PROVINCIAAL NIEUWS nt<xit pezt-ïfo.' Laatste Nieuws Wending in Japan f RFTEM EVERJs FINANCIEEL OVERZICHT HEVIGE AARDBEVING IN SALVADOR MISS EARHART TE LONDEN MAANDAG 23 MEI Groote overstrooming Saito kabinetsformateur Lilian Harvey niet naar Hollywood ASSENDELFT BOVENKERK DE RIJP ENKHUIZEN HERINGA WUTHRICH, EGMOND-BINNEN HEILOO HOOGKARSPEL MEDEMBLIK MONNIKENDAM NIEUWKOOP OUDERKERK a.d. AMSTEL PURMEREND WEESP WILNIS ZAANDAM ZEVENHOVEN f omdat ze zoo geurig ts PATENTBAAI en PATENTKRUb 15-20 en 25 cl. per 1/2 ons Stofzuigerhuis MAERTENS Door Mellon verwelkomd VELDSLAG HAARLEM—AMSTERDAM Zes vechtersbazen voor den Haarlemschen politierechter TELEGR. WEERBERICHT^ DE BEDRIJFSTOESTAND IN DË BOLLENSTREEK Betere steunactie? 459e STAATSLOTERIJ l®8in In de Woensdag gehouden raadsvergadering is een adres behandeld van de beide Midden- standsvereenigingen, waarin werd gevraagd om een verordening te maken voor de bij de wet toegestane plaatselijke afwijkingen. Door B. en W. werd de volgende regeling voor gesteld, die door den raad is goedgekeurd. Voor Pinkster-Zondag en den daarop volgenden Zon- uag en den Zondag van de plaatselijke kermis. De eerste twee Zondagen gelden voor de win keliers benoorden de spoorlijn. De 21 dagen by de wet toegestaan, waarop van het sluitingsuur mag worden afgeweken, werden als volgt verdeeld: 3 dagen voor Ker- mis-Zondag en 4 dagen daaraan volgende, 3 da gen voor Paschen en 4 dagen voor Pinksteren. De 7 dagen die nog overblijven kunnen worden benut bij bijzondere plaatselijke gebeurtenissen. Op het verzoek van de bovengenoemde veree- nigingen om het plaatsen van automaten aan of op den openbaren weg te verbieden, werd afwij zend beschikt in dien zin, dat bij eventueele aanvrage voor het plaatsen van een automaat men de zaak nog eens zal bezien. Priesterwijding Voor de derde maal bin nen een viertal jaren mocht de parochie Boven kerk de hooge eer genieten, dat een harer zo nen de H. Priesterwijding ontving. De WelEerw. heer Jos. Kragtwijk werd Za terdag tot priester gewijd door Haarlems kerk voogd Mgr. Aengenent en heeft Zondag zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen in onze parochiekerk. Wie Bovenkerk kent, weet, dat een dergelijk?» gebeurtenis geenszins onopge merkt voorbij gaat. doch dat alle parochianen medeleven en zich vereenigen om te toonen hoe zy zich verheugen in het feit, dat een hunner zonen tot het H. Priesterschap werd verheven. Het was waarschynhjk wel voor de eerste maal dat Aalsmeer-Oost getuige mocht zijn van de hulde, die aan een jeugdig priester wordt ge bracht by zijn intrede in de parochie. In een tiental auto's waren parochie-geestelijken, feest commissie en familieleden den neomist tege moet gegaan tot het veilingsgebouw Bloemen- lust en werd de stoet gevormd om den terug tocht aan te vangen naar de parochiekerk om den jeugdigen priester, gezeten naast zijn ge lukkige moeder 'n blijde ontvangst te bereiden. Vooraan lieten de blijde tonen van Boven kerks fanfarecorps zich hoorep; waarna de graalleden volgden met hun banier, hetgeen aan den stoet bijzonder cachet gaf. Voorts hadden Patronaatsjongens en St. Jozefgezellen in den stoet plaats genomen op met vlaggetjes versier de rijwielen en zoo trok men onder groote be langstelling langs de bevlagde woningen door velen begroet. Ongeveer halfweg de Luwte plaatsen zich een veertigtal bruidjes voor den auto van den neomist langs geelwitte linten en naderde men de pastorie onder het vroo- lijk gebeier der klokken. Nadat de talrijke aanwezigen zich in de kerk hadden begeven, die schitterend was versierd met bloemen en emblemen, trad de neomist gevolgd door priesters en omstuwd door familie onder het zingen van een welkomstlied de kerk binnen; waarna een plechtig lof met assistentie door den feesteling gehouden, dezen avond be sloot. Nadat in de vroegmissen talloos vele pa rochianen waren genaderd tot de H. Communie tot intentie van den pasgewijden priester, had voor de hoogmis opnieuw een plechtige intocht plaats van den neomist onder het zingen van het welkomstlied, voorafgegaan van ongeveer 80 bruidjes, in de parochiekerk. Hierna droeg de WelEerw. Heer Jos. Kragt wijk als neomist zijn plechtige eerste H. Mis op met assistentie van den WelEerw. Heer Drost als diaken, kapelaan H. Koopmans als subdiaken en Pastoor Roozen als presbyter as- sistens terwijl de WelEerw. Heeren Jos. Smul ders en Th. Boelrijk als cantores fungeerden, Pastoor Roozen hield de feestpredicatie en had tot tekst gekozen: Gratias agamus Domino Deo •nostro. Dignum et justum est. Brengen wij dank aan den Heer, onzen God. Dat is passend en rechtvaardig." Treffend was het oogenblik dat de feestredenaar den