kracht niet verder, maar moest met de kraan van de firma Modder en Bakker vervoerd wor den. De auto van den heer- Zeeman kon op eigen kracht naar huis rijden. Wonder boven wonder zijn er gelukkig ge enpersoonlijke on gelukken te betreuren. Diefstal. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn ongenood? gasten in het schuurtje van den heer J. Vel te Aardswoud geweest. Medegenomen werden 15 Edammer kaasjes, een zwart motorpak, een blauwe kile en eeni- ge sokken. De politie stelt een onderzoek in. Bloembollenveiling. Door de directeuren Swart en Valkering werd Donderdag hier een groene veiling gehouden. Hoewel de belangstel ling niet onbelangrijk was, stonden de prijzen in het teeken van de tijdsomstandigheden. Wij noteerden voor 300 regels dt. Murillo best gewas 110.3300 regels idem 70.—; Due de Ber lin 1500 regels 10.—; Dt. Vuurbaak extra ge was 5400 regels ƒ348.—; Bartigon 9 bed ƒ40; Roze la Reine 7 bed 12; Prins van Oostenrijk 5)4 bed f 33; Crocussen: Purperea Grandiflora 7 bed 29; Groote Gele 3300 regels 94; Hol landsche Iris Dr. Haring 15)4 bed 32; Pur perea Grandiflora 1800 regels 129; Sir Walter Scot 28 bed 36; Mont Blanc 5 bed 16; Sir John Bright 11 bed 14; Purperea Grandi flora 7 bed 36; Bicolor Victoria 17 bed 48; Ornatus Maximus 7 bed 41; Early Surprise 23 bed 82. R.K. Kiesvereeniging. Dinsdagavond zal in café Kroon alhier een algemeene ledenver gadering worden gehouden door de Kiesver eeniging. Het belangrijkste punt der agenda is: Candidaatstelling voor het Statenkringbestuur „Zaandam", hetwelk volgens reglement en bloc periodiek moet aftreden. De installatie van onzen nieuwen bui'ge- meester Ter gelegenheid van de Installatie van den heer P. C. J. Peters als Burgemeester van Medemblik op Dinsdag 17 Mei a.s., wordt door de vereeniging voor Vreemdelingenver keer te Medemblik een foto-wedstrijd uitge schreven. Voor de mooiste opnamen van de binnenkomende vloot, den stoet en den ver lichte toren, worden prijzen beschikbaar ge steld, zoomede één extra prijs voor de geestig ste foto en één prijs voor de best verzorgde foto. Inzendingen worden voor 25 Mei inge wacht bij den V.V.V., secretaris den heer J Ver molen. De jury bestaat uit de heeren Strengholt en Gompers te Amsterdam. De heer J. Vermolen is toegevoegd aan het Dagelijksch Comité voor uitvoering van ont vangst en feesten. De verschillende commissies vinden algemee ne medewerking, om den burgemeester waar dig te ontvangen. Vanuit Laren zullen velen Z.Ed. vergezellen, na een rondrit volgt instal latie. De stad zal prachtig versierd en de Bonifacius-toren wordt schitterend verlicht. Zang, muziek en gymnastiek-uitvoeringen zul len de feeststemming nog verhoogen. Feest vergadering Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus". Wegens oxrgesteldheid van den voorzitter, den heer Van Stigt, wordt het aanw. hoofdbestuurslid verzocht te fungeei-en asl voorzitter. Z. Ed. acht het een vereerende taak en heet dan ook de dames en heeren hartelijk welkom op dit 12)4 jarig feest der afdeeling. De wel-eerw. pater Louwe is het een genoe gen aanwezig te kunnen zijn. De Bond van Overheidspersoneel, heel klein begonnen door 5 menschen te Utrecht, is groot geworden door iroesten arbeid van het bestuur, maar ook door de medewerking van de vele afaeelingen, door onderlinge waardeering en meeleven. Hij felici teert de leden met het 12)4 jarig feest en wenscht allen een genoeglijken avond. De voorzitter brengt den eerw spreker hartelijk dank. De voorzitter bespreekt vervolgens den Zon dagsdienst zooals deze is besproken met den directeur van het Provinciaal Ziekenhuis al hier. De directeur heeft medewerking toege zegd en de dienst zal zoo scherp mogelijk be perkt worden. Na ïog eenige besprekingen wordt een aanvang gemaakt met de feestvie ring. De feestredenaar brengt de gelukwen- BARTELJORISSTRAAT IS TELEFOON 10756 PREMIER DUPLEX-STOFZUIGERS t 165.