Pinksterzegen, een spel van „De Graal" Laatste Nieuws BRAND BIJ KRUPP Felle brand Kleurenpracht en FINANCIEEL OVERZICHT DINSDAG 17 MEI GEESTDRIFT Grootsche demonstratie van tienduizenden meisjes LABOURNEDERLAAG IN VICTORIA SOCIALISTEN IN REGEERING Blum's voorwaarden Niemand toegelaten Kano omgeslagen' Felle heidebrand 10 H.A. bosch en heide vernield VAiV ALLES EN VAN OVERAL STADSNIEUWS De stucadoorsstaking Door de warmte bevangen Jubileum Ruw spel? De Langebrug OUD-BURGEMEESTER RAUPPt Gisteravond plotseling overleden Verbond van Nationalisten Uitslagen Muziekconcours VERKEERSONGEVALLEN Op den Wagenweg Autorijden onder toezicht! LOONSVERLAGING SPOORWEGPERSONEEN Vergadering „St. Raphael" uitgesteld „Eigen Hulp" UITVOERING VOOR KINDEREN Voor de toevallijders Het N.O.G. AUTO IN BRAND Drankbestrijding en Geheelonthouding OPDRACHT L. A. GLASER t Deutsche Seelsorge Na vier uren was de eigen brand weer het nachtelijk vuur meester. Aanzienlijke schade Jongeman verdronken DE INBRAKEN IN DE RIJNSTREEK Arrestatie der Amsterdammers Van zijn paard geworpen Café-restaurant Zomerzorgte Leiden een prooi der vlammen Na vijf uur arbeid slaagden bur gers en brandweer er in het vuur te blusschen Verdronken g-WMsrcr 343 2e mikken te hoog, heb ik hooren zeg- dat kan immers nooit goed gaan, wat ,-le Graalleidsters nu willen bestaan, een jfiekespei opvoeren met maar eventjes tien duizend uitvoerenden! 2e mikken te hoog! Als het een andere Crganisatie betroffen had, zou ik het mis schien zelf ook gezegd hebben, maar die fcenschen, die zoo'n zwaar hoofd hadden in het welslagen van wat „De Graal" ons op dezen tweeden Pinksterdag wilde laten zien, vergaten één groot ding: ze vergaten geestdrift, waarmee „De Graal" alles wat zij onderneemt aanpakt, zij vergaten, ?at daar, waar een WIL is, ook een weg kan gevonden worden. En dat heeft „De Ofraal" ons op dezen mooien tweeden Pink sterdag weer eens bewezen, bewezen op een ,!.!2e, die menigeen heeft doen inzien, dat Qeze „zwakke vrouwen" sterker zijn dan de sterkste man, omdat zij het geloof hebben, £et geloof in God, maar ook het geloof in haar roeping: de wereld te bekeeren, opdat "°d zal triomfeeren. wat ik gisteren in het Amsterdamsche ht-adion gezien heb en waarvan tienduizen den, met onzen bisschop aan het hoofd, hebben genoten, was iets zóó overweldi- gehds, iets zóó grootsch, iets zóó schoons, «at geen pen in staat is er een denkbeeld *an te geven; men moet het gezien heb ben, om te kunnen beseffen, wat hier door •touwen en meisjes gedaan is in het belang har Roomsche zaak, in den strijd tegen den j^rderfelijken invloed van de geluk-ver- h°estende mentaliteit der moderne samen dring, der moderne jeugd. Ik ga hier niet den inhoud vertellen van het leekespel „Pinksterzegen" van Mia van Eer Kallen, een der eerste vrouwen van hazareth; ik zal niet wijzen op de enkele hhnder gelukkige regels, die er in de vaak hok zeer mooie verzen zijn te vinden; ik wil ?r alleen mijn bewondering over uitspre- ,Keh, dat deze jonge vrouw in haar groote refde tot God de kracht heeft gevonden '°t het aandurven van een reuzen-taak als he regie van een zoo grootsch opgezet spel, •wiaraan niet minder dan tienduizend Jheisjes deelnemen, is. En nog grooter is "h'jh bewondering voor de wijze waarop zij hje taak heeft volbracht, de wijze waarop Z1J, met haar tienduizend, tienduizenden ?hderen in vervoering heeft weten te D ren gen voor het Roomsche ideaal. Daar, waar anders duizenden twee den '°etbal vervolgende elftallen toejuichen, *aten nu andere duizenden, onder het ge beten van het heerlijke kleurenspel der h'aaie costuums en sierlijke bewegingen her uitvoerenden, te luisteren naar de P'oote waarheden van ons heerlijk geloof, phn verkondigd door meisjes, jonge meisjes jh kinderen, op een wijze, die wel indruk fdest maken, omdat er een innerlijke over using uit sprak, omdat het niet maar 'oorden waren, die daar werden gespro- deh, maar omdat er ziel lag in die woor- "eh, omdat ze niet waren een van-buiten- ^eerd lesje, maar van binnen-uit kwa- rIVant dat is het mooie, het groote in „De t aal", dat zij, die tot haar komen, weet bezielen met een