neomist aanbeval in 't H. Misoffer zijn overleden vader te gedenken, benevens zy'n moeder, broeders en zusters en dank te brengen aan God voor de ontvangen genaden en weldaden. Ook schetste pastoor Roozen de verheven waardigheid eens priesters, aan wien vergund is, hetgeen niet aan de engelen en zelfs niet aan de Koningin der en gelen is toegestaan. Niet minder treffend was het oogenblik toen de jeugdige priester aan zijn moeder, een vier tal zusters en een achttal broeders voor 't eerst als priester de H. Communie mocht uitreiken. Het zangkoor voerde op verdienstelijke wyze de Missa St. Franciscus Xaverius van Fr. Witt uit en na de H. Mis met jongenskoor de pries tercantate van Olivier Koop, waarvan de soli op heerlijke wijze werden vertolkt. Van de gelegenheid om den neomist en diens familie geluk te wenschen werd voor het plech tig lof een druk gebruik gemaakt. Tevens wer den daarbij de mooie geschenken bezichtigd, waaronder zich een prachtige gouden kelk be vond van moeder, broeders en zusters en voorts beelden en verdere priestergeschenken. Het was ongetwyfeld voor den jeugdigen priester en diens familie een onvergetelijke dag en voor de parochianen een dag om met trots aan terug te denken, hoe Katholiek Bovenkerk zyn priesters weet te eeren. Encycliek-herdenking. Naar wij vernemen, hebben alle R. K. Vereenigingen op sociaal ter rein zich bereid verklaard, de uitvaardiging van de encyclieken .Rerum Novarum" en „Quadra- gesimo Anno" in feestelijke byeenkomst te her denken. De datum daarvoor zal nog nader vast gesteld worden. VIsch Aangevoerd werden 20 vaartuigen met 3000 K.G. ansjovis 53 tot 393 K.G. f 0.11 0.12. 3 vaartuigen met 1000 pond Noordzeeschol prys f 9—5.45, 2 vaartuigen met 38 K.G. tong f 0.53—0.54. R. K. Volksbond De R. K. Volksbond hield 19 Mei in het St. Gomarisgebouw zyn leden vergadering. De opkomst was zeer gering. De voorzitter opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom, inzonderheid den geeste- iyk adviseur. In behandeling komt de beschrijvingsbrief van de Centr. Raadsvergadering. De vergadering acht dit van weinig belang, waarom dan ook wordt besloten niemand ter vergadering af te vaardigen. Aan de orde is dan de verkiezing van een be stuurslid. Candidaat wordt gesteld de heer G. Stavenuiter (voorz. Bakkersbond) die met groote meerderheid van stemmen wordt geko zen. Daar genoemde persoon niet tegenwoordig was, kon niet mondelingo worden gevraagd of hij de benoeming aannam. In bespreking kwam de encycliek-meeting. De secretaris deelde in het kort mede wat op de laatstgehouden vergadering was besloten. De meeting zou gehouden worden te Groo tebroek op Zondag 29 Mei. Heden werd nog een schrijven ontvangen dat die dag te Grootebroek niet beschikbaar is, in verband met Sacramentsdag. Grootebroek stelt voor deze meeting te verdagen tot 26 Juni. De afd. Hoorn vindt dit te laat in den tyd worden en wenscht er verder van af te zien. De leden van Enkhuizen denken ex echter HAARLEM CENTRALE VERWARMING HERINGA-JOHNSON-OLIEBRANDERS anders over en zijn van oordeel, dat de mee ting moet doorgaan op 26 Juni. Hiertoe beslo ten. Hierna volgt een korte bespreking voor het oprichten van een retraiteclub. Op 2 personen na geven alle leden zich hier voor op. Hierna sluit de voorzitter de vergadering op de gebruikeiyke wyze. Aanbesteding Aan J. C. van der Lof te Coevorden is gegund de monteering van het laagspanningskabelnet inclusief levering en plaatsing van huisaansluitingen met bijbehoo- ren, als laagste inschrijver voor de som van f 8000. Melkprijs. De melkprijs is een cent verlaagd en gebracht op zeven cent per liter. Verloting. Door B. en W. is aan de afdee- ling Heiyoo van den Nationalen bond „Het Mo- bilisatiekruis" toestemming verleend een ver loting te houden vóór 1 Sept. 1932 en tot een uitgifte van 1000 loten. De Hanze Vrydagavond vergaderde de Hanze afd. Hoogkarspel in café Vlaar. Voorzitter de heer J. Bot. Ingekomen een schrijven van het comité v. d. Westfrieschen landdag, waarin de leden wor den aangespoord een bezoek te brengen aan den Kath. landdag op 1 Juni as. te Wervers- hoof. Verder een schry'ven van het gemeentebe stuur betreffende een voorstel van verdeeling der 21 uitzonderingsdagen inzake de Winkel sluitingswet. Algemeeen werd de wensch uit gesproken deze uitzonderingsdagen voor iederen winkelier persoonlijk te benutten, op een tyd- stip dat het voor een bepaalde zaak het best geacht wordt. Een verzoek als zoodanig zal bij het gemeentebestuur worden ingediend. Hierna werd de agenda der Centrale Raads vergadering behandeld. Inmidels komt de Edelachtbare Heer Burge meester ter vergadering en wordt door den voorzitter welkom geheeten. Als afgevaardigden naar de Centrale Raads vergadering werden gekozen de heeren J. Kunst en P. Appelman. De rondvraag leverde geen bijzonders op. Van den Zeereerw. Heer Pastoor was nog bericht van verhindering ingekomen. Alvorens te slui ten bracht de voorzitter een woord van dank aan den Burgemeester voor de volle medewer king van het gemeentebestuur. Hierna sluiting met gebed. Burgeriyke Stand van 1319 Mei Ge trouwd: Albertus Koudys en Rachel Eulalie Remery. Burgerlijke Stand. Geboren: Trijntje, d. v. Pieter Kaars en Jannetje Snieder. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna, d. van A. Kuyf en H. J. van den Haak; Petrus Antonius Maria, z. van J. Mourits en M. P. de Groot; Adrianus, z. van A. Leliveld en C. T. Ty sterman. Getrouwd: A. van den Berghe, oud 26 j. en J. M. van den Bosch, oud 23 j. Ondertrouwd: J. Korver, oud 22 jaren, wo nende te Edam en T. A. Koole, oud 21 jaar. Coöperatieve Boerenleenbank Woensdag avond hield bovengenoemde vereeniging haar 37ste algemeene vergadering in café „De Vrije Handel" te Ouderkerk. Nadat de voorzitter de vergadering op ge bruikelijke wijze had geopend, bracht de kas sier, de heer Miermans, verslag uit van de financiën der Bank over 1931. Hierby bleek dat de algemeene toestand van de Bank zeer gunstig geacht kan worden, ter- wyi het ledental 281 bedraagt. In totaal zijn hans 1149 spaarboekjes in omloop met een totaal-inlage op 31 Dec. van 899.389.46, In den loop van het jaar werd aan spaargelden ont vangen 593.037.43 en terugbetaald 638.962.14. De spaargeldrente bedroeg 28.316.56. Aan voorschotten werd uitgegeven 174.30.terug betaald 114.813.64. Het saldo uitstaande voor schotten bedroeg op 31 Dec. 640.780.91. In rekening-courant werd resp. ontvangen en uit gegeven 634.823.25 en 536.954.52. Aan de Centrale Bank stond op 31 Dec. een bedrag uit van 118.258.11, terwijl van rekening-courant houders (leden) was te vorderen 158.077.82. De reserve (zonder de winst over 1931) bedraagt 53.194.78. De winst over 1931 is groot 2387.77. Na nog een overzicht gegeven te hebben over de werking van de Centrale Bank en hare verschillende instellingen, eindigde de heer Miermans zyn overzicht met een opwekking om, ondanks de moeilijke tijden, moedig voorwaarts te gaan en vol te houden totdat betere tijden zullen aanbreken. De vergadering gaf door een luid applaus van zyn instemming met het gesprokene biyk. Nadat de contröle-commissie bij monde van den heer W. Braam had verklaart, dat by het gehouden onderzoek alles in orde was gebleken, dankte de voorzitter den kassier voor diens uit voerig verslag en gehouden beheer. Hierna werden rekening en balans met alge meene stemmen door de vergadering goedge keurd en tevens werd besloten de gemaakte winst van dit jaar over te brengen naar de reserve. Deze bedraagt thans 55.582.55. De verkiezingen voor een lid van den Raad van Toezicht en het bestuur gaven tot uislag dat met byna algemeene stemmen de heeren Th. J. Andriessen en J. Balder als zoodanig werden herkozen. Besloen werd aan den Landbouwcursus weder om een subsidie toe te staan van ten hoogste 100.—. Onder de „mededeelingen" was het voorname punt dat de rente voor de voorschotten, in ver band met de zware tyden, wordt verlaagd van 4% ot 4 pet. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voor zitter deze vergadering met een toepasseiyk woord. R.K.V.V.Purmerend. Purmerend heeft met een 31 overwinning op Santpoort II de promotie naar de eerste klasse D.H.V.B. in de wacht weten te sleepen. Voor de rust wisten de gastheeren het tot 20 te brengen en na de thee kreeg elke ploeg nog een punt. Afslagvereeniging B. P. en O. De omzet aan de groentenveiling van 1 Januari tot 17 Mei j.l. was ƒ65.940.41, tegen ƒ100.092.80 in het vorig jaar. De daling van de omzetcyfers is in dit geval in hoofdzaak te wyten aan de mindere opbrengst van de spruitkool. PLECHTIGE EERSTE H. MIS WELEERW. HEER C. KROON. Een zeer byzondere dag was de jongste Drie vuldigheidsdag voor de parochianen van Purme rend wegens de plechtige H. Mis van een ha rer zonen, den weleerw. heer C. Kroon, die Za terdag de H. Priesterwyding ontvangen heeft. Zaterdagavond werd hij door een koor van buurtkinderen ingehaald. Zondagmorgen droeg Z.W.Eerw. om half elf zyn plechtige H. Mis op, daarbij geassisteerd door den W.Eerw. Heer Deken A. Hollenberg als presbyter assistent, den W.Eerw. H.H. Ver- hoofstad (kapelaan te Haarlem) en A. C. Schaaper, (kapelaan te Rotterdam) als diaken en sub-diaken en den weleerw. Heer J. van Et- tinger, kapelaan alhier, als ceremoniarius. De feestpredikatie werd gehouden door den W.Eerw. Heer P. Verhoofstad, vriend van den neomist. De feestpredikant