Zuid-Noord 1-6 Hockey Nederland wint FOEI! Op zoek naar sterren Op vijf Juni 1 K.N.V.B. Overzicht R. K. F. Overzicht Magere oogst in Ulft Voorloopig hebben wij van de Engelsche profs genoeg Alle eerste klasse hekken- sluiters degradeeren t DINSDAG 17 MEI Het Noordelijk Federatiespel technisch verre superieur aan het Zuidelijk HET VIJFDE DOELPUNT R.KF. UITSLAGEN D.H.V.B. UITSLAGEN Promotie le klasse 2e klasse D 3e klasse 5e klasse Sportparkbeker De tweede helft Arnhe m bereidt de katholieke voetbalsport een grootsche propaganda GROOTE BELANGSTELLING De wielerwedstrijden te Ginneken. F alk Hansende Deensche wereld kampioen, won den grooten Pink sterprijs Laatste succes van S.D.O. Santpoort T.Y.B.B. Mulo S.D.O.U.C. Volendams papieren dalen 3 S.D.O.U.C.—SANTPOORT 2—2 Ulft leidde met 20 S.D.O.VOLENDAM 3—0 Bussums afscheid met een zege D. H. V. B. Promotie le klasse P.V.C.B.-Purmerend 14 Het Nederlandsche hockeyteam behaalde een verdiende S4 overwinning op Denemarken SPANNENDE WEDSTRIJD OM DE DAVISCUP PolenNederland 41 ItaliëSpanje 21 ZwitserlandMonaco 32 EngelandRoemenië S0 Hoog het amateurisme Oostenrijksche en Engelsche profs speelden op het Ajaxveld een sensationeelen wedstrijd met een sabelslot Het prestige van den arbiter Spartaan begint opnieuw Vijf uitverkorenen 111 het dorado GRASSHOPERS—ZWALUW^ 33 Tweeden Pinksterdag vond bovengenoemde ontmoeting op het Sportpark te Geleen plaats, ter verkiezing van een voorloopig Federatie elftal, dat 29 Mei a.s. een oefenwedstrdij tegen het Eindhovensch elftal zal spelen. Ongeveer een 1500 man publiek woonde dezen wedstrijd bij, welke door de Noordelijken met groote cijfers is gewonnen. Het zuidelijk elftal was danig verzwakt doordat eenige spelers verhin derd waren. In de middenlinie moest Habets vervangen worden door Cloots van Sittardsche boys, terwijl in de voorhoede Slee (Union) en van der Velde (Weert) de plaats van Maurits en Pistorius innamen. Ook het noordelijk elf tal telde een invaller voor Lans, voor wien Martin (H. B. C.) inviel. De groote overwinning van het Noordelijk elftal is voornamelijk te wijten aan het falen van de zuidelijke mid denlinie, welke den geheelen wedstrijd in haar taak te kort schoot Daarbij komt nog dat de binnenspelers van de Zuidelijken er eveneens niets van terecht brachten. De eenigen die bij de Zuidelijken nog iets presteerden, waren Van Laarhoven en Lemmens. Vooral eerstge noemde heeft weer een uitstekenden wedstrijd gespeeld, hij heeft bergen werk verzet en heeft tot het laatste oogenblik volgehouden. Colen in het zuidelijk doel wisselde goede met slechte momenten af, maar erg zeker was zijn optre den niet. In de zuidelijke voorhoede moet ook nog A. Jongblcets genoemd worden, maar hij ondervond niet genoeg steun bij zijn binnen spelers, bij wie het vooral een doortastendheid mangelde. Bij het noordelijk elftal ging het als gesmeerd. Een mooi staaltje voetbal liet de noordelijke voorhoede bij het 5de doelpunt zien. De bal ging van man tot man en voordat een der zuidelijken ook maar een kans kreeg om den bal te pakken te krijgen, schoot Ooster- meyer in de touwen. De Noordelijken waren over alle linies sterker en vooral technisch speelden zij voortreffelijk, waarop de Zuide lijken absoluut geen vat hadden. De voorhoede was buitengewoon op schot, terwijl de midden- lini zoowel aanvallend als verdedigend haar taak uitstekend begreep. Ook de achterhoede met Alsemgeest aan het hoofd, mocht er we zen. Bij de Noordelijken begrepen Martin en Alsemgeest elkaar op den linkervleugel uitste kend en na de rust dreigde dan ook van dien kant het grootste gevaar. De wedstrijd was meer fraai dan spannend Na de rust hadden de Zuidelijken niets meer in te brengen en waren voornamelijk de Noor delijken aan het woord, die geen