Groote opwinding in Macedonië Kreuger-affaire Logica te Genève Onlusten in Spanje Epidemie op Japansch schip Verschrikkelijke dood van 42 arbeiders INSTORTINGSRAMP TE SANTIAGO TWEE LEGERVLIEGERS VERBRAND DONDERDAG 19 MEI Wegens moord op leider der nationalisten Een Letlandsch proces s Juist zware aanvalswapenen zijn defensief 50 arbeiders gestikt Geen concentratiekabinet in Oostenrijk Ontzettend schouwspel te Brasschaet 1200 emigranten bedreigd Bij instorting van tunnel door de Andes Miskende „Messias" valt bisschop aan MACDONALD UIT DE KLINIEK Drie weken rust voor Lausanne ZWARE BOSCHBRAND IN CANADA Twee steden in gevaar Amerika houdt vast aan gouden standaard Belgisch Kabinet afgetreden Russische veerpont omgeslagen STEUN VEEHOUDER" Een menggebod tot slechts 15 pCt. philip5 arbeidsbemiddeling MARKTNlEüfJ Wisten Kreuger's medewerkers dat de ltaliaansche papieren valsch waren? Ook gas en bacteriën? Groot-Duitschers doen niet mee Een gemengdkabinet EEN FRISCH HAPJE OP WARME DAGEN GORGULOFF HERHAALT ZIJN BEWERINGEN In deze warme dagen wordt een dikke ijswafel door de jeugd ten zeerste gewaardeerd DE MISSIONARISSEN IN LIBERIA Lichtvaardig Volkenbondsoordeel DE NOOD IN DE VEEHOUDERIJ Dringend beroep op de Regeering SPAARBANK BENADEELD Voor ongeveer 73.000 HET CONFLICT IN DE DRENTSCHE VENEN Verscherpte toestand in Barger- Oosterveen DE NOOD IN DE HARINGVISSCHERIJ Deputatie bij de Koningin KIENEN IS HAZARDSPEL Uitspraak van den Hoogen Raad VEETENTOONSTELLING TE STRAATSBURG Nederlandsch vee bekroond Groote wijzigingen in het voorst1 te wachten? OVERTREDING VAN DE INKWARTIERINGSWEt Door een predikant DROEVIG VERKEERSONGEVAL Jeugdige wielrijder gedood LOONSVERLAGING Afgewezen door de Katholiek0'' Aan bekomen verwondingen overleden OVERLEG IN AMBTENAARSZAKEN Centrale Commissie bijeen Het conflict in het Stucadoorsbedrijf SOFIA, 18 Mei. Macedonië verkeert in ge weldige opschudding wegens den moord op Di- mitri Michailoff, den president van het Mace- donisch Nationaal Comité. Michailoff heeft de laatste dagen herhaaldelijk waarschuwingen ontvangen, die hij evenwel in den wind sloeg. Alleen een negen-jarig knaapje is getuige ge weest van den moord. De opwinding in Macedonië is zeer groot. De leiders van het nationaal comité zijn er van overtuigd, dat de moorddaad geenszins zijn oorzaak vindt in den Macedonischen burger- strijd, doch dat aanhangers van de Protogeroff- partij thans werktuig zijn van zekere kringen, ook buitenlandsche, die geïnteresseerd zijn bij een geweldadige oplossing van de Macedonische kwestie door de uit den weg ruiming van voor aanstaande Macedoniërs. De bladen geven uitvoerig commentaar op den moord en leggen er den nadruk op, dat de ge volgen onafzienbaar kunnen zijn. Het meeren- deel der bladen constateert, dat de moorde naars van Michailoff minder den persoon van den president wilden treffen dan de Macedoni sche onafhankelijkheidsbeweging en daarmede de nationale belangen van Bulgarije. Hiermede wordt aangegeven, dat de aanstichters van den aanslag niet uitsluitend moeten worden gezocht in Macedonische kringen. Donderdag zal de teraardebestelling van Mi chailoff plaats hebben. Zij zal een groote mani festatie worden voor de Macedonische beweging. STOCKHOLM, 18 Mei Reeds binnen enkele dagen zal de Dinsdag aan den Zweed- schen Rijksdag voorgelegde bijzondere vet in verband met de ineenstorting van het Kreu- ger-concem in werking treden. Hiermede ein digt het moratoirium en onder toezicht van de Zweedsche regeering zal een