Ware zin der Fransche verkiezingen de meening in duitschland Minuut stilte Aardbeving teistert Celebes Drie dooden geteld JAPANSCHE PREMIER VERMOORD Het nieuws van heden Nieuw ministerie en socialisten Amerika neemt deel in Lindbergh*s lot Spaansch bisschop mag terugkeeren Godsdienstoorlog te Bombay DE BAROMETER DINSDAG 17 MEI 1932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18075 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL.13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; Per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ADVERTENTIEPRIJZEN i Per lossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voor de kleine annoncesOmroepers zie de rubriek Fransche volk heeft koud bloed getoond tegenover Hitier biet wil vrede en toenadering Duitsche publieke meening en Fransche verkiezingen PAINLEVé De ware zin der Fransche verkiezingen Het Weer Echtpaar naar Europa? Verscheidene groote gebouwen als kaartenhuizen ingestort. De beving begon zwak, zoo dat de bevolking kon vluchten Wrak bij Norderney Groote verliezen in Kakas De hevigste na 1903 Groote paniek MOEKAI IN HUIS DOODGESCHOTEN „De Zwarte Draak?" „De Zwarte Draak" Iwoeka's leven DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN 64 DOODEN, 615 GEWONDEN CONFERENTIE VAN LAUSANNE Voorstel van Amerika's spoormannen HAARLEMSCHE COURANT De tweede ronde in den Franschen stem- usstrijd heeft den druk van links, waar- ombaar in de eerste ronde, nog meer Geaccentueerd. De resultaten overtreffen de ^eest optimistische verwachting der voor uitstrevende partijen. De socialisten winnen 29 &ie en werklust. Alleen zal zij nog ervaring tn°eten verwerven, want er zijn 208 geheel tiieuwe afgevaardigden gekozen en dezen illÜen waarachtig niet de rustigsten zijn. Sterke discipline, niet gaan boven wat ^gelijk is, vertrouwen hebben op de pu- j^ieke opinie daarop moet de Kamer zich baseeren, dat zijn de leuningen, die haar blarsch voorwaarts moeten steunen. Doe zal het eerste ministerie er uit zien? en zou profeet moeten zijn, om het mot Zekerheid vooruit te zeggen. Het antwoord vooral afhangen van de houding der Vereenigde socialisten. Zullen zij deelne- of ondersteuning kiezen? Zullen zij j n desinteressement besluiten tegenover eder ministerie, waarin zij niet de heer sers zijn of zullen zij er accoord mede Gaan, indien het naar hun smaak is samen- Gestel^ en een welwillende neutraliteit be dachten? 2ekere politici beweren, dat deelneming an de regeering een scheuring der partij °u beteekenen. Maar zou een minderheid an Willen meedoen of zou er een meer- erheid voor te vinden zijn? Deze veronderstelling lijkt mij weinig aarschijnlijk evenals de hypothese, dat de °cialistische groep het besluit zou nemen, Dttl direct na het optreden der nieuwe re- Geering systematisch in de oppositie te Gaan. wy moeten al deze gebeurlijkheden ^achten. Denige Duitsche journalisten en niet de iristen onder hen toonen zich teleurge- ^eld over den uitslag. Zij verklaren, dat hun onmogelijk is om een essentieel ®rschii te ontdekken tusschen Herriot en ■^rdieu. hun oogen beteekent het weinig, of minister-president blijft of dat hij beperkt tot Buitenlandsche Zaken. denken niet alleen de zoogenaamd na- °hale bladen in Duitschland, maar ook de zinnige. Dok in de democratische pers komt na- ®njk de meening tot uitdrukking, dat ?e r<Deu niet verslagen is, dat er weliswaar kleine opschuiving naar links heeft ^.aats gehad, maar dat deze op geenerlei ^JZe voldoende is, om het aanzijn der deatlSche politiek te wijzigen. In 1924 was °verwinning