heilig vuur, dat zij ook kleinsten en de geringsten met geest- ht weet te vervullen voor een taak, die 'J de tegenwoordige levensbeschouwing der rPmeld baast een onmogelijke lijkt: de we ten te bekeeren en God te doen triomfee- Sl*n het midden van het groote Stadion hoog boven den grond opgesteld, de caalsehotel, waaromheen zich het leeke- 1 eI voor de oogen der tienduizenden toe- De H. Mis in het Stadion. den°Uwers ontwikkelde. Daaromheen stel- Volfich allereerst de Graalleden op in den in p van een zevenpuntige ster, elke punt ep m11 andere kleur, geel en rood en groen *en w en Paars en grijs en oranje, kleu- °bdP i-n zulk een teerheid en van zulk een het v, nge harmonie, dat al dadelijk bij eep lnnenkomen van deze eerste groepen opst 8ejuich uit de verrukte toeschouwers hjke nog voordat ze iets van het eigen- Zich sPel gezien hadden. Dan schaarden fel.» in wijden kring daaromheen de in Seraf-. gewaden gehulde bewaarengelen. even en en cherubijnen volgden in al Cojt JCaooie en schitterend gekleurde En ums. verkondigden. En velen hebben er, ik heb het gezien aan den traan, die in veler oog blonk, geleerd, wat liefde is, ware, christe lijke liefde, die leeft óm de liefde zelf, zon der te denken aan gewin; liefde, geboren uit opoffering en zelf-ontkenning. De liefde, aldus heet het in de Pastorale, in het tiende tafereel, „de liefde slaapt en slaapt toch niet, maakt zich moe en wordt nooit moe; laat zich binden en blijft toch ongebonden, wordt met allerlei lasten be zwaard en is de lichtste naar boven spar telende vlam, die je ooit gezien hebt." Omdat ze die liefde niet begrijpt, „daar om is de wereld nog niet bekeerd en de Verlossing tot nog toe eigenlijk een groote mislukking gebleven" en als een verzuch ting, maar ook als een aanwijzing van de zichzelf opgelegde taak, klonk het uit die duizenden meisjesmonden: „Hèals „De Graal" daar nu eens verandering in kon brengen!" Ik heb moeders hooren klagen, dat „De Graal" haar kinderen zoo algeheel in be slag nam, dat ze aan niets anders meer dachten; het Graalspel beheerschte hen geheel-en-al. Als die moeders de opvoering van het Pinksterspel in het Stadion hebben bijge woond, zullen ze niet meer klagen, maar beseffen, dat haar kinderen nergens beter kunnen zijn dan juist bij „De Graal". Want „De Graal" maakt hen tot offer vaardige, liefde-gevende menschen. En dat kan èn voor henzelf, èn voor de wereld, toch slechts gewin zijn. Aan het slot van de uitvoering, nadat alle toeschouwers staande het Te Deum Laudamus hadden meegezongen, defileer den allen, die aan het spel hadden deelge nomen, voorbij Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, die op de eeretribune het spel met aan dacht had gevolgd en meermalen het sein tot applaus gaf. Met hem waren daar o.a. gezeten de vicaris-generaal van den bis schop van Berlijn, de Proost van het Ber- lijnsche Domkapittel en andere hooge geestelijken, benevens de ministers Ver schuur en Deckers en de commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. mr. dr. Röell. Uit alle deelen des lands waren zeer ve len naar Amsterdam gekomen om het Graalspel te zien, o.a. groote groepen R.K. meisjes uit 's-Hertogenbosch en andere plaatsen. ARTHUR TERVOOREN. De staking in het stucadoorsbedrijf hier ter stede duurt nog steeds voort. Noch van patroons-, noch van werknemerszijde toont men toenade ring tot bijleggen van het conflict. De Katho lieke en christelijke werknemers blijven voort gaan met den arbeid en wel in grooter getale dan de beide vorige weken het geval was. Zondagmiddag maakte de 70-jarige P. R„ wonende Drieheerenlaan te Heemstede een wandeling. Op den Heerenweg werd hij ver moedelijk door de warmte bevangen, stortte ineen, en sloeg achterover met zijn hoofd tegen den trottoirband, waarbij hij een bloedende hoofdwonde bekwam. De Eerste Hulp bü Onge lukken spoedig ter plaatse verleende de eerste hulp, waarna hü door de E.H.B.O. per rijwiel brancard ter verdere behandeling naar de Ma- riastichting werd vervoerd. STAD Alle edities 23 Mei hoopt de heer S. J. v. d. Laar den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaren bij de firma