bestuur van het concern worden ingesteld. Het voornaamste punt van onderzoek is, of de medewerkers van Ivar Kreuger met be trekking tot de vervalschte ltaliaansche staatspapieren in goed vertrouwen waren. Het betreft hier de vervalschte ltaliaansche stuk ken tot een bedrag van meer dan 400 millioen Kronen, die Ivar Kreuger aan verscheidene leden van het directorium en aan de accoun tants heeft getoond, toen over de moeilijke positie van het concern gesproken werd. Voor het goede vertrouwen van zijn medewerkers schijnt het feit te spreken, dat aan Kreuger gedurende zjjn laatste verblijf te New York in een telefoongesprek, dat van Stockholm was uitgegaan, werd voorgesteld de ltaliaansche staatspapieren te beleenen. Dit werd echter door Kreuger afgewezen onder het voorwend sel, dat hierdoor de overeenkomst met Italië ongedaan zou worden gemaakt. De Letlandsche lucifersmagnaat Nemirowsky heeft Dinsdag bij de rechtbank te Stockholm een proces tegen het Zweedsch lucifersconcem aanhangig gemaakt en een schdevengoeding van 2.4 millioen Kronen geëischt. De Let landsche directeur had zijn lucifersfabriek „Vulcan" de grootste lucifersfabriek van Letland voor 120.000 pond sterling aan Kreuger verkocht en thans zou zijn gebleken, dat hij hiervoor waardelooze aandeelen heeft ontvangen. De eerste door Ivar Kreuger opgerichte maatschappij, de Bouwonderneming Kreuger Toll Byggnads A.B., welke door de instor ting van het concern niet getroffen werd, heeft haar naam gewijzigd. De firma zal voortaan heeten Toll's Byg gnads A. B. GENÈVE, 18 Mei. (V. D.). De werkzaamheden der Ontwapeningsconferentie zijn Woensdag in vollen omvang hervat. Sinds weken dragen zij echter een zuiver technisch karakter. De vele commissies houden zich nog steeds bezig met de kwestie der vaststelling van het begrip aanvals wapen. Deze besprekingen hebben tot dusver weinig resultaat gehad, daar aan Fransche zijde juiste de zware aanvalswapenen als verdedi gingsmiddelen worden voorgesteld, waardoor geen overeenstemming kan worden bereikt over het Engelsch-Amerikaansche voorstel tot een al gemeen verbod der aanvalswapenen. De nieuw ingestelde commissie voor de gas,- chemische en bacteriologische wapens is Woens dag voor de eerste maal bijeen gekomen en voos den Belgischen senator De Brouckère tot voorzit ter. Ofschoon alle '•egeeringen zich op de Ont wapeningsconferentie voor de afschaffing van de gas- en chemische wapens hebben uitge sproken, zijn ook hieromtrent nog moeilijkheden ontstaan, daar men het er niet over eens kan worden, welke gas- en chemische wapens als uitgesproken aanvalswapens te beschouwen zijn. In de sub-commissie voor luchtvaartaangele genheden der Ontwapeningsconferentie is het Woensdag geheel onverwacht tot een groot poli tiek debat gekomen betreffende de ontwape ningsbepalingen van het verdrag van Versailles. De Belgische vertegenwoordiger, senator De Brouckère, die genoemd wordt als opvolger van wijlen Albert Thomas bij het Internationaal Arbeidsbureau, verklaarde dat het Duitsche voorstel, waarbij er op gewezen wordt dat bij gebrek aan luchtafweer het luchtwapen door Duitschland in iederen vorm als een buitenge woon gevaarlijk aanvalswapen wordt beschouwd en derhalve de geheele opheffing van de mili taire luchtvaart wordt geëischt, de kwestie der gelijkberechtiging en de gelijkstelling der be wapening opwerpt. Als zijnde van zuiver politie- ken aard kon een dergelijk voorstel niet door de commissie worden behandeld. Na de verklaring van De Brouckère nam de Fransche