De jongste Encycliek van den H. Vader De ramp op Cele bes Het nieuws van heden WREEDHEDEN IN LIBERIA DE BAROMETER De nooden van dezen tijd Herstel der orde door boete en gebed Het Weer Wat er verwoest werd Het aantal slachtoffers Geen Fransche klassen in Vlaanderen Moord en brandstichting van overheidswege Ingrijpen van Genève? Iersche Dail definitief tegen den eed De slachting te Bombay Ruim honderd dooden DE BRAND VAN DE .PHILLIP AR" Albert Londres vermist Nog in leven? Wenk voor Polen te Genève Zal het helpen DE BOSCHBRANDEN IN CANADA Kolonisten zonder huis VRIJDAG 20 ME11932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1807« BUREAUX: NASSAULAAN 51 - Ta. 13866 ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c.; ingez. mecJ. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voor de DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE MV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 kleine annoncesOmroepers zie de rubriek Begeerlijkheid, overdreven nationalisme, afkeer van God en godsdienst de oorzaken De begeerlijkheid, wortel van het kwaad Het overdreven nationalisme De campagne van de goddeloozen Celvorming Z. HPaus Pius XI Hoopvolle teekenen De middelen tot herstel Het H. Hartfeest DE OVERSTROOMING VAN DEN MOEZEL Een door het water vernielde straat in Giils. Op den achtergrond een onderspoeld huis, dat gestut moest worden. Katholiek-liberale coalitie blijft bestaan De 70 vermisten opgegeven DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Door Christus' liefde gedrongen, heeft de H. Trader in zijn encycliek „Nova impendetf'van 2 October van het vorig jaar allen aange boord om de gruwelijke kwalen, uit den eco- bmischen toestand voortvloeiend, eenigszins te brlichten. Bij het groeien van de armoede tengevolge van de werkloosheid, neemt het gevaar voor öe maatschappij nog steeds toe en het gevaar Van een algemeene instorting wordt steeds dreigender. Daarom wil de H. Vader zijn aan boring opnieuw herhalen om gemeenschappe lijk de nooden van de maatschappij te ver helpen. Nauwelijks kan men na den zondvloed ram den, zooals de menschheid thans teisteren, in de wereld bekennen. We worden gekweld door Geldnood en economische beklemming, en hoe beer we trachten ons aan dit net te ontwor telen, te steviger worden we er door vast geklemd. Hetzij door eigen nood of door dien Van anderen, we worden naar den afgrond beegesleurd. De weinigen, die met ontzettende rijkdom ben begiftigd, het roer der wereld in handen bhjjnen te houden en de zeer weinigen, die °P onbeperkte winst belust, zelf de oorzaak "er ellende voor een groot gedeelte geworden 2Ün, zelfs die worden nu door den nood over weldigd, zoodat op hen van toepassing is het schriftwoord: „Waardoor iemand zondigt, daardoor wordt hij ook gekweld" (Sapientia, *1. 17). Over dezen toestand zuchtend, voelen we Ons gedrongen de gevoelens van Jezus' Hart bt te drukken, door met Hem uit te roepen: '■Ik heb medelijden met de schare". (Marcus VDX. 2). De wortel van al het kwaad moet, volgens h®t woord van den H. Geest, gezocht worden hl de begeerlijkheid (I Timotheus VI, 10). Hierbij denkt de H. Vader aan het woord van öen heidenschen dichter: „de vloekwaardige h^hger naar goud". De begeerlijkheid zoekt het eigenbelang; de hegeerlijkheid, met welken naam ook genoemd, 's de oorzaak, dat het menschdom in het bterste gevaar wordt gebracht. Van hier de Wederzijdsche achterdocht, de jaloerschheid, de bmatige zelfzucht; van hier de verwarring