J. J. Beijnes in dienst trad. Bij een voetbalwedstrijd op een terrein langs den Vergierdeweg brak Maandagmorgen de 25- jarige P. D., deel uitmakende van het elftal D. I. O. uit Amsterdam, zijn linker scheenbeen. Door den O. D. werd de eerste hulp verleend, waarna D. per ziekenauto naar Amsterdam ge bracht is. Door de warmte defect Zondagavond van 6.35 ot ien minuten voor zeven uur, kon geen verkeer over de Langebrug plaats hebben. De brugwachters wilden de brug opendraaien, doch dit bleek niet mogelijk, omdat de rails tengevolge van de warmte waren uitgezet. Toen de rails weer voldoende gekrompen waren kon het verkeer weer doorgang hebben. Te Huize „Duinrust", waar hij gedurende de laatste 16 jaar verblijf hield, is gisteravond op 75-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer G. R. C .M. Raupp, oud-burgemester van Tilburg. Woensdag 18 Meie ten 8 ure n.m., houdt het Verbond van Nationalisten in een der zalen van hotel „De Leeuwerik" te Haarlem, een openbare vergadering. Sprekers zijn de heeren: Dr. van der Myle, voorzitter van den Centralen Raad te Amster dam, over: „Wat het „V.V.N." wil en wat noodig is voor bestrijding van de malaise" en C. J. M. van Eysden Jr., secretaris, over: „Onze strijd tegen het Communisme". Den eersten Pinksterdag is te Amsterdam in het Concertgebouw het groote intemaio- nale zangconcours, uitgeschreven door de lie dertafel „Onderlinge Oefening", begonnen. Tweede afdeeling Vrouwenkoren: Haarlem's Vrouwenkoor, Haarlem, 3en prijs 41 stemmen. Derde afdeeling gemengde koren: Beverwijks klein capellakoor, Beverwijk, 4en prijs met 4—1 stemmen Derde afdeeling Mannenkoren: Onderling Hulpbetoon, Zandvoort, le pr. alg. stemmen. „St. Caecilia", Zaandam, 2en prijs 41 stemmen. Deze laatste behaalde nog in de tweede af deeling Mannenkoren een 4en prijs en wel met 32 stemmen. hien Zo° Sing het maar door; steeds kwa de- er> naarmate het spel zich ontwikkel- Voè~ ónderen haar kleuren bij de eerste öerln de kruiskinderen; de Octoberkin- c°stmi de helsche machten (pracht- V°erd riS)' gezeten °P rijwielen en aange- ïiets- 500r den hoofdduivel op een motor- 'eedü- Graalkadetten in haar geel-groene hog ta1' de zwarte komsomol-meisjes en dion f-, -an anderen, tot ten slotte het Sta ker wemeling was van kleur, waar- 6oot. n zachte zon haar warme stralen öelijj,. °yerweldigende aanblik, die herhaal- °e.$oh„ ot spontaan handgeklap van de ®n zó 'Wers bracht. schou„0"' genietend van wat het oog aan- i^arh d0' namen de toeschouwers de £6hd in zich op, die door die tiendui- wehigeo« verkondigd; zóó drong het tof *Jad die daar tot-nog-toe nooit over i °r Gfflydacht, door, dat slechts van en aar <iQ e redding is te verkrijgen, waar- f Eli ,yereid smacht, pelken- ens weer wisselden de figuren, <urrein er golfde een kleurenzee over het diop p hoog in de bochten van het t tot boven op de daken der over- pi to+ uoes strekte het kleurenspel zich lur en i het Stadion was geworden tot V da en' tB*1 zwarf middenin, in een breeden ring s ihpaï Zaten de toeschouwers, die in leefden met wat die tienduizend Zondagmorgen omstreeks 11 uur reed de 52- jarige T. S. uit Rotterdam per motor op den Wagenweg in de richting Haarlem. Bij de Jordenstraat werd hij door een onbe kend gebleven motorrijder, die uit deze zijstraat kwam, aangereden ten gevolge waarvan hij viel. Zijn vrouw, die op de duo medereed, kreeg een bloedende hoofdwonde, welke in het St. Elisabeth's Gasthuis, waarheen de gewonde per ziekenauto vervoerd was verbonden werd. De reis kon daarna per motor voortgezet wor den. Geef richting aan Maandagmiddag omstreeks 12 uur gebeurde op den Wagenweg een ongeluk, dat ongeveer de zelfde toedracht had als in het hierboven ge geven bericht. In de richting Haarlem reed een motorrijder uit Den Haag met zijn echtgenoote als duo- passagier: Bij de Zomerluststraat stak een wielrijder zon der een teeken te geven plotseling den weg over. De motorbestuurder trachtte door uit te halen een aanrijding te voorkomen, doch hij slipte daarbij. Zijn vrouw kreeg een bloedende hoofdwonde. Zij kon zich loopend naar het Dliaconessenhuis begeven, waar de wonde verbonden werd. Pr auto is zij daarna naar 's Gravenhage teruggegaan. Onwillig wiel Maandagavond omstreeks half negen raakte van een auto, die op den Rijksstraatweg reed in de richting Santpoort, het linkervoorwiel los, waardoor de auto naar den linkerkant van den weg werd getrokken. Wat de tegenovergestelde richting naderde juist een groote autobus en het was den auto mobilist onmogelijk een botsing te voorkomen. De luxe-auto werd zoodanig beschadigd, dat hij weggesleept moest worden. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. In den middag van den eersten Pinksterdag, omstreeks half vijf, wilde de 49-jarige mej. L. K., die per fiets op het rijwielpad angs de Amster damsche vaart reed in de richting Haarlem, op de aangegeven plaats den asphaltweg oversteken, waartoe zij het vereischte teeken gaf. Uit Amsterdam kwam op hetzelfde oogenblik een auto, welke bestuurd werd door een achttien jarig meisje, onder toezicht van haar vader. Deze lette echter niet op en zag niet, dat de wielrijdster een teeken gaf om den weg over te steken. Toen de wielrijdster midden op den rijweg was, werd zij eerst opgemerkt, doch toen was een aanrijding niet meer te voorkomen. De juffrouw viel en bezeerde zich daarbij aan hoofd, linkerarm en linkerzijde. Nadat zij door een lid van den O. D. was verbonden, werd zij met den auto, waarmede de aanrijding ontstaan was, naar haar wo ning aan het Santpoorterplein gebracht. Tegen den vader van de autobestuurster is proces-verbaal opgemaakt. Het rijwiel werd licht beschadigd. Voor a.s. Woensdag 18 Mei was inzake de loonsiverlaging een vergadering vastgesteld van afdeelingsbesturen en vertrouwensmannen te Utrecht. Deze vergadering gaat echter niet door. Vermoedelijk zullen eerst besprekingen gehouden worden tusschen Directie en Perso- neelraad. Genoemde vergadering zal nu worden gehouden begin Juni. „Eigen Hulp" zall in de a.s. jaarvergadering de gast zijn van de vereeniging „Eigen Hulp" te Haarlem. Op deze jaarvergadering wordt verslag over den toestand uitgebracht, reke ning en verantwoording gedaan enheeft de bestuursverkiezing plaats. Op het derde dub beltal voor Hoofdbestuurslid is geplaatst de heer E. tèn Broeke, van Haarlem. Voor de leerlingen van R. K. scholen zal mor genmiddag half 3 prof. Antonini een voorstel ling geven in gebouw „St. Bavo". De bloempjesverkoop ten bate van de stich tingen voor teovallijders, gisteren te Haarlem en Heemstede gehouden, heeft 1744.03 op gebracht en te Bennebroek 159.27. Een mooi resultaat, waarvoor het bestuur der stichting zeer dankbaar is. In —de vergadering van 28 Mei as. zal de heer Plavier van Amsterdam het pro van het Pacificatierapport uiteen zeiten en de heer de Klerk van den Haag het contra. Deze verga dering wordt gehouden in Liond'Or, 's avonds 8 uur. Vermoedelijk door kortsluiting geraakte in de Raadhuissstraat te Heemstede een auto in brand. Met behulp van een snelblusscher is de brand gebluscht. De Nationale Sluitingsdemonstratie van de Blauwe Week, is gisteren te Haarlem gehouden. Om half een werd een meeting gehouden op het terrein vóór het Paviljoen in Den Hout, waar het woord gevoerd werd door den heer E. Boekman, wethouder van Amsterdam en ds. J- P. van Duyne, Herv. pred. te Amsterdam-West, terwijl de Bond van Geheelonthouders-zangver- eenigingen medewerking verleende. Om 2 urn- werd de stoet opgesteld op het Lorentzplein en door de stad gedemonstreerd, waarna de stoet om 4 uur ontbonden werd. Den deelnemers werd na afloop een orgelconcert in de Groote Kerk, te geven door den heer Jac. Bijster, aangebo den. Door den Rijkswaterstaat, directie Noord- Holland, werd aan de N.V. „De Geruischlooze Weg" te Heemstede opgedragen, het maken van parallelwegen met asphaltverharding, langs Rijksweg No. 9. gedeelte HaarlemVelsen, in de gemeente Haarlem. Op 62-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer L. A. Glaser, een welbekend Haarlemsch ingezetene, die jarenlang het bekende deur waarderskantoor Glaser aan de Schagchel- straat gehouden heeft. Tot voor eenige jaren was hij als deurwaarder aan het kantongerecht verbonden, in welke functie hij algemeen ge acht en gezien was. In Joodsche kerkelijke kringen bekleedde hij ook een leidende functie. Dienstag d. 17. 