PROVINCIAAL NIEUWS KEKjCLOPPENBUM Noodweer boven W est-Duitschland LOTTGERING ONZE JONGENSJASSEN Felle brand Felle \eidebrand Wolkbreuk boven Moezeldal MARKTEN leercncostuums stoome11' ontvlekken en oppersen WOENSDAG 18 MEI De bloei der West-Friesche Betuwe BEEMSTER EDAM-VOLENDAM HEILOO HERINGA WUTHRICH EGMOND a. d. HOEF Elegante kleine jasjes Echt leuke jongensjassen Regenjassen, loden, gabardine TELEGR. WEERBERICHT EGMOND-BINNEN HOOGKARSPEL ILPENDAM PURMEREND ZAANDAM ?etcp de iJLlréjcó Zoo was het vroeger, maar zoo wordt het thans ook weer. Neem nu bijvoorbeeld Sneeuwwitgloor leder pak is voorzien van een bon ter waarde van 1 ct. 10 dszer bons geven recht op een gratis pak Edelweiss - Zeeppoeder, 1ste kwaliteit. ÏO H.A. bosch en heide vernield Overstroomingen op verschillende plaatsen, modder en rolstee- nen. Vijf dooden BANGE PINKSTERMAANDAG Hagel-„eieren" Stortvloed in kapel In het Nag old dal In Munsterland Café-restaurant „Zomerzorg" te Leiden een prooi der vlammen Stofzuigerhuis MAERTENS 459e STAATSLOTERIJ _rverij en Chemische Wassche^ Croote Houtstraat 5a, Telef. 1077* Met de Pinksterdagen was de bloei van appel en pereboomen prachtig, zelden leverde de na tuur in dezen omtrek zoo'n heerlijk schouwspel. Vanaf Hoorn door Blokker en Zwaag, Westwoud en Hoogkarspel was het een schilderij van dikke, witte bloesems, omlijst door jong groen en eiken- blaren, hier en daar begon reeds een kastanje boom uit te loopen. Vanuit een kerktoren kon den wij dit heerlijke panorama opnemen, tus- schen groen en bloemen schitterde het glas der ontelbare broeikassen. Honderden wandelaars en fietsers hebben deze dagen in stille bewondering genoten van het lente- en Meifeest Ier lieflijke natuur in het landelijke West-Friesland ver van de steden vol stof en rumoer. Hier ademt alles rust en vrede en dankt men God voor al het schoone dat Hij ons biedt, moge de Pinksterzegen dalen op de gewassen tot heil van de nijvere bevolking. Raadsvergadering. De Raad dezer ge meente kwam in openbare vergadering bijeen, onder leiding van den nieuwen burgemeester, den heer P. Kikkert. De voorzitter opent de vergadering met 'n woord van welkom en doet nogmaals een beroep op de raadsleden, tot degelüken steun. Ingekomen stukken en mededeelingen 'n Schrijven was ingekomen van enkele melk venters om toestemming, om des Zondags ge durende twee uren melk te mogen venten. B. en W. stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen. Een der raadsleden gaat er niet mee accoord en zegt, dat hieraan voldaan moet worden, aan gezien de melkventers moeilijk Zaterdagavond de rondte nog kunnen doen, daar de onderlinge aftanden te groot zijn. Daartegenover staat echter, dat, wanneer men aan de wet tomt, het cachet verloren gaat, en de Zondagsrust weer wordt aangetast. Voor ken nisgeving aangenomen. Voordracht van B. en W. om geldigverklaring der steunregeling voor werkloozen in deze ge meente, .overeenkomstig de circulaire van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw d.d. 15 Januari 1932. No. 800. afd. W. en S. met aan vrage om een credlet uit de gemeentekas voor dezen steun. Deze steunregeling wordt geldig verklaard voor de in deze gemeente woonach tige werkloozen, afkomstig van het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, voorloopig voor t tijdvak van 1 tot 21 Mei. De fabrieksarbeiders echter schijnen buiten de steunregeling te vallen, aldus een der leden, daar de regeling is gebaseerd op de verdiensten van de landarbeiders, niet op de verdiensten der fabrieksarbeiders. Ten slotte wordt voorgesteld er niet langer over te spreken, daar deze be staande regeling geldt tot 21 Mei. De Raad gaat hiermee accoord en de regeling wordt goedgekeurd. In bespreking komt vervolgens een circulaire van Ged. Staten inzake wijziging van de jaar- wedden-regeling der B. P. en P., in dien zin, dat de mogelijkheid geopend wordt om pensioen- verhaal toe te passen, die thans practisch is uit gesloten door de bepaling, dat de jaarwedden, zooals ze in 't provinciaal blad no. 118 van 1929 zijn opgenomen, zuiver worden genoten. B. en W. zijn van oordeel, dat bij de huidige tijdsomstandigheden het vorderen van een offer van de bij de regeling betrokken gemeente ambtenaren volkomen gewettigd is. De