— schen over van het hoofdbestuur. Uitvoerig schetste hij vervolgens de crisistoe standen. Het is een moeilijke tijd, maar een mooie tijd om samen te werken en het groote nut van den bond in te zien. Laten wij moedig voorwaats gaan. Hierna volgde afwisselend muziek, zang, voordrachten en een dansje. Het is een mooi feest geweest. Raadsvergadering. De Raad dezer gemeen te vergaderde Vrijdag. Tot lid der Commissie voor de Bedrijven werd de heer Schoemaker benoemd in de vacature A. Kool. Tot onderwijzer werd benoemd de heer Van Soest, thans tijdelijk werkzaam. Op een ingekomen voorstel van den heer Verkerk om in de bocht van de z.g. Jodenlaan, thans Julianalaan, een gedeelte sloot te dem pen, een schoeiing te plaatsen en een voetpad te maken met leuning uit veiligheidsoogpunt voor voetgangers, stellen B. en W. voor eenige palen te plaatsen om het gevaar te verminde ren, hetgeen ƒ50 zou kosten. De gemeente opzichter had drie plannen ingezonden met be grootingen van 1975, 650 en 85, die B. en W. in dezen tijd te duur vonden. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. De subsidie-voorwaarden voor de bad- en zweminrichting worden gewijzigd op verzoek van het Bestuur om mogelijk te maken, dat bij zwemwedstrijden of demonstratie wordt toege staan, dat personen van beiderlei geslacht als toeschouwer aanwezig mogen zijn. Tegen stem de de geheele R.K. Raadsfractie, zoodat het voorstel van B. en W. met 6 voor en 5 tegen werd aangenomen. De verordening op de arbeidsbemiddeling wordt gewijzigd en de correspondent voortaan agent genoemd, overeenkomstig de voorschrif ten. Met het oog op de groote uitkeeringen voor werkverschaffing, steun aan werkloozen en voor armenzorg willen B. en W. trachten een tekort te voorkomen door de tarieven voor electrisch licht, die kort geleden op 23 ct. zijn gebracht, weer te brengen op 25 ct. per K.W.U. Wethouder Primus stelt voor als minderheid in het college om niet tot verhooging van het tarief over te gaan. Het voorstel van B. en W. wordt na discussie verworpen met 8 tegen en 3 voor. Het voorstel van wethouder Primus wordt aangenomen met 10 voor en 1 tegen. De begrooting wordt gewijzigd en daarbij 500 gulden subsidie toegestaan aan het Crisis comité. Op voorstel van B. en W. wordt besloten voor ditmaal de geheele winst uit het gasbedrijf, ƒ1693.uit het waterleidingsbedrijf 2237. en uit het electriciteitsbedrijf 8835te stor ten in de gemeentekas om het tekort over 1931 te dekken. In verband hiermede wordt de bedrijfsver- ordening gewijzigd. Gunstig wordt beschikt op een verzoek van het R.K. Schoolbestuur om 210 beschikbaar te willen stellen voor het aanschaffen van 7 lessenaars. Vastgesteld worden de verordeningen op dé heffing en invordering van vergunnings- en verlofsrechten tot verkoop van dranken inge volge de nieuwe Drankwet. Van de Afd. Ouder-Amstel is een adres in gekomen met verzoek om verbetering van de verlichting in de Spoorstraat, in de School straat en aan den Rijksstraatweg. De voorzitter zegt, dat verbetering zal wor den aangebracht door een sterkere lamp aan te brengen op den hoek van de Spoorstraat; doch de verlichting in de Schoolstraat wordt voldoende geacht en die van de Rijksstraatweg eveneens, daar de lichtsterkte met 50 procent werd verhoogd door sterkere lampen aan te brengen. De voorzitter zegt, dat nog geen voorstellen kunnen worden gedaan inzake salariskorting, daar verschillende organisaties zijn geraad pleegd en enkele Bonden hebben gevraagd om een onderhoud. De bedoeling is om dit einde Mei of begin Juni te behandelen. Spr. zegt, dat het de bedoeling is van B. en W. om 3 procent te korten van alle salarissen en vergoedingen, dus ook van den kindertoeslag. Na rondvraag volgt daarop sluiting. Collecte. Door B. en W. is toestemming ver leend tot het houden eener collecte, door den verkoop van bloempjes, op den 2en Pinkster dag, ten bate van het S. A. N. T. O. S.