en de ongelijke verdeeling der goederen, waardoor het bezit in handen vap weinigen is terecht' bekomen, die, zooals Wij in de encycliek „Qua- hbgesimo Anno" reeds herinnerden, tot groote Schade der volkeren, het ruilverkeer naar eigen Willekeur regelen. Wordt men door nationalisme gedreven dan h biets meer te erg, zoozeer dat een misdaad ö°°r een persoon bedreven, welke door iedereen bs berispelijk wordt aangemerkt, voor lof- Waardig gehouden wordt, zoodra ze uit natio- ale motieven geschiedt. Daardoor ontstaat in baats van liefde haat tusschen de volkeren. 11 het staatsbestuur worden daardoor de hel- '8e wetten, die de norm zijn van het burger- leven, met voeten getreden. Daardoor worden de grondslagen van recht *h trouw, waarop de staat steunt, omverge- W°rpen; worden de tradities bedorven en uit- geWischt, die tot nu toe de steun van de staten v°rmden. •'Haar wat 't gevaarlijkst van alles is, de om- 6rWerpers van iedere orde, hetzij communisten, hetzij anderen, overdrijven in deze verwarring gevolgen van de economische moeilijkheden. h spannen tevens hun krachten in door een ^°Hog tegen eiken godsdienst en tegen God te ontketenen; zü stellen zich ten doel uit de harten der menschen de godsdien- lge kennis en het godsdienstig gevoel uit te hken. Zoodoende geschiedt, wat nog nooit burd is, dat de goddeloozen overal ter we- h schaamteloos het vaandel opheffen tegen en godsdienst. Wel waren er ook vroeger hige atheisten, doch slechts zeer weinige, die J^et zoo openlijk met hun stelsel propaganda akten, alsof men deze gevoelens in zijn hart v rh°rg, maar nu, in dezen tijd dringt deze 6 *"herfeijjke dwaling door tot in de volks- °°1 en openlijk in de schouwburgen. Men ^akt Kt gebruik van de nieuwste uitvindingen hen strijd tegen God te voeren: de bioscoop s ra<h°; brochures worden in alle talen ver- ebj optochten worden georganiseerd. b Dit We hebben reeds een beknopt over zicht gegeven van de Encycliek „Can tate Christi compulsi" door de liefde tot Christus gedreven door Z. H. den Paus aan denooden van dezen tijd en de middelen tot herstel gewijd. We laten hier nog een meer uitvoerige uiteenzetting volgen. maal meester van hun slachtoffers snoeren zij ze aan hun stelsel en verbinden zij ze aan hun kudde. Onwillekeurig komt ons hierbij in de gedachte het woord van Christus: De kin deren van deze wereld zijn voorzichtiger dan de kinderen des lichts in hun geslacht (Lucas XVI, 8). Welnu, de leiders dezer beweging, die de ellende van dezen tijd misbruiken, trachten door misdadige drogredenen God en den gods dienst bij het volk verdacht te maken als de oorzaak van zooveel rampen. De redelijke eischen voor sociale verbetering koppelen zij vast aan de bestrijding van den godsdienst. Daarbij komt, dat zij onbeteugelde begeerten op gelijke lijn stellen met de redelijke eischen van de natuur. Een bijna ontelbaar aantal menschen, den kend aldus beter voor hun levensonderhoud te strijden, werpen alle waarheid overboord, slui ten zich bij deze dwalingen aan, en varen uit ls nog niet genoeg; over de politieke, de st0tlomische en militaire groepen verdeeld en 'boe onderl'ng verbonden, trachten zij onver- lcl Hun misdadig doel te bereiken en een- tegen God en godsdienst. En dit niet alleen te gen den Katholieken godsdienst, maar tegen alle godsdiensten, die God als Schepper en Bestuurder erkennen. Onder dezen nieuwen vorm van goddeloosheid wordt dan geroepen, dat er geen vrede en geluk op de wereld zal zijn, voordat het