letaalbewerkersbond ZE OMROEPERNKOMT IN 75.000 GEZINNEN markten TEGELWERK '<feme advertenties 20 cent per regel NET RJt. MEISJE directeur-organist OPEN BRIEF MAANDAG 23 MÈI nadering te ;cht VGDE BETREKKINGEN 1 R.K. Banketbakkers- bediende 1 AANGEBODEN BETREKKINGEN I geman Vakkundig behanger ÏO^X KeX?aarlemmerdi3k net dagmeisje Regeering in gebreke? I TE KOOP AANGEBODEN Te koop aangeb. een Visch- en Fruitzaak I TE HUUR AANGEBODEN Vraag en Aanbod van Pensions I ARNHEM DIVERSEN GELD TER LEEN ren" NEDERLAND LEENT 250 MILLIOEN Heden uitgifte DE HOLLANDIA- ROEIWEDSTRIJDEN Dienstaanbiedingen 10 cent per regel Biedt zich aan MANTELFABRIEK TE AMSTERDAM f Ingenieur Antwoord van oud-Minister Posthuma op het telegram van Minister Verschuur LOONSVERLAGING SPOOR- WEGEN Nieuwe besprekingen met de directie VROUW VERBRAND AUTO TEGEN EEN BOOM Verdronken Slachtoffer van de hitte R.K. WERKVROUW BAKKERSLEERLING ACHTERKAMER- TE HUUR Een ijverige naaister is altijd te^erlcriigen door'n n het Jaarbeursgebouw ;d. R. K. Metaalbewer- sche algemeene bonds- ■gadering Zaterdagmor- werd. De voorzitter, de Krommenie, sprak in end woord, waaraan hij irtelijk welkom en meer oud-voorzitters van den in en Kuyper, den voor- m Christelijken Metaal- t Wijber, den voorzitter ,n den Belgischen idem, oreau, de vertegenwoor- •landschen Christelijken n den heer v. Tongeren, volgens weidde de voor den algemeenen econo- et bijzonder waar dezen i bij de metaal-industrie dezen toestand op het voornamelijk met be- erstoestand. Tevens wer- ie gebeurtenissen, die in het leven va*1 den Bond „n en wekt® naar aanlei- op in d«ze moeilijke tij- het noofd koel te hou- strijd noodig is, als een het behoud of de ver- 7aar ook de crisis zich oet, niet in dezen Bond! 't zich sinds de vorige matig en krachtig door- •oeg het ledental 14.189, 1931 gestegen was tot het cjjfer bereikt van leden van den Bond is openingswoord met een >t de leden er voor te iitênstaanders de bewe- teeds de noodige kracht cht en het saamhoorig- Bondsvergadering 1930, ik verschenen waren, en werden goedgekeurd en waren gedaan, werden algemeene beschouwin- en tactiek, door verscheidene afge- »evoerd. lam, hierover o.m. het ,t men telken jare heeft lat het „katholieke ka- arbeidersbeweging zoekt lillende onzer vertegen- ker, op sociaal terrein na wat wij eischen. ierbrekend, verzoekt den ;n bij het onderhavige aardigde besloot daarop voor hij gewezen had mming onder de jonge rngst en zorg dient te o informeerde waarom bij gelegenheid van de denking naar Rome is lestuurslid is toegevoegd m van reoliek: dienend. beweging niet alleen is ;t sociale leven te rege- met den afgevaardigde n gevonden worden, die maar meende, dat hier worden gesproken. De in de Kamer als indivi- aen wier daden en uit- eweging worden gedekt, n vertegenwoordiger der ;ft, de voorzitter zeide, it is aan de Rome-reis ■e doen deelnemen, toekomst weer zülk een il de eventueele toela- tot zulk een deputatie de contröle-commissie in bescheiden van den beste orde zijn bevon- n lid der contróle-com- van een lid uit Hengelo, le heer J. Grasso uit de sze commissie werd ge- nkomst tot des middags de ook in ons land heerschende werkloosheid, noch omdat deze vergadering, een werkvergade ring, daarvoor geëigend zou zijn. Maar al zal spr. rede geen feestrede zijn, zij zal ook niet zijn een aaneenschakeling van steriele klaaglie deren of een doodend pessimisme verkondigen. Pessimisme past niet voor katholieken die in alles, dus ook in het huidige wereldgebeuren de Voorzienigheid Gods zien. Zoekend naar enkele punten, die passen in het ruime kader van den ietwat weidschen titel waarmede deze rede op den beschrijvingsbrief is aangekondigd, die bepaalde perspectieven zouden kunnen openen voor de toekomst, kwam spr. ertoe te spreken over eigendom en loons- verhoudingen aan de hand der beide encyclie ken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. Bekend is, dat in Rerum Novarum de privaat eigendom, ook van grond en productiemiddelen krachtig verdedigd wordt tegenover de socialis tische leerstellingen