minister voor luchtvaart, Dumesnil, direct het woord om te verklaren dat de Fran sche delegatie zich geheel aansluit bij het door De Brouckère ingenomen standpunt. De ontwa peningsbepalingen van het verdrag van Versail les zijn van zuiver politieken aard en kunnen, aldus de Franschman, niet door de luchtvaart commissie worden behandeld. De vertegenwoordigers van Sovjet-Rusland, Nederland en Hongarije voerden nog het woord, waarna de voorzitter der commissie, de Span jaard Madariaga verklaarde zich bij de Fran sche these aan te sluiten, dat de luchtvaartcom missie zich er in het geheel niet om heeft te bekommeren of in Versailles bepaalde wapenen in de overwonnen landen als aanvalswapenen zijn verboden. Het voorstel der Duitsche delegatie tot een al gemeen verbod van de geheele militaire lucht vaart, werd met 22 tegen 7 stemmen verworpen. Behalve Duitschland stemden voor het voorstel: Oostenrijk, Hongarije, Bulgarije, Sovjet-Rusland, Turkije en China. SANTIAGO (Chili). 18 Mei. (Reuter.) Een in aanbouw'' zijnde toren is ingestort, waarbij 50 arbeiders om het leven kwamen. De arbeiders werden volkomen van de bui tenwereld afgesneden. Toen de reddingsman schappen tenslotte de bedolven arbeiders had den bereikt, waren ze reed gestikt. WEENEN, 18 Mei. (Reuter.) De kabinetsfor mateur, dr. Dolffuss, heeft een schrijven ge richt aan den voorzitter der Groot-Duitsche Partij, waarin hij het program uiteenzet eener concentratie-regeering der burgerlijke partijen. Dr. Dolffuss verklaart hierin, dat de ontwikke ling der toekomstige handels- en economische politiek van Oostenrijk niet in zulke banen geleid zal worden, die uitloopen op een uit sluiting van Duitschland. Veeleer zal ernaar gestreefd worden bij alles wat ondernomen wordt in wederzijdsch accoord de medewerking van Duitschland te verkrijgen. Dr. Dolffuss verklaart verder met nadruk een voorstander te zijn van krachtige maatregelen tot bestuurshervorming en de grootst moge lijke spaarzaamheid te zullen betrachten, zon der tot een verlaging der loonen over te'gaan. Nadat den geheelen dag was onderhandeld tusschen dr. Dolffuss en de Groot-Duitschers, is des avonds te acht uur door de vertegen woordiger der party meegedeeld, dat het re- geeringsprogram niet aan de Groot-Duitschers voldoet, en dat zy bijgevolg niet aan een re- geering-Dolffuss kunnen deelnemen. De bondspresident heeft Dr. Dolffuss ver zocht, zyn pogingen om een kabinet te vormen voort te zetten. De aangewezen bondskanselier was voornemens nog Woensdagavond een ka binet te vormen, dat zoowel uit parlementariërs als ambtenaren zou zyn samengesteld. ANTWERPEN, 18 Mei. (V. D.) Op het vlieg veld te Brasschaet is een militair vliegtuig, dat in giyvlucht was gedaald en dat niet tydig ge noeg weer kon worden opgericht, op een steenen vloer terecht gekomen. De benzinetank sloeg lek en de licht-ontvlambare vloeistof vatte onmid- deliyk vlam. In een oogwenk stond het vliegtuig in een vuurgloed, waaruit men de twee inzitten den, die in het toestel zaten vastgesnoerd, de meest wanhopige pogingen zag doen zich te be- vryden. Hun pogingen waren echter te ver- geefsch. Zy werden door de vlammen verteerd voor de oogen hunner collega's en talryke sol daten, die tengevolge van de geweldige hitte niet naderbU konden komen en geen hulp konden verleenen. De twee inzittenden zijn kapitein vlieger Raoul Vanpee, commandant der vlieg- school van Evere, 33 jaar oud, en luitenant waarnemer Cogniaux van het derde regiment artillerie. MADRID, 18 