S.D^A.P. vereenigen zich niet met dit punt daar het een principieels kwestie betreft. Wel loonskorting, maar niet pensioenverhaal. Stem ming wordt gevraagd. In stemming gebracht wordt 't praeadvies van B. en W. met 8 tegen 3 6temmen aangenomen. Hierna stellen B. en W. voor wijziging der begrooting voor 't dienstjaar 1931, in verband met de steunverleening aan werkloozen. Aldus wordt goedgevonden. Hierna sluiting. Burgerlijke Stand Geboren: Trien, d. van Jn. de Heer en G. Bark. Gehuwd: Mattheus Eggers 27 j. en Maart je van Ekeren, 22 j. Overleden: Adriaan Vink, 77 j., echtgen. van Ariaantje Wijn. Personalia. Tot onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool B te Volendam is benoemd Mej. W. Th E. M. Marchand. Concoursnieuws. Het Koninklijk Edamsch fanfarecorps behaalde op het concours te Soest- dijl-. in de superieure afdeling een eersten prijs met 389 punten. Het benoodigd aantal punten voor een len prijs was 320. In deze afdeeling werden verder een 2e en 3e prijs toegekend. De Chr. Gemengde Zangvereenigng „Looft den Heer" behaalde op het gehouden concours te Haarlem in de tweede afdeeling een 2en prijs mt 290 punten. Het vereischte aantal punten voor toekenning van een len prijs was 300. Verkeersstagnatie. Toen Maandagmiddag de bruggewachter van de Constabelbrug een schip had doorgelaten kon de brug niet meer omlaag gehaald worden. De hulp van gemeen- tepersoneel en den gemeente-architect moest worden ingeroepen, waardoor na ruim een uur het euvel verholpen was. Wielrijders naar Volen dam en wandelaars ondervonden het ongerief van deze niet voor de eerste maal voorgekomen „weigering" der brug. Hollandsche Maatschappij van Landbouw Zaterdagavond werd het lokaal van den heer P. Roozing door de afdeeling Heiloo van bo vengenoemde maatschapij een algemeene ver gadering gehouden. De voorzitter, de heer P. Frans, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom ook de pers. In zijn openingswoord betreurde spr. het dat in het afgeloopen jaar het leden' tal terug is gegaan. Te meer betreurde spr. het omdat door een groote organisatie veel meer bereikt kan worden, vooral bij de regee ring, wat in den crisistijd zoo geweldig noodig is. Spr. wees er op, dat door een groote, goed aaneengesloten organisatie pressie op de regee ring kan uitgeoefend worden, met name nu er sprake is van een toeslag op de melk. Spr, betoogde, dat de boeren zoet gehouden worden en niets krijgen. Ten slotte feliciteerde spr. den secretaris, den heer Maas Geesteranus, met het feest, dat deze onlangs vierde toen hij zeventig Jaren werd. Hierna dankte de heer Maas Geesteranus den voorzitter en zeide altijd met de grootste voldoening aan de afdeeling gewerkt te hebben. Spr. hoopt dat het hem gegeven moge zijn nog tal van jaren in goede gezondheid zijn functie van secretaris te mogen uitoefenen. Hierna deelde de secretaris mede, dat inge komen is een schrijven van het gemeente bestuur waarbij medegedeeld werd dat aan de afdeeling een subsin'e is verleend van 50.—, Hierna deelde de secretaris mede, dat een schrijven is ingekomen, waarbij het plan wordt ontvouwd een pachtcommissle in het leven te roepen voor het taxeeren van pacht. HAARLEM Pachtcommlssles, De afdeeling moet dan drie personen aan wijzen die de plaatselijke commissie zullen vormen; een uit de pachters, een uit de ver pachters en een die hier buiten istaat. Verder werd in dit schrijven medegedeeld dat Noord- Holland in districten is ingedeeld. Voor 1 Juli moeten eenlge personen worden opgegeven. L algemeene naam is Centraal Pachtbureau. Daar echter niet blijkt tot welk district Hei loo behoort stelt de heer P. v. 