moeite had den om de score zoo hoog op te voeren. De wedstrijd. Om ongeveer half drie stellen onder leiding van scheidsrechter Scheffers uit Meerssen de elftallen zie hals volgt op: ZUID: Colen, (Mulo) Schalken, van Laarhoven, (S.N.P.) (Mulo) Cloots, Jos. van Eekeren Vromen (Sitt Boys) (Mulo) (Caesar) Lemmens, Slee, Jongbloets Ronddagh (Caesar) (Union) (R.K.T.V.V.) (Kimbria) v. d. Velde. (Weert) Martin, Alsemgeest, v. d. Hoogen, Oostermeyer, (H.B.C.) (D.H1.) (V.V.Y.) (V.I.C.) v. d. Liefvoort. (Swift) v. Ewijk, van Lingen, Kessel, (Zwaluwen) (Excelsior) (Leonidas) Vaneker, v. d. Kleü, (Achilles) (L. en S.) Alsemgeest. (D.H.L.) NOORD: De Noordelijken trappen af en ondernemen een eersten aanval welke door van Laarhoven wordt onderbroken, terwijl aan den anderen kant een aanval door buitenspel verloren gaat. Al spoedig nemen de Noordelijken de leiding als v. d. Liefvoort voorzet en v. d. Hoogen de bal langs den verrasten Colen in de touwen schiet, 01. De zuidelijken vallen niet ontmoe digd aan, maar zien geen kans om een goed schot op Alsemgeest heiligdom te te vuren, verder blijven eenige corners zonder succes. Aan den anderen kant moet Colen eenige ma len handelend optreden hetgeen hem goed af gaat. Toch moet hij voor een schot van Ooster meyer zwichten, nadat deze den bal in goede positie van Alsemgeest heeft gekregen, 02. De zuidelijken antwoorden met eenige vinnige aanvallen. Slee wordt door Jongbloets in de gelegenheid gesteld om den achterstand te ver kleinen, maar zijn schot gaat ver naast. Van Eekeren lost een ver schot, dat door het effect van het terrein Alsemgeest eenige moeite geeft. Dan gaan de Noordelijken ervan door. Alsem- ZuidNoord 16 Kampioenschap S.D.O.U.C.Santpoort 2-;2 Promotie le klasse BoxmeerW.I.K22 S.D.O.Volendam 30 COMPETITIE Kerkrade—R.K.O.N.S1—2 2de klasse Sportver. 1907K.J.W. 21 VRIENDSCHAPPELIJK Union II—St. Oedenrode 60 KimbriaMaastr. Elft12 D.H.L. comb.P.F.C36 WilhelmusCeleritas 23 P. V. .C B.—Purmerend Santpoort II—Victrix 1—4 3—3 Lisse II—Alliance Spartaan 4—H. R. Z. Constantius 4Diemen 2 N. A. S.—B. S. M. V. V. A.—R. O. D. A. (All. n. o.) 5—0 1—0 (gest.) 3—4 (uitgesteld) geest komt vrij voor doel te staan, maar de toestormende Colen werpt zich tot tweemaal toe voor zijn voeten en het gevaar is geweken. Bij de zuidelijken probeert Lemmens het eens maar het binnentrio legt geen doortastendheid genoeg aan den dag om bij de noordelijke ach terhoede succes te hebben. Wanneer de Caesar man zelf schiet ziet hij zijn schot ver naast gaan. Toch hebben de zuidelijken eindelijk suc ces als zij 'n vrijen trap kriigen te nemen. V. d. Velden krijgt hierbij den bal te pakken en schiet laag in, 12. Voor de rust krijgen de zuidelij ken nog een kans om uit een penalty de par tijen op gelijken voet te brengen, maar Ron- dagh schiet jammerlijk naast. Hierna is het rusten. Na de pauze hebben de Noordelijken direct succes als Oostermeyer den bal van links krijgt toegespeeld en Colen onhoudbaar passeert, 13. De noordelijken worden overwegend sterker, zoodat van Laarhoven alle zeilen moet bijzet ten om doelpunten te voorkomen. Colen ver richt dan eenige keurige safes en heeft het drukker dan zijn collega Alsemgeest, die het weinige werk, dat hij krijgt te doen op de be kende soliede wijze doet. De druk op het zui delijke doel houdt aan en het duurt dan ook niet lang of van der Hoogen heeft na goed aan geven van Alsemgeest weer succes, 14. Bij een van de weinige Zuidelijke aanvallen trappen Slee en Alsemgeest tegelijk tegen den bal, waarbij eerst genoemde aan zijn enkel verwond raakt en moet uitvallen. De Union-man wordt ver vangen door Luyten van Schuuters (Breda). In de noordelijke voorhoede vlot het uitstekend en herhaaldelijk zijn v. d. Hoogen en Ooster meyer in de gelegenheid