Scheurleer-museum Den Haag RIJWIELEN J. J. CORNELISSEN J. M. VAN DEURSEN TANDHEELKUNDIG EEN UUR BIJ JOU" TOEZICHT OP STUDIE KINDERWAGENS J. J. CORNELISSEN AARDAPPELENBERICHT zsia* kostbare inhoud in veiling gebracht en naar alle oorden verspreid worden MAC DONALD ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN KATHOLIEKEN, DONDERDAG 19 MEI UNIEKE VERZAMELING Zat'd, Poainsen tot redding Voor de slachtoffers der overstrooming CHEVALIER Rembrandt - Theater 2 OCCASIONS Kampervest hoek Kleine Houtstraat SCHAGCHELSTRAAT HOUTPLEIN 1 WINKELHUIS VAN ALLES EN VAN OVERAL ZEILEN OP DE NIEUWE MEER Zeilwedstrijden van „Amsterdam" „Een Zaannummer" van „De Waterkampioen" STADSNIEUWS Autobus AmsterdamHaarlem Zandvoort NIEUWE ST. BAVOSCHOOL Eenvoudige inwijdingsplechtigheid Dank hulp en gsnade van God, dank mede Opbrengst bloempjes verkoop Ver. van Gemeenschappelijk Bezit van aand. in de Ned. Mij. tot het verrichten van Mijnbouwkundige werken FAILLISSEMENTEN Kennemer Fotokring TOEDIENING H. VORMSEL Te Heemstede A. B. SCOTT OVERLEDEN INGEZONDEN Berichtgeving in „Het Volk" TANDHEELKUNDIGE KLINIEK RIJKSSTRAATWEG 16 VOOR DEN MIDDENSTAND RIJKSSTRAATWEG 15 GARAGE DEN HOUT Om* BELANGRIJKE TARIEFVERLAGING GW" ZIET ONZE ETALAGES KLEINE HOUTSTRAAT, HOEK KAMPERVEST 344 De ontreddering der wereld, die we tegen woordig beleven, heeft al heel wat onaange naams teweeg gebracht. Velen zijn verarmd, talloozen broodeloos, industrieele ondernemin gen zijn te gronde gegaan en banken hebben hun betalingen moeten staken. En zooals het zoo vaak gaat, uit het eene komt het andere voort; de val van den een sleept dien van den ander na zich. Zoo heeft de val van de bankiersfirma Scheurleer en Zoonen te 's-Gravenhage als ge volg gehad, dat de musea, door den stichter der bankiersfirma opgericht en door zijn zoons verder onderhouden en aangevuld, het Griek- sche museum en het Muziek-museum, die als activa in den boedel ^ijn opgenomen, dreigen in veiling te worden gebracht, waardoor de kost bare inhoud naar alle oorden zou worden ver strooid. Dat wil men trachten te voorkomen en daarom heeft zich een comité gevormd, waarin o. a. zitting heeft dr. H. E. van Gelder, directeur der gemeente-musea te 's-Gravenhage, dat in samenwerking met den heer D. J. Bal- foort, conservator van het Museum Scheurleer, wil trachten gelden bijeen te krijgen, om de verzamelingen in haar geheel te kunnen houden en voor Den Haag te redden. Vooral het verdwijnen van het Muziek-Histo- risch Museum zou een groot verlies zijn, niet alleen voor de stad, maar voor alle muziek- yrienden. Het Muziek-museum omvat, behalve een unieke verzameling muziekinstrumenten, een niet minder zeldzame bibliotheek, waarvan het verdwijnen een ernstig verlies zou beteekenen. Een verlies, veel en veel grooter dan de baten die er voor de crediteuren bij verkoop Uit zou den worden verkregen. Want dat is het bij zondere van deze verzameling, dat ze haar be langrijkheid niet ontleent aan de waarde der afzonderlijke stukken, maar aan de volledig heid van het geheel, een volledigheid die, voor wat de bibliotheek betreft, nergens ter wereld geëvenaard wordt. Zoodat, moet de verzameling in veiling wor den gebracht, haar grootste waarde niet in geld kan worden omgezet, daar bij een verkoop de een dit en de ander dat stuk koopt en daarbij slechts de waarde als stuk-op-zichzelf en niet die als deel-van-een-geheel in aanmerking neemt. Er is hier een geheel gemaakt van kleinig heden, dat voor de bestudeering van de muziek en haar geschiedenis van onschatbare waarde is. Het zou dan ook zeer te betreuren zijn, wan neer dit museum, dat geheel uit het particu lier initiatief is voortgekomen, voor ons land, en feitelijk voor de geheele wereld, want talrijk zijn de muziekvrienden, ook uit het buitenland, die de