't Veer voor dit eerst te onderzoeken en nadere inlichtingen in te winnen. Na eenige discussie wordt dit voorstel aan genomen. Vervolgens komt de rekening en verant woording ter tafel. De ontvangsten bedroegen 1004.38, de uit gaven 1032.36, zoodat er een nadeelig saldo is van 27.98. Het vorig jaar was er een nadeelig saldo van 81.23. De aflossing aan de Boerenleenbank bedroeg 75.de schuld bedraagt nu nog 1423.1a. Het aantal leden bedraagt 79. De financieele commissie bestaande uit de heeren J. Bakker en Muys stelde voor de reke ning goed te keuren daar alles prachtig m orde was bevonden. Hierna komt ter tafel de agenda voor de 131e algemeene vergadering te Amsterdam. De agenda wordt voorgelezen en levert wei nig stof tot bespreking, doch de heer P. v. t Veer zegt dat de houding van den algemeencn voorzitter van de Hollandslche Maatschappij zijn sympathie niet heeft, wat betreft zijn stemmen voor het voorst»! van den Minister. De jaren die genomen zijn als gemiddelde voor den invoer van vleesch zijn juist die jaren, waarin veel vleesch werd ingevoerd. Thans wordt zeer veel afgeslacht, dit is voor spr. een bewijs dat Nederland rijk aan vee is. De voorzitter stemde vóór het voorstel van den Minister zegt spr., en laat er direct op volgen, dat de heer Lovink den Minister eerst bestreden had. Spr. wil op deze houding evxen wijzen. Ook de voorzitter zegt zich over deze bou ding te hebben verwonderd. De najaarsvergadering wordt in Rotterdam gehouden. De heer P. v. 't Veer stelt voor den afge vaardigde op te dragen te spreken over deu teoslag op de melk. Al een heelen tijd geleden is dit by de Kamer ingediend, doch er komt nog niets. Door toeslag in het vooruitzicht te stellen houden we de boeren wel koest. Het is noodig deze zaak warm te houden. Tot afgevaardigden worden gekozen ae heeren p. c. Schuytemaker en C. Zeeman en tot plaatsvervanger de heer K. Muys. Hierna heeft de rentebetaling aan de aan deelhouders plaats, waarna het bestuur voor stelt dit jaar geen uitloting te doen plaats hebben. Besloten wordt dit jaar geen u'.tlcxing te doen. Rondvraa». De heer H. Bakker brengt in bespreking de aflevering van dood vee en varkens op liet abattoir te Alkmaar. Het gestorven vee wordt meestal afgekeurd en dan moet nog 'n paar gulden bybeaald worden. De voorzitter zegt dat hy meende dat de gemeente met het abattoir een overeenkomst had gesloten. De heer Bakker zegt dat de tegenwoordig*, tyd toch al zoo slecht is. Spr. wijst er op dat het abattoir toch al grove winst maakt. De heer Muys zegt, dat de mge opb-engst der huiden hierin ook veel schuld heeft. De voorzitter zegt onderzoek toe Op voorstel van den heer J. Bakker wordt de prys van den veewagen gebracht van 1.50 op X.— voor leden en voor nier- leden 1.50. Breedvoerig werd gesproken over het var- tcensfonds. By verkoop van een varken moet ƒ1.— voor het fonds betaald worwen. Algemeen vond men dit bedrag bü de nu heersichende lage prüzen der varkens te hoog. Met andere afdeelingen zal over deze kwestie gesproken en gecorrespondeerd worden. Hierna sluit de voorzitter onder dankzegging de vergadering. Paarden- en HIttenfonds. De vergadering van dit fonds was zeer druk bezocht. De voor zitter, de heer W. P. Zwart, opende de verga dering en heette allen welkom. De rekening en verantwoording was nagezien door de heeren Byl en Klaassen en in orde bevonden. De ontvangsten bedroegen 769.23; de uit gaven 680.51 zoodat er een batig saldo is van 88.72. Als correspondent werd herkozen de heer S. Modder Azn. en als commissaris de heer K. op den Kelder. By de rondvraag stelde de heer KI. v. d. Steen voor om de taxatie meer in overeenstem ming te brengen met de marktwaarde. Het bestuur nam dit voorstel over, waarna het met algemeene stemmen werd aangenomen. De heer P. Smits stelde voor om by afkeu ring de bout aan den eigenaar te laten. Het bestuur voelde hier wel voor, doch het is niet wel uitvoerbaar dooi het contract met de maatschappy „Ceres" te Lutjewinkel. Wel had de maatschappij besloten om de bout van die dieren, die door het hemelvuur dood wer den geslagen, aan de eigenaars te laten, daar dit niet contractueel is vastgelegd. Een mooi karwei. De R. K. Woningbouw vereniging „Goed Wonen" te Alkmaar heeft het schilderwerk van 108 woningen gegund aan den heer Th. Bolten, schilder, alhier. Opbrengst De bollenverkoop ten bate van de R. K. Kerk te Egmond aan den Hoef bracht 572.