op het zuidelijk doel af te vuren. Eenmaal als Colen reeds gepas seerd is trapt van Laarhoven den bal uit het verlaten doel. De weinige aanvullen van Zuid hebben niets meer te beteekenen, zoodat voor namelijk de noodelingen aan het woord zijn. Van Laarhoven werkt voor twee, en ruimt een hoop op. Bij een der zuidelijke aanvallen laat Alsemgeest den bal uit zijn handen vallen, maar maar het geeft geen ernstige gevalgen voor hem. De zuidelijken wisten er niet van te pro- fiteeren. Een vrijen trap op het Noordelijk doel schiet Jongbloets hoog over. In de noordelijke middenlinie zet van Lingen, die ver boven Jong bloets uitstak, telkens met verre trappen naar de vleugels, waarvan steeds goede voorzetten komen. Bij het 5de doelpunt gaat de bal van man naar man en voordat Colen erop bedacht is heeft Oostermeyer den bal achter hem ge plaatst. (1—5) Een regenbuitje komt de animo bij het publiek verminderen om nog langer toe te zien en de meesten verlaten dan het veld. De laatste minuten van den wedstrijd hebben niets meer te beteekenen en als iedereen ge noegen neemt met een 51 overwinning voor de noordelijken, maakt Alsemgeest een juweel tje van een doelpunt (1—6). Met dezen uitslag breekt dan vlak hierop het einde aan. Scheids rechter Scheffers leidde dezen wedstrijd uit stekend. Zooals wij reeds mededeelden worden dui zenden belangstellenden voor bovengenoemden wedstrijd te Arnhem verwacht. Aan aanvragen voor entréekaarten van bui ten Arnhem is verrassend groot en nog voort durend blijven bestellingen binnenloopen, wel ke steeds zoo spoedig mogelijk worden uitge voerd. Doch ook in Arnhem zelve wordt de ko mende landenkamp druk besproken, niet slechts in Katholieke kringen, doch door alle sport liefhebbers. Het is nu reeds zeker dat het Arnhemsch Comité van voorbereiding zal kunnen bogen op een groot succes en wanneer dan bij den wed strijd ook het bij een landenwedstrijd zoo pret tig aandoende enthousiasme van het publiek niet ontbreekt, dan zal 5 Juni een groote pro- paganda-dag zijn voor de R. K. Sport. Wij meenen goed te doen erop te wijzen, dat het terrein om half twee wordt geopend en dat de wedstrijd om 3 uur aanvangt. Vóór den wedstrijd en tijdens de rust zal de Arnhcmsche R. K. Harmonie „St. Gregorius" met pittige en vroolijke marschen het publiek bezig houden. Het Vitesse-terrein is fraai gelegen, het speel veld is first-class, terwijl de tribunes de toe schouwers in staat stellen den wedstrijd be hoorlijk te volgen. Zooals reeds is medegedeeld zijn de gereserveerde zitplaatsen op de over dekte tribune reeds alle weg. Nog enkele zit plaatsen vóór de overdekte tribune waren j.l. Zondags slechts over. Wie op 5 Juni HollandDuitschland wil bij wonen, bestelle spoedig kaarten bij den heer A. G. v. Dalen, Paulstraat 107, Arnhem. Post rekening 181322. De wedstrijd om het Federatie-kampioen schap tusschen S.D.O.U.C. en Santpoort is in een 2—2 gelijk spel geëindigd. Veel perspectie ven biedt dit resultaat niet. De stand is thans gesp. gw. gl.-vrl. vr.-t. pnt. gem. Mulo 2 2 5—2 4 2 T. Y. B. B. 3 2 1 4—7 4 1.33 Santpoort 4 1 1 2 96 3 .75 S.D.O.U.C. 3—12 4—7 1 —.33 Kampioen A Kampioen A Santpoort 5—0 2—3 T.Y.B.B. 1—0 MULO 2—0 S.D.O.U.C. 2—2 2—3 Kampioen A S.D.O. heeft zich voor de laatste maal nog eens van zijn beste zijde doen kennen. Volen dam werd met 3—0 geklopt, waardoor de pa Volendam O •a Q CQ i-t O b S.D.O. 3—0 0—3 Volendam 2—1 Fortitudo 5—2 1—1 pieren der wijdbroeken aanmerkelijk zijn ge daald. Volendam moet nu van Fortitudo win nen om met de Culemborgsche club gelijk te komen. Forti heeft dus aan een gelijk spel tegen Vo lendam voldoende om weder de eerste klasse te betreden. De stand is: Fortitudo 3 2 1 9—3 5 1.66 Volendam 3 111 35 3 1.50 S. D. O. 4 1 3 6—10 2 0.50 Over den