laatste spoor van godsdienst is uitgewischt en de laatste aanhanger van den godsdienst uit den weg is geruimd. Zij meenen daarmede de wonderbare harmonie, waarmee al het geschapene Gods lof verkon digt, tot zwijgen te hebben gebracht. We weten zeer goed, aldus de H. Vader, dat al deze pogingen ijdel zullen zijn, daar te ge stelder tijde „God zal oprijzen en Zijn vijan den verstrooid zullen worden". De hoop op de eindelijke overwinning van God en de Kerk wordt heden nog versterkt door de edele liefde tot God, die we overal en in alle rangen der maatschappij waarnemen. Vooral de harten der jongeren worden door den H. Geest gedreven tot het volmaakter beoefenen der Christelijke wet. Zelfs in hèn ontstaat een dorst naar God, die dezen dorst niet zouden willen erkennen. Onze oproep tot het leeken-apostolaat is overal gehoorzaam en grootmoedig opgenomen. Dage lijks groeit in steden en dorpen het aantal van hen, die met woord en daad de wet van Chris tus propageeren. Maar toqh, deze vertrapping van de heiligste instellingen, en deze schade aan de onsterfe lijke zielen en deze verachting van Gods ma jesteit beschouwend, moeten Wij wel Onze diepe smart tot uiting brengen en Onze stem verheffen en dit des te meer, omdat onze te genstanders niet slechts met woorden, maar met inspanning van alle krachten hun plannen ten uitvoer trachten te brengen. We moeten al onze krachten en alle middelen gebruiken in dezen strijd, waarin het gaat voor of tegen God en waarin het lot van heel de wereld op het spel staat. Wij sporen dus zoowel de particuliere perso nen als de Staten aan, alle egoïsme af te leggen, dat de geesten verduistert, dat zelfs de edelste ondernemingen verijdelt; dat allen zich vereenigen de maatschappij te bescher men. Dat allen zich vereenigen. Allereerst zij die zich beroemen op den naam van christen, vol gens het woord: Zij waren één van hart, één van geest (Handelingen IV, 32). Maar ook al len die God erkennen en eerbiedigen, moeten hun diensten leenen om het gevaar te bezwe ren. Alle menschelijke middelen moeten wor den gebruikt in dezen strijd. De H. Vader ver- B Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot S jg Zuidoostelijken wind, half tot zwaar be- g B wolkt, waarschijnlijk droog weer, behou- B B dens kans op onweer, iets warmer. B Verdere vooruitzichten: weinig verande- M ring. B Nachtvorst: Geen nachtvorst. Illlllllilllllllllllllllllllllllilllllllllllllf wijst dan naar de encycliek „Quadragesimo Anno". Maar menschelijke middelen kunnen niet afdoende zijn, volgens het woord van Christus: „Dit soort van duivel wordt niet uit geworpen tenzij door gebed en vasten. Gebed. Gedachtig de beperktheid van onze menschelijke natuur en onze afhankelijkheid van God moeten wij op de eerste plaats tot het gebed onze toevlucht nemen. In dit gebed moe ten we vooral ons richten tot Hem die is de Middelaar tusschen God en de menschen. Dit bidden draagt reeds in zich gedeeltelijk de ver vulling van hetgeen men vraagt, want waar iemand bidt wordt hij reeds vanzelf met God vereenigd; hij belijdt zijn geloof in den Schep per en Heer en waar men gemeenschappelijk bidt erkent men hierdoor den hoogsteh Heer niet alleen van de individuen maar van de maatschappij. „Waar twee of drie in Mijn naam vergaderd zijn ben Ik in hun midden". Verder wordt de oorzaak der rampen door het bidden weggenomen, namelijk de onverzadigbare be geerte naar tijdelijke goederen; want wie bidt ziet ten hemel en wof&t van het aardsche afge