— op. Baldadigheid In den nacht van Maandag op Dinsdag werd by den Ryksveldwachter al hier een ruit ingegooid. De politie is de daders op het spoor. Hoogste barometerstanid 771.9 te München. Laagste barometerstand 754.2 te Valencia. Verwachting: Westeiyke tot Zuideiyken wind. Meest licht tot half bewolkt:weinig of geen regen. Iets warmer. Volksbond De R. K. Volksbond houdt Don- derdag-avond om 8 uur een algemeene vergade ring in het patronaatsgebouw. Weer extra-uitgaven. Voor een dakloos ge zin besloot de raad der gemeente een noodwo ning te doen bouwen aan den Dorpshout Burgeriyke Stand Geboren: Jan, z. van P. Scheringa en H. Smit Elisabeth Margare- tha, d. van J. G. Lambolk en F. S. Meester Antje, d van J. Geugjes en S. Keyzer Overleden: Anna Konyn, 69 j., ongehuwd. Burgerlijke Sand G&oren: Aaltje, doch ter van Karei Rudolf Zeegers en van Matthia Beuse Elisabeth Margaretha Maria, dochter van Wilhelmus Rutgerus van der Vossen en van Ida van der Voort Marijtje Neeltje, dochter van Hendrik Wladimir Albrecht Ernst Lakemond en van Trijntje Appel. Getrouwd: Antonius Bolleman, 26 jaar, te Ilpendam en Dirkje Demmers, 17 jaar Mar- tinus Ferdinand Vlssinga, 31 jaar te Wagenln- gen en Adriana Smak, 21 jaar Comelis Beu kenkamp, 22 jaar en Jannigje Grietje van Vliet 21 jaar. Overleden: Johannes Franciscus manus van Riesen, 57 Jaar, te Edam, echtgc oot van Aaltje Zuurbier. PROPAGANDA-TENTOONSTELLING „DE PARADIJSVISCH" Zaterdagmiddag werd in het R. K. Vereenl- gingsgebouw de eerste Propagandatentoonstel- ling geopend, uitgaande van de afd. Zaandam van den Ned. Bond van Aquariumhouders De Paradijsvisch. Te 4 uur opende de voorzitter, den heer Joh. A. Rot de tentoonstelling met een woord van welkom tot de aanwezigen, speciaal tot den afgevaardigde van de Nsd. Natuurhistorl. sche vereeniging. Spr. druk'c er zijn spijt over uit, dat burgemeester ter Laan, die oorspron- ZEEPFABRIEKEN DE HAA8 VAN MEM, APEID00M kelijk de tentoonstelling zou openen, verhin derd was, reden waarom spr. een korte uiteen zetting zal geven van het doel der vereeniging, n.l. de liefhebberü te wekken voor dit mooie werk. De slechts VA jaar bestaande vereeniging te Zaandam heeft het aangedurfd om reeds thans een expositie te houden. Voor hen, die idee gevoelen om ook een aquarium te gaan houden, kan spr. alle mogeiyke medewerking en voorlichting toezeggen. Het woord werd nog gevoerd door een afge vaardigde der Natuurhistorische vereeniging die het bestuur complimenteerde met deze tentoonstelling en zqn groote voldoening erover uitsprak, wat hier in zoo korten tyd tot stand werd gebracht. Spr. zegt namens de Natuur historische vereeniging alle mogelijke medewer king, indien deze verlangd zal worden, toe. Nadat de voorzitter ddngenen, die tot het welslagen der tentoonstelling hebben medege werkt, in 't byzonder den heer W. F. Zweers, secr., heef bedankt en ook den afgevaardigde der Natuurhistorische vereeniging voor diens sympathieke woorden, verklaarde spr. de expo sitie voor geopend en noodigde spr. de aan wezigen uit met hem een rondgang te maken Naast verschillende zoetwater-aquariums troffen we voor een groot gedeelte aquariums met tropische vlsschen aan, welke door hunne groote keurschakeering een lust voor het oog zijn Hierbij een deskundige opstelling en een rijke- lyk met planten en palmen versierde zaal en het zal ieder duidelijk zijn, dat gedurende de Pinksterdagen in het R. K. Ver. Geb. iets bij zonders te zien was. De beide Pinksterdagen mocht de tentoonstelling zich dan ook in een buitengewoon druk bezoek verheugen. De Zaandamsche vereeniging „De Paradijs visch", heeft met deze propagandatentoonstelling het bewijs geleverd, dat haar vereeniging levens vatbaarheid heeft, en zal ongetwyfeld door deze tentoonstelling de liefhebberij voor het houden van aquariums aankweeken en het ledental verdubbelen. Dinsdag 1.1. vond de trekking plaats, der zoo goed georganiseerde loterij. Maandagmorgen is een zware heidebrand uit gebroken in de uitgestrekte bosschen en heide vlakten, gelegen onder de gemeente Vught. Het vuur werd het eerst ontdekt door den heer De Groot, opzichter van de Genie, die onmiddeliyk vanuit hotel „De Hut", dat aan de KOBLENZ, 17 Mei (WB). In den afgeloopen nacht heeft boven geheel West-Duitschland een hevig onweer gewoed, zooals sedert den oorlog niet meer is voorgekomen. Vooral de Eifel werd geteisterd. Op den tweeden Pinksterdag barstte boven het Moezeldal een ontzaghjke wolkbreuk die buitengewoon veel schade heeft aangericht. De neerstortende watermassa's groeven geu len in de velden van een diepte, die aan loop graven deed denken. Vooral in de gemeente Guels is de schade groot. Daar drong een stroom van modder en rolsteenen ter dikte van onge veer een meter