wedstrijd schrijft de M. M.: Pastoor Scholte op Reimer van Ulft, doet den aftrap. De eerste aanval is voor Ulft, waaruit Weijkamp achter plaatst. Het spel gaat dan op en neer. Als Santpoort een vrijen trap krijgt tegen Robben, komt de bal terecht bij le Com te Jr., die doorgeeft aan te Boekhorst. Een ver hard schot volgt en de bal verdwijnt precies onder de lat in het net 1—0. Te Boekhorst Sr. en Kok zijn goed op dreef en keeren alle aanvallen der gasten. Toch spant het soms geduchtig voor het Ulftsche doel. Even wordt er gestopt voor Schiebroek. die met Weijkamp in botsing is geweest. Eerstge noemde verlaat het veld en wordt vervangen. Berendsen stopt een fraai schot van Schoorl en even later weer. Als Visser hands heeft ge maakt komt de bal bij le Comte Jr., die hard in zet. Kockx werkt niet voldoende weg en de gebroeders le Comte zorgen samen voor het tweede doelpunt. 20. Tijdens de rust wordt Santpoort een bloe menmand aangeboden. Na de hervatting zijn de gasten geregeld in den aanval. Visser wipte een slecht weggewerkten bal van Berendsen juist in het zijnet. Doelpunten kun nen voor Santpoort niet uitblijven, de druk op het Ulftdoel is te zwaar. Weer een aanval van S., een diagonaal schot van de Jong en de stand is 2—1. Even later is het weer de Jong, die scoort, 22. Dan wordt Ulft wakker en een ontzettend offensief volgt op het doel der gastheeren. Kempenman schiet keihard tegen den binnen kant van den paal, doch nog stuit de bal weer terug in het veld. Even later staat Weijkamp buitenspel en met Santpoort in den aanval fluit de scheidsrechter einde. Na den aftrap treedt S. D. O. direct aan vallend op en brengt de Volendamveste ernstig in gevaar. De achterhoede weet dit tenslotte af te wenden, zij het dan ook door een aantal corners. Als de gasten ingespeeld raken komen ook zij naar voren, doch de S. D. O.-verdedi ging is in uitstekenden vorm en slaat eiken aanval af. Dan volgt 'n periode van Bussumsch overwicht, dat tenslotte door een doelpunt wordt gedemonstreerd als De Bruin een voor zet van rechts laag inschiet. (10). De gasten komen dan opzetten en de S.D.O.- keeper krijgt eenige lastige schoten te verwer ken. Spoedig heeft S.D.O. het initiatief geno men, doch zonder succes, zocdat met 1—0 word gedaald. De tweede helft wordt ingeluid met een serie Bussumsche aanvallen. Dan neemt Volendam hret offensief over en sluit S. D. O. geruimen tijd in. Het Bussumsche achtertrio blijft evenwel ongenaakbaar en ten slotte zorgt zij er voor, dat het spel zich weer raar de Volendamhelft verplaatst. Nadat La- keman een drietal kogels naast heeft zien vliegen en een vierde de deklat op proef stelt, zoekt De Bruin het doel op den goeden plaats als hij wederom een voorzet van rechts inkogelt. (2—0). Hardnekkige pogingen van Volendam om op te halen stranden op de S.D.O.-verdediging. Als dan even voor het einde de verdediging der gasten weifelt en S.D.O. doorspeelt, belandt bij een mislukt schat van De Bruin het leder nog juist in doel. (3—0). Spoedig daarna wordt het einde aangekondigd. In de eerste helft genoten de Amsterdam mers het voordeel van zon en wind en waren dan ook een weinig sterker. Zij wisten hun meerderheid in een doelpunt uit te drukken, zoodat met een 10 voorsprong voor PVCB gedraaid werd. Na de pauze waren de rollen omgekeerd en kwam Purmerend in het offensief. De gelijkmaker liet niet lang op zich wach ten, waarna zich een spannende strijd om de overwinning ontspon. Purmerend viel verwoed aan, maar de thuis club wist langen tijd stand te houden. Onge veer 10 minuten voor het einde scoorde Pur merend echter het tweede doelpunt, waarmee het ijs gebroken bleek. In de resteerende oogenblikken wisten de be zoekers nog tweemaal het net te vinden en met een alleszins verdiende 41 zege