trokken. Op deze wijze wordt ook door den vrede de weg geëffend, zooals Sint Paulus aanduidt, waar hij het voorschrift om te bidden in ver band brengt met het verlangen en algemeen welzijn (I Timotheus Met het gebed moet de bo< den worden. De christelijke geest ej van boete zooals ons de Goddelijke I ert, zooals de heiligen ze beoefend hi ,ar- toe altijd 't hart van 't christelij t in tijden van beproeving zich aa ge voeld heeft. De boete brengt zij de orde, door de zonde verwoest telt, waar zij den berouwvollen zond: 'en- digen vrede schenkt, den vreo - zoo lieflijk geheimenis is dat hij aai, ue nppen van den Arme van Assisie een jubelzang van het Zonnelied ontlokte. De H. Vader wijst er dan op, dat geen pas sender gelegenheid om ons in gebed en boete te vereenigen te vinden is dan het feest van Jezus' H, Hart. Juist aan dit feest toch, zooals Wü, zegt de Paus, in Onze encycliek Mlserentis- simus uitvoerig hebben uiteengezet, is de geest van boete eigen. Daarom hebben Wij toen maals bevolen, dat voor den vervolge jaarlijks op dezen dag in alle kerken oefeningen van eerherstel voor alle beleedigingen, die het God delijk Hart verwonden, zouden worden gehou den. Het feest van het H. Hart moet daarom voor de geheele Kerk een feest van zoen zijn en van gebed. In lange rijen dienen de kinderen van deze bedroefde Moeder ter H. Tafel te schrijden, den in het H. Sacrament verborgen Heiland, Die op dezen dag in alle kerken feestelijk moet zijn uitgesteld, aanbidden. Tot Hem mogen zü bidden, terwijl de Allerheiligste Maagd Maria, de middelares aller genaden, haar machtige voorspraak voor ons ten beste geeft, bidden voor zichzelf en hun familie, bidden voor hun land, voor de Kerk; bidden voor Christus' Ste dehouder op aarde en de overige Prinsen der Kerk, die met hem den geweldigen last van het herdersambt in het rijk der zielen dra gen; bidden voor de broeders in het geloof, voor de dwalende broeders, voor de ongeloo- vigen, voor de heidenen; bidden zelfs voor de vijanden van God en van de Kerk, opdat zij zich mogen bekeeren; bidden voor het arme menschdom. Die geest van gebed en boete moge in de geloovigen levendig en werkzaam blijven ge durende het geheele octaaf waarmee Wij dit feest willen onderscheiden. In den geest zoo als Wij zulks in het kort aanduiden zullen gedurende dat octaaf openbare gebeden en andere devote godsdienstoefeningen worden ge houden. Dit octaaf zal voor het geheele christenvolk een octaaf van Boete en heilige droefenis, een tijd van versterving en van vasten zijn. De geloovigen dienen alle openbare feestelijkheden en alle andere geoorloofde uitspanningen te vermijden. Zij die meer met aardsche goederen gezegend zijn dienen, in den geest der christe lijke versterving hun gewone ook bescheiden levenswijze een weinig te bekrimpen en aan de armen de vrucht van dit offer ten goede doen komen. Want ook de aalmoes is een voortref felijk middel om aan de goddelijke rechtvaar digheid voldoening te schenken en de goddelijke barmhartigheid af te smeeken. De armen en werkloozen, door broodsgebrek in deze tijden zoo zwaar getroffen, mogen in denzelfden geest van versterving met nog grooter overgeving hun ontberingen, hun door den zwaren tijd en den socialen toestand opgelegd, aan God opdragen. De Goddelijke Voorzienigheid heeft in Haar onnaspeurbaar maar altijd liefderijk raadsbesluit ook deze bepoevingen voor hen weggelegd. Het Goddelijk Hart van Jezus kan onmo gelijk onbewogen blijven bij de gebeden