de straten binnen, ten gevolge waarvan tal van huizen zyn ingestort. Veel vee, vooral varkens en klein vee is in dezen modder stroom omgekomen. Men vermoedt, dat by de instortingen van huizen talryke personen het leven hebben verloren of gewond zyn. 0.a is een vrouw en vier kinderen onder een instor tend huis bedolven geraakt en waarschyniyk omgekomen. Het aantal dooden en gewonden is echter nog niet te overzien, daar de telefoonver bindingen zyn verbroken. Men verwacht echter, dat ook onder den modderstroom, die me- terdik in het laagste dorpsgedeelte van de ge meente Guels ligt, dooden liggen. Van Koblenz is de brandweer en zyn alle be schikbare Schupo-afdeelingen en technische hulpdiensten naar het beneden-Moezeldal ont boden. Volgens nader binnen komende berichten biykt inderdaad, dat de wolkbreuk een ramp van buitengewonen omvang is geweest. De streek, die door de wolkbreuk is geteisterd, gaat tot voorby Winnigen, tot ongev. Hatzenport, 't bekende wyn- plaatsje. Het is niet mogeiyk berichten uit deze plaatsjes te krygen, daar ook hier de verbin dingen zyn verbroken. Alle toegangswegen zyn bovendien met modder en rolsteenen bedekt. De wynstokken werden met den grond wegge spoeld. In de Westeiyke randgebieden ging de wolkbreuk gepaard met hagel, waarbij hagel- steenen ter grootte van een kippenei neervie len, waardoor tuinen en velden werden ver nield en 12 personen werden gewond. Urenlang stroomde een vloed van modder naar beneden. Tusschen Guels en Winningen staat het water, dat ruim een uur lang vermengd met gesteente dalwaarts stroomde, 3 M. hoos. ILn het water dryven kadavers van vee, schuurdeuren, daken, huisraad. Uit Ruebenach wordt gemeld, dat de water massa's het op een helling gelegen kerkhof grootendeels hebben weggespoeld, zoordat kis ten en lyken zyn komen bloot te liggen. Door de wolkbreuk zyn tusschen Ruebenach en Metternich de rail van de spoorbaan Mayen- Koblenz ondermynd, zoodat het spoorwegver keer verbroken is. GUELS, 17 Mei (Reuterj. Een 20-tal personen, die in een kapel voor het losbarstende onweer beschutting hadden gezocht, werden door een hevige stortvloed tegen het plafond geslagen Toen het water weer terugvloeide, moesten de menschen toch nog tot aan den hals in het water biyven staan. Politie-beambten hakten een gat in het dak, waardoor de menschen werden gered. Een drietal moest met ernstige kwetsuren naar het ziekenhuis worden vervoerd. STUTTGART, 17 Mei. In het Nagolddal heeft Pinkster-Maandag een hevig onweer gewoed, dat gepaard ging met hagelslag en een wolk breuk. Het grootst was de schade in de stad Na- gold zelf. De markt was geheel overstroomd en het water drong in de kelders. De zageryen heb ben groote schade geleden. Balken en planken werden door het stroomende water meegesleurd. De brandweer was onophoudelük bezig. Persoon- ïyke ongevallen hadden niet plaats. Hetzelfde was de toestand in andere plaatsen, byvoorbeeld in Goldlingen. Op één punt stond de weg 80 c.M. onder water. Een sterke muur werd vernield. De straat leek op een stroomende beek. Eenige zagerüen leden groote schade. Ook de dorpen Gechingen en Deufringen leden groote schade. Eenige houten bruggen werden weggeslagen. MUNSTER, 16 Mei. Hedenmiddag heeft boven het middengedeelte van Munsterland een hevig noodweer gewoed, begeleid door wolkbreuken en hagelbuien. Volgens de tot dusverre binnenge komen berichten is vooral het plaatsje Nottuln en omgeving getroffen. De Nonnenbach kreeg geweldige watermassa's te verwerken, zoodat verscheidene straten een M. onder water kwa men te staan. Het water drong de huizen bin nen. Het te velde staande gewas is grootendeels vernield. Ook Hawixbeck en omgeving is door noodweer geteisterd. Volgens verdere berichten is ook boven het Billerbecker-district een wolkbreuk losgebarsten. Hier stond het water 80 tot 150 c.M. hoog. De oogst heeft veel te lüden gehad en is voor een deel vernietigd. De spoorbaan Hawixbeck-Billerbeck is door het water een tydlang onbruikbaar geworden. De treinen kregen een vertraging van ongeveer 3 uur. De aangerichte schade is zeer eroot. grens der heide ligt, de gemeentelijke autori teiten van Vught waarschuwde. Daar de ge meente Vught niet beschikt over een bosch brandweer, werd uitgerukt met een