verzameling komen raadplegen, niet als geheel bewaard zou kunnen worden; vandaar de commissie, die wil pogen het te behouden door de medewerking van velen. Het ontstaan van de verzameling dateert van ongeveer 55 jaar geleden, toen door den heer D. P. Scheurleer enkele speeltuigen werden ge kocht, waarbij hij er allengs meerdere voegde. Daar de heer Scheurleer zich ook zeer interes seerde voor de muziekgeschiedenis in het alge meen, kocht hij ook zeer veel daarop betrek king hebbende boeken, waaruit langzamerhand de tegenwoordige bibliotheek is ontstaan. Zóó groot werd allengs de verzameling, dat het bezwaarlijk werd, haar in zijn woonhuis te houden, waarom de heer Scheurleer in den tuin van zijn huis in 1902 vier zalen liet bouwen, waaraan er in 1905 nog 5 werden toegevoegd. In deze negen zalen is nu nog de verzameling, waarvoor de zorg na den dood van den stich ter in 1927 door diens zoons werd overgenomen, te bezichtigen en te raadplegen. De instrumentenafdeeling, die het vorige jaar een groot verlies leed door den brand van het Nederlandsche paviljoen op de Parijsche ten toonstelling, omvat ongeveer 1100 speeltuinen, waaronder zeldzame instrumenten. Om er maar enkele te noemen: een regaal uit 1648; een glas- •harmonika van Benjamin Franklin uit 1705; een spinet uit 1570; verschillende zeer oude clavecimbels en clavicords; een rijke verzame ling luiten uit de 15de en de 16de eeuw enz. Zeven zalen zijn met deze muziek-instrumen- ten, waarvan twee alleen voor de exotische in strumenten, gevuld, een achtste zaal bevat, be halve een aan de wanden opgehangen kernver zameling portretten van beroemde musici, tal van portefeuilles, ieder vijftig portretten be vattende, terwijl de negende zaal voor de ber ging der bibliotheek, die uit 15600 titels be staat, is ingericht. Die bibliotheek bevat bibliografieën, tijd schriften, almanakken, woordenboeken, boeken met algemeene beschouwingen, boeken over aesthetiek, over geluidsleer, over algemeene theorie, over harmonie- en compositieleer, over zangkunst, over de muziekgeschiedenis van na genoeg alle landen ter wereld, over de geschie denis der kerkmuziek, verder gedenkschriften, ■biografieën, werken over muziekinstrumenten, Op Zondag 29 Mei a.s. worden op de Nieuwe Meer te Amsterdam nationale zeilwedstrijden gehouden, georganiseerd door de watersport- vereeniging „Amsterdam". Het programma om vat de klassen 12-voetsjollen, sterklasse, B. M. klasse; inschrijv. sluiten Zaterdag 21 Mei a.s. „De Waterkampioen" is deze week verschenen met een bijzonder npmmer, nJ. het „Zaan nummer", dat uitgegeven is ter eere van de aubileumwedstrijden van de Zaanlandsche Zeil- vereeniging. Dit nummer; waarvaD de omslag een suggestieve teekening vertoont van molen silhouetten, vermeldt allerlei historische bijzon derheden over het vijftig-jarig bestaan der ju- bileerende vereeniging en over haar voorgang ster, de Zaanlandsche Zeil- en Roeivereeniging. Ook over de molens van de Zaan is een aardig artikel opgenomen, terwijl verschillende be roemde Zaansche jachten zijn afgebeeld Na tuurlijk zijn de gewope watersport-rubrieken «set ^vergeten. over danskunst, over het volks- en gezelschaps lied aller landen, over kinderliedjes, over ora torium- en dramatische muziek en voorts nog verzamelingen tekstboeken en op de muziek betrekking hebbende anecdoten. Onder de boeken zijn er vele uit de 16de en de 17de eeuw; de afdeeling van het lied op zichzelf is reeds van zeer groote beteekenis en heeft dan ook een wereldvermaardheid; groot is het aantal buitenlanders, dat er zijn kennis in tracht te verrijken. Van bijzondere betee kenis is in deze collectie de verzameling oud- Nederlandsche liederboekjes, die ver uitgaat boven wat het buitenland daarvan bezit. Om enkele voorbeelden te geven, die de groote vol