schetste naar zijn tekstwoorden „Priester in Eeuwigheid" den priesters als roep van Gods barmhartigheid en als een weerkaatsing, ja, een monument van Gods liefde. Z.W.Eerw. sprak met Thomas Kempis. „Denk in de vreugde aan de schaduw." Door zyn priesterschap heeft de neomist ook reeds vijanden gekregen. Daartegen zal hy moeten strijden, door bidden, woord en daad. Z.w.eerw. riep zyn vriend toe: „Ga, onze gebeden verge zellen u." De feestredenaar wenschte de familie en vooral de ouders veel geluk, maar die er op kunnen rekenen, dat God zich niet in edel moedigheid laat overtreffen. Voor de H. Mis was door de zeer talrijke kerkbezoekers (geen plaatsje was onbezet) een feestlied gezongen. Door het zangkoor werd op verdienstelijke wyze uitgevoerd Missae „Trinistatis" van Hub. Cuypers en na de H. Mis gezongen de feest cantate van pater Haagh C.s.s.R. Vele parochianen kwamen tijdens de receptie den neomist gelukwenschen en bewonderden de caudeaux, welke door een comité namens de burgery Z.w.eerw. waren aangeboden. In den namiddag bracht het Harmoniegezel schap „Crescendo" den neomist een serenade. Een plechtig Lof met Te Deum was de slui ting van dit mooie feest. Assistentie verleenden hierby de weleerw. heeren R. Out uit Langeraar en J. A. van Ettingen, kapelaan te Rotterdam. Kapelaan Verhoofstad was wederom ceremonia rius. Burgerlijke Stand Geboren: Jacob, z. van H. E. Rempe en H. M. Steur; Hendrika Hijntje, d. van A. Bogaard en M. Mekking. Overleden: Pieter Theodorus van Son, 87 j. Getrouwd: H. Velt en W. Bogaard; K. H. C. Lobbes en K. Kok; J. F. Kruse en A. van Vark; J. Loor en C. Th. M. van Velzen. Raadsvergadering De Raad dezer gemeente vergaderde Vrydagavond half acht uur; waar bij tegenwoordig alle leden onder voorziterschap van burgemeester I. Padmos. Besloten werd geen adhaesie te betuigen aan het adres van Ooststellingwerf om bij de Re geering op spoed aan te dringen voor het ne men van maatregelen tot steun van den boe renstand. Afgewezen wordt een verzoek van den Bond van Melkveehouders om vrijstelling van het betalen van tolgelden aan de Westveensche kade, wijl de gemeente die inkomsten niet kan missen. Besloten wordt het aantal verloven vast te stellen op 3, daar er thans slechts 2 rijn; hoe wel er 9 mochten zyn. Deze vaststelling is voor- Ioopig, daar er nog verschil van meening be staat of dit pas in 1935 kan gebeuren of nu reeds. Hierna geeft de voorzitter een overzicht van den toestand der gemeentefinanciSn en de te verwachten opbrengst der belastingen, die ver beneden de raming zijn volgens den Rijksont vanger. De heer Knigge stelt voor om den toestand aan de Regeering bekend te maken en te ver zoeken van de reserve van f 20000, die op het Grootboek is geplaatst, f 2300 te mogen gebrui ken voor de wegen; welk bedrag nog van het wegenonderhoud moet worden afgelost. De voorzitter vreest dat het niet zal gaan. Na begrotingswijziging volgt sluiting tegen 11 uur. AGENDA R. K. VEREENIGINGS-GEBOUW. Maandag: Bovenzaal repetitie Zaandams Muziekkorps. Zaal 1: Repetitie R. K. Kerk zangkoor. Zaal 3: Commissie van Beheer. Koffiekamer. Billardclub W. I. K. Dinsdag: Bovenzaal R. K. Harmonie. Zaal 1: R. K. Mannen- en Gem. Zangvereeniging „Inter Nos". Zaal 2: R. K. Begrafenisvereeni- ging „St. Barbara". Koffiekamer: Billardclub W. I. K. Woensdag: R. K. Mannen- en Gem. Zang vereeniging „Inter Nos". Zaal 2 en 4: Leer lingen repetitie R. K. Harmonie. Donderdag Bovenzaal repetitie R. K. Har monie. Zaal 1: R. K. Mannen-zangvereeniging „St. Cecilia". Vrijdag. Bovenzaal R. K. Mannen- en Gem. Zangvereeniging „Inter Nos". Zaal 1: Leden vergadering Woningbouwvereniging „Goed Wonen". Zaal 2: Jaarvergadering R. K. Hout bewerkers. Zaal 4: R. K. Dam- en Schaakclub D. O. S, Zaterdag Zaal 1: R. K. Handelsreizigersver- eeniging „St. Christoffel". BEGRAFENIS. Zaterdag heeft op de algemeene begraaf plaats de begrafenis plaats gehad van het bij de aanrijding in de Westzijde omgekomen knaapje. De belangstelling was buitengewoon groot, terwijl door kameraadjes met wie de kleine op school geweest was, onder leiding van een onderwijzer een toepasselijk gezang werd uit gevoerd. De aanwezigen waren diep onder den indruk. AANRIJDING IN DE WESTZIJDE. In de Westzyde, op den hoek van de Park straat heeft Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur een aanrijding plaats gehad. Een 19-jarig meisje, dat daar fietste, werd aangereden door 'n motorrijder waardoor zy over de straat werd geslingerd en bewusteloos bleef liggen. Onmiddellijk is de aangeredene naar de kli niek overgebracht. Men vreest voor hersen schudding. By onderzoek is gebleken dat den motorrijder niet de minste schuld treft, doch