5.32, fallt der Vereinsabend negen der Feiertage aus. Dienstag d. 5.32 Grosse Pflichtversammlimg Jeder muss pönktlich erscheinen, damit Allen gelegenheit gegeben ist an dér Diskussion sich zu beteiligen. MELBOURNE, 15 Mei. Bij de verkiezingen in den staat Victoria, behaalden de oppositio- neele partijen de meerderheid. De Labourregeering werd verslagen en zal vermoedelijk 18 Mei a.s. aftreden. De partij van de Australische eenheid be- In de laatste maanden heeft de economische toestand in ons land zich weer gewéldig ver scherpt en zooals mr. Steenberghe in zijn openingsrede op het R.K. Werkgeverscongres te Den Haag oprrrrkte, is deze verscherping zelfs catastrophaal geworden. In verband hier mede werden de maatregelen besproken die de overheid in deze abnormale tijden heeft te ne men teneinde de economische krachten van ons volk te behouden. Het is een feit, dat door de belemmeringen die onze exportindustrieën van het buitenland ondervinden zij vrijwel totaal afhankelijk van het binnenlandsch afzetgebied zijn geworden en al moge men nog zoo over tuigd zijn van de voordeelen die vrijhandel en internationale arbeidsverdeeling mee brengen, het wordt tenslotte uit louter lijfsbehoud nood zakelijk de werkgelegenheid in het eigen land te beschermen wanneer het buitenland die in ternationale arbeidsverdeeling door importbe lemmeringen onmogelijk maakt. Europa's eco nomische ontwikkeling gaat op deze wijze een stap terug. Vele voordeelen die grootindustrie voor een land kan brengen gaan op deze wijze verloren maar het is voor den eenling onmoge lijk hiertegen met succes te kunnen vechten. De aangewezen weg in dit geval zou zijn het zoeken van toenadering met nabuurstaten, maar zoolang de pogingen in deze richting geen succes opleveren is het voor de regeering wel noodzakelijk de binnenlandsche industrieën :e beschermen. Zooals men weet heeft de regee ring met dit doel reeds stappen ondernomen door de bekende crisisinvoerwet, maar het schijnt dat het tempo waarin deze wet wordt toegepast voor de verschillende industrieën veel schade met zich mee brengt. Over het algemeen was de stemming op de internationale beurzen weinig opgewekt en te Amsterdam maakte men hierop geen uitzon dering. In het midden van de week werd be kend dat een zeer oude en hoog aangeschreven beursfirma den strijd tegen de crisis niet meer heeft kunnen volhouden en zich genoodzaakt zag surséance van betaling aan te vragen. Het bericht maakte een zeer diepen indruk. Uit den aard der zaak was het niet geschikt om het toch reeds gering vertrouwen in den loop der financieele gebeurlijkheden te versterken. De dividenddeclaratie van 4 pet. voor de gewone Philipsaandeelen en van 6 pet. voor de prefe rente maakte echter den volgenden dag weer een gunstigen indruk en werkte tevens stimu- leerend op den koers van Koninklijke Olies, omdat men van meening was dat deze Maat schappij allicht eenige procenten meer zou kun nen uitkeeren. Reeds spoedig werd bekend dat zulks inderdaad het geval is en op een uitkee- ring van 6 pet. kan worden gerekend. Tot dan toe heeft men zich steeds in gissingen moeten verdiepen en in den laatsten tijd hebben om trent beide maatschappijen de dolste geruch ten de ronde gedaan. Onze voornaamste onder nemingen zijn inderdaad zeer spaarzaam met hun mededeelingen en hoewel de bekende va- derlandsche afkeer van publiciteit dikwijls haar goede zijde heeft, voelt men in financieele krin gen maar al te dikwijls, dat het zeer onaange naam is in den loop van een bedrijfsjaar vrijwel volledig van betrouwbare gegevens verstoken te zijn. Ontelbare malen is reeds op aandeelhou dersvergaderingen op dit mankement gewezen en meestal wordt dan ofwel de zeer vage be lofte gedaan dat deze kwestie de aandacht van het bestuur zal hebben, ofwel wordt ronduit verklaard, dat tusschentijdsche publicaties met het oog op de concurrentie ongewenscht zijn. Waarmee nog niet is verklaard, waarom bij voorbeeld de groote Amerikaansche maatschap pijen geregeld volledige gegevens kunnen publi- ceeren zonder