SPAANSCH OF CATALAANSCH? Het Fransch in Vlaamsche scholen Frankrijk remt te Genève Het nieuws van heden Behandeling in de Cortes Een doornig vraagstuk Voorwaarden der Fransche socialisten DE VROUW ra—i Grieksch verkeer ontwricht DE NIEUWE REGELING Minderheidsklassen worden o vergangsklassen ONVRUCHTBAAR COMMISSIEWERK Middelbaar onderwijs eentalig Nieuw Belgisch Kabinet Doodvonnis tegen 34 Koerden Verdere tuchthuisstraffen Regeeringscrisis in Japan Saito's streven naar een nationaal kabinet Drie nieuwe leden Woelig Z.-Spanje Massa-arrestaties rond Sevilla DE OVERSTROOMING IN ENGELAND Steden onder water DE BAROMETER DINSDAG 24 ME11932 VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18031 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN:voor Haarlem en Agenfschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 30 c.; ingez. med. 50 c. per regel; idem op pag. één 65 c. per regel Bij contract sterk verlaagde prijzen.Voor de DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 kleine annoncesOmroepers zie de rubriek Door geheel Spanje gaat een sterke anti-Catalaansche strooming Macia Voor deelneming aan regeering Het Weer niiiiiiiHingiiiiiiiiiiaiiiiiti Staking steeds algemeener DE OCEAANVLUCHT VOLBRACHT! Hartelijke ontvangst van Amelia Earhart hij haar aankomst te Londonderry Versailles wilde Duitschland ten deele ook de verdedigings middelen ontnemen" UIT HET LUCHTRAPPORT GESCHRAPT Bijzonder onderwijs moet volgen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Sjirokawa overleden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Sinds eenige dagen verkeert Spanje in een staat van groote opwinding. Het uur is aangebroken, waarop het Catalaansch pro bleem geregeld zal moeten worden en het geheele land voelt, dat deze regeling voor Spanje's toekomst van het allergrootste belang is. Het is hier inderdaad meer een kwestie van aanvoelen dan van begrijpen, ■^ant het vraagstuk moge in zekeren zin van politieken aard zijn, het is nog meer 2aak van sentiment. Het probleem der Catalaansche autono- thie is doornig in de hoogste mate en meer dan één ander geschikt de Spaansche eenheid in gevaar te brengen. Niet alleen Is er een aantal technische vraagstukken hiee verbonden de richtige verdeeling tusschen de regionale en landelijke auto riteiten over de justitieele macht, de belas tinginning enz.. maar het raakt recht streeks Spanje's toekomstige ontwikkeling. Regeering en Cortes, die er thans over be raadslagen, dragen een zware verantwoor delijkheid. De debatten in de volksvertegenwoordi ging zijn aangevangen in een atmosfeer, zwaar van spanning. De positie der Catala nen, die verleden jaar zeer sterk was, is sinds eenige maanden veel zwakker ge worden. De consolidatie der republiek beeft anderen elementen gelegenheid gege ven naar den voorgrond te treden. De »Esquerra", de leidende politieke formatie in Catalonië zelf, heeft, met haar aanvoer der, kolonel Macia, aan prestige ingeboet. Rat heeft tot onvermijdelijk gevolg gehad, dat het Statuut, door de Catalanen ont worpen, en waarvan de aanvaarding, na de aanneming der artikelen 11 en 12 van de grondwet, verzekerd scheen, op losse schroeven is komen te staan. De heftige taal, die sommige woordvoerders van het Catalanisme plegen te gebruiken, heeft de eigenliefde, en óók de vaderlandsliefde, Van andere Spanjaarden gekwetst. En het eerste artikel van het Statuut, waarin ge stipuleerd wordt, dat Catalonië een zelfre- geerende staat ls. is weinig ge- ®chikt het wan trouwen der Rastilianen te verminderen. Ren sterke anti- Catalaansche Strooming gaat door het