Mei. (V.D.) Te Moron in de provincie Sevilla heeft de politie 200 bommen in beslag genomen, die bestemd waren om te worden gebruikt by een voor de eerstvolgende dagen vastgestelde opstandige beweging der syndicalisten. Er hebben vele arrestaties plaats gehad. De syndicalistische vakvereenigingsge- bouwen zyn gesloten. Te Plasenzuela in de provincie Caceres heb ben stakende landarbeiders de politie aange vallen. Bij het vuurgevecht werd een arbeider gedood. Hierdoor ontstond groote opwinding on der de bevolking. De slechts drie man sterke politiepost werd ontwapend en een menigte trachtte de politie-agenten te lynchen. Een der beambten werd ernstig gewond. Ook te Orihuela kwam het tot ernstige bot singen. Landarbeiders verwoestten ongeveer 500 pompen. De materleele schade bedraagt meer dan twee mlllien peseta's. Er is politieverster- king gevraagd. DURBAN (Natal) 17 Mei (Reuter) Aan boord van het Japansche stoomschip „Rio de Janeiro Maru" is op schrikwekende wijze een reeks besmeteiyke ziekten uitgebroken, van typhus tot longontsteking, mazelen en water landverhuizers, die aan boord zijn, op weg van pokken toe. De ziekten hebben zich op zee ge openbaard en bedreigen de 1200 Japansche Japan naar Zuid-Amerika. Drie personen zyn in zee begraven. Veertig anderen zyn ziek. Het schip is mt de quarantainevlag in top de haven van Durban binnen gekomen. VALPARAISO, 18 Mei (Reuter). Op den Trans-Andynschen spoorweg heeft, naar reeds kort gemeld werd, naby de Chileensch-Argen- tynsche grens een verschrikkeiyk ongeluk plaats gehad, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zyn. Bij Las Palmas werd een nieu we tunnel gebouwd. Een deel daarvan is Woens dag ingestort. Nadere gegevens omtrent de oor zaak van de ramp ontbreken nog 6teeds. Het staat echter vast, dat 42 arbeiders, die op de plaats van de instorting werkten, onder het puin bedolven liggen. Het was slechts van één züde mogeiyk hulp te brengen, doch het ongeluk wilde dat een tweede instorting de zuurstof leiding, die de reddingsbrigade van de noodige lucht voorzag, vernielde. Het reddingswerk moest yiings worden opgegeven, wilden de hulp manschappen niet zelf omkomen. Voor de eer ste 42 bedolvenen bestaat feitelijk geen hoop op redding meer. Z. H. Exc. Mgr. Ignio Nuti, de Apostolische Vicaris van Egypte is bijna het slachtoffer ge worden van een moordaanslag in zijn bisschop pelijk paleis te Alexandrië. Een waanzinnige stak hem tot tweemaal toe in zün schouder en trachtte daarop het paleis te ontvluchten, maar werd tegen gehouden door den Vicaris-Generaal en den huisknecht van den Bisschop. Met veel moeite gelukte het ten slotte hem te arresteeren. De Bisschop werd naar het Europeesch ziekenhuis overgebracht en is thans geheel buiten gevaar. De gearresteerde, die b.ijkbaar krankzinnig was, verklaarde bij zyn verhoor aan de politie: „Ik ben de Messias: ik heb een bezoek afge legd bij den Bisschop om hem van myne god- deiyke zending op de hoogte te stellen, maar hy wilde my niet gelooven. Hierom werd ik woedend en heb ik hem gestraft." 