hierover, maar minder be kend is dat Leo XIII in zijn beroemde ency cliek zich daartoe niet heeft beperkt en dat naast de principieele verdediging van den eigen dom in het algemeen, practisch privaat eigen dom gevorderd wordt voor een ieder in het bij zonder. Uit de daarbij gevoegde argumentatie volgt onafwijsbaar, dat een zoo algemeen mo gelijke distributie van eigendom even natuur lijk en menschelijk behoorlijk is als het insti tuut van den eigendom zelf. Niet wordt in de encycliek gesproken over bestaande toestanden, noch deze verdedigd, slechts het stelsel als zoodanig wordt verdedigd en tegenover den gemeenschapseigendom der socialisten, onvermijdelijk uitloopend op ver nietiging en kultuurverlaging, wordt het insti tuut van den privaateigendom als ten deele noodzakelijk, ten deele beter middel tot behoud van welvaart en beschaving aangewezen. Uitvoerig gaat spr. na hoe de encycliek Re rum Novarum tot de verdediging van dit prin cipieel eigendomsrecht komt en de argumenten door den Paus daarbij aangehaald. Paus Leo XIII bedoelde met zijn theoriën over den eigendom evenwel allerminst een beati possidentes leer te verkondigen, in tegendeel wel degelijk wordt in de encycliek een alge meene eigendomst-distributie als noodzakelijk voorgestaan. Ook dit gedeelte van het Pauselijk stuk wordt uitvoerig door spr. belicht. Niet alleen uit de menschelijke natuur, Indi vidueel bezien volgt het goed recht van privaat bezit, ook dier goederen die dóór het gebruik niet vernietigd worden en die dienen ter voort brenging van andere goederen, ook uit de fun- damenteel-natuurlijke en primair-sodale func ties van den mensch, het gezin, volgt dit recht. Aan het hoofd van 't gezin moeten ter richtige uitoefening van zijn functies blijvende middelen ten dienste staan. De vervulling van de gezins taak is bij het collectivisme, wel niet volstrekt onmogelijk, maar in en door het privaat eigen domsinstituut kan zij veel beter en standvas tiger plaats vinden. Rerum Novarum verdedigt dus niet alleen het instituut van den privaat eigendom als natuur lijken grondslag onzer samenleving, maar ook (uit de bewijsvoering blijkt dit duidelijk) een algemeene verdediging van eigendom als een natuurlijk recht voor allen zonder uitzondering Deze grondstellige verdediging van het eigen domsrecht van Leo XIII wordt door den huidi- gen Paus in Quadragesimo Anno geheel over genomen en uitgewerkt, hetgeen spr. met tal van voorbeelden aantoonde. Heeft, zoo stelde spr. zich daarna de vraag de tijd de eigen- domseischen van Leo XIII ingewilligd? Zeker dankbaar mogen erkend worden de vele verbeteringen die sinds 1891 zijn tot stand gekomen, evenwel, Pau» Pius XI wijst er in zijn enoyc\ie\s xxvet. op, over liet. algemeen is het antwoord op het eigendomsprobleem nog lang niet gegeven. Afgezien van enkele bevoor rechte groepen, is het eigendomsapostolaat van Leo XIII niet verwezenlijkt en van een alge meene distributie nog geen sprake. Ook dit wederom, werd aan de hand van gegevens ont leend aan Quadragesimo Anno, duidelijk aan getoond. Hoe deze toestand dan bereikt moet worden? Paus Pius XI geeft in Quadragesimo Anno ten antwoord: via het loon. Hiermede is spreker gekomen aan het tweede doel van zijn rede, n.l. de bespreking der loons- verhoudingeq zpoals die zijn toegelicht in de beide genoemdeencyclieken van Leo XHI en Pius X. iring sprak de zeereerw. Beaufort O.F.M.over ggen <iat voor een feest plaats niet is, uoch om Heden zou het prospectus van de aan staande 5 procents Staatsleening verschijnen. De inschrijving zal plaats hebben op Donder- dag 2 Juni. maatschappelijke In het geheel zal thans een bedrag van ƒ250 millioen worden uitgegeven, waarvan 150 mil- lioen zal strekken Jer converteering van de 6 procents leening 1922 B en 100 millioen ter consolideering van de vlottende schuld. Definitief geplaatst is hiervan reeds 20.550.000, zoodat op 2 Juni de inschrijving voor het publiek zal worden opengesteld op een som van 229.450.000. Ook van deze laatste in het openbaar te emitteeren som is reeds de eventueele