land. De ontevreden heid over de vérgaande eischen van Barcelona uit zich op zeer krachtige wijze iu tal van ma nifestaties, Waarbij de stu denten 'n groo ve rol spelen, incidenten zijn niet van de lucht en de hië!" worden kreten: „Leve Catalo- onmiddellijk beantwoord *het: „Dood aan het Statuut! Weg met Ma- da!" Op hun demonstraties hebben de studenten stakingen doen volgen, Kamers Van Koophandel hebben scherp gestelde protesten naar Madrid gezonden, en pro fessoren hebben de Cortes bezworen de eenheid van het land niet in gevaar te brengen. Vele dier gebeurtenissen hadden vermeden kunnen worden als de Catala nen, in hun ijver het Statuut te verdedigen, 2lch niet hadden laten verleiden tot het gebruiken van woorden en uitdrukkingen, die slechts bestemd konden zijn de harts tochten aan te wakkeren Ondanks den sterken druk, dien de publieke opinie tracht uit te oefenen, schijnen de Oortes niettemin bereid één Catalaansch Statuut te aanvaarden, al is het zeker, dat or tusschen dit Statuut en het Charter, flat de Catalanen zélf opstelden, belang- J-tike verschillen zullen zijn. Die verschillen Jullen betrekking hebben op bijna alle be twiste punten, op de financieele vraagstuk- feeh, de rechtspraak, de handhaving der openbare orde en het onderwijs. De kwestie der verdeeling der belastinggelden zal eerst oi'nstig en met vrucht onder oogen gezien gunnen worden als nauwkeurig vastgesteld ~al zijn, welke openbare diensten voortaan door het Generalaat bekostigd zullen moe- tOh worden. Dit is ten slotte een zaak van Ojfers en techniek; de massa des volks mteresseert er zich weinig voor. Het zwaartepunt van het probleem ligt ?lders. Niet in het vraagstuk van de hand having der openbare orde, dat veel van jjlh belang verloren heeft sinds de rust in ■Barcelona is teruggekeerd, noch in de so ciale wetgeving, ondanks de belangstelling, hm de socialistische elementen daarvoor ?dn den dag leggen de werkelijke moei- 'jkheden liggen op het terrein van de taal eh het onderwijs. Men kent de stelling der Catalanen: zij "dien een Catalaansche universiteit, zij ^mpschen gezag over het onderwijs 'in ai vn trappen en geledingen, en zich alleen erbinden tot de concessie, dat degenen hle er den wensch toe te kennen geven Uderwijs in het Spaansch zullen kunnen rijgen. Senor Campelans, een der invloed- .U'Cste Catalaansche afgevaardigden, ver warde dezer dagen, dat de Catalanen be- deiu waren op alle punten concessies te °eh, behalve op het gebied der taal. o Het is juist dit punt, waaraan ook Ma- jld het grootste belang hecht. Zoowel vechts als links is men over de aanspra- der Catalanen op dit gebied on- °®l'ust. De socialisten, die door hun aantal goed als door hun eenstemmigheid «en zeer belangrijk element in de regee- ugsmeerderheid vormen, schijnen voor- cmens zich tegen de Catalaansche eischen Zi- stuk hardnekkig te verzetten. Tenzij 1 het hoofd buigen voor den wil van den mister-president, die op een compromis aaustuurt. senor Azana is altijd voorstander van een vrij groote mate van autonomie ge weest, maar hij is er óók overtuigd van, dat als het Spaansch in Catalonië vreemde taal wordt, de Spaansche eenheid in groot gevaar verkeeren gaat. De gevolgen van het verloren gaan dier eenheid zijn onme telijk; zeker is, dat de Spaansche macht en het Spaansche prestige een geduchten knak zouden krijgen. Daarom zal Azana alles doen de par tijen, die elkaar thans met grof geschut van woorden bekogelen, tot het sluiten van een eervollen vrede te brengen. Hij wacht daarvoor zijn uur af. Azana spreekt in het algemeen weinig, maar als hij het woord