der linksche partijen zoo kontant' dat zij direct de regeeringsmacht den overnemen en zelfs president Mille- v die schuldig was bevonden, zich te ge het gewar der partijen te hebben engd, tot aftreden konden dwingen, tor is de winst miniem. Groote elec- ejea e leuzen hebben ontbroken. Groote D>ett°rale gebeurtenissen zijn uitgebleven, dig genstaande een bewonderenswaar- tr0p toename der radicaal-socialistische zai de nieuwe Kamer er weinig an- *itiR Uitzien dan de oude. Noch de groepee- der Partijen, noch de persoonlijkheden 8e\t, aaïl groote veranderingen onderhevig weest. De zetels. Na het classement der partijen 2dllen de radicaal-socialisten 159 zetels be- betten. Ook de republikeinsche socialisten Gingen vooruit van 25 op 37. Al deze par- 1ien samen hebben 325 leden in het parle- ^nt. zy hebben de absolute meerderheid, daar de Kamer 615 afgevaardigden telt. Vanwaar komt deze versterking van den st°°t naar links tusschen de twee ronden? j is zonder twijfel toe te schrijven aan den pikkel, aan het élan van de overwinning. klaar er is ook het feit, dat de discipline der ibksche partijen voorbeeldig is geweest. Dok de brutale verkiezingsleuzeh, gericht egen deze partijen, hebben gewerkt in l^genovergestelden zin. Het is een gevaar- jke methode om te zeggen: „Kiest mij, of e franc daalt tot een sou", of: „Gij hebt öe keuze tusschen uw Partij en Frankrijk." klet zulke leuzen werkte men tegen de 'dksche partijen en trachtte een paniek- lemming te doen ontstaan. Zij schoten echter over het doel heen. Ook de poging, bö1 den verfoeilijken aanslag op president P°Umer politiek uit te buiten, mislukte tehimerlijk. Maar hoe dan ook, de Kamer s bnksch. Zij zal vol zijn van enthousias- De oud-ministerpresident van Frank rijk, Paul Painlevé, behoort tot de par tijen, die den electoralen strijd in Frankrijk hebben gewonnen. Na den moord op Doumer was hij, naast Lebrun, eenige dagen officieel candi- daat voor het presidentschap. Om al lerlei politieke opportunistische re denen trok hij zijn candidatuur op het laatste oogenblik in. Had de nieu we Kamer, in vereeniging met den Senaat, den nieuwen president moe ten kiezen, dan zou ongetwijfeld Painlevé uitverkoren zijn geweest. Het is in deze situatie zeer belang wekkend zijn meening te vernemen over den uitslag der Fransche ver kiezingen en wat er mede samen hangt. Veel meeste Duitsche bladen hadden een «lit sterl£er ruk naar links verwacht. Dat Gebeurde, schrijven ze toe aan de ^"overwinning in Pruisen. Deze aan- 40 bet Hitlerianisme is de oorzaak van „angstverkiezingen" in Frankrijk gewor den. „De kleine Fransche burger" aldus de „Voss. Zeit." „en nog meer de Fran sche boer achten zich bedreigd door de ge beurtenissen in Duitschland. Tegen deze gebeurtenissen hebben ze een waarborg gezocht door zich te plaatsen onder be scherming van wei-bewapende député's, die mooie preeken houden over betonfor- ten en de militaire veiligheid." Al deze uitspraken zijn niet in overeen stemming met de waarheid. Ik (Painlevé is met enorme meerderheid gekozen in het arrondissement de l'Ain) heb vier weken lang aan één stuk doorgebracht in den schoot van een boerenbevolking, die tijdens den oorlog magnifiek haar plicht heeft ge daan. Ik had met haar eiken dag nauw contact. Er bestaat geen vredelievender. De Hitleriaansche aanwas deed noch haar kalmte, noch haar gezond verstand verdwij nen. Zij behield koud bloed. Zonder „inge lichte" diplomaten te zijn beschikken ze over een goed verstand, lezen en overwegen. Zij vragen niet het onmogelijke. Zij begrijpen, dat