kwam voor hen het einde. De eerste landenhockeywedstrijd tusschen Denemarken en Nederland heeft een verdien de zij het kleine zege der Hollanders op* geleverd, waarmede weer 'n nieuw succes is be haald en Holland langzamerhand weer even sterk is als tijdens de Olympische Spelen in 1928 te Amsterdam, toen het in het hockey- toumooi op de tweede plaats eindigde achter Britsch-Indië. De belangstelling voor dezen wedstrijd was uit den aard der zaak groot, terwijl er boven dien een groot contingent Hollanders de ont moeting bijwoonde. De Nederlandsche Legatie te Kopenhagen was vertegenwoordigd. Ongeveer 1500 toeschouwers zullen aanwezig zijn geweest als de ontmoeting begint. 'De wedstrijd Denemarken verkiest met de zon in den rug te spelen. De ploegen staan dan als volgt te genover elkaar: Denemarken. Doel: Gry. Achter: G. Koefoed en Venge. Midden: P. Koefoed, Malling en Husted. Voor: Biach, Prahm, Joergensen, Busch en Heilblut. Nederland. Doel: Hardebeck. Achter: De Waal en Tresling. Midden: De Looper, Ter Haar en Van Lierop. Voor: Gunning, De Geer, Van den Berg, Kist en Van Erven Dorens. De eerste aanvallen zijn voor Holland, dat reeds direct gevaarlijk voor het Deensche doel opereert. Grij verdedigt zijn doel echter ver dienstelijk. Er zullen ongeveer 10 minuten ge speeld zijn als onze linkervleugel er vandoor gaat. Het samenspel klopt uitstekend en de bal belandt bij onzen midvoor Van den Berg. De Amsterdammer weet zijn kans te benutten en scoort zijn eerste internationaal doelpunt. 01. De Denen werken zich los en er ontwikkelt zich een spannende kamp. Vrij onverwacht komt de gelijkmaker, als de linksbinnen Busch na 18 minuten spelen van dichtbij scoort. 11. De Hollandsche verdediging denkt dat voor buitenspel gefloten is, doch het doelpunt wordt terecht toegekend. Voordat de Hollanders nog van hun verras sing bekomen zijn ligt één minuut later het balletje voor de tweede maal achter Hardebeck, als Blach fraai doorgeeft aan Prahm, die met een enorm hard schot Denemarken de leiding geeft. 21. Direct daarop krijgt Joergensen een goede kans, doch hij aarzelt en onze verdediging werkt den bal naar den anderen kant. Een incident doet zich daarop voor. Als Prahm een schot lost, gaat het balletje over het Holland sche doel en treft een toeschouwer, die zich daarachter heeft opgesteld. Hij valt op den grond, doch is spoedig weer op de been, al leen ziet hij het verdere verloop van den wed strijd op een veiliger plaatsje. Wanneer nog drie minuten te spelen zijn, krijgt Holland een strafcorner toegewezen, waaruit Van den Berg den gelijkmaker produceert. Iedereen denkt reeds, dat de rust met gelij ken stand zal ingaan, als de Deensche linker vleugel goed samenspelend onze achterhoede weet door te breken. Heilblut schiet en voor de derde maal is Hardebeck gepasseerd, 3—2. I Tweede helft De tweede helft heeft zich gekenmerkt door een beslist Hollandsch overwicht, waardoor de overwinning tenslotte geheel verdiend werd. Intusschen is de strijd uiterst spannend en enerveerend verloopen, steeds bedroeg het ver schil in doelpunten slechts een goal, zoodat de spanning er tot de laatste minuut in bleef. Hoopvol zag het er aanvankelijk niet uit, doch de hoop in de Hollandsche harten ontwaakte, toen drie minuten na de hervatting de Geer den gelijkmaker scoorde. Een der Deensche achterspelers maakte een fout en sloeg over den bal heen. Onze rechts binnen liep goed door en wist Gry voor de der de maal te passeeren, 33. Dit doelpunt gaf den Hollanders moed en een serie prachtige, aanvallen werd opgezet. Wan neer keeper Gry een bal gestopt heeft kan hii niet tijdig zich herstellen en voor dat hij het weet heeft de Geer hem voor de vierde maal gepasseerd. De Denen geven het niet op en het is de uitstekend