neemt, is wat hij zegt meestal be slissend. Wat de veelomstreden kwestie der universiteit betreft, is het zeer wel mogelijk, dat de premier voorstellen zal de Barceloneesche Hooge School tweetalig te doen zijn. Tegenover de 45 Catalaansche Cortes- leden, die weten dat hun positie niet meer zóó sterk is als verleden jaar, blijft de re- geeringsmeerderheid een ferme houding handhaven. Deze houding is, hoeveel sym pathie men voor Catalonië, dat lange ja ren onderdrukt is, hebben moge, vermoe delijk in overeenstemming met de belan gen van het land. Het verleenen van te ver gaande autono mie aan Catalonië zou insluiten, dat aan de eischen van Basken e.a. geen enkele grens meer zou kunnen worden gesteld. Spanje zou op den duur in een aantal klei ne staatjes uiteenvallen; de Spaansche toe komst zou geen vooruitzicht meer bieden. De debatten, die thans te Madrid ge voerd worden, hebben weinig opwekkends. Hoe sneller hun einde komt, hoe beter dat zijn zal. Maar zelfs indien de partijen in het geding zich vereenigen op een Statuut, dat wederzijds zoo geen genoegdoening schenkt dan toch aanvaardbaar is, dan nog zal de toekomst eerst kunnen leeren, welken invloed dat Statuut op Spanje's po litieke toekomst hebben zal. Alles hangt af van het gebruik, dat de Catalanen van hun Statuut maken. Het is in handen van nationalistische elementen niet slechts een scherp wapen, het is óók tweesnijdend. PARIJS, 23 Mei. (Reuter). De meerderheid van het Congres van de departementale fede ratie van de socialisten stemde voor deelname aan de regeering, mits geen enkele nationale eenheid of concentratie zou zijn uitgesloten en de radicaal-socialisten deelnemen aan een minimum-program. De Socialistische federatie van Lyon heeft met 180 van de 200 stemmen een resolutie aange nomen, waarin wordt verklaard, dat de socia listen met een regeering mede willen werken, indien binnen een jaar een minimum-program wordt doorgevoerd, waarin o.a. staat, dat de militaire uitgaven tot den stand van 1928 moeen worden teruggebracht en Frankrijk op de Ontwapenings-conferentie een nieuwe houding ten aanzien van de afschaffing van aanvalswapenen moet aannemen. De Marseillaansche socialisten eischen bestrij ding van de werkloosheid door invoering van de veertig-urige werkweek, vermindering van de militaire uitgaven, terwijl Frcukrijk zich in zijn buitenlandsche politiek duidelijk op het stand punt van gelijktijdige en gecontroleerde ont wapening behoort te plaatsen. jl Verwachting: Zwakke tot matigen g wind, uit Westelijke richtingen, zwaar g jj bewolkt, met tijdelijke opklaring, waar- g| §g schijnlijk nog regenbuien. Aanvankelijk p U iets koeler. B Hoogste barometerstand 736.6 te Aku- p §j reyri. M Laagste barometerstanid 752.5 te Den a S Helder. B De Oceaan is door een vrouw Ten slotte overvlogen. De Oceaan heeft daar het hoofd Met golfjes bij gebogen.... De Oceaan met al zijn macht En heel zijn despotisme Is overvleugeld door een vrouw Met vrouw'lijk optimisme! De vrouwnu ja, wat lukt haar niet Sinds zij getransformeerd is? En bovendien nog door de wet Volkomen ge-mijnheer-d is? Haar energie, haar moed en kracht, Daarop valt niets te dingen, Want zij behoort thans door haar vlucht Tot allerhoogste kringen! Maar ieder in zijn element. En daarom, zonder liegen, Ziet juist de man zöö'n type vroww Het liefst de lucht in vliegen! MARTIN BERDEN I Nadruk verboden) ATHENE, 23 Mei. De staking in Griekenland neemt nog steeds een scherper karakter aan. Thans is ook het spoorwegpersoneel in Mace donië in staking gegaan en de Simplon-express is niet verder gekomen dan de