-fonds (Steun Aan Ned. Tub. Onbemiddelde Stand- genooten, onderafd. van de R. K. Middenstands- vereeniging „De Hanze"). AGENDA 16—21 Mei. Maandag: Tweede Pinksterdag, gesloten. Dinsdag: 6.30 uur Gymn. adspiranten: 7.30 uur gymn. adspiranten; 8.30 uur gymn. ieden St. Michael. Woensdag: 8 uur repetitie Laus Deo. Donderdag: repetitie Patronaats-Tooneel. Vrijdag: repetitie St. Nicolaaszangkoor. Zaterdag: contributie betalen der verschil lende vakvereenigingen en R. K. voetbaiveree- nigingen. De weersgesteldheid en het vee. Het koude weer in de laatste weken en vooral de nattig heid hebben hun invloed doen gelden op ongun stige wijze. Veel ongesteldheid treft men aan onder de dieren, vooral veroorzaakt door de vele regens. De beesten in de weiden vinden geen drogen grond om te liggen. Loopen in het natte land is al niet best, maar moeten rusten op een natten bodem deugt in 't geheel niet. Het gevolg is dan ook, dat ditmaal vooral onder het rundvee veel ongesteldheid voorkomr. Hiex meer, daar minder. Menig beestje is' er nog ge sneuveld. O.a. vernamen «ij, dat één slager in een boerenstreek in veertien dagen tijd 16 zieke koeien moest afmaken. Melkprijsverlaging. De straatprijs van de melk is alhier verlaagd en gebracht op 7 cent per liter. Wie zal er wethouder worden? Op de deze week gehouden huishoudelijke vergade ring van de S.D.A.P. is besloten den heer H. v. d. Berg aan te wijzen om gekozen te wor den tot opvolger van mevr. J. Schrieken—de Wit, als wethouder dezer gemeente. Voetbal. Tweeden Pinksterdag zal er een voor Purmerend zeer belangrijke voetbalwed strijd plaats hebben, n.l. P.V.C.B.—Purmerend. op het terrein van P.V.C.B. te Amsterdam. Vorige week Zondag hebben onze jongens gewonnen met 50, doch de Amsterdammers kwamen toen met 10 spelers uit en misten hun beste kracht. Laten de Purmerenders vooral hun best doen. Jaarvergadering van den R.K. Middenstands bond in 't Aartsbisdom Utrecht afd. Uithoorn, „St Franciscus", in café C. Verhoeck te Uit hoorn op Woensdag 11 Mei j.l. des avonds 8)4 uur. Hoewel matig bezet (19 leden van de 33) open de de voorzitter, de heer Contjn, een half uur na gestelden tijd deze belangrijke vergadering. Hij zette in 't kort uiteen, hoe goed het is dat de middenstanders, die één doel nastreven, vereenigd zijn. De penningmeester heeft een batig saldo van 61.47. Van den Chr. Geheelonthoudersbond was een schrijven ingekomen, waarin deze adhaesie-be- tuiging vroeg aan zijn schrijven, dat gericht zou worden aan den Raad om dit jaar geen kermis te houden of althans geen alcoholhou dende dranken te laten schenken. De voorzitter was het wel eens met het schrij ven. Daar evenwel de gemeente staat aan den rand van den afgrond en de kermis ƒ2500 in 't laadje brengt en tevens, dat vele vreemden Uithoorn dan bezoeken, die er ook wel een veer laten, was hij niet voor adhaesiebetui- ging. De vergadering zegt hierop te antwoorden dat „St. Franciscus" hieraan geen steun kan verleenen. Vervolgens Jeidt de Geest. Adviseur een moei lijk punt in, nJ. samenwerking met de Uit- hoornsche Winkeliersvereeniging. Bij 't beëindigen der winkelweek zijn er stem men opgegaan om te komen tot een algemeene Uithoornsche winkeliersvereeniging. De winkel week is uitgegaan van de R.K. Middenstands- ver. de Hanze. De plaatselijke Winkeliersver eeniging wil nu overnemen wat de Hanze deed. Hierdoor zou deze vereeniging een gevaeligen klap krijgen. Immers het lidmaatschap aan de W. V. kost 2.50. Wil men aan de Winkelweek deelnemen, dan moet 2.50 gestort worden. De R.K. Midd. Bond kost ƒ5.aan contributie. Deze heeft de winkelweek op touw gezet, en nu het Bissch. Besluit is, dat men geen lid mag zijn van neutrale bonden, raadt de Geest.