Steun aan de Melkveehouderij Doodgereden mi Crisis-Steuncomité MOTIE DROP VERWORPEN Opnieuw getroffen! De nood dringt Een leerzaam debat onbewaakten overweg MGR. B. VISSER Afsluiting van de Zuiderzee Goederenruil met Duitschland Start van de Do. X mislukt ZATERDAG 21 MEI Verhooging van het gebruik in eigen land Het Menggebod en de Margarinefabrikanten De voorgestelde regeling Onze buitenlandsche reputatie Apostolisch Prefect van Poerwokerto Naar zijn missie terug ANONIEME BRIEFSCHRIJVERIJ DAT GAAT NAARHET BEZUIDENHOUT TOE Woensdag sluiting van den dijk fii§S 8UBWZEE8 I De kwade geesten van de af deeling Landbouw worden overgebracht naar het nieuwe Departement van O economische Zaken en Arbeid Buitengewone vergadering van den Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond te 's Hertogenbosch Voor Nederl.-Indië De samenstelling Welk vervoermiddel? Een gemengde commissie zal zich bezighouden met de vraag welk vervoer goedkooper is „rail" of „motor" VAN HET BINNENHOF Subsidieering van kerkgenoot schappen, godsdienstige en cultureele organisaties Waar het om ging Scheiding van Kerk en Staat Rome troef! DE NEDERLANDSCHE COM MISSIE BENOEMD Ingang 14 Mei verminderde Frankrijk wederom het invoer-contingent Ontslagen bij de mijnen Uitwisseling landbouwproducten tegen steenkolen nogmaals bepleit Ingrijpen noodig Samenspreking onmogelijk Ongeschikte benzine TRAGISCH GEVAL Haar kind verdronken Oud-wethouder Bergkamp Aan de Memorie van Antwoord van den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid, in take het bovengenoemde wetsontwerp wordt het Volgende ontleend: Als algemeene gedachte van het Regeerings- beleid wordt in verband met het algemeene plan aandacht gevestigd op de wenschelijkheid om afzetgebieden te behouden. Van die gedachte is de Regeering geheel ver bid. Zij streeft met alle beschikbare middelen die richting. Zij zal, om in die richting nog toeer met kracht t' kunnen doen, nog meer be- voegdheden vragen. Op de vraag, of dit ontwerp vrucht van het overleg van het geheele Kabinet is, wordt be vestigend geantwoord. Zeker geldt van zulk een belangrijk ontwerp in bijzondere mate de re- Sel, dat wetsontwerpen de goedkeuring van het Seheele Kabinet behoeven, alvorens te worden togediend. Inderdaad is onder de veehouders de nood hoog gestegen, dat velen hunner den on dergang nabij zijn, waardoor niet alleen de landbouw, doch de geheele volkswelvaart op ernstige wijze wordt bedreigd. Het ontwerp zoekt in de eerste plaats een op lossing uit de moeilijkheden door verhooging van het gebruik in het eigen land en dus niet Uitsluitend in den export. Inderdaad zal de voorgestelde regeling, in dien zij slaagt, den prijs der spijsvetten doen stUgen en bijgevolg ook de kosten van het le vensonderhoud verhoogen. Evenwel, de prijzen blijven op een zeer redelijk peil; bovendien we gen de nadeelen van den hoogeren prijs in de eerste plaats niet op tegen die van den onder gang van de landbouwbevolking, welke te ver dachten is, wanneer deze eenvoudig aan haar lot wordt overgelaten. °ok mag niet uit het oog verloren worden, bat de ongekend lage prijzen, die thans voor be zuivelproducten gelden, groote crisiswinst beteekenen voor de niet-landbouwende bevol king. He bezwaren, ten aanzien van de margarine- tobrikanten geopperd, acht de Minister niet overwegend. Het komt hem zelfs voor, dat de Voorgestelde maatregelen ook de margarine- todustrie baat zullen brengen. Ook deze in- bustrie lijdt door de goedkoopte der boter, als volg waarvan zij haar debiet zeer belangrijk inkrimpen. Op dit oogenblik is in den toelnhandel boter zelfs goedkooper te verkry- getl dan bekende merken margarine. Bleef beze verhouding bestaan, dan zou een veel Brooter debiet van de margarineindustrie weg gen, dan wanneer door de stijging der boter- bvyzen ook de met boter gemengde margarine op een redelijk prijspeil wordt gebracht. Ook de bandel en de scheepvaart, zoomede aan de rtorgarineindustrie verwante bedrijven, als raf- 'baderijen en olieslagerijen, hebben meer be- an8 bij een, zij