de Duitschers gaarne eenige vredes voorwaarden willen verbeteren, die hun zijn opgelegd, vlaar het dringt niet tot hen door, dat er een haatdoctrine zou kunnen bestaan, dat er droomen van geweld en re vanche zouden worden gedroomd, die mil- lioenen in het verderf zouden storten. De Fransche verkiezingen, de herstem mingen zijn absoluut niet geweest produc ten van „angst" en „paniek". Zeker is echter natuurlijk, dat de overwinning van links grooter zou zijn geweest, indien Duitschland minder willig de Hitleriaan sche vanen had gevolgd. „Er is een onderscheid tusschen iemand, die je de hand wil geven tusschen den kier van een deur, die met zware ijzeren platen is beslagen en iemand, die vrij en blij den anderen volken tegemoet treedt." Heel juist, maar kan men met vertrouwen een menigte tegemoet gaan, die je furieus haar vuist toont? Eén ding blijft bemerkenswaardig: niet tegenstaande de beleedigingen en bedrei gingen, die over den Rijn kwamen, niet tegenstaande de publicatie van de corres pondentie van wijlen Stresemann met den ex-kroonprins, die op den gestorven mi nister de verdenking legt van dubbeltongig- beid, bleef de Fransche massa trouw aan de politiek der toenadering onder de vol ken, aan die politiek, waaraan de naam van Briand onafscheidelijk blijft verbonden. Zij begrijpt, dat die politiek lijdt onder de wreede kwalen (werkloosheid, stagnatie in het geldverkeer, slechte afzet der produc ten van den grond en der industrie), die veroorzaakt worden door de algemeene eco nomische onevenwichtigheid. Zij begrijpt, dat de andere volken nog wreeder lijden dan zij zelve en dat die universeele oneven wichtigheid als oorzaken heeft het wan trouwen en de onveiligheid op internatio naal gebied. Niet het perspectief van een nabijen oorlog verontrust haar in de Hitier- beweging. Zij weet wel, dat de revanche- kreten voor binrenlandsch gebruik zijn bestemd, en alleen maar voorbereiding wil len zijn voor het grijpen naar de macht. Maar zij vreest, dat de Hitlerbeweging op den duur de orde in Europa zal verstoren. Het Fransche volk heeft bij de verkie zingen koud bloed getoond. Zijn meerder heid heeft zich niet laten provoceeren, wil vrede en toenadering. Dit is de wijze les van de Fransche stembus. PAUL PAINLEVé m Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. In- stituut te De Bilt: g Zwakke tot matigen wind, meest uit Ooste- §j lijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, S waarschijnlijk droog weer, behoudens kans op onweer, iets warmer. Verdere vooruit- li zichten: onzeker. NEW-YORK, 14 Mei. (V. D.) Zaterdag middag om 12 uur is het geheele verkeer één minuut lang stopgezet, als teeken van deelne ming in het tragische lot, dat het echtpaar Lindbergh getroffen heeft. Lindbergh, die zich tot het eind toe dapper heeft gehouden, was, naar thans bekend wordt, op het punt weg te raken toen hij den laatsten blik sloeg op het kleine lijk van zijn kind, voor het kistje gesloten werd om gecremeerd te wor den. Alvorens te bevestigen, dat hij het over schot herkende als dat van zijn kind, onder zocht Lindbergh zorgvuldig de tandjes en de voeten. De reeder Curtiss uit Norfolk heeft de po litie bijzonderheden medegedeeld omtrent de misdadigersbende, waarmede hij op volle zee onderhandelingen gevoerd heeft over de terug gave van de baby van Lindbergh en waarbij de misdadigers nogmaals een losgeld van 200.000 dollars eischten. Twintig kustwachtschepen zoeken thans koortsachtig naar het door Curtiss nauwkeurig beschreven schip, een schoener van het Glou- cester-type met