ledigheid der bibliotheek kunnen doen uitko men, zij vermeld, dat er alleen over Mozart 170 en over Beethoven 190 verschillende werken (biografieën) in aanwezig zijn. Ook is er een duizendtal handschriften van musici als Beethoven, Paganini enz. Van Mo zart is er o. a. de variatie op het Wilhelmus, door hem tijdens zijn verblijf hier te lande in een hotel in het Voorhout te 's-Gravenhage geschreven. En dat alles zou voor ons land verloren gaan, wanneer de pogingen der commissie die dezer dagen geconstitueerd wordt om alles bijeen te houden, niet zouden slagen. Voor alle muziekvrienden en voor de eer van ons land is het te hopen, dat dit gevaar zal kunnen worden afgewend. ARTHUR TERVOOREN. Gedeputeerde Staten van Noordholland heb ben besloten: De aan L. A. Kors, te Heemstede, bij Konink lijk besluit van 12 Juni 1931, vgrleende vergun ning tot het in werking brengen van een auto busdienst van Zandvoort over Haarlem naar Amsterdam en terug te wijzigen in dien zin, dat de 10e voorwaarde van zijne vergunning luidt als volgt: Het is verboden in de richting naar Zand voort reizigers op te nemen van Haarlem (Nagt- zaambrug) tot Zandvoort en in de richting naar Amsterdam reizigers op te nemen voor vervoer met verder dan Haarlem (Nagtzaam- brug). Te bepalen, dat voor den autobusdienst Zand voortHaarlepiAmsterdam het volgende tra ject moet worden gevolgd: Van Amsterdam (station Willemspark) langs den Amstelveenscheweg, de Zeilstraat, de Slo- terkade en den Sloterweg naar de Sloterbrug, vandaar hetzij langs den Nieuwemeerdijk en den Sloterweg tot den Spaarnwouderweg, hetzij langs den Nieuwemeerdijk, den Akerdfjk en den Hoofdweg ten zuiden van de Hoofdvaart tot de Spaarnwouderweg, en vervolgens langs den Spaarnwouderweg, den Vijfhuizerdijk, den Nieu- weweg, de Zomervaart, de Kruistochtstraat,* de Nijlstraat, de Byzantiumstraat, de Dubbele Buurt, de Schalkwijkerstraat, de Antoniestraat, de Lange Brug, de Kampervest, de Kleine Hout- brug, de Kleine Houtweg, de Paviljoenslaan, de Dreef, de Fonteinlaan, de Zuiderhoutlaan, de Blauwe Brug, den Bronsteeweg, de Adriaan Pauwlaan, den Heerenweg, de Laan van Ro zenburg, de Zandvoorter Allee, de Zandvoort- sche laan, den Zandvoorterweg, de Haarlem merstraat en den Hoogeweg naar het Groot Badhuis te Zandvoort. In de richting naar Amsterdam wordt het zelfde traject gevolgd, met dien verstande, dat te Haarlem van de Kleine Houtweg af tot de Zomervaart wordt gereden langs den Kamper singel, de Langebrug, de Antoniestraat en de Schalkwijkerstraat, terwijl gedurende de zomer maanden (Juni, Juli en Augustus) te Zand voort van het Groot Badhuis af zal worden gereden langs den Hoogeweg, de Dr. Gerke- straat, de Haarlemmerstraat en vervolgens langs bovenvermelde wegen. Op het verzoek om opheffing van het opge legde vervoerverbod voor het traject Haarlem Zandvoort afwijzend te beschikken. In Haarlem-Noord, op den hoek van de Eem- en Rijnstraat is in een tijdsbestek van ruim een half jaar een schoolgebouw verrezen, dat om zfjn soberheid en toch smaakvollen en modern architectonischen bouwstijl een bijzonder fraai- en aanblik geeft. Het is gebouwd onder architectuur van de heeren Dessing en Van Erp te Gouda door den aannemer W. Thunnissen te Heemstede. Met het gereedkomen van dit gebouw is de ondanks het bezit van twee pas nieuwe scholen (St. Catharina-fröbelschool en St. Bavoschool voor L. O., welke laatste tot nog toe door jon gens en meisjes tezamen bezocht moest wor den) toch nog bekrompen ruimte om de schooljeugd op een wijze, zooals de tegenwoor dige tijd dat eischt, onder te brengen, zoodanig uitgebreid, dat voorloopig het schoolruimte probleem in de St. Bavoparochie van de baan is. Lang heeft men hiermede te kampen gehad en bij de immer aangroeiende bevolking in het Noorden onzer stad