het wellicht eenigszins getem- bovd doorwerkep der margarine-industrie (ver beken met normale tijden) dan bij behoud ab den huldigen toestand. Moeilijkheden voor margarinehandelaren en 'toengers brengt de nieuwe regeling niet voor- biet, nu een aan deze Memorie van Ant- °°rd toegevoegde Nota van Wijziging aan de /Angers eii' aan de margarinefabrikanten toe- toat (je boter in de vrije markt te betrekken, ®eheel naar eigen keuze. Het cachet van het Ken artikel en het eigen merk blijven geheel "ouden; van een uniform product behoeft sprake te zijn. De eenige formaliteiten. e de ontworpen regeling voor fabrikanten en ledgers medebrengt, zijn, dat het vermengen er margarine met boter onder toezicht plaats dat de ongemengde margarine aan de bengers onder geleidebiljet wordt toegezonden (/J bat bij verlaten der fabriek of der mengerij Vn ®r°ot-verpakking van het gemengde product 0 een merk voorzien moet zijn. jMet (je meeste stelligheid ontkent de minis- g bat door het toevoegen van boter aan mar- l&n be reputatie onzer boter in het buiten- v ®d schade zal lijden; de boter, die uitge- erb wordt, draagt het Rijkscontrölemerk in Vr„ ekomst als tot heden, en is bijgevolg on- vyaischt. MeS' exedent van 25 millioen K.G., in de bia i rie van Toelichting genoemd, is een <w*'toum; nu de minister zich voorstelt met toengpercentage van 25 pCt. aan te vangen l3 Onlt zo° laag m°gelijk te handhaven, zullen a 15.000 ton boter aan de margarine toe- ^et kunnen worden, al naar gelang men r^^torgarine-gebruik op 52 a 60 millioen K.G. IS^1 een gelijke productie en verwerking in Ms in het vorig jaar, zou by de huidige Of prijzen dus ten minste 3 !4 X ƒ34.700.000 Hcl5ulto ƒ120.000.000 benoodigd zyn om een Hnfrijs van 6 cent per liter melk te bereiken, ijgjjt breven van den minister zal er op ge- öer t5iJn 6611 richtprys van ten minste 5 cent bt;n K.G. melk te bereiken over de geheele 6ejö^e. waarvoor de ontworpen regeling zal Un^toheid geven, dat door de ontworpen rege- kau richtprys der melk bereikt zal worden, bie ^e Minister niet; er zyn steeds factoren, niet in de hand heeft. biav- toen alleen met het botervraagstuk te Vej-uj dan zou de Minister niet aarzelen te dat het voorgestelde inderdaad doel- g®he<u is en voldoenden steun brengt. De al- iaatJï tozinking van alle zuivelpryzen in den heiri tyd noopt echter tot groote voorzichtig- 2uit boen van voorspellingen, welke ook. ^toist is mede een der redenen, waarom de op tor gemeend heeft te moeten terugkomen toar» aanvankeiyk voornemen het element 6r0tl~.a^ne als zoodanig niet te belasten. Een der 6 bo n van het ontwerP Is het behoud van Sarin rtoale prysverschillen tusschen boter, mar- biogpf,. etl andere vetten, alsmede het zooveel ten behouden van den normalen gang van Hit u lndustrie en handel. berekeningen is gebleken, dat by een te ^b&emiddag is de 15-jarige F. Hofsteenge op den onbewaakten overweg aldaar bin ben sneltrein, die om 13.27 uur uit Gro- gea0 n te Assen aankomt, overreden en op slag Op He jongen, die met zyn vader en broer Vo0r "ets huiswaarts keerde om te schuilen Hij 6eb naderende onweersbui, reed vooraan het g!8 ben trein niet, omdat hy voorover op krac ,UUr lag en omdat het zand door den Verfl '8en wind werd opgejaagd. De jongen boor den locomotief gegrepen met het bfoevig *b de volg> dat zyn hoofd verbryzeld werd b°°d onmiddellyk intrad. groothandelprys van de boter van 1.60 per Kg. de kleinhandelprys wordt dan 1.80 en by een mengpercentage van 25 pet. boter, een kleinhandelprys der gemengde margarine van 1.05 a 1.15 verkregen wordt, wanneer aan de margarine-industrie de boter tegen den groot handelprys van 1.60 geleverd wordt en tevens het element van de margarine met 20 a 25 cent per Kg. gebezigde margarine belast wordt. Blij kens de lysten der maximum pryzen in de eerste crisismaanden van 1914 is de normale prijsver houding tusschen boter en margarine als 3:2; biykens bedoelde lijsten was de normale marge tusschen den groothandel- en kleinhandelprys van boter 15 a 20 cent per Kg. voor niet speciaal