dat de aanrijding waarschyniyk door een on handige manoeuvre van het slachtoffer is ver oorzaakt. VERKEERSONGEVAL. Zaterdagmiddag ontstond in de Westzijde bij de Parkstraat een botsing tusschen een motor en een fiets. De berijdster van het laatst genoemde voertuig, een 18-jarig meisje, be kwam een hersenschudding, terwyi haar fiets zwaar beschadigd was. Dr. p. pias verleende de eerste hulp, waarna het meisje naar het Ziekenhuis werd vervoerd. Den motorrijder treft geen schuld. Gemeenteraad Hedenavond 8 uur komt de Raad in openbare vergadering bijeen. De agen da bevat een 8-tal punten. In de finantieele wereld kijkt men in den laatsten tyd met niet geringe bezorgdheid naar de monetaire capriolen van Hoover, den zeer energieken en optimistischen President van de Vereenigde Staten. Zooals men weet, is deeeni- gen tyd geleden opgerichte Reconstruction Fi nance Corporation, ten doel hebbende het be drijfsleven nieuwe kracht te schenken en de Vereenigde Staten opnieuw hun eeretitel van het Land van Belofte waardig te doen zyn, een bedenksel van niemand minder dan den Pre sident zelf. Hy is daarby uitgegaan van de ge dachte dat het welslagen van iedere onder neming tenslotte van de organisatie afhangt en gedachtig aan het schitterend resultaat, dat hy in den oorlogstyd met de organisatie van de voedselvoorziening oogstte, besloot hy het vastgeloopen industrieele en financieele rader werk van zyn land opnieuw in beweging te brengen. De bewegende kracht zou worden ver schaft door de Reconstruction Finance Corpo ration, die tot nog toe speciaal voor dit doel was gemachtigd tot het uitgeven van leeningen tot een bedrag van niet minder dan IY2 mil liard dollar. Indertyd was men reeds ontsteld over de grootte van deze som, zoodat het niet te verwonderen valt dat het jongste bericht over het voorstel van Hoover om nog eens 1 Va milliard aan leeningen uit te geven, eerst recht ontsteltenis heeft verwekt. 300 millioen zou den bestemd worden voor rechtstreekschen werkloozensteun, 40 millioen voor graan- exportcredieten en 1160 millioen voor het financieren van particuliere werken ter be striding van de werkloosheid en voor steun aan de Obligatiemarkt. In Euorpa is men bevreesd, dat deze over strooming van het land met Reconstruction Finance papier reeds een inflationistische ten dens heeft en herhaaldelijk heeft men, mede in verband met de voortdurende terugtrekking van goud uit Amerika door het buitenland reeds zyn bezorgdheid over de positie, van den Dollay geuit Weliswaar bedraagt de totale goudvoor raad'van de Vereenigde Staten nog 4300. millioen, naar vergeleken met 8 maanden gele den beteekenit dit toch een vermindering van 14 pCt. Door de aanneming van de Glass-Ste- gall Wet waarover wij kort geleden schre ven mogen tegenwoordig echter behalve goud en wissels ook effecten als dekking voor bank- biljeten worden gebruikt. By grooteren goud- uitvoer zou dus de dekking van de circulatie middelen wetteiyk gemakkelijk genoeg op het voorgeschreven peil gehouden kunnen worden, maar tevens is men op deze wyze een stap nader gekomen in de richting van de afschaf fing van den gouden standaard. Ook de plannen van Amerikaansche zijde tot het organiseeren van een internationale monetaire conferentie, waarop voornamelijk het zilvervraagstuk be handeld zou worden, wordt met de kwestie van het eventueel verlaten van den gouden stan daard in verband gebracht. Het schijnt echter dat de meest vooraanstaande persooniykheden sterk tegen alle plannen en pogingen in deze richting zyn gekant omdat zij er de meest fu neste gevolgen van verwachten. De Amerikaansche beurs was deze week weer verre van opgewekt en het zyn wel voorname lijk de zeer ongunstige berichten uit de staal industrie, welke nog weinig goeds voor de naaste toekomst voorspellen. Het afbrokkelen van de koersen der meest verhandelde Ameri kaansche aandeelen is nog een dagelijksch ver schijnsel en volgens de berichten is ook de Obligatiemarkt te New-York in den laatsten tyd vrijwel gedemoraliseerd, zooals dit in het beursjargon met vry groote overdryving wordt genoemd. Ook de verdere internationale beur zen gaven geen opwekkend beeld te zien en op het Damrak was de stemming al geen grein beter. De handel was tot een minimum inge krompen. De noodkreet van dr. M. Posthuma, telegra fisch aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid overgebracht, vestigde de algemeene aandacht op de werkeiyk schrikbarende toe standen in het zuivelbedrijf, waar een stem ming van vertwyfeling schynt te zyn ingetre den. En inderdaad is het wel begrypeiyk, dat men in de huidige omstandigheden de wan hoop nabij is. Reeds eenige weken geleden ves