deelne ming tot een bedrag van 59.600.000 verzekerd. De koers van uitgifte is gesteld op 100 pCt. De storting zal moeten plaats hebben op 1 Juli. De coupons der leening zullen betaalbaar zijn op 1 Januari en 1 Juli. Aan de houders der op 1 Juli a.s. aflosbaar gestelde schuldbewijzen der 6 pCt. leening 1922 B zal een recht van voorkeur worden ver leend. Het weer moge op den tweeden dag niet altijd even mooi zijn geweest, op den laatsten dag werd weer veel goed gemaakt. Den geheelen dag scheen de zon, alles op den Rijn met zijn gepa- voiseerde vaartuigen en dicht bezette walkanten in kleur en leven zettend. Vooral in den namiddag was het in en om Hotel 's Molenaarsbrug een gezellige drukte, die aan de mooiste dagen van Hollandia deed denken. Het einde van het roeifestijn kwam tenslotte onder groot enthousiasme van de vele toeschou wers. Het programma van den laatsten dag der roei- wedstrijden ving te 11 uur aan met het nummer De einduitslagen waren: v Overnaadsche Sciff Juniores A. Uitslag: 1. Nautilus in 8 min. 211/5 sec., 2. Njord, in 8 nfln. 35 1/ sec. voor het nummer Oude Twee Uitslag: 1. Willem Hl in 8 min 34 3/5 sec., 2. Laga. De winnende ploeg bestond uit: A. A. Dekker, W. H. Jens en H. H. Smits (stuurman). Te tien voor half twaalf viel het startsein voor het nummer Jonge Vier A, Uitslag: 1. Laga, In 7 min 213/5 sec., 2 Cadet ten, 3. Spaarne. De winnende ploeg bestond uit: J. K. P. Sloos (boeg), R. J. Schor, M. E. Verschuur, W. C. A. J. van der Wilde (slag), M. van 't Hoogerhuys, (stuurman) Vervolgens werden als laatste nummers vóór de pauze twee damesnummers stijlroeien afge werkt. Dames Sciff-Seniores: 1. Dettrop (mej. J. E. Repelius), 2. Die Ley the (mej. C. Eerdmans), 3. Vliet (mej. C. L. Stuurman). Dames Vierriems Seniores: 1. Laak (dames E. H. Sweep (boeg), D. Polmer, H, C. Rademaker, J. B. Eerland (slag) en Th. M. Verkerk (st.m.), 2. Argo. Oude Vier Uitslag: 1 Nereus, in 7 min. 10 2/5 sec., 2 Njord in 7 min. 16 3/5 sec., 3 Laak. De winnende ploeg bestond uit A. M. Ton (boeg), H. S. D. Bartlema, P. James, S. de Wit (slag) en G. Hallie (stuurm.). Jonge Acht B Uitslag: 1 Njord in 6 min. 36 sec., 2 Argo, in 6 min. 48 sec. De winnende ploeg bestond uit C. Croon (boeg), P. L. Damsté,' H. P. Luiking, S. C. H- Coebergh, A. H. R. Posthuma, W. A. Visser, H. Broekema, H. Neeb (slag), C. D. J. Reeser (stuurm.). Hierna werden vier damesnummers hard- roeien afgewerkt, waarbij echter de factor stijl roeien niet verwaarloosd werd. De uitslagen hiervan luiden als volgt: Dames Sciff: 1 Die Leythe (mej, C. Eerd- mans), row over. Dames Dubbel Skiff: 1 Nereus (dames T. de Kruyff en E. N. Weiter), 2 Hoop. Dames Vier: 1 Nautilus, 2 Hoop. De winnende ploeg bestond uit de dames G. Tans (boeg), a. v. d. Graaf, L. v. d. Hoevers, P. Baertl (slag) en mevr. Flegeheim (stuurvr.). Dames Acht: 1 De Vliet, 2 Nereus. De win nende ploeg bestond uit de dames H. Spaar garen (boeg), D. C. Lodder, E. A. M. A. Baljon, E. A. M. Kostinkiewiez, A. P. J. Boele, C. E. de Monchy, R. Huizinga, F. le Cosquino de Bussy (slag) en P. C. Fermin (stuurvr.). Oude Sciff Uitslag: 1. Laga in 8 mm. 8 sec. Twee zonder stuurman. Hiervoor verschenen aan den start: Laga (A. C. ter Poorten en J. D. Ferman) en Njord (K. A. T. Houwers en J. A. Janus). Dit werd een aardige race, waarin Laga door keurig roeien won. Uitslag 1 Laga in 7 min. 43 2/5 sec. Oude Acht. Voor dit nummer tusschen Laga en Nereus was de belangstelling als steeds overweldigend groot. Het was echter jammer, dat er geen drie ploegen over de baan gingen, omdat dit de aan trekkelijkheid nog vergroot. Nereus is na het startsein het eerste weg en slaat met een tempo van 46 er duchtig op los, zoodat zij de leiding weet te nemen. Op 500 M. is de voorsprong een halve lengte, doch dan gaat de Laga-ploeg het tempo opvoeren, om de leiding over te nemen. Op de helft der baan is de voorsprong van Laga reeds lengte, het wordt zelfs ander halve lengte en Laga weet, ondanks Nereus een ROEPERS bij vooruitbetaling (Niet voor den Kandel) iniiiliiiiiiniliiliiiii'ii"''i'i'"wmnwHBmW||||||||||||||||||iiiiiiiimWm||l|l|l||,|l||,l„||„,|l„„,l,|!