-Adviseur aan om in samenwerking met de neutr. W. V. den eerstvolgenden keer weder een winkelweel: te organiseeren. Het moet evenwel zoo zijn, dat men niet apart lid van de W. V. behoeft te wezen. Hierover zijn besprekingen geweest met de besturen van W. V. en R.K. Midd. bond, die op niets zijn uitgeloopen. Voorgesteld werd wederom een onderhoud aan te vragen met het bestuur van de W. V. Hierover ontspon zich een degelijke discussie. De voorzitter maakt de vergadering er op at tent, dat hij ingelicht is dat den 2en Pinkster dag de winkels mogen geopend zijn en toch Zaterdag 14 Mei a.s. de winkels tot 10 uur ge opend mogen blijven. In de contröle-commissie worden gekozen de heeren, Vink, Brom en C. van Vliet. De heeren Conijn en Hollander werden als bestuurslid herkozen. Tijdens de vergadering werden door het be stuur eenige versnaperingen aangeboden. Hierna werd deze geanimeerde vergadering met den Christelijken groet gesloten. De wegen naar Volendam. Naar wij ver nemen, zullen de wegen naar Volendam, welke tijdelijk zijn afgesloten, tijdens de Pinkster dagen weer worden opengesteld. Voetbal. Maandag den Tweeden Pinkster dag, gaat Volendam I naar Bussum, om den strijd aan te binden tegen S.D.O., aldaar, waar van ons elftal Zondag j.l. met 21 heeft ge wonnen, evenwel onder protest van de Gooi- landers. Er wordt met veel belangstelling naar dezen wedstrijd uitgezien. Diefstal. Werden de vorige week, zooals we reeds meldden, op den Lagedijk bij enkele personen des nachts kleedingstukken e.d. ver mist, thans heeft dit geval zich wederom voor gedaan. Bij de heeren Janssen en Kuhne wer den n.l. kleeren, welke aan de lijn te drogen hingen, vermist, terwijl bij den heer C. Bakker vloerkleedjes waren ontvreemd. R.K. Voetbal. Het programma van de te spelen wedstrijden van de R.K. V.V. „V.V.W." op den 2en Pinksterdag is als volgt: ZVV 1— WW 1; SDO 1—WW 2; DVO 3—WW 3; WW-jun. aDe Blokkers-jun. a; De Valken- jun. b—WW-jun. b. GEMEENTERAAD. De Raad dezer Gemeente kwam Vrijdagoch tend in voltallige openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. Commandeur. Naar aanleiding van de circulaire van Ged. Staten inzake de jaarwedderegeling van burge meester, secretaris en ontvanger stellen B. en W. voor de Ged. Staten te berichten, dat het voornemen om pensioenverhaal mogelijk te ma ken geheel overeenkomt met de tot nu toe door den Raad gevolgde gedragslijn, die het verhaal steeds tot het maximum heeft toegepast en dat ingevolge de regeling, steeds tot zijn te leurstelling moest terug betalen. De heer Weeder is hiervoor dankbaar, doch niet voldaan. Spr. betreurt het, dat Ged. Sta ten niet verder zijn gegaan. De heer Hoebe verzet zich er tegen nu reeds ook nog op salarisverlaging aan te dringen. Tenslotte wordt met 4 tegen 3 st. een voor stel-Weeder aangenomen om ook een salaris- korting toe te passen, gelijk aan de maatregelen van het Kortingsweteje. Het verzoek van de Ned. Ver. tot bevordering van de belangen van onvolwaardige arbeids krachten om als lid toe te treden wordt niet in gewilligd. Van de Ned. Commissie tegen 't Alcoholisme is ingekomen het verzoek om het bestaande aan tal verloven niet vei'der uit te breiden. B. en W. wenschen zich ten deze niet vast te leggen, waarom hun voorstel, het schrijven voor kennis geving aan te nemen, wordt aangenomen. In verband met de nieuwe Drankwet wordt besloten het vergunningsrecht vast te stellen op 12.50 per 50.