voor de concurrentie bevreesd behoeven te zijn. De zeker niet weinig schokkende politieke gebeurtenissen in Frankrijk hadden geen noe- menswaardigen invloed op de beursstemming. Wel hebben sommige optimisten reeds gehoopt dat de opvallende verschuiving naar links bij de laatste Fransche verkiezingen het beste voor een spoedige en bevredigende oplossing van de herstelbetalingen doet verwachten, maar over het algemeen geven de antecedenten van de Fransche politiek der laatste jaren en de sterk nationaal getinte mentaliteit van het Fransche volk nog niet veel hoop. Daarentegen heeft Duitschland bij monde van den Rijkskanselier dr. Brüning dezer dagen uitdrukkelijk stelling genomen tegen iedere hervatting van de be taling der reparatieschulden en men mag wel als zeker aannemen dat inderdaad voor dit doel geen cent meer het Duitsche Rijk zal ver laten. Ter geruststelling van de andere crediteuren heeft dr. Brüning er uitdrukkelijk bijgevoegd, dat het vaste plan bestaat de particuliere schul den te erkennen. Er is echter groot practisch verschil tusschen erkennen en betalen en de koers van de meeste Duitsche fondsen welke op de Amsterdamsche beurs genoteerd zijn, wijst reeds duidelijk aan dat men vrijwel alle hoop reeds heeft laten varen dat het zonder twijfel goede voornemen van den Duitschen debiteur in klinkende munt zal worden omgezet. haalde 33 (18) zetels, de boerenpartij 14 (14), de Labour 15 (30), overige partijen 3 zetels. De Vereenigde Australische Partij beschikt over de absolute meerderheid, verkregen voor namelijk ten koste van de arbeiderspartij. PARIJS, 16 Mei (Reuter). De kwestie van de deelneming der Fransche socialisten aan de regeering wordt op het oogenblik levendig be sproken. Ter voorbereiding van de beslissing van het congres der socialistische partij, dat op 27 Mei vergadert, kwam de socialistische federatie van het Seiné-departement bijeen. De algemeene indruk, dien de beraadslagingen hebben opgeleverd, is, dat deze binnen de partij zoo invloedrijke federatie in groote meer derheid voor het experiment van deelneming aan een linksche regeering is, mits zekere voorwaarden, zooals vermindering van de mi litaire uitgaven, worden vervuld. Ook de leider der Fransche socialisten, Léon Blum, formuleert heden in de „Populaire" als minimum voorwaarden: 1. onmiddellijke, belangrijke vermindering van de cülitaire credieten; 2. stichting van een nationaal verzekerings stelsel, waarin met de werkloosheid rekening wordt gehouden; 3. nationalisatie van het particuliere verze keringsmonopolie en van de spoorwegen. Léon Blum zeide in een interview, dat hij een Zuid-Fransche krant toestond, dat de ra dicale partij in ieder geval de socialistische voorwaarden onderzoeken en tegenvoorstellen doen moet. Boncour over Lausanne. PARIJS, 15 Mei (Reuter). In een rede te Dyon verklaarde de Fransche afgevaardigde bij den Volkenbond Paul Boncour, dat hij het betreurde dat enkele staten verontrust waren door de pogingen van Frankrijk ten aanzien van de organisatie van vrede en be zuiniging. Eveneens betreurde hij de ongerust heid van twee groote mogendheden ten aan zien van de Fransche Donau-plannen; hij hoopt, dat de Donaustaten met behulp van Frankrijk de regeling door zullen voeren. Verder verklaarde hij. dat de Ontwape ningsconferentie niet mag mislukken, omdat Duitschland dan weer gaat bewapenen, waar door de vrede, waarvoor velen strijden, een einde zal nemen. Op de conferentie van Lausanne moeten de financiers uitmaken, wat na de woorden van Bruening nog gedaan kan worden, doch in geen geval mag het evenwicht in het schul- denvraagstuk worden verbroken, waardoor Frankrijk alleen nadeel zou lijden. Boncour hoopt, dat zoowel te Lausanne als te Genève de tegenstellingen tusschen de ver schillende regeeringen zullen verminderen. ESSEN, 17 Mei (W. B.) In den afge- loopen nacht is in de Krupp-fabriken brand uitgebroken, welke op kilometers afstand werd waargenomen, terwijl een dicht rook werd ont wikkeld. De eigen brandweer bestreed het vuur krach tig en liet de stedelijke brandweer niet toe; politie werd slechts voor zoover noodzakelijk voor afzetting