tigden wy de aandacht erop, dat de Duitschë maatregelen ons land langzaam maar zeker verarmen. Het grootste gedeelte van onze na tionale boterproductie ging steeds naar Duitschland, n.l. c.a. 3035 millioen K.G. per jaar, terwijl door de nieuwe bepalingen slechts maximum 5 millioen K.G. dom- ons in dit land mag worden ingevoerd. En het behoeft wel geen betoog, dat een dergeiyke vermindering van onze uitvoer mogeiykheid van boter by een melkprys van nog geen 3 ct. pr liter, catastro- phale gevolgen heeft. Inmiddels heeft de regee ring besloten ter aanmoediging van het opslaan der overtollige botervoorraden, dat de kosten van opslag en bewaren van boter in koel- en vrieshuizen door haar vergoed zullen worden, zoowel voorzoover het de reeds aanwezige voor raden beterft alsook voorloopig voor alle voor raden betreft alsook voorloopig voor alle voor schijnt dat dit besluit reeds Dinsdag j.l. is ge nomen, maar eerst Vrydag j.l. bekend is ge maakt ter voorkoming van prijsopdryving der koelruimten. Men begrijpt dat deze maatregel wel eeniger- mate den nood der boeren zal verlichten, nJ. in dezen zin dat het opslaan der onverkoopbare voorraden voor hen gen extra kosten zal mee brengen, maar dat een definitieve oplossing slechts gevonden kan worden in het herstellen van de uitvoermogeiykheden. Engeland is op dit gebied vrijwel voor ons uitgeschakeld omdat tengevolge van den val van het Pond Sterling, zoowel de koloniale als de Deensche boter daar belangrijk goedkooper dan de Nederlandsche kan worden ingevoerd. Frankryk heeft een sterke contingenteering ingevoerd, terwyi Spanje een geweldig invoerrecht van niet minder dan 80 ct. per K.G. heeft. Ook deze landen zyn dus practisch voor onze zuivelproducten onbe reikbaar. En het lykt, zooals de zaken nu staan, vrywel onmogeiyk om hierin verandering te brengen. In Denemarken verkeeren de boeren in vrywel geiyke positie met de onze en men heeft daarom dezer dagen te Kopenhagen een groote propagandavergadering van huisvrouwen belegd om de Denen aan te sporen meer eigen boter en kaas te eten. Niet minder dan 20 mil lioen K.G. Deensche boter kan niet in het buitenland worden afgezet en daarby komt dat de Denen tot de naties behooren die de minste boter eten. De landbouwers zelf byvoorbeeld gebruiken vrywel uitsluitend margarine inplaats van hun eigen producten. Wellicht komt men er ook in ons land toe om een groote propaganda te gaan voeren voor het gebruik van Holland- sche boter; reeds te lang heeft men met leede oogen moeten aanzien hoe ook by ons de markt wordt overstroomd met Australische, Si berische, Deensche en verdere buitenlandsche producten. Re. Niettegenstaande in ons land uitstekende tand pasta wordt vervaardigd, wordt het tegenwoordig overstroomd met buitenlandsche merken, waarvoor het Nederl. invoerrecht geen noemenswaard beletsel vormt, maar omgekeerd is 't door de hooge tarieven en allerlei beperkende bepalingen in andere landen onmogelijk Nederl. tandpasta daarheen te leveren. Een reeds 20 jaar hier zeer bekend merk, Niva Tandpasta, voldoet aan alle eischen, welke men aan goede tandpasta mag stellen, het reinigt het gebit zonder op den duur het glazuur aan te tasten, werkt antiseptisch, d.w.z. vernietigt de microben, welke oorzaak van tandbederf zijn en heeft door het hooge gehalte aan aetherlsche oliën een frisschen smaak. De verpakking, alsmede de meeste erin verwerkte grondstoffen worden in Nederland vervaardigd, zoodat ge dus door het gebruik van Niva Tandpasta verschillende Neder landsche industrieën steunt. Niva is verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in tuben van 25 en 75 ets., waarmede U resp. 30 en 100 maal Uw tanden kimt poetsen. (Adv.) BARTELJORISSTRAAT 16 TeL 10756 PHILIPS' RADIO-TOESTELLEN TOKIO, 22 Mei (V.D.) De kabinetscrisis te Tokio heeft een onverwachte wending genomen. Na een spreking met den „ouderen staatsman" prins Sayongi heeft admiraal graaf Saito zich bereid verklaard een nationaal kabinet te vor men. Zondag is graaf Saito door den keizer in audiëntie ontvangen. In welingelichte kringen verluidt, dat graaf Oejsjida minister van Bui tenlandsche Zaken zal worden en Takahasji minister van Financiën. Het verstrekken van de opdracht een kabinet te vormen door den keizer van admiraal Saito kan beschouwd worden als een compromis tus schen de eischen van het leger en die van de Seioekai partij welke de meerderheid in het parlement heeft. De leider dezer party, Soezoeki heeft verklaard dat hij voor het geval hij met de regeeringsvorming zou worden belast, op nieuw een partykabinet zou samenstellen. Of een kabinet Saito een meerderheid in het parlement zal kunnen vinden is de vraag. Er