en het daardoor vanzelf sprekend grooter wordende aantal leerplichtigen moesten toestanden geschapen worden, die, al hoewel zij redding brachten, toch niet ten voordeele van het onderwijs konden zijn. Het was behelpen, vooral in het laatste halfjaar, met parallelklassen, ondergebracht in gemeente lijke en andere gebouwen, welke bovendien zeer verspreid lagen. Aan dit alles is nu een einde gekomen en van a.s. Donderdag af zullen de boventallige leerlingen uit de St. Bavoschool naar 't nieu we tegenoverliggende gebouw overgaan, terwijl met September, bij den aanvang van het nieu we schooljaar, de beide Bavo-scholen voor jon gens en meisjes gesplitst zullen worden en die voor laatstgenoemden dan in St. Filomena- school zal worden herdoopt. Dinsdagmiddag heeft in besloten kring de plechtige inwijding plaats gehad door den zeer- eerw. heer pastoor W. Dessine, daarbij geassis teerd door kapelaan W. van der Burg. Ook ka pelaan A. J. C. van Houten was er bü tegen woordig, alsmede het hoofd der school, de heer P. Commandeur, en het onderwijzend personeel, het kerkbestuur der St. Bavo-parochie, de ar chitecten, aannemer, opzichter, onderbaas en de eerw. Zusters Margaretha en Gemma, resp. overste van het St. Catharina-huis en hoofd der St. Catharina-bewaarschool. Na de wijdingsplechtigheid kwamen allen in de pastorie bijeen, waar in besloten kring woor den van felicitatie met het gereedkomen van de nieuwe Bavo-school gesproken werden. Allereerst voerde de zeereerw. heer pastoor W. Dessing het woord en deze begon met de hoop en de verwachting uit te spreken, dat het geen in wijdingsgebeden van God was afge smeekt, verhoord en verkregen zou worden. Het was volgens spr. een historische dag voor de St. Bavoparochie. De laatste jaren heeft zij den grootsten stoot van de volks verhuizing uit Haarlem moeten opvangen en vele maatregelen moeten nemen om de jeugd een behoorlijke opleiding te kunnen blijven geven. werking van kerkbestuur, architect en aanne mer mogen wij, aldus spr., zeggen, dat hier met deze nieuwe school een gebouwen-complex is gereedgekomen, waar we grootsch op kunnen zijn. Het stemt tot vreugde en blijdschap terug te zien op hetgeen in vier jaren is gebeurd. De bouw van drie scholen en een vergaderlokaal heeft heel wat werk gevorderd, doch thans zijn wij zoover voorzien, dat de schooljeugd behoorlijk kan worden ondergebracht. De eerw. spreker dankte ook het gemeente bestuur voor den grooten steun en medewer king. Aan zijn verzoek om zoo sober en matig mo gelijk te zijn, zijn wij veel tegemoet gekomen en dit heeft er toe geleid, dat van de toegesta ne f 124.000, f 110.000 gebruikt is. Alle moeite is alzoo gedaan om de grootst mogelijke zui nigheid te betrachten. Dank werd gebracht aan het kerkbestuur, zonder welks medewerking het werk zeker niet tot stand gekomen zou zijn, en aan de archi tecten. Z.Eerw. was overtuigd, dat het nieuwe ge bouw aller volle goedkeuring weg draagt, en dat deze school in architectuur en schoonheid van inrichting het wint van de vorige. Hij feliciteerde hoofd en onderwijzers met deze groote aanwinst. Hoewel spr. vindt, dat het voor den heer Commandeur geen gemakke lijke taak was, zich eenige keeren kort na el kaar opnieuw te moeten installeeren, kon hij toch zeggen, dat deze zich steeds vol ambitie, lust en met groote werkkracht aan zijn taak gegeven heeft. Ook nu hoopte spr. dat dit weer het geval zal zijn en de nieuwe school een sti mulans voor hem zal zijn om weer met nieuwen moed zijn taak te volbrengen. Ook van de andere onderwijzers hoopte Z.Eerw. dat zij al hun kracht en talent zouden geven om het onderwijs zoo goed mogelijk te doen zijn, opdat de school zal kunnen blijven concurreeren met die in de stad; zelfs boven enkele kan blijven staan en nog hooger opge voerd zal