spelende Prahm, die met nog twintig minuten speeltijd voor den boeg Harde beck voor de vierde maal het nakijken geeft, 4—4. In den resteerenden tijd ontspon zich een hardnekkige strijd met wisselende kansen. Toch kan niet ontkend worden, dat Nederland nu sterker is en deze meerderheid wordt steeds grooter. Eenmaal kan de halfspeler Husted slechts op de doellijn redden, doch het is uit stel van executie, want vijf minuten voor het einde is het wederom van den Berg, die het winnende doelpunt fabriceert. In de laatste mi nuten tracht Denemarken nog op te halen, doch onze verdediging staat pal en zoo komt ten slotte het einde met een 54 overwinning vafl Holland. Nabeschouwing- Zooals we reeds schreven heeft Nederland verdiend gewonnen. Als ploeg vonden wij de Hollanders sterker, terwijl ook hun samenspel technisch op hooger peil stond dan dat der De nen. Ditmaal heeft onze voorhoede geenszins teleurgesteld, vooral voor van den Berg zal het een groote voldoening zijn, dat hij drie doel punten voor zijn rekening nam. Hij werd te recht door de Deensche achterhoede als een zeer gevaarlijk speler beschouwd. De geheele rechtervleugel heeft uitstekend gespeeld, vooral de Geer was er goed in. Verder was ook Kist goed op dreef. De Looper was o.i. de beste halfspeler, al wa ren ook Ter Haar en van Lierop zeer goed. Onze verdediging had het soms zwaar te verantwoor den, daar juist de Deensche voorhoede zeer sterk was. Als uitblinker bij de Denen mogen genoemd worden Prahm, Blach en Busch. I" de middenlinie werd Husted in de tweede helft aan den voet geblesseerd, waardoor hij in de voorhoede ging spelen, echter op halve kracht- Eenige omzettingen waren in verband hiermede in het Deensche elftal noodig. Zondag werden de beide laatste enkelspelen gespeeld tueschen Polen en Nederland voor den landenwedstrijd om de Daviscup. Beide par tijen werden verloren, zoodat de stand 41 voor Polen werd. Polen komt in de volgende ronde tegen Engeland uit. De resultaten waren: Tlokzynski (Polen) sloeg Hughan (Nederland) 63, 64, 6—2; Stolarow (Polen) slaat Timmer (Nederland) 64, 62, 5—7, 46, 64. Het dubbelspel in den Daviscupwedstrijd tus schen Italië en Spanje werd heden gewonnen door Spanje. De stand is thans 2—1 voor Italië. De uitslag luidde: Maier en Tejada (Spanje) slaan Di Minerbi en Del Bono (Italië) met 57, 6—2, 6—2, 64. De beide laatste enkelspelen hadden het vol gende resultaat: Landau (Monaco) slaat Aeschlimann (Zwit serland 62, 97, 86; Fischer (Zwitserland) slaat Gallepe (Monaco) 61, 61, 62. Totaal uitslag 3—2 voor Zwitserland. De beide laatste enkelspelen werden eveneens door Roemenië verloren. De uitslagen luidden: Perry (Engeland) slaat Poulieff (Roemenië) 61, 62, 61; Davis (Engeland) slaat Mishoer (Roemenië) 4—6, 6—0, 8—6, 36, 64.;- Scheidsrechter Boekman verkoos Pinksterbloe men plukken boven het leiden van een wedstrijd tusschen Engelsche en Oostenrijksche werkne mers, van beroep voetballers. Ongelijk kunnen wij hem niet geheel en al geven, maar om meer dan een reden was het toch heel erg jammer, dat hij Pinkster-Maandag niet op het Ajax-ter- rein verscheen om den wedstrijd Sheffield Wed nesdayNicholson te leiden, Ten eerste omdat wij dezen Amsterdamschen referee van naam graag eens hadden zien optreden tegen het stel letje ongeciviliseerde Engelsche voetballers, ten tweede omdat zijn plaatsvervanger meer over goeden wil dan over capaciteiten beschikte. Men heeft beweerd, dat deze ontmoeting te beschouwen was als een voorproefje van den EngelandOostenrijk interland, welke op 9 De cember zal worden gespeeld. Bewaar me! Als dat waar is, hopen wij, dat de FIFA in naam der menschheid en in naam van het sportieve begrip, dezen wedstrijd zal verbieden. Behalve het feit, dat men, niet ten onrechte, hoopte, dat