toegelaten. In Essen verspreidde het bericht van den brand zich snel en duizenden spoedden zich naar de plaats des onheils. Men vermoedt, dat de modelmakerij een prooi der vlammen is geworden. Niemand wordt ech ter toegelaten; ook de journalisten niet. Na ongeveer vier uur strijd, was de brandweer van Krupp den toestand meester. De oorzaak van den brand is nog onbekend; de schade is zeer aanzienlijk. De brand is uitgebroken in de steenfabriek, een gebouw van 80 meter lang, 40 meter breed en 10 Meter hoog. De brandweer van Krupp bestreed het vuur met 13 stralen. Binnen een half uur was de brand gelocali- seerd en het gevar voor de belendende percee- len geweken. Omstreeks 4 uur in den ochtend was het vuur vrijwel gebluscht. Maandagmiddag ongeveer 12 uur, waren twee jongelui van omstreeks 24 jaar, met een kano aan het varen op de Zijlwatering te Wassenaar. Tengevolge van stroom en wind sloeg de kano plotseling om. Beide jongemannen geraakten te water. De heer C. uit Den Haag verdronk jammerlijk. Zijn vriend S. X. H„ eveneens uit Den Haag, wist tijdig den kant te bereiken en kwam met den schrik vrij. Het lijk is spoedig gevonden. Kunstmatige ademhaling werd nog toegepast, doch de levensgeesten waren geweken. Omtrent de arrestatie van vier Amsterdam- ners, die sinds een jaar de Rijnstreek zouden .•.ebben onveilig gemaakt, vernemen wij nader, dat een hunner na het onderzoek te Bodegra ven reeds op vrije voeten is gesteld, daar hem niets ten laste kon worden gelegd dan de ver klaring van den man, die in de gevangenis te Scheveningen zit en die, naar het lijkt, wel een beetje aan overmaat van fantasie lijdt. De derde kwam Donderdag toevallig aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Hij werd meteen ingerekend en naar Bodegraven overgebracht. Ook tegen hem zal men vermoedelijk niet veel anders kunnen inbrengen dan de mede deelingen van den man in Scheveningen. De vierde verdachte zit in het Huis van Be waring te Amsterdam wegens de inbraak, een maand geleden op de Ceintuurbaan aldaar ge pleegd in de woning van een alleen wonend heer. Ook ten aanzien van hem staat niet vast, dat hij te Bodegraven „gewerkt" heeft. Naar we nader vernemen, werd de 27-jarige G. H. uit Eijsden, dien men in zorgwekkenden toestand langs den weg vond, slachtoffer van den val van een paard, dat z'n berijder afwierp. De ongelukkige ruiter overleed kort nadat men hem langs den weg vond, zonder bij ken nis te zijn gekomen. Door tot heden onbekende oorzaak is in het vroege morgenuur van heden, het bekende café restaurant „Zomerzorg", aan den Stationsweg te Leiden, totaal afgebrand. Te omstreeks half vier werd door een sur- veilleerend agent van politie brand ontdekt in het café, dat zooals men weet, tegenover het station Leiden gelegen is. Onmiddellijk wekte hij de bewoners, den gérant A. B. Batenburg, zijn vrouw, twee doch ters en een zoon. Wijl het café-restaurant, staande op grond van de Ned. Spoorwegen, nagenoeg geheel uit hout was opgetrokken, vond het vuur gretig voedsel en in enkele oogenblikken stond alles in lichte laaie. De politie was het eerst met een handspuit aanwezig, zoodat onmiddellijk met één straal water gegeven kon worden, maar dit vermocht begrijpelijkerwijs heel weinig tegen deze vlam menzee. De bewoners konden zich ternauwernood redden. Gelegenheid om zich geheel te kleeden was er nagenoeg niet. Slechts met enkale kleedingstukken verliet men ijlings het bran dend huis. Na een kwartier brandde het complex zalen over de geheele oppervlakte. Behalve het café was ook het daar naast ge legen restaurant aangetast, alsmede de groote biljartzaal en de daarnaast gelegen tooneei- zaal. Via het restaurant kwam het vuur ten- slotten in het woongedeelte van den heer Batenburg. Uit de benedenvertrekken werd door politie en voorbijgangers nog wat huisraad gehaald, maar spoedig moest men voor het vuur wijken. Gedeelte na gedeelte van het uit één ver dieping bestaande complex gebouwen stortte in en na drie kwartier was „Zomerzorg" een puin hoop. Er bleef behalve van het kleine voorge- deelde niets overeind dan enkele kalen muren. De brandweer, die met twee