||||||„|ll|[lilmilmnini<e Biedt iBich aan een J 01 Kf R.K. PERSOON ou" Jaat. als incasseerder of iets degelijks, van goede getuigen voor- zien. Aanbevolen door Geestelijkh^d Adres letter C Agent Het Centrum' Abcoude. n SLAGERS DOCHTER onder de 18 jaar, zag zich gaarne geplaatst ln slagerij. BLOOTHOOFD, le Constant. Huy- gensstrdat 13, Tel. 80686, Amsterdam. O 2998 H.H. KAPPERS B.z.a. R.K. BEDIENDE, prima kun nende scheren en knippen. V.g.g.v. Br. aan den heer C. FORTUYN, Agent Het Centrum, Woerden. Moeder zoekt voor haar dochter 16 jaar BETREKKING voor dag en nacht. J. DE VRIES, Voornestr. 32, Amsterdam-Noord. B. z. a. voor direct een NET R.K. MEISJE boven de 20 Jaar. liefst met huiselijk verkeer in Alkmaar of omgeving. Br. agent N. H. Dagblad, Westwoud. van buiten. Leeftijd 17 jaar. Brieven onder lett. o 2980, bureau van dit bl. ^nimnmiiiinniiinniiniiuiiiiinniiiimiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiimiiiiiiiiiiiniiinmiiiiiiiininiiiiiuiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiHiimiHiinmninHiiiiiininninmnimns FiHiiiiiimnHattnuuuiiiiiuifliiiiiiiiaininHuiiiiiuinuuHHimiHHiiuiiiiiKiitntumiimiiHtiuniimutiiuHinumiiiimnnitnniiiuiinnniutuiiunHuiunituuiiuiiiuuutnun Voor onze toonkamers vragen wil een voor het Passen yan Mantels, liefsf Taille 44, tevens genegen om eenlge Uchte kantoorwerkzaamh. te verrichten. Br. ond. lett. O 2974. bur. v. d. bl. uffrouw, m.l. koken, zoekt frouw-huis- °f keer alleen, ereisoite, doch 'st. werkkring. O 2847, bureau ïgen, witten en ieven ond. lett. dit blad. het »uitenland, end sprekend, teekena^r> voor- Lir en b^drijfs- gehuwd, Zoekt ook als cor— 'nelmonteur bur. v. d. b\ad. O 28ia WERKSTER b.z.a. te A'dam voor Maandag Dins dag en Donderdag. Brieven onder letter O 2989. bureau van dit blad. b.z.a. tegen 15 c. per rol. Brieven onder letter O 2988, bureau van dit blad. Plaatsing gezocht voor gehuwd Dir.- Org. met diploma R K. Org. en Dir. vereeniging en jarenlange ervaring. Spoed dringend gewenscht Brieven onder letter O 2794, bur. v. d blad. -/Terstond dgevraagd te Egmond- een flinke R. K dIENST- hoog loon. Brieven onder ietter o 2978_ bureau van dit blad. NET MEISJE gevraagdvoo,. d en n, bij B. BLAN- KERS, Ger. Qoustr. 68. bij de Ferd. holstr., A dam. o 2975 ATEUrrmeisjë O 299(1 NETTes DEUTSCrphb DIEi?siMADCH^,HS Befragt von 8jus 1 mit ™unelden: Amsterdam. BiSbychstr.^tück- C> 2991 Gevraagd R-Ki^ed. of bejaag Juffrouw als HUISHOUDSTER, g® een alleen_wonende ouoe juffrouw. Brieven P. ALKEMADE, Liinbaanweg 4, Noordwijk. 0 2985 Mevr. A. v. BUCHEM, De Lalres- sestraat 10 h. A'dam vraagt voor direct een nette R. K. DÏENSTÖODE geheel zelfst. kunnende werken en v.g.g.v. Pers. aanm. 's avonds tus schen 89 uur. O 2992 nette jonge werkster gevraagd, le v. Swindenstr. 78 Am sterdam, Slagerij. Gevraagd in Delicatessenzaak een nette winkeljuffrouw volledig bekend met Comestibles en Fijne Vleeschwaren. Aanmelding Maandag en Dinsdag, Wagenweg 122, Haarlem. O 3000 Wordt gevraagd een van 8-6 tiur. Zelfstandig kunnende werken, leeftijd 1618 jaar, met bollen kost. Vijzelstraat 121, Amster- 1 O 2995 De voorzitter van het Comité voor Econo misch Verweer uit de Nederlandsche Land- en Tuinbouworganisaties, dr. Posthuma, heeft Za terdag den volgenden Open Brief gericht aan Mr. T. J. Verschuur, Minister van Economi sche Zaken en Arbeid: „Hooggeachte Excellentie, uit de ochtend bladen van hedenmorgen mocht ik vernemen, dat het telegram van het Comité voor Econo misch Verweer, gisteren aan U toegezonden, door een telegram Uwerzijds aan mijn adres is beantwoord. Ik moet Uwer Excellentie tot mijn leedwezen mededeelen, dat op heden Zaterdag morgen half 9 dit telegram nog niet in mijn bezit is. Misschien moet Uwe Excellentie hieruit afleiden, dat zelfs bij de expeditie ten Depar- temente moeilijkheden bestaan, waarvan Uwe Excellentie min of mëer het slachtoffer wordt. Op zichzelf was het mij aangenaam te ver nemen, dat er een antwoord aan het Comité voor Economisch Verweer was