een 275 P.K. hulpmotor, dat op 21 April van Capmay is vertrokken en sinds dien niet meer gemeerd heeft. Men heeft den indruk, dat de misdadigers den schoener heb ben gestolen en den kapitein onder bedreiging tot gehoorzaamheid gedwongen hebben. Uit kringen, die met Lindbergh in contact staan, verluidt, dat het echtpaar thans ernstig overweegt naar Europa te verhuizen. Zij heb ben reeds tal van aanbiedingen van vrienden in Europa ontvangen. Zoo is hun o.a. een in Zuid-Frankrijk gelegen kasteel als woonplaats aangeboden. Tot dusverre hebben de heer en mevrouw Lindbergh echter nog geen beslissing genomen. HOPEWELL 14 Mei. (Reuter). Rondom de plek waar het lijkje van den kleinen Lindbergh werd gevonden is een kleine verhevenheid ge maakt en houden soldaten de wacht opdat eventueele sporen welke de misdadigers moch ten hebben achtergelaten, niet zullen worden uitgewischt. Het lijkje van den kleinen Lindbergh is in het crematorium te Linden verbrand. Alleen de vader, het hoofd der politie van New Jersey, en een andere ambtenaar waren hierbij tegen woordig. Morgen zal de asch aan de ouders worden ter hand gesteld. President Hoover heeft zijn rouwbeklag over gebracht aan mevr. Lindbergh en haar verze kerd, dat de politie niet zal rusten, voordat de ellendelingen, die het kind ontvoerden en dood den, hun gerechte straf hebben ontvangen. HAMBURG, 14 Mei. (W.B.) Het Duitsche stoomschip „Falke" heeft gisteren nabij Nor derney het wrak van een schip gezien. Naam of herkomst van het schip waren niet te ont dekken. BATAVIA, 16 Mei. Een Aneta-telegram meldt, dat de residentie Menado op het eiland Celebes Zaterdagavond geteisterd is door een aardschok. Honderden huizen zijn ingestort, veertien personen gedood, enkele tientallen zwaar gewond, terwijl talloozen licht gekwetst werden. De aardschok hield een minuut aan. BATAVIA, 16 Mei (Aneta). De aardbe ving in de Minahassa was heviger dan ooit se dert 1903 werd gevoeld. De aardbeving werd ook gevoeld in Makassar en Ternate. Zelfs in Ternate zijn enkele huizen inge stort, terwijl verscheidene steenen huizen zoo zwaar beschadigd zijn, dat zij onbewoonbaar geworden zijn. Een inlander werd dood onder de puinhoopen aangetroffen. Het Kratermeer van Goenoeng Amoe toont een hoogere temperatuur. MENADO, 16 Mei (Aneta). Een ooggetuige verhaalt, dat tengevolge van denzwaren schok, welke een richting Oost-West had, een groote paniek ontstond. De inwoners vluchtten de straat op, terwijl meubilair, bloempotten en glaswerk vernield werden. De meeste huizen toonen scheuren in de muren. Een Chineesche tempel werd zwaar be schadigd. In enkele straten zijn scheuren ont staan ter lengte van 30 M. waaruit het water spuit. Talrijke aardscheuren MENADO, 16 Mei (Aneta). De grootste verliezen zijn geleden in Kakas, alwaar talrijke aardscheuren veroorzaakt werden. Ruim 500 woningen zijn vernield, terwijl 80 woningen werden ontzet. Zeven personen werden gedood, 8 zwaar gewond en 120 licht gewond. De bevolking van de nabijgelegen Negory Kawang is gevlucht, hoewel daar slechts vijf woningen zijn vernield. In Amoerang zijn 96 woningen vernield. De groote brug aan de Zuidzijde van Amoe rang is ontzet. Het bastion en het bruggen hoofd zijn gescheurd. Een strook van de kust tusschen Toenpaan en Amoerang is circa an- - - Woningtype op Celebes derhalve meter verzonken. Te Kalawirang zijn 25 woningen vernield. Te Koja zijn 18 woningen vernield, terwijl 10 woningen werden ontzet. Te Passo zijn 6 wo ningen vernield en 20 ontzet. De Oostzijde van het meer van Tondano is licht