worden. Van den aannemer heeft de arbeidsprestatie in een kort tijdsbestek bewezen dat hij in alle opzichten een goede en solide aannemer is en hij heeft een kranig stukje werk geleverd. Spr. hoopte, dat ook hij volkomen tevreden zal zijn over den bouw. Ook de heeren Voorvelt en Driessen hebben bewezen als opzichter en onderbaas, volkomen voor hun taak berekend te zijn. Spr. dankte hen voor hun toewijding. Met vollen moed gaan wij nu de toekomst tegemoet. Aan de hand van eenige cijfers toonde spr. dan nog aan de dringende behoefte welke aan een school bestond. Van 260 leerlingen in 1928, is dit aantal in 1930 gestegen tot 340 en thans bezoeken 450 jongens en meisjes de lagere school, terwijl de Fröbelschool door 250 kleuters bevolkt wordt. In vier jaar tijd is het leerlingenaantal alzoo ongeveer driemaal verdubbeld. Met graagte hebben wij, aldus spr., gearbeid om toestanden te verbeteren en daardoor de katholieke zaak te dienen. Wij zijn dankbaar voor aller directen of indirecten steun en hopen, dat veel jaren op het thans totstandgebrachte werk kan worden teruggezien. Hierna spraken de architect, de heer Dessing, en de aannemer, de heer Thunnissen, dankwoor den tot den zeereerw. heer Pastoor, voor het vele waardeerends, wat over hun werk gezegd was. Zij hoopten wederkeerig dat de school tot aller tevredenheid gebouwd zal zijn, roemden eikaars werk en de goede samenwerking welke bij de uitvoering bestaan heeft en spraken de hoop uit, dat Gods zegen op het werk zal rusten en hoofd en onderwijzend personeel lange jaren het gebouw zullen mogen gebruiken. Hiermede was het officieele gedeelte van den middag afgeloopen. De bloempjesverkoop ten bate van de Ver eeniging ter verpleging van lijders aan vallende ziekten heeft als bruto opbrengst: Alkmaar 360; IJmuiden 240; Heemstede 504.94; Bloemendaal 281.84; Overveen 134.85; Aer- denhout 181; Santpoort 87; Velsen 113.61. IA de op 24 Mei te houden alg. vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld over 1931 geen dividend uit te keeren. De rekening en verantwoording over het geldelijk beheer der vereeniging over 1931 wijst een totaal bedrag aan van ƒ473.98. Aan het jaarverslag is het volgende ont leend: Onder de algemeen heerschende ongunstige omstandigheden kon tot dusver geen sprake zijn van ernstige pogingen om te geraken tot exploitatie of het tot waarde brengen van de aan onze maatschappij en aan de heeren Hope en Co. te Amsterdam blijkens het vorig ver slag verleende concessie „Gelria". Wij hebben slag derhalve moet bepalen tot voorbereidende werkzaamheden en 't in studie nemen van di verse projecten in afwachting van betere ty- öen. Op de door ons eveneens tezamen met de heeren Hope en Co. ingediende aanvraag tot het verkrijgen van concessie voor de ontgin ning van zoutlagen in een terrein groot om streeks 1900 H.A. in de provincie Overijssel zg. concessies „Tubantia") is nog geen be schikking afgekomen. Wij behielden ons belang bij de Alg. Petoleum Mij. „Sirius" (de Intreprinderea Petrolifera). Koster, het syndicaat „Gelria", het syndicaat „Tubantia", de Comodoro Oil en Transport Co., de Compania Petrolifera Argentina „So lano" en de Kan. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken. De ontginning op de velden van de Argen- tijnsche petroleum-ondememingen, waarbij wij geïnteresseerd zijn bleef wederom in hoofd zaak beperkt tot het scheppen uit enkele bo ringen. Gegeven de prijzen van petroleum- producten zou een meer intensieve exploitatie trouwens niet loonend zijn geweest. Met het oog op den bü voortduring onbevre- digden stand van zaken in Argentinië geven wij u in overweging het saïdo der winst ad 17.308 af te schryven op Deelnemingen in Ondernemingen en tevens het reservefonds groot 177.596 op gemelde Deelnemingen af te boeken. De Balans per 31 December 1931 vermeldt onder activa: Boortorens en andere bezittingen 1 Onroerende goederen 80.400 Deeln. in ondem. 