40 LONDEN, 18 Mei. De Eerste Minister Mac Donald heeft hedenmorgen de kliniek verlaten en is teruggekeerd naar Downingstreet waar hy door een groote menigte werd toegejuicht. zyn rechteroog zit nog steeds in verband. Vanavond vertrekt hy naar Schotland, waar hy drie weken zal biyven. Hy zal daar biyven om geheel hersteld te zijn, voor de conferentie te Lausanne aanvangt. Aan de journalisten verklaarde Mac Donald tydens zy'n verbiyf te Lossiemouth niet te veel te werken, zijn secretaris zou hy echter met zich mee nemen. „De wereld zal ons niet lang met rust laten". Mac Donald zal te Lossiemouth voortdurend in verbinding met de officieele kringen te Lon den biyven, om te kunnen deelnemen aan de voorbereidende maatregelen voor de conferen tie te Lausanne. Mac Donald zal zelf aan de conferentie deelnemen. REYS (Quebec), 18 Mei (Reuter). Een zich over 11 K.M. uitstrekkende boschbrand heeft o.a. een aantal myninstallaties verwoest, waar door voor een half millioen dollar schade is aangericht. De wind heeft de tweelingsteden Reys en Moranda, beide myncentra, voorloo- pig gered, maar tenzy er regen valt, zullen zy waarschyniyk toch nog met de vlammen ken nismaken. Honderden my'nwerkers bestrijden het vuur reeds sedert twee dagen. Te Buckingham (Quebec), is een huis in brand geraakt, waarby drie kinderen, resp. 3, 5 en 11 jaar. in de vlammen omgekomen. De moeder en vyf andere kinderen konden door de brandweer gered worden. NEW-YORK, 18 Mei. (V. D.) De gouverneur van de Federal Reserve Bank, Meyer, heeft voor de Senaatscommissie voor bankzaken ver klaard, dat niet de minste twijfel bestaat aan gaande het vermogen en de bedoeling der Ver- eenigde Staten den gouden standaard te hand haven. Geen land heeft ooit den gouden standaard vrijwillig verlaten. Geen land dat de wissel valligheden eener inflatie heeft meegemaakt, zal ooit het voornemen hebben permanent den gouden standaard te verlaten. Meyer verwierp de Goldsborough-voorstellen en verdedigde de politiek der Federal Reserve Bank. PARIJS, 17 Mei (Reuter) Den moorde naar van president Doumer werd door den rechter-commisaris tijdens het verhoor de vraag gesteld, waarom hy den president, die toch algemeen als een edel mensch bekend stond, vermoordde. Gorguloff antwoordde, dat hy door den president te vermoorden niet zyn persoon, maar de Fransche regeering heeft willen treffen, zulks omdat de Fransche regeering niet tegen het bolsjewisme heeft willen op treden. Omtrent zijn financieelen toestand ver klaarde Gorguloff, dat hy als hoofd van een kliniek in Tsjecho-Slowakije veel geld had verdiend. Ook heeft hy in de nabijheid van Parys door het uitoefenen van de geneeskunde zooveel verdiend, dat hy in zyn levensonder houd kon voorzien. BRUSSEL, 18 Mei (V.D.) De Koning heeft de ontslagaanvrage van het Kabinet aanvaard en onmiddellijk de voorziters van de Kamer en den Senaat voor het houden van besprekingen bü zich ontboden. MOSKOU, via Kowno, 17 Mei. (V. D.) Op de rivier Koera (Kaukasus) is een geheel bezette veerpont, welke werd gebruikt voor het over zetten van arbeiders, tengevolge van den krachtigen stroom afgedreven en omgeslagen. Twaalf personen verdronken. De „Osservatore Romano", het orgaan van het Vaticaan, publiceert een artikel, dat zich bezig houdt met het Volkenbondsrapport over de slavernü in Liberia. In dit rapport wordt over de werkzaamheid der katholieke missionarissen in Liberia een ongunstig oordeel geveld en wel zonder eenig bewy's, enkel gebaseerd op wat „men zegt". Er wordt ook op geenerlei wyze rekening gehouden met het feit, dat een deel der Negerrepubliek zich in een toestand van oproer bevindt en dat de Katholieke Missio narissen al het mogeiyke gedaan hebben om de bevolking tot kalmte te brengen te vermanen eendrachtig te zijn. Het rapport, dat de zaken in een geheel valsch licht stelt, werd door den Volkenbond zonder nader onderzoek goedgekeurd. Dit noemt het Vaticaansche blad op zyn minst een licht vaardigheid. Namens den