beschadigd. Uit Kema wordt gerapporteerd, dat aldaar Zaterdagavond een kleine vloedgolf plaats had. In de hoogvlakte van Mongondou zijn 36 woningen vernield en 79 ontzet. In Gorontalo is een persoon gedood. Te Menado werd lichte schade toegebracht aan het havenkantoor en de kademuren. Honderd woningen ingestort GORONTALO, 16 Mei (Aneta). De aard beving duurde ruim drie minuten. Ruim 100 inlandsche woningen, waaronder verscheidene groote gebouwen, zijn als kaartenhuizen inge stort. De zinkbedekking van de Gouvernements- passarloods werd beschadigd. De inlandsche kamponghuizen, welke niet instortten, staan scheef. Tot dusver is vastgesteld, dat drie personen werden gedood, terwijl enkelen zwaar gewond werden. De beving begon zwak en nam daar na toe, zoodat men overal gelegenheid tot vluchten had. Er ontstond een paniekstemming vooral in de zaal van de sociëteit, waar een fancy-fair voor het Chineesche Roode Kruis plaats had. De zaal was stampvol. Er ontstond kortsluiting en iedereen zocht in de duisternis een goed heenkomen, waarbij verscheidene per sonen kneuzingen en verwondingen bekwamen. Droevige voetbalvertooning in de hoofdstad tusschen Engelsche en Oostendijksche profs. R.K.F. Zuid—Noord 1—6. De noodtoestand van de Noordzee-Haring- visscherij. Staking onder de tewerkgestelden te Njjver- dal. Voorstel tot oprichting van een algemeene vereeniging van ijzergieterijen. MENADO DOOR AARDSCHOK GETEISTERD. VEERTIEN DOODEN. De opvoering van het Pinksterspel der Graal door tienduizend meisjes in het Stadion. In het Davis-Cup-toumooi verliest Nederland met 41 van Polen. Nederlandsch Hockey-team wint met 54 van Denemarken. Groot Fransch schip in de Golf van Aden uit gebrand. De passagiers aan boord van andere schepen. De Japansche minister-president gedood. Moorddadige gevechten tusschen Mohammeda nen en Hindoes te Bombay. Nat.-Soc. Rijksdaglid dr. Ley veroordeeld we gens aanval op politieke tegenstanders. Een minuut stilte in Amerika uit deelneming met Lindbergh. Belangrijke confrontaties in de zaak Gorguloff O O O O O MADRID, 14 Mei (Reuter). Mgr. Mugica voormalig bisschop van Vittoria, die wegens zijn oppositie tegen het nieuwe regiem uit Spanje werd verbannen, is met verlof der regee ring in Spanje kunnen terugkeeren. Geruchten van een opstandige beweging in Spanje worden beslist tegengesproken. Zes bomaanslagen te Tokio, uit ontevredenheid over de China-politiek TOKIO, 15 Mei (Reuter) Hedenmiddag omstreeks half zes drongen een aantal jeugdige personen in de uniform van zeeofficieren de woning van Inoekai, minister-president binnen en wondden hem ernstig met twee revolverscho ten aan het hoofd. Bijna op hetzelfde oogenblik werden zes bom men naar verschillende groote gebouwen in de stad geworpen, welke echter geen groote schade aanrichten. Een bom werd geworpen naar het partijge bouw van de regeeringspartij, een naar de Japansche bank. Ook werd een bom geworpen naar het hoofdbureau van politie en naar de woning van graaf Nakino, prive-zegel-bewaar- der. Na de aanslagen werden pamfletten verspreid waarin de „Vereeniging van jonge zee-officie ren" protesteerde tegen den huidigen stand van zaken in de politieke partijen, de politiek van het land, de bezuiniging en de behandeling van de vloot. Bezweken TOKIO, 16 Mei (Reuter) Naar thans ver luidt, was Inoekai in zijn salon in gesprek met een bezoeker, toen de aanvallers zijn woning binnendrongen. Vier politieagenten en een dienstbode, die trachtten hen tegen te houden, werden door revolverschoten gewond. Ook de bezoeker, met wien Inoekai