1579.791 Voorsch. hl ondem. 1.518.850 Kas en kassiers Div. debit. Passiva: Aand. kap. Onafgeh. div. Div. debit. 3.098.642 8.752 68' 3.188.482 3.000.000 2.168 186.320 3.188.489 Winst en verliesrekening debet! Algem. onk. der hoofdadm. 32.083 Afschrijv. op deelneming in ondem, 17.308 49591 Credit: Saldo Ao. Po. 8.752 Inter, en winstsaldo div. rekeningen 40.639 40592 Door de arrondissements-rechtbank te Haar lem zijn Dinsdag 17 Mei de volgende faillisse menten uitgesproken: Henri Auê, lingerie-fabrikant, wonende te Halfweg, Kastanjelaan 22 Curator mr. J. H. van Gelderen, alhier. J. F. C. Gieschen, koopman in granen, wo nende te Bloemendaal, Reinegomlaan. Curator mr. H. O. Drilsma, alhier. N. Abspoel, koopman in meubilaire wonende te Haarlem, Schoterweg 34 C. Curator mej. mr. H. J. Deenik, alhier. Rechter-commissaris in deze faillissementen mr. M. A. van Rün van Alkemade. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: A. H. Koelink, wonende te IJmuiden. Curator mr. A. W. Hellema. te IJmuiden. S. Hoogendoorn, gescheiden echtgenoote van W. Versteeg, wonende te Heemstede. Curator mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. Mej. M. Bonte wed. C. Booms, fruithande laarster, wonende te Haarlem. Curator mr. A. Beets, alhier. H. J. van de Watering, wonende te Beverwijk, Zuidwijkermeerpolder 5d. Curator mr. dr. A. F. H. Schreurs, alhier. D. Lucas, wonende te Spaamdam. Curator mr. dr. A. F. H. Schreurs, alhier. J. A. Hoekstra, wonende te Haarlem. Curator mr. H. O. Drilsma, alhier. J. Steenman, manufacturier, wonende te IJmuiden. Curator mevr. S. M. KooiDe Bruyn te IJmuiden. De agenda voor de vergadering op Dinsdag 24 Mei as. des avonds 8 uur vermeldt o.m.: Jaarverslagen van secretaris en penning meester (tevens nazien der rekening en ver antwoording van den penningmeester door een commissie uit de leden). Jaarlijksche bestuurs verkiezing (ingevolge art 13 Huishoudelijk re glement; de leden van het zittend bestuur zijn dadelijk herkiesbaar). Benoeming commissies voor clubtochten en werkavonden en voor ma teriaal. Uitslag van den onderlingen wedstrijd „Vrije Onderwerpen". Bestuursvoorstel om te bedanken als lid van den Bond v. Nederl. Ama- teurfotogr. Verg. Voordracht van den heer Dr. G. M. Uitermark. Onderwerp: Fotografie in het Hooggebergte. De bijeenkomst wordt in de sociëteit „Ver eeniging" gehouden. Gistermorgen diende Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, in de pa rochiekerk van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart aan het Valkenburgerplein te Heemstede, aan 147 kinderen van de beide parochies te Heem stede het H. Vormsel toe. Z. H. E. werd daarbij geassisteerd door den hoogeerw. heer Deken H. C. C. Sondaal, den z.eerw. heer Pastoor Nieuwenhuis en de wel- eerw. heeren kapelaans Doeswük en Tesselaar. De kerk was geheel gevuld met geloovigen, die vol eerbied de heilige handelingen volgden. Onder de H. Mis, door den Bisschop opgedra gen, reikte deze zelf de H. Communie uit aan de vormelingen. Wü ontvingen uit Govan (Engeland) het be richt van het overlü'den van den bekenden Engelschen damspeler (grootmeester) Alexan der Bruce Scott. Scott bereikte den leeftijd van 66 jaar en nam nog dit jaar deel aan de British en Glas gow Championship Tournaments. Reeds op jeugdigen leeftijd behoorde Scott tot de beste Engelsche spelers, behaalde o.m vüf maal het kampioenschap van Glasgow. Vanaf 1893 tot 1932 nam hü onafgebroken deel aan de wedstrijden om het Scottish Cham pionship en won in totaal vier maal den titel. Hü speelde in 1894, 1899, 1903 en 1910 in het Schotsche team tegen Engeland en in 1927 in het Engelsche team tegen Amerika. Met Scott verliest