Drentschen Boerenbond, den Groninger Boerenbond en het Friesch Agrarisch Comité, is het volgende telegram aan de regee ring gezonden: „Na een twaalftal zeer moeilüke jaren en een maandenlang werken met groote verliezen, is thans de veehouderij bezig ineen te storten. De besturen van den Drentschen Boerenbond, de Groninger Boerenbond en het Friesche Agra risch Comité, in vergadering bijeen te Assen, doen daarom een dringend beroep op de Regee ring om onverwijld in te grijpen. Op afhandeling van het aanhangige wetsontwerp kan onmogelijk worden gewacht". Voor de Rechtbank te Almelo werd Dinsdag verder behandeld de zaak tegen H. G. makelaar te Enschede, thans gedetineerd te Almelo. G. wordt ten laste gelegd dat hy in den loop der jaren 1927 tot 1931 te Enschede als agent der Nederlandsche Middenstands Spaarbank, zich wederrechteriyk gelden toegeëigend heeft en wel bedragen van 650.200.en 1250. resp. toebehoorende aan voorn. Bank of aan Jan Nuis, Stoffe Gort en D. van der Molen. Verdachte had deze gelden onder zich in zyn genoemde kwaliteit als behoorende tot het door voornoemde personen by meergemelde Bank gestorte bedrag aan spaargeld. Tevens wordt G. beschuldigd dat hy opzette- iyk valschelijk kwitanties heeft onderteekend ten bedrage van 600.800.en 350.resp. met den naam J. Nuis, S. Gort en D. Bierema, waarby hy, verdachte, het oogmerk had ge noemde kwitanties als echt en onvervalscht te gebruiken of door anderen te doen gebruiken. By de eerste behandeling dezer zaak op 15 Maart werd tegen verdachte een jaar gevange nisstraf geëischt met aftrek van preventief. Op 22 Maart gelastte de Rechtbank een on derzoek van verdachte door een zenuwarts. In zyn rapport komt Dr. Beek tot de conclu sie dat verdachte tijdens het plegen der delic ten niet leed aan afwijkingen of ziekelijke sto ringen. Getuige acht echter een voorwaardeiy- ke veroordeeling beter mits er een bepaalde rem op verdachtes handelingen wordt gezet. Als getuige werd nog gehoord de curator in het faillisement van verdachte die verklaarde dat het totale bedrag der vorderingen ongeveer 73.000.— bedraagt. De Officier van Justitie acht in dit geval een strenge straf op zyn plaats en eischte een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek van pre ventief. De verdediger Mr. van Westen te Amsterdam, pleitte clementie. Pleiter achtte voor den Of ficier geen termen aanwezig om zün eisch te verzwaren, daar geen nieuwe feiten sedert de eerste behandeling dezer zaak aan het licht ge komen zyn. Pleiter merkte nog op dat o.a. ook de Bank groote schuld treft wegens de verre gaande slordigheid by de controle van het werk van verdachte. Pleiter vroeg een voorwaardelijke straf of een straf geiyk aan den tüd door verdachte in voor arrest doorgebracht. De uitspraak werd bepaald op Dinsdag 24 Mei. Omtrent het conflict in de Drentsche venen wordt gemeld, dat in het district Barger- Oosterveen de toestand eenigermate verscherpt is. De groote verveners hebben aan hun arbeiders medegedeeld, dat indien niet tegen 10 ver laging de arbeid zou worden hervat, de vaste arbeiders de woningen der werkgevers op zeer korten termijn zullen hebben te verlaten en ook de vaste arbeiders als ontslagen zullen kunnen worden bes^ouwd. De arbeiders hebben in de Dinsdag gehouden vergaderingen besloten hun standpunt, ondanks dit dreigement, volledig te handhaven. Met de vereeniging van kleine verveners te Barger-Compascuum voeren de arbeidersorga nisaties thans nog onderhandelingen. De geest onder de arbeiders wordt er