— huurwaarde met een mi nimum van 40.—. Het verlofsrecht wordt bepaald op 25. Op verlangen van den Minister wordt ook gedurende den zomertijd het openingsuur voor winkels bepaald op 5 uur v.m. Tengevolge van de uitbreiding der O. L. School, de verstrekking van rentel. voorschott. aan tuinders, de ondersteuning aan noodlijden de tuinders door het Crisiscomité en de kosten van goedkoope kunstmestverstrekking moeten voor uitgaven van den kapitaaldienst een 4-tal nieuwe posten worden geraamd tot een ge zamenlijk bedrag ƒ38266.75. B. en W. stellen voor een suppletoire begroo ting vast te stellen in ontvangst en uitgaaf ad ƒ38266.75 en de inkomsten te vinden a. door een geldleening ad 11500.—, b. door terug gaaf der verbouwingskosten der voormalige meisjesschool door het schoolbest. ad ƒ8200.— door de bijdrage v.h. Rijk in de aan de tuin ders te verstrekken rentelooze voorschotten ad 12751.72, door terugontvangsten voor kunst- mestuitgaven ad 1300.en door een bedrag ad. ƒ4515.03 te ramen voor de ontvangst van het winstaandeel van den vleeschkeuringsdienst. Conform besloten. De toestand. Door 61 personen is in deze gemeente tuinderserediet aangevraagd tot een bedrag van 52.635.99, waarvan B. en W. op 42.133.50 gunstig hebben geadviseei-d. Tot nu is door de commissie van advies een bedrag van 18.216.75 toegekend, doch de weinige uni formiteit bij deze uitkeering liet veel te wen schen over. De een kreeg vaak meer dan de ander, terwijl personen die het zeer noodig hadden, 't minst kregen. Uit eigen middelen heeft de gemeente aan noodlijdende tuinders een bedrag van 1700 uitgekeerd, terwijl 75 balen goedkoope kunstmest werd aangekocht, welke voor 2 beschikbaar is gesteld. De werkloosheid is hier niet bijzonder groot. Gemeente en Burgerlijk Armbestuur werkten samen tot het doen van uitkeeringen. Een 7-tal Wognummers werkt in den Wieringermeerpol- der, wien geen vergoeding voor transportkos ten (bus of fiets) werd verleend, omdat ze daar meer verdienden dan in de gemeente. Een door het Rijk goedgekeurde steunrege ling is hier niet ingevoerd. Wel de gewone werkverschaffing, bestaande in slootwerk, dat 600 heeft gekost, waarvan de helft ten laste van de banne komt. Het plaatselijk crisis comité heeft 1700 ingezameld, en uitgereikt aan de tuinders, doch dit bedrag is op en een nieuwe inzameling zal niet veel opleveren. De toekomst is nog verre van rooskleurig. Velen hebben hun arbeider gedaan gegeven, omdat ze hem niet konden betalen. Gaat dat zoo door en komen al deze menschen ten laste der gemeente, dan zullen er andere maatrege len worden genomen. Wellicht kunnen de kana- EXIDE BATTERIJEN, OOK REPARATIES. De Vereeniging tot Samenstelling van Ne- derlandsche Bedevaarten is zoo gelukkig te kunnen mededeelen, dat Z. H. Excellentie Mon seigneur J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, de Nationale Bedevaart, die 19 Juli a.s. naar Lourdes vertrekt, zal vergezellen. We zijn overtuigd, dat door alle bedevaartgangers deze tijding met de grootste vreugde zal wor den ontvangen. lisatie-plannen uitkomst brengen. De gemeente- financiën behoeven geen zorg te baren. Door de steeds sobere begrootirigen vielen de inkomsten jaarlijks mede, doch daar het den veeboeren buitengewoon slecht gaat, zal dit jaar wel een terugslag geven. Wognum heeft slechts een zeer geringe uitkeering uit de fondsbelas ting, 3.50 per inwonei-, doordat het vrij goede jaren achter zich heeft. En dat moest noodig hooger zijn, want het subsidie aan het Bur gerlijk Armbestuur, doorgaans groot 2400, be droeg