de Engelsche damsport een harer meest brillante en origineele grootmees ters. Aan de Redactie der drie plaatselijke dag bladen te Haarlem. M! M! Als abonné op „Het Volk" ben ik de laatste dagen zeer ontstemd geraakt en zag om die reden gaarne het volgende geplaatst. Zooals u bekend is, wordt door de stucadoors van den Modernen Bond van 2 Mei af het werk gestaakt, omdat zij het nieuwe Landelijke Col lectief Contract niet willen aanvaarden. De Katholieke en Christelijke Bond hebben het wel aanvaard, zoodat hun leden aan het werk bleven. Nu stonden in de drie plaatselijke bladen de politieberichten te lezen en tot mün leedwezen moest ik lezen, dat er bij het naar huis bren gen van werkwilligen mishandelingen hebben plaats gehad. Het verwonderde mij echter zeer daarover in „Het Volk" niets te lezen, hoewel er toch ook dagelijks politieberichten uit Haarlem in op genomen worden. Daarom belde ik de redactie van „Het Volk" te Haarlem op, die mij vertelde de berichten wel voor zich te hebben liggen, maar op ver zoek van het bestuur van den Modernen Stu cadoors Bond te Haarlem, ze niet te plaatsen. Niet tevreden gesteld schreef ik onderstaan- den brief aan het hoofdkantoor van „Het Volk" te Amsterdam, maar ontving tot nu toe geen bericht en vond het daarom nu eens tijd in de plaatselüke bladen bekend te maken, hoe „Het Volk" een ander blad beschuldigt van abon- névrees, maar zich zelf daar blijkbaar ook aan schuldig maakt. Hoogachtend, A. F. DOING. Mr. Cornelisstraat 3. 7 Mei 1932. Aan de Directie van „Het Volk" te Amster dam. Zooals het u bekend zal zijn, is te Haarlem een stucadoorsstaking uitgebroken. Het bevreemdde mij daarvan in „Het Volk" de berichten niet te lezen, die wel in de plaat selüke bladen stonden. Maar nog erger vond ik, dat de politie-be- richten omtrent de staking niet vermeld wer den. Ik wilde daarvan meer weten en vroeg de reden telefonisch aan den verslaggever van Wie? Waar? Vraagt ge nog? Maar lezer, gh ver drinkt zelf in de overstrooming met bultenlandsche Tandpasta's, waaraan Nederland tegenwoordig bloot staat. Wanneer ge zelf nog niet werkeloos zljt, dan vindt ge toch Uw aandeel In de crisiskosten ver rekend ln een hoogeren belastingaanslag, fn Neder land wordt voldoende en zeer goede tandpasta gefabriceerd, wij noemen hier slechts het reeds 20 Jaren bestaande merk Niva Tandpasta, als onge twijfeld een der beste. De verpakking en grondstofien worden zooveel mogelijk ln Nederland vervaardigd, zoodat ge door het gebruik van Nlva Tandpasta verschlUende Nederlandsche Industrieën steunt. Uit een voor eenige jaren Ingesteld onderzoek ls gebleken, dat Nlva een der weinige merken was, dat aan de eischen van een werkelijke antiseptische tandpasta voldeed. Daar U er slechts weinig van op den borstel behoeft te doen, ls zij ln het gebruik zeer voordeelig. Probeert haar eens. Nlva is verkrijgbaar bij apothekers en drogisten ln tuben van 25 en 75 ets., waarmede U resp. 30 en 100 maal Uw tan den kunt uoetsen. (Adv.) „Het Volk" te Haarlem, waarop ik als antwoord kreeg dat het de politie-berichten voor zich had liggen, maar dat het bestuur van den Stucadoors Gezellen Bond te Haarlem verzocht had over het conflict geen berichten te plaat sen. Wat het conflict aangaat kan ik mij daarin verplaatsen, doch niet wat de politie-berichten aangaande de mishandelingen betreft. Nu is mijn vraag deze: terwijl alles wat mis daad is ook in „Het Volk" te lezen is, waarom wordt dit achterwege gelaten? Op zoo'n manier maakt „Het Volk" zich schuldig aan eenzijdige berichtgeving en heeft niet het recht de burgerlüke pers te verwijten, zooals kortgeleden gebeurde met het sterfgeva1 in de Haarlemmermeer, dat zü bang voor d« a bonne's zijn. Gaarne ontving ik hier afdoende antwoof® op. Hoogachtend, Post Scriptam Ter aanvulling