Servisch-Griek- sche grens. Het spoorwegpersoneel heeft de meeste treinen midden op het traject verlaten Met behulp van militairen trachten de autori teiten de treinen althans naar de stations of de depóts te krijgen. Te Saloniki zijn het trampersoneel en te Volo de tabaksbewerkers in solidariteitsstei-'ng «r - gaan. Hoewel geruchten de ronde doen, dat de voor malige dictator Pangalos plannen zou hebben om In te grijpen, verklaart de regeering den toestand meester te zijn en heeft zij alle voor zorgsmaatregelen genomen om de rust In ge heel Griekenland te bewaren. ATHENE, 23 Mei. (Reuter.) Het agentschap van Athene meldt: De spoorwegstaking is ten einde, het verkeer is hervat. Verder deelt het agentschap mede, dat in Macedonië heden door de spoorweg-beambten tot staking besloten was. Het spoorwegverkeer kon echter na enkele uren worden hervat, daar een deel van het personeel niet aan de staking deelneemt. IW1"1 GENèVE, 23 Mei. In de vlootcommissie zette de vertegenwoordiger van Hongarije heden uit een, waarom hij meende dat de op de Donau gebruikte verdedigingsvaartuigen, de z.g.n. mo nitors, indien zij van een bepaalde grootte wa ren, als aanvalswapens beschouwd moesten worden. Hij wees erop, dat het verdrag van Trianon aan Hongarije verbiedt, er river-monitors van bepaalde grootte op na te houden. De Fransche minister Dumont verklaarde daarop, dat de verdragen van Trianon en van Versailles een samenhangend en ondeelbaar ge heel vormen. Hij achtte het riet jvist, dat men een politieke kwestie in de commissie bracht, dor voorstellen van technischen avé te ver dedigen met behulp van afzonderlijke artikelen uit de verdragen. Dumont verklaarde verder met nadruk, dat men door de ontwapeningsbepalingen Duitsch land en zijn bondgenoote ook had willen beroo- ven van een deel hunner verdedigingsmiddelen. Zoo waren b.v. de Rijnland-bepalingen ge schrapt, terwijl deze toch uitsluitend voor vei- dedigingsmiddelen dienden. De Duitsche vertegenwoordiger admiraal Von Freiberg constateerde echter, dat het Verdrag van Versailles een, aantal technische artikelen bevat en voor de werkzaamheden der Ontwape ningsconferentie zou het buitengewoon nuttig kunnen zijn. bij elke gelegenheid rekening te houden met den technischen inhoud dezer ar tikelen en deze als voorbeeld te gebruiken. Met groote belangstelling aldus von Frei berg neem ik kennis van de verklaringen van een zoo bevoegden autoriteit, als de Fransche minister van Marine is, dat het verdrag van Versailles Duitschland ook de verdedigingsmid delen heeft willen ontnemen. GENèVE, 23 Mei. (Reuter). In de landcom- missie der ontwapeningsconferentie werden heden de besprekingen over de omschrijving der kanonnen met aanvallend karakter beslo ten met de aanneming eener resolutie. Vastgesteld wordt, dat men het er niet over eens is geworden, hoe groot het kaliber van ka nonnen moet zijn, willen zij tot de aanvalswa penen gerekend worden. Een aantal staten on der leiding van Frankrijk hebben elke definitie van aanvalswapenen zooveel mogelijk vermeden en hebben getracht de grens voor kanonnen met aanvallend karakter zoo hoog mogelijk te stellen. De Duitsche delegatie daarentegen heeft ge streefd naar een zoo nauwkeurig mogelijke om schrijving van aanvals-kanonnen en naar vaststelling van een maximum-kaliber over eenkomstig de bepalingen van het verdrag van Versailles. In ieder geval is ondanks het Fransche verzet in de resolutie de vordering opgenomen, dat het aanvallend karakter van kanonnen van een eventueelen aanvaller zal afhangen van de mate van bewapening, waarover de verdediger be