motorwagen. Inmiddels had het vuur reeds een zoodanige oppervlakte aangetast, dat de commandant van de Vughtsche brandweer, de heer Bekkers, zich genoodzaakt zag militaire hulp en de gemeen- teiyke brandweer van 's-Hertogenbosch ter assistentie op te roepen. De burgemeester van Vught, mr. H. Loeff was inmiddels ter plaatse verschenen en leidde persoonlijk het blus- schingswerk, waaraan door talrijke burgers werd deelgenomen. De brandweer uit 's-Hertogenbosch verscheer spoedig ter plaatse met een motorbrandspuit en een materiaal-wagen. Het personeel stond onder leiding van de brandmeesters Mulders en Neukirchen. Met acht stralen tastten de vereenigde corpsen het vuur aan. Inmiddels was ook ter plaatse verschenen een groep marechaussée en twee detachementen militaire politie, die voor een deel aan het blusschings- werk deelnamen en voor het overige deel voor de afzetting zorgden en veiligheidsmaatregelen namen. De brandweer was genoodzaakt door het mulle zand voort te trekken. Op twee punten tastte zy het vuur aan. Hiervoor werden resp. 800 en 1000 meter persleiding aangelegd. Door het graven van z.g. brandslooten om het vuur te stuiten en het hier en daar aansteken van tegen, vuren is men er ten slotte na vijf uur ingespan nen arbeid in geslaagd het vuur tegen te houden. Ongeveer 10 H.A. heidegrond en bosch is in vlammen opgegaan. Deze grond behoort voor namelijk aan de Genie en werd voor militaire doeleinden gebezigd. Het in de nabyheid gelegen hotel „De Hut" en het op eenigen afstand verwijderde bad plaatsje „De IJzeren Man" liepen geen gevaar. Burgemeester Loeff heeft na afloop van de blusschingswerkzaamheden in een korte toe spraak allen, die meegeholpen hebben in den strijd tegen het vuur, bedankt. Hij deed daarbij een dringend beroep op een elkeen om eraan mee te werken door propaganda te verkrijgen, dat vooral in deze droge dagen de noodige voorzichtigheid in bosch en heide zal worden betracht. Rondom Apeldoorn Zondagmiddag woedde een heidebrand in de nabyheid van den Zwaansprong by Apeldoorn Ongeveer twee Hectaren toebehoorende aan den Rijkswaterstaat is verbrand. Maandagmiddag half twee woedde een hei debrand tusschen Beekbergen en Woeste Hoeve aan den Arnhemschen weg. De brandweer van Apeldoorn, Ugchelen, Eendracht, Beekbergen en Loenen, alsmede de boschbrandweer van de Heide-Maatschappij kwamen ter hulp. Onge veer 10 H.A. heide-opslag en waaidennen, toe behoorende aan de Ned. Heide Maatschappy, verbrandden. Door tot heden onbekende oorzaak is in het vroege morgenuur van heden, het bekende café restaurant „Zomerzorg". aan den Stationsweg te Leiden, totaal afgebrand. Te omstreeks half vier werd door een sur- veilleerend agent van politie brand ontdekt m het café, dat zooals men weet, tegenover het station Leiden gelegen is Onmiddeliyk wekte hij de bewoners, den gérant A. B. Batenburg, zün vrouw, twee doch ters en een zoon. Wijl hét café-restaurant, staande op grond van de Ned. Spoorwegen, nagenoeg geheel uit hout was opgetrokken, vond het vuur gretig voedsel en in enkele oogenblikken stond alles in lichte laaie. De politie was het eerst met een handspuit aanwezig, zoodat onmiddeliyk met één straal water gegeven kon worden, maar dit vermocht begrijpelijkerwijs heel weinig tegen deze vlam menzee. De bewoners konden zich' ternauwernood redden. Gelegenheid om zich geheel te kleeden was er nagenoeg niet. Slechts met enkele kleedingstukken verliet men yiings het bran dend huis. Na een kwartier brandde het complex zalen over de geheele oppervlakte. Behalve het café was ook het daar naast ge legen restaurant aangetast, alsmede de groote biljartzaal en de daarnaast gelegen tooneei- zaal. Via het restaurant kwam het vuur ten- slotten in het woongedeelte van den heer Batenburg. Uit de benedenvertrekken werd door politie en voorbügangers nog wat huisraad gehaald, maar spoedig moest men voor het vuur wijken Gedeelte na gedeelte van het uit één ver dieping bestaande complex gebouwen stortte in en na drie kwartier was „Zomerzorg" een puin hoop. Er bleef behalve van het kleine voorge- deelde niets overeind dan enkele kalen muren. De brandweer, die met twee motorspuiten werkte, kon niet anders doen dan het belende perceel café „Zomerlust" nat houden en ge lukkig slaagden zy er