en de offers van Zijn Kerk. Het zal tenslotte tot Zijne Bruid die onder zoo grooten last en nood aan Zijn voeten zucht de woorden spreken: „Uw geloof is groot, U geschiede zooals gij ver langt". (Matth. XV, 28). De H. Vader eindigt dan met aan de Bis schoppen, de geestelijkheid en aan de geheele Katholieke wereld met vaderlijke liefde Zijn Apostolischen Zegen te schenken. Aneta-Holland meldt: Blijkens mededeeling van het Departement van Koloniën seinde de dienstdoende resident van Menado den gouverneur-generaal op 16 dezer als voornaamste nieuws het volgende: Ook in Gorontalo Zaterdagavond heftige aardschok; vier bamboehuizen ingestort, als mede een man gedood, geen gewonden. In land schap Balmongondow op hoogvlakte zes en twintig huizen ingestort, negen en zeventig scheefgezakt, een vrouw gewond; onderneming Modjao muur fabriek ingestort, twee droog schuren onbruikbaar. In Minahassa Kakas zwaarst getroffen; van zwaargewonden overleed één persoon, totaal aantal dooden zes, geen twintig zooals eerder geseind. Alleen te Kakas 592 huizen verwoest, schade honderdduizend. Protestantsche kerk moet af gebroken. Bevolking Kakas en omstreken in groote getale rustig naar woonsteden terugge keerd, maa rr?l noodhuisvesting onnoodig, momenteel nog geen voedselgebrek. Berichten overig Minahassa vallen mee. In Amoerang totaal 101 huizen beschadigd: schade ongeveer liegen duizend, groote brug Raniapo ontzet. Motaling zes huizen zwaar, twee en twintig licht beschadigd, één gewonde. Totaal schade district Amoerang aan particuliere huizen ongeveer twaalf duizend. Kema lichte schade, geen ge wonden, overig district Tonsea voor zoover be kend geen schade. District Tondano 47 huizen ingestort, 33 scheefgezakt; 5 licht gewonden. District Manado behalve hoofdplaats weinig schade; verschillende gebouwen hoofdplaats Menado belangrijke schade; havenpieren, boule vard en wegen gescheurd, geen persoonlijke ongelukken. District Ratakan totaal 55 wonin gen verwoest, verbinding Ratakan Amoerang verbroken. District Kawangkoan 46 huizen in gestort. Van geïsoleerde plaatsen nog geen bericht, evenmin van Donggala, Poso en Sangihe. Naar schatting in Minahassa ruim 600 woningen ge heel, 400 gedeeltelijk verwoest; schade totaal ongeveer 2 ton, schade kerkgebouwen, openbare gebouwen niet medegerekend. Telefonische ver binding nergens verbroken. Steuncomité's onder leiding van ass.-res. Menado bereids gevormd. Dit heeft steun gevraagd Smeroefonds. BRUSSEL, 19 Mei. (V. D.) De talrijke be sprekingen, die Renkin in den loop van heden met verschillende partijleden heeft gevoerd met het doel een basis te vinden voor zijn tweede kabinet, doen vermoeden, dat er kans bestaat, dat de coalitie van katholieken en liberalen zal blijven bestaan. Den Vlamingen en liberalen is een nieuwe formuleering van de taalwet aangeboden, die door de Vlaamsche katholieken is aanvaard, terwijl de liberalen Vrijdag hierover zullen onderhandelen. De nieuwe wetsformuleerlng geeft de mogelijkheid de Fransche school en de Fransche klassen geheel uit Vlaanderen te doen verdwijnen. Er schijnt niet meer te wor den gesproken over de door de liberalen ge- eischte garanties voor het behoud van de Fran sche taal in Vlaamsche scholen. GENèVE, 18 Mei. Gisteren kwam de bij zondere commissie van den Volkenbondsraad bijeen, teneinde het rapport te behandelen van de deskundigen, die door Groot-Brittanië, de V S. en Frankrijk naar de op de Westkust van Afrika gelegen negerstaat Liberia