schikt. Practisch beteekent dit, dat tegenover een zwak bewapenden staat de bewapening van een zwaarbewapenden staat als bijzonder zwaarwegend wordt erkend. Teekenend voor de houding der Fransche de legatie zijn ook de besprekingen van heden in de luchtcommmissie. Aan de commissie was een rapport voorgelegd, waarin wordt vastgesteld, dat de oorlogsmiddelen van eiken aard, welke bestemd zijn om uit de lucht omlaag te worden geworpen, als een bedreiging voor de burger lijke bevolking moeten worden beschouwd. De Fransche delegatie stelde nu voor dezen zin te schrappen. Het voorstel werd met 18 tegen 11 stemmen aangenomen. Duitschland stemde natuurlijk tegen. Einstein kritiseert GENèVE, 23 Mei. (Reuter). Prof. Eifistein, die met lord Ponsonby naar Genève is gekomen, om er indrukken op te doen van de ontwape ningsconferentie, ontbood hedenmiddag de persmannen bij zich. Einstein bleek voorstan der van zeer radicale ontwapening te zijn en oefende scherpe kritiek uit op de Geneefsche methodes. Vooral keurde hij het werk af der militaire deskundigen, die z.i. niet confereerden over ontwapening, maar over de beste middelen voor. oorlogvoering. Lord Ponsomby verklaarde, dat men op het ocgenblik verder dan ooit is verwijderd niet alleen van de ontwapening maar ook van de begrenzing der bewapeningen. De regeeringscrisis in België loopt ten einde. De liberalen hebben zich laten vinden voor een apcoordverklaring met een regeeringsprogram, "lat do vrijwel volledige inwilliging behelst van de eischen der Vlaamsch-Katholieken (Van Cauwelaert c.s.) inzake de schoolkwestie. De regeling van het taalvraagstuk ln de scholen, welke minister-president Renkin als grondslag heeft genomen voor de overeenstem ming tusschen de partijen, behelst blijkens de inlichtingen van de Brusselsche „Standaard" het volgende: De bestaande Minderheidsklassen, met name de Fransche klas^n in het Vlaamsche land, waartegen de Vlaamsche katholieken zoo fel gekant waren, worden alle omgezet in Over gangsklassen, waarin de kinderen geheel wor den gevormd tot het volgen van onderwijs in de gewestelijke taal. De overgang wordt be ëindigd met het 12e levensjaar, zoodat bü het middelbaar onderwijs in Vlaanderen geen Fransche klassen meer zullen bestaan. Het gemeentebestuur oordeelt zelfstandig over behoud of afschaffing van deze overgangs klassen volgens de plaatselijke noodwendig heden. Bemoeiing van het staatsbestuur met de zaak der overgangsklassen mag slechts gebeu ren in het raam der gewone wetgeving voor de gemeenten, geen enkele bijzondere dwang inag te dezer zake aan de gemeentebesturen worden opgelegd, de bepalingen der gemeente wet zullen slechts worden ingeroepen voor het geval van sabotage, door een of ander gemeen tebestuur, van overgangsklassen waarvan het volkomen duidelijk is dat zij voor de plaatse lijke noodwendigheden onmisbaar zijn. Er is een bepaling aanvaard, waardoor bij zonder onderwijs, dat niet de taalregeling aan vaardt welke door de nieuwe onderwijswet wordt voorzien, ook niet in aanmerking kan komen voor aflevering of homologeering van (wettelijke) diploma's. Door deze sanctie, de meest radikale welke te vinden is, zal tevens het bijzonder katholiek onderwijs genoopt worden het taairegiem, ingevoerd door de nieu we wet, te aanvaarden, en dus alle leervakken bij middel van het Nederlandsch, aan te lee ren. Daardoor wordt tevens aan de vertegen woordigers van het officieel onderwijs een wa pen uit de hand gerukt tegen het bijzonder onderwijs. De algemeene taalregeling in lager en mid delbaar onderwijs is dat alle leervakken, zon der één uitzondering