in, uitbreiding te voor komen. Zooals boven reeds gezegd was „Zomerzorg' eigendom van de Ned. Spoorwegen, evenals trouwens de naarnaast gelegen panden. Het pand zal dus wel verzekerd zyn door de Spoorwegen. De heer Batenburg zelf was tegen brand- en bedryfsschade verzekerd bij de Nederlanden van 1845. Vijf jaar geleden was de bedryfsschade-verzekering nog belangryk ver hoogd. „Zomerzorg" was reeds van ouden stempel. Tientallen jaren geleden was het reeds bekend om de tuinconcerten van Gottfried Manns en Wettrens. Voor den heer Batenburg is deze brand een groote ramp. Met „Zomerzorg" is een stuk van zyn levens werk vernietigd. Batenburg is een Leidenaar van geboorte. Op zyn negende jaar werd hy loopjongen by Van der Stok, een nu nog bekende Leidsche zaatc Daarna deed hy korten tyd „zaken" als A.K.O.- jongen en vervolgens kwam hy als kellner in de derde klasse stationswachtkamer. Van toen dateert zyn café-carrière. Een tiental jaren geleden kwam Batenburg uit Apeldoorn, waar hy directeur was van „Bloemink", naar Leiden, waar hy het toen onaanzieniyke „Zomerzorg" overnam. Wat hy ervan heeft weten te maken, weet nagenoeg iedereen, die óf in Leiden geweest is, óf per trein of tram langs Leiden kwam. Ver bouwing na verbouwing en vergrooting na ver grooting kwam tot stand en met één slag is alles vernield. Ook voor het personeel beteekent deze brand een groote slag, wyi het daardoor werkloos is geworden. HONSELERSDIJK, 17 Mei. Bloemkool le soort f 810 per 100 stuks; idem 2e soort f 2— f 6.50 per 100 stuks; Komkommers gr. 1ste soort f 17 per 100 stuks; idem 2e soort f 13.60 per 100 stuks; Sla f 2.40—6.30 per 100 stuks; idem 2e soort f 1.10—3 per 100 stuks; Toma ten A f 21—23; idem B f 20—21; idem O f 17 tot f 23; idem CC f 1416 per 100 Kg. Spi nazie f 7 per 100 Kg. DELFT, 17 Mei Bloemkool I f 1418 per 100; idem II f 8—13; Komkommers (Eng.) I f 19.80—23.60 per 100; idem II f 17.40—19.20; Sla I f 3.306.70; idem II f 1.20—3.40; Spinazie f 0.590.78 per kist; Stoofsla f 0.100.65 per f 1925 100 nnnrl. Bartel jorisstraat 16 TeL 10756 ALLE MERKEN STOFZUIGERS Niet Officieel. Trekking van Woensdag 18 Mei 1933. 5e Klasse, 2e Lijst. Hooge Prijzen. 17848 5000. 4944, 7916, 11181, 11225 ƒ1000. 10628, 11196, 14450, 20043 ƒ400. 608, 2255, 13331, 15293. 16224 ƒ200. 1386, 5418, 6938, 12268, 13605, 14006, 17426 10°* Prijzen van ƒ70.--. 91 149 341 589 761 913 1158 1Ujj 1443 1457 1496 1785 1931 1969 2165 2217 2379 2387 2428 2437 2796 2821 2828 305» 3143 3157 3218 3220 3282 3437 3597 3726 4089 4096 4106 4157 4269 4310 4339 4835 4926 5077 5174 5339 5348 5366 5386 5464 5738 5892 5989 6174 6196 6304 6455 6524 6898 7145 7256 7570 7574 7577 8115 8393 8549 8722 8730 8823 8958 9097 9136 9146 9257 9920 9964 9993 10047 10151 10181 10341 10464 10679 11115 11450 11616 11656 11694 117|» 11791 12150 12216 12266 12327 12389 12472 12483 12489 12705 12860 13099 13135 13177 13275 13337 13454 13516 13578 13630 13706 13905 13908 14022 14076 14140 14181 14225 14674 14900 15344 15444 15613 15839 16309 16321 16360 16398 16512 1654» 16601 16809 16923 16955 17001 17477 17911 18501 18855 18878 19026 19275 19436 19445 19588 19651 1975® 19821 20155 20311 20313 20350 20513 20542 20745 5 275 491 682 1062 1552 1797 2051 2440 2678 2793 3116 3541 3969 4223 4551 4696 4949 5261 5557 5709 5960 6217 6567 45 294 498 703 1075 1553 1828 2076 2527 2712 2843 3239 3631 3978 4231 4607 4706 5020 73 386 505 Nieten. 88 186 204 434 272 483 681 208 447 677 938 -- 1447 148* 1744 11sl 1968 197® 421 424 514 637 670 745 814 889 905 1083 1161 1279 1379 1578 1581 1584 1743 1854 1859 1867 1925 2132 2147 2254 2300 2372 2542 2597 2603 2612 2613 26» 2738 2762 2773 2783 2790 2791 2850 2978 2994 3021 3042 306» 3351 3358 3364 3379 3466 3497 3636 3705 3830 3831 3862 38» 4012 4028 4075 4186 4208 4213 4271 4314 4367 4443 4473 453» 4620 4625 4659 4665 4670 4683 4736 4780 4864 4903 4909 4942 5024 5041 5126 5178 5246 5252 5264 5275 5328 5330 5409 5445 5542 5559 5574 5579 5595 5631 5648 569» 5728 5730 5731 5846 5850 5867 690» 5979 6074 6075 6088 6149 6198 6201 6284 6289 6325 6365 6374 6444 6492 6732 6745 6783 6881 6946 6979 6992 7192 7212 7220 7437 7476 7487 (488 7517 7575 7668 7718 7878 7880 7885 7899 7902 *7964 8196 8228 8272 8313 8343 8354 8365 8391 8408 8412 