in 1931 4400. De schuld der gemeente is in korten tijd zeer gestegen. Deze bedroeg een jaar geleden 27.000, doch door den scho lenbouw is zij gestegen tot 100.000. Een groot bezwaar is het moeilijk te verkrijgen geld en r'e zware voorwaarden door het Rijk gesteld. Daarom wordt thans getracht in combinatie met eenige andere gemeenten een groote lee ning aan te gaan tegen 5)4 pet., doch waar van in rie eerste jaren niets mag worden afge lost, zooriat de gemeenten daar zeker 40 jaren mede zitten. Maar dit is toch beter dan aflos sing in 10 jaar, zooals het Rijk verlangt, want dit is niet op te brengen. Raadsvergadering Donderdagavond verga derde de ïraad der gemeente onder voorzitter schap van burgemeester P. Kooiman. Afwezig met kennisgeving waren de heeren wethouder D. Louw en ÏO. Breet. De kasgeldluening met het Rijk voor een bui tengewone leeeing wordt gebracht van f 46000 op f 53000, terwijl de rekening-courant met de E.V. Bank voor Ned. Gemeenten wordt gebracht op f 20.000. De pensioengrondslagen voor de veldwach ters worden vastgesteld op f 2300. Een ten onrechte aangebrachte aanslag Hon denbelasting worü't vernietigd. Een adres Landsmeer inzake den regeerings- maatregel betreffende pluimveeteelt en het bewaren van een kwantum eieren in koelhuizen ontlokt een nogal tamelijke discussie, waarin de heeren Jongens en Kramer voorstellen het adres voor kennisgeving aan te nemen, terwijl de heeren De Vries, Ofman en Houtman plei ten voor betere maatregelen of adhaesiebetui- ging. Besloten wordt geen adhaesie te betui gen. Een verzoek van het Veefonds om f 250 sub sidie in verband met groote sterfte onder het vee en de slechte tijdsomstandigheden, waar door opvoering der premie onmogelijk is, gaat na eenige toelichting doar weth. De Vries naar B. en W. om advies. Hierna volgde een praa\tje over straatnamen in verband met vier te verleenen straatnamen. Het resultaat was aanhouden tot een volgen den keer. Na rondvraag sluiting. Vr.: Welke is de kortste en mooiste weg per autobus van Schagen via Amsterdam door het Gooi naar de Betuwe en terug over Amsterdam. Hoeveel K.M.? Antw.: Schagen, Schoorldam, Alkmaar, Scher- merhorn, MiddenBeemster, Purmerend, Ilpen- dam, Het Schouw, Amsterdam (65.3 K.M.), Dui- vendrechtsche brug, Diemerbrug, Muiden, Hak- kelaarsbrug, Naarden, Crailoo, Laren, Baarn, Soestdijk, Spest, Oud-Leusden, Nveuw-Leusden, Woudenberg (58.9 K.M.). Station IMaarsbergen, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen., De Grebbe (23.8 K.M.), Opheusdensche veer, IJzendoorn, Tiel (15.3 K.M.), Drumpt, Kerk-Avezaath, Bu ren, Asch, Zoelmond, Beusichem, Beusichemsche veer Houten, Utrecht (36.3 K.M.), vau het Beu sichemsche veer kan men ook over Wijk bij Duurstede, Cothen, Werkhoven, Odijk, Bunnik en Vechten naar Utrecht rijden (42.5 K.M.), Breukelen, Loenen Abcoude, Duivendrecht, Am sterdam (50.8 K.M.). Totaal 250.4 K.M. of 256.6 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg per motorfiets van Egmond-binnen naar Hamborn (Diritschl.) Hoeveel K.M.? Antw.: Egmond-binnen, Castricum, Uitgeest, Krommeniedijk, Krommenie, Wormerveer, 'Zaan dijk, Amsterdam (37.8 K.M.), Duivendrecht sche- brug, Diemerbrug, Muiden, Hakkelaars bi-ug, Naarden, Crailoo Laren, Baarn, Soestdijk, Soest, Oud-Leusden, Nieuw-Leusden, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, De Klomp, Ede, A rn hem (96.4 K.M.), Westervoort, Zevenaar, Babbe- rich, Elten, Emmerik, Bienen, Bergerfurth, Wesel, Dinslaken, Hamborn (95.4 K.M.). Totaal 229.6 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg per motor naar Buer (Westfalen)? Antw.: Alkmaar, Marken-binnen, Wormer veer, Zaandijk, Koog aan de Zaan, Zaandam, Amsterdam (37.9 K.M.), zie