worden aangeleerd bij middel van de gewestelijke taal, slechts Fransch taalonderricht wordt in het Fransch gegeven in het Vlaamsche land. Deze bepaling is algemeen. Te Brussel wordt liet Fransch aan de Vlaam sche kinderen onder vorm van taalonderricht en herhalingslessen gegeven en zelfs daar wor den de leervakken bij middel van het Neder landsch aangeleerd. Het Brusselsch regiem Wat het Brusselsch regiem betreft: dit zal slechts toepasselijk zijn op het beperkt getal gemeenten der Brusselsche agglomeratie die opgesomd worden in het bestuurlijk statuut. In deze gemeenten zullen de kinderen alle voor name leervakken leeren bij middel van hunne moedertaal, slechts Fransch taalonderricht en herhalingslessen zullen aan Vlaamsche kinde ren te Brussel ln 't Fransch worden aangeleerd dit taalonderricht en deze herhalingslessen mogen nimmer 1/3 van den uurrooster over treffen en ter verwerping der vroegere amen dementen Petitjean wordt geen andere ver zachting geduld, dan dat te Brussel vroeger dan elders, met het onderricht der tweede taal mag wordon begonnen. Onderricht in de tweede taal Het onderricht der tweede taal in het lager onderwijs mag door de gemeenten en de over heden van aangenomen en aanneembare scho len slechts vanaf het 5e studiejaar van het lager onderwijs worden ingericht. (Slechts in de taalgrensgemeenten, en daar waar 20 pro cent anderssprekenden wonen, mag vanaf het 3e studiejaar worden begonnen). De staat zal de kosten dragen van den leer gang der tweede taal welke, buiten den gewo nen uurrooster, vanaf het 5e studiejaar, op verzoek van ouders van 25 leerlingen dient te worden ingericht. (Dat is de bepaling welke door de Waalsche socialisten wordt verworpen, blijkbaar om elk onderwijs van het Vlaamsch als tweede taal in Wallonië onmogelijk te maken). Voor het middelbaar onderwijs wordt gere geld, dat „een" tweede taal dient te worden onderwezen, wanneer deze tweede taal Engelsch of Duitsch is wordt het als gewoon taalonder richt bschouwd met 4 uur per week, wanneer de tweede taal Fransch is of Nederlandsch, wordt het grondig onderwezen, echter alleen als taalonderricht, terwijl alle leervakken aan geleerd worden bij middel der gewesttaai zon der één enkele uitzondering. Onvruchtbare arbeid der ontwapeningscommis sies te Genève. Het nieuwe Belgische kabinet. Massa-arrestatie in de omgeving van Sevilla. Doodvonnis tegen 34 Koerden in Turkije. De Grieksche spoorwegstaking geëindigd. Visschersbootje op de Noordzee bij Zandvoort omgeslagen. Dj beide opvarenden verdronken. Zweefvliegtuig omlaag gestort; bestuurder gedood. Protest te Utrecht van spoor- en tramweg personeel tegen de voorgestelde loonsverlaging. Vier boerderijen in Heeze bij Eindhoven, door brand vernield. Nederlandsche logger op het eiland Baltrum gestrand. De nieuwe regeling inzake Fransch onder richt in Vlaamsche scholen. Voorwaarden der Fransche Socialisten voor deelneming aan ANGORA, 23 Mei. (Reuter.) Het gerechtshof te Adana heeft heden in het massa-proces te gen de rebellen uit het Araratgebied het oor deel uitgesproken. Het doodvonnis werd geveld tegen 34 Koerden, van wie er drie bij verstek werden veroordeeld. Verder werden vrijgespro ken 179 beklaagden, van wie er 88 niet ver schenen waren. De overige 58 beklaagden werden voor het tneerendeel veroordeeld tot tuchthuisstraffen van 10 jaar, sommigen kregen echter 15 en 24 jaar. TOKIO, 23 Mei. Reuter.) Omtrent de pogin gen van Saito tot kabinetsformatie wordt me degedeeld, dat Takahashi zich er mede accoord zou hebben verklaard, de portefeuille van Fi nanciën in het nieuwe Kabinet