gezonden, al was dat antwoord dan ook niet het door dit Comité verwachte. Ter beantwoording van Uw telegram heb ik de eer, U mede te deelen, dat ik Uwe meening, dat mijn toon (bedoeld wordt zeker de toon van het telegram van het Comité voor Economisch Verweer) zoo grof is, niet kan deelen. Wanneer Uwe Excellentie de vergadering van het Comité voor Economisch Verweer van gisterenmorgen had kunnen bijwonen, dan had Zij kunnen er varen, dat de behandeling van de zijde der Regeering eenige leden van het Comité voor Economisch Verweer dusdanig griefde, dat zij het bijltje er bij hadden willen neerleggen. Was dit gebeurd, dan had dit in werkelijkheid niet anders beteekend dan het opzeggen van het vertrouwen aan de Regeering door den gehee len georganiseerden landbouw. Mede met mijn medewerking is men daartoe niet gekomen, doch werd op voorstel van een der leden be sloten, alsnog te trachten, antwoord van de Regeering te verkrijgen en U het gisteren be kend gemaakte telegram te zenden, echter on der één voorwaarde, dat aan de Regeering zoo grof mogelijk zou worden voorgehouden, dat de vertegenwoordigers van den georganiseerden landbouw zich niet kunnen laten welgevallen, te worden behandeld als tot nu toe door de Regeering is geschied. Wat Uwe Excellentie nu speciaal in den toon van het telegram grof vindt, kan ik natuurlijk niet beoordeeien, maar van meer belang is, dat ook nu, op 21 Mei 1932, de georganiseerde landbouw op haar vraag van 29 Februari 1932 aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid nog géén antwoord heeft ontvangen. En hiermede kom ik aan het tweede deel van Uw telegram, namelijk waar U mij zegt, dat ik persoonlijk van de activiteit der Regeering bij zonderheden ken. Ja, Excellentie, die ken ik. En ik heb dan ook Dinsdag j.l. (17 Mei 1932) in de vergadering van de Commissie voor de Herziening van de Handelsverdragen (vergun mij op dit oogenblik de vrijmoedigheid om uit die vergadering iets mede te deelen) in den breede de Regeering in gebreke gesteld, juist terzake van het gebrek aan activiteit. Het doet my intusschen leed, U in deze geen illusie te kunnen laten: de activiteit der Regeering is in öeze meer dan beneden nul. U versta mij goed: Nooit is door het Comité voor Economisch Ver weer, noch door een of andere organisatie of college die of dat ik de eer heb voor te zitten, een poging gewaagd om aan de Regeering een zekere gedragslijn te willen voorschrijven. Overal waar ik voorzit, is door mij steeds be toogd dat, waar slechts de Regeering de ver antwoordelijkheid kan dragen, wij ook aan de Regeering moeten overlaten te handelen en met onze critiek op dit handelen zeer voor zichtig moeten zijn en tientallen, om niet te zeggen honderdtallen getuigen, ook uit Uw eigen kring en van Departements-ambtenaren, zou ik kunnen oproepen om te bewezen dat deze houding altijd mijn houding geweest is. Maar Excellentie, wat wij 29 Februari 1932 aan de Regeering vroegen, is: Toon ons wat Ge wilt. Als het Comité voor Economisch Ver weer naar aanleiding van zijn brief van 29 Februari, waarin het de medewerking der Re geering verzocht, ten antwoord had gekregen: Wij denken er niet aan, dat wat Gij wilt willen wij niet, dan zou ik de eerste geweest zyn om op grond van voornoemde houding in het Co mité voor Economisch Verweer te betoogen: De Regeering draagt de verantwoordelijkheid en dus moeten wij haar overlaten te doen wat zij meent te moeten doen. Het Comité kreeg echter géén antwoord en dit is het grievende. En toen het Comité ten einde raad den steun zocht van de georgani- flinken eindspurt slaat, met mooien voorsprong te winnen. Uitslag; 1. Laga iri 6 min. 314/5 sec.; 2. Ne- reus. De winnende ploeg bestond uit: H. W. Beren schot (boeg), F. Ruempol, W. Stoop, H. Bagge- laar, G. Westendorp, P. C. Schell, G. Klijnstra, B. Vreede (slag) en W. F. Tiemeyer( stuurman). seerde industrie, heeft het van zijn meening boden op 27 April 1932, en ook daarop is tot op heden, 21 Mei 1932, nog geen enkel woord van de Regeering vernomen. U zegt in Uw telegram aan mij, dat de