verder tot Arnhem het antw. op de vraag Egmond-binnenHam born (96.4 K.M.), verder Elden, Eist, Lent, Nij megen (18 K.M.), Beek, Wijier, Kranenburg, Kleef, Xanten, Wesel, Schermbeek, Dorsten, Buer (109.2 K.M.). Totaal 261.5 K.M. Vr.: Hoe zijn de naam en 't adres van den in- Antw.: De door u bedoelde functionaris be staat niet. Voor informaties kan men zich wen den tot de Inspectie der Drankwet te 's-Graven- hage of tot de eerste afdeeling van het Stadhuis. Vr.: Welke is de kortste weg per auto van Hillegom naar Zundert (Limb.). Hoeveel K.M.? Antw.: Wij kennen geon Zundert in Limburg; wel in Noord-Brabant bij Breda. Vr.: Welke is de kortste en mooiste weg per auto van Haarlem naar Oude-Pekela. Hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Halfweg, Amsterdam (19.2 K.M.), Duivendrechtschebrug, Diemerbrug, Mui den, Hakkelaarsbrug, Naarden, Crailoo, Lai-en, Baarn, Soestdijk (39 K.M.), Soest, hotel Birk- hoven, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Ermelo, Harderwijk, Nunspeet, Doornspijk, Elburg, Ol- debroek, Wezep, Katerveer Zwolle (85.5 K.M.), Wythmen, station Dalfsen, Vilsteren, Ommen, Heemse, Hardenberg, Gramsbergen, Coevorden, Dalen, Erm, Noordbarge, Emmen, Weerdinge, Ter Apelkanaal, Ter Apel, Musselkanaal, Stads kanaal, Nieuwe-Pekela, Oude-Pekela (119 K.M.). Totaal 262.6 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg van Haarlem naar Blauwhuis (Fr,)? Hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Spaarndam, Buitenhuizen, Assendelft, Krommenie, Spijkerboor, Beemster- dijk, Avenhorn, Hoorn (47.8 K.M.), Zuiderdragt, Blokdijk, Den Hout, De Buurt, Broekerhaven, Enkhuizen (20.6 K.M.), per stoomboot naar Sta voren, en verder naar Hindeloopen, Workum, Parrega, Tjerkwerd, Blauwhuis (29.7 K.M.). To taal 98.1 K.M. PAROCHIEKERK VAN DEN H. AUGUSTINTJS Buitenveldert, Amsterdam-Zuid Telef. 29890 ZONDAG Hoogfeest van Pinksteren. Half U Hoogmis. De H. H. Missen te half 8 en 9 uur. De H. Communie wordt uitgereikt om 7 uur, onder de fi. Mis van half 8, 10 minuten voor 9 uur en onder de H. Mis van 9 uur en ook on der de Hoogmis, 's Avonds half 8 Lof met pre dikatie. MAANDAG 2de Pinksterdag, de H. H. Missen en het uitreiken der H. Communie als op Zon dag. Des avonds geen Lof. DINSDAGavond 8 uur congregatie voor de meisjes. WOENSDAG komen de kinderen biechten van de 4de en 3de klas. Des avonds 8 uur Congre gatie voor de jongens. ZATERDAG. Van 4—5 uur biechten; half 8 Maria-Lof tpt bekeering d. zondaren en biecht- hooren tot 9 uur. V/oensdag, Vrijdag en Zaterdag Quatertem perdagen, geboden Vasten- en Onthoudings dagen. Het kerkhof is geopend op Zondagen val? 126 uur en op werkdagen van 106 uur. PAROCHIE v. d. H.H. CYRIAEUS EN FRANCISCUS Hoogfeest van Pinksteren. Algemeene H. Com munie voor de leden der Broederschap van den H. Geest en voor de leden der Congregaties. De H.H. Missen te 7 en 8.30 uur. De plechtige Hoogmis te 10.30. 7 uur Lof en predicatie. MAANDAG, tweede Pinksterdag, dag van de votie. De H.H. Missen en het Lof als op Zondag- DINSDAG de 6e van de 9 Dinsdagen welke het feest met H. Antonius voorafgaan. WOENSDAG-avond 8.15 Congregatie voor de meisjes. Zaterdag biechthooren des morgen® tot 10 uur. Te 11.30 voor de kinderen, ver af is een van de overige. Deze week, WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG zijn de Quatertemperdagen. Ge boden Vasten en Onthoudingsdagen. lederen avond te 7 uur Meimaand-oefening. ZONDAG, 7 uur uit dankbaarheid ter gele genheid 25-jarig huwelijk; 10 uur voor de Pa' rochie. MAANDAG, 7 uurvoor overl. ouders Koefaal DINSDAG, op St. Radboudi voor overl. ar men o'er Parochie; 7.15 voor Cath. Manshande-" Botman. WOENSDAG, op St. Martinus uit dankbaar' heid; 7.15 voor overl. ouders Bende. DONDERDAG, 7.15 voor Antje Bakker ge"' Smit; 8.30 voor Anthonius Roemer. VRIJDAG, 7.15 voor overl. fam. Bars—KarS- sen; 8.30 voor August Molenaar en echtgen- ZATERDAG, 7.15 voor Joannes Wajer en echtgenoote; 8.30 ter gelegenheid van een 40' jarig Huwelijksfeest. MAANDAG, 7 uur voor overl. ouders Koefaal- ZONDAG 7 uur voor de Parochie. 