in gesprek was, en die hem trachtte te beschermen, werd gekwetst. Volgens verklaring van Inoekai's schoondoch ter had de premier gest kunnen vluchten, maar hij trad de aanvallers moedig tegen, zeggende: „Schiet op mij, als gij er den moed toe hebt. Deze bravour werd ongelukkiglijk beantwoord met een salvo uit de revolvers der indringers. Inoekai zonk ineen, terwijl hij ontzettend veel bloed verloor. Later werd door de geneesheeren nog bloed transfusie toegepast maar dit mocht niet baten; zeven uur later gaf de premier den geest. Volgens V.D. zeide Inoekai tot zijn aanvallers: „Schiet niet, ik zal uw eischen aanhooren." De aanvallers begaven zich na het plegen van den aanslag onmiddellijk naar het hoofd bureau van politie waar zij in arrest werden ge steld. Later op den dag hebben zich 18 jongelieden vrijwillig aan de politie overgegeven en wel vijf onderluitenanten der marine en 13 mili taire cadetten. Uit voorzorg is de geheele politie-reserve opgeroepen. TOKIO, 16 Mei (Reuter Het kabinet heeft collectief zijn ontslag ingediend. Takahaski, de minister-president ad interim, heeft zich naar het keizerlijk paleis begeven. De keizer heeft voor het oogenblik geweigerd, het ontslag van het kabinet te aanvaarden. H(j wenscht eerst met zijn raadslieden te confereeren en met Saionji, den deken der Ja pansche Staatslieden. De effecten- en koopmansbeurzen te Tokio Osaka, Kobe en Nakoya, zijn tijdelijk gesloten in verband met den politieken toestand, even als de katoenbeurs te Osaka. De toestand is thans schijnbaar kalm. Men verwacht, dat een nationaal ministerie zal wor den gevormd. De zaakgelastigde der Vereenigde Staten in Japan zegt, dat de toestand daar te lande bui tengewoon kalm is. De geruchten, in het buitenland verspreid, dat er onder de Japansche marine muiterij zou zijn uitgebroken, zijn volkomen ongegrond. In ambtelijke Japansche legerkringen wordt verklaard, dat de meerderheid van het leger aan de zijde der regeering staat en met af schuw van den aanslag heeft kennis genomen. Op generaal Araki, den minister van oorlog, heeft men eveneens gepoogd, een aanslag te plegen. Een groep gewapende mannen drongen kort na middernacht zijn woning binnen om de speciale bijeenkomst van het kabinet bij te wonen. TOKIO, 16 Mei. (Reuter.) In toonaangeven de Japansche kringen worden de gisteren ge pleegde aanslagen beschouwd als een spontane uiting der ontevredenheid van enkele jongelie den, die tot de Japansche weermacht behooren. Tot nu toe blijkt uit niets, dat gehandeld werd onder den druk van politieke personen. De straten hebben hun gewone aanzien en de toestand is kalm. Anderen zien er een demonstratie in der fas cisten, die ontevreden zijn over de politiek der regeering in China en in Mandsjoerije. Deze aanslagen, die een onderdeel zouden uitmaken van een fascistische campagne, vormen den climax van een aantal gedurende den laatsten tijd plaats gehad hebbende aanslagen, o. a. op den vroegeren premier Hamaguchi, den oud minister van financiën Mouye en den bekenden bankier Baron Takumadan. De diplomatieke medewerker van de .Daily Telegraph" veronderstelt, dat de aanslag op Inukai is uitgegaan van de reactionnaire gehei me vereeniging „De Zwarte Draak", die ook verantwoordelijk is voor den moord op den bankier. Naar nog bekend wordt, droeg Inukai sinds eenige maanden een stalen vest teneinde zich tegen eventueele aanslagen te beschermen. Daarom mikten de daders op zijn hoofd. Nishida, de officier, die bij den aanslag werd gewond, is inmiddels overleden. Hij werd beschouwd als een verrader