toon van het telegram zoo grof is, dat samenspre- king onmogeiyk wordt. Och, Excellentie, als Ge een gewoon mensch waart, zou ik het anders zeggen, maar nu zal ik natuurlek meer diffe rentie toonen en U heel vriendelijk en beschei den vragen, of dit nu wel het antwoord is van een Minister aan het Comité voor Economisch Verweer, nadat hij sinds 29 Februari niets van zich heeft laten hooren en nadat het Kabinet in zijn geheel op het Manifest van 27 April ook nog met geen enkel woord heeft gerea geerd. Hiervoren heb ik U al gezegd, dat het Comité voor Economisch Verweer, niet uit persoonlijke overwegingen, maar omdat het zoo diep de ellende voelt, waarin de land- en tuinbouwers worden gedompeld, Uwer Excellentie gisteren een telegram heeft gezonden in de bewoordin gen, als waarin het was vervat. Ik acht hiermede ook beantwoord het laatste deel van Uw telegram, namelijk waar U aan het Comité voor Economisch Verweer verwijt, dat zijn „wijze van optreden samenwerking met de Regeering onmogelijk maakt". Excellentie, de Regeering heeft geen samenwerking met het Comité voor Economisch Verweer gewenscht. De gelegenheid daarvoor heeft maandenlang bestaan. Nu de nood ons dwingt, in forsche, doch in geen enkel opzicht onwelwillende be woordingen een laatste poging te wagen, zal het in belanghebbende kringen met grooten grief vernomen worden, dat nu het antwoord van de Regeering alleen een opmerking over den toon is geweest. Het is mij een voorrecht, Uwer Excellentie by hernieuwing de verzekering te geven van mijn bijzondere hoogachting en ik verbiyf van Uwe Excellentie de dienstwillige, (w. g.) Posthuma, Voorzitter van het Comité voor Economisch Verweer." Te Utrecht werd Zaterdag onder leiding van den Personeelraad een gecombineerde vergade ring gehouden van de vijf organisaties van spoorwegpersoneel, ter bespreking van den laat sten brief van den Minister van Waterstaat, waarin deze den raad in overweging gaf zich omtrent de aangekondigde loonsverlaging in verbinding te stellen met de directie van de Ned. Spoorwegen. Na uitvoerige besprekingen werd besloten op het denkbeeld van den Minister in te gaan. Aan voorzitter en secretaris van den raad werd opdracht gegeven de bespreking met de directie voor te bereiden. In een perceel Rembrandtkade te Utrecht vond een schilder Zaterdag op de derde étage, nadat hy van buiten uit het huis rook had zien komen, waarop hy naar binnen was ge gaan, de 55-jarige bewoonster, mevr. van T., met brandwonden overdekt. Hy wikkelde haar snel in dekens en waarschuwde de politie en de geneeskundige dienst. In allerijl werd het slachtoffer naar de Emma-kliniek overge bracht, waar zy echter in den loop van den dag is overleden. Vermoed wordt, dat In het huis een papier mand in brand is geraakt, daar verbrand pa pier werd gevonden. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Twee inspecteurs en twee inspectrioes van het onderwijs, die vanuit Leeuward.on, waar zy een vergadering op onderwysgebied hadden bygewoond, per auto op weg waren naar de Zuiderzeewerken, botsten naby Franeker door het springen van een band tegen een boom. Van de inzittenden werd Mej. A. Keuning uit Groningen aan het hoofd gewond, terwyi Mevr. Riel-Smeenge uit Assen met den schrik vrij kwam. Van de twee inspecteurs werd de bestuurder, de heer Houwen uit Leeuwarden, door het stuurrad aan de borst gekneusd. De auto werd totaal vernield. Bij het zwemmen in de Maas te Venlo ver dronk heden de 22-jarige W. D., afkomstig uit Tilburg. Ofschoon een kennis in de buurt roeide, mocht het niet lukken hem te redden. Naar het lijk wordt nog gedregd. Vry dagmiddag is tengevolge van de hitte, de opzichter bij de werkverschaffing te Oude Pekela, L. Kremer in elkaar gezakt en be zweken. NOORD-SCHARWOUDE, 23 Mei 1932 Langendijker Groentenveiling Deensche witte kool 1700 K.G. 0.60. POELDIJK, 21 Mei 1932 Vereeniging Groenten- en Fruitveiling Aardbeien 0.35— 0.53 per pond. Bloemkool le soort 8.5013; idem 2e soort 3.005.50 per 100 st. Sla le soort 3.003.80; idem 2e soort 1.302.20 per 100 st. Peen le soort 1219; idem 2e soort 8—0 per 100 bos. Tomaten A 6.257.00; idem B 5.50—6.25; idem C 5.75—7.00! idem CC 4.00—6.00. ALKMAAR, 21 Mei. Eieren: Aanvoer 330.000 kipeieren. Prijzen 58/60 2.30—2.60; 60/62 2.40—2.80; 62/64 ƒ2.60. —3.30; klein 50/57 2—2.40; Eendeieren 74000 stuks, 22.20. ALKMAAR, 23 Mei. Veemarkt. 