zijn ge zonden, om een onderzoek in te stellen naar de toestanden aldaar. De vertegenwoordiger van de negerrepubliek gaf in de zitting der commissie van heden toe, dat er verschrikkelijke wreedheden hadden plaats gevonden. Deze barbaarschheden waren begaan door de grenstroepen van Liberia, die 44 dorpen in brand hadden gestoken. Er zijn 81 mannen, 49 vrouwen en 19 kinderen vermoord, terwijl bij het in brand steken der dorpen nog tal van andere personen levend werden ver brand. In hun rapport deelen de deskundigen nog mede, dat ruim 12000 menschen de wildernis in gevlucht zijn, waar zij zonder behoorlijke voedselvoorziening en zonder onderdak blijven, uit vrees voor de autoriteiten. Naar verluidt, wordt verwacht, dat de Vol kenbondsraad in verband met dit rapport voor stellen zal indienen strekkende tot het benoe men van een specialen commissaris, die het bestuur in Liberia zou overnemen en de repu bliek onder protectie zou plaatsen van den Volkenbond. De gedelegeerde van Liberia ver klaarde zich er tegen. DUBLIN, 19 Mei (Reuter). Nadat twee amendementen der oppositie verworpen waren, nam de Kamer met 77 tegen 69 stemmen het wetsontwerp aan, waarbij de eed van trouw wordt afgeschaft. Het ontwerp gaat thans naar den Senaat. BOMBAY, 19 Mei. (Reuter). Ondanks het strenge verbod, zich na een bepaald uur nog op straat te bevinden, was toch het aantal dooden en gewonden gisteren weer zeer groot. Er zijn wederom elf dooden gevallen, terwijl er 98 waren gewond, zoodat de doodenlijst der laatste vijf dagen thans reeds tot honderd per sonen is gestegen, terwijl het aantal gewonden 950 bedraagt. Vandaag zijn er weer 6 dooden en 30 gewon den gevallen. Veertig spinnerijen moesten geslo ten worden, 50 wevers werden gearresteerd. 11* ADEN, 19 Mei Bij den brand van de „Georges Philippart" zouden ongeveer 70 passagiers om het leven zijn gekomen. Tot de vermisten be hoort de bekende Fransche schrijver en jour. nalist, Albert Londres, (deze heeft tegelijk met onzen correspondent Walter Bosshard de oor. logsg'ebeurtenisseh te Sjanghai verslagen Red.) Verder is vermist de procureur-generaal van Hanoi, die zich naar Frankrijk begaf om daar zijn verlof door te brengen. Het rapport van den kapitein van het schip, waarin de oorzaak en de nadere bijzonderheden van ramp worden vermeld, is nog steeds niet te Marseille, waar het met spanning wordt tegemoet gezien, ontvangen. Een Nederlandsch geneesheer, dr. van Tricht, en zijn vrouw, die de ramp van de „Philippar" hebben overleefd en met de „Andre Lebon" te Aden aankwamen, verhaalden hoe de hut, waarin zich hun beide kinderen met het dienst meisje bevonden en welke zich naast de hunne bevond, niet was te naderen tengevolge van rook en vlammen. Zij hebben hun kinderen dan ook niet teruggezien. Toen zij zelf gered werden, bevonden zij zich in staat van de grootste uit. putting. ADEN, 19 Mei (Reuter) Er is weinig hoop, dat iemand van de 70 vermoedelijk vermiste opvarenden van de „Georges Phillipar" nog ge red zal worden. Het is niet denkbaar, dat de vele schepen, die in de buurt van de plaats des onheils aan het zoeken zijn, een boot of een vlot met schipbreukelingen niet zouden hebben opgemerkt. De „Phillipar" staat nog steeds in brand en drijft snel Noordwaarts. BATAVIA, 19 Mei (Aneta) Dr. Van Tricht seinde naar Batavia, dat zijn beide kinderen en de kinderjuffrouw bij den brand aan boord van de „Georges Phillipar" in de vlammen zijn omgekomen. SANTIAGO, (Chili) 19 Mei (Reuter). Volgens