niet beter op, hetgeen den burgemeester van Emmen aanleiding heeft gegeven voor politieversterking in het geheeele district zorg te dragen, terwül speciale verordeningen, op grond van artikel 217 der Gemeentewet, zijn uitgevaardigd teneinde stakingsappèl en samenscholingen te kunnen voorkomen. Woensdagmiddag heeft H. M. de Koningin ten paleize Noordeinde te 's Gravenhage een deputatie ontvangen uit het Hoofdbestuur van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisschery. Deze deputatie bestond uit de heeren W. Richter Uittenbogaardt, voorzitter, J. J. de Niet, Scheveningen, Jos. Katan, Vlaardingen, C. den Duik, Katwük. De heeren hadden een audiëntie aan H. M. de Koningin verzocht in verband met den Noodtoestand van het Noordzee-haringvissche- r ij be drijf. De wenschen van de betrokkenen, tot uitdrukking gebracht in een adres aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid en in een telegram aan de Regeering, werden door de heeren nog eens naar voren gebracht en voor H. M. toegelicht. De audiëntie duurde ongeveer een half uur. De Hooge Raad heeft Woensdag rrest ge wezen in de zaak van den procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's Hertogenbosch tegen een arrest van dat hof, waarby van rechtsver volging zijn ontslagen W. en P. J. A. te Kerk- rade, voorzitter en secretaris van een kienclub aldaar. Deze club was opgericht naar aanleiding van een gemeenteiyke verordening, die het kienen in het openbaar verbiedt. De dagvaar ding in deze zaak was opgebouwd op grond van art. 254 W. v. Str. dat hazardspel strafbaar stelt. De Rechtbank achtte de vereeniging camouflage maar het kienen geen hazardspel en ontsloeg de verdachten van rechtsvervolging. De Hooge Raad heeft thans het arrest van het Hof vernietigd en, ten principale rechtdoende, het te laste gelegde strafbaar verklaard en ver dachten veroordeeld tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Naar wy vernemen, is op de veetentoonstel ling-te Straatburg, waar vee is ingezonden, dat eerder geëxporteerd werd door „Veevervoer", een vereeniging van leden van het Nederland sche Rundvee-stamboek, het kampioenschap behaald door de jonge koe „Blok 75", dochter van de nationale kampioene van de tentoon stelling te Den Haag in 1928. De fokker is de heer C. Stapel te Hoog Karspel. Verder, verkreeg den eersten prijs de koe „Jantje Adema", een zeer bekende Nederland sche tentoonstellingskoe, die hier verschillende kampioenschappen heeft behaald. Fokkers zijn de Gebr. Ruiter te Oosterblok ker en Beemster. Den prijs voor de hoogste melkopbrengst ver kreeg de koe „Klaartje", eveneens geëxporteerd door „Veevervoer". Naar wij vernemen, zal uit de heden 0 morgen te verwachten Memorie van A woord op het Voorloopig Verslag betref" het wetsontwerp tot steun aan de vee» derij blijken, dat de regeering bereid groote wijziging te brengen in het spronkelijke ontwerp. Zijn onze inlichtingen juist, dan zal menggebod tot 15 pet. gereduceerd w°r en overigens facultatief worden gestel" ten hoogste 40 pet. De Advocaat-Generaal bij den Hoogen f» mr. Wynveldt, nam Woensdag conclusie zaak van ds. J. L. F a b e r, predikant te j,et thans lid van de Tweede Kamer, die v0°r,af.f. Kantongerecht te Zutfen heeft terecht ëeS #et wegens overtreding van de Inkwartiering door bij legeroefendagen inkwartiering weigeren. De Kantonrechter had ds. F. ontslagen rechtsvervolging, doch in hooger beroep ^Lid- deelde de Rechtbank aldaar hem tot een e boete van 75 subs. 1 maand hechtenis. Mr. wynveldt