van het ,n gezonden stuk aan uw adres, moet 'ik u 'ér even op attent maken, dat er jj. Zaterdag 14 Mei het volgende nietszeggende kleine berichtje in „Het Volk" stond om mü te beantwoorden. Ik laat aan uw lezers over te oordeelen of dit antwoord op mijn klacht voldoende is. M.i. wordt om de zaak heengedraaid. Opgemerkt zij nog, dat ik in het stukje be titeld wordt als partügenoot. Wat ik niet ben. Wij ontvingen van pg. Doing een schrijven waarin hü zich beklaagt, dat wij berichten over molestaties van werkwillige stucadoors door stakers niet geplaatst hebben. Ons antwoord hierop is, dat wü gewoon zün berichten over arbeidsconflicten niet te plaat sen, zonder bü de desbetreffende vakbonden te hebben geïnformeerd. De vakbond echter, wien dit geval betrof, had van het hoofdbestuur te Den Haag in structie gekregen, geen berichten te plaatsen zonder overleg vooraf. Dit had ten gevolge dat, toen wü vrijheid kregen de berichten te plaatsen, deze dermate veranderd waren, dat wij hierin aanleiding vonden dit achterwege te laten. HAARLEM-NOORD Inrichting voor moderne tandheel kunde. Kunstgebitten en vullingen Billijke prüzen Spreekuur dagelijks van 12 uur Voor ziekenfondsleden en minver mogenden 's morgens van 910 uur. Dinsdag- en Donderdagavond van 78 uur. Geheel gebit /50.—pijnloos trek ken Inbegrepen. Behandeling door ervaren tandarts INSTITUUT TANDARTS DE BOER en A. C. GOEDHART Tandtechn.-Spec. Haarlem-Noord Telefoon 12997 Dagel. van 1.302.30. Maandag, Woensdag, Vrijdag ook des morgens v. 9.3010.30. Voor mlnverm Dinsd en Donderdag 's avonds 78.80 uur MAURICE JEANETTE A.S. VRIJDAG IN Plymouth, nieuw, met 6 wielen en kofferrek. model 1931, van 2900. voor 2350. De SOTO 6 cyl. 1930 met 6 wielen en kofferrek, slechts 4800 K.M. geloopen, van 3750.voor 2350. WAGENWEG 164 HAARLEM. 10 CT. PER K.M. 7 PERS. AUTOMOBIELEN 10 CT. PER K.M. Vraagt prijs voor dagtochten en lange afstanden. Stadsritten één tarief, 70 ets. LUXE AUTOVERHUUR „ECONOOM", Tempeliersstraat 54, Tel. 15074 OPGERICHT 1911 TELEFOON 12787 LEIDING BIJ 'T HUISWERK VOOR LEERLINGEN LYCEA, GYM NASIA, H.B.S., H.H.S. en M.U.L.O. - BIJWERKEN VAN ONVOLDOENDE en ZWAKKE VAKKEN - SCHAKELONDERWIJS BIJ VERANDERING VAN SCHOOL. Inlichtingen bij A. O. VAN MEETEREN, Rijksstraatweg 11. Haarlem-N. C. OVERBEEK, Kinderhuissingel 22 en des avonds tusschen 7 en 8 uur aan gebouw „DE BIERKAN", Zijlweg 104. Heden ontvangen onze groote sort. Holl, en Eng. Kinderwagens VANAF 24,VOUWWAGENS VANAF 6.—. TELEFOON 11389 Etaleigh99.— Burgers E.N.R. 58.— J.C. Rijwielen 45 Prijscourant wordt op aanvrage gratis toegezonden. Malta (Nieuwe Springs) per K.G. 16 cent per K.G. per H.L. Bravo's, volmaakt best 8 cent f5.25 Zandv. Duinaardappelen 12 8. Zeeuwsche Bontjes8 5.25 Zeeuwsche Blauwen 8 „5.25 Bonten Bonten 7 4.50 Redstar, eerste kwaliteit6 „3.50 Eigenheimers, Puik 7 „4.50 Friesche Borgers. prima 7 „4.25 Zand Eigenheimers 4 2.50 Zand Redstar 4 „2.50 Drielingen Bontjes 5 „2:90 Drielingen Blauwtjes 5 „3.15 Drielingen Blanken (Grof) 4 „2.25 Levering franco Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Bloemendaal, Over veen, Aerdenhout, Bentveld, Zandvoort. Op verlangen eens p. w. hooren. Verkrijgbaar GED. OUDEGRACHT 107 - TELEF. 14245 Groote Houtstraat 159 vanaf 24 ets p. yj pond Telefoon 10156 vanaf 18 ets p. ons VENSTERGLAS STERK IN PRIJS VERLAAGD. Belt ons op (Tel. 10631) en wü zetten Uw gebroken ruiten. TULPENSTRAAT 40 Huurprijs f 5.per week. Sleut*1 Rozenprieelstraat 37 boven. Te bevragen: HUIZEN ADMÜ*^ TRATIEBANK, MESDAGLAAN nO. Heemstede, Telef. 28730. koopt niet ln winkels waar onze J >19^ lectuur of N. MalthuslaanscB artikelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan Statlonsboekenkasten GEEN GEVAAR V/tl**, OPEEVB*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 12