de laatste officieele berichten zouden de 42 bij de tunnelinstorting van Las Raicas onder het puin bedolven werklieden nog in net leven zijn. Enkele uren tevoren werd bericht, dat er niet de geringste hoop meer bestond, om de 42 mannen te redden. Predikant voor het Amsterdamsche Hof, ver dacht van het schrijven van anonieme brieven. Contingenteeringsontwerpen door de Tweede Kamer aangenomen. Hoe de laffe moordaanslag te Roosendaal plaats vond. De ramp op Celebes; wat er verwoest werd. Gegronde motieven voor de subsidieering van kerkgenootschappen en cultureele organisaties in de mijnstreek. Onmiddellijke maatregelen tot steun aan de melkveehouderij gewenscht. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de regeling van den boterinvoer. Curtis in geen geval ontvoerder van Lindbergh's baby. Japansch nationaal kabinet in wording. Do X op terugreis naar Europa. Eerste traject naar New-Foundland. Rapport van den commandant van de „Georges Philippar". Solovlucht van een vrouw over den Atlantischen Oceaan. Rapport te Genève over barbaarschheden in de negerrepubliek Liberia. In Mandsjoerije zijn de Japanners weer een omvangrijke actie begonnen tegen de Chl- neesche ongeregelde troepen. De bedolven arbeiders bij de ramp te Santiago nog in leven. f O O O GENèVE, 19 Mei (VD). De Raad van den Volkenbond behandelde Donderdag in openbare zitting de kwestie van de belemmering van het vrije handelsverkeer van Dantzig naar Polen door de Poolsche regeering. De vrije stad Dant zig heeft den Raad van den Volkenbond gewe zen op het onrechtmatige van de houding van Polen op grond van de bestaande verdragen. De Engelschman Eden bracht rapport uit en stelde een resolutie voor, welke beide door den Raad met algemeene stemmen werden goedge keurd. Volgens deze resolutie moet elk besluit van den Hoogen Volkenbonds-commissaris voor Dantzig inzake „directe actie" onmiddellijk naar letter en geest worden uitgevoerd. Den Volken bonds-commissaris wordt opgedragen binnen zoo kort mogelijken tijd te streven naar een de finitieve beslissing over de regeling van het han delsverkeer tusschen Dantzig en Polen. Ver schillende door Polen genomen maatregelen worden ingetrokken. De Senaatspresident van Dantzig Ziehm ver klaarde zich voldaan over het rapport van den rapporteur Eden. De Poolsche minister Zaleski verklaarde, dat de Poolsche regeering een oplossing wenscht te vinden, daar Dantzig door vele banden met Po len verbonden is. De Volkenbonds-commissaris van Dantzig graaf Gravina betoogde, dat het zijn plicht is den Raad van den Volkenbond opmerkzaam te maken op de ernstige gevolgen die de dreigende spanning tusschen Polen en Dantzig voor het economische leven van Dantzig heeft. Hij deed een dringend beroep op de regeering van Dant zig en Polen een atmosfeer te scheppen, die zal bijdragen tot een spoedige regeling der geschil len. OTTAWA, 18 Mei (Reuter) In Ontario en Quebec is men na taaien strijd de boschbran- den naar het schijnt meester, doch in Nieuw- Brunswijk en ook in Nieuw-Schotland blijft de toestand hachelijk; in deze provincies zijn op verscheidene plaatsen duizend man bezig met de bestrijding van het vuur. De aangerichte schade wordt reeds op meer dan een millioen dollar geschat. Verscheidene kolonisten in af gelegen gedeelten der vier provincies hebben hun huis verloren. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Stand op Vrijdag 9 uur v.m.: 765 Achteruit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1