concludeerde tot verwerp van het beroep. Arrest 13 Juni. In het drukste gedeelte van de Westzii^. Zaandam had Woensdagmiddag een verl!' ongeval plaats, dat het leven kostte aaILelï' tienjarig knaapje, een zoontje van den n> boer De Boer van den Hoogendijk. ütf Het ventje reed op de fiets achter een bus en bemerkte niet dat deze plotseling s e$ Hy botste daardoor tegen de autobus °P kwam te vallen. Op hetzelfde oogenblik kwam van de a:11 v zyde een vrachtauto. Hoewel de bestuu dadeiyk de remmen aanzette kon niet vC. derd worden dat een der achterwielen over hoofd van het knaapje ging, met het gevolg hy binnen enkele minuten is overleden. De R.K. Fabrieksarbeidersbond en de ,e;d« Metaalbewerkersbond hebben de voorges <j. 516% pCt. loonsverlaging by Philips te hoven als totaal ongemotiveerd afgewezen Het twaalfjarig knaapje uit Bunschoten, dat op 2en Pinksterdag in een speeltuin aan den hoogen weg te Amersfoort in aanraking kwam met een schommel, is in 't St. Elisabeths-Gast- huis te Amersfoort aan de gevolgen daarvan overleden. In de vergadering van de Centrale Com1» voor Georganiseerd Overleg in Ambtenas»^ ken van 18 Mei 1932, deelde de voorzitter "e,ref- dere toelichting van de Regeering mede be fende de circulaire inzake eventueele inkrimp' van personeelsformaties by het Rijk en schorten behoudens uitzonderingsgeval' van aanstelling in vasten dienst van tydeW contractpersoneel. Voorts kwam de vraag ter sprake of perS pt voorheen aangesloten bij een vakorganisatie werkloozenkas, bij het als arbeidscontracten^. Ryksdienst treden voorloopig lid kunnen ven van hunne vakorganisatie. Op verzoek^ de Centrale Commissie nam de Regeering6 pp gatie op zich, dez aangelegenhed met de ba ken autoriteiten te bespreken. 0' Verder werd behandeld een voorstel toi^i' ziging en aanvulling van het Bezoldigingsb® 1928, in verband met het op 1 Mei 1932 in jo king getreden besluit van 8 December l9'3 treffende naamsverandering van de ^eP jjd' menten van Binnenlandsche Zaken en gt bouw en van Arbeid, Handel en Nijverbe „f?' tot overbrenging van de behandelng van pc» onderwerpen van het eene departement naa andere. tieC1, Woensdagmiddag vergaderde de Ryksn^ delaar prof. mr. P. J. M. Aalberse in het de Kamer-gebouw met partyen, betrok* J' het conflict in het stucadoorsbedryf. Eet?uP,J taat is hierby vooralsnog niet bereikt k» worden. ALKMAAR, 18 Mei N.V. Al— r. Exportveiling Aardbeien 0.150.33 Bloemkool I 10—15 per 100; id. L0! doos: Andyvie 1.507.30 per 100 per 100; Gele Kool 1.20—3.80 per 10° m Kropsla 6.10—13.70 per 100 stuks; 1' 0.605.20 per 100 stuks; Komkommen -23 per 100; Prei 2.50—4.60 per l0L 0% Postelein 0.17—0.95 per bakje; PeulenJ 0.43 per 100 pond; Rabariber 16 p' bosi: Raapstelen 0.401.20 per 100 ^'$0 dys 0.5O—3.60 per 100 bos; Roooode jf 1.10—3.60 per 100 K.G.; Selderie l-1' per 100 bosi Spinazie 0.100.53 pmv Spercieboonen (dubbele) 0.50 per P°r* w maten 0.29—0.41 oer pond; Wortelen i 16 per 100 bos <0 NOORD-SCHARWOUDE, 19 Mei K.G. Roode kool 2.50—5.20; 1000 p Kool 910; 75000 K.G. Deensche Witte 0.60—1.00. SCHAGEN, 19 Mei. .gfl: j Vee. Aangevoerd 2 paarden 120—j f Gelde koeien ƒ140—180 40 vette koeien —360; 53 pinken 40—95; 113 nuchter®. 1 slacht, 312; 121 Overhouders 12-' Lammeren 512; alles per stuk; J Varkens zware 0.200.23 per K.G.: 45,10. ,i 10 weken 4—7 45 Kalfkoeien 180-4 jpf Pluimvee. Konijnen 0.851; 7" 0.75—1. tf Eieren. Aangevoerd 165.000 eieren 2.80; W. Eieren 2—2.40 per 100 stuks- 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6