66 vette koeien ƒ120280; 9 vette kalveren ƒ3080; P- K.G. ƒ0.600.80; 52 nuchtere kalv. slacht. P- stuk ƒ210; 932 vette varkens p. K.G. 0.15— 0.22; zouters ƒ0.160.17. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Mei. Langen dijker Groentenveiling. 4500 K.G. Tomaten A ƒ48.20, B ƒ40.40, C ƒ48.20, CC ƒ24.—. HOORN, 21 Mei. Vee. 2 Melkkoeien 170180; 2 Zeugen 25 30; 129 Schrammen 6—13; 136 Biggen 4 7; 106 Schapen 1016; 327 Lammeren 5 11; 6 Geiten 1015; 14 Paarden 150250. Handel goed. HONSELERSDIJK, 21 Mei. Groenten. Bloemkool le srt. 4.7511; 2e srt. 1.503.50; Komkommers le srt. 17.60; 2e srt. 12.30; Sla le srt. 1.30—5.70; 2e srt. 0.401.80 per 100 stuks; Peen le srt. 816 per 100 bos; Tomaten A 2427 ct.; B 2225 ctj C 20—27 ct.; CC 18—21 ct. per K.G. LEIDEN, 20 Mei Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingver. „Leiden en Omstreken". Andijvie f 2.40—4.10, Komkom mers f 822, Bloemkool I f 6.10—13.40, idem II f 1—5.40, Pieterselie f 1—1.90, Prei f 1—2.50, Radijs f 0.50—1.80, Kropsalade f 140—7, Sel derie f 0.50—1.50, Wortelen f 15—21, Rabarber f 0.301, per 100 stuks, Kroten, gek. f 35, Snijboonen f 93—100, Doperwten f 80—90, Peu len f 46—60, Postelein f 10—14 per 100 kilo. DELFT, 21 Mei Delftsche Groentenveiling- Bloemkool, le soort f 6.80—10.20 per 100, idem 2e soort f 1.704.50 per 100, Komkommers (Engelsche) le soort f 15.40—19.40 per 100, idem 2e soort f 6.80—10.60 per 100, Salade, le soort f 2.705.60 per 100 idem 2e soort f 0.402.50 per 100, Stoofsla f 0.-00.65 per kist, Tomaten f 2429 per 100 pond. POELDIJK, 20 Mei Black Alicante 1.05; Druiven Blauwe 0.951.35; Druiven Witte 0.60 1.25; Aalbessen dubbele 1.001.35; Aardbeien 451.07; Perziken le soort 2337; idem 2e srt. 1317; 3e soort 710; Aardappelen groote 1' 27; Bloemkool le soort 105; 917; idem 2e soort 2—7, 2—7; Sla le soort 3.20—5.90; idem 2e soort 0.901.90; Andijvie 1.301.80; Snijboo nen 7478; Prineessieboonen dubbele 1001.22; Peen le soort 1017; idem 2e soort 68; To maten A 6—6.75; idem B 5—6; idem C 5.75— 6.25; idem CC 4—5.00 per 12K.G.; Postelein 23 per K.G.; Asperges Witte 4059; idem blauw 3758 per bos. POELDIJK, 21 Mei Coöp. C. W. I. Plu- mosa 1040, Sprengeri 1424, Gladiolen 1719, Lathyrus 623, Irissen 512, Seringen 1819 per bos, Columbia 180230, Butterfly 160190, Briacliff 220, Rosalandia 270280 per 100 stuks, Lilium Regalis 34, idem Longiflorum 4 uer 100 kelk. POELDIJK, 20 April. Bloemveiling „Het Westland". Anemonen 24; Irissen 712; Elizabeth 45; Clara Butt 5 per dozijn; Lilium.:. candidum 8; Pioenen 510; Gouden Regen 1928; Pagrethrum 5; Gladiolen 2 per 100 st.; Lathyrus 716! Seringen 1517; Trosrozen 914; Pagrethrus 13; Plumosa 12; Sprengeri 16 per bos; Geraniums 1418; Hang 21; Hor tensia 2025; Spirea 1617; Begonia 5—6 per pot. Coöp. C. W. I., 20 Mei. Cineraria 1118, Hor tensia 551.30, Spirea 1118, Geraniums 822, Calceolaria 910, Potrozen 1020, Primula 17 24 per pot; Echeveria 2530, Begonia 1.652.97 per bak; Irissen 816, Tulpen 39 per dozyn; Lilium longiflorum 68, Lilium regale 5 per kelk; Pyrethrum 1517, Gladiolen 2528, Violieren 2239, Anemonen 68, Lathyrus 8 34, Sprengeri 1318, Plumosa 2037, Leeuwen bek 1217, Papaver 37 per bos; Passiebloemerw 28, Calla 68, Anv. Anjer 4.50—5.60, Rozen 1.8W UTRECHT, 21 Mei Vee. Aangevoerd 4614 stuks. Pryzen Stieren 1826 ct.; Kalfvaarzen 100170; Pin ken 5080; Melkkoeien 140220; Kalfkoeien 150230; Vaarskoeien 100190; Slachtkoeien le srt. 30—35 ct; 2e srt. 2629 ct.; 3e srt. 2225 ct. totaal 959 stuks; 554 Nuchtere Kalveren 1.502.75; 554 Magere Varkens 713; voor Schrammen 47; 757 Biggen 14; 180 Schapen 10-16; 1610 Lammeren; zuiglammeren 815; Weidelammeren 48; 15 mud Aard appelen 0.070.10; Natuurboter 0.500.55; Eieren 2.25—3 per 100 stuks; kaas 0.250.50 de 5 