te behouden. In financieele kringen wordt dit bericht gunstig opgevat. Saito heeft tevens een onderhoud gehad met Sasuki, den voorzitter van de Saiyukal-partij, en hem verzocht een post in het nieuwe ka binet te willen aanvaarden. Men gelooft, dat Sasuki morgen, na met de andere leiders zijner partij ruggespraak te heb ben gehouden, op het verzoek zal antwoorden. Verder heeft Saito een uitnoodiging gericht aan Wakatsoeki, om deel uit te maken van het kabinet. Op deze wijze riep Saito de mede werking in der Minsaito-partij, welke sedert de demissie van het kabinet-Wakatsoeki in De cember j.l. in de oppositie is geweest. Wakat soeki zou echter hebben geweigerd, doch wel den steun zijner partij hebben beloofd. Duidelijk blijkt dus, dat Saito zich de mede werking van de beste koppen des lands, onge acht hun politieke schakeering, tracht te ver zekeren. Tegelijkertijd zoekt hij de vriendschappelijke medewerking der twee partijen, teneinde het hoofd te bieden aan deze crisis, welke alge meen wordt erkend als een der ernstigste, die Japan had op te lossen. TOKIO, 23 Mei. (V. D.) Officieel wordt mede gedeeld, dat generaal Sjirokawa, die bij den bomaanslag te Sjanghai ernstig gewond werd. in den afgeloopen nacht aan de gevolgen is overleden. BRUSSEL, 23 Mei. Het nieuwe Belgische ka binet is als volgt samengesteld: Premier en minister van Financiën: Renkin (Kath. Conserv.). Binnenlandsche Zaken: Carton (Kath. Cons.). Landsverdediging: Crockaert (Kath. Conserv). Industrie, Arbeid en Sociale voorzorg: Heyman (VI. verteg. Chr. vakvereen.). Koloniën: Tschoffen (Waalsch verteg. Chr. vakvereen.). Landbouw: Van Dievoet (VI. Kath.). Openbare Werken: Sap (VI. Kath.). Buitenlandsche Zaken: Hymans (liberaal). Justitie: Cocq (liberaal). Onderwijs: Petitjean (liberaal). Telegrafie: Bevesse (liberaal). Verkeerswezen: Forthomme (liberaal). De nieuwe leden in het kabinet zijn derhalve: Tschoffen, Forthomme en Sap. De nieuwe minister van Koloniën, Tschoffen, dei reeds vroeger deze functie heeft bezet, komt in de plaats van Crockaert, die de portefeuille van landsverdediging op zich neemt. Crockaert wordt beschouwd als aanhanger van het Fransch-Belgische militaire verdrag. SEVILLA, 23 Mei (Reuter). In talrijke plaat sen in de omgeving van Sevilla hebben steeds weer nieuwe schermutselingen plaats tusschen stakers en civiel-gardisten, terwijl ook steeds nieuwe bommen worden ontdekt. De kapitein der Guardia Civil, di Cazalla della Sierra, ontdekte een terroristenplan, hetgeen tot de arrestatie van 80 individuen leidde. Te Gua dalcanal werden 100 personen ingerekend. LONDEN, 23 Mei. (V.D.) De overstroomingen in Midden-Engeland hebben Maandag opnieuw ernstiger afmetingen aangenomen. Nieuw ont stane meren hebben zich reeds geweldig uitge breid, terwijl zü hier en daar een diepte heb ben van 4 a 5 Meter. De jeugd zwemt in de geteisterde plaatsen van huis tot huis. Tien duizenden telefoon- en telegraaflijnen zijn ge stoord, terwijl groote vertraging is ontstaan op het spoorwegnet. Vele steden, o.a. Dawley, Bridge, Ashbey en Stratford, staan geheel onder water. Het verkeer met de in de bovenste ver dieping hunner huizen verblijvende bewoners, kan slechts worden onderhouden door middel van booten. In de stad Derbey alleen reeds wordt de schade op 6 millioen gulden geschat. Talrijke personen zijn verdronken. Vele huizen zijn ingestort. Het Shakespeare-theater te Stratford is geheel door het water ingesloten. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Stand op Dinsdag 9 uur v.m.: 755 Achteruit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1