verpakte boter; tegenover den detailprijs van boter a 1.80 zou dus mogen staan een detail prijs van de onvermengde margarine a 1.20; deze prijs wordt by belasting van het element margarine, als hiervoren vermeld, zelfs bij toe voeging van 25 pet. boter niet eens bereikt, tenzy uitgezochte kwaliteiten margarine voor de be reiding gebezigd worden. Het is nu de bedoeling van den Minister een glydende schaal vast te stellen, zoodanig, dat naar mate meer boter voor de menging gebezigd wordt, het element margarine minder belast wordt, tot by een menging van 50 pet. de marga rine geheel onbelast is, en tevens de boter ge leverd wordt tegen den prys als aanvankelijk voorzien in het ontwerp. De normale prysverhouding tusschen boter en margarine zal zooveel mogelyk bewaard bly- ven; zou uitsluitend ongemengde margarine ge leverd worden, dan is deze by een boterprijs van ƒ1.60 aan een heffing van ongeveer ƒ0.40 onderhevig. By lagere boterpryzen wordt der halve ook de heffing op de margarine lager. Tot Apostolisch Prefect der pas-opgerichte Prefectuur van Poerwokerto (Midden-Java) is benoemd de hoogeerw. Pater Mgr. Bernard Visser, Missionaris van het H. Hart (Missie huis, Tilburg). De nieuwe prefect is Arnhemmer van ge boorte en 44 jaar oud. In 1927 vertrok hy naar Midden-Java, waar hy aan het hoofd kwam te staan van de, einde 1926, aan de Missiona rissen van het H. Hart toevertrouwde Missie. Onder zijn krachtige en doelbewuste leiding is deze missie in enkele jaren zóó ontwikkeld, dat zy de schoonste verwachtingen wekt voor een nabye toekomst. Het werk onder de Ja vanen vooral mocht al veelbelovende resulta ten boeken. Het onderwys der jeugd is een der eerste en voornaamste zorgen geweest van den nieuwen prefect. De Zusters Dominicanes sen van Neerbosch, de Zusters Ursulinen van Weltevreden, de Zusters Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart, en de Broeders van Liefde van Gent, alsmede een veertig leeke- krachten wyden zich aan dit grondwerk der missie. Vrydag 20 Mei scheepte de nieuwe prefect zich te Napels in op het mailvrachtschip „To- sari" voor de terugreis naar zyn missie. Voor het Amsterdamsche Gerechtshof stond Donderdag en gisteren in hooger beroep te recht de predikant E. R. te Winterswyk, vroe ger te Hoogland, die door de Utrechtsche Rechtbank wegens het schrijven van ano nieme, beleedigende brieven, o.m. aan Jhr. Ortt, directeur van de stchtng „Zandbergen te Amersfoort tot één maand gevangenssraf was veroordeeld. Donderdag werden o.a. vier schriftkundigen gehoord, die unaniem verklaarden, dat verd. R. de schrijver van de brieven was. Na het uitvoerig getuigenverhoor was gister het woord aan het O. M., waargenomen door den pro cureur-generaal mr. Bauduin, die het ten laste gelegde bewezen achtte. Hy vroeg vernietiging van het vonnis der rechtbank te Utrecht en, opnieuw rechtdoende, verdachte's veroordeeling tot een gevangenis straf van één maand. Het Hof gaat hierop in raadkamer om te besluiten over het eventueel instellen van een nader onderzoek naar de brieven, tydens de interneering ontvangen, zooals de verdediger subsidiair heeft verzocht. Na heropening der zitting deelde de president mede, dat het het Hof wenscheiyk voorkomt, een nader onderzoek in te stellen naar de briefkaarten, ontvangen tydens de interneering en de feiten, die hierin werden vermeld. Hier toe worden de stukken opnieuw in handen van den rechter-commissaris gesteld. De deskundi gen stellen in deze zaak zullen opdracht krij gen, een nader onderzoek in te stellen naar de jongste schrifturen. Tenzij zich onvoorziene omstandigheden voordoen, hetgeen niet waarschyniyk is, zal de afsluiting van de Zuiderzee Woensdag a.s wanneer H. K. H. Prinses Juliana na de onthulling van een gedenksteen in de eerste Hervormde kerk in Slootdorp in den Wierin sluiting in «ogenschouw zal nemen een feit zyn. Het is mogelyk, dat het Donderdag wordt, doch voor het einde van de volgende week zal de Zuiderzee opgehouden hebben te bestaan en zal het IJsselmeer zyn geboren. Op het oogenblik, dat