veel publiek naar de ontmoeting van deze profs zou komen kijken, was het doel van deze match propaganda voor het edele voetbal spel en ter leering van de Hollandsche baltrap pers. Nu, werkelijk te leeren viel er veel. Zoo heb ben speciaal de Engelsche profs zeer duidelijk gedemonstreerd, hoe men het best het begrip: „sportiviteit" door het slijk kan sleuren. In den wedstrijd om het bestaan ondervindt men vaak onaangename dingen, maar als het je dan tegenloopt, heb je nog maar niet direct het recht om je tegenstander op zijn gezicht te slaan. En als je dan sportsman bent, zij het dan ook êt raison van zooveel, dan wordt je behalve voor je capaciteiten toch ook voor Je sportieve gevoelens betaald. Nou, dan hebben die Engel sche heeren vast een hongerloontje! Of gaat ook hier het spreekwoord op van de paarden en de haver?? In de eerste helft genoot het publiek van een zeer fraaien wedstrijd, waarbij het spel der En- gelschen meer geperfectionneerd was dan het der Oostenrijkers. Reeds in het eerste bedrijf echter kwamen er onaangenaamheden voor en deden Engelsche spelers dingen, die een Hol- landschen speler een gedwongen bezoek aan de kleedkamers zouden hebben bezorgd. De rechtshalf, wij weigeren dit keer hardnek kig om ook maar één naam te noemen, was de beste van de Engelsche ploeg. Zijn macht over den bal was formidabel en het team van Shef field was brillant. De linksbuiten der Engelschen scoorde het eerste doelpunt en met rust was het 1—0 voor Sheffield. Toen kwam het tweede bedrijf van de ver tooning een drama maken. De Oostenrijkers, die daags tevoren een zwaren wedstrijd tegen Ujpest hadden gespeeld, traden sterk in het offensief en na een aangegeven bal van den center-half liep de Oostenrijksche rechtsbinnen schitterend door de hechte Engelsche defensie heen en doel puntte fraai Een kwartier lang trad Nicholson nu sterk aanvallend op. Vooral de linkervleugel speelde nu subliem. Bij een dezer aanvallen zag de scheidsrechter zich genoodzaakt aan Nicholson een penalty toe te kennen. Een tweetal Engelsche spelers protesteerde heftig tegen den scheidsrechter en een hunner gaf hem zelfs een stomp. De arbiter verwees den zondaar naar de kleedkamers, maar of dit ook inhouding van tractement beteekende weten wij niet, maar wel weten wij, dat de betrokken spe ler eenvoudig niet ging en gedurende een vijftal minuten een heftige discussie in het veld plaats vond, waar zelfs AJaxbestuurders aan te pas kwamen. Toen ging de zaak verder. Er werd geen pe nalty genomen, maar een vrije trap en de zon daar mocht in het veld blijven. Het publiek liet over dezen zonderlingen gang van zaken duide lijk zijn misnoegen hooren en zelfs zagen wij vanaf de open tribune een leeren zitting het veld in sulzen. Het was dan ook een moeilijk geval. Veronder stel eens, dat het Engelsche personeel een al of niet georganiseerde staking had ingegaan, wat had er dan met de recette moeten gebeuren?? Maar die Hollandsche scheidsrechter-amateur was nu zijn prestige geheel kwijt, neen sterker, hij had hiermede zijn zeggenschap verloren. De Nicholson-defensie kreeg het even hard te verantwoorden. De doelman toonde zich een held en keerde o.a. driemaal achtereen keiharde schoten, maar tenslotte moest hij voor een su bliem schot van den centervoor zwichten. De Oostenrijkers kwamen nu weer sterk in het offensief. Zes corners achtereen werden op het Engelsche doel genomen en toen werd plot seling de Oostenrijksche linkshalf dusdanig „ge vloerd", dat hij, na een zestal malen te hebben rondgetold, bewusteloos bleef liggen. Het publiek, dat, als het onpartijdig is. het altijd voor de zwakkeren opneemt, kon zich nu niet meer hou den, sprong de afrastering over en wilde het met de Engelsche heeren in een ongeorganiseer de, maar echte boksmatch uitvechten. Politie met blanke sabel snelde toe en was in een om mezien de situatie meester, wat maar goed was ook, want een paar honderd Engelsche matro zen, die de tribune tijdens de rust met „commu nity singing" opvroolijkten, wilden hun landge- noo te hulp snellen. Nu werd de penalty wel genomen (nadat het slachtoffer naar de kleedkamers was gedragen) en benut ook! 