wordt reeds gesproken van parlementsontbin- ding. Saito, die 74 jaar oud is, stond aan het hoofd van de Japansche delegatie op de drie- mogendheden-vlootconferentie te Genève in 1927. WASHINGTON, 21 Mei (V. D.) Volgens be richten uit Midden-Amerika heeft zich aldaar een hevige aardbeving voorgedaan, welker cen trum Salvador was en die ook het omliggende land over groote afstanden heeft geteisterd. Nader wordt gemeld, dat door de nachte- ïyke aardbeving in San Salvador voornameiyk de stad Zacatecoluca in de nabyheid van San Vicente getroffen is. Het aantal gewonden is buitengewoon groot. Tien dooden zyn reeds ge borgen. Talrijke woonhuizen zyn ingestort. Het Amerikaansche marinecorps in Mangua heeft een hulpexpeditie uitgezonden. LONDEN, 22 Mei Bij telefonische navraag heeft de filmster Lilian Harvey meegedeeld, dat de geruchten over 'n engagement naar Holly wood niet juist zyn. Zij heeft geen contract voor Hollywood geteekend, integendeel voelt zy ach te Berlyn zeer wel en zal zy in een groot aanbod nog geen aanleiding vinden Duitsch land te verlaten en naar Hollywood te gaan. LONDEN, 22 Mei. Miss Amalia Earhart, wier Oceaanvlucht zoo schitterend geslaagd is, is van Londonderry in Ierland, de plaats waar zij geland is, als passagier in een particulier vlieg tuig vertrokken naar Londen. Met dit vliegtuig daalde zij Zondag te Han- worth, waar zy verwelkomd werd door den Amerikaanschen ambassadeur Mellon. Per auto begaf zij zich vervolgens naar Londen. In den avond van 29 Maart bevonden zich in het café van den heer B. aan de Krocht te Haarlem verschillende Haarlemmers en Amster dammers, die onder aangenaam gekout menig biertje of borreltje verschalkten. De hoofden raakten verhit, waardoor de kout in debat ont aardde, waarop het debat plotseling van woor den in daden overging. Een geweldige vecht- party ontstond, waaraan het geheele café mee wilde doen. Men ging elkaar in twee partyen te lyf met stoelen, tafels, leege en volle glazen Er vielen spoedig slachtoffers! Een Haarlem mer werd even boven zyn hoofd een gat in het hoofd geslagen. Hy bleef bewusteloos lig gen! De victorie bleef aan den kant van de Mokumers, want een tweede vertegenwoordi ger van de bloemenstad werd geveld, hy kreeg met een stoel een zoo hevigen slag op het hoofd, dat hy met een hersenschudding naai het gasthuis gebracht moest worden. Nu lieten de Spaarnekanters het niet meer langer toe. Georganiseerd traden zy op en spoe dig zeeg een Amsterdammer ineen met een flink gaatje in zyn hoofd. Hoewel verschillende leden van den Ongevallendienst aanwezig wa ren, moest er nog meer hulp komen, want het gevecht duurde voort en nog steeds vielen meer slachtoffers. Toen een sterke politiemacht ter plaatse was verschenen en de niet zwaar ge wonde vechtersbazen gearresteerd waren, maak te de kastelein balans op. Toen bleek dat vijf stoelen, 50 glazen, koppen en schotels en hon derd andere „kleinigheden" het leven hadden eelaten. Vanmorgen kwam de zaak voor het scheids gerecht in casu den Haarlemschen Politierech ter. De zes vechtersbazen konden ternauwer nood in het beklaagdenbankje, dat slechts op hoogstens twee berekend is. Een verlengstuk was noodaakelyk. Ze stonden terecht wegens het „Plegen van openlyk geweld". Acht getuigen waren gedagvaard, onder wie de eigenaar van het café en diens echtgenoote. Nogmaals kregen we den geheelen veldslag te hooren en met een beetje fantasie hoorde je de bierglazen en andere breekbare artikelen door de lucht suizen, terwijl de pooten van het perstafeltje kraakten Hoogste barometerstand 767.1 te Jaen Mayen- Laagste barometerstand 747.0 te SkudesnkL Verwachting: Zwakke tot matigen, ZuideliJe ke tot Westelijken wind. Zwaar bewolkt met tijdielyke opklaringen. Waarsohynlijk regen buien.. Weinig verandering in temperatuur. Wy lezen in het „Wkbl. voor Bl.-C.": De enkele groene veilingen die tot nu toe ge houden zijn, geven een weinig opwekkend resultaat. De opbrengsten worden zeer gedrukt door de moeilijke tijdsomstandigheden, en het weinige vertrouwen in de toekomst. De liqui datieveilingen, zoowel als de normale groene verkoopingen worden bovendien nog ongunstig beïnvloed door den matigen stand der gewassen en den vroegen belastingstermijn. Als een sprekend voorbeeld geven wy hiel eenige pryzen op Dinsdag na Pinksteren be steed op de veiling van den heer Lieshout, die zijn ge.woonte getrouw ook dit jaar een veiling hield. De stand der bollen was hier goed. Betaald werd voor: Peach Blossom 6 bed 32; Oranje Nassau 5 bed ƒ55; Gele Prins 1® bed ƒ35; Ibis 10 bed ƒ32; Brilliant Star 1® bed ƒ33; Mrs. Moon 4 bed ƒ23; Dido 4 bed ƒ24; Sirene 3 bed 12; William Pitt 9 bed 29j Bartigon 6 bed ƒ16; Faust 4 bed ƒ25; City 01 Haarlem 5 bed ƒ23; Giant 7 bed ƒ80; Fran5 Hals 7 bed ƒ40; Prince of Wales 5 bed ƒ24. Eenzelfde resultaat gaf de groene veiling die Donderdag 19 Mei te Overveen voor de fa. G. Eldering Co. gehouden werd, wegens ver koop van gronden. De belangstelling was vf® groot, maar het aantal koopers zeer klein. Aan een ingezonden stuk van den heer P- Hulsebosch te Hillegom in het „Wkbl. voor Bl.