ir. J. O. N. Ringeling, die de leiding der werkzaamheden heeft, zal verklaren, dat de dijk „dicht" is, zullen de stoomfluiten van de ongeveer tachtig sleep- booten, welke hier by de laatste werkzaam heden gebruikt worden, gaan gillen en op deze wijze van het heuglijke feit, dat het groote werk der afsluiting is tot stand gebracht, de wereld kond doen. Einde September of begin October zal de 30 K.M. lange weg over den afsluitdyk gereed zyn. Het ligt in de bedoeling den weg officieel te openen en men hoopt, dat H. M. de Koningin gevolg zal kunnen geven aan de tot haar te richten uitnoodiging deze officieele plechtigheid te verrichten. In de Wieringermeerpolder ligt thans een land van ongeveer 22000 H.A., dat geleidelyk in cultuur wordt gebracht. Niet minder dan 18.000 H.A. is reeds begreppeld, 25 K.M. klin kerwegen zyn reeds aangelegd en in het eerste dorp van de nieuwe provincie Slootdorp wonen reeds dertig gezinnen, zyn drie kerken een Hervormde, een Gereformeerde en een Roomsch-Katholieke in aanbouw en zijn ingenieurs en werklieden van het Provinciaal Electrisch Bedrijf bezig de noodige aansluitin gen tot stand brengen. Uitgestrekte velden zijn begroeid gras, klaver en koolzaad- het eerste vee graast er alsof het er geborer, is en ongeveer 3000 arbeiders zyn er thans nog werkzaam voor de verdere afwerking van den polder, het maken van ongeveer honderd land- bouwschuren, zeventien bruggen, het aanleg gen van wegen, enz. By de vaststelling van de namen voor dor pen, wegen, vaarten en andere kunstwerken welke vaststelling thans officieel is geschied heeft men getracht oude namen te bewaren Waar vroeger in de Zuiderzee de geul de Sloot liep, vindt men het Slootdorp, de Slootvaart de Slootsluis, enz. Het dorp in den midden van den polder op de terp zal Wieringerwerf hee- ten. Het hoogste deel van den polder heet „Het Hooge Land", het laagste deel „Het Lage Land", terwyl men de beide andere gedeelten het Oude en het Nieuwe Land gedoopt heeft Toekomstige dorpen zyn Nieuw-Gawyzand Oostgroet, Oostwaard, Robbenoord, Oude Zeug. Wagendorp, Nieuw Almersdorp, Lagerdoes en Middenmeer. m*m*t Itrrv» Het bestuur van den Katholieken Nederland schen Boeren- en Tuindersbond heeft besloten een buitengewone algemeene vergadering zy- ner leden byeen te roepen, in verband met den noodtoestand, waarin de land- en tuinbouw verkeert. Deze vergadering wordt gehouden reeds op Woensdag 25 Mei a.s., des voormiddags te 11 uur in het Concertgebouw te 's-Hertogenbosch Als eenig punt van de agenda wordt be handeld: „de noodtoestand in den land- en tuinbouw", welk onderwerp zal worden inge leid door den heer H. Ruyter, secretaris van den Aartsdiocesanen R. K. Boeren- en Tuin dersbond te Arnhem. In de overtuiging, dat een centrale organi satie hier te lande van practisch nut zou kun nen zijn in het belang van de talryke door den crisisnood getroffen gezinnen onder de ver schillende bevolkingsgroepen van Ned. Indië, heeft zich onder gelding van den heer Ch. J. I; M. Weiter,' oud-minister van Kolóniën en oud-vicè-prësidént van dén Raad van, Indië té 's-Gravenhage, een Crisis-Steuncomité voor Indië gevormd. Het comité stelt zich gaarne beschikbaar voor het in ontvangst nemen van gelden ter overmaking aan het centraal comité voor steun aan werkloozen te Batavia, opgericht in December 1930, onder voorzitterschap van het lid van den Raad van Indië, den heer L. H. W. van Sandick. Van de ontvangen geldelyke bydragen zal in de dagbladen verantwoording worden afgelegd. Het Crisis Steuncomité voor Ned. Indië is als volgt samengesteld: Ch. J. I. M. Weiter, oud-minister van Ko loniën en oud-vice-president van den Raad van Ned Indië, voorzitter; Mr. A. Neytzell de Wilde, oud-voorzitter van den Volksraad in Ned. Indië, hoofd van de 1ste afd. van het Depar tement van Koloniën, onder-voorzitter; P. H. Zeydel, oud-afdeelingshoofd by de Koninklyke Paketvaart My., oud-lid van den Volksraad, onder-voorzitter van het hoofdbestuur der ver- eeniging „Indo-Europeesch Verbond", commis saris; J. M. van