hectogram. Kalkoenen 35; Kippen 0.700.90; Een den 0.700.80; Duiven, per paar 0.200.40; Ganzen 24; Konijnen 0.401.30; Piepkui kens 0.150.40; jonge Hennen 1.25—1.75; jonge hanen 0.600.80. Gevraagd te Utrecht boven de 30 j. voor Vrijdag den heeien dag en Zaterdagmiddag, Oude Gracht 275, Utrecht. O 2981 Terstond gevraagd of aank. halfwas. Firma LUCASSEN, Haarlemmerstraat 4. Amsterdam. O 2996 NET R. K. DAGMEISJE gevraagd van half negen tot 3 uur f 3.50 met middagkost. Aanm. na 6 uur Mevr. VAN WERSCH, Deltastraat 6 Am sterdam. O 2999 Spoedig gevr. te Utrecht NET R.K. MEISJE voor ruim halve dagen, niet beneden 18 j. Brieven onder letter O 2997, bureau van dit blad. giiiiiiimumiunnHiiiiMniiiiiminiiiiiiimiinniiinii[iminiiiiinniiiiiiinitiintiminnuirniiimnnniniiininiiiiniiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiHimnunttiittiiiMRiiianniy gnniniiRiiiinmiiimiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiumiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuuiiiiiiuuii Te koop een in goeden staat zijnde brandkast Aan 't zelfde adcps te koop gevraagd een gebruikte, iff goeden staat zijnde NAAIMACHINE. Brieven onder lett. O 2984, aan R. ZOMERDIJK, Agent Noord.H. Dagblad. Warmenhuizen. huur huis billijk, gelegen Centrum stad. Brieven onder letter O 2819, bureau van dit blad. Te koop een SOUIED PAKHUIS met mooie bovenwoning en groote tuin. staande Lindelaan Alkmaar, zeer geschikt voor steenkolenhandel, slagerij 0f garage, prijs 8000. Br. ond. lett. O 2979, bureau van dit bl. piiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiniiTniumnniiiHiHiiiflimiiirHiinnniiiiuniniiiniiniiiHnmiimiRnniHtmug Te huur of te koop te Haarlem in centrum stad Bakhuis met groote bovenwoning SoutetrSr8arooafloeHllnrtem.geSChlkt' Te be™n b« J' Sn^ES.^orte Elandsgracht 37. Amsterdam. O 2994 Te huur aangeboden GEM. SLAAPKAMER ƒ3.— p. w. Bakenessergracht 94, Haarlem. o 2987 Te huur te Haarlem groot BO VENHUIS, Frankenstraat 21 rd Te bevr. Anegang 7, Haarlem. o 3001 TE HUUR. Aangeboden naar onder ling overleg, doch voor Oct. '32 een schitterende Middenstands Woning op netten stand bij Tram en Bus Haarlem (Noord). Bouw 1931. We gens te groot voor eigenaar. Huur prijs /ll.per week met inbegrip van water. Brieven onder letter O 2857, bureau van dit blad. ONDERSTUK MET BELETAGE 50 per maand, geschikt voor Tim mermans- of Schilderswerkplaats. Te bevragen Rustenburgerstraat 207 Amsterdam. O 2976 Gevr. te Utrecht per 1 of 15 Juni 2 ONGEM. KAMERS met keuken of kl. bovenwoning, voor R.K. Dame. Brieven onder lett. O 2982, bureau van dit blad. VACANTIE CASTRICUM Aangeboden ln aardig Landhuisje in mooie omgeving 5 min. van Spoor en Bus keurig GEM. KAMERS met of zonder pension. Prijs billijk. Fr. brieven ond. lett. O 2972, bur. v. d. bl. guiiinintniiliiniainniiiuniiiiuiiiiiniiiiiumnuiiiiiiiiitiiiiHitinniiuiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiuiininiHiimiiimitiiiuiniiMiuiiiiiiuiiiHiuuuiuuuiui Te Arnhem nabij Station en Park Sonsbeek PENSION aangeboden voor de a.s. vacantiedagen in klein net gezin, 2.50 3.per dag. C. SLAKHORST, Sonsbeeksingel 20. Tegelzetter neemt goedkoop allerlei tegelwerk aan. Winkels, keuken, bad kamers, tegelvloeren enz. PEERDEMAN, Admiralengracht 22 I, Amsterdam. Tel. 42687. R. K. Kerkelijke Instelling vraagt tegen een rente van 5 Altijd op- vorderbaar met zes maanden opzeg ging. Brieven onder letter O 2813, bureau van dit blad. LEERT AUTORIJDEN. Hesseling- Holzhaus, Hoofdweg 410, Amsterdam. Privé Cursus 15. Tot rybewtjs 30. Jongedame, 22 jaar, Amsterdam, zoekt VRIENDIN, kunnende fietsen. Brieven onder letter O 2970, bureau van dit blad. HUWELIJK. Een nette B-K. wedn. wenscht ken nismaking, niet nette R.K. wed. z.k. of Jonge dochter, leeft. 4045 jaar, om na wederz. goedv. een huwelijk aan te gaan. Br. onder letter O 2983, bureau van dit blad. Autorijschool EWALD HOLZHAUS Bost». Toussaintstr. 7, Amsterdam Telef. 82104. O 2967 Gevraagd een PAARD voor den kost voor den hooibouw, bij G. ALBRINK, Limmen. O 2977 52. Vlo,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6