van de zaak van „De Zwarte Draak". Hij was leerling van den priester Inouye, die in verband met een aanslag op een minister in een gevangenis zijn straf uitzit. De heer Inoekai, die op 77-jarigen leeftijd viel als slachtoffer van een brutalen moord aanslag, was sinds December van het vorig jaar minister-president van Japan, als opvol ger van baron Wakatsuki. Op 13 December kwam Inoekai aan het be wind met een kabinet, dat voornamelijk be stond uit leden van de (conservatieve) Seiyu- kai-partij. De eerste daad der nieuwe regeering was het afkondigen van het embargo op goud. De heer Inoekai nam zelf de portefeuille van buiten landsche zaken, die hij behield tot Januari, toen hü haar overgaf aan Joshizawa. zijn schoonzoon, die tot dusver Japansch ambassa deur te Parijs was en die ook te Genève Japan meermalen heeft vertegenwoordigd. Inoekai werd in 1855 te Akayama geboren en ging reeds op jeugdigen leeftijd in de politiek. Hij was in dienstjaren het oudste parlements lid. Verscheidene malen was hij minister, voor het eerst in 1898 minister van onderwijs. In 1929 werd hij gekozen tot leider van de Seiyukai-partij, welke functie vacant was ge komen door het overlijden van baron Tanaka. Inoekai werd beschouwd als de machtigste politieke figuur in Japan. Hij was een van de twee ledén, die sinds de stichting van de Diet het parlement daarin zitting hebben. Toen in Maart J.l. dertien leden van de ge heimzinnige organisatie „de Zwarte Draak" werden terechtgesteld, werd gemeld, dat de heer Inoekai een dergenen was, die op de lijst stond om vermoord te worden. Zijn ambts voorganger baron Wakatsoeki was een der anderen. Van Duitsche zijde is reeds telegrafisch deel neming betuigd Mohamedanen en Hindoes in hevige gevechten. Moord, roof en brand stichting BOMBAY, 16 Mei. (Reuter) De laatste drie dagen hebben te Bombay hevige onlusten plaats gehad tusschen Hindoes en Mohamedanen. Vol gens de laatste berichten zijn in het geheel 64 menschen gedood en 615 gewond. Nog nooit zijn de lage hartstochten zoo losge komen als de laatste dagen. Er werd gemoord, geplunderd en brandgesticht als nooit tevoren. Zondagavond zijn er militaire versterkingen aangekomen. In zes wijken waren zij genood zaakt op de menigte te vuren. De gewapende politie, die bij het vallen van den nacht uit de straten was teruggetrokken, is weer op de been. De Gouverneur zag zich genoodzaakt, uit Ma- habaleshwar terug te keeren. Maandag werden de bloedige gevechten tus schen Hindoe's en Muzelmannen voortdurend ernstiger. De magazijnen worden geplunderd en van de geroofde goederen worden vreugdevuren ontstoken. In verscheidene wijken heerscht fei telijk de staat van beleg. Er wordt gevochten met messen, ijzeren staven, knuppels en steenen. LONDEN, 14 Mei. (V. D.) De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat waarschijnlijk voor liet derde gedeelte van de besprekingen te Lausanne, die betrekking zullen hebben op de algemeene vraagstukken der financieele politiek, enz., ook Nederland Zwitserland, Zweden en Oostenrijk zullen wor den uitgenoodigd. NEW-YORK 14 Mei. (Reuter). De voorzitters van de zeven grootste organisaties van spoor wegarbeiders hebben aan president Hoover het voorstel gedaan, dat voor de oorlogsschulden een moratorium zal worden bepaald van 25 jaar. Verder stellen zij voor een gedeelte dezer schulden te schrappen in ruil voor inkoopen door Amerika's debiteurstaten. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Stand op Dinsdag 9 uur v.m.: 765, Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1