Valkenburg, oud-onderdirec teur van het Departement van Gouvemements- Bedryven in Ned. Indië, penningmeester; J Th. Petrus Blumberger, oud N. I. Bestuurs ambtenaar, hoofd van het kabinet van den Minister van Koloniën, secretaris. Gironummer van het comité: 198000. DEN HAAG, 20 Mei '32. De motie-Drop is verworpen. Met de voor den voorsteller ietwat beschamende cyfers 46 tegen 10. Zelfs de groote meerderheid van de sociaal-democratische fractie liet verstek gaan. En heel de Kamer, voor zoover aanwezig, stelde zich tegenover de sociaal-democraten, voor zoo ver aanwezig. Mr. Marchant heeft by het einde van het debat de motie nog eens kort in het juiste licht gesteld. Zy was zoo algemeen geformuleerd en vroeg een andere regeling ten aanzien van de subsidieering van kerkgenootschappen, gods dienstige vereenigingen en cultureele organisa ties, maar zy was ingediend bij de behandeling van de begrooting der Staatsmynen en inge leid met een schriftelijke nota die aan het Voorioopig Verslag dier begrooting was toege voegd. Klopte dit al niet op elkaar, dit belang- ï-yke verschil van opzet immers de algemeene tekst gaat de heele Regeering aan, terwijl het beperkte gebied van de subsidieering vanwege de Staatsmynen alleen den Minister van Wa terstaat regardeert werd nog geaccentueerd door de toelichting van den heer Drop, welke over allerlei andere terreinen zwalkte en zelfs provinciaal en gemeentelijk beleid ten aanzien van subsidiekwesties, die myien ver van de Staatsmynen afliggen, gispte. Wy konden het daarom met den vryzinnig- democratischen leider geheel eens zyn, toen hy concludeerde, dat blykbaar alleen de bedoeling geweest was, een leerzaam debat te ontketenen een taak, die toch niet de eerstaangewezene van de Kamer is en toen hij den heer Drop den vriendelijken raad gaf, zijn motie in te trekken en dan, wanneer hy werkelijk een uit spraak van de Kamer mocht wenschen, een nieuwe motie in te dienen, waarin de Kamer als haar oordeel zou uitspreken, dat bij iedere subsidieering van vereenigingen voor ontwik keling of ontspanning, hetzy die van Ryks- wege, van provincie- of gemeentewege wordt toegekend, ook dergelyke organisaties, welke op het socialistisch beginsel zyn opgebouwd, dat subsidie moeten verkrygen. Dat wasinderdaad de quintessens, waar het om ging, quintessens, die verdoezeld werd on der allerlei geleerde en quasi-geleerde betoogen. De debatten hebben overigens dezen tweeden dag maar weinig nieuws doen hooren. Prof. Slotemaker hield een uiterst breed en diep be toog over de verschillende vormen, waarin de scheiding van Kerk en Staat aan den dag kon treden, eene beschouwing, die hier al evenmin op haar plaats was, omdat de Staat hier niet qua talis, doch als werkgever optreedt en in die kwaliteit eenvoudig navolgde en navolgt, wat vóór hem de particuliere werkgevers in het mijnbedryf in het godsdienstig belang van hun arbeiders en daardoor tevens in hun eigen be lang want anders komen de goede werk krachten niet doen en deden. Belangryk in prof. Slotemaker's betoog was de herinnering aan Minister Treub's woord in 1914, dat de sub- sidiepost op de begrooting der Staatsmynen niet maar als een voorloopige maatregel werd bedoeld, dat er continuïteit in dezen steun moest zyn. Hiermede ontnam de Christelyk- Historische hoogleeraar wel zeer radicaal iedere kans aan 's heeren Drop's betoog, dat het de bedoeling zou geweest zyn, de subsidieering te staken, zoodra de toestand in het myngebied zich zou gestabiliseerd hebben. Want dat handhaafde de heer Drop in twee de instantie, ondanks de overtuigende cyfer- reeksen van den heer Maenen, dat zulk een toestand van stabilisatie in Zuid-Limburg is in getreden. Hij is bereid in te stemmen met sub sidieering van kerkstichtingen in de nieuwe Zuiderzeegebieden en ondermynt tevens daarmede zijn eigen betoog omtrent de on grondwettigheid van dergeiyken steun buiten art. 172 van de Grondwet on, maar voor het mijndistrict wenscht hy staking van de sub sidieering van de kerkgenootschappen of van de patronaten en christeiyke tehuizen