motorspuiten werkte, kon niet anders doen dan het belende perceel café „Zomerlust" nat houden en ge lukkig slaagden zfj er in, uitbreiding te voor komen. Zooals boven reeds gezegd was „Zomerzorg" eigendom van de Ned. Spoorwegen, evenals trouwens de naarnaast gelegen panden. Het pand zal dus wel verzekerd zijn door de Spoorwegen. De heer Batenburg zelf was tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd bij de Nederlanden van 1845. Vijf jaar geleden was de bedrijfsschade-verzekering nog belangrijk ver hoogd. „Zomerzorg" was reeds van ouden stempel. Tientallen jaren geleden was het reeds bekend om de tuinconcerten van Gottfried Manns en Wettrens. Voor den heer Batenburg is deze brand een groote ramp. Met „Zomerzorg" is een stuk van zijn levens werk vernietigd. Batenburg is een Leidenaar van geboorte. Op zijn negende jaar werd hij loopjongen bij Van der Stok, een nu nog bekende Leidsehe zaax. Daarna deed hij korten tijd „zaken" als A.K.O.- jongen en vervolgens kwam hij als kellner ln de derde klasse stationswachtkamer. Van toen dateert zijn café-carrière. Een tiental jaren geleden kwam Batenburg uit Apeldoorn, waar hij directeur was van „Bloemink", naar Leiden, waar hij het toen onaanzienlijke „Zomerzorg" overnam. Wat hij ervan heeft weten te masen, wees nagenoeg iedereen, die óf in Leiden geweest is, óf per trein of tram langs Leiden kwam. Ver bouwing na verbouwing en vergrooting na ver grooting kwam tot stand en met één slag is alles vernield. Ook voor het personeel beteekent deze brand een groote slag, wijl het daardoor werkloos is geworden. Maandagmorgen is een zware heidebrand uit gebroken in de uitgestrekte bosschen eh heide vlakten, gelegen onder de gemeente Vught. Het vuur werd het eerst ontdekt door den heer De Groot, opzichter van de Genie, die onmiddellijk vanuit hotel „De Hut", dat aan de grens der heide ligt, de gemeentelijke autori teiten van Vught waarschuwde. Daar de ge meente Vught niet beschikt over een bosch brandweer, werd uitgerukt met een motorwagen. Inmiddels had het vuur reeds een zoodanige oppervlakte aangetast, dat de commandant van de Vughtsche brandweer, de heer Bekkers, zich genoodzaakt zag militaire hulp en de gemeen telijke brandweer van 's-Hertogenbosch ter assistentie op te roepen. De burgemeester van Vught, mr. H. Loeff was inmiddels ter plaatse verschenen en leidde persoonlijk het blus- schingswerk, waaraan door talrijke burgers werd deelgenomen. De brandweer uit 's-Hertogenbosch verscheen spoedig ter plaatse met een motorbrandspuit en een ma^riaal-wagen. Het personeel stond onder leiding van de brandmeesters Mulders en Neukirchen. Met acht stralen tastten de vereenigde corpsen het vuur aan. Inmiddels was ook ter plaatse verschenen een groep marechaussée en twee detachementen militaire politie, die voor een deel aan het blusschings- werk deelnamen en voor het overige deel voor de afzetting zorgden en veiligheidsmaatregelen namen. De brandweer was genoodzaakt door het mulle zand voort te trekken. Op twee puntmi tastte zij het vuur aan. Hiervoor werden resp. 800 en iooo meter persleiding aangelegd. Door het graven van z.g. brandslooten om het vuur te stuiten en het hier en daar aansteken van tegen, vuren fs men er ten slotte na vijf uur ingespan nen arbeid in geslaagd het vuur tegen te houden. Ongeveer 10 H.A. heidegrond en bosch is in vlammen opgegaan. Deze grond behoort voor namelijk aan de Genie en werd voor militaire doeleinden gebezigd. Het in de nabijheid gelegen hotel ,,De Hut en het op eenigen afstand verwijderde bad plaatsje „De IJzeren Man" liepen geen gevaar. Burgemeester Loeff heeft na afloop van de blusschingswerkzaamheden in een korte toe spraak allen, die meegeholpen hebben in den strijd tegen het vuur, bedankt. Hij deed daarbij een dringend beroep op een elkeen om eraan mee te werken door propaganda te verkrijgen, dat vooral in deze droge dagen de noodige voorzichtigheid in bosch en heide zal worden betracht. Op eersten Pinkstersdag is de 14-jarlge Sn., wonende bij de Roskam te Princenhage, bij het baden in de Weerijs, aldaar verdronken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9