8539 8589 8596 3653 8661 8704 8710 8735 8751 8780 8816 89» 8933 8938 8955 8965 8976 8987 9022 903* 927o 9284 9285 9384 9473 9539 9728 9747 9816 9914 10000 10095 10128 10134 10218 1031° 10325 10350 10439 10490 10506 10562 10600 10671 10733 10757 10759 10770 10772 10792 10806 10867 10872 10873 10904 10912 10990 10999 11011 11047 11097 11117 11159 11182 11206 11284 11404 11451 ll*83 11531 11540 11543 11554 11572 11573 11583 1159° 11619 11637 11662 11755 11765 11867 11876 II878 11884 11915 11992 12058 12160 12166 12188 12234 12282 12335 12354 12373 12380 12531 12579 12595 12620 12641 12683 12665 12703 12747 12908 1300» 13032 13042 13054 13101 13110 13117 13170 13226 13229 13248 13289 13309 13355 13397 13418 13428 13529 13598 13686 13707 13804 13807 13964 14013 14097 14103 14116 14117 14135 14149 1430i 14333 14350 14391 14466 14507 14532 14584 14625 14679 14689 14781 1*878 14951 14958 15029 15054 15105 15118 15199 15211 15337 15364 15382 15385 15396 15400 15425 15448 15463 15493 15601 15603 15606 15641 15737 15822 15857 15913 15972 15992 15995 16001 16098 16107 16120 16159 16291 16465 16479 16488 16507 16568 16602 16698 187,41 16756 16775 16808 16869 16900 16901 16908 16994 17081 17128 17155 17215 17250 17300 17302 17305 17318 17320 17323 17380 17460 17516 17525 17583 17630 17634 17649 17695 17705 17761 17778 17304 17806 17811 17827 17884 17897 17920 18090 18109 18177 18195 18209 18366 18374 18380 18382 18484 18507 18636 18638 18694 18734 18774 18871 18873 18968 19053 19081 19153 19277 19314 19386 19401 19406 19418 19524 19570 19605 19645 19647 19680 19711 19727 19754 19814 19816 19817 19838 19357 19868 19950 19993 20070 20073 20120 20220 20223 20294 20327 10330 10337 10338 20358 20377 20438 20457 20471 20535 20596 20606 10634 20637 20690 20717 20776 20824 20876 20895 Verbeteringen 6785, 18942 moet zyn met 70.—. LEIDEN, 17 Mei Vette Varkensmarkt Aangevoerd 335 zware en 33 lichte. Totaal 36» stuks. Prijs per K.G. levend gewicht; zwar® 0.240.22 en lichte 0.220.21. Handel matid- Zouters 0.180.16. 's HERTOGENBOSCH, 17 Mei Veiling Land- en Tuinbouwproducten Spinazie f 3™ —6.00; Keelen f 0.50—1.50 per 100 bos; Rad«» f 1.00—1.80 per 100 bos; Kropsla X f 3.50—6-8U per 100 krop; idem II f 1.70—2.90 per 100 krop' Wortels I f 4.80—12.60 per 100 bos; idem 7 f 2.60—3.00 per 100 bos; Bloemkool I f 12^3" per 100 stuks; idem II f 2.80—6.00 per 100 stu&* Postelein f 0.070.15 per kilo; Komkomrne» f 0.120.19 per stuk; Tomaten f 0.230.30 PK pond; Asperges I f 0.27—0.46 per kilo; idem Tl f 0.170.29 per kilo; idem blauw f O.14-0-28 per kilo; idem dun f 0.110.21 per kilo; Aar»' beien f 0.810.83 per pond; Idem f 0.20—°'6 per doosje. 0« GRONINGEN, 17 Mei Stieren 46—48. 34, vette kalveren 5460 4044, vette vat' kens 18—19. 16—17. Oangevoerd 1405 runderen, 439 kalveren, 251 schapen, 871 lammeren, 1132 varkens, 409 b:5 g6n. Overzicht In het kalf- en melkvee verH®P de handel zeer slecht met teruglopende prUzeI„' Het slachtvee en 1ste soort stieren prijsh0^ dend. Magere stieren handel zeer slecht. kalveren hooger. Nuchtere kalveren prijsho' dend. Handel in vette schapen zeer slecht zyn bijna waardeloos. Weidelammeren by B11' 3 der vluggen handel prijshoudend. Vette varkeo iets lager. Zouters en biggen prijshoudend- HONSELERSDIJK, 16 Mei 1932 AalbeSS Roode dubbele 1—1.10 per pond, Aardbeieen 75 per pond, Perziken le soort 1924 per st« J idem 2e soort 916 per stuk, id. 3e soort 4' e'j 13 pr stuk, Bloemkool le soort 4.5014 pet 7 stuks idem 2e soort 2.508 per 100 stuks, Gr, 2e soort 14.30 per 100 stuks. Sla 1 s° f Gr. 2e sort 14.30 per 100 stuks, Sla le soO 3.406.50 per 100 stuks, idem 2e soort 1.10-" per 100 stuks, Andy vie 3058 per bak, E7e7 3.75 per 100 stuks, Radijs 0.50 per 100 bos. I^j barber 3.50 per 100 bos, Tomaten A 1®TJL- per kilo, idem B 1923 per kilo, idem C 7 23 per kilo, idem CC 13—18 per kilo, Postel- 79.50. -jjj TER AAR, 17 Mei Centrale Veiling 'g 1.00—6.10, Vellen 15—30 cent, Spinazie Pet t, kilo 1034 cent, Postelein per kilo 813 c® j Peen per bos 1018 cent. Peulen per 10 P 2.203.70, Snyboonen per 10 kilo 8.00—7U.J Stek 4.70, Bloemkool 3—19 cent, Aardbeien j 22 cent, Radijs 1.60, Pry 1.40, Tomaten P" P° 27 cent. Rabarber 2.402.60.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2