van wege hun godsdienstig karakter. Hy wenscht geheel en al te abstraheeren van het godsdienstige en baant daarmede den weg voor zijn eigen gedachte: geiykelyke subsidiee ring van alle vereenigingen van ontwikkeling en ontspanning enkel en alleen om haar cultureele doelstelling. Dit brengt ons vanzelf op het typische debat tusschen ds. van der Heide en prof. Eerdmans (in tweede instantie) over de vraag, wat cul tuur is. De sociaal-democratische dominee redeneert: Cultuur is alles, wat een eigen vorm en eigen styl aan het leven geeft. En dat doet de A.J.C. Prof. Eerdmans echter noemt dat te recht een leege klank. Hij ziet in cultuur veel eerder een inhoud dan een vorm of styi, hy definieert het woord als het kweeken van die dingen, die het leven ryker kunnen maken. En het leven ryker maken wil voor hem zeer zeker niet zeggen het ondermijnen van het vertrouwen in de goede bedoelingen van den medemensch, het kweeken van klassenhaat en prediken van klassenstryd. Trouwens welk een zonderlingen ldjk de so cialistische predikant op het godsdienstig ele ment heeft, bleek wel, toen hy voor de beslis sing, of eene organisatie al dan niet cultureel is, als criterium stelde de vraag, in welke mate er invloed van haar uitgaat op hare leden, en toen hy a,ls actueel voorbeeld, om dit toe te lichten, vergeleek het Graalspel in het Stadion en het feest van de A.J.C. op den Paaschheuvel op de Veluwe. Alsof juist de sterk godsdienstige inslag van het Pinksterfeest van de Graal deze organisatie niet op oneindig hooger plan stelt dan de A.J.C., die op Pinkstermorgen haar jon gens en meisjes in zeer primitieve kleeding ochtendgymnastiek beoefenen doet! Het is maar de vraag, waarvan meer kracht uitgaat op de leden, zegt de socialistische dominee. Het leidt wel tot de zonderlingste consequenties! Ook Minister Reymer, die zich terecht strikt aan het onderwerp hield en dan ook kort was en zich in hoofdzaak op de heeren Maenen en Hermans beroepen kon, heeft het uitermate vage van het begrip cultureele organisatie aange toond. Het gaat ermee, aldus de bewindsman, als b.v. met het woord „democraat". Ook daar over verkondigt vrywel iedereen een andere meening. Vermelden we tot slot, dat de staatkundig-ge- reformeerde ds. Zandt, die de socialistische organisaties iedere subsidieering ontzegt eenvou dig, omdat zy revolutionnair zyn en dat is nog zoo gek niet ook de Roomsche vereeni gingen en dat is dwaas niet van Staats wege steunen wil. Wél acht hy het als zoon der Reformatie plicht der Overheid, met al haar kracht den godsdienst te schragen, maar Rome, dat volgens Marnix van St. Aldegonde „een goede maag" moet hebben, steunen? Dat nooit! Terecht vroegde heer Maenen, of dominee dan voor de 75 a 80 pCt. Katholieken onder het per soneel der Staatsmynen Protestantsche kerken stichten wil. Trouwens, zyn staatkundig-gere formeerd hart beve niet van onrust over de inhalerigheld van Limburgs Katholieken. Alle gezindten krijgen precies het evenredig deel, dat haar toekomt. Op een van de fraaiste plei nen van Heerlen is een pracht van een Pro testantsche kerk in aanbouw! En de directie van de Staatsmynen bestaat uit.... drie niet- katholieken! Dat noemt men dan: Rome troef! Reeds sedert geruimen tyd houdt de Inter nationale Kamer van Koophandel zich bezig met het vraagstuk van de concurrentie tusschen de verschillende middelen van vervoer, in het bijzonder is een brandende quaestie de concur rentie tusschen spoor- en tramwegen eenerzyds en de auto anderzyds, zoowel ten aanzien van het vervoer van passagiers als van goederen. Het is een gezond economisch beginsel, dat het vervoer geschiedt door het vervoermiddel, dat het meest efficiënt en het goedkoopst is. Dit beginsel heeft de Internationale Kamer van Koophandel dan ook uitgesproken in een der resoluties, aangenomen op haar Congres te Washington in 1931. Het is echter een vraag, die niet gemakkeiyk te beantwoorden is, of een automobiel, zelfs wanneer deze vervoert tegen lagere tarieven dan de spoorwegen, voor de ge meenschap in haar