-C." ontleenen wij het volgende: Eenige dagen geleden ging ik naar den Ann9 Paulowna-Polder om te probeeren een aldaar uitstaande vordering te incasseeren. Dat lukte niet, wijl mijn crediteur één van de bloembol lenkweekers bleek te zijn, die eiken Zaterdag voor zichzelf 14 en voor elk door hen tewerk gesteld arbeider 16 van het gemeentebestuur Rykssubsidie) ontvangen om hun bedrijf in 't' leven te houden. Deze gelden worden beschouwd als voorschotten, welke later(?) indien moge' lijk(?) moeten worden terugbetaald. Stel, dat men nu dezen steun eens aanwendde om onder controle van de Algem. Vereen, voor Bloemballencultuur tulpen onder zeeft 10 te koopen tegen een flinken prys van plm. f 2° per H.L., dan zou met een Rijkssteun van b-V. 5.000.000 250.000 H.L. opgekocht kunnen wor den, dus de plantgoed opbrengst van pl.m. 25°" H.A. tulpen, met als resultaat: 1. De steunbehoevende kweekers konden hun bedrijf in stand houden op dezelfde wyze als de nu gevolgde methode, doch op een manier' die voor hen meer aangenaam en in vele geval len minder kwetsend zou zyn, n.l. door voor schotten op de a.s. leveranties. 2. Het eigen initiatief kreeg by deze menseden weer een plaats, alsmede een weinig meer op timisme, met als resultaat meer werkverschaf fing, etc. etc. 3. Er werd niet ingegrepen in de prijzen voor het leverbaar, daar de a.s. aanvoer hierdoor zeker niet minder zou zyn, zoodat de export dus geen meerdere risico ging loopen, terwt!' voor een volgend jaar betere handelswinst koh worden bedongen, door het zeker uitzicht °P hoogere binnenlandsche pryzen. Handel a°°' wel als kweekersbelangen vallen dus in geval tezamen. Werd bovenstaande Rijkssubsidie b.v. eens ondernomen met 10.000.000 en verdeeld over de drie hoofdgewassen, hyacinthen, tulpen en narcissen, in verhouding tot hare getaxeerd® overproductie, welk een opleving zou dit tewe®» brengen voor de heden zoo donker uitziende toekomst. Zeker, er zullen a.s. najaar veel bollen word®11 weggegooid zonder dat hiervoor wordt betaald» doch het geld wordt toch direct of indirect uit gegeven en zou deze wyze dan niet heel w9 doelmatiger zyn en doodt men dan tevens gee*, „twee vliegen in één klap"! Tevens worden e meer bollen opgeruimd. De kweeker die het meeste gebrek heeft, ka zooveel hu wenscht ten verkoop aanbrengen pb diens belangen worden dus op dezelfde wü^ gediend, daar deze toch verplicht is veel weg gooien a.s. najaar; voorts zyn er méér Neder landsche hulpbehoevende bollenkweekers da alleen in de genoemde districten, dus een bidU ker regeling. De speculatiezin van den heden nog n*- noodlijdenden kweeker zal wel zorgen dat 00 verleende steun op de rechte plaats komt. Niet Officieel. Trekking van Maandag 23 Mei 1988- 5e Klasse, 5e Lijst. Hooge Pryzen. No. 15894 1000. No. 4624, 6322, 7364, 13383, 16929, 20844 No. 3404, 5597, 10676, 11110, 11753, 16623, I670* 17678, 20966 200. No. 11524, 13929, 13952, 15640, 16913, 19467 l765 268* 333» 381® 471® 5*57 6041 19392 100. Prijzen van 70. 106 189 225 241 299 439 541 841 877 1124 1167 1283 1299 1326 1480 1501 1507 1537 1641 1683 1738 1774 1804 2011 2068 2218 2283 2602 2786 2826 2880 2988 3012 3029 3273 3406 3407 3472 3575 3701 3738 3814 3881 4020 4021 4029 4183 4233 4552 4747 4779 5000 5055 5320 5390 5454 5598 5701 5737 5763 5817 5822 5919 6059 6147 6211 6219 6383 6548 6771 6863 6875 7080 7172 7276 7458 7478 7663 7692 7807 7924 7979 8013 8104 8224 8259 8419 8451 8521 8687 8833 9583 9611 9806 9820 9827 9929 10124 10236 10361 10446 10576 10798 10945 10946 10977 11057 11218 11534 11548 11557 11608 11774 11838 11854 11879 11893 12209 12240 12265 12324 12367 12436 12625 12687 12770 12999 13306 13458 13500 13562 13763 13784 13856 13898 14011 14142 14365 14608 14620 14719 15136 15205 15207 15410 15629 15762 15855 15909 15971 16055 16073 16075 16093 16205 16349 16411 16500 16516 16699 16726 16795 16895 16964 17063 17069 17094 17103 17206 17496 17709 17738 17784 17844 17864 17963 18044 18070 18096 18117 18221 18245 18538 18639 18676 18705 19019 19042 19068 19115 19305 19315 19439 19560 19580 19615 19693 19829 20036 20177 20181 20200 20333 20387 20681 20691 20838 20984 7488 8374 9705 1037® 1492® !62l4 17474 l7®2® 18644 19$ 2044®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2