't Was 22 en onmiddellijk werd inrukken geblazen. Over verlengen werd niet ge dacht gelukkig. Wat moet er nu met den door Ajax uitge loofden molen gedaan worden? Laat die maar afbranden, zei een Haarlemmer. Zoo eindigde het drama. Die Engelschen moeten zich rehabiliteeren, zei een collega na afloop. Laten wij maar liever thuis blijven, repliceerde een ander. Van dergelijke vertooningen kannen wij in derdaad beter verschoond blijven. Circussensatie heeft de hoofdstad den laatsten tijd meer dan voldoende. Dergelijk ongemanierd optreden be hoeft ons sportminnend publiek niet te worden voorgedaan en al kan Let soms in onze com petities warm toegaan, zulk een geraffineerd onsportief gedoe haten wij hier in Holland ge lukkig nog. Neen, hoog het amateurisme. Dr. van Prooye kan nog zooveel mooie circu lairesopstellen tegen ruw spel, maar als de zgn. leermeesters van het voetbalspel nog meer ge legenheid krijgen om ons dergelijk vergif in te geven zal de uitwerking negatief zijn. Ongetwijfeld is de uiterst zwakke leiding mede de oorzaak van dezen gang van zaken, maar het pleit niet voor de Engelschen, dat zij van deze ongedwongen omstandigheden zoo schandelijk misbruik maakten. Het ligt voor de hand, dat de spelers van Ni cholson op de speelwijze der Engelschen rea geerden. Wij hebben voorloopig genoeg van de Engel sche profs. Foeil Zoowel Ajax als Feijenoord hebben zich W hun laatsten uitwedstrijd voor de competitie om het landskampioenschap weten te hand haven. De Rotterdammers bleven in Veendaib met 52 baas en Ajax klopte Philips met 4—1* Enschede kan nu dus nog een uiterst belang rijke rol spelen, maar dan moeten de Oostelijken Ajax in het Stadion kloppen. Feijenoord kan nog slechts in het stuk voor komen als Enschede inderdaad succes zou heb ben. De kans, dat Ajax wederom kampioen van Nederland zal worden, is dus wel zeer groot. De stand is: Gsp. Gw. Gl. Vrl. V.—T. Pnt. Gm- Ajax 7 5 1 1 28—10 11 1.sl Feijenoord 7 4 2 1 22—11 10 l*3 Enschede 6 2 3 1 14—11 7 L1® P.S.V. 7 1 2 4 10—16 4 0.57 Veendam 7 1 6 632 2 0.27 X 3 •i—t Feyenoord Enschede <0 (L 5 5 Ajax 1—3 3—0 4-0 8-1 Feyenoord 2—4 2—2 Enschede 3—3 1—2 5—2 P.S.V. 1—4 0—0 2—2 0-2 Veendam 1—9 2—5 0—1 0-5 De promotie-competities hebben dit Jaar een merkwaardig verloop gehad. In twee van de vijf afdeelingen moest nog beslissing vallen en dit is gisteren gebeurd. Enschedesche Boys won overeenkomstig verwachtingen met 2—1 van Z.A.C., waardo^ de Enschedesche club na een drie-jarige afy' zigheid wederom tot de eerste klasse toetree0 Het Zwolsche Z.A.C. degradeert. In afdeeling IV noteerden wij een verrassing De Valk verloor met 10 van Helmond en Middelburg Juliana met 32 klopte, is de clu uit het Zeeuwsche Hoogje gepromoveerd. Het merkwaardige feit doet zich nu voor d alle eerste klasse hekkensluiters degradeer® te weten H.V.V., H.F.C., Z.A.C.. De Valk F.V.C., die in het dorado respetieveiyk vervan gen worden door Haarlem, D.H.C., Ensche° sche Boys, Middelburg en Sneek. Voor de promotie-competitie der derde kl»*^ won O.S.V. heel onverwacht met 5—0 Tu, Spartaan. O.S.V., Spartaan en O.V.V.O. eT, digen deze copetitle nu met een gelijk punt®1!, aantal en dus krijgen wij een „herkansing®1'' De voetbalwedstrijd Grasshopper» (Ztiridb' gen de Zwaluwen werd te Zlïrich gespeeld. slag 3—3. Ruststand 2—6 voor de GrasahopP®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10