geheel ook goedkooper is dan een trein. Een behooriyk autoverkeer eischt een we gennet, dat in goeden staat verkeert en goed onderhouden wordt. De kosten hiervan drukken echter grootendeels op de gemeenschap, ter- wyi de spoorwegen aanleg, onderhoud, stations, bewaking enz. zelf moeten bekostigen uit de opbrengst van het vervoer. Weliswaar dragen de gebruikers van de wegen bij tot het aanleg gen en het onderhoud van het wegennet (we genbelasting, rijwielbelasting, tollen enz.), doch het is juist de vraag of deze bydragen het to taal der bedragen, dat daaraan ten koste ge legd mordt, dekken. Naarmate het autoverkeer toeneemt, worden hoogere eischen gesteld aan het wegenstelsel en vermeerderen ook de on kosten voor de gemeenschap. Het Congres van de Internationale Kamer te Washington heeft den wensch uitgesproken, dat een gemengde conferentie zal worden by- eengeroepen, bestaande uit vertegenwoordigers der verschillende transportmiddelen in de ver schillende landen, ten einde het vraagtuk der coördinatie der transportmiddelen aan een na der onderzoek te onderwerpen. De voorbereiding van deze conferentie is op gedragen aan een internationale commissie van deskundigen, onder voorzitterschap van Dr. Otto Most, Oberbürgermeister van Duisburg Ruhrort. Deze commissie heeft besloten, dat men zich voorioopig zal beperken tot een on derzoek naar het rail- en motorvervoer. Wel iswaar komen verschillende andere vervoermid delen in aanmerking om mede in dit onder zoek betrokken te worden (b.v. luchtvaart en binnenvaart), doch men bewaart dit voor een later stadium van het onderzoek. De commissie heeft een vrageniyst opge steld, waarin tal van gegevens gevraagd wor den, die van belang zyn voor een beoordeeling van 't vraagstuk. De vrageniyst is toegezonden aan de Nationale Comité's van de Internatio nale Kamer van Koophandel in de verschillen de landen met het verzoek om de gevraagde gegevens te verschaffen. De Nederlandsche Organisatie voor de Inter nationale Kamer van Koophandel te 's-Gra- venhage heeft een beroep gedaan op de Mi nisters van Waterstaat en Koloniën en op de by dit vraagstuk betrokken organisaties hier te lande met het verzoek, vertegenwoordigers aan te wyzen in een gemengde commissie, ten ein de de vrageniyst te beantwoorden. De beide Ministers en de uitgenoodigde or ganisaties hebben aan dit verzoek gevolg ge geven. Een commissie is ingesteld onder voor zitterschap van den heer J. B. van der Houven van Oordt, voorzitter van de Nederlandsche Organisatie voor de Internationale Kamer van Koophandel, waarin de vólgende heeren zitting hebben: Dr. N. A. Lunsingh Tonckens als ver tegenwoordiger van den Minister van Water staat, Ir. J. Blackstone als vertegenwoordiger van den Minister van Koloniën, Mr. F. F. de Bruyn als vertegenwoordiger van de Neder landsche Spoorwegen, Jhr. Ir. J. Roëll en de heer A J. Kuiper voor de Nederlandsche tram wegen," de heer G. P. J. Caspersz voor de Ne- derlandsch-Indische spcor- en tramwegen, de heer A J Kuiper tevens voor de autobusdienst- ondernemers, de heer J. H. W. König voor den Bond van Bedryfs outohouders in Neder land, de heer H. W. O. de Bruyn voor den A. N W B., Mr B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slootèn voor'de K.N.A.C., de heer M. S. wyn- berg voor de R.A.I., en Ir. J. W. van der Vegt als Nederlandsch lid van de Commissie voor Spoorwegvervoer van de internationale Kamer van Koophandel, terwyl de heer H. W. O. de Bruyn ook als Nederlandsch lid van de Com missie voor Wegentransport van de Internatio nale Kamer van Koophandel van de commissie deel uitmaakt. Secretaris is Drs. 6. Posthuma. Naar wy vernemen, heeft de Fransche regee ring met ingang van 14 Mei, het invoer-con tingent opnieuw verminderd. Van genoemden datum af, is de invoer, welke reeds teruggebracht werd op 64 pet. van den gemiddelden maandelijkschen invoer over de jaren 19281929, en 1930 beperkt tot 60 pet. van dien invoer. Het gevolg van dezen beperkingsmaatregel zal zyn, dat de Ned. Myndirectie opnieuw genood zaakt zal zyn, de