1 uur voor Nicolaas Gieling. ZONDAG. Hoogfeest van Pinksteren, d.i. ne' derdaling v. d. H. Geest. Des namiddags geen Kerkdienst en geen Patronaat, des avonds van 6 tot 7 uur gelegenheid om te biechten; 7 uur Lof. MAANDAG, 2e Pinksterdag, dag van devotie- Om 7 uur 's avonds Lof. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag zijn Qua tertemperdagen, geboden vasten- en onthou dingsdagen. DONDERDAG wordt van de St. Martina-ver- eeniging de 3de groep verwacht, des 's avond® 7 uur H. Sacramentslof met Rozenhoedje en Li tanie. Om 8 uur ontwikkelingsavond in Sin' Pieter. ZATERDAG" gelegenheid om te biechten van :half 5 tot 8 uur. Parochie van den H. Nicolaas. ZONDAG, Hoogfeest van Pinksteren; te half 8 Vroegmis, te 10 uur Hoogmis; half 3 Ves pers en Litanie van Maria, daarna gelegenheid im te biechten tot 4 uur. MAANDAG, 2e Pinksterdag, met aanbevolen Zondagviering; de H.H. Missen als op Zon- d'ag; 's Middags te half 3 Lof en Rozenhoed)^ WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag zijn Qua^ tertemperdagen, geboden vasten, en onthou dingsdagen. ZATERDAG-avond te 7 uur Meimaandlo1' vóór het Lof gelegenheid om te biechten w 6.45. ZONDAG 15 Mei. Hoogfeest van Pinksteren- de H.H. Missen te 7.30, 9 en 10.30 uur; in au® H. H. Missen de jaarlijksche schaalcollecte voo de Broederschap van den H. Geest, tot ondeu steuning der Missiën, vooral in Nederl.-Indi®- 'sNam. 3 uur Vespers met Rozenhoedje voo den bloei der Broederschap, 's Avonds 7 uU Lof met feestpredikatie. MAANDAG 16 Mei. 2den Pinksterdag. gee'J verplichting van Mishooren, maar dag van devotie, de H.H. Missen als op Zondag; ëee Vespers noch Lof. DINSDAG 17 Mei. 's Avonds 7 uur Lof. WOENSDAG 18 Mei. 9 uur gezongen H. M1® van dankbaarheid ter gelegenheid van een 40' jarig huwelijksfeest; 's avonds 67 uur hiecW' hooren, uitsluitend voor de deelnemers aan bedevaart naar Heiloo; 7 uur Lof. DONDERDAG 19 Mei. De eerste H. Mis f® 6.15 uur om Gods zegen af te smeeken over bedevaart; tot 7.15 uur nog kaartjes verkrii?' baar; de trein vertrekt te 7.48 uur. 's Avon® 7 uur Lof.. g VRIJDAG 20 Mei. 's Avonds 7 uur Kruis«eB ter eere der H. Maagd. ZATERDAG 21 Mei. 's Nam. 3—9 uur biecht hooren; 's avonds 7 uur Lof. ,n WOENSDAG, VRIJDAG en ZATERDAG het de Quatertemperdagen, derhalve gebode vasten- en onthoudingsdagen. ZONDAG, Hoogfeest van Pinksteren. De Missen om half 8, 9 uur enom half H Hoogmis; om 3uurdeVespers. De H. Cornh1"' niis wordt uitgereikt om 7 uur en onder H.H. Missen Gelegenheid om te biechten: de Hoogmis voor hen die veraf wonen en dfl H» n» de Vespers zoolang er achtereenvolgens biech telingen zijn MAANDAG, 2e Pinksterdag, geen verpl'c ting De H.H. Missen en de Vespers zoo® gistejen. DIÏ7SDAG om 7 uur Maria Lof. WO'ENSDAG, Vrijdag en Zaterdag, quat® temperdagen, geboden vasten- en onthouding® agen. Om 7 uur Vrouwencongregatie. DONDERDAG om 7 uur Lof ter eere het Allierh. Sacrament. ZATERDAG biechthooren van 49 uur om 7 uur Maria-Lof. va" ei* VRIJDAG, 13 Mei. Vorige koersen Londen 9.06 ^'oHi Berlijn 58.85 58.8'f Parijs 9.73j 8-"li Brussel 34.65 34-6'3 Zwitserland 48.25 47.2' Weenen 35.25 35-2? Kopenhagen 49.50 49-5" Stockholm 46.65 Oslo 46.00 46.5"* New-York (cahle) 2.461 2-4". Rome 12.721 12-^?1 Praag 7 32| Madrid 1.895 19«Ö'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2