productie te verminderen, hetgeen men denkt te bereiken door verder ontslag of door het veelvuldiger inleggen van verzuimdiensten Naar alle waarschynlijkheid is het thans vastgestelde contingent voor alle Limburgsche mijnen door dezen maatregel getroffen. Er zyn dan ook particuliere myren, die deze maand geen kolen naar Frankrijk meer versturen. De nieuwe beperkingsmaatregel beteekent voor onze mynen eene vermindering van onge veer 10.000 ton steenkolen per maand. Het Comité voor Economisch Verweer heeft Vrydag het volgend telegram verzonden aan den Minister van Economische Zaken en Ar beid: „Comité voor Economisch Verweer heden in vergadering byeen besprak den onhoudbaren toestand in landbouw en veehoudery speciaal met betrekking tot den export naar Duitsch land. Indien te dezer zake van regeeringswege niet spoedig zeer doortastende maatregelen ge nomen worden om tot verbetering der export- mogeiykheid te komen wordt onze geheele han del op Duitschland vernietigd. Comité is van oordeel dat regiering niet voldoende beseft hoe ernstig de toestand in den land- en tuin bouw en de veehoudery is. Comité heeft reeds vanaf December 1931 aan gedrongen op een systeem van goederenruil met Duitschland en hieromtrent op 29 Februari een concreet plan voor uitwisseling landbouw producten tegen steenkolen aan Uwe Excel lentie voorgelegd. Over deze aangelegenheid is verder geschreven op 21 Maart en 15 April. Totnogtoe mocht daarop echter geen antwoord worden ontvangen. Door berichten van verschillende "Zyöen wordt Comité versterkt in de meening dat dergelyke goederenruil tot stand te brengen is mits re geering spoedig handelend optreedt. Het is bekend dat op 18 en 19 April van regeeringswege besprekingen te Berlijn hebben plaats gehad. Vermoed wordt dat deze bespre kingen spoedig zullen worden hervat. Comité wenscht te weten of deze besprekingen zullen gevoerd worden al of niet op de basis der voor gestelde goederenruil, met andere wóórden of zyn verzoek van 29 Februari met ja of neen beantwoord wordt. Organisaties hebben nu lang genoeg gewacht op maatregelen der regeering, kunnen de verantwoordelijkheid niet langer dragen en zullen genoodzaakt zyn zelf hande lend op te treden, indien regeering langer zwijgt. (w.g.) Comité Economisch Verweer, Posthu ma, voorzitter; Geluk, secretaris." Naar wy vernemen, heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid op het telegram van het Comité voor Economisch Verweer het volgende antwoord gezonden aan den voor zitter van dat Comité, dr. F. E. 'Posthuma: „Telegram heden ontvangen. Uw toon is zoo grof, dat samenspreking welke m.l. nut kon hebben, onmogelyk wordt. Daar u persoonlijk van de activiteit der Re geering byzonderheden kent, is my uw houding onbegrypelyk. Uw verantwoordeiykheid, waarvan u ge waagt, zou meebrengen de samenwerking met de Regeering niet door uw wyze van optreden onmogelyk te maken". (w.g.: mr. T. J. VERSCHUUR). HARBOUR GRACE, 20 Mei Nadat de Do. X wegens gebrek aan benzine te Dildo in de Trinity-baay was gedaald, vertrok de vliegboot een uur later naar Holyrood. De start voor de Oceaanvlucht is mislukt, daar de gisteravond aan boord genomen ben zine ongeschikt bleek. De voor de Do. X-mo- toren vereischte byzondere benzine is te Holy rood besteld. De dertigjarige vrouw van een kantoorbe diende te Bussum heeft Vrijdagmiddag in een vlaag van waanzin haar zoontje van vyf maan den in de waschtobbe verdronken, zy vertelde dit haar buren, die haar vasthielden en in het huis gingen kyken, waar zy tot de ontdekking kwamen, dat de vrouw de waarheid had ge sproken. Het andere kind, een meisje van twee jaar, omtrent hetwelk de vrouw een geiyk voor nemen uitte, werd in veiligheid gebracht. Nadat de man was gewaarschuwd, werd de vrouw door de politie naar